.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

2 Ağustos 2017 Çarşamba

02.08.2017 Genel Gündem02.08.2017 Çarşamba
GÜNDEM

Veda Etti 
Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden emekliye ayrılan Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda başkanlık personeline veda etti. Görmez, veda konuşmasında şunları söyledi: "Mühim olan hangi makamda, hangi mevkide olursak olalım yaptığımız işleri ibadet telakki ederek, rızai bariye uygun hareket etmektir. Yedi yıldır yürüttüğüm Diyanet İşleri Başkanlığı görevini gönül huzuruyla bırakmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Görev sürem boyunca her insan gibi taksirlerim, eksikliklerim oldu. Diyanet İşleri Başkanı olarak ne kadar sorumluluk sahibi idiysem, bugün İslam ümmetinin herhangi bir ferdi olarak mahiyet olarak aynı ve derece olarak farklı bir sorumluluk taşıyorum. Sorumluluklarım itibariyle değişen bir şey yok, bugün dahi aynısıyla mükellef olduğumu biliyorum. Başta FETÖ ve DEAŞ olmak üzere İslam dünyasında ortaya çıkan ancak İslam ile bir ilgisi asla bulunmayan zehirli zararlı akımlara karşı durduğumuz gibi dünya barışını tehdit eden İslamofobi belasına karşı da samimiyetle mücadele ettik. Başkanlığımızın ve din gönüllülerimizin sadece 15 Temmuz gecesinde milletimizin hukukuna ve istiklaline yönelik hain saldırı karşısında aldığı inisiyatif dahi, bu şerefli teşkilatın boynunda her mensubumuzun daima hissedeceği bir iftihar madalyasıdır. Diyanet teşkilatı bir daha sapkın hiçbir dini yapı konusunda, 40 yıl gecikmiş olmanın mahcubiyetini yaşamamalıdır. Ancak, tek gayesi cemiyete imanlı, ahlaklı bireyler yetiştirmek olan dini kurum ve kuruluşlar bu tür yapılarla karıştırılmamalıdır. Her hizmet kaleminde gücünü, himayesini hep yanımda hissettiğim Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a hassaten şükranlarımı arz ediyorum."
Hürriyet


Çanakkale'deki 'Adalet Kurultayı'na Her Kesimden Davetli 
Çanakkale'de 26-30 Ağustos'ta düzenlenecek Adalet Kurultayı çalışmaları başladı. Kurultay için CHP genel başkan yardımcıları Bülent Tezcan, Veli Ağbaba, Tekin Bingöl, Seyit Torun, Aykut Erdoğdu, Çetin Osman Budak'tan oluşan yürütme komisyonu oluşturuldu. Bingöl, kurultayın Gelibolu Kocadere mevkisinde yapılması için Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'na başvurdu. Çanakkale Savaşı'nda bu alana sahra hastanesi kurulmuştu. Kurultay düşüncesinin MYK üyelerince benimsenmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Adalet Yürüyüşü gibi partiler üstü olmalı. Adaletsizliğe uğrayanları öne çıkaracağız. Bu bizim kurultayımız değil, adaletsizliğe uğrayan herkesin kurultayı olmalı ve biz sadece mağdurlara ev sahipliği yapmalıyız" dediği öğrenildi. Ağbaba'nın verdiği bilgiye göre, 'Adalet Kurultayı'nda beş gün boyunca 10 farklı başlık altında adalet kavramı tartışılacak. Başlıklar MYK toplantısında belirlenecek. Kurultayda, adalet üzerine akademik tartışmalardan çok toplumda empati duygusunun geliştirilmesi amaçlanıyor. Kurultaya değişik siyasi görüşlerden, adaletsizliğe uğradığına inanan herkes katılabilecek. Kurultay için geniş bir davetli listesi de belirlendi. Öldürülen gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'ten Gezi eylemleri sırasında başına gaz fişeği isabet etmesiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ailesine, Tunceli'de PKK tarafından öldürülen öğretmen Necmettin Yılmaz'ın ailesinden Madımak'ta yakılan aydınların yakınlarına, Başbağlar'da öldürülenlerin ailelerinden başörtüsü nedeniyle eğitim hakkı elinden alınanlara kadar geniş bir davetli listesi oluşturulacak. Ağbaba, kurultay amacını şöyle anlattı: "Amacımız CHP'nin siyasi düşüncesine yakın olanlardan çok farklı düşünen insanların bir araya gelmesi. Biz mağdurlar da konuşsun istiyoruz. Bu kamp herkesin mağduriyetini dile getirdiği bir platform olacak. Bu haksızlıklara çözüm arayacağız. Düşündüğümüz, insanların topluluk önünde yaşadığı haksızlığı ve acılarını anlatması. Çünkü toplum haksızlıklar karşısında da kamplaşmış. Herkes kendi siyasi görüşünün perde arkasından adalet arıyor. Biz farklı siyasi görüşten olan insanların birbirlerini anlamasını, empati kurmasını istiyoruz. Hikâyelerden yola çıkarak çözüm yolunu da bulacağız."
Hürriyet

Açlık Grevinde 147. Gün 
OHAL kararnameleriyle ihraç edilmelerinin ardından "İşimi istiyorum" talebiyle başlattıkları açlık grevi bugün 147'nci gününe giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, 5 gündür cezaevi hastanesinde tutuluyor. Eğitimciler önceki gün cezaevi hastanesinde aileleriyle görüştürüldü. Semih Özakça'nın kendisi gibi açlık grevinde olan eşi Esra Özakça, "Koridorda parmaklıklar ve yoğun telle çevrili kapı arasında görüştük. Neredeyse yüzünü seçmemiz imkânsızdı. Her ikisinin de refakatçisi yok. İçeceklerini ve ihtiyaçları kendileri karşılamaya çalışıyorlar" dedi. Nuriye Gülmen'in kardeşi Beyza da görüşe ilişkin, "Bilinçleri kapanmadan müdahale edebilmek için hastanede tutulduklarını düşünüyorum" diye konuştu. Semih Özakça ise yazdığı mektupta hastaneye götürülmesiyle ilgili şunları anlattı: "'Beni götürmek bana işkence yapmak demektir' dedim ve gardiyanlar üzerime çullandılar. Kişisel eşyalarım, B1 vitamin haplarım, suyum, şekerim, kıyafetlerim olmadan hastaneye getirildiğimde her yanım ağrı içindeydi. Zorla hastaneye kaldırma uygulamasına zemin hazırlayan etken muhtemelen bugün veya yarın verilecek olan AİHM kararını etkileyerek bizim açımızdan olumsuz sonuç çıkarılmak istenmesidir." Ankara Tabip Odası, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi, açık grevine başlayan Esra Özakça'yla ilgili açıklama yaptı: "56 kilodan 49 kiloya geriledi. Açlık grevi artık kritik günler içerisinde."
Hürriyet

Lice'de Hain Tuzak: 2 Asker Şehit Oldu 
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı teröristlerin yola döşedikleri el yapımı patlayıcıya basılması sonucu Jandarma Binbaşı Ümit Çelik ile Jandarma Uzman Onbaşı Erkan Sakal şehit oldu. Hakkari'de iki ay önce yaralanan ve Ankara'da tedavisi süren Güvenlik Korucusu Sebahattin Ayva da kurtarılamayarak şehit oldu. Lice kırsalında sürdürülen operasyonlar sırasında, teröristlerin daha önceden yola döşedikleri mayın/el yapımı patlayıcıya basılması sonucunda dün iki asker şehit düştü. Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada şehit askerlerin Jandarma Binbaşı Ümit Çelik ve Jandarma Uzman Onbaşı Erkan Sakal (27) olduğu belirtildi. Açıklamada "Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir" denildi. Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya Beldesi'nden nüfusuna kayıtlı Binbaşı Ümit Çelik'in şehit olduğu haberi buradaki yakınlarına iletildi. Evli ve 2 çocuk babası olan Binbaşı Çelik'in annesi Nurhayat ve babası Sadettin Çelik, haberi alır almaz Lice'ye hareket etti. Çelik'in, Lice 1'inci Jandarma Komando Tabur Komutanı olduğu eşi Nesrin Çelik'in Lice'de olduğu belirtildi.
Milliyet

Fetö İmamı Önde Komutan Arkada 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) firari Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz liderliğindeki sivil imamlar ve subaylarla 15 Temmuz darbe girişimininin sevk ve idare edildiği, Genelkurmay Başkanı ve kuwet komutanlarının da rehin tutulduğu Akıncı Üssü'ndeki darbe faaliyetlerine katılan 486 sanığın yargılanması gergin başladı. Darbe girişimini yöneten 41 sanık önde FETÖ'nün sivil imamı Kemal Batmaz, arkasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk olduğu halde tek sıra halinde yürütülerek duruşma salonuna getirildi. Markalı ve ütülü bir gömlek giyen Öztürk'ün, salona girerken dua eder gibi ağzının oynadığı görüldü. Tahtadan yaptıkları mankenlere giydirdikleri turuncu renkli tek tip kıyafetlerle darbecileri karşılayan vatandaşlar ise "idam isteriz" sloganları atıp sanıklara idam ipi fırlattı. Geniş güvenlik önlemleri altında gergin başlayan duruşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları ve danışmaları, AK Parti ve CHP heyetleri de izledi. Davaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM, Başbakanlık, AK Parti ve CHP'nin yanı sıra çok kişi ve tüzel kişi adına müdahillik talebinde bulunuldu. Darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere katılan darbeci askerlerin yargılandığı davanın görüldüğü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsündeki duruşma salonu yeniden düzenlendi. Mayıs ayında başlayan ve ara kararın ardından 30 Ekim'e ertelenen Genelkurmay çatı davasının da görüldüğü duruşma salonunda sanık yakınları için basın mensuplarına ayrılan bölümün hemen yanına sandalyeler konularak yeni bir bölüm hazırlandı. Dışarıda kalacak olan müşteki ve yakınları için de salonun girişine sandalyeler konularak duruşmayı ekranlardan izlemeleri sağlandı. Duruşmaya sanıklar geniş güvelik önlemleri altında getirildi. Salona 41 sanık sabah hâkim ve savcıların da giriş yaptığı kapıdan alındı. Diğer tutuklu sanıklar ise duruşma salonuna binanın arka tarafından götürüldü. 41 sanık jandarma komandolarının oluşturduğu güvenlik koridorunda tek sıra halinde, kalabalığın ve basının önünde yürütüldü. Sanık eski YAŞ üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Öztürk'ün damadı Hakan Evrim'e Akıncı filo koridorunda kafa selamı veren örgütün sivil imamı Kemal Batmaz en önde yer alırken, arkasında da Öztürk yürüdü. Markalı ve ütülü bir gömlek giyen Öztürk'ün salona girişte dua eder gibi ağzını oynattığı görüldü. Sanıklardan, 15 Temmuz gecesi Ankara'yı bombalayan sanık pilotlara emir ve talimat veren eski Tuğgeneral Kubilay Selçuk ve rehin hali sonlanan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la Çankaya Köşkü'ne giden eski Tümgeneral Mehmet Dişli'nin de ön sıralarda olduğu görüldü. Sıranın sonunda ise sivil imamlar ile eski asker sanıklar yer aldı.
Milliyet

Tarabya'da Yaş Zirvesi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Başbakan Binali Yıldırım ile Tarabya Köşkü'nde bir araya geldi. Her iki ismin de resmi programında bulunman zirvenin bugünkü Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde olması, kritik şurayla ilgili teatide bulundukları yorumlarına neden oldu. Saat 15.30'da başlayan ve 21.30'da biten 6 saatlik zirveye G.Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de katıldı. TSK'da terfilerin ve emekliye sevk edilecek subayların durumunun kasaya yatırıldığı toplantıda görev süreleri dolan Kara Kuwetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın durumları da netleştirildi. Başbakan Yıldırım'ın çağrısı üzerine Yüksek Askeri Şura'nın olağan toplantısı bugün yapılacak. Şura üyeleri, toplantı öncesi Başbakan Yıldırım başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret edecek. Daha önce G.Kurmay Başkanlığındaki 'Çakmak Salonu'nda yapılan 'çok gizli' toplantı, G.Kurmay Karargahı dışında üçüncü kez Çankaya Köşkü'nde yapılacak. Şura bir günde tamamlanacak. Toplantıda FETÖ ile mücadele kapsamında TSK'daki çalışmaların yanı sıra albay, general/amiral lerin terfi ve atamaları ele alınacak.
Vatan

Büyükerşen'e Saldıran 3 Kişi Tutuklandı 
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e saldırıda bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan şüphelilerden emekli polis memuru, suç dosyasında 'adam öldürmekten', Yargıtay'da bekleyen 'ağırlaştırılmış müebbet' cezası bulunan kafe işletmecisi Mahfuz Banlı, yeğeni Yunus Mehmetoğlu ile olaya karışanlardan Yunus Emre Aksoy, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Nöbetçi mahkeme, diğer 2 şüpheli Mustafa Çetiner ile Aydın Tekin'i ise adli kontrol kararıyla serbest bıraktı. Tutuklanan 3 şüpheli Eskişehir H Tipi Cezaevi'ne götürüldü. Eski Bağlar Mahallesi Üniversite Caddesi'ndeki açık hava parkından yürüyerek geçen Büyükerşen, iş yeri sahibiyle tartışma yaşamıştı. Tartışma devam ettiği sırada iş yeri sahibinin yanında bulunan kişi, silahını çıkarıp Büyükerşen'i darbetmeye çalışmış, etraftakilerin araya girmesiyle Büyükerşen, yara almadan olay yerinden uzaklaştırılarak Haller Gençlik Merkezi'ne götürülmüştü. Olayla ilgili 5 şüpheli gözaltına alınmıştı
Vatan

DÜNYA  
Casusluk Dünyası Bu Kadını Konuşuyor 
İran'ın çıkarlarıyla aynı doğrultuda operasyonlar yapan ve endüstriyel sırları çalma konusunda uzmanlaşan 'Cobalt Gypsy' adlı bir hack topluluğu espiyonaj dünyasının bir hayli eski taktiğini günümüze uyarlayarak, dünya medyasının gündemine oturan bir kadın yarattı: Mia Ash. İngiliz Daily Mail gazetesine göre; Mia profilini internet korsanları oluşturdu. Fotoğrafı, Romanyalı masum bir öğrencinin sosyal medya hesaplarından çalındı. 29 yaşındaki Mia, Facebook, LinkendIn gibi sosyal ağlarda yüzlerce arkadaşı var. Yüksek eğitimine Londra'da başlamış. Hedef kişi için güvenilir bir figür. Mia'nın şubat ayında sanal dünyadan kaybolmadan önce ABD, İsrail, Hindistan ve S.Arabistan'da bulunan hassas kurumlarda görev yapan üst düzey yetkilileri ağına düşürdüğü ve İran gibi ülkeler için çok kritik gizli bilgileri ele geçirdiği ortaya çıktı.
Hürriyet

Eski Petrol Bakanı Pakistan'a Başbakan 
Pakistan'ın yeni başbakanı belli oldu. Pakistan Anayasa Mahkemesi'nin, Panama Belgeleri'ndeki yolsuzluk suçlamalarına ailesinin adı karışan Başbakan Navaz Şerif'in görevden alınmasına hükmetmesi ve Şerif'in istifa etmesinin ardından bu koltuğa, eski Petrol Bakanı Şahid Hakan Abbasi seçildi. Parlamentoda Abbasi'nin seçilmesinin ardından, iktidar partisi vekilleri, "Navaz Şerif" lehine tezahüratta bulunurken, yeni başbakan da, Şerif'in izinden gideceğini söyledi. Başbakan seçilmesinin ardından bir demeç veren Abbasi, siyasi rakiplerinin iddiasının aksine Şerif'in yolsuzluğa karışmadığına dair güveninin tam olduğunu belirtti. 342 sandalyeli Ulusal Meclis'te 188 üyesi olan Navaz Şerif'in partisi PML-N'nin adayı Abbasi, 221 oy aldı. Şi, ordularını küresel ve bölgesel tehditlere ve ulusal güvenlik ihtiyaçlarına göre modernize etme sürecine devam edeceklerinin altını çizerek, PLA'ya "Her an savaşa hazır durumda olmaları" çağrısını yaptı.
Milliyet

'Yaz Bakayım Oğlum' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, oğlu Donald Trump Jr.'a bir Rus avukatla görüşmesine ilişkin "yanıltıcı olduğu belirtilen" açıklamayı hazırlattığı iddiası ortaya atıldı. "Washington Post" gazetesinde yer alan habere göre, Trump, G-20 Zirvesi kapsamında Almanya'nın Hamburg kentindeyken oğlunun, Rus hükümetiyle ilişkisi bulunduğu iddia edilen Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile görüştüğü bilgisi basına sızdırıldı. Başkan Trump'ın danışmanları, bunun üzerine oğul Trump'ın kendisinin bir açıklama yapması gerektiğini gündeme getirdi. Washington Post, danışmanların, Trump Jr. ile Rus avukat arasındaki görüşmenin detayları ortaya çıktığında Beyaz Saray'ın açıklamalarının yanlış olmaması açısında bu şekilde hareket etmenin daha doğru olacağını düşündüklerini yazdı. Gazetenin iddiasına göre Trump, Hamburg'dan Washington'a dönüş yolunda oğluna, görüşmenin Rus çocuklarının Amerikalılar tarafından evlat edinilmesine yönelik olduğu yönünde bir açıklama yapmasını istedi. Trump Jr'ın açıklamasının, "New York Times" gazetesine yapıldığına işaret edilen Washington Post haberinde, "Trump tarafından dikte edilen bu açıklamanın" yanıltıcı olduğunun ortaya çıktığı kaydedildi. Gazetede, Trump'ın oğlu Rus avukatla görüşmeyi Hillary Clinton ile ilgili önemli bilgilerin bulunduğuna yönelik bir elektronik posta aldıktan sonra kabul ettiği iddiası yer aldı. Washington Post'a konuşan Trump'ın bir danışmanı ise, bu adımın gereksiz olduğunu ve Trump'ın oğlunun bu konuya müdahil olmaması gerektiğini belirtti. Rusya'nın ABD seçimlerini etkilediği iddiaları uzun süredir ABD'de tartışma konusu iken, Rusya soruşturmasına Özel Yetkili Savcı olarak eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Robert Mueller atanmıştı. Adalet Bakanı Jeff Sessions da isminin Rusya soruşturmasında anılması üzerine, kendisini soruşturmadan çekip Mueller'i görevlendirmişti.
Milliyet

Muhalefet Liderleri Evlerinden Alındı 
Venezuela'da yapılan Kurucu Meclis seciminin ardından ulkenin onde gelen iki muhalefet lideri yeniden gozaltına alındı. Nicolas Maduro karşıtı protestoların organizatorleri olarak gosterilen Leopoldo Lopez ile Antonio Ledezma, 2014'teki hukumet karşıtı gosterileri teşvikten halihazırda ev hapsinde tutuluyordu. İkisi de başkent Caracas'ın eski belediye başkanlarından olan Lopez ve Ledezma'nın istihbarat servisi tarafından evlerinden alındıkları belirtildi. Ulkede anayasayı yeniden yazacak olan ve muhalefetin kontrolundeki Kongre'yi feshetme yetkisine sahip olacak Kurucu Meclis icin yapılan secimleri muhalefet protesto etmişti. Secim gunu ulkede yaşanan olaylarda en az 12 kişi yaşamını yitirmişti. Maduro hukumeti secime 8 milyondan fazla kişinin katıldığını one surmuş, muhalefet ise bu rakamın gerceği yansıtmadığını iddia etmişti.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,5296-3,5306     
Euro: Euro 4,1690-4,1709
Sterlin: 4,6629-4,6689
Gram Altın: 143,8105-143,8823

Memur Zamlarına Komisyon Bakacak 
5 milyon memur ile memur emeklisine 2018 ve 2019'da yapılacak zam oranının belirleneceği toplu görüşme süreci dün başladı. İlk günkü görüşmelerde Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen zam önerilerini hükümete yani Kamu İşveren Heyeti'ne başkanlık eden Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu'na iletti. Sarıeroğlu, toplu görüşmeyi yürüten ilk bakan olarak kayıtlara geçti. Jülide Sarıeroğlu, 26 yıl sonra Çalışma Bakanı olan ilk isim. Bundan önce 1987-1991 arasında İmren Aykut da aynı bakanlıktaydı. Ancak memur kesimi ile toplu sözleşme görüşmeleri ilk kez Faruk Çelik'in Çalışma Bakanlığı döneminde yani 2012 tarihinde başlamıştı. İkişer yıllık dönemi kapsayan toplu görüşmelerin bu yıl dördüncüsü gerçekleştiriliyor. Dünkü toplantıda ayrıca komisyonların kurulmasına karar verildi. 11 hizmet kolu için 3 komisyon kurulacak ve bugün itibarıyla çalışmaya başlayacak. Komisyon raporu 11 Ağustos'a kadar tamamlanıp masaya sunulacak. Memur-Sen, hükümetin zam teklifini erkenden açıklanmasını istedi. Hükümet kanadı çağrıya olumlu yanıt geldi ve ilk teklifin 14 Ağustos'ta duyurulacağı bildirildi.
Posta

TMO Çiftçiye Güvence Verdi 
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) buğday, mısır, arpa ve pirinç için kendilerine verilen ithalat yetkisinin ihtiyaç halinde kullanılacağını açıkladı. Söz konusu yetkinin bu hasat sezonunda kullanılmayacağı belirtilen açıklamada "Asla üretici mağduriyetine sebep olunmayacaktır. Esas olan piyasa fiyat istikrarıdır. Üretici de tüketici de korunmuş olacaktır" denildi. Buğday üretiminin ihtiyacı karşılamakta olduğu ancak zaman zaman kaliteye bağlı olarak buğday fiyatlarının aşırı artabilmekte olduğuna dikkat çekilen açıklamada, arpa fiyatları ile ilgili şunlar kaydedildi: "Fiyatlar üretici lehine oluştuğundan TMO arpa için fiyat açıklamamıştır. Arpanın üretici elinden çıkması ile fiyatlarda olabilecek aşırı artışların kontrolü mümkündür." Bu hasat sezonunda buğday üretiminin 21.8 milyon ton, arpa üretiminin 7.5 milyon ton, mısır üretiminin 5.9 milyon ton ve çeltik üretiminin 900 bin ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş da ithalat kararına yönelik, "Bu kararlar geçici olarak fiyatları baskı altında tutabilir ancak bundan en büyük zararı üretici görecektir" dedi.
Posta

Sigara Düşürdü Gıda Yükseltti 
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, dün düzenlediği basın toplantısı ile yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. Enflasyonu düşürmeye odaklı ve sıkı bir politika duruşu altında, enflasyonun yüzde 5'lik hedefe kademeli olarak yakınsayacağını söyleyen Çetinkaya, "Enflasyonun 2017 sonunda yüzde 8.7 olarak gerçekleşeceğini; 2018 sonunda ise yüzde 6.4'e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz. Bu çerçevede enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2017 yılı sonunda yüzde 7.8 ile yüzde 9.6 aralığında (orta noktası yüzde 8.7), 2018 yılı sonunda ise yüzde 4.7 ile yüzde 8.1 aralığında (orta noktası yüzde 6.4) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu. Tahminlerde neden değişiklik yaptıklarını anlatan Çetinkaya, bu yıl için gıda enflasyonu tahminlerinin yüzde 9'dan 10'a güncellendiğini, bunun da yıl sonu enflasyon tahminine 0.2 puan eklediğini anlattı. Çetinkaya, "Son dönemde Türk Lirası istikrarlı bir seyir izlerken, petrol fiyatlarında belirgin bir düşüş gözlendiğini belirterek, "Böylece ABD doları cinsinden ithalat fiyatları varsayımında yapılan yukarı yönlü güncellemeye rağmen Türk Lirası cinsi ithalat fiyatları 2017 yıl sonu enflasyon tahminini 0.1 puan aşağı çekti. Ayrıca tütün ürünlerinde otomatik vergi artışının gerçekleşmemesi sonucunda, alkol-tütün ürünlerinin yıl sonu tüketici enflasyonuna etkisi, bir önceki enflasyon raporu tahminine göre, 0.1 puan düşürücü yönde oldu. Bu çerçevede, yüzde 8.5 olarak açıkladığımız 2017 yıl sonu tüketici enflasyonu tahminimizi yüzde 8.7'ye yükselttik. Diğer taraftan, 2018 yıl sonu tüketici enflasyonu tahminini ise yüzde 6.4 olarak koruduk. Çıktı açığındaki kapanmanın 2018 yıl sonu enflasyonunu 0.1 puan artıracağını, Türk Lirası cinsi ithalat fiyatlarına dair varsayımlardaki güncellemenin ise söz konusu etkiyi telafi edeceğini tahmin ediyoruz" dedi. Gelecek dönemde para ve sadeleşme politikalarının nasıl bir seyir izleyeceğine yönelik soru üzerine Çetinkaya, enflasyonunun ana eğilimindeki düzelmenin kademeli gerçekleşeceğini ifade etti. Söz konusu patikaya dair öngörülerini enflasyon raporunda paylaştıklarını hatırlatan Çetinkaya, hali hazırda beklentilerde ve fiyatlama davranışlarında katılığın büyük ölçüde devam ettiğini, çekirdek enflasyon görünümündeki iyileşmenin henüz sınırlı düzeyde olduğunu kaydetti.
Hürriyet

Turizmde Rusya Etkisi 
Türkiye 2016'nın ardından 2017'de turizmde toparlanmaya devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre ilk 6 ayda Türkiye'ye gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 14 artarak, 10 milyon 740 bin 226'dan 12 milyon 249 bin 449'a çıktı. Her ne kadar yükseliş yaşanmış olsa da 2015'in ilk 6 ayındaki 14 milyon 894 bin 754 kişinin gerisinde kalındı. Sadece haziran ayı dikkate alındığında ise 2016'da 2 milyon 438 bin 293' kişi Türkiye'ye gelirken, 2017'de yüzde 43 yükselişle 3 milyon 486 bin 940 kişiye ulaşıldı. Haziran 2015'te Türkiye'yi tercih eden yabancı turist sayısı ise 4 milyon 123 bin 109 kişi olmuştu. Ocak-haziran döneminde Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke 1 milyon 692 bin 103 kişiyle Rusya oldu. Geçen yıl iki ülke arasında yaşanan sorunlar nedeniyle Rusya'dan gelen turist sayısı söz konusu dönemde 183 bin 828 kişide kalmıştı. 2017'de ulaşılan Rusya'dan gelen turist sayısı ile birlikte 2015'teki 1 milyon 454 bin 618 sayısı da geçilmiş oldu. Turizmde kişi sayısında yaşanan toparlanmanın en büyük kaynağı da Rusya'dan sağlandı. Rusya'nın ardından Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke ise Almanya oldu. Almanya'dan ilk 6 ayda Türkiye'ye gelen kişi sayısı geçen yıla göre 1 milyon 502 bin 949'dan 1 milyon 246 bin 744 kişiye gerilese de, Türkiye'nin en önemli pazarlarından biri olduğunu bir kez daha gösterdi. 2015'in Ocak-Haziran döneminde Almanya'dan gelen turist sayısı 2 milyon 109 bin 763 kişiyle rekor seviyelere ulaşmıştı. Rusya ve Almanya'nın ardında Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında üçüncü sırada Gürcistan yer aldı. Gürcistan'den gelen turist sayısı geçe yıl 1 milyon 38 bin 228 kişi olurken, 2017'de 1 milyon 73 bin 271'e çıktı. Haziran ayında Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke yine Rusya oldu. Rusya'dan gelen turist sayısı 763 bini geçti. Almanya ile yaşanan gerilimin de haziran ayı itibariyle etkisinin çok fazla olmadığı görüldü. Almanya'dan gelen turist sayısı da 345 binden 383 bine çıktı. Ancak bu yükselişe rağmen 2015 Haziran ayındaki 556 binlik sayının çok gerisinden kalındı. İstatistiklere göre Almanya dışındaki birçok Avrupa ülkesinde kaybın devam ettiği görüldü
Hürriyet

İhracat Dolu Dizgin! 
Temmuz ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31.2 artışla 11.5 milyar dolar oldu. Bu yüksek artışta geçen yıl aynı dönemde (15 Temmuz darbe girişimi yaşandı) ihracattaki yüzde 18.7'lik düşüşün yarattığı baz etkisi ve Ramazan bayramı tatili değişikliği nedeniyle bu yıl artan işgücünün etkisi görülüyor. Temmuz ayında otomotiv sektörü ihracatı yüzde 41 yükseliş kaydederken, en büyük pazar olan Almanya'ya ihracat da aynı ayda yüzde 28 artış kaydetti. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ilk yedi ayda ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.7 artışla 88.9 milyar dolar olduğunu, son 12 aylık ihracatın ise bir önceki yıla göre yüzde 7.5 artışla 150.2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti. Büyükekşi, "TÜİK verilerine göre 2011 yılı Ağustos ayında yakaladığımız yüzde 31.9'luk artıştan sonra gelen en yüksek oran. Yani son 6 yılın en iyi, son sekiz yılın en iyi ikinci performansı" dedi. "İhracat artış oranında çok önemli bir rekora imza atmış olduk" diyen Büyükekşi, şöyle devam etti: "15 Temmuz'dan sonra ne demiştik: 'Çarklar dönüyor, üretim devam ediyor'. Geçen yıl Ramazan Bayramı'nın Temmuz ayına gelmesi dolayısıyla, bu yıl işgünü sayısı geçen yıla göre 3 gün daha fazla. Ancak verilere baktığımızda, yüzde 31.2'lik artışın yüzde 20'sinin yapısal artış olduğunu görüyoruz. Yani Bayram tatili etkisi olmasaydı da ihracatımız en az yüzde 20 artış kaydedecekti."
Milliyet

Elektrikte Serbest Tüketici 4.4 Milyonu Aştı 
Elektrikte serbest tüketici abone sayısı Temmuz'da bir önceki aya göre yüzde 16.3 artarak 4 milyon 437 bin 181 oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) serbest tüketici limitini yıllık 2 bin 400 kilovatsaate düşürmesinin ardından ortalama aylık 82 lira ve üzeri elektrik faturası ödeyen abonelerin, elektriği istediği tedarikçiden almasının önü açılmıştı. Enerji Piyasaları İşletme'nin verilerine göre, Temmuz'da serbest tüketici sayısının en fazla olduğu şehir, 1 milyon 273 bin 720 aboneyle İstanbul oldu. İstanbul'un Avrupa yakasında 885 bin 679, Asya yakasında 388 bin 41 serbest tüketici sisteme dahil oldu. İstanbul'u, 427 bin 269 serbest tüketiciyle İzmir ve 354 bin 449 aboneyle Antalya takip etti. Grup bazında en fazla serbest tüketici kaydı 3 milyon 31 bin 530 ile meskenlerde gerçekleşti. Meskenleri, 1 milyon 317 bin 738 abone ile ticarethaneler izledi.
Vatan

500 Milyarlık KOBİ Kredisi 
Bankaların KOBİ'lere kullandırdığı toplam nakdi kredi tutarı, Haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.2 artarak 485.7 milyar lira oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, KOBİ kredileri bazında en fazla artış küçük ölçekli işletmelere verilen kredilerde yaşandı. Küçük ölçekli işletmelere kullandırılan kredi tutarı, 1 yılda yüzde 20.5 artarak 162.5 milyar liraya ulaştı. Söz konusu dönemde toplam krediler içinde en fazla payı yüzde 39.9 ile orta büyüklükteki işletmelere kullandırılan krediler aldı. KOBİ niteliğinde toplam müşteri sayısı 2017'nin haziran sonu itibarıyla yıllık bazda yüzde 9.2 artarak 4.1 milyona çıktı.
Vatan

SPOR 
Avrupa'ya erken veda eden Cim Bom'da, Tudor'un yerine Lucescu'nun geleceği konuşuluyordu. Ancak Galatasaray yönetimi, 72 yaşındaki çalıştırıcıyı bu kez başka bir göreve getirmek için kolları sıvamıştı. Galatasaray'da futbol direktörlüğüne getirilmesi düşünülen Mircea Lucescu ile ilk teması yöneticilerinden Can Topsakal kurmuştu. Romanya'ya giden Topsakal, Mircea Lucescu ile yaptığı ön görüşmede kulübün isteklerini anlatmıştı. 3-4 gün süre talep eden Rumen hocaya resmi imza attırmak için dün Başkan Dursun Özbek, Romanya'ya gitti. Bükreş'te geç saatlere kadar devam eden toplantıda Özbek, "Futbol şubesini sana emanet edeceğiz. Her konuda kararı sen alacaksın. İşine karışan olmayacak" dedi, yıllık 1 milyon euro önerdi. Mircea Lucescu'dan da karşı talep geldi. Lucescu, İgor Tudor'un gönderilip son olarak Yunan ekibi Xanthi'yi çalıştıran 48 yaşındaki oğlu Razvan Lucescu'nun teknik direktör olması durumunda teklifi kabul edeceğini söyledi. Geç saatlerde Türkiye'ye dönen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Görüşmeler olumlu geçti. Sayın Lucescu bize kesin kararını yarın (bugün) bildireceğini söyledi" açıklamasını yaptı.
Posta

Başakşehir için beklenen gün geldi. Turuncu-Lacivertliler; Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu rövanş karşılaşmasında Belçika ekibi Club Brugge'ü konuk edecek. Fatih Terim Stadı'ndaki mücadele saat 20.45'te başlayacak, Aspor'dan naklen yayınlanacak. Avrupa arenasında sadece 7 maça çıkan Medipol Başakşehir; hem Avrupa kupalarındaki ilk galibiyetini almak hem Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez play-off turuna adını yazdırmak hem de Club Brugge'ü yenen ilk Türk takımı olmak istiyor. Teknik direktör Abdullah Avcı ve futbolculardan Edin Visca dün basın toplantısı düzenledi. Avcı, "Avrupa arenasında henüz çok yeniyiz. Hedefimiz ya Şampiyonlar Ligi ya da UEFA Avrupa Ligi'nde grup aşamasına kalabilmek. Öncelikle hedefimiz tabii ki Şampiyonlar Ligi. Deplasmanda alınan 3-3'lük skorla avantaj yakalasak da rövanş 0-0 başlayacak. Beraberliğe oynayacak bir yapıya sahip değiliz. Turu getirecek skoru almak için mücadele edeceğiz" dedi. Visca da şöyle konuştu: "Karşımızda sürekli Avrupa'da boy gösteren, deneyimli takım var. Belçika'daki maçın ilk yarısında oynanamamıştık, ama ikinci yarı iyiydik. 1 hafta boyunca eksiklerimize iyi çalıştık. Bu kez aynı hataları tekrarlamayıp, turu geçmek istiyoruz."
Posta

Tokyo'nun ev sahipliği yapacağı 2020 olimpiyatlarının ardından sıradaki iki olimpiyat oyunlarının da ev sahipliği belli oldu. Paralimpik oyunları ile birlikte düzenlenen yaz olimpiyat oyunlarında 2024 Fransa'nın başkenti Paris'te, 2028 ise ABD'nin Los Angeles şehrinde organize edilecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) öncelikle, Los Angeles'ın 2028 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmak için teklifte bulunduğunu açıkladı. Başkan Thomas Bach, "IOC, Los Angeles'ın olimpiyat adaylığı için aldığı kararı memnuniyetle karşılıyor ve bu teklif, eylül ayındaki toplantıda onaylanması için gündeme gelecek" diye konuştu. IOC'nin Los Angeles Olimpiyat Komitesi'ne, 2028 Yaz Olimpiyat Oyunları'nın hazırlık sürecinde 1.8 milyar dolar destekte bulunacağı da belirtildi. Paris ve Los Angeles aday olduğu 2024 ve 2028'in ev sahiplerinin aynı anda belirlenmesi kabul edilmiş, hangi şehrin 2024'teki oyunlara ev sahipliği konusunda anlaşması talep edilmiş, 2028'deki oyunlar diğer aday şehirde düzenlenecekti. Böylece 2024 Paris'te, 2028'in Los Angeles'ta düzenleneceği belirtiliyor. İki şehir de oyunlara üçüncü kez ev sahipliği yapacak.
Milliyet

Süper Lig'de son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş yeni santrforunu bulmak üzere Bu yaz transfere Caner Erkin'in bonservisini alarak başlayan siyah-beyazlılar, ardından Atınç Nukan'ı yine kiralamış, dünyaca ünlü Portekizli stoper Pepe'yi renklerine bağlamış ve G.Antep'ten genç yetenek Orkan Çınar'ı almıştı. KARTAL şimdi de İspanyol golcü Alvaro Negredo'yu açıklamanın hazırlığını yapıyor. Kulüp adına görüşmeleri yapan menajer Ahmet Bulut dün Negredo'nun bonservisini elinde bulunduran Valencia'nın yetkilisi Mateo Alemany ve 31 yaşındaki yıldızın menajeri Juanma Lopez ile bir araya geldi. YAPILAN toplantı sonrası bu üçlüyü görüntüleyen İspanyol medyası transferin açıklanmasının an meselesi olduğunu ve Negredo'nun 1-2 gün içinde İstanbul'a gidip resmi imzayı atacağını yazdı. ÖTE yandan Negredo'nun siyah- beyazlılardan yıllık 3.4 milyon Euro garanti ücret alacağı, sözleşmesi 2019 yılında bitecek olan deneyimli futbolcunun satın alma opsiyonunun ise 7 milyon Euro olduğu iddia edildi.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme