.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

18 Temmuz 2017 Salı

18.07.2017 Genel Gündem18.07.2017 Salı
TÜRKİYE 
Aihm'nin Talebiyle İlk Muayene Yapıldı 
Kanun hükmünde kararname ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için başlattıkları açlık grevini cezaevinde de sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türk hükümetinden talebi üzerine geçen cuma günü Sincan Cezaevi'ndeki sağlık merkezinde muayene edildi. Muayeneye Gülmen ve Özakça'nın bir doktorları da gözlemci olarak katıldı. Gülmen ve Özakça, Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları bireysel başvurunun reddinin ardından AİHM'ye başvurmuştu. AİHM'nin geçen hafta Gülmen ve Özakça'ya 'açlık grevlerini bitirin' çağrısı yaparken, Türk hükümetinden de muayene edilmelerini istediği öğrenildi.
Hürriyet


Ohal Komisyonu Mesaiye Başladı 
15 Temmuz darbe girişimi sonrası yayımlanan KHK'larla kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan veya ilişği kesilen, öğrencilikle ilişiği kesilenlerin, kapatılan dernek, vakıf, sendika, federasyon, konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel eğitim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri, ve dağıtım kanallarının temsilcilerinin başvurularının inceleme konusu yapılacağı 'OHAL Komisyonları', itirazları kabul etmeye başladı. Valilikler bünyesinde oluşturulan 'OHAL İtiraz Dilekçe Kabul Bürosu'na başvurular 14 Eylül'e kadar yapılabilecek.
Milliyet

Terör Devletine İzin Vermeyiz 
Milli Güvenlik Kurulu temmuz ayı olağan toplantısı, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. 6 saat süren toplantının gündem maddelerinden birini, 19 Temmuz'da sona erecek olan olağanüstü hal uygulaması oluşturdu. MGK sürerken olağanüstü halin uzatılmasına ilişkin tavsiye kararı Başbakanlığa gönderildi. MGK bildirisinde, tavsiye kararı konusunda, "FETÖ/ PDY, PKK/PYDYPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hâl değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır" denildi.
Milliyet

DÜNYA 

Afrin'in Doğusunda Öso/Sdg Çatışması 
Suriye'de Afrin'in doğusunda PKK'nın kolu YPG'nin en büyük bileşenini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında Azez kenti, Ain Dakna köyü ve Menagh Hava Üssü çevresinde dün çatışmalar çıktı. Bu köy ve hava üssü SDG denetiminde, Azez ise ÖSO'nun kontrolünde. Hava üssünün 7 kilometre güneydoğusunda yine SDG'nin denetimindeki Tel Rıfat kenti yer alıyor.
Hürriyet

Katar'a Siber Saldırının Arkasında Bae Var' 
Washington Post gazetesi, Katar krizinin başlamasına neden olan Katar Emiri'nin İran ve Hamas'ı övdüğü açıklamaların arkasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) olduğunu öne sürdü. İddiaya göre Washington, daha sonra yalanlanan açıklamaları Katarlı resmi hesaplara yerleştiren siber saldırıyı BAE'nin organize ettiğini ortaya çıkarttı. Habere göre ABD'li istihbarat kurumları, geçen hafta yapılan yeni analizler sonucunda, 23 Mayıs'ta BAE hükümetinin üst düzey görevlilerinin Katar'a yönelik siber saldırı planını ve uygulamasını tartıştığını belirledi. Ancak ABD'li yetkililer, siber saldırıyı BAE'nin mı yoksa BAE'nin emri ile başka kişi ya da kurumların mı gerçekleştirdiğini tespit edemedi.
Vatan

Bağdadi Bilmecesi 
Rusya'nın gerçekleştirdiği hava saldırısı sonucunda öldüğü iddia edilen DAEŞ lideri Ebubekir El-Bağdadi'nin hala hayatta olduğu yönünde bir iddia Reuters tarafından yayımlandı. Reuters'a konuşan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin terörle mücadele birimi başkanı Lahur Talabani, Bağdadi'nin hayatta olduğunu ve Suriye'nin Rakka kentinin güneyinde olduğunun tespit edildiğini belirtti. Talabani, "Bağdadi kesinlikle hayatta. Ölmedi. Hayatta olduğuna dair bilgimiz var. Yüzde 99 hayatta olduğuna inanıyoruz" dedi.
Milliyet

Güney Kore'den Kuzey'e Askeri Müzakere Teklifi 
Güney Kore 2015 yılından beri ilk defa Kuzey Koreye iki ülke sınırları boyunca askeri aktivitelerin sona erdirilmesi için müzakere çağrısında bulunmaya hazırlanıyor. Güney Kore basın organlarının haberlerine göre Kuzey Kore Savunma Bakan Yardımcısı Suh Choo-Suk yaptığı açıklamada Biz askerden arındırılmış bölgede, askeri gerginliği arttırıcı bütün düşmanca aktiviteleri durdurmak için Kuzey ile Tongilgak'ta görüşmek istiyoruz dedi. Tongilgak, en son Kuzey ile Güney Kore arasında 2015 yılı Aralık ayında gerçekleşen görüşmelerin yapıldığı Kuzey Kore kenti Panmunjomda bulunan bir yapının ismi.
Milliyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,5228-3,5257     
Euro: Euro 4,0636-4,0663
Sterlin: 4,6121-4,6148
Gram Altın: 140,1562-140,2788

Seferberlik Dopingi 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 'Mart, Nisan ve Mayıs'ı kapsayan Nisan dönemine ilişkin işsizlik verilerini dün açıkladı. Buna göre; 15 ve daha yukarı yaşta 59.7 milyon kişi var. Bunlardan 31 milyon 444 bini çalışabilecek durumda. Ama 28 milyon 157 bini iş bulabildi. Kalan 3 milyon 287 bini işsiz. Geçen yılın aynı dönemine göre 463 bin kişilik artış var. Son verilere göre işsizlik oranı yüzde 10.5. İşsizlik Ocak döneminde, Şubat 2010'dan bu yana en yüksek olan yüzde 13'e yükseldikten sonra Şubat'ta yüzde 12.6, Mart'ta ise yüzde 11.7'ye indi. Ocak'tan sonra 1.5 milyon kişi, Mart'tan Nisan'a ise 668 bin kişi iş buldu. 
Posta

'Cazibe'de Son Viraj 
Doğu'nun kalkındırılması için başlatılan Cazibe Merkezleri Programı'nda son aşamaya gelindi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kalkınma Bankası'nın Cazibe Merkezleri Programı çalışmalarının hemen hemen tamamladığını belirtti. Elvan, "Önümüzdeki günlerde sonuçlar Başbakanımız tarafından açıklanacak ve program çerçevesinde firmalarımızı desteklemeye başlayacağız" dedi. Program ile ilgili son durumu paylaşan Lütfi Elvan şunları söyledi: "Program kapsamında 3 bin 380 firma başvuru yaptı. Söz konusu projeler kapsamında 92 milyar liralık yatırım ve 365 bin kişilik istihdam öngörüldü. Anılan firmaların değerlendirilmesi ve program dahilindeki 23 ilin yapısı itibarıyla hangi yatırımların öncelikli olduğu değerlendiriliyor."
Posta

Vergi Artışı Yok 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçenin haziranda 13.7 milyar lira, ocak-haziran döneminde ise 25.2 milyar lira açık verdiğini bildirdi. Ağbal, "Yıl sonuna kadar özellikle gelir elde etme amacıyla herhangi bir vergi artışı, vergi ayarlaması yapmayacağız. Bu yolla ekonominin enflasyon tarafında, para politikasına destek olmaya devam edeceğiz" dedi. Ağbal, "Ekonomik Gelişmeler ve Ocak-Haziran 2017 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri" konulu basın toplantısında, ekonomiyi canlandırmak için alınan tedbirlerin 2017 bütçesine 11.9 milyar liralık maliyeti olduğunu belirterek, "Bu maliyet önümüzdeki yıllarda azalacak. 2018 yılında tedbirlerin kamu maliyesine etkisi 7.4 milyar liraya düşecek" dedi.
Hürriyet

Sıfırda İşler Durgun 2. El Daha Hareketli 
Bu yılın Ocak-Haziran döneminde sıfır araç pazarı daralırken, hareketlenen ikinci elde yıl sonuna kadar 6 milyonun üzerinde aracın el değiştireceği tahmin ediliyor. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, döviz kurlarındaki hareketlilik ve ÖTV oranlarının artması nedeniyle Türkiye'deki otomobil ve hafif ticari araç satışlarının, bu yılın ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 8.6 civarında azaldığını söyledi. Daralan pazarda satışların geçen yılın ilk yarısına göre, 438 bin 817'den 401 bin 158'e gerilediğini dile getiren Yanık, buna karşın ikinci elde bir hareketlilik oluştuğunu aktardı. 
Vatan

SP, Türk Bankalarını Grup 6'ya Layık Gördü 
S&P Global Ratings, dün yayınladığı 'Bankacılık Sektörü Ülke Risk Değerlendirmesi: Türkiye' raporunda, yabancı para cinsinden notları BB/Negatif/B ve yerel para cinsinden notları BB+/Negatif/B olan Türkiye'nin bankacılık sektörüne ülke riski olarak, 'Grup 6' içinde yer verdi. Grup 6 içinde Türkiye'nin yanı sıra Brezilya, İtalya, Tayland, Slovenya, Brunei, Kolombiya, Guetemala, Trinidad, Uruguay yer aldı. İzlanda, İrlanda ve İspanya Grup 5 içinde yer alırken, Bahreyn Grup 7 içinde yer buldu. S&P Global raporunda Türk bankacılık serktörünün güçlü taraşarı olarak "Genel olarak ılımlı hanehalkı ve şirket borçluluğu, bankacılık sektörü denetim, gözetim ve yönetiminin birçok gelişmekte olan ekonomi ile karşılaştırıldığında daha iyi olması, istikrarlı bankacılık sektörü, iyi çeşitlendirilmiş kredi portföyleri"ni gösterirken zayıf yönleri de "Bankaların fonlama pozisyonlarının düşük yurt içi tasarruflar ve kısa vadeli dış borca yüksek bağımlılık nedeniyle aşırı gergin olması, ılımlı kişi başına gelir ve yüksek enşasyon, yabancı para cinsinden ticari kredilerin yüksek seviyesinden kaynaklı dolaylı kredi riskleri, kurumsal denge ve kontrol ile yönetişim standartlarından öngörülmeylen aşınma" olarak sıraladı.
Vatan

İşsizlik Tek Haneyi Görebilir 
15 Temmuz darbe girişimi, art arda patlayan bombalar, gerek içeri gerek dışarı kaynaklı siyasal gerginliklerle sert yükseliş trendine girerek Ocak 2017 itibariyle yüzde 13'leri gören işsizlik oranı, başta istihdam seferberliği olmak üzere alınan tedbirlerin de etkisiyle yeniden düşüş trendinde. Ocaktaki zirvesinin ardından gerilemeye başlayan işsizlik oranı kademeli düşüşün hızlandırarak nisan ayında beklentilerin de aşağısına inerek yüzde 10.5'e geriledi. Analistlerin ağırlıklı beklentisi işsizlik oranının yüzde 11 seviyelerinde gelmesi yönündeydi. Bu gerilemede sanayi, perakende ve tüketici güveni tarafındaki öncü göstergelerdeki olumlu seyrin önemli etkisi hissedildi.
Milliyet

GÜNCEL/SİYASİ 

Ohal'de 4'üncü 3 Ay 
Olağanüstü Hal'in (OHAL) 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tezkerenin görüşmelerinde Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli şunları söyledi: "Böyle bir ortamda OHAL'in ilan edilmesi şarttır. Bir yıllık dönemde bu uygulamalar neticesinde temel hak ve hürriyetleri engellenen hiçbir kişi yoktur. Hiç kimse bu anlamda olumsuz bir etkilenme ile karşılaşmamıştır. Rahatlıkla söyleyebiliriz, OHAL'i hiç kimse bu anlamda hissetmedi. Bir daraltma, engelleme sınırlandırma olmamıştır. Aksini gösteren bir tane örnek yoktur. 26 OHAL KHK'sı çıkartıldı. Bu düzenleme olmasaydı örgüt bütün kadroları ile kamuda yine etkili olarak karar alıp uygulayabilirdi.
Hürriyet

Daha Fazla Sokak Mesajı 
İngiliz The Times gazetesine demeç veren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adalet Yürüyüşü'den sonra daha fazla sokak protestosu düzenlemeye hazır olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Korkmuyorum. Bu ülkede ciddi demokrasi eksikliği var ve birilerinin buna karşı mücadele etmesi gerekiyor. Bizim temel amacımız artık Erdoğan'ı sarayından indirmektir. Bunu yapmaya kararlıyız" dedi. 15 Temmuz darbe girişimine karşı olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bunu halkın demokrasi savaşı olarak niteliyoruz. Saray, darbe girişiminden fayda sağlayarak beş gün sonra OHAL ilan etti. Biz bunu, 'saray darbesi' olarak niteliyoruz" dedi.
Hürriyet

26 KHK İle 111 Bin 240 Kişi İhraç Edildi 
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan MGK'nın ardından Bakanlar Kurulu toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz'u unutmayacağız diyen Kurtulmuş özetle şunları söyledi; "Bu FETÖ'cü terör örgütüyle son derece kapsamlı mücadele sürdürülüyor. Bu mücadelenin 4 temel ayağı var. Birincisi, bu örgüt elemanlarının devletin içinden temizlenmesi. Şimdiye kadar 26 KHK çıkarıldı. 111 bin 240 ihraç gerçekleşti. 32 bin 180 kamu görevinden uzaklaştırma gerçekleşti. İkincisi, bunların mahkemeler karşısında çıkarılması. Üçüncüsü, örgütün finansal kaynaklarının kurutulması. Çok geniş bir finansal güce sahiptiler. Bu kapsamda FETÖ ile ilişkili 966 şirkete el konuldu. Ayrıca bu şirketlerin yaklaşık 4 bin 888 mal varlığına el konularak, Maliye'ye devri sağlandı. Dördüncüsü, sürecin kurumsal ve hukuki altyapısının hazırlanması. Maarif Vakfımız önemli bir eğitim kurumu olarak FETÖ'nün işgal ettiği yerleri alarak inşallah onları oradan çıkartacak. OHAL komisyonuna ilk gün 3 bin 28 başvuru yapıldı. Toplamda 120 bin başvuru bekleniyor." 
Vatan

İçtüzük Mesaisi Sakin Başladı 
TBMM Anayasa Komisyonu'nda Ak Parti ile MHP'nin ortak hazırladığı Meclis İçtüzük Teklifi'nin görüşmeleri sakin başladı. Komisyon, 15 Temmuz etkinlikleri nedeniyle görüşmelerine ara verdiği tüzük değişikliğine ilişkin mesaisini dün teklifin maddeleri üzerinden devam ettirdi. 1. madde üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yaptığı konuşmada, "Bu kasımda mı yoksa 2019'da mı olur bilemem ama yeni sistem uygulamaya geçtiğinde, yani 6-7 ay içinde 3-5 kanunu hızlı geçireceğiz diye getirdiğiniz bu teklifin bir anlamı kalmayacak. Çoğunluğumuz var her istediğimi yaparım diyorsanız, o zaman parlamentoyu kapatalım. Kanunları partiler genel merkezlerinde yapsın. Bu teklif ile yasama organı harakiri yapmaktadır" dedi.
Vatan

SPOR 

Galatasaray, Maicon, Belhanda ve Gomis'ten sonra sağ bek Mariano Ferreira Filho'ya da imza attırdı. 31 yaşındaki Brezilyalı sağ bek 3 yıllık sözleşme imzaladı. Galatasaray, Mariano için kulübü Sevilla'ya 4 milyon euro bonservis ödeyecek. Mariano ise yılda 2.3 milyon euro garanti para alacak. Bonuslar hariç Mariano'nun Galatasaray'a maliyeti 11 milyon euroyu (45 milyon lira) geçecek. Mariano'ya bonuslar için en fazla 500 bin euro ödenecek.
Posta

Fenerbahçe kadrosunu yeni bir yıldız isim ile güçlendirmeye hazırlanıyor. Sarı-Lacivertliler, İtalyan ekibi Cagliari'nin Şilili yıldızı Mauricio Isla'yı renklerine bağladı. 29 yaşındaki tecrübeli futbolcu için 3 milyon euro bonservis bedeli ödeneceği öğrenildi. Sağ bekin yanı sıra, sağ açıkta ve ön liberoda da görev alabilen Isla'nın birkaç gün içinde İstanbul'a gelerek resmi sözleşmeye imza atması bekleniyor. 2012 yılında Juventus'un Udinese'den 13.9 milyon euroya transfer ettiği Isla, QPR ve Marsilya'da geçirdiği kiralık dönemlerin ardından 2016'da Cagliari'nin yolunu tutmuştu. 
Posta

Finlandiya, Romanya, İsrail ve Türkiye'nin 31 Ağustos-17 Eylül tarihlerinde ortaklaşa olarak düzenleyeceği 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'na hazırlanan A Milli Basketbol Milli Takımı dün parkeye indi. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, antrenman öncesinde soruları yanıtladı. Türkoğlu, milli takımın turnuvada büyük başarılar elde edeceğine inandığını belirterek şunları söyledi: "Ufuk Sarıca ile sık sık görüşüyoruz. Sarıca, bu görüşmelerde Türk halkının gurur duyacağı, mücadelesiyle herkesin ayakta alkışlayacağı bir milli takım sahaya süreceğinden bahsetti. Türk halkı ülkemizde düzenlenen organizasyonlarda milli takımımızı yalnız bırakmamıştır.
Vatan

Deaflympics ve Türk spor tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, bugün 18.00'de yeni 19 Mayıs Stadyumu'ndaki görkemli açılış töreniyle start alacak. 97 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek açılış seremonisinde Türkiye'nin bayrağını milli güreşçi İlhan Çıtak taşıyacak. Son dört Deaşympics'ten altın madalya ile ayrılan ve oyunlar tarihinde Türkiye'ye en çok altın madalya kazandıran isim olan Çıtak, son olimpiyatında beşinci altınını alıp aktif sporculuk yaşamına son vermek istiyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme