.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

11 Ağustos 2017 Cuma

11.08.2017 Genel Gündem11.08.2017 Cuma
GÜNDEM 

CHP'den Adalet Anıtı 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Çanakkale'de yapılacak Adalet Kurultayı'na ilişkin "Katılımcıların adının yazılı olduğu tuğlalardan 'Adalet Anıtı' inşa edilecek" dedi. Tezcan, özetle şunları söyledi: "ADALET Anıtı' projesi üzerinde çalışılıyor. Sloganımız 'Adalet için bir tuğla koy' olacak. Herkes adının yazılı olduğu tuğlalar getirecek. Kurultay, Gelibolu'da yapılırsa tarihi alan olduğu için orada sembolik bir anıt olacak. Eğer Gelibolu için izin verilmez de Çanakkale'de toplanırsak bulunduğumuz yerde anıt yapacağız. Bir de katılımcılara sertifika vereceğiz. Yaklaşık 100-150 bin tuğlalık bir anıt olacak. Sekiz konu başlığı belirledik. Birinci gün 'mahkemede adalet' ve 'devlette adalet'. İkinci gün 'seçimde adalet' ve 'geçimde adalet'. Üçüncü gün 'inançta adalet' ve 'eğitimde adalet'. Dördüncü gün 'yaşamda adalet' ve 'medyada adalet'. Beşinci gün ise 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, ardından da toplu değerlendirme yapılacak. Kurultaya insan hikâyeleri ile başlayacağız; adaletsizlikler anlatılacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak. Ardından uzmanlar tartışacak. İnsanlar hikâyelerini yazıp Adalet Kutusu'na koyacak. Bu hikâyeler kitaplaştırılacak. Ayrıca 'Hafıza Sokağı' kurulacak. Burada Kuddisi Okkır'dan, Madımak ve Başbağlar'a kadar tarihimizdeki adaletsizlikler ile ilgili materyaller sergilenecek. Türk bayrağı ve Atatürk posterleri dışında bir şeye izin verilmeyecek."
Hürriyet


Cilvegözü'nde Yavaşlama Ve Sıkı Kontrol 
GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, karşısındaki Bab el-Hava Sınır Kapısı'nda karışıklık sona erene kadar Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan, insani yardım dışındaki gıda maddeleri ve diğer malların ihracı noktasında yavaşlatma ve sıkı kontrol olduğunu açıkladı. Tüfenkci dün Esnaf ve Sanatkarların Uyum Yeteneğinin Artırılması Projesi (ADAPTESK) toplantısının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "İdlib'e ilişkin yeni önlemler söz konusu olacak mı" sorusu üzerine Tüfenkci, şu açıklamayı yaptı: "Suriye kapılarımızdan biri olan Hatay'da bulunan Cilvegözü'nün karşı kapısı Bab el-Hava Sınır Kapısı'ndaki karışıklık sona erene veya en azından zayışayana kadar, insani yardım dışındaki gıda maddeleri ve diğer malların gidişi, ihracı noktasında bir yavaşlatma, sıkı kontrol var. Zaten Suriye'den bizim ithalatımız bulunmamakta, ihracat yapıyoruz. Dolayısıyla burada öyle bir sıkıntımız var. Zannederim bu durum 10-15 güne kadar düzelebilir." Tüfenkci, uzatılması tartışılan Kurban Bayramı tatilinin, Bakanlar Kurulu'nda konuşulacağını ve sonrasında kararın paylaşılacağını söyledi. Doğu ve Güneydoğu'da esnafa verilen destek ve teşviklerle ilgili ise Tüfenkci, "Terörden zarar gören esnaf ve sanatkarların, Halkbank kredilerinden doğan borçlarını ertelemiştik. Esnafımıza faizsiz krediler vermiştik. Sağlanan huzur ve güven ortamıyla beraber ticarette iyileşme görüyoruz" dedi.
Hürriyet

'Sivildim' Dedi, Üniformalı Çıktı 
Yurtta Sulh Konseyi'nin Jandarma temsilcisi olduğu iddia edilen eski Jandarma Okullar Komutanlığı Kurmay Başkanı albay Murat Koçyiğit, 15 Temmuz günü Akıncı Hava Üssü'ne, Ankara'yı bombalayan uçaklara talimat verdiği iddia edilen ve görevine bir yıl önce atanan Albay Ahmet Özçetin'e 'sürpriz hayırlı olsun ziyareti için gittiğini' ileri sürdü. Üsse sivil gittiğini belirten Koçyiğit, üniformalı görüntüler için "Ben değilim" dedi. İddianamede sivil imam olarak nitelendirilen sivil sanıklar, üste olduklarına ilişkin kamera görüntülerindeki kişilerin kendileri olmadığını belirterek, savcılık sorgularındaki "Sosyal etkinlik için geldim", "Tarla bakmaya geldim" yönündeki savunmalarını tekrarladılar. Asker kökenli sanıklar da 143. Filo'daki açık görüntülerine ilişkin 'yüz analizi' yapılmasını talep ettiler. Savcılık sorgularında üste 'sivil şahıs' gördüklerini belirten asker kökenli sanıklar, mahkemede ifadelerini 'sivil giyimli asker şahıslar' olarak düzelttiler. Sanıklar, 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü'nde bulunmalarını "tesadüf", "İstanbul'a uçmak için gelmiştim", "devre arkadaşımı ziyaret" gerekçeleriyle açıkladılar. Benzer bir savunma da dünkü duruşmada yapıldı. Koçyiğit, Adil Öksüz'ün yönetiminde Ankara'daki villada yapılandarbe toplantılarına katıldığı iddiasını ve örgüt üyeliği suçlamasını reddetti. Koçyiğit, gizli tanıklar Şapka ve Kuzgun'un "iftiraları" nedeniyle sanık sandalyesinde bulunduğunu, kendisinin yerine onların yargılanması gerektiğini savundu. Koçyiğit savunmasında, sivil sanıklar Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Harun Biniş ve Nurettin Oruç'u tanımadığını vurguladı. Koçyiğit, 17 Ağustos 2015'te Jandarma İstihbarat Okulu'nda göreve başladığını kaydederek "Okulda okutulan ders kitabı ve notlardaki terör örgütü listelerinde FETÖ/ PDY'nin olmadığını tespit ettim. Yaptığım çalışmalarla Jandarma'nın ders kitaplarındaki terör listesine FETÖ/PDY eklendi" iddiasında bulundu.
Hürriyet

Değişimin Şiarı: Yük Alamayan Yük Olmasın 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da işaret ettiği AK Parti'deki değişimle ilgili bilgi veren Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ataş, "Teşkilatlarımızda görev yapan herkes, Cumhurbaşkanı üzerinden, Başbakan üzerinden yük alma mecburiyetindedir" dedi. AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, partideki değişim süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ataş, il kongrelerinin 2018 Şubat ayı sonunda yapılmasının planlandığını bildirdi. Ataş, "Milletvekilinin, belediye başkanının, il, ilçe başkanının birinci derece yakınlarının", toplumda "metal yorgunluğu" algısı oluşturan konulardan biri olduğunu vurgulayarak, "Bunlar partimizi zaman zaman yıpratabiliyor. Mümkün mertebe akraba ilişkisi olmayan arkadaşlarımızın yönetimlerde olmasına özen gösteriyoruz" dedi. Ataş, AK Parti kadrolarının, yorgun olacak insanlarla yol alacak bir yapıya sahip olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Söylenmek istenen budur. Bizim Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız günde 17-18 saat çalışırken, buna ayak uyduramayan veya uydurmak istemeyenler kenara çekilmek zorundadır. Teşkilatlarımızda görev yapan herkes, Cumhurbaşkanı üzerinden, Başbakan üzerinden yük almak mecburiyetindedir. Yük alamıyorsa yük olmaya hakkı yoktur. Biz yük alıcılarız, yük olucular değiliz. Biz Cumhurbaşkanımız üzerinden yük almaya mecburuz, Başbakanımız üzerinden yük almaya mecburuz. İşlerimizi yapmadığımız ölçüde biz onlara yük oluruz. Yük olmak için teşkilatlara gelenler, bu teşkilatların kapısından içeri girmesinler." "Kongre süreci başlayınca takvimi, taslağı oluşturduk ve 81 il başkanımızı genel merkezimize çağırdık görüş ve kanaatlerini aldık. İl başkanlarımızı ilçeleriyle ilgili tek tek dinledik. Hangi ilçe başkanı görevine devam etmeli, hangisi değişmeli, hangisi değerlendirmeye tabi tutulmalı. Tek tek bu üç kategoride değerlendirme yaptık ve görüşlerini yazdık. Değişmesi gerekenleri not ettik, devam etmesi gerekenleri not ettik. İkisinin arasında kalanları da 'Değerlendirmeye tabi tutulması lazım. Daha kaliteli, daha başarılı arkadaşımız varsa burada onun da arayışı içinde olalım.' diye not ettik. Milletvekilleriyle de görüştük. 317 milletvekilini seçim bölgeleriyle ilgili tek tek dinlemeye çalıştık."
Vatan

Belediye Osman Öcalan'a 7 Milyon Lira Aktarmış! 
TERÖR soruşturması kapsamında eski Demokratik Toplum Partili (DTP) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik hakkında, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklu sanık Çelik hakkında hazırlanan iddianame, 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Mahkeme kararı doğrultusunda Çelik'in kullandığı telefonun dinlenmesi ve kayda alınması sonucu şüphelinin örgütsel görüşmelerde bulunduğunun tespit edildiğine yer verilen iddianamede, gizli tanık "X"in verdiği ifade dikkat çekti. Gizli tanık X, "2002 yılında dönemin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik tarafından, ilişki ve irtibatlı olduğu PKK terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden olan Abdullah Öcalan'ın kardeşi 'Ferhat' kod isimli Osman Öcalan'a belediye kasasından 7 milyon lira aktarıldı" dedi. İddianamede, Feridun Çelik hakkında, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Vatan

Medyaya Bylock Operasyonu: 35 Gözaltı Kararı 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, örgütün şifreli mesajlaşma programı ByLock'u kullandığı tespit edilen 35 şüpheli hakkında gözaltı ve arama kararı verildi. Şüphelilerden 10'u dün gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 35 gazetecinin gözaltına alınması için harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube ekipleri, dün sabah saatlerinde eş zamanlı yaptıkları operasyonlarda Birgün gazetesinin eski editörlerinden Burak Ekici, Muhsin Pilgir, Ömer Faruk Aydemir, Sait Gürkan Tuzlu, Cüneyt Seza Özkan, Yusuf Duran, Ahmet Feyzullah Özyurt, Ahmet Sağırlı, Mutlu Özay ve Mehmet Ali Ay'ı gözaltına aldı. Hakkında gözaltı kararı verilen birçok kişiyi adreslerinde bulamayan polis, listedeki bazı isimlerin de daha önceden emniyete teslim olduğunu tespit etti. Terör örgütünün gizli haberleşme programı Bylock'u kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alınan bu isimlerin haricinde haklarında gözaltı kararı verilen eski Bugün TV Haber Müdürü Ali Demirer, eski Bugün gazetesi emniyet Muhabiri Bilal Şahin'in de arasında bulunduğu isimlerin adreslerinde bulunamadığı, Kanal 24 eski muhabiri Mustafa Ayar'ın da arasında bulunduğu bazı isimlerin ise daha önceden gözaltına alındığı öğrenildi.
Milliyet

Baydemir: Kılıçdaroğlu Tutuklanırsa Hiç Şaşırmayın 
HDP'nin Diyarbakır ve İstanbul'un ardından Van'da başlattığı 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' Musa Anter Parkı'nda devam ediyor. Çok sayıda HDP milletvekilinin katıldığı nöbette konuşan HDP sözcüsü Osman Baydemir, muhalefetin görevinin iktidarı eleştirmek olduğunu, Türkiye'deki yargının bağımsızlığına inanmadığını belirtti. Baydemir "Bugün burada benim, hükümeti ve AKP'yi eleştirmek görevimdir. Eğer ben bunu yapmazsam halkıma karşı sorumlu olurum. İdris Baluken de bunu yaptığı için tutuklanıyor. Yargı bağımsız diyorsunuz yalan söylüyorsunuz." Siyasetçilerin, yazarların, akademisyenlerin eleştiri yaptığı için tutuklandığını belirten Baydemir, "AKP'yi eleştirme suçu, Erdoğan'ı eleştirme suçu adı altında insanlar tutuklanıyor. Kılıçdaroğlu tutuklanırsa hiç şaşırmayın, açıkçası ben şaşırmam. Eğer demokrasi güçlenmezse faşizm güçlenerek yoluna devam edecektir" dedi.
Milliyet

Dünya 

'Yeraltı Duvarları Denıze Uzanacak' 
2007 yılından bu yana Gazze Şeridi'ne kara, hava ve denizden abluka uygulayan İsrail, Gazze'yi çevreleyecek duvarın yeraltında denizden de devam edeceğini bildirdi. Güvenlik duvarı karada 64 km uzunluğunda, 6 metre yüksekliğinde, 40 metre derinliğinde planlanıyor. İSRAİL ordusundan dün yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'ne örülmesi planlanan yeraltı duvarlarının denize de uzanacağı ve Hamas'tan gelecek herhangi bir saldırı ihtimaline karşılık tüm yeraltı tünellerinin kapatılacağı belirtildi. İsrailli Tümgeneral Eyal Zamir, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Gelecek aylarda duvarın inşasını hızlandıracağız. İnşaatın 2 yıl içinde tamamlanacağını umuyoruz" diye konuştu. Aynı zamanda eski bir ordu komutanı olan İnşaat Bakanı Yoav Galant ise duvarın "İsrail topraklarında, Hamas tarafından yönetilen Filistin yerleşim bölgesine paralel şekilde" yerleştirileceğini açıkladı. Ordu radyosuna konuşan Galant, "Çalışmalar kendi egemenlik hakkımızın bulunduğu topraklarda gerçekleşeceğinden, duvara karşı herhangi bir saldırının gerekçesi olamaz" ifadelerini kullandı. Ordu radyosundan yapılan açıklamada, kalaslar ve sensörlerle döşenecek duvarların 64 kilometre uzunluğunda olacağı aktarıldı. 6 metre yüksekliğinde ve 40 metre derinliğinde olması planlanan duvarların, 834 milyon dolara (yaklaşık 3 milyar lira) mal olacağı belirtildi. Denizden gelecek olası bir komando tehdidine karşı da açık deniz bariyerlerinin inşa edileceği duyuruldu.
Hürriyet

Rusya'dan Maduro'ya 'Hayat Opucuğu' Geldi 
Petrol fiyatlarında yaşanan hızlı düşüşün ardından tarihinin en ağır ekonomik ve siyasi kriziyle baş başa kalan Venezuela'ya Rusya'dan 'dolaylı destek' geldi. Rus devletine ait petrol devi Rosneft'in, Venezuela'dan satın alacağı petrol için ön ödeme olarak Caracas'a 6 milyar dolar gönderdiği açıklandı. Rosneft Başkanı İgor Seçin'in danışmanı Aleksandr Krastilevski, Rusya'nın Venezuela'ya, petrol satışı için 5,7 milyar doları ön ödeme, geri kalanı faizler olmak üzere 6 milyar dolar ödeme yaptığını duyurdu. Venezuela ile ön ödemeli sevkiyatların 2016 yılında başladığını belirten yetkili, bu tarihten itibaren Venezuela'nın Rosneft'e 743 milyon dolar tutarında petrol ihraç ettiğini, bu ülkeye 489 milyon dolarlık da faiz ödemesi yapıldığını belirtti. Ön ödeme medyada, Moskova'nın zor durumdaki Venezuela lideri Nicolas Maduro'ya desteği' olarak yorumlandı.
Vatan

Ağustos Ortası Hedef Guam! 
Kuzey Kore'nin, ABD toprağı olan Guam'a yonelik fuze denemesi planı belli oldu. Pyongyang, Guam yakınlarını Ağustos ortasında Hwasong-12 fuzeleriyle vurmayı hedeş iyor... Pyongyang yönetimi Büyük Okyanus'taki ABD toprağı Guam'a orta menzilli füze saldırısında bulunmak için Ağustos ayının ortasını işaret etti. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'da yer alan açıklamaya göre, Ağustos ayında Guam açıklarına 4 adet orta menzilli füze fırlatma planı, Kuzey Kore lideri Kim Jongun'un onayını bekliyor. Kuzey Kore'nin roket komuta biriminin başında bulunan General Kim Rak Gyom'un yaptığı açıklamaya göre, orta menzilli füzelerin Guam'ın 30 ila 40 kilometre uzaklığında denize düşmesi öngörülüyor. Kim, KCNA'a yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetimine tehditler savuran Trump için "Çıldırmış!" ifadesini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump'ın söylemlerinin "saçmalıklarla dolu" olduğu ifadesini kullanan general Kim, "Böylesine çıldırmış bir adamla aklıselim diyalog mümkün değil, onda sadece mutlak güç işe yarayabilir" dedi. Kim ayrıca Guam harekatının, "ABD'nin Kore yarımadasının güneyinde ve çevresinde zıvanadan çıkmış eylemlerinin dizginlenmesi için etkili bir yöntem" olabileceğini söyledi. Buna karşılık, Japonya'dan da Kuzey Kore'nin açıklamalarına yanıt geldi. Kyodo haber ajansının aktardığına göre, parlamentonun alt kanadında konuşan Japonya'nın yeni Savunma Bakanı İtsunori Onodera, Kuzey Kore'nin Guam adasına olası bir füze saldırısını durdurabileceklerini açıkladı. Füzelerin Japonya topraklarından geçmesi halinde vurulabileceğini vurgulayan Onodera, "Japonya sürekli herhangi bir olasılığa karşı kendini hazır tutuyor" ifadelerini kullandı. Bakan bu durumda Japonya'nın tümünün güvenliğini sağlama amacıyla "kolektif meşru müdafaa" hakkını yürürlüğe sokabileceklerini ve gemiden- havaya füze savunma sistemi Aegis'e sahip destroyerini görevlendirebileceklerini vurguladı. Guam'a fırlatılması planlanan füzelerin Japonya'nın üzerinden geçmesi bekleniyor. Japonya'da geçen yıl yürürlüğe giren yeni kanun, Japon ordusuna olası bir düşman saldırısı sırasında ABD ve diğer müttefiklerine yardım etme yetkisi vermişti. Güney Kore ordusundan da Pyongyang'a sert bir uyarı geldi. Yonhap haber ajansının aktardığına göre, Kore Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Roh Jae-cheon, Kuzey Kore'nin Guam sularına füze fırlatması halinde ABD ve Seul'den 'acımasız ve güçlü' bir yanıt alacağını söyledi. Kuzey Kore önceki gün ABD askeri üslerinin bulunduğu Guam'a Hwasong- 12 orta-uzun menzilli balistik füze saldırısı hazırlığında olduğunu duyurmuştu. Uzmanlar, Kuzey Kore'nin Guam Adası'nı vurabilecek kapasitesinin bulunduğunu belirtmişti. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yükselen gerilimle ilgili ABD vatandaşlarına "sakin olmaları" çağrısı yapmıştı.
Milliyet

Kenya'da 'Seçim Temiz' Açıklaması 
Kenya'da muhalefetin, devlet başkanı, meclis üyeleri ve yerel yönetimleri belirleyecek üçlü seçimlerde hile yapıldığı yönündeki iddiaları üzerine başlayan protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısının 3'e yükseldiği bildiriliyor. Devlet başkanlığı için yarışan Raila Odinga'nın seçimlere hile karıştığını söylemesinden sonra başkent Nairobi'nin yoksul mahallelerinden Mathare ve muhalefetin kalelerinden Kisumu kentinde başlayan protestolarda göstericiler polisle çatıştı. Buna karşılık, Afrika Birliği, genel seçimlerde oy kullanma ve sayma işlemlerinin şeffaf, yasalara uygun bir şekilde yürütüldüğünü bildirdi. Afrika Birliği Seçim Gözlem Heyeti, seçimlerin barışçıl ortamda gerçekleşmesinden duyulan memnuniyeti ifade ederken, sürecin yasalara uygun gerçekleştiği belirtildi. Avrupa Birliği gözlemcileri de seçimlerde herhangi bir yolszuluğa rastlanmadığını açıkladı. Resmi olmayan sonuçlara göre, mevcut Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, sayılan oyların yüzde 54.28'ini, Odinga ise yüzde 44.84'ünü aldı.
Milliyet

Ekonomi 
Dolar: 3,5426-3,5438
Euro: Euro 4,1694-4,1708
Sterlin: 4,5950-4,6009
Gram Altın: 146,5015-146,5982

Kuzey Irak'taki Referandum Enerjide Sıkıntı Yaratır 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin bağımsızlık için referandum konusunda adım atmasını eleştirdi. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi haziran ayında aldığı kararla, 25 Eylül tarihinde bağımsızlık referandumu yapılacağını açıklamış, Türkiye bu kararı 'sorumsuzca' bulduğunu duyurmuştu. Albayrak HaberTürk TV'de katıldığı canlı yayında konuyla ilgili soru üzerine, "Kürt yönetiminin referandumla ilgili attığı adımlar enerji açısından işbirliğimizi sıkıntıya sokacak. Bunun Kuzey Irak'a faturaları olacak. Referandum konusunda Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin geri adım atması bölge açısından da en doğru ve akılcı adım olur" dedi. Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz sondaj faaliyetleri konusunda ise Albayrak "Akdeniz birinin gölü değil. Uluslararası hukuka dayalı Türkiye'nin hakkı olan bir yer. Burada ciddi kefişler oluyorsa biz de daha aktif olacağız. Kendi mühendislerimizle yeni dönemde biz orada olacağız. Bu başka ülkelerle işbirliği şeklinde de söz konusu olabilir" değerlendirmesi yaptı. Geçtiğimiz ay Güney Kıbrıs Rum yönetimi adına sondaj faaliyetinde bulunabileceği değerlendirilen bir gemi Doğu Akdeniz'e açılmış, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı Gökçeada isimli fırkateyn de bu gemiyi izleme görevi ile bölgeye sevk edilmişti. Albayrak, "Yılın son çeyreğinde sondaj gemimizi devreye alacağız. 2018'de ilk sondajımızı yapacağız. Akdeniz'de petrol ve gazda daha agresif olmak zorundayız. Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerimizde hem karada hem de denizde daha aktif olacağız" diye konuştu. Yenilenebilir enerji konusunda da Albayrak, "2018'in sonunda Türkiye'de üretilmiş ilk güneş panellerini devreye alacağız. Türk malı rüzgâr ve güneş panellerini yakında bölgeye ihraç edeceğiz" ifadesini kullandı. Albayrak kaya gazı konusunda uluslararası firmalarla daha etkin arama sürecini başlattıkları da vurgulayarak, "Bu uzun vadeli bir plan. 3-5 yılda sonuç alınabilecek bir süreç" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin nükleer enerjiye geçiş sürecine ilişkin de Albayrak şu ifadeleri kullandı: "Önümüzdeki yıl ikinci nükleer santralle ilgili çok kritik bir dönemden geçeceğiz. 2023-2030 arası üç nükleer santralin devreye alındığı dönem alacak. Üçüncü nükleer santral için adımları bir noktaya getirdik."
Hürriyet

Yeka Yatırımlarının Bölgesi Belli Oluyor 
İLK rüzgâr YEKA ihalesini kazanan konsorsiyumdan Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, 2021'in sonuna kadar bin megavat kapasiteyi tamamlamış olacaklarını belirterek, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın açıkladığı bölgelerin kapasite faktörü çok yüksek. Biz bu bölgelerden, bin megavatlık kapasitenin 700'ünü Trakya'da kurmak istiyoruz, 200 megavatı Sivas'ta ve kalan kısım da Eskişehir'de olabilir. Bu şekilde bölgeler arasında kapasite faktörleri en yüksek olanlarını seçeceğiz" diye konuştu. Anadolu Ajansı'na konuşan Ata, türbin fabrikasını Siemens Gamesa'nın kuracağını, Türkerler ve Kalyon Holding olarak da kendilerinin santralin yapımını üstleneceklerini söyledi. Rüzgâr YEKA ihalesindeki kilovatsaat başı teklişerinin serbest piyasadaki elektrik fiyatının altında olduğunu ve proje karlılığının bekledikleri düzeyde olmamasına rağmen 15 yıl boyunca alım garantisi uygulanacağı için finansman temininde avantajı bulunduğunu anlatan Ata, "Proje kapsamında verilen 15 yıllık alım garantisi finansmanda önemli avantaj sağlayacak. Yenilenebilir enerji olması da proje finansmanını olumlu etkileyecek diyebiliriz. Şu anda piyasada elektrik fiyatları kilovatsaat başına 4 dolar/cent civarında. İhaledeki 3.48 dolar/ centlik teklif fiyatları aşağı doğru çekecektir. Bu da tüketiciyi doğrudan olumlu etkileyecek. Yüzde 65 yerli katkı ile birlikte Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) tarifesinde kilovatsaat başı 10.5 dolar/cent olan satış fiyatı da üçte bire düşmüş oldu" dedi.
Hürriyet

Türkiye İçin Büyüme Tahmini % 4.6'ya Çıktı 
DÜNYA Bankası, Morgan Stanley ve Fitch'ten sonra ABD'li yatırım bankası JPMorgan da Türkiye'yle ilgili büyüme tahminini yükseltti. JPMorgan, 2017 yılı için büyüme tahminini yüzde 3.8'den yüzde 4.6'ya revize ettiğini bildirdi. Banka son dönemde açıklanan verilerin yukarı yönde sürpriz yaptığını ve bu durumun Türkiye ekonomisinin gücüne işaret ettiğini ifade etti. JPMorgan'ın raporunda, bu verilerin güçlü gelmesinin nedenleri olarak; turizmdeki keskin toparlanma, vergi indirimleri ve Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi hükümetin uygulamaya koyduğu teşvikler, güçlü Avrupa Birliği talebi ile birlikte artan ihracat, siyasi alandaki sakinlik ile kurdaki istikrardan dolayı güçlenen güven olarak gösterildi.
Vatan

14 Foreks Şirketi Faaliyetlerini Dondurdu 
GEDİK Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, İstanbul Finans Merkezi çalışmaları döneminde 'foreks' düzenlemesinin tekrar gözden geçirilmesini, özellikle kurumsal ve nitelikli yatırımcılar için gelişmeler sağlanmasını beklediklerini söyledi. Topaç, Şubat 2017'de kaldıraçlı işlemlerin yeniden düzenlenmesiyle yatırım şirketlerinde yeni bir konsolidasyon döneminin başladığını ve personel sayısının 5 binli rakamların altına gerilediğini belirtti. Topaç, 14 kurumun faaliyetlerini dondurduğunu kaydederek, "Bu değerlendirmeler ışığında yatırım şirketlerindeki konsolidasyon sürecinin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz" dedi. Erhan Topaç, prensip olarak "foreks şirketleri" tanımını doğru bulmadıklarını, "kaldıraçlı düzenlemeler" olarak tanımlamanın daha doğru olduğunu ekledi.
Vatan

Milyar Dolarlık Melek Olacak 
Bu yıl yabancılara 1.2 milyar dolarlık hisse satan Hamdi Akın, dünyanın artık 'Tesla'lar, 'Apple'lar dünyası haline gelmesinden hareketle 'büyük' melek yatırımlara hazırlanıyor.Sadece 2017 yılı içinde Akfen Yenilenebilir Enerji, TAV Havalimanları ve Mersin Uluslararası Limanı'ndaki paylarından 4 farklı yabancı şirkete 1.2 milyar dolarlık hisse satan Akfen Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, yeni yatırımlara hazırlanıyor. Akfen'i bir 'varlık evi' olarak tanımlayan Hamdi Akın, son olarak Mersin Limanı'nda Avustralyalılara 869 milyon dolarlık hisse devrettiklerini hatırlatarak, elde edecekleri gelirin bir kısmıyla 'venture - angel investment' (girişim - melek yatırım) arası noktada yeni yatırımlara imza atacaklarını açıkladı. Melek yatırım, daha yolun başında olan, riski büyük ama potansiyeli de aynı orandaki şirketlere ve fikirlere yapılıyor. ABD'de Silikon Vadisi'ndeki bir çok dev şirket, yola ilk başta melek yatırımcı desteğiyle çıkıyor. 'Şirket satma' sözünü 'antipatik' bulduğuna değinen Akın, "Bu 'şirketi sattı, gitti' gibi anlaşılıyor. Oysa biz ihraç yoluyla şirket satışı yapıyoruz. Bu anlamda Akfen Holding olarak son 7 yılda 2.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik" diye konuştu. Akın, şöyle devam etti: "Gidiyorum Avustralya'dan, haritada Türkiye'nin yerini bulamayan firmaları ikna ediyorum, buraya getiriyorum, ekstra efor harcıyorum. Bir yıl sürüyor. Bunun sonucunda getirdiğin çok kıymetli bir para." Konuyla ilgili jargonun değişmesi gerektiğine değinen Akın, "Benim istediğim bir şey yok. İhracat primi istemiyorum. KDV iadesi istemiyorum. Teşvik istemiyorum. Ben yerli yatırımcıya satarsam ve alan kişi finansmanı yurtdışından yapmamışsa buna hisse satışı adı verilebilir. Ama ben yabancı yatırımcıya satarsam, bu hisse ihraç yoluyla satılmış demektir. Dışardan Türkiye'ye para gelir. Dolayısıyla kendiliğinden bu noktada ayrılmış oluyor. İhraç yoluyla satılmış olması ve dışarıdan para getirmiş olması çok önemli" dedi. Bu tip hisse devirlerinin doğrudan yabancı yatırım niteliğinde olduğunu söyleyen Akın, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) cari açığın finansmanında kullanılacak hisse ihraçlarını hesaba katması gerektiğini belirtti. Türkiye'de bu tür hisse satışlarını motive etmek için ilave teşvikler gerektiğini dile getiren Hamdi Akın, şöyle devam etti: "İhracat denildiği zaman insanların çoğuna çok sempatik ve doğru bir iş olarak geliyor. Ama hisse satışı ihracattan sayılmıyor. Sayılırsa insanlar da kolay satarlar. Her yıl 15 - 20 milyar dolar hisse ihracı yapabiliriz. Türkiye 2004 ile 2013 yılları arasında yaklaşık 50 milyar dolarlık özelleştirme yaptı. Özelleştiren şirketler bunun üzerine, ilave sermaye koyarak yatırım yaparak şirketlere katma değer sunuyorlar. Özelleştirmeden alıp, üzerine değer katıp Avrupa pazarına sunup oradan döviz getirmesi lazım."
Milliyet

'Kazak'lara Süper Teşvik 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kazak işadamlarına hitap ederek, "Ne imtiyaz, ne hak, nasıl bir teşvik istiyorsanız gelin hepsini konuşalım" dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'de, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemi olan proje bazlı yatırım teşvik sisteminin bulunduğunu belirterek, "Gelin her şeyi konuşalım, ne imtiyaz, ne hak, nasıl bir teşvik istiyorsanız bunların hepsini konuşabilme yetkisini hükümet olarak parlamentodan aldık. Her şeyi konuşabiliriz, her şeyi pazarlık edebiliriz, müzakere edebiliriz. Türkiye bu anlamda inanılmaz fırsatların olduğu bir ülke ve olmaya da devam edecektir" dedi. Zeybekci, Türkiye-Kazakistan İş Forumu'nda konuştu. Zeybekci, iki ülke arasındaki bağların her alanda güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. "Ne yapmalı, ne etmeli Türkiye ile Kazakistan'ı birbirine bağlamalıyız" diyen Zeybekci, çok kısa sürede hizmete girecek Bakü-Kars-Tişis Demiryolu hattı ile İpek Yolu açısından Türkiye ile Kazakistan'ın önemine dikkati çekti. İki ülkenin birbirine bağlanmasının Asya'nın Kazakistan üzerinden Türkiye ile Avrupa'ya açılmasının yolunu açacağını kaydeden Zeybekci, böylece ticaretin önemli ölçüde gelişebileceğini söyledi.
Milliyet

Onay Bilmecesi 
Kredi kartını internetten alışverişte kullanmak için 17 Ağustos'a kadar onay vermek gerekiyor. Ancak şirketlerden gelen 'otomatik ödeme' mesajları kafaları karıştırıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) aldığı kararla bireysel kredi kartı ve para kartlarıyla internetten alışveriş yapabilmek 17 Ağustos'tan sonra onayla gerçekleşecek. Bu uygulamadaki amaç, internetten işlem yapmayan ama dolandırıcılar tarafından kandırılarak kart ve şifre bilgileri ele geçirilen tüketiciyi korumak. 59.4 milyon kredi kartı, 120 milyon banka kartı bulunuyor. Geçiş için öngörülen süre 1 hafta sonra bitecek. Ama şu ana kadar kart sahiplerinin sadece yüzde 40'ı onay verdi. Yani kartı olanların yarıdan daha azı bankalarla temasa geçmiş. Çoğu kart sahibinin tereddüt yaşadığı için onay vermediği ifade ediliyor. Bu nedenle BDDK'nın süre uzatımına gideceği konuşuluyor. Bankalar, 'BDDK'nın düzenlemesi otomatik ödemeyi kapsamıyor' dese de bu konuda internet ve TV üyeliği olan bazı abonelere "Kartınıza bağlı otomatik ödemelerinizle ilgili sıkıntı yaşamamak için onay vermeniz gerekiyor" şeklinde mesajlar geliyor. Elektrik, doğalgaz ve su dışında kalan bu tarz otomatik ödemelerde sorun yaşanabileceği kaygısı da artmış durumda.
Posta

Memur Zammı Bayrama Hazır 
5 milyon memur ile memur emeklisine 2018 ve 2019'da yapılacak zam oranının belirleneceği toplu görüşme süreci 1 Ağustos'ta başlamıştı. İlk toplantıda komisyonların kurulmasına karar verilmişti. 11 hizmet kolu için 3 komisyon kurulmuştu. Son 1 hafta içerisinde komisyonlar üst üste toplantı yaptı ve taleplerin ayrıntıları hakkında rapor hazırladı. Hazırlanan raporların ardından dün Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın'ın da katıldığı toplantıyla müzakere sürecine geçildi. Maliye, Çalışma ve Kalkınma Bakanlığı bürokratlarıyla Hazine yetkililerinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Sarıeroğlu, "İnşallah bayramdan önce görüşmeleri sonuca bağlarız ve bayram müjdesi veririz" dedi.
Posta

Spor 

Soldado Formunun Zirvesinde! 
Sezon öncesi kamp çalışmalarının en çalışkan isimlerinden biri olduğu belirtilen Roberto Soldado için, "Valencia'da o oynadığı dönemki kadar süratli. Form durumu üst düzeyde, sağlığı her zamankinden iyi ve müthiş hırslı" değerlendirmesini yapan gazeteciler, 32 yaşındaki golcünün Türkiye'ye damga vuracağını ileri sürdüler. Fenerbahçe'nin kadrosuna kattığı Roberto Soldado'nun son derece formda bir şekilde sarı-lacivertli ekibe geldiği ortaya çıktı. Ön çapraz bağları ve menisküs yırtığı nedeniyle geçtiğimiz sezon yedi ay sahalardan uzak kalmasının ardından geri dönen yıldız oyuncunun durumu merak uyandırsa da, Soldado'nun şaşırtıcı bir şekilde formunun zirvesinde olduğu belirtildi. Villarreal'e yakın İspanyol gazetecilere göre marttan itibaren tekrar oynamaya başlayan Soldado, o günden sonra hızla iyileşti ve takımın en etkili isimlerinden bir tanesi oldu. Çok ciddi bir sakatlık geçirmesine karşın ligdeki 10 maçında 4 gol-3 asistle oynayarak önemli katkı verdi. Bu yüksek formunu sezon öncesinde de sürdüren 32 yaşındaki forvet, Inter karşısında hazırlık maçında fileleri havalandırdı. Villarreal'in sezon öncesi kampında en çok göze batan oyunculardan bir tanesi olduğu öğrenildi. Antrenmanlarda çalışkanlığıyla beğeni toplayan Soldado'nun futbola aç görüntüsüyle dikkatleri üzerine çektiği belirlendi. Türkiye'ye damga vuracağı öngörüsünde bulunulan Roberto Soldado'nun, yaşadığı sıkıntıyı tamamen geride bıraktığını belirten İspanyol gazeteciler şu yorumu yaptılar; "En çok parladığı dönem Valencia'da top koşturduğu dönemdi. Şu an en az Valencia'daki kadar iyi durumda. En az o dönemki kadar süratli ve o zamanlardaki gibi müthiş hırslı. 30 yaş üstü bir futbolcu için kilo en önemli dertlerden bir tanesidir. Soldado, Villarreal'de kendine çok iyi baktı ve kilo verdi. Fizik olarak da son derece iyi durumda. Her zamankinden daha sağlıklı."
Milliyet
Sporda Şiddeti El Ele Bitireceğiz! 
GENÇLİK ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın koordinasyonunda, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra sporun zirvesinden önemli isimler, sporda şiddetin önlenmesi konulu toplantıda bir araya geldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın binasında gerçekleştirilen toplantıda 2017-18 sezonunda 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un uygulanması, müsabakaların düzen ve huzur içinde yapılmasının sağlanması konuları ele alındı. ZİRVE sonrasında Bakan Gül, "6222 sayılı kanunda genel olarak bir eksiklik yok. Ama uygulamada ihtiyaç duyduğumuz bazı konularla ilgili kanunda bir revizyona gidilebilir. Somut adımları atacağız ve çalışmaları başlatacağız. TEMEL amacımız şiddetin ortadan kalkmasını sağlamak. Bu hususta savcılarımız, mahkemelerimiz gerekli titizliği ortaya koymakta. Farkındalığı oluşturacak şekilde federasyonlarla, gerek Adalet Akademisi, gerek hakim-savcılarımızla iş birliği çalışmalarını, eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını artıracağız" dedi. BAKAN Bak ise "Kulüplere, kulüp yöneticilerimize, temsilcilere, spor yorumcularına, antrenörlere, sporcusundan taraftarına hepimize görev düşüyor. Sporda şiddeti, hep birlikte çözebileceğimiz bir süreç olarak görüyoruz. SPORDA şiddet sadece güvenlik önlemleriyle çözülebilecek bir konu değil. Aynı zamanda sosyolojik bir değerlendirme, ortak bir yaklaşım gerek. Futbol Federasyonu ile 2024 Avrupa Şampiyonası'na adaylık çalışmalarımız var. Bu süreçler adaylıkla ilgili konumumuzu da etkileyecek süreçler. Hep beraber adımlar atarak bu soruna çözümler getirmemiz gerek" şeklinde konuştu. BAKAN Soylu da "Müsabakaların risk analizleri yapılarak A, B ve C kategorilerine ayrılacak. Bu da riskli, orta riskli ve risksiz müsabakalar şeklinde olacak. Yapılacak analizlere göre güvenlik tedbirleri alınacak. Spor güvenlik kurullarımız, A kategorisindeki maçlar öncesinde kesinlikle vali başkanlığında, ayda bir de yine vali başkanlığında toplantılarını eksiksiz yerine getirecekler. Risklerini, önceliklerini, alınacak tedbirleri değerlendirecekler" ifadelerini kullandı.
Vatan

Ramil Guliyev Dünya Şampiyonu 
Dünya Atletizm Şampiyonası 200 metrede finale çıkan Ramil Guliyev, 20.09'luk derecesiyle altın madalyaya uzandı. İngiltere'nin başkenti Londra'da devam eden 16. Dünya Atletizm Şampiyona'nda bir gün önce yarı finalde 20.18 ile serisini birinci bitiren Ramil dün son metrelerde yaptığı müthiş atak ile rakiplerini geride bıraktı. Ramil böylece Dünya Atletizm şampiyonaları tarihinde ilk altın madalyamızı da kazanmış oldu. Fenerbahçe Kulübü sporcusu Ramil'in ardından Güney Afrikalı Wayde Van Niekerk 20.11 ile gümüş, Trinidad Tobagolu Jereem Richards ise 20.11 ile bronz madalya kazandı. Niekerenk, Richards'ı saniyenin binde biri farkla geçerek ikinciliği elde etti. Yarış sonrasında büyük bir sevinç yaşayan Guliyev, Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla tur attı. Azerbaycan asıllı Ramil Guliyev, 400 metre engellide gümüş madalya kazanan oda arkadaşı Yasmani Copello Escobar'ın kendisine, "Yüzde yüz altın madalya alacaksın" diye moral verdiğini hatırlatarak, "Bu mutluluğun tarifi yok" dedi.
Posta

Şölen Başlıyor 
Futbolseverlerin 68 günlük Süper Lig hasreti bitiyor. 2017-2018 sezonu bugünkü Başakşehir- Bursaspor karşılaşmasıyla başlıyor. Takımlar; yıldızlarla güçlendirdikleri kadrolarıyla başarı istiyor. Gençlerbirliği'nin merhum Başkanı İlhan Cavcav'ın adının verildiği Süper Lig 2017-2018 sezonu; bugün saat 21.45'te başlayacak Medipol Başakşehir- Bursaspor maçıyla start alıyor. Kural değişikliği nedeniyle yedek kulübesinde 7 değil, 10 oyuncu olacak. Bu sezon ligde 14 yerli, 4 yabancı hoca görev yapacak. Süper Lig'de 22 hakem düdük çalacak. En çok transferi 15 oyuncu alan Kayserispor yaptı. Beşiktaş ve Trabzonspor ise 4'er futbolcu ile en az transfer yapan takımlar oldu. 60. sezonda, 12 ilden 18 takım, 283 gün sürecek toplam 306 maçlık periyotta mücadele edecek. Ligde ilk bölüm 24 Aralık'ta yapılacak 17. hafta maçlarıyla sona erecek. İkinci yarı 19 Ocak 2018'de oynanacak 18. hafta müsabakalarıyla başlayıp, sezon 20 Mayıs'ta tamamlanacak. Sezonun ilk derbisi 6. haftada Fenerbahçe ile Beşiktaş ile arasında Ülker Stadı'nda oynanacak.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme