.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

13 Ağustos 2017 Pazar

13.08.2017 Genel Gündem

13.08.2017 Pazar
GÜNDEM

'Ak Parti'de Köklü Değişimde Kararlıyız' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Isparta Cumhuriyet Meydanı'ndaki konuşmasında özetle şunları söyledi: "40 yıllık siyasi hayatımda milletimle birlikte girdiğim hiçbir mücadeleden mağlup ayrılmadık. 15 Temmuz bu mücadelenin zirvesidir. Milletle birlikte yol almak, yürümek öyle laşa olmaz. İspatı yaptığımız hizmetlerdir. Eğitimde sağlıkta, ulaşımda, iletişimde, toplu konutta, sosyal yardımlarda ve tüm alanlarda ülkemize çağ atlattık. Ülkemizin bölücü terör örgütü PKK'yla, DEAŞ'la, FETÖ'yle diğer terör örgütleriyle yürüttüğü mücadelelerin tamamı bu istikbal ve bu istiklal kavgasının sonuçlarıdır. Avrupa ülkelerinin bir kısmının Türkiye'ye yönelik ölçüsüz, temelsiz ithamlarının, kızgınlıklarının, maruz kaldığımız örtülü ambargoların da sebebi aynıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvencesi altında ülkemizi büyüteceğiz. Isparta! Gerekirse bu yolda yeni Çanakkalelere, yeni İstiklal Harplerine, yeni 15 Temmuzlara var mıyız? Bizi silahlarıyla teknolojileri alt edebileceklerini sananlara daha güçlü silahlarla cevap vermeye var mıyız? Bizi ekonomileri ile tehdit edenlere cevabımızı daha güçlü ekonomi, daha çok üretimle, daha çok istihdamla istihdamla vermeye var mıyız?
Hürriyet


CHP Tutuklu Gazetecileri Ziyaret Etti 
CHP Cezaevlerini İnceleme Komisyonu üyeleri Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Grup Başkanvekili Özgür Özel'den oluşan bir heyetle, 10 ve 11 Ağustos tarihlerinde Silivri ve Bakırköy cezaevlerinde tutuklu gazeteciler Murat Sabuncu, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve Ahmet Kemal Aydoğdu ile tutuklu Sözcü gazetesi çalışanları Görkem Ulu, Mediha Olgun ve tutuklu DieWelt çalışanı Deniz Yücel ile görüştü. Tutuklu Cumhuriyet gazetesi çalışanları, heyet ile yaptığı görüşmelerde şunları dile getirdi: Murat Sabuncu: Yaptığımız gazetecilik için yargılanıyoruz. Biz de burada demokrasi nöbeti tutuyoruz. Akın Atalay: Nasıl Milattan Önce, Milattan Sonra kullanılıyor, biz de "Davadan Önce" ve "Davadan Sonra" diye ifadeler kullanıyoruz çünkü mahkeme sonrası dava çöktü, mahkeme heyeti de bunu söyledi. Cezaevinde kalanların burada tutulmasının hukuksal bir rasyonalitesi yoktu ve bir ara formül bulundu.
Hürriyet

'Türkiye'ye Gelmeyin' Diye Hiçbir Sözü Yok 
CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tezcan, hükümet çevrelerinin, partisine ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na dönük bir saldırı kampanyası yürüttüğünü savundu. CHP'li Tezcan, "Çok net. Sayın Genel Başkan'ımızın 'Türkiye'ye gelmeyin' diye hiçbir sözü olmamıştır. Hiçbir zaman böyle bir ifadede de bulunmaz. Genel başkanımız, Türkiye'de OHAL şartları altında can ve mal güvenliği olmadığını Türkiye'deki bütün konuşmalarında söylemiştir. Demokrasiyi, adaleti, milletin hakkını ve hukukunu savunan bir siyasetçinin; ana muhalefet partisi genel başkanının bu bir görevidir. Bu görevi de Sayın Genel Başkan'ımız layıkıyla yerine getirmektedir. Bu görevi layıkıyla yerine getirmesinden kim rahatsız olur? O adaletsizliğin sebebi olanlar rahatsız olur. Türkiye'yi yaşanmaz hale getirenler rahatsız olur" diye konuştu. Söylemedikleri bir sözün söylenmiş gibi manşet yapıldığını dile getiren Tezcan, "Sorumlu bir siyasetçi olarak da hemen konuyu arkadaşlarımız düzeltmiş, 'Biz, bu sözü söylemedik' demişlerdir. Yayın da buna göre, gerekli düzeltmeyi yapmıştır. Mesele bundan ibarettir; ama samimi olanlar için mesele bundan ibarettir. Samimi olmayıp, kendi kusurlarını örtmek isteyenlerin başka hesabı vardır. AK Parti Genel Başkanı'ndan başlamak üzere bakanlar, Başbakan hepsi sırayla ağız birliği etmişçesine 'Bremen mızıkacıları' gibi bir sakız çiğniyorlar. Neymiş efendim? Biz, Türkiye'yi dışarıya şikayet edip, 'Türkiye'ye gelmesinler' demişiz. Türkiye'nin turizmde güçlü, zengin, para kazanan bir ülke olmasını istiyorsanız bunun gereğini yaparsınız hükümet olarak. Yetki sizde. Yoksa 'Bremen mızıkacıları' gibi aynı sakızı çiğneyerek, suçlarınızı örtmenin telaşında olmaktan vazgeçin" dedi.
Vatan

4237 Kader Değişti 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üniversiteye giriş sınavlarının puanlarının hesaplanmasında hata yapıldığını ve bu yüzden de 4 bin 237 adayın bu hatadan etkilendiğini açıkladı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada okul türlerinde kullanılan ek puan hesaplamasının öğrencilerin puanlarına eklenmediği belirtildi. Hatadan en çok Tablo 6C'de yer alan okul türlerinden mezun olan öğrenciler etkilendi. ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede bin 110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, bin 628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen bin 499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir." ÖSYM tarafından kurulan özel ekip dün sabah puanlama hatasından etkilenen öğrencileri telefon ile arayarak bilgi verdi. ÖSYM Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada hatadan en çok etkilenen öğrencilerin İmam Hatip Lisesi mezunlarından oluştuğu ifade edildi. 8 Ağustos tarihinde yapılan açıklamada üniversiteye kayıt hakkı kazanmışken son hatadan sonra hiçbir üniversiteye giremeyecek olan 1499 öğrencinin tamamının İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu bilgisi paylaşıldı. Bir önceki sonuçta üniversiteyi kazanamayan ama şimdi kayıt hakkı kazanın 1628 öğrencinin ise yüzde 90'nın İmam Hatip mezunu olduğu belirtildi. Sıralaması değişerek daha alt sıradaki okullara yerleşen 1110 öğrenci durum için aynı durumun saptandığı belirtildi. ÖSYM tarafından yapılan bu hatadan sadece İmam Hatip mezunu öğrencilerin etkilenmesi ise 'sabotaj' ihtimalini ortaya çıkardı. Eğitim uzmanları ÖSYM'den yapılan açıklamada belirtilen 6C tablosunda başka meslek liselerinin de bulunduğu ancak yüzde 90 gibi oranda sadece bir okul türünün etkinlenmiş olmasının araştırması gerektiğini ifade etti. Daha önce KPSS, LYS, polis okulu sınav sorularının çalınması gibi sabıka kaydı kabarık olan ÖSYM'de son olayın araştırılmasının önemine dikkat çektiler. ÖSYM yetkililerinden alınan bilgiye göre, ardarda yaşanan skandallardan sonra kurumda temizlik yapılması beklenirken bir soruşturma dahi açılmadı. Son bir yıl içinde KYK ile ÖSYM'den sadece 3 personel gönderildi.
Vatan

3 Eve Daha Ateş Düştü 
Batman'da Sason ilçesinde dün askeri aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristlerce döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu Jandarma Özel Harekat Uzman Onbaşı Şahan Sezer (27) ve Uzman Çavuş Gürcan Kepekçi şehit oldu. Sezer'in şehit haberi Samsun'un Bafra ilçesinde yaşayan ailesine yetkililerce verildi. Bekar olan Sezer'in görevine bir hafta önce göreve başladığı öğrenildi. Şehit Kepekçi'nin şehit haberi de Kahramanmaraş'ta yaşayan ailesine yetkililerce verildi. TSK'da 5 yıldır görev yapan Kepekçi'nin 3 yaşında Milcan Efe adında bir oğlu bulunduğu ve eşi Yasemin Kepekçi'nin 7 aylık hamile olduğu öğrenildi. Batman şehitleri için Orgeneral Hulusi Sayın Kışlası'nda düzenlenen uğurlama töreninde şehit Kepekçi'nin eşi Yasemin Kepekçi ayakta güçlükle dururken, 3 yaşındaki oğlu Efe'nin dua etmesi yürekleri burktu. Uçakla Kahramanmaraş'a getirilen şehit Kepekçi'nin cenazesinin, bugün toprağa verileceği belirtildi. Şehit Sezer'in naaşı da önce uçakla Sinop'a buradan da karayoluyla Samsun'a götürüldü.
Milliyet

Dişli: Akar'a Kelepçe Takılmasını Önledim 
15 Temmuz darbe girişimi davası sanıklarından eski general Mehmet Dişli, Genelkurmay'dan aynı helikopterle Akıncı Üssü'ne gittiği Genelkurmay Başbakanı Orgeneral Hulusi Akar'a müdahale etmek için odaya girenlere, engel olmaya çalıştığını öne sürdü. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davada savunmasına devam edilen Dişli Genelkurmay karargâhına Genelkurmay Başdanışmanı Orhan Yıkılkan tarafından çağrıldığını, özel kalemin odasında beklerken, çelik yelekli iki sivil giyimli kişinin ensesine uzun namlulu bir silah dayandığını iddia etti. Dişli, "Önüme iki üç kart ve bir kalem koyup, 'komutana bunları arz edeceksiniz' diye bana birtakım şeyleri dikta ettiler. Silahlı kuvvetler duruma el koydu, Yurtta Sulh Konseyi kuruldu... komutan da bizimle olsun falan... Bunların söylediğini not ettim" dedi. Akar'ın odasına yalnız girdiğini belirten Dişli, şokun etkisiyle kendisine yazdırılanları okuduğunu belirtti. O sırada dışarından silah sesleri geldiğini belirten Dişli, "Odadan dışarı çıktım silahlı adamları gördüm. İçeri gidim, 'destek kıtaları ama komandolar var' dediğim anda kapı açıldı, içeriye girdiler, etkisiz hale getirmek için" diye konuştu. İçeri giren 3 kişinin masasında oturan Akar'ı etkisiz hale getirmeye çalıştığını anlatan Dişli, "O sırada komutanın eli arkasındaydı. Kelepçeleme girişimi oldu. Hatta bir eline de kelepçe taktılar zannediyorum, tek bileğine. Ben o onda bir refleks olarak, 'durun ne yapıyorsunuz' dedim. Elimdeki kartları göstererek, 'daha bitmedi anlattıklarım' diye bağırdım" dedi. Akar'ın kolundaki kelepçenin de çıkarılmasını sağladığını savundu.

Milliyet

DÜNYA 

Irkçılara Karşı Vırgınıa'da Ohal 
ABD'nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville şehrinde, kontrolden çıkan olaylar sonucu bölgede olağanüstü hal (OHAL) ilân edildi. Öte yandan, dün protestocuların yoğun olarak toplandığı bir bölgede, bir araç göstericilerin arasına daldı. Korkunç saldırıda, 1 kişinin hayatını kaybettiği, en az 19 kişinin de yaralandığı bildirildi. Yetkililer aracın sürücüsünün yakalandığını açıkladı. Irkçılar, Amerikan iç savaşı sırasında köleliği savunan Konfederasyon ordusunun komutanı General Robert E. Lee'ye ait bir heykelin kaldırılması planı üzerine sokaklara döküldü. Irkçı grupların silahlarıyla geldiği gösteri alanına karşıt grupların gelmesi sonucu şehirde gerilim tırmandı. Charlottesville Belediyesi bölgede OHAL ilan ederken, Vali Terry McAuliffe, Ulusal Güvenlik güçlerinin bölgede güvenliği sağlaması için gerekli emri verdiğini açıkladı. ABD tarihinde Konfederasyon'a üye güney eyaletlerden olan Virginia'da, tarıma dayalı ekonomiden dolayı kölelik savunuluyordu. ABD Başkanı Donald Trump ise olaylara önce sosyal medya hesabından sonra kameraların karşısına çıkarak tepki gösterdi. Trump, Twitter'dan, "Hepimiz bir arada olmalıyız ve nefreti kınamalıyız. ABD'de bu tür şiddet olaylarına yer yoktur. Bir olmalıyız." mesajını paylaştı. Daha sonra New Jersey'de basının karşısında çıkan ABD Başkanı Trump, "Nefretin, bağnazlığın ve şiddetin korkunç şekilde sergilendiği olayları en güçlü şekilde kınıyoruz" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Kenya'da Seçim İsyanı: 12 Ölü 
Kenya'da Salı günü gerçekleştirilen başkanlık seçiminin galibinin devlet başkanı Uhuru Kenyatta olarak açıklanmasının ardından halk, protesto gösterileri için sokaklara döküldü. Söz konusu gösterilerinde 9 yaşında iki çocuk da dahil olmak üzere en az 12 kişi hayatını kaybetti. Seçimin 'adil' bir şekilde yapılmadığını öne süren muhalif protesto gösterilerinin günlerce süreceğini açıkladı. Kenya'daki seçim kurulu, başkanlık seçiminin galibini mevcut devlet başkanı Uhuru Kenyatta olarak açıkladı. 2013'ten bu yana söz konusu görevi yürüten Kenyatta, yüzde 54.3 oranında oy alırken en yakın rakibi Raila Odinga yüzde 44,7'de kaldı. Sonuçların açıklanmasının ardından 'birlik' çağrısında bulunan Kenyatta, muhalişere seslenerek, "Size elimi uzatıyorum. Hepimiz aynı cumhuriyetin vatandaşlarıyız" dedi. Muhalişer sonucu reddederek seçim sürecinin 'maskaralık' olduğunu öne sürse de uluslararası gözlemciler Kenyatta'nın zaferinin geçerli olduğunu kabul etti. Kenyatta ise, söz konusu seçimin 'özgür, adil ve güvenilir' olduğunu belirtiyor.
Vatan

Gerilimi Düşürme Seferberliği 
Pyongyang yönetiminin ardı ardına yaptığı füze denemeleri ve tehditlerinin yanı sıra Başkan Donald Trump'ın sert demeçleriyle giderek dünya çapında bir krize dönüşen ABD-Kuzey Kore gerginliğinde tansiyonu düşürme çabaları yeniden başladı. Çin, her iki tarafa da "itidal" çağrısında bulunurken, Washington ile Pyongyang arasında kapalı kapılar ardından ve diplomatlar düzeyinde görüşmeler yapıldığı öne sürüldü. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi yaparken, Kore yarımadasındaki soruna ilişkin ilgili tüm taraşara itidal çağrısında bulundu. Çin'in Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Şi ile Trump, telefonda Kuzey Kore sorununa ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Açıklamaya göre, Şi Cinping, görüşmede, "İki ülkenin, Kore yarımadasının nükleerden arındırılması, bölgede barış ve istikrarın korunması noktasında ortak çıkarları olduğunun" altını çizerek "taraşarın tansiyonu daha da tırmandıracak söz ve eylemlerden kaçınması gerektiğini" söyledi. Sorunun "siyasi müzakere ve diyalog yoluyla çözülmesi" vurgusunu da yapan Şi, ilgili tüm taraşara itidal çağrısında bulundu. Beyaz Saray'ın açıklamasında da, Çin ve ABD liderlerinin, Kuzey Kore'nin kışkırtıcı ve gerilimi artırıcı davranış biçimine son vermesi, Birleşmiş Milletler'in ülkeye yeni yaptırımlar uygulamasının "önemli ve gerekli" bir adım olduğu konusunda mutabık kaldığı belirtildi. Verilen bilgiye göre Trump, "ABD'nin, Kuzey Kore nükleer meselesinde Çin'in rolünü kapsamlı bir şekilde anladığını" ifade ederek Pekin ile ortak ilgi duyulan uluslararası ve bölgesel meselelerde yakın diyaloğu sürdürmek istediklerini söyledi.
Milliyet

'El Uzatıyorum' Dedi 'Karşılığı'nı Aldı! 
Ülkesinde tartışmalı kararlara imza atan ve dünyanın tepkisini çeken Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kurucu Meclis'teki ilk konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek istediğini ifade ederek, "Eğer bizim ülkemizle bu kadar yakından ilgiliyseniz, işte karşınızdayız. Size el uzatıyorum" demişti. ABD Başkanı Trump da, "Venezuela için bir çok seçeneğimiz mevcut. Bunlar arasından askeri müdahaleyi gözden çıkarmayacağım. Oranın halkı çile çekiyor, insanlar ölüyor. Venezuela için bir çok seçeneğe başvurabiliriz ve gerekirse askeri müdahale de bu seçenekler arasında" diye konuştu.
Milliyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,5309-3,5408     
Euro: Euro 4,1746-4,1879
Sterlin: 4,5977-4,6127
Gram Altın: 146,4276-146,7620

'Etiket Vize'yle Güvenli Geçiş 
Irak'tan Türkiye'ye geçişler sırasında elektronik olarak verilen C-1 vizesi, yerini dünya standartlarında üst seviye güvenlik sağlayan 'etiket vize'ye bırakacak. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın teşviki ile Gateway Management firması tarafından Irak'ın Bağdat, Duhok, Süleymaniye ve Erbil şehirlerinde kurulan resmi vize başvuru merkezleri hizmete girdi. Bu resmi vize başvuru merkezlerini 4.5 milyon dolarlık bir yatırımla kuran Gateway Management, Türkiye'de de 26 ülkenin vize işlemlerini yabancı partneri VFS Global ile birlikte üstleniyor. 191 kişinin istihdam edildiği vize merkezleri, sağlıksızlığı tüm otoriteler tarafından kabul edilen 'C-1 vize sistemi'nin kaldırılabilmesi için gerekli tüm altyapıyı sunuyor.
Posta

Enerji Fiyatı Yerli Kömürle Düşürülecek 
Enerjide hamleler sürüyor. Bu yıl yapılan ve dünyada ses getiren güneş ve rüzgar enerjisi ihalelerinin ardından enerjide odaklanılan diğer konu yerli kömür. Kömürü, enerjinin ana omurgası olarak tanımlayan Enerji Bakanı Berat Albayrak, "35-40 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Yerli kaynakları doğru olarak kullanabilirsek fiyatları düşürebiliriz" dedi. Çanakkale'nin Çan ilçesindeki 18 Mart Çan Termik Santrali'ni dün ziyaret eden Albayrak, şunları söyledi: "Kömürün ton fiyatının 60-90 dolar arasında değişen piyasa trendine dayalı dalgalandığı süreçlerde, yıllık gider 3 ile 5 milyar dolara ulaşıyor. Türkiye sahip olduğu yerli kaynakları iyi kullanırsa, ekonomi canlanır ve enerjide dışa bağımlılık azalır." Her 1000 megavat santral için Türkiye'de 1-1.5 milyar dolarlık yatırım yapıldığını kaydeden Albayrak, "Her santral Türkiye'de 1000 kişiden fazla istihdam demek. Bunun ithal enerji karşılığı ise 1.2 milyar metreküp doğalgaza eşdeğer bir üretimden bahsediyoruz. Bu da ekonomik olarak asgari yıllık 300-400 milyon dolarlık tasarruf demek" diye konuştu.
Posta

Ekonomimizle Dimdik Ayaktayız 
Isparta'da Anadolu Grubu'nun ana hissedarı olduğu Coca-Cola İçecek ve tarım sektöründe faaliyet gösteren Anadolu Etap'ın iki yeni fabrikası açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırımcılara ve iş dünyasına önemli mesajlar verdi. Erdoğan, "Ülkemizin ne bireysel, ne de yatırımcı güvenliği konusunda en küçük bir sıkıntısı yoktur. Türkiye'nin hukuk devleti olması konusundaki titizliği pek çok batı ülkesinden daha ileri düzeydedir. Terörle bu boyutta bir mücadele içinde olup ta bizim kadar soğuk kanlılığını koruyan pek az devlet olduğunu görüyoruz. Daha bir yıl önce darbe teşebbüsü gibi içinde işgal ihtimali dahil her türlü felaketin bulunduğu bir tehdit yaşamış olmamıza rağmen demokrasimiz ve ekonomimizle dimdik ayaktayız" dedi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Avrupa ülkelerinin ülkemize yönelik eleştirilerinin çoğunun kendi iç siyasetlerine yönelik olduğunu biliyoruz. Hollanda'nın 16 Nisan halk oylaması sırasında gereksiz bir şekilde ilişkilerimizi germesinin sebebinin kendi seçimleri olduğunu gördük. Geçmişte Fransa ve Avusturya gibi ülkelerde benzer yöntemlere başvurmuşlardır. Şimdi aynı taktiği Almanya'nın da izlediğini müşahaade ediyoruz. Seçimlerden sonra onlarda inanıyorum ki normale dönecek. Ülkemize yönelik haksız ve mesnetsiz suçlamalarla yatırımcıların ve turistlerin gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının ne siyasi ne de ticari ahlakla izah edilmesi mümkün değildir. Antalya'da otellerin doluluk oranı yüzde 80'e ulaştı. Ülkemizle ilgili spekülesyonların Avrupa'nın iç siyasetinden kaynaklandığını yatırımcılarda bildikleri ve gördükleri için söylenenlere pek aldırış etmiyor. Birilerinin sürekli gündeme getirdiği OHAL sadece terörle mücadele ile sınırlıdır. OHAL, girişimcilerimizin, sanayicilerimizin yatırımlarının önünü kesmeye değil onları güvence altına almaya yöneliktir. Sağladığımız teşviklerle girişimcilere oldukça cazip imkanlar sağlıyoruz. Her alanda yatırımcıların önünü açarak büyümemizi geliştirecek adımları atıyoruz. Yöneticisi oldukları medya kuruluşlarında Türkiye ile ilgili olumsuz kampanyalar yürütenlerin tatillerini Türkiye'de geçiriyor olmaları söyledikleri yalanlara kendilerinin de inanmadığını gösteriyor. Bugüne kadar nice badireleri atlatan Türkiye bu iftira kampanyalarının da üstesinden gelecektir."
Hürriyet

Yumurta Krizi İzlemede 
Avrupa'daki yumurtalarda insan sağlığına zararlı 'fipronil' maddesinin ortaya çıkması Türkiye'yi de harekete geçirdi. Karıncalar, böcekler, hamam böcekleri, kök kurtları gibi zararlıların yanı sıra mısır ve ayçiçeğinde tel kurtlarla mücadele amacıyla kullanılan fipronil maddesinin yumurtalarda görülmesi büyük bir krizin patlak vermesine neden oldu. Söz konusu yumurtaların üretildiği çiftlikler kapatılırken, yumurtalar da raşardan kaldırıldı. Krizin süreçlerini yakından takip eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, krizle ilgili izleme çalışması başlattı. Çalışma çerçevesinde, bakanlığa bağlı laboratuvarlara Türkiye'deki yumurtalarda da söz konusu maddenin var olup olmadığının tespit edilmesi için analiz yapılması talimatı verildi. Söz konusu talimat çerçevesinde yumurta üretiminin yoğun olduğu yerlerden numuneler alınarak gerekli analizler gerçekleştirilecek.
Vatan

Eylül Ekonomi Ayı Olacak 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nu birleştireceğiz, tek bir kanun yapacağız ama yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın önünü açan, vergi yükünde eşitliği, adaleti öngören, en önemlisi Türkiye'yi daha rekabetçi yapan bir düzenlemeyi Meclis'e getireceğiz" açıklamasını yaptı. Hükümet olarak, önümüzdeki günlerde ekonomiyle ilgili arka arkaya önemli yasal düzenlemeleri kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Ağbal, şunları söyledi: "Başbakanımız ifade etti, Ağustos ayı tatil ayı ama Eylül'den itibaren hükümetin en öncelikli gündemini ekonomi oluşturacak. Şu anda Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yapısal reform niteliğinde birçok konuyu konuşuyoruz. Bunları tamamladıktan sonra Meclis'in açılmasıyla çok kapsamlı yasal düzenlemeleri getireceğiz. Birkaç konuyla ilgili yasal çalışmalarımız var. Bunlardan en önemlisi Gelir Vergisi Kanunu. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nu birleştireceğiz, tek bir kanun yapacağız ama yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın önünü açan, vergi yükünde eşitliği, adaleti öngören, en önemlisi Türkiye'yi daha rekabetçi yapan bir düzenlemeyi Meclis'e getireceğiz. KDV reformu da çok önemli. KDV Kanunu birçok ülkede uygulanıyor ve farklı şekillerde. Türkiye'deki KDV Kanunu sistemi işletmeler üzerinde önemli yükler oluşturuyor. Burada reform yapacağız. Bir iki ay içinde onu da tamamlayarak kamuoyunun gündemine getireceğiz. Üretimle ilgili yeni çalışmalar yapılıyor. Önemli düzenlemeleri paylaşacağız."
Vatan

'Türk Malı' İmajına Güçlü Tanıtım Atağı 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) nezdinde kurulan Türkiye Tanıtım Grubu (TTG), ihracatın geliştirilmesi ve Türk malı algısıyla ülke imajının dünya pazarlarında güçlendirilmesi için faaliyet gösterecek. Türkiye Tanıtım Grubu'nun Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. TTG'nin organlarından Danışma Kurulu; Sektörler Konseyi başkan ve üyeleriyle Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü, Anlaşmalar Genel Müdürü, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü ile Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü'nden oluşacak. Danışma Kurulunun başkanlığını TİM Başkanı yürütecek. Danışma Kurulu; Yönetim Kurulunca hazırlanan yıllık bütçe, faaliyetler ve icra planını Bakanlığa sunmak üzere karara bağlayacak, TTG'nin amaçlarının yerine getirilmesine yönelik politika ve stratejileri belirleyerek Bakanlığa sunacak, yıllık faaliyet raporunu ve söz konusu faaliyetlerin etkilerini inceleyen etki analizi raporunu Bakanlığa iletecek. Yönetim Kurulu ise TİM Başkanı, Danışma Kurulu üyeleri arasından Bakanlıkça belirlenen 3 üye, TİM'in teklifi ve Bakanlık onayıyla belirlenen TTG'nin faaliyet alanına giren konularda uzman 3 üye ve Bakanlıkça belirlenen bir Bakanlık temsilcisinden oluşacak
Milliyet

SPOR 

Beşiktaş, Şilili stoper Gary Medel ile 3 yıllık sözleşme imzaladı. İmza törenine katılan Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, ezeli rakipleri Galatasaray ve Trabzonspor'a sataştı. Başkan Orman, "Transfer ettiğimiz oyunculara başka kulüplerden de (Trabzonspor'u kast ediyor) teklişer vardı. Ancak Medel huzurlu bir ailenin parçası olmayı seçti. Medel 12 numaralı formayı giyecek. Taraftarla arası en iyi olan futbolcumuz olacaktır" ifadesini kullandı. Başkan Fikret Orman, Jeremain Lens'in imza töreninde de, "Huzuru seçti" diyerek Fenerbahçe'ye göndermede bulunmuştu. Başkan Orman dün, "Galatasaray'da oynayan Melo'nun da Medel'in de lakabı pitbull. İkisi arasında ne fark var" şeklindeki bir soruya şu cevabı verdi: "Evet ikisi de hırslı oyuncular. Ancak Medel daha efendi bir futbolcu." Medel ise, "Felipe Melo eski takım arkadaşım, güzel günler yaşadık, kendisine saygım var. İyi bir oyuncu. Onun burada bıraktığı başarıların üstüne çıkmak, arkamda güzel izler bırakmak istiyorum" ifadesini kullandı.
Posta

Aykut Kocaman'ın dönüşü ve müthiş transferlerle lige Göztepe deplasmanında başlayan Fenerbahçe, 2-2'lik skorla ilk haftada puan kaybetti. Volkan Demirel yediği ilk golde hatalıydı. Aykut Kocaman'ın kurtarıcı olarak ikinci yarıda Aatif, Ahmethan ve Samet'i oyuna alması gecenin dikkat çeken olaylarıydı. 5. Dakika: Mehmet Topal'ın nefis pasıyla topla buluşan İsmail Köybaşı'nın "al da at" pasını Alper filelere yolladı: 0-1 8. Dakika: Leo'nun sol kanattan yaptığı ortada Jahovic kafayla indirdi. Castro'nun vuruşunda Volkan büyük bir hata yaptı. Top kaleci Volkan Demirel'in müdahalesine rağmen ağlara gitti: 1-1 50. Dakika: Alper Potuk ceza sahasına girerken Kadu'nun darbesiyle düştü, kalktı. Kadu bir kez daha faul yapıp Alper'i düşürdü. Fenerbahçe penaltı beklerken hakem ilk harekete faul verdi. Serbest atış sonuç getirmedi. Pozisyonun devamında Dirar'ın ortasında arka direkte boş durumda Mehmet Topal kafayı vurdu. Direğe çarpan top kalecinin kucağına gitti. 57. Dakika: Göztepe atağında Scarione ceza sahasına girdi. Josef'in hamlesi onun önünü açtı. Scairone düzgün bir vuruşla ağları havalandırdı: 2-1. 64. Dakika: Valbuena kendisinin düşürülmesiyle kazanılan serbest atışı ceza sahasına ortaladı. Skrtel bir kafa vuruşu ile eşitliği getirdi: 2-2. 90+4. Dakika: Valbuena sağdan ortaladı. Ceza sahasında Martin Skrtel'in kafa vuruşu üstten auta gitti.
Posta

G.Saray, yaklaşık 2 hafta önce anlaşmaya vardığı Sofiane Feghouli'ye bugün kavuşuyor... Cezayirli futbolcu, günler öncesinde sarı-kırmızılı takımla her konuda el sıkışmıştı. Ancak bir taraftan da kulübü West Ham United'dan alacaklarını tahsil edebilmekle meşguldü. İşte bu nedenle de İstanbul'a gelişini sürekli erteliyordu. SARI-KIRMIZILI yönetim bundan ötürü hem oyuncuya hem de West Ham United'a transferden vazgeçebileceklerini iletip rest çekti. Bu taktik de sonuç verdi. 27 yaşındaki kanat oyuncusu bugün saat 16.00'da Atatürk Havalimanı'na inecek ve takıma dahil olacak.
Vatan

Londra'daki Dünya Atletizm Şampiyonası, dünya rekortmeni yıldız atlet Usain Bolt için tam bir kâbusa dönüştü. Organizasyonun başında 100 metre yarışında geçilen ve ancak üçüncü sırayı alabilen Jamaikalı sprinter, dün gece ise sakatlık şoku yaşadı. Ülkesinin 4x100 yarışında koşan Bolt, dördüncü ve son kişi olarak piste çıkacaktı. Omar Mcleod, Julian Forte ve Yohan Blake'den oluşan Jamaika bayrak takımı, ilk üç koşucunun ardından bayrağı dünya rekortmenine devretti. Son 100 metreyi koşan Usain Bolt, sakatlanarak yarışı yarıda bıraktı. Chijindu Ujah, Adam Gemili, Daniel Talbot ve Nethaneel Mitchell- Blake'ten oluşan Britanya, 37.47'lik süresiyle altın madalya elde etti. ABD, 37.52 ile gümüş, Japonya 38.04 ile bronz madalyanın sahibi oldu. Türkiye ise finalde varlık gösteremedi ancak günü bir ilke imza atarak noktaladı. Türkiye, erkekler 4x100 metre bayrak yarışı elemelerinde tarihinde ilk kez finale yükseldi. Ramil Guliyev, Yiğitcan Hekimoğlu, Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes'tan oluşan Türkiye, finali 38,73'lük derecesiyle 7. sırada tamamladı.
MilliyetHiç yorum yok:

Yorum Gönderme