.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

26 Temmuz 2017 Çarşamba

26.07.2017 Genel Gündem

26.07.2017 Çarşamba
TÜRKİYE 

'S-400 İmzası Tamam' 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ABD ile gerilime yol açan Rus S-400 füzelerine ilişkin, "İmzalar atıldı ve inşallah S-400'leri ülkemizde göreceğiz" dedi. Erdoğan, partililerin, "Ümmetin gururu Erdoğan", "Kudüs bizimdir bizim kalacak" sloganları attığı AK Parti grubunda özetle şunları söyledi: "Biz Müslümanlar için mübarek beldelerimizi korumak imkân değil iman meselesidir. Eğer İsrail elindeki silahlara, arkasındaki güçlere yani imkânlarına bakarak böyle bir yola tevessül ediyorsa çok yanılıyor. 'Mescid-i Aksa'da böyle bir şey oldu' diye buradaki sinagog veya havralara saldırmanın hiçbir anlamı yoktur ve bunlar bizim dinimize göre de yasaklanmıştır, yanlıştır. Bir süredir Amerikası, Almanyası, Hollandası başta olmak üzere birçok batı ülkesinde Türkiye'ye dair anlaşılmaz bir tutum tezahür etti. Sen, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'na, bakanlarına ülkende konuşma imkânı vermeyeceksin ama ajanların gelip burada otellerde cirit atacak ve benim ülkemi parselleyecekler. Yok böyle bir şey. Sizdeki hukuk da bizdeki guguk mu? FETÖ soruşturmalarıyla ilgili rutin bir işlemi büyütüp işi Alman firmalarıyla ilgili 'kara liste' oluşturulduğu iddiasına kadar vardılar. Mesele kendilerine izah edildi. Yaşanan iletişim sorunları ortadan kaldırılmıştır. Türkiye'deki Alman firmalarından hiçbiriyle ilgili soruşturma, kovuşturma yok. Türkiye'yi ambargo tehditleriyle korkutacağınızı sanıyorsanız önce kendinizin çok daha büyük bir bedeli göze almanız gerekir.
Hürriyet


'İhanet Edenler İktidarda' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast düzenleneceği iddiasıyla Genelkurmay'ın 'kozmik odası'nda yapılan aramaya ilişkin, "Kozmik odayı bir terör örgütüne vermek, vatana ihanettir; ihanet edenler iktidardadır" dedi. Kılıçdaroğlu, dünkü grup toplantısında şunları söyledi: "24 Temmuz, basın bayramı ve basından sansürün kaldırılışının 109'uncu yılıydı. Ama 109 yıl sonra Türkiye'de medya özgürlüğü yok. Geldiğimiz şu acı tabloya bakın. 15 Temmuz darbe girişimini hepimiz yaşadık, kaygıyla. Şimdi bir densiz kalkmış şu açıklamayı yapıyor; '15 Temmuz'u Atatürkçüler, Ulusalcılar yapmış olabilir' diyor. FETÖ örgütünün lideri diyor. Sen Balyoz ve Ergenekon davalarında ordudaki Atatürkçüleri, Cumhuriyetçileri, demokrasiye bağlı paşaları, subayları ortağınla birlikte temizlemedin mi? Sen Balyoz, Ergenekon davalarının savcısıyla aynı menzile yürürken biz yine adalet, hak, hukuk diye bağırmıyor muyduk? Binlerce insana kan kusturdunuz, yine o dönemde mazlumlara biz sahip çıktık. AK Parti size devleti teslim etti. Biz F tipi yapılanma derken onlar size 'hürmetli hocaefendi' diyorlardı. Asla unutmadık. Her istediğinizi verdiler. 'Türkiye'nin tüm sırlarını istiyoruz' dediniz, size kozmik odayı verdiler. Kozmik odayı bir terör örgütüne vermek, vatana ihanettir, ihanet edenler iktidardadır. Utanmadan, sıkılmadan 'Bu darbe girişimini Atatürkçüler yapmış' diyor. Asıl, sorumlu seninle birlikte, sana devleti teslim edendir. Sana devleti temsil edenlerden er geç hesabını soracağız, kimse unutmasın. Bir ipte iki cambaz oynamaz, iki cambazdan biri düştü, o da düşecek göreceksiniz."
Hürriyet

'Bu, Gazetecilere Gözdağı Davası' 
İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Cumhuriyet gazetesinden 19 çalışan ve yöneticinin yargılandığı ikinci duruşmaya da ilk günkü gibi ilgi yoğundu. Birçok kişi duruşma salonuna giremedi. Duruşmaya, 12 tutuklu sanık getirildi. İlk olarak Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu savunma yaptı. Murat Sabuncu ifade vereceği yere geldiğinde bir jandarma eri yanında beklemeye başladı. Avukatlar tepki gösterince Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, tüm duruşmalarda jandarmanın sanığın yanında yer aldığını belirtti. Ancak avukatların itirazları devam edince jandarma eri Sabuncu'nun yanından ayrıldı. Murat Sabuncu savunmasında özetle şunları söyledi: "Biz gazetede 200 kişi çalışıyoruz. Yani Cumhuriyet gazetesinin yüzde 10'unu gözaltına aldınız ve sorguladınız. Eşleri, çocukları hatta yakınlarını bile araştırdınız. Hatta bir arkadaşımızın 5 yaşındaki kızının mal varlığı bile araştırıldı. HTS kayıtlarından, ByLock kullandığı iddia edilen kişilerle irtibattan bahsedilmektedir. Gazeteci temas eder ancak mesafesini korur. Dosya içindeki bir belgede 215 bin ByLock kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Benim 13 kişiyle irtibatlı olduğum iddia ediliyor, 18 binde bir yani. Görüştüğüm kişiler arasında hâkim Mehmet Ekinci olduğu söyleniyor. Sadece telefonla görüşmedim. En az 7 kez aynı ortamda bulundum. O şu anda sizin oturduğunuz kürsüde oturuyor ve Odatv yargılamasını yapıyordu. Biz o dönem bu salonlara Ahmet Şık, Soner Yalçın, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu'na destek olmak için geliyorduk. O dönem bu kişilerin yanında durmak zordu. Ahmet Şık'ın kitabı o zaman korkusuz 100 kişinin imzasıyla basıldı. O imzacıların arasında ben de vardım. 1 Eylül 2016'da genel yayın yönetmeni oldum. İddianamede konu edilen manşetlerin hemen hemen tümü benden önce. Ahlaki ve siyasi sorumluluğu üzerimde taşıyorum. Bize karşı hangi itham ileri sürülürse sürülsün, bize hangi bedel ödetilirse ödetilsin İlhan Selçuk'un, Uğur Mumcu'nun, Hrant Dink'in, Musa Anter'in, Metin Göktepe'nin yolundan dönmeyiz. Ben Pensilvanya'ya hiç gitmedim. 'Gülen bana koku, kalem hediye etti' diyen gazeteci olmadım. Gülen'i öven tek yazım yok. Bizler namus ve şereşe gazetecilik yapmış; geçmişi belli, geleceği de belli olan kişileriz."
Hürriyet

Allah Hayırlı Etsin 
MHP lideri Devlet Bahçeli, Meral Akşener ve MHP'den kopan muhalif isimlerin parti kurma girişimine ilişkin olarak, "Bizde sabır çok. Kasım ayına kadar da sabırla takip ederiz. Allah hayırlı uğurlu etsin" değerlendirmesini yaptı. İsrail'in girişiminin bölgeyi ateşe verebilecek bir provokasyon olduğunu belirten Bahçeli, Türkiye'nin de doğru noktada olduğunu kaydetti. TBMM'de grup toplantısı yapmayan Bahçeli, MHP Genel Merkezi'ndeki basın toplantısında şu mesajları verdi: Mescid-i Aksa'nın kısıtlamalara maruz kalması elbette İsrail'in gerçek yüzünü gözler önüne sermiştir. İsrail'in yöntemi terörden farksızdır. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa inancımızın üç büyük değeridir. Bu durum bölgeyi bütünüyle ateşe verebilecek bir provokasyondur. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail vandallığını da gündeme getirmiştir. Bu açıdan Türkiye doğru ve olumlu bir noktadadır. İsrail, kutsallarımıza hürmet etmeli, Filistinli kardeşlerimizin hayat ve varlık haklarını öğütmekten vazgeçmelidir. Kıblesizlere, ilk kıblemizi yok ettiremeyiz. Mabetlerimizi çiğnettiremeyiz. Bunu yaparken de, haklıyken haksız duruma düşmekten sakınmalıyız. Mesela, İstanbul veya bir başka yerde Musevi vatandaşlarımıza ait ibadet yerlerinin taciz ve tahrik edilmesini doğru ve meşru göremeyiz. Türkiye'deki sinagoglara yapılacak en ufak saldırı elimizi zayışatmakla kalmayacak, din ve vicdan hürriyetine darbe olacaktır. İç ve dış mihraklar Türkiye'ye boyun eğdirmek için son kozlarını oynamaktadır. Tehlike çok yakın, tehdit algısı çok yüksektir. Hero tişörtü giyen namertler kazanamayacaktır. Irak ve Suriye'nin kuzeyini içine alan ve Akdeniz'e uzanması planlanan terör devletiyle küresel vahşet çetesi altın vuruşu yapmak istemektedir. Barzani yanlıları Diyarbakır'da sözde Kürdistan referandumu için çalıştay düzenlemekte, Irak'tan sonra bölünme sırasının Türkiye'ye geleceğini alçakça duyurmaktadır.
Milliyet

Yeniden Yapılanma Grubuna Suçüstü! 
İzmir'de Ege Bölgesi genelinde yeniden yapılanmaya çalışan FETÖ mensupları tespit edildi. İzmir, İstanbul, Muğla ve Aydın illerindeki araştırmalar sonrasında 131 kişi hakkında gözaltı karara çıkarıldı. Bunlardan da 114'ü yakalandı. Şüphelilerin bir bölümünün Bornova'daki gizli evlerinde toplantı halinde oldukları sırada yakalandıkları öğrenildi. Yakalananlar arasında FETÖ'nün yeni sözde 'Ege Bölge İmamı' N.K.'nin (37) de bulunduğu belirtildi. Gözaltına alınan kişilerin, örgütü ayakta tutmaya ve dağılmayı önlemeye yönelik çalışmalar yaptığı, cezaevindeki örgüt üyeleri için para topladıkları, tutuklu FETÖ mensuplarıyla irtibat sağladıkları ve ramazan ayında faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları iddia edildi. Ayrıca FETÖ'nün bu yapılanmasında İzmir'i 'altın şehir eyaleti' olarak seçtikleri saptandı. Bu isim altında toplanan örgüt üyelerinin geçen şubat ayından beri çalışmalarını gizlilik içinde sürdürdükleri tespit edildi. Yakalanan kişilerin cep telefonlarındaki ve dijital materyallerdeki incelemelerle, örgütünün ByLock gibi şifreli yeni bir haberleşme sistemini kullandıklarının da ortaya çıkarıldığı öğrenildi. Bu sistemle ilgili emniyetin bilişim uzmanlarının çalışma yürüttükleri ifade edildi.
Milliyet

Nalan Oral Serbest 
Türkiye'de TİKKO davasında 30 yıl hapis cezası olan ancak kaçıp Belçika'dan sığınma hakkı alan Nalan Oral, adının Interpol listesinde olmasından dolayı 8 Temmuz'da Romanya sınırında gözaltına alındı. Türkiye'nin Romanya Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Oral'ın 'sol görüşlü terörist grup'la bağlantısı olduğu iddiasıyla Türkiye tarafından istendiğini belirtti. Mahkeme Oral'ın Belçika'da siyasi sığınmacı statüsünde bulunması nedeniyle serbest bırakılmasına hükmedince Türkiye karara itiraz etmişti. Dün Yüksek Mahkeme de Türkiye'nin terör bağlantısı olduğu iddiasıyla iadesini istediği ve gözaltında tutulan Nalan Oral'ın serbest bırakılması kararını onayladı. Oral'ın avukatı Bogdan Burgea, mahkemenin kararının 'akıllıca ve doğru bir karar' olduğunu söyledi.
Vatan

HDP Barış Nöbeti'ne Diyarbakır'da Başladı 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), bu haftaki grup toplantısını Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi Ceren Ekin Park'ta yaptı. Polis, toplantının yapılacağı yeri bariyerlerle çevirirken, alana sadece milletvekilleri ile parti yöneticileri alındı. HDP Grup Sözcüsü Osman Baydemir, 10 milletvekili arkadaşıyla birlikte 'Vicdani ve adalet' nöbetine başladıklarını açıklarken, şöyle dedi: "Bir halkın üzerine ölü toprağı serpilmek, bir halkın varlığı yok edilmek isteniyor. Bir halk zorbalık, baskı, tecritle yönetilmek isteniyor. Barışı haykırmak için bu alandayız. Son 2 yıldır hükümet politikalarıyla demokrasi ablukaya alınmıştır, temsil etmiş olduğumuz halkların, halkımızın, iradesi adeta işgal edilmiş durumda..."
Vatan

DÜNYA 

İdlib'deki Kamplar Tehlikede 
Suriye'de tamamı rejim karşıtı grupların elinde bulunan İdlib'de bir haftadır süren çatışmaların ardından kentin kontrolü ve Hatay'ın Cilvegözü Sınır Kapısı'na açılan Bab El Hava'nın kontrolünün El Nusra'nın devamı Heyet Tahrir el Şam'a (HTŞ) geçmesi, bölgedeki kamplara Türkiye üzerinden yapılan insani yardımları da vurdu. Güvenlik nedeniyle sınır kapısının 3 gündür kapalı olması yüzünden insani yardımlar durdu. El Kaide bağlantılı El Nusra'nın uzantısı olan HTŞ, geçen hafta Türkiye ve Arap ülkeleri tarafından desteklenen Ahrar el Şam'a karşı taarruza geçmişti. Bölgede yaşanan içsavaşta birkaç günde 92 kişi hayatını kaybederken cuma günü yapılan anlaşmanın ardından Ahrar el Şam, İdlib merkezi ve Bab el Hava'dan güneye doğru çekilmişti. HTŞ'nin sınır kapısında kontrolü sağlaması ve çatışmalar nedeniyle Bab el Hava kapısı 3 gündür kapalı. Çatışmaların ardından Halep ve Hama'dan binlerce insan bu kentlerden göç ederek İdlib'deki kamplara yerleştirilmişti.
Hürriyet

Ve O Dedektörler Kalktı 
İsrail, Mescid-i Aksa'da iki İsrail polisinin öldürülmesi sonrasında yerleştirilen ve Filistinlilerin tepkisini çeken metal dedektör uygulamasını sonlandırdı ve önceki gece bunları kaldırdı. Güvenlik Kabinesi'nin gece geç saatlere kadar süren toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Güvenlik Kabinesi tüm güvenlik birimlerinin tavsiye ettiği üzere metal arama dedektörlerini kaldırarak, bunun yerine ileri teknolojiyi kullanarak başka önlemler almaya karar verdi. Bu şekilde Eski Şehir bölgesi ve Mescid-i Aksa'da ibadet edenlerin güvenliği sağlanacak" denildi. Söz konusu ileri teknoloji önlemleri hayata geçirilene kadar "çok sayıda polisin şehre konuşlandırılacağı ve Aksa'ya yapılan ziyaretlerin güvenliğini sağlamak için zaruri adımların atılacağı" belirtilen açıklamada, yeni önlemlerin 6 ay içinde tamamlanabilmesi için hükümetin 100 milyon Şekel (28 milyon dolar) ayırdığı bildirildi. İsrail, önceki gün de, Mescid-i Aksa'nın girişine güvenlik kameraları yerleştirmişti. Yeni alınacak önlemlerin ne olacağı ise henüz açıklanmadı. İsrail basınında yer alan haberlere göre, bölgede yüz tanıma ve saklanan silahla patlayıcıları bulma özelliğine sahip bir teknoloji kullanılacak.
Milliyet

Trump'tan Kabinesine Tehdit 
ABD Başkanı Donald Trump'ın kabinesiyle yaşadığı gerilim su yüzüne çıktı. Trump, Adalet Bakanı Jeff Sessions'ı kameralar önünde sert biçimde eleştirirken, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın da durumdan rahatsız olduğu ve istifa edebileceği konuşuluyor. Trump, son olarak pazartesi günü yaptığı konuşmada, şakayla karışık "Obamacare" olarak bilinen sağlık yasasının iptal edilmesine yönelik son oylamanın da başarısızlıkla sonuçlanması halinde Sağlık Bakanı Tom Price'ı kovacağını belirtti. Bu sözler ABD basınında büyük yankı uyandırdı. Kabinedeki en önemli isimlerden Tillerson'ın da yönetimdeki birçok diğer isim gibi işini yapma konusunda bağımsızlık kaygısı yaşadığı ifade ediliyor. Reuters'a konuşan bir kaynak, Tillerson'ın bağımsız çalışma hakkı ve Dışişleri Bakanlığı üzerinde tam kontrolü olmamasından yakındığını iddia etti. Trum, Adalet Bakanı Sessions'a eleştirilerini de sürdürüyor. Başkan'ın Sessions'ı görevden alacağı öne sürülürken, Trump, Twitter'dan Adalet Bakanı'na yüklendi ve Hillary Clinton hakkında yürütülmesini istediği soruşturma soruşturma konusunda gönülsüz bulduğunu belirtti.
Milliyet

Libya'ya Barış Getirdi 
Nıcolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı döneminde, Muammer Kaddafi rejimine karşı başlatılan uluslararası operasyon kapsamında ilk bombardımanı gerçekleştiren Fransa, dün Libya'daki rakip taraşar arasında barış anlaşmasına varılmasında arabulucu oldu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Elysee Sarayı'nda görüştüğü Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı Fayiz el Serrac ile emekli General Halife Hafter, taraşar arasında ateşkes ilan edilmesi ve seçimlere gidilmesi konularında uzlaştı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de Mayıs 2017'de, uluslararası arabuluculuk girişimleri kapsamında bir araya gelen Serrac ile Hafter, '6 ay içinde genel seçimlere gidilmesi ve Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi'nin yeniden yapılandırılması' konularında anlaşma sağlamıştı. Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk'ta Temsilciler Meclisi (TM), diğeri Trablus'ta Milli Genel Kongre (MGK) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı. BM'nin girişimleriyle 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde varılan Libya Siyasi Anlaşması uyarınca Başkanlık Konseyi (BK) kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararla BK'yı Libya'nın tek meşru temsilcisi olarak tanımıştı. BK başkanlığı görevine Fayiz el Serrac getirilmişti. Ancak BK'nın sunduğu hükümet listeleri Hafter'in baskıları nedeniyle Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nde onaylanmadığı için bakanlar görevlerini vekaleten yürütüyordu
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,5725-3,5730     
Euro: Euro 4,1601-4,1609
Sterlin: 4,6542-4,6570
Gram Altın: 143,2470-143,3095

'Sepete Tekme Atanın Ayağı Acır' 
Alman vatandaşı aktivisit Peter Steudtner'in gözaltına alınmasından sonra Türkiye-Almanya arasında kriz çıkmıştı. Buna karşılık ekonomik yaptırımları da içeren bir dizi açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile Avrupa Birliği'nin (AB) Gümrük Birliği'ni güncellemeyebileceğini ima etmişti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetiminin toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bu konuda şöyle dedi: "Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sepetine 'bir tekme atayım' diyenler varsa dikkat edin, ayağınız acır. O sepetin içindeki yumurtaların çoğu size ait olabilir. Aklı olan sepetteki yumurtayı çoğaltır."
Posta

Mazereti Olana İnceleme Yok 
Maliye, mükelleflerin elini rahatlatmak için yeni önlemler almaya hazırlanıyor. Bunların biri de vergi incelemeleriyle ilgili. Daha önce çat kapı inceleme başlatabilen Maliye, önce 'izahat' talep edecek. Yeni düzenleme hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Açıklamaları uygun bulunan mükellef hakkında vergi denetimi başlatılmayacak" dedi. Vergi idaresinin tespitlerini onaylayan mükellefe 15 gün süre tanınacağına da dikkat çeken Naci Ağbal, şunları söyledi: "15 günde beyanname verip ödeme yapana ceza indirimi sağlanacak. Yeni uygulama 1 Eylül itibarıyla başlayacak. Böylece mükellef ile Maliye arasındaki denetime bağlı zaman kaybını önleyecek, karşılıklı iletişimi güçlendirecek."
Posta

Kötü Niyet Yok İhtiyaç Var 
Türkiye İhracatçılar Meclisi'ni karıştıran "sektör sayısının arttırılması" hazırlığına Başkan Mehmet Büyükekşi'den yanıt geldi: "Kötü niyet değil ihracatta gücü artan yeni sektörlerin ihtiyacı nedeniyle bu hazırlık yapıldı." Geçen hafta yer alan "Ekonomi Fısıltıları" köşesinde "İhraçatçıların sektör kavgası" başlığı ile yer alan yeni düzenlemenin detaylarını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi anlattı. Türkiye'de ilk ihracatçı birliğinin tek ihraç konusu canlı hayvan için düzenleme yapmak amacıyla Canlı Hayvan İhracatçıları Birliği olarak 1937'de kurulduğunu söyleyen Büyükekşi, ihracat çeşitlendikçe birlik sayısının arttığını vurguluyor. Öncelikli olarak tarım ürünlerine yönelik kurulan birliklerin daha sonra tekstil, ağaç-orman ürünleri, iplik ham bez gibi sanayi ürünleriyle çeşitlendiğini anlatan Büyükekşi, 1980 sonrası ihracata dayalı büyüme modeli ile ihracatın arttığını hatırlatıyor. Daha sonra 1986, 1991, 1993'de yapılan yenilemelerin ardından 2009'dan sonra TİM'in kurulduğunu anlatan Büyükekşi, bu tarihte 19 olan sektör sayısının önce 23'e, 2011'de ise 26'ya çıkarıldığını söylüyor. Büyükekşi, gelişen ekonomi ve yeni ihtiyaçlara uygun olarak Ekonomi Bakanlığı'nın da kabulü ile yeni birlik ve sektörlerin kurulmasının bu nedenle şaşırtıcı olmadığını da anlatarak şunları söylüyor: "Burada şaşıracak, telaşlanacak bir durum söz konusu değil. İhtiyaç oldukça sektörler de birlikler de gözden geçirilerek yenilenir. Yıllardır yapılmış bir uygulama bu. Mesela savunma makine sektörünün içinden çıktı. Gemi sektörü ağaç ve mamulleri sektöründen. Birbirinden farklı bu sektörlerin aynı çatı altında pazarlama yapması, kendini anlatması mümkün mü? Hizmetler hiç yoktu. Lojistik de dizi film de, THY de aynı birliğin içindeydi. Şimdi bunu yeni bir birlik kapsamında ele alıyoruz."
Hürriyet

Fakıbaba'dan 'Porsiyonları Küçültün' Çağrısı 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, küresel ölçekte gıda güvenliği tesis edilmeden, toplumlarda barış ve birlikteliğin sağlanamayacağını vurgulayarak, "Özellikle porsiyonların lüks otellerde küçülmesi taraftarıyım. Çoğunlukla porsiyonların büyük olduğunu görüyoruz, gelen yemeklerin ancak yarısını yiyebiliyoruz, diğer yarısı da çöpe gidiyor. Bakanlığa geldiğimden beri bütün arkadaşlarımıza bir hekim olarak porsiyonlarını küçültmelerini tavsiye ettim. Biz yeteri kadar yiyoruz, yemeyenlere de vermek zorundayız" dedi. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye arasındaki ortaklığın ikinci aşamasının lansmanı Ankara'da yapıldı. Toplantıya Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yanı sıra, FAO Avrupa ve Orta Asya'dan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Vladimir Rakhmanin ve birçok ülkeden üst düzey katılım ortakları yer aldı. FAO Avrupa ve Orta Asya'dan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Rakhmanin açılış törenindeki konuşmasında, FAO'nun Orta Asya ve Kafkaslar'daki gıda güvenliği ve sürdürülebilir tarımsal kalkınma çalışmalarına verdiği kararlı destek için Türkiye hükümetine teşekkür etti. Rakhmanin, "FAO ve Türkiye arasındaki ortaklık, Türk uzmanlığının ülkelerle buluştuğu mükemmel bir model haline geldi. FAO olarak bu paha biçilemez bölgeler arası iş birliğine uzmanlığımızı ve teknik desteğimizi sağladığımız için gururluyuz" diye konuştu.
Hürriyet

3. Havalimanı Kapış Kapış 
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, İstanbul Yeni Havalimanı'nda 53 bin metrekaresi duty free, 32 bin metrekaresi yeme - içme, 15 bin metrekaresi perakende alanı olmak üzere toplam 100 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir alan olduğunu belirterek, "Rusya'dan Amerika'ya, Avrupa'dan Uzakdoğu'ya, Ortadoğu'ya kadar tüm dünyadan teklif yağıyor" dedi. Hüseyin Keskin, AA'ya yaptığı açıklamada havalimanı inşaatının yüzde 55'inin tamamlandığını hatırlattı. Duty free anlaşmasını daha önce yaptıklarını belirten Keskin, yeme içme ile alakalı ihaleyi bitirdiklerini, sözleşme maddelerinde ilerleme sağlandığını ve sözleşmenin yakında yapılacağını söyledi. Perakende tarafında 10 metrekareden küçük bağımsız birim kiralaması yapılmadığını belirten Keskin, kiralanabilir alanların yarısından fazlasını kiraladıklarını bildirdi. Keskin, "Burada Türkiye'de ilk defa ticaret yapacak uluslararası markalar bulunacak. Birçoğu anlaşmaya bağlandı. Şu anda duty free alanında 400'e yakın yerli ve yabancı firmanın yer alabileceğini söyleyebilirim. Yeme içme alanında 'keşke Türkiye'de olsa' denilen çok sayıda marka görebileceğiz" dedi.
Milliyet

Hazine Limit Artırıyor 
2017 yılının hemen başında ekonomiyi canlandırmak için verilen teşvikler, pek çok sektörde uygulanan vergi indirimleri yüzünden bütçe gelir gider dengesi geçici olarak bozulurken, Hazine ekstra borçlanmak için harekete geçti. İç borçlanmada Hazine'nin daha önce belirlenen limitlerin artışı için çalışma yaptığı öğrenilirken, bunun için kanun değişikliği yapılacağı konuşuluyor. Hazine 2017 yılı finansman programını açıklarken toplamda 133.1 milyar TL borç servisi yapacağını duyurmuştu. 2015 yılında 71.8 ay olan nakit iç borçlanmanın ortalama vadesinin 2016'da 69.1 ay olmasının ardından, 2017 yılında 68 ay ortalamaya geri gelebileceği hesapları da yapılıyordu. Bu arada 2015 yılında yüzde 9.5 olan sabit getirili TL cinsi iç borçlanmanın ortalama maliyetinin 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde yüzde 10 seviyesinde gerçekleştikten sonra 2017 yılında da bir miktar daha yükselebileceği tahminleri yapılıyordu. Nitekim iç borçlanmada ortalama maliyetler 2016 ortalamasının 50 baz puan üzerine çıkarken, Şubat'tan sonra kamu maliyesinde yaşananlar ve ortaya çıkan bütçe açığı, Hazine'nin planlarını gözden geçirmesine neden oldu.
Vatan

Sayıda Sorun Yok Problem Hasılatta 
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ATSO Meclis Salonu'nda gerçekleşen Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda önemli açıklamalar yaptı. Gündeme ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çetin, İsrail hükümetinin, Mescid-i Aksa'nın kutsallığını hiçe saymasını ve sivil insanlara karşı silah kullanılmasını şiddetle kınadıklarını söyledi. "Almanya ve İsrail ile sorunlar, turizmi ve Antalya'yı doğrudan etkileme potansiyeline sahip. Bu nedenle her iki ülkeyle sorunların büyümeden çözüme kavuşmasını diliyoruz" diyen Çetin, Alman hükümetinin Türkiye'den kaçan darbecilerin iltica taleplerini kabul etmesine tepki gösterdi. Davut Çetin, Türkiye ve Antalya ekonomisinin alınan önlemler ve çalışmalarla toparlandığını vurguladı. Turizmdeki verilerin tahminlerinin üzerinde geliştiğini anlatarak "Rusya pazarı 2014'ü yakalamak üzere. Eğer böyle devam edersek 9 milyon turist rakamını aşacağız ancak mevcut fiyatlar nedeniyle turizm gelirinde büyük ihtimalle arzu ettiğimiz büyümeyi yakalayamayacağız" dedi.
Vatan

SPOR 

Galatasaray'da transfer çalışmaları aralıksız devam ediyor. İngiltere'ye giden sportif direktör Cenk Ergün, West Ham United'da forma giyen Sofiane Feghouli'nin işini bitirmişti. Ergün dün de Ankara'ya çıkarma yaptı. Hedefte Osmanlıspor'un orta sahadaki yıldızı Badou Ndiaye vardı. Osmanlıspor yönetimiyle masaya oturan Cenk Ergün, Senegalli futbolcu için 5 milyon euro artı iki oyuncu teklif etti. Takasta kullanılması planlanan isimlerin Tarık Çamdal ve Hakan Balta olduğu öğrenildi. Ancak Osmanlıspor, Cenk Ergün'ün bu önerisini geri çevirdi. Başkent temsilcisinin takas formülü düşünmediği, 9 milyon euro talep ettiği ileri sürüldü. Bu gelişmeye rağmen Galatasaray'ın geri adım atmaya niyeti yok. 26 yaşındaki Badou Ndiaye'yi mutlaka kadrosuna katmak isteyen Sarı-Kırmızılılar'ın önümüzdeki günlerde daha farklı bir teklifle Osmanlıspor'un kapısını bir kez daha çalacağı öğrenildi. Geçen sezon Osmanlıspor formasıyla 42 maça çıkıp 7 gol 3 asistle oynayan Ndiaye'nin adı Galatasaray'ın yanı sıra İngiliz kulüpleriyle de anılıyor.
Posta

Fenerbahçe, yeni sezona bir forvet transferi ile girmek istiyor. Bunun farkında olan Avrupalı menajerler her gün yeni bir ismi Fenerbahçe'ye öneriyor. Teknik direktör Aykut Kocaman'ın onayından geçenler için nabız yoklanıyor. İtalyan basını Fenerbahçe için yeni bir iddia ortaya attı. Kocaman'ın transferini ısrarla istediği Cagliari'nin Hırvat forveti Duje Cop için Fenerbahçe'nin resmi teklifte bulunduğu İtalyan medyasında şaş haber olarak bildirildi. Ayrıntılarda, Fenerbahçe'nin Cagliari'ye 3 milyon euro bonservis bedeli teklif ettiği, İtalyan ekibinin 5 milyon euro istediği de dile getirildi. Görüşmeler sürüyor. Hırvatistan Milli Takımı ile 10 maçta 2 gol kaydeden Cop, geçtiğimiz yıl İspanya'da Sporting Gijon forması ile 32 maçta, 9 gol, 3 asistlik performans sergiledi. Fenerbahçe, geçtiğimiz hafta içinde Cagliari'den Mauricio Isla'yı bedelsiz olarak renklerine bağlamıştı. Fenerbahçe'nin 7 Ağustos'ta Cagliari ile Ülker Stadı'nda bir hazırlık maçı oynaması planlanıyor. Cop'un bu maçta hangi takım formasıyla sahaya çıkacağı ise merak konusu.
Posta

Samsun'da düzenlenen 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda heyecan devam ediyor. Organizasyonda dün karatecilerden başarılı sonuçlar geldi. Milli karatecilerden Gamze Keresteci altın madalya kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen müsabakada artı 68 kilo kumitede mücadele eden Gamze Keresteci, İranlı Bita Javaheri ile karşılaştı. Gamze, 4 ceza puanı aldığı için diskalifiye olan Javaheri'yi 8-0 yendi. Finalde Rus Natalia Vasilyevna Verdish ile karşılaşan ve rakibine 5-1 yenilen Keresteci, avantaj puan farkıyla altın madalya elde etti. Milli karatecilerden Volkan Kardeşler, Rümeysa Akyüzlü ve Melek Dereköy bronz madalya kazandılar. Erkekler 75 kilo kumitede Volkan Kardeşler, çeyrek finalde İranlı rakibi Kamran Rezaeinejad'ı 8-0 yendi. Yarı finalde Rus Alexeevich'e 3-2 yenilen milli sporcu, üçüncülük mücadelesinde İsrail'den Avi Bokler'i 5-1 yenerek bronzun sahibi oldu. Kadınlar 61 kilo kumitede mücadele eden Rümeysa Akyüzlü yarı finalde Ukraynalı Lanchuk'a 5-0 mağlup oldu, üçüncülük mücadelesinde rakibinin tatamiye çıkmaması üzerine bronz kazandı. 68 kilo kumitede İranlı Adria'ya 7-1 yenilen Melek Dereköy, Rus rakibi Daria Aleksandrovna Pavlova'yı 4-1 mağlup etti. Melek Dereköy, Ukrayna'dan Inna Mazharav'a 9-0 yenilerek bronz madalya aldı.
Milliyet

Son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş, İspanya kampı kapsamındaki ilk hazırlık maçına dün akşam Valladolid karşısnıda çıktı. Siyah-beyazlılar, İspanya 2. Ligi'nde mücadele eden rakibiyle 2-2 berabere kaldı. Çin kampında Schalke'yle oynadığı maçı 3-2 kaybeden Beşiktaş'ta dün de savunmada yapılan hatalar dikkat çekti. HENÜZ hazır olmayan Pepe'nin forma giymediği maçın 3. dakikasında siyah-beyazlılar yakaladığı fırsatı değerlendiremezken pozisyonunun devamında Valladolid golü buldu. Sol kanatta oynayan Caner ve Adriano geri dönemeyince Mata 4. dakikada çok rahat bir gol attı: 0-1. BU golden hemen sonra Necip'in müthiş pasında Talisca fırsatı değerlendiremezken Beşiktaş 2. yarıya Tosic, Oğuzhan, Cenk ve G.Gönül'le başladı. 55'te Valladolid kalecisinin hatasında M.Pektemek ağları buldu: 1-1. 77'de ise Oğuzhan, Cenk'le girdiği verkaçın ardından çok güzel bir gol attı: 2-1. Bu golden 3 dakika sonra Sanchez şık bir plaseyle Fabri'yi avladı ve maç 2-2 bitti.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme