27 Ağustos 2017 Pazar

27.08.2017 Genel Gündem27.08.2017
Gündem
Bu Şahlanışın Önüne Geçemeyeceksiniz 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 946'ncı yıl dönümünde seslendi: "Hayatımız boyunca bizleri beli bükük olarak görmek isteyenlere diyoruz ki Türkiye artık ayağa kalktı. Ne yaparsanız yapın bu şahlanışın önüne geçemeyeceksiniz." Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Zaferi'nin 946'ncı yıldönümü Muş'ta yapılan törenle kutlandı. 'Dombra' şarkısının çalınıp söylenmesinden sonra, mehter takımının ardından sahneye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayraklarla donatılan meydanı dolduran binlerce kişiyi selamladı. Erdoğan, şunları söyledi: "Evet bundan 946 yıl önce mübarek bir cuma günü Sultan Alparslan Malazgirt'te kazandığı zaferle Anadolu'yu bizlerin ebedi yurdu yapacak adımı yapmıştır. Bir elinde al bayrağı diğer elinde yeşil sancağıyla Malazgirt'ten girip Avrupa'nın ortalarına kadar şanla şerefle zaferle yürüyen ecdadımızla iftihar ediyoruz. Malazgirt zaferinden sadece 4 yıl sonra 1075'te İznik'te bu coğrafyadaki ilk devletimiz, Anadolu Selçuklu devletinin kuruluşunu ilan ettik. Sultan Alpaslan savaşmak için ordusunun önüne geçtiğinde şehit olursam bu beyaz elbisem kefenim olsun, zafer kazanırsak istikbal bizimdir." "Sultan Alparsan kimle mücadele ettiyse biz de 15 Temmuz'da onla mücadele ettik. Osman Gazi kimlerle mücadele etmişse, Fatih Sultan Mehmet Han, Abdulhamit Han, Gazi Mustafa Kemal kimlerle mücadele etmişse, biz de onlarla mücadele ettik. Oyun aynı, hedef aynı. Sadece senaryo farklı, figüranlar farklı. FETÖ bir piyondu. PKK, YPG, PYD bir piyondur. DEAŞ bir piyondur. Hepsi de gözünü vatanımıza dikmiş olan güçlerin birer aracıdır. Biz yedi düvele karşı mücadele ediyoruz. Kefenleri giymeye hazır mıyız? Kefenleriyle yürüyen ecdadın arkasından yürümüye hazır mıyız? Rahmetli Menderes gibi, arkadaşları gibi. Biz de 15 Temmuz gecesi aynı hissiyatla ne dedik? Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan. Çağrıyı yaptığım zaman milletim meydanlara çıktı. Hainlerin karşısına dikildi." "Hayatımız boyunca bizleri beli bükük olarak görmek isteyenlere diyoruz ki Türkiye artık ayağa kalktı, bunu böyle bilesiniz. Ne yaparsanız yapın bu şahlanışın önüne geçemeyeceksiniz. Çünkü biz ancak rükuda eğiliriz. Biz sadece Allah'a ibadet eder, sadece ondan yardım dileriz. Çünkü bizi doğru yola iletecek olan, yanlıştan koruyacak olan sadece Rabbimizdir. Allah'ın yardımı, milletimizin ferasetiyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir saldırı, tuzak yoktur. Ağaç dallarıyla ve yapraklarıyla gürler. Anadolu dediğimiz bu ulu çınar gölgesinde yaşayan 80 milyon insanıyla yüzlerce milyon dostuyla tarihiyle, kültürüyle tüm zenginlikleriyle gürlemektedir." "Türkiye'nin 2023 - 2071 vizyonları bizimle birlikte çok daha farklı bir şekilde tüm kardeşlerimizin aydınlık geleceğinin müjdecisidir. Ecdadımızın yolundan gidelim. Gelin hep beraber bölgemizin yaşadığı karakışı umut dolu bir bahara dönüştürelim. Bu bölgeyi inşallah hep birlikte inşa edeceğiz."
Vatan


'CHP Olarak Kaya Gibi Duracağız' 
Çanakkale'de 'Adalet Kurultayı'nın açılışını yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Hiçbir suçu ve günahı olmayan Enis Berberoğlu'nun tutuklanması, bardağı taşıran son damla olmuştur. Zulme, zalime teslim olmayacağız" dedi. Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Kocadere Köyü'nde, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nın Kocadere Kamp Alanında düzenlenen CHP'nin Adalet Kurultayı dün start aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultayın açılışında konuştu. Sözlerine, "Hakkı, hukuku ve adaleti bu güzel ülkeye getirmek benim boynumun borcudur" diye başlayan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önsözünün yazıldığı topraklardayız. Türkiye'nin bütün illerinden, bütün görüşlerinden, bütün inançlarından insanlarımız bu topraklarda kucak kucağa yatıyor. Bu memleketin acıyla, kanla, gözyaşıyla kurulduğunu Çanakkale bize hatırlatıyor. Biz görüşü ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun bütün insanlarımızı kucaklıyoruz. Biz toplumda gerginlik istemiyoruz. Biz kavga istemiyoruz." "Darbe girişimine karşı duran, o darbe girişimini savuşturan parlamentoda görev yapan milletvekillerine, hayatlarını kaybeden 250 şehidimize ve gazilerimize de şükran borçluyuz. Ama şu gerçeği de hepimiz bilmeliyiz, bu ülkenin insanları iki 15 Temmuz olduğunu unutmasınlar. Birinci 15 Temmuz halkın 15 Temmuz'udur, darbeye karşı direnen halkın. Bir de sarayın 15 Temmuz'u var. Darbe girişimini fırsat bilip 20 Temmuz'da başka bir darbeyi yapanlara karşıyız. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir sivil darbe gerçekleşti. Hiçbir günahı olmayan insanlar mağdur edildiler. Binlerce akademisyenin görevine son verildi. Hapishaneler gazetecilerle dolduruldu. Milletvekilleri hapiste, Enis Berberoğlu, hiçbir suçu ve günahı olmayan Enis Berberoğlu'nun tutuklanması bardağı taşıran son damla olmuştur." "Herkesin bildiği, istisnasız bütün gazetelerin yazdığı MİT TIR'ları meselesi. Bütün dünyanın bildiği bir konu nasıl devlet sırrı sayılır? Anayasa Mahkemesi'nin kararı var; MİT TIR'ları olayı devlet sırrı değildir, diye. 'CHP üzerinden bir operasyonu nasıl gerçekleştirebiliriz' arayışındalar. Siz yalnız değil; 7 kişi, 77 kişi, 77 bin kişi kaç kişi gelirseniz gelin. CHP olarak dimdik, kaya gibi duracağız. Asla ve asla ödün vermeyeceğiz. Hakkımızı, hukukumuzu sonuna kadar arayacağız. Zulme, zalime teslim olmayacağız; çünkü biz çok iyi biliyoruz ki haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır. Biz, onların şeytanlıklarına asla boyun eğmeyeceğiz."
Vatan

İşte FETÖ'nün Mahrem Şifreleri 
Emniyet'teki 'mahrem hizmetler Ankara yapılanması' ile ilgili hazırlanan iddianamede, FETÖ'nün Emniyet'le ilgili şifrelerinin çözüldüğü belirtiliyor. İddianamede çarpıcı bilgiler yer alıyor. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Emniyet'teki, "mahrem hizmetler Ankara yapılanması" içinde yer aldıkları iddia edilen 731 kişi hakkında, "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamede, örgütün Emniyet'le ilgili şifreleri de çözüldü. Polislerin örgütten olan, olmayan, 17/25 Aralık sonrası ayrılan, geri kazanılmaya çalışılan şeklinde şifreli olarak kategorilendirildikleri belirtildi. İddianamede, "SAY" kendisini tamamen örgüte teslim eden, "YO" polis memuru olarak görevliyken amirliğe geçen, "BAŞV" komiserliğe başvuran FETÖ mensubu kişiler olduğu kaydedildi. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Serhat Özveren tarafından hazırlanarak Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede çarpıcı bilgiler yer aldı. Gizli tanık Garson, iddianamede yer verilen ifadesinde, şunları anlattı: "Biz mahrem imamlar olarak genellikle Ankara ilinde ayda bir olmak üzere toplantılar düzenlerdik. Aramızdaki irtibatı kendi adımıza kayıtlı olmayan telefon hatları ile çok ayrıntıya girmeden toplantı yerini kararlaştırırdık. Bu toplantıya 5 bölgenin sorumluları olan kişiler katılırdı. Bu toplantılara ben de iştirak etmekteydim. Bu kartlarda, ele geçirilen bilgiler, bu süreç içerisinde toplantılarda kayıt altına alınan bilgiler ve benim aynı süreçte öğrenerek kayda geçirdiğim bilgilerdir. Kartların incelenmesi ile de anlaşılacağı üzere örgüt tarafından emniyet teşkilatı içerisinde yer alan herkesin örgüte yakın veya uzak olup olmadığı, örgüt ile ilgili kanaati, mezhebi, dünya görüşü, siyasi görüşüne göre sınıflandırmalar yapılmıştır. Bahsettiğim 5 bölge altında kendi içerisinde bu bölgelere bağlı küçük bölge olarak adlandırdığımız alt bölgeler vardır. Bu alt bölgelerin sorumluları da mahrem hizmetler sınıfında yer almaktadırlar. Alt bölgelerden toplanan bilgiler 'himmet' olarak tabir ettiğimiz paralar 5 bölgenin üst düzeydeki temsilcilerine aktarılır. Bu şekilde bir bilgi ve maddi kaynak havuzu oluşturulmuştur. Tüm personel ile ilgili bilgiler de bu şekilde kayıt altına alınmış bulunmaktadır."
Milliyet

Bahçeli'den Yıldırım'a: Umarım Hata Ve Gafının Farkındadır 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Irak'taki referandum, "savaş sebebi sayılmalı" sözleri için Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı, "Savaş devletler arasında olur. Biz onları tanımıyoruz" yorumuna sert karşılık verdi. Açıklamanın. "zarafet ve nezakete" ters olduğunu belirten Bahçeli Yıldırım'ın Vietnam donuşu uçakta gazetecilerle sohbetindeki sözlerine şu yanıtları verdi: Rahatsız Olmuş: 24 Ağustos 2017 Perşembe günkü basın toplantımızda, Barzani'nin 25 Eylül'deki referandumuyla ilgili tehdidi görmüş, 'bu referandum Türkiye için gerekirse de savaş sebebi sayıl malıdır' değerlendirmesini yapmıştım. Anlaşılan odur ki, Sayın Yıldırım bu görüş ve tavrımızdan dolayı rahatsız olmuş ve havada bize cevap verme gereği duymuştur. Sayın Başbakan aynen şöyle demiştir: 'Savaş devletle devlet arasında olur. Biz bunları tanımıyoruz. Bir devlet bize kafa tutar, egemenlik haklarımıza karşı hareket içinde olursa bizim için savaş sebebidir. Ama burada Irak'ın parçası olan bir bölgesel yönetim var. Bu savaş sebebi olmaz'. Nezaket Ve Zarafete Ters: MHP Türkiye'nin milli ve tarihi çıkarları konusunda marazi tartışma ve manasız fikir ayrılıklarının doğru olmadığına yürekten inanmaktadır. Bu itibarla Sayın Yıldırım'ın bizzat şahsımın, ülkemize yönelen tehlikelere karşı göstermiş olduğu yoruma aceleyle tepki gösterip aklınca düzeltme gereği duyması siyasi nezaket ve zarafete ters düşmüştür. Tepki gösterilmesi gereken kişiler ve hain niyetleri Erbil'dedir. Mutabakat Bozulmamalı: Ankara'da kurulan 16 Nisan mutabakatını, 25 Eylül bahanesiyle bozmak kimseye bir yarar sağlamayacaktır. Sayın Başbakan, peşmerge yönetimini madem devlet olarak tanımıyordu da, 26-27 Şubat 2017'de Ankara ve İstanbul'da sözde Kürdistan bayrağının asılmasıyla ilgili rezaletler serisine niçin sessiz kalmıştır? Barzani'yi Çankaya'da ağırlarken aşiret protokolü mu, yoksa devlet protokolü mu uygulamıştır? Parmak Sallar Gibi Düzeltmesi Yanlış: MHP 16 Nisan referandumunda beka için evet derken safı bellidir, fakat 25 Eylül Kürdistan referandumuna yaklaşım ve tedbir geliştirme hususunda aynı muhataplarıyla bu kez ayrı düşmüştür. Sayın Başbakan'ın bize parmak sallar gibi sözlerimizi düzeltme gayretine tevessül etmesi yanlıştır, Türkiye'nin milli hassasiyet ve hedeflerini savunan ortak görüşe zarar vermektedir. MHP'nin Bilirkişiye İhtiyacı Yok: Ümit ediyorum ki, Sayın Başbakan yaptığı hata ve gafın farkındadır. MHP'nin bilirkişiye ihtiyacı yoktur, sözlerini düzeltmeye, açıklamalarını tevile kalkışanlara iyi niyetli bile olsa bakışı müspet olmayacaktır. MHP, her turlu alçak operasyon ve ayak oyununa maruz kalırken bile vakarından, vatan aşkından, beka sevdasından sapma göstermemiştir. Biz sözlerimizin sonuna kadar arkasındayız. Yanlışımızı bulmaya çalışanlara tavsiyem, çevremize bakmaları, büyüyen düşmanlıklara kafa yormaları, Türkiye'nin elini zayıflatmaktan, askeri ve siyasi yaptırımlarını zedelemekten uzak durmalarıdır.
Milliyet
 
THY'de 'Heroes' Yasağı 
TÜRK Hava Yolları (THY), Nisan 2014'te, İngilizce 'kahramanlar' anlamına gelen 'Heroes' adlı kurum içi bir marka geliştirdi. Bu kapsamda 'Heroes' adlı bir çocuk dergisi ile denizaşırı uçuşlarda dağıtılmak üzere çocuk kitleri hazırlandı. Piyasada satılan aynı isimli çocuk maması da ürünler arasına alındı. Geçen ay Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi davasında sanık astsubay Gökhan Güçlü'nün 'Hero' yazılı tişörtle duruşmaya gelmesinin yarattığı tepki üzerine THY bu uygulamayı rafa kaldırdı. FETÖ sanığının giydiği 'Hero' tişörtüne yönelik yurt çapında gözaltı işlemleri yapılırken, THY de isim benzerliği yaşanan uygulamasından vazgeçti. Şirket, 'Heroes' adlı çocuk dergisinin dağıtımını durdurdu. İçerisinde terlik, walkman kulaklığı ve çorap bulunan çocuk kitinin 'Heroes' yazılı poşeti değiştirildi. Piyasadan satın alınan 'Hero' marka mamanın yerine yeni bir marka kondu. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, markanın Nisan 2014'te kurum tarafından geliştirildiğini ancak altı ay önce değiştirilmesine karar verildiğini ifade etti. Üstün, "Altı aydır marka ile ilgili çalışma yapıyorduk. Değişim bugünlere denk geldi. 'Hero' meselesi çıkınca iş hızlandırıldı" dedi.
Hürriyet

3 Bin Mahkûma Tahliye Mesaisi 
Son Olağanüstü Hal (OHAL) kanun hükmünde kararnamesiyle (KHK) terör, darbe, cinsel suçlardan mahkûm olanlar dışındaki yaklaşık 3 bin hükümlüye önce açık cezaevine ayrılıp daha sonra denetimli serbestlikle tahliye yolu açıldı. Disiplin cezası infaz edilen bu hükümlüler, 'iyi halli' olmak kaydıyla cezanın kaldırılması için gereken süre beklenmeden açığa ayrılıp daha sonra denetimli serbestlikle tahliye edilecekler. Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulları'nın bu mahkûmların dosyaları üzerinde çalışmaya başladığı bildirildi. Bu düzenlemeyle yaklaşık 10 bin 'iyi halli' hükümlünün kapalıdan açık cezaevine ayrılacağı, 3 binin denetimli serbestlikle tahliye olabileceği belirtildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de dün TRT Haber'de konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu kişinin aslında açığa çıkması gerekiyor ama disiplinsiz bir tavır yaptığı için cezaevi yönetimi ceza verince açığa çıkamıyor. Bu asla bir af değil. Eğer açığa çıktıktan sonra varsa denetimli serbestlik imkânı da gelecek. Bu düzenleme cezaevi yönetiminin disiplin cezası verdiği hususları tekrar gözden geçirmeye yönelik. Mahkûmiyetle ilgili bir şey değil. Bazılarının denetimli serbestlikle çıkma hakkı olacak. Bunların tasnifi yapılacak, iyi halli olanları cezaevi yönetimi bunun kararını verecek. (Bir rakam tahmininiz var mı?) Bu konuda bir sayı telaffuz etmek şu anda zor."
Hürriyet

Özel Okul Zammı Enflasyonla Yarışıyor 
2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kılavuzu'ndan elden edilen verilere göre, bu yıl vakıf üniversitelerinde öğrenim ücretleri yüzde 8 ile 17 arasında değişen oranlarda arttı. Anaokulu, ilk ve ortaöğretim düzeyinde ise artış enflasyona yakın bir oranla yüzde 10 civarında. Türkiye'nin lider vakıf üniversitelerinde zamlar yüzde 10'nun üzerine çıkarken, burssuz öğrenim ücretleri 75 bin TL'yi buldu. Temmuz 2017 enflasyon oranı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yüzde 9.79 olarak açıklanmıştı. Birçok vakıf üniversitesi zamlarda enflasyon oranını geride bıraktı. Bazı vakıf üniversitelerinde yıllık artış yüzde 17'yi buldu. Anaokulu, ilk, orta ve lise düzeyinde özel okullara bu yıl ortalama yüzde 10 oranında zam yapıldı. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal'dan alınan bilgiye göre anaokullarında ücretler geçen yıl 7 bin TL'den başlıyor ve 30 bin TL'ye kadar çıkıyordu. Ortalama ise 12 bin TL'ydi. Bu sene anaokulları 9 bin ile 35 bin TL arasında ücretler talep ediyor. İlkokullarda yıllık öğretim ücretleri geçen dönem 10 ile 40 bin TL arasındayken, 2017-2018'de anaokullarına benzer bir artış yaşandı. Bu düzeyde ortalama ücretse 14 bin TL'yi buldu. Ortaokulda yaklaşık 2 bin TL zam yapıldı. Yeni öğrenim ücreti en düşük 11 bin TL olurken, ortalama da 14 bin TL'den 15 bin TL'ye yükseldi. Özel liselerde ücretler geçen yıl 10 bin ile 50 bin TL arasındayken ortalama 15 bin TL'ydi. 2017-2018 eğitim yılında 11 binden 60 bin TL'ye kadar okul bulmak mümkün. Bu düzeyde ortalama ücret ise 16 bin TL civarında. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal şunları söyledi: "Bu sene teşvikler, dershanelerin dönüşümü, velilerin talebi gibi nedenlerle özel okul sayısı arttı. Eylül ayında 1500 yeni özel okul açılmış olacak. 8 bin olan özel okul sayısı 9 bin 500'leri bulacak. Artış yüzde 9'u geçecek. Öğrenci sayısı ise 1 milyon 200 binden 1 milyon 400 binlere çıkacak. Özel okullardaki bu artış velilere yarayacak. Çünkü rekabet artacak, ücretlerdeki zam oranı maksimum seviyeyi bulamayacak." MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de "Vakıf üniversitelerinin öğrenim ücretlerine ne kadar zam yapacağıyla ilgili bir sınır bulunmuyor. Vakıf üniversitelerinin enflasyon oranlarına göre artırımlara gitmesi öğrenci ve aileleri için daha makul" diye konuştu.
Hürriyet

DÜNYA 
Kolomb'un Heykeli Kaldırılsın Mı? 
ABD'nin Charlottesville kentinde bir heykelin kaldırılması kararı Neo-Naziler tarafından protesto edilmiş, çıkan olaylar sonrası Başkan Trump ırkçılara destekle suçlanmıştı. Bu kez de Amerika'yı keşfeden Kristof Kolomb'un heykelinin kaldırılması gündeme geldi. ABD'de uzun süredir devam eden ve aşırı sağcılar ile karşıtlarını karşı karşıya getiren heykel tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Ağustos ayının başında Charlottesville kent yönetiminin, Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon ordusunun komutanı olan General Robert E. Lee'nin heykelini kaldırılma planını açıklaması üzerine kentte toplanan ırkçı gruplar ile karşıt göstericiler arasında şiddet olayları yaşanmıştı. Bir kişinin öldüğü 19 kişinin de yaralandığı olayın üzerinden çok geçmeden, bu kez de New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, milliyetçi Amerikalılar'ı kızdıracak bir açıklama yaptı. Kasım ayında gerçekleştirilecek belediye başkanlığı seçimleri için bir kez daha Demokratlar'ın adayı olan Blasio, Amerika kıtasını keşfeden ünlü kaşif Kristof Kolomb'un New York'da bulunan heykelinin kaldırılabileceğini ima etti. ABD Başkanı Donald Trump'ın da desteklediği Cumhuriyetçi aday Nicole Malliotakis ile geçtiğimiz günlerde bir tartışma programına katılan Blasio, "Heykelin varlığı yeniden gözden geçirilebilir. Kent için en doğru olanı neyse ona odaklanmalıyız" dedi. Blasio'nun söz konusu heykel için, 'nefretin sembolü' yorumunu yaptığı da ifade ediliyor. Blasio'nun sağ kolu New York Belediyesi Meclis Başkanı Melissa Mark-Viverito da, "Komisyonun kararını bekleyeceğiz. Kolomb tarih boyunca tartışmalı bir figür olmuştur. Yerlilere yaptığı katliamlar ortada. Karayipler'de birçok insan öldürdü. Bunların hepsi tarihsel gerçekler. Ve biz bu gerçekleri dikkate alıyoruz. Her detayı düşünmeliyiz" diye konuştu.
Vatan

Irak Bayrağı Telafer'de Dalgalanıyor 
Irak güçleri Musul yakınlarındaki Türkmen kenti Telafer'de büyük oranda kontrolü sağladı. DAEŞ'in yenilgiye uğraması an meselesi olarak görülüyor. Irak güçlerinin, Musul'a bağlı Telafer ilçesinin yüzde 90'nında kontrolü sağladığı bildirildi. Meclisteki Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim Zamili, yaptığı yazılı açıklamada, "Irak Silahlı Kuvvetleri, Telafer'in yüzde 90'nını DAEŞ'ten kurtardı." ifadesini kullandı. Zamili, önümüzdeki saatlerde Telafer'in tamamının kurtarılacağını kaydetti. Telafer'in içlerine giren Irak güçlerinin ayrıca Osmanlı döneminden kalma Telafer kalesinde de kontrolü sağladığı ve Irak bayrağını astını öğrenildi. Telafer Kalesi 2014'te DAEŞ militanları tarafından büyük ölçüde yıkılmıştı. Telafer Operasyonları Komutanı Korgeneral Abdulemir Yarullah, yaptığı yazılı açıklamada, "Terörle mücadele güçleri, Telafer Kalesi ve Talefer Ormanlığı'nı DAEŞ'ten geri aldı." ifadesini kullandı. Bununla birlikte Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın ziyareti esnasında konuşan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi, Telafer'deki son durumu doğruladı ve bölgenin tamamen ele geçirilmesinin an meselesi olduğunu belirtti. Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, 20 Ağustos Pazar günü Telafer'i DAEŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını açıklamıştı. Telafer Musul'a kıyasla çok daha küçük olsa da, DAEŞ'in 2014'ten bu yana "stratejik üs" olarak kullandığı bir nokta ve dolayısıyla büyük önem taşıyor. Kent DAEŞ'in eline geçmeden önce 200 bin kişilik nüfusunun büyük çoğunluğu Türkmendi ve bunların da yine büyük çoğunluğu Sünnilerden oluşuyordu. Çatışmalarda yaklaşık 40 bin kişi yer alıyor. Üç Irak ordusu birliği, Irak ve ABD öncülüğündeki koalisyonun özel güçleri ve "hükümet destekli" Haşdi Şabi milisleri Telafer'in geri alınması için mücadeleyi sürdürüyor.
Milliyet

Trump, 'Abd'nin En Sert Şerifi'ni Affetti! 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, hapis cezası alan koyu destekçilerinden Maricopa İlçe eski Şerifi Joe Arpaio'yu affettiği bildirildi. Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada "Başkan Trump, Arizona eyaletinin Maricopa İlçesi eski Şerifi Joe Arpaio'yu affetti, altı aydır cezaevinde olan 85 yaşındaki Şerif Joe Arpaio, ulusumuza elli yıldan fazla takdire şayan hizmet verdikten sonra ABD Başkanı'nın affına layık birisi oldu." denildi. Kendisini 'ABD'nin en sert şerifi' olarak tanımlayan Arpaio, Reuters haber ajansına, "Trump'a yaptıkları için teşekkür etmeliyim, kendisi her zaman kolluk kuvvetlerinin görevlerini yerine getirmeleri konusunda büyük destekçisi olmuştur." diye konuştu. Göçmenlere karşı ırkçı ve acımasız tavırlarıyla bilinen Arpaio, 2016 yılında Trump'ın seçim kampanyasında aktif rol oynadı. 85 yaşındaki şerif, 31 Temmuz tarihinde yapılan mahkemede 2011 yılında Güney Amerika asıllı motosikletli bir kişiye aşırı şiddet uyguladığı gerekçesiyle Bölge Hakimi Susan Bolton tarafından suçlu bulunmuştu. Trump ise, Arpaio'nun 'kendi işini iyi yaptığı' için cezalandırıldığını söylemişti. Arpaio eski başkan Barack Obama'nın vatandaşlığını sorguladığı söylemleriyle de büyük tepki çekmişti.
Milliyet

Alman Askerlere Şeriat Şoku 
Türkiye'nin Alman vekillere ziyaret izni vermemesi üzerine İncirlik'teki askerlerini Ürdün'e kaydırma kararı alan Alman hükümeti, burada kendini şeriat tartışmasının ortasında buldu. Almanya, kısmen şeriat yasalarının söz konusu olduğu Ürdün'deki 250 askeri hakkında olası bir yasa ihlali için dokunulmazlık istedi. Pazarlıklar sürüyor. Alman Der Spiegel dergisi, Ankara ile yaşanan kriz nedeniyle İncirlik Üssü'nden çekilerek Ürdün'e yerleşme kararı verilen Alman askerlerle ilgili Ürdün yönetimi ile tartışma yaşandığını bildirdi. Tartışmanın sebebi ise Ürdün'de kısmen şeriat yasalarının uygulanması, Almanya'nın da bu konuda askerleri için Ürdün'den dokunulmazlık istemesi. Der Spiegel'e göre Almanya Savunma Bakanlığı haftalardır Ürdün ile 250 Alman askerine dokunulmazlık verilmesi için müzakere yürütüyor. Ancak Ürdün, Almanya'nın söz konusu talebine şu ana kadar olumlu bir yanıt vermedi. Der Spiegel, "Alman ordusu kısa süre önce Türkiye'den çekildi. Ürdün'de her şeyin daha iyi olması planlanıyordu. Ancak Spiegel'in edindiği bilgilere göre Alman askerlerinin şeriat hukuku düzeninden korunacağı konusunda tartışma yaşanıyor" ifadesini kullandı. Türkiye'nin Alman vekillere, İncirlik'teki askerlerini ziyaret izni vermemesi üzerine Berlin hükümeti, askerlerini İncirlik'ten Ürdün'e kaydırma kararı almıştı. Benzer bir tartışmanın geçen yıl Alman askerinin konuşlandığı Katar ile de yaşandığı, Katar'ın Alman askerleriyle ilgili bir yasa ihlali olması Durumunda Almanya'ya İade Etmeyi Kabul Ettiği Bildirildi.
Hürriyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,4341-3,4437                       
Euro: Euro 4,0950-4,1112
Sterlin: 4,4278-4,4428
Gram Altın: 142,5456-142,9839

1 Yıllık Bayram 
Eylül'de taksit ertelemeli kampanyaya hazırlanan gayrimenkul sektörü, erken davranarak bayramda bu planı devreye soktu. 1 yıl ödeme ertelemeli kampanyalar bayram hediyesi oldu. Gayrimenkul sektörü Kurban Bayramı sonrasında 3. büyük konut seferberliğine hazırlanırken, birçok firma 10 günlük bayram tatilini değerlendirmek için kampanyalarını erkenden devreye soktu. Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Ağustos 2016'da hem ekonomiyi hem de konut satışlarını canlandırmak için düşük faizli ve 120 ay vadeli seferberlik başlatan gayrimenkul sektörü, ardından Şubat ayında 240 ay vadeli kampanyaya başlamıştı. Bu yıl da Kurban Bayramı sonrasında Eylül ayında düşük taksitli ya da taksitlerin Ocak 2019'a erteleneceği bir kampanya hazırlığı yapılıyor. Bu kampanya Emlak Konut GYO çatısı altında düzenlenmeyecek ancak şirket yüklenicilerine destek vereceğini açıkladı. Bazı konut üreticileri de erken davranarak Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımlı yürüttükleri işlerin haricindeki projelerinde taksit ertelemeli kampanyalarını devreye aldı. Ertelemeli kampanyayı devreye alanlar Teknik Yapı, Ortadoğu Grup ve Özbostan İnşaat oldu. Teknik Yapı, 1 yıl taksit ertelemeli kampanyasına bayram öncesinde başladı. Teknik Yapı, Kartal'da adalar manzarası sunan 'Deluxia Park Residence' projesinde başlattığı kampanyada, üç ayrı avantajı bir arada sunuyor. Şirket, Eylül sonuna kadar sürecek bayram kampanyası ile peşinat, faiz ve taksit erteleme gibi üç ayrı ödeme avantajı sağlıyor. 1 yıl taksit ertelemeli seçenekte yüzde 20 peşinat yeterli oluyor. Kullanılacak yüzde 80 oranındaki banka kredisinin faizi Teknik Yapı'nın desteği ile artan konut kredisi faiz oranlarına rağmen yüzde 0.75'e indirildi. Buna ek olarak Teknik Yapı ve bankalar arasında gerçekleştirilen özel anlaşmaya bağlı olarak taksit ödemeleri 1 yıl sonra başlayacak. Sınırlı sayıda daireler için geçerli olacak kampanya bir ay sürecek. Kampanyada farklı ödeme seçenekleri isteyenler için de alternatif ödeme planları yer alıyor. Bu kapsamda düşük peşinatla daire sahibi olmak isteyenlere yüzde 5 peşinat ile 120 ay yüzde 0.65 faiz oranı sunuluyor. Faiz ödemek istemeyenler için yüzde 25 peşinat ile 60 ay sıfır faiz gibi ödeme planları da kampanya kapsamında yer alıyor. Peşin alımlarda liste fiyatına yüzde 15 iskonto uygulanıyor. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı ve Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, bayram sonrasında başlayacak kampanyayı firmaların kendi bünyelerinde gerçekleştirdiğinin altını çizerek, "Sadece Emlak Konut projelerinde değil diğer projelerimizde de farklı modellerle kampanyalarımızı duyuruyoruz. Amacımız tüketicinin 1 yıl nefes alması" dedi. Durbakayım, 20-25 bin konutun taksit ertelemeli modelle satışta olacağını belirtti.
Vatan

Deprem Gelmeden Binaları Yenileyeceğiz 
Üsküdar'da 180 bin dönümlük araziyi kapsayan kentsel dönüşüm dün 5 binanın yıkımıyla başladı. Bakan Özhaseki, "Deprem gelmeden buna hazır konutlar yapmak istiyoruz" dedi. Üsküdar Belediyesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile birlikte dönüşüm hareketi başlattı. Bu kapsamda, Çamlıca'nın eteklerinden başlayarak 180 dönümlük arazinin dönüştürülmesi hedefleniyor. Çamlıca-Kirazlıtepe, Güzeltepe, Sultanmurat ve Yavuztürk mahallelerini kapsayan ilk fazda dönüşüme uğrayacak binaların yıkımına dün Kiraztepe Mahallesi'nde 5 binanın yıkımı ile başlandı. Yıkım öncesinde konuşan Bakan Özhaseki, Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu hatırlatarak, "100 yıl içerisinde kaybettiğimiz insan sayısı 83 bin, gene 100 milyar üzerinde maddi kayıp var. İstanbul'da deprem riski her an kapıda. Uzmanlar 2030 yılına kadar Marmara açıklarında en az 7 şiddetinde deprem beklendiğini ifade ediyor. Biz de bu sebeple 7.5 milyon bağımsız birimi yaklaşık 15 yıl içinde dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu da yılda 500 bin bağımsız birim demek. Bir finansman modeli de belirledik. Deprem gelmeden önce buna hazır konutlar yapmak istiyoruz. İstanbul'da riskli bina sayısı 600 bin civarında" diye konuştu. Kirazlıtepe'deki kentsel dönüşümle ilgili de bilgi veren Bakan Özhaseki, vatandaşların emsallerin arttırılması talebinin İstanbul'u yaşanmaz kılacağını söyledi. Bakan Özhaseki, şunları söyledi: "Sokaklar aynı kalacak. Ama konut sayısı iki misli, insan sayısı iki misli. Bunu yapmamız mümkün değil. Fedakarlık edeceğiz. Onların evlerini yenileceğiz. Bire bir vermeye çalışacağız. Onları mahallerinden çıkarmayı asla düşünmüyoruz. Yeni yapılar ortaya çıktığında herkesin şunu bilmesi lazım. Eski evinin değeri 1 ise yenisi yapıldığında evinin değeri en az 3 olacak."
Vatan

Dolarda Düşüş Hedefi 3.35 
7'sinde son çeyrekte yükseldi. Fakat bu yıl dolar/TL kuru yatırımcısına kazandırmayabilir. Yaz aylarında dip seviyenin görülmesi sonrasında son çeyrekte dip oluşturma çabalarının devamını görebiliriz. 3.35 seviyesi önemli bir destek. Kurun toparlanması ise 2018'in ilk çeyreğine sarkabilir. Ocakta 3.94 seviyesinin test edilmesi sonrasında dolar/TL'de başlayan aşağı hareket bir kanal içerisinde devam ediyor. Kanalın destek seviyelerinin test edilmesi halinde kurda yeni dip seviyeleri oluşacak. Fed Başkanı Janet Yellen'in konuşmasının ardından dolar endeksindeki gerileme ile birlikte dolar/TL yılın en düşük seviyesine indi. Yellen'ın konuşmasında para politikasına ilişkin ifadenin yer almadığı görüldü. Dolar/TL kuru 3.4355 ile aralıktan beri en düşük seviyeye indi. Dolar endeksi de 3 haftanın en düşük seviyesine geriledi. "Şahin bir konuşma beklenirken konuşmada böyle bir bilgi yer almaması dolar kuru üzerinde negatif etki yarattı. ABD'deki veri akışının FED'in faiz artırımı ve bilanço küçültmesi konusunda karar vermesini zorlaştırması ABD ekonomisinin seyrine ilişkin belirsizlikler yaratıyor. Bu da endeksi ve kuru etkiliyor.
Milliyet

Kurbanlıkta 'Tatil Etkisi' 
Kurban Bayramı 1 Eylül Cuma günü başlıyor. Bayrama sayılı günler kala kurban pazarlarında da heyecanlı bekleyiş sürüyor. Anadolu'nun dört bir yanından yetiştirdikleri kurbanlık hayvanları İstanbul'a getiren tüccarlar bir an önce satışları tamamlamak istiyor. Kayseri'den İstanbul Alibeyköy'deki bir hayvan pazarına 60 hayvan getirdiğini ifade eden bir hayvan tüccarı, 25 Temmuz Cuma günü itibariyle daha 8 hayvan satabildiğini söyledi. Büyükbaş canlı hayvanda kilogram fiyatlarının geçen sene olduğu gibi 18 lira ile 24 lira arasında değiştiğini kaydeden Kayserili hayvan tüccarı, "Maliyetlerimiz sürekli artıyor. Geçen seneye göre yem fiyatları yüzde 10 arttı. Belediyeye 20 hayvanlık yer için 10 bin lira kira ödüyoruz. Daha birçok gider var. Ancak hayvan fiyatlarına zam yapamadık. Vatandaşın da bu kez çok ilgisi yok. Zam yapsaydık hiç alamazlardı. Hayvanın kilosu biraz yükselince satılamıyor. Hisse başına 3 bin lira düşen hayvanlar var, kimse bunları alamıyor" diye konuştu. 10 günlük uzun Kurban Bayramı tatilinin satışları kötü etkilediğini anlatan bir başka hayvan tüccarı da, "30 hayvan getirdim. Daha 6 tanesini satabildim. Arife günü ve bayramın ilk günü de satışlar olacaktır. Uzun tatil dönemi olduğu için insanlar kurban kesmek yerine tatile gitmeyi tercih etti. Tatil nedeniyle kurban kesemeyenler, kurban pazarlarına uğramadı ve kurban görevlerini bağış yaparak yerine getirdi" dedi. Her geçen yıl biraz daha zorlanmaya başladıklarını söyleyen tüccar, "Nakliye masrafı artıyor. Yem fiyatları yükseliyor. Kredi kartına taksitle satış yapan marketler var. Bu sebeplerden dolayı kurban pazarlarına hayvan getiren tüccarlar çok mutlu değil" ifadelerini kullandı. Kurban pazarlarında yaptığı satıştan memnun olduğunu söyleyen tüccarlar da var. Kastamonu'dan 90 hayvan getiren tüccar şimdiden 60 tanesini satmış. Diğerlerinin de bayrama kadar satılmasını beklediğini söyleyen tüccar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Satışlarımız gayet iyi gidiyor. Vatandaşların ilgisi güzel. Bu ilginin her geçen yıl azaldığını söylemeliyiz. Kurban pazarlarında bizden 30 hayvan için 10 bin lira ücret alıyorlar. Ancak düzgün hizmet vermiyorlar. Vatandaşta bu durumun farkında. Kurban pazarlarına ilginin azalmaması için belediyelerin çok daha iyi hizmet vermesi gerekiyor."
Hürriyet

EPDK'dan Bayram Fırsatçılığı Uyarısı 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Kurban Bayramı öncesi akaryakıt satış istasyonlarını 'Bayram fırsatçılığı' yapmamaları konusunda uyardı. Kurum, dağıtıcı ve bayi marjlarının son zamanlarda yüksek uygulandığı konusunda yazılı uyarı yaptı. EPDK, incelemelerinde Avrupa Birliği ülkelerindeki kâr marjlarına göre son zamanlarda dağıtıcı ve bayilerinin bu oranları aştığını tespit ettiğini kaydetti. Bu durumun tüketicileri mağdur ettiğine işaret eden EPDK, dağıtıcı ve bayileri sert bir dille uyardı. EPDK, Kurban Bayramı süresince tüketici aleyhine gelişebilecek veya rekabeti olumsuz etkileyecek akaryakıt fiyatlarındaki 'Bayram fırsatçılığı' hareketlerinden kaçınılması uyarısını yaptı. Akaryakıtta kâr marjları belirlenirken sektördeki ortalama hesaplanıyor. Dağıtıcı ve bayi marjı toplamının takibinde en yüksek işlem hacimli 8 dağıtıcı firmanın bayilerine ilişkin Kuruma bildirilen ve ilan panosunda yer alan satış fiyatlarının ağırlıklı ortalaması dikkate alınıyor. Buradan elde edilen ortalamadan Türkiye ağırlıklı ortalama pompa fiyatından rafineri satış fiyatı düşülüyor. Böylece ortalama marj bulunuyor. Ayrıca takip edilen ülkeler (Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Almanya) için Avrupa Komisyonu resmi internet sayfasında yayımlanan vergisiz pompa satış fiyatlarından bu ülkelerdeki ülke içi rafineri satış fiyatları düşülerek bulunan marjların ortalaması ile uyumlu olması sağlanıyor. Eğer, takip edilen ülkeler için ülke içi rafineri satış fiyatına ulaşılamaması durumu oluşursa, bu defa rafineri fiyatı olarak "Platts European Market Scan'de CIF MED (Genova/ Lavera)" başlığı altında ABD Doları/ton cinsinden yayımlanan günlük fiyatların ortalaması esas alınıyor. Ayrıca söz konusu ülkeler ile ülkemiz arasında maliyetleri etkileyen yapısal farklılıklar olması durumunda mukayeseler yapılırken EPDK bu farklılıkları da dikkate alıyor.Hürriyet

Gençlere Teşvik 
Ne işyeri fark ediyor, ne de meslek. 29 yaşını doldurmadan bir işyeri açan, anonim ya da limited değil şahıs şirketi kuran herkes üç yıl boyunca kazancının 75 bin lirası için hiç vergi ödemiyor. İşletmenin ne iş yaptığı önemli değil. Kafe de olabilir, market de, lokanta da... Toptancı veya perakendeci de olabilir. Avukat da olabilir, mimar da, doktor da, eczacı da. Yeter ki genç olsun, 29 yaşını doldurmamış olsun ve 'yeni bir işyeri' açsın. 'İlk defa vergi mükellefiyeti tesis ettiren' genç girişimcinin yıllık kazancının 75 bin liraya kadarına üç yıl vergi yok. Bu Gelir Vergisi avantajı üç yıl sürüyor. Avukatlar ve eczacılar mesleki faaliyetlerini şirket olarak (Kurumlar Vergisi mükellefi) zaten yürütemiyor. Ancak şahsen Gelir Vergisi mükellefi olabiliyor. Teşvikten yararlanmak isteyen diğer alanlardaki genç girişimcilerin şirket olarak (anonim veya limited) değil, şahsen faaliyet göstermeleri gerekiyor. Anonim ve limited şirketler Kurumlar Vergisi mükellefi olduklarından 'genç girişimciye Gelir Vergisi teşviğinden' yararlanamıyor. Kollektif şirket ve adi ortaklıkta; ortaklar bizzat Gelir Vergisi mükellefi olduklarından teşvikten yararlanabiliyorlar. 100 bin lira kazanç örneği üzerinden teşviğin sağlayacağı vergi avantajı şöyle: Her ikisi de 2017'de 100 bin lira kazanç sağlayacak iki işletme olsun. Uygulamaya göre teşvikten yararlanmayan (genç işletmeci olmayan ya da şirket olan) 26 bin 650 lira Gelir Vergisi ödeyecekken, teşvikten yararlanan 4 bin 350 lira vergi ödeyecek. Dolayısıyla teşviğin genç girişimciye sağlayacağı vergi avantajı (100 bin lira kazanç için) 22 bin 300 lira.
Posta

Hayvancılık Destekleri Başlıyor 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hayvancılık desteklerini açıkladı. Buna göre, koyun ve keçi desteklemesinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, dilekçelerini 24 Kasım'a kadar üyesi olduğu damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliğine verecek. Sığır yetiştiricilerine en az 20, en çok 200 baş düve alım bedelinin yüzde 30'u hibe olarak verilecek. Açıklanan destekler ve başvuru tarihleri şöyle: Buzağı desteklemeleri için 1 Ekim'e kadar il veya ilçe tarım müdürlüklerine başvurulacak. Bu tarihi kaçıranlar 1 Kasım-31 Aralık'ta başvuruda bulunabilecek. Sığır yetiştiricilerine en az 20, en çok 200 baş düve alım bedelinin yüzde 30'u hibe olarak verilecek. Koyun ve keçi yetiştiriciliği yapanlar, anaç hayvan başına yılda bir kez destek alacak. Çoban istihdam desteği, 250 ve üzeri anaç küçükbaş (koyun-keçi) hayvana sahip işletmelere ödenecek. Başvurular 29 Aralık'a kadar yapılacak. Ari sığır başına ödeme miktarları 500 başa kadar tam, 501 baş ve üzeri için ise yüzde 50'si şeklinde uygulanacak. Çiğ süt desteklemesi, manda, koyun, keçi ve inek sütüne verilecek. Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı, en az 30, en fazla 1000 arılı kovana sahip yetiştiriciler desteklenecek. Son başvuru tarihi 20 Ekim.
Posta
Spor 

6 Saatlik Feghouli Operasyonu 
2. derece yırtığı olan oyuncunun milli takımda sert idmanları kaldırması mümkün değildi. İyileşme sürecinde olan oyuncuyu göndermemek için G.Saray sağlık heyeti Cezayir Milli Takımı'ndaki meslektaşları ile 6 saat süren bir telefon trafiği yapıp, gitmesine engel oldu. Transferi için büyük çaba sarf edilen Feghouli'nin sakatlığı ile de sarı- kırmızılılar bir hayli uğraştı. 2. derece yırtık ile geldiği G.Saray'da sağlık heyetinin çabası ile Cezayirli oyuncu sakatlığını büyük ölçüde atlattı. Milli maçlar için verilen arada takımla çalışmalara başlaması planlanan Feghouli'nin milli takıma davet edilmesi tüm çabaların boşa gitmesi tehlikesini de beraberinde getirdi. G.Saray'ın sağlık heyeti, idarecilerle yapılan görüşmede Feghouli'nin milli takım tehlikesini de bir bir anlattı. Oyuncunun iyileşme sürecinde olduğu ancak milli takımda bir anda sert idmanlarda yer alması halinde sakatlanma ihtimalinin %99 olduğunun altı çizilirken bu sözler sonrasında Cezayir ile temasa geçildi. İlk temasların ardından karşılıklı görüşmelere geçildi. İşte bu karşılıklı konuşmalar tam 6 saat sürdü... İlk etapta oyuncunun raporları gönderilirken bunların incelenmesinin ardından sarı-kırmızılıların sağlık kurulu, Cezayirli meslektaşları ile telefon trafiğine başladı. Raporlardaki detaylar paylaşıldı, anlaşılmayan yerlerin üzerinden tekrar tekrar geçildi. 6 saatlik görüşmelerin ardından Cezayir doktorları oyuncunun tedavisinin İstanbul'da devam etmesinin doğru olduğuna karar verdi. Artık Feghouli için tedavi sürecinin 2. evresi başlıyor. Önce tam olarak iyileşecek ve ardından da salı akşamı başlayacak antrenmanlara dahil edilecek. Milli ara sonrasında ise doktorların hazır hale getirmeyi planladığı oyuncu, teknik direktör Igor Tudor'un şans vermesi halinde Antalya karşısında oynayabilecek duruma gelecek.
Vatan

Tecrübe Konuştu 
Vodafone Park'ta 18. dakikada Tosiç'in golünde pası veren isim olan Kanadalı futbolcu, yeşil-beyazlıların golünde de vardı! Atiba hata yaptı, Dzon 22'de eşitliğe ulaştı. Ancak 34 yaşındaki oyuncu 64'te yine ortaya çıktı, Bursaspor'u yıktı. Ligin üç haftasını geride bırakarak milli araya 2 galibiyet ve bir beraberlikle giren Beşiktaş, sanki üç haftalık bir hazırlık dönemini geride bırakmış gibiydi. Dünkü Bursaspor maçında da bir türlü geçen sezonki ritmini bulamayan siyah - beyazlı takım yine de sahadan üç puanla ayrılarak yarışın en güçlü adaylardan biri olduğunu gösterdi. Tosic'in 18. dakikada attığı golle, istediği golü istediği zamanda bulan Beşiktaş, bu avantajını Bursaspor karşısında yeteri kadar kullanamadı. 22. dakikada Dzon'un attığı golden sonra gereksiz bir panik ortamına giren Kartal'ın kimyasını, yenilen golün geliş şekli bozdu. Karşısında bir anda üç Bursasporlu'yu gören Fabri'nin yapacak bir şeyi yoktu. 24'te, Cenk'in üst direkten dönen topu, ağlarla buluşsa Beşiktaş ikinci yarıya daha rahat başlayacaktı. Oğuzhan'ın düşük temposu ikinci yarıda da kendini göstermeye devam etti. Beşiktaş sadece golü bulmamakla kalmıyor pozisyon üretmekte de büyük sıkıntılar yaşadı. 64. dakikada yine ilk golde olduğu gibi Quaresma'nın kullandığı kornerde, Harun'dan dönen topu Atiba, soğukkanlılıkla ağlara gönderdi: 2-1 Aslında 58'de Cenk Tosun da gole çok yaklaştı ama Harun o dakikada çok başarılıydı. Sonuçta oyun olarak oyunda zevk vermese bile üç puanı hanesine yazan Beşiktaş, milli arada eski ritmine dönmek zorunda. Aksi durumda lig sonu hüsranla bitebilir.
Milliyet

Cim Bom'un Dirilişi 
Sivas Engelini De Kayıpsız Geçen Galatasaray Tam 8 Yıl Sonra Lige 3'te 3'le Başladı. Sarı-Kırmızılılar; Oynadığı futbolla da taraftarını da mest ediyor. Galatasaray, Östersunds faciasının ardından müthiş bir geri dönüş yaptı. Avrupa defterini erken kapadıktan sonra tüm konsantrasyonunu lige veren Sarı- Kırmızılılar, önce Kayserispor'u ardından da Osmanlıspor'u devirdi. Son olarak Sivasspor engelini de 3 puanla geçen Cim Bom, 2009-2010 sezonundan bu yana ligde ilk kez ilk 3 maçını firesiz geçti. Galatasaray, geride kalan 7 sezondaki en iyi ilk 3 hafta performansını, 2012-2013 ve 2016-2017'de yedişer puan toplayarak ortaya koyarken, en kötü performansını ise 3 puanda kaldığı 2010-2011'de sergiledi. Aslan'ın hücum performansı da son 8 sezonun en iyisi konumunda. Ligin ilk 3 haftasında rakip fileleri 10 kez havalandıran Galatasaray, geride kalan 9 sezon içinde yalnızca 11 gol atılan 2009-2010'un gerisinde kaldı.
Posta 
Kurtuluş Günü 
Ligde galibiyetle tanışamayan, hafta içinde de Avrupa'ya veda eden Fenerbahçe, kötü gidişe son vermek için Gençlerbirliği karşısına çıkıyor. Sezona büyük umutlarla başlayan Fenerbahçe kötü sonuçlarla taraftarını kahretti. Süper Lig'in ilk 2 haftasında önce deplasmanda Göztepe, ardından da sahasında Trabzonspor ile 2-2 berabere kalan Sarı-Lacivertliler son darbeyi de hafta içinde yedi. Makedon temsilcisi Vardar'a 2 maçta da yenilip Avrupa'ya veda eden Kanarya'da moraller iyice bozuldu. Fenerbahçe Ankara'da Gençlerbirliği'nin konuğu olacak. Fenerbahçe kafilesi dün Ankara'ya ulaştı. Kafile basının ve taraftarın gözlerinden uzak alandan ayrıldı. Kadrosuna takviye yapmak için çalışmalarını sürdüren Fenerbahçe'ye sürpriz bir teklif geldi. İngiliz ekibi West Bromwich, orta saha oyuncusu Josef de Souza için Sarı-Lacivertli kulübün kapısını çaldı. Brezilyalı futbolcu için İngilizler'in 11 milyon euroluk teklifte bulunduğu öğrenildi. Normalde milli takımda forma giymediği için Ada'da çalışma izni alma konusunda sıkıntı yaşama ihtimali bulunan Josef'in, transferin gerçekleşmesi halinde aynı zamanda Avrupa Birliği'ne üyeliği bulunan Portekiz pasaportuna sahip olması, bu sorunu çözebileceği anlamına geliyor.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme