31 Ağustos 2017 Perşembe

31.08.2017 Genel Gündem31.08.2017

GÜNDEM
Genel Başkan Başdanışmanı 
Şaban Dişli'nin bundan sonraki dönemde AK Parti Genel Merkezi'nde Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda ekonomi alanındaki koordinasyondan sorumlu olacağı öğrenildi. Sakarya Milletvekili Dişli, ayrıca Kurban Bayramı'ndan sonra açıklanacak 180 günlük eylem planını AK Parti'den takip edecek ekibin de başında olacak. ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve İstatistik Bölümü'nü bitiren Dişli, yüksek lisansını New York Eyalet Üniversitesi'nde 'matematiksel ekonomi' alanında tamamladı. Hollanda'da banka genel müdürlüğü yapan Dişli, Yurtdışı Bankalar Birliği Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Dişli, AK Parti Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Başbakan Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı yaptı. Dişli, İngilizce, Fransızca ve Hollandaca biliyor. AK Parti Genel Başkanı Başdanışmanlığı görevine başlayan Dişli'nin kardeşi eski Tümgeneral Mehmet Dişli, 15 Temmuz darbe girişiminin yönetim merkezi olan Akıncı Üssü davasında tutuklu olarak yargılanıyor.
Hürriyet


Türkiye Çizdiğiniz Hedefte Yol Alıyor 
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Büyük Taarruzun 95. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Dün ilk tören Anıtkabir'de yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti. Erdoğan başkanlığında aralarında TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanlarının da bulunduğu heyet, Aslanlı Yol'dan geçerek Atatürk'ün mozolesine kadar yürüdü. Erdoğan, Atatürk'ün mozolesine ay yıldız motifli çelengi bıraktı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı, tören alanındaki Cumhurbaşkanlığı Bandosu tarafından çalındı. Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Erdoğan, deftere şunları yazdı: "Aziz Atatürk, büyük zaferin 95. yıl dönümünü iftiharla kutluyoruz. Kurtuluş Savaşı'mızın başarıya ulaşmasının müjdecisi olan bu tarihi zaferi, Malazgirt'ten günümüze uzanan zorlu mücadele zincirinin çok önemli bir halkası olarak görüyoruz. 30 Ağustos'ta kazandığımız zaferden aldığımız güçle Cumhuriyetimizi kurarken hedefimizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak olarak belirlemiştik. Türkiye çizdiğiniz hedefler doğrultusunda yoluna devam etmektedir. 15 Temmuz gecesi sergilenen destansı direniş, ülkemizin ekonomik ve siyasi bağımsızlığına yönelik tüm saldırıları bertaraf etme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Sizin, aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin emaneti olan vatana canımız pahasına sahip çıkmayı sürdüreceğiz."
Milliyet

Gururluyuz Daha Coşkuluyuz 
Ağustos Zafer Bayramı'nın 95'inci yıldönümü tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Tekirdağ: Trakya Motosiklet Kulüpler Birliği üyeleri, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Silivri'den Edirne'ye "30 Ağustos Zafer Sürüşü" etkinliği düzenledi. Diyarbakır: Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, 7'nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Cumhuriyet Başsavcısı Erkut Güre, askeri ve sivil görevliler katıldı. Tören daha sonra valilik önünde devam etti. Halk oyunları ekibinin folklor gösterisinden sonra, 7'nci Kolordu Komutanlığı bando ekibi ilk kez tören marşlarının dışında türküler seslendirdi. Bolu: Anıt Park'ta düzenlenen törene protokol üyelerinin yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı. Yağmur alt ı n d a yapılan törende Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Demokrasi Meydanı'nda yapılacak kutlama töreni yağmur nedeniyle ertelendi. Balıkesir: 09.00'da, Atatürk Anıtı'nda çelenk sunuldu. Çelenk törenine Vali Ersin Yazıcı ile Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Edip Uğur katılmadı. CHP ile bazı meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları, resmi tören ardından alternatif törenle anıta çelenk bıraktı. CHP Balıkesir İl Bakanı Ender Biçki, anıt önünde hazırlanan kürsüye çıkıp, konuşurken, Vali ile belediye başkanının törene katılmamasını eleştirdi. Biçki "30 Ağustos'un idrakine varamayan bir vali ve bir büyükşehir belediye başkanı ile karşı karşıyayız. Bu önemli günde Balıkesir'in valisi de belediye başkanı da Atatürk'ün huzuruna gelmeye tenezzül etmiyor" dedi. Samsun: Törene yürüme zorluğu çeken Kore Gazisi, Selahattin Erzincan, üzerine oturduğu sandalye ile taşınarak getirildi. Erzincan'ın yakınlarına "Ne olur ne olmaz. Dünya hali beni törene götürün. Töreni ve arkadaşlarımı görmek istiyorum" dediği belirtildi. Muğla: Bodrum'da da öğretmen Naz Peksen ve Atakan Atmaca öncülüğünde bir grup, 30 Ağustos Zafer Bayramı için Çelebi Adası'na yüzerek burada bayrak açtı. Naz Peksen'in kızı 6 yaşındaki Zeynep Jan Pekşen, Türk bayrağı önünde kendi yazdığı şiiri okudu.
Milliyet

DÜNYA 
'Ankara İle Menbiç'teki Tehlikeyi Görüştük' 
Suriye'nin Halep vilayetine bağlı Menbiç kentinde, Türkiye destekli muhalif gruplar ile DEAŞ Karşıtı Koalisyon'a bağlı askerler arasında geçen hafta çatışma yaşandığı, ABD askerlerinin de buna karşılık verdiği açıklanmıştı. Can kaybı ya da yaralanmanın yaşanmadığı çatışmalarda, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı grupların Koalisyon'a bağlı ABD askerlerini hedef aldığı aktartılmıştı. Rus basınına konuşan ve adının açıklanmamasını isteyen bir ÖSO komutanı ise terör örgütü PKK/YPG'nin kontrolündeki Menbiç'te YPG'ye ateş açtıkları sırada ABD askerlerinin orada olduğunu belirterek, Amerikan askerlerinin de kendilerine karşılık verdiğini söylemişti. CNN TV'ye konuşan Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, "Son olaylar, Türkiye destekli savaşçıların kontrolündeki bölgede meydana geldi. Ankara ve diğer taraflarla tehlikeyi görüştük" dedi. Pahon, Türkiye'nin müttefiklerinden yapılan saldırıya ilişkin Koalisyon'un Ankara nezdinde diplomatik protestoda bulunduğunu kaydetti. Pentagon'dan resmi bir açıklama gelmezken, Türk Dışişleri Bakanlığı kaynakları da notaya ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını belirtti. CNN'e konuşan Pahon, "Koalisyon askerleri, Menbiç Askeri Konseyi bölgesinde devriye gezmeye devam edecek" ifadelerini kullandı. ABD Savunma Bakanı JMattis'in geçen haftaki Türkiye ziyaretine denk geldiği belirtilen çatışmaların ardından önceki gün Reuters ajansına konuşan Amerikalı Albay Dillon, Türkiye'nin desteklediği muhaliflerin ABD liderliğindeki koalisyon güçlerine ateş açmasının 'kabul edilemez' olduğunu belirtmişti.
Hürriyet

Afrıka Boynuzu'nda Üs Yarışı 
Arap dünyasında Katar ile başını Suudi Arabistan'ın çektiği diğer ülkeler arasındaki çekişme kendini Afrika Boynuzu olarak anılan kıtanın kuzeydoğusundaki bölgede de gösteriyor. Bölge, Suudi öncülüğündeki Arap koalisyonunun operasyon yaptığı Yemen'e de yakınlığı açısından kritik bir önem taşıyor. Afrika Boynuzu ile Yemen arasındaki Kızıldeniz ve Aden Körfezi, Körfez ülkelerinden Avrupa'ya petrol taşıyan tankerlerin de geçiş noktası. Suudilerin müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Eritre'nin Assab kentinde bir limanı var. BAE, yakında Somali'den tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Somaliland adlı bölgede de bir askeri üs inşa edecek. BAE, bunun karşılığında Somaliland'in yerel güçlerini eğitecek. Bu üs, BAE'nin Aden Körfezi'ndeki gemicilik faaliyetlerinin güvenliğini de sağlayacak. Suudi Arabistan ise bölgenin küçük ülkesi Cibuti'de bir üs kurmayı planlıyor. Cibuti'de Çin bir askeri üs inşa ediyor. ABD de Cibuti'deki üssünden Somali ve Yemen'de insansız hava aracıyla saldırılar düzenliyor. Somali'nin en büyük bağışçısı Suudi Arabistan. BAE ise Somali ordusunu eğitiyor ve bu yıl yüksek bir yardım yapma sözü verdi. Bu durum, Somali'nin Suudiler ve BAE ile gerilim yaşayan Katar'la ilişkilerini geliştirmesini engellemiyor. Arap komşuları hava sahalarını kapatınca Katar uçakları Somali üzerinden uçuşa başladı. Katar'ın Somali'deki başkanlık seçimlerinde de etkili olduğu iddiaları var. Türkiye de Somali'nin başkenti Mogadişu'da askeri üs açıyor. Bu, Türkiye'nin ikinci denizaşırı üssü. Türkiye'nin denizaşırı diğer üssü Katar'da. Uluslararası Kriz Grubu Afrika Boynuzu projesinin direktörü Raşid Abdu, "Arap gücü için Somali'den daha stratejik bir yer bulamazsınız. Bu da bu güçlerin Somali üzerinde yoğunlaşmasını açıklıyor" dedi.
Hürriyet

Kuzey Kore'nin Hedefi Guam 
Özellikle Japonya olmak üzere tüm dünyada endişe yaratan son balistik füze denemesinin ardından Kuzey Kore'den resmi açıklama geldi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Salı günü fırlatılan ve Japonya'nın üzerinden geçen orta menzilli balistik füzenin, ordusunun "Pasifik'te gelecekteki askeri operasyonlarının ilk adımını oluşturduğunu" söyledi. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'ya açıklama yapan Kim, tepkisi çeken balistik füze denemesinin, "işgal üssü" diye tanımladığı ABD'ye ait Guam Adası'nı çevreleme yönünde önemli girişim olduğunu belirtti. Açıklamada, denemenin, Güney Kore ve ABD'nin, ortak askeri tatbikatına verilmiş bir karşılık olduğu da bildirildi. Haberde, Kuzey Kore liderinin, geçen orta menzilli balistik füzenin fırlatılışında bizzat hazır bulunduğu kaydedildi. Kim, ülkesinin, stratejik savunmasını geliştirmek üzere gelecekte de Pasifik'i hedef alan füze denemeleri yapmayı sürdüreceğini vurgulayarak, son füze denemesinin Guam Adası'nı da içeren "Pasifik'te gelecekteki askeri operasyonlarının ilk adımı" olduğunu bildirdi. Böylece Kuzey Kore ilk kez, Japonya üzerinden geçen bir balistik füzenin bilinçli ve kasten gönderildiğini kabul etmiş oldu. Daha önce de Japonya üzerinden iki kez roket geçmiş ancak bunların uzaya gönderilen roketler olduğu açıklanmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) ise Kuzey Kore'nin denemesiyle ilgili resmi kınama yayımladı. BM Güvenlik Konseyi (BMGK), denemeyi sert şekilde kınarken Kuzey Kore'nin her türlü nükleer eyleme son vermesini istedi. Konseyin bildirisinde, sorunun çözümü için diplomatik ve barışçı yöntemlere bağlı olunduğu kaydedildi. ABD Başkanı Donald Trump da, Twitter hesabı üzerinden Kuzey Kore'ye yönelik sert açıklamalar yaptı. Trump, "ABD Kuzey Kore'yle 25 yıldır konuşuyor ve onlara haraç veriyor. Konuşmak çözüm değil!" açıklaması yaptı. Öte yandan, Güney Kore, denemenin ardından Kuzey'den gelecek olası saldırıya karşı ABD'li muhataplarından Guam'daki Amerikan B-1B bombardıman uçaklarının ülkesine konuşlandırılmasını istedi. Seul'e destek için B-1B'ler dışında B-52 bombardıman uçakları, füzesavarlar, nükleer denizaltıları ve uçak gemilerinin sevk edilebileceği belirtiliyor.
Milliyet

Guterres Gazze'de Olaylı Karşılandı 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası topluma, Gazze Şeridi'ne insani yardım yapılması ve ablukanın kaldırılmasını öngören 1860 sayılı BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının uygulanması çağrısında bulundu. Göreve geldikten sonra bölgeye gerçekleştirdiği ilk ziyareti kapsamında Gazze'ye giden Guterres, Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı'ndan geçti. Guterres, sınır kapısında bekleyen Filistinli tutuklu yakınlarının "görüşme talebine olumlu karşılık vermemesi" nedeniyle protesto edildi, sık sık aracının önü kesildi. Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bir okulda basın toplantısı düzenleyen Guterres, bölgede yaşanan durumu "trajik" olarak nitelerken, Gazze'nin sorunlarını giderecek çözümlere ihtiyacı olduğunu belirtti. Guterres, "Gazze, BM'de çalıştığımdan bu yana tanık olduğum en derin insani krizlerden birini yaşıyor" dedi.
Milliyet

Rus Askerleri Afrin'de 
PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG'nin kontrolü altında olan Tel Rıfat'ta Rus askeri birliği görüntülenmişti. Suriye'de Halep kentinin kuzeyinde yer alan Tel Rıfat iline Rusya tarafından kalabalık bir askeri konvoy gönderilmiş ve fotoğraflanan Rus askeri birliğinin bölgeye geldiği aktarılmıştı. Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Erbil merkezli Rudaw haber ajansı, Rusya ile YPG'nin anlaştığını, Rus askeri birliğinin ise Afrin ve Şehba bölgesine konuşlanarak gözlemci statüsünde bölgede aktif çalışmalar yürüteceğini yazdı. Terör örgütü PKK'nın haber ajansı ANHA ise, bölgeye giden askeri birliğin fotoğraflarını ve videosunu yayınladı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,4577-3,4584                       
Euro: Euro 4,1071-4,1082
Sterlin: 4,4642-4,4660         
Gram Altın: 144,7769-144,8549

Sonbahar Rüzgarı 
Hükümet, bayramdan sonra öncelikli başlık olarak belirlediği ekonomi konusunda durum değerlendirmesi yaptı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı son Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, ekonomideki gelişmeler hakkında brifing verildi. Durağan görünen ekonominin sonbaharla birlikte canlanacağı, yıl sonu büyüme hedefinin 4.4 olarak gerçekleşeceği bilgisi verildi. Enflasyon ve işsizliğin ise tek haneli rakamlarda kalacağı öngörüldü. Edinilen bilgiye göre, bir süreden beri ekonominin canlandırılması için çalışma yürüten hükümetin, bu konudaki başlıkları bayramdan sonra paylaşması bekleniyor. Son MKYK toplantısında da ekonomideki beklentiler belli başlıklarla değerlendirildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı eski bakan Cevdet Yılmaz, yıl sonuna kadar öngörülen hedefleri paylaştı. Yılmaz'ın sunumunda, ekonomi göstergelerinin pozitif yönde geliştiğini ve değiştiğini söyledi. Büyümenin yıl sonu itibarıyla yüzde 4.4 olacağı, işsizlik ve enflasyon rakamlarının da tek hane de kalacağı vurgusu yapıldı. Yılmaz, ekonomideki beklentilere ilişkin yaptığı değerlendirmede ise makro ekonomik göstergelerde iyileşme olduğunu belirterek, geçen yıl yaşanan daralmanın aşılmaya başladığını iddia etti. Yılmaz, şunları söyledi: "Geçen yılın son çeyreğinde tekrar büyümeye başladık. Bu yıl ilk çeyrekte yüzde 5'e ulaştık. İkinci çeyrekte öncü göstergeler devam ettiğini gösteriyor. Üçüncü çeyrekte en yüksek büyümeyi bekliyoruz. Geçen yıl küçülme olmuştu darbe nedeniyle. En yüksek büyüme üçüncü çeyrekte olacak. Yüzde 4.4 olan üzerinde tamamlayacağız. İkincisi enflasyon verisi, tek haneliye düştü. Baz etkisinden dolayı önümüzdeki aylarda çift haneye çıkma ihtimali var ama yıl sonunu tek haneli kapayacağımız görünüyor. Yüzde 9 civarı kapatabiliriz. Gıda komitesinin çalışmaları var. Onlarda sonuç vermeye başladıkça daha da iyi bir performansa gideceğiz. Yüzde 13'lere yaklaşmıştı. İstihdam seferberliği ile atılım yapıldı. Diğer taraftan büyümenin yükselmesi işsizliği azalttı. Kışa doğru gittikçe zorlaşsa da, tek haneliye yakın bir yerde tamamlamış olacağız.
Hürriyet

Kaçak Azaldı Sarma Patladı 
Türkiye'de sigara üzerindeki verginin yüksek olmasının etkisi önce 'kaçak sigara' pazarında yaşanan büyümeyle kendini gösterdi. Bu alanda gerçekleşen mücadeleyle önemli bir mesafe kaydedildi. Ancak kayıt dışı pazar bu kez 'sarma sigara' ile ortaya çıktı. Bu pazarın büyümesinde Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) makaron (ucuna filtre takılmış boş sigara) ve yaprak sigara kağıdı ticaretini kolaylaştıran düzenlemelerinin etkisi de var. Çünkü bu düzenlemelerin ardından 2015'te 8.7 milyar olan makaron satışı, 2016'da 18.9 milyara çıkarken, bu rakam sigara pazarının yaklaşık beşte birine ulaştı. Mevzuata göre, TAPDK'dan izin alınmadan açıkta kıyılmış tütün ve makaron satmak yasak. Ancak son dönemde kayıtlı sarma sigara pazarından daha hızlı bir şekilde 'kayıt dışı sarma sigara pazarı' da büyüdü. Bunun nedeni olarak da, yüksek vergiler gösteriliyor. Türkiye'de sigara üzerindeki vergi yükü, satış fiyatının yüzde 83'ü. Bir başka deyişle 10 TL'lik bir paket sigaranın 8.37 TL'si vergi olarak ödeniyor. Kayıt dışı satılan sarma sigaralar ise, 2-4 TL arasında 20'lik poşetler halinde satılıyor. Hiçbir vergi ödenmiyor. Kayıt dışı açık tütünün kilosu da kalitesine göre, 60 ile 120 TL arasında değişiyor. 2016 yılında sigaradan 32 milyar TL ÖTV geliri tahsil edilirken, bu yılki hedef 36.5 milyar TL. Kayıt dışı sarmalık tütünden doğan vergi kaybının ise 7 milyar TL olduğu öngörülüyor. Açık tütünün Türkiye genelinde 15 binden fazla satış noktası olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı hızla artarken, internet ortamında bile birçok sitede açık tütün satışı yapılıp Türkiye'nin her yerine ürünler gönderiliyor. Açık tütün satan dükkanlar kapatılsa bile kısa sürede yenileri devreye giriyor.
Hürriyet

555 Dolar İle En Ucuz İnşaat Çeliği Türkiye'de 
İnşaat sektöründe çelik tartışmasının ateşi sönmüyor. Geçtiğimiz günlerde inşaatçılar yeniden iş bırakma çağrısı yapınca çelik sektörü de harekete geçti. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB), ülkelerin Ağustos 2017 satış fiyatlarını baz alarak yaptığı araştırma ile inşaat çeliğinin en düşük fiyatla Türkiye'de satıldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, Türkiye'nin iç piyasasındaki inşaat çeliği fiyatı ton başına 555 dolar seviyesinde bulunuyor. İnşaat çeliği fiyatı en yüksek ülke ton başına 1.050 dolar ile Brezilya oldu. Onu 840 dolar ile Arjantin, 606 dolar ile ABD ve 595 dolar ile Çin takip etti. İnşaat çeliği fiyatlarının Türkiye'de fahiş fiyatlarla satıldığını belirten bazı müteahhitlerin bu iddiaları mesnetsiz bir şekilde ortaya attıklarını söyleyen ÇİB Başkanı Namık Ekinci, "Türkiye, Çin, Rusya, İtalya ve Ukrayna gibi ülkelere göre daha uygun iç piyasa fiyatlarına sahip. Ülkemiz inşaat çeliği kullanıcılarının, en düşük maliyetle kaliteli ürün temin ettikleri açıktır" dedi.
Vatan

Tek Tek Yükseltiyorlar 
Türkiye ekonomisindeki canlılığı gören uluslararası kredi derecelendirme kuruşları ve kurumlar birer birer Türkiye'ye yönelik büyüme tahminlerini yükseldiyor. Fitch Ratings'ten sonra Moody's de öngörülerini yukarı yönlü revize etti. Moody's, dün yayınladığı küresel makro raporunda, Türkiye'den gelen güçlü verileri gerekçe göstererek 2017 için büyüme beklentisini yükseltti. Buna göre, 2017 büyüme tahmini yüzde 2.6'dan yüzde 3.7'ye çıkarıldı. Kuruluş, 2018 büyümesini de yüzde 3.2 seviyesinde beklediklerini açıkladı. Raporun özet kısmında Türkiye'nin yanı sıra Çin, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve Meksika gibi ülkelerden gelen beklenmedik güçlü verilerin yukarı yönlü revizyonları gerekli kıldığına yer verildi. Açıklamada söz konusu ülkelerin 2018'de de büyümelerinin devam edeceği belirtildi. ABD'nin yılın ilk yarısındaki zayıf ekonomik performansı nedeniyle ülkenin 2017 büyümesini yüzde 2.4'ten yüzde 2.2'e düşürüldü. Ocak'ta Türkiye'nin kredi notunu düşüren Fitch, Haziran'da revizyona gitmişti. Kuruluş 2017 yılı büyüme öngörüsünü yüzde 2.3'ten yüzde 4.7'ye yükselttiğini duyurmuştu. Dünya Bankası, Morgan Stanley ve Ekonomik Kalkınma ve İktisadi İşbirliği Örgütü (OECD) de Türkiye'yle ilgili büyüme tahminlerini artırmıştı.
Vatan

'Bayram Tatilinde Sağlık Hizmetleri Aksamayacak' 
Bir grup doktor, bayram tatilinin 10 güne uzatılmasının kamu çalışanlarında memnuniyet yaratıp yurtiçi turizm sektörünün hareketlenmesine katkı sağlayacak olsa da sağlık hizmetlerinde aksamaya neden olduğunu gündeme getirmişti. Habertürk Gazetesi'nin gündeme taşıdığı konuyla ilgili İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ikizceli, "Resmi tatillerde devlet hastanelerinde poliklinik hizmetleri verilmiyor. Bunun yanında toplum sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, verem savaş birimleri, halk sağlığı laboratuvarları gibi gündüz açık olan birinci basamak sağlık kuruluşları da kapalı oluyor. Durum üniversite hastanelerinde de farklı değil" diyerek, uzun tatillere itiraz etmişti.
Haber Türk
 
POLİTİKA 
Ortak Hareket Kültürüne Büyük Yarar Sağlayacak 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale'de CHP'nin öncülük ettiği Adalet Kurultayı'nın siyasi yelpazenin her kesiminden insanları buluşturduğunu, bu buluşmanın demokrasi, adalet ve huzur ekseninde yeni bir siyasi hat çizdiğini vurguladı. Ankara'ya dönüş yolunda HABERTÜRK muhabiri Düzgün Karadaş'ın da aralarında bulunduğu gazetecilere kurultayın sonuçlarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, kurultayın sadece partisine değil, Türkiye'nin siyasi, düşünsel bütün yapısına katkı sunacağınısöyledi. CHP Lideri, "Bu çalışmalar, Türkiye'deki bütün düşün adamlarına önemli rehber olacak. Çünkü her görüşten insan, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, akademisyenler, farklı konularda düşüncelerini ifade ettiler. Bu kadar geniş yelpazeden katılım bizim bir zenginliğimiz. Bu kadar yoğunluklu bir toplantı bizim Cumhuriyet tarihimizde bir ilk" diye konuştu. Adalet Kurultayı'nda sağdan, soldan, her kesimden insanların katılarak demokrasi ve adalet paydasında oluşturdukları siyasi hat üzerinden yollarına devam edeceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Buradan elde edilecek her bilgi, akademik dünyayı da diğer düşünsel dünyayı da zenginleştirecek. Bu, bizim parti programının oluşmasında, seçim bildirgesinin oluşmasında, 2019 sürecinde, ortak hareket etme ve uzlaşma kültürünün topluma yerleşmesinde büyük yarar sağlayacak" dedi.
Haber Türk

'Bildirgenin Hedefi Adalet İstencini İstismar Etmek' 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CHP'nin Adalet Kurultayı'nın ardından açıkladığı sonuç bildirgesini "Utanç belgesi" sözleriyle eleştirdi. Yazılı bir açıklama yapan Ünal, özetle şunları kaydetti: CHP, 'Adalet Kurultayı' ile adalet mefhumunu istismar etme tarzıyla siyaset tarihimize bir utanç belgesi olarak geçecek bir sonuç bildirgesi yayımlamıştır. Kurultayın sonuç belgesi; adalet, ekonomi, inanç özgürlüğü, eğitim, farklı yaşam tarzlarının güvence altına alınması, medya çeşitliliği konularında AK Parti iktidarlarının sağladığı başarıları inkâr etmenin yanında, asıl amacın "Türkiye'de hukuk yok" mesajı ile uluslararası alanda FeTÖ davalarını hükümsüz kılmak olduğu açıkça görülmektedir. Bildirgenin temel hedefi, adalet istencini istismar ederek, uluslararası alanda Türkiye'ye saldıran kesimlere altlık oluşturmak ve onlar adına uluslararası kamuoyuna içeriden seslenmektir. Kılıçdaroğlu'nun CHP'si, böylesine kutsal bir mücadeleyi meşruiyet zemininde yürütmek yerine, devletin, Anayasa'nın, mahkemelerin meşruiyeti olmadığını ifade etmektedir. Ağır bir darbe girişimi yaşamış ve bunun sonuçlarını yönetmeye çalışan, terör örgütleri ile zorlu bir mücadele verilen ülkemizde devletin çöktüğünü söylemekle ne yapılmak istendiği gayet açıktır. "Türkiye'de hukuk yok, mahkemelerde adalet yok, hâkimler iktidardan talimat almaktadır" açıklamalarıyla iç hukuk yolları yok sayılmakta, bu yolla FETÖ'cülerin doğrudan AİHM'ye başvuru yolları açılmaya çalışılmaktadır. Keza yargılamalar sonuçlandıktan sonra ise AİHM'ye bu açıklamalar ile yargı kararlarını bozmak için bir altlık sunulmaktadır. FETÖ'nün düzenlendiği MİT TIR'ları operasyonu üzerinden Türkiye'yi yargılatmayı amaçlayan büyük kumpasın bir parçası olan Kılıçdaroğlu, bugün Türk yargısına saldırarak 15 Temmuz işgalcisi FETÖ'cülerin yargılanmasını uluslararası alanda hükümsüz kılacak bir girişim içindedir. Ahlaki ve siyasi meşruiyeti gözeten bir adalet mücadelesi, Anayasa'yı 'gayrimeşru', seçilmiş hükümeti 'sivil dikta', seçilmiş Cumhurbaşkanı'nı 'diktatör' ilan ederek sokak ve örtülü isyan çağrısı yaparak yapılmaz.
Haber Türk

SPOR 
Üç Haftada Üç Kadro 
Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Süper Lig'in ilk 3 haftasında 25 kişilik takım kadrosunda 18 futbolcusuna forma verdi, bütün maçlara farklı on birler ile çıktı. Ligin ilk haftasında oynanan Atiker Konyaspor karşılaşmasına Esteban, Mas, Durica, Uğur, Pereira, Okay, Olcay, Kucka, Yusuf Yazıcı, Bongonda ve Burak 11'i ile başlayan Yanal, 2. haftada Fenerbahçe karşısında Onur ve Bero tercihleri ile ilk haftadan farklı olarak 2 değişiklik yaptı. Deneyimli teknik adam, 3. haftada ise forvet hattında sakatlığı nedeniyle Burak Yılmaz'ın yerine Rodallegaya şans tanırken, Fenerbahçe karşısında ilk 11'de başlayan Bero'nun yerine yeniden Bongonda'ya görev verdi. Sakat Castillo'nun yanı sıra Mustafa Akbaş, Kamil Ahmet Çörekçi ile genç oyuncular Uğurcan Çakır, Arda Akbulut, Abdurrahim Dursun ve Batuhan Artarslan ilk 3 haftada şansı bulamadı. Emmanuel Mas, Jan Durica, Joao Pereira ve Olcay Şahan ise geride kalan 3 haftada 270 dakika sahada kalarak takımın en istikrarlı isimleri oldu. Ligin ilk 3 haftasında 6 gol kaydeden bordo-mavililerde skora en çok katkı sağlayan isimler Burak Yılmaz, Juraj Kucka ve Olcay Şahan oldu. Burak, 2 maçta attığı 3 golle eski günlerini aratmadı. Kucka 3 maçta 1 gol ve 1 asist, Olcay Şahan ise 3 maçta 1 gol ve 2 asist yaptı. Ayrıca Rodallega 1 gol, Yusuf Yazıcı ile Mas ise 1'er asist ile skora katkı sağladı.
Milliyet

Çok Acil 8 Numara Aranıyor! 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, takımdaki sıkıntının orta sahadan çok ön bölgedeki oyuncuların verimsizliğinden kaynaklandığını söylese de sarı-lacivertli kulübün harıl harıl 8 numara aradığı ortaya çıktı. Tecrübeli hocanın yönetime verdiği raporda Emre Belözoğlu tipinde bir oyuncu istediği, ancak şu ana kadarki girişimlerden bir sonuç alınamadığı öğrenildi. Listenin ilk sırasındaki Shakhtar Donetskli Fred için Ukrayna kulübünün astronomik rakamlar talep ettiği, bu yüzden transferin gerçekleşmediği bildirildi. Josef de Souza'dan gelecek parayı tamamen 8 numara transferine aktarmayı planlayan yönetimin bu yüzden İngilizlerden bonservis ücretini peşin istediği ifade edilirken, Avrupa'da bugün sona erecek transferin döneminin ardından kendisine takım bulamayan yıldız isimlerle bir kez daha temasa geçileceği ve orta sahaya mutlaka takviye yapılacağı belirlendi. Teknik Direktör Aykut Kocaman'ın sakatlığı düzelen Mehmet Ekici'yi ön liberoda düşündüğü, Giuliano ve hem hücuma destek verecek, hem de savunmaya yardım edecek bir 8 numara ile kafasındaki ideal orta sahayı oluşturacağı bildirildi. Pas yüzdesi yüksek, dikine oynayan isimlerle yola devam etmeyi düşünen Kocaman'ın forvet bölgesine de oyuncu baktığı öğrenildi. Bu arada adı Fenerbahçe ile anılan PSG'nin Fransız yıldızı Ben Arfa'nın Türkiye'ye gelmek istemediği ileri sürüldü. Fransız medyası, tecrübeli oyuncunun takımdan kesinlikle ayrılmayacağını, gerekirse bir yıl top oynamamayı bile göze aldığını yazdı.
Milliyet

Şölen Başlıyor 
Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda artık sahada konuşma zamanı geldi. Şampiyonada ilk tur maçları 4 ayrı ülkede oynanırken, Ay-yıldızlı ekibimizin de yer alacağı D Grubu maçlarına İstanbul Ülker Sports Arena ev sahipliği yapacak. Finlandiya, İsrail ve Romanya'nın da ev sahipleri olacağı grup maçlarının ardından çeyrek finale yükselme mücadeleleri ve sonrasının adresi ise yine İstanbul ancak bu kez Sinan Erdem Spor Salonu olacak. Gruplarında ilk 4 sırayı alan takımlar, çeyrek finale yükselme maçını oynamak için Türkiye'ye gelme hakkı kazanacak. Türkiye, dev organizasyona, yeni bir coach ve değişmiş kadrosuyla çıkacak. Ömer Aşık ile Ersan İlyasova gibi önemli isimlerin yokluğunda Ufuk Sarıca, Sinan, Erkan, Semih ve Melih Mahmutoğlu gibi tecrübeli oyuncularla gençleri kaynaştırarak mücadele gücü yüksek bir ekip yaratmaya çalışacak. 12 Dev Adam, ilk tur maçlarında şampiyonanın en önemli favorilerinden bir tanesi olarak gözüken Sırbistan ile birlikte, Rusya, Letonya, Belçika ve Büyük Britanya ile karşılaşacak. İlk 4'e girmesi durumunda, C Grubu'nun ilk 4 sırasındaki ekiplerle çapraz eşleşmeye girecek milliler, grubu ilk 2 içinde bitirmesi durumunda önemli avantaj yakalayacak, aksi durumda çeyrek finale yükselme maçında büyük olasılıkla İspanya veya Hırvatistan gibi ekiplerle kozlarını paylaşacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme