.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

16 Temmuz 2017 Pazar

16.07.2017 Genel Gündem16.07.2017
GÜNDEM
'O Hainlerin Kafasını Koparacağız' 
O karanlık gecenin kilit noktasıydı Köprü Kalleşler kirli emellerini gerçekleştirmek için ilk olarak köprüleri kapadı. Bunu duyan halk, vatanını savunmak için canını hiçe sayarak oraya aktı. Yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden, bir an olsun bile korkmadan darbecilerin karşısına dikildi. Düşündüler ki onlar bizim evlatlarımız Doğru yolu göstermek için ikna edebiliriz. Bize silah çekmezler, kurşunları bize işlemez Ama öyle olmadı. Köprü'yü kapatan askerlerin başındaki hain komutanlar hiç gözlerini kırpmadan ateş emri verdi. Kurşunlar halkın üzerine yağmur gibi indi. Ancak halk kaçmadı, direndi. 34 vatandaşımız o gece o noktada son nefesini verip şehit düştü, onlarca kişi gazi oldu. İşte dün, bu hain girişimin birinci yılında halk 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne akın etti ellerinde Türk bayrakları ve şehitlerin fotoğraflarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan da saat 20.52'de Kısıklı'dan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yürümeye başladı. 21.05'te tören alanına ulaştı ve dev kalabalığı selamladı. Cumhurbaşkanı'nın gelmesinin ardından önce İstiklal Marşı, sonra da Kur'an-ı Kerim okundu, İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz şehitler için dua etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprü'de yaptığı konuşmada çok önemli mesajlar verdi. İşte çarpıcı satır başları: "En kanlı saldırılar İstanbul ve Ankara'da yaşanmıştır. Diğer illerimizde darbeciler harekete geçmeden milletimiz ve vatansever askerlerimiz polislerimiz tarafından derdest edilmiştir. Ah o gece şehit kanlarıyla sulanan, her santim asfaltın dili olsa da yiğitlik nasıl olurmuş tüm dünyaya anlatsa. Bizim dilimiz bunları anlatmakta kifayetsiz kalıyor. O gece bu hilal uğruna güneşler battı." "15 Temmuz darbe girişimi milletimize yönelik ilk saldırı değil, son da olmayacak. FETÖ'nün sadece FETÖ olmadığını, PKK'nın DEAŞ'ın diğer terör örgütlerinin sadece görünen yüzlerinden ibaret olmadığını çok iyi biliyoruz. Arkalarında kimlerin olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz milletiz, onlar ise illet. Aramızdaki fark bu. İdam parlamentodan bana geldiği anda ben bunu onaylarım. Çünkü şehit ailelerin, gazilerimizi evlerinde ziyaret ettiğimde ateş düştüğü yeri yakıyor. Önce o hainlerin kafasını koparacağız. Herkes şunu bilsin, Türkiye göründüğünden ibaret değildir."
Vatan
 
Bombalanan Tbmm'de 15 Temmuz Oturumu… 
Darbe teşebbüsünün yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) "15 Temmuz Özel Oturumu" düzenlendi. İstiklal Marşı'nın ardından ilk konuşmayı İsmail Kahraman yaptı. "Darbenin engellenmesinde en büyük pay Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'ın milletimizi meydanlara çağırması olmuştur. Lider nasıl olmalıdır sorusunun cevabını en açık şekilde verdi" diyen Kahraman, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile bir anılarını da paylaştı. Kahraman, şunları kaydetti: "Size bir anektodu aktarmak isterim. Özgür Bey'in (CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel) yanında ceketi yoktu. 3 grup başkanvekili beraber oturduk. Ak Parti milletvekili Ahmet Gündoğdu Bey geldi, Özgür Bey'e 'Birazdan televizyoncular gelir, çekim yapılır ben ceketimi sana vereyim' dedi. Özgür Bey 'hay hay' dedi ceketi aldı. Ve güzel bir konuşma yaptı. Kaderde milli görüş gömleğini giymek de varmış. Partiler olarak ayrı olabiliriz ama aynı bilekteyiz. Gerektiğinde bir yumruk olabiliriz. 15 Temmuz bunun bir ispatıdır." Kahraman'ın ardından Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Genel Başkanı yerine Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sırasıyla konuşma yaptı.
Vatan


Halk Müsterih Olsun Deliller Çok Sağlam! 
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman 15 Temmuz'un 1. yıl dönümünde Habertürk TV'de Fevzi Çakır ve Aysun Torun'un sorularını yanıtladı. Başsavcı Kocaman, darbe teşebbüsünden bu yana 33 dava açıldığını ve 9 bin 271 kişinin tutuklandığını söyledi. Kocaman'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: (Nasıl bir örgüttür) FETÖ bizim bugüne kadar bildiğimiz en sinsi, ihanette sınır tanımayan en alçak terör örgütü diyebiliriz. Yapabilecekleri örgütte sınır tanımıyor. Bazı örgütlerin omurgası var. Bunlarda o yok. Bunlar her kalıba girebilen, kesinlikle hafife alınmaması gereken sürekli mücadele edilmesi gereken bir örgüt. Sayısız kumpasları var. En tehlikeli örgüt diyebilirim. Ben şahsen her şeyi yapabileceklerini düşünüyorum. 15 Temmuz'u bu düzeyde kalkışabileceklerini düşünmemiştim. Sınır tanımazlar her türlü kötülükte. (Soruşturmalarda son durum) Darbe teşebbüsünden bu yana 33 dava açtık. 3940 sanık yargılandı. 2727 tutuklu var. Dosya sayımız 11.325, şüpheli sayımız 57.565, tutuklu sayımız 9271'dir. Bütün soruşturmalarımızı tamamladık. Darbeye karışan, karıştığı düşünülen bütün sanıklarla ilgili soruşturmalarımızı tamamladık. Geride daha incelenmemiş dijital veriler var, yeni tanık itirafçı beyanları geliyor. Mücadelede bulunduğumuz noktanın iyi olduğunu düşünüyorum. Hemen hemen girmediklerdi birim kalmamış. Operasyonel güçlerinin kalmadığını düşünüyorum. Yeri geldiğinde DHKP-C yeri geldiğinde PKK terör örgütleri ile işbirliği yapıyorlar.
Vatan

DÜNYA 
Mescid-İ Aksa Krizi 
Arap asıllı İsrail vatandaşı üç kişinin Kudüs'ün Eski Şehir girişinde İsrail polisine saldırmasıyla başladığı belirtilen gerginlik Mescid-i Aksa'nın bulunduğu, Ağlama Duvarı'nın yanı başındaki Harem-i Şerif'te devam etmişti. Çatışmada üç Arap saldırganla, iki İsrailli güvenlik gücü ölmüştü. İşte bu gerginliğin ardından İsrail, güvenlik nedeniyle Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılınmasını yasakladı, Harem-i Şerif'i ziyarete kapadı. Kutsal mabed dün de kapalı tutuldu, ezan okunmadı, namaz kılınmadı. AA muhabirine açıklamada bulunan Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh İkrime Sabri, Kudüs'ün 1967'deki işgalinden bu yana böyle bir durumun olmadığını belirterek "Kudüs'ün işgalinden bu yana görülmemiş bir durum bu. İsrail'in bu yöndeki önlemlerini reddediyor ve derhal buna son vermesi çağrısı yapıyoruz" dedi. İsrail polisi ayrıca Aksa'nın da içinde bulunduğu Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesini ve çevresindeki yolları da giriş çıkışa kapatmıştı. İsrail polisinin Mescid- i Aksa'da yaşanan olaylar üzerine Harem-i Şerif'i kapatmasının ardından yüzlerce Filistinli cuma namazını Eski Şehir surlarının dışında kılmıştı. İsrail'in uygulamasını eleştiren Kudüs Müftüsü Muhammed Ahmet Hüseyin gözaltına alınırken Ürdün'ün sert tepkisi üzerine sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı. Gazze'yi kontrol altında tutan Hamas ise dün İsrail ordusu ve Batı Şeria'daki yerleşimcilere karşı 'ayaklanma' çağrısında bulundu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile krizin aşılması için telefon görüşmesi yaptı. Tepkilerin ardından dün akşam İsrail Başbakanı Netanyahu'nun ofisinden açıklama yapıldı. Açıklamada Mescid'i Aksa'nın bugün açılacağı, ekstra güvenlik önlemlerinin alınacağı duyruldu.
Hürriyet


Rakka'dan Sonra Sdg Ne Olacak 
Washington'ın geçtiğimiz hafta içinde ev sahipliği yaptığı üç gün süren DEAŞ karşıtı küresel koalisyon toplantıları farklı konularda ihtilaflı tarafları bir araya getirdi. Bir buçuk aydır devam eden Körfez geriliminin başaktörleri Suudi Arabistan ve Katar da masadaydı, 25 Eylül'de bağımsızlık referandumuna gitme kararıyla ABD'nin tepkisini çeken Iraklı Kürtler de. Türkiye'nin küresel koalisyonun Washington randevusu için kırmızı çizgisi, ABD'nin DEAŞ'a karşı işbirliği yaptığı terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'nin içinde yer aldığı SDG'ydi. ABD yönetiminden 'SDG'den katılım olmayacak' garantisi alan Ankara, toplantıya Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Genel Müdürü Büyükelçi Fazlı Çorman'ı gönderdi. Ancak Ankara bir oldubitti ihtimaline karşı Çorman'a 'SDG'den temsilci gelirse toplantıyı terk et' talimatı da verdi. Büyükelçi, her söz alışında 'güvenliğimize varoluşsal bir tehdit olan bir terör örgütünü ağır silahlarla donatmış olmanızı ve Rakka operasyonunu onlarla yapmanızı kabul etmiyoruz' diyerek Ankara'nın tepkisini hatırlattı. Toplantıyı ABD Başkanı Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk yönetti. Başkan Obama döneminde göreve getirilen McGurk'ü fazlasıyla 'Kürt yanlısı' bulan Türk hükümetinin Trump'tan beklentisi bu göreve başka bir ismi atamasıydı. Ancak Trump, McGurk'ü bu kritik görevde tutmaya devam ettiği gibi Suriye ve Irak dosyalarını neredeyse tamamen McGurk'ün aynı frekansı paylaştığı Pentagon generallerine bıraktı. Şahsını da kapsayan bu gerilimin son derece farkında olan McGurk'ün toplantılarda Büyükelçi Çorman'ın çıkışlarını alttan aldığı ve her fırsatta Türk yetkililere 'kaygılarınızı gidermek için mutlaka bir şeyler yapacağız, bir formül bulacağız' dediği edindiğim bilgiler arasında. Aynı yapıcı-onarıcı hava, hafta başında Türkiye'yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı
Hürriyet

Tatil Köyünü Kana Buladı… 
Mısır'ın turistik kenti Hurgada'da halk plajından bir otelin sahiline yüzen 28 yaşındaki Abdel-Rahman adlı saldırgan, 2 Alman turisti bıçaklayarak öldürdü, 4 kişiyi de yaraladı. Kızıl Deniz kıyısındaki Sunny Days El Palacio Oteli'nde gerçekleşen saldırıda yaralanan turistlerden ikisinin ise Çek Cumhuriyeti vatandaşı olduğu belirtildi. Üniversite mezunu olduğu açıklanan Abdel- Rahman, saldırı anında, "Mısırlılar uzak dursun, onları istemiyorum' diye bağırdığı ve kurbanlarını yabancı turistler arasından seçtiği ifade edildi. Mısırlı yetkililer, saldırgan hakkında fazla bilgi paylaşmazken, Abdel-Rahman'ın DEAŞ sempatizanı olduğu öne sürülüyor. Mısır güvenlik güçleri ve İçişleri Bakanlığı, saldırganın tutuklandığını bildirdi. Sina Yarımadası'nda Ekim 2015'te Rus uçağının düşmesinin ardından Rusya, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler Mısır rezervasyonlarını iptal etmiş ancak Almanya bir yıl aradan sonra tekrar Mısır'a turist göndermeye başlamıştı. Rusya'nın hala vatandaşlarını göndermediği Mısır'a son dönemde en fazla Almanya, Ukrayna ve Beyaz Rusya'dan turist geliyor.
Vatan
  
O Görüşmede Belgeleri Aldı 
ABD'de geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahale ettiği ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Amerikan basını, ABD Başkanı Donald Trump'ın oğlu Trump Jr'ın Kremlin bağlantılı Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile görüştüğü toplantıda, Rinat Akhmetshin adlı eski bir Sovyet ajanının da bulunduğu yazdı. Şu anda ABD'de Rusya adına lobi faaliyetleri yürüten Akhmetshin, Associated Press (AP) haber ajansına yaptığı açıklamada söz konusu buluşmaya katıldığını kabul etti. New York'taki Trump Tower'da gerçekleşen buluşmada Veselnitskaya'ya eşlik ettiğini söyleyen Akhmetshin, Rus avukatın, Trump Jr'a plastik bir dosyanın içinde bazı evraklar verdiğini belirtti. Söz konusu evrakların Demokrat Parti'ye yapılan yasa dışı bağışlarla ilgili olduğunu vurgulayan eski Akhmetshin, söz konusu evrakların Trump'ın başkanlık kampanyasında işine yarayacağı için oğluna verildiğini ifade etti. Akhmetshin ayrıca, kendisinin Sovyetler Birliği döneminde istihbarata karşı koyma servisinde çalıştığını, ancak hiçbir zaman resmi ajan eğitimi almadığını belirtti.
Vatan
  
'Abd, Fetö Elebaşısı Gülen'in İletişim Trafiğini İncelesin' 
Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin birinci yıldönümünde ABD'yi FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen'in iadesini sağlayacak delillerin ele geçirilmesi için işbirliğine davet etti. Reuters haber ajansına darbe girişimini değerlendiren Kılıç, ABD'nin Gülen'in iadesi konusundaki tavrının üzüntü verici olduğunu belirtti. ABD'nin Gülen'in darbecilerle ilişkisinin tam olarak açığa çıkarılması için Washington'daki güvenlik teşkilatlarının veri ağlarının kullanılacağı bir soruşturmanın önemine değinen Kılıç, "Bize bu konuda yardımetmeliler. Bizim ABD'de ulusal istihbarat yetkimiz yok" dedi. ABD'deki Başkan Donald Trump yönetiminin meseleyi eski Başkan Obama yönetiminden daha fazla ciddiye aldığını belirten Kılıç, "ABD, Gülen konusunda bir karara varmış gibi görünmüyor, bu yönde bir işaret henüz yok" dedi.
Haber Türk
 
EKONOMİ 
Dolar: 3,5348-3,5415           
Euro: Euro 4,0564-4,0616
Sterlin: 4,6304-4,6410
Gram Altın: 139,5806-139,9465

Gözler Fıtch'te 
Dozu zaman zaman azalıp artmakla birlikte piyasalarda olumlu hava devam ediyor. Bir önceki hafta yorgunluk gösteren iç ve dış piyasalar geçen hafta itibariyle tekrar iyimserliğe büründü. İç piyasalardaki yorgunluğu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aldı. BDDK'nın sorunlu krediler nedeniyle bankalara devredilen ve 5 yılda elden çıkarılamayan gayrimenkullerin öz sermayeden düşülmesi yönetmeliğini kaldırması banka hisselerine olumlu yansıdı. Bu durum lokomotif banka hisseleri öncülüğünde piyasaları etkiledi. Bir süredir zayıflayan dış piyasaları rahatlatan hamle ise ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Yellen'dan geldi. Yellen'ın yaptığı sunumlarda, Fed'in faiz artırım ve bilanço küçültme konularında parasal sıkılaştırmayı enflasyonla ilişkilendirmesi, yavaş ve kadameli olunacağı yönündeki açıklamaları "piyasa dostu ve güvercin" tonda bulunup olumlu karşılandı. Açıklamaların ardından dolar ve uzun vadeli ABD tahvil faiz oranı geriledi, borsalarda yükselişler görüldü. Ons altında ise düşüş durdu, zayıf tepki yükselişine neden oldu. İç piyasalarda gram/TL altın fiyatı ise düşen döviz kurlarına bağlı olarak gevşemeye devam etti. Nitekim cuma günü açıklanan ABD yıllık enflasyon verisinin beklentinin altında kalması, yakın zamanda faiz artırımı beklentilerini zayıflattığı için dolar ve uzun dönem tahvil faizinde düşüşle altında yükselişin devamında etkili oldu. Dalga boyları küçüktü ama enflasyona karşı piyasa duyarlılığının arttığını göstermesi açısından önemliydi.
Hürriyet
  
Kriz Yaşarken De İlişki Soğumadı 
Katar'a ambargo uygulayan ülkelerden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türkiye ile ilişkilerinin bu nedenle bozulmasını istemiyor. İki ülke arasında son yıllarda hızla yükselen doğrudan yatırımları, dış ticareti ve turizm faaliyetlerini dikkate alarak, bazı BAE devlet kurumlarının ve bu kurumlara politika üreten eğitim ve sivil toplum örgütlerinin, Katar krizinin çözümü için çaba harcayan Türkiye'den beklentilerini, BAE'nin başkenti Abu Dabi'de araştırdık. Dört günlük görüşme trafiği sonunda ziyaret ettiğimiz Türkiye'nin Abu Dabi Büyükelçisi Can Dizdar, "Krizin çözülmesi bölgedeki tüm ülkelerin yararınadır ve bu yönde çabalar yoğun şekilde devam ediyor" derken, BAE yetkilileri, Türkiye ile her konuda ilişkilerin gelişmesinden yana olduklarını ancak, Müslüman Kardeşler örgütünün kendileri için Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kadar tehlike arz ettiğini özellikle vurguladı. Abu Dhabi'deki ilk görüşmemiz, BAE Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Abdullah Sultan El Nuaimi ile gerçekleşti. Nuaimi, "Sizin için FETÖ terör örgütü ne ise bizim için de Müslüman Kardeşler odur. Türkiye'de bu örgüte çalışan bizim vatandaşımız 9 terörist var ve onların iadesini istiyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra Afganistan'dan gelen ve Dubai'den transit geçiş yapacak olan FETÖ üyesi iki generali hava limanımızda derdest edip Türkiye'ye iade etmiştik. Aynı hassasiyeti bize karşı faaliyet gösteren teröristler için Türkiye'den bekliyoruz" dedi. Türkiye ile BAE arasındaki ilişkilerin her açıdan çok güçlü olduğunu ve iki ülkenin çok ortak noktası bulunduğunu vurgulayan Nuaimi, şöyle devam etti: "Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Şu anda Abu Dabi hava limanı inşaatını bir Türk firması yapıyor ve çok büyük bir projedir. Dış ticaretimiz 10 milyar doları aşmış. Sizden bize 8, bizden size 15 milyar dolarlık yatırım olmuş. Gayrimenkul yatırımları ve turizm çok hızlı büyüyor. Katar ile kriz yaşarken de Türkiye ile ilişkileri soğutmadık. 15 Temmuz darbe girişiminde hükümeti destekledik. BAE, Türkiye ile ilişkilerine çok özen gösteriyor. Türkiye ile siyasi ve savunma işbirliği de yapıyoruz. Üs meselesine gelince, bize göre Katar bir ABD arazisidir ve aslında Türkiye'ye üs iznini Katar değil ABD vermiştir. Buna karşın, Türkiye'nin Katar'da üssü olmasına itirazımız yok. Bizim için en önemlisi bu 9 kişinin iadesi. Türkiye'deki kamuoyu yanlış yönlendiriliyor bizim Türk ordusuna hiçbir itirazımız yok sorun Müslüman Kardeşler konusundaki tavırdır. Biz, terör örgütlerinden kurtulmak istiyoruz."
Hürriyet
  
Bu Petrol Yükselmez 
ABD'nin petrol endüstrisi görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı 765'e ulaştı. Dünyanın en büyük petrol sahası hizmet şirketlerinden Baker Hughes'un yayımladığı haftalık verilere göre, Amerikan petrol endüstrisinde bu hafta iki petrol sondaj kulesi daha hizmete alınırken, 10-14 Temmuz tarihlerini kapsayan hafta itibarıyla toplam sayı 765'e yükseldi. Böylece ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı son 26 haftanın 25'inde artış kaydederken, Ocak ayında 522 olan petrol sondaj kulesi son 26 haftada yüzde 46 oranında arttı. ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı Ekim 2014'te bin 609 ile ülke tarihindeki en yüksek seviyedeyken, düşük petrol fiyatlarının Amerikan petrol endüstrisini olumsuz etkilemesiyle geçen yılın Mayıs ayında 316'ya gerileyerek yüzde 80 ile tarihi düşüş kaydetmişti. ABD'nin ham petrol üretimi de son 21 haftanın 18'inde artış gösterdi. ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) Çarşamba günü açıklanan verilerine göre, geçen yılın Ekim ayında günlük ortalama 8.45 milyon varile kadar gerileyen ABD'nin ham petrol üretimi, son 21 haftanın 18'inde yükselerek geçen hafta itibarıyla günlük ortalama 9.4 milyon varil oldu. EIA'nın Temmuz ayı "Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"na göre ABD'nin ham petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 9.3 milyon varil, gelecek yıl da 9.9 milyon varil olması bekleniyor.
Vatan
  
1 Yılda Hızlı Toparlanma İhracatta Rekor Getirdi 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde ihracat rekoru kırılacağını açıkladı. Bakan Zeybekci, "İnşallah Temmuz ayı ihracatımız, tarihimizin aylık bazdaki en yüksek ihracat artışına da şahit olduğumuz bir ay olacak. Bu da 2017 sonu itibarıyla ihracat hedeflerimizi çok daha fazlasıyla tutturmakla ilgili çok önemli bir işaret olacak" dedi. Türk ekonomisinin 15 Temmuz'da 20-25 barlık test yerine 100 barlık bir stresle test edildiğini anlatan Zeybekci, şöyle konuştu: "Bizim ekonomi de geçerli olan bir söz vardır. Gerek bankacılık sistemi gerekse de finans piyasalarında buna stres testi deriz. Bu stres testi de teknik olarak da şöyle anlatılır: Bir binanın tesisatı diyelim ki 20 barlık basınca dayanıklı tesisat döşenmiştir. Test etmek için de 25-30 bar arasında test edersiniz. O testi geçerse de 20 barlık kullanıma müsaittir diye uygulama yapılır. Türk ekonomisi 15 Temmuz'da 20-25 barlık test yerine 100 barlık bir stresle test edilmişti. Bundan da hakikaten bir ekonomi destanı olarak çıktık. 18 Temmuz 2016 Pazartesi günü ekonomiyle ilgili tüm faaliyetlerimiz yerindeydi."
Vatan
  
Borsa 105 Binle Rekorda 
15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece uluslararası piyasalarda 3 TL'nin üzerine çıkan dolar kuru, 3.05'in üzerini test ettikten sonra 3.0250'den haftayı tamamlamış, 18 Temmuz haftası ise Asya'da 3 TL'nin altından işlemlere başlamıştı. Daha sonra kur 11 Ocak'ta 3.9415'e yükseldi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sıkılaşma adımları ve küresel risk algısındaki değişimle yön aşağı döndü. Ekonomide toparlanma sinyallerine ABD Başkanı Donald Trump'ın seçilmesiyle kasım başında başlayan küresel dolar rüzgârının da tersine dönmesiyle kur 3.4751'e kadar geriledi. Son dönemde ise küresel gelişmelere bağlı olarak dolar 3.53 seviyelerinden işlem görüyor. Türkiye'nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS'lerde yükseliş tersine döndü. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında 299 baz puana çıkan CDS, bu haftanın son günü itibarıyla 200'ün altında. Bu da geçen 1 yılda yaşanan dalgalanmalardan sonra yabancı girişinin sürdüğünün bir göstergesi oldu. Faiz cephesinde ise tek haneden yüzde 11.2 gibi seviyelere gelindi.
Haber Türk
  
Spk'dan, 6 Foreks Sitesine Erişimi Engelleme Kararı 
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Türkiye'de yerleşik kişilere internet aracılığıyla yurtdışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen bsturk. com, turkeyfbs.com, klasfx2.com, klasfx3.com, ufx.com ve ufxmarkets. com internet sitelerine erişimin engellenmesi için hukuki işlem yapılmasını kararlaştırdı. Bununla birlikte kurul IG Ventures Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri'ne 54 bin 94 TL, Taç Tarım Ürünleri Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ'ye 68 bin 639 TL, Tahsin Altun isimli şahsa 47 bin 79 TL, Arkan Ergin Uluslararası Bağımsız Denetim ve SMMM AŞ'ye 47 bin 79 TL idari para cezası verdi. GCM Menkul Kıymetler AŞ'ye 8 ayrı aykırılıktan dolayı toplam 931 bin 258 TL idari para cezası uygulanmasına karar veren kurul, Karakaş Atlantis Kıymetli Madenler Kuyumculuk Telekomünikasyon Sanayi ve Ticaret AŞ'ye de 3 ayrı aykırılıktan ötürü 2 milyon 279 bin 319 TL idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.
Haber Türk

POLİTİKA
 Akp, Mhp; "Milli Mutabakat", Chp, Hdp; "Aydınlatılsın" 
TBMM'de dün yapılan özel oturum, olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapıldı. Görüşme öncesinde yerleşkenin çevresi bariyerlerle kapatılırken, polis helikopterleri tören boyunca güvenlik uçuşu yaptı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 15 Temmuz sergisini açmasının ardından TBMM'ye gelen bakan, eski ve yeni milletvekilleri, özel oturum için Genel Kurul'a geçtiler. Özel oturuma katılanlar arasında eski milletvekili Bülent Arınç ve eski Başbakan Yıldırım Akbulut dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, özel oturumu izlemek için geldiği Meclis'te törenle karşılandı. 15 Temmuz özel oturumuna ve sergisine yabancı misyon şefleri de ilgi gösterdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar başta olmak üzere kuvvet komutanları, yüksek yargı temsilcileri de tam kadro özel oturumda hazır bulundular. Bazı milletvekillerinin aileleri ve çocukları da özel oturumu izledi. CHP'liler oturumda zaman zaman "20 Temmuz darbesini unutmayacağız" diye laf attılar. Meclis Başkanı Kahraman, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım'la tartıştı. Yıldırım'ın kullandığı kavramlara itiraz eden Kahraman, "Türkiye'de tutsak yok, esir de yok, tevkif edilmişler var. Türkiye'de zulüm var diye ifade edemezsiniz" diye konuştu. Sözlerinin 'cımbızlanarak' eleştirildiğini söyleyen Yıldırım ise "15 Temmuz öncesi biz bir darbe ihtimaline dikkat çekerken, siz yine şimdi düşündüğünüz gibi düşünüyordunuz" karşılığını verdi. Kahraman ise "Cımbızla çekmedim. Cımbızla araya yerleştirdiğiniz konuşmalarınızdan bahsettim" dedi.
Hürriyet

Zehrin Panzehiri Laik Cumhuriyet! 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeye karşı bombalar altında direnen bu gazi meclis devre dışı bırakılmış, yetkileri elinden alınmıştır. 15 Temmuz ruhunun yarattığı uzlaşma iklimi içinde yaşananlardan ders alarak güçlü demokrasi yaratma fırsatı heder edilmiştir. Darbeyle mücadelede başarının en önemli şartı darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasıdır. Siyasi ayağı ortaya çıkarmaya dönük çalışmaların önü bilinçli olarak kapatılmaktadır. Darbe girişiminde bulunanların, darbecileri destekleyenlerin ve darbecileri en hassas noktalarına yerleştirenlerin hesap verilmeleri sağlanmadan darbeyle gerçek anlamda mücadele yapılamaz. Bu zehrin panzehri ortak değerlerimize, demokratik laik cumhuriyete ve sosyal hukuk devletine sıkı sıkıya sarılmaktır" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz özel oturumunda yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: Dünyanın en kanlı ve sinsi terör örgütlerinden biri olan FETÖ'nün ülkemiz demokrasisine dönük darbe girişiminin başarısız kılınması, halkımızın topyekun olarak parlamenter demokrasimize sahip çıkmasıyla sağlanmıştır. Türkiye'nin bir daha darbe girişimleriyle karşı karşıya kalmaması için iki temel koşulun yerine getirilmesi gerekir. İlki, demokrasinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi yani hukuk sistemimizin darbe hukukundan arındırılmasıdır. İkincisi ise darbe girişiminin bütün boyutlarıyla masaya yatırılması ve karanlık noktaların aydınlatılarak gerçeklerin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamaktır. 15 Temmuz gecesi bu çatı altında gösterilen kararlılık Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarına yansıtılmamıştır. Darbe girişiminin hemen hemen bütün ayrıntılarına vakıf Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı'nın komisyona gelerek milli iradenin temsilcilerine bilgi vermesi sağlanamamıştır. Bu iki değerli bürokratın komisyona gelerek size yanıt vermek yerine yazılı olarak bilgi vermeyi tercih etmeleri kabul edilebilir değildir. Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı'nın hangi gerekçe, telkin ve talimatla TBMM'de kurulan komisyona gelmesi engellenmiştir? Parlamento özgür iradesini kullanamamıştır. 15 Temmuz günü darbeden bilgi var mıydı, yok muydu, bu da çok tartışılıyor. Bu konu medyada gündeme geldiğinde Genelkurmaydan bir yetkili, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Mehmet Yılmaz'ı arar, 'MİT bize bilgi verdi ama darbe bilgisi vermedi' der. Ancak daha sonra O.K'nın savcılık bilgisine başvurulur. O.K. davet edilir, O.K. 'Bana ne olabileceğini sordular. Ben de büyük bir faaliyet hatta darbe faaliyeti olabileceğini söyledim.' Savcı, 'Darbe olacağını söylediniz mi?' diye sorar. O.K, 'Darbe olabilir kelimesini kullandığımı çok iyi hatırlıyorum' der. Bunlar üzerinde durulması gereken konular. Bir daha Türkiye darbe girişimiyle karşı karşıya kalmasın diye bütün ayrıntıların ortaya çıkması gereken konular. Savcı ikinci kez O.K'nın ifadesine başvurmak ister ama O.K. MİT kadrosuna alınır ve savcı bilgisine başvuramaz. Bu savcılar kimin bilgisine başvurmak istediler de görevlerinden alındılar? Bu soruyu Adalet Bakanı'na, bakanlara, cumhurbaşkanına sorun. Darbe ile mücadele başarının en önemli şartı darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasıdır. Siyasi ayağı ortaya çıkarmaya dönük çalışmaların önü bilinçli olarak kapatılmaktadır. Darbecileri destekleyenlerin ve darbecileri en hassas noktalarına yerleştirenlerin hesap verilmeleri sağlanmadan darbeyle gerçek anlamda mücadele yapılamaz. TSK'nın yurtsever, namuslu, cumhuriyetçi kadroları tasfiye edilip FETÖ'cülerin önü açılırken bu örgüte destek verenler oraya çıkarılmalıdır. Yargıda, emniyette, bürokraside bu çeteyi hakim güç haline getiren ittifaklar teşhir edilmelidir. 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması için bu ibret verici olaydan ders alınıp devleti başka tehlikeli ittifakların tuzağından uzak tutmak şarttır. Bu zehrin panzehri ortak değerlerimize, demokratik laik cumhuriyete ve sosyal hukuk devletine sıkı sıkıya sarılmaktır.
Milliyet
  
Safları Sıkılaştıralım 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Kurul'daki konuşmasında bombaların hedefi olan TBMM'nin bir kez daha, "gazilik" ünvanını hak ettiğini belirtirken, özetle şunları kaydetti: 15 Temmuz öncelikle bir darbe teşebbüsüdür. Ayrıca taktikçileri, teorisyenleri, kuryeleri, taşeronları, planlayıcıları, sahadaki tetikçileri belli olan iblisane bir işgal denemesidir. 15 Temmuz FETÖ kalkışmasına kontrollü darbe demek her şeyden önce aklın inkârı, vicdanın itlafı, yalın gerçeklerin imhasıdır. Çanakkale'de müstevlilerin yarım bırakmak zorunda kaldıkları zulmü hain FETÖ'cüler tamamlamak istemişlerdir. Milli Mücadele'de kovalanan Türk düşmanları, aradan geçen 94 yıl sonra bellerini doğrultup devşirdikleri Pensilvanyalı teröristlerle Türkiye'yi önce teslim, daha sonra da tepeden tırnağa tasfiye etmeye kalkışmışlardır. 15 Temmuz tarihi bir hesaplaşma, tarifsiz bir hıyanettir. Asırlardır devam edegelen Anadolu'nun istila komplosunun bu çağdaki adıdır. FETÖ; Müslüman Türk milletine düşman olan batıl, batini ve lanetli çevrelerin, küresel ölüm makinesini içimizde ve bölgemizde devamlı çalıştıran haçlı zihniyetinin su katılmamış bir barbarlığıdır. Eğer biz irkilip kendimize gelmezsek, milli akıl ve şuurda buluşamazsak bu barbarlık son olmayacaktır. Eğer iç barış ve huzur ortamını birlikte temin ve tamir etmezsek, biliniz ki yeni saldırılar önümüzdedir. FETÖ'yü üzerimize salan, milli bünyemize ve devletimize saldırtan şarlatanlar, soysuzlar ve insanlık katilleri; sadece bir partiye, sadece bir şahsa, sadece bir düşünceye değil; hepimizi, milletimizin tamamını hedef seçmişlerdir. Bugün Batılı devletlerin acıklı ve aciz durumları, hala 15 Temmuz'la ilgili ikircikli ve ikiyüzlü tavırları tehlikenin geçmediğinin, tehditlerin sönmediğinin somut delilidir. Dost bildiklerimiz arkamızda hançerle dolaşmaktadır. Küresel ve bölgesel stratejik denklemleri aleyhimize kurmak için harıl harıl faaliyette bulunanlar Türkiye'ye pranga vurmak için hazır ve nazır beklemektedir. FETÖ, PKK, PYDYPG- IŞİD, DHKP-C silahlandırıp kiralanmışlar, kanlı tezgahlarını vatan topraklarında ve mücavir alanlarda açmışlardır. 15 Temmuz'a mevzi bakmak yerine, stratejik yaklaşmak; tehlikeleri kaynağında okuyup, oyunu odağında bozmak milli namusun bizlere yüklediği tarihi bir görevdir. Bu görevden kaçamayız. Bu göreve yüz çeviremeyiz. Çünkü gidecek başka yerimiz yoktur. Sığınacak başka yurdumuz yoktur. Altında toplanacağımız başka ay yıldızlı bayrağımız da yoktur. Ne yapacaksak burada, Türk milletinin son yurdunda, birlikte yapacağız, birlikte başaracağız. Bu omurga kırılır, milli kimlik kaybolursa; şunu unutmayınız ki, bu sınırlar içinde, bu beşeri varlık çerçevesinde, devletimizin bugünkü haliyle yaşamak imkânsızlaşacaktır. Adaletse istenen, yollarda değil, milli vicdanın ta kendisinde bulacağız. Düşman çokmuş, biz onlardan daha çoğuz, daha güçlüyüz, daha diriyiz, bunu göstermeliyiz. Kumpas kuruyorlarmış, alayı birden üzerimize geliyormuş; varsın olsun, yeter ki saflarımızı sıkı tutalım; öleceksek de adam gibi, kahraman gibi, ama tam bağımsız bir şekilde ölelim.
Milliyet

SPOR 
Wimbledon Kraliçesi… 
Sezonun üçüncü grand slam turnuvası olan Wimbledon'da tek kadınların şampiyonu Garbine Muguruza oldu. Finalde Venus Williams ile karşı karşıya gelen 23 yaşındaki İspanyol tenisçi, rakibini 7- 5 ve 6-0'lık iki setle geçerek kupayı kaptı. Venus Williams maça bir nebze daha baskılı başlayan taraftı. Altıncı oyunda servis kırma puanı bulan ABD'li raket değerlendiremezken, takip eden oyunda rakibi de bir servis kırma puanından yararlanamadı. Venus'ün iki set puanından yararlanamayarak önemli bir fırsatı kaçırmasının ardından Muguruza, bulduğu ikinci servis kırma puanını değerlendirerek durumu 6- 5'e getirdi. Set için servis kullandığı oyunda sıkıntı yaşamayan İspanyol tenisçi, 51 dakika süren ilk seti 7-5 ile söktü aldı. İkinci sette Muguruza fırtınası eserken İspanyol tenisçi, 6-0 kazanarak şampiyonluğa ulaştı.
Milliyet

Babacar'a Şartlı Onay… 
Golcü transferinde hedeflediği büyük isimlerde mali sıkıntıları aşamayan ve bu nedenle Babacar gibi alternatif isimlere yönelen Beşiktaş Yönetimi, bu oyuncu konusunda Teknik Direktör Şenol Güneş'ten hem onay hem de tavsiye aldı. Aboubakar'ın alınması için çok ısrarcı olan fakat bu isteği yerine getirilmeyen deneyimli hocanın, kulübün parasının boşa gitmemesi için Babacar'ın kiralanmasını önerdiği bildirildi. Abobubakar'ı artık çok iyi bildiği için bu oyuncunun alınmasını istediğini yakın çevresine söyleyen Güneş'in "Ama Babacar konusunda bir şey diyemem. İyi bir oyuncu olabilir fakat bizimle uyum sorunu yaşayıp yaşamayacağının garantisi yok. O nedenle satış opsiyonlu kiralanması daha mantıklı. Uyum sağlarsa daha sonra alınır. Eğer aksi bir durum yaşanırsa önlem alırız" ifadelerini kullandığı öğrenildi. Bu gelişmeler üzerine, Babacar'ı bonservisiyle alma konusunda Fiorentina ile anlaşmak üzere olan siyah-beyazlı yönetim, bir anda strateji değiştirmek zorunda kaldı. İtalyan kulübü ise, Beşiktaş'ın bu değişikliğine sıcak bakmayarak, transferi adeta çıkmaza soktu. Babacar'ı kiralama konusunda, sıkıntılı bir sürece giren siyah-beyazlılar, kiralayabileceği diğer golcüleri gündeminde tutmaya devam ediyor. Avrupa'daki diğer kulüplerin transfer çalışmalarını yakından takip eden ve transfer piyasasındaki etkileşimlere göre hareket eden Beşiktaş Yönetimi, Babacar'da istediğini alamazsa, diğer adaylardan birini bitirmeye çalışacak.
Milliyet


Taraftar Dinlemez Gereken Yapılsın 
Galatasaray'da Wesley Sneijder ile önceki gün yolların resmen ayrılmasının ardından oluşan taraftar baskısı ve protestolar üzerine Başkan Dursun Özbek transferde gerekenin yapılması talimatını verdi. Florya'da Sportif Direktör Cenk Ergün ile görüşen Başkan Özbek'in, "Sneijder konusu teknik bir karar ama bunu taraftara anlatamayız. Sonuçta onların memnuniyeti önemli. Gomis, Belhanda ve Maicon'a imza attırdık. Mariano da imza için geliyor. Ancak özellikle Östersunds maçında görüldü ki bu takımın çok ihtiyacı var. Bu transferleri bir an önce yapmalı ve takıma karşı camiada bir güven oluşturmalıyız. İhtiyaçlarımız doğrultusunda en iyi oyuncuları bir an önce kadromuza katalım" ifadelerini kullandığı bildirildi. Başkan Dursun Özbek'in direktifi doğrultusunda çalışmalarını hızlandıran Sportif Direktör Cenk Ergün'ün, Sevilla'dan alınan sağ bek Mariano'nun imza töreni ardından Sofiane Feghouli'nin işini bitirmek için düğmeye basacağı öğrenildi. İngiltere'de West Ham United forması giyen 27 yaşındaki Cezayirli futbolcu sağ kanatta görev yapıyor. Cenk Ergün'ün orta saha ve sol bek transferleri için de sarı- kırmızılı izleme komitesinden yeni oyuncular istediği aktarıldı. Sarı-kırmızılıların, Feghouli'nin ardından orta saha ve savunmanın soluna takviye yapmaya kararlı olduğu vurgulandı.
Milliyet
  
Fener'in Yüzü Gülmüyor… 
Fenerbahçe, İsviçre'deki ikinci hazırlık maçında Olympique Marsilya karşısında 1-0 mağlup oldu. İlk tehlikeli atağı 9. dakikada Marsilya yakaladı. Savunma arkasına sarkan Germain net bir fırsat yakaladı. 17. dakikada etkili bir orta yapan Valbuena'nın, 21. dakikadaki vuruşu ise az farkla dışarı çıktı. 23. dakikada Marsilya Ocompos ile iki fırsat yakaladı. Kafa vuruşu az farkla dışarı çıkan futbolcu, Şener'in hatasında topu kapıp etkili bir şut çıkardı. 28. dakikada Valbuena'nın doğrudan kaleye kullandığı vuruşu kaleci Pele zor çeldi. 41. dakikada Kameni, Germain'in yerden sert vuruşunda kalitesini gösterdi. İkinci yarıda Şener'in ortasında Van Persie ilk kez etkili oldu, 48. dakikadaki kafa vuruşu kalecide kaldı. Marsilya'nın bu bölümlerde etkili şutları söz konusuydu. Fransız ekibi 73. dakikada Germain'in golü ile öne geçti: 1-0. Kalan bölümlerde başka gol sesi çıkmayınca maç 1-0 Fransız takımının üstünlüğü ile bitti. Bu sonuçla Fenerbahçe, Bükreş Juventus ve Sporting Lizbon'un ardından Marsilya'ya da yenildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme