.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

13 Temmuz 2017 Perşembe

13.07.2017 Genel Gündem13.07.2017

Türkiye
Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB Alamayız Derse Bu Bizi Rahatlatır… 
İngiliz yayın kurumu BBC'nin HARDtalk programından Zainam Badawi'ye konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'nden (AB) 'samimiyetsiz yaklaşımı bırakması'nı isteyerek "Avrupa Birliği bu noktada bize karşı çok açık, net olur da, mesela 'Biz Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne alamayız' derse, bu bizi rahatlatır. Biz de B planımızı, C planımızı uygulamaya koyarız" dedi.
Hürriyet


OHAL Komisyonu 17 Temmuz'da Başlıyor… 
Başbakan Binali Yıldırım, kamudan ihraç edilenlerin 17 Temmuz'dan itibaren OHAL Komisyonu'na başvurabileceklerini açıkladı. Yıldırım, Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu'nda şöyle konuştu: "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da darbe yaşamamış tek bir kişi yok maalesef. Hatta orta yaş üzerinde olanlar 3 ya da 4 darbeyi beraber yaşadı. Umut ediyorum ki, 15 Temmuz 2016'dan sonra dünyaya gelen yavrularımız bir daha böyle acı olaylar yaşamasın. Hainler hak ettikleri cezayı hukuk içerisinde alacaklar. Bunların pişkin, arsızca masum rolü oynamalarından hiç kimse etkilenmez. 1 dolara üniformalarını sattılar, ruhlarını sattılar, inançlarını sattılar, göğüslerindeki bayrağı sattılar, milleti sattılar."
Hürriyet

Bahçeli: Hulusi Akar'ı Tartışmalardan Uzak Tutmalı… 
FETÖ davaları ve soruşturmalarında gelinen aşamayı değerlendiren MHP Lideri Devlet Bahçeli "Genelkurmay Başkanı'nın istihbarat zafiyeti ve FETÖ'yle mücadele tartışmalarına dahil edilmesini doğru bulmuyorum" dedi. Bahçeli, Hürriyet'e özetle şunları söyledi: "Genelkurmay Başkanı'nın, istihbarat zafiyeti ve FETÖ'yle mücadele tartışmalarına dâhil edilmesini doğru bulmuyorum. Terörle mücadelede önemli işler başaran, çökertilmeye uğraşılan orduyu bir arada tutmaya çalışan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar, bu tartışmalardan uzak tutulmalı. Nazik bir dönemden geçerken kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım. İstihbaratın temeli sivil yapılanmadır. Tabii ki bunun askeri yönü ve Emniyet ağı da var. Ancak ana kumanda merkezi sivildir."
Hürriyet

Lüks Villadan DAEŞ Çıktı… 
Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadelesi Şubesi ekipleri dün eylem hazırlığı içinde olduğu belirlenen DAEŞ'e operasyon düzenledi. Merkez Meram ilçesinde Vali Konağı'na 500 metre mesafede bulunan Özel Harekat Şube Müdürlüğü ile Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı güzergâhındaki villa tipi hücre evine yapılan baskıda Özel Harekât Timleri ile teröristler arasında çatışma çıktı. 2.5 saat süren operasyonda bir terörist evin bahçesinde, ikisi çatı katında, ikisi de zemin katta olmak üzere beş terörist öldürüldü.
Milliyet

TBMM İç Tüzüğü Alt Komisyona Havale… 
TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülen Meclis İç Tüzüğü'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif, dört partinin ortak teklifiyle alt komisyona sevk edildi. Toplantı salonundaki bazı vekiller kravat takmamaya dönük düzenleme yapılmasını istedi. TBMM Anayasa Komisyonu, AK Parti ve MHP'nin Meclis İç Tüzük değişikliğine ilişkin ortak teklifini görüşmek üzere, AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. Toplantı öncesinde Ak Parti, CHP, HDP ve MHP temsilcileri Şentop'un odasında bir araya gelerek teklifin alt komisyona gönderilmesi konusunu ele aldı.
Milliyet

11. Cumhurbaşkanı Gül: Gülen İle Hiçbir Zaman Görüşmedim... 
Eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör örgütü lideri Fetullah Gülen'le hiçbir zaman görüşmediğini açıkladı. FETÖ lideri Gülen, Reuters ve bir Alman radyosuna verdiği demeçte Abdullah Gül'ün kendisini ziyaret ettiğini söylemişti. Gülen'in açıklamalarına Gül Twitter hesabından yanıt verdi. Yapılan açıklama şöyle: "11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün bugün bir medya organında hakkında çıkan asılsız haberler ile ilgili açıklamalarıdır: Düşünce, din ve siyaset anlayışım açısından hayatımın hiçbir döneminde yakınlık duymadığım bu örgüt lideri ile; Başbakanlığım, Dışişleri Bakanlığım ve Cumhurbaşkanlığı görevlerim süresinde kesinlikle bir görüşmem olmamıştır. Kamuoyunun bilgisine."
Vatan

CHP Sözcüsü Tezcan: TBMM'yi Bölmeye Kimsenin Hakkı Yok… 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yapılacak etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı himayesinde TBMM'de düzenlenecek programa tepki gösterdi. Tezcan ayrıca etkinlilerle ilgili afişlerde TSK'nın tahkir edildiğini öne sürdü. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan CHP MYK toplantısının ardından açıklamalar yapan Tezcan, 'Adalet Yürüyüşü'ne ilişkin tepkilere, "Artık Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu çerçevede telaşları bir kat daha artıyor" dedi.
Vatan

DÜNYA 
Oğul Trump Depremi… 
Amerikan siyaseti, Başkan Trump'ın en büyük oğlunun kasım ayındaki seçimden önce Rus bir avukatla görüşmesinin yankılarını konuşuyor. Babasının rakibi Hillary Clinton'a zarar verici bilgi almak üzere bir Rus avukatla görüştüğü ortaya çıkan Donald Trump Jr.'ın suç işleyip işlemediği ise tartışma konusu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Hillary Clinton'a karşı zafer kazandığı 2016 başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesiyle ilgili aylardır devam eden tartışmalara bu kez, Azeri asıllı Rus işadamı Aras Agalarov ile pop yıldızı oğlu Emin ve Rus başsavcısının adı da karıştı ve suçlamalar daha da derinleşti. New York Times gazetesinin hafta sonu Kremlin'le bağlantısı olduğu iddia edilen Rus avukat Natalia Vasalnitskaya ile görüştüğünü ortaya çıkarmasından sonra eleştirilerin odağına yerleşen oğul Trump, önceki gün Twitter adresinden söz konusu görüşmeyi gerçekleştiren İngiliz menajer Rob Goldstone ile konuşmasını içeren e-mail'leri yayınlamıştı.
Hürriyet

Daeş'lilerin Maaşları 70 Dolardan Başlıyor!.. 
Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'un DAEŞ'ten temizlendiğinin açıklanması sonrasında, özellikle Eski Şehir bölgesinde çatışmaların yeniden başladığı haber verilirken, Rus haber ajansı Sputnik'in, DAEŞ'in ödediği maaşlara ilişkin belgelere dayanarak verdiği habere göre örgüt militanlarına, "medeni durumlarına göre" 70 dolar ile 300 dolar arasında para veriliyor! Irak federal polisinin Musul'da ele geçirdiği belgelere göre örgütün bekâr üyelerinin 72 dolar veya 95 bin Irak dinarı ile en düşük maaşı aldıkları belirlenirken, bunun yaklaşık 40 dolarının erzak için kesildiği, ellerine aylık net 32 dolar maaş geçtiği anlaşıldı.
Milliyet

Anlaşmaya Tamam, Ambargoya Devam... 
Katar'ı boykot eden Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, ABD bu ülkeyle imzaladığı "terörle mücadele mutabakatı"nı olumlu bulduklarını ancak ambargonun, diğer talepler yerine getirilene kadar süreceğini açıkladı. Söz konusu dört ülke, önceki gün resmi haber ajansları aracılığıyla yaptıkları açıklamada, mutabakatın yeterli olmadığını söyleyerek, yaptırımların devam edeceğini belirtti. Açıklamada, ABD'nin diplomatik krizi çözmek için sürdürdüğü çabalar takdirle karşılandı ve Katar'ın terörizmin finansmanına yönelik mücadelesinin yakından izleneceği kaydedildi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın önceki günkü Katar ziyareti sırasında iki ülke arasında "terörle mücadele ve terörün finansmanının önlenmesi" konularında işbirliği yapılması üzerine mutabakat zaptı imzalanmıştı. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, anlaşmanın dört Arap ülkesiyle yaşadığı krizle ilgisi olmadığını belirtmişti.
Milliyet

Macron'un Sarayı Dökülüyor… 
Fransa'da cumhurbaşkanlarının resmi konutu olan Elysee Sarayı, yıllardır büyük çapta onarım geçirmediği için 'dökülmeye' başladı. Yerel basında çıkan haberlere göre sarayın elektrik ve su tesisatında büyük hasar var, yangın tertibatı ise son derece yetersiz. 2015'te hazırlanan bir raporda sarayın bakım ve tadilat masrafının 83 milyon Euro'yu bulacağı öngörülmüştü, ancak bu rakamın şimdilerde 100 milyon Euro'yu geçeceği tahmin ediliyor.
Vatan

EKONOMİ
·         Euro: Euro 4,0837-4,0851
·         Sterlin: 4,6099-4,6112
·         Gram Altın: 139,9244-140,0059

Yellen Konuştu Dolar Düştü… 
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ABD Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada faiz artırımının uzun vadeye yayılacağını söyleyince dolar düşmeye başladı. Dün sabah saatlerinde 3.6227'den işlem gören dolar, Janet Yellen'in açıklamalarının ardından son bir haftanın en düşük seviyesi olan 3.5736'yı gördü, günü ise 3.5810'dan kapattı. Dün 103.185 puandan başlayan Borsa İstanbul endeksi (BİST 100) 104 bin 283 puanı görerek rekorunu yeniledi. Janet Yellen, gelecek birkaç yılda ekonominin büyümesini ve enşasyonun yüzde 2 hedefine geri dönmesini sağlamak için kademeli ilave faiz artışlarının uygun olacağını söyledi. Yellen bir sonraki faiz artışının zamanlamasına ilişkin ise yorumda bulunmadı.
Posta

İsrail Gazında Geri Sayım… 
İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile iki ülke arasındaki doğalgaz boru hattının inşa sürecini görüştüklerini söyledi. Steinitz, "Bu yıl sonundan önce Türkiye ve İsrail arasındaki boru hattının inşa edilmesini sağlayacak hükümetler arası çatı anlaşmayı tamamlamaya karar verdik" dedi. Steinitz, iki boru hattını değerlendirmek için yeterli doğalgaz kaynağına sahip olduklarını belirterek, "Sayın Berat Albayrak ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Umarım, Sayın Albayrak, bu yıl sonuna kadar İsrail'e görüşmelerin hızlanmasını ve anlaşmanın tamamlanmasını sağlayacak bir ziyarette bulunur" diye konuştu. Önümüzdeki süreçte Kuzey Denizi'ndeki kaynakların yerini Doğu Akdeniz'in alacağına inandıklarını kaydeden Steinitz, "Avrupa, Doğu Akdeniz'den doğalgaz alacak ve bölge güvenilir bir kaynak haline gelecek. Hem Türkiye'nin iç tüketimi hem de Avrupa'ya doğalgaz iletim için İsrail'den Türkiye'ye uzanan bir boru hattı döşemek istiyoruz" dedi.
Posta

Telekom 'Hazine'si… 
Türk Telekom'da, Hazine'nin yönetimde söz sahibi olmaya hazırlandığı haberleri dün kulisleri hareketlendirdi. Hazine Müsteşarlığı'nın bankalara borçlarını ödemeyen Oger Telekomünikasyon AŞ'ye (OTAŞ) bir mektup gönderdiği ve bankalara olan kredi ödemesi sorununun çözülmesini istediği belirtildi. Bloomberg'in haberine göre Türk Telekom'da altın hisse dahil yüzde 25 hisseye sahip olan Hazine, 23 Haziran'da gönderdiği mektupta, OTAŞ'ın 4.75 milyar dolarlık kredinin yeniden yapılandırmasında bankalarla anlaşamaması durumunda, ortaklık ana sözleşmesinin ilgili maddesi gereğince yönetimin istifa etmiş sayılacağını ve yerine yeni üye atama yetkisinin bulunduğunu hatırlattı. OTAŞ, bankalara olan kredi borcunun iki taksidinin ödemesini mart ve eylülde yapamadı. Kulislerde dün bankalarla görüşmede bir ilerleme sağlanamaması halinde Hazine'nin yakında bu yetkisini kullanabileceği konuşuldu. Türk Telekom ana sözleşmesinin altıncı maddesi, ortaklardan birinin temerrüde düşmesi durumunda diğer ortak Hazine'ye yönetimi değiştirebilme yetkisi veriyor.
Hürriyet

Yaratıcılığın İlacı Özgürlük… 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, Türkiye'nin kaynak yapısı kısıtlı olduğu için yaratıcılığa bağlı startup'ların daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk üstünlüğü ve daha fazla özgürlükle başarı yakalayacağını belirterek, "Bu da ülke ekonomisine, yüzde 10'luk iyileştirmeyle 331 milyar dolar kazandırabilir. Küresel ekonomik rekabette daha güçlü bir Türkiye için özgürlükler toplumu olmak, hukuk devleti, AB ile entegrasyon ve transatlantik ilişkiler, dijital dönüşüm ve dördüncü sanayi devrimi çok önemli ve vazgeçilmez hususlardır. Dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmenin baş döndürücü bir hız kazandığı 21. yüzyılda yaratıcı, yenilikçi ve girişimci nitelikleri güçlü bir bilgi toplumuna dönüşmemiz büyük önem taşıyor" dedi.
Hürriyet

Dünya Kupası İhaleleri Türklere… 
Katar Ekonomi Bakanı Ahmed bin Jassim al-Thani, Türk şirketlerinin Katar'daki işlerini aksamadan yürüttüğünü belirterek, "Türk şirketleri çalışmalarını yürütüyor, 2022'de yapılacak Dünya Kupası olsun, altyapı projeleri olsun veya diğer konularda aksama öngörmüyoruz. Ancak dört ülkenin şirketlerinin bundan sonraki işlerde yer almayacak olması nedeniyle Türk şirketlerine Katar'da çok daha fazla fırsat çıkabilir" dedi.
Milliyet

Bakan Çelik Açıkladı: 1 Ton Ekmeklik Buğday 940 TL… 
GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatını, ton başına 940 lira olarak açıkladı. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nce, Konya'nın Sarayönü İlçesi'nde düzenlenen '67. Geleneksel Hasat Bayramı'na katılan Bakan Çelik, biçerdöver kullanarak ilk hasadı gerçekleştirdi. Çelik, daha sonra katıldığı hasat bayramı etkinliklerinde, buğday taban fiyatını açıkladı: Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın taban fiyatı, ton başına 940 lira olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5'e kadar da ilave artış uygulanacaktır. Bu durumda üreticimiz kalitesine göre buğdaylarını 990 liraya kadar TMO'ya satabilecektir. Bu yıl aldığımız yeni bir kararla da en düşük vasışı buğday fiyatı ton başına 800 lira olarak belirlenmiştir. TMO'nun üreticiden ton başına kestiği 6,5 liralık boşaltma ücreti de artık alınmayacaktır.
Vatan

Üç Ortak 1.2 Milyar $'lık Rüzgara Kapıldı... 
Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerjisi Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi için 3 şirket ortak konsorsiyum oluşturdu. Siemens Gamesa Renewable Energy, Kalyon İnşaat ve Türkerler Enerji Grubu'nun üçlü bir konsorsiyum oluşturarak rüzgar enerjisi YEKA ihalesine birlikte gireceklerini açıkladı. Siemens Gamesa Renewable Energy, Kalyon İnşaat ve Türkerler Enerji Grubu, 1-1.2 milyar dolar olması beklenen YEKA ihalesine birlikte girebilmek için konsorsiyum anlaşması imzaladı.
Vatan

SPOR 
Golcü Harekatı... 
Son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş, golcü transferi için yoğun çaba harcıyor. Son ana kadar Aboubakar'ın yeniden kiralanması için Porto ile pazarlık yapan Kartal, umutların bitmesiyle harekete geçti. Transfer komitesi ve Şenol Güneş'in belirlediği 4 oyuncu üzerinde yoğunlaşıldı. Listenin başında bir süredir pazarlık yapılan Fernando Llorente var. Güneş, 1.95'lik boyu nedeniyle Llorente'yi istiyor. İngiliz ekibi Swansea City'ye 3 milyon euro önerildi. Llorente de, Şampiyonlar Ligi nedeniyle Beşiktaş'a sıcak bakıyor. Listenin ikinci sırasında ise Gignac var. Meksika'nın Tigres ekibinde forma giyen Fransız futbolcunun Avrupa'ya dönmek istemesi koz olarak kullanılıyor. Tigres'e de bonservis için 3 milyon euro teklif edildi. Diğer aday Fiorentina'nın Senegalli forveti Khouma Babacar. 24 yaşındaki oyuncunun 8 milyon euroyu geçen bonservisi nedeniyle kiralanması düşünülüyor. Menajerlerin Beşiktaş'a önerdiği Eder için Fransız ekibi Lille'e kiralama teklifi iletildi. Portekizli oyuncu da Beşiktaş'a gelmek istiyor. Beşiktaş, Marcelo'nun satışından gelecek parayla bu 4 oyuncudan birini alacak.
Posta

Fener Bildiğiniz Gibi... 
Fenerbahçe, Düzce'de yaptığı sezonun ilk hazırlık maçında Juventus Bükreş'e 3-2 yenilmişti. Sarı-Lacivertli ekip ikinci kamp dönemi için gittiği Lozan'da Portekiz ekibi Sporting Lizbon'a da yenilmekten kurtulamadı: 2-1. Kjaer ve Mehmet Ekici dışında ideal kadrosuyla sahaya çıkan Fenerbahçe, 33. dakikada Volkan'ın boşa çıkmasıyla Bas Dost'un ayağından 1-0 geriye düştü. Fenerbahçe 40'ta Nabil Dirar'ın golüyle eşitliği sağladı: 1-1. Skoru, transferde adı Fenerbahçe için geçen Doumbia 75'te belirledi: 2-1. Dirar ilk kez giydiği Sarı-Lacivertli forma ile siftah yaptı. 44'te bir şutu üst direkten dönen Valbuena, Fener'in en iyisiydi. İkinci yarıda yapılan değişiklikler takımın dengesini bozdu. Van Persie 64 dakika sahada kaldığı maçta vasattı. Fener'de forvet eksikliği göze çarptı.
Posta

Cedi, LeBron'un Takım Arkadaşı Oldu…  
Anadolu Efes'in genç yıldızı Cedi Osman, NBA takımlarından Cleveland Cavaliers'a transfer oluyor. 22 yaşındaki basketbolcu, Cavaliers'ın sözleşme teklifini kabul ettiğini duyurdu. Philadelphia 76ers ile sözleşme imzalayan Furkan Korkmaz'ın ardından bu sezon NBA'in yolunu tutan ikinci Türk olan Cedi Osman'ın üç yıllığına 8.5 milyon dolar alacağı belirtildi. Birçok önemli yıldızla birlikte oynayacağına dikkat çeken Cedi Osman, "LeBron James, Kyrie Irving ve Kevin Love ile aynı takımda forma giyeceğim için çok heyecanlıyım. Benden özellikle savunmada takıma katkı sunmamı bekliyorlar." dedi.
Milliyet

Yönetim Sneijder'i Düşünüyor, Ben Maçı Düşünüyorum… 
2016-17'de ligi ilk 3 sıra içinde bitiremediği için sezonu çok erken açmak zorunda kalan G.Saray 2017-18'in ilk resmi maçına bugün çıkacak. Sarı-kırmızılıların hocası Igor Tudor dün İsveç'te bir basın toplantısı düzenledi. Maçın oynanacağı statta deme çatma bir basın odasında düzenlenen toplantıda Hırvat teknik direktöre doğal olarak Wesley Sneijder'in durumu da soruldu. Hollandalı yıldızın takımdaki geleceğiyle ilgili çok kısa bir açıklama yapan Tudor, "Sneijder ve kulüp yönetimi bu konuyu görüşüyorlar. Yönetimimiz; takım, kulüp ve Sneijder için en doğru kararı alacaktır. Ben sadece Östersunds ile oynayacağımız maçı düşünüyorum" dedi.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme