.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

31 Temmuz 2017 Pazartesi

31.07.2017 Genel Gündem

31.07.2017

GÜNDEM

38652 Davanın Yarısına Beraat 
Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu 2016 Faaliyet Raporu'nda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma dosyaları ve Ankara Adliyesi'nde görülen devalara ilişkin çarpıcı bilgilere yer verildi. Raporda, Ankara Adliyesi'nde 121'i kadın, 201'i erkek 222 hâkim, 29'u kadın, 207'si erkek 236 savcının görev yaptığı belirtildi. Rapora göre, 2016 yılı içinde gelen dosya sayısı 202.554, bir önceki yıldan devreden dosya sayısı 289.204, verilen karar sayısı 179.138, dosyaların temizlenme oranı yüzde 36 oldu. Rapora göre 6 aydan az 6220, 1 yıldan az 6315, 1 yıldan fazla 8718 şüpheli hakkında verilen yakalama emirleri infaz edilmedi. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından uluslararası adli işbirliği talebinde bulunulmadığı görülürken, yabancı ülkelerden toplam 635 adli işbirliği talebi geldi. Bunlardan 549'u tamamlanırken, 86'sının devam ettiği kaydedildi. Raporda en çok karşılaşılan 20 suç türüne göre soruşturmaların bitirilme süreleri ortalamasında "herkesin girebileceği bir yerde bırakılmakla birlikte kilitlenmek suretiyle hırsızlık" suçu 1 günde, "kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerinde tasarruf" suçu 2883 günde tamamlanıyor. "Silahlı terör örgütüne üye olma" 31, "resmi belgede sahtecilik" 194, "dolandırıcılık" 732, "görevi kötüye kullanma" 287, "iftira" 65, "hakaret" 191, "tehdit" suçunun ortalama 44 günde tamamlandığı görüldü. Rapora göre Cumhuriyet başsavcılığı tarafından toplam 100259 takipsizlik kararı verilirken, 45819 iddianame hazırlandı. Toplam 38652 davadan 19864'ü mahkumiyet, 18788'i beraatle sonuçlandı. Mahkemelerin açılan davalardan yarısına yakınını beraatle sonuçlandırması, savcılığın mahkumiyete yeter delil olmadan davalar açarak yargının iş yükünün artmasına neden olunduğu gerçeğini ortaya çıkardı.
Milliyet


İha'lar Tespit Etti F-16'lar Vurdu 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi kırsalına düzenlediği hava harekatında etkisiz hale getirilen 9 terörist arasında PKK'nın sözde "Kato Jirka cephe sorumlusu", "Derya" kod adlı örgüt mensubu ile sözde karargah takımının da yer aldığı tespit edildi. Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, teslim olan teröristin ifadesi ve telsiz konuşmalarından, Beytüşşebap ilçesi kırsalında saldırı hazırlığındaki gruba yönelik hava harekatında etkisiz hale getirilen teröristler arasında, PKK'nın sözde "Kato Jirka cephe sorumlusu", "Derya" kod adlı örgüt mensubu ile sözde karargah takımının da yer aldığının belirlendiği bildirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerince, önceki akşam saatlerinde Beytüşşebap ilçesi Faraşin bölgesinde birliklere saldırı hazırlığında olduğu İHA ile tespit edilen teröristlere yönelik hava harekatında 9 örgüt mensubu etkisiz hale getirilmişti.
Vatan

 'Akıncı Üssü' Davası Başlıyor 
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince 1 Ağustos Salı günü başlanacak. Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen, darbe girişiminin kilit isimleri eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, "sivil imam"lar oldukları belirtilen Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek ile uçaklarıyla çeşitli noktaları bombalayan pilotların da aralarında bulunduğu sanıkların yargılanacağı davada, duruşmalar 29 Ağustos'a kadar Sincan Cezaevi'ndeki duruşma salonunda devam edecek. Darbe girişiminin yönetildiği ve darbenin kilit isimlerinin yer aldığı Akıncı Üssü'ndeki olaylara ilişkin davanın bir numaralı sanığı FETÖ elebaşı Gülen, iki numaralı sanığı Öksüz, üç numaralı sanığı ise Batmaz olarak gösteriliyor. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Selfet Giray'ın başkanlığında yapılacak yargılama, 1 Ağustos'ta başlayacak. Mahkeme Başkanı Giray, yargılama başlamadan önce Sincan Cezaevi kampüsündeki duruşma salonunda incelemelerde bulundu. Duruşma salonunda sanık yakınları için ayrılan bölüme sayıları çok olduğu için müştekiler oturacak. Salona az sayıda sanık yakını da alınacak. Sanıklar duruşma salonuna cezaevi bahçesinden tek sıra halinde yürütülerek getirilecek. Yürüyüş sırasında FETÖ'nün "sivil imamları"ndan, Akıncı Üssü'nden darbe girişimini yönettikleri belirtilen Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek ve Harun Biniş, ön sıralarda yer alacak.
Vatan

30'a Kirala 60'a Devret 
Eskişehir'de önceki akşam Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e Yenibağlar Mahallesi Haller Gençlik Merkezi'nin karşısındaki Hat Boyu'nda bir kafenin önünde saldırı girişiminde bulunuldu. Korumasız dolaşan Büyükerşen, kafelerin yola koydukları masa ve sandalyelerin kaldırılmasını isteyince tartışma çıktı. Sabıkalı olduğu belirtilen emekli polis Mahfuz Banlı ve adamları Büyükerşen'e önce yumrukla saldırdı, ardından silah çekti. Çevredekiler müdahale edince saldırganlar kaçtı. Olaydan sonra Mahfuz Banlı ve 3 adamı yakalandı. Başkan Büyükerşen'e destek için dün sabah belediye önünde büyük bir kalabalık toplanarak 'Adı: YILMAZ, kendi: YILMAZ, Bizi kimse yıldıramaz' yazılı pankart açtı. Gruba konuşma yapan Büyükerşen "Mafya bozuntuları doğan ranttan kanunsuz yararlanmak istiyor" dedi. Belediyeler ve hükümetin kentlerde yaptığı yatırımların yanındaki taşınmazların değer kazandığını hatırlatan Büyükerşen, şunları söyledi: "Bu doğan ranttan kanunsuz bir şekilde yararlanmak isteyenler var. Bu olay da aslında temelinde rant için mafya bozuntuluğunun bir örneğidir. Benim dikkatimi çeken bir şey oldu. Bu kişiler Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'nden ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkûm edilmişler. Nasıl salınmış, nasıl çıkmış? Öğreneceğimiz sadece bu değil, bunlar tombala işlerinden haraç almaya her türlü işi yapıyorlar." Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü ve yardımcıları ile imzaladığımız 'yeşil alan' diye imardan geçirdiğimiz, yürüyüş yolu olarak belirlenen yere, TCDD'ye gelir kaynağı olsun diye 100 metre aralıklarla 20 metrekarelik 5 büfenin iznini verdik. O büfeler kiraya veriliyor. Ayda 30 bin liraya bana saldıranların kiraladığı büfe ikinci bir alt kiracıya 60 bin lira civarında bir bedelle kiraya veriliyor. Çevresine yüzlerce sandalye atıldı. Görme engelliler için yapılan yolların üzerine bile masa, sandalye koydular. Bugün gördüm topluyorlardı. Kanunsuzluğun farkındalar. El birliği ile bu kanunlardaki boşluğu düzeltmemiz lazım. Biz orası 3 şeritli yol olsun istedik, Eskişehir'in 30 yıllık trafik sorununu çözecektik ancak yapmadılar." Saldırıda bulunan kişiye ait kafelerin ruhsatlarının iptal edildiğini belirten Büyükerşen, "Bu olayda büfe diye aldıkları ruhsatın iptal edilmesini sağlayan Tepebaşı Belediye Başkanı kardeşim Ahmet Ataç'a teşekkür ediyorum" dedi. Saldırı anı, olayın meydana geldiği yerdeki işyeri kameralarına da yansıdı. Polis, kamera kayıtlarından olaya başka karışan olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor. Gözaltına alınan şüpheli Mahfuz Banlı ve adları açıklanmayan 3 şüphelinin sorgulamaları devam ediyor.
Hürriyet

DÜNYA 
Venezuela'da Gergin Seçim 
Venezuela'da halk, anayasanın yeniden yazılması için oluşturulacak kurucu meclis temsilcilerinin belirlenmesi için düzenlenen seçim nedeniyle sandık başına gitti. Seçmenler, oy kullanmak için sabah saatlerinde seçim merkezlerine yönelirken, hükümeti tek partili otoriter bir sistem kurmayı amaçlamakla suçlayan muhalefet sandıkları boykot etti. Oy kullanmak isteyenler, sokak gösterileri nedeniyle caddelere kurulan barikatları aşmak zorunda kalırken, muhalifler de sokaklardaydı. Sabah 06.05'te oy kullanan Devlet Başkanı Nicolas Maduro, seçime giden süreçte ülkesinin terör ve şiddetle mücadele ettiğini belirterek, "Umarım dünya ülkemize daha saygılı şekilde kollarını açar" dedi. Dünyadaki sağ kanat hükümetlerin kurbanı olduğunu vurgulayan Maduro, ülkedeki gıda ve ilaç kıtlığının yanı sıra üç haneli enflasyon rakamlarının da düşmanları tarafından açılan "ekonomik savaşın" bir sonucu olduğunu savundu. Muhalefetin protesto gösterilerini vandalizm ve keyfi şiddet olarak tanımlayan Maduro, kurucu meclis olmadan şiddetin sona erdirilemeyeceğini de öne sürdü. Maduro tüm dünyadan da referandumun sonuçlarını tanımasını istedi. Seçmenler, ülkenin anayasasını yapacak 545 üyeli meclisin üyelerini belirlemek için sandığa gitti. 19 milyon 400 bin kayıtlı seçmenin olduğu ülkede 5 bin 500 aday yarışıyor. Kurucu meclis 2016 yılından beri muhalefetin çoğunluğa sahip olduğu parlamentonun yerini alacak. Venezuela'da yaklaşık 20 muhalefet partisinden oluşan ittifakın boykot ettiği seçimi, iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'nin kazanması bekleniyor. Muhalifler etkin oldukları parlamentoyu dağıtacağı ve Maduro'ya seçimleri erteleme ve seçim kanunu düzenleme yetkisi vereceği gerekçesiyle oylamaya karşı çıkıyor. Bu nedenle seçimler sırasında ülkede protesto gösterileri de devam etti. Oylama sırasında ülkede 232 bin güvenlik gücü görev yaptı. Bununla birlikte kurucu meclis üye adaylarından Jose Felix Pineda'nın, Ciudad Bolivar kentinde öldürüldüğü açıklandı. Savcılık Pineda'nın gece evine giren kimliği belirsiz kişiler tarafından birkaç el ateş edilerek öldürüldüğünü belirtti. Ülkede 4 aydır devam eden gösteriler sırasında ise, toplam 115 kişi yaşamını yitirmişti.
Milliyet 

Trump: Çin'e Çok Kırgınım 
Kuzey Kore'nin son füze denemesinin ardından gerginlik sürerken, ABD Başkanı Donald Trump Kuzey Kore konusunda "hiçbir şey yapmadığını" savunduğu Çin için "Beni büyük hayal kırıklığına uğrattı" ifadesini kullandı. Söz konusu son füze denemesi sonrasında ABD'ye ait iki bombardıman uçağı, Kore yarımadası üzerinde uçuş gerçekleştirdi. Pyonyang, Cuma günü gerçekleştirilen denemenin başarılı olduğunu ve ABD'nin füzenin menzili içinde yer aldığını açıklamıştı. ABD Hava Kuvvetleri tarafından pazar günü yapılan açıklamada, iki B-1 B bombardıman uçağının, füze denemesine karşı gövde gösterisi için yarımada üzerinde uçtuğu belirtildi. Açıklamada, uçakların Pasifik Okyanusu'ndaki Guam'da yer alan ABD üssünden kalktığı bildirildi. Görev sırasında bu iki uçağa, Japon ve Güney Kore jetleri de eşik etti. ABD'nin Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral J. O'Shaughnessy, "Kuzey Kore, bölgesel istikrara yönelik en önemli tehdit olmaya devam etmekte. Eğer gerekli olursa, seçeceğimiz yer ve zamanda; hızlı, ölümcül ve çok yoğun bir güçle cevap vermeye hazırız" dedi. Bu arada ABD Başkanı Trump, Twitter hesabı üzerinden Çin'i eleştirdi. Trump, "Çin beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Geçmişteki aptal liderlerimiz, yıllık yüzlerce milyar dolarlık ticaretlerini yapmalarına müsaade ettiler, ancak onlar Kuzey Kore konusunda bizim için hiçbir şey yapmadılar. Bunun devam etmesine izin vermeyeceğiz. Çin bu problemi kolaylıkla çözebilirdi" ifadelerini kullandı. Çin Cumartesi günü denemeyi kınamış ve taraflara itidal çağrısında bulunmuştu.
Milliyet
  
İsrail Abbas'tan Endişeli 
İsrail medyası, Tel Aviv yönetiminin, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın 'bozulan sağlık durumundan' endişe duyduğunu öne sürdü. Cumartesi günü hastaneye kaldırılan Abbas, bir dizi test ve kontrolün ardından taburcu edilmişti. İsrail istihbaratı, Abbas'ın sağlığının son birkaç ay içerisinde hızla bozulduğunu iddia etse de Filistin tarafı, kontrollerin rutin olduğunu ifade ediyor. İsrailli yetkililer, Abbas'ın beklenmedik şekilde vefat etmesi durumunda, Ramallah'ta bir iktidar boşluğu oluşacağını, bu durumun da güvenlik riski yaratabileceğini öngörüyor.
Vatan
  
'Pyd Suriye'de Yerel Seçim Yapacak' 
Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK'nın uzantısı olan PYD'nin kuruluşuna öncülük ettiği "Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu"nun 'yerel seçim' takvimini açıkladığı bildirildi. Suriyeli Kürt grupların yayın organlarından biri olarak bilinen "Haward News" haber ajansının haberine göre en düşük kademe yönetici sayılan muhtar seçimleri 22 Eylül tarihinde gerçekleşecek. Hemen ardından köy ve kasaba yerel yönetim seçimleri 3 Kasım tarihinde yapılacak. Habere göre "Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu" oluşumu, yerel meclis seçimlerini 19 Ocak 2018 tarihinde düzenleyecek. Şam hükümeti dahil hiçbir ülkenin tanımadığı Rojava olarak da bilinen bu oluşumun geçtiğimiz yıl 17 Mart'ta PYD'nin öncülüğünde kurulduğu açıklanmıştı. Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin ağırlıkta olduğu siyasi oluşuma Moskova, "Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız" açıklamalarıyla destek vermese de, Suriye Demokratik Güçleri bünyesinde savaşan Kürt grupların Cenevre Müzakereleri masasına Suriye'nin geleceğini belirleyici unsur olarak katılmasını savunuyor. Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin böyle bir seçim takvimini ilan ederek Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde elini güçlendirmeyi hedeflediğine dair değerlendirmeler yapılıyor.
Hürriyet
  
Putin, 755 Abd'li Diplomatı Gönderiyor 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 755 ABD'li diplomatın Rusya'yı terk edeceğini açıkladı. Rus Vesti televizyonuna konuşan Putin, "Diplomatların sayısı böylelikle ABD'deki Rus diplomatların sayısıyla eşitlenmiş olacak, her tarafta 455'er kişi olacak" dedi. ABD'nin Rusya'ya getirdiği yeni ekonomik yaptırımlar ile ilgili olarak ise Putin, "Rusya'nın, Avrupa ile, uzak doğuda da özellikle Çin ile karşılaştırıldığında ABD ile derin ekonomik ve ticari ilişkileri yok. Dolayısıyla bizim ABD'ye yönelik yaptırım arayışımız belki de gereksiz olacak" şeklinde konuştu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,5250-3,5302           
Euro: Euro 4,1420-4,1500
Sterlin: 4,6288-4,6416
Gram Altın: 143,8966-144,1552


Bıst'te Yeni Hedef 112.800 
Almanya gerginliği, Başbakan'ın Alman şirketlerinin yetkilileri ile toplantısıyla yumuşatılmaya çalışılırken henüz bitmişe benzemiyor. Yine de piyasalar bununla yaşamayı öğrenmeye başladı. Katar cephesinden gelen yumuşama etkisi yaratan yeni liste ve müzakere haberleri de piyasaları bir nebze olsa rahatlattı. 'Çok kısa vadeli hafızası' olan piyasaların dış politika ama özellikle Almanya ve AB cephesindeki gelişmelerin orta-uzun vadede önemli etkileri olacağını göz ardı etme eğilimi güçlü. Fed'in faiz artırmasının Aralık'a ertelenmiş olması, 2-3 aylık bir ralli olmasa da ılımlı yükselişleri görmeyi, uzun vadeli riskleri fiyatlamaya tercih ediyor. S-400 füzelerinin alım anlaşması piyasaları hemen hiç ilgilendirmedi, fiyatlanmadı bile. Bu hafta da Cuma günü açıklanacak ABD Tarım Dışı verisine kadar yaz rehaveti ile benzer bir şekilde riskleri göz ardı etme ruh hali yaşanacak. BIST 100 endeksinde yeni 'nominal rekorlar' kırılmaya devam edebilir. Daha önceki haftalarda yazmış olduğum 112.800 seviyesi yeni hedef gibi görünüyor. Kurdaki oynaklık (Volatilite) son derece azalmış olmasına, yüksek faize rağmen nominal seviye olarak 3.50'lerin altına inilmemiş olması dikkat çekici bir durum. Bu hafta için dolar/TL'de aşağıda 3.5230, yukarıda 3.5600 (Düz-200 günlük BHO) seviyeleri önemli olacak. BIST için 107.206 ile 107.577 arasındaki boşluk ilk düzeltme seviyesi olmaya aday.
Vatan

Petrolde yeniden 60 dolar görülür mü? 
ABD'deki stoklar, 4 Temmuz ile başlayan "Tatil mevsimi- DrivingSeason' sayesinde azalmaya başladı. Önceki hafta ortasında ABD'deki petrol stoklarının 7.5 milyon varil, geçtiğimiz hafta da 10.2 milyon varil azaldığı açıklandı. Her ne kadar stoklarda son 5 yıllık stok verilerinin üst bandında seyir devam ediyor olsa da böylesi bir düşüş petrol fiyatlarının yükselmesini destekledi. Bir diğer etken de ABD'deki kuyu sayılarındaki artışın çok yavaşlamış olmasıydı. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Haziran ayında çoğunluğunun OPEC üyelerinden olmak üzere küresel petrol üretiminde 720 milyon varillik bir artış olduğunu, bunun bir yıl öncesine göre 1.2 milyon varillik bir artış anlamına geldiğini açıklasa da petrol fiyatları belirtmiş olduğum iki etkenin yanı sıra "Fed etkisi" ile de yükselişini geçtiğimiz hafta da sürdürdü ve geçtiğimiz Cuma günü Brent petrol 52.64 dolara kadar yükselmeyi başardı. Geçtiğimiz Cuma günü 51.87'deki 200 günlük Basit Hareketli Ortalamanın (BHO) sert bir hareketle üzerine çıkılması ve haftalık kapanışın da bu seviyenin üzerinde olması bu hafta da yükselişin teknik olarak sürebileceğini söylüyor. 52.30 ve ardından da 53.70 seviyeleri teknik olarak önemli direnç seviyeleri. İlki değil ama ikincisinin geçilmesi petrolde yeniden 60 dolarlara mı gidiliyor sorularının sesli sorulmasına neden olacaktır. Ancak böyle bir ihtimalin düşük olduğunu, 52.50 dolar seviyelerinin fazla üzerine çıkılabileceğini tahmin etmiyorum. ABD'de kuyu sayıları artmıyor olsa da kayaç petrolü üreticileri her geçen gün düşen maliyetlerle daha fazla petrol üretebiliyorlar. Kayaç petrolü üreticileri cari fiyatları uzun vadeli yatırımlarını hedge etmek için kullanmaya başlayacaklardır. Bu da fiyatlardaki artışı sınırlayacaktır.
Vatan
  
Türkiye İle Almanya Stres Testinden Geçer 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin açık, liberal ve girişimci dostu bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Fetullahçı Terör Örgütü ağının parçası olan Türk şirketleri, yurtdışında iş bağlantıları kurdu. Türk İçişleri Bakanlığı bu şirketler hakkında İnterpol üzerinden bilgi almak istedi, ancak onların yabancı partnerlerinden değil. Başvurunun ekinde bulunan listede 9 bin 800 firma vardı. Sadece Almanya'dan değil 50'den fazla ülkeden. Bu şirketlerden herhangi biri hakkında bir süreç yok. Bu listeyi daha fazla yanlış anlamaları önlemek için yine de geri çektik" dedi. Şimşek, Alman "Der Spiegel" dergisine verdiği röportajda, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini ve yatırımcıların soruları olmasını anlayabildiğini belirtti. Kötü dönemin geride kaldığını vurgulayan Şimşek, "İş dünyasına güvence verebilirim. Türkiye, eskiden olduğu gibi açık, liberal ve girişimci dostu bir ülkedir" ifadesini kullandı. Der Spiegel'in, "Alman hükümeti, Türkiye politikasında yeni bir yön vereceğini açıkladı ve bunlar arasında Türkiye'deki Alman şirketlerine kefil olmayı inceleyeceği yer alıyor. Bu tehditleri ne kadar ciddiye alıyorsunuz?" şeklindeki sorusuna da Şimşek, "Almanya, Avrupa Birliği'nin (AB) liderliğini yapıyor. Almanya'nın söylediğini ciddiye alıyoruz. Ancak Alman hükümetinin davranışı açık bir şekilde yanlış bilgilere dayanıyor. Listenin moral bozukluğuna yol açtığını anlayabiliyorum" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye ve Almanya'nın 100 yıldan fazla bir zamandan beri yakın iki dost olduğunu vurgulayan Şimşek, "Evet bazı konularda şu an hemfikir değiliz. Evet, biz Türkler terörle mücadelede Almanya'dan daha fazla dayanışma isterdik. Ancak Türk-Alman ilişkileri bu stres testinden başarıyla geçecek" dedi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin en alt noktada olduğu yönündeki görüşe katılıp katılmadığı yönündeki soruya, "Almanya rasyonel davranmıyor. Bu tartışmadan kimse fayda sağlamıyor. Biz daha çok Türk-Alman ortak girişimcileri nasıl destekleyeceğimizi, birlikte nasıl daha fazla refah oluşturabileceğimizi konuşmamız lazım" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

İzmir'e Katar Çıkarması 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katarlı firmaların 3-4 Ağustos'ta İzmir'de Türk üreticilerle buluşacağı müjdesini verdi. Körfez ülkelerinin uyguladığı ambargoya karşı ilk günden Katar'a destek olduklarını vurgulayan Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı organizasyonunda firmaların yanı sıra Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Jassim El Sani'yi de ağırlayacaklarına dikkat çekti. Büyük buluşmada Türk firmaları ile ticaret ve ortak yatırım imkanlarını görüşecek olan Katarlılar, İzmir'i de yakından tanıma fırsatına sahip olacaklar. Bakan Zeybekci, ilk saatinden itibaren Katar krizinde attıkları adımları ilk kez Hürriyet'e anlattı. 5 Haziran günü Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Katar'a yönelik ambargo başlattığını hatırlatan Zeybekci, o gün yaşananları şöyle özetledi: "Bu haberi Bakanlar Kurulu esnasında öğrendik. O tarih de ramazan ayı idi. Tamamen insani saiklerle harekete geçtik. Ben hemen Katarlı muhatabım, sevgili kardeşim Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim El Sani telefonda görüştüm. Türkiye'nin tüm insanı ihtiyaçlar konusunda, Katar'ın yanında olduğumuzu ilettim. Temel gıda ürünlerindeki eksikliğin giderilmesi noktasında mutabık kaldık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın bilgi ve olurları doğrultusunda Ekonomi Bakanlığımız bünyesinde çalışma arkadaşlarımızdan oluşan ekip kurarak hemen harekete geçtik." Zeybekci, 5 Haziran gece yarısından sonra, 6 Haziran'ın hemen ilk saatlerinde, daha gün doğmadan uçakların kalkmaya başladığını belirterek, "Salı günü 180 ton süt, süt ürünleri, ayran, yoğurt ve yumurta başta olmak üzere gıda ürünlerini taşıyan üç uçak kalktı" dedi. Doha'ya bir ziyaret de gerçekleştirdiklerini belirten Zeybekci, "Bu toplantılarda, özellikle arz güvenliğini gıda alanında sağlamak üzere; üçüncü ülkelerde olmak üzere Türk- Katar ortak yatırım imkânları da konuşuldu. Kurulacak çiftlikler, gıda üretim, depolama ve dağıtım merkezleri gibi alanlarda Türk firmaları ile işbirliği tesis edilmesi hususunda da mutabık kaldık. Katarlı Bakan, Katar'ın dış ticaretinde ilişkilerini çeşitlendirmeyi hedeflediğini ve en önemli ticari ortaklarının Türkiye olacağını, Türkiye ile daha yakın çalışmak istediklerini de ifade etti" dedi. Katarlı Bakan El Sani ile 12 Temmuz'da Ankara'da bir araya geldiklerin ve 3-4 Ağustos'ta İzmir'de bir araya gelmek için sözleştiklerini dile getiren Zeybekci, "Kendileri beraberinde onlarca Katarlı alıcı ve yatırımcı firmayı da beraberinde getirecek. Türk üretici ve yatırımcıları ile bir araya gelecek. Firma ve tesis ziyaretleri gerçekleştirilecek, üretim, depolama, pazarlama ve dağıtım gibi süreçlerin yerinde incelenmesi de yapılacak. Katar'dan gelen kardeşlerimiz için, gıdadan yapı malzemelerine, ilaç ve tıbbi malzemelerden plastik ürünler ve mobilyaya kadar birçok sektörden firma İzmir'de buluşacak" dedi.
Hürriyet

İşte Türkiye'nin 2'nci El Haritası 
Dünyada 50 ülkede hizmet veren otomotiv veri şirketi Eurotax'ın Türkiye'de 11 bin 204 modeli kapsayan ikinci el fiyatlandırma uygulaması Cardata, "Türkiye'nin 2'nci El Haritasını" çıkardı. Cardata'nın sisteme üye 420 bayi ile ilk 6 ayda satılan 1 milyon 200 bin adetlik ikinci el araçlardan topladığı veriler üzerinde yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Yılın ilk 6 ayı sonuçlarına göre ikinci el satışlarında bölgelere göre en çok satan markalardan, en çok satan modellere kadar bir çok veri ortaya çıktı. Araştırmada dizel model hakimiyeti yüzde 65 oranla devam ederken, manuel vites tercihi de yüzde 65 olarak istatistiklere yansıdı. En fazla satılan modeller arasında şanzıman ve yakıt türü birlikte değerlendirildiğinde ise en çok satılan araçlar yüzde 45.53 ile dizel manuel araçlar oldu. Bunu yüzde 19.46 ile dizel otomatik vites, yüzde 19.35 ile benzinli manuel vites ve yüzde 15,65 ile benzinli otomatik vitesli araçlar izledi. Yapılan araştırmada ikinci elde en fazla satın alınan otomobiller önden çekişliler oldu. Tüketiciler yüzde 87.08 oranla önden çekişli araçlara yönelirken, arkadan itişli araçların oranı yüzde 7.42 olarak gerçekleşti. 4X4'lerin oranı ise yüzde 5.51 olarak satışlara yansıdı. 1 milyon 200 bin aracın satış gerçekleşme verilerine göre kasa tipinde de sedan otomobillerin üstünlüğü yüzde 51.59 oran ile devam etti. Sedan otomobilleri yüzde 30.51 ile hatchback modeller takip ederken, kamyonetler yüzde 14.62, SUV tipi araçlar yüzde 7.22, Coupe araçlar yüzde 1.89 ve station wagon tipi araçlar da yüzde 1.39 ile kasa tipine göre sıralamaya dahil oldu. "0" kilometre araçlarda olduğu gibi ikinci el araçlarda da en çok tercih edilen renk beyaz oldu. İkinci el otomobil alanlar yüzde 41.70 oranıyla beyazı tercih ederken, bunu 24.50 ile gri, yüzde 16.91 ile siyah, yüzde 4.48 ile füme, yüzde 3.32 ile kırmızı ve yüzde 2.88 ile mavi izledi. Cardata Türkiye Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, bu araştırma verilerine ulaşmak için çok kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, "Artık otomobil markaları 2.el'deki araç satış ve pazarlama stratejilerine bu analiz çalışmasından yola çıkarak daha doğru ve sağlıklı bir şekilde yön verecekler. Bu da onların kârlılık ve verimliliklerininin yanında, bayi memnuniyet seviyesini de çok daha yukarıya taşıyacaktır. Araştırmanın tüketiciye faydasına bakarsak, tüketicinin satın alma kararlarında onlara 2'nci eldeki en çok tercih edilen model tiplerini sunmuş oluyoruz. Böylelikle hangi aracı alayım sorusuna artık açıklık getirerek tüketiciye çok önemli bilgiler sağlıyoruz" dedi.
Hürriyet

POLİTİKA
 Laiklik İlkesine Aykırı Değil 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, müftülere nikah kıyma yetkisi vermeyi öngören yasa tasarısına ilişkin, "Bu değişiklik, laiklik ilkesine aykırı değildir. Aksine tam da laiklik ilkesinin gereğidir, hukuk devletinin gereğidir" ifadesini kullandı. Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda yer verilen, il ve ilçe müftülerinin de evlendirme memurları arasına eklenmesine ilişkin düzenleme hakkında değerlendirmelerde bulundu. "Evlendirme memuru, belediyesi bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işlerde görevlendireceği memur, köylerde muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri, nüfus müdürlükleri ve dış temsilciliklere, evlendirme yetkisi ve görevi verebilir" görüşüne yer veren Bozdağ, kanun tasarısındaki değişikliğin, bakanlığın evlendirme yetkisi ve görevi verecekleri arasına "İl ve ilçe müftülüklerinin" eklenmesi olduğuna işaret etti. Tasarıdaki değişikliğin kabulü halinde bakanlığın, mevcutlara ilaveten il ve ilçe müftülüklerine de resmi nikah kıyma yetkisi ve görevi verebileceğini vurgulayan Bozdağ, şu değerlendirmeyi yaptı: "Değişiklik, vatandaşımıza resmi nikah kıyanlara ilaveten yeni seçenekler sunarak resmi nikahı teşvik etmekte ve kolaylaştırmaktadır. Düzenleme, resmi nikahı kolaylaştıracak, resmi nikah işlemlerini hızlandıracak ve bu suretle kadınların evlilikteki hukukunu koruyacaktır. Değişiklik, hiçbir kimseyi il ve ilçe müftülüklerinde resmi nikah kıymaya zorlamamaktadır, sadece vatandaşımıza ilave seçenekler sunmaktadır." Bozdağ şöyle devam etti: "Bu değişiklik, laiklik ilkesine aykırı değildir, aksine tam da laiklik ilkesinin gereğidir, hukuk devletinin gereğidir. 'Küçük yaşta evlilikleri teşvik eder, küçük yaşta evliliklerin önü açılır' diyenler ya değişikliği bilmeyenler ya da bilerek çarpıtanlardır. Düzenleme, küçük yaşta evlilikleri teşvik etmez, küçük yaşta evliliklerin önünü açmaz. Çünkü evlilik yaşı, evlenme şartları değişmemektedir." Toplumun, "Belediye başkanına nikah kıydıran ve kıydırmayan" diye ikiye ayrılmadığı gibi "Müftüye nikah kıydıran ve kıydırmayan" diye de ikiye ayrılamayacağına değinen Bozdağ, şunları kaydetti: "Toplumu böler, diyenler, dün başörtüsü yasağını da aynı sakat mantıkla savunuyordu. Şimdi başörtüsü serbest, peki toplum bölündü mü? Hayır. İl ve ilçe müftülüklerine resmi nikah kıyma yetki ve görevi verilmesi, resmi nikahlı evlilikleri azaltmaz, aksine teşvik eder ve de artırır. Demokratik hukuk devletinin tam da gereği bir değişikliği, ideolojik saplantılarımıza ve körlüklerimize ve önyargılarımıza kurban etmeyelim."
Milliyet
3 Yıl Sonra 'Yol Arkadaşları'yla 
16 Nisan'daki anayasa değişikliği kapsamında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanı seçilmesinin ardından ilk kuruluş yıldönümü kutlaması için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Erdoğan, 10 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesinden 4 gün sonra partisinin kuruluş yıldönümünde AK Parti'ye veda etmişti. Kutlamalar için AK Parti'de görev yapmış eski-yeni tüm isimlere davetiye gönderilecek. Programa parti teşkilatlarının yanı sıra bakanlar, milletvekilleri, il ve belediye başkanları, kurucular ve delegeler ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Sadullah Ergin gibi 'yol arkadaşları' davet edilecek. Programa Erdoğan'ın daha önce "Partiye sırtını dönen kimse iflah olmadı" ifadesiyle tepki gösterdiği AK Parti'den istifa eden, ayrılan isimler ise davet edilmeyecek. Erdoğan için büyük önem taşıyan kuruluş yıldönümü programı için Ankara'nın Sincan ilçesi özel olarak seçildi. 28 Şubat sürecinde 1997'de tankların yürütüldüğü Sincan'daki Harikalar Diyarı'nda yapılacak programda AK Parti'nin 16 yıllık geçmişinden kesitlerin yer alacağı sinevizyon gösterisi izletilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 seçimlerine dikkat çekeceği konuşmasında parti teşkilatlarına "AK Parti bir vefa hareketidir. 2019 yılında iki önemli seçim yaşayacağız. Seçimlere kadar AK Parti'yi bugünlere getiren gelenekleri unutmadan, mütevazı şekilde tüm vatandaşlarımıza ulaşacağız. Biz milletin partisiyiz. Milletle olduğumuz sürece yalnız kalmayacağız" vurgusu yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile halkı sahneden selamlayacak.
Hürriyet

SPOR 
Altın Adamlar 
Samsun'un ev sahipliğindeki İşitme Engelliler Olimpiyatları, dün akşam Yaşar Doğu Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kapanış töreniyle sona ererken, son güne damga vuran, Turkcell sponsorluğundaki futbol milli takımı oldu. Futbolun finalinde Türkiye ile Ukrayna karşı karşıya gelirken, rakibini penaltı atışları sonunda mağlup eden ayyıldızlılar altın madalyanın sahibi oldu. Baştan sona büyük bir çekişmeye sahne olan karşılaşmanın 90 dakikası 0-0 sona erdi. Sonrasında gidilen uzatmalarda da eşitlik bozulmayınca penaltı atışlarına geçildi. İlk olarak penaltı kaçıran taraf Türkiye olmasına rağmen, sonradan kaleci Ersin Mert iki penaltı kurtararak devleşti. Milliler rakibini 4-3 mağlup etti, bu branşta altın madalya almaya hak kazandı. Tekvandoda ise milli sporcular Merve Yazıcı altın, Batuhan Şimşek ile Osman Geçit ise bronz madalya elde etti. Atatürk Spor Salonu'nun ev sahipliği yaptığı müsabakalarda kadınlar 49 kilo finalinde Merve Yazıcı, Rus Evelina Karpinskaia ile karşılaştı. Merve tatamiden 6-4 galip ayrılarak altın madalyanın sahibi oldu. Batuhan Şimşek, erkekler 80 kilodaki bronz mücadelesinde Portekizli Helder Carreira Gomes'in karşısına çıktı. Rakibine 13-5 üstünlük kuran milli sporcu, bronz madalya elde etti. Osman Geçit ise erkekler +80 kilodaki üçüncülük maçında Tayvanlı Cheng- Lin Hsieh ile karşı karşıya geldi. Müsabakayı 28-13 kazanan Osman bronz madalyayı boynuna takmaya hak kazandı.
Milliyet


Sihirli Dokunuş 
Fenerbahçeli futbolcular yeni sezon öncesi Teknik Direktör Aykut Kocaman'ın antrenman ve yaklaşımlarıyla ciddi bir fark yarattığını dile getiriyor. Sturm Graz maçı sonrası Milliyet'e konuşan sarı-lacivertli takımın önemli isimlerinden Roman Neustadter ve Ozan Tufan, Kocaman için övgü dolu ifadeler kullandı. Graz maçının en etkili isimlerinden olan ve attığı golle tur kapısını aralayan Neustadter, Kocaman'ın antrenman sistemi sayesinde artık daha güçlü olduklarını vurguladı. Rus oyuncu, "Daha güçlüyüz çünkü daha iyi çalışıyoruz. Ben zaten Almanya'dan bu tip antrenmanlara alışığım. Yeni dönemde zorlu antrenmanlarla güçlendik. Ayrıca bireysel çalışmaları da yapıyorum. Güçlü olunca daha rahat performans gösteriyorum. Kocaman, benim Almanya'da alışık olduğum antrenmanlara benzer çalıştırıyor. Zaten bunun da neticesini alıyoruz. Mesela oyundan artık çok erken düşmüyoruz. Önceleri 60'tan sonra takımda ciddi bir düşüş oluyordu. Bu da bizim fiziksel açıdan geçmişe göre daha iyi olduğumuzu gösteriyor" diye konuştu. Takımın en çok eleştirilen isimlerinden olan, performans ve kilo sorunu sebebiyle birçok kez gündeme gelen Ozan Tufan da Aykut Kocaman'dan sonra yaşanan değişimin altını çizdi. Sturm Graz maçında iyi bir futbol ortaya koyan ve verdiği kilolarla dikkat çeken milli futbolcu, Kocaman'ın kendisine gösterdiği güvenin temel fark olduğunu söyledi. Deneyimli teknik adamın kendisiyle birebir ilgilendiğini ifade eden Ozan Tufan, yapılan çalışmaların etkisiyle fizik ve form durumu olarak iyi bir seviyeye ulaştığını vurguladı. Ozan sosyal medyadaki eleştiriler için ise "Sosyal medyayı takip ediyorum. Yazılanları okuyorum ama etkilenmiyorum" yorumunu yaptı.
Milliyet


Pepe'li Kartal Yine Gülemedi 
Beşiktaş İspanya'daki son hazırlık maçınıda La Liga takımlarından Real Betis ile berabere kaldı: 1-1. İlk yarıda Pepe'nin yer aldığı ilk 11'de Tosic sahanın yıldızıydı. Defansif ve ofansif anlayışı ile takımın golünü atarken alkışlandı. Kaleci Fabricio'nun ise kapattığı köşeden gol yemesi tepkilere neden oldu. Maçın önemli anlarına gelince... 21'NCI dakikada Quaresma'nın sol çaprazdan kullandığı serbest vuruşta, ceza alanı içinde topla buluşan Talisca'nın kafa vuruşunda yandan auta gitti. 27'nci dakikada Durmisi'nin soldan ortasında arka direkte topla buluşan Leon'un kafa vuruşunda, meşin yuvarlak az farkla yandan auta çıktı. 30'ncu dakikada Quaresma'nın soldan kullandığı korner atışında kalecinin boşa çıktığı pozisyonda arka direkte topla buluşan Tosic, meşin yuvarlağı kafayla filelere gönderdi: 1-0. 73'ncü dakikada Real Betis'in Beşiktaş ceza alanı önünde kazandığı serbest vuruşu kullanan Nahuel, şık bir gol attı: 1-1.
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme