.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

3 Ağustos 2017 Perşembe

03.08.2017 Genel Gündem03.08.2017 Perşembe
TÜRKİYE 

Paris Gecelerinde Bylock Yazışmaları 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda eski özel yetkili savcı Cihan Kansız ile eski İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Mehmet Karababa, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi soruşturmaların en etkili isimlerindendi. Savcı Cihan Kansız tutuklama kararı istiyor, Hâkim Mehmet Karababa da tutukluyordu. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'u sorgulayan ve tutuklanmasını talep eden, savcı Cihan Kansız'dı. Başbuğ'un tahliye isteğini reddeden ve Ahmet Şık'ın basılmamış kitabına toplatma kararını veren ise Karababa'ydı. Bir dönemin yasadışı dinleme kararlarının altında da hep o iki ismin imzası vardı. MİT'te geliştirilen yazılımla tek tek deşifre edilen ByLock yazışmalarından biri de Kansız ve Karababa'ya ait. Hürriyet'in ulaştığı o ByLock yazışmalarının tarihleri 2 Kasım 2015, 9 Aralık 2015 ve 4 Ocak 2016. 9 Aralık 2015'teki konuşmanın özelliği, Cihan Kansız'ın yurtdışına kaçtığı 3 Aralık 2015'ten 6 gün sonra olması. Kansız, ByLock'tan Karababa'ya yazarken "Soğuk bir Paris gecesinden" diye başlıyor. 4 Ocak 2016'daki yazışmanın konusu ise kaçan FETÖ'cülere ilişkin. Mehmet Karababa, Cihan Kansız'ın yurtdışına kaçışının ardından pasaportunun iptaline ilişkin "İnşallah pasaport problemi çözülür ya da süreç sonlanır" mesajı iletiyor. Kansız geri dönme niyetinde olmadığını yazarken, Karababa, "Asıl hedef, sen, Zek (Zekeriya Öz için kullandıkları lakap) ve Fikret'siniz (eski savcı Fikret Seçen). Zaten birkaç kişisiniz" diyor. O tarihte henüz yurtdışına kaçmamış olan Karababa, "Buralarda artık anlık olarak kaçma imkânı olamayanlar gayubiyette (kayıplara karışmak)" diye yazıyor.
Hürriyet


Fotoğrafını Yalanladı 
Sincan Cezaevi Kampusu içindeki Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk savunmayı, 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü'nde darbe girişimini yönettiği iddia edilen sivil imam Kemal Batmaz yaptı. Batmaz, savcılık ifadesinde "Adil Öksüz'ü tanımıyorum" demişti. Batmaz dün mahkemede ise "Adil Öksüz'ü kayınbiraderi Abdülhadi Yıldırım'ın yanında birkaç kez gördüm. Bu nedenle merhabalaşmış olabiliriz. Çünkü göz aşinalığı var. Bu tanıdığım anlamına gelmez" diye konuştu. 486 sanıklı davanın görüldüğü mahkemede, Batmaz'ın 13 Temmuz 2016 günü Adil Öksüz'le Atatürk Havalimanı'nda yürürken ve 15 Temmuz 2016 gecesi Akıncı Üssü 143. Filo koridorlarında çekilen görüntüleri izletildi. 143. Filo görüntülerinden 700 bin resim çıkarılarak 'kesin tanımlama' yapılan bilirkişi raporuna rağmen Batmaz, mahkeme başkanı Selfet Giray'ın "Siz görüntülere baktınız mı" sorusuna, "Ben değilim. Bana benzemiyor" yanıtını verdi. Batmaz, Atatürk Havalimanı'nda darbenin kilit ismi Adil Öksüz ile arka arkaya ve yan yana yürümelerinin ise tesadüf olduğunu savundu. Batmaz, "Atatürk Havalimanı görüntülerini kabul ediyorum, benim" dedi. Başkan Giray'ın Kaynak Holding'deki genel müdürlük görevine ilişkin "Cemaat kendi mensubu olmayan birine genel müdürlük gibi bir yetkiyi verir mi" sorusu üzerine Batmaz, "Başarılı olduğum için getirdiler. Maaş bir holdingde verilen maaşın çok altındaydı. Ben de 14 yıl çalışıp piyasadaki bazı ifadelerden sonra ayrıldım" dedi.
Hürriyet

AİHM'den Ret 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tahliye başvurusunu reddetti. 29 Haziran 2017 tarihli başvuruda, açlık grevi sonucu sağlık sorunları yaşadıkları, tutukluluk koşullarının sağlık durumlarını daha da kötüleştirdiği belirtilen Gülmen ve Özakça'ya AİHM, daha önce de açlık grevini sona erdirme ve gerekli tıbbi muayenelerin yapılması için yetkililerle etkin biçimde işbirliği yapma çağrısında bulunmuş, hükümetten de başvuranların sağlık durumlarıyla ilgili bilgi talep etmişti. AİHM dün açıkladığı ret kararında, mahkemeye sunulan sağlık raporları ve diğer bilgiler ışığında, Sincan Devlet Hastanesi'nde tutuklu bulunmalarının, başvuranların hayatı açısından gerçek ve yakın bir tehlike oluşturmadığını belirtti. AİHM ayrıca Gülmen ve Özakça'yı açlık grevine son vermeye davet etti. Kararda, başvuranların "yaşam hakkı" ve "kötü muamele yasağı" kapsamında gerekli tüm tedbirlerin alınması ve bakımlarının titizlikle sağlanmasının hükümetten beklendiği belirtildi.
Hürriyet

Sivil 'Askeri Şûra' Jet Hızıyla Tamamlandı 
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında dün toplanan 4 saatlik sivil ağırlıklı Yüksek Askeri Şura'da, TSK'nın komuta kademesi sil baştan değişti. Dünkü şuraya da katılan ve iki yıllık görev süreleri dolan üç kuvvet komutanı, emekliye ayrıldı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın yerine Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun yerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın yerine de Muharip Hava Kuweti Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz getirildi. Güler, TSK teamülleri işletilirse 2019 yılında koltuğunu devredecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın yerine bu göreve getirilecek ve yaş haddini dolduracağı 2021'e kadar bu görevde kalacak. Deniz Kuwetleri Komutanlığı'na getirilen Koramiral Özbal, Oramiral Bostanoğlu'nun yanı sıra kendisinden kıdemli biri oramiral dört komutan bulunmasına karşın, bu görev için tercih edildi. Bostanoğlu'nun emekli edilmesinin yanı sıra Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele'nin de emekli edilmesi dikkati çekti. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Genelkurmay Başkanvekilliği görevine getirilen Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar da bu görevine bir yıl daha devam edecek. Başbakan Yıldırım başkanlığındaki 2017 olağan Yüksek Askeri Şura toplantısı, Çankaya Köşkü'nde 4 saat sürdü. Toplantıda alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. Kararların Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından ardından açıklamalar orgeneral/ oramiral rütbesindeki komutanlar için Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından, diğer komutanlar için ise Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinden yapıldı. Dünkü toplantının 4 asker üyesinden Orgeneral Akar'ın görev süresi 2019'da dolacağından, bu göreve iki yıl boyunca devam edecek. Ancak toplantının diğer 3 asker üyesi emekliye ayrıldı. Kuwet komutanlıkları görevinde ikişer yıllık sürelerini dolduran bu isimler, mevzuat gereği Bakan Canikli'nin teklifiyle bir yıl daha bu görevde kalabiliyordu. Ancak her üç komutan için de bu yönde bir karar alınmadı.
Milliyet

Birlikte Mücadele Vatan Görevi Oldu 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanlığı'nca hazırlanan, "Adalet Yürüyüşü" kitabına yazdığı sunuş yazısında, "Ülkemizde adalet bozuldu, her şey bozuldu. Artık bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız. Bundan sonra ülkesini seven bütün yurttaşlarımızın ülkemizde hak, hukuk, adaletin sağlanması için bir araya gelmesi, birlikte mücadele etmesi kaçınılmaz bir vatan görevi olmuştur" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran'ın koordinasyonunda hazırlanan 86 sayfalık kitaba yazdığı sunuş yazısında şunları kaydetti: Ülkemiz son 15 yıldır tarihinde görmediği adaletsizliklere tanık olmuştur. Devletin içine sızmış bir cemaat, ona destek olan iktidar sahipleri ve bütün bu olanlar karşısında üç maymunu oynayan yandaş medya ve çıkar çevreleri yargı başta olmak üzere ülkemizin omurgasını oluşturan TSK, emniyet, maliye gibi yüzyıllık geleneklere sahip kurumlarının kurumsal yapılarının bozulmasına, zayıflamasına neden olmuştur. Yargı kurumlarında hak, hukuk, adalet, adil yargılanma hakkı yok edilmiştir. Dış ilişkilerimizde bize rehber olan büyük lider Atatürk'ün 'yurtta barış, dünyada barış' ilkesinden saparak komşularımızla düşman olunmuş, Avrupa Birliği'ne uyum süreci bitirilmiştir. Günübirlik kararlarla ülkemizin dış dünya ile olan siyasi ve ekonomik ilişkilerinin bozulmasına neden olunmuştur. Ülkemiz maalesef yargıda, yürütmede ve yasamada, her alanda, tek adamın esiri olmuştur. Tek adam rejimi ülkemizi demokratik değerlerden ve dış dünyadan uzaklaştırmaktadır. 2015 Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde önceki yıla kıyasla 21 sıra gerileyerek 102 ülke arasında 80'inci oldu. Dünyada itibar kaybediyoruz.
Milliyet

'Vip Dinleme' İddianamesi Kabul Edildi 
İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 238 sayfalık iddianamede FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen ile meslekten ihraç edilen eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan'ın da arasında bulunduğu 45 şüpheli hakkında "Silah terör örgütü kurmak ve üye olmak", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme", "Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği" ve "Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Kaydetmek" suçlarından çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi. İddianamede soruşturmanın, Hürriyet Gazetesi'nde 3 Aralık 2014 günü yayınlanan "Dinlenen VIP İsimler" başlığı altında yapılan haber üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca resen soruşturman başlatıldığı vurgulandı. İddianamede, "Fetullah Gülen'in talimatıyla şüphelilerin İstanbul ve diğer illerde yapılan veya yapılacak olan operasyon ve faaliyetlere zemin hazırlamak amacıyla emniyet istihbarat şubelerini bir casusluk örgütü mantığı ile kullandığı, dinlemeleri, örgütün amacına uygun, şantaj ve tehdite yarar nitelikte belge ve suç delili toplama alanı olarak kullanmaya çalıştıkları" ifade edildi. İddianamede bu kapsamda 44 şüpheli istihbarat polisinin 59 ismi hukuka aykırı bir şekilde dinledikleri belirtildi. Bu isimlerden CHP Milletvekili Muharrem İnce, iş adamları Ferit Şahenk, Mehmet Emin Karamehmet ve Mustafa Süzer "Şikayetçi" sıfatıyla yer alırken diğer kişiler ise "Mağdur" sıfatıyla yer aldı. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmanın 19 Aralık'ta Silivri Cezaevinin karşısında yer alan duruşma salonda yapılmasına karar verdi
Vatan

30 İHA 20 Bin Saattir Havada! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dönemde terörle mücadele operasyonlarında öne çıkan ve TSK'nın envanterine girdiğinden beri PKK'nın kırsal alandaki etkinliğini kısıtlayan Bayraktar TB2 İHA'ların üretildiği Baykar'ın Ar-Ge ve üretim tesislerini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyareti sırasında Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Genel Müdür Haluk Bayraktar ve damadı Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tesisler ve üretilen İHA'lar hakkında brifing verdi. Baykar'ın tesislerinde yaklaşık 1.5 saat kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Hava Aracı Elektronik Donanım Tasarım', 'Hava Aracı Tasarım ve Analiz', 'Gömülü Yazılım', 'Montaj ve Kompozit İmalat' birimlerini inceledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verilen brifingte, şu ana kadar güvenlik güçlerinin envanterinde bir kısmı silahlı 30 İHA'nın görev yaptığı anlatıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 18, Jandarma Genel Komutanlığı'nda 6 ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 6 adet olmak üzere terör operasyonlarında aktif görev yapan toplam 30 İHA'ya 24 saat esaslı lojistik ve teknik destek verildiği ifade edildi. Ayrıca Bayraktar TB2'nin sorun yaşamadan havada 20 bin saatlik, yani kesintisiz 833.3 gün, yaklaşık 28 aylık uçuşu geride bıraktığı da belirtildi.
Vatan

DÜNYA 
Yaptırım Savaşları 
ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'ya yeni yaptırımlar içeren yasa tasarısını onayladı. İran ve Kuzey Kore'ye karşı da müeyyideler içeren tasarı, Başkan'ın söz konusu yaptırımları Kongre onayı olmaksızın hafişetme yetkisini de elinden alıyor. Trump, "ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma" yasa tasarısına bir açıklama ekleyerek, yaptırımları 'son derece kusurlu' diye nitelendirdi. Trump, "Sorunlarına rağmen, ulusal birlik yararına bu yasayı imzalıyorum" dedi. ABD liderinin bu hamlesine Rusya'dan tepki gecikmedi. Rusya lideri Vladimir Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov, Moskova'nın bu karara misillemede bulunmayı düşünmediğini ifade etti. Peskov, "Misilleme tedbirleri önceden alındı" dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Daha ileri yaptırım hakkımızı saklı tutuyoruz" denildi. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de yasanın birkaç sonucu olacağını ifade etti. "İlk olarak yeni ABD yönetimiyle ilişkilerin düzelme umudu tükenmiştir" diyen Medvedev, açıklamalarını şöyle sıraladı: "İkinci olarak ABD, Rusya'ya tam teşekküllü bir ticaret savaşı ilan etti. Üçüncü olarak ise Trump yönetimi küçük düşürücü bir şekilde idari yetkilerini Kongre'ye devrederek zayışık gösterdi." Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de, "ABD'nin yaptırımları Rusya'da petrol ve doğal gaz işi yapan Avrupalı şirketlere zarar verirse, AB karşı tedbirlere başvuracaktır. ABD'ye karşı ekonomik çıkarlarımızı korumak zorundayız ve bunu yapacağız" dedi.
Hürriyet

Prens Philip'le Son Kez 
İngiltere Kraliçesi 2'inci Elizabeth'in eşi 96 yaşındaki Prens Philip, dün kamu görevlerinden çekilerek son kez resmi unvanıyla bir törene katıldı. Edinburgh Dükü Philip, 65 yıl süren kamu görevine Buckingham Sarayı'nda deniz piyadelerinin katıldığı bir yardım etkinliğiyle veda etti. Buckingham Sarayı'ndan gelen açıklamaya göre, Philip'in gelecekte bazı etkinliklerde Kraliçe Elizabeth'e eşlik edebileceği de bildirildi. Prens Philip'in Mayıs ayında emekliye ayrıldığı açıklanmıştı. Konuyla ilgili konuşan İngiltere Başbakanı Theresa May, Prens'e 'ülkenin tüm minnettarlığını ve iyi dileklerini ilettiğini' belirtirken, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, "Hak edilmiş emekliliğinde en iyi dileklerimi sunuyorum" dedi. Philip, 1952 yılından beri 22 bin 219 etkinliğe katıldı.
Milliyet

'1 Milyon Hayali Oy!' 
Venezuela'da 30 Temmuz'da gerçekleştirilen ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun zafer ilan ettiği seçimlerle ilgili şok bir açıklama geldi. 2004 yılından beri ülkede yapılan seçimlerde hükümetle birlikte çalışan ve seçim sistemini düzenleyen Smartmatic firmasının CEO'su Antonio Mugica, seçime katılım oranının hükümetin açıkladığından en az 1 milyon daha az olduğunu belirtti. İngiltere'nin başkenti Londra'da bir basın toplantısı düzenleyen Mugica, "Büyük bir üzüntüyle açıklıyorum ki, 30 Temmuz seçimlerinde oy kullanma oranlarıyla oynama yapılmıştır" ifadesini kullandı. Venezuela'da, anayasanın yeniden yazılması için oluşturulacak kurucu meclis temsilcilerinin belirlenmesine yönelik seçimde katılım oranının yüzde 41.53 olduğu, bunun da 8 milyon 89 bin 320 kişiye karşılık geldiği açıklanmıştı. Muhalefet ise, sadece 2-3 milyon kişinin oy kullandığını ve katılımın yüzde 12 olduğunu öne sürerek hileli seçimi tanımadıklarını açıklamıştı.
Milliyet

5 Ağustos'ta İran'a İade 
Son 3 yıldır Türkiye'de yaşayan İranlı kadın gazeteci Nida Emin, 5 Ağustos'ta ülkesine iade edilmesi halinde idam cezasına çarptırılacağını öne sürüyor. Alman basınında çıkan haberlere göre İranlı yetkililer, genç kadını İsrail adına ajanlık yapmakla suçluyor. Kadın hakları alanında çalışmaları olan 33 yaşındaki muhabir, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından kendisini 'mülteci' olarak tanımasına karşın Türk makamlarının kendisini sınırdışı etmeye hazırlandığını iddia ediyor. Çeşitli internet siteleri için haber hazırlayan Emin, aynı zamanda 'Times of Israel' gazetesinin Farsça yayın yapan internet sayfasına da yazılar gönderiyor. BM yetkilileri, Emin'in ülkesine iade edilmesi halinde, işkence göreceğini, hatta idam edileceğini savunuyor. Emin, İran yerine mülteci olarak kendisini kabul edecek üçüncü bir ülkeye gönderilmek istiyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,5365-3,5399     
Euro: Euro 4,1932-4,1960
Sterlin: 4,6795-4,6841
Gram Altın: 143,6042-143,7442

Euro'ya Dolar Dopingi 
Amerika'da 8 Kasım 2016'da yapılan seçimleri Donald Trump kazanınca dolar tüm dünyada yükselişe geçmişti. Çünkü Trump'ın altyapı yatırımları ve vergi indirimi gibi ekonomiyi canlandıracak seçim vaadleri vardı. Ancak aradan geçen sürede Trump, önemli seçim vaadlerinin çoğunu hayata geçiremedi. Siyasi karışıklar da Trump'ın peşini bırakmadı. Belirsizlik ekonomiyi etkiledi. Amerika Merkez Bankası Fed de bu ortamda faiz artırmayacağının sinyalini verince dolar tüm dünyada değer yitirdi. Buna karşılık Avrupa ekonomisi toparlanma, Avrupa Merkez Bankası da piyasaya her ay pompaladığı 60 milyar euro'yu kısma sinyali verdi. Trump'ın seçimi kazanmasıyla 1 euro 1.03 dolara kadar düşmüştü ama Avrupa'dan gelen bu haberle 1 euro dün 1.19 dolara çıktı. Bir başka ifadeyle euro/dolar paritesi 1.19'a yükseldi. Bu, son 31 ayın en yüksek seviyesi. Euro'nun son 7 ayda dolara karşı kazandığı değer yüzde 13. Bu parite etkisi yurtiçi piyasalara da yansıdı ve euro 4.2008'le rekor kırdı. Euro, Ocak başında 3.70'ti. Uzmanlar, paritenin 1.20'yi aşmasını euro/TL'nin de 4.25 seviyesine çıkmasını bekliyor.
Posta

'Türkiye'de Fırsat Var' 
Türkiye, bu yılın ilk üç ayında yüzde 5 büyümüştü. Bu büyümenin yüzde 2.2'si ise ihracattan gelmişti. Önceki gün açıklanan Temmuz ihracatında ise son altı yılın rekoru kırıldı. İkinci üç ayda ihracatın da etkisi ile büyümede yüzde 5'in üstüne çıkılacağını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, üçüncü üç ayda ise büyümenin yüzde 7'yi aşacağını söyledi. Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED), İstanbul'da dün düzenlediği Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı'nda konuşan Nihat Zeybekci, "Dördüncü üç ayla da Türkiye'de ihracatın büyümeye verdiği katkıyla, son derece pozitif bir dönem başlayacak. Bunu sürdürülebilir hale getireceğiz. Alacağımız tedbirlerle bunları sağlayacağız" diye konuştu. Nihat Zeybekci, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin 10 yılda milli geliri iki katına çıkarma, enerji üretim ve tüketimini iki kat artırma, ulaştırma ile ilgili yaklaşık 200 milyar dolar civarında yatırım yapma ve sağlıkta yeniden yapılanma hedeflerinin bulunmadığını söyledi. Zeybekci, sadece bu nedenle bile Türkiye'nin bir fırsatlar ülkesi olduğunu belirtti.
Posta

Cern'in 4 İhalesini Türk Firmaları Aldı 
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından bu yılın ilk altı ayında açılan 89 ihaleden 4'ünü Türk firmalarının kazandığı, alınan ihalelerin toplam tutarının 300 bin Euro'yu aştığı bildirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) yapılan yazılı açıklamada, CERN ihalelerinin sonuçlarına ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, Türk firmalarının ihale pazarından daha fazla pay alabilmesi için ihale süreçlerine katılımda koordinasyonu sağlamak üzere TOBB bünyesinde kurulan CERN Sanayi İrtibat Ofisinin çalışmalarını hızlandırdığı belirtildi. Atom altı parçacık fiziği konusunda bilimsel araştırmalar ve buluşlar yapan CERN'in, 2026 yılına kadar devam edecek büyük altyapı çalışmaları ve ekipmanlarda yapılacak değişiklikler için düğmeye bastığına işaret edilen açıklamada, 2017'de geçen yıla oranla açılan ihale ve alımların sayısında yüzde 100 artış kaydedildiği bildirildi. Açıklamaya göre, Kayseri'den Gözüküçük Makina geçen mart ayında, CERN için özel olarak imal edilecek 3 farklı tipte ve toplam 4 bin 480 adet hassas koruma kalkanını ilk numune ve süreç onaylarını başarıyla geçerek teslim etti. Üretiminin yüzde 75'ini Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerine ihraç eden Gözüküçük Makina, yerli iş gücü ve son teknoloji üretim makineleri kullanarak enerji, elektrik, elektronik, medikal ve makine sektörlerine metalden mamul hassas parçalar imal ediyor. ?? İstanbul merkezli Mistel Kablo ise 8 firmayı geride bırakarak Esnek Bara ihalesini kazandı. Firma, 5 farklı tipte 19 bin siparişin teslimatını haziran ayında yaptı. ?? Haziranda sonuçlanan 2 ayrı ihalede rakiplerini geride bırakan EGE/GEMA Endüstriyel Kontrol ve ASAŞ Alüminyum, ALICE deneyindeki dedektör soğutma sisteminde kullanılacak hassas kontrol valşeriyle Super Proton Synchrotron (SPS) hızlandırıcısında yer alan radyo frekans koaksiyel kablo takımları için özel alüminyum tüplerin teslimine hazırlanıyor. Prototiplerin CERN onayından sonra, seri imalatları ve teslimatları yapılacak.
Hürriyet

Rüzgârda Dev İhale 
Rüzgâr Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için bin megavatlık (MW) ilk ihale açık eksiltme usulüyle bugün yapılacak. Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde toplamda bin megavatlık rüzgâr enerjisi kapasitesi kurulması için yapılacak ihale için geçen hafta dünyanın en büyük ilk 10 rüzgâr türbini üreticisinin 8'i teklif vermişti. Teklif veren konsorsiyumların içinde dört Alman, iki Çin, bir Amerikalı ve bir Danimarkalı şirket yer almıştı. Kilovat saat başı tavan fiyatın 7 dolar/centten başlayacağı ihaleyi kazanan konsorsiyum, yüzde 65 yerlilik oranını tutturmak kaydıyla 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgâr türbin fabrikası kuracak. Fabrikada 300 ila 450 yerli rüzgâr türbini üretilecek. Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde toplamda bin megavatlık rüzgâr enerjisi kapasitesi kurulması için yapılacak ihaleye, 4 Alman şirketi Türk ortaklarıyla konsorsiyum olarak teklif verdi. Ayrıca, dünyada ilk 10'da yer alan Amerika, Çin ve Danimarka merkezli rüzgâr türbini üreticisi şirketler de Türk ortaklarıyla ihaleye girmek üzere teklişerini sundu. İhaleyi kazanan konsorsiyum, kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu alanlarından en az üçünde toplam 5 alanda 10 yıl boyunca Ar-Ge çalışması yapacak. Ar-Ge çalışmaları için her yıl 5 milyon dolarlık bütçe ayrılırken, yüzde 80'i yerli mühendislerden oluşan 50 teknik personel ile Ar-Ge faaliyetleri yürütülecek. Rüzgâr YEKA ihalesinin kazananı, 1 milyar doların üzerinde rüzgâr tesisi yatırımı yapacak. Bu projeyle kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle her yıl asgari 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek. Aynı zamanda, kurulacak rüzgâr tesisleri sayesinde yıllık ortalama 1.5 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlanacak.
Hürriyet

Yapılandırmadan Para Yağdı: 26.2 Milyar Lira 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Aldığımız ekonomiyi canlandırıcı tedbirlerin bütçede tabii ki etkisi oldu. Ancak ekonomik canlanma bizi gelir vergisi kanalında olumlu etkiliyor. Özelleştirme gelirlerinin de desteği var İnanıyorum ki bütçe açığının GSYH'ya oranında yılı yüzde 2'nin altında bitireceğiz" dedi. Reuters ajansına konuşan Ağbal son iki yapılandırma düzenlemesinden 10.6 milyar TL'si bu yıl olmak üzere toplam 26.2 milyar TL tahsilat yapıldığını belirterek, tahsilatın süreceğini, bütçeye buradan oldukça kuvvetli bir katkı geldiğini söyledi ve şöyle devam etti: "Yeniden yapılandırmada GİB tahsilatı bugün (dün) itibarıyla 20.8 milyar TL'ye ulaştı. Gümrük İdaresi 1.5 milyar TL, SGK ise 3.9 milyar TL tahsilat yaptı. Dolayısıyla iki yeniden yapılandırmadan yapılan toplam tahsilat 26.2 milyar TL'yi geçti." Bütçede 2017'de yeniden yapılandırmadan sadece 1.5 milyar TL gelir öngördüklerini de hatırlatan Ağbal, "Bu yıl bugüne kadar yapılandırmadan Gelir İdaresi kapsamında 8.4 milyar TL tahsilat gerçekleştirdik" dedi. Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında sadece temmuzda 2.6 milyar TL tahsilat gerçekleştirdiklerini belirterek, "SGK bugüne kadar 3.9 milyar TL tahsilat yaptı. Bunun 2.2 milyar TL'si bu yıl toplandı. Yani bu yıl toplamda 10.6 vergi ve SGK prim gelirini tahsil etmiş olduk" dedi. Yurtdışındaki varlıkların vergi ödemeden Türkiye'ye getirilmesine yönelik uygulanan Varlık Barışı uygulamasından memnun olduklarını kaydeden Ağbal, "Özel bir veri toplamadık ama görüşmelerden hareketle söylüyorum önemli miktarda kaynağın bankalar ve aracı kurumlar kanalıyla Türkiye geldiğini söylemek mümkün" dedi.
Milliyet

Yok Böyle Kâr 
Bankacılık sektörü bu yılın ilk yarısında 25.4 milyar lira ile tüm zamanların en yüksek ilk yarı net kâr rakamına ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33.2 artışa işaret eden net kâr, geçen yılın ilk 6 ayında 19 milyar 33 milyon lira düzeyindeydi. İlk yarıdaki net kâr, tüm zamanların en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti. Ve 2014 yılı tamamında elde edilen 24 milyar 610 milyon liralık net kârı da solladı. Sektör 2016 ve 2015 yıllarında sırasıyla 37 milyar 530 milyon lira ve 26 milyar 52 milyon lira net kâra ulaşmıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bu yılın ilk yarısında bankaların elde ettiği toplam faiz geliri, 2016'nın aynı dönemine kıyasla yüzde 22.5 arttı. Geçen yılın Ocak-Haziran döneminde 93 milyar 859 milyon lira olan bankaların faiz geliri, 2017'nin aynı döneminde 114 milyar 953 milyon liraya yükseldi. Bankaların yılın ilk 6 ayında kredilerden aldığı faiz geliri 92 milyar 551 milyon lira oldu. Söz konusu gelirin 22.3 milyar lirası tüketici kredilerinden, 4.4 milyar lirası kredi kartlarından, 13.2 milyar lirası taksitli ticari kredilerden ve 52.6 milyar lirası diğer kredilerden alınan faizlerden oluştu.
Vatan

Et İthalatı Bize Yakışmaz 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin planlı bir şekilde 2-3 yıl içinde et ithalatını bitireceğini belirterek, "Bu kadar zengin topraklarda yaşıyoruz maalesef et ithal ediyoruz. Et ithal etmek bizim gibi çalışkan insanlara yakışmaz. Bir iki sene sıkıntı çekeceğiz. Artık başkalarına bu konuda muhtaç olmamak lazım" diye konuştu. Tekirdağ'da temaslarda bulunan Fakıbaba, damızlık özelliğini kaybetmiş dişi hayvanların kesiminin kolaylaştırılmasına ilişkin talep konusunda şu değerlendirmelerde bulundu: "Süt olmazsa ana olmaz, ana olmazsa dana olmaz. Ama analık özelliğini kaybetmiş hayvanların da kesilmesine biz zaten yok demiyoruz. Kesime uygun olan dişilerin kurbanlığına engel değiliz." Fakıbaba, verdikleri sözü yerine getireceklerini, neden yerine getiremiyorlarsa da onu açıkça söyleyeceklerini aktardı. Fakıbaba, "İnşallah planlı gittiğimizde 2.5-3 yıl içinde et ithalatını bitireceğiz. Olaya öyle bakacağız. 'Etin fiyatı ne olacak?' diye soruluyor. Etin fiyatı bizim çalışmamıza bağlı. Bu konuda çalışacağız" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
Alvaro Negredo, Beşiktaş'ta Dış Transfer Komitesi Başkanı Umut Güner, Negredo'nun işini bitirmek için İspanya'ya çıkarma yapmıştı. Daha önce yıldız futbolcuyla her konuda anlaşma sağlayan Siyah-Beyazlılar dün Valencia ile bonservis pazarlığına başladı. Uzun süren görüşmeler sonunda İspanyol kulübü 2.5 milyon euroluk teklifi kabul etti. Kartal bu parayı da 3 taksitte ödeyecek. 3 yıllık sözleşme imzalanacak olan 31 yaşındaki İspanyol golcüye bonuslarla birlikte yıllık 3.5 milyon euro verilecek. Alvaro Negredo bugün saat 17.00'da İstanbul'a gelecek, yarın da sağlık kontrolünden geçtikten sonra kendisi Beşiktaş'a bağlayan sözleşmeyi imzalayacak. Geçen sezonu İngiliz ekibi Middlesbrough'ta kiralık geçiren Negredo 39 maça çıkarken, 10 gol attı, 4 asist yaptı.
Posta

Taraftarların günlerdir yolunu gözlediği Burak Yılmaz artık Trabzonspor'da Yaklaşık 10 gündür devam eden görüşmeler dün mutlu sonla noktalandı. Çin ekibi Beijing Guoan ile olan sözleşmesini fesh eden Burak 5 yıl sonra Bordo-Mavili ekibe geri döndü. Trabzonspor formasıyla 2011-12 sezonunda 34 maçta attığı 33 golle Süper Lig'de gol kralı olan Burak Yılmaz, Karadeniz ekibinde oynadığı 2.5 sezonda 75 lig karşılaşmasına çıkıp, 55 gol kaydetmişti. Milli futbolcu, 18 Temmuz 2012'de Trabzonspor'dan ayrılıp, Galatasaray'a transfer olmuştu. Bordo-Mavili kulübün görüşmelere başladığını duyurduğu Burak Yılmaz, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yayınladığı videoyla taraftarlara seslendi. Burak, "Sevgili Trabzonsporlular Bugün kulübümüzün kuruluşunun 50. yıl dönümü. Trabzonsporumuz 50 yaşında. Çok mutluyum, çok gururlu, çok heyecanlıyım. Bugün itibarıyla tekrardan Trabzonsporluyum. Sizlerle birlikte bu forma altında tekrardan bir şampiyonluk daha yaşamak istiyorum. Bu hedef, düşünce ve arzuyla oraya geliyorum. Sizi mutlu etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Yakında görüşmek üzere" ifadelerini kullandı.
Posta

Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme rövanş maçında Başakşehir, evinde konuk ettiği Brugge'ü, 3-3'ün rövanşında 2-0 mağlup etti. Fatih Terim Stadı'nda net bir galibiyet alan turuncu-lacivertliler, play off turuna yükseldi. Turuncu-lacivertli takım, evinde ağırladığı Belçika ekibi karşısında rahat sonuca gitti. Karşılaşmanın başında Adebayor'la üstünlüğü ele geçiren Başakşehir, Visca ile rakibinin fişini çekti. İkinci yarıda skoru koruyan temsilcimiz güle oynaya tur biletini cebine indirirken Avrupa Ligi'ni de garantiledi. Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı, maçın ardından açıklamalarda bulundu. Gelişim halinde olduklarını belirten Avcı şunları söyledi: "Tüm ülkeye, camiamıza, herkese hayırlı olsun. Türk futbolu adına önemli bir maçtı, bu da bir milli maçtı. Bunun keyfini çıkartarak devam edeceğiz. Yeni hedefler kovalayacağız. Bu seviyede oynamak bizi geliştiriyor. Türkiye Ligi'nde topun oyunda kalma suresiyle Avrupa'nın bir değil. Topa sahip olma oranımız artıyor. Sinyallerini verdiğimiz hücum oyununu devam ettirmeye çalışacağız."
Milliyet

Fatih Terim ile yollarını ayıran Türkiye Futbol Federasyonu, Milli Takım'ın başına getirilecek ismi de hemen belirledi. Şenol Güneş için yapılan görüşmelerden sonuç çıkmamasının ardından rotasını Türk futbolunda G.Saray ve Beşiktaş ile şampiyonluk yaşayan Mircea Lucescu'ya çevirdi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, vakit kaybetmeden Romanya'da bulunan deneyimli teknik direktör ile masaya otururken kısa sürede ikna etmeyi başardı. TFF heyeti ile görüşen Romen çalıştırıcı tüm şartlarda anlaşmaya varırken 2+1 yıllık kontrat konusunda da el sıkışıldı. ROMEN çalıştırıcı ile yapılan anlaşma sonrasında ise federasyonun resmi sitesinden şu açıklama ile Türk Milli Takımı'nın yeni teknik direktörü açıklandı: "TFF Yönetim Kurulumuz, A Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü görevi için Sayın Mircea Lucescu ile 2+1 yıllığına anlaşmış olup imza töreni 4 Ağustos 2017 Cuma günü saat 14.30'da Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapılacaktır. Türk futboluna hayırlı olmasını dileriz."
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme