.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

14 Ağustos 2017 Pazartesi

14.08.2017 Genel Gündem


14.08.2017 Pazartesi
Gündem

'Madeni' Cerattepe 
Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkisinde, Yeşil Artvin Derneği ve İstanbul Artvinliler Vakfı'nın talebi üzerine bölgeye giden gazeteciler, maden tahribatını görüntüledi. Çevrecilerin itirazları arasında geçen ay Danıştay'ın, madencilik faaliyetlerini onayladığı Cerattepe'deki maden sahasının güney galerisine girmek isteyen basın heyeti bölgeye alınmadı. Bunun üzerine kuzey galeriye yönelen heyete, maden sahasında sınırlı bir bölgeyi inceleme izni verildi. Su kaynaklarının kirlendiği ve tünelden çıkan hafriyatların çevreye yayıldığını gözlemleyen heyet, galeri için ağaç kesilerek açılan orman alanlarını ve çıkarılacak madenin taşınacağı teleferiğin orman içine kurulan ayaklarını fotoğraşadı. Maden şirketi yetkilileri de basın mensuplarına bilgi verdi. Hatila Vadisi'ndeki Gavut Deresi'ne giden basın heyeti Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'la görüşerek bilgi aldı. Karahan, daha önce derenin berrak aktığını ancak madencilik sonrası suyun kirlendiğini belirterek "Konuyu yetkili tüm kurumlara bildirdik. 'Hiçbir sorun yok' cevabı geldi" dedi. Taşlıca köyünde yaşayan 79 yaşındaki Mevlüt Altuntaş, sulama kanalındaki içme suyunun kirlendiğini belirterek ektikleri sebzelerin veriminin düştüğünü anlattı. Taşlıca Köyü Kooperatif Başkanı Hasan Yaşar da bölgede arıcılık faaliyetinin yapıldığını belirterek şunları söyledi: "Tarım Bakanlığı'ndan destekli 2 bin 200 kovanda bal üretimi yapıyoruz. Bölgede 25 bin koloni arının yaşayacağı kadar nektar var. Ama burada madencilik yapılırsa arıcılık yoğun bir şekilde etkilenecek." İstanbul Artvinliler Vakfı Başkanı Mustafa Melek, Cerattepe bölgesinde yaşananların yerinde görülmesi için ulusal medyayı Artvin'e getirdiklerini belirterek, "Hummalı bir çalışma var. Ancak çalışmanın bu aşamasında dahi bariz bir şekilde olumsuz etkileri görülmeye başlandı" dedi.
Hürriyet


İçeriden Değişik Haberler Alıyorum 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Ana muhalefetin başındaki zat, cezaevinde bulunan milletvekili ile ilgili konunun kendisine ulaşmasından endişe ettiği için ön almaya çalışıyor. İçeride olan zat ile Kılıçdaroğlu'nun bağlantısı çıkarsa şaşmayın ha. İçeriden değişik haberler alıyorum. 'Buradan çıkmadığım takdirde açıklamalarda bulunacağım' diyor içerideki zat" dedi. Erdoğan, partisinin Antalya Genişletilmiş İl Danışma Meclisi'nde özetle şunları söyledi: "Özellikle son dört yılımız, içeride ve dışarıda tarihimizin en büyük saldırılarına maruz kaldığımız bir dönem olarak kayıtlardaki yerini almıştır. Bu süreçte partimize de pek çok tuzak kuruldu. Amaçlarından biri de AK Parti'yi sarsmak, mümkünse parçalamaktı. Tüm bu saldırıları boşa çıkardık. Milletvekillerinden, belediye başkanlarından, teşkilat mensuplarından bazı firelerle elbette karşılaştık. Fakat yaşadığımız saldırının büyüklüğünü dikkate aldığımızda, bunların sayısı ve oranı gerçekten çok küçüktür. Artık parlamenter demokrasi yok. Yüzde 34'le yüzde 49.5'la seçim kazanmak yok."
Hürriyet

CHP'den Canlı Yayın Daveti 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik, "Eğer yakında bu içeride bulunan zatla alakalı Kılıçdaroğlu'nun bağlantısı çıkarsa şaşmayın ha..." sözlerinin ardından CHP'den ilk tepki "canlı yayın" çıkışı oldu. Twitter'da "#Erdoğan- KılıçdaroğluİleCANLIyayınaVarmısın" etiketiyle bazı CHP'li milletvekilleri Erdoğan'ı Kılıçdaroğlu ile canlı yayına çıkmaya davet etti. Milletvekillerinin mesajları şöyle: CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Çok cesursun, özgüvenin çok yüksek, her şeyi sen biliyorsun ya, hadi bakalım. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: Uzaktan atıp tutmak kolay. Eğer yüreğin varsa, istediğin kanalda ve moderatörle yayına çıkarsın. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Sağda solda orda burda tatava yapma istediğin kanalda. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş: AKP Genel Başkanı Erdoğan, tamamı yalanlanmış dedikodulardan medet umarak CHP'ye aklınca gözdağı veriyor... Tarihimizde korku yoktur bizim! CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal: Erdoğan yüreğin varsa Kılıçdaroğlu ile istediğin TV'de canlı yayına var mısın? CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem: Tüm medyayı seferber edip 24 saat Genel Başkanımıza hakaret eden Erdoğan'da "zerre kadar" yürek varsa Kemal Bey ile canlı yayına çıksın. Sizce Erdoğan'da katılacak yürek var mı? CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel: Ekoseli ceketini giy öyle gel. Bakalım Genel Başkanımızın karşısında tutunabilecek misin? Başbakan'ı, Meclis Başkanı'nı, bakanlarını hatta alayını yanına al, gel. Gelemezsin. CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer: Meydanlarda tek başına Ey! diye kükremekle olmaz.
Hürriyet

Katilleri Didik Didik Aranıyor 
Maçka'da PKK'lı teröristlerin Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik ile 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit ettiği hain saldırının ardından ormanlık alandan kaçan terörist grubu yakalamak için başlatılan operasyona takviye ekipler de katıldı. Maçka İlçesi Vazelon Manastırı Mevkii'ne sevk edilen çok sayıda polis ve Jandarma Özel Harekat timi, dağlık ve ormanlık alanda kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için araziyi karış karış taramaya başladı. Terörist grubun kaçma olasılığı üzerine Gümüşhane-Trabzon sınırında da çok sayıda jandarma ve Özel Harekat polisi konuşlandırıldı. Zırhlı araçların da desteğiyle sürdürülen arama-tarama çalışmalarına Giresun ve Gümüşhane'den takviye ekipler eşlik etti. Saldırı sonrası kaçan ve sayıları 3 olduğu değerlendirilen teröristleri yakalamak için başlatılan operasyonlar, ormanlık ve sarp arazide yoğun sise karşın gece boyu sürdürüldü. Köprüyanı Mahallesi Vazelon Manastırı mevkiindeki tek katlı bir evdeki erzak hırsızlığı kapsamında yürütülen istihbari soruşturmada meydana gelen terör saldırısına ilişkin de Trabzon Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı. Soruşturmada söz konusu ev ve çevresinde oturanların da bilgilerine başvuruldu. PKK'nın bölgedeki ilk saldırısı 21 Ağustos 2005'teydi. Kontrol sırasında çıkan çatışmada, polis memuru Tolga Doğruel yaralanmış, olayda 1 terörist ölü, 1'i de yaralı ele geçirilmişti. İlçede geçen 16 Mayıs'ta Karaağaç Yaylası Mevkii'ndeki kırsal alanında devriye gezen jandarma ekipleri ile PKKlı teröristler arasında çıkan çatışmada ağır yaralanan 24 yaşındaki Uzman Çavuş Osmangazi Çetingöz şehit olmuştu. Maçka'da geçen 25 Haziran'da Samandıra Yaylasında PKK'lı teröristler, önceden pet şişe içerisine tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı, askerlerin geçişi sırasında infilak ettirmiş, iki jandarma er yaralanmıştı. Geçen yıl 19 Temmuz'da Trabzon- Gümüşhane karayolundaki güvenlik noktasında kontrol yapan çevik kuwet minibüsüne yönelik el bombalı ve silahlı saldırı sonrası teröristlerle girilen çatışmada ise polis memurları İbrahim Akın, Çağdaş Tamkoç ve Ramazan Donat şehit olmuştu.
Vatan

Gözaltındaki DEAŞ'lı Terörist Polisi Şehit Etti 
İstanbul'da gözaltına alınan DEAŞ'lı terörist, Emniyet Müdürlüğü'nün içinde polise bıçakla saldırdı. Saldırıda polis memuru Sinan Acar şehit oldu, saldırgan ise vurularak öldürüldü. Olay, dün akşam 23.00 sıralarında Fatih'te Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde meydana geldi. 'Canlı bomba' şüphelisi olarak gözaltına alınan DEAŞ'lı terörist, Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Ancak terörist, Emniyet Müdürlüğü'nün avlusunda, yanında sakladığı bıçakla polise saldırdı. Saldırıda polis memuru Sinan Acar ağır yaralandı. Şüpheli DEAŞ'lı terörist, polisler tarafından etkisiz hale getirilirken, ağır yaralanan polis memuru Sinan Acar hastaneye kaldırıldı. Ancak Acar yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Adı açıklanmayan DEAŞ'lı teröristin gözaltına alınmadan önce üzerinin yeterince aranıp aranmadığı araştırılıyor.
Vatan

Yürüyüşünüz Ses Getirdi 
İngiltere Büyükelçisi Moore, geçen hafta CHP Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Görüşmede Adalet Yürüyüşü'nün yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki süreç, İngiltere'nin Brexit süreci ve Türkiye-AB ilişkileri de gündeme geldi. İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore geçen hafta ziyaret ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Adalet Yürüyüşü'ndeki fiziki performansı nedeniyle tebrik etti, yürüyüşün çok ses getirdiğini, yurt dışında da ilgiyle izlendiğini söyledi. Kılıçdaroğlu da Ak Parti hükümetinin dış politikasına yönelik olarak, "Özellikle Avrupa ülkeleri ile girilen söz düellosunun kimseye faydası yok. Türkiye'nin AB üyelik perspektifinden uzaklaşmaması gerekiyor" uyarısında bulundu. Ziyaret geçtiğimiz çarşamba günü CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşti ve yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmeye Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz da eşlik etti. Milliyet'in aldığı bilgilere göre görüşmede, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki süreç, İngiltere'nin Brexit süreci, Türkiye-AB ilişkileri ve Adalet Yürüyüşü ile Adalet Kurultayı gündeme geldi. Alınan bilgilere göre konuk Büyükelçi, Adalet Yürüyüşü'ndeki fiziki performansı nedeniyle Kılıçdaroğlu'nu tebrik ederken, "Demokratik ve barışçıl bir yürüyüş olması ve adalet vurgusuyla yapılmasının da etkisiyle yürüyüşünüz çok ses getirdi. Yurtdışında ilgiyle izlendi" değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu'nun da partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından başlattığı adalet talepli Adalet Yürüyüşü'nün ardından ay sonunda Çanakkale'de bu yürüyüşün fikri altyapısını oluşturacak Adalet Kurultayı'nı toplayacakları bilgisini verdiği belirtildi.
Milliyet

'Eren'in Kanı Teröristleri Boğacaktır' 
MHP lideri Devlet Bahçeli, Trabzon'da 15 yaşındaki Eren Bülbül'e silah doğrultan korkak hainlerin anasından doğduklarına mutlaka pişman edilmesi gerektiğini belirtirken, "Bir gece Kandil'de görünmenin, bir sabah sınır ötesindeki diğer husumet yuvalarının başına ateş topu gibi düşmenin vakti gelmiştir" dedi. Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada Türk milletinin terörle yıldırılmak istendiğini, tehlikenin yakın ve yoğun olduğunu belirtti. Bahçeli, "Terör milli bekayı hedef almaktadır. FETÖ, PKK, YPG, IŞİD, DHKP-C aynı hain amaca odaklanmış, aynı karanlık cepheye sürülmüş, isimleri farklı farklı olan Türk ve Türkiye düşmanlarıdır" dedi. Bahçeli şöyle devam etti: "Bölgemiz bir yandan fırın gibi ısınıp çalkanırken, diğer yandan sınırlarla oynanmaktadır. Yeni haritalar çizilmektedir. Çevremizde korsan terör devletinin temelleri atılmaktadır. İdlib'de şer oyun sahnelenmektedir." Terörizmin bugün vatanın her köşesine sıçradığını belirten Bahçeli, 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün şehit olduğu Trabzon'un Maçka ilçesindeki terör saldırısını hatırlatarak şunları söyledi: "Çanakkale'de emperyalizme meydan okuyan 15'lilerin bu zamandaki adı olan Eren Bülbül'ün kahramanca ve 80 milyona mal olan onurluca mücadelesi asla hatırdan çıkmayacaktır. Terör örgütü PKK'nın bebek ve çocuk katili olduğu bir kez daha belgelenmiş, yeniden tescillenmiştir. Eren'in dökülen kanı, namert ve aşağılık teröristleri eninde sonunda boğacaktır." "Artık bahane kalmamıştır" diyen Bahçeli, "Vatan evlatlarını şehit eden katiller, elebaşları saklandıkları mağara inlerinden, girdikleri karanlık deliklerden çıkarılarak ya adalete teslim ya da bu mümkün olmuyorsa tenkil edilmelidirler" ifadelerini kullandı. Devletin yeni saldırıları beklemek yerine aktif bir şekilde ön alarak hainleri kaynağında temizlemesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti: "Bir gece Kandil'de görünmenin, bir sabah sınır ötesindeki diğer husumet yuvalarının başına ateş topu gibi düşmenin vakti gelmiştir. Bunu yapacak güç ve dirayet Türkiye Cumhuriyeti'nde vardır. Milli mukavemet çok şükür canlıdır. 15 yaşındaki Eren'e silah doğrultan ve de emperyalizmin emellerine zincirlenmiş korkak hainler, anasından doğduklarına mutlaka pişman edilmelidirler."
Milliyet
 
Dünya 
Kenya'da Seçim Sonrası Kaos: 24 Kişi Öldü 
Afrika ülkesi Kenya'da 8 Ağustos'ta yapılan devlet başkanlığı ve genel seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan protesto gösterilerinde ölenlerin sayısı 24'e yükseldi. Kenya İnsan Hakları Komisyonu, ölenlerin 17'sinin başkent Nairobi'de hayatlarını kaybettikleri açıkladı. Yerel basın yolları barikatlarla kapatarak ateş yakan ve dükkânlara zarar veren protestocularla, polis arasında çatışma çıktığını ve polisin protestoculara ateş açtığını aktardı. Muhalefet partilerinin oluşturduğu Ulusal Süper İttifakı Partisi, Kenya polisinin, aralarında çocukların da bulunduğu 100 protestocuyu öldürdüğünü iddia etti. Hükümet ise iddiaları yalanladı. Muhalefet lideri Raila Odinga, destekçilerinden bugün işe gitmemelerini istedi, hükümeti de usulsüzlük ve şiddet uygulamakla suçladı.
Hürriyet

İran'dan Füze Misillemesi 
İran Meclisi'nden ABD'nin yeni yaptırımlarına yanıt olarak füze programı bütçesini artırma kararı çıktı. "Amerikalılar bunun daha ilk adımımız olduğunu bilsin" diyen İran İslami Şûra Meclisi Başkanı Ali Laricani söz konusu kararın 'ABD'nin bölgedeki terörist ve maceraperest eylemlerine' yanıt olduğunu belirtti. İran devlet televizyonundan yapılan yayın sırasında bazı milletvekillerinin "ABD'ye ölüm" sloganları attığı duyuldu. Mecliste kabul edilen tasarı uyarınca füze geliştirme programı ve İran Devrim Muhafızları'nın özel birimi Kudüs Gücü'nün bütçesi yaklaşık 440 milyon Euro artırılacak. ABD İran'a balistik füze programı ve 'terör örgütlerine yardımları' gerekçesiyle Temmuz ayı ortasında yeni yaptırımlar getirmişti.
Vatan

Irkçı Depreminin Artçıları Sürüyor 
Virginia eyaletinde çıkan olayların artçı şokları sürüyor. Aracını insanların üzerine süren 20 yaşındaki gencin de "ırkçı" olduğu iddia edilirken, siyasetçiler, Başkan Trump'ın açıklamalarını eleştirdi... ABD'nin Virginia eyaletindeki ırkçı gösteriler, sonrasında kentte ilan edilen OHAL ve cumartesi günü de ırkçılara tepki gösteren halkın arasına dalan araç, ülkede tepki yarattı. Otomobilin kalabalığa dalması sonucu 1 ölü, 20 kadar yaralı olduğu belirtilirken, bölgede polis helikopterinin düşmesi sonucu da iki kişi yaşamını yitirdi. Emniyet yetkilileri, otomobilini göstericilerin üzerine süren ve bir kişinin ölümüne, 20'ye yakın kişinin de yaralanmasına neden olan 20 yaşındaki kişinin adının James Alex Fields Jr. olduğunu açıklarken, bu kişinin ikinci dereceden ölüme sebebiyet verme suçundan yargılanacağını bildirdi. ABD basınında da, Fields Jr.'ın, olay sabahında düzenlenen gösteride ırkçı amblem taşırken çekilmiş fotoğraşarına yer verilirken, ajanslara konuşan annesi Samantha Bloom, oğlunun bir gösteriye katılacağını bildiğini, ancak bunun ırkçı bir gösteri olduğunu bilmediğini kaydetti. Bununla birlikte Charlottesville'de ırkçılarla, ırkçılık karşıtı göstericiler arasında yaşanan şiddet olaylarında şimdiye kadar en az 16 kişinin yaralandığı bildirilirken, yine cumartesi günü, olağanüstü hal nedeniyle devriye görevi yapan bir helikopterin düştüğü ve iki iki polis memurunun hayatını kaybettiği haber verildi. Virginia Valisi Terry McAuliffe "beyaz ırkçılar ve Nazilerin" kentte "nefret, düşmanlık ve şiddet" yaydığını ifade etti. Vali, konuşmasında ırkçılara seslenerek "Lütfen evinize dönün ve bir daha da asla geri dönmeyin!" diye seslendi. Konfederasyon ordusunun komutanı General Robert E. Lee'ye ait heykelin kaldırılması planı üzerine, aşırı ırkçı grupların protesto gösterileri başlattığı kentte, ırkçılık karşıtı grubun tepki göstermesi üzerine olaylar büyümüş, olağanüstü hal ilan etmişti. Toplumun önemli bir bölümü tarafından "bölücü ırkçı sembol" olarak kabul edilen, güney eyaletlerinin bazılarında ABD bayrağının yanına asılan Konfederasyon bayrağı ve semboller, çoğu eyalet tarafından kaldırılıyor. ABD'de Konfederasyona üye güney eyaletler, Amerikan İç Savaşı öncesinde tarıma dayalı ekonomilerinden dolayı köleliği savunuyordu.
Milliyet

Prens 'Kral Naibi' Olacak 
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in, 95 yaşına bastığında hala tahtta olması halinde görevini 'vekaleten' oğlu Prens Charles'a bırakmayı planladığı öne sürüldü. İngiltere'de Kraliçe II. Elizabeth'in oğlu Galler Prensi Charles'ın 'kral olma' hayali suya düştü. İngiliz basınında çıkan haberlere göre 92 yaşına girmeye hazırlanan Kraliçe, amcası 8. Edward'ın 1936'da ABD'li sevgilisi Wallis Simpson'la evlenmek için yaptığı gibi tahttan feragat etmeyeceği uzun süredir biliniyordu. Ancak Buckinghham Sarayı kaynakları Kraliçe'nin, eşi Edinburgh Dükü Philip'in 'emekliye ayrılma' kararının ardından, tahtı oğluna bırakma konusunu düşünmeye başladığını belirtiyor. İddiaya göre 91 yaşındaki Kraliçe yakın çevresine, 95 yaşına bastığında hala tahtta olması halinde, görevini oğluna devredeceğini duyurdu. Ancak Kraliçe'nin tahttan feragat etmek yerine, 'naiblik yasası' uyarınca oğlunu 'vekil kral' atamayı düşündüğü belirtiliyor. Son olarak 1811'de, psikolojik sorunları nedeniyle tahtı büyük oğluna bırakan Kral III. George tarafından uygulanan yasa Prens Charles'a, annesinin tüm yetkilerini kullanma imkanı verecek, ancak Prens tahtta olduğu sürece 'kral' unvanıyla anılmayacak. Prens'in basın sözcüsü, iddiayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. 1947 yılında, henüz 21 yaşındayken tahta çıkan Kraliçe II. Elizabeth, İngiliz tahtında en uzun süre oturan hükümdar unvanına sahip.
Vatan

Ekonomi
Dolar: 3,5324-3,5339     
Euro: Euro 4,1778-4,1796
Sterlin: 4,5956-4,5978
Gram Altın: 146,2034-146,3178

Bakanlar Kurulu'nun Gündemi Tatil 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni kabineyle ilk Bakanlar Kurulu toplantısını yarın Beştepe'de yapacak. Toplantıda Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması ve 180 günlük yol haritası ana gündem maddeleri olacak. Kabineye giren altı yeni isimle görev yeri değişen beş bakan, toplantıda hazırlıkları son aşmaya gelen 180 günlük eylem planıyla ilgili kabineye bilgilendirme yapacak. Erdoğan'ın onayının ardından eylem planının Kurban Bayramı sonrasında kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Kabine toplantısının en önemli gündem maddesi ise Erdoğan'ın "Hükümet, 10 günü programına aldı, çalışıyor. Durum hakikaten müsaitse turizm açısından isabetli olur" dediği Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması olacak. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, tatilin uzatılmasının turizme ve ekonomiye etkileriyle ilgili yapılan çalışmayı toplantıda açıklayacak. Toplantıda ayrıca terörle mücadele operasyonlarındaki son durum, başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler, önümüzdeki dönemde ekonomiyle ilgili atılacak adımlar da ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, bugün de AK Parti'nin Sincan Harikalar Diyarı'nda yapılacak 16'ncı kuruluş yıldönümü kutlamasına katılacak. Yaklaşık 6 bin kişinin katılması beklenen kutlamalarda, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra "parti ile yollarını ayıranlar" dışında eski-yeni tüm isimler davet edildi.
Hürriyet

Elektronik Fatura Kullanımı Hızla Artıyor 
MALİYE Bakanı Naci Ağbal, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) elektronik altyapısına özellikle son yıllarda büyük yatırımlar yaptıklarını ve bunun da sonuçlarını olumlu anlamda aldıklarını dile getirdi. Uygulanmasına 2010'da başlanan e-Fatura'ya ilişkin konuşan Ağbal, geçen ay itibariyle 63 bin 514 mükellefin uygulamaya dahil olduğunu bildirdi. Bakan Ağbal, mükelleşerin fatura düzenleme, basma, postalama, arşivleme, saklama, muhasebeleştirme, tahsilat süreçlerini takip etme gibi birçok süreci daha hızlı ve verimli olarak yönetmeye başladığını ve bu masraşardan büyük ölçüde kurtulduğunu belirterek, "63 bin mükellefimiz yaklaşık 1 milyar e-faturayı e-ortamda alıp verdi. E-Arşiv uygulaması ile de bugüne kadar yaklaşık 15 milyar fatura belgesi 'e' ortamda düzenlenerek, toplamda yaklaşık 16 milyar fatura elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilir hale geldi" ifadelerini kullandı. Ağbal, uygulamaya başlandığı dönemden bugüne kadar yaklaşık 890 milyon beyannamenin elektronik ortamda alındığını belirterek, şunları söyledi: "40 farklı türde verginin dahil olduğu sistemde beyannamelerin yüzde 99.8'inin internet üzerinden bize ulaştırıldı. Başta vergi borcu sorgulama olmak üzere mükellefiyet kayıtları sorgulamaları artık online yapılabiliyor. Araç satışları, banka hesap açılışları, motorlu araç muayene işlemlerinde yaşanan bürokratik gecikmeleri ortadan kaldırdık. Söz konusu sistemler üzerinden bugüne kadar 78 milyon kez 'borcu yoktur', 1.2 milyar kez de 'mükellefiyet bilgisi' sorgusu yapıldı." Ayrıca Ağbal, eskiden 2-3 gün süren mükellefiyet açma işlemlerinin artık anında yapıldığını belirterek, "Yaklaşık 46 bin limited şirket, 10 bin anonim şirket ve 725 kooperatif olmak üzere toplam 57 bin şirketin kurumlar vergisi mükellefiyet tesisi vergi dairesine gidilmeksizin gerçekleştirildi" dedi.
Hürriyet

BTK'dan 5G Atağı 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 17. kuruluş yıl dönümü etkinliğinde, Türkiye'nin 5G mobil haberleşme teknolojisine mümkün olan en yüksek ölçüdeki yerlilik ve millilik oranlarıyla en erken geçen ülkelerden biri olma hedefi doğrultusunda "5G Vadisi Açık Test Sahası İşbirliği Protokolü" imzalanacak. BTK'nın kuruluş yıl dönümü etkinliklerinin gerçekleşeceği 15 Ağustos Salı günü imzalanacak protokolle Türkiye, 5G ve ötesi teknolojilerin geliştirileceği önemli bir platforma kavuşacak. 5G Vadisi Açık Test Sahası elektronik haberleşme sektörünün paydaşları için yeni Ar-Ge fırsatlarına olanak sağlayacak.
Vatan

1984-2002 = 43 Bin Konut, 2002-2017 = 800 Bin Konut 
1984 yılında kurulan TOKİ, 2002'ye kadar yalnızca 43 bin konut üretirken, son 15 yılda 800 bin konuta ulaştı. TOKİ, konutların yüzde 85'ini dar gelirli için inşa etti. BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, 15 yılda 800 bin 112 konut ürettiklerini belirterek, "Dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak için var gücümüz ile çalışıyoruz" dedi. 1984 yılında kurulan TOKİ'nin 2002 yılına kadar toplam 43 bin 145 konut üretebildiğini anlatan Ergün Turan, şunları söyledi: "2002 yılında başlayan güçlü hükümet ve siyasi istikrarın katkısı ile idare olarak insanımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla 15 yılda 800 bin 112 konut inşa ettik. Dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurarak, onlarca yeni konut projesini hayata geçirerek 2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı planlıyoruz." Kamuya yönelik uygulamalar da geliştirdiklerine dikkati çeken Turan, kamu kuruluşlarının ihtiyaçlarına bağlı olarak eğitim, sağlık, spor ve sosyal binaları ve kamu hizmet binalarını da içeren sosyal donatılar inşa ettiklerini aktardı. Turan, toplumun kesimlerini kucaklayan bir anlayışla hizmetlerini sürdüklerini, TOKİ'nin ürettiği konutların yüzde 85'inin sosyal konut olduğunu ifade etti. Turan, "Kamu kuruluşları ile yaptığımız protokoller çerçevesinde 266 hastane, 565'inin finansmanını idare olarak karşıladığımız bin 40 okul, 19 üniversite, 19 stadyum, 71 bin 873 kapasiteli 189 yurt/pansiyon, 657 cami, 96 sağlık ocağı, 42 kütüphane, 992 spor salonu, 858 ticaret merkezi, 192 kamu hizmet binası olmak üzere toplam 10 bin 324 sosyal donatı yaptık ve yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.
Vatan

Güneşte İlk Yerli Panel Fabrikası Ankara'ya 
Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) güneş projesi kapsamındaki Türkiye'nin ilk entegre panel üretim fabrikasının Ankara'daki Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) kurulacağını açıkladı. AA'ya konuşan Ata, Güney Koreli ortaklarıyla ihalesini kazandıkları Karapınar YEKA güneş projesi kapsamında kurulacak 450 milyon dolarlık Türkiye'nin ilk entegre yerli güneş paneli üretim fabrikası ile Ar-Ge tesisi için prensipte mutabakat sağladıkları Başkent OSB yönetimiyle tesisin kurulacağı arazi için gelecek haftalarda ön anlaşma imzalanacağını söyledi. Ardından fabrikanın inşaatı için çalışmalara başlanacağını anlatan Ata, "Entegre üretim tesisi ingot/ wafer fabrikası, güneş hücresi üretim fabrikası ve panel üretim fabrikası olmak üzere üç fabrikadan oluşacak. Fabrikada dünyanın en yüksek teknolojisine sahip güneş panelleri üretilecek. Ortağımız Hanwha Q-Cells firması bu yatırıma bütün kaynakları ve stratejik birikimleriyle tam destek veriyor. Fabrikanın kapasitesi ilk etapta 500 megavat olacak ancak tesis yatırımını toplamda bin megavata kadar kapasite artışını mümkün kılacak şekilde planladık. Bu entegre fabrikanın kasım ayında temelini atmayı ve 2018 sonunda panel üretimine başlamayı hedeşiyoruz" dedi. Ata, fabrikanın 250 dönümlük geniş bir alana kurulacağını belirterek, toplam bin kişiye yakın mühendis ve teknisyenin çalışacağı fabrikayla birlikte, yüzde 80'i Türk mühendislerden oluşacak en az 100 araştırmacı mühendisin çalışacağı bir de Ar-Ge tesisinin faaliyete geçeceğini söyledi. Ata, "Panellerin 2018 sonunda üretiminin başlamasının hemen ardından, 2019'un ilk çeyreğinde de santralimizin kurulan ilk ünitelerinden elektrik üretimine başlayacağız" dedi.
Milliyet

Gözler Hükümette 
Memur maaş zammı için hükümet ilk teklifini bugün açıklayacak. Beklenti, memurun yüzde 10 artı 6 talebine karşın teklifin daha düşük kalacağı yönünde. Ancak pazarlıkla aradaki farkın bir miktar kapanması bekleniyor. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 ve 2019'da yapılacak artışın belirleneceği 4'üncü dönem toplu görüşmeleri 2 hafta önce başlamıştı. Şu ana kadar sendikaların hizmet kollarının oluşturduğu komisyonlar çalışmalarını sürdürmüş ve taleplerini hükümete iletmişti. Hükümet ise teklifini bugün saat 14.30 sıralarında açıklayacak, zam pazarlığı başlayacak. Memur-Sen, üç alternatişi bir teklif sunmuştu. İlk teklifte, 2018'de yüzde 10 artı 6, 2019'da yüzde 10 artı 8 zam talep ediliyor. İkinci teklifte 2018-2019'da ayrı ayrı taban aylığa 75 lira artış, her iki yılda da yüzde 7 artı 7 zam isteniyor. Üçüncüde ek ödemeye 15 puan ilave zam ve 2018 için yüzde 6 artı 6; 2019'da da yüzde 10 artı 8 zam talebi var. Memur-Sen, 2015'teki görüşmede 2016 için yüzde 8+8, 2017 için yüzde 7+7 zam talep etmiş ama hükümetin ilk teklifi 2016 için yüzde 4+4, 2017 için yüzde 3+3 zam olmuş, pazarlıkla bu, 2016 için yüzde 6+5, 2017 için ise yüzde 3+4'e çıkmıştı. Son olarak kamu işçisinin yüzde 18 talebine hükümet; 2017 için yüzde 7.5 artı 5, 2018 için de yüzde 3.5 artı 3.5 zam önermişti.
Posta

Kredi Kefiline Büyük Avantaj 
Yargıtay'dan kredi için kefil olanları ilgilendiren emsal bir karar çıktı. Banka ödenemeyen kredi için kefilin haberi olmadan işlem yapamayacak, tüm süreci kefile bildirecek. İzmir'de yaşayan N.K., bankadan 8 bin 781 TL değerinde tüketici kredisi çekmek isteyen arkadaşı U.G.'ye kefil oldu. Ancak U.G. borcunu ödeyemedi ve bankaya beyanda bulunup kredisini yapılandırdı. Banka yapılandırma talebini kabul ederek, kefil olan N.K.'ya da haber vermedi. U.G., yine borcunu ödemeyince bankaya başvurup borcunu tekrar yapılandırdı. U.G., yapılandırmalara rağmen yine de borcunu ödeyemeyince, bu borç faiziyle birlikte 50 bin TL oldu. Parayı bir türlü tahsil edemeyen banka, kefil olan N.K.'nın kapısını çaldı ve 50 bin TL borcu olduğunu beyan eden bir yazı gönderdi. Borcu görünce neye uğradığı şaşıran kefil de borcu ödeyemeyeceğini belirterek, Tüketici Mahkemesi'nde dava açtı. Dava devam ederken, borç katlanarak artmaya devam etti. Mahkeme, 'Yapılandırma yapılıyor ise mutlaka kefilin haberi olmalı ve kefilin kendinden imzası alınmalı' ibaresine dikkat çekerek N.K. lehine bir karar verdi. Karar temyiz edildi fakat Yargıtay, kefil lehine olan kararı onadı. Emsal olan bu karara göre kefil, yüksek borca mahkum edilemeyecek.
Posta

Spor 
Burak'tığı Gibi Başladı 
Konuk takımın 3'te Fofana ile bulduğu gole ilk isabetli şutunda fileleri sarsan Burak karşılık verdi. Deneyimli forvet 90+2'de bir kez daha sahneye çıkınca Trabzon 50. yılında sezona galibiyetle başladı. Süper Kupa'yı kazanarak sezona sükseli giriş yapan Konya'ya karşı uzatmalarda bulduğu golle lige kazasız giriş yapan Trabzon'a Burak damga vurdu. Büyük ısrarla ve pes edilmeden alınan oyuncu dün 2 golle kendisi için gösterilen çabanın ilk taksidini ödedi. Karşılaşma pek çok açıdan ilginçti. Burak, Bongonda ve Kucka'lı ev sahibi, takımın yarısı değişse de Mustafa Reşit Akçay'la erken hava yakalamış Konya göz pasımızı aldı. Hem de müthiş neme karşın. 2. yarıda doğal yorgunluk düşüşleri olsa da 90 dakika futbol açısından keyifliydi 3'te erken golle kısa süreli şok yaşasa da çabuk toparlandı ve Burak'la 10'da beraberliğe ulaştı. Oyunun bütününde de mücadeleden vazgeçmeyeceğinin işaretlerini veren agresişik ve istekle sahada kaldı. Görüntü bu anlamda tribünleri mutlu etse de deplasmanda ve Hüseyin Göçek gibi bir hakem olmadığında sıkıntı yaratabilir izlenimi vermedi değil. Pereira ilk yarıda atılmadıysa hakem ağabeyi sayesindeydi. Konya'nın her eve lazım oyuncusu Fofana'yı dövdü, ezdi ama sahada kaldı. Traore'yi de Durica ayağını kırarak ancak oyundan düşürebildi zaten. Direkt kırmızıydı ama sarıyı lütfetti hocamız. Burak topla buluşma konusunda çok sık ofsayta düşerek bu konuda hâlâ aynı noktada olduğunu gösterdi. İlk yarının sonu ve 68'de vuruşları gol olmasa da etkiliydi şüphesiz. 90+2'de oyundan düşmüşken yine oyunda hiç olmayan Olcay'dan gelen pasla 3 puana imza atan adam oldu. Kucka henüz oyuna ağırlığını koyacak görüntü vermedi ama 57'de Ömer Ali'in şutunu çizgiden çıkarırken başarılıydı. Yusuf ve Okay zaman zaman topun rakip alana taşınmasında katkı verdi. Ancak 2. yarı erken pes edenlerin başındaydı ikisi de. Bu tablo şahane olmasa da hafta sonu F.Bahçe'yi tedirgin eder!
Vatan

Ada Bereketi! 
Milli atletlerimiz Londra'da iki madalya birden aldı, en başarılı şampiyonayı geride bırakıp gelecek adına umut verdi. Ramil Guliyev Türkiye'ye ilk altın madalyayı kazandırırken, Copello da gümüşü alarak tarihe adını yazdıran bir diğer sporcu oldu. 16. Dünya Atletizm Şampiyonası, dün itibariyle sona erdi. İngiltere'nin başkenti Londra'da 4 Ağustos'ta başlayan heyecan, dokuz gün boyunca süren dev mücadelelerin ardından dünkü müsabakalarla tamamlandı. Son günün mücadeleleri arasında yer alan 50 kilometre yürüyüşte altın madalyayı, erkeklerde 39 yaşındaki Fransız Yohann Diniz, kadınlarda Portekizli Ines Henriques kazandı. Bu yıl ilk kez koşulmaya başlayan kadınlar 50 kilometre yürüyüşte rekor da geldi. Kendine ait dünya rekorunu geliştiren Henriques, 4.05.56'lık dereceyle dünya rekoru kırdı, tarihin ilk dünya şampiyonu unvanının sahibi oldu. Türkiye, 27 sporcuyla bugüne kadarki en geniş kafileyle katıldığı şampiyonada iki madalya elde etti. 400 metre engelli koşan Yasmani Copello Escobar, Türkiye'nin organizasyondaki ilk madalyasını kazandı. 2016 Rio Olimpiyatları'nda bronz, Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Küba asıllı sporcu, 48.49'luk süreyle ikinci olarak gümüş madalya kazandı. Daha önce Süreyya Ayhan ve Karin Melis Mey ile dünya podyumuna çıkan Türkiye, Escobar ile üçüncü kez bu büyük başarıya ulaştı, bu aynı zamanda dünya şampiyonlarında erkek sporcudan gelen ilk madalya oldu. Ramil Guliyev, arkadaşının başarısını bir adım ileri taşıyarak altın madalya elde etti. 200 metrenin finalinde 20.09'luk zamanla birinci olan 27 yaşındaki sporcu ülke adına bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye'nin dünya atletizm şampiyonalarındaki ilk altın madalyasını kazandı.
Milliyet

Nihayet Feghouli 
Galatasaray günlerdir beklediği Sofiane Feghouli'ye kavuştu. West Ham ile sorunlarını çözerek İstanbul'a gelen Cezayirli oyuncuyu Sarı-Kırmızılı taraftarlar coşkuyla karşıladı. Feghouli bugün resmi imzayı atacak. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in, "Uçaklar bir bir inecek, transferler gelecek" demişti. Sarı-Kırmızılı ekibin günlerdir beklediği Sofiane Feghouli nihayet İstanbul'a geldi. West Ham ile sorunlarını çözen 27 yaşındaki sağ kanat oyuncusunu Atatürk Havalimanı'nda taraftarlar coşkuyla karşıladı. Sağ kanat ve forvet arkasında oynayabilen, teknik kapasitesiyle dikkat çeken Feghouli'nin bugün sağlık kontrolünden geçerek imza atması bekleniyor. Feghouli, İstanbul'a yola çıkmadan önce sosyal medya hesabından, "Türkiye'nin en büyük kulübü için yola çıkıyorum. İstanbul, ben geliyorum" notunu düştü. Teknik direktör İgor Tudor'un çok istediği Feghouli ile Belhanda'yı orta sahada birlikte oynatacağı belirtildi. Cezayirli futbolcu bugün oynanacak Galatasaray-Kayserispor mücadelesini Türk Telekom Stadı'nda izleyecek.
Posta

Şampiyon Gibi Başladı 
Geçen sezonun şampiyonu Beşiktaş taraftarından yoksun çıktığı yeni sezonun ilk maçında Antalyaspor'u net skorla devirdi. Beşiktaş'ın ilk golünü kafayla Pepe attı, skoru penaltıdan Cenk Tosun yazdı. Son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş, lige Antalyaspor galibiyetiyle başladı: 2-0. Süper Kupa finalindeki olaylar nedeniyle seyircisinden yoksun olan Kartal'ı zafere yeni transferi Pepe ile penaltıdan ağları havalandıran Cenk Tosun taşıdı. 9. Dakika: Cenk Tosun'un uzaktan şutunda, top kaleci Boffin'de kaldı. 20. Dakika: Quaresma'nın pasıyla sağ çaprazdan ceza sahasına giren Beck, dar açısına rağmen sert vurdu ancak Boffin gole izin vermedi. 23. Dakika: Beşiktaş gole yaklaştı. Serbest vuruşta Quaresma'nın ortaladığı topa Pepe kafayı vurdu. Kaleciyi geçen top üst direkten döndü. 32. Dakika: Cenk Tosun'un pasında Babel şutunu attı. Top yandan dışarı çıktı. 45+4. Dakika: Caner soldan serbest atışı kullandı. Kaleci Boffin'i geçen topu arka direkte Pepe kafayla filelere gönderdi: 1-0. 64. Dakika: Beşiktaş, Cenk ile skoru 2-0 yaptı. 63. dakikada topla ceza sahasına giren Cenk, Diego'nun darbesiyle yerde kaldı. Penaltıyı yine Cenk Tosun kullandı: 2-0. 70. Dakika: Celustka taç atışını uzun kullandı. Salih'in ceza sahası içinden vuruşu direğin hemen yanından auta çıktı. 90. Dakika: Pepe hata yaptı, topu Zeki kaptı. Eto'o'yu gördü. Eto'o ceza sahasına girdi, vurmadı. Kaleci Fabri'yi geçmek istedi. Fabri topu Eto'o'nun ayaklarından aldı, mutlak golü önledi.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme