.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

17 Temmuz 2017 Pazartesi

17.07.2017 Genel Gündem17.07.2017 Pazartesi
TÜRKİYE 
Türkiye Uyumadı 
Ankara'da, vatandaşlar, şehit yakınları ve gaziler meydanlara indi, Milli Birlik Yürüyüşü'ne binlerce vatandaş katıldı. 'Demokrasi nöbetleriyle' eşzamanlı başlayan yürüyüşe katılan vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ve 15 Temmuz şehitlerinin fotoğraflarını taşıdı. Ankara Valiliği'nce, Ulus'taki Birinci Meclis'ten TBMM'deki tören alanına kadar süren Milli Birlik Yürüyüşü'ne 400 bin kişinin katıldığı belirtildi. İstanbul'da Taksim, Saraçhane, Atatürk Havalimanı, Çengelköy gibi yerler başta olmak üzere, kentin farklı noktalarında 'Demokrasi Nöbeti' tutuldu. Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda sabaha kadar tutulan 'Demokrasi Nöbeti'ne 7'den 70'e yüzlerce kişi katıldı. Balıkesir Bandırma'da yürüyüş ve 'Demokrasi Nöbeti'ne 5 bin kişi katıldı. Kahramanmaraş'ta kortej yürüyüşü düzenlendi. Yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüş, Trabzon Bulvarı'nda son bulup 'Demokrasi Nöbeti' başladı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın marşlardan oluşan konser verdiği nöbette Kuran-ı Kerim okundu. 'Demokrasi Nöbeti' dün gece de tüm Türkiye'de devam etti.
Hürriyet


Tunceli'de Pkk'nın Bombacısı Öldürüldü 
Tunceli'nin Pülümür ilçesinde düzenlenen operasyonda PKK'nın bombacısı olduğu belirlenen terörist etkisiz hale getirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, önceki gün İl Jandarma Komutanlığınca Başkalecik köyü bölgesinde operasyon düzenlendiği belirtildi. Açıklamada, "Operasyon kapsamında teröristlerle sıcak temas sağlanmış, çıkan çatışmada bir erkek terör örgütü mensubu silahıyla ölü ele geçirilmiştir. Olay bölgesinde yapılan arama tarama faaliyetinde bir kalaşnikof, 4 şarjör, 100 kalaşnikof fişeği, 2 el bombası, 2 telsiz kod çizelgesi, 2 sırt çantası, 2 palaska, 4 şarjör kütüklüğü ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir" denildi.
Vatan

Halisdemir'e Şehit Düştüğü Yerde Anma 
15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda, darbeci general Semih Terzi'yi öldürerek gecenin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir, şehit düştüğü yerde, şehit edildiği saat 02.18'de düzenlenen törenle anıldı. Törende, Halisdemir'in karargâh içerisinde şehit edildiği alana yapılan heykelinin de açılışı gerçekleştirildi. Alanda, Halisdemir'in şehit düştüğü yerdeki kanı da ölümsüzleştirildi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Gururluyuz. Çünkü bu topraklarda canını hiçe sayarak milletin ve devletin selameti için cepheye koşturan fedakar kahramanların asla bitmeyeceğini biliyoruz. Kahraman ordumuzun şerefli mensupları bir avuç alçak cuntacıya, içlerine sızmış bir grup üniformalı teröriste meydanı bırakmamıştır" dedi.
Milliyet

DÜNYA 
Ruhani'nin Kardeşine Yolsuzluk Tutuklaması 
İran'ın reform yanlısı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin kardeşi Hüseyin Feridun, yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı. Hüseyin Feridun, Ruhani'nin baş danışmanı ve ona açılan kapı olarak biliniyor. Yargı Erki Başkan Yardımcısı Gulamhüseyin Muhsini Ejeie basın toplantısında başka kişileri de kapsayan çoklu soruşturma sonrasında Hüseyin Feridun'un tutuklandığını, kefalet konduğunu, kefalet ödenmediği için de kendisinin cezaevine götürüldüğünü söyledi. Ejeie, eğer kefaletin ödenmesi durumu olursa Hüseyin Feridun'un tutuksuz yargılanabileceğini söyledi. Hasan Ruhani, 'Feridun' soyadını değiştirip şimdiki soyadını almıştı.
Hürriyet

Ada'da 'Yol Ayrımı' 
İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs konferansından sonra gözler, Ankara ile Kuzey Lefkoşa arasında yapılacak toplantılara çevrildi. Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler (BM) parametreleri olan "iki toplumlu, iki bölgeli federasyon, siyasi eşitlik, tek egemenlik, tek vatandaşlık, tek uluslararası kimlik" çözümünün başarısız olması üzerine, Türkiye ile KKTC arasında yeni bir yol haritası belirlenmesine yönelik temaslar hız kazanacak.
Milliyet

Sağlık Reformu Yine Beklemede 
Obama döneminde çıkarılan ve "Obamacare" olarak adlandırılan sağlık sigorta sisteminin bir bölümünün değiştirilmesi için ABD Senatosu'nda yapılması planlanan oylamanın, bu kez Cumhuriyetçi Senator John McCain'in ameliyatı sebebiyle ertelendiği bildirildi. Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell, "John toparlama surecindeyken, Senato, yasama konuları ve adaylar üzerine çalışmalarımızı sürdürecek.
Milliyet

İtalya'dan Ab'ye Göçmen Tehdidi 
Son iki yılda Akdeniz üzerinden yüzbinlerce mültecinin giriş yaptığı İtalya, göçmen krizi karşısında kendilerine yardım eli uzatmayan Avrupa Birliği (AB) üyelerini yine göçmen kartıyla vurmaya hazırlanıyor. İngiliz basınında çıkan haberlere göre İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Kuzey Afrika ve Ortadoğu kökenli mültecilerin paylaşımı konusunda varılan anlaşma kapsamında mültecilerin bir bölümüne kapılarını açma taahhüdünde bulunan komşularının sözlerini tutmamasından şikayetçi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,5355-3,5367     
Euro: Euro 4,0535-4,0560
Sterlin: 4,6322-4,6348
Gram Altın: 139,9294-140,0036

Tazminat Arttı 
Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesiyle ilgili çalışmalar devam etse de mevcut uygulama geçerliliğini koruyor. Kıdem tazminatı SSK'lı çalışan işçilere tanınmış bir hak. Bir başka deyişle işverene bağlı olarak çalışan işçilerin kıdem tazminatı alma hakkı bulunuyor. Bağkurlu'lar ile memurların kıdem tazminatı alma hakları yok. Kıdem tazminatına hak kazanmak için bir işyerinde kesintisiz en az bir yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat her bir yıl için 1 aylık brüt ücret kadar oluyor. Ancak üst limiti (tavan) var. İşçiye ödenecek kıdem tazminatının tavanı memur maaşlarına endeksli. Temmuz itibarıyla memur maaşı yüzde 6.9 artmıştı. Tazminat tavanı da aynı oranda yani 306 lira artarak 4732 liraya çıktı.
Posta

Gıdada Fiyat Artışına Yeni Önlem 
Enflasyonla mücadele için, gümrük vergisi canlı hayvanlarda yüzde 135'ten yüzde 26'ya, karkas ette yüzde 100'den yüzde 40'a, buğdayda yüzde 130'dan yüzde 45'e, arpada yüzde 130'dan yüzde 35'e, mısırda yüzde 130'dan yüzde 25'e indirilmişti. Sebze ve meyve fiyatlarında görülen aşırı fiyat artışlarını önlemek için düğmeye basan hükümet, yeni önlemleri devreye almaya hazırlanıyor. Merkez Bankası tarafından dün yapılan açıklamaya göre; Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Başkanlığı'nda toplanan Gıda Komitesi, somut adımların atılmasıyla ilgili kararlar aldı. Toplantıda, yaş meyve ve sebzede lojistik, hasat, paketleme, saklama, nakliye süreçlerinde verimliliğin artırılması için yeni teşvik modelleri ele alındı ve uygulamaya geçilmesi kararlaştırıldı.
Posta

Şirket Avı Başlatıyor 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yeni bir girişimci hamlesi başlatmaya hazırlanıyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "İki yıl içinde bir milyar dolar yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarımızı, Anadolu'nun umut vaat eden şirketleriyle buluşturacağız. Anadolu'nun yükselişte olan şirketlerinin bir üst lige çıkmalarına destek olmayı hedeşiyoruz. Fonlar ve şirketler arasında bir yatırım ilişkisinin kıvılcımını ortaya çıkaracağız " dedi. Bir grup gazeteciye yeni projelerini anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin başarılı şirketlerinin büyük bir bölümünün, girişim sermayesi fonlarından yatırım aldığını belirtti.
Hürriyet

 'Lükste Gerileme Yüzde 25'i Bulur' 
Bu yılın ilk yarısında yaklaşık yüzde 10 civarında daralmanın yaşandığı Türkiye otomotiv pazarında, bundan en fazla etkilenen sınıflardan biri de kuşkusuz lüks otomobiller. Özellikle popüler lüks modellerin bulunduğu D sınıfında satışlar ilk 6 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 düşüş yaşarken, E sınıfında yüzde 17'yi buldu. ÖTV oranlarında yapılan değişikliklerin, bu sınıfta etkisini ilk 6 ayda göstermiş olmasını normal karşılamak gerektiğini belirten Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Direktörü Şükrü Bekdikhan, bu yılın sonuna kadar da lüks otomobil pazarındaki daralmanın yüzde 25'i bulabileceği tahminini dile getirdi
Milliyet

Amerikalılar'dan Türk Şirketlere 6.7 Milyar Dolar 
Son 10 yılda birçok yabancı şirketin radarına giren Türk şirketlerine bu anlamda en büyük rağbet ABD'lilerden geldi. 2007'den bu yana 161 ABD'li şirket, Türk şirketleriyle masaya oturdu. Son 10 yılda ABD'liler 6 milyar 675 milyon dolarlık ödeme yaptı. En büyük işlem 2015'te Goldman Sachs'ın 1.3 milyar dolara Socar Türkiye'ye ortak olması olarak kayıtlara geçti. İşlem sayısı bakımında zirveye oturan ABD'nin hemen arkasından Almanya ve İngiltere geldi. Almanya bu dönemde toplam hacmi 6 milyar 665 milyon dolar olan 111 işlem ile ikinci sırada yer aldı. En çok işleme imza atan diğer ülkeler; 73 adetle Fransa, 49 adetle Hollanda, 47 adetle Japonya, 43 adetle İtalya, 31 adetle Avusturya oldu.
Vatan

Enflasyonu Düşürmek İçin 'Lojistik' Zirvesi 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi tarafından tarımsal üretim, tarımın finansmanı ve gıda arz zincirine ilişkin orta ve uzun vadeli yapısal konuların değerlendirdiğini bildirdi. TCMB'den yapılan duyuruda, komitenin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında toplandığı belirtildi. Alınan kararlarla ilgili olarak duyuruda, şunlar kaydedildi: "Yaş meyve ve sebze arz zinciri üzerindeki temel lojistik konular olan hasat, sınıflandırma, paketleme, saklama, nakliye ve soğuk zincir süreçlerinde verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalar değerlendirilmiş, farklı teşvik modelleri ele alınmış ve öncelikli alanlar belirlenerek uygulama aşamasına geçilmesi kararlaştırıldı."
Vatan

GÜNCEL/SİYASİ 
Yeni Bir Zafer Nakşettik 
15 Temmuz'un yıldönümünde dün sabaha karşı 02.32'de Meclis'te ve Beştepe'de halka seslenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "İhanet çetesinin 40 yıllık planını 20 saate kalmadan bozarak tarihimize yeni bir zaferi nakşettik" dedi. Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Bir asır önce 7 düvelin bir araya gelip, tüm gücüyle yüklendiği Çanakkale'de herkesi şaşırtan bir zafere imza atmıştık. 15 Temmuz'da da 7 düveli arkasına alan bir ihanet çetesinin 40 yıllık planını 20 saate kalmadan bozarak tarihimize yeni bir zaferi nakşettik. Tankı yumrukla durduran bir başka millet yok. Tankın egzozunun içine fanilasını, tişörtünü sokmak suretiyle durduran bir başka zekâ da yok. (İdam sloganları üzerine) Parlamento'dan geçtiği zaman, bana geldiğinde tereddütsüz onaylarım. 250 şehidimizin ve 2 bin 193 gazimizin ahı var. Biz hâlâ George ne der, Hans ne der? Avrupa Birliği'nin tavrı ortada. 54 yıl geçti, hâlâ bizimle bunlar dalga geçiyor. Verdikleri sözleri tutmazlar, vize uygulaması dersin tutmazlar. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz, başka bu işin çaresi yok.
Hürriyet

Kahraman: Densizlere Hadlerini Bildirdik 
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, başarısızlıkla sonuçlanan 15 Temmuz Darbe girişimi için "Densizlere hadlerini bildirdik. 40 yıllık işgal planını çöpe attık" değerlendirmesinde bulundu. Kahraman, Meclis'te gece yapılan anma töreninde yaptığı konuşmada, "Marşlarla, elimizde bayraklarla bir demokrasi şöleni yapıyoruz. Geçen yıl bu gece, tarihimizin kaydettiği en büyük ihanetle karşı karşıya kaldık. Yılmadık, yorulmadık, gece boyu mücadele ederek, ruh hastası bir şizofrenin, bir vatan haininin 40 yıllık işgal planını çöpe attık. FETÖ terör örgütüne mensup hainlere, onların işbirlikçilerine, sırtlarını yasladıkları yurtdışı odaklara, tek yürek olduğumuzu ve bizi yenemeyeceklerini göstermek için yine meydanlardayız. Vatan, Millet, Bayrak, Kur'an, İman, Ezan, Hürriyet, İstiklâl, namusumuzdur, şerefimizdir. Değerlerimize uzanan elleri kırarız. Dilleri keseriz. Canları yok ederiz" ifadelerini kullandı.
Milliyet

TBMM'de Bu Hafta OHAL Ve İçtüzük Mesaisi Var 
TBMM Genel Kurulu, yaklaşık bir aylık aranın ardından yasama çalışmalarına tekrar başlayacak. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla özel gündemle toplanan Genel Kurul, bugünden itibaren, OHAL'in uzatılmasının da aralarında bulunduğu üç Başbakanlık tezkeresi için mesai yapacak. TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanlığına sevkedilmesi halinde; OHAL'in 19 Temmuz Çarşamba günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi için mesai yapacak. Genel Kurulda, Birleşmiş Milletler geçici görev gücü bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin UNIFIL harekatına iştirak etmesi hususunda TBMM'nin kararıyla uzatılan izin süresinin, 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren 31 Ekim 2018 tarihine kadar tekrar uzatılmasına dair Başbakanlık Tezkeresi görüşülecek.
Vatan

SPOR 
Fenerbahçe hazırlık maçlarında Juventus Bükreş (3-2), Sporting Lizbon (2-1) ve Marsilya'ya (1-0) yenildi. Bu maçlarda gollerin ikisini orta saha oyuncusu Mehmet Ekici, diğerini ise sağ kanat oyuncusu Nabil Dirar atmıştı. Forvette görev yapan Robin van Persie ise güçsüz ve isteksiz görünmüştü. Marsilya yenilgisi sonrasında teknik direktör Aykut Kocaman, Başkan Aziz Yıldırım'ı arayıp forvet transferinin bir an önce bitirilmesini istedi. Listenin başında ise Chelsea'nin yeni sezonda kadrosunda düşünmediği Loic Remy var.
Posta

Galatasaray, Hollandalı yıldızı Wesley Sneijder ile yollarını ayırdıktan sonra 10 numara arayışına girmişti. Sarı- Kırmızılılar, daha önce Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin de gündemine gelen Samir Nasri'nin kulübü Manchester City ile görüşmelere başladı. Galatasaray Sportif Direktörü Cenk Ergün, Nasri için İngiliz ekibine 1 yıllık kiralama teklifi yaptı. Nasri'yi yeni sezonda kadroda düşünmeyen Manchester City, bu öneriye sıcak bakıyor. İkinci görüşme çarşamba günü yapılacak. Sarı-Kırmızılılar, Nasri'nin menajeriyle de temasa geçti.
Posta

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlık İsmail Balaban'ın oldu. Edirne'deki Sarayiçi Er Meydanı'ndaki başpehlivanlık müsabakalarında Hakkı Aygun, Osman Özgun, Recep Kara, Salih Erinç ve Hamza Koseoğlu'na üstünlük sağlayan Balaban, rakipleri Hüseyin Şahinal, Arif Akın, Ünal Karaman, Ali Gurbuz ve Şaban Yılmaz'ı yenerek karşısına çıkan Orhan Okulu ile karşı karşıya geldi.
Milliyet

Teniste sezonun 3. Grand Slam turnuvası olan Wimbledon'da tek erkeklerde zafer Roger Federer'in oldu. 'Ekselansları' dün oynanan finalde Marin Cilic'i 6-3, 6-1 ve 6-4'lük setlerle 3-0 yendi ve Wimbledon'da 8., toplamda ise 19. grand slam şampiyonluğuna ulaştı. 35 yaşındaki Federer, 1976'da set kaybetmeden Wimbledon şampiyonu olan Björn Borg'dan sonra açık dönemde bunu başaran 2. erkek tenisçi olarak kayıtlara geçti.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme