.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

10 Ağustos 2017 Perşembe

10.08.2017 Genel Gündem10.08.2017 Perşembe
GÜNDEM 

'Gerileme Başladıysa Sebebi Yanlışlarımız'… 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti teşkilatlarını uyararak, "Eğer makamdan güç alarak yürümeyi düşünüyorsan geldiğin gibi bu millet seni göndermesini bilir. Son zamanlarda da gerileme başladıysa sebebi maalesef yaptığımız bazı yanlışlardır" dedi. Erdoğan, Giresun'da AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'ndaki konuşmasında özetle şu mesajları verdi: ""2019 seçimleri bizim için kritik bir öneme sahip. Biliyorum yandınız, piştiniz ama biliyorsunuz yandım, piştim ama oldum. 30 Mart 2014, 10 Ağustos 2014, 7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 seçimleri, 15 Temmuz darbesi sonrası gelişmeler ve 16 Nisan halkoylaması bize çok net mesajlar vermiştir. Şayet birlikte yaşadığımız bu seçimlerden gereken dersleri çıkarmazsak 2019'da işimiz gerçekten çok zor demektir. Son 3-4 yıldır yaşadığımız yoğun mücadele döneminin teşkilatlarımız bünyesinde ciddi bir metal yorgunluğuna maalesef ben de şahit oluyorum. Bu sadece şahsımın değil aynı zamanda milletimizin de tespitidir. Gurur, kibir bize yakışmaz. Gurur, kibir Allah'a aittir. Biz mütevazı olacağız. Yoksa bu makamların bize vermiş olduğu zenginlik hiçbir işe yaramaz. Makamı güçlü kılmaktır aslolan, makamdan güç almak değil. Eğer makamdan güç alarak yoluna yürümeyi düşünüyorsan geldiğin gibi bu millet seni göndermesini bilir. Eğer bu kubbede hoş bir seda bırakırsan ondan sonra seni hayırla yad ederler. Bizim onu yapmamız lazım. 16 senedir bu işi buralara getirmişsek rabbimin lütfu bunu yaptığımız içindir. Ama son zamanlarda da gerileme başladıysa bunun sebebi bazı maalesef yaptığımız yanlışlardır. Ana muhalefetin başındaki zat Türkiye düşmanlarının ağzıyla konuşarak adeta ülkesine karşı savaş açmış durumdadır. (15 Temmuz gecesi) Belediye başkanının evde oradan izliyor. Sonra açıklamalar yapıyor 'Cumhurbaşkanı geleceğini söylese ben oradan ayrılmazdım' diyor. Bu insan dağıtmış, sıyırmış. Gözlerin senin görme engelli mi ya? 10 binler havalimanında onları görmedin mi? Eline diline dursun ya. Ankara'dan İstanbul'a yürüdün 29 gün. Seni tüm polislerimizle koruyan kim? Oraya ulaştıran kim? Yürüdün de ne oldu, geldin vs. Şimdi Çanakkale'de demokrasi toplantısı yapacakmış. Arkadaşlar da zannediyorum 2-3 gün kendilerine müsaade ederler, orada ne yapacaksan yap. CHP tabanının önemli bir bölümünün de bu durumdan çok ciddi rahatsızlık duyduğunu tahmin ediyorum."
Hürriyet


Mit Yerine BUGK İddiası 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, dün düzenlediği basın toplantısında, emniyet birimlerinin hazırladığı bir tutanağı göstererek şunları kaydetti: "Sizlere bir tutanak, belge göstereceğim. Bu soruşturma sırasında Cumhuriyet savcılıklarının, devletin belirli kurumlarından FETÖ, terör soruşturmaları nedeniyle bilgi istemesi üzerine, emniyet birimlerince hazırlanan bilgi tutanağı. Bu mahkeme dosyasından alınmıştır. Bu tutanakta bir kişi ile ilgili kovuşturma yapılıyor, dava açılıyor ve bu kişinin terör örgütü bağlantısı var mıdır diye soru soruluyor. Emniyet birimlerinin hazırlayıp verdiği cevap tutanağı bu. Emniyet birimlerinden bir bilgi kaynağı var. Başkanlık Ulusal Güvenlik Kurumu'ndan (BUGK) gelen bilgiler deniliyor. Bu araştırma yaptığı kaynaklardan biri Başkanlık Ulusal Güvenlik Kurumu imiş. Devletin böyle bir kurumu yoktur. Bu bir özel örgüttür. Kanunen tarif edilmeyen. Fişleme yapan bu örgütler hukuk karşısında suç örgütüdür. Başkanlık diye bir kurum var mı Türkiye'de? Bir özel istihbarat örgütü oluşturulmuş. AKP Genel Başkanı başta olmak üzere, Başbakan, İçişleri, Adalet Bakanı, hükümet bu meseleyi açıklamak zorundadır. Bu birim kimdir, kimler devlet içinde, başkanlık adı altında bilgi toplayıp fişleme yapıyor. Bu bilgileri nasıl mahkemeler sorup, dosyalar oluşturuyor, emniyet birimi mahkemelere buradan gelen bilgileri bildiriyor. Bu yeni paralel devlet yaratma sürecidir. Yasal dayanağı olmadan, hukuka aykırı başkanlık gizli örgütleri kurduğunun işaretidir. Hükümet bunu açığa çıkarmalıdır. O örgütü kuranların adalet önüne çıkması gerekir."
Hürriyet

Devleti Yeniden Yapılandırıyoruz 
AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, devleti yeniden yapılandırdıklarını, mimarının da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Gazetecilerin Ankara yöneticileriyle bir araya gelen Ünal, CHP'ye sert eleştiriler yöneltirken şöyle dedi: "CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Focus'a verdiği mülakatla Türkiye karşıtı lobilerin sözcüsü olduğunu bir kez daha gösterdi. Türkiye'nin güvenliği sorulduğunda rahat bir şekilde can, mal, mülk güvenliği yoktur diyebiliyor. Çok acı bir durum. Bir başka CHP'li 'silahlı unsurların bulunduğu yere halkı niye yolladınız, 15 Temmuz bir tiyatro' diyor. Ana muhalefet partisinin sorumluluklarına sahip çıkması lazım. CHP içinde 5 ayrı siyasi parti var. Çok sesli, çok parçalı, kimin ne dediği belli olmayan bir görünüm veriyor. Yüzde 48.6'lık kesimi yaşam tarzı kaygısı ve Cumhuriyet'in kazanımları üzerinden büyütmeye çalışacaklar. Bu dip dalgayı destekleyen konjonktür de var dünyada. Müftülük tartışması da böyle değerlendirilmeli. Yasa değiştirmiyoruz. Sadece devlet memuru olan bir zümreye de bu yetkiyi veriyoruz. Kılıçdaroğlu ve CHP'sinin Mustafa Kemal Atatürk ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Yüzde 48.6'yı anlamak için ikinci kamuoyu araştırması yaptırıyoruz. Anlamadan ilişki kuramazsınız. Onların da tabii bize kendisini açması gerekiyor. Devleti yeniden yapılandırıyoruz. Mimarı ve lideri Erdoğan'dır. Lider partisine dönünce eksen yerine oturdu, her şeyi elden geçiriyor, geçiriliyor. Belediyeler, hükümet, teşkilatlar…. AK Parti 16 yaşında yeni atılım dönemine giriyor."
Hürriyet

Çankaya'da Güvenlik Zirvesi 
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında dün Çankaya Köşkü'nde düzenlenen güvenlik toplantısında Suriye'de, özellikle Afrin ve süreçler olmak üzere operasyonlar, terörle mücadele ve sınır güvenliği konuları ele alındı. Güvenlik toplantısına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın katıldı. Toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Alınan bilgiye göre zirvenin ana konusu Suriye'deki gelişmeler oldu. Bu kapsamda, Tahran'da Türkiye-İran-Rusya arasında başlayan, Suriye devletine bağlı güçler ile silahlı gruplar arasındaki çatışmaların en yoğun olduğu İdlib, Humus, Şam ve Deraa'da "çatışmasızlık bölgesi" kurulması ve uygulamanın altı ay boyunca geçerli olmasına yönelik görüşmeler ele alındı. İlk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mayıstaki Rusya ziyareti sırasında Türkiye ile Rusya tarafından açıklanan çatışmasızlık bölgeleri konusu gündeme gelmişti. Toplantıda, Suriye'de Afrin ve gelişmeler de detaylı ele alındı.
Milliyet

'Ülkeyi Yönetememe Göstergesi' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün kendisine yönelik "Bu işin ucunun nereye varacağını biliyor" şeklindeki sözlerinin parti örgütü tarafından dikkate alınmaması talimatı verdi. Kılıçdaroğlu başkanlığında dün 3 saat süren MYK toplantısında, Cumhurbaşkanı'nın ifadeleri de değerlendirildi. Parti kurmayları, Erdoğan'ın açıklamalarını, "Partiye karşı bir kumpas kuruluyor. Saray merkezli bir operasyonla karşı karşıyayız" biçiminde yorumlarken, Kılıçdaroğlu'nun "Böyle ifadeler olur, olacaktır. Dikkate almayın. Ülkeyi yönetemediklerinin, yönetmekte zorlandıklarının göstergesi. Çaresiz olduklarını biliyoruz. Yönetemedikçe, böyle saldırılarla karşılaşırız. 3-4 yıl önce de eski Genelkurmay Başkanı'nı terörist ilan etmişler, FETÖ'cü subay ve hâkimlerle, FETÖ'cü olmayan vatanseverlere yönelik operasyon yapıyor, onları darbeci ilan ediyorlardı" değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu, bugün Düzce'ye gidecek. Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un koordinasyonunda partide daha önce hiç denenmemiş bir yöntemle, vatandaşlarla bir araya gelmesi kararlaştırıldı. Bu çerçevede ilk olarak şehir merkezinde bazı sivil toplum kuruluşları liderleri ve vatandaşlarla bir araya gelecek olan Kılıçdaroğlu, Uğurlu ve Esmahanım köylerinde, mevsimlik fındık işçileri ve köy halkıyla buluşacak.
Milliyet

Darbeci Değilmiş Sadece Eşeklik Etmiş! 
FETÖ'nün darbe girişiminde üssü konumunda olan Akıncı'yla ilgili davada eski emiral Ömer Faruk Harmancık'ın çapraz sorgusuna dün devam edildi. 15 Temmuz günü Akıncı Hava Üssü'ndeki tek deniz amiral olan ve 'Yurtta Sulh Konseyi' üyesi görünen Ömer Faruk Harmancık, hakkındaki tanıklıklara karşın, FETÖ'cü sanıkların hemen hepsi gibi tüm iddiaları reddetme yoluna gitti. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan'da görülen davada Harmancık'ın çapraz sorgusuna devam edildi. Harmancık, oturduğu apartmandaki bütün amiral, general ve albayların çocuklarının, FETÖ'nün sivil imamı Hakan Çiçek'in sahibi olduğu Anafartalar Koleji'ne gittiğini, buna karşın Çiçek'i ise tanımadığını savundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi davası sanıklarından eski SAT yüzbaşı Özay Cödel ile görüşmediğini beyan etmesine karşın, HTS kayıtlarında yedi konuşması bulunan Harmancık, "Cödel bildiğim biri değil. Telefonum ortadaydı. Kalabalıktakilerden bir başkası da konuşmuş olabilir" dedi. Eski YAŞ üyesi Akın Öztürk'e "kararlıyız" demediğini, TSK'da etkisiz bir eleman olduğunu savunan Harmancık, "Madem onların gözünde etkisiz bir elemansınız darbeciler neden 'Sen kimsin, çekil, bu bizim komutanımız değil, etkisiz eleman, darbeci biziz, biz konuşacağız' demediler. Siz neden muhatapsınız" sorusu üzerine da "Bunu bana değil, bildiğiniz darbeciler varsa onlara sorun" dedi. Harmancık, sanıklardan eski general Mehmet Dişli'yle aralarında mesleki husumet bulunduğunu söyledi ve onun da iddialarını reddetti. Akıncı Üssü'ne İstanbul'a gitmek için üs komutanına haber vermeden ve planlı bir uçuş olup olmadığını bilmeden geldiğini, Ankara'ya geçmeyi düşündüğünü, otobüse ya da başka bir uçağı binip gideceğini belirten Harmancık, daha önceden tanımadığı üs komutanına, "beni Ankara'ya gönder" diyeceğini, amiral olan üs komutanını tanımamasına rağmen rica ettiğinde kendisini kırmayacaklarını bildiğini söyledi. "Amiralsiniz, arama ihtiyacı olmadan oraya gidebiliyorsunuz" değerlendirmesi üzerine Harmancık, "Yaptığımın bir yanlış olduğunu, hatta eşeklik olduğunu söyledim. Bunu beni utandırmak için tekrar tekrar söylemenize gerek yok" diye konuştu.
Vatan

Akaydın İçin Disiplin Talebi 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın'a darbe gecesi hayatını kaybedenleri devletin öldürdüğü yönündeki sözleri nedeniyle tepki gösterdi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na 'disiplin kuruluna sevk et' çağrısı yaptı. Bozdağ dün MÜSİAD heyetini kabulünde şunları söyledi: "Darbe teşebbüsüne 'tiyatro' demek 80 milyona hakaret etmektir. 'Tiyatro' açıklaması FETÖ ağzıdır. Belli ki FETÖ, kendisini ikna etmiş. Dünyaya 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün 'tiyatro' olduğunu ilk açıklayan kişi terörist başı Gülen'dir. Daha sonra CHP, onun avukatlığını yaparak, bunu Türkiye'de yaygınlaştırmaya çalıştı. 'Kontrollü darbe' iftirasını da ilk ortaya atan bu terör örgütüdür. Bunun avukatlığını yapan da maalesef yine Türkiye'nin ana muhalefet partisidir. Ben buradan Sayın Kılıçdaroğlu'na, Sayın Akaydın'a karşı parti disiplin hukukunu işletmesini beklediğimi ifade etmek isterim."
Vatan

DÜNYA 

Askerlere Araçlı Saldırı 
Fransa'nın başkenti Paris'te bir kişinin aracını devriye gezen askerlerin üzerine sürmesi sonucu üçü ağır 6 asker yaralandı. Olay Paris'in terörle mücadele ajansının bulunduğu banliyölerinden Levallois-Perret'te dün sabah meydana geldi. Saldırının ardından kaçan zanlı, öğleden sonra Paris'i kuzeye bağlayan otobanda yakalandı. Şahsın gözaltına alınmadan önce polis tarafından vurulduğu öğrenildi. Paris Başsavcılığı soruşturmayı terörle mücadele birimlerinin devraldığını duyurdu. Soruşturma 'terörizm motifli cinayet girişimi' suçlamasıyla yürütülüyor. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, saldırı için 'korkakça' yorumunda bulundu. Bakan Parly, saldırının neden ve nasıl gerçekleştiğinin araştırılacağını belirtti. Levallois-Perret Belediye Başkanı Patrick Balkany ise "Olayın kasıtlı bir saldırı olduğuna şüphe yok. Saldırgan, askerlerin devriyeye çıkmasını beklemiş" dedi. Hauts- de-Seine Polis Merkezi'nden yapılan açıklamada da saldırının 'kasıtlı olarak' gerçekleştirildiği bildirildi. Saldırganın 1980 doğumlu Hamou B. olduğu iddia edildi. Reuters'ın bir yargı kaynağına dayandırdığı haberde, şahsın Cezayir asıllı olduğu öne sürüldü. Cumartesi günü, Eyfel Kulesi'ne "Allahu ekber" diye bağırarak bıçakla girmeye çalışan 18 yaşındaki bir saldırgan tutuklanmıştı. Fransa'da 2015'te yaşanan Paris saldırılarından sonra ilan edilen OHAL uygulaması uyarınca 10 binden fazla asker sokaklarda, başta kamu binalarının bulunduğu önemli bölgelerde devriye gezmeye başladı.
Hürriyet

Ateşe Körükle Gidiyorlar! 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinin devam etmesi durumunda ABD'nin "ateş ve öfkeyle" yanıt vereceğini söylemesinin ardından, Pyongyang'ın da, ABD toprağı Guam'ın açıklarına füze atma hazırlığı içerisinde olduğu yönünde haberler geldi. Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansının haberinde, Kuzey Kore'nin Guam açıklarına "deneme" kapsamında fırlatmayı hedeşediği füzelerin "Hwasong-12" modeli olduğu da ifade edildi. Kuzey Kore'nin bu hamlesi, Trump'ın, "Kuzey Kore'nin kendi iyiliği için ABD'ye yönelik daha fazla tehditte bulunmaması gerekiyor. Dünyanın daha önce hiç görmediği bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacaklar" ifadelerini kullanması sonrasında geldi. Ancak Trump, bunu bir adım daha ileri götürdü ve Twitter'dan "Başkan olarak ilk emrim, nükleer gücümüzün yenilenmesi ve modernize edilmesiydi. Artık eskisinden çok daha güçlü, çok daha kuwetli" sözlerini kullandı. Trump, "Umarım bu gücü kullanmak zorunda kalmayız ama, dünyadaki en güçlü ulus olmadığımız bir zaman hiç olmayacak" şeklinde devam etti. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise son gelişmelerin ardından tansiyonu düşürmek adına açıklamalar yaptı. Tillerson, Trump'ın sözlerine açıklık getirmeye çalıştı ve Başkan'ın Kuzey Kore lideri'nin anlayacağı dilde sert bir yanıt vermeye çalıştığını ifade etti.
Milliyet

Kenya'da Seçim Sonrası Olaylar Büyüdü: 2 Ölü 
Devlet başkanlığının yanı sıra genel ve yerel seçimlerin de yapıldığı Kenya'da, sonuçları protesto eden muhalefet destekçilerinin uzerine polisin ateş açması sonucu iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Polis şefi Japheth Koome, iki kişinin olaylar esnasında "hırsızlık yaptıkları için vurulduğunu" savundu. Kenya'da seçim yarışını geride goturen muhalefetin başkan adayı Raila Odinga'nın seçim sonuçlarına itiraz etmesinin hemen ardından yaşanan protestolar ise kontrol altına alınmış durumda. Odinga oy sayımı devam ederken yaptığı basın açıklamasında, genel seçimlerin "hacklendiğini" iddia etmiş şu ana kadar açıklanan tum sonuçları "buyuk ve kapsamlı sahtekarlık" olarak nitelendirmişti. Odinga, bilgisayar korsanlarının, seçimlere gunler kala kaçırıldıktan sonra oldurulen seçim komisyonu yetkilisi Chris Msando'nun kimlik kartını kullanarak elektronik seçim sistemine sızdığını ve sonuçlara mudahale ettiğini one suruyor. Seçim Komisyonu Başkanı Wafula Chebukati, Odinga'nın itirazının değerlendirmeye alınacağını açıkladı. Genel seçimlere gunler kala ortadan kaybolan Msando, 31 Temmuz'da olu bulunmuştu. Alınan ilk sonuçlara gore, mevcut Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta yarışı onde goturuyor.
Milliyet

Cezayir'de Burkiniye Tepki 
Cezayir'de binlerce kadın, son dönemde muhafazakar kesimin plajlarda bikini giyilmemesi yönünde yaptığı çağrılara tepki amacıyla sosyal medya üzerinden kampanya başlattı. Muhafazakarlar, kadınların halka açık plajlarda bikiniyle denize girmesinin, Cezayir'in değerlerine aykırı bir durum oluşturduğunu öne sürüyor. Muhafazakarların çağrılarına tepki olarak sosyal medyada bikinili fotoğraşarını paylaşmaya başlayan Cezayirli kadınlar, son olarak Annaba kenti sahilinde protesto gösterisi düzenledi. Facebook üzerinden bikini destekçilerini örgütleyen Sara adlı genç kadın, yerel basına verdiği demeçte, son dönemde 'burkini' (İslami kadın mayosu) giyen kadınların sayısında gözle görülür bir artış olduğunu belirtti. Warda adlı bir başka genç kadın da France Info kanalına yaptığı açıklamada, "(Cezayir'de) İslamcılar iktidara gelmedi ama toplum muhafazakarlaştı" diye konuştu. Kampanyaya destek veren pek çok kadın, muhafazakarların kendilerini sosyal medya üzerinden de rahatsız ettiklerini dile getirdi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5378-3,5415     
Euro: Euro 4,1621-4,1644
Sterlin: 4,6062-4,6097
Gram Altın: 145,0589-145,1729

Hidroelektrik Dopingi! 
Bütçeye, 750.5 milyon TL'lik özelleştirme dopingi geldi. Geçen yıl özelleştirmesi tamamlanan iki HES'in işlemleri tamamlandı ve para nakit olarak alındı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, daha önce yaptığı açıklamada, "Özelleştirme programına alınan kuruluşlarından elde edilen gelirler öncelikle merkez yönetim bütçesinin ihtiyaçları için kullanılacak. Çünkü bizim bütçe açığımızın karşılanması noktasında özelleştirme gelirlerinin belli bir katkısı var" demişti. Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Almus ve Köklüce hidroelektrik santrallerinin "işletme hakkının verilmesi" yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi, geçen yıl Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB) yapıldı. İhaleye 11 şirket katıldı. 551 milyon TL'lik teklifle açılan ihalenin açık artırma bölümünde, en yüksek teklifi Gaziantepli Gül Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ verdi. Tokat'ta bulunan ve toplam 117 megavat kurulu güce sahip olan hidroelektrik santralleri için açık artırmanın yapılmasının ardından da ihalenin onaylanması süreci başladı. Özelleştirme Yüksek Kurulu, 24 Mayıs tarihli kararıyla, ihaleye "olur" verdi. Bu kararın ardından da süreçle ilgili tüm çalışmalar tamamlandı ve 8 Ağustos'ta Özelleştirme İdaresi'nde devir sözleşmesi imzalandı. Devir sözleşmesiyle birlikte ihale bedeli olan 750 milyon 500 bin lira da kasaya girdi.
Hürriyet

Boş Tüpte Takas İmkânı 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) görüşe açılan yeni taslakla karayolu ile LPG taşıması lisans kapsamından çıkarılıyor, boş tüplerin lisans sahiplerince takas edilmesi de mümkün olacak. EPDK'dan edinilen bilgilere göre, Türkiye dünyanın en büyük 14. LPG pazarı konumuna sahip. Son 10 yılda otogaz tüketimi; artan araç sayısı ile birlikte yüzde yüzü geçen bir artışla 1 buçuk milyon tondan 3.1 milyon tona yükseldi. Türkiye otogaz kullanımı açısından dünyada Güney Kore'den sonra ikinci sırada, Avrupa'da ise birinci sırada yer alıyor. Otogaz kullanan araç sayısı ve istasyon sayısı bakımından ise Türkiye dünya lideri. EPDK, kamuoyu görüşleri doğrultusunda, hem lisanslandırma işlemlerini kolaylaştırıcı hem de sektörün önünü açacak yeni düzenlemeler yapmaya devam ediyor. EPDK web sayfasında görüşü açılan yeni taslak da sektöre yönelik önemli düzenlemeler içeriyor. Edinilen bilgilere göre hazırlanan söz konusu taslakla lisans başvuru, tadil, süre uzatımlarının elektronik /mobil imza kullanılarak yapılmasının önündeki engellerin kaldırılması hedeşeniyor. Lisans sahiplerinin tebligat konusunda teknolojiyi kullanması teşvik ediliyor. Bu kapsamda Lisans sahipleri, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi bilgilerini güncel ve aktif tutmakla yükümlü hale getiriliyor. Karayolu ile LPG taşıması lisans kapsamından çıkarılıyor. Bunun yerine taşımada kullanılacak araçların Kuruma elektronik ortamda beyan edilmesi usulü getiriliyor. Taslak uygulamaya geçtiğinde karayolu ile LPG taşımadaki bürokrasi azalacak.
Hürriyet

20 Milyar Dolar Gelmeyi Bekliyor 
Türkiye'ye yabancı yatırımcının ilgisi sürüyor. 15 yılda 184 milyar dolar yabancı sermaye geldi. Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ahmet Erdem, derneğin 17 üyesinin yıllık toplam ar-ge yatırımının sadece yüzde 10'unu Türkiye'ye yönlendirmesi halinde, her yıl 20 milyar dolarlık ek uluslararası doğrudan yatırım girişinin olabileceğini söyledi. YASED'in İstanbul'da dün gerçekleştirdiği 'Yabancı Sermaye İşadamları Toplantısı'nda konuşan Ahmet Erdem, şunları söyledi: "Global ar-ge harcaması 200 milyar dolar olan 17 üyemizin üst yöneticisi ile bire bir görüştük. Ar-ge ekosisteminde iyileştirme yapılırsa, bu şirketlerin 5 yıl içinde Türkiye'deki yatırımlarını ve istihdamı 4 katına çıkarabileceklerini gördük." Türkiye'nin 'bölgesel bir yatırım ve ar-ge merkezi' olma hedefini desteklediklerini belirten Erdem, "Türkiye'nin büyüme stratejisini bölgesel bir üs olma adımıyla temellendirmesi ve buna göre yol haritasını belirlemesi, biz yatırımcılar için çok önemli. Uluslararası şirketlerin ar-ge çalışmalarının çekilmesi, Türkiye'yi teknolojide belirleyici yapar" dedi.
Posta

Gerilim 'Altın'da 
Amerika-Kuzey Kore gerginliği giderek tırmanıyor. Amerika Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'yi ülkesini tehdit etmeyi bırakması konusunda yine uyardı. Nükleer silah kullanabileceklerini ima eden Trump, "Nükleer cephaneliğimiz hiç olmadığı kadar çok güçlü. Umarım bu gücümüzü hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmayız" dedi. Artan gerilim piyasaları da vurdu. Borsa gibi riskli yatırımlardan kaçan yatırımcı, güvenli liman olarak görülen altına sığınmaya başladı. Altının ons (31 gram) fiyatı 15 dolar birden artarak 1276 dolara kadar çıkarken, gram altın 2 lira yükselerek 145 lirayı gördü. Bu son 2 ayın zirvesi. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de gerilimden olumsuz etkilendi. Amerika ve Kuzey Kore tarafından gelecek haber ve açıklamaların altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağına değinen analistler, altının ons fiyatında 1275 dolar direncinin üzerinde kapanış yapılması durumunda alımların güçleneceğini ve 1296 seviyelerinin gündeme gelebileceğini dile getirdi. Bu durumda gram altının 150 liraya dayanacağı belirtiliyor.
Posta

'Fırsatçılara Avuçlarını Yalatacağım' 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bayram öncesi kurban fiyatlarını artırmak isteyenlerin hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi. Art niyetli kişileri ters köşeye yatıracağını belirten Fakıbaba, "Hayvan, et fiyatı yükselecek diyenler hayal kırıklığına uğrayacak, fırsatçılara avuçlarını yalatacağım" dedi. Fakıbaba, Güneydoğu TV'de gündeme ilişkin konularda açıklamalar yaptı. Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte ortaya çıkan söylentiler ile kurban fiyatlarını yükseltmek isteyen fırsatçılara izin vermeyeceklerini vurgulayan Bakan Fakıbaba şöyle dedi: "Son zamanlarda; 'hayvan alımı serbest olacak, Avrupa'da şimdiden hayvan fiyatı arttı' denildiğini duyuyorum. Bunu söyleyen fırsatçılar beni tanımıyorlar. Ben öyle ters köşeye yatırırım ki hiç neye uğradıklarını şaşırırlar. Ben gerçek üreticinin, tüketicinin ve ticaret yapanın yanındayım. Fırsat kollayıp 'yarın nasılsa etin ve hayvanın fiyatı yükselecek' diyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Boş konuşmuyorum, fırsatçılara avuçlarını yalatacağım. Namuslu insanlar da dua edecek."
Milliyet

Tatil Mi Çalışma Mı? 
Kurban Bayramı yaklaşırken, gözler hükümetin tatili 10 güne uzatıp uzatmayacağına çevrildi. Konuyla ilgili olarak hükümet tarafından henüz resmi açıklama gelmedi ancak Ekonomi Bakanı tartışılacak bir konu ortaya attı: 'Tatil mi, çalışma mı?' MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasıyla ilgili olarak, "Bu üretimi düşürür, turizmi destekler mi destekler. Onun için buradaki bölümde susma hakkımı kullanıyorum. Türkiye olarak tatilden daha çok çalışmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ama diğer taraftan bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyuyoruz" diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da "Bu konu Bakanlar Kurulu'na gelmedi. Bakanlar Kurulu'na gelirse konu konuşulur. Türkiye için en hayırlısı neyse o karar verilir" değerlendirmesinde bulundu. Turizmciler, bayramdan önceki Pazartesi, Salı ve arefe gününü kapsayacak şekilde 26 Ağustos Cumartesi gününden 4 Eylül Pazartesi gününe kadar 10 günlük tatil istiyor.
Vatan

Süper Lig 100 Ülkede Canlı Yayınlanacak 
Digiturk'ü 1 yıl önce satın alan Katarlı beIN Media Group, Süper Lig yayın hakları bedeli dahil Türkiye'de önümüzdeki 5 yıl içinde toplam 12 milyar lira yatırım yapmayı öngörüyor. beIN Media Group, yeni kanallar, yeni stüdyolar, yeni içerikler ve yeni teknolojilerle yatırımlarını daha da artırmayı planlarken, Türk sporunun markalaşması adına önemli bir adım atacak. Digiturk'ün yeni dönem hedeşeri arasında Türkiye Süper Ligi'ni 100'den fazla ülkede canlı yayınlamak var. Digiturk CEO'su Yousef Al-Obaidly, geçtiğimiz yılın Kasım ayında gerçekleşen Süper Lig yayın hakları ihalesini 5 yıl için KDV dahil 3 milyar dolarlık teklişe kazandıklarını hatırlattı. Bu rekor rakamın Türkiye'ye duydukları güven ile birlikte Türk futbolunun taşıdığı yüksek potansiyele duydukları inancı da gösterdiğini söyleyen Al-Obaidly, Digiturk'ün bugüne kadar 6 milyar doları aşan yatırımla Türk futbolunun en büyük destekçisi olduğunu vurguladı. Süper Lig'in marka değerini uluslararası alanda daha güçlü bir noktaya taşıma kararlılığında olduklarını ifade eden Al-Obaidly, "Türkiye Süper Ligi maç yayınları Fransa, Amerika, Asya-Pasifik, MENA ve Sahra Altı Afrika'ya halihazırda ihraç edildi. Sonraki adımımız 100'den fazla ülkede yayınlamak. Bu ülkeler arasında Balkanlar, Kuzey Amerika, Sahra Altı Afrika, Kanada ve Japonya gibi ülkeler var" diye konuştu. Al-Obaidly, Süper Lig'in radyo yayın hakları için son tur görüşme halinde olduklarını da sözlerine ekledi. Digiturk'te yaşanan değişim sürecini, en son gelişmeleri ve gelecek planlarını paylaştığı toplantıda Türkiye'ye duydukları yüksek güvenin altını çizen Yousef Al-Obaidly, "Türkiye'de olduğumuz için kendimizi şanslı sayıyoruz" dedi. Genç nüfusu, büyüyen istikrarlı ekonomisi, insanlarının spor tutkusu ve içerik geliştirme konusunda bölgesel bir merkez olarak sunduğu fırsatlarla Türkiye'nin çok cazip bir yatırım ülkesi olduğunu vurgulayan Al-Obaidly, Türkiye'den önemli oranda içerik ihraç ettiklerini de anlattı. "Türkiye, 250 milyon dolardan fazla içeriği yurt dışına ihraç ediyor. Biz ihracatta ikinci sıradayız" diyen Al-Obaidly, Digiturk'un son 1 yıl içinde, Süper Lig maçlarının yanı sıra beIN Gurme tarafından üretilen yerli içeriklerin uluslararası arenaya ihracı yönünde önemli bir yol kat ettiklerini kaydetti.
Vatan

SPOR 

Yasmani Copello Escobar, erkekler 400 metre engelli finalinde ikinci olarak gümüş madalya kazandı. İngiltere'nin başkenti Londra'da devam eden Dünya Atletizm şampiyonasında finalde yarışan Escobar 48.49 ile ilk madalyamızı da getirdi. Erkekler 200 metrede yarı finalde yarışan Ramil Guliyev, 20.17'lik derecesiyle serisini birinci bitirerek finalde yarışma hakkını elde etti. Ramil Guliyev bugün saat 23.52'de finalde koşacak. Bir güzel haber de çekiç atmada geldi. Özkan Baltacı 74.11'lik atışı ile final hakkını elde etti. Eşref Apak ise elendi. Kadınlar 3 bin metre engellide yarışan Özlem Kaya ve Tuğba Güvenç ise final şansını yakalayamadı.
Posta

Aranan golcü İspanya'da bulundu... Teknik direktör Aykut Kocaman'ın, "Merkez santrfor istiyorum" ısrarı üzerine harekete geçen Fenerbahçe yönetimi önceki gün İspanya'ya çıkarma yapmıştı. Basın sözcüsü Mahmut Uslu, asbaşkan Ali Yıldırım ve genel menajer Hasan Çetinkaya'nın hedefinde; Villarreal'in yıldızı Roberto Soldado vardı. İlk olarak İspanyol golcüyle masaya oturuldu, anlaşma sağlandı. Ardından Villarreal ile pazarlıklar başladı. Beklenen müjdeli haber dün sabah saatlerinde geldi. Fenerbahçe Kulübü'nün resmi internet sitesinden resmi açıklama yapıldı. Gece ise İspanyol oyuncu İstanbul'a geldi. İspanyol golcüyü Sarı-Lacivertli taraftarlar coşkuyla karşıladı. Soldado, "Fenerbahçe büyük bir kulüp. Cazip bir teklif aldım. Fenerbahçe'de şampiyonluk yaşamaya geldim" diye konuştu. Roberto Soldado'nun bugün sağlık kontrolünden geçtikten sonra imza atması bekleniyor. Fenerbahçe oyuncunun maliyeti hakkında açıklama yapmadı. Ancak Fransa'nın önde gelen gazetelerinden L'equipe, Roberto Soldado'nun transferi için Sarı-Lacivertliler'in, Villarreal'e 10 milyon euro bonservis ödeyeceğini yazdı. İspanyol golcüyle de 2+1 yıllık sözleşme imzalanacağı kaydedildi.
Posta

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT) arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Sirkeci'de bulunan Büyük Postane'de gerçekleştirilen imza törenine, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik'in yanı sıra A Milli Kadın ve Erkek Voleybol Takımı'nın kaptanları ve oyuncuları katıldı. Yapılan anlaşma kapsamında TVF'nin organizasyonlarında, katılım sağlanacak etkinliklerde, resmi ve hazırlık maçlarında, PTT Kargo, resmi kargo tedarikçisi unvanı ile yer alacak. Başkan Üstündağ, tarihi binada önemli bir anlaşmaya imza attıklarına dikkati çekerek "Ülkemizin voleybolda çok daha iyi yerlere gelmesi için birlikte çalışacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Voleybolu daha yukarılara taşıma hedefimize katkı sağlayan tüm sponsorlarımıza ve PTT'ye bir kez daha teşekkür ediyoruz. Başarıya giden yolda, sponsorların destekleri her zaman çok büyük bir güç kaynağıdır" dedi.
Milliyet

Trabzon'da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın katılımıyla Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı yapıldı. 81 valinin video konferansla katıldığı toplantıda Soylu da Bak da spora siyasetin karıştırılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi. SOYLU konuşmasında "Başakşehir-Konya, Eskişehir- Göztepe ve Beşiktaş-Konya... 3 maçta da bizim şartlarımızın ve genel çizdiğimiz çizginin dışında olaylar söz konusu oldu. Allah'a şükürler olsun sonucunda bizi çok daha üzüntüye sevk edecek olaylar gerçekleşmedi ama biz bunu bir işaret ve sinyal olarak alıyoruz yani bununla yetinemeyiz. SPOR sahaları siyasetin yapılacağı yer değildir. Bunun siyasallaşması ve ideolojik bir takım noktalara doğru evrilmesi bizim şüphesiz ki hiç istemediğimiz, arzu etmediğimiz, esasen sporla beraber yan yana getiremeyeceğimiz de bir zincirdir. Bu konuda arkadaşlarımız öngörülü olmalı BİRÇOK manipülasyon veya spekülasyon yapılıyor; işte provokasyonlar yapıldı, hemen hemen aynı kişilerin bu tip olayları orada sergilediği... Özellikle dönem dönem spora siyaset karıştırma konusunda bir takım ideolojik grupların yoğunlaşmasını görüyoruz. Bunu son derece spor açısından da sakıncalı görüyoruz. Spor sahaları siyasetin yapılacağı yer değildir. Spor sahaları, sporun yapılabileceği bir alandır, yapılması gerekli olan bir alandır. Bugün birçok meseleyle karşı karşıyayız yani uyuşturucudan bir takım asayiş olaylarına kadar..." dedi.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme