.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

7 Ağustos 2017 Pazartesi

07.08.2017 Genel Gündem07.08.2017

GÜNDEM

Güneysu, Rize Niye Bir Numara Olmadı?' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 seçimlerinde memleketi Rize ve Güneysu'dan daha büyük destek beklediğini belirterek, "Bunu istemek de herhalde Cumhurbaşkanınızın hakkıdır değil mi?" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gece helikopterle Rize'nin Güneysu ilçesine geldi. Erdoğan'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak eşlik etti. Erdoğan'ı, Güneysu merkezde çok sayıda kişi karşıladı. Burada halka seslenen Erdoğan, ana-baba ocağında hemşerileri ile tekrar bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Güneysu'da 2-3 gün geçireceğini belirten Erdoğan, "Herhalde Rize ve Trabzon'da bize bir dinlenme fırsatı verirsiniz. Buraya gelmişken Rize Havalimanı'nın çalışmalarını da bir yerinde gidip kontrol edeceğiz. Trabzon'daki çalışmaları inşallah ilgili bakan arkadaşlarımla beraber kontrol edeceğiz" diye konuştu. Erdoğan, bir vatandaşın "Başkanım Rizespor'a da bir el at" sözleri üzerine yöre şivesi ile "Karışturma orayi" dedi. Hafta için Ankara'ya döneceğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "İnşallah sizlerle el ele, omuz omuza vermek suretiyle 2019'da çok daha farklı bir netice bekliyoruz. Şunu da açık söylüyorum. Güneysu niye bir numara olmadı? Rize niye bir olmadı Türkiye genelinde? Bunu istemek de herhalde Cumhurbaşkanınızın hakkıdır değil mi?" Vatandaşlarla bir süre sohbet eden Erdoğan, ardından Merkez Mahallesi'ndeki evine geçti.
Milliyet


Rize'de 2019 Çağrısı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere önceki gece helikopterle memleketi Rize'nin Güneysu ilçesine gitti. Erdoğan'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak eşlik etti. Erdoğan'ı, Güneysu merkezde çok sayıda kişi karşıladı. Burada halka seslenen Erdoğan, ana-baba ocağında hemşehrileri ile tekrar bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Çay hasat mevsiminin bereketli olmasını temenni eden Erdoğan, gün boyunca Malatya'da açılış töreni yaptıklarını, öncesinde İstanbul'da önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ana-baba ocağında 2-3 gün, Rize ve Trabzon'da olacağına değinen Erdoğan, "Herhalde Rize ve Trabzon'da bize bir dinlenme fırsatı verirsiniz. Buraya gelmişken Rize Havalimanı'nın çalışmalarını da bir yerinde gidip kontrol edeceğiz. Trabzon'daki çalışmaları inşallah ilgili bakan arkadaşlarımla beraber kontrol edeceğiz" diye konuştu. Erdoğan, bir kişinin "Başkanım Rizespor'a da bir el at" sözleri üzerine yöre şivesi ile "Karışturma orayi" dedi. Hafta içi Ankara'ya döneceğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "İnşallah sizlerle el ele, omuz omuza vermek suretiyle 2019'da çok daha farklı bir netice bekliyoruz. Şunu da açık söylüyorum. Güneysu niye bir numara olmadı? Rize niye bir olmadı Türkiye genelinde? Bunu istemekte herhalde Cumhurbaşkanınınızın hakkıdır değil mi?" Vatandaşlarla bir süre sohbet eden Erdoğan, ardından Merkez Mahallesi'ndeki evine geçti. Erdoğan dün ise Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Geliştirme Vakfı Güneysu Konakları inşaat alanında incelemelerde bulundu.
Vatan


'Yeni Sözü Hükümeti Bağlamaz' 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, twitter hesabından, AK Parti'nin eski yöneticisi Ayhan Oğan'ın açıklamalarına tepkisini dile getirdi. Bozdağ özetle şunları yazdı: Bekir Bozdağ, "Türk milletinin binlerce yıldır devam eden kadim devlet geleninin sonuncusu ve Türk milletinin son devleti, Türkiye Devleti'dir (Anaysa,m.1) Türkiye Devletinin yönetim şekli, cumhuriyettir (Anayasa,md.1). Türkiye Cumhuriyeti demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir (Anayasa, md.2). Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir (Anayasa,md. 3). Türkiye Devleti'nin bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır; millî marşı 'İstiklal Marşı'dır; başkenti Ankara'dır." "Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devleti' benimsemiş hükümetimiz için bunlar, devletimizin/anayasamızın temel esaslardır. Bunlar, sadece anayasa için değil aynı zamanda hükümetimiz için de değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez temel esaslardır. Türkiye'nin daha iyi yönetilmesi ve halka daha iyi hizmet sunulması konusunda herkesin ve her partinin farklı görüşleri olabilir. AK Parti'nin ve hükümetimizin görüşlerini oluşturanlar ve açıklayanlar, bellidir. Bunların dışındaki beyanlar; sadece beyan sahibini bağlar. Hükümetimiz, Türk milletinin ve Türkiye Devletinin hükümetidir. Hiç kimse, milleti ve devleti için ölümü şereflerin en büyüğü kabul eden bu kadroyu, devlet karşıtı ve devletle sorunlu gösteremez. Bir televizyon programında AK Parti MKYK'sının eski bir üyesinin beyanları, şahsını bağlar; hükümetimizi ilzam etmez. Rabbim bir daha bu aziz milleti, yeni bir devlet kurmak zorunda bırakmasın; milletimiz ve devletimiz kıyamete dek payidar olsun... Amin. İnşallah Türk milleti ve onun kurduğu son devletimiz Türkiye Devleti, kıyamete kadar var, bir ve hür olarak payidar kalacaktır" dedi.
Vatan

DÜNYA 
Türkiye'nin Asean Başarısı 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin resmen Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) sektörel diyalog ortağı olduğunu belirterek, "2015 yılında başvurmuştuk, iki yıldır yoğun bir çalışma sürdürüyorduk arkadaşlarımızla beraber. Hem yol haritamız hem de eylem planımız, ASEAN üyesi ülkeler tarafından da takdirle karşılandı" dedi. 50. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Filipinler'in başkenti Manila'da bulunan Çavuşoğlu, açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin ASEAN'a sektörel diyalog ortağı statüsü başvurusunu hatırlatarak, "Türkiye, resmen ASEAN'ın sektörel diyalog ortağı oldu. 2015 yılında başvurmuştuk, iki yıldır yoğun bir çalışma sürdürüyorduk arkadaşlarımızla beraber. Hem yol haritamız hem de eylem planımız, ASEAN üyesi ülkeler tarafından da takdirle karşılandı. Esasen ASEAN'ın bu statüsüne başvuran başka ülkeler de vardı. Bu sene sadece Türkiye'ninkini kabul ettiler. Bu, tabii Türkiye'nin çok yönlü, proaktif dış politikasına uygun bir açılım" diye konuştu. Türkiye'nin Latin Amerika açılımı, Afrika ile ortaklık politikası bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bunların yanında Türkiye'nin Güneydoğu Asya bölgesine de uzun zamandır yoğun önem verdiğinin altını çizdi. Türkiye'nin Laos'ta açılacak büyükelçiliğiyle ASEAN bölgesindeki tüm ülkelerin başkentlerinde temsilciliği bulanacağını ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin yol haritası ve eylem planının uygulanması için hem kurumsal olarak ASEAN ile hem de üye ülkelerle birlikte çalışmalarını sürdüreceğini anlattı. Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin diyalog ortaklığı da olsa artık ASEAN'ın bir parçası olduğunu vurguladı. Siyasi ve kurumsal olarak Türkiye'nin bu bölgedeki ülkelerle ilişkilerinin daha da gelişeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, ayrıca ülkemizin ASEAN bölgesiyle ikili ticaret hacminin arttığını, bunun önümüzdeki süreçte daha hızlı artacağını belirterek Türk işadamları için önemli fırsatlar ortaya çıkacağını kaydetti. Türkiye'nin girişimci ve insani dış politikayı benimsediği belirten Çavuşoğlu, ASEAN'ın içinde en az gelişmiş ülkeler grubundaki Laos'un da bulunduğunu anımsattı. Arakan'daki Rohingyalar gibi zor şartlarda yaşayan insanlar ve az gelişmiş bölgeler bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin daha önce TİKA, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı gibi kurumlar aracılığıyla bireysel olarak ulaştırdığı insani ve kalkınma yardımlarını, artık ASEAN üzerinden de koordine edeceğini aktardı.
Milliyet


Abd Ve Kuzey Kore'ye 'Sakin Olun' Çağrısı 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Kuzey Kore'ye yeni yaptırım kararı sonrası tepkiler sürüyor. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ilgili taraflara "itidal" çağrısı yaptı. Kuzey Koreli mevkidaşı Ri Yong-ho, Guney Doğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı dolayısıyla Filipinler'in başkenti Manila'da bir araya gelen Vang, Kore Yarımadası'ndaki mevcut durumun "son derece karmaşık ve hassas olduğu" değerlendirmesini yaptı. Vang, Kuzey Kore krizinin "kritik eşiğe yaklaştığının" altını çizerek, Pyongyang'ı BMGK kararlarına karşı gelmemesi yönünde uyardı. BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen yaptırımların, Kuzey Kore'nin yıllık 3 milyar dolar civarında olan ihracat gelirini üçte bir oranında düşürmesi bekleniyor.
Milliyet


Sağ Kolu Sırtından Bıçakladı 
Ari Harov, İsrail siyasetine uzun yıllardır damga vuran Başbakan Benjamin Netanyahu'nun yanında 2009 yılından bu yana çeşitli pozisyonlarda bulundu. Ona seçim kazandıran isim olarak ün saldı. Netanyahu 2014'te yeniden başbakan seçildiğinde İsrailli siyasetçi bu kez Harov'u başdanışman sıfatıyla kabinesine dahil etti. Harov, Netanyahu'nun tüm sırlarını bilen tek isim olarak biliniyordu. Ta ki düne kadar. İsrail polisi aylardır Dosya 1000, Dosya 2000 ve Dosya 3000 olarak bilinen 3 farklı suçlama kapsamında Netanyahu hakkında yolsuzluk ve rüşvetten soruşturma yürütüyordu. Ancak bu suçlamalarla ilgili kanıt bulmakta zorlanıyordu. Harov polis için adeta bir altın madeni oldu. Soruşturmada tüm gerçekleri anlatması karşılığında kendisinin de dahil olduğu rüşvet çarkından ceza almaması için anlaşma yaptı. Hapse girmemek karşılığında Netanyahu ile ilgili tüm bildiklerini anlattı. Netanyahu eski sağ kolunun ifadesi için, 'Kuru gürültü' yorumunu yaptı.
Vatan


Almanya Eski Cumhurbaşkanı Türk Şirketinde 
Alman Bild am Sonntag Gazetesi'nin haberine göre Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, moda dünyasına girdi. Wulff, Türk tekstil markası Yargıcı'nın Almanya temsilcisi oldu. Yargıcı 31 Mayıs'ta Hamburg'ta ilk temsilciliğini açarken, Wulff ve eşi Bettina Wulff, açılışın star misafirleriydi. Yargıcı'nın müdürü Erik Schaap, Almanya'ya açılmalarını Wulff'un teşvik ettiğini söyledi. Yargıcı 2018 sonuna kadar Almanya'da 10 temsilcilik açmayı planlıyor. Yılda 236 bin euro emeklilik maaşı aldığı belirtilen eski Cumhurbaşkanı Wulff'un Türk firması Yargıcı ile iş ilişkisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sol Partili siyasetçilerin tepkisini çekti. SPD Genel Başkan Yardımcısı Ralf Stegner eski cumhurbaşkanının özel iş ilişkileri içine girmesini eleştirdi. Stegner, "Eski cumhurbaşkanları prensipte fahri görevler üstlenirler ve moda firmalarının hukuk danışmanı olmazlar" diye konuştu. Sosyal demokrat siyasetçi, söz konusu maaşın "eski devlet başkanlarının para kazanmak zorunda kalmamalarını" güvence altına almak için ödendiğini söyledi. Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Sahra Wagenknecht de "Bu kabul edilemez ve siyasete yönelik öfkeyi büyütür" yorumunu yaparak Wulff'a tepki gösterdi. Eski cumhurbaşkanlarına sağlanan gelirlere ilişkin düzenlemeleri değiştirmek istediklerini belirten Wagenknecht, meclise konuyla ilgili yasa teklifi sunacaklarını da söyledi. Yargıcı firmasının müdürü Erik Schaap, şirketi Almanya'da başlamaya teşvik edenin eski cumhurbaşkanı Christian Wulff olduğunu söyledi. Schaap şirketin 2016 yılında piyasaya girmesinden beri Wulff'un firmaya hukuki olarak eşlik ettiğini de ifade etti. Bu arada Emir Yargıcı'nın sahibi olduğu Türk giyim firması 'Yargıcı'nın bir süre önce Almanlara satıldığı öğrenildi.
Vatan


Bm'den Kuzey Kore'ye 1 Milyar Dolarlık Darbe 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 24 Ağustos 2016'da başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Cerablus- Azez arasındaki bölgenin ardından terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen El Bab'a siviller dönmeye devam ediyor. Bugüne kadar 70 binin üzerinde Suriyeli bu bölgelere yerleşti. DEAŞ'tan temizlenen El Bab'da ise hayatın yeniden canlandırılması ve normalleşme sağlanması, altyapı çalışmaları, fırınların açılması, temiz su verilmesi, eğitim sağlanması ve hasar gören kamu binalarının onarılmasına (okul, hastane) yönelik çalışmalar devam ediyor. Eylül ayının sonuna kadar Türkiye'den siviller (öğretmen, doktor, hemşire, kepçe operatörü, karayolları işçileri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri) bölgeye gönderilecek. Altyapının tamamlanması ve güvenliğin sağlanmasından sonra ülkesine dönmek isteyen Suriyeliler buralara yerleştirilecek. Türkiye'ye sığınan Suriyelilerden bugüne kadar 20 bini El Bab'a döndü. 100 bine yakın Suriyeli'nin de dönüş için hazırlık yaptığı bildirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile BMMYK uzmanlarının ortak yürüttüğü çalışmada, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara savaş ve göç sonrası yaşamış oldukları sıkıntı, travma, kayıplar, yas süreci, stres gibi sosyal ve psikolojik sorunlar konusunda yardım ediliyor. Ayrıca, ülkelerine geri dönecek ailelere karşılaşacakları sorunlar anlatılıyor. Türkiye'ye sığınan 3.5 milyon Suriyeli'nin toplumsal entegrasyonu için de çalışma yürütülüyor. Suriyeliler arasında yaygın olan "çocuk gelin" ve ikinci eş konusunda kadınlara eğitim veriliyor. Bakanlıkça, Türkçe ve Arapça hazırlanan broşürlerde de Suriyeli kadınlara hakları hatırlatılıyor. Broşürde, "Yasal evlilik yaşının 18 olduğu, resmi nikahın zorunlu olduğu, evlilik içi tecavüzün, kadına yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin, insan ticaretinin suç olduğu, şiddet yaşandığında ya da şiddete tanık olunduğunda ulaşılması gereken başvuru mekanizmaları" anlatılıyor. Türkiye'de sokakta yaşayan, dilendirilen Suriyeli çocuklar için de alan taraması yapılmaya başlandı.
Hürriyet


EKONOMİ 
Dolar: 3,5265-3,5293           
Euro: Euro 4,1377-4,1657
Sterlin: 4,5992-4,6088
Gram Altın: 142,6882-142,8617

'Pişman Katılımcı' İçin Bes Arayışı... 
Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılım ile giriş yapıp cayma hakkını kullananların her 2 yılda bir sisteme dahil edilmesi planlanırken, şimdi de "pişman katılımcı"nın sisteme tekrar kazandırılması için söz konusu sürenin daha erkene çekilmesi üzerine çalışılıyor. Konuyu AA'ya değerlendiren Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Erkan, ilk 6 ayda otomatik katılım ile sisteme dahil olanlardan birçoğunun cayma hakkını kullandığını anımsatarak, otomatik katılıma tanıtım anlamında yeterince hazırlık yapılamadan sistemin devreye girdiğini söyledi. Erkan, sistemden cayma hakkını kullanarak ayrılan katılımcıların her iki yılda bir sisteme yeniden otomatik olarak dahil edileceğini aktararak, sözlerine şöyle devam etti: "Sistemden cayıp tekrar geri dönmek isteyen çokça insan görüyorum. Sisteme iki yılda bir otomatik katılım daha öne de çekilebilir. Şimdi katılımcıları iki yıl bekletmeyip 'Ben hata yapmışım, tekrar girmek istiyorum' diyene imkan vermek gibi bir değişiklik öngörülüyor. Otorite tarafından da benimsenen bir şey. İnşallah ona dair değişiklik yapacaklar. BES'ten kaçış yok, yapmadan olmaz. Başka nerede para biriktireceğiz? Her ay bir kumbaraya para atman lazım. Buradaki sistemde de kumbaraya atmış oluyorsun, üstüne devlet de katkı veriyor." Erkan, işveren katkısının getirilmesinin önemine işaret ederek, "İngiltere'dekilerin yüzde 90'ı sistemde duruyor. İşveren katkısının getirilmesi sisteme fayda sağlar" dedi.
Milliyet


Borsaya Girişte Kâr Engeli Kalkıyor 
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yatırım finansman giderleri nedeniyle dönem kârı elde edemediklerinden Borsa İstanbul'da işlem göremeyen şirketlerin önündeki engelleri kaldırmaya yönelik düzenleme yaptıklarını bildirdi. Şimşek, AA'ya yaptığı açıklamada, Borsa İstanbul'da işlem görmek için başvuru yapan Yıldız Pazar (piyasa değeri 100 milyon liranın üzerinde) büyüklüğündeki şirketlere esneklik sağlamak amacıyla mevzuat değişikliğine gittiklerini söyledi. Bu kapsamda, Borsa Yıldız Pazarı'nda işlem görme talebiyle yapılan kotasyon başvurularında, faaliyet kârı elde eden ancak finansman giderleri nedeniyle dönem zararına uğradığından bu pazarda aranan "2 yıl dönem kârı elde etme" şartını sağlayamayan şirketlere kolaylık getirdiklerini belirten Şimşek, bu şirketlerin paylarının da borsada işlem görebilmesine imkân sağlayabilecek şekilde istisna uyguladıklarını kaydetti. Şimşek, yapılan düzenlemeye ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Borsa, şirketin bağımsız denetimden geçmiş son yıl ve ilgili ara dönem finansal tablolarında faaliyet kârı elde etmiş olması koşuluyla; faaliyetlerine, finansman yapısına ve halka arz gelirinin kullanımına ilişkin sunacağı bilgileri dikkate alarak, 2 yıl dönem kârı elde etmiş olması şartını sağlayamayan şirketlerin paylarının da Yıldız Pazar'da kota alınmasına karar verebilecek. Ayrıca Borsa, nakit çıkışı gerektirmeyen amortisman ve itfa payları tutarlarını faaliyet kârının hesaplanmasında dikkate alabilecek. Böylece, hem son iki yıl dönem kârı elde etme şartını sağlayamayan ancak faaliyet kârı elde eden ihraççı şirketlerin hem de uluslararası yatırımcılara yapılan halka arzlara aracılık eden UBS, Citi Bank, JP Morgan, Merrill Lynch gibi yatırım kuruluşlarının talepleri karşılanmıştır." Şimşek, söz konusu mevzuat değişikliğiyle şirketlerin yatırımlarını banka kredisi yerine sermaye piyasalarının sunduğu imkânlardan yararlanarak finanse etmesinin sağlanacağını vurgulayarak, "Şirketlerimizi yüksek finansman giderlerinden kurtarmayı ve kâr eden birer şirkete dönüşmelerini sağlamayı amaçlıyoruz." dedi.
Milliyet


İpucu Gelene Kadar Risk Almaya Devam 
Sıcaklar iyiden iyiye arttı, hele İstanbul'da buna bir de nem eklenince hayat çekilmez oldu. Piyasalar yine de bu mevsimden oldukça memnun görünüyorlar. Borsa İstanbul rekor tazelerken, Amerikan Dow Jones endeksi her geçen gün yeni rekor kırmaya; her ne kadar Nasdaq ve S&P 500 desteklemese de devam ediyor. Geçen haftanın son gününde ABD'de açıklanan ve beklentilerden iyi gelen Temmuz ayı Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisi de piyasalarda pek fazla endişe yaratmadı. 180 bin kişilik bir artış beklenirken 209 bin kişilik istihdam artışı geldi. Ancak piyasalar haftalık çalışma saatlerindeki artışın beklendiği gibi yüzde 0.3 gelmesini bahane göstererek bu veriyle Fed'in bir aksiyon almayacağına inançlarını sürdürmeyi tercih etti. En azından bu ay sonu yapılacak Jackson Hole toplantısına kadar. Draghi ve Yellen'ın katılacağı açıklanan bu toplantıdan gelecek ipuçlarından sonra piyasalar kendisine yeni yön çizmeye çalışacaklardır. O zamana kadar risk almaya devam edecekler görünüyor. Yansımaları içeride de görülüyor. 3 Ağustos'ta açıklanan enflasyon verilerine rağmen BIST 100 endeksi 108.648 ile "nominal rekorunu" yeniledi. Tüketici enflasyonu Temmuz ayında beklentilere yakın yüzde 0.15 artış kaydetti. Yıllık bazda yüzde 10.90'dan tek haneye; yüzde 9.79'a geriledi. Geçen yılın Temmuz ayının yarattığı baz etkisi nedeniyle böylesi bir düşüş bekleniyordu. Radikal bir değişiklik olmayacağı varsayımıyla Ağustos'tan başlayarak yine baz etkisi ile çift hanelere dönüş olacak gibi görünüyor. Enflasyondaki asıl çarpıcı olan üretici fiyatlarında yaşanan yükseliş oldu. Bunun önümüzdeki dönemde iki ayrı sonucu olabilecek. Ya üreticiler bu maliyet artışlarını, fiyatlarına yükselterek tüketicilere yansıtacaklar. Yok eğer talep koşulları izin vermiyor ve fiyatlarına yansıtamıyorlarsa zararı sineye çekeceklerdir. Piyasalardaki risk hevesini artıran bir diğer unsur da İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı toplantıdan 6-2 oranında düşük faizlere devam kararı çıkması oldu. Draghi'nin yorumlarından sonra Başkan Carney'in faizleri artırabileceği "umuduyla" dolar karşısında 1.3260'lara kadar güçlenen sterlin, karar sonrasında Cuma günü 1.3025'lere kadar geriledi. Sterlinde bu "düzeltmenin" 1.2925 ardından 1.2830'lara kadar devam etmesi olasılığı artmış görünüyor.
Vatan


'Atatürk' Fuar Alanı 
Yapımı devam eden 3. Havalimanı'nın tamamlanmasının ardından, Atatürk Havalimanı'nın bulunduğu alanın ne olarak kullanılacağına ilişkin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan açıklamalarda bulundu. CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Bakan Arslan, Atatürk Havalimanı'na fuar alanı yapılacağını ve hiçbir zaman imara açılıp, konut alanı olmayacağını söyledi. Atatürk Havalimanı'nın İstanbul'a nefes aldıracak bir alan olarak düzenleneceğini belirten Ahmet Arslan, "Herhangi bir şekilde imara açılıp alışveriş merkezi ve konut yapılması söz konusu değil. Atatürk Havalimanı terminalleri fuar alanı olarak hizmet vermeye devam edecek" dedi. İki havalimanının aynı anda kullanma imkanının olmadığını dile getiren Bakan Arslan, "İkisi de aynı hava koridorunu kullanıyor. Buranın kesinlikle yapılaşmaya açılmamasını istiyoruz. Küçük uçakların iniş yapabileceği bir alan olarak kullanılacağı gibi, çok sayıda terminal var burada bunların da fuar alanı olarak hizmet etmesini istiyoruz" diye konuştu. Bakan Arslan, Ankara'daki uçuşlar ile ilgili olarak ise şunları söyledi: "iki pist var ama iki pist aynı anda kullanılamıyor. Üçüncü bir pist yapıyoruz. Tamamen yolculuk taleplerine bağlı bir şekilde, Ankara'dan aslında dış bağlantılı uçuşlara bakıyorlar. Arz talep dengesine göre, Ankara üzerinden başka yerlere uçma isteğine bağlıdır. Talebe bağlı olarak birçok yere uçuş var, her yere uçuş olması şuan mümkün değil. Bununla alakalı da çalışmalar olacaktır yine." Yeni açılacak ve yapılması planlanan havalimanları ile ilgili olarak da konuşan Arslan, "Şu an Adana, Mersin ve Osmaniye'ye ortak hizmet edecek Çukurova merkezde yer alan havalimanını yapıyoruz. 2018'de bitmesini planlıyoruz. Rize ve Artvin bölgesine, Ordu Giresun Havalimanı şeklinde yapmak istiyoruz. Denize yapılan ikinci havalimanı Rize-Artvin olacak, çalışmaları devam ediyor. Bitiş tarihi olarak 2021 yılı tahmin edilmek üzere 2020 yılını hedefliyoruz. Yozgat Havalimanını inşallah bitireceğiz. Karaman'ı yapacağız. Daha sonra Bayburt ve Gümüşhane'ye hizmet edecek bir havalimanı olacak, ihalesini düzenleyeceğiz. Tokat'ta yeni bir havalimanı yapacağız. Bu sene içerisinde onun da çalışmalarını yapacağız" diye konuştu. Wikipedia, Youtube gibi uygulamaların kapatılmasıyla ilgili de konuşan Bakan Arslan, şunları söyledi: "Hepsinin faydası olduğu konusunda şüphe yok. Ülkemizle ilgili, ülkemizi dünyada yanlış tanıtacak o kadar yayın var ki, lütfen kaldırın düzeltin dedik. Türkiye'deki editörleri engellediler ki düzeltmeler yapılmadı. Biz de açılsın istiyoruz. Wikipedia'yı çok uyardık. Biz de açmak istiyoruz. Yanlışı düzeltin devam edin diyoruz." Milli ve yerli e-posta sistemini de geliştirdiklerinin altını çizen Bakan Ahmet Arslan, "2018 yılı sonunda milli e-posta sistemine geçiyoruz" dedi.
Hürriyet


'Booking'e Formül Önerdik' 
Mart ayında Türkiye'deki otellere Türkiye'den rezervasyon yapılması yasaklanan online rezervasyon sitesi booking. com'a Türk formülü aranıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, booking.com'dan geçen hafta Türkiye ile görüşmek istediklerini içeren bir mesaj aldıklarını söyledi. Söz konusu şirket yetkilileriyle daha önce bir kez görüştüğünü ve Türkiye adına bir öneride bulunduklarını anlatan Zeybekci, öneriyi değerlendiren booking. com'dan geçen hafta Türkiye ile görüşmek istediklerini içeren bir mesaj aldıklarını söyledi. Rekabet Kurulu bu yılın ocak ayında booking.com'a 2 milyon 543 bin 992 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırmıştı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi de mart ayında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği avukatlarının, seyahat acentelerine karşı haksız rekabet gerçekleştirdiği iddiasıyla booking.com aleyhine açtığı davada, şirketin internet adresi ve oluşturulacak başka bir adres üzerinden Türkiye'deki otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık etmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına karar vermişti. Bakan Zeybekci "booking.com" yetkilileriyle haziranda yaptığı görüşmede, firmaya Türkiye'de faaliyette bulunabilmesi için öneri sunmuştu.
Haber Türk

POLİTİKA
  
 Devletini Şikayet Edene Bu Millet Yetki Vermez 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Almanya'da yayınlanan bir dergiye verdiği röportaja ilişkin, "2019'da da sonrasında da devletini, milletini, insanını başkalarına şikayet edenlere bu millet, bu devleti yönetme yetkisini asla vermez, vermesi de mümkün değildir" dedi. Yozgat Çayıralan'da düzenlenen Kültür ve Bal Festivali'ne katılan Bozdağ, sünnet olan çocuklarına altın taktı. Kılıçdaroğlu'nu Alman dergisindeki röportajdan dolayı eleştiren Bozdağ "Bu röportajda kendisine, 'Almanların yüzde 90'ı Türkiye'yi ziyaret etmek istemiyor. Tutuklanmaktan korkuyorlar, haklılar mı?' diye bir soru soruyorlar. Kılıçdaroğlu 'Ne yazık ki böyle bir ortamın gerçekten mevcut olduğunu tespit etmek durumundayım. Uzun zamandır Türkiye'de hiç kimse için güvenlik garantinin olmadığını söylüyorum. Türkiye'de kimse için güvenlik garantisi yok' diyor. Soruyorum, 'Türkiye'de hiç kimse için güvenlik garantisi yoktur' cümlesi doğru mudur? Çayıralan, Türkiye güvenli bir yer mi? Memleketimizin dört bir yanı güvenli bir yer mi? Güvenli bir yer. Kimse giydiği kıyafetten dolayı bu ülkede tutuklanmıyor. Kimse hakkında giydiği şorttan dolayı adli soruşturma yapılmıyor ama terör örgütlerinin propagandasını yaparsanız o zaman terör örgütünün propagandasını yapmak suçtur. Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanımıza suikasta giden FETÖ'cü alçaklardan biri HERO yazan bir tişört giymişti. Ona atıf yapıyor. Ben soruyorum Sayın Kılıçdaroğlu'na, bu tişörtü giyen alçak sence masum biri mi?" ifadelerini kullandı. "Türkiye'de Cumhurbaşkanımızla, Ak Parti'yle mücadelenin yolu Hans'ın desteğini almaktan geçmiyor" diyen Bozdağ, şöyle devam etti: "Bu mücadelenin yolu, Çayıralanlıların, Yozgatlıların, Ayşe'lerin, Fatma'ların desteğini almaktan geçiyor. O yüzden ki Alman gazeteciler görecek. Oyu Çayıralanlılar verecek, oyu bu aziz milletin evlatları verecektir. Onun için de şimdiden rüya görmeye başlamışlar. Onlara söz veriyor, '2019'da Sayın Cumhurbaşkanını devireceğim' diyor. 'Biz bu işi halledeceğiz siz hiç endişeye kapılmayın' diyor. Allah'ın izniyle bu millet kimin devireceğini, kimin ağlatacağını, kimin sevindireceğini çok iyi biliyor. 2019'da da sonrasında da devletini, milletini, insanını başkalarına şikayet edenlere bu millet, bu devleti yönetme yetkisini asla vermez, vermesi de mümkün değildir. Milletine devletine sevdalı olanlar milletinden yetki alarak yoluna bundan sonra da devam edecektir."
Milliyet
Asıl Açıklamayı Erdoğan Yapmalı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Ayhan Oğan'ın, "Biz yeni bir devlet kuruyoruz, kurucusu da Erdoğan'dır" sözleriyle ilgili olarak "Asıl açıklamayı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanı'ndan bekliyorum. Ona nasıl tepki verecek onu merak ediyorum" dedi. Antalya'da bulunan Kılıçdaroğlu, Konyaaltı Belediyesi'nin 20'nci Yaz Şenlikleri kapsamında düzenlediği Feslikan Yaylası'ndaki yağlı güreşleri izledi. Kılıçdaroğlu'na, Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ve milletvekilleri Niyazi Nefi Kara, Devrim Kök, ilçe belediye başkanları ve CHP'nin Antalya'daki yöneticileri eşlik etti. Kılıçdaroğlu'nu şenlik alanı girişinde Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin bu yılki başpehlivanı İsmail Balaban karşıladı. Balaban'a altın takan Kılıçdaroğlu, güreşlerin yapıldığı alanı gezerek güreşçilerle selamlaştı. Kemal Kılıçdaroğlu, tribünlerde kendisini alkışlayanlara alkışla karşılık verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin eski Ak Parti MKYK üyesi Ayhan Oğan'ın, "Biz yeni bir devlet kuruyoruz, kurucusu da Erdoğan'dır" açıklamasını sorması üzerine, "Asıl açıklamayı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanı'ndan bekliyorum. Ona nasıl tepki verecek onu merak ediyorum" diye yanıt verdi. Kılıçdaroğlu gazetecilerin ısrarına rağmen başka soru almadı. Kılıçdaroğlu, şenlikte yaptığı konuşmada da "Çok ülke gezdim ama vatanım kadar güzel bir ülke görmedim. Her iklimi yaşıyoruz. Güzel insanları ile cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Antalya'nın Türkiye'de faklı bir önemi var. Antalya dünya içinde önemli bir marka. Bu markayı büyütmek zorundayız. Festival de bu manada yapılıyor. Burada 900 üzerinde güreşçi er meydanında yarışacak. Bu er meydanı atalardan bize miras kaldı. Bu er meydanında yiğitler yiğitliklerini sürdüreceklerdir."
Milliyet

SPOR 
"Bizde Para Çok" 
Antalya Fenerbahçeliler Derneği'nin düzenlediği geceye katılan Başkan Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman'dan transfer çalışmalarına, Futbol Federasyonu'ndan UEFA'ya kadar bir çok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte satırbaşları; ¦ Fenerbahçe bu sene yeni bir atılım yaptı. Aykut Kocaman'ı tekrar göreve getirdik. Kendisine güveniyoruz. Kendisinde de büyük bir değişiklik var. Bizlerin söylemeyeceği düşünceleri söyleyebiliyor. ¦ Transfer bitmedi. Bu hafta içerisinde öyle tahmin ediyorum ki en az 3 veya 4 oyuncuyu getirmiş oluruz. ¦ Transferlerden sonra daha güçlü bir kadro olarak mücadele edeceğiz. Bu mücadele yalnız oyuncularla olmayacak. Taraftarların, kongre üyelerinin de gücüne ihtiyaç var. ¦ Merak etmeyin para çok onu söyleyelim. 100 milyon euroya yakın bankada kullanabileceğimiz paramız var. Ama onu harcarsak yarınlarda daha ciddi sıkıntıları yaşamak da var. Diğer kulüpler bol keseden harcıyorlar. ¦ UEFA ile anlaşmaları biz kendimiz yaptık. Onlar bizi zorlamadılar. Neden istedik? Bu kriterlere başka türlü uyamayız diye. Aksi halde borçlandırırız, borcun sonu da felaket olur. ¦ Futbol Federasyonu'nun artık kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Takımları üzmesinler. Muz ayaklarının altına konmuştur. Her an o muz onları kaydırabilir. Onları buradan ikaz edeyim. Artık yeter yani.
Milliyet

"Kimse Endişe Etmesin" 
Galatasaray'ın Avusturya kampının son gününde Hertha Berlin'e 2-1 mağlup olması eleştirilerin de artmasına neden oldu. Avrupa kulvarında elenen sarı-kırmızılıların futbolcu beğenilmezken, erken başlayan tenkitler yeni transfer Younes Belhanda'yı da şaşırttı. Hertha maçı sonrasında MİLLİYET'e konuşan Faslı futbolcu, "Takım çok yeni... Daha bir çoğumuz birbirinin ismini bile bilmiyor. Ağustosun başındayız. Bu nedenle birbirimize alışmamız zaman alacak. Aramıza yeni katılan futbolcular da var" diye konuştu. Belhanda 10 numaranın üzerinde baskı yaratıp yaratmadığıyla ilgili olarak ise "Üzerimde hissettiğim bir baskı var. 10 numarayı giydiğimin ve benden beklentilerin farkındayım. Kimse endişe etmesin. Gerçek Belhanda bu değil. Lig başlasın herkese gerçek Belhanda'yı göstereceğim" ifadelerini kullandı. 27 yaşındaki futbolcu çok yoğun tempoda çalıştıklarını söyleyerek, "Çok çalışıyoruz. Henüz taşlar yerine oturmuş değil. Her geçen gün daha iyiye gideceğiz" dedi. UEFA Avrupa Ligi elemesinde Östersunds karşısında 90 dakika görev yapan Belhanda, sarı-kırmızılıların Hertha Berlin ile oynadığı hazırlık maçında da 73 dakika sahada kaldı, daha sonra yerini genç futbolcu Atalay Babacan'a bıraktı. Akhisar Belediyespor ile oynanan hazırlık karşılaşmasında da 90 dakika oynayan Faslı oyuncu, henüz takıma ısınamadı.
Milliyet

Süper Konya 
Havadaki nem oranının yüksekliği, bizleri bile suda yaşamaya elverişli bir evrimin içine sokuyorsa, sahadakilerin halini düşünmek bile istemiyorum. Tribünlerde patlayan ve gereksiz ses çıkartan taraftar mühimmatı ise bir türlü bitmek bilmiyordu. Sahadaki lig ve kupa şampiyonlarının oynayacağı futbol belki seyircinin dikkatini başka yere çeker diye düşünmek istiyor insan ama oradan da bir umutsuzluk göze çarpıyor. 14. dakikada Cenk Tosun'un vuruşu, belki erken gol getirme açısından, Samsun'un yeni stadını dolduranları heveslendirdi ama beklenen olmadı. Keza Quaresma'nın 18. dakikadaki trivelasında da, yerimizden kalkar gibi olduk. Atiker Konyaspor'un oyun başından beri uyguladığı prese yanıt veremediği için, etkili hücum geliştiremeyen Beşiktaş, bu pres karşısında bir de kademe hatası yapınca, 33. dakikada kalesinde Traore'nin ayağından gol gördü: 1-0 Belki bu gol, ikinci yarıda oyuna daha fazla hareketlilik getirir dedik fakat, oyunun tüm kimliğini değiştiren şey, Teknik Direktör Şenol Güneş'in değişiklikleri oldu. Caner ile Negredo'nun maça dahil olmasıyla, bir anda oyun formatını değiştiren Beşiktaş, Cenk Tosun ile beraberliği yakaladı. Bu gol aynı zamanda sezonun ilk Negredo-Cenk imalatıydı. Atiker Konyaspor 90. dakikada kazanılan penaltıyla yine öne geçme şansı buldu. Skubic 90+1'de durumu 2-1 yaparken, Negredo'nun beraberlik getirecek dokunuşu ise 90+2'de kaleci Serkan'a takıldı.
Milliyet

Yine Final Yine Olay 
Antalya'da oynanan Göztepe ile Eskişehirspor arasındaki 1. Lig Play-off finali ile Eskişehir'de Başakşehir ile Atiker Konyaspor arasındaki Türkiye Kupası finalinde yaşanan olayların bir benzeri de dün Samsun'da gerçekleşti. Karşılaşmada 2 bin polis ile bin 600 özel güvenlikçi asayişi sağlamak için büyük gayret gösterdi. Şehir içinde Beşiktaş ile Atiker Konyaspor taraftarları zaman zaman olay çıkardı ancak bunlar büyümeden atlatıldı. Maçın oynanacağı Yeni 19 Mayıs Stadı'na gelen taraftarları taşıyan otobüs, minibüs ve araçlarda arama yapıldı. Bunların içinden birçok özel yapım bıçak, çok sayıda döner bıçağı, pala, içine çelik malzeme yerleştirilmiş sopalar ve maket bıçağı gibi çok sayıda delici ve kesici alet ele geçirildi. Fakat bunların dışında stada girenler de vardı. Özellikle birçok meşale stat içerisinde yakılıp sahaya atıldı. Ancak esas olay, Beşiktaş'ın beraberlik golü sonrasında oldu. Yeşil-beyazlı bir taraftar sahaya girdi, ancak güvenlik yetişti. Bu sırada sahaya büyük bir bıçak atıldı. Quaresma'nın elindeki kesici cismi alan hakem Fırat Aydınus bunu 4. hakeme teslim ederken, karşılaşmanın temsilcisi ile de görüştü. Maçın bitiş düdüğü çalmasıyla yeşil-beyazlı taraftar sahaya girdi. Siyah- beyazlılardan birkaç kişi de buna karşılık verince iki takım taraftarı arasında arbede yaşandı. Kupa töreni öncesinde de Beşiktaş taraftarlarının bulunduğu tribünler tamamen boşaltıldı.
Milliyet
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme