10 Temmuz 2017 Pazartesi

10.07.2017 Genel Gündem10.07.2017

GÜNDEM

7'den 70'e 'Adalet' Dediler...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Ankara Güvenpark'tan başlattığı 'Adalet Yürüyüşü', İstanbul Maltepe'deki 'Adalet Buluşması'yla son buldu. Miting öncesi yurdun dört bir yanından Maltepe'ye gelen vatandaşlar oluşturdukları kortejle alana girdi. Ankara ve İzmir başta olmak üzere otobüslerle Maltepe'ye gelen kalabalık, miting alanını doldurdu. Kalabalığın taşıdığı tüm bayrak, flama ve pankartlarda 'adalet' teması vardı.
Milliyet
 
15 Temmuz'dan Sonra Katar Trafiği Başlıyor...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesinden ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerde Katar'a yönelik ambargonun da gündeme geldiğini belirterek, "Söylenen şey aynı; diyalog yoluyla çözüm. 15 Temmuz'dan sonra benim özel bir trafiğim olabilir" dedi. Hamburg dönüşü uçakta soruları yanıtlayan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle: (Putin ve Trump'ın Katar konusundaki tavrı) Söylenen şey aynı: Diyalog yoluyla çözüm. 15 Temmuz'dan sonra benim özel bir trafiğim olabilir. Bölgeyi tekrar dolaşmak istiyorum. Bölgeye yapacağımız ziyaretle, diyaloğun artmasına belki katkı sağlayabiliriz. Özellikle Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan'a gitmeyi planlıyoruz. Arabuluculuk görevini Kuveyt üstlenmiş vaziyette. Kuveyt'in arabuluculuğunu biz de destekliyoruz. Benim kastettiğim, taraflar arasında diyaloğun artması için bir katkı sunmak...
Milliyet

Bitlis'ten İki Acı Haber...
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Bitlis Jandarma Komutanlığı'na ait aracın Tatvan-Hizan karayolu Hazro Deresi mevkisinde geçişi sırasında PKK'lı teröristlerce önceden yola tuzaklanan el yapımı patlayıcı infilak etti. Patlamada Jandarma Astsubay Üstçavuş Recep İnce ile Jandarma Uzman Onbaşı Halil Ateş şehit oldu. Yaralanan bir sivil vatandaş da Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kara haberle 33 yaşındaki şehit Recep İnce'nin Adıyaman Besni'deki baba evine ateş düştü. Şehidin annesi Cemile İnce, "Beni oğluma götürün." diyerek gözyaşı döktü. Şehidin amcasının torunu olan polis memuru Uğur Kutku'nun da geçen yıl Cizre ilçesinde PKK'ya yönelik operasyonda şehit düştüğü öğrenildi. Jandarma Uzman Onbaşı Halil Ateş'in acı haberi de, Suruç ilçesindeki babasının evini yasa boğdu.
Vatan

Hava Kuvvetleri'ndeki Mahrem Yapı Mahkemede...
FETÖ'NÜN Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki mahrem yapılanmasına yönelik dava kapsamında 76 "mahrem imam" ile 81 askeri personel bugün hakim karşısına çıkıyor. Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede 157 kişi "sanık" sıfatıyla yer alıyor. Sanıklardan 76'sının "mahrem imam", 81'inin ise "örgüt üyesi askeri personel" olduğu belirtilen iddianamede, örgütün sözde "Akıncı Jet Üssü müdürü"nün sivil imam "Selim- Muhsin" kod adlı fizik öğretmeni Murat Kara olduğu belirtildi.
Vatan

Meclis İçtüzüğünde Sürpriz Hükümler...
AK Parti ile MHP'nin hazırladığı 18 maddelik TBMM İçtüzüğü teklifinde Genel Kurul'da çalışma süresini artıran ve muhalefetin engelleme taktiği olarak kullandığı söz haklarını sınırlayan hükümlerin yanı sıra, MHP yönetiminin önemli istekleri de karşılandı. Teklife göre, Meclis'te milletvekillerinin, 'Türk milletinin tarihi ve ortak geçmişine yönelik hakaret ve ithamları'na geçici çıkarma cezası verilecek ve maaşlarının üçte ikisine (bugünkü miktarla 12 bin lira) el konulacak. Bu hüküm, 1915 olaylarına ilişkin 'Ermeni soykırımı' gibi iddiaları hedef alıyor. Teklifin gerekçesinde 'millet' tanımına da yer verildi ve "Millet, tarihi süreç içinde teşekkül eden ortak değerler, kader ve gelecek duygusu etrafında toplanan, inanç, mezhep ve etnik farklarını aşkın bir topluluktur" denildi.
Hürriyet

Kavurucu Sıcaklar Başlıyor...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Temmuz başında Türkiye'yi bunaltan ve 40'ın üzerine sıcakların geri geldiğini duyurdu. Meteoroloji'den yapılan açıklamada şöyle denildi: "Ülkemizde halen mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, batı kesimlerden başlayarak artacağı, hafta başından itibaren Karadeniz kıyıları dışındaki tüm bölgelerde mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının; Ankara'da 32- 36, İstanbul'da 30-33, İzmir'de 36- 39, Aydın'da 41-43, Antalya'da 39- 42, Adana'da 38-40, Zonguldak ve Samsun'da 26-28, Trabzon'da 24-27, Erzurum'da 29-31, Diyarbakır'da 40-42 dereceler civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
Vatan

O Kumpasların Adresi Fatih'teki Bir Büroydu...
Ergenekon döneminde şahit olduğu kumpasları en ince ayrıntısına kadar anlatıp eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım, eski Cumhuriyet Savcısı ve CHP Milletvekili İlhan Cihaner ve gazeteci Çağdaş Ulus gibi isimlere FETÖ örgütünün kumpas kurup tutuklattığını itiraf eden eski İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar, VATAN'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. İtirafçı olduğu için tutuklanmayan Dolar, meslekten ihraç edildi. Şimdilerde ticaretle uğraşıyor. Ortaokul'da tanıştığı ve üyesi olduğu FETÖ'nün gerçek yüzünü 2007 yılında yapılan Ergenekon operasyonlarıyla gördüğünü ve örgütü sorgulamaya başladığını söyleyen Yunus Dolar, örgütten kopuşunun 2011 yılı olduğunu belirtti.
Vatan
 
Ekonomi 
Dolar: 3,6203-3,6215
Euro: 4,1218-4,1304
Sterlin: 4,6664-4,6697
Gram Altın: 141,0548-141,1891

Türkiye Enerjide Önemli Bir Aktör...
22. Dünya Petrol Kongresi, İstanbul'da dün başladı. İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen kongre, 4 gün sürecek. Açılış seremonisinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin enerjide önemine dikkat çekerek, "Türkiye bölgesel enerji için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağlayacak tüm projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Bu yüzden, bu kongrede 'Enerji için anahtar ülke Türkiye' sloganını motto olarak belirledik" dedi. Albayrak, Türkiye'nin politik istikrar, iyi yönetişim, tahmin edilebilir piyasa koşulları ve öngörülebilir düzenleyici çerçeve sayesinde ulusal, bölgesel projeler için önemli boyutta özel sektör yatırımlarını da harekete geçirdiğini dile getirdi.
Milliyet

Paraya Yeni Düzen...
Paranın anayasasına yeni düzen geliyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kambiyo mevzuatının anayasası sayılan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'un güncellenmesi amacıyla çalışma başlattıklarını söyledi. Şimşek, "Kabahatlerle cezalar arasındaki ölçüsüzlüğü gidereceğiz, idari para cezalarını güncelleyeceğiz. Yetkisiz faaliyet gösterenlere yaptırımı artıracağız" dedi.  Şimşek, mevzuatın nakit para ve ödeme aracı olarak kullanılabilen her türlü bono, çek, poliçe ve diğer menkul kıymetlerle kıymetli maden ve kıymetli taşların iç piyasada tedavülü ve ihraçla ithaline ilişkin usul ve esasları kapsadığını da söyledi. Şimşek ayrıca söz konusu değişikliğin döviz bürolarına ilişkin mevzuat çalışmaları için de önem arz ettiğini kaydetti.
Posta

İran'la Serbest Ticaret Atağı...
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İran İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Mahmud Vaizi ile bir araya geldi. Başkent Tahran'da yapılan görüşmenin ardından konuşan Zeybekci, ana fikrin tamamen serbest bir ticaret olduğunu belirterek "30 milyar dolarlık hedefe ulaşacağız ve bunu ilk kademe olarak görüyoruz. Hedefimiz 50 milyar dolar" dedi. Ödemelerin milli paralarla yapılmasını çok önemsediklerini kayden Zeybekci "Burada çok büyük bir heyetle birlikte bulunuyoruz. Bunun sebebi, Tahran'da açacağımız Türk Ticaret Merkezi'dir. Burası sadece ürünlerin satıldığı yer değil, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi platformu olacak" diye konuştu. Mahmud Vaizi de serbest ticaret anlaşmasının imzalanması için çaba gösterdiklerini söyledi.
Posta
Yurt Dışı Foreks Şirketlerine Geçit Yok...
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yurt içi yerleşiklerin, Sermaye Piyasası Kurulu'nca (SPK) yetkilendirilmeyen yabancı foreks şirketleri üzerinden işlem yapmasını yasaklayan düzenlemeye ilişkin, "Türk vatandaşları, SPK'dan izin almayan yurt dışındaki foreks şirketlerine yatırım yapamazlar, orada oyuncu olamazlar. Kaynağın yurt dışına gitmesini engellemek için bunu yapıyoruz" dedi. Düzenlemeyle foreks işlemlerinde kaldıraç oranını 1'e 100'den 1'e 10'a düşürdüklerini hatırlatan Canikli, şöyle devam etti: "O haliyle tam bir dijital kumarhane gibiydi. O platformdan istediği heyecanı bulamayan bazı vatandaşlarımız dijital ortamda uluslararası faaliyette bulunan piyasalara yönelmeye başladılar. Bunu engellemek için bu kararı aldık."
Vatan

Yarım Milyonluk Yeni İl Kuruluyor...
Başbakan Binali Yıldırım, "Şu haliyle havalimanının yüzde 55'i tamamlandı. Önümüzdeki yılın 29 Ekim'inde tamamen bitmiş ve hizmete alınmış olacak" diye konuştu. Başbakan Yıldırım, İstanbul'da yapımı devam eden üçüncü havalimanı inşaatı ve diğer projeleri havadan inceledi. "OBA" helikopteri ile yapımı devam eden dev projeleri havadan inceleyen Yıldırım'a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti. 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın inşaat sahasını inceleyen Başbakan Yıldırım, siluetin ortaya çıktığını söyledi.
Vatan

Tarihi Rekora Güncelleme...
Ekonominin dinamosu olan otomotiv sanayi, 2017 yılında hedeflediği tarihi üretim ve ihracat rekorlarını ilk yarı sonuçları sonrası yukarı yönlü revize etti. İlk altı ay sonunda Türkiye'de toplam otomotiv üretimi yüzde 20, ihracat ise yüzde 29 artınca Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) 1 milyon 650 bin adetlik üretim tahminini 1 milyon 700 bin adede, 1 milyon 350 bin adet olan ihracat tahminini ise 1 milyon 400 bin adede çıkardı. 27 milyar dolar olan ihracat geliri tahmini ise 28 milyar dolara yükseldi.
Hürriyet

Faturamıza Abd Desteği...
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, bugün İstanbul'da başlayan 22. Dünya Petrol Kongresi (WPC) öncesinde dünya enerji gündemine dair önemli mesajlar verdi. En dikkat çekici gelişmenin Amerika'da yaşandığını dile getiren Birol, "Bugün itibariyle ABD dünyanın hem petrol, hem doğalgazda bir numaralı üreticisi haline geldi. Ve bu iki kaynak da dünyanın en stratejik yakıtları. Önümüzdeki yıllara baktığımız zaman ABD hem petrolde, hem doğalgazdaki liderliğini daha da perçinleyecek. Bunun hem ekonomi, hem de jeopolitikaya çok ciddi yansımaları olacak" dedi. Dengelerin bu şekilde değişmesi ise Türkiye'de vatandaşın cebine olumlu yansıyabilir.
Hürriyet
 
Dünya 
Musul'da 'Zafer' İlanı...
Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'da, terör örgütü DAEŞ'in kentten temizlenmesi amacıyla aylardır yoğun çatışmalarla devam eden operasyonun ardından dün kentte zafer ilan edildi. Irak ordusu, düzenlenen operasyonla Musul'un DAEŞ terör örgütünden tamamen temizlendiğini açıklarken, Irak Başbakanı Haydar El Abadi, kent merkezine gelerek Irak askerlerini ve halkı, kazandıkları başarı nedeniyle tebrik etti. Bununla birlikte kentte halen bazı yerlerde çatışmaların sürdüğü ve bazı binalardan dumanlar yükseldiği belirtiliyor. DAEŞ'in Haziran 2014'te ele geçirdiği ve "hilafet" ilan ettiği kent olan Musul'un geri alınması amacıyla Ekim 2016'da başlatılan operasyon, dün resmen sona erdi.
Milliyet

Suriye'de 'Hamburg Ateşkesi' Yürürlükte...
Almanya'nın Hamburg kentinde bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesinde ele alınan, ABD, Ürdün ve Rusya'nın Suriye'nin güney batısı için uzlaştığı ateşkes, dün öğle saatlerinde yürürlüğe girdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yaptığı açıklamada ülkenin güneybatısında ateşkesin yürürlüğe girdiği öğle saatlerinden itibaren sakinliğin hakim olduğunu bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, ateşkes antlaşmasıyla beraber, bölgedeki muhalefet ile Ürdün başkenti Amman'da kurulan bir izleme merkezi arasında insani yardımların sağlanacağı ve irtibat kurulacağını ifade etti.
Milliyet

'İsrail Hamas'la Masada' İddiası...
İsrail'in, Gazze'de yönetimi elinde bulunduran Hamas örgütünün askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları'yla masaya oturduğu öne sürüldü. Yerel basının ortaya attığı iddiaya göre İsrailli bir heyet, geçtiğimiz Cuma Mısır'ın başkenti Kahire'de Hamas üyeleriyle bir araya geldi. Görüşmede örgütün 2014'ten bu yana elinde tuttuğu 2 İsrail askerinin naaşıyla 3 İsrail vatandaşının, İsrail hapishanelerindeki Hamas üyeleriyle takas edilmesi konusu ele alındı. İddiaya göre Hamas, askerlerin durumuna ilişkin bilgi vermek karşılığında İsrail'den, İsrail hapishanelerindeki kadın ve çocuk tutukluların tamamıyla, 2011'de İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılması karşılığında serbest bırakıldıktan sonra yeniden tutuklanan 58 Filistinlinin serbest bırakılmasını talep etti.
Vatan

Berlin, İncirlik'ten Taşınmayı Başlattı...
Almanya, İncirlik Üssü'nde konuşlu uçak ve askerlerini Ürdün'e taşımaya başladı. Alman Spiegel Online'ın Alman askeri kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre taşınma hareketi dün öğle saatlerinde başladı. İlk olarak Alman ordusuna ait ikmal uçağı Ürdün askeri hava üssü Al Azrak'a taşınıyor. Ardından kademeli olarak Tornado keşif uçakları ve uçakların çektiği görüntüleri değerlendiren yüksek teknolojinin taşınması işlemi başlayacak. Keşif uçakları Tornadolar temmuz sonuna kadar İncirlik Üssü'nden uçmaya devam edecek.
Hürriyet

Spor 
Acil Golcü Aranıyor...
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Düzce kampının faydalı geçtiğini, yurt dışı kampında ve yapılacak hazırlık maçlarında yeni takımın yavaş yavaş ortaya çıkacağını söyledi. Yoğun ve yorucu bir kamp dönemi geçirdiklerini vurgulayan Kocaman, "Sistemi, oynatmayı düşündüğüm futbolu oyuncularıma anlattım ve geri dönüşleri oldu. İşimiz hiç kolay değil, ancak taraftarın beğendiği, alkışladığı takım olacağız" dedi. UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda ilk maça 27 Temmuz'da çıkacaklarını hatırlatan Kocaman şöyle konuştu: "Ne kadar hazır olabiliriz bilmiyorum ama en azından o maçta olabilecek maksimum hazırlığı yakalamaya çalışacağız."
Posta

Adım Adım Costa...
Beşiktaş taraftarı Pepe'nin transferinin ardından, sosyal medyada Diego Costa için "Come to Beşiktaş" (Beşiktaş'a gel) kampanyası başlatmıştı. Bu kampanya çığ gibi büyüdü. Diego Costa'nın Instagram hesabında yayımladığı fotoğraşarın altına "Come to Beşiktaş" diyenler 3 milyonu aştı. Bu kampanyaya Beşiktaşlı şarkıcılar Mustafa Sandal ile Murat Boz da katıldı. Mustafa Sandal, sosyal medyada yayınladığı videoda İspanyolca "Sevgili Diego Costa seni büyük Besiktaş'mıza bekliyoruz" derken, Murat Boz da "Come to Beşiktaş" yazdı. Öte yandan İspanya'nın AS gazetesi Chelsea'den ayrılacak Costa'nın, Atletico Madrid'e 6 ay sonra transfer yasağı bitince gideceğini yazdı. Bu nedenle Beşiktaş'ın İspanyol golcüye 6 aylık kiralama teklifi yaptığını yazdı.
Posta

Kucka: Türkiye İdeal Ülke...
Trabzonspor'un yeni transferi Juraj Kucka, bordo- mavili ekibe transferinin ardından ilk açıklamayı ülkesi üzerinden gerçekleştirdi. Bordo-mavili futbolcu ve menajeri Karol Csonto, Slovak basınına olumlu izlenimlerini aktardı. Bordo-mavili ekibe imza atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Juraj Kucka şunları söyledi: "İtalya'da altı yıl kaldım. Orası benim geçici evim olmuştu. Şimdi ise benim için yeni ve bambaşka bir ortama adım attım. Ligin başlaması için sabırsızlanıyor, buradaki Slovak arkadaşlarımla birlikte top koşturacak olmaktan dolayı çok heyecanlı olduğumu söylemek istiyorum."
Milliyet

11 Milyon Euro'luk Operasyon...
Sarı-kırmızılılarda yaprak dökümü devam ediyor... Takımın alt yapısından yetişen Sabri Sarıoğlu'nun vedası çok tartışılırken alt yapılan yetişen bir diğer isim Semih Kaya da Sparta Prag ile anlaşmaya vardı... A takımda 7 sezonu geride bırakan 26 yaşındaki stoper, Çekya ekibinden gelen teklif sonrasında kulübü G.Saray ile görüşülmesini isterken taraflar da masaya oturdu ve sonunda el sıkıştı. Daha önce Inter'in başındayken Semih'i isteyen İtalyan teknik direktör Andrea Stramaccioni bu kez yeni takımı Sparta Prag'a Semih'i isterken sonunda hedefine ulaştı. Semih Kaya için Çekya ekibi G.Saray'a ekstra bedellerle birlikte toplam 3 milyon Euro ödeme yapacak. Semih Kaya ayrılığı sonrasında sırada ise Sinan Gümüş ve Cenk Gönen bulunuyor.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme