.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

12 Ağustos 2017 Cumartesi

12.08.2017 Genel Gündem

12.08.2017 Cumartesi
TÜRKİYE 

Tatil, Turizm İçin Olumlu Olur 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bayramda tatil 10 güne çıkarsa turizm açığının kapatılacağını belirterek, salı günü Bakanlar Kurulu'nun bu konuda karar vereceğini söyledi. Cuma namazını dün Üsküdar'da bulunan Hz. Ali Camisi'nde kılan Erdoğan gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını şöyle yanıtladı: Şu anda tabii hükümet, bu 10 günü programına aldı, çalışıyor. Eğer önünde ve arkasında durum hakikaten müsaitse turizm açısından isabetli olur ve gerek iç turizmde, gerekse dış turizm açısından şu anda hareketlenen turizm, mesela bugün itibarıyla Antalya yüzde 80'i doluluk oranı itibarıyla yakalamış vaziyette. Bu da turizm sektöründeki açığımızı süratle kapama fırsatını verir. Öyle zannediyorum ki salı günü Bakanlar Kurulumuz var. Bunu Cumhurbaşkanlığı'nda yapacağız. Hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum. (Almanya'dan milletvekillerinin 8 Eylül'de Konya'daki üste görevli Alman askerleri ziyareti) "NATO çerçevesi içerisinde, Almanya'nın bu talebine NATO ile görüşmelerimizi yaparak olumlu bir yaklaşım sergiledik. Bu tabii bir İncirlik olayı değil. Daha farklı bir olay. Bu çerçevede başta Milli Savunma Bakanlığımız olmak üzere Dışişleri Bakanlığımız süreci yönetiyorlar. Şu anda da olumlu istikamette devam ediyor. (ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerginliğin uluslararası piyasaları etkilediği, Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceği) Doğrusu ben bizim piyasalarımızı etkileyeceğini düşünmüyorum. Nükleer silahlanmanın sürekli karşısında olduğunu söyleyenlerin, burada nükleer silahlanmayla birbirlerini tehdit eder hale gelmesi düşündürücüdür. Gelişmemiş veya zayıf ülkelere nükleer silahlanmada fırsat vermeyenler, gücü ellerine alınca bu nükleer silahı acımasızca kullanmanın gayreti içerisinde oluyorlar. 'Senin olsun ama bir diğerinin olmasın', bunu anlamak mümkün değil. Şu anda dünyada yaklaşık 16 ülke nükleer silahlanmada ciddi bir boyuta ulaştı. 3 ülke var ki bunların ciddi bir gücü var. Tehditte ön oluyorlar. Temenni ederiz ki Amerika-Kuzey Kore arasındaki bu tehditler adeta bir vuruşmaya dönüşmez.
Hürriyet
 

Bana Karşı Bel Altı Kampanya Yapıyorlar 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Adalet ve Kalkınma Partili Ayhan Oğan'ın Türkiye Cumhuriyetimizle ilgili söylediklerini gündemden düşürmek için tamamen bana karşı bel altı bir kampanya yürütüyorlar" dedi. Hürriyet'e konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: (Focus dergisindeki mülakat) Benim, 'Türkiye'de Alman turistler için can ve mal güvenliği olmadığı' dediğim şeklinde sunulmuştu. Böyle bir ifade söz konusu değil, olamaz da. Ancak ben Türkiye'de hukuk devletinin olmadığını, OHAL döneminde kimsenin can ve mal güvenliğinin olmadığını sadece o dergiye söylemedim. Ben bunu TBMM'de 4 genel başkanın olduğu oturumda da söyledim. Ben bunu her salı günü grup toplantısında da söyledim. Ben bunu işadamlarının, sanayicilerin karşısında TOBB'da da söyledim. Başbakan Sayın Binali Yıldırım da vardı, sayın bakanlar da. Söz konusu Alman medyası olunca inanmadığım şeyleri mi söylemeliydim? Buradaki amaç Adalet ve Kalkınma Partili Ayhan Oğan'ın, Türkiye Cumhuriyetimizle ilgili söylediklerini gündemden düşürmek. Bunun için tamamen bana karşı bel altı bir kampanya yürütüyorlar. OHAL devam ettiği sürece Türkiye'de can ve mal güvenliği yoktur demeye devam edeceğim. (Türkiye'yi yurtdışına şikâyet ediyor iddiası) Tamamen saçma bir iddia. Alman muhabir gelse ya da bir yabancı muhabir benim Meclis konuşmalarımı alsa yayınlasa ve hatta yabancı ajansların Türkiye büroları bahsettiğim konuşmaları dünyaya servis ettiğinde ben ülkemi dünyaya şikâyet mi etmiş oluyorum? Teknolojinin nasıl değiştiğinin, geliştiğinin farkında değiller. Türkiye'de yaptığımız konuşmalar tüm dünyada, Afrika'da da Avrupa'da da Uzakdoğu'da da Amerika kıtasında da izleniyor. Ben Türkiye'de başka bir şey söylesem yurtdışına başka konuşsam önce kendime saygımı kaybederim; içeride başka dışarıda başka konuşamam. Neye inanıyorsam onu söylerim. Örneğin ben o mülakatta FETÖ'cülerin kesinlikle ve kesinlikle Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini de söyledim."
Hürriyet

Maçka'da 2 Şehit 
Trabzon'un Maçka ilçesinde teröristlere yönelik sürdürülen operasyonda çıkan çatışmada 1 başçavuş ile 1 sivil vatandaş şehit oldu, 1 asker de yaralandı. Maçka ilçesi kırsalında PKK'lıların bulunduğu istihbaratı üzerine iki gün önce başlatılan operasyonda, teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Teröristlerin açtığı ilk ateşle 2 asker ile 15 yaşındaki Eren Bülbül yaralandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik ile Eren Bülbül şehit oldu. Yaralı diğer askerin ise tedavisi aynı hastanede devam ediyor. 38 yaşındaki Gedik'in şehit olduğu haberini Hatay'ın İskenderun ilçesindeki ailesine verildi. Ailenin 5 çocuğundan biri olan şehit Gedik'in evli olduğu ve 2 çocuklarının bulunduğu öğrenildi. Bu arada, şehit Gedik'in bugün doğum günü olduğu belirtildi. Gedik'in doğum gününde, ilçede düzenlenecek törenle toprağa verileceği kaydedildi.
Milliyet

İyi, Aklı Başına Gelmiş Demek Ki 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Benim birinci ricam hükümetten, sen-ben kavgasını bırakalım" sözlerine, "İyi, aklı başına gelmiş demek ki" karşılığını verdi. Yıldırım, Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin olarak, "Bu konuyu, salı günü Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Bakanlar Kurulu yapacağız, orada değerlendireceğiz ve oradan bir karar çıkacak" dedi. Yıldırım, Etimesgut Çarşı Camii'nde kıldığı cuma namazının ardından, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP liderinin önceki gün Düzce'den yaptığı "Benim birinci ricam hükümetten, sen-ben kavgasını bırakalım" çağrısının hatırlatılması üzerine Yıldırım, şunları söyledi: "İyi, aklı başına gelmiş demek ki... Önce kendisi bu işi bıraksın, memleketi, milleti yabancılara şikayet etmekten vazgeçsin. 'Türkiye güvensizdir, can, mal güvenliği yoktur' demekten vazgeçsin. Adaletin verdiği kararlara saygı duysun, belirli suçlarla hakkında kovuşturma devam edenlere sahip çıkmasın. Bıraksın, adalet rahat çalışsın. Biz zaten 15 yıldır, çalışıyoruz... Bizde farklı bir durum yok. Kılıçdaroğlu'nun da bu noktaya gelmiş olmasından memnun oldum." Yıldırım, "CHP, 'AK Parti'nin, MİT TIR'ları ve Enis Berberoğlu üzerinden kendisine komplo hazırlığı içinde olduğunu' iddia ediyor. Buna yanıtınız olur mu" sorusuna da şu cevabı verdi: "Böyle bir evham içinde, böyle bir şey söz konusu olamaz. Adalet herkese lazım. Bir şekilde bir suçlamayla yargılanan insanlara sahip çıkmak, adalet aramak değildir. Bırakalım yargı, bağımsız, tarafsız şekilde çalışsın. Yargıyı etkilemeyelim, gerçekler neyse ortaya çıksın. Onun için Kılıçdaroğlu bu işlere kafa yoracağına, ileride nasıl ülkeye, millete daha fazla faydalı olurum... Ülkenin kalkınması, özgürleşmesi, terörün sona erdirilmesi için ve bölgesel sorunların ortadan kaldırılması için o değerli fikirlerini kamuoyuyla, bizlerle paylaşsın, şikâyet etmekten artık vazgeçsin. Bunu bekliyoruz."
Milliyet

O Teröristler Öldürüldü! 
Siirt'in Baykan ilçesine bağlı Çevrimtepe Köyü kırsalında tespit edilen 3 teröriste hava harekatı yapıldı. Harekatta 3 terörist de ölü ele geçirildi. Olay yerinde yapılan arazi arama ve tarama sonucunda, 1 adet M-16 piyade tüfeği, 1 adet M- 16 piyade tüfeği şarjörü, 1 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 5 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 adet tabanca, 1 adet el bombası, 5 adet örgütsel doküman, 2 adet örgüt mensuplarına ait sırt çantası, 2 adet hücum yeleği, 2 adet şemsiye ve bol miktarda yiyecek ve yaşam malzemesi ele geçirildi. Siirt Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Öldürülen teröristlerin, 7 Temmuz 2017 tarihinde Baykan Kaymakamı Mehmet Kocabey'e yapılan suikast girişimi ile 24 Temmuz 2017 tarihinde Baykan ilçesine bağlı Çukurca Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Üst Çavuş Yakup Akdağ'ın şehit edilmesi olayının planlayıcı ve faili oldukları değerlendirilmektedir" denildi.
Vatan

Bayrağı Gençlere Bırakmak Lazım 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, "Ocak ayında genel başkan yardımcılığı ve genel saymanlık görevlerimden ayrılacağım. Bayrağı gençlere bırakmak lazım'' dedi. CHP Burhaniye İlçe Başkanlığı'nda partililerle bir araya gelen Koç, Türkiye'de herkesin bir bütün olarak devlete, millete ve bayrağa saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Koç, siyasiler olarak gençlere örnek teşkil etmeleri gerektiğini de vurgulayarak, "Ocak ayında genel başkan yardımcılığı ve genel saymanlık görevlerimden ayrılacağım. Bayrağı gençlere bırakmak lazım. Biraz genel başkan baskısına maruz kalacağımı hissediyorum bırakmamam için. Yeter. Bizden daha yaşlı olanlar inatla devam ediyor ama yol açmamız lazım. Gençler görevleri üstlenecek. Bıraktığımız ilkelerle devam edecekler. Bu mücadele sürecek" diye konuştu.
Vatan

DÜNYA 

Trump: Çok Pişman Olur 
Kuzey Kore ile ABD arasındaki füze tansiyonu giderek artıyor. Kuzey Kore yönetimi, Pasifik'teki Amerikan üslerinin olduğu ABD'ye ait Guam adasını kaç dakikada vurabileceğine dair detaylar verirken, Washington'dan gelen açıklamalar da savaş hazırlığının tamamlandığı yönünde. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin füzelerine karşı kullandığı ifadeleri yumuşatmak bir yana daha da sertleştirdi. Daha önce Kuzey Kore'ye karşı "ateş ve gazapla karşılaşırlar" diye konuşan Trump, dün de Twitter'dan yazdığı mesajda "Eğer Kuzey Kore akılsızca hareket ederse askeri çözümler tam olarak hazır, kilitlenmiş ve yüklenmiş durumda. Umarım (Kuzey Kore Devlet Başkanı) Kim Jong-un, başka bir yol bulur" ifadelerini kullandı. Trump son olarak, dün gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Guam'a karşı herhangi bir hareketinde Kuzey Kore lideri hemen pişman olur" diyen Trump, milyonlarca ABD'linin bu konudaki duruşunu desteklediğini belirtti. Twitter çıkışından kısa süre önce ise dün Kuzey Kore resmi haber ajansı, ABD Başkanı'nın 'Kore yarımadasını nükleer bir savaşın eşiğine getirmekle' suçlamıştı. ABD Savunma Bakanı James Mattis ise önceki gün yaptığı açıklamada "Savaşın trajedisi zaten çok iyi biliniyor. Yıkıcı olacağı gerçeği dışında başka herhangi bir nitelendirmeye ihtiyacı yok" dedi. ABD ordusunun planları sorulduğunda ise Mattis, "Ülkemiz hazır. Ancak ne yapacağımı düşmana önceden söylemem" diye konuştu. Öte yandan, Trump'ın danışmanlarından Sebastian Gorka, tansiyonu düşürücü nitelikte açıklamalar yapan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın sözlerini 'saçma' olarak niteledi. Tillerson, "Kuzey Kore'den yakın bir tehdit olduğuna inanmıyorum. Amerikalılar gece rahat uyumalı" demişti. Gorka ise "Tillerson'ın askeri konuları konuşması fikri saçma. Bu, ABD Savunma Bakanı Mattis'in işi. Dışişleri Bakanı Tillerson, ABD'nin baş diplomatıdır ve ele alacağı konular da bunlardır" dedi.
Hürriyet

Merkel'in Üstünlüğü Devam Ediyor 
Almanya'da seçimlere 6 hafta kala, Şansölye Angela Merkel'in puan kaybına rağmen açık farkla önde gittiği belirtiliyor. Alman kamu televizyonu ZDF'in anket sonuçlarına göre, seçmenlerin yüzde 40'ı, Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ya da kardeş parti Hristiyan Sosyal Birlik'e (CSU) oy verecek. Ankete göre, Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) yüzde 24'lük oy oranında ise bir değişiklik yok. Ankete göre muhalefetteki Sol Parti, Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Almanya için Alternatif'in (AfD) oy oranı yüzde 8 ile eşit seyrediyor. Mevcut sonuçlar, Birlik partileri (CDU/ CSU) ve SPD'den oluşacak bir büyük koalisyonun yanı sıra Birlik'in Yeşiller ve liberal FDP ile koalisyon kurmasını da mümkün kılıyor. Katılımcıların yüzde 60'ı Merkel'i şansölye görmek isterken, SPD lideri Martin Schulz'un şansölye olmasını isteyenlerin oranıysa yüzde 30.
Milliyet

Daeş'e Hâlâ Para Akıyor! 
Terör örgütü DAEŞ'e bir yandan Suriye ve Irak'ta savaş yürütülürken, diğer yandan da para kaynaklarına yönelik araştırmalar sürüyor. ABD istihbaratı, online açık artırma sitesi eBay üzerinden ABD'de yaşayan bir militana para aktardığı tespit edilen, liderliğini de üst düzey DAEŞ komutanının yaptığı bir küresel finans şebekesini ortaya çıkardı. Birleşmiş Milletler ise, örgüte Suriye ve Irak dışından kaynak aktarılmaya devam edildiğini saptadı. ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinin (WSJ) Federal Soruşturma Bürosu (FBI) belgelerine dayandırdığı haberine göre, şebekenin para aktardığı kişi bir yılı aşkın süre önce Maryland'da gözaltına alınan ABD vatandaşı Muhamed Elshinawy. Elshinawy'yi uzun süre takip eden FBI, bu süreçte küresel finans şebekesinin ilk izlerine ulaşmayı başardı. İddianamede, DAEŞ'e bağlılık yemini eden Elshinawy'nin, para aktarma faaliyetine kılıf uydurmak için internet üzerinden "yazıcı" satışı yaptığı ifade edildi. Elshinawy, bu yolla kendisine gönderilen paraları terör saldırıları finanse etmek için kullandı. Belgedeki bilgilere göre, küresel finans şebekesi, İngiltere'den Bangladeş'e kadar uzanan coğrafyada gerçekleştirilen terör saldırılarını finanse etmek için kullanılıyordu. Şebekenin liderliğini öldürülen DAEŞ
Milliyet

Polisten Başörtüsü Tazminatı 
ABD'nin California eyaletinde polis teşkilatı, 2015 yılında gözaltındayken başörtüsünü çıkarmaya zorlanan Kirsty Powell adlı kadına 85 bin dolar tazminat ödemeye mahkum oldu. Rutin kimlik kontrolü sırasında durdurulan Powell, polisin kendisini 24 saat gözaltında tuttuğu sırada zorla başörtüsünü çıkarttığını belirterek Müslüman sivil toplum örgütü CAIR aracılığıyla polis teşkilatına 2016'da dava açmıştı. Açılan davada şehir polisinin sadece Powell'ın haklarını çiğnemediği, mahkum hak ve özgürlüklerini düzenleyen kanunları da yok saydığına dikkat çekildi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5309-3,5408     
Euro: Euro 4,1746-4,1879
Sterlin: 4,5977-4,6127
Gram Altın: 146,4276-146,7620

Babayiğitler Hazır 
Bir süredir gündemde olan yerli otomobil üretimi konusunda aday firmalarla birinci tur görüşmeler tamamlandı. Sanayi Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da onayından geçti. Sanayi Bakanı Faruk Özlü, "'Ben varım' diyen şirketler, babayiğitler var. Bunlarla Pazar günü İstanbul'da ikinci tur görüşmelere geçeceğiz ve detayları konuşacağız" diye konuştu. Ankara'da Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) dün düzenlenen, 'bilişim' toplantısına katılan Özlü, "TOBB ile birlikte yürüttüğümüz yerli otomobil ile ilgili çalışmalarımızın etapları, fazları var. Görüşmeler, süreç devam ediyor. Yılsonuna kadar yüklenici adayı firmalarla sözleşme imzalamayı hedeşiyoruz" diye konuştu. Bilişim sektörüne sanayici kimliğinin kazandırılacağını da belirten Özlü, 6 yılda 60 bin bilişim uzmanı alacaklarını açıkladı. Özlü, şunları söyledi: "Sanayi 4.0'ı düşündüğümüzde; ülke olarak bilişimde ve yazılımda büyük bir sıçrama yapmak zorundayız. Bu yüzden yazılıma ve bilişime yatırım yapmak bir tercih değil, zorunluluktur."
Posta

Türkiye'den Dünyaya İki Model 
İki yeni otomobil modelinin Türkiye'de üretimi için pazarlıklar sürüyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, otomotivde Türkiye'de üretim yapan firmaların iki yeni modelini sadece burada üretmeleri için teşvik verileceğini belirtti. Zeybekci, "Modelleri dünyada sadece Türkiye'de üretecekler, bu konuda son noktaya geldik, Sonbahar'ın sonuna doğru netleşir" dedi. Zeybekci'nin bahsettiği firmaların Hyundai ve Ford olabileceği tahmin ediliyor. Tükiye-Kazakistan İş Forumu için gittiği Astana'da dün konuşan Zeybekci, "Otomotivde dünyada çok iddialı bir ülke olmak istiyoruz. Bu konuda özel çalışmalar yürütüyoruz" dedi. Zeybekci, petrokimyaya yönelik süper teşvik verilmesi için de çalışmaların yapıldığını söyledi.
Posta

Cari Açığa Turizm Dopingi 
Merkez Bankası, haziran ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisinin haziranda verdiği 3 milyar 763 milyon dolar cari açık piyasa beklentisi olan 3.9 milyar doların altında kaldı. Geçen yılın haziran ayına göre ise 1.2 milyar dolar azaldı. 12 aylık cari açık ise 34.3 milyar dolar ile mayıstaki 35.5 milyar doların altına geriledi. Cari açıktaki kademeli iyileşmede en büyük etki ihracattaki artış ile turizm gelirlerindeki toparlanmadan geldi. İhracattaki artış sayesinde dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre 670 milyon dolar azaldı, turizm gelirleri ise geçen yıla göre 323 milyon dolar arttı. Yılın ilk altı ayında cari açık ise 20.7 milyar dolar oldu. Cari açığın finansman kaynaklarında ise sıkıntı sürüyor. Merkez Bankası verilerine göre haziranda Hazine'nin ve bankaların borçlanma ihalelerine yaşanan yoğun yabancı talebi ile portföy girişleri 4.2 milyar dolar oldu. Ancak doğrudan yatırımlarda 515 milyon dolarlık net çıkış yaşandı. Haziranda kaynağı belirsiz para olarak bilinen net hata noksan kaleminde 987 milyon dolar giriş olurken yılın ilk altı ayında ise 4.4 milyar dolarlık çıkış yaşandı.
Hürriyet

15 Yılda 60 Milyar Dolarlık Özelleştirme 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti'nin 15 yıllık iktidar dönemindeki özelleştirmelerin bilançosunu açıkladı. Ağbal, 18 Kasım 2002-25 Temmuz 2017 dönemindeki özelleştirmelerin toplam tutarının 59 milyar 558 milyon 255 bin dolar olduğunu bildirdi. Ağbal, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, 2002-2017 yılları arasında özelleştirilen KİT'ler ile bunlardan elde edilen gelire ilişkin soru önergesini şöyle yanıtladı: "18.11.2002 – 25.07.2017 döneminde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile 4046 sayılı Kanun'un 4. Maddesi doğrultusunda verilen yetkiye istinaden özelleştirme programındaki kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında, 94 kuruluşta bulunan kamu paylarının blok satış, halka arz ve İMKB'de hisse senedi satışı yoluyla 10 liman, 81 elektrik santrali, 40 tesis/ işletme, 3.483 taşınmaz, 3 gemi ve 36 maden sahası ile araç muayene hizmetlerinin de varlık satışı/işletme hakkı devri yoluyla özelleştirilmiş, ayrıca özelleştirme programındaki kuruluşların envanterinde kayıtlı bir kısım makineteçhizat, demirbaş vb. varlıklar ile bu kuruluşlar adına tescilli markaların satışı yapılmıştır. 18.11.2002-25.07.2017 döneminde gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarının tutarı 59 milyar 558 milyon 255 bin dolardır."
Hürriyet

DASK'ın Ödeme Gücü 15 Milyar Lira 
(DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, DASK'ın bugünkü sigortalılık oranına göre tek bir deprem için sahip olduğu 15 milyar liralık ödeme gücünün, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra aldığı yolu ortaya koyan önemli bir gösterge olduğunu belirterek, "Kurum, olası büyük bir depremde, depremin ardından kendi kaynakları ve yurtdışı piyasalardan aldığı korumalarla bu seviyedeki bir hasarı karşılayabilecek kapasitededir" dedi. Kayacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, poliçelerin yüzde 85'ine yakınını birinci ve ikinci derece risk bölgesinde bulunan konutlara yapılan Zorunlu Deprem Sigortası'nın oluşturduğunu belirtti. Deprem riski yüksek olan bölgelerden olan Marmara'da bulunan İstanbul'un ise yüzde 55 sigortalılık oranına sahip olduğunu ifade eden Kayacı, şunları kaydetti: "Çeşitli mecraları kullanarak, hem ulusal, hem de yerel ölçekte pek çok bilinçlendirme ve tanıtım projesini hayata geçirdik. Çalışmalarımızı 'Depreme hazır bir Türkiye' için hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Başlıca hedefimiz, depreme hazırlıklı olma ve sigortalılık bilincini artırarak sistemimizdeki konutların tamamını zorunlu deprem sigortası güvencesi altına almak. DASK ve ilgili diğer devlet kurumları olarak, bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları ile vatandaşlarımıza ulaşıp depremde oluşabilecek zararları azaltmayı hedeşiyoruz. Vatandaşlarımızın olası bir deprem tehlikesi için harekete geçmeleri, diğer tedbirlerin yanında finansal bir önlem olan Zorunlu Deprem Sigortası ile maddi olarak yaşayabilecekleri zararı azaltabileceklerini öğrenmeleri gerekiyor. Bu yüzden ülke genelindeki sigortalılık açısından değerlendirdiğimizde sigortalılık oranı diğer ülkelere göre kıyaslandığında yüksek olsa da nihai hedefimiz, tüm konutların deprem sigortası ile teminat altına alınması."
Milliyet

Tek Tıkla Şikayet 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 'Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, tüketici hakem heyetine yapılan başvurular şahsen, avukat aracılığıyla elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısındaki Tüketici Bilgi Sistemi'nden gerçekleştirilebilecek. Uyuşmazlıklarla ilgili başvuru, uyuşmazlık konusunu içeren dilekçenin, varsa delil oluşturan belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine verilmesiyle yapılacak. Başvuru için bakanlığın internet sayfasındaki form doldurulacak. Form olmaksızın yapılan başvurularda; başvuru sahibinin adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adresi ve varsa diğer iletişim bilgileri, talebi ve Türk Lirası cinsinden uyuşmazlık değeriyle şikayet edilene ilişkin bilgilere yer verilecek. Uyuşmazlık değerinin döviz cinsinden olması durumunda, söz konusu değer başvuru tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın belirlediği efektif döviz satış kuru esas alınarak Türk Lirasına çevrilecek. Elektronik ortamda yapılan başvuruların geçerli olabilmesi için uyuşmazlıkla ilgili başvuru formunun eksiksiz doldurulması, varsa bilgi ve belgelerin sisteme yüklenmiş olması gerekecek. Sistemin herhangi bir sebeple kullanılamadığı durumlarda elden veya postayla yapılan başvurular daha sonra sisteme kaydedilmek üzere kabul edilecek.
Vatan

SPOR 

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan 16'ncı Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 200 metre finalinde 20.09'luk derecesiyle ile altın madalya alan Ramil Guliyev dünyayı şaşırttı. Fransız Le Quipe gazetesi, "Guliyev şampiyonanın en büyük sürprizini yaptı" derken, İspanyol Marca gazetesi ise "Avrupa turnuvada ikinci şampiyonu çıkardı, yeni bir sürpriz daha" yorumu yaptı. Dünyanın birçok yayın kuruluşu Guliyev'in favorileri geride bırakıp şampiyon olduğunu yazdı. Guliyev şampiyonluğu nedeniyle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nden 60 bin dolar, ödül yönetmeliği gereği devletten de en fazla 500 Cumhuriyet Altını (Toplamı yaklaşık 700 bin lira) alacak.
Posta


Beşiktaş; dünya yıldızlarını renklerine bağlamaya devam ediyor... Önce Pepe geldi, ardından Negredo. Lens'i de kadrosuna katan Beşiktaş'ın son transferi Gary Medel oldu. Taraftarlar; Şilili yıldızın Siyah-Beyazlı formayı giymiş fotoğrafıyla güne uyandı. Ardından kulüpten; Gary Medel ve kulübü İnter ile görüşmelere başlandığı resmen duyuruldu. Son olarak transfer yine "Come to Beşiktaş" (Beşiktaş'a gel) sloganıyla açıklandı. Hazırlanan videoda, Şilili futbolcuyu Siyah-Beyazlı takıma çağıran isim Beşiktaş'ın Sunderland'den kadrosuna kattığı Jeremain Lens ve Atiba Hutchinson'ın oğlu Noah Hutchinson oldu. İkilinin Medel'i telefonla aradığı ve "Come to Beşiktaş (Beşiktaş'a gel)" dediği, Şilili oyuncunun ise "I'm coming to Beşiktaş (Beşiktaş'a geliyorum)" yanıtı verdiği görüldü. Başkan Fikret Orman da sosyal medya hesabından "Ailemize hoş geldin Medel. Beşiktaş'ımıza hayırlı olsun" dedi. Beşiktaş; İtalyan ekibi İnter'e 2.5 milyon euro bonservis bedeli ödeyecek. Sabah sağlık kontrolünden geçtikten sonra Vodafone Park'ta kendisini 3 yıllığına Siyah-Beyazlı renklere bağlayacak sözleşmeyi imzalayacak Gary Medel de yıllık 2.1 milyon euro alacak. Şili Milli Takımı'nda da forma giyen 30 yaşındaki futbolcu, stoper ve ön libero mevkilerinde oynuyor. Medel, son 3 sezon formasını giydiği Inter'de toplam 91 lig maçına çıkarken 1 gol attı.
Posta

Süper Lig'de 2017-18 İlhan Cavcav Sezonu nihayet başladı. Sezonun açılışı gece 21.45'te Başakşehir'deydi. Geçen sezonun şaş takımı Başakşehir, küme düşmekten son haftada kurtulan Bursa'yı konuk etti. DÜŞÜK bir tempoyla başlayan maçtaki izleyenleri heyecanlandıran ilk pozisyon 17. dakikada geldi. Sol kanattan Elia çok şık çalımlarla son çizgiye inip ortaladı, Adebayor cılız bir kafa vuruşu yapınca top kaleci Harun'da kaldı. 21'de ise gol geldi. ELIA ceza sahası önünde Visca'ya gönderdiği topu ceza sahası içinde geri aldı ve çok sert bir vuruşla Süper Lig'de sezonun ilk golünü attı. 53'TE kaleci Harun gözünü karartıp ceza sahasının dışında, neredeyse sahanın ortasına kadar gitti. Mossoro topu kazanıp Adebayor'a verdi, ancak Togolu'nun vuruşunu savunma çizgiden çıkardı. SICAK havanın da etkisiyle tempo git gide düşerken on anlarda bir kez daha heyecanlandık. 88'de Furkan uzaklardan muhteşem bir şut çıkardı. Kaleci Volkan Babacan dikkatliydi ve aynı güzellikteki kurtarışıyla skoru dengelenmesine izin vermedi.
Vatan

Fenerbahçe'nin kadrosuna kattığı son isim Giuliano, sarı-lacivertli taraftarları heyecanlandırdı. Zenit formasıyla geçtiğimiz sezon müthiş bir performans ortaya koyan oyuncu öncesinde uç sezon Ukrayna'nın Dnipro takımında da top koşturmuştu. 27 yaşındaki futbolcuyu yakından tanıyan Ukraynalı spor yazarı Vasyl Pekhno, son olarak önceki gün teknik direktör Tite tarafından, Dünya Kupası eleme maçları için Brezilya Milli Takımı'na çağrılan ileri donuk orta saha oyuncusunu Milliyet'e anlattı: Pekhno "Toplar hep kendisinde toplanır. Oyunu yönlendiren bir özelliğe sahiptir. Bir mıknatıs gibi top sürekli onun ayağındadır. Topla oynamayı seven bir futbolcudur, top ayağına çok yakışır. Son derece teknik, oyun görüşü iyi, yaratıcı işlere imza atabilen bir isim. Ayrıca uzaktan etkili şutları var. Öne çıkan bir değil, bir çok özelliği var. Son dönemde Brezilya Milli Takımı'na çağırılıyor oluşu zaten kalitesinin ispatı" dedi. Ukraynalı gazeteci şöyle devam etti: "Dnipro'dan ekonomik sorunlar yüzünden ayrılmıştı. Takımın en etkili isimlerinden bir tanesiydi. Kulüpteki finansal sıkıntı nedeniyle ülkesine gitti. Lucescu yonetimindeki Zenit'in geçen sezon en iyi oyuncusuydu. Ancak Zenit takım olarak beklentilerin altında kaldı, Lucescu ile yollar ayrıldı. Yerine gelen Mancini ile de futbolcunun oyun planları uyuşmayınca takımdan gitmek istedi. Zenit geçen sezon iyi bir grafik çizseydi ne Lucescu Türkiye'nin başına geçerdi, ne de Giuliano şimdi Fenerbahçe'de olurdu."
MilliyetHiç yorum yok:

Yorum Gönderme