4 Eylül 2017 Pazartesi

04.09.2017 Genel Gündem04.09.2017
Gündem

FETÖ Mağduru Askerler Dönüş Gününü Bekliyor 
FETÖ kumpasıyla 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şeref ve haysiyetini küçük düşürücü hareketlerde bulunmak, Türk toplumunun örf, âdet ve toplum yapısına uygun yaşamamak, içki ve kumara düşkünlük ve ahlaksızlık' gibi iftiralarla ordudan ayrılmak zorunda kalan subaylar, haklarındaki iddiaları yargıda çürüttü. Geçimlerini sağlamak için simitçilik, boyacılık, çaycılık yaparak hayatlarına devam eden ve tekrar üniformalarını giyecekleri günü bekleyen askerler Hürriyet'e konuştu... Havacı Astsubay Başçavuş Bahadır Çınar: Usulsüz bir şekilde sorgulandık. Bilinçli olarak psikolojimizi çökertip ardından ifadelerimizi aldılar. Özel hayatla ilgili abuk subuk sorular sordular. 'Cinsel eğilimin', 'Kız arkadaşın çok oldu mu', 'Alkol alıyor musun', 'Porno izler misin' şeklinde. Bize imzayı attırıp ardından ellerinde hukuki delil olmadan yaptılar. İşimizden edildik. Darbeden önceki yıllar içinde, ordu içinde biat sağlamak için bunu yaptılar. Kalkışma öncesinde planlı bir şeydi. Ordudan atıldıktan sonra İzmir'de çay bahçesi işletmeye başladım. Anayasa Mahkemesi'nde hukuk mücadelem devam ediyor. Biz atılalı 4 - 5 yıl oldu, hiçbir suçumuz yok. Halen dönemedik insanın zoruna gidiyor. Havacı Astsubay Başçavuş Alper Akdoğan: Kumpasla 2014 yılında ihraç edildim. Bu kadar ileri gideceklerini düşünmemiştik. O dönemde Hava Kuvvetleri'nin bütün birliklerinden çok sayıda kişi, her hafta Ankara'ya çağrılıyordu. Benim bilgisayarıma girmişler ve görüştüğüm insanların fotoğraflarını gösterdiler. Asılsız ithamlarla ve baskılarla kâğıt imzalattılar. Hava Kuvvetleri'ne bir ekip getirildi ve yaptıkları kıyımın ardından oralara kendilerini yerleştirdiler. 15 Temmuz'da da cezalarını buldular. Anayasa Mahkemesi'ne 'hak ihlali' başvurusu yaptım ve hukuk mücadelesini kazandım. Ordudan ilişiğim kesildikten sonra simit satarak geçimimi sağlamaya çalıştım. Geri döneceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum. Mücadelemizi kazanınca üniformalarımızla Üsteğmen Nazlıgül'ün mezarına gideceğiz.
Hürriyet


Akşener: Siyasi Yelpazede Alan Doldurmak İçin Çıkmadık 
Yeni parti kurma hazırlığı içinde olan Meral Akşener, medyada yer alan bazı değerlendirmelere yönelik bir bilgilendirme ihtiyacı doğduğunu belirterek, "Biz siyasi yelpazede bir alan doldurmak için yola çıkmış değiliz" dedi. Twitter hesabından açıklama yapan Akşener, yeni kuracağı partisine yönelik yorumlar ve eleştirilerle ilgili şu görüşleri dile getirdi: "Hareketimizi yerleşik tanımlar ve sloganlar üzerinden okumak doğru tespitlere ulaştırmaz. Biz siyasi yelpazede bir alan doldurmak için yola çıkmış değiliz. Böyle bir tavrı anlamlı da, faydalı da bulmayız. Amacımız; bizzat toplam siyaseti sağlıklı alana taşımak, rekabetçi siyasi yapıyı yeniden inşa edip milli iradenin tecellisini sağlayarak, Türkiye'nin entelektüel birikimini zenginliklere taşımaktır. Aynı zamanda son günlerde şahitlik ettiklerimiz, doğru yolda olduğumuz hususunda bize moral vermektedir; 'Gazi Mustafa Kemal'den, Aziz Atatürk'e' geçiş son derece sevindiricidir. Ayakların, Türk milliyetçiliğinden çekilerek Malazgirt Ovası'na otağ kurmaya yönelişi, Kızılelma seslenişi gayet memnuniyet vericidir. Yapının diğer yüzünden, 'Kerkük' sözcüklerinin duyulacak kadar seslendirilmesi bile, tarafımızca memnuniyetle karşılanmaktadır."
Hürriyet

Dönüş Çilesi 
10 günlük Kurban Bayramı tatilinin bitimine 1 gün kala, memleketlerine ve tatil bölgelerine gidenler, dün dönüş çilesi yaşadı. TEM yolu ve D-100 Karayolu'nun İstanbul istikameti Kocaeli kesiminde yaşanan kazalar nedeniyle trafik zaman zaman durma noktasına geldi. TEM'deki yoğunluğun bugün daha da artması beklenirken, Ordu'dan yola çıkan ve lastiği patladığı için durmak zorunda kaldığını söyleyen Hüseyin Bulak, "Ordu Ünye'den saat 05.30 sıralarında yola çıktım. Saat 14.00 sıralarında İzmit'e ulaşabildim" dedi. Tekirdağ-İstanbul karayolunda da yoğunluk nedeniyle yaklaşık 20 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Yalova'daki Topçular Feribot İskelesi'nde feribot sayısı 15'ten 17'ye çıkarıldı.
Hürriyet

Trafik Kazaları Yine Tatil Yapmadı 
Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde meydana gelen 13 trafik kazasında 12 kişi öldü, 39 kişi yaralandı. Kurban Bayramı tatilinin ilk 9 günündeki 142 kazada ise toplam 98 kişi öldü, 423 kişi de yaralanarak hastanelik oldu. Ağrı Doğubayazıt'tan ailesiyle Diyadin'deki kaplıcalara giden Serhat Bakırcay, yolda önüne çıkan köpeğe çarpmamak için manevra yaparken direksiyon kontrolünü yitirdi. Uçuruma yuvarlanan minibüsteki 4 aylık Ahmet Yasin Bakırçay ile 3 yaşındaki Belinay Bakırçay öldü. Düzce'de ailesiyle bayram ziyaretinden dönen Ramazan Toramanoğlu'nun kullandığı otomobil, önce önünde giden araca, ardından da kontrolden çıkarak refüjde bulunan aydınlatma direğine çarptı. Hurdaya dönen araçta 11 aylık Tahir bebek hayatını kaybetti. Konya'da 2'si kardeş 3 kişinin bulunduğu otomobil şarampole devrildi. Aracı kullanan Cumali Güllü ve yanındaki Turgut Özbay öldü, Ahmet Özbay ağır yaralandı. Güllü'nün çalan telefonunu açan polis, acı haberi yakınlarına veremedi. Polis telefonda "Kaza yapıp yaralanmışlar. Onlar hastanede, telefon burada kalmış" diyebildi. Tokat Erbaa'da Dursun Deveci yönetimindeki otomobil yol kenarındaki sulama kanalının menfezine çarparak takla attı. Semra Deveci (28) ve oğlu Mehmet Salih (7) yaşamını yitirdi. Adıyaman'ın Besni ilçesinde meydana gelen kazada ise İsmail Seyhan (35) yönetimindeki otomobil, kontrolden çıkarak şarampole devrildi. Kazada sürücüsü ile otomobilde bulunan eşi Sevgi, çocukları Muhammet Efe ve Ahmet Seyhan yaralandı. Besni Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralılardan 9 yaşındaki Ahmet Seyhan öldü. Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde ise Yusuf Doğan el frenini çekmeden otomobilini park edip gitti. Doğan'ın el frenini çekmeyi unuttuğu otomobil arka koltukta oturan oğlu Musa (5) ile birlikte geri giderek 3 metrelik şarampole devrildi. Küçük Musa şan eseri yara almadı.
Milliyet

Bayramda Kara Haber: 1 Şehit 
Hakkari'nin Çukurca'da, sınırın Irak tarafından PKK'lı teröristler tarafından yapılan roketatarlı saldırıda, 1 asker şehit oldu. Hakkari Valiliği'nden saldırıya ilişkin yapılan açıklamada "Çukurca İlçesi Güven Dağı batısındaki Kovan Tepe'ye sınırın Irak tarafından bölücü terör örgütü mensuplarınca yapılan roketli saldırı sonucu 1 askeri personel ağır yaralanmıştır. Yaralı askeri personel sevk edildiği Hakkari Devlet Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur." ifadeleri kullanıldı. Hakkari'den gelen şehit haberinin ardından PKK'lı 4 terörist, silahlı insansız hava aracı (İHA) ile etkisiz hale getirildi. Merkeze bağlı Kırıkdağ bölgesinde tespit edilen PKK'lı 4 terörist, silahlı İHA tarafından ateş altına alındı. Tam isabetle vurulan 4 terörist, etkisiz hale getirildi. Bombalanan bölgeye jandarma özel harekat timleri sevk edildi. Bölgede hava destekli geniş çaplı operasyonların devam ettiği bildirildi.
Milliyet

AK Parti'den Meral Akşener Yorumu: 'Nerede Uçacak, Nereye İnecek Bilmiyorum...' 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: "Siyaset tarzımız, siyasette konuşlandığımız alan ve yer itibarıyla bir boşluk olduğu kanısında değilim. Kanatlanır kalkarsa nereye konacaklarını hep birlikte göreceğiz." AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Meral Akşener liderliğinde kurulacak 'Merkez Demokrat Parti' ile ilgili görüşlerini açıkladı. Türkiye'de sağdan sola, doğudan batıya, her alanda ve renkte 80 dolayında parti olduğunu hatırlatan Yazcı şunları söyledi: "İnsan merkezliyiz, muhafazakar demokrat teşkilatlarımızla yerli ve milli bir partiyiz. Biz, hiçbir boşluk bırakmamışız. Sözünü ettiğiniz kişi (Akşener) ve arkadaşları nasıl konuşlanacak, kalkabilecek mi? Nerede uçacak, nereye inecek bilmiyorum. Gelsin girsin de o zaman konuşuruz. Ben o alanda bir boşluk görmüyorum. Siz kendinize ne derseniz deyin, 'merkez' falan demekle bu işler olmaz. Bu işi millet takdir eder. Siyaset tarzımız, siyasette konuşlandığımız alan ve yer itibarıyla bir boşluk olduğu kanısında değilim. Şayet dediğiniz kişi de (Akşener) kanatlanır kalkarsa nereye konacaklarını hep birlikte göreceğiz. O zaman konuşuruz." "Akşener'in liderliğinde kurulacak partinin 2019'daki seçimlerde oyları böleceği, AK Parti'nin en az bir seçimi kaybedeceği"ne ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Yazıcı, "Bu iddiaların gerçekle bağdaşır tarafını görmüyorum. 'Ben şimdi geleceğim, topladım, parti kuracağım...' Görelim bakalım gelecek mi, gelebilecek mi? Bulunduğu yerden kanatlanabilecek mi? Kalkacak mı? Kalkarsa ne kadar uçacak, nereye duracak, nereye konuşlanacak? Onları bir görelim" diye konuştu.
Vatan

Eren'i Şehit Eden Teröristler Takipte 
Trabzon Maçka'da Astsubay Ferhat Gedik ile 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden teröristlerle ilk temas sağlandı. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin de harita üzerinde operasyon incelemesi yaptı. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, 15 yaşındaki Eren Bülbül ile Astsubay Ferhat Gedik'in şehit edildiği Trabzon'un Maçka ilçesine gitti. Bayramda Maçka Jandarma Komutanlığı'nı ziyaret eden Orgeneral Çetin, bölgedeki operasyonlarla ilgili bilgi aldı, Maçka vadilerinin yer aldığı harita üzerinde detaylı incelemelerde yaptı. Haritada Gümüşhane sınırı ve vadilerde bazı noktaların işaretli olduğu görüldü. Ziyaretten önce şehit Eren Bülbül'ün ailesini ve mezarını da ziyaret eden Orgeneral Çetin, "Eren'imiz şehit oldu. Bunu yapan hainler er geç yakalanacak. Askerlerimiz her yerde didik didik o teröristleri arıyor" dedi. Trabzon'da vatandaşlarla da bayramlaşan Çetin, "24 saat emrinizdeyiz. Halka hizmet Hakk'a hizmet düsturuyla hareket ediyoruz. İnsanı seven, toplumu kucaklaşan bir anlayışla işimizin kölesi, vatandaşımızın hizmetkarıyız. Velinimetimiz ve varolma sebebimiz siz vatandaşlarımıza hizmetle mükellefiz" diye konuştu. Bu arada 'Eren Bülbül' adı verilen operasyonda önceki gün önemli bir gelişme yaşandı. Güvenlik güçlerince 3 kişi oldukları tahmin edilen terörist grubun, bir telsiz konuşması yapmasının ardından, kente 120 kilometre uzakta bulunan Doğankent-Kürtün mevkii Gümüşhane sınırı kırsalında oldukları belirlendi. Bunun üzerine bölgede bulunan özel ekiplerin helikopterle bahse konu kırsala giderek arama- tarama faaliyetlerini bu noktalarda yoğunlaştırdığı öğrenildi.
Vatan

Dünya  
İki Başbakan Adayı Düelloda: Ana Gündem Türkiye Oldu 
Almanya'da başbakan adayı iki liderin televizyon düellosu Türkiye'ye karşı daha sert politika mesajları üzerinden ilerledi. Başbakan Angela Merkel, Türkiye'yle üyelik müzakerelerinin sona erdirilebilmesi için AB'nin ortak kararı gerektiğini hatırlatırken, Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz, "Başbakan olayım; müzakereleri ve üyeliğe hazırlık yardımını hemen durdururum" dedi. Schulz, "Türkiye ile mülteci sözleşmesini de fesheder misiniz" sorusuna, "Hayır" diyerek, bu sözleşmenin iki tarafın da yararına olduğunu savundu. Merkel, "Ben hiç bir zaman üyelikten yana olmadım. Üyeliğe hazırlık yardımlarının dondurulmasına hemen varım. Türkiye'nin AB üyesi olamayacağı gayet açık. Ama içerideki vatandaşlarımı kurtarmak için görüşmeleri kesmemem gerekir" diye konuştu. Türkiye'nin demokratik değerlerden uzaklaştığını savunan Merkel, seyahat uyarısını sertleştirmeyi, Dünya Bankası ve Yatırım Bankası'nın kredileri yanında Hermes Kredileri konusunda alacakları tedbirleri görüştüklerini söyledi.
Hürriyet

K. Kore'den Deprem Yaratan Deneme 
Kuzey Kore kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasını denerken, deneme 6.3 şiddetinde bir depreme neden oldu. ABD Başkanı Trump ise "Kuzey Kore tek bir şeyden anlar" açıklaması yaptı. Kuzey Kore, uzun menzilli füzelere takılabilecek bir nükleer silahı başarıyla test ettiğini duyururken bu deneme dünyada büyük bir şok ve endişe yarattı. Kuzey Kore yönetimi, dün sabah saatlerinde sismolojistlerin yer sarsıntısını tespit etmelerinden kısa süre sonra, altıncı nükleer denemelerinin "mükemmel bir başarıyla" sonuçlandığını açıkladı. Pyongyang yönetimi, atom bombasından çok daha güçlü bir silah olan hidrojen bombasını denediklerini bildirdi. Güney Koreli yetkililer, denemenin Punggye-ri nükleer tesisinin bulunduğu Kiliju bölgesinde gerçekleştiğini bildirdi. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) sarsıntının büyüklüğünü 6,3 olarak açıkladı. Güney Kore Meteoroloji Kurumu ise bu "yapay depremin" bir önceki denemede görülenden 9,8 kat daha güçlü olduğunu duyurdu. Bu Kuzey Kore'nin yaptığı en kuvvetli nükleer deneme olarak kayıtlara geçti. Pyongyang yönetimi, denemeden önce hidrojen bombasını uzun menzilli füzelere koyabilecek kadar küçülttüklerini açıklamış ve ülkenin lideri Kim Jong-un resmi medyanın hidrojen bombası olduğunu söylediği bombanın yanında görüntülenmişti. Nükleer deneme, Güney Kore, Kuzey Kore'nin en yakın müttefiki Çin ve Rusya tarafından da kınandı. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, nükleer denemeye "mümkün olan en güçlü tepkinin" verilmesini istedi ve buna "Kuzey Kore'yi tamamen tecrit eden" yeni BM Güvenlik Konseyi ambargolarının dahil olması gerektiğini vurguladı. Çin ise "Kuzey Kore'nin uluslararası toplumun yaygın muhalefetini görmezden gelip yine bir nükleer deneme yaptığını" açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında ayrıca, "Çin hükümeti buna karşı kararlı muhalefetin ve güçlü kınamasın ifade eder" denildi. Rusya da nükleer denemenin uluslararası hukuku hiçe saydığını belirtip, ilgili tüm taraflara görüşmeler yapılması çağırısında bulundu ve bunun Kore Yarımadası'ndaki sorunları çözmenin tek yolu olduğunu söyledi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, denemeyi kışkırtmanın yeni bir boyutu olarak değerlendirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Bu deneme Kasım 2016'da kabul edilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2321 nolu kararının yine açık ihlalini teşkil etmektedir." ifadesini kullandı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise, Kuzey Kore'nin BMGK kararlarını bir kez daha ihlal ettiğine dikkati çekerek, "Deneme çok kışkırtıcı bir hareket, bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ediyor." dedi.
Milliyet

Arakanlıların Bekleyişi Sürüyor 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Myanmar'ın Arakan (Rakhine) eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Bangladeş'e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 73 bine yükseldiğini bildirdi. BMMYK'nın Bangladeş'teki Bölge Sözcüsü Vivian Tan, Arakan'da ordu operasyonlarının başladığı 25 Ağustos'tan bu yana 73 bin sivilin Bangladeş'e geçtiğini söyledi. Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında çok sayıda Arakanlı Müslüman sivil hayatını kaybetti. Saldırılarda 60'tan fazla köy hedef alınıp bu köylerden onlarcası yakıldı. On binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği sebebiyle bölgeden kaçmaya çalışırken siviller kara ve deniz yoluyla Myanmar'dan Bangladeş'e geçmeye çabalıyor. On binlerce Arakanlı Müslüman'ın sınır bölgesindeki bekleyişi sürüyor. Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı saptanamıyor.
Milliyet

'Toksik Felaket' Kapıda 
Teksas eyaletini vuran Harvey Kasırgası ve ardından gelen sel felaketinden en fazla etkilenen kent olan Houston, su baskınları nedeniyle yeni bir çevresel felaketin eşiğinde. Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA), seller nedeniyle kent çevresindeki onlarca toksik atık alanının sular altında kaldığını belirledi. Associated Press (AP) haber ajansı, EPA görevlilerinin suların çekilmemiş olması nedeniyle bahsi geçen atık alanlarının birçoğunu yerinde denetleyemediğini, bu nedenle oluşan zararın tam olarak bilinmediğini duyurdu. EPA yönetimi, Houston çevresindeki atık alanlarının en kısa zamanda temizlenmesinin birinci önceliklerini olduğunu açıkladı, ancak AP, Trump döneminde yüzde 30'luk bir bütçe kesintisi yaşayan ajansın Houston'daki olası çevre felaketini engellemede fazla etkili olamayabileceği yorumunda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, Harvey Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin aileleri ve afetten etkilenenler ile görüşmek üzere bir hafta içerisinde ikinci kez Houston'a gitti. Eşi Melania ile birlikte afetzedeler için kurulan yardım merkezini ziyaret eden Trump'ın, merkezde kalan vatandaşlarla yakından ilgilendiği gözlendi. Eşiyle birlikte yemek dağıtımına katılan Trump daha sonra, oyun oynayan çocuklarla bir sure sohbet etti. Bu sırada Trump yanına yaklaşan bir kız çocuğunu havaya kaldırarak öptü. Trump, geçtiğimiz gün Harvey Kasırgası'ndan etkilenen 1 milyon kişiye, kişisel servetinden 1 milyon dolar bağış yapacağını açıklamıştı.
Vatan

Ekonomi 
Dolar: 3,4266-3,4276                     
Euro: Euro 4,0718-4,0731
Sterlin: 4,4399-4,4492
Gram Altın: 146,7874-146,8403

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 180 Gün Brifingi: Plana Revizyon 
Hükümetin, önümüzdeki dönem için en önemli başlık olarak belirlediği ekonomide 180 günlük planın hazırlıkları bir türlü tamamlanmadı. Alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak plan birkaç kez revize edildi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bakanlarla görüşmeler yaptı. Hükümet temsilcilerinin her fırsatta, ekonominin önümüzdeki günlerde en önemli başlık olacağını söylemesine karşın, hazırlıkları bir türlü bitmeyen 180 günlük plan merak konusu oldu. Planın bir kaç kez revize edildiği ve son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bakanlardan tek tek brifing aldığı öğrenildi. Haziran ayında, yıl sonuna kadar olan 180 günlük süre hesaba katılarak ilan edilen ve bakanlıkların yeni dönemdeki çalışmalarının önemli başlıklarından oluşması beklenen planın açıklaması bir kaç kez ertelendi. Bakanların hazırladığı projelerin revize edildiği öğrenildi. Kabinede yapılan değişiklikten sonra yeni bakanların projeler hakkında bilgilendirilmesi ve önerilerinin alınması süreci daha da uzattı. Önümüzdeki günlerde açıklanacağı dile getirilen plan konusunda, Erdoğan'ın bakanlardan projeler ve öncelikler konusunda doğrudan brifing aldığı belirtildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanının seçime kadar iki dönem olarak planlanan çalışmayı yürütecek bakanlık kadroları konusunda da inisiyatif kullandığı öğrenildi. Erdoğan'ın üst düzey bürokraside görev alacak isimlerle ilgili önerilerde bulunduğu, kadro değiştirmek isteyen bakanlara, "Sen önerileri getir, bir de ben bakayım" dediği öne sürüldü. Planın, acil olmayan kamu yatırımların durdurulması, eldeki kaynakların reel sektörün canlandırılması, küçük ve orta ölçekli yatırımcıların rahatlatılması üzerine kurulduğu iddia ediliyor. Planda, genç girişimcilere destek verilmesi, bunun için Kalkınma Bankası'nın devreye sokulması, engelli ve kadın istihdamına yönelik teşviklerin yeniden ele düzenlenmesinin yer aldığı belirtiliyor. Önceliğin, 2019'da yapılacak seçimlerde avantaj sağlayacak projelere verdiği kaydediliyor. Çalışmalar sürerken, bakanlara, 180 günlük plana girecek projeleri, 10'ar başlıkla sınırlandırmaları istenmişti. Başbakanlık müsteşarının başkanlığında, bakanların müsteşarlarından oluşan ekip, pakete ön şeklini vermişti. Ardından da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bir seri toplantı yapılmıştı. Erdoğan'ın bakanlardan aldığı brifinglerin ardından, son şekli verilen 180 günlük planın açıklanma aşamasına geldiği öne sürülüyor.
Hürriyet

Kayıt Dışına Karşı Defterler İnternete 
Maliye Bakanlığı kayıt dışı ekonomi ile mücadele için yeni yöntemler geliştiriyor. Öncelikle basit usul mükellef ve işletme tutan mükelleşerin kayıtları Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) internet sitesinde tutulacak. Yaklaşık 2 milyon mükellefin defterleri artık internet ortamında doldurulacak. Bu projeyle birlikte kayıt dışı ekonomi için mükelleşerden alınan mal ya da hizmet alış ve satışlarını gösteren Ba ve Bs formları da buradan alınacak. İkinci önemli adım ise hazır beyannamede olacak. Maliye Bakanlığı evsahipleri için gayrimenkul sermaye iradı beyanlarını yani kiralardan elde edilen gelirler için hazır beyanname sistemini getirdi. Orta vadede ticari kazanç ve serbest meslek erbabı için de bu sistemi getirmeye hazırlanıyor. Maliye Bakanlığı hem mükellefe kolaylık hem de kayıt dışılığı azaltmak için defterlerin internet ortamında tutulmasına yönelik bir çalışma başlattı. Büyük ticari işletmeler kayıtlarını bilanço esasına göre tutuyorlar. Daha küçük mükelleşerde ise basit usul mükellef ve defterlerini işletme hesabına göre tutan mükelleşer var. Kendi işini yapan ve alış ve satışları ile gayri safi hasılası her yıl belirlenen limitlerin altında kalan mükelleşer basit usul olarak kabul ediliyorlar. Marangoz, kasap, kantin işletmeciliği yapan mükelleşer Maliye Bakanlığı'nın belirlediği sınırların altında alım satım yapmışlarsa basit usul olarak kabul ediliyorlar. Maliye Bakanlığı'nın belirlediği sınırları aşanlar ise işletme hesabına göre defter tutuyorlar. Maliye Bakanlığı yetkilileri, bu mükelleşerin her sene defterlerini kendilerinin tuttuğunu ya da muhasebeciye tutturduklarını belirterek, "Kırtasiyeden defter alıp noterden tastik ettiriyorlar ya da bilgisayar çıktısı alıp noterden tastik ettiriyorlar. Biz de mükelleşere bu hizmeti sunmaya başlayacağız. Artık mükelleşer defterlerini Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet portalı üzerinden tutabilecekler. Vatandaş burada fiziki ortamda defter tutmaktan kurtuluyor. 5 yıl saklama mecburiyeti var, bundan da kurtulacak. Maliyeti düşecek. Yine muhasebeci aracılığıyla yapmak istiyorsa GİBinternet sitesinden tutacak. Son derece modern ve basit olacak" dediler. Kayıtların internet ortamında tutulmasını takiben Maliye bir sonraki adıma geçecek. Kayıtdışı ekonomiyle mücadele için mükelleşerden alış ve satışları gösteren Ba ve Bs formları var. Maliye Bakanlığı bu formları toplayarak çapraz kontrol yapıyor ve malların gerçek alım değerlerini kontrol ediyor. Bir sonraki adımda da bu formlar kaldırılarak internet ortamındaki defterlerden Maliye bilgileri alacak.
Hürriyet

Fazla Mesaide Yenilik 
Bir işçi haftada 45 saat çalışabilir. Bunun üzerindeki her saat fazla mesaiye giriyor. İşçinin onayı olmadan yaptırılan fazla mesai haklı fesih sebebi sayılıyor. Son düzenlemeyle her yıl alınması gereken onay şartı esnetildi. Fazla mesai, çalışma hayatında en çok konuşulan konuların başında geliyor. Hemen hemen tüm çalışanlar hayatında bir kez dahi olsa fazla mesai yapmıştır. Bu konuda işçinin bilmediği veya unuttuğu konular olabiliyor. Son yapılan düzenlemeyle buna bir yenisi daha eklenmiş oldu. 4857 sayılı İş Kanunu'na göre; haftalık çalışma saati 45 saat. Bunu aşan süre fazla mesaiye giriyor. İşveren, fazla mesai yaptırmak istediği işçiden her yılın başında 'yazılı onay (muvafakat)' almak zorundaydı. Aksi durumda işçiye, iş akdini feshetme hakkı doğuyordu. Ancak Kurban Bayramı'ndan hemen önce 25 Ağustos'ta yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle bu konu esnetildi. Artık patronun her yıl fazla mesai onayı almasına da gerek kalmayacak. Peki sistem nasıl işleyecek? Bundan sonra işçinin işe girişte sözleşmesi yapılırken veya ihtiyaç doğduğunda onay vermesi yeterli olacak. Düzenleme tek taraşı yapılmadı. Eğer işçi fazla mesai yapmak istemezse verdiği onayı 30 gün öncenden işverene yazılı bildirimde bulunarak geri alabilecek. Ancak, iş kaybı endişesiyle bunun pratikte zor olacağı iddia ediliyor.
Posta

Tasarruf Yok 
Gümrük Bakanlığı tarafından yapılan tasarruf araştırmasına göre; halkın tasarruf yapma oranı yüzde 14'te kaldı. 7 bölgeden 26 kent merkezinde, 18-69 yaş arası 1650 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen araştırmaya göre; halkın yüzde 56'sı gelir yetersizliği nedeniyle yüzde 26'sı ise borçları olduğu için tasarruf yapamıyor. Türkiye'nin yüzde 27'sinin otomobil sahibi olduğuna dikkat çekilen araştırmada, otomobil sahiplerinin yüzde 10'unun 2-3 yılda bir otomobilini değiştirdiği, ortalama değişim süresinin ise 6.2 yılda bir olarak görüldüğü ifade edildi. Halkın yüzde 66'sı her gün ekmek satın alırken, yüzde 96.8'i ambalajsız ekmek tüketiyor. Bir vatandaş bir seferde ortalama 3 ekmek alıyor. Araştırmaya göre; 100 kişiden 9'u ekmeği çöpe atma eğilimi gösteriyor. Haftada kişi başı 226 gram ekmek tüketilmeden çöpe atılıyor. Türkiye'de her 100 kişiden 84'ünde akıllı telefon var. Her 100 kişiden 7'si yılda bir, 17'si iki yılda bir telefon değiştiriyor. Ortalama akıllı telefon değiştirme süresi 3.2 yılda bir olarak hesaplandı. Gazete, kitap, dergi için para harcamak, kamuoyunun yüzde 57'sinin için zorunlu ihtiyaç olarak algılanırken taksiye binmek, abur cubur tüketmek, dışarıda yemek yemek, tatile gitmek, kültür sanat konularına para harcamak ihtiyaç dışı tüketim olarak görülüyor. Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, "Tasarruf sadece finansal olarak değil, israf önlenerek de yapılabilir" dedi.
Posta

Parola: Hızlı Büyüme Daha Fazla İstihdam 
Hükümet, mali disiplinden taviz vermeden ekonomide daha hızlı büyüme ve daha fazla istihdam parolasıyla harekete geçti. Başbakan Binali Yıldırım, "Daha fazla üreten, daha hızlı büyüyen ve daha fazla istihdam oluşturan bir ekonomi ile müreffeh bir toplum olma yönünde yol kat edeceğiz" dedi. Binali Yıldırım, "Daha fazla üreten, daha hızlı büyüyen ve daha fazla istihdam oluşturan bir ekonomi ile müreffeh bir toplum olma yönünde önemli bir yol kat etmiş olacağız" dedi. Yıldırım, "2018 yılında da 2017 performansını kalıcı kılacak büyümeye devam edeceğiz. Yoğun işgücü katılım oranları, oluşturduğumuz istihdam artışlarının işsizliği düşürücü etkisini sınırlasa da bu katılımlar ekonomiye güveni gösteriyor. Ertelenmiş yeni yatırım kararlarının 2017 yılının ikinci yarısında ve 2018 yılında hayata geçmesini bekliyoruz. Cari açığımızın yaşanan gelişmelere rağmen kontrol edilebilir seviyede olmasında ihracatımızın güçlü performansının payı büyük" mesajlarını verdi. Ekonomideki son gelişmelere ilişkin açıklamalar yapan Yıldırım, 15 Temmuz menfur darbe girişiminin ardından ekonominin güçlüklerle karşılaştığını belirterek, "Hükümetimizin aldığı önlemler sonucunda bu güçlükler bertaraf edildi. Merkez Bankamız kasım ayından itibaren başlayan kurdaki dalgalanmaya karşılık zamanında aldığı önlemlerle döviz kuruna istikrar kazandırdı" dedi. Kredi Garanti Fonu kefaletiyle güçlük çeken firmalara 250 milyar TL tutarında kaynak oluşturulduğuna dikkati çeken Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Ekonomimizin temel taşlarından olan KOBİ'lerin finansmana erişimi Kredi Garanti Fonu yoluyla kolaylaştırıldı. 21 Ağustos 2017 itibariyle KGF kapsamında bankalarca 322 bin kredi adedi ve 201 milyar TL kredi büyüklüğüne ulaşıldı. Kefalet büyüklüğü ise 179 milyar TL oldu. Bu kaynağın yüzde 97'sini işletme kredileri için, yüzde 3'ünü ise yatırımlar için kullandırdık. Kullanılan kaynaklar özellikle zor durumdaki işletmelerin rahat çalışmalarını sağladı, bir kısmını da kapanmaktan kurtardı, bir kısmının ise kapasite kullanım oranlarını artırdı." 2017 yıllarında uygulamaya konulan KOSGEB sıfır faizli işletme kredilerinden yararlanan esnaf ve sanatkârın ilaveten "faiz destekli kredi" kullanmasının önündeki engeli kaldırıldıklarını da belirten Yıldırım, "Bu uygulamalarımız sayesinde firmalarımıza ve esnafımıza nefes aldırdık, ekonomimizin çarklarını döndürdük" diye konuştu.
Milliyet

Hiç Harcamadan 12.5 Yıl 
İstanbul'da 100 m2'lik bir ev sahibi olabilmek için hiç harcama yapmadan 12.5 yıl çalışmak gerekiyor. 1 yıllık çalışma karşılığında İstanbul'da 8, Ankara'da 20, Bursa'da 15 m2 ev alınabiliyor. Türkiye Veri İşleme Merkezi'nin (TUVİMER) araştırmasına göre, bir yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabilen İstanbullu'nun, 100 metrekarelik bir konut için hiç harcama yapmadan 12,5 yıl çalışması gerekiyor. TUVİMER, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan "İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla" datasını kullanarak İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa'da yaşayanların gelir durumu ile gayrimenkul kira ve satış değerleri üzerinden ne kadar sürede konut sahibi olabileceklerini ölçtü. "İller Arası Farklılaşan Barınma Odaklı Satın Alma Gücüne Yönelik Değerlendirme Raporu" başlıklı araştırmadan derlenen bilgilere göre, İstanbul, en zor konut alınan kent olarak belirlendi. Türkiye'nin en kalabalık 5 kentinde en yüksek konut metrekare değeri 5 bin 418 lira ile İstanbul'da olurken, İstanbul'u 3 bin 89 lira ile İzmir, 2 bin 250 lira ile Antalya, bin 955 lira ile Bursa ve bin 830 lira ile Ankara izliyor. Bir metrekarelik konutun ortalama aylık kira değeri İstanbul'da 21 lira, İzmir'de 13 lira, Ankara'da 10 lira, Bursa ve Antalya'da 9'ar lira oldu. TÜİK'in "İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla" verisine göre, kişi başına düşen yıllık gelirin en fazla olduğu kent 43 bin 645 ile İstanbul olarak belirlendi. İstanbul'u 36 bin 680 lira ile Ankara, 31 bin 178 lira ile İzmir, 29 bin 946 lira ile Bursa ve 29 bin 692 lira ile Antalya takip etti. Söz konusu kentlerde yer alanların kişi başına düşen yıllık gelirleri ile kentlerdeki ortalama konut metrekare satış fiyatları baz alındığında, İstanbul'da çalışan bir kişi, bir yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabiliyor. Bir yıllık geliriyle Ankaralılar 20 metrekare, Bursalılar 15 metrekare, Antalyalılar 13 metrekare, İzmirliler ise bir evin 10 metrekaresine sahip olabiliyor. Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu kent İstanbul olsa da, satılık metrekare konut fiyatlarının yüksek kalması, İstanbulluları söz konusu kentler arasında "bir yıllık geliriyle en az konut metrekaresi alabilen" kent yapıyor.
Vatan

Havuz Problemi Çözdü, Prim 660 Liraya İndi 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 'Riskli Sigortalılar Havuzu' sistemi ile trafik sigortasındaki sorunların giderildiğini söyledi. Uygulama sayesinde, geçtiğimiz Mart ayında ortalama 864 lira olan primin 660 liraya kadar düştüğünü açıkladı. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 12 Nisan'da yürürlüğe konulan zorunlu trafik sigortasına ilişkin tavan fiyat (azami prim) uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının ardından kurulan 'Riskli Sigortalılar Havuzu' sistemi sayesinde başta vatandaşlar olmak üzere, sigorta şirketlerinin ve acentelerin poliçe düzenleme sürecinde yaşadıkları sorunları giderdiklerini açıkladı. Bu uygulama öncesinde Mart ayı itibarıyla ortalama primin 864 lira olduğunu belirten Şimşek, Temmuz'da rakamın yaklaşık yüzde 24 düşüşle 660 liraya indiğini söyledi. Uygulamayla zorunlu trafik sigortası primlerinin makul seviyelere çekilmesi hedefine önemli ölçüde ulaşıldığının altını çizen Şimşek, buna karşın tavan fiyat sonrasında bazı sigorta şirketlerinin özellikle hasar riski yüksek araç grupları için poliçe düzenlemekten kaçındıklarının tespit edildiğini anlattı. Riskli Sigortalılar Havuzu ile riskin bazı şirket veya şirketler üzerinde yoğunlaşmasının engellendiğini, bu gruptaki araçların sigortasız kalmasının önüne geçtiklerini vurgulayan Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: "Havuzun kapsamı, zorunlu trafik sigortasındaki toplam poliçe adedinin yüzde 8'ini ve prim üretiminin yüzde 30'unu oluşturuyor. Havuz kapsamında olan araç gruplarının ortalama primlerinde bu yılın Mart ile Temmuz ayları arasında yaklaşık yüzde 24 düşüş gerçekleşti. Hazinenin başarılı uygulamalarıyla sigorta şirketleri tavan fiyat altında rekabete başladı."
Vatan

Spor 

Ruh Kalmamış 
A Milli Futbol Takımı'nın, Ukrayna karşısında ortaya koyduğu futbol büyük tepki almıştı. Teknik direktör Lucescu başta olmak üzere futbolcuların vurdumduymaz davranışları ise 'bu takımda ruh kalmamış' yorumlarına neden oldu. 2018 Dünya Kupası Elemeleri'nde I Grubu'nda mücadele eden Türkiye, Mircea Lucescu yönetiminde yeni bir döneme girmişti. Milli formaya veda eden Arda Turan'ı ikna eden Lucescu, yıllar sonra Emre Belözoğlu'na da milli takım kapılarını açmıştı. Grup maçlarına kötü başlayan Türkiye için Ukrayna maçı büyük bir değişimin kapısını açacaktı. Ancak beklenen olmadı. Türkiye, ortaya konulan kötü futbol ve alınan 2-0'lık yenilginin ardından şansını mucizelere bırakırken, başta Lucescu olmak üzere futbolcuların vurdumduymaz görüntüleri ise yenilginin de önüne geçti. Kameralara takılan görüntülerde; 1-0 geride olduğumuz dakikalarda yedek kulübesinde esneyen Lucescu ön plandaydı. Milli futbolcuların yedek kulübesinde cep telefonlarıyla video izlemeleri de büyük tepki çekti. Bir taç atışını birbirinden habersiz Arda ve Şener'in aynı anda kullanması ise "Takım içindeki kopukluğun" en büyük göstergesi oldu. Tüm bu görüntüler "Milli Takım'da ruh kalmamış" şeklinde yorumlandı. Hırvatistan maçına az bir zaman kala bu olumsuzlukların ne kadar değişeceği ise merak konusu.
Posta

Markovic Sürprizi 
Transfer çalışmalarını sürdüren Fenerbahçe'nin gündemine 2015- 2016 sezonunda Sarı-Lacivertli formayı giyen Lazar Markovic geldi. İngiliz Daily Express gazetesi, Fenerbahçe'nin 23 yaşındaki Sırp oyuncuyu kiralamak için Liverpool'a başvurduğunu yazdı. Sağ kanatta görev yapan Markovic sürati ve sürekli hücumu düşünmesi nedeniyle Fenerbahçe taraftarının sevgilisi olmuştu. Liverpool, Markovic'i geçen sezon Sporting Lizbon ve Hull City'ye kiralamıştı. Fenerbahçe'nin bir başka adayı ise Brezilyalı sol açık Dudu. Palmeiras'ta forma giyen 25 yaşındaki oyuncu forvette de oynayabilmesi nedeniyle tercih ediliyor. Fenerbahçe'nin şartları zorlayarak Palmeiras'a bonservis için 8 milyon euroluk teklif yaptığı da iddia ediliyor. Sezona kötü başlayan Fenerbahçe'de Aykut Kocaman şampiyonluğa inancını her fırsatta belirtiyor. Başarılı teknik adam 1.5 ayda oynayacakları 6 kritik maçın kaderlerini etkileyeceğini söyledi. Kocaman şunları söyledi: "Yeni oyuncular aramıza katılacak. Bu sezon aldıklarımız da uyum sürecini atlatıyor. Fenerbahçe kesinlikle şampiyon olacak. 9 Eylül'de Başakşehir ile başlayacak, Alanya, Beşiktaş, Akhisar, Malatya ve Galatasaray ile devam edecek 6 kritik maç sonunda lider olmayı hedefliyoruz."
Posta

Yeni Jokerler Yasin Ve Tarık 
Teknik Direktör Tudor, Asamoah transferinin son dakikada gerçekleşmemesi nedeniyle ihtiyaç halinde Yasin'i sağ bekte, Tarık'ı ise savunmanın solunda kullanmaya karar verdi. Sportif Direktör Cenk Ergün'le görüşen Hırvat hoca 8 Eylül'e kadar büyük bir fırsat çıkmaması halinde defansa takviye istemediğini bildirdi. Galatasaray'da, Juventus'un son dakikada karar değiştirmesi yüzünden gerçekleşmeyen Asamoah transferinin ardından yeni bir yol haritası şekillendi. Buna göre Cim-Bom'da çok büyük bir sürpriz olmazsa beklere takviye yapılmayacak. Teknik Direktör Igor Tudor, sağ bekte Yasin Öztekin'i, sol bekte ise Tarık Çamdal'ı alternatif isim olarak belirledi. Hırvat teknik adama göre özellikle Yasin Öztekin sağ bekte Mariano'ya alternatif olabilir. Tudor önceki gün Eyüpspor ile oynanan hazırlık maçında Yasin'in bu bölgedeki performansına geçer not verdi. Sarı-kırmızılı teknik adam, sol bek için ise 8 Eylül'e kadar çok büyük bir fırsat transferi olmadığı sürece Martin Linnes'in yeterli olduğunu Futbol Direktörü Cenk Ergün'e bildirdi. Geçen sezonun tamamında Eskişehirspor'da sol bek oynayan ve antrenmanlarda da hırslı bir görüntü çizen Tarık Çamdal'ın iyi bir yedek olabileceğini düşünen Tudor, genç oyuncunun takımda kalabileceğini ifade etti. Galatasaray'da Asamoah defteri tamamen kapanmadı. Sarı-kırmızılılar yaz döneminde kadrosuna katamadığı Ganalı futbolcuyla irtibatı kesmeme kararı aldı. Cim-Bom ara transfer döneminde Juventus'un izin vermemesi halinde yıldız futbolcuyu gelecek sezon bedelsiz olarak kadrosuna katacak.
Milliyet

Fikret Orman: Şüphesiz En İyi Kadroya Sahibiz 
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, kulübün resmi dergisinin eylül ayı sayısındaki yazısında iddialı ifadeler kullandı: "Şüphesiz Türkiye'nin en iyi kadrosuna sahibiz. Göreceksiniz ki, takımımızın başında olmasından gurur duyduğumuz Şenol Güneş ile daha nice zaferler kazanacağız. Tarihimizdeki üç sezon üst üste şampiyonluğu, hatta Avrupa'da da önemli zaferler elde edeceğimize gönülden inanıyorum." "Beşiktaş, Türkiye'nin sınırlarını aşmış, dünyada adından en çok söz ettiren kulüplerden biri haline gelmiştir. "Come to Beşiktaş" sloganıyla hazırlanan videolar bir buçuk milyardan fazla görüntülendi. Çin devlet televizyonu Vodafone Park'tan ve müzemizden canlı yayın yaptı." "Üç yıldızlı formalarımızın satışında kısa sürede rekor rakamlara ulaştık. Beşiktaş için bir kuruş bile harcayan taraftarımızın Beşiktaş'ın başarısında payı vardır. Bu nedenle hepinize çok teşekkür ediyorum."
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme