.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

20 Temmuz 2017 Perşembe

20.07.2017 Genel Gündem20.07.2017

GÜNDEM

TSK'da Fetö İle Mücadele Birimi 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK), FETÖ'cülerin temizlenmesi için özel bir birim kuruluyor. Bu birimin ana görevi; TSK mensuplarının güvenlik soruşturmalarını yürütmek olacak. Dün itibariyle Milli Savunma Bakanlığı görevinden Başbakan Yardımcılığı'na atanan Fikri Işık, "Güvenlik soruşturmaları ile ilgili bir birimin olması gerekiyor. Bu bütün dünyadaki ordularda var. Şu anda nihai aşamaya gelinmedi. Dünya örnekleri incelendikten sonra bizim yapımıza uygun çözüm bulunacak" dedi. Işık, FETÖ'den ihraçlar nedeniyle belli birimlerde boşluk olup olmayacağına ilişkin olarak da, "FETÖ'den ihraçlar var ve sürüyor. En son KHK'da 550'ye yakın ihraç yapıldı. 400-450'e yakın emekli olanların rütbeleri alındı. Bunu yaparken TSK'nın insan kaynağı var. İnsan kaynağını daha etkin bir planlama ile daha etkin bir değerlendirme yoluna gidiyoruz. Bir zafiyet oluşturacak bir sıkıntımız yok. Bu yıl generalliğe terfi edecek isimler belirlendikten sonra generallikte ki rütbe terfiler uzatmalar, devamlar, emekliler belli olduktan sonra bundan sonra atamaları çalışacağız" diye konuştu. Işık, atamalarda istihbarat zafiyetleri yaşandığı tartışmalarına ilişkin olarak, "Bir ara FETÖ Emniyet istihbaratına komple hakimdi. 17-25'ten sonra orası temizlendi. Geçen sürede Emniyet istihbarat yeni yeni kendine gelmeye başladı. MİT'te de bir yoğunlukları vardı. Şimdi orası temizlendi. Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz. İstihbarat açışından. Kaliteli istihbarat ulaşıyor. Biz, eğer yeterli görmezsek tekrar soruyoruz. Bir kanaat oluşturacak istihbarat geliyor. Daha sağlıklı kararlar alınmasına sebep oluyor" dedi. TBMM 15 Temmuz Darbe Komisyonu'nda askeri yetkililerin personel hakkında istihbarat yapma imkanı olmamalarından şikâyet etmeleri ve, "MİT, emniyet ve TSK"nın içinde olacağı çatı bir istihbarat kurumu oluşturulması talebinde bulunduklarının anımsatılması üzerine Işık, TSK içinde güvenlik soruşturmaları için yeni bir birim oluşturmak için çalışma yapıldığını açıkladı. Işık şunları kaydetti: "Bunu istihbarat olarak değerlendirmemek lazım. Şahısların güvenlik soruşturmaları ile ilgili bir birimin olması gerekiyor. Bu bütün dünyadaki ordularda var. Dolayısıyla böyle bir çalışma Başbakanlık'ta yapılıyor. Şu anda nihai aşamaya gelinmedi. Dünya örnekleri inceleniyor. Dünya örnekleri incelendikten sonra bizim de yapımıza en uygun çözüm bulunacak. Şu anda daha fazla bir şey söylemem doğru değil. Bunun nasıl olacağı hangi seviyede olacağı, kimin sorumluluğunda olacağı istihbarat örgütleri ile birlikte mi olacak ayrı mı olacağı bütün bunların kararı dünya örnekleri de incelendikten ve Türkiye gerçekleri ile örtüştürüldükten sonra ortaya çıkacak."
Milliyet


'Meydan Okuyan Bir Yargı Var' 
Kabine revizyonunun ardından Adalet Bakanlığı görevine getirilen Abdülhamit Gül, kabine değişikliğinin ardından Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Bekir Bozdağ'dan görevi devraldı. Devir teslim töreninde bir konuşma yapan Bekir Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece, yargının tutumunu övdü "Herkesin darbenin seyrine göre pozisyon almayı beklediği bir dönemde tutuklama, yakalama kararı veren Türk yargısıdır" dedi. Bozdağ, "15 Temmuz, yargı bakımından da bir milattır. Meydan okuyan bir yargı geldi" ifadelerini kullandı. Bekir Bozdağ, "FETÖ terör örgütünün bütün planlarını bozan şeylerin başında o zamanki HSYK seçimleridir. Eğer o seçimlerde FETÖ başarılı olmuş olsaydı Türkiye başka zorluklarla karşı karşıya kalmış olacaktı" diye konuştu. Abdülhamit Gül ise, "Hakim, savcısından katibe kadar bütün yargı mensupları bu darbeye karşı dik durmuştur. Nasıl sokaklarda meydanlarda milletimiz bayrak, vatan, devlet için nasıl dik durduysa Türk yargısı da o gece kahramanlığını göstermiştir" diye konuştu, Bekir Bozdağ, "Hukukçu kardeşim Abdülhamit Bey'e devretmekten büyük bir onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ben inanıyorum ki Abdülhamit Bey bu görevi benden daha iyi yapacak, büyük başarılara imza atacaktır. Gözüm arkada kalmadan gidiyorum. Yerime gelen arkadaşımın benden daha iyi yapacağına inanarak buradan bu duygularla ayrılacağım" dedi.
Vatan


Katılmadığı Eylemden Fezleke 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç hakkında Cumhuriyet gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün yargılandığı MİT TIR'ları davasının duruşmasında slogan attığı gerekçesiyle 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' iddiasıyla fezleke düzenledi. Fezlekede, kalabalığın sloganlar ve alkışlarla gösteri yaptığı ve yargılama sonunda akışlarla adliyeyi terk ettiği belirtildi. Fezlekede, "Hakkında delil toplanan, TBMM 26. Dönem milletvekilinin, yasanın emredici hükmünü herkesten daha iyi bilmesi gerektiği gibi, TCK'nın 4. maddesinde öngörülen 'Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılamaz' genel kuralı uyarınca yasaya aykırı toplantıya başından sonuna kadar destek vererek atılı suçu işlediğine dair TC Anayasası'nın 83/2 maddesine göre, soruşturma açılabilmesi için fezleke düzenlenmesini haklı kılan maddi ve hukuki sebeplerin mevcut olduğu kanısına ulaşılmıştır" denildi. Özkoç, şunları söyledi: "İnanamadım, şaşkınlığımın yerini üzüntü aldı. İsnat edilen suçun saçmalığını bir yana koyuyorum. Daha vahim olanı ben 1 Nisan 2016 tarihinde Çağlayan Adliyesi'nde değildim. Ne yazık ki ben Erdem Gül ve Can Dündar'ın hiçbir duruşmasına katılmadım. Benim Çağlayan Adliyesi'nde olduğunu resmi evrak ve raporlarla sözde ortaya koydukları 1 Nisan 2016 tarihinde Sakarya'da CHP il binasındaydım, onlarca vatandaşımızla bir aradaydım. Derdimi anlatacak gücüm, sesimi duyurabilecek mecralarım var. Peki ya vatandaşımız ne durumda düşünebiliyor musunuz?"
Hürriyet

DÜNYA 
Katar'dan Talepler 6'ya İndi 
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'nin, terörü desteklediği gerekçesiyle Katar'la ilişkileri kesmesi sonrası farklı sinyaller gelmeye devam ediyor. Söz konusu ülkelerin, Katar'dan talep ettiği ve aralarında Katar'daki Türk üssünün kapatılmasının da bulunduğu istekler listesinin 13 maddeden 6'ya indiği öne sürüldü. S. Arabistan'ın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Abdullah el Muallimi, dün gazetecilere yaptığı açıklamada ülkesinin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in Katar'la ilişkileri kesmesinin ardından sunduğu 13 maddelik talep listesini daralttığını söyledi. Muallimi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in 13 detaylı talep yerine 6 genel "ilke" hazırladığını ifade ederken, "Elbette uzlaşmadan yanayız ancak söz konusu 6 maddeyle ilgili taviz vermeyeceğiz" dedi. Katar'a sunulan 6 ilke arasında, "her türlü aşırılık ve terörle mücadele edilmesi, bu tür oluşumların finansmanının ve barındırılmasının engellenmesi"nin yanı sıra "başka devletlerin içişlerine karışmaktan ve yasa dışı oluşumları desteklemekten kaçınılması" gibi talepler mevcut. Doha merkezli haber kanalı Al Jazeera'nin kapatılması ve İslami kuruluşların tüm temsilcilerinin Katar'dan gönderilmesi talepleriyse, bu listede şimdilik yer almıyor. 4 Arap ülkesi, Doha'ya, aralarında Katar'daki Türkiye'nin askeri üssünün kapatılması talebinin de yer aldığı 13 maddelik bir liste yollamıştı. Bununla birlikte ABD'li New York Times (NYT) gazetesi, 4 ülkenin, Katar'daki Türk üssünün kapatılması konusunda ısrarcı olmaktan vazgeçtiğini önü sürdü. NYT, söz konusu ülkelerin, Katar'dan, Suudi temsilcinin belirttiği 6 genel prensip çerçevesinde hareket etmesini istediklerini yazdı. Katar daha önce egemenliğini ve uluslararası hukuku ihlal eden herhangi bir talebi kabul etmeyeceğini söylemişti.
Milliyet


Abd'den Kuzey Irak'a Uyarı 
ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) eylül ayında yapmayı planladığı "bağımsızlık referandumu"nun, dikkatleri "Irak'ın öncelikli hedeflerinden başka yöne çevireceği" gerekçesiyle kaygılı olduklarını bildirdi. Haley, BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ile görüşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Kubis'le Irak'ta Musul'un terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılmasından sonraki durumu ve yerlerinden edilen halkın evlerine dönmesini konuştuklarını aktardı. Görüşmede, Iraklı Kürtlerin meşru isteklerine saygı duyduğunu belirten Haley, "Her türlü bağımsızlık referandumu, dikkatlerin, Irak için öncelikli olan DAEŞ ile mücadele ve ülkenin tüm Iraklılar için istikrarlı hale getirilmesi hedeflerinden dağılmasına neden olur. Bundan kaygılıyız" ifadelerini kullandı. IKBY Başkanı Mesut Barzani, IKBY parlamentosunda yer alan siyasi parti temsilcileriyle 7 Haziran'da Erbil'de yaptığı toplantıda "bağımsızlık referandumu" için 25 Eylül tarihinin belirlendiği açıklamıştı. Statüsü tartışmalı Kerkük'ün de referanduma dahil edileceği kaydedilmişti. Irak Başbakanı Haydar el-Abadi önceki gün yaptığı açıklamada, referandumun "anayasal olmadığını" belirtip, "IKBY, Irak'ın parçasıdır. Kürtler, Irak'ın birinci derece vatandaşıdır ve böyle kalacaktır. Dayanışmayı sürdürmenizi diliyorum" demişti.
Milliyet


Bütçe Kesintilerine Kızdı, İstifa Etti 
Fransa'da bütçe kesintileri konusunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la tartışmaya giren Genelkurmay Başkanı Pierre de Villiers, dün görevinden istifa ettiğini duyurdu. 40 yaşındaki Macron, Mayıs ayında göreve gelmesinin ardından bakanlıkların bütçelerinde büyük kesintiler yapacağını açıklamıştı. Macron, Savunma Bakanlığı'nın bütçesini de bu yıl 850 milyon Euro azaltmayı planladığını duyurmuştu. 2014 yılından beri genelkurmay başkanlığını yürüten 61 yaşındaki General De Villiers, büyük bölümü ekipman alımı kaleminden yapılan kesintileri kabul etmeyeceğini söylemişti. 12 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Savunma Konseyi'nde ve Parlamento Savunma Komisyonu'nda Macron'un kararını protesto eden De Villiers, konuşmasında Macron'a seslenerek, "Beni böyle s........ izin vermeyeceğim" ifadelerini kullanmış, Facebook sayfasında da "Kimse gözü kapalı takip edilmeyi hak etmez" paylaşımında bulunmuştu. De Villiers'in çıkışına sinirlenen Macron ise, Bastille Günü törenlerinde yaptığı konuşmada askerlere seslenerek, "Sizin komutanınız benim. Ordunun ve vatandaşlarımın önünde aldığım kararların arkasında durmasını bilirim. Kimsenin baskısına ve yorumuna ihtiyacım yok" şeklinde karşılık vermişti.
Vatan


'Trump Putin'le İki Kez Görüştü' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen G-20 zirvesi sırasında, Rus mevkidaşı Vladimir Putin'le ikinci bir görüşme daha yaptığı ortaya çıktı. Trump ve Putin'in liderler yemeği sırasında oturma düzeninde değişiklik yaparak yan yana oturdukları ve bir saate yakın konuştukları belirtildi. Görüşme sırasında iki liderin yanında sadece Putin'in İngilizce tercümanının bulunduğu kaydedildi. Beyaz Saray sözcüsü, olayı teyit ederken, iki liderin gizli bir toplantı gerçekleştirmediğini, sadece yemek masasında kısa bir sohbette bulunduklarını söyledi. Trump, Putin'le gizli bir görüşme gerçekleştirdiğine ilişkin haberlerin ardından yine medyaya yüklendi. ABD lideri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iddiayı 'mide bulandırıcı bir yalan haber' olarak nitelendirdi.
Vatan


Almanya'dan Büyükada Notası 
Almanya, Büyükada'da gözaltına alınan Alman vatandaşı Peter Steudtner'in (45) 'silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlamasıyla tutuklanmasının ardından Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın'ı Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak nota verdi. Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Türkiye'ye verilecek yanıtın görüşülmesi için tatilini yarıda kesip Berlin'e dönme kararı aldı. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer'in bu konuda yaptığı açıklamada kullanılan dilin sertliği dikkat çekti. Türk Büyükelçi'ye Almanya'nın duyduğu tepkiyi "diplomatik ifadelere kaçmadan", "son derece net" ilettiklerini belirten Schaefer şöyle dedi: "Türk Büyükelçi'ye Peter Steudtner ve öteki insan hakları aktivistlerinin tutuklanmasının ne anlaşılır ne de kabul edilebilir olduğu çok açık ve net bir şekilde iletildi. Federal hükümet, Peter Steudtner'in derhal serbest bırakılmasını ve engelsiz bir şekilde hemen konsolosluk ziyareti gerçekleştirilmesini talep ediyor. Türk hükümeti temsilcisi, bu mesajı derhal Türk hükümetine ileteceğini söyledi. Kendisi, Türk hükümeti gibi bu konunun bizim için ciddi, tamamen acil olduğunun ve ertelenemeyeceğinin bilincinde. Onların terör örgütleriyle bağlantısı olduğu suçlaması asılsız. Veya Uluslararası Af Örgütü ve öteki insan hakları örgütleri 'terör örgütü' olarak sınıflandırılmak isteniyor. Bu, gerçek dışı. Dışişleri Bakanı Gabriel tatilini yarıda kesip Berlin'e dönmeye karar verdi. Yarın (bugün) sabah dışişleri bakanlığında olacak, Türkiye'nin hareketindeki dramatik sertleşmeyi ve buna karşı alınacak tedbirleri uzmanlarla görüşecek." Başbakan Merkel ve Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de konuyla ilgili şöyle dedi: "Alman hükümeti ve Başbakan Merkel de şahsen, vatandaşımız Peter Steudtner'in tutuklanmasını sert bir dille kınıyor. Bu kınama diğer beş insan hakları aktivistinin tutuklanmasını da kapsıyor. Bu insanların hepsi demokrasilerde mümkün olan bir seminere katılmıştır. Onları terörist faaliyetlerle suçlamak tamamen haksızlıktır. Biz tutuklularla dayanışma içindeyiz ve onların serbest bırakılmasını istiyoruz. Başbakan atılacak tüm adım ve tedbirler konusunda Dışişleri Bakanı ile devamlı irtibat halinde." Alman "Die Zeit" gazetesinin bugün çıkacak sayısında yer alan habere göre, Türkiye Alman makamlarına terörü destekleyen kişi ve şirketlerin isimlerinden oluşan bir kara liste verdi. Listede 68 kişi ve şirket adı bulunuyor. Listede otomotiv devi Daimler ve kimya devi BASF şirketleri de var. İddiaya göre, Türkiye bu listeyi Alman Asayiş Şubesi'ne (BKA) iletti. Hükümet yetkilileri, Daimler ve BASF gibi şirketlere terör destekçisi iddiasını "saçma" olarak niteledi.
Hürriyet


Abd Ordusunda Grafik Rahatsızlığı 
ABD'nin Suriye'de müttefik olarak nitelediği terör örgütü PKK/ PYD'nin kontrolündeki bölgelerde oluşturduğu 2 hava üssü ve 8 askeri noktayı gösteren bir haritanın Anadolu Ajansı tarafından yayınlanması, ABD Savunma Bakanlığı'nda rahatsızlığa yol açtı. ABD merkezli Daily Beast sitesi, Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın sözcüsünün Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan grafiğin yayınlanmamasını istediğini yazdı. Merkez Kuvvetler Komutanlğı Sözcüsü Albay Joe Scrocca'nın "Özellikle asker sayıları ve yerleri konusunda bilgi vermek, bizim ve müttefiklerimizin hayatlarını tehlikeye düşürecek şekilde düşmana hassas taktikler için imkân sunabilir. Bu tür bilgileri yayınlanamak profesyonellik anlamında da sorumsuzluk olur, dolayısıyla bu bilgilerin detaylı şekilde yayınlanmamasını rica ediyoruz" dediği kaydedildi. Haberde, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın bu talebi aktarılırken, detaylı haritanın İngilizce ve Türkçe olarak çok önceden zaten yayınlanmış olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu haritaya sosyal medya dahil olmak üzere pek çok internet sitesinden ulaşılabildiği bilgisi de ABD basınında yer alan haberde veriliyor.
Haber Türk

EKONOMİ 
Dolar: 3,5261-3,5274           
Euro: Euro 4,0635-4,0680
Sterlin: 4,5952-4,5985
Gram Altın: 140,4580-140,5517

Saç Ayağı Korundu 3 Yeni Takviye Var 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım görüşmesinin ardından açıklanan yeni kabinede ekonomi yönetiminde 'sac ayakları' değişmedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevinde kaldığı kabinede, ekonominin diğer iki sac ayağı olan Ekonomi ve Maliye bakanları da yerlerinde tutularak, "ekonomide istikrar" mesajı öne çıktı. Önümüzdeki dönemde önemli ajandaları olan Çalışma ve Tarım bakanları için ilk kez bakan olan isimler tercih edildi. Yıldırım'ın açıkladığı yeni kabinenin ekonomi kanadında, Başbakan Yardımcısı Şimşek'in yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yerini korudu. Yeni kabinede, ekonomi yönetiminin üçlü sac ayağı olarak kabul edilebilecek Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı ile Ekonomi ve Maliye bakanlıklarında taşlar yerinden oynamadı ve piyasalara istikrar mesajı verilmiş oldu.
Milliyet


Kârlarını Artırdılar % 18 Zam Yaptılar! 
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) hazırladığı Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2016 araştırmasına göre listede ilk sırayı Modavizyon Tekstil, ikinci sırayı Marshall Boya alırken Dardanel Önentaş üçüncü sırada yer aldı. Bu yıl sıralamaya 100 yeni firma girdi. Bunlardan 77'si geçen yılki 1000 büyük kuruluşun dışından geldi. 23 kuruluş ise 2015 yılında İSO 500 içinde yer alan, bu yıl İSO İkinci 500'e gerileyen şirketlerden oluştu. 500 firmanın 2015 yılında 75.6 milyar lira olan üretimden net satışları, 2016 yılında yüzde 8.6 artarak 82.2 milyar liraya yükseldi. 2015 yılında reel olarak gerileyen üretimden net satışlar, 2016 yılında hemen hemen hiç değişmedi. 2016 yılında satışların maliyetindeki artışların nispeten yavaşlamasının da katkısıyla, İkinci 500'ün faaliyet karlılığında iyileşme yaşandı. 2015 yılında 7.4 milyar lira olan toplam faaliyet karı, geçen yıl yüzde 17.5 artarak 8.7 milyar lira olarak gerçekleşti. Faaliyet karının net satışlara oranı da aynı dönemde yüzde 8.5'ten yüzde 9.4'e yükseldi. Araştırmanın sonuçları, sanayi kuruluşlarının 2015 yılında 3.8 milyar lira olan finansman giderlerinin 2016 yılında yüzde 16.3 artarak 4.4 milyar liraya ulaştığını ortaya koyuyor. 2016 yılında yaşanan sıkıntılara rağmen İSO İkinci 500'ün istihdamı yüzde 1.4 arttı. Yine ödenen maaş ve ücretler de 2016 yılında yüzde 18.2 gibi oldukça yüksek bir oranda artış gösterdi. Bu artışta asgari ücret düzenlemesi etkili olmakla birlikte, maaş ve ücretlerin reel olarak yüzde 10 civarında artış göstermiş olması dikkat çekiyor.
Milliyet


Artık Bardağın Dolu Tarafını Görüyorlar 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'ye yatırımcı ilgisinin devam ettiğini belirterek, "Yatırımcılar, Türkiye ekonomisine ilişkin artık bardağın dolu tarafını görüyor" açıklamasını yaptı. Uluslararası yatırımcılarla bir araya gelen Şimşek, Türkiye'nin 2016'da gerek iç gerekse küresel gelişmeler nedeniyle zor bir süreçten geçtiğini hatırlattı. Şimşek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'nin güven şokunu atlatması, ülkeye yönelik yürütülen algı operasyonunu önlemek ve yatırımcı algısını pozitife çevirmek için uluslararası ekonomi çevreleriyle sık sık bir araya geldiklerine dikkati çekti. Gerek telekonferans yöntemiyle gerekse yüz yüze görüşmelerle yatırımcılara Türkiye ekonomisi ve reform çalışmaları hakkında bilgi verdiklerini anlatan Şimşek, bu çerçevede son birkaç günde de 30'un üzerinde uluslararası fon yöneticisinin yer aldığı yatırımcı grubu ile bir araya geldiklerini bildirdi. Burada yatırımcıların merak ettiği sorulara ayrıntılı bir şekilde yanıt verdiklerini ve ekonominin son durumunu özetlediklerini ifade eden Mehmet Şimşek, "Türkiye'ye yatırımcı ilgisi sürüyor. Yatırımcılar Türkiye ekonomisine ilişkin artık bardağın dolu tarafını görüyor ve daha yapıcı bir yaklaşım içindeler" dedi.
Vatan


Müteahhitin Oyunuyla Çelikçiler Ters Köşe 
Müteahhitlerle çelik üreticileri arasında tartışmalara neden olan inşaat çeliğinde iç piyasada yaşanan arz sorununu gidermek adına ihracat siparişlerini erteleyen üreticiler yurt içinden yeterli talep gelmemesi nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Müteahhitlerin inşaat çeliği bulunamadığı iddiasıyla ithalatın kolaylaştırılması isteğinin ardından birçok çelik üreticisi ihracat siparişlerinin teslimini öteledi ve yurt içi piyasaya yönelik üretim yapmaya yöneldi. Söz konusu gelişmelerin etkisiyle temmuz ayının ilk iki haftasında inşaat çeliği ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 azalarak 256 bin tondan 92,4 bin tona gerilerken, ihracat için ayrılan ürünlere iç piyasada beklenen talebin gelmemesi birçok çelik üreticisini zor durumda bıraktı. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, geçmiş yıllarda temmuz ayında ihracatta canlanma yaşandığına işaret ederek, bu yıl bu durumun tersine döndüğünü söyledi. Yayan, inşaat çeliği ihracatının 1 Ocak-16 Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azalarak 3 milyon 320 bin tona gerilediğini dile getirdi. Yaşanan düşüşte çelik üreticilerinin yurt içindeki talebi karşılamak adına ihracat siparişlerini ertelemelerinin etkili olduğuna işaret eden Yayan, "Bazı üreticilerimiz geçici olarak ortaya çıkan arz sıkıntısını aşabilmek için ihracat kontratlarını askıya aldı. Bunu müşterilerinin onayını alarak gerçekleştirenlerin yanı sıra siparişleri geciktirdiği için ceza ödeyenler de oldu. Askıya aldığınız kontrat ilişkilerinize gölge düşürüyor. Daha sonraki bağlantılarınızda sizi güven açısından sıkıntıya sokuyor." diye konuştu. Yayan, inşaat çeliğinde arz sorununun kalıcı olmadığını her fırsatta dile getirdiklerini anlatarak, "Problem, müteahhitlerin almaları gereken pozisyonu zamanında almamalarından kaynaklandı. Meseleyi piyasa mekanizmasının çözmesini beklemek yerine çelik sektörüne baskı yapmak uygun değildi" ifadesini kullandı.
Vatan


İngiliz, Türkmalı Diyor! 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 26 ülkede Türk ihraç ürünlerinin nasıl algılandığını araştırdı. Türk malı ürünlerden en memnun olan ülke yüzde 85 memnuniyet oranı ile İngiltere olurken, en memnun kalınan ihraç ürünü ise yüzde 65 oranla elektrik-makine sektörü oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 6 temel sektör grubunda en fazla ihracat yapılan 26 ülkede toplam 2.520 firmanın satın almadan sorumlu yöneticisiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını dün açıkladı. Buna göre, 26 ülkede Türk ürünlerinden memnuniyet oranı yüzde 61. Bazı ülkeler öne çıkıyor, İngiltere'de oran yüzde 85, Fransa'da yüzde 77 ve Hindistan'da yüzde 74. İhracatın yarısının yapıldığı Avrupa Birliği'nde ise memnuniyet oranı yüzde 59'a düşüyor. Büyükekşi, bu düşüşün Almanya, Hollanda ve Polonya'daki düşük memnuniyetten kaynaklandığını belirterek "Bu ülkelere ihracatçılarımızın özel bir önem vermesi gerekiyor. Almanya bizim ihracatımızda her daim birinci sırada yer alıyor. Ancak memnuniyet oranının ortalamanın altında kaldığını görüyoruz. Eğer biz Almanya'daki alıcılarımızın nelerden memnun olmadıklarını anlarsak, bu eksiklikleri gideririz" dedi.
Hürriyet


Sukuk Piyasası 12 Milyar Dolara Ulaştı 
Sukuk (kira sertifikası) piyasası 44 milyar TL'ye geçti. Son yıllarda gelişme gösteren faizsiz sermaye piyasası ürünleri, başta Hazine ve katılım bankaları tarafından ihraç edilen kira sertifikaları, katılım endeksi altında toplanan hisse senetleri, katılım-kira sertifikası ve altın fonlarından oluşuyor. Önümüzdeki günlerde bunlara bir de gayrimenkul yatırım fonları ile gerişim sermayesi fonları eklenecek. Özellikle katılım bankacılığının büyümesiyle birlikte kira sertifikaları da fon temini açısında dikkat çekiyor. Her geçen yıl da sukuk ihracı artıyor. 44.4 milyar TL'lik kira sertifikasının yüzde 63'ü Hazine tarafından ihraç edilirken, yüzde 37'si de bankalar ve özel şirketler tarafından piyasaya sunuldu. Geçen yıl Hazine, toplam büyüklüğü 9.2 milyar TL olan bir uluslararası, 5 de yerel sukuk ihracı yaptı. Yine geçen sene Hazine, ilk defa enflasyona dayalı kira setifikası ihraç etti. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, katılım bankacılığının avantajları öğrenildikçe, faizsiz finans araçlarına olan talebin de yükseldiğini söyledi. Uyan, faizsiz yatırım araçlarının getirilerine değinerek, katılım 50 Endeksinin yaklaşık yüzde 36 kazandırırken, BİST-100'ün yüzde 40 kazandırdığını belirterek, şunları söyledi: "Temmuz 2017 itibarıyla kamu kira sertifikaları yüzde 11.5 getiri sağlarken, kira sertifikalarının yıllık getirisi yüzde 12.5 -13 arasında oldu. Yatırım fonlarının kendi sınıfları, yani ağırlıklı olarak yatırım yaptıkları menkul kıymetler itibarıyla karşılaştırılması gerekir. SPK'nın faizsiz finans kriterlerine uygun olarak tanımladığı fon türü, katılma fonudur. Ancak katılma fonu altına, hisse senedine veya sadece kira sertifikasına dayalı kurulabildiği için farklı getiriler söz konusu. Örneğin, altına dayalı fonlar son bir yıl için yüzde 10 getiri sağlarken, dövize dayalı yabancı kira sertifikaları ise yüzde 25-30 getiri performansını yakaladı. Kira sertifikaları fonları ise son bir yıl için ortalama yüzde 7-10 arası kazandırmıştır."
Hürriyet

POLİTİKA
  Kabinede Kan Değişimi 
Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından dün yeni kabineyi açıkladı. Bir önceki kabineden 6 isim dışarıda kalırken, beş ismin de görev yeri değişti. Yeni kabineyi açıklayan Yıldırım, "Hepsi birbirinden üstün, kapasiteli, meziyetlere sahip arkadaşlar. Ne görevi bırakan ne de alanın birbirine üstünlüğü söz konusu değildir. Bu bir bayrak yarışıdır, kan değişimidir" dedi. Erdoğan dün programında olmamasına rağmen sürpriz bir şekilde Başbakan Yıldırım'ı kabul etti. Erdoğan ve Yıldırım'ın önceki akşam da 4 saati aşan bir görüşme gerçekleştirdikleri öğrenildi. Dünkü görüşme yaklaşık 2 saat sürdü ve görüşmenin ardından kameralar karşısına geçen Yıldırım'ın keyifli olması dikkati çekti. Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde şu açıklamayı yaptı: Bakanlar Kurulu değişikliği ile ilgili bugün Cumhurbaşkanımıza arzda bulunduk. Yaptığımız görüşme ve istişare sonucu yeni bakanlar kurulu oluştu. Milletimiz için güzel hizmetler yapmayı nasip etsin. 15 bakanımız görevlerini sürdürecek. Altı yeni arkadaşımız önce görev yapan arkadaşlardan bayrağı devralacak. Beş bakanlar kurulu üyemizin görev yeri değişikliği ile kabinede görevlerini sürdürecekler. 26 bakan ve başbakan yardımcısından oluşan Bakanlar Kurulu'nun beş arkadaşımızın görev yeri değişmiş altı yeni arkadaşımız da yeni üyesi olmuştur. Görevine devam etmeyen, görev almayan arkadaşlarımıza yaptıkları hizmetten dolayı teşekkür ediyorum. Yeni görev alanlara başarılar diliyorum. 'Bir bakarsınız bu konuşulmaz değişiklik yapılır' demiştik. Cumhurbaşkanımıza arz ettik ve bugün de kamuoyu ile değişikliği paylaşıyoruz. Görev yapanlar, bugün Bakanlar Kurulu'nda yeni göreve başlayacaklar, hepsi birbirinden üstün, kapasiteli meziyetlere sahip arkadaşlar. Ne görevi bırakan ne de alanın birbirine üstünlüğü söz konusu değildir. Bu bir bayrak yarışıdır, kan değişimidir. Bakanlar Kurulu zaman zaman yeni değişikliğe ihtiyaç duyulduğunda bunlar yapılır. Genel olarak demokraside siyasette olan bir şey. Görev dağılımı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Başbakan yardımcılarının görev alanları daha sonra ilan edilecektir.
Milliyet


'Anadolu İçin Yeni Bir Model Yaratın' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yapılacak seçimlerde partinin ekonomi vaatlerine zemin teşkil etmek amacıyla ekonomi kurmaylarıyla gerçekleştirdiği ilk toplantıda, "Anadolu boşalıyor. Anadolu'yu zenginleştirecek bir ekonomi modeli yaratın. Dar gelirli gruplara dokunacak bir çalışma başlatın" talimatını verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu, önceki akşam CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu koordinasyonunda partisinin ekonomi kurmaylarıyla bir araya geldi. Milliyet'in aldığı bilgilere göre Erdoğdu'nun yanı sıra MYK üyeleri Çetin Osman Budak, Lale Karabıyık, Bülent Tezcan ve Veli Ağbaba ile, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile milletvekilleri İlhan Kesici, Faik Öztrak, Mehmet Bekaroğlu ve Bihlun Tamaylıgil'in katıldığı toplantı, seçim beyannamesinin ekonomi ayağını oluşturmak için yapılması öngörülen bir dizi toplantının ilk ayağını oluşturuyor. Toplantıda ayrıca güncellenmesi önerilen parti programının ekonomi ayağına ilişkin öneriler de masaya yatırıldı. Milliyet'in aldığı bilgilere göre Kılıçdaroğlu, kurmaylarına, "Anadolu boşalıyor. Anadolu'yu zenginleştirecek bir ekonomi modeli yaratın. Başta çiftçiler olmak üzere dar gelirli gruplara dokunacak bir çalışma başlatın" talimatı verdi. Toplantıda, kurmaylar Türkiye'nin olası ekonomi modelinin ne olması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunurken, "gelir dağılımı adaletsizliği" ve CHP iktidarında bu adaletsizliğin nasıl aşılabileceği konuları üzerinde duruldu. Toplantıda, "Alışılagelmiş ekonomik kuralların ve alışkanlıkların gelir dağılımı adaletsizliğini artırdığı, artan gelir dağılımı adaletsizliğinin de kimlik siyasetini beslediği" yönünde görüş birliğine varıldı. İstikrarlı bir büyüme içerisinde zenginliğine halka nasıl dağıtılabileceği konularında görüş alışverişinde bulunulurken, somut projeler üzerinde çalışılması gerektiği görüşü ağırlık kazanıldı.
Milliyet

'Bir Nebze De Olsa Adalet Yerini Buldu' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, iki türlü davanın olduğunu, bunlardan birinin hukuki, yargısal nitelikte, diğerinin ise yüksek bir ülküye adanmanın mükafatı ve muazzez hali olduğunu vurguladı. Bahçeli, "İfade etmeliyim ki, evladım Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu şehit eden katillerle ilgili 2 yıldır süren davanın sonuçlanması memnuniyet vericidir. Katil ağırlaştırılmış müebbet ceza almış, bir nebze de olsa adalet yerini bulmuştur. Fırat geri gelmeyecek olsa da yüreklere su serpilmiştir" değerlendirmesinde bulundu. Bahçeli, şunları kaydetti: "Şehidimiz huzurla yatsın, geride bıraktığı dava arkadaşları hakkını koruyacaktır. Dava arkadaşlığı sorumluluk ve fedakârlık gerektirir. Hepsini geçtik, sabır ve iyi niyetli olmayı gerektirir. Ülküdaşlık hukuku çiğnenmeyecek, çiğnetilmesine göz yumulmayacak büyük, tarihi ve kutlu bir bağdır. Bu bağ kırılmaz, kopmaz, koparılamaz. Dava arkadaşlarının birbirine saygılı, müşfik, muhabbet dolu olması kaçınılmaz bir görevdir. Asılsız isnat, itham ve iftira davaya sığmaz." Sosyal medyayı silah gibi kullanarak, bir davaya baş koymuş kişilerin birbirine çamur atmasının kabul edilemez bir ilkellik ve ilkesizlik olduğunu dile getiren MHP Lideri, aslı astarı, önü arkası belli olmayan şüphe ve vehimlerle itibar suikastına, haysiyet cellatlığına soyunmanın tehlikeli bir savrulma olduğuna işaret etti.
Haber Türk

SPOR 
Ay-Yıldız Coştu 
Samsun'un ev sahipliği yaptığı 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda önceki geceki görkemli açılışın heyecanı yerini müsabakalardaki çekişmeye bıraktı. Türkiye Erkek Milli Futbol Takımı, A Grubu'ndaki ilk maçında dün Suudi Arabistan ile karşı karşıya geldi. Canik 19 Mayıs Stadı'nda oynanan karşılaşmada milliler sahadan 3-1 galip ayrıldı. Ayyıldızlıların gollerini 61. dakikada Hakan Kurt, 85 ile 90+3. dakikalarda Hüseyin Er kaydetti. Suudi Arabistan'ın tek golünü ise 82. dakikada Hassan Muhammed Mobarki attı. 2015 Avrupa ve 2016 Dünya Şampiyonu unvanıyla oyunlara katılan Türkiye, gruptaki ikinci maçında yarın Mısır ile karşılaşacak. Öte yandan gruptaki diğer maçta Mısır, Venezuela'yı 2-0 yendi. Futbolda günü iyi bir sonuçla kapayan Türkiye, basketbolda ise üzüldü, iyi başladığı maçta sonunu getiremedi. Organizasyondaki ilk maçını oynayan Türkiye Erkek Milli Basketbol Takımı, A Grubu'nda karşılaştığı Polonya Milli Takımı'na 83-75 yenildi. Müsabaka, Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde bulunan Yaşar Doğu Spor Salonu'nda oynandı. Karşılaşmanın ilk çeyreğinde üstünlük sağlayan milliler, ilk periyodu 22-17 önde tamamladı, Polonya ise ikinci çeyreği 36-35 önde bitirdi. Maçın ikinci yarısına etkili başlayan Polonya, son periyoda 60-50 üstün girdi. Son çeyrekte skor üstünlüğünü sürdüren Polonya salondan 83- 75 galip ayrıldı.
Milliyet


İşaret Fişeğı! 
Fenerbahçe, İsviçre kampının son hazırlık maçında Fransız temsilcisi Monaco ile 1-1 berabere kaldı. Maç boyunca etkili olan Monaco, birçok önemli fırsat buldu. 4. dakikada Falcao'nun kafa vuruşu direkten dönerken, 12. dakikada Kongolo yapılan ortada kale yerine topu dışarı attı. Monaco kontra ataklarda da çok etkiliydi. Maximin, 15'te müsait bir fırsatı değerlendiremedi. Fenerbahçe ilk atağını 21. dakikada buldu. Souza'nın ortasında Van Persie'nin vuruşu kaleci de kaldı. 38. dakikada De Nasciemento net bir fırsattan yararlanamadı. Monaco aradığı golü 53. dakikada yan topta buldu. Volkan'ın hatalı çıkışında seken topu, Lemar tamamladı: 1-0 Oyuna ikinci yarı giren Mbappe'nin 74. dakikadaki etkili vuruşunda Volkan bu sefer gole izin vermedi. Stoch'un oyuna girmesi, sarı - lacivertli takımı hareketlendirdi. 78. dakikada serbest vuruşu kullanan Stoch, nefis bir gole imza attı. 79. dakikada ise Dirar'ın getirdiği topta bomboş durumda net bir fırsatı kaçırdı. Sarı-lacivertliler galibiyete bir kez daha 88. dakikada yaklaştı. Ahmethan'ın kafa vuruşunda kaleci topu son anda çeldi.
Milliyet


'Turu Kesinlikle Geçeceğiz' 
Igor Tudor, Östersunds maçı öncesi düzenlediği basın toplantısında Galatasaray'ın bu turu geçeceğini söyledi. Hırvat çalıştırıcı, "Bu kez maçın 2. yarısı oynanacak. Taraftarımızın desteği olacak. Bir an önce maç saati gelsin istiyoruz. 2-0 kaybetmiş olabiliriz ama 4-0 da kaybetmiş olsak yine takıma inancım tam olacaktı" dedi. Tudor, "Fiziksel olarak daha iyi bir takım göreceksiniz. Taraftarlarımızı ve gazetecileri anlayabiliyorum ama bu 7 günlük süre, benim için çok önemliydi. Bir oyuncudan tam verim alabilmek için 6 haftalık bir süreç ve 4 tane maç yapması gerekiyor. Antrenman öncesi oyuncularıma da söyledim. Onlara taktik olarak her şeyi anlattık ama asıl önemli olan sahaya yürek ve karakter koymak olacak. Oyuncularımdan yüzde 1 milyon eminim ki, turu geçen takım biz olacağız" diye konuştu. Ofansif olarak çok farklı olacaklarını söyleyen Tudor, "Belhanda'nın durumu belli olacak. Gomis de daha yeni geldi, 2 haftadır bizimle. Taraftarlarımızdan ricam, oyuncularımıza karşı bir kredimiz olsun, sezonu çok erken açtık. Çok önemli bir maç. Baskı bu işin doğasında var. Biz Galatasaray'ız. Galatasaray gibi bir camianın Avrupa dışında kalması kabul edilemez. Bizden daha küçük bir kulüple oynuyoruz. Bu maçları 1 ay önce oynasaydık, belki de ilk maçtan işi bitirebilerdik. Rakibimiz çok kuvvetli, onlara büyük saygı duyuyoruz. Ancak bu turu biz geçeceğiz" ifadelerini kullandı. Tudor, "Olası bir elenme sonucu istifa edecek misiniz" sorusuna ise, "Daha sezon başlamadan istifa etmemi mi istiyorsunuz? Ben sorumluluktan kaçan bir hoca değilim. Sorumluluk alırım" diye yanıt verdi.
Milliyet


Bunu Saymayız! 
Yeni sezon hazırlıklarını İstanbul'dan Çin'e taşıyan Beşiktaş dün Schalke ile karşılaştı. Zhuhai kentinde oynanan maçtan Alman ekibi 3-2'lik skorla galip ayrılırken, Kartal savunmada hatalar yapsa da hücum hattında oynadığı futbolla göz doldurdu. İlk yarıda sürekli golü kovalayan Beşiktaş 20'de Adriano ve 42'de Cenk ile etkili oldu. İlk yarı golsüz kapanmak üzereyken sahneye çıkan Harit topu ağlara yollayarak Schalke'yi üstünlüğe taşıdı. İkinci yarı oyunu kontrol etse de defansında açıklar veren Beşiktaş üst üste gelen gollere engel olamadı. 57'de Hemmerich ve 63'te Konoplyanka'nın attığı gollerle 3-0 geriye düşen Beşiktaş son 15 dakikada kendine geldi. 68'de şık bir plaseyle farkı bire indiren Cenk Tosun, 75'te kendisinin ve takımının ikinci golünü de attı. Kalan sürede beraberlik için yüklenen Beşiktaş üçüncü golü bulamayınca kazanan taraf Schalke oldu.
Milliyet
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme