.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

1 Ağustos 2017 Salı

01.08.2017 Genel Gündem01.08.2017

GÜNDEM

Bir Günlük Şûra 
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişiminin ardından yapılan değişiklikler kapsamında Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantılarının ağustos ayında yapılması zorunluluğu kaldırılmış, bunun yerine toplantının Başbakan'ın çağrısıyla ihtiyaç duyulan zamanlarda yapılması kararlaştırılmıştı. Bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı'na bağlandığı için bu kuvvetin komutanı dışında diğer personelin durumu şûrada ele alınmayacak. Toplantıya Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler de katılmayacak. Ancak Jandarma Komutanı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeli olduğu için şûra tarafından belirlenecek. YAŞ'ın yapısındaki değişiklikle başbakan yardımcılarının yanı sıra adalet, dışişleri ve içişleri bakanları da toplantılara katılmaya başlamış, ordu ve donanma komutanlarının şûra üyelikleri ise kaldırılmıştı. YAŞ'a bazı bakanlar ilk defa katılacak, bazı bakanlar ise yeni görevleriyle masadaki yerini alacak. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan yardımcıları Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal katılacak. Daha önce Adalet Bakanı olarak şûrada yer alan Bekir Bozdağ, bu kez toplantıya Başbakan Yardımcısı unvanıyla katılacak. Fikri Işık da Milli Savunma Bakanı olarak katıldığı toplantıda Başbakan Yardımcısı olarak görev alacak. YAŞ'a daha önce Başbakan Yardımcısı olarak katılan Nurettin Canikli ise bu kez Milli Savunma Bakanı olarak masada bulunacak. Akdağ, Çavuşoğlu, Gül ile Soylu ise toplantıya ilk defa katılacak. YAŞ'ta rütbesinde 3 veya daha fazla yılını doldurmuş 50'nin üstünde general ve amiral ile çok sayıda albayın terfi ve emeklilikleri karara bağlanacak. Görev süreleri sona eren Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarının durumu YAŞ'ta netleşecek. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın görev süresinin dolmasına daha iki yıl var. Teamüller işletilirse TSK'nın en tepe isminin değişmesi beklenmiyor.
Hürriyet


Akar'ı Köşk'e Götüren Pilottan Adil Öksüz Çarkı 
15 Temmuz darbe girişiminde Kara Havacılık Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 155 sanık, hakim önüne çıktı. Davanın ilk duruşması Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan cezaevi içindeki salonda yapıldı. Duruşmada 15 Temmuz gecesi rehin alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı kurtarıldıktan sonra Mehmet Dişli ile Akıncı'dan Çankaya Köşkü'ne götüren pilot eski albay Uğur Kapan savunma yaptı. Kapan, savcılık ve emniyet ifadelerini baskı ve işkence altında verdiğini öne sürerek, kabul etmedi. Bazı müşteki ve mağdur yakınları, sanığın yalan söylediğini belirterek, tepki gösterdi. 15 Temmuz'da Kara Havacılık Okul Komutanı olan Tuğgeneral Ünsal Coşkun'un emriyle helikopterle Akıncı Üssü'ne intikal ettiğini, kalkış ve inişini kulenin talimatıyla yaptığını, hiçbir faaliyete katılmadan sabaha kadar beklediğini öne süren Kapan, FETÖ'nün, "Hava Kuvvetleri İmamı" firari sanık Adil Öksüz'ü Akıncı Üssü'nde gördüğü yönünde daha önce verdiği ifadeyi de reddetti. Kapan, "Adil Öksüz olarak basında gördüğüm kişiyle benim filo gazinosunda gördüğüm kişinin aynı kişi olmadığını anladım. Filo gazinosunda gördüğüm kişinin sivil giyimli amiral ya da general olduğunu düşündüm" dedi.
Vatan

Terör Tahsilatı 
İstanbul Valiliği, 10 yıl önce Avcılar'da yaşanan terör saldırısında yaralanan vatandaşın kazandığı 100 bin liralık tazminatı ödedikten sonra zararın terör sanıklarından tahsil edilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yazı gönderdi. Valilik, 'İç Güvenlik Yasası' kapsamında tazminatın terör sanıklarından tahsil edilmesi için işlem yapılmasını istedi. Bu kapsamda Emniyet, saldırıyı gerçekleştirenle ilgili bilgileri valiliğe gönderecek ve paranın tahsili süreci başlatılacak. 7 Ekim 2007'de Avcılar Ambarlı Sahilyolu'nda yaşanan olayda çöp konteynerine konulan bomba 22.40'ta patlamış ve P.A. adlı kadın yaralanmıştı. P.A., olayda devletin ihmali olduğu ve kendisini koruyamadığı gerekçesiyle maddi-manevi tazminat davası açtı. İstanbul Adliyesi'nde görülen dava sonunda mahkeme, P.A.'ya 50 bin TL maddi, 50 bin TL de manevi olmak üzere 100 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Kamu adına P.A.'ya 100 bin TL ödeme yapan İstanbul Valiliği, bu paranın olayı gerçekleştiren terör zanlılarından tahsil edilmesi için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne yazı gönderdi. Yazıda, 2015'te çıkartılan 'İç Güvenlik Yasası'yla tazminatın miktarı, bombalı saldırıyı düzenleyen kişi ya da kişilerden tahsil edilecek' maddesine dikkat çekildi. Emniyet Müdürlüğü'nün, terör zanlılarının kimlikleri ve zararla ilgili valiliğe yazı göndereceği öğrenildi. İstanbul Emniyeti, son 1 ay içinde İstanbul'da meydana gelen iki terör olayında suçüstü yaptığı sanıklarla ilgili yürüttüğü soruşturma dosyasını İstanbul Valiliği'nin bilgisine sundu. Valiliğin her iki olayla ilgili olarak yakalanan zanlılardan, meydana gelen zararın tanzim edilmesi için işlembaşlatacağı öğrenildi. Arnavutköy'de 21 Haziran'da, park halindeki 6 otomobil üzerlerine benzin dökülüp ateşe verildi. Kamera kayıtlarını inceleyen polis, otomobilleri yakan PKK/ KCK'ya bağlı 1'i çocuk 4 kişiyi tespit etti. Zanlılar yakalanıp tutuklandı. Başakşehir Güvercintepe Mahallesi'de 15 Temmuz'da yaşanan olayda ise gece İETT otobüsüne molotofkokteyli atıldı. Polis, 1'i çocuk 14 kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler tutuklandı.
Haber Türk

Güvenlik Görevlisi Açığa Alındı 
İstanbul'daki Maçka Parkı'na cumartesi günü piknik yapmak için arkadaşı Burcu Şentürk ile giden moda tasarımcısı Çağla Köse'ye (24), iddiaya göre güvenlik görevlisi Savaş İ., "Bu kıyafetlerle burada duramazsınız. Burada aileler var" diyerek tepki gösterip parktan çıkmasını istedi. Güvenlik görevlisiyle, 'Kıyafetime karışamazsınız" diyerek tartışan Köse dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gidip suç duyurusunda bulundu. Köse, "İki şikâyetimiz olacak. İlki kıyafet özgürlüğümüze karışılması, ikincisi de iftiraya maruz kalmamız. Bunu ülkemizde bütün kadınların yaşamaması için geldik. Umarım bu olay benimle birlikte son olur, hiçbir kadın artık böyle bir olay yaşamaz. O gün güvenlikçi bana, 'Burada böyle gezemezsin, buna izin vermem' dedi. Ben de 'Buna sen karışamazsın' dedim. Sonra tartışma oldu. Arkamda bir genç beni savundu. Olay kapandı" dedi. Akşam saatlerinde güvenlik görevlisinin polisleri çağırdığını belirten Köse, "Polislere hakkımda iftira atmış. Göğüslerimin açık olduğunu, insanları rahatsız ettiğimi söylemiş. O gün bize şahit olan insanlar vardı. Şahitlerimiz olmasa karakolda kendimizi savunamayacak duruma düşecektik. Çevredeki insanlar böyle bir durum olmadığını kanıtladılar" diye konuştu. Köse'nin arkadaşı Burcu Şentürk ise "Yaşadığımız olay herkesin başına gelebilir" dedi. Cumhuriyet Savcılığı yapılan suç duyurusuyla ilgili soruşturma başlattı. Köse'yi Maçka Parkı'ndan çıkarmak isteyen güvenlik görevlisi Savaş İ. ise açığa alındı. İBB kaynaklarından alınan bilgiye göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin taşeronu olarak hizmet veren Akdeniz Güvenlik çalışanı Savaş İ. hakkında soruşturmanın tamamlandığı açığa alındığı öğrenildi.
Haber Türk

DÜNYA 
Beyaz Saray'da 10 Gün Kalabildi 
ABD Başkanı Donald Trump, 10 gün önce Beyaz Saray İletişim Direktörü olarak atadığı Anthony Scaramucci'yi görevden aldı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Sayın Scaramucci, Özel Kalem Müdürü John F. Kelly'ye yeni bir başlangıç ve kendi ekibini kurma imkanı vermenin en iyisi olduğunu hissetti. Biz de onun hakkında en iyisini diliyoruz" denildi. Scaramucci geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray'daki çalışma arkadaşlarına hakaret ettiği haberleriyle gündeme gelmişti. Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Reince Priebus ve Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon hakkında hakaret ve küfür içeren ifadeler kullandığı öne sürülen Scaramucci'nin, üst düzey yöneticilere kaba davrandığı gerekçesiyle Trump tarafından görevinden alındığı aktarıldı. ABD Basını ise Reince Priebus'un yerine Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevine 3 gün önce atanan ABD Eski İç Güvelik Bakanı John F. Kelly'nin tavsiyesiyle Scaramucci'nin görevden alındığını yazdı. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sean Spicer, Anthony Scaramucci'nin Beyaz Saray İletişim Direktörlüğü görevine getirilmesine tepki göstererek, istifa ettiğini açıklamıştı. Scaramucci'nin, Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Reince Priebus'un da görevden ayrılmasına yol açtığı konuşuluyordu.
Hürriyet


Abd'den Ypg'ye Silah Desteği 900 Tır'ı Geçti 
ABD'nin, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye DEAŞ'la mücadele gerekçesiyle askeri malzeme desteği devam ediyor. Önceki gece 100 TIR daha Rakka'nın kuzeyindeki örgüt unsurlarına gönderildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre askeri araç gereç ve mühimmat taşıyan TIR'lar, Irak sınırından geçerek örgüt kontrolündeki Haseke'ye girdi. Konvoyda, ABD ordusunun kullandığı yüksek hareket kabiliyetli zırhlı Hummer'lar, 4x4 jipler ve vinçler olması dikkati çekti. Bu son teslimatla birlikte haziran başından beri terör örgütünün kontrolündeki bölgeye Amerikan askeri yardımı 900 TIR'ı aştı. 5 Haziran'da 60, 12 Haziran'da 20, 16 Haziran'da 50 ve 21 ile 26 Haziran'da toplam 120, 5 Temmuz'da 82, 9 Temmuz'da 102, 13 Temmuz'da 95, 17 Temmuz'da 100, 22 Temmuz'da 100, 27 Temmuz'da 80 olmak üzere 809 TIR, PKK/YPG bölgesine teslimat yapmıştı. Anadolu Ajansı'nın, haziran başında ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a ait bütçeyle ilgili bir belgeye dayandırdığı haberinde Suriye'de YPG'nin içinde olduğu gruplara verilecek silahlar listesinde, 12 bin kalaşnikof tüfek, 6 bin makineli tüfek, 3.500 ağır makineli tüfek, 3 bin Amerikan yapımı RPG-7, bin Amerikan yapımı AT-4 veya Rus yapımı SPG-9 tanksavarın olduğu ifade edilmişti. Listede 235 havan topu, 100 keskin nişancı tüfeği, 450 PV-7 tipi gece görüş dürbünü ve 150 kızılötesi lazer aydınlatıcı dürbün de bulunuyordu. ABD'nin öncülük ettiği koalisyon, Rakka'nın merkezine yönelik operasyonunu 6 Haziran'da başlatmıştı.
Hürriyet

 Venezuela'da Tartışmalı Sonuç 
Venezuela'da, anayasanın yeniden yazılması için oluşturulacak kurucu meclis temsilcilerinin belirlenmesine yönelik seçimin resmi sonuçları açıklandı. Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena Ramirez, seçimlere katılım oranının yüzde 41.53 olduğunu, bunun da 8 milyon 89 bin 320 kişiye karşılık geldiğini bildirdi. Buna karşın muhalefet ise, sadece 2-3 milyon kişinin oy kullandığını ve katılımın yüzde 12 olduğunu öne sürerek, konseye tepki gösterdi. Bağımsız bir analiz kuruluşu da 3.6 milyon kişinin oy kullandığını kaydetti. Ülkede toplam 19 milyon 400 bin kayıtlı seçmenin olduğu belirtiliyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise, Kurucu Meclis'in üyelerini belirleyen seçimler sonrası zaferini ilan etti. Başkent Caracas'ta destekçilerine seslenen Nicolas Maduro, seçimlere katılım oranını överek "Devrimin 18 yıllık tarihinde gördüğü en yüksek oy" diye konuştu ve "Artık bir Kurucu Meclisimiz var" dedi. Seçim sırasında çıkan şiddet olayları ve yaşanan ölümler seçime damga vuran olay oldu. Venezuela muhalefeti, seçim boyunca ülkede yaşanan şiddet olaylarında 15 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtirken, başsavcılık, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada en az 7 ölüm vakasının araştırıldığını ifade etti. M u h a l e - fet liderlerinden Henrique Capriles, pazar günü protestolarda yaşanan ölümleri "katliam" olarak nitelendirdi ve bu "hileli süreci" tanımayacaklarını söyledi. Hayatını kaybedenler arasında muhalif bir gençlik lideri, hükümet yanlısı bir aday ve bir de asker yer alıyor. Şiddet gösterilerinin gölgesinde yapılan seçimler sırasında polise Altamira ve başkent Caracas'ta en az iki bombalı saldırı düzenlendi. Öte yandan Venezuela'daki seçim sonuçları dünyada tepkiyle karşılandı. Arjantin, Peru, Kolombiya ve Panama'dan yetkililer, hükümetlerinin Venezuela'daki seçimlerin sonuçlarını tanımayacağını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da seçimler dolayısıyla Venezuela hükümeti kınanarak, "Washington yönetimi, Venezuela'daki diktanın mimarlarına yönelik güçlü ve hızlı önlemler almaya devam edecektir" ifadesi kullanıldı. Fransa, İspanya, ABD ve Avrupa Birliği (AB) de, hükümetten seçimleri iptal etmesini istemişti. AB, seçimi tanımayacağını kaydetmişti. Kurucu meclis, muhalefet partilerinin oluşturduğu Demokratik Birlik Masası'nın (MUD) kontrolündeki Ulusal Kongre'nin müdahalesi olmadan yeni anayasayı oluşturma yetkisine sahip olacak.
Milliyet

Yolcu Uçağını Gaza Boğacaklardı 
Avustralya'nın Sydney kentinde hafta sonunda düzenlenen anti-terör operasyonunda yakalanan 4 zanlıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Polis Cumartesi akşamı Sydney'in 4 farklı semtinde eşzamanlı düzenlediği operasyonlarda 4 kişiyi gözaltına almıştı. 'Radikal İslamcı terör hücresi' olarak adlandırılan grubun, Lübnan asıllı Avustralya vatandaşlarından oluştuğu belirtiliyor. Zanlıların birbirleriyle akraba iki baba ve onların oğulları olduğu kaydedildi. Polis, zanlıların, ev yapımı bir zehirli gaz bombasıyla, Sydney- Dubai arasında sefer yapan bir yolcu uçağını kent üzerinde düşürmeyi planladıkları belirlendi. Yerel basında çıkan haberlere göre zanlılar, el bagajı olarak kabine sokacakları bir kıyma makinesinin içine, sülfür bazlı gaz bombası yerleştirmeyi planladı. Zanlıların, uçağın kalkışından sonra düzeneği harekete geçirerek kabini zehirli gazla doldurmayı, bu yolla yolcuları ve mürettebatı öldürmeyi amaçladığı düşünülüyor. Başbakan Malcom Turnbull, zanlıların planlarında oldukça 'ilerleme' kaydettiklerinin anlaşıldığını söylerken yetkililer, soruşturma kapsamında daha fazla bilgi elde edebilmek için eylem planlayıcılarının gözaltı sürelerinin 7 gün daha uzatıldığını duyurdu. The Australian gazetesi, polisin zanlıların DEAŞ terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı konusunda açıklama yapmaktan kaçındığını, buna karşın ortaya çıkan saldırı planının, Suriye'deki DEAŞ militanlarına ait olduğunu yazdı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,5177-3,5193           
Euro: Euro 4,1609-4,1634
Sterlin: 4,6487-4,6547
Gram Altın: 143,6107-143,6920

Zam Günü 
Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisinin, 2018 ve 2019 yılı zam oranlarını belirleyecek olan toplusözleşme görüşmeleri, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun başkanlığında başlayacak. 4. kez yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde 15 gün içinde bir sonuç çıkmaz ise, hakem heyetinin alacağı karar geçerli olacak. Görüşmeler için 11 hizmet kolunda yetkili konfederasyon Memur-Sen, üç alternatifli teklifte bulundu. İlk teklifte, 2018'in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam öngörülüyor. İkinci teklifte, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere de taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam isteniyor. Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebini içeriyor. Memur-Sen'in masaya getireceği teklifler arasında dini bayram ikramiyesi olarak bin 915 lira ödenmesi, 4 bin 878 lira tutarında evlenme yardımı ödeneğin verilmesi, kılık-kıyafet sınırlamasının sona ermesi, kamu yemek hizmeti alımlarında helal gıda sertifikası aranması da bulunuyor. Masaya oturacak diğer bir konfederasyon olan Türkiye Kamu-Sen de, 2018'de seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3'lük zam, 2019'da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8 artış ile yüzde 3 oranında ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifinde bulunuyor. Türkiye Kamu-Sen'in teklifinde, atamalarda adil bir atama ve görevde yükselme sistemi getirilmesi de yer alıyor.
Hürriyet

Almanya, Gümrük Birliği'nin Genişletilmesini Askıya Almak İstiyor 
Almanya, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in açıkladığı "Türkiye'ye karşı tedbirler planını" uygulamaya koymak için harekete geçti. Başbakan Angela Merkel ve hükümeti 27 Temmuz'da AB Komisyonu'na Türkiye'ye karşı alınması gereken tedbirler konusunda 2.5 sayfalık bir yazı gönderdi. Yazının birer nüshası AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn'a gönderildi. Reuters haber ajansının elindeki taslağa göre, Alman hükümeti AB Komisyonu'nun Türkiye'yle Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda yaptığı hazırlıkların "yanlış sinyal" vereceği gerekçesiyle askıya alınmasını istiyor. Hükümetin taslağında ayrıca Türkiye'nin yasalara saygı göstermesi için AB seviyesinde mali baskı uygulanması yönünde birçok önlem alınması talep ediliyor. Yazıda yer alan bir diğer önemli tedbir ise Türkiye'ye AB üyeliğine hazırlık çerçevesinde verilen mali yardımların daha güçlü olarak demokrasi ve hukuk devleti normlarına bağlanması. Türkiye'de durumun kötüleşmesi halinde Avrupa Komisyonu'nun bu yardımları dondurmayı incelemesi talep ediliyor. Üçüncü olarak da Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'ye yatırımlardaki teşviki gözden geçirmesi isteniyor. Yazıda ayrıca stratejik olarak Türkiye'nin önemi vurgulanıyor ve Türkiye'yle işbirliğinin koparılmaması tavsiye ediliyor. Almanya hükümeti bu yönde adımlar atacağının daha önceden haberini vermişti.
Hürriyet

Turizmde Atılım Yılı 
2016 yılında yaşadığı büyük sarsıntıyı arkasında bırakmak için yoğun mesai harcayan turizm sektörü, turizmin kabinedeki yeni patronuyla bir araya gelerek hem sorunlarını hem de çözüm önerilerini paylaştı. Ayağının tozuyla turizm sektörünün temsilcileriyle Antalya'da bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, mevcut durum ve gelecek planlarıyla ilgili sektörle fikir alışverişinde bulundu. Sektör temsilcileri her ne kadar dertleri çok eski olsa da yeni bakandan oldukça umutlu. Bakan Kurtulmuş'un siyasi geçmişine vurgu yapan sektör oyuncuları, bu tecrübe sayesinde sorunlarının kısa sürede çözüm bulacağını ifade ediyor. Toplantının perde arkasında ise, Bakan Kurtulmuş'a sunulan raporlar öne çıkıyor. Turizmde 'acil' kodlu sorunların başında 'tanıtım eksikliği', 'güven sorunu' ve 'sektörde KDV indirimi' konuları öne çıktı. Antalya toplantısını değerlendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, turizm sektörüyle ilgili sorunları 5 yıllık planlar halinde sunduklarını söyledi. Özellikle sektörün 4 ana kolunda oluşturdukları planları anlatan Ulusoy, şu bilgileri verdi: "Bakanımızın çiçeği burnunda. Sektör olarak her anlamda güveniyoruz. O yüzden sektör sorunlarının yakın zamanda çözüm bulacağına inanıyoruz. Cruise turizmi, kongre turizmi, sağlık turizmi ve kültür turizmi başlıklarında sorunlarımızı anlattık. Cruise için liman ücretlerinin düşürülmesi ve yeni limanlar yapılması önerisinde bulunduk. Kongre turizminde tanıtım eksikliğine dikkat çektik. İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara ve pek çok şehrimiz bu bağlamda öne çıkmalı. Sağlık turizmi için ise, sağlık turizmi genel müdürlüğü kurulması gerekiyor. Bu alan bizim için ciddi bir potansiyel barındırıyor. Kültür turizminde de kültür turlarının desteklenerek geliştirilmesi ve ayrıca Müze Kart gibi uygulamaların geliştirilmesi lazım."
Milliyet

Jülide Hanım'ın İlk Sınavı 
Kamu görevlileri ile memur emeklilerinin maaşlarına 2018 ve 2019 yıllarında yapılacak zam oranının belirleneceği toplu görüşme süreci bugün toplantıyla başlayacak. Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerine, 26 yıl aradan sonra Çalışma ve Sosyol Güvenlik Bakanlığı koltuğuna oturan ilk kadın bakan olan Jülide Sarıeroğlu başkanlık yapacak. Kamu İşveren Heyeti temsilcileri ile Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve Kamu Sendikaları Emekçileri Konfederasyonu (KESK) yetkililerinin katılımıyla gerçekleşecek görüşmelerde, memur konfederasyonlarının zam teklifleri ele alınacak. Görüşmeler için 11 hizmet kolunda yetkili konfederasyon Memur-Sen, üç alternatifli teklifte bulundu. İlk teklifte, 2018'in ilk 6 ayında yüzde 10, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2019'un ilk 6 ayında yüzde 10, ikinci 6 ayında yüzde 8 zam öngörülüyor. İkinci teklifte, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci 6 ayda yüzde 7, ikinci 6 ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere de taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci 6 ayda yüzde 7, ikinci 6 ayda yüzde 7 zam isteniyor. Üçüncü teklif 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci 6 ayda yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 6 zam ile 2019 için birinci 6 ayda yüzde 10, ikinci 6 ayda yüzde 8 zam talebini içeriyor. 2016 ile 2017'yi kapsayan üçüncü dönem toplu sözleşmeyle, kamu çalışanlarına geçen yıl için yüzde 6+5, 2017 yılı için 3+4 zam yapılmıştı.
Vatan

Tzob: İthalatla Bu Ülke Doymaz 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile Et ve Süt Kurumuna (ESK) verilen ithalat yetkilerine ilişkin, "Hasadın devam ettiği, üreticinin fiyattan aşırı derecede mağduriyet yaşadığı bu ortamda böyle bir kararname çıkarılması, ithalat yapılmasa bile piyasayı psikolojik olarak etkileyecek ve üretici fiyatlarını daha da düşürecek" dedi. Buğdayda üretici fiyatlarının 830 liraya kadar düştüğünü belirten Bayraktar, "Hasatta çıkardığı yanlış kararnameyle buğdayda fiyatların düşmesine neden olan hükümetimiz, kilogramda 5 kuruş olarak uygulanan primi artırarak hatasını telafi etmeli, üreticinin zararını gidermelidir" diye konuştu. Şemsi Bayraktar, haziran ayı verilerine göre tüketicideki yıllık enflasyonun yüzde 10.9'u bulduğunu ve gıdanın enflasyondaki payının yüzde 3 civarında çıktığını belirterek, şunları kaydetti: "Enflasyon denilince hemen akla gıda geliyor. Gıdada enflasyonu sıfırladın diyelim, enflasyon sorunu ortadan kalkacak mı? Gıda dışında yüzde 8'e yakın bir enflasyon var. Enflasyonu oluşturan diğer unsurlara neden bakılmıyor?" Başkan Bayraktar, tarım sektörünün Türkiye'de kıymet görmediğini savunarak, "Herkesi uyarıyorum, tekrar meydanlara çıkarız. Herkes bu ülkeyi doyuran insanların kıymetini herkes bilmek zorunda. Yoksa bu ülkenin gıda güvencesi tehdit altında, ithalatla falan bu ülkeyi doyurmak mümkün değil" dedi.
Milliyet

POLİTİKA
 
 Terfi Ve Atamalara 'Sivil' Damgası 
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yarın toplanacak Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ), Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıklarındaki terfi ve atamalar ele alınacak. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sivil ağırlıklı bir yapıya büründürülen Şura'da gözler, görev süreleri dolan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın görev sürelerinin uzatılıp uzatılmayacağına karar verilecek. YAŞ'ın 2017 olağan yaz şûrası, yarın Çankaya Köşkü'nde Başbakan Yıldırım'ın başkanlığında gerçekleştirilecek. Toplantı, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından, FETÖ mensubu albay, general ve amirallerin ihraçlarıyla boşalan TSK'nın reorganizasyonu niteliğindeki Temmuz 2016 toplantısının ardından ayrı bir önem taşıyor. 15 Temmuz'un ardından yayımlanan KHK'larla Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin İçişleri Bakanlığı'na bağlanmasıyla Şûra'nın kapsamı dışından çıkarılması nedeniyle toplantıda Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki albay ile general ve amirallerin durumu ele alınacak. "Çok gizli" nitelikli toplantı, KHK'larla sivil ağırlık kazanan Şura'nın bu yapısıyla gerçekleştireceği ilk terfi ve atama şurası olma özelliği de taşıyor. Geçen yıl, YAŞ'taki asker sayısı azaltılmış ve darbe girişiminin hemen ardından şura yeni yapısıyla toplanmıştı. Ancak bu yapıyla ilk kez terfi ve atamalar bu yılki toplantıda ele alınacak. Şura üyelerinin yarın sabah ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret edeceği toplantıya askeri kanattan yalnızca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile kuvvet komutanları Çolak, Bostanoğlu ve Ünal katılacak. Toplantıda; Başbakan Yıldırım'ın yanı sıra Başbakan yardımcıları Bekir Bozdağ, Recep Akdağ, Mehmet Şimşek, Hakan Çavuşoğlu ve Fikri Işık ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de yer alacak. YAŞ toplantıları önceki yıllarda Genelkurmay Çakmak Salonu'nda yapılırken yarınki toplantı, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilecek 3. şura toplantısı olacak. Toplantı, Akdağ, Çavuşoğlu, Gül ve Soylu'nun ilk YAŞ toplantısı olma niteliğini de taşıyor.
Milliyet

'Batı Yıllardır Terör Örgütlerini Destekledi' 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 105'inci dönem kaymakam adaylarının uyum kursu başlangıç törenindeki konuşmasında, Batı ülkelerini açık bir dille suçladı. Soylu, Kandil'le temas kurmaya çalışanlar olduğunu da söyledi. Zengin kaynakları ve köklü medeniyetiyle Çin'e, etkin bir güç haline gelen Rusya'ya, atılım gösteren Güney Kore ile dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip Japonya'ya dikkati çeken Bakan Soylu, "Bu fotoğrafa baktığınız zaman Amerika ve Avrupa toplamının küresel liderlik hayalinin pek de uzağa gidemeyeceği açıkça görülmektedir" diye konuştu. Küresel liderlik nedeniyle dünyada iki büyük savaşın yaşandığına, bugünkü vekaletler savaşının da bu liderliğin eseri olduğuna dikkati çeken Soylu, şunları söyledi: "Kimse kusura bakmasın, PKK'ya destek dünyanın en uçlarından falan geliyor değil, bizim bilmediğimiz yerlerden geliyor değil. Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı teröristler, Güney Kore'de oturum almıyorlar. PKK'nın makyajlı hali olan PYD'ye yepyeni silahları Japonya vermiyor. Dolayısıyla ortada, kullanılan yanlış tercihler söz konusudur. İktidar, hakimiyet ve ekonomi uğruna dünyadaki bazı insanların hayatının mahvolmasına seyirci kalmak, hatta daha da kötüsü onları insan olarak görmemek, insanları dinleri üzerinden, ırkları, milliyetleri üzerinden ayırmak ve haklarını ona göre değerlendirmek artık Batı medeniyetinin temel karakteri haline gelmiştir. Açıkça ifade etmek isterim ki dünyadaki bazı ülkeler zengindir ama medeniyet açısından gelişmiş değildir."
Vatan

SPOR 
'Sıradaki Türk Bayrağı' 
Fenerbahçe ile tarihi bir sezon yaşayan, hem Cumhurbaşkanlığı, hem lig, hem de ilk kez bir Türk takımının kazandığı Euroleague kupasını kaldıran kaptan Melih Mahmutoğlu, şimdi sıranın milli forma ile yaşanacak başarılarda olduğunu söyledi. Kendisi için milli takımın önemli olduğunu vurgulayan yıldız basketbolcu, "Benim için hedef aynı sezon içinde iki Avrupa Şampiyonluğu'na ulaşmak olacaktır. Euroleague şampiyonluğu ayrı bir gururdu. Şimdi milli takım ile bunu devam ettirmek istiyoruz. Zor olacak ama evimizdeki organizasyonlarda milli takımımız hep başarılı olmuştur. Bu geleneği sürdürmeliyiz. Evet, genç bir kadromuz var. Ancak tecrübelerime dayanarak söylüyorum: Bu takım başarılı olacaktır" dedi. Kadrodaki isimlerin kendi takımlarında fazla oynayamamasının kendilerini nasıl etkileyeceğini de anlatan tecrübeli oyuncu, "Savaşan, koşan, aç olan oyuncular var. Türk oyuncuların fazla süre bulamamış olması, idmanlara pozitif yansıdı. Herkes oynamak istiyor, çok hırslı çalışıyor. Bu bizim için avantaj olacak" diye konuşurken 'bir anlamda meydan okuma mı' sorusuna ise Mahmutoğlu şu cevabı verdi: "Aynen öyle... Bu kötü anlamda değil ama 'biz de oynamaya hazırız, işin içindeyiz ve oynarsak iyi işler yaparız' demek için önemli bir fırsat olacak bu şampiyona. Sezon boyunca süre bulan Türk oyuncuların da her zaman iyi işler yaptığını düşünüyorum. Bunu gördük. Ancak bunu daha net göstermek ve devamını getirmek için iyi bir imkan olacak. Bunu da kendi seyircimizin önünde ispatlayacağımıza eminim." Seyirci avantajının mutlaka yaşanacağını ancak baskının hissedilip hissedilmeyeceği konusunda ise Melih, "Baskı en başından itibaren var. Türk oyunculara eleştiriler var. Ancak geçmişte seyirciyle hep iyi oynayan ülke olmamız o baskının işe yaradığını gösteriyor. Stresli olacak, zor olacak ama bunu kaldırabilecek isimlere sahibiz. Genç oyuncuları da yanımıza çektiğimiz zaman, önemli işler yaparız" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Bonservis Şampiyonu! 
Yeni sezon transfer çalışmalarını Finansal Fair Play çerçevesinde yapan Fenerbahçe, elde ettiği bonservis geliri ile dikkat çekiyor. Sarı-lacivertli kulüp oyuncu satışından şu ana kadar 20 milyon euro kazandı. Bu gelirin sadece 6 milyon eurosunu Dirar ve Valbuena transferi için kullanan yönetimin elinde 14 milyon euroluk önemli bir miktar kaldı. Bonservissiz ya da kiralama yoluyla transfer yapmakta bir sıkıntısı olmayan sarı-lacivertliler yüksek bonservis geliri ile de elini bir hayli rahatlattı. Mehmet Ekici, Isla ve Kameni gibi isimleri bonservis ücreti ödemeden kadrosuna katan yönetim, Dirar için 4.5, Valbuena içinse 1.5 milyon euro harcadı. Sarı-lacivertliler ligin başlamasına sayısı günler kala kadrosuna iki forvet ve bir de orta saha katmaya hazırlanıyor. Ben Arfa'nın bonservissiz şekilde alınması planlanıyor. Bu da iki forvet için yönetimin 14 milyon euroluk bir bütçeye sahip olması anlamına geliyor. Fenerbahçe, Simon Kjaer ve Emmanuel Emenike'den 17.2 milyon euro bonservis ücreti kazanırken, bu futbolcuların yeni kulüplerinde oluşan bir maaş farkı ortaya çıkmıştı. Bu maaş farklarının belli bir bölümü sarı-lacivertliler tarafından karşılanacak. Ancak burada önemli olan detay, toplamda kasaya giren 17.2 milyon euronun tamamının transferde kullanılabilecek olması. Maaş farkları için yapılacak ödemeler bu miktardan düşülmeyecek.
Milliyet

Başlamadan Sona Erdi 
Türkiye Futbol Federasyonu geçen hafta Fatih Terim'le yaşanan ayrılığın ardından ayyıldızlı takım için ilk teklifi Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'e götürdü. Ancak tecrübeli çalıştırıcı ve kulübü Beşiktaş bu teklifi kabul etmedi. A Milli Takımımız'ın 2018 Dünya Kupası elemelerinde Eylül ve Ekim aylarında üst üste 4 kader maçına çıkacak olması nedeniyle elini çabuk tutan TFF İcra Kurulu dün sabah saatlerinde Riva'da bir araya geldi. Yıldırım Demirören başkanlığındaki toplantıda Şenol Güneş'e teklif yapılması konusunda görüş birliğine varıldığı öğrenildi. Başkan Demirören, Güneş'le yaptığı görüşmede 2 Eylül'de Ukrayna (D), 5 Eylül'de Hırvatistan, 6 Ekim'de İzlanda ve 9 Ekim'de Finlandiya (D) ile oynanacak maçlarda A Milli Takım'ın başında olmasını istedi. Şenol Güneş'e 4 maçlık teklifte bulunan Başkan Demirören, başarılı teknik adama bu süreçte Beşiktaş'taki görevine devam edebileceğini de bildirdi. Bunun üzerine Güneş, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'la bir görüşme gerçekleştirdi. Başkan Orman'la yapılan fikir alışverişi sonrası Beşiktaş Kulübü bir açıklama yaparak teklifin kabul edilmediğini belirtti. Türkiye Futbol Federasyonu da internet sitesinden Şenol Güneş ile ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada "Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün bilgisi dahilinde bugün Teknik Direktör Sayın Şenol Güneş ile Beşiktaş'taki görevinin yanı sıra A Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü görevi için Federasyonumuzda bir görüşme yapılmış, kendisine 2018 Dünya Kupası kalan grup eleme maçlarında görev yapması için bir öneride bulunulmuştur. Yapılan görüşme sonucunda Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Sayın Şenol Güneş'in aldığı kararı saygıyla karşılıyoruz"
Milliyet

Ndiaye'de Mutlu Son 
Transferin flaş ekibi Galatasaray yeni bir bomba daha patlattı. Cim-Bom, haftalardır transferi için uğraş verdiği Badou Ndiaye için Osmanlıspor ile dün anlaştı, iş imzaya kaldı. Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'a "Hayırlı olsun" ziyareti için Ankara'ya giden Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bu görüşme öncesinde Osmanlıspor Başkanı Ahmet Gökçek'le Ndiaye için masaya oturdu. Senegalli futbolcunun bonservisi için 7 milyon euro ve Galatasaray altyapısından 3 oyuncu önerildi ve anlaşma sağlandı. Ndiaye'nin bonservisinin bonuslarla 7.5 milyon euroyu bulacağı belirtildi. İki kulüp arasındaki pazarlıkta ilk olarak Osmanlıspor 10 milyon euro istemiş, Galatasaray ise 5 milyon eurodan pazarlıklara başlamıştı. Daha sonra süren görüşmelerde taraflar arasında fark 1 milyon euroya kadar inmişti. İki kulübün başkanlar düzeyinde dün yapılan konuşmasında uzlaşma çıktı. Badou Ndiaye ile yapılacak anlaşma ise 4 senelik olacak. 27 yaşındaki futbolcu, sarı-kırmızılılardan her sezon için 2.2 milyon euro alacak. Ayrıca Galatasaray, bu transfer için oyuncunun menajerine 1.3 milyon euro verecek. Ndiaye; Gomis, Belhanda, Maicon, Mariano, Feghouli ve Fernando'dan sonra Galatasaray'ın bu sezonki 7. transferi olacak. 27 yaşındaki futbolcunun bugün Avusturya kampına katılması bekleniyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme