.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

19 Ağustos 2017 Cumartesi

19.08.2017 Genel Gündem19.08.2017

Gündem

Sakın Yanlışa Düşüp Düşmana Oy Vermeyin 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya seçimlerini hatırlatarak "Soydaşlarıma diyorum ki yanlışa düşüp bunları desteklemeyin. Ne Hıristiyan Demokratları ne SPD'yi ne Yeşilleri. Hepsi Türkiye düşmanı" dedi. Cuma namazını Yıldız Hamidiye Camisi'nde kılan Erdoğan özetle şunları söyledi: "(Almanya Başbakanı Angela Merkel'in açıklamaları) Türkiye'nin tansiyon düşürme noktasında herhangi bir sorumluluğu yok. Eğer bu konuda sorumluluk aranıyorsa, bunun baş sorumlusu Almanya'nın ta kendisidir. Almanya, kendi iç siyasi çekişmelerini sürekli olarak diğer bazı Avrupa ülkelerini de yanına almak suretiyle bu sürece taşımıştır. Almanya, Avrupa Birliği müktesebatına uymayan bir ülke konumuna düşmüştür. Bir vize konusu olmuştur, Avrupa Birliği sözünde durmamıştır. Mültecilerle ilgili Türkiye'ye ödeme vaadinde bulundukları biliyorsunuz bir rakam olmuştur ki bu bizim bütçemize girecek bir para olmamıştır. Bu parayı vermedikleri gibi şu ana kadar arazide kullanılan rakam 825 milyon Euro'dur. Bizim ise harcamış olduğumuz rakam, 30 milyar Euro'yu aşmıştır. Avrupa Birliği bu noktada vaadinde durdu mu? Durmadı."
Hürriyet


'Almanya AB Adına Racon Kesiyor' 
Başbakan Binali Yıldırım, Kahramankazan Şehitler Camisi'nde cuma namazı sonrasında soruları yanıtladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "Türkiye ile Gümrük Birliği'ni genişletme çalışmalarını şu an için takip etmeyi düşünmüyoruz" sözlerine karşılık Yıldırım, "Gümrük Birliği meselesi Almanya'nın Avrupa Birliği adına tek başına karar vereceği bir konu olmamalıdır. Almanya, 'Bütün Avrupa Birliği benden sorulur' havasında birlik adına racon kesiyor. Bu doğru değil. Birliğin kurumsal yapısına, birliğin ilkelerine usullerine de uymayan bir şeydir, bir dayatma anlamına gelir." dedi. Yıldırım, Kahramankazan yolu temel atma töreninde ise aynı konuya değinirken özetle şunları söyledi: "Dur bakalım, sen Gümrük Birliği güncellenmesin diyorsun. Türkiye milletinin ülkesinin menfaati olmayan, ülkesinin yararına olmayan hiçbir şeyin peşinde olmaz. Ne yapacaksak, neye karar vereceksek önce millete sorarız. CHP Genel Başkanı ne diyor, 'Türkiye güvenli değil. Mal güvenliği yok, can güvenliği yok Türkiye'ye gitmeyin.' Türkiye'nin dostu olmayanlar da aynı şeyi söylüyor. Kılıçdaroğlu'nun onlardan farkı ne? Türkiye, Kılıçdaroğlu'na rağmen ana muhalefet partisine rağmen büyüyor."
Hürriyet

Kılıçdaroğlu'nun Oğlu Askere Gitmeye Hazırlanıyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu yakında askere gitmeye hazırlanıyor. Bedelli hakkından yararlanmayan Kerem Kılıçdaroğlu'nun kısa dönem askerlik yapması bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu askere gidiyor. CHP Lideri önceki gün bir grup gazeteciyle sohbet toplantısında oğlu Kerem'in askere gideceğini söyledi ve askerlik yapacağı ilin belli olduğunu açıkladı. Kerem Kılıçdaroğlu hak sahibi olmasına rağmen askerlik görevini bedelli değil büyük bir olasılıkla kısa dönem yapacak. Kerem Kılıçdaroğlu daha önce Habertürk gazetesine yaptığı açıklamada, "Askerlik bu yıl sonuna doğru olacak. Bedelli askerlikten faydalanma hakkım var ama onu tabii reddettim. Normal bir şekilde askerliğimi yapmak istiyorum. Herhalde kısa dönem olur diye düşünüyorum. Askerlik sonrası iş bulacağım, onun için uğraşıyorum" demişti.
Hürriyet

Gizli Projeler FETÖ Şirketlerine Bir Bir Paslanmış 
Akıncı Üssü davasının kilit isimlerinden eski Tuğgeneral Aydemir Taşçı, FETÖ şirketlerine aktarıldığı belirlenen projeler hakkında 'gizlilik gerekçesiyle' bilgi veremeyeceğini söyledi. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan Cezaevi kampüsündeki salonda görülen duruşmada, Akıncı Üssü'nde iddianamede kendisine ait olduğu belirtilen fotoğraf gösterilen eski Tuğgeneral Aydemir Taşçı, fotoğraftaki kişinin kendisi olmadığını söyledi. Mahkeme Başkanı Selfet Giray, salonda bu kişinin kendisi olduğunu kabul eden olup olmadığını sordu. Giray, "Bunun sanığa ait olmadığını biz de düşünüyorduk. Gerçi sanıklara ait olduğunu düşündüklerimiz de kendileri kabul etmediği için birinin, 'bu fotoğraftaki benim' demesi çok zor. Onun için fotoğraflarla ilgili bilirkişi incelemesi isteyeceğiz" dedi. Ardından Taşçı'ya Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı'ndaki görüntüleri gösterildi. Taşçı, fotoğrafların bir kısmında kendisini teşhis etti. Taşçı, bir soru üzerine 15 Temmuz'da Genelkurmay'da yapılan terörle mücadele koordinasyon toplantısında, akşam saatlerinde Akıncı'da da bir toplantı yapılacağının gündeme gelmediğini, Ankara'ya yönelik bir terör saldırısı ihtimalinin konuşulduğuna şahit olmadığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast timinin başında olan darbeci general Gökhan Sönmezateş'e ilişkin bir ihbar gelip gelmediği sorulan Taşçı, böyle bir ihbar görmediğini söyledi. Başbakanlık avukatı İskender Minar ise başında bulunduğu Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı'na yazılım işi yapan Milsoft isimli şirketin sahiplerinin, haklarında FETÖ/PDY soruşturması bulunan kişiler olduğunu belirterek, bu firmanın ne tür hizmet sunduğunu sorması üzerine Taşçı, bu işlemlerin kendisinden önce usulüne uygun ihaleyle yapıldığını ileri sürdü.
Vatan

YPG'nin Güvenlik Noktası Yok Edildi 
Gece yarısı bir sızma operasyonu yapan ÖSO birliği, Afrin'in doğusundaki Tel Rifat'ın kuzey girişini tutmak için kurulan ve kale gibi olan YPG'nin güvenlik noktasını havaya uçurdu. Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin hakimiyeti altındaki bölgelerden gelen tacizlere karşılık verilmeye devam ediliyor. Türk askeri unsurlarına taciz ateşi açılan ve Kilis sınırında terör örgütü tarafından denetlenen Afrin'in çevresinde çatışmalar sürüyor. Son olarak ÖSO birlikleri YPG'nin en büyük tahkimatlarından birini yok etti. Yaklaşık bir aydır Fırat Kalkanı bölgesindeki Azez'in güneyinde yer alan YPG işgalindeki Ayn Dakneh ve Beylune köylerindeki teröristlere karşı operasyon yürütülüyordu. ÖSO'ya bağlı Ehli Diyar Operasyon Odası'nın top ve havan atışları ile vurduğu Tel Rifat yolu üzerindeki Ayn Dakneh ve Beylune köylerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı bildiriliyordu. Grup bir süredir Afrin'in doğusundaki önemli yerleşim noktası Tel Rifat ve çevresine operasyonlar düzenliyordu. Edinilen bilgiye göre ÖSO'ya bağlı Ehli Diyar Operasyon Odası'na bağlı bir grup savaşçı dün gece bölgeye bir sızma operasyonu gerçekleştirdi. ÖSO savaşçıları YPG'nin denetimindeki Afrin'e bağlı olan Tel Rifat'a giden yol üstündeki tahkimatı havan atışları ve füzelerle gece boyu vurdu. Savaştan önce bir çiftlik olarak kullanılan ve Tel Rifat'ın kuzey girişini tutan kale benzeri güvenlik noktası yapılan atışlarla tamamen yerle bir edildi. Sabah olduğunda ÖSO'ya ait drone'lar gece boyu vurulan YPG tahkimatının yok edilmiş halini görüntüledi.
Vatan

Göz Göre Göre Facia: 7 Ölü, 9 Yaralı 
Yasağa rağmen römorkunda fındık işçilerini taşıyan traktör hız yapınca dere yatağına devrildi. Katliam gibi kazada ölenler arasında traktörü kullanan fındık işçisi, 2 çocuk ve 3 kadın var! Mevsimlik işçilerin kurallara uyulmadan bağ ve bahçelere taşınmaları sırasında yaşanan kazalara dün yenisi eklendi. Sakarya Hendek'e bağlı Çamlıca beldesinde dün sabah bir traktör Mardin'den fındık toplamaya gelen işçileri bahçeye götürüyordu. Hız yüzünden kontrolden çıkan traktör dere yatağına devrildi. Traktörün römorkunda bulunan işçiler etrafa saçıldı. Katliam gibi kazada 7 işçi öldü, 9 işçi yaralandı. Ölenlerin isimleri: Şengül Akman (50), Nildanur Akman (13), Çiçeği Çapat (39), Bahar Çağatay (15), Bedran Çağatay (54), Faruk (38) ve Gülistan Boz (18). Olay yerine gelen Sakarya Valisi İrfan cep telefonuyla İçişleri Bakanı Soylu'ya bilgi verdikten sonra şunları söyledi: "Mardin'den fındık toplamaya gelen ve akraba olan işçiler, daha önce de buraya geldikleri için bölge halkını tanıyorlar. Traktörün sahibi, anahtarı Mardinli işçiye vermiş. Bakanlık tarım işçilerinin bulundukları şehirlerden gelirken kamyonlarla taşınmasına karşı sıkı önlemler aldı. Ama tarlalara tarım araçlarıyla gidiyorlar. Traktörü de yolcu taşımak için zaruretten kullanıyorlar." Yorgalar Mezarlığı morgundaki cenazeler, otopsi işlemlerinin Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze araçlarıyla Mardin'e gönderildi.
Milliyet

Kılıçdaroğlu'nun Gündemi 'Temel Sorun Alanları' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti hükümetini Türkiye'nin temel sorun alanlarını unutturmak istemekle eleştirmesinin ardından bugün Yozgat'ta tarım sektörünün temsilcileriyle bir araya gelecek. Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta da Düzce'de mevsimlik fındık işçileriyle bir araya gelmişti. Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde gazetelerin Ankara temsilcilerine verdiği demeçte, Ak Parti hükümetini, Türkiye'nin temel sorun alanlarını unutturmak istemekle eleştirmiş, işsizlik ve tarım gibi sorun alanlarıyla daha yakından ilgileneceği mesajını vermişti. Kılıçdaroğlu, bu çerçevede bugün Yozgat'ta tarım sektörünün temsilcileriyle biraraya geleceği Bakliyat Çalıştayı'na katılacak. Kılıçdaroğlu'nun Yozgat programı Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ile Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun koordinasyonunda gerçekleştirildi. Budak, ziyarete ilişkin Yozgat'ta önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Yozgat'a Türkiye'nin gerçek gündemini konuşmak üzere geldiklerini vurgulayarak, "Bizim milli yemeklerimizden kuru fasulye, nohut, mercimek gibi birçok tarım ürünü dünyanın farklı ülkelerinden ithal ediliyor. Halbuki bizim ülkemiz, ithal edilen ülkelerin topraklarından çok daha verimli topraklardır. Son bir kararla, tarım ürünlerinin üzerindeki gümrük vergileri, neredeyse sıfıra indirildi" ifadelerini kullanmıştı.
Milliyet

Dünya 

Bombasız Kalınca Araçla Ezdiler 
İspanya'nın Katalonya özerk bölgesini sarsan Barcelona ve Cambrils kentlerindeki saldırıların bir başka Katalonya kenti Alcanar'da hazırlandığı ortaya çıktı. Çarşamba Alcanar'da gaz kaçağından meydana geldiği sanılan patlamanın bomba hazırlığı sırasında olduğu belirlendi. 8 ile 12 kişilik bir DEAŞ hücresine mensup olduğu tahmin edilen teröristler, bombasız kalınca saldırıları araçlarla yaptı. Barcelona'da saldırı aracını kullandığı belirtilen Fas asıllı İspanya'da yaşayan 18 yaşındaki Moussa Oukabir aranıyor. Önceki akşam Barcelona'da düzenlenen saldırıdan yaklaşık 8 saat sonra bir terör saldırısı daha yaşandı. Bu kez Barcelona'nın 130 kilometre kuzeyindeki tatil beldesi Cambrils kana bulandı. Saldırganlar, lüks bir araçla yayaları ezdi. Olayda biri polis 6 kişi yaralandı bir kişi de öldü. Barcelona'daki saldırıyla birlikte toplam can kaybı 14'e, yaralı sayısı 130'a çıktı. Polis yetkilileri, Barcelona'daki saldırıyla Cambrils'deki eylemin bağlantılı olduğunu bildirdi. İki saldırının 8 ile 12 kişiden oluştuğu tahmin edilen bir hücre tarafından yapıldığı görüşü hâkim. Cambrils'deki saldırıda sahil yolundaki insanları hedef alan teröristlerin aracı devrilerek ters döndü. Bunun üzerine saldırganlar, otomobilden çıkıp bıçaklar ve baltalarla çevredekilere saldırmaya başladı. 5 saldırgandan dördü kısa süre içinde polis tarafından vurularak öldürülürken, beşinci saldırgan birkaç yüz metre koştuktan sonra vurulabildi. Teröristlerin üzerinde intihar bombası olduğu sanılması paniği artırdı. Ancak söz konusu intihar bombası yeleklerinin sahte olduğu anlaşıldı. Buna rağmen polis, yelekleri imha etti. Saldırının, Katalonya'nın güneyindeki Alcanar'daki patlamayla bağlantılı olduğu ortaya çıktı. 1 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı söz konusu patlamanın nedeni gaz kaçağı olarak açıklanmıştı. Polisler Barcelona ve Cambrils'deki saldırılar sonrası araştırmalarını derinleştirince söz konusu patlamanın bomba hazırlığından olduğunu tespit etti. Katalonya polis yetkilisi Josep Lluis Trapero, "Daha büyük bir saldırı planlıyorlardı, ancak Alcanar'daki patlama sonucu gerekli malzemelerini kaybettiler" açıklamasını yaptı.
Hürriyet
Trump'ın 'Irkçı' Örneği Yalan Çıktı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Barcelona saldırısının ardından Twitter'dan yolladığı mesajda, terörizmle mücadelede örnek gösterdiği ABD'li General Jack Pershing'in 'kanlı yönteminin' gerçekte yaşanmadığı ortaya çıktı. Trump, 1909-1913 yılları arasında Filipinler'in Moro eyaletinde vali olarak görev yapan General Pershing'in, Müslüman isyancıları domuz kanına batırılmış kurşunlarla infaz ettirdiğini hatırlatarak, terörizmle mücadelede benzer yöntemlerin benimsenmesi gerektiği yorumunu yapmıştı. Ancak tarihçiler, Trump'ın seçim kampanyası sırasında da kullandığı olayın gerçekten yaşandığını gösteren hiçbir kanıta rastlanmadığını vurguluyor. Buna karşın General Pershing'in Müslüman Moro isyancılarına karşı 'savaş suçu' sayılabilecek yöntemler kullandığı biliniyor.
Vatan

Trump 'İstifa Edecek' İddiası 
ABD'de ırkçılar ile karşıtları arasında, bir kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylara verdiği tepkilerle eleştiri oklarının hedefi olan Başkan Donald Trump'ın istifa edeceği iddia edildi. İddia, Trump'ın 1987'de yayımlanan "The Art of The Deal" adlı kitabının hayalet yazarı Tony Schwartz'dan geldi. Twitter üzerinden kişisel öngörülerini paylaşan Schwartz, Başkan'ın Cumhuriyetçilerin seçim kampanyası ekibiyle Rusya arasındaki bağlara ilişkin soruşturma sonuçlanmadan önce istifa edeceğini iddia etti. Yazar, "Trump'ın başkanlığı fiilen bitti. Yıl sonuna kadar görevde kalırsa şaşarım. Sonbaharda ya da daha öncesinde istifa edebilir" ifadelerini kullandı. Trump'ın etrafındaki çemberin "ışık hızıyla" daraldığını savunan Schwartz, "Trump istifa edecek ve Mueller ile Kongre, ona seçenek bırakmadan zafer ilan edecek" diye yazdı. Trump'ın sırdaşı olduğu iddia edilen baş stratejisti Steve Bannon'ı kovduğu iddia edildi. Beyaz Saray yaptığı açıklamayla iddiayı doğruladı. New York Times gazetesi, Bannon'a yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde ise Bannon'ın istifa mektubunu 7 Ağustos'ta Başkan Trump'a verdiği ileri sürüldü. Trump'ın Bannon'ın istifasını bu hafta içerisinde açıklamayı planladığı ancak Virginia'daki olaylar sonrasında kararını ertelediği iddia edildi. Trump Bannon'ı Ulusal Güvenlik Konseyi'ndeki görevinden almıştı.
Milliyet

Finlandiya'da Bıçaklı Dehşet 
Finlandiya'nın güneybatısındaki Turku kentinde gerçekleşen bıçaklı saldırıda, 8 kişi yaralandı, 2 kişi öldü. Polis bir saldırganı bacağından vurarak etkisiz hale getirdikten sonra gözaltına aldı, ancak olası diğer saldırganların yakalanması için bölgede çalışmalar başlatıldı. Polis diğer saldırganları ararken bölge halkını, kent merkezine çıkmamaları yönünde uyardı. Bazı görgü tanıkları 3 saldırganın "Allahu Ekber" diye bağırarak koştuklarını iddia etti. Yapılan açıklamada polis yetkilileri saldırıyı şimdilik terör saldırısı olarak nitelendirmediklerini, olayla ilgili araştırmaların gece boyunca devam edeceğini, bu sabah daha ayrıntılı bilgi verebileceklerini söyledi. Halktan olayla ilgili görgü tanıklıklarını polise bildirmelerini de isteyen polis yetkilileri ayağından vurularak yakalanan saldırganın hastanede tedavi edildiğini açıkladı. Öte yandan Almanya'nın Dusseldorf yakınlarındaki Wuppertal-Elberfeld'de gerçekleşen bıçaklı saldırıda 1 kişinin öldüğü, 1 kişinin ise ağır yaralandığı bildirildi. Saldırıya uğrayanların Irak kökenli kardeşler olduğu bildirildi. Görgü tanıkları saldırı öncesi iki grup arasında tartışma yaşandığını iddia etti. Polis, saldırının terörle bağlantısına dair kanıtın bulunmadığını ifade etti.
Milliyet

Ekonomi 

Dolar: 3,5155-3,5224     
Euro: Euro 4,1274-4,1480
Sterlin: 4,5240-4,5375
Gram Altın: 145,0455-145,4239

Hedef Avrasya Gümrük Birliği 
Avrupa Birliği ile sürdürülen Gümrük Birliği güncelleme görüşmelerine önceki gün Almanya Başbakanı Merkel'den tepki gelmişti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Merkel'in bu konuda konuşmaya yetkisi olmadığını söylerken, Türkiye'nin Rusya'nın başını çektiği Avrasya Gümrük Birliği'ne dahil olmak için bu yıl başvuruda bulunacağını açıkladı. 100 milyar dolarlık dış ticaret hedefleyen Türkiye ve Rusya, İzmir'de buluştu. "Ticari ve Ekonomik İşbirliğinde Yeni Dönem" başlığıyla düzenlenen Türkiye - Rusya İş Forumu'nda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin gündemi gümrük birliği anlaşmaları oldu. Zeybekci, İzmir'de Avrupa Birliği (AB) ile güncelleme görüşmeleri süren Gümrük Birliği'ne ilişkin Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 'güncellemeyeceğiz' açıklaması yapmaya yetkisi olmadığını vurgularken, Türkiye'nin AB ile olan birlikten ayrılmadan Avrasya Gümrük Birliği'ne dahil olmayı hedeflediklerini, ilk temasları ise bu sene içinde başlatabileceklerini düşündüğünü söyledi. Zeybekci, Merkel'in yaptığı tür açıklamalarla veya işlerin kötü gitmesiyle bunun kaybedeninin hem Türkiye hem Almanya olacağını söyleyerek, Merkel'in güncelleme için tek başına karar alamayacağını, AB yetkililerinin güncellemenin "her iki tarafın da menfaatine olduğu, en üst düzeyde kazançlı çıkılacağı" yönünde net beyanlarının bulunduğunu hatırlattı.
Hürriyet

İnşaat Bizim İşimiz 
'Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi' listesindeki Türk müteahhitlik firması sayısı 40'tan 46'ya çıktı. Bu sayı ile Türkiye, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin'in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'ın (Engineering News Record) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 2015 yılında 40 olan Türk müteahhitlik firması sayısı 2016 yılında 46 oldu. Bu sayı ile Türkiye, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin'in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 43 firma ile ABD bulunuyor. Geçtiğimiz dönemde küresel konjonktürde ve risk iştahında izlenen dalgalanmalar, küresel ekonomik belirsizlikten en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan uluslararası inşaat sektöründeki etkisini arttırdı. Küresel likidite koşullarında oluşan sıkılaşma ve jeopolitik sorunların da etkisiyle 'Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası İnşaat Firması'nın pazar büyüklüğü; 2013 yılında 544 milyar dolar iken, iki yıl üst üste yüzde 4.1 oranında azalarak 2015 yılında 501 milyar dolara geriledi. 2016 yılında ise yüzde 6.4 daralmayla 468 milyar dolar oldu. Uluslararası müteahhitlik pazarının son üç yılda toplam yüzde14 oranında gerileme gösterdiği konjonktürde, Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışında gösterdiği performans arttı. ENR listesindeki Türk firmalarının sayısı geçtiğimiz yıl 40'tan 46'ya yükselirken aynı dönemde pazar payı da arttı. Listedeki Türk firmaların toplam pazar payı 2013 yılında yüzde 3.8 iken 2014 yılında yüzde 4.3, 2015 yılında yüzde 4.6, 2016 yılında ise yüzde 5.5 olarak gerçekleşti. Türk müteahhitlerin bölgesel gelirlerdeki payı Avrupa'da bir miktar azalırken ana pazarlarının tümünde artış gösterdi. Pazar payı Ortadoğu'da yüzde 7.9'dan yüzde 9.1'e, Asya'da yüzde 5.5'den yüzde 7.0'ye, Afrika'da yüzde 4.7'den 5.1'e çıktı.
Hürriyet

Gayrimenkulde İş Fırsatı 
İnşaat sektöründeki büyüme, emlakçılığı dönüştürdü. Gayrimenkul danışmanı olarak zincirleşen şirketler, yeni girişimciler arıyor. İnşaat sektörü geliştikçe kendi işini kurmak isteyen girişimcilere de fırsat yaratıyor. Düşük maliyetle açılabilen gayrimenkul ofisleri yüksek kâr getiriyor. Son yıllarda köşe başı emlakçılıktan sıyrılıp kurumsallaşan sektör gelecek vaat ediyor. Sektöre yön veren 7 şirket yılsonuna kadar 183 bayi için girişimci arıyor. 2016'da Türkiye 'de 1.4 milyon ikinci el ve yeni konut satışı gerçekleşti. Bir yıl önceki verilere göre sektörde yüzde 6'lık büyüme sağlandı. Bu yıl da büyüme bekleniyor. Sektörün büyüklüğü 6 milyar TL 'ye ulaştı. Özellikle markalı konut sayısında artış var. Sadece İstanbul'da 1500 konutun 600 bini markalı projelerden oluşuyor. Bu da kurumsal danışman ihtiyacını artıyor.
Posta

Çiftçiye Destek Yağıyor 
Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere, bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale (buğday ve çavdar melezi) için dekar başına 17 lira; çeltik ve pamuk için de dekar başına 40 lira verilecek. Yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, patates için dekar başına 21 lira; aspir, nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 15 lira; yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola ve diğer ürünler için dekar başına 13 lira; nadas için de 5 lira mazot desteği verilecek. Asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, her 50 dekar araziye kadar analiz başına yetkili toprak analiz laboratuvarına 40 lira destek sunulacak. Organik tarım desteği için kategorilerine göre dekara 10-100 lira ve arıcılığa da kovan başına 10 lira destek sağlanacak.Yetiştiricilere, 4 ay ve üzeri buzağı için 350 lira, malak için 150 lira, soy kütüğüne kayıtlı buzağı için 500 lira, malak için 400 lira destek verilecek. Çoban istihdamı desteği, 250 ve üzeri küçükbaş anaç hayvan varlığına sahip işletmelere 5 bin lira olarak ödenecek. Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliğinde hayvan başına 25 lira, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta tiftik keçilerine ilave 20 lira ödeme yapılacak. Ziraat odası ve üretici örgütlerine, en fazla 5 olmak üzere istihdam edilen her bir tarım danışmanı için 35 bin lira danışmanlık desteği sağlanacak.
Posta

434 Bin Lira Unutulur Mu? 
Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan 83 milyon lira TMSF'ye geçti. Bir mudinin 434 bin liralık hesabı tüm uyarılara rağmen başvuru olmayınca, devrolan en yüksek bakiye olarak kayıtlara geçti. Bankalarda, 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili çağrılara rağmen yaklaşık 83 milyon lira unutulurken, en talihsiz mudi bankada 434 bin lirasını bırakan oldu. Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre, bankalardaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi veya herhangi bir yazılı talimatının tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi oluyor. Bankalar, bu kapsamda zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin duyurularını Şubat ayından itibaren internet sitelerinden yayımladı. Zaman aşımı listesinde isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerin, 15 Haziran 2017'ye kadar hesaplarının bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurmaları gerektiği bildirildi. Yapılan duyurulara karşın sadece bazı hesap sahipleri bankalara başvurdu. Ancak yüz binlerce mudinin unuttuğu hesaplarda 83 milyon lira kaldı ve TMSF'ye devroldu. 2016 sonu itibariyle zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF'ye ön bildirimi yapılan 528 bin 876 hesap bulunuyordu. Bu hesapların 437 bin 317'sini mevduat, 4 bin 751'ini katılım fonu hesabı ve 86 bin 808'ünü de alacaklar oluşturdu. Toplam 528 bin 876 hesapta mevduat, katılım fonu ve alacaklara ilişkin muhtelif döviz cinsinden TL karşılığı 115 milyon lira unutulmuştu. Yapılan duyuruların ardından sadece 30 bin 535 kişi bankalara başvurdu ve unuttuğu 32 milyon lirasını geri aldı. 498 bin 341 hesapta unutulan 83 milyon lira TMSF'ye devredildi. Bankalarda unutulan hesapların çoğu gerçek şahıslara ait iken, zaman aşımına uğrayanlar arasında şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ile devlet kurumlarına ait hesaplar da bulunuyor. Zaman aşımına uğrayarak TMSF'ye devredilen hesaplar arasındaki en yüksek miktarın 434 bin lira olduğu öğrenildi.
Vatan

Çıldırtarak Büyüyoruz 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, son yıllarda dev projelere imza attıklarını belirterek "Birileri çıldırsa da Türkiye her gün adım adım büyüyor" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen '2023 Vizyonu Doğrultusunda Türkiye'nin Yetişmiş İnsan Gücü' konulu 'Ülke-Bölge, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt dışına burslu olarak gönderdiği öğrencilerin katıldığı toplantıda kapanış konuşmasını yapan Bakan Albayrak, "Ekonomik ve siyasi ilişkilerimizi büyüteceğiz. Benim için en önemli bakanlık, Enerji Bakanlığı'dır. Kimse sorumluluğunu unutmadan çalışırsa ülkemizi daha ileriye taşırız. Birileri çıldırsa da Türkiye her gün adım adım büyüyor. 'Dev projeleri yapamıyoruz' demişlerdi, hani? Hepsini yapıyoruz, yapacağız" dedi. Türkiye'nin on yıllardır süren "Biz yapamayız" hastalığına dikkat çeken Bakan Albayrak, "Bir şey olmaz ki bizden, geri kalmışız, eğitimsiziz, cahiliz... Yok öyle bir şey! Dünyaya medeniyet, tarih ve bilim öğretmiş bir millet olarak, bir dinin mensupları olarak böyle bir ithamı, hastalığı etrafımızda dolaştırmayacağız. Bu hastalığı terk edeceğiz. İlim neredeyse en iyisini, en güzelini öğrenip ülkemizde uygulayacağız" sözleriyle Türkiye'nin bundan sonra gelişmesine kimsenin engel olamayacağını belirtti. Geçen Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen Çin gezisini hatırlatan Bakan Albayrak burada yapılan 'Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'nun önemini vurguladı. Projesiyle çok büyük bir kırılma yaşandığını ve yaşanacağını kaydeden Albayrak, "Bugün Pekin'den Londra'ya kadar müthiş bir 'network' var. Dünya nüfusunun 3'te 2'si dünya ekonomisinin yarısından fazlası bu 'network'un içinde. Artık gemiyle Pekin'den 1.5 ayda giden bir ürün hızlı trenle iki haftadan daha kısa bir sürede network'un içine giriyor. Pazar, büyüme, istihdam, tüketim Asya'da. Böyle bir network böyle bir resimle karşı karşıya bırakıyorsa dünya ticaretini önümüzde çok farklı krizlere gebe bir resim göreceğiz demektir. Şahsi kanaatim, önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok büyük ekonomik çarpışma ile karşı karşıyayız. Bu, siyasi bir çarpışma ve çatışmanın peşinden askeri çatışma ve çarpışmayı doğurur mu? İnşallah doğurmaz" ifadelerini kullandı.
Vatan

Midibüslere Bayram İzni! 
Ulaştırma Bakanlığı, şehirlerarası sefer yapan otobüs firmalarına, Kurban Bayramı tatili süresince B2 ve D2 belgelerine kayıtlı otobüsleri kullanma izni verdi. İlgili genelgede, Kurban Bayramı tatili süresince yolcu potansiyelinin önemli ölçüde artmasının beklendiği belirtilerek, vatandaşların şehirlerarası seyahat talebinin mevcut tarifeli yolcu taşıması yapan otobüslerin kapasitesiyle karşılanmasının zor olacağı kaydedildi. Genelgeye göre, 29 Ağustos - 6 Eylül 2017 tarihlerinde, B1 ve D1 yetki belgesi sahibi firmalar, zaman tarifesine bağlı olmadan B2 ve D2 yetki belgeli 25 ve üstü koltuk kapasitesine sahip araçları kullanabilecek. Firmalara tarifeli yolcu taşımacılığı hat listesinin dışına çıkmamaları, ücret tarifelerine uymaları, bu konuda bir taşıma sözleşmesi yapmaları ve sözleşmeyi seyahat esnasında taşıtta bulundurmaları zorunluluğu da getirildi. B2 yetki belgesi 'uluslararası tarifesiz', D2 belgesi de 'yurt içi tarifesiz' otobüs seferlerine çıkacaklara veriliyor. İçişleri Bakanlığı Kurban Bayramı'nda vatandaşların huzur ve güven içinde seyahat etmelerini sağlamak amacıyla trafik tedbirlerini artıracak. Bu kapsamda bayram süresince, polis ve jandarma trafik ekiplerinden toplam 52 bin 936 personel görev alacak. Bayram tatilinde geçen yıla oranla iki katına çıkarılan personel ile ilk kez bu kadar geniş kapsamlı trafik denetimi gerçekleştirilmiş olacak. Geçen yıl kutlanan Kurban Bayramı tatilinde, trafik denetimleri toplam 26 bin 731 personel tarafından gerçekleştirilmişti. Ayrıca bayram tatili süresince trafiğin yoğun olduğu alanlarda, diğer birimlerde görev yapacak olan personelden de ek destek alınacak, tespit edilecek sorunlara göre ek çözüm önerileri alınması sağlanacak. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yeni uygulamaya konulan "Uygulama Takip Projesi" (UTP) ile ilk kez görevli ekip ve personelin güzergahtaki konumları, denetimleri ve sonuçları anlık olarak merkezden takip edilecek. Görev yapacak personel görünür olacak, yüz yüze temasa önem verecek, sürücülere saygı ve nezaket kuralları içerisinde davranış sergileyecek. Öte yandan denetimlerde sürücülerden ön ve arka koltukta oturanlara emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonuyla görüşme yapmamaları, şerit kullanma kurallarına riayet etmeleri ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları gibi konularda bilgilendirme yapılacak.
Milliyet

Spor  
Kartal'ın Kabusu Paşa 
Beşiktaş son iki sezondur yenildiği Kasımpaşa deplasmanında yine puan kaybetti. Babel ve Talisca ile iki kez öne geçen Kartal, Neumayr ve Trazaguet'in gollerine engel olamadı. Son şampiyon Beşiktaş böylece bu sezon ilk puan kayıplarını yaşadı. Süper Lig'de 2. haftanın açılışı 4 gole sahne oldu. Kasımpaşa'ya konuk olan Beşiktaş iki kez öne geçtiği maçta 1 puana razı geldi. 7. DAKİKA: Tosic'in ara pasıyla savunmanın arkasına sarkan Cenk Tosun, son çizgiye kadar inip Babel'e çıkardı. Hollandalı futbolcuya dokunmak kaldı: 0-1. 23. DAKİKA: Neumayr, ceza sahası çizgisi üzerinde, sağ ayağıyla dönerek vurdu; kaleci Fabri uzandı ama yetişemedi, top ağlarla buluştu: 1-1. 33. DAKİKA: Soldan Caner'in ortasında oyunu iyi takip eden Talisca, kafayla yeniden öne geçirdi Beşiktaş'ı: 1-2. 45. DAKİKA: Quaresma'nın kullandığı köşe atışında Pepe müsait pozisyonda istediği gibi vuramadı. İlk yarı 2-1 Beşiktaş'ın üstünlüğü ile kapandı. 57. DAKİKA: Oğuzhan'ın pasında Babel içeri girdi, Cenk'e bıraktı, Cenk Tosun topu auta gönderdi. 74. DAKİKA: Beşiktaş taraftarının merakla beklediği iki yeni transfer; Lens ve Medel aynı dakikada oyuna girdiler. 78. DAKİKA: Trezeguet, yaklaşık 25 metreden çok sert vurdu, kaleci Fabri uzanamadı, 2-2 oldu. 85. DAKİKA: Cenk uzaktan çok sert vurdu, kaleci Ramazan son anda kornere çeldi. 90. DAKİKA: Caner'in kullandığı serbest vuruşta, kimse dokunamadı. Maç 2-2 bitti. Beşiktaş ikinci haftada hiç de hesapta olmayan 2 puan kaybetti.
Posta

Kupalar İstiyoruz 
Fenerbahçe'nin yeni transferleri Giuliano, Soldado ve Isla için imza töreni düzenlendi. Ülker Stadı'ndaki organizasyonda üç futbolcu da iddialı açıklamalar yaptı. Fenerbahçe'nin eski yıldızı Alex ile karşılaştırılan Brezilyalı Giuliano, "Alex burada bir idol. Ancak ben Giuliano'yum. O, klasik bir 10 numaraydı. Günümüz futbolunda böyle bir durum kalmadı. Benim tarzım farklı. Forvete yakın bir oyuncuyum" diye konuştu. Fenerbahçe'nin teklifini ilk günden kabul ettiğini ve kulüplerin anlaşması için beklediğini de söyleyen Giuliano, "Hedeferi kupalar olan kulüpteyim ben. Benden beklentilerin yüksek olduğunu da biliyorum. Burası gelişimim için de çok önemli" dedi. Fenerbahçe'nin İspanyol golcüsü Soldado da Fenerbahçe'nin Türkiye'nin en büyük kulübü olduğunu ve Sarı-Lacivertli forma altında alınabilecek tüm kupaları kazanmak istediğini söyledi. Soldado, kendisine gösterilen sevgiye layık olmaya çalışacağını da söyledi. Şilili savunma oyuncusu Mauricio İsla ise, her futbolcunun Fenerbahçe'de oynamak isteyeceğini bu şansı iyi değerlendireceğini ifade etti. Isla, hücumda mı yoksa defansta mı daha fazla katkı sağlayacağına yönelik soruya ise "Tercihim bek pozisyonudur" cevabını verdi.
Posta

Tribün Şiddetine 59 Gözaltı 
Haklarında gözaltı kararı verilen 72 kişiden 59'u yakalandı. Şüpheliler hakkında 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak', 'Kamu malına zarar vermek' suçlarından işlem yapılacak. Eskişehir ile Göztepe arasında 4 Haziran Pazar günü Antalya Stadı'nda oynanan TFF 1. Lig play-off final karşılaşmasında çıkan olaylara ilişkin Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan 72 kişiden 59'u dün yapılan operasyonla gözaltına alındı. Taraftarlar arasında bulunan marjinal grupların gerçekleştirdiği olayların, kamu düzenini bozmaya yönelik olduğu, toplumda infial uyandırma güdüsü içerisinde maytap, meşale ve sis bombası kullanılarak gerçekleştirildiği ve kamu malına zarar verildiği tespit edildi. Antalya İl Emniyet Müdürlüğü'nce oluşturulan özel ekip ve başsavcılığın koordinesinde yürüttüğü çalışmalar neticesinde 7 terabaytlık stat güvenlik kamera görüntülerinin 4 terabaytlık olan kısmı inceledi. Suçları organize şekilde örgütlü yaptıkları değerlendirilen ve her iki takım taraftarları içerisinde bulunan marjinal şüphelinin 46, kamu malına zarar verenlerin ise 26 kişi olduğu tespit edildi. Toplanan delillerin ardından, iki aşama halinde gerçekleştirilmesi planlanan operasyon için harekete geçildi. İzmir, Eskişehir, İstanbul, Mardin, Ankara ve Aydın'da eş zamanlı düzenlenen operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 72 şüpheliden 59'u yakalandı. Şüpheliler hakkında 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak', 'Kamu malına zarar vermek' suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi.
Vatan

Galatasaray UEFA'ya Gitti 
Sarı-kırmızılılar, daha ağır bir cezayla karşı karşıya kalmamak adına UEFA'nın kapısını çaldı. Avrupa futbolunun patronu da eylül ya da ekim ayında çağıracağını belirtti. Aslan her halukarda uzun sure yıldız futbolcu transferi yapamayacak. Bu sezon transferin en konuşulan kulübü Galatasaray, UEFA Finansal Fair Play konusunda sıkıntı yaşamamak için tedbirli davrandı, kendisi UEFA'nın kapısını çaldı. Bu yıl 297 milyon lira zarar açıklayıp, UEFA'nın radarına girmekten korkan sarı-kırmızılılar, gönüllü olarak masaya oturma kararı aldı. Bu konuyla ilgili Avrupa futbolunun patronu olan UEFA ile bir randevu talebinde bulunan Cim-Bom, gelecek cevabı bekliyor. UEFA'nın talimatlarına göre kulüpler gönüllülük anlaşması yapabiliyor. Bu durumda daha esnek ve kulübün içinde bulunduğu koşullara uygun yaptırımlarla karşılaşacağını bilen Galatasaray, UEFA'yı beklemeden kendisi harekete geçti. Ancak bu konuda sarı- kırmızılıların işi oldukça zor... Çünkü talimata göre "Gönüllülük anlaşması" için kulübün son üç raporlama döneminde ceza almamış olması gerekiyor. Ancak Cim- Bom geçen sezon "Avrupa kupalarından men" cezası aldığı için bunun uygulanması mümkün değil... Bu nedenle "Settlement Agrement" olarak tanımlanan anlaşmanın devreye gireceği dile getirildi. Bununla ilgili olarak da eylül ya da ekim ayı içerisinde UEFA ile bir görüşme yapılacak. Yeni yapılacak pazarlıkta Galatasaray, men cezası dışında kendilerine sunulacak "acı reçete"ye uyma sözü verecek. Eğer anlaşma sağlanırsa Galatasaray taraftarı uzun bir süre "çilek" olarak değerlendirilen yıldız futbolcu transferlerini göremeyecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme