.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

29 Temmuz 2017 Cumartesi

29.07.2017 Genel Gündem29.07.2017

GÜNDEM

 'Beyaz Kürt' Tartışması 
TBMM Genel Kurulu, Ak Parti ile HDP arasında yaşanan "Kürtçülük" tartışmasının ardından, 1 Ekim'e kadar tatile girdi. Genel Kurul'un son çalışma gününde TBMM İç Tüzük Değişikliği Teklifi görüşülürken, HDP'li Meral Danış Beştaş, "'Kürtler bugün bizim sayemizde Kürt'tür' diyenlere atfen söylüyorum, çok büyük bedeller ödenerek buraya gelindi. Gerçekten bu teklifi Kürtler unutmaz. Herkes Kürtleri ve diğer farklılıkları Türkleştirmeye çalıştı ama başaramadı. Bu, nasıl bir eşitliktir? Parlamentoda benim kimliğimi, dilimi, inancımı, tarihimi, coğrafyamı, kültürümü söylemem yasaklanıyor ama Sayın Meclis Başkanvekili diyor ki: 'Biz eşitiz.' Olmaz böyle şey" dedi. Beştaş'a yanıt veren Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "Bir insanın Kürt olabilmesi için muhakkak sizin partiden olması lazım. Eğer sizin partiden değilse, başka bir siyasete ilgi gösteriyorsa ya haindir ya alçaktır yahut da makul Kürt'tür. Bir insanın Kürt olması yetmiyor, muhakkak HDP'li olacak, HDP'li olmazsa Kürt de değil ve ihanet içinde" diye konuştu. Beştaş, bu sözler üzerine Ak Parti'den siyaset yapan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ı örnek verdi. Beştaş, "Ahmet Aydın'ı sadece bir örnek olarak verdim, Meclis Başkanvekili'ni. Kürt olmaması lazım sizin partide olanların, dilini reddetmesi lazım, kimliğini inkâr etmesi lazım. Siz Kürt'e dost olamazsınız" sözleri salonda tartışmanın fitilini ateşledi.
Milliyet


Cumhuriyet'te 7 Tahliye 
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının "Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek" suçlamasıyla yargılandığı davanın 5. duruşması yargılanan gazetecilerin avukatlarının savunmalarıyla başladı. Pazartesiden bu yana süren yargılamaya tutuklu sanıklar Akın Atalay, Ahmet Şık, Bülent Utku, Kadri Gürsel, Mehmet Murat Sabuncu, Önder Çelik, Hacı Musa Kart, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör, Güray Tekin Öz, Turhan Günay ve sosyal medyadaki "jeansbiri" hesabının sahibi Ahmet Kemal Aydoğdu ile tutuksuz sanıklar Aydın Engin, Bülent Yener, Günseli Özaltay, Mehmet Orhan Erinç ve Hikmet Aslan Çetinkaya katıldı. İlk olarak söz alan avukat Ali Rıza Dizdar, "Bu dosyada kişilerin özgürlüğünün kısıtlanmasını gerektiren herhangi bir delil toplanmamıştır. Derhal beraat verilmeli" dedi. Mahkeme başkanı, derhal beraat koşullarının oluşmadığını, yargılamanın devamını gerektiren olgular olduğunu söyleyerek talebi reddetti. Kadri Gürsel'in avukatı İlkan Koyuncu ise "İddianamede somut suçlama yok. Biz buraya Norveç'ten gelmedik. Bugün buradan adalet fışkırsın demiyoruz, bunun olmayacağını biliyoruz ama hiç değilse bir kırıntı bekliyoruz. Hukuksuzluktan da ölüyoruz. 9 aydır tutukluyuz. Cemaat örgüttür diyen Kadri Gürsel sanık, Fethullah Gülen'in kitaplarını okudum diyen tanık" diye konuştu. İddianameye ilişkin değerlendirme yapan avukat Fikret İlkiz de, tahliye talebinde bulunurken "Verin hepsini bize. Ne zaman isterseniz gelirler yine. Sabuncu çok izin yaptı, Günay'ın daha fazla cezaevi anısı olmasın, Ahmet Şık da daha fazla cezaevini mesken tutmasın" dedi.
Milliyet

Ekonomiye Güven 44 Ayın Zirvesinde 
15 Temmuz darbe girişimine rağmen bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerinde yüzde 5 büyüme gösteren Türkiye ekonomisine güven artıyor. Ekonomik güven endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 4.5 artarak Kasım 2013'ten bu yana en yüksek seviye olan 103.4 değerini aldı. Endeks Haziran ayında 98.9 değerine yükselmişti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı ekonomik güven endeksindeki artış, perakende ticaret sektörü, hizmet sektörü ve tüketici güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Temmuz ayında perakende ticaret sektörü güven endeksi 107.3, hizmet sektörü güven endeksi 103.7 ve tüketici güven endeksi 71.3 değerlerine yükseldi. Reel kesim ve inşaat sektörü güven endeksleri ise sırasıyla 107.7 ve 85.5 değerlerine geriledi. Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100'den küçük olması ise ortalama altı güveni gösteriyor. TÜİK bu endeksin ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.
Vatan

DÜNYA 
Rusya İle Abd Gerildi 
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'den Rusya'daki diplomatik personel sayısını azaltmasını ve Moskova'daki bazı diplomatik mülklerin kullanılmamasını istedi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Rusya'ya yönelik uygulanması beklenen yeni yaptırımlara karşılık ABD'den Rusya'daki personel sayısını, Rus büyükelçiliğinin ABD'deki personel sayısı olan 455 kişiye indirmesi istendi. Rusya, bunun için 1 Eylül'e kadar süre tanıdı. ABD'nin Moskova Büyükelçiliği tarafından kullanılan depolar ve Serebriyani Bor semtindeki yazlık evin de kullanılmamasının istendiği belirtilen açıklamada, Washington tarafından Rus diplomatlara yönelik yeni adımlar atılması halinde başka adımlar da atılacağı vurgulandı. ABD Senatosu, Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar getiren ve uygulanan yaptırımları kaldırma konusunda ABD Başkanı Donald Trump'ın yetkilerini Kongre'nin onayına tabi kılan yasa paketini önceki gün büyük bir çoğunlukla onaylamıştı. Salı günü temsilciler Meclisi'nde 3'e karşı 419 oyla kabul edilen "Yaptırımlar Yoluyla Amerika'nın Düşmanlarıyla Mücadele" başlıklı yasa tasarısı, Senatoda da 2'ye karşı 97 oyla kabul edilmişti. Özellikle ABD Başkanı Trump'ın Rusya ile ilişkilerindeki alanı daraltan yasa tasarısı, halen geçerli olan Rusya yaptırımlarını hafifletmek veya kaldırmak istediği durumlarda Amerikan Başkanı'na Kongreden onay alma şartı getirmesiyle dikkati çekiyor.
Milliyet

Venezuela Korkutuyor 
ABD Dışişleri Bakanlığı, Venezuela'da son dönemde yaşanan şiddet olaylarından dolayı bu ülkeye seyahat etmek isteyen vatandaşlarını uyardı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ABD'nin Caracas'taki Büyükelçiliğinde görev yapanların ailelerine ülkeyi terk etmeleri talimatı verildi. ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Devlet Başkanı Maduro'yu geçen hafta Kurucu Meclisi iptal etmemesi halinde güçlü ve hızlı ekonomik yaptırım ile tehdit etmişti. Maduro ise ABD'nin bu tehditlerinin arkasında Venezuela demokrasisini yıkma isteğinin olduğunu söylemişti. Venezuela hükümeti de, 30 Temmuz'daki Kurucu Meclis seçimlerinden önce sokak gösterilerini yasakladı. 48 saatlik grevin ardından dün Kurucu Meclis ve Maduro'ya karşı başkent Caracas'ta büyük bir protesto gösterisi planlayan sağ muhalefet ise yasak üzerine sadece Caracas'ta değil tüm ülkede sokağa çıkma çağrısı yaptı. Öte yandan CIA Direktörü Michael Pompeo'nun ABD'nin Venezüella hükümetini devirmek üzere çalıştığını "itiraf etmesinin" ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bir kez daha ABD'ye seslendi. "Russia Today Spanish"e konuşan Maduro, ülkesinin komşularıyla barışçı şekilde yaşamak için çabaladığını ifade ederek ABD Başkanı Donald Trump'a seslenerek "Başkan olarak ABD Başkanı Donald Trump'a çağrı yapıyorum. Venezuela'ya yönelik saldırganlığı durdurun. Venezuela, tüm Karayip bölgesindeki istikrarın temelini oluşturuyor" dedi. Sözlerine kulak verilmesini umduğunu söyleyen Maduro "ABD'li stratejistler iyi düşünün. Venezuela barış ve huzur içinde yaşamak istiyor. Saldırganlığınızı durdurun" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Mescid-İ Aksa'da Sakinlik Batı Şeria'da Gerilim 
Elektronik dedektörler ve aşırı güvenlik önlemleri nedeniyle tepki çeken İsrail polisi, dün de Mescid-i Aksa'ya 50 yaş altı erkeklerin girişini yasakladı. Yapılan yazılı açıklamada, kadınların girişine ise kısıtlama getirilmediği belirtildi. Açıklamada, Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesinin içinde ve dışında ek polis güçlerinin konuşlandırıldığı, bu bölgenin etrafındaki bazı yolların da kapatılacağı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, söz konusu yasakların Filistinlilerin "gösteri yapmaya ve karışıklık çıkarmaya hazırlandığı bilgisi" üzerine alındığı belirtildi. Bu gelişme sonrası Mescid-i Aksa'da namaz kılmak isteyen Müslümanlar ile İsrail polisi arasında gerginlikler yaşanırken, binlerce Filistinli Müslüman cuma namazını Harem-i Şerif'in çevresindeki eski şehre çıkan cadde ve sokaklarda kıldı. Mescid-i Aksa Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, 10 bin Filistinlinin Harem-i Şerif'te cuma namazı kıldığı ifade edildi. Öte yandan Doğu Kudüs'ün Vadi El Ceviz mahallesinde, cuma namazı sonrası İsrail polisi cemaate müdahale etti. Batı Şeria'da da olaylar çıktı. İsrailli yetkililer Beytüllahim kenti yakınlarında bıçaklı saldırı girişiminde bulunan bir Filistinlinin vurulduğunu açıkladı. Batı Şeria'daki protestolara müdahale edildiği ve onlarca Filistinli'nin yaralandığı, 4 Filistinli'nin gözaltına alındığı bildirildi.
Milliyet

Sokakta Mülteci İstemiyor 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sene sonu itibariyle sokaklarda mülteci görmek istemediğini açıkladı. Önceki gün Orleans kentinde, Fransız vatandaşlığına kabul edilen 37 mülteci için düzenlenen törende konuşan Macron, Fransa'nın her köşesinde mülteciler için acil şekilde konaklama merkezleri kurmaları gerektiğini belirterek, 'Fransa'ya sığınan herkesin insanlık onuruna yakışır bir şekilde yaşayabileceğini' ifade etti. İlk etapta 62 oteli yaklaşık 6 bin mültecinin kalabileceği konaklama merkezlerine çevireceklerini kaydeden Macron, sığınmacıların iltica başvurularının da hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi. Bu kapsamda hükümetin 18 ay süren iltica işlemlerinin 6 aya indirilmesiyle ilgili bir çalışma başlatacağı belirtildi. Macron'un mültecilerle, ekonomik nedenlerden dolayı Fransa'ya gelen göçmenler arasında bir ayrım yapacağı söyleniyor. Macron ayrıca göçmenlerin ülkeye daha kolay adapte olabilmeleri için Fransızca kurslarının sayısını da artıracaklarını kaydetti. Fransız liderin, ülkeye yasal yollardan giriş yapan mültecileri en geç sene sonuna kadar konaklama merkezlerine ya da boş evlere yerleştirmeyi, yasadışı giriş yapan kişileri ise en kısa sürede ülkelerine göndermeyi planladığı vurgulanıyor.
Vatan

'Panama Belgeleri' Koltuğundan Etti 
Pakistan Anayasa Mahkemesi,Panama Belgeleri'ndeki yolsuzluk suçlamalarına ailesinin adı karışan Başbakan Navaz Şerif'in görevden alınmasına hükmetti. Kararın ardından Şerif'in istifa ettiği açıklandı. Mahkemenin 5 kişilik hakim heyeti, Panama Belgeleri'nde çocuklarının 'offshore şirketler' aracılığıyla Londra'da daireler satın aldığının ortaya çıkmasının ardından geçen yıl başlatılan soruşturma kapsamında verdiği kararı dün açıkladı. Şerif'in ömür boyu siyasetten men edilmesine karar veren mahkeme, Finans Bakanı İshak Dar'ın da görevden alınmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca, Şerif ile çocukları Meryem, Hasan, Hüseyin Şerif ve milletvekili Muhammed Safdar aleyhinde cezai soruşturmanın da başlatılmasına karar verdi. Buna göre Şerif'in aile üyeleri hakkındaki yolsuzluk iddialarını soruşturmak üzere kurulan Ortak Soruşturma Komisyonu (JIT) tarafından toplanan tüm materyaller, 6 hafta içerisinde 'yolsuzluk mahkemesine' gönderilecek. Anayasa Mahkemesi 2012'de de eski Başbakan Yusuf Gilani'in görevden alınmasına hükmetmişti. Mahkemenin başbakanları görevden alma yetkisi bulunuyor. Şerif, 1999'daki askeri darbe nedeniyle görevini sonlandırmak zorunda kalmış ancak 2013'te sürgünden dönerek girdiği genel seçimleri kazanarak iktidara gelmişti. Yerel basın, iktidardaki Pakistan Müslüman Birliği (PML-N) partisinin, başbakan olarak, Şerif'in küçük kardeşi Şehbaz Şerif'i seçtiğini duyurdu.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,5250-3,5302           
Euro: Euro 4,1420-4,1500
Sterlin: 4,6288-4,6416
Gram Altın: 143,8966-144,1552

Enerjik Türkiye 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Akdeniz ve Karadeniz'de doğalgaz ve petrol arama çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Bu yılın son çeyreğinde envanterimize alacağımız kendi sondaj gemimiz ve mühendislerimizle sondaj faaliyetlerimizi Türkiye olarak kendimiz yapacağız" dedi. Bakan Albayrak, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında gerçekleştirilen 'Akademisyenlerle İstişare Toplantısı'nda konuştu. Enerjide sanayi, ısınma ve hanehalkının arz güvenliğini sağlamak için gerekli adımların atıldığını vurgulayan Albayrak, bu sürecin devam ettiğini ve çalışmaların süreceğini söyledi. Albayrak, Türkiye'nin ilk yeniden gazlaştırma ve yüzer LNG santralini rekor sürede devreye aldığını hatırlatarak, "İkincisini inşallah BOTAŞ eliyle bu yıl sonundan önce devreye sokacağız. Üçüncüsü için de yaptığımız çalışmalarla bu altyapıyı ülkemizde çok daha ileriye taşımamız gerekiyor" diye konuştu. Albayrak, dünyada mevcut yüzyılda en önemli enerji kaynağının doğalgaz olacağının öngörüldüğünü anlatarak, şöyle devam etti: "Türkiye olarak LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) altyapısında da yatırımlar yapmamız gerekiyor. Nitekim, günlük 34 milyon metreküp sisteme gaz basma kapasitesi olan Türkiye, geçen yıl bunu 64 milyona çıkardı. Bu yıl sonunda da günde 107 milyon metreküpe ulaşacak şekilde LNG altyapısını da geliştiriyoruz." Doğalgaz ve petrol arama çalışmalarının devam edeceğini, Akdeniz ve Karadeniz'de bu çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Albayrak, "Yerli üretim teknolojileriyle hayata geçirdiğimiz Oruç Reis gemimiz bulunuyor. İnşallah artık müzakereleri bitti. Bu yılın son çeyreğinde envanterimize alacağımız kendi sondaj gemimiz ve mühendislerimizle sondaj faaliyetlerimizi Türkiye olarak kendimiz yapacağız" dedi.
Milliyet

En Çok Harcama Kiraya 
Türkiye genelinde geçen yıl hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25.2 ile konut ve kira harcamaları aldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016'ya ilişkin "Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerine göre, harcamalar içinde yüzde 25.2 paya sahip konut ve kira harcamalarını, yüzde 19.5 ile gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalar takip etti. Hanehalkları, toplam harcamalarının yüzde 2'sini sağlık, yüzde 2.3'ü ise eğitim hizmetlerine yaptı. Fert başına aylık ortalama tüketim harcaması 2015'te 1455 lira iken 2016 yılında 1642 lira olarak tahmin edildi. Ulaştırma harcamalarının payı önceki yıla göre 1.2 puanlık artışla yüzde 17'den yüzde 18.2'ye yükseldi. Alkollü içecekler, sigara ve tütün grubunun payı yüzde 4.2'den yüzde 4.4'e, mobilya ve ev eşyalarının payı yüzde 6.1'den yüzde 6.3'e, eğitimin payı ise yüzde 2.2'den yüzde 2.3'e yükseldi. Diğer taraftan, konut ve kira harcamalarının toplam harcamalardaki payı önceki yıla göre 0.8 puanlık düşüşle yüzde 26'dan yüzde 25.2'ye geriledi. Gıda ve alkolsüz içecek harcamalarının payı yüzde 20.2'den yüzde 19.5'e, eğlence ve kültür harcamalarının payı yüzde 2.9'dan yüzde 2.8'e düştü. Gelire göre sıralı yüzde 20'lik gruplar itibarıyla tüketim harcamalarının 2016 yılındaki dağılımına bakıldığında, en düşük gelir grubunda alan hanehalklarının konut ve kira harcamalarına yüzde 32, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 28.9, ulaştırma harcamalarına yüzde 8.9, mobilya ve ev eşya harcamalarına yüzde 5.6 pay ayırdığı görüldü. En yüksek gelir grubu olan beşinci yüzde 20'lik grupta yer alan hanehalkları ulaştırmaya yüzde 22.8, konut ve kiraya yüzde 21.7, gıda ve alkolsüz içeceklere yüzde 14.2, lokanta ve otele yüzde 7.6 pay ayırdı. Temel gelir kaynağı maaş, ücret, yevmiye olan hanehalkları konut ve kirya yüzde 23.8, ulaştırmaya yüzde 18.7, gıda ve alkolsüz içeceklere yüzde 17.8 pay ayırırken, müteşebbis geliri olan hanehalklarının ulaştırma harcamalarına yüzde 23, konut ve kira harcamalarına yüzde 21.1, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ise yüzde 19.8 pay ayırdığı belirlendi. Hanehalkının temel gelir kaynağı gayrimenkul ve menkul kıymet geliri olanlar konut ve kira harcamalarına yüzde 29.3, ulaştırmaya yüzde 21.3, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ise yüzde 15.5, emeklilik geliri olanlar ise konut ve kira harcamalarına yüzde 31.2, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına yüzde 24.9 ve ulaştırmaya yüzde 12.7 pay ayırdı.
Milliyet

Türk Akımı Tehlikede 
ABD Senatosu, 2014 yılından bu yana Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yönelik en sert ekonomik yaptırımları öngören yasayı oybirliği ile kabul etti. Başkan Donald Trump imzasına gönderilen yasa ile, inşaatına yeni başlanan Karadeniz geçişli "Türk Akımı" projesinin de tehlikeye girdiği Moskova'da konuşulmaya başlandı. Amerikan Senatosu'nda 100 üzerinden 98 oyla kabul edilen Rusya, İran, K.Kore ekonomik yaptırım yasası Trump tarafından veto edilse bile bir ay sonra veto aşılarak yeniden önüne gelecek. Ana hedef olarak Moskova'yı alan yaptırımlar Rusya'daki enerji sektörüyle bankaları kapsıyor. Yasanın yürürlüğe girmesiyle yaptırım listesine giren Rus bankalarına açılan kredi süresi şimdiki 30-90 gün yerine 14 güne düşürülüyor. Dolayısıyla Rusya uluslararası para piyasası oyuncusu olmaktan tamamen çıkartılıyor.
Hürriyet

Vergi İndirimi Mutlu Etmedi 
İnşaat sektöründe geçtiğimiz aylarda en önemli gündem maddelerinden biri demir krizi olmuştu. Müteahhitler fiyat artışından ve ürün bulamamaktan yakındı 'çözüm olmazda iş bırakacağız' açıklaması dahi yaptı. Çelik üreticileri ise referandum öncesi ertelenen talebin bir andan gelmesiyle talep yığılması olduğunu, geçici bir sorunla karşılaştıklarını açıkladı. Müteahhit 'demirler yurtdışına satılıyor' derken, üretici ihracatı kıstıklarını, buna rağmen iç piyasadan talep gelmediğini belirtti. Demir sorununu değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise haziranda vergi indirimi sinyali vermişti. Beklenen vergi indirimi dün Resmi Gazete'de açıklandı. Buna göre, inşaat çeliği ithalatında daha önce yüzde 30 olan gümrük vergisi oranı, Güney Kore için yüzde 5.6, Malezya, AB üyesi ülkeler ve serbest ticaret anlaşması yapılan bazı ülkeler dışındakiler için ise yüzde 10 olarak uygulanacak. Ancak atılan adımdan müteahhit de memnun değil, üretici de.
Hürriyet

İngiltere De Cihaz Kısıtlamasını Kaldırdı 
ABD ve İngiltere ülkelerine geçtiğimiz mart ayının sonlarında Türkiye'nin de aralarında olduğu bazı ülkelerden uçuşlarda kabine cep telefonundan büyük elektronik alet alımına kısıtlama getirilmişti. Türkiye'den ABD'ye uçuşlarda yasağın 5 Temmuz'da kalkması sonrası gözler yasağı uygulayan İngiltere'ye çevrilmişti. İngiltere de yasağı sona erdirdi. İngiltere yolcularının da ABD yolcuları gibi el bagajlarında son kontrol noktasında patlayıcı iz dedektörüyle inceleme yapılacak. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi konuyla ilgili, "Atatürk ve Sabiha Gökçen'den İngiltere'ye yapılan seferlerimizde uygulanan 'laptop yasağı' kaldırılmıştır. Teşekkürler" diyerek kararı duyurdu.
Haber Türk

POLİTİKA
 2019'un Stratejisi Belirlenecek 
Ak Parti, Meclis'in açılmasının hemen ardından geleneksel istişare kampını yapacak. 3 yıl aradan sonra, "genel başkan" sıfatıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilecek kampta Ak Parti'nin 2019 seçimlerine yönelik strateji ve yol haritası şekillenecek. Erdoğan'ın son açıklamalarıyla işaret ettiği partideki sıkıntılara yönelik, "iç hesaplaşma" da bu kampta gerçekleşecek. Erdoğan'ın, ilk olarak grupta, ardından da önceki gün Genel Merkez'de gerçekleştirdiği toplantıda, parti içine yönelik olarak yaptığı sert eleştiri ve uyarılar, Ak Parti'de büyük yankı uyandırdı. Bazı milletvekilleri, Erdoğan'ın partide her kademede görev yapanlara yönelik bu uyarı ve eleştirilerini, kendilerini muhatap alarak dile getirmesinin kamuoyunda vekillerle ilgili olumsuz bir kanı oluşturduğu gerekçesiyle "kırgınlık" yaşarken, toplantılarda kendilerine söz hakkı ve soru sorma imkanı tanınmamasını da eleştirdiler. Teşkilatlarla, belediye başkanlarıyla ilgili bir sıkıntı söz konusu ise bu kademelerdeki isimleri belirleyenlerin parti yönetimi olduğunu ifade eden vekiller, "Profesyonel deformasyon hastalığı, makamların şahsi ikbal için kullanılması, halktan kopukluk ve kibir gibi vatandaştan şikayet geldiği ifadesiyle dile getirilen eleştirilerin en son muhatabı biziz. Yoğun meclis çalışmaları nedeniyle Ankara'da geceli gündüzlü mesai yapan, buna rağmen her fırsatta seçim bölgesine gitmeye çalışan, vatandaşın her türlü talebiyle muhatap olup, kapı kapı dolaşan biz olduğumuz halde, sanki tek suçlu milletvekilleriymişçesine ve adeta 'fırça' şeklinde uyarıların dile getirilmesi haksızlık. Eğer bir sıkıntı varsa muhatabına söylenir, uyarılar dikkate almıyorsa da gereği yapılır" görüşünü dile getirdiler.
Milliyet

İstanbul Yeni Havalimanı 30 Bin Çalışanla Yükseliyor 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul yeni havalimanı inşaatında çalışan sayısının 30 bine ulaştığını belirterek, "Hedefimiz kısa süre içinde çalışan sayısını 35 bin seviyesine ulaştırmak. Havalimanı tamamlanınca doğrudan ve dolaylı istihdam sayısının ise 225 bine çıkacağını öngörüyoruz" dedi. Havalimanı inşaatında çalışmaların en yoğun seviyeye ulaştığı yaz ayları için konulan 30 bin çalışan hedefine ulaşıldığını söyleyen Arslan, 29 Ekim 2018'de açılması planlanan havalimanı projesinin yüzde 57'sinin tamamlandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Terminal binası çelik çatı işleri büyük ölçüde tamamlanırken, terminal ana blok cephe ve çatı kaplama işlerine de başlandı. Bagaj sistemi inşaatında yüzde 65'lik ilerleme katedildi. 300'ün üzerinde asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant ekipmanı sahaya getirilerek montajlarına başlandı. Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin kaba inşaat işleri tamamlanarak cephe ve çatı kaplama işlerine geçildi."
Vatan

SPOR 
'Genç Ve İştahlı Ama!' 
Galatasaray'ın üst akıl için temas kurduğu Mircea Lucescu yapılan transferleri beğendiğini söyledi, ancak ahengi sağlamanın her şeyden önemli olduğunu vurguladı. Rumen teknik adamın Bükreş'te kendisine teklifte bulunan Galatasaray Genel Sekreteri Can Topsakal'a, "Galatasaray bu sezon önemli transfer yaptı. Bunu görüyorum. Ancak önemli olan ahengi sağlamak. Florya'da bu ahenk sağlanırsa başarı neden gelmesin?" değerlendirmesinde bulunduğu öğrenildi. Luce'nin Tudor'la ilgili olarak ise "Genç ve iştahlı. Ancak bazı konularda kendini geliştirmesi gerekiyor" dediği öğrenildi. Tecrübeli teknik adam göreve gelmesi halinde Tudor'a dokunmayacağını da net bir şekilde dile getirdi. Lucescu'nun göreve gelmesi halinde oğlu Razvan'ı takıma getireceği söylentilerine de gülerek "Sizden asla böyle talebim yok" ifadesini kullandığı bildirildi. Lucescu ile yaptığı görüşmeyi anlatan Genel Sekreter Can Topsakal, tecrübeli çalıştırıcının tekliflerine sıcak baktığını söyledi. Planlarını tek tek Lucescu'ya aktardığını belirten Topsakal, "Lucescu, teklifimize olumlu yaklaştı. Takımla ilgili detaylı bilgi talep etti ve 3-4 gün süre istedi. Önümüzdeki hafta başında sonuç netleşmiş olur" diye konuştu. Luce'ye, Igor Tudor üzerinde genel koordinatörlük görevi önerdiklerini söyleyen genel sekreter, Tudor'un bu çalışmalarla ilgili görüşü konusunda ise, "Tudor yönetimin bu fikrine olumlu bakmasa, zaten bu yeni organizasyon yapısı için görüşmeleri yapmazdık" yorumunda bulundu.
Milliyet

'Bu Galibiyet Bizi Aldatmamalı' 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Sturm Graz maçı sonrası basın mensupları ile kısa bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Övgü alan performansları için "Bu daha başlangıç. Önemli olan sonunun böyle bitmesi. Sonuna kadar bu futbolu oynamamız gerekiyor" diyen Kocaman, "Çok koşan bir takıma karşı mücadele ettik. Tam 120 km koşmuşlar, biz 116 km koşmuşuz. Bu da maçın sonunda yorulmamıza neden oldu. Son 15-20 dakika oyundan düştük. İstanbul'daki maç da çok zor olacak, çünkü bu maçın yorgunluğu takımı düşürecektir" ifadelerini kullandı. Takıma takviye yapmak zorunda olduklarını söyleyen Kocaman, "Bu takıma yeni oyuncular katmamız şart. Lig çok uzun bir maraton, belki 60 maçın üzerine çıkabiliriz. Sakatlıklar olacak, yorgunluklar olacak, bu nedenle takviyeler gerekiyor" dedi. Fenerbahçe'nin tecrübeli çalıştırıcısı, "Sturm Graz sürekli aynı futbolu oynayan son derece organize bir ekip. Çok hızlı hücuma çıkıyorlar. Bizim de Fenerbahçe'de yapmak istediğimiz bu. Her zaman aynı futbolu oynayan bir ekip oluşturmak istiyoruz" diye konuştu. Fenerbahçe'nin 64 maç yaptığı, UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finale kadar çıktığı 2012-13 sezonunun hatırlatılması ve "Bu sene 65 maç olabilir mi?" sorusu üzerine Kocaman, "65 maç neden olmasın" yanıtını verdi. Başarılı teknik adam, "Sturm Graz maçından galibiyetle ayrıldık. Ama bu galibiyet hiçbir şekilde bizi aldatmamalı, hâlâ eksiklerimiz bulunmakta. Eksiklerimizi gidermek için ilerleyen haftalara ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Kartal'a Uçuş İzni Çıkmadı! 
İspanya kampında iki hazırlık maçını geride bırakan Beşiktaş, son sınavı olan Real Betis karşılaşması öncesi havalimanı sıkıntısı yaşıyor. Daha önceki Real Valladolid ve Las Palmas maçlarını, takım oteline yakın Marbella Stadı'nda oynayan siyah - beyazlı ekip, son maçını yarın hem takım oteline hem de Malaga Havalimanı'na uzak bir yerde yapacak. New Mirador Stadı'nda oynanacağı açıklanan maçtan sonra 130 kilometre kara yolculuğuyla Malaga Havalimanı'na gidecek olan Beşiktaş kafilesi bu yorucu seyahat için çözüm arayışına girdi. Teknik Direktör Şenol Güneş yakınlarda bir havalimanı aranmasını istedi. Bu istek üzerine harekete geçen kulüp yetkilileri Cebelitarık'ta bir havalimanı buldu. Karşılaşmanın da bu bölgeye yakın bir yerde oynanacak olması nedeniyle, Cebelitarık'tan uçmak isteyen Beşiktaş bu kez diplomatik engele takıldı. İngiltere'nin sömürgesi altındaki Cebelitarık'taki havalimanını kullanmayı planlayan Beşiktaş Kulübü, zaman darlığı ve bürokrasi nedeniyle gerekli uçuş iznine ulaşamadı. Bu durum üzerine son maçı da Marbella Stadı'nda oynamak için harekete geçen Beşiktaş'ın imzalanan sözleşme nedeniyle bu girişimi de sonuçsuz kaldı. Real Betis ile New Mirador Stadı'nda oynayacak olan Beşiktaş, yine de karşılaşmanın Malaga Havalimanı'na daha yakın sahalardan birine alınması için bugün de bazı çalışmalar yapacak. Son maçın oynanacağı bölge dışında, otel ve ilk iki maça ulaşım konusunda kampın çok iyi geçtiği öğrenilirken, kulüp yetkilileri, organizatörlerle son bir kez daha görüşecek.
Milliyet

Zafer Gecesi 
Samsun'da düzenlenen 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda takımlar kategorisinde tarih yazdık! Erkek Milli Voleybol Takımı, finalde Ukrayna'yı 3-0 yenerek şampiyon olurken Erkek Milli Hentbol Takımı, finalde Rusya'yı 30-26 yenerek ülkemize bir şampiyonluk daha kazandırdı. Voleybolda Avrupa ve dünya şampiyonu unvanıyla organizasyona katılan Türkiye karşılaşmayı 25-22, 25-21 ve 25-23'lük setler sonucunda 3-0 kazanarak şampiyonluğa ulaştı. Tüm setler büyük çekişme içinde geçerken üçüncü sette skor 14-14 devam ederken Ukrayna, hakem kararlarına itiraz etti ve ardından protesto için sahadan çekildi. Karşılaşma 7 dakika boyunca dururken Ukraynalı antrenör ve yöneticilerin ikna edilmesinin ardından devam etti ve Türkiye seti 25-23 kazanıp mücadeleden 3-0'lık galibiyetle ayrıldı. Hentbolda ise Çarşamba Spor Salonu'nda Türkiye'nin rakibi Rusya'ydı... Taraftarının büyük desteği ile mücadeleye başlayan ayyıldızlılar ilk yarıyı da 13-11 önde kapattı. Karşılaşmanın ikinci yarısında da rakibin kendisine yetişmesine izin vermeyen Türkiye, sahadan da 30-26'lık galibiyetle ayrılıp şampiyonluğa ulaşan taraf oldu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme