.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

25 Temmuz 2017 Salı

25.07.2017 Genel Gündem

25.07.2017
GÜNCEL/SİYASİ

Yeniden İnşa Zor 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar krizine çözüm bulma kapsamında çıktığı Körfez turunda Suudi Arabistan ve Kuveyt'in ardından dün Katar'a geçti. Katar Emiri Şeyh Emir Temim bin Hamad El Sani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Doha'da uçağın kapısında karşıladı. Erdoğan, Katar Emiri ile ikili görüşme yaptı. Daha sonra heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Katar'da basına kapalı gerçekleşen görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yazılı bir açıklama yaparak şu bilgileri verdi: "Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin Körfez bölgesindeki krizin aşılması amacıyla Kuveyt tarafından sürdürülen çabalara ve girişimlere destek verdiğini ifade etmişler, krizin müzakere ve diyalog yoluyla çözümü için mevcut girişimlerin devam ettirilmesi hususunda muhataplarıyla mutabık kalmışlardır. Ayrıca İslam ülkelerinin birlik içinde hareket etmesinin ve ülkelerin egemenlik haklarının korunmasının önemi vurgulanmıştır. Yatırımlar, turizm ve savunma sanayii başta olmak üzere ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda mutabık kalınmıştır." Kuveyt, ABD ve İngiltere ile birlikte ortak bildiri yayınlayarak krizin taraşarı olan Körfez ülkelerine diyalog başlatma çağrısı yapmıştı. Ziyaretlerini tamamlayarak Türkiye'ye dönen Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında şu mesajları verdi: "Katar meselesinin çözümü noktasında neler yapabileceğimizi, ülke olarak nasıl katkıda bulunabileceğimizi birlikte istişare ettik. Elbette yıkmak kolay, yıkılanı yeniden inşa etmek ise her zaman çok zordur. Devletler arası münasebetlerde bu daha fazla süre ve zahmet ister. Son ziyaretimiz ve temaslarımızın istikrar ve karşılıklı güven iklimini yeniden inşa yolunda önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Kral Selman'a krizin çözümünde kendisinden beklentilerimiz olduğunu ilettik. Ülke olarak Katar'ın egemenlik haklarının korunması, gözetilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum."
Hürriyet


Yeni Kabine Yeni Görev 
Kabine değişikliğinin ardından Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ilk kez Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı. Önceki bakanlardan Bekir Bozdağ, Fikri Işık ve Recep Akdağ, başbakan yardımcısı olarak toplantıda yer aldı. Önceki kabinede başbakan yardımcısı olan Nurettin Canikli Milli Savunma, Numan Kurtulmuş da Kültür ve Turizm Bakanı olarak toplantıya katıldı. Hükümet Sözcülüğü, TBMM ile ilişkiler, Danıştay'la ilişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT ve Anadolu Ajansı, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a bağlandı. Bozdağ'ın yaptığı açıklamaya göre, MGK, MİT, TOKİ, TMSF ve Türkiye Varlık Fonu doğrudan Başbakan Binali Yıldırım'a bağlı olarak çalışacak. Daha önce Nurettin Canikli'de olan TMSF ve Varlık Fonu Başbakan Yıldırım'a bağlanırken, geri kalan ekonomiyle ilgili tüm kurumlar Mehmet Şimşek'te toplandı. Ekonominin koordinasyonu ve bankalar Başbakan Yardımcısı Şimşek'e bağlı olacak. MGK kararlarının takibi, reformların ve yatırımların koordinasyonunu Başbakan Yardımcısı Fikri Işık takip edecek. RTÜK, Atatürk Dil ve Tarih Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu da Işık'a bağlı olacak. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Kıbrıs işleri koordinasyonu, yatırım ortamının iyileştirilmesi, AFAD ve Yatırım Ajansı ile ilgili çalışmaları yürütecek. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise Medeniyetler İttifakı Projesi ve 100'üncü yıl anmalarıyla ilgili konular üzerinde çalışacak. Vakışar Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Basın, Yayın, Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı, Çavuşoğlu tarafından yönetilecek.
Hürriyet

9 Ay Sonra İlk Savunma 
İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 267 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Kitap eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay, yayın danışmanı ve yazar Kadri Gürsel, okur temsilcisi Güray Öz, çizer Musa Kart, yazar Hakan Kara, gazetenin avukatları Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör, yönetici Önder Çelik ve 206 gündür tutuklu olan muhabir Ahmet Şık jandarmaların arasında salona girdiklerinde, izleyicilerin alkışlarıyla karşılandılar. Tutuksuz sanıklar Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, yazarlar Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, muhasebe çalışanı Günseli Özaltay ve eski çalışan Bülent Yener de salondaki yerlerini aldı. Duruşmada, iddianame özetinin okunmasının ardından ilk savunmayı Kadri Gürsel yaptı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Kadri Gürsel özetle şunları söyledi: "ByLock suçlaması akla mantığa aykırıdır. Böyle bir suç varsa tüm ülke zan altındadır. İddia makamı HTS kayıtlarıma bakmamıştır. Bu ihmal ya da kötü niyettir. İletişim kurduğum iddia edilen 102 ByLock kullanıcısından 85'i bana SMS atmış, 17'si beni aramış. İletişim kuran ben değilim. Yayın danışmanlığı karar verici bir merci değildir. 34 günlük bir yayın danışmanı olarak gazetenin yayın politikasını değiştirmem mümkün olamaz. Bu kabul edilemez. Bahse konu örgüte karşı, bütün kariyerim boyunca hep azami şüphe ile yaklaştım ve kesin bir biçimde eleştirel oldum. FETÖ'nün adı henüz 'cemaat' iken ve bu cemaat ile AKP iktidarı birlikte çalışırken benim bu yapıya karşı bakışım kategorik biçimde negatif olmuştur ve bu bakışım hiç değişmemiştir. Mevcut iktidarın, geçmişte bu grupla sürdürdüğü fiili koalisyon ortaklığını teşhir ettim ve bu meşum işbirliğinin ülkeye vereceği zararı öngördüm. O zamanki adıyla cemaatin, iktidardan aldığı güç ve destek sayesinde kurduğu komploların sonucunda AKP'nin de bu ittifakın kurbanı olabileceğini çeşitli vesilelerle ifade ettim. Çok sayıda yazım, konuşmam ve TV programlarında söylediklerim bunu kanıtlar. Bütün öngörülerim gerçekleşti. Her şey arşivlerdedir."
Hürriyet

Öksüz Ve Batmaz Fotoğrafı Fbı'dan 
15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri imamı olduğu belirtilen firari Adil Öksüz'ün yakın akrabaları hakkındaki bilgiler ilk kez gün yüzüne çıktı. Milli İstihbarat Teşkilatı'nca (MİT) hazırlanan b e l g e y e göre, Öksüz'ün akrabalarından çoğu, darbe girişiminden önce yurtdışına çıkış yaptı. Öksüz'ün FETÖ imamı olduğunun ortaya çıkmasından sonra yapılan çalışmalarda, ABD Federal Soruşturma Bürosu'ndan (FBI) yardım alındığı, Öksüz ve Batmaz'ın ABD'deki fotoğraflarının Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderildiği de anlaşıldı. Milliyet'in ulaştığı belgelere göre MİT, darbe girişiminin kilit ismi Öksüz'ün yakın akrabalarını araştırdı. 13 Ağustos 2016 tarihli hazırlanan bilgi notu, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat, KOM ve TEM Daire Başkanlıkları'na gönderildi. Emniyet Genel Müdürlüğü de bu bilgi notunu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Öksüz'le ilgili dava dosyasına da giren notta, "15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün sivil planlayıcılarından olan, FETÖ/PDY üst düzey yöneticilerinden Adil Öksüz ve yakın akrabaları hakkındaki bilgileri içermektedir" denildi. Bilgi notuna göre Adil Öksüz'ün eşi Aynur Öksüz, darbe girişiminden 15 gün önce üç çocuğu ile birlikte ABD'ye gitti. Öksüz'ün kızkardeşi Azize Türk'ün ABD adresi 260 Davidson Ave Somerset. Türk'ün eşi Cemal Türk'ün de FETÖ'nün çatı iddianamesine göre Mollalar olarak değerlendirilen şahıslardan olduğu, Cemal Türk'ün 13 Mayıs 2016, Azize Türk'ün 4 Ekim 2015'te İstanbul Atatürk Havalimanından yurt dışına çıkış yaptığı belirlendi. Öksüz'ün kaçışına yardımcı olduğu gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Erdal Şen'in, Öksüz'ün eşi Aynur Öksüz'ün kızkardeşi Emine Şennur Şen ile evli olduğu, Adil Öksüz'ün amcasının oğlu M. Öksüz'ün cumhuriyet savcısı, dayısının oğlu A.D.'nin hâkim olarak görev yaptığı belirlendi. Öksüz'ün darbe girişiminin planlayıcısı ve FETÖ'nün Hava Kuwetleri imamı olduğunun anlaşılmasından sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'nce, ABD Adalet Bakanlığı Federal Soruşturma Bürosu'ndan da (FBI) yardım alındığı anlaşıldı.
Milliyet

Sivil Araca Hain Saldırı: 1 Şehit 
Siirt'in Baykan ilçesinde askerleri taşıyan sivil plakalı araca PKK'lı teröristlerin düzenlediği silahlı saldırıda 1 asker şehit oldu, 1 asker ve 1 güvenlik korucusu da yaralandı. Baykan'a bağlı Çukurca köyü kırsalında dün sabah saatlerinde jandarma karakolundan çıkış yapan, güvenlik güçlerinin bulunduğu sivil plakalı araca teröristlerce saldırı düzenlendi. Uzun namlulu silahlarla açılan ateş sonucunda Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ olay yerinde şehit düştü, bir asker ve bir güvenlik korucusu yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı. Şehit Akdağ'ın Tokat'ta yaşayan annesi Güllüzar Akdağ ve kız kardeşi Sevda Akdağ'a haberi Tokat Vali Yardımcısı Mehmet Sülün, askeri yetkililer ve sağlık görevlileri eşliğinde verdi. Askeri uçakla Tokat'a getirilen Şehit Akdağ'ın cenazesi, bugün öğle namazı sonrası Cumhuriyet meydanında düzenlenecek törenin ardından Erenler mezarlığındaki Garnizon Şehitliği'ne defnedilecek.
Milliyet

'Bu Terörist Muamelesi Yapmaktır' 
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, uluslararası toplumu, Kudüs'te yürütülen insan hakları ve inanç hürriyetine karşı işlenen suçlar konusunda duyarlı, tepkili olmaya çağırarak, "İslam ülkelerini de Filistinli kardeşlerimizin meselelerine sahip çıkma noktasında daha duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi. Bu mekanların, askeri ya da siyasi saiklerle çekişme alanı olarak görülmesinin son derece yanlış olduğunu belirten Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü: "İster Müslüman ister Hristiyan ister Yahudi olsun, insanlar mabetlere hulusi kalp ile ibadet etmeye gitmektedirler. İsrail güvenlik makamlarının, namaz kılmak ve dua etmek için Mescid-i Aksa'ya giden Müslümanların üzerini metal detektörlerle aramak istemesi, terörist muamelesi yapmaktan farksızdır. Filistin halkına karşı yıllardır devam eden sindirme politikası, yanlıştır, kabul edilemez. İsrail Devleti'nin yürüttüğü güvenlik politikaları, inanç hürriyetine ve insan haklarına aykırıdır."
Vatan

'Almanya Politikası Gülen'e Yarıyor' 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçtüzük değişikliği teklifine ilişkin, "Halkın yolladığı vekilin Mecliste değil sefada olmasına muhalefetin engel olacağı uygulamaya yasak getiriyorlar" dedi. Özel, Türkiye ile Almanya arasındaki krizin ise tam anlamıyla Fetullah Gülen'in içini rahatlattığını ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu: "Bugünkü Almanya politikasını yürüten kimse, meşhur deyimle herhalde baş FETÖ'cü, kripto FETÖ'cü odur. Yasa değişse bile idam edilemeyecekleri halde, idamı gündemde tutan yaklaşımlar Almanya'yı FETÖ'cüler açısından en güvenli liman haline getirmektedir."
Vatan

DÜNYA 
Tartışmalı Yargı Reformunu Veto Etti 
Polonya'da iktidarın yargı üzerinde hakimiyet kurmasının yolunu açacağı gerekçesiyle tepki çeken yargı reformu iktidara yakın Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından veto edildi. Senato, milletvekilleri ve adalet bakanına Yüksek Mahkeme üyelerini yargı çevrelerine danışmadan atama yetkisi veren yasa tasarısı yoğun protestolara yol açmıştı. Üç yasadan ikisini geri çeviren Duda, Cumhurbaşkanı olarak bu reformun adaleti güçlendireceğini düşünmediğini kaydetti. İktidardaki muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PIS) desteğiyle 2015 yılında Cumhurbaşkanı olan Duda, Polonya'da adalet bakanının yargı üzerinde bu kadar nüfuzunun olduğu bir geleneğin söz konusu olmadığını kaydetti. Tasarı AB çevrelerini de rahatsız etmiş, AB yetkilileri tasarıyı, yargı bağımsızlığını ve hukukun üstünlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle kınamıştı. Yasa tasarıları şimdi parlamentoya geri dönecek. Yasaların yeniden geçebilmesi için bu kez beşte üç çoğunluk aranacak. PIS'in böyle bir çoğunluğu söz konusu değil.
Hürriyet

Ortadoğu'da Tansiyon Düşmüyor 
Mescid-i Aksa'da iki İsrail polisinin öldürülmesiyle başlayan ve bölgeye girişlerde metal dedektör uygulamasına gidilmesiyle iyice artan İsrail ile Filistinliler arasındaki gerilim devam ediyor. Son olarak İsrail askerlerinin, Mescidi Aksa'nın kapısına kurulan metal arama dedektörlerini protesto amacıyla Batı Şeria'da düzenlenen gösterilere müdahalesinde 4 Filistinli öğrenci yaralandı. İsrail güçleri, El-Bire kentinin girişindeki kontrol noktası yakınında gösteri yapan Filistinlilere müdahale etti. Yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, olayların devam etmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Mescid- i Aksa'da uygulanan politikaları savunan Netanyahu, "Tapınak Tepesi'nde (Harem-i Şerif), Kadim Kudüs'te ve tüm şehirde güvenliği sağlamak için doğru şeyi yapıyoruz" ifadesini kullandı. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ise, Neve Tsuf'da 3 Yahudi yerleşimciyi bıçaklayıp öldüren Filistinli'nin idam edilmesini istedi. Facebook hesabından açıklama yapan Lieberman, askeri mahkemenin mevcut olayla ilgili olarak idam cezasını uygulama hakkına sahip olduğunu belirterek, 19 yaşındaki Filistinli saldırganın idam edilmesi yönünde çağrı yaptı.
Milliyet

'Dolap Çevirmedim' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalesini araştıran Senato İstihbarat Komisyonu'na ifade verdi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen oturumda Kushner, herhangi bir yabancı hükümetle gizli anlaşma yapmadığını ya da uygunsuz bir temasının olmadığını belirtti. Kushner, başkanlık kampanyasında ve seçimlerin ardından Rusya ile dört bağlantısının bulunduğunu doğruladı. Bununla birlikte Kushner, bağlantılarının hatırlanmayacak kadar önemsiz olduğunu belirtti ve Trump'ın seçim galibiyetinde Rusya hükümetinin yardımı olduğunu reddetti. Kushner ayrıca, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak'la yaptığı görüşmede Moskova ile gizli iletişim kanalı kurulmasını önermediğini de söyledi. ABD liderinin büyük oğlu Trump Jr. ise yarın Senato'da ifade verecek. Trump Jr. önce inkar etse de geçen yıl Haziran ayında Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile buluştuğunu kabul etmişti. Öte yandan Beyaz Saray İletişim Direktörü Anthony Scaramucci Başkan Trump'ın, Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanması konusunda Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında Kongre'de varılan anlaşmayı destekleyip desteklemediği konusunda görüşünü bilmediğini söyledi. Scaramucci, "Henüz yasayı imzalayarak onaylayıp onaylamama konusunda bir karar almadı" derken eleştiriler sonrasında yanlış yorum yaptığını kabul etti. "New York Times"a konuşan Scaramucci, hatasını kabul ettiğini ve özür dilediğini belirtti. Scaramucci, cuma günü Beyaz Saray İletişim Direktörü olarak atanmıştı.
Milliyet

'Suriye Sanatı' Başına Dert Açtı 
Geçen yıl balayını geçirmek için Türkiye'ye gelen Müslüman kökenli İngiliz vatandaşı Feyza Şahin, uçakta okuduğu Suriye'nin sanat dünyasıyla ilgili kitap nedeniyle gördüğü 'terörist' muamelesi nedeniyle tur firmasına dava açıyor. İngiliz basınında çıkan habere göre 28 yaşındaki Şahin, Türkiye'ye gidişi sırasında uçakta 'Suriye Konuşuyor' adlı ödüllü bir sanat kitabını okuyordu. Kitabın içeriğinden şüphelenen hostesin ihbarı üzerinde terörle mücadele birimleri, genç kadını İngiltere'ye dönüşünde havaalanında gözaltına alıp sorguladı. Gördüğü muamelenin 'ayrımcılık' olduğunu savunan Şahin, tatil paketini satın aldığı tur firmasına dava açacağını açıkladı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,5420-3,5620     
Euro: Euro 4,1200-4,1450
Sterlin: 4,6084-4,6325
Gram Altın: 143,4200-144,7400

Pazarlık Zamanı 
Memurlar ile memur emeklisinin 2018 ve 2019'da alacağı zam için toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos'ta başlayacak. Görüşmelere katılacak memur sendikaları, tekliflerini Devlet Personel Başkanlığı'na sundu. Yetkili sendika ve en çok üyesi olan Memur-Sen, pazarlık masasına üç alternatif teklifle oturacak. Memur-Sen, ilk sıradaki teklifi 2018'de yüzde 10 artı 6 zammı içeriyor. 2018'de altışar aylık dönemler sonunda yapılacak zam toplamı yüzde 16.60 olacak. Sendikanın 2019 yılı teklifi ise yüzde 10 artı yüzde 8. İki yıl için talep edilen toplam zam yüzde 38.52'i buluyor. İkinci ve üçüncü teklifte ise taban maaşa ya da ek ödemeye zam talebi bulunuyor. Buna göre; 2018 ve 2019'da her iki yıl için ayrı ayrı olmak üzere taban maaşa 75 lira net zam isteyen Memur-Sen, buna ek olarak 2018 için yüzde 7 artı 7, 2019 için de yüzde 7 artı 7 zam önerdi. Üçüncü alternatif teklifte ise 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere ek ödemeye 15 puan ilave zam isteyen sendika, 2018 için yüzde 6 artı 6, 2019 için de yüzde 10 artı 8 zam talep etti. Peki teklifler maaşa nasıl yansıyacak? Memurun en çok kazanacağı teklif üçüncüsü. Hesaplamaya göre; 13'üncü derecenin 1'inci kademesindeki bekar hizmetlinin (en düşük maaşı alan memur) 2405 lira olan maaşı; ilk teklife göre 2018'in sonunda 2804 lira (zam yüzde 16.6), ikinci teklife göre 2839 lira (zam yüzde 18.06), üçüncü teklife göre 2886 lira (zam yüzde 19.18) olacak.
Posta

Mevduat Faizini Düşürecek Hamle 
Bankalar, Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla milyarlarca lira kredi vermiş daha sonra da kaynak ihtiyacı doğmuştu. Bu nedenle bankalar para toplama yarışına girince, vadeli mevduat faizleri yüzde 15'lere ulaşmıştı. Artan mevduat faizleri, kredi faizlerini de yukarı çektiği için hükümet, 'Bankaların mevduat yarışına girmesine istemiyoruz' açıklaması yapmıştı. Daha sonra hükümet yetkilileri banka genel müdürleriyle görüşüp, mevduat faizlerini düşürmeye yönelik tedbirlerin alınabileceği sinyalini vermişti. Bunun ilk adımı dün geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların likidite oranlarını rahatlatmasına ilişkin bir değişiklik taslağı yayımladı. Düzenleme bankaları olumlu etkileyecek. Taslağa göre, Merkez Bankası'na yatırılan zorunlu karşılıkların yüzde 100'ü yüksek kaliteli likit varlık olarak değerlendirilecek. Bu oran mevcut durumda yüzde 50 seviyesinde bulunuyor. Bu ne anlama geliyor? Değişiklik bankaların likidite oranlarını rahatlatacak. Bankalar, mevduat toplama yarışı yerine kısa vadeli bankalararası fonlama ya da repoya yönelecek.
Posta

Yabancıların İlgisi Sürüyor 
Türkiye genelinde haziranda yapılan konut satışları hem geçen aya, hem de geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gösterse de yabancıya yapılan konut satışı arttı. Yabancılara yapılan konut satışları haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24.8 artarak bin 926 oldu ve Aralık 2015'den bu yana en yüksek rakamı gördü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre de yabancıya konut satışı, yılın ilk yarısında yüzde 2.3'lük artışla 9 bin 595'e yükseldi. Geçen ay yabancıya en çok konutun satıldığı il İstanbul olurken, 903 konutun yabancıya satıldığı İstanbul'u 408 konutla Antalya, 93 konutla Bursa, 77 konutla Aydın, 68 konutla Ankara ve 60 konutla Muğla izledi. Ülke uyruklarına göre ise en çok satış 612 konutla Suudi Arabistan'a yapılırken, Suudi Arabistan'ı 239 konutla Irak, 136 konutla Kuveyt, 115 konutla Rusya ve 87 konutla İngiltere takip etti. Yılın ilk yarısında ülke uyruklarına bakıldığında da ilk sırayı Irak aldı. Vatandaşlarının bin 645 konut aldığı Irak'ı, bin 517 konut ile Suudi Arabistan, 798 konut ile Kuveyt, 600 konut ile Rusya, 524 konut ile Afganistan, 333 konut ile Azerbaycan, 323 konut ile İngiltere, 301'er konut ile de Almanya ve İran takip etti. Türkiye'den ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi ve KDV muafiyeti getirilmesi yabancıya satışın artmasında etkili oldu. Ülke genelinde yılın ilk 6 ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 3.74 artışla 654 bin 363 konut satıldı. Haziranda ise 97 bin 579 kişi ev sahibi oldu. Geçen yıl 1.3 milyon satış ile tarihi rekor kırıldığını hatırlatan sektör temsilcileri, 2017 için de 'rekor güründü' yorumunu yapıyor.
Hürriyet

Rüzgârı Gören Koşuyor 
Cari açığın ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması Türkiye'nin enerji politikasının ana eksenini oluşturuyor. Bu politikanın hedeşerine ulaşılmasında büyük katkı sağlayacak, yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan rüzgâr enerjisi alanında heyecan dorukta. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın "Türkiye'yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getireceğiz" diyerek açıkladığı, YEKA (yenilenebilir enerji kaynak alanları) stratejisinin ikinci projesi için teklişer perşembe günü alınıyor. Enerji Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre, dünyanın en büyük rüzgâr türbini üreticileri 1000 megavatlık (MW) rüzgâr tesisi yarışması için teklif verecek. İhaleyi kazanan firma yüzde 65 yerlilik oranında rüzgâr türbini üretecek olan fabrika yatırımını gerçekleştirecek ve Türk mühendisler ve üniversitelerle Ar-Ge yapacak. 2016 sonu itibarıyla 6 bin 106 MW'lık rüzgâr kurulu gücüne ulaşan rüzgâr enerjisinde 20 bin MW'lık 2023 hedefine kilitlenen Bakanlık, güneşin ardından rüzgârda da yenilenebilir enerji kaynak alanları modelini devreye sokacak. Albayrak'ın, Milli Enerji ve Maden Stratejisi çerçevesinde açıkladığı YEKA stratejisi doğrudan teknoloji transferini hedeşiyor. Sadece enerji alanında değil, enerji teknolojileri alanında da dışa bağımlılığı ve cari açığı düşürmeyi hedeşeyen model çerçevesinde; yatırım için belirlenmiş yüksek kapasitede enerji alanları, fabrika kurma, yüzde 65 yerlilik oranında üretim yapma, yüzde 80 yerli mühendis ile Ar-Ge yapma şartları ile alım garantisi sağlanan elektrik fiyatı üzerinden açık eksiltme usulü ile yarışmaya açılıyor. İlki güneşte yapılan YEKA yarışmasını Kore firması Hanwha QCells – Kalyon ortaklığı kazanmıştı. Yarışma sonucunda güneş alanında teknoloji transferinin yanında, 19.5 dolar cent/kWh olan yerlilik oranlı elektrik fiyatı 6.99 dolar cent'e düşmüştü.
Hürriyet

Tüketici Kral 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine yılın ilk 6 ayında 286 bini aşkın şikayet başvurusu yapıldığını, alınan kararların yüzde 82'sinin tüketici lehine sonuçlandığını bildirdi. Tüfenkci, AA'ya yaptığı açıklamada, tüketici hakları ve tüketicinin korunması konusuna büyük önem verdiklerine dikkati çekti. Tüfenkci, yılın ilk 6 ayında 286 bin 820 başvuru gerçekleştirildiğini ifade ederek, başvuruların şikayet türlerine göre dağılımına bakıldığında, 117 bin 424 başvuruyla "tüketici kredisi sözleşmeleri" ilk sırada yer aldığını, 73 bin 650 başvuru ile "ayıplı mal", 31 bin 500 başvuru ile "ayıplı hizmet" ve 10 bin 73 başvuru ile "abonelik sözleşmeleri"nin en fazla şikayet konusu olan diğer alanlar olduğunu söyledi. "Konut finansmanı sözleşmeleri"ne yönelik 6 bin 439, "finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmeler"e yönelik 4 bin 85, "garanti belgesi" konusunda 4 bin 49, "mesafeli sözleşmeler"e yönelik 3 bin 145 şikayet başvurusu yapıldığını kaydeden Tüfenkci, şikayete en az konu olan alanların ise "süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen promosyon uygulamaları" ile "tanıtma ve kullanma kılavuzu" olduğunu anlattı. Tüfenkci, başvuru sayısının sektörel dağılımına bakıldığında ise "finansal hizmetler" sektörünün 153 bin 307 şikayet başvurusuyla başı çektiğini dile getirdi. "Perakende ticaret" sektöründe 88 bin 391, "abonelik hizmetleri" sektöründe ise 19 bin 139 hakem heyetine başvuru yapıldığını belirten Tüfenkci, "Yılın ilk ayında alınan kararların yüzde 82'si tüketici lehine, yüzde 18'i ise aleyhine sonuçlandı. Bu süreçte toplam 307 bin 704 karar alındı" diye konuştu.
Milliyet

'İhracat Bu Ay Yüzde 20'nin Üzerinde Artar' 
İhracatta Temmuz ayında Ramazan Bayramı'nın oluşturduğu baz etkisi ve AB pazarlarındaki toparlanmanın da etkisiyle yüzde 20'nin üzerine artış yaşanması bekleniyor. Reuters'a bilgi veren bir ekonomi yetkilisi, ihracatta Temmuz ayındaki artış oranının yüzde 20'yi aşacağını ve bu oranın son yılların en büyük artış oranı olacağını söyledi. Ekonomi yetkilisi "İhracatta son 5-6 yılın en büyük oransal artışını Temmuz'da yakalayacağız. Temmuz'da ihracatta yüzde 20'nin üzerinde artış bekliyoruz, ortalama yıl boyunca yüzde 10'un üzerinde artış gerçekleşebilir" dedi. TÜİK verilerine göre ihracatta yüzde 20 üzerindeki son artış Kasım 2012'de yüzde 24.1 ile gerçekleşmişti. Gümrük Bakanlığı verilerine göre yılın yarınsında dış ticaret açığı bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 10 artışla 30.9 milyar dolar, ihracat yüzde 8.2 artışla 77.5 milyar dolar, ithalat yüzde 8.7 artışla 108.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Orta Vadeli Program'da (OVP) ihracatın 2016 yılındaki 142.5 milyar dolardan bu yıl 153.3 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Ekonomi yönetimi ihracatın bu yıl 2014 yılında gerçekleşen ve tarihi rekor olan 157.6 milyar dolara yaklaşması ya da geçmesinin de mümkün olabileceğini öngörüyor.
Vatan

Hollanda'da 1 Milyar Euroluk Dev 'Rönesans' 
Kurulduğu 1993 yılından bu yana Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'daki hızlı büyüyüşünü de sürdüren Rönesans Holding, dünyanın lider müteahhitlik şirketleri arasında yer alma hedefiyle organik ve inorganik büyüyüşünü sürdürüyor. Bu amaçla Avusturyalı Alpine Bau şirketinin İsviçre'deki iştiraki Hergiswil şirketi ve Alman Heitkamp şirketini de bünyesine katan Rönesans Holding, Hollandalı inşaat şirketi Ballast Nedam'ın da yakın zamanda tamamını satın aldı. Bu dev satın almaların ilk sonucu olarak, Avrupa'nın 100 yıllık hayali, dünyanın en uzun tüneli Goothard Base'i hayata geçiren ve Zürih ile Milano'yu birbirine bağlayan Rönesans, şimdi de Rotterdam'da yollar ve tünellerden oluşan devasal bir proje için ilk adımları atıyor. Hollanda'nın en merkezi bölgelerinden Rotterdam'da hayata geçecek "A24 Blankenburg- Verbinding" ihalesi geçici olarak Rönesans çatısı altındaki Ballast Nedam ile DEME ve Macquarie konsorsiyumuna emanet edildi. Rijkswaterstaat (Hollanda Bayındırlık ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü) tarafından yapılan açıklamaya göre, A24 Blankenburg-Verbinding Kamu-Özel Ortaklığı projesi, mevcut ve yeni altyapının tasarımından oluşuyor. Türkiye'de sağlık alanında önemli PPP projelerine imza atan Rönesans, böylece bu deneyimini Avrupa'ya da başarıyla taşıdığını ortaya koyuyor. İşletmesi 20 yıl boyunca bu konsorsiyumda olacak proje, Hollanda'nın diğer şehirleriyle çevre bölgelerden Rotterdam'a erişimi kolaylaştıracak. Ballast Nedam Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Düzyol, "Hiçbir itiraz sunulmadığı takdirde nihai sözleşmemiz kısa sürede tamamlanacak" dedi.
Vatan

SPOR 
Transfer çalışmalarına devam eden Fenerbahçe uzun süredir forvet arıyordu. Milan'dan Bacca, Arsenal'den Perez, İnter'den Batigol, Manchester City'den Bonny, Milan'dan Niang gibi isimlerle ilgilenen Sarı-Lacivertliler bir türlü olumlu sonuca ulaşamamıştı. UEFA ile yaptığı Finansal Fair Play anlaşması gereği kısıtlı imkanlara sahip olan Kanarya dün sürpriz bir hamle yaptı. Sarı-Lacivertliler; 2 yıldır Antalyaspor forması giyen Samuel Eto'o'yu yakın markaja aldı. Fenerbahçeli idareciler ilk olarak 36 yaşındaki Kamerunlu dünya yıldızıyla temas kurdu. Samuel Eto'o, "Kulübümle anlaşın seve seve gelirim" yanıtı verdi. Resmi site aracılığıyla kendilerine teklif gelmediği yönünde açıklama yapan Güney ekibinin kapısı ise bugün çalınacak. Antalyaspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay'ın gözdesi konumundaki Aatif'ı takasta kullanmayı planlayan Sarı-Lacivertliler bir miktar da para önerecek. Fenerbahçe Kulübü önceki gün resmi siteden Eto'o transferini yalanlamış, gece geç saatlerde ise yalanlama kaldırılmıştı.
Posta

Gomis, Belhanda, Maicon ve Moriano'yu renklerine bağlayan Galatasaray transfere doymuyor. İngiltere'ye giden Sportif Direktör Cenk Ergün, West Ham United'da forma giyen Sofiane Feghouli'nin de işini bitirdi. Ada çıkarması sonrası Türkiye'ye dönen Ergün, "Transferler kesinleşmeden net ifadeler kullanmak doğru olmuyor. Görüşmelerimizin olduğu belli. Umarım mutlu sona ulaşırız. Bu seyahat Feghouli içindi. Kendisiyle bire bir temas kurduk. Durumu bu hafta netleşir" dedi. Ancak İngiltere'den gelen haberlere göre Feghouli artık Galatasaray'da... 27 yaşındaki Cezayirli sağ kanat oyuncusu, eşyalarını toplamaya başladı bile. Ada basını; 4.5 milyon euro karşılığında Feghouli'nin, Sarı- Kırmızılı takıma transfer olduğunu yazdı. Yıldız futbolcunun da yıllık 3 milyon eurodan 3 yıllık sözleşmeyi imzalamak üzere olduğu kaydedildi. Galatasaray, yeni sezon hazırlıklarına yaptığı antrenmanla devam etti. Florya Metin Oktay Tesisleri'nde teknik direktör İgor Tudor yönetiminde basına kapalı gerçekleştirilen idmana ısınma hareketleriyle başlayan futbolcuların, daha sonra dar alanda pas çalışması yaptığı bildirildi. Antrenmanın koşu, topa sahip olma çalışmaları ve dar alanda oynanan maçla tamamlandığı duyuruldu.
Posta

Samsun'da düzenlenen 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda heyecan tüm hızıyla devam etti. Hem ferdi hem de takım sporlarında başarılı bir performans ortaya koyan milli takım kafilesinde bu kez karatecilerimiz gururumuz oldu. Burak Mert Can gümüş, Fatih Çiçek ise bronz madalya elde etti. Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen erkekler ferdi katada Mert Can, finalde Taylandlı Phongsathat Phantib ile mücadele verdi. Rakibine 4-1 mağlup olan milli sporcu, gümüş madalya ile yetinmek zorunda kaldı. Bulgaristan'da düzenlenen 2013 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda şampiyonluk yaşayan Fatih Çiçek ise başarısını tekrarlayamamasına rağmen kürsüye çıkmayı başardı. Üçüncülük mücadelesinde İtalyan Guido di Daniele ile karşı karşıya gelen Çiçek, tatamiden 4-1 galip ayrılarak bronz madalyanın sahibi oldu. Katanın ardından kumite dalında da sporcularımız madalya kazanmaya devam etti. Mehmet Ali Sapmaz, erkekler 67 kilo kumite finalinde Rus Sergei Alexeevich Borovikin ile karşılaştı. Milli sporcu, müsabakada 2-1 gerideyken ayağından sakatlandı. On saniye boyunca yerden kalkamayan Mehmet Ali, hakemin kendisini diskalifiye etmesi sonucunda gümüş madalya ile yetinmek zorunda kaldı. 60 kilo kumitede mücadele eden Burak Mert Can ise üçüncülük maçında Venezuelalı Fernando Geraldo Zerlin'i 4-1 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.
Milliyet

Meksika'da düzenlenen FIVB 20 Yaş Altı Bayanlar Dünya Şampiyonası'nda Türkiye, 3.'lük maçında Japonya'ya 3-2 (25-19, 20-25, 25-18, 20-25, 12- 15) yenildi. Ay-yıldızlılar bu sonuçla, U20 kategorisinde tarihinde ilk kez 4.'lük elde etti. Çin'in şampiyon olduğu organizasyonda Rusya 2., Japonya ise 3. oldu. Milli takımımızdan Tuğba Şenoğlu 'en iyi smaçör', Zehra Güneş ise 'en iyi orta oyuncu' ödüllerine layık görülerek, turnuvanın 'Rüya Takımı'nda yer aldılar.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme