.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

8 Ağustos 2017 Salı

08.08.2017 Genel Gündem08.08.2017

GÜNDEM

'Tek Tip'e Khk Çikarılabilir 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yeni görevi nedeniyle dün gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ve yöneticilerini kahvaltıda ağırladı. Bozdağ, FETÖ sanıklarına tek tip kıyafetle ilgili "Bakanlık çalışıyor. Muhtemelen çıkacak KHK'lardan birine konulabilir" dedi. Bozdağ, soruları şöyle yanıtladı: (FETÖ'cülere Tek tip kıyafet) "Bu konuda Adalet Bakanlığı'nın bir hazırlığı var. Terör suçlarına ayrı, darbe suçlarına ayrı, çıkar amaçlı suç örgütlerine, diğer suçlara ayrı bir şey yaptığınızda o eşitlik ilkesi ile bağdaşmayacağı için orada bir sorun olduğu değerlendiriliyor. Şu anda renkle ilgili Cumhurbaşkanımızın açıklaması oldu. Rengi konusunda bir belirsizlik yok ama kapsamıyla ilgili konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı olduğunu ben de düşünüyorum. Muhtemelen önümüzde çıkacak KHK'lardan birine o düzenleme konulabilir. Çünkü ekimde Meclis açıldığı için o zamana kadar zaten yasalaşma imkânı yok. (AKP'li Oğan'ın 'Yeni devlet' sözleri) Türkiye, Türk milletinin devlet geleneğinin son temsilcisidir. Türk milletinin kurduğu son devlettir. AK Parti'li bir yetkilinin yapmadığı değerlendirmeyi partinin veya hükümetin görüşü gibi çarpıtma, algı operasyonu." (CHP Lideri'nin Focus dergisine verdiği demeç) Türk turizmine bir bomba attığı gibi Türk ekonomisine de bir bomba atmaktır bu. Kılıçdaroğlu Türkiye'ye dönük kirli algı operasyonlarına yalancı şahitlik yapmıştır. Zaman zaman şöyle haberler görüyorsunuz, 'Bir tweet attı, adam tutuklandı'. Çok büyük algı operasyonu. Türkiye'de tweet attı diye tutuklanan bir Allah'ın kulu var mı, yok. Ama şunu söylemesi lazım, 'Tweet'inde ne dedi?' Orada bir şey söylüyor. Onun için adli takibata muhatap kalıyor. Oradan devam ediyor. (2019 seçimleri) Kanaatim Kılıçdaroğlu aday olacak. Konuşmalarına baktığımız zaman 'Ben planladım, ben yaptım, ben yürüdüm' diyor. Sürekli 'ben, ben' konuşuyor. Benim kanaatim kendisi 2019'da adaylık için zemin hazırlıyor. Adalet değil, adaylık devşirme yürüyüşü yaptı. (İmam ve vaizler de nikâh kıyacak iddiası) Yasadaki hüküm çok açık 'İl ve ilçe müftülüklerine bu verilir' diyor. Onun yönetmelikle ileride bir değişiklik yapılabilme şeyi var mı? Onu sormak lazım. Yani şu anda belediye başkanı veya diğer evlendirmeye yetkili ve görevli kişiler hangi usule uyarak bu nikâhı kıyıyorlarsa, aynı şartları arayarak müftülükler de kıyacaktır. Kaldı ki müftüler devlet memurudur. Bunun laikliğe aykırı bir yönü kesinlikle söz konusu değildir. İnsanları müftülüklerde resmi nikâh kıymaya zorlamamaktadır, yani bir alternatif ilave etmektedir. Bazıları, 'Camilerde nikâh kıyılacak' falan diyor. Evlendirme yönetmeliği var. Orada, mabedlerde nikâh kıyılamayacağına dair çok açık hüküm var. Yani bu işler şeffaf olacak, kurallı olacak."
Hürriyet 


Evde İmal Ettikleri Bomba Patlayınca Yakalandılar 
Ankara'da 17 Temmuz'da Etimesgut Şeyh Şamil Mahallesi'ndeki evde meydana gelen patlamanın ardından olay yerine giden polis ekipleri, Yüksel K. ile eşi Tülay K. ve kızı Beyzanur K.'yı gözaltına aldı. Emniyette 14 gün gözaltında tutulan şüphelilerin ifadeleri ve çalışmalar sonucu kamu kurumunda tekniker olarak görev yaptığı öğrenilen Yüksel K.'nın piyasadan elde ettiği malzemelerle evde "TATP" tipi patlayıcı üretmeye çalışırken patlamanın meydana geldiği belirlendi. Evdeki aramada bulunan aynı türdeki yaklaşık 900 gram patlayıcı, bomba imha ekiplerince etkisiz hale getirildi. Aramalarda ayrıca terör örgütü DEAŞ'a ait çeşitli yayınlar ele geçirildi. Yüksel K.'nın erkek kardeşinin DEAŞ'a katılmak istediği, bunun için iki kardeşin daha önce Gaziantep'e gittikleri ancak örgütle irtibat sağlayamadıkları, Yüksel K.'nın erkek kardeşinin ikinci kez aynı kente gittiği sırada gözaltına alındığı tespit edildi. Serbest bırakılmasının ardından yurtdışına yerleşen erkek kardeşinin, Yüksel K. ile mail aracılığıyla haberleşmeye devam ettiği öğrenildi. Şüpheliler, 31 Temmuz'da çıkarıldıkları mahkemece Sincan Cezaevi'ne gönderildi. Eryaman'da 19 Ekim 2016'da düzenlenen ve canlı bomba eylemi yapacağı değerlendirilen DEAŞ üyesi Ahmet B.'nin ölü ele geçirildiği operasyonda da TATP tipi patlayıcı ele geçirilmişti
Haber Türk

DÜNYA 

Venezuela'da İsyancılar Aranıyor 
Venezuela'da önceki gün gerçekleşen ve isyancıların çoğunun kaçmalarıyla sonuçlanan orduya yönelik girişimin yarattığı şok devam ediyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bir askeri üsse saldırı düzenleyip kaçan 10 silahlı kişinin ülke genelinde arandığını duyurdu. Ülkenin kuzeybatısındaki Valencia kentinde kamuflaj giymiş 20 kişinin düzenlediği saldırının, ordu tarafından püskürtüldüğü açıklanmıştı. Maduro, devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, Paramacay üssüne saldırıyı düzenleyen 20 kişiden 2'sinin öldürüldüğünü, 1'inin yaralı ele geçirildiğini, 7'sinin yakalandığını ve 10'unun kaçtığını kaydetti. Ordu ve emniyet güçlerinin kaçan saldırganların peşinde olduğunu ifade eden Maduro, "Bu terör saldırısını düzenleyenlere en ağır cezanın verilmesini isteyeceğim" dedi. Üsse saldırı öncesi sosyal medyada paylaşılan bir videoda, askeri kamuflajlarıyla kamera karşısında gözüken kişiler, "Maduro'ya karşı ayaklanıyoruz" diyordu. Videoda konuşan ve kendisini Juan Caguaripano olarak tanıtan kişi, "41. Tugay" olarak tanımladığı grubun amacının askeri darbe olmadığını, "rejimi ve halkı Maduro'dan koruyacaklarını" söylüyordu. Üsse saldırı sırasında yakalanan kişilerden birisinin, daha önce ordudan firar etmiş bir üsteğmen ile askeri üniformalar giyen siviller olduğu belirtiliyor.
Milliyet


Abd'ye Tehdit 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), ABD tarafından hazırlanarak konseye getirilen ve Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımları içeren karar tasarısını 15 üyenin lehte oyuyla kabul etmesinin ardından Kuzey Kore'den sert açıklamalar geldi. Pyongyang yönetimi, yeni yaptırımları "egemenliğinin ihlali" olarak niteleyerek kınadı. Kuzey Kore ayrıca yaptırımlara karşı "doğru" cevabı vereceklerini açıkladı ve ABD'nin kendilerine yönelik düşmanca tavrı devam ettiği sürece, nükleer programını müzakere etmeyeceğini bir kez daha vurguladı. Ülkenin resmi haber ajansında (KCNA) yayımlanan açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer gücünü artırma yolunda geri adım atmayacağı da belirtildi. Açıklamada "ABD'nin okyanusun karşısında kendisini güvenli hissetmesi kadar büyük bir hata olamaz" da denildi. Açıklamada ayrıca "ABD, suçunun bedelini bin kat ödeyecek" ifadesi de yer aldı. Öte yandan Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, Güney Kore'nin geçen ay sunduğu askeri müzakere teklifine sırt çevirdiği de açıklandı. Güney Kore yetkilileri, BBC'ye yaptıkları açıklamada, Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha'nın pazar günü Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlenen ASEAN Zirvesi'nde Kuzey Koreli mevkidaşı Ri Yong-Ho ile bir araya geldiğini bildirdi. Haberde, Kang'ın görüşmede Kuzey Kore'nin tartışmalı nükleer programıyla ilgili müzakere önerisini gündeme getirdiği belirtildi. Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansının haberinde, Pyongyang yönetiminin bu konuda müzakereyi kabul etmeyeceği ve öneriyi samimiyetsiz bulduğu ifade edildi. Ri'nin mevkidaşına "Güney'in Kuzey üzerinde baskıyı artırma konusunda ABD ile işbirliği yaptığı mevcut durumda, bu tekliflerin samimiyeti yok" dediği ifade ediliyor. Bununla birlikte Manila'da açıklamalarda bulunan Ri, 'ABD dışında hiçbir ülkeye yönelik nükleer silah kullanma niyetinde olmadıkları, ancak bu durumun bir başka ülkenin ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik eylemine katılması halinde değişebileceğini' belirtti. Ri'nin açıklamasında ayrıca 'Kuzey Kore'nin ABD'ye stratejik nükleer gücüyle sert bir ders vermeye hazır olduğu' ifadeleri de kullanıldı.
Milliyet


İran Meclisinde Selfie Yarışı 
Devlet Başkanı Hasan Ruhani'nin yemin töreni için hafta sonu İran parlamentosunu ziyaret eden AB'nin Dış Politika Temsilcisi Federica Mogheri, İranlı milletvekillerinin ilgi odağı oldu. İtalyan siyasetçiyle fotoğraf çektirme yarışına giren İranlı vekiller, eleştirilerin hedefi haline geldi. Sosyal medyada da çok konuşulan selfie fotoğrafları, 'Yabancılara özenti', 'Yaptırım uygulayanlara ilgi' ve 'İran'ı aşağılamak' etiketleriyle paylaşıldı. Söz konusu görüntüler içinde yer alan Şiraz Milletvekili Ferecullah Recebi, muhafazakar kesimin eleştirileri üzerine Twitter hesabından özür mesajı paylaştı. İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars ise, paylaştığı fotoğraftaki manzarayı 'garip davranış' olarak tanımladı.
Vatan


İranlı Gazeteciye İsrail Kucak Açtı 
İsrail, Türkiye'den sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan İranlı gazeteci Neda Amin'e sığınma izni vereceklerini açıkladı. İran'dan kaçmasının ardından son üç yıldır Türkiye'de yaşayan 32 yaşındaki Amin'in İsrail'e giriş yapabileceğini duyuran İsrail İçişleri Bakanı Arye Dery, "Bu gazeteci sadece bir İsrail haber sitesine yazdığı için yaşamsal tehlike ile karşı karşıyadır. Ülkeye girişini tereddütsüz kabul ettim" diye konuştu. İran'a iade edilmesi durumunda bu ülkede yargılanma riski bulunan Amin'e, sığınmacı statüsü verilmesi için İsrail'e başvuru yapılmıştı. Söz konusu başvuruda, "Neda Amin'in İran'da derhal tutuklanıp, Times of Israel sitesinde Farsça yazdığı makaleler nedeniyle idam edilme riski bulunmaktadır" denilmişti. İki ülkenin politik anlaşmazlığı nedeniyle, olağanüstü koşullar haricinde İranlılar'ın İsrail'e girişine izin verilmiyor.
Vatan


'İddialar Saçma Ve Gülünç' 
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 2020 yılındaki seçimlerde başkanlığa aday olmayı planladığı yönündeki iddiaları yalanladı. New York Times gazetesinde yayımlanan, çeşitli kaynaklara dayandırılan makalede, ABD Başkanı Donald Trump'ın gelecek seçimlerde tekrar aday olamayacağını varsayan bazı Cumhuriyetçilerin "gölge kampanya" yürüttüğü ileri sürüldü. Makalede, "bağımsız seçmen grubu yarattığı" öne sürülen Pence'in, Trump'ın aday olmaması halinde 2020'de başkanlık için yarışmak istediği belirtildi. ABD Başkan Yardımcısı Pence ise bu iddiaları yalanlayarak, "Bu haber, Trump yönetiminde ayrılık yaratma girişimidir. Bu makaledeki iddialar kesinlikle yalandır" ifadesini kullandı. Bu tür yalan haberlerin, kendilerini, Trump'ın gündemini ilerletmeye ve onun 2020 yılında yeniden seçildiğini görmeye odaklanmaktan alıkoyamacağını vurgulayan Pence, "Bunun dışında herhangi bir önerme gülünç ve absürt" değerlendirmesini yaptı. Beyaz Saray danışmanlarından Kellyanne Conway de "Başkan Yardımcısı Pence'in 2020 için hazır olduğu kesinlikle doğru ama yeniden başkan yardımcısı seçilmek için" diye konuştu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,5289-3,5299           
Euro: Euro 4,1669-4,1698
Sterlin: 4,6037-4,6062
Gram Altın: 142,9586-143,0734
Mevsimlik İşçilere Eğitim, Altyapı Ve Barınma Müjdesi 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Polatlı'nın Sarıoba Köyü'nde bulunan tarım işçilerinin yaşadığı Çadırkent'i ziyaret etti. Bakan Sarıeroğlu, "Sizin eğitim, altyapı ve barınma sorunlarınızı eylül ayı içerisinde çözeceğiz, siz de çocukları okullara gönderin, tarlada çalıştırmayın" uyarısında bulundu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Ankara Valisi Ercan Topaca, Polatlı'nın köylerinde bulunan tarım işçilerini ziyaret etti. İlçeye 45 kilometre mesafedeki Sarıoba Köyü'nde bulunan Çadırkent'te yaşayan tarım işçileri, yaşadıkları sorunları bakanlara anlattı. Elektrik, içme suyu, yol, eğitim, sağlık ve barınma sorunlarını anlatan işçilerin söylediklerini bakanlar Fakıbaba ve Sarıeroğlu ile Vali Topaca not alıp, en kısa sürede bu sorunların çözüleceğini söylediler. Bakan Sarıeroğlu, tarım işçilerinin sosyal güvenlik sorunları ile emeklilik konusunu çözeceklerini belirterek, "Sayın Başbakanımızın emri üzerine geldim. Ben, tarım işçilerine yönelik bir paket hazırlıyorum. Onların yaşam koşullarını daha iyiye kavuşturmak için çalışma yapıyoruz. Ayrıca tarım işçilerinin ulaşım sorunlarını da kapsayacak bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. İlaçlamayla ilgili talepler vardı, bunu takvime bağladık. Yerleşim yerlerinin çadır mı, konteyner mi olacağı konusunu tarım işçisi kardeşlerimizle istişare ederek belirleyeceğiz" dedi.
Milliyet


Türkiye'ye Yatırım Yağdı 
Dünyada jeopolitik riskler ve belirsizliklerin etkisiyle uluslararası doğrudan yatırım (UDY) akışları dalgalı seyir izlerken Türkiye'ye bu yılın ilk 5 ayında 5 kıtadan yatırım geldi. Ocak - mayıs döneminde gelen UDY, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 4.7 milyar doları geçerken, yatırımların yüzde 70'inin son dönemde siyasi tartışmaların yoğunlaştığı Avrupa ülkelerinden yapılması dikkati çekti. AA'nın Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) verilerinden derlediği bilgilere göre, Ocak - Mayıs 2017 döneminde yapılan UDY'lerin yaklaşık yüzde 70'i Avrupa ülkelerinden gerçekleşti. Söz konusu dönemdeki bazı UDY'ler şöyle: ¦ İspanyol BBVA, Garanti Bankası'nın yüzde 9.95'ine karşılık gelen hisselerini 3.3 milyar liraya satın aldı. BBVA'nın son alımla birlikte bankadaki hissesi yüzde 49.85'e çıktı. ¦ Paket kargo şirketi MNG Kargo'yu Dubai merkezli Mirage Cargo satın aldı. Satış, Rekabet Kurulu'nun onayından sonra hisse devriyle gerçekleşecek. ¦ Gıda şirketi Banvit'in yüzde 79.48 hissesinin 915 milyon TL'ye Brezilya merkezli BRF ve Qatar Investment Authority iştiraki olan Qatar Holding LLC'ye satışına dair sözleşme imzalandı. ¦ Kale Grubu ile dünyanın en büyük uçak motor üreticilerinden Rolls - Royce, Türkiye'ye uçak motorları geliştirmek için anlaşma imzaladı. ¦ Anadolu Grubu'nun ana hissedarı Coca - Cola İçecek, Türkiye'deki 10. fabrikasını Isparta'da Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi'nde açtı. ¦ Procter & Gamble (P&G), bebek bezi ve kadın bakım ürünleri üreteceği fabrikasını 80 milyon dolar yatırımla Kocaeli'nin Gebze ilçesinde hizmete soktu. ¦ Akfen Holding, Mersin Uluslararası Limanı'ndaki yüzde 50'lik hissesinin yüzde 40 payını Avustralya merkezli IFM Investors'a devretme kararı aldı. ¦ Özel sermaye fonu yöneticisi Abraaj Investment Management, Netlog Lojistik'in hisselerinden bir kısmını satın aldı. ¦ Çin merkezli ZTE firması, Netaş'ın yüzde 48 hissesini 100 milyon doların üzerinde bir bedelle devraldı.
Milliyet


Kârsız Şirkete Borsa Vizesi Spk'dan Çıktı 
Finansman giderleri nedeniyle dönem kârı elde edemediklerinden Borsa İstanbul'da işlem göremeyen şirketlerin önündeki engeller kaldırıldı. Piyasaların son günlerde gündeminde olan düzenleme ile ilgili en yetkili ağızdan açıklama geldi. Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, SPK'nın kârlılık şartının kaldırılması önerisini kabul ettiğini açıkladı. Başkan Karadağ, "Yerli bankaların ve uluslararası kurumların kredi verdiği, pasifinde kredi olan ama kur risk taşıyan şirketlerin halka arz edilmesini hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. Karadağ, kotasyon şartlarını ciddi anlamda esnettiklerini, bu değişiklikle birlikte sürdürülebilir ekonomiyi hedeflediklerini belirtti. Himmet Karadağ, halka hazırlanan, görüşme halinde oldukları 12 firma olduğunu da söyledi. Karadağ, "Yeni halka arzlar, kaliteli ürünler hedefliyoruz" diye konuştu. Konuya ilişkin olarak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Finansman giderleri nedeniyle dönem kârı elde edemediklerinden Borsa İstanbul'da işlem göremeyen şirketlerin önündeki engelleri kaldırıyoruz" açıklamasını yapmıştı.
Vatan


Dünyada 1 Numara 
Piyasalarda risk iştahının devam etmesiyle Borsa İstanbul rekor üzerine rekor kırıyor. BIST 100 endeksi gösterdiği performansla dünyanın en çok kazandıran borsası oldu. BIST 100 endeksi, dün 110 bin puana dayanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BIST 100 endeksi dün yüzde 1.14 yükselerek, 109.781 puanla rekor tazeledi. Borsa gün içinde direnç seviyesi olan 110 bin puanı çok zorladı, 109.947 puana kadar çıktı. BIST 100 endeksi yılbaşından bu yana yatırımcısına yaklaşık yüzde 40.5 kazandırdı. BIST böylece Nijerya Borsası'nı geçerek, 2017'de en çok yükselen borsa unvanını aldı. Nijerya Borsası, yılbaşından bu yana yüzde 39.2 kazandırdı. Uzmanlar, Cuma günü ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde açıklanmasının ardından piyasadaki ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasına ilişkin algılamanın değişmediğini, bu hafta genelinde dünya borsalarının yükseliş eğilimini devam ettirebileceğini belirtti. Uzmanlar, BIST 100 endeksinde 110 bin puanın direnç, 107 bin 500 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu dile getirdi.
Vatan


Domates Yasağına Devam Sinyali 
Rusya Tarım Bakanı ve aynı zamanda Rusya'nın güneyinde kurduğu tarım aile şirketiyle tanınan Aleksander Tkaçev, Türk domatesine yasağı kaldırmayacaklarını açıkladı. Rossiya-24 TV kanalına Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette çözülemeyen domates ihracatı konusunda eski tavrını tekrarlayan Tkaçev, "Rus devleti olarak zamanında kendi üreticimize domates ve salatalık üretiminin arttırılması için ciddi destek verdik. Rusya'nın kendi kendine yeterli olabilmesi için bu alanda devlet ciddi harcamalar yaptı. Özel sektörümüz de bizim bu çağrımıza kulak vererek tarım üretimine yöneldi. Kredi ve riskler üstlenerek bu alana yöneldi. Şimdi bizim devlet olarak tavır değiştirmemiz hiç doğru olmaz. Zamanında kendi üreticimize verdiğimiz sözü tutmamış oluruz. Dolayısıyla Türk domatesine kapıları açmaya hazır değiliz. Böyle bir adım atmayacağız" dedi. Türk domatesine yasağın kaldırılması meselesinin Rus üreticilerin rekabet gücünün artırmasına bağlı olduğunu dile getiren Rusya Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev, "Bizim yerli domates üreticisi iç piyasanın yüzde 90 bölümünü kontrol etmesi için daha en azından 3-5 yıl geçmesi lazım" dedi. Rusya'nın Türk domatesine uyguladığı yasak 24 Kasım 2015 tarihinde patlak veren Rus jeti kriziyle tırmanmıştı. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren tüm Türk tarım ürünlerine yasak konmuştu. 10 Ağustos 2016'da Erdoğan-Putin arasındaki St. Petersburg zirvesinde normalleşme süreci başlatılarak geçtiğimiz 3 Haziran'da liderler arasında gerçekleşen Soçi zirvesinde domates hariç tarım ürünlerine tüm yasaklar kaldırılmıştı.
Hürriyet


Para Sanal Artış Gerçek 
Kripto para birimi Bitcoin, 1 Ağustos'tan sonra değerinin 3 bin doları geçeceği yönündeki beklentileri boşa çıkarmadı ve yeni bir rekora imza attı. Coinbase ve Kraken dahil olmak üzere dünyanın en büyük kripto para piyasalarında Bitcoin'in değeri 3 bin doları geçti. Bu, Bitcoin'in fiyatının son bir ayda 485 dolardan fazla yükseldiği anlamına geliyor. Bitcoin'in değeri ilk defa geçtiğimiz haziran ayında 3 bin doları bulmuştu. Bitcoin'in değerinin 3 bin 300 doları aşmasıyla beraber Coinmarketcap.com verilerine göre Bitcoin'in piyasa değeri 54 milyar doları aştı. Böylece Bitcoin, kripto paranın geleceğine dair yaşanan görüş ayrılığını görmezden gelerek kazançlarını yeni rekoruna genişletti. Bitcoin'in bu yükselişine karşılık, Bitcoin Cash (ayrılma sonucu ortaya çıkan yeni kripto para birimi) yüzde 30 değer kaybetti. Bu yükselmenin önemli nedenlerinden biri olarak ayrışma sonrası Bitcoin Cash'in yeterli destek görememesi ve geleceği konusunda yatırımcıları tedirgin etmesi gösteriliyor. Ancak dalgalanmanın epey yüksek olduğu piyasada tüm sürprizlere de açık olmak gerekiyor.Uzmanlar, Bitcoin'in bir süre daha yatırımcıları için, kârlı bir seçenek olarak yoluna devam etmeyi sürdürecek gibi göründüğünü belirtiyor.
Hürriyet

POLİTİKA
Bizim Başka Devletimiz Yok 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka hiçbir devletimiz yoktur. Kim ne derse desin, hepsi hikaye" dedi. Erdoğan, İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ak Parti Rize İl Başkanlığı 92. Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda partililere hitap etti. Eski Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Oğan'ın "Yeni devlet kuruyoruz" açıklamalarıyla başlayan tartışmalara atıfta bulunan Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka hiçbir devletimiz yoktur. Kim ne derse desin, hepsi hikaye... Ben size partimin Genel Başkanı, aynı zamanda Cumhurbaşkanı olarak manifestomuzu söylüyorum; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bitti. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti devletimizi çok daha güçlü hale getirmenin gayreti içerisindeyiz ve bunu da başaracağız" dedi. Erdoğan, gençlerin "Yol ver yürüyelim, yüzde 90 alalım" tezahüratları üzerine, "Ya ben sizin yolunuzu tıkamadım ki yol açık. Gökten ne yağar ki yer kabul etmez" ifadesini kullandı. Erdoğan, "Aslında yüzde 34 ile yüzde 50 aralığındaki oy oranlarıyla defalarca iktidara gelmiş bir parti olarak başarı çıtasını yüzde 50'nin üzerine çıkarmaya hiçbir mecburiyetimiz yoktu. Peki niye yaptık bunu? Yeni yönetim sistemi ile kendimiz için değil ülkemiz için doğru olanı yaptık. Anlayışımız buydu. Yeni sistem, 2019 milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte yürürlüğe giriyor. Onun öncesinde mahalli idareler seçimi var. Mart 2019. Bu seçimde çok iyi bir netice almamız gerekiyor ki 2019 Kasım'daki parlamento ve başkanlık seçimini de çok daha güçlü kılalım. Aksi takdirde aralarında hiçbir ilişki olmamasına rağmen milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için önümüze psikolojik bir bariyer çıkartılabilir. Asıl imtihanımız 2019 Kasım'da yapılacak seçimler olacaktır" diye konuştu.
Milliyet


Chp'li Belediye Başkanlarını Ankara'ya Çağırdı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, il ve ilçelerdeki çalışmaları hakkında bilgi almak ve 26-30 Ağustos'ta Çanakkale'de düzenlenecek, "Adalet Kurultayı" ile ilgili değerlendirmeler yapmak üzere partisinin belediye başkanlarını bugün Ankara'da topluyor. Edinilen bilgiye göre CHP'li belediye başkanları bugün bir otelde düzenlenecek toplantı için Ankara'ya çağrıldı. Kılıçdaroğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayacak toplantıda, belediye başkanları çalışmaları hakkında bilgi verecek. Kılıçdaroğlu'nun, Ankara'dan İstanbul'a yaptığı 25 gün süren Adalet Yürüyüşü ve Maltepe'de gerçekleştirilen miting ve halktaki yansıması da masaya yatırılacak. Toplantıda, ana muhalefet partisinin 26-30 Ağustos'ta Çanakkale'de yapacağı, "Adalet Kurultayı" da ele alınacak. 5 gün sürecek kurultayda belediyelerin alacakları görevler belirlenecek. Toplantının ardından ele alınan konularla ilgili bir sonuç bildirisi yayımlanacak. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yerel seçimlerin ardından geçen 3 yıllık sürede belediye başkanlarının yaptığı çalışmaların ele alınacağını belirterek, "temiz enerji" ile ilgili bir sunumun yapılacağını, belediyelerin alternatif enerjiye yönlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunulacağını kaydetti.
Milliyet


'Yenikapı Ruhu İncindi' 
Başbakan Binali Yıldırım, Yenikapı mitinginin yıldönümünde sorularımızı yanıtladı. "Yenikapı ruhu milli birlik ve beraberlikse, zırh gibi duruyor. Ancak bu ruhu kaybedenler, uyum sağlayamayanlar oldu. 'Yenikapı ruhu incindi' dedi. 7 Ağustos 2016'daki Yenikapı mitinginin yıldönümünde, Akıncı Üssü davasına müdahil olduğunu belirten Yıldırım, 'O alçaklardan hesap sormak boynumuzun borcudur' diye konuştu. Başbakan'a sorularımız ve yanıtları şöyle: ¦ 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yenikapı mitingi, birlik ve beraberlik ruhu olarak lanse edilmişti. Sizce Yenikapı ruhu halen korunuyor mu? Sorunuzun iki yanıtı var. Yenikapı demek birlik beraberlikse, bu ülkenin milli birlik ve beraberliği zırh gibi. Bu ruh, Çanakkale ruhu gibi milli bir ruh olarak doğdu ve öyle de kalacak. İkinci yanıta gelince; Yenikapı ruhu incinmiştir. Yenikapı ruhuna ne yazık ki uyum sağlayamayanlar, hatta bu ruhu kaybedenler oldu. Anamuhalefetin lideri o gün 'Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimi' deyip, ardından 'kontrollü darbe' deyip tüm inandırıcılığını yitirdi. Bir de çıkıp "Yenikapı ruhunu savunan tek lider benim" diyor. Keşke böyle olsaydı. Bundan ancak memnuniyet duyardık. Ama siz yalnız 250 şehidimizin, gazilerimizin değil, 80 milyonun ruhunu incittiniz. Bu ruha ilk günkü aşkla sahip çıkan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere partimizin her kademesinde görev alan arkadaşlarımıza, MHP'ye ve Sayın Bahçeli'ye, milletimize teşekkür etmek isterim. ¦ YAŞ atamalarında hangi kriterler önemli oldu? Bu seneki YAŞ çok önemliydi. Hain darbe girişiminden bir yıl sonra gerçekleşen ve önümüzdeki yılların komuta kademesinin belirlendiği Şura'nın omurgasını oluşturması bakımından ayrı bir önemi vardı. Kriterlerimiz çok netti. Değerlendirilen TSK personelinde liyakat, ehliyet aradık. Ancak elbette FETÖ ve bölücü terör örgütü ile mücadelede kararlı bir duruş da bizim için önemli bir kriter oldu. Atamalara bakıldığında zaten bunu net biçimde görmek mümkün. Ordu, Türk milletinin ordusudur. Bundan ötesi de laf-ı güzaftır. ¦ Akıncı Üssü davasına siz de müdahil oldunuz... 15 Temmuz gecesinin nasıl bir gece olduğunu en iyi bilenlerdenim. Cumhurbaşkanımız, ben öldürülmek istendim. Meclis bombalandı, vekillerimiz öldürülmek istendi. Hükümeti yıkmak istediler, devleti ele geçirmek istediler. Yüzlerce insanımız o alçaklara direnerek vatan için, bayrak için, ülke için şehit oldu, gazi oldu. 15 Temmuz davaları görüşülmesine devam ediyor. Devletim adına, milletim adına, şehitlerimiz adına davaya müdahil olmayı istedim. Böyle bir davaya müdahil olmak, şehitlerimizin, milletimizin, devletimizin hakkını aramak, boynumuzun borcudur. Alçak darbe girişimine katılanların yargılandığı davalarda hukuk içinde en ağır cezaları almalarının takipçisi olacağız.
Vatan

SPOR 
Heyet Raporu! 
Galatasaray'ın UEFA Avrupa Ligi'nde Östersunds'a elenmesinin ardından hazırlık maçlarında da istenen performansı sergilememesi sportif direktör Cenk Ergün'ü harekete geçirdi. Hertha Berlin maçı sonrası Hırvat teknik adamla baş başa görüşen Ergün, 2 günlük izin döneminde teknik direktör Igor Tudor'dan bir rapor hazırlamasını istedi. Bu görüşmede Ergün'ün, "Sezonu erken açtık ama şu an hazır değiliz. Bu takım eğer Fernando ve Ndiaye ile kıpırdanıyorsa eksikleri vardır. Bunun önlemlerini bir an önce al" dediği öğrenildi. Slovakya'daki ilk dönem kampı, transfer çalışmaları yüzünden yerinde takip edemeyen Ergün, Avusturya kampında takımın yanında yer almıştı. Ergün'ün hem Akhisar Belediyespor hem de son oynanan Hertha Berlin maçlarındaki görüntüden çok memnun olmadığı ve bu yüzden genç çalıştırıcıdan rapor istediği bildirildi. Tudor'un vereceği rapora göre Galatasaray transferde yeni hamlelerde bulunabilir. Hırvat teknik adam hem takımın genel durumu hakkında bilgi verecek hem de ilerde yapılması planlanan transferlerle ilgili düşüncelerini sarı- kırmızılı idareciye iletecek. Ergün'ün, Tudor'dan gelecek rapora göre önümüzdeki günlerde başkan Dursun Özbek ile bir araya geleceği belirtildi.
Milliyet


Mutlu Son! 
Fenerbahçe, yeni sezon öncesi son hazırlık maçında İtalya Serie A ekibi Cagliari'yi 1-0 yendi. Sarı-lacivertliler oyunun büyük bölümünü kontrol ederken Teknik Direktör Aykut Kocaman da bir çok oyuncuyu deneme fırsatı buldu. Bedava olan Ülker Stadı'ndaki karşılaşmayı yaklaşık 25 bin kişi izledi. 36. dakikada Stoch'un kaleyi cepheden gören yaklaşık 30 metre mesafeden çektiği şutta top üstten auta gitti. 41. dakikada Van Persie'nin savunmadan kaptığı topla buluşan Salih, ceza sahasına girerek kaleciyle karşı karşıya kaldı. Salih'in vuruşunda geriden gelen savunma oyuncusu Ceppitelli Luca, meşin yuvarlağın önüne yatarak kaleye gitmesini engelledi ve top kornere çıktı. 42. dakikada sol kanatta ceza sahasına giren Stoch'un dar açıdan çektiği sert şutu kaleci Alessio kornere çeldi. 61. dakikada Fenerbahçe, Valbuena'nın golüyle öne geçti. Kaleyi sağ çaprazdan gören bir bölgeden kazanılan serbest vuruşta, Valbuena'nın çektiği şutta top Cigarini Luca'nın da kafasına çarparak ağlarla buluştu: 1-0. 79. dakikada İsmail'in sol taraftan yaptığı ortayı kale sahası içinde kontrol eden Isla'nın müsait durumda çektiği şutta, top az farkla üstten auta gitti.
Milliyet


Faciadan Dönüldü 
Beşiktaş ile Atiker Konyaspor arasında oynanan Turkcell Süper Kupa maçında ve sonrasında yaşanan olaylar, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadı'nda büyük bir facianın eşiğinden dönüldüğünü ortaya çıkardı. Karşılaşmada görevli Türkiye Futbol Federasyonu temsilcilerinin raporlarına göre, maçta ciddi bir güvenlik zaafiyeti yaşandı. Temsilciler İsmail Hakkı Köklükaya, Ali Atasever, İbrahim Tan ve Raşit Yüksel'in TFF'ye ulaşan raporlarında maçtan sonra Beşiktaş tribünlerinde bulunan yüzlerce taraftarın sahaya inmemesinin iki takım seyircisi arasında yaşanması olası büyük bir kavganın önüne geçtiğine dikkat çekildi. Raporlarda böyle bir maçta 1500 olması gereken özel güvenliğin 400 kişi eksik kaldığını, resmi güvenlik gücünün sayısının ise 1200 olduğu belirtildi. Konyaspor ve Beşiktaş'a ayrılan tribünlerden maç boyunca yüzlerce patlayıcı maddenin atıldığı, hakemin maçı defalarca durduğu, bozuk para, bıçak, su şişesi, çakmak, gibi oyuncu sağlığını tehdit eden yabancı maddelerin kullanıldığı da kayıtlara geçti. İkinci yarıda Konyaspor seyircisinin bulunduğu tribünden oyun alanına giren bir kişinin özel güvenlik tarafından dışarı çıkarıldığı, diğerlerinin ise engellendiğinin altı çizildi. Konyaspor'un 2-1 üstünlüğü ile biten maçın ardından önce maraton tribünden binlerce kişinin sahaya indiği, kale arkası bölümünden onlara katılanlarla tam bir karmaşa yaşandığı vurgulandı. Konyalı 10 kadar seyircinin Beşiktaş taraftarının bulunduğu diğer kale arkası tribünün önüne gelerek tahrik edici hareketlerde bulunduğu, bu bölümden onlara karşılık vermek isteyenlerin ise güvenlik kuvvetlerince güçlükle durdurulduğu belirtilirken, iki takım taraftarının bir araya getirilmemesinin, ciddi bir olayın önüne geçtiği raporlara yansıdı. Bu arada siyah-beyazlı tribünlerden kırılan koltukların sahaya atıldığı ve patlayıcı madde kullanıldığı tespit edildi.
Milliyet


Ben De Come To Beşiktaş Derim 
Beşiktaş, Jeremain Lens'i resmen renklerine bağladı. Vodafone Park'ta gerçekleştirilen törene Başkan Fikret Orman da katıldı. Lens'in çok istedikleri bir isim olduğunu belirterek sözlerine başlayan Başkan Orman, "Lens, Dinamo Kiev'e transfer olmadan önce takip ettiğimiz bir oyuncuydu. D.Kiev'de de takip ettik, bir türlü nasip olmamıştı. Geçen sezon başı da ilgilenmiştik, bugüne nasipmiş" dedi. Geçen sezon Fenerbahçe forması giyen Lens'in Beşiktaş'ta başarılara imza atmasını dileyen Başkan Orman, "Biz futbolcunun geçmişini ya da ismini satın almayız, bir futbolcunun Beşiktaş'a vereceği katkıyı satın alırız. Jeremain de bize çok katkı yapacağına inandığım bir isim. O da bizde oynamayı çok istedi. Kendisine camiama gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Güzel bir sezon geçireceğiz. İşimiz oyuncularımızı mutlu etmek, onların işi de taraftarlarımızı mutlu etmek. Zaten varlığıyla mutlu etti, inşallah sahada da mutlu eder" diye konuştu. Beşiktaş ailesine katıldığı için çok mutlu olduğunu kaydeden Lens ise "Beşiktaş son 2 sezonun şampiyonu, üçüncüsünü hedefliyor. Beklentiler çok yüksek. Ben de üst düzey oynamak için Beşiktaş'ı tercih ettim. Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağız. Bu takımın parçası olarak elimden gelen katkıyı yapmaya çalışacağım" ifadelerini kullandı. Hollandalı futbolcu transferiyle ilgili hazırlanan videonun hatırlatılması üzerine ise "Çok özeldi. Daha önce böyle şey yapmamıştım yakın gelecekte birini aramam gerekebilir. Bana bir görev düşerse yaparım" yorumunu yaptı.
MilliyetHiç yorum yok:

Yorum Gönderme