6 Eylül 2017 Çarşamba

06.09.2017 Genel Gündem

06.09.2017

GÜNDEM

Adli Yıl Çıkışları 
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit adli yıl açılış töreninde, FETÖ mensuplarını iade etmeyen ülkeleri eleştirdi, 15 Temmuz öncesi hâkim ve savcıların üçte birinin 'terörist faaliyetlerin odağında olduğunu' belirtti. Cirit, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin, Anayasa Mahkemesi üyelerinden daha düşük maaş aldığını da belirterek "Maalesef verilen sözler tutulmamıştır" dedi, farkın giderilmesini istedi. YARGITAY Başkanı İsmail Rüştü Cirit dünkü adli yıl açılış töreninde, isim vermeden başta ABD olmak üzere firari FETÖ elebaşılarını iade etmeyen ülkeleri, 'gerçeğin ortaya çıkmasını engellemek' ve 'samimiyetsizlik'le suçladı. Cirit, Suriyeli Aylan bebeği örnek göstererek, Türkiye'nin dünyanın vicdanını tek başına temsil ettiği ancak terörle mücadelesinde destek görmediği mesajı verdi. Cirit, Yargıtay Konferans Salonu'nda düzenlenen adli yıl açılış konuşmasında, yargı sistemindeki ağır iş yükünü anlatırken, "1 milyon 292 bin 700 dosya inceleme bekliyor. Bu dosyaları iki yılda eriteceğiz" dedi. Cirit, kıdemli hâkimlerin önemine dikkat çekti ve Yargıtay'da görevli tetkik hâkimlerinin yüzde 37'sinin 2013'ten sonra göreve başladığını vurgulayarak, alınan ve ayrılan hâkim-savcılar konusunda kendilerine görüş sorulmamasını eleştirdi. Cirit'in konuşması satırbaşlarıyla şöyle: "Bugün bazı devletlerin çıkarları için doğrudan veya dolaylı olarak teröre destek verdikleri bilinen bir olgudur. Terörle mücadelede bütün devletlere görev düşmekte olup, devletler özellikle silah ve mühimmatın terör örgütlerinin eline geçmesini önleyici tedbirleri almak zorundadır. Bu önlemleri almamak, teröre açıkça destektir. Söz konusu örgütün elebaşlarının yurtdışına kaçmaları ve bulundukları devletlerin bu örgüt üyelerini iade etmemeleri, meselenin oldukça farklı ve derin boyutlarını da ortaya koymaktadır. Firari FETÖ/PDY mensuplarının iade edilmemesi soruşturmalarda gerçeğin ortaya çıkması konusunda bazı engeller oluşturmaktadır. Adil yargılamadan söz eden uluslararası kuruluşların ve devletlerin öncelikle Türk adaletine yardımcı olmaları gerekir. Bir yandan şüphelileri iade etmeyerek adil yargılamaya engel olurken, diğer yandan adalet ve hukuk nutukları atanların samimiyetleri son derece sorunlu görünmektedir.
Hürriyet


Kadraj Oyunuyla Manipülasyon 
Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrik töreninde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı selamlarken çekilen fotoğrafına yönelik tartışmalarla ilgili, "Kadraj oyunuyla manipülasyonun çirkin bir örneği. Törende Sayın Cumhurbaşkanı ile normal bir tokalaşma ve arkasından bu tür manipülatif bir karenin maksatlı şekilde, özenle seçilmiş şekilde servis edilmesi olayı var" diye konuştu. TBMM'de düzenlenen Adli Yıl resepsiyonuna katılan Arslan, Erdoğan'ı selamlarken çekilen fotoğrafına ilişkin tartışmalarla ilgili soru üzerine, "Bu konu çok saçma ve anlamsız. Bunun üzerinde yorum yapmak biraz abesle iştigal gibi. Bir kere o fotoğraf gerçeği yansıtmıyor. Üzerinde çalışılmış. Kadraj oyunuyla manipülasyonun çirkin bir örneği" dedi. Bu görüntüleri 31 Ağustos'ta Yüksek Mahkeme'nin internet sitesine koyduklarını kaydeden Arslan, görüntülerde normal bir tokalaşma olduğunun, fotoğrafın ise üretilmiş, üzerinde çalışılmış, belli bir imaja yönelik manipülatif bir kare olduğunun anlaşılacağını savundu. Manipülasyonun kim tarafından yapıldığı sorusuna Arslan, "Onu ben bilemem. Siz gazetecisiniz. Araştırırsınız, siz bulursunuz" diye yanıt verdi. Arslan, şunları söyledi: "Törende Sayın Cumhurbaşkanı ile normal bir tokalaşma ve arkasından bu tür manipülatif bir karenin maksatlı şekilde, özenle seçilmiş şekilde servis edilmesi olayı var. Ben bunu şahsıma ve Sayın Cumhurbaşkanına yönelik haksızlık olduğunu düşünüyorum. Özellikle de şunu ifade edeyim, şahsıma karşı bir hakaret, Sayın Cumhurbaşkanına da haksızlık. Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak ve daha önce de meslek hayatımın hiçbir döneminde, Allah'tan başka hiçbir gücün önünde eğilmedim, eğilmem de. Bunun aksine ne görürseniz inanmayın. Ve o fotoğraf da bunun aksini göstermeye çalışan bir imaj çalışması. Siz daha iyi bilirsiniz bu konuları. Bir kadraj oyunu bana göre. Videoyu izlediğinizde bunu daha rahat görebilirsiniz. Şunu da ifade edeyim, Cumhurbaşkanı'na saygı meselesiyle yargı bağımsızlığının bir ilgisi yok. Dünyanın her tarafında cumhurbaşkanları, devlet başkanları devleti ve milleti temsil ederler. Bizim anayasamıza göre de Sayın Cumhurbaşkanı devletin başı ve Türk milletinin birliğini temsil eden bir kişidir. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı'na saygı benim anlayışıma göre devlete ve millete saygının bir gereğidir. Ama bunu eğilme gibi veya esas duruş gibi negatif kavramlarla ifade etmek, her şeyden önce AYM'ye karşı büyük bir haksızlık, kurumun temsilcisine, başkanına yönelik büyük bir haksızlık olarak kabul ediyorum. Böyle bir şey söz konusu değil. Cumhurbaşkanı ile nasıl bir ilişki içinde olunması gerektiğini bilecek kadar mesleki tecrübeye sahibim. 30 yıldır anayasa hukukunun teorisi ve pratiği içindeyim. Dolayısıyla yargı bağımsızlığının ne olduğunu, Cumhurbaşkanı'na saygının ne olduğunu bilecek birikime ve tecrübeye sahip bir kişiyim. İlk kez de böyle bir törene katılmıyorum. Daha önce de katıldık. Bunun dışındaki her türlü haber, yorum, görüntü, tamamen spekülatiftir."
Hürriyet

Dürümlü'nün İntikamı Alındı! 
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Bağlan Köyü'ndeki bir eve pazar günü saat 16.00 sıralarında iki teröristin geldiği, evdeki çuval içerisinde silah ve mühimmat olduğu yönündeki istihbaratı değerlendiren güvenlik güçleri aynı gün operasyon için düğmeye bastı. Saat 20.00 sularında teröristlerin bulunduğu alana iki helikopterler yönlendirildi. İlk helikopter evin kuzeyine iniş yaptı. Helikopterdeki JÖH timleri operasyona başladığı sırada teröristlerin ateşiyle karşılaştı. Ateşe anında karşılık verilirken, evden çıkarak dere yatağına doğru kaçmaya çalışan bir terörist etkisiz hale getirildi. Daha sonradan 'Dijvar' kod adlı Mehmet Barkın olduğu anlaşılan teröristin üst aramasında bir adet AK-47 Kalaşnikof tüfek, beş adet şarjör, iki adet el bombası, ses kayıt cihazı ve şemsiye bulundu. Operasyona katılan ikinci helikopter ise teröristlerin kaçışını engellemek için evin doğu yönüne indi. Bu helikoptere de iniş esnasında ateş açıldı. Çatışmada, "Terör örgütü üyeliği, kasten öldürme ve uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti" olmak üzere 3 ayrı suçtan aranan Celal Yıldırım yaralı olarak ele geçirildi. Bedri Yıldırım ise sağ olarak yakalandı. Teröristlerin bulunduğu evde yapılan aramada bir adet Glock marka tabanca, 10 kilo toz esrar ele geçirildi.
Vatan

'Türkiye Konusunda Ekim'de Karar Verelim' 
Almanya Federal Meclisi'nin 24 Eylül genel seçimleri öncesindeki son genel kurulunda konuşan Başbakan Angela Merkel Avrupa Birliği'ndeki ortaklarını "bundan böyle Türkiye'ye uygulanacak politikada ayrılığa düşmemeleri" uyarısında bulundu. Merkel, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gözleri önünde gelecekteki Türkiye politikası hakkında kavgaya tutuşmamız kadar hayret verici bir şey olamaz", dedi. Böyle bir durumun AB'nin pozisyonunu dramatik şekilde zayıflatacağını söyleyen Angela Merkel "bu hataya düşülmemesi" çağrısında bulundu. Alman vatandaşlarının Türkiye'de tutuklanmasının kendilerini Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkileri gözden geçirmeye sevk ettiğini belirten Almanya Başbakanı Merkel, konuyu ekim ayındaki olağan AB devlet ve hükümet başkanları zirvesinde ortak ülkelerin liderleriyle görüşeceğini ve Türkiye ile Birlik arasındaki tam üyelik müzakerelerine son verilmesini de gündeme getireceğini söyledi. "Bu kararlı ama iyi düşünülmüş şekilde atılması gereken bir adımdır", diyen Merkel, Türkiye ile ilişkilerin stratejik özellik taşıdığını da sözlerine ekledi. Alman Sosyal Demokrat Partisi Genel başkanı Martin Schulz başbakanlığa seçildiği takdirde üyelik görüşmelerine son verilmesine çalışacağını söylemişti. Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, koalisyon hükümetini önemli konularda pasif davrandığı gerekçesiyle eleştirdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "sevimli" görünmeye çalışmaktan vazgeçilmesini isteyen Özdemir "Almanya'nın Türkiye için resmen sert seyahat uyarısı çıkarmasını ve Hermes kredi garantilerinin kaldırılmasını gözden geçirmesi yetmez, bunlar yapılmalıdır" dedi.
Vatan

DÜNYA 
Deyrizor'da 3 Yıl Süren Deaş Kuşatması Kırıldı 
Rusya ve Lübnan'da konuşlu Şii Hizbullah örgütünün desteğiyle hareket eden Suriye ordusu, ülkenin doğusundaki Deyrizor kentinin çevresindeki 3 yıllık DEAŞ kuşatmasını dün kırdı. Son haftalarda Suriye güçleri, terör örgütü DEAŞ'a karşı ciddi ilerlemeler kaydetmişti. Suriye rejim güçleri, Deyrizor'un kuzeybatısındaki 137'nci Tugay'ın üssüne girdi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kuşatmayı kıran Suriye güçleriyle, kent içinde 3 yıldır kuşatma altında olanların bir araya geldiğini bildirdi. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan yerel bir gazeteci, Suriye ordusunun kent içine girmesiyle Suriye bayrakları asıldığını anlattı. Gazeteci, dün sabah saatlerinden itibaren ise kuşatma altındaki halkın birbirlerini "Zafere günaydın" diye selamladığını anlattı. Suriye güçlerinin bundan sonraki hedefi, kentin geri kalanından kopmuş olan güney bölümünü de DEAŞ'ın elinden kurtarmak. DEAŞ'lı teröristler, kenti 2014 yılının temmuz ayından beri kuşatma altında tutarken Deyrizor'un güneyi ile kuzeyinin bağlantısını da kesmişti. Kentte 100 bin kişinin kuşatma altında olduğu tahmin ediliyordu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, kuşatmayı kıran askerleri tebrik eden bir mesaj yayınladı. Deyrizor ve çevresi, Suriye'nin petrol endüstrisinin merkezi olduğu için DEAŞ için çok önemli bir gelir kaynağıydı. Öte yandan Rusya'nın Akdeniz'de bulunan Amiral Essen firkateyninden dün ateşlenen 'Kalibar' seyir füzeleri, Deyrizor'daki DEAŞ mevkilerini vurdu.
Hürriyet

Ankara Devrede 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Myanmar'da Müslümanlara yönelik baskıların sona erdirilmesi için başlattığı temaslar devam ediyor. Erdoğan dün, Myanmar lideri Aung San Suu Çii ile telefonda görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bugün Bangladeş'e gidiyor. Bu nedenle AB Dönem Başkanı Estonya'da 6-8 Eylül'de yapılacak dışişleri ve savunma bakanları gayri resmi toplantısına Çavuşoğlu yerine, AB Bakanı Ömer Çelik katılacak. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, Aung San Suu Çii ile görüşmesinde, Arakan Müslümanlarına yönelik insan hakları ihlallerindeki artışın başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm dünyada derin endişeye yol açtığını vurguladı. Erdoğan ile Aung San Suu Çii'nin, krizin nasıl çözümlenebileceği ve bölge halkına insani yardımların ulaştırılması konularını da ele aldıkları belirtildi. Türkiye'nin terörü de, masum sivilleri hedef alan operasyonları da kınadığını hatırlatan Erdoğan, hadiselerin insani krize dönüşmesinin endişe ve infiale yol açtığını söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin çözüm çabalarını desteklediğine, orantısız güç kullanımından uzak durulması ve sivillerin zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğine de işaret etti. Erdoğan- Suu Çii görüşmesinin ardından Myanmar, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yetkililerinin bölgeye girişine ve ilk etapta bin tonluk yardım yapılmasına izin verdi. Askeri helikopterle bugünden itibaren ulaştırılacak ilk yardım paketinde pirinç, kurutulmuş balık ve giyim malzemeleri olacak.
Hürriyet

Ölümüne Kaçış! 
Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'dan Bangladeş'e geçen Arakan Müslümanları'nın sayısında büyük artış yaşandığını ve 35 binden fazla yeni ulaşan mülteci tespit edildiğini söyledi. Şiddet olaylarından kaçanların sayısının 25 Ağustos'tan bu yana 125 bin kişiyi bulduğu ifade ediliyor. BM'den yapılan açıklamada, "Arakan'dan kaçan Müslümanların, Bangladeş sınırına yolculuğu açlık içinde ortalama 3 gün sürüyor. Son 11 günde saldırılardan kaçarak Bangladeş'e giriş yapan Arakanlı Müslümanların yüzde 80'i yani 100 binden fazlası kadın ve çocuklardan oluşuyor" ifadesi kullanıldı. Bununla birlikte BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), "BM, Arakan'ın kuzeyinden güvenlik gerekçesiyle tüm personelini geri çektiği ve bölgedeki faaliyetlerini durdurduğu için yardıma ihtiyacı olan çocuklara erişimimiz yok" açıklaması yaptı. Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu militanlarının polis noktalarına saldırmasıyla başlayan şiddet olaylarında, Myanmar Ordusu'nun büyük bir saldırıyla yanıt vermesi nedeniyle Arakan Müslümanı siviller evlerinden kaçmaya başlamıştı.
Milliyet

Yeni Korku 'Irma' 
ABD'de geçen hafta Teksas eyaletinin Houston kentini tahrip eden ve onlarca kişinin ölümüne yol açan Harvey Kasırgası'nın ardından, şimdi de Irma Kasırgası'nın Florida eyaletinde etkili olması bekleniyor. Orlando kenti başta olmak üzere eyaletin güneydoğusunda etkili olması beklenilen kasırganın şiddeti dördüncü kategoriden beşinci kategoriye yükselmişti. Beşinci kategori kasırga, binaların zarar görmesi, ağaçların yerinden sökülmesi, su ve elektrik kesintisi ile yaşam koşullarının sürdürülemeyecek seviyeye ulaşması anlamına geliyor. Hızı saatte 220 kilometreye ulaşan Irma, dün akşam saatlerinden itibaren Karayip Adaları'nı etkisi altına almaya başladı. Meteoroloji uzmanları, kasırganın Küba ve Bahamalar'ı ciddi şekilde etkileyeceğini tahmin ediyor. California Valisi Rick Scott, kasırga nedeniyle eyalette olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Kasırganın, Florida'yı Cuma günü vurmasının beklendiğini belirten Scott, devletin kasırgadan önce en iyi şekilde hazırlanıp önlemlerini alacağını söyledi. Valilik yetkilileri kasırganın, eyaletinin tamamında ciddi şekilde etkili olmasının beklendiğini kaydetti. Vatandaşların, uyarıları dikkate almaları ve yaşanması muhtemel su taşkınlarına karşı tedbirli olmaları istenildi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,4365-3,4376
Euro: Euro 4,0952-4,0972
Sterlin: 4,4800-4,4824
Gram Altın: 147,9320-148,0211

Enflasyon Yol Yorgunu 
Enflasyonda yaz tatili kısa sürdü ve ağustosta aylık yüzde 0.52 artışla yıllık tüketici enflasyonu yüzde 10.68 ile yeniden çift haneye çıktı. Ekonomistler ağustosta temmuza göre enflasyonun yüzde 0.15 seviyesinde artmasını beklerken yükseliş beklentileri aştı. Bunun en büyük nedeni ise ulaştırma grubunda yaşanan zamlar. Otomobil, benzin, LPG ve mazota temmuzda gelen zamlar enflasyonu fırlattı. Otomobil fiyatları yüzde 2.6, benzin 2.5, LPG yüzde 9, mazot yüzde 2.6 zam gördü. Konut grubunda da enflasyona olumsuz etki geldi ve bunun nedeni ise tüp gaz fiyatları oldu. Tüp gaza gelen yüzde 6 zam konutta enflasyonu yükseltti. Ev eşyası grubunda da vergi indirimlerine rağmen zam devam ediyor. Masa, oturma takımları ve beyaz eşyalar yine zamlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ağustosta yıllık tüketici enflasyonu temmuzdaki yüzde 9.79'dan yüzde 10.68'e yükseldi. Merkez Bankası'nın para politikası için izlediği çekirdek enflasyon göstergelerinde yükseliş ağustos ayında da devam ederken, İşlenmemiş gıda, enerji, içki ve sigara ile altın hariç TÜİK'in hesapladığı B çekirdek enflasyonu yüzde 9.46'dan yüzde 10.12'ye, enerji, gıda ve içecek, içki ve sigara ile altın hariç hesaplanan C çekirdek enflasyonu yüzde 9.60'tan yüzde 10.16'ya yükseldi. Aylık enflasyonda en fazla yükseliş ulaştırma grubundan kaynaklandı ve yüzde 0.52'lik enflasyonun 0.34 puanını bu grup tek başına karşıladı. Hem Kuzey Kore gerilimi, hem de ABD'deki Harvey kasırgası petrol fiyatlarında ağustos ayında dengesizlik yaratmıştı. Ancak tüm bunlar yaşanmadan önce ağustos başında benzin ve motorine gelen 11 kuruşluk, LPG'ye gelen 22 kuruşluk zam ulaştırma grubunda fiyatları katladı. Otomotivde ise Euro'daki rekor etkili oldu. Otomotiv fiyatları yüzde 3'e yakın yükseldi.
Hürriyet

Toplusözleşme Memura Ne Kazandırdı? 
Bayramdan hemen önce memur ve emeklilerinin 2018-2019 yılına yönelik 4. Dönem Toplusözleşme kapsamında alacakları zamlı maaşları tüm detayları ile açıkladık. Okuyuculardan da hemen hemen her gün toplu sözleşme ile ilgili onlarca soru geliyor. Öncelikle şunu belirteyim, toplu sözleşme, sadece memur ve emeklilerinin önümüzdeki iki yılda alacakları maaş zamlarından ibaret değil. Bunun yanı sıra birçok sosyal hakları da içeriyor. Nitekim yeni toplu sözleşmede de çalışan memurların hem mevcut sosyal hakları iyileştirildi hem de yeni haklar eklendi. Bunların başında da maaş katsayıları ve sözleşmeli personelin alacağı maaş zamları geliyor. Malum son yıllarda kamuda sözleşmeli personel çalıştırılması yaygın. Ayrıca maaş katsayısına bağlı olarak memurlara yapılan birçok ödeme de gelecek yıldan itibaren artacak. Önce sözleşmeli personelden başlayalım. Toplusözleşmeye göre; 2018'in ilk yarısında sözleşmeli çalıştırılacak personelin eğitim durumuna ve unvanına göre ücret tavanı 5.212 lira ve 5.846 liraya yükselecek. Yılın ikinci yarısında ise ücret tavanı 5.394 lira ve 6.051 liraya çıkacak. Sözleşmeli personelin ücret tavanı 2019 yılının ilk 6 ayında ise 5.610 lira ve 6.293 liraya; ikinci 6 ayında da 5.890 lira ve 6.607 liraya yükselecek. Yeni toplusözleşme ile memurların aylık katsayıları da arttı. 2018'in ilk yarısında aylık katsayı 0,106815, memuriyet taban aylığına aylık katsayısı 1,671951'e çıkarıldı. Peki, bu ne anlama geliyor? Memurların aylık ücretleri ile sosyal haklarının belirlenmesinde aylık katsayı, taban aylık katsayısı, yan ödeme katsayıları kullanılıyor. Çocuk yardımı, eş yardımı, kıdem tazminatı, makam tazminatı gibi tüm ödemeler de işte bu aylık katsayılara göre hesaplanıyor. Özellikle de taban aylık katsayısındaki artış, emekli maaşını doğrudan etkiliyor ve yapılan artışlar, emekli maaşını da artırıyor.
Hürriyet

1.1 Milyon Kişi 1.1 Milyar Lira 
Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması vatandaşa 2017'nin son uzun tatilini yaşatırken, turizm sektörünün de yaralarına ilaç oldu. 10 günde yurtdışı ve yurt içinde 1 milyon 100 bin kişilik turizm hareketi oluştu. Buna karşılık ortaya 1 milyar 100 milyon liralık da ekonomik hacim çıktı. Akdeniz ve Ege sahilleri ile adalarda yüzde 100 doluluğa ulaşılırken, yurt dışı turları da büyük oranda ilgi gördü. Ayrıca sadece tatil lokasyonları değil, Türkiye'nin pek çok noktasında harekete neden olan 10 günlük tatilin küçük esnafa da kazandırdığı belirtildi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, uzun bayram tatilinin hem vatandaşa, hem de turizm sektörüne 'iyi' geldiğini anlatarak, oluşan tatil hareketinden Türkiye'nin tüm şehirlerinin faydalandığını söyledi. Ulusoy, "Geçen yıl Kurban Bayramı 9 gün olarak gerçekleşmişti. Buna karşılık da 700 bin civarında insan turizm hareketine katılmıştı. Bu yıl da uzun olan bayramda, son dakika planlamalarının da kolay yapılabilmesi sayesinde 1 milyon 100 bin kişilik turizm hareketi oluştuğunu tahmin ediyoruz. Karşılığında ise 1 milyar 100 milyonu aşan bir ekonomik hacim oluştu. Bölgelerin küçük esnafları, konaklama yerleri, acenteler de bu hareketlilikten olumlu etkilendi" diye konuştu. Yurt içinde yaşanan hareketlilikte ilk sırayı Akdeniz ve Ege kıyılarının aldığını belirten Ulusoy, buralarda doluluk oranlarının yüzde 100 olduğunu dile getirdi. Ulusoy, ayrıca yurt dışı turlarına da ilgi olduğunu, en çok İtalya, İspanya ve Balkan turlarının tercih edildiğini ifade etti.
Milliyet

77 Ayın Zirvesinde 
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ağustos'ta 55.3'e çıkarak son 77 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Eşik değer olan 50 üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, Temmuz'da 53.6 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Ağustos'ta 55.3'e yükseldi. Açıklamada, söz konusu endeksin son 77 ayın en yüksek düzeyine ulaştığına işaret edilerek, imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki iyileşmenin güçlü seyrettiğini gösterdiği kaydedildi. Mart 2011'den beri gözlenen en yüksek düzeyde ve uzun dönem ortalaması olan 50.8'in belirgin bir şekilde üzerinde kaydedilen PMI değeri ile böylece Türk imalat sektöründe son 6.5 yılın en hızlı büyümesi gerçekleşti. Ağustos'ta imalat sektörünün yeni siparişleri üst üste altıncı ay olacak şekilde arttı. İç piyasalardan alınan yeni siparişler, yeni ihracat siparişlerinden daha yüksek hızda genişlemeye devam etti. Türk imalat sektörü üretimi üst üste yedinci ay olacak şekilde yükseldi. Büyüme son 4 ayda üçüncü kez olacak şekilde hızlandı ve Mart 2011'den beri gözlenen en güçlü düzeyde gerçekleşti. Firmalar, üretimi karşılamak amacıyla kapasitelerini genişletti. İstihdam artışı da Temmuz'a göre hızlandı. İstihdam artışındaki hızlanmaya rağmen tamamlanmamış işler Ağustos'ta arttı.
Vatan

Sonbahar Maratonu Eylemle Başlayacak 
Ekonomi yönetimi on günlük bayram tatilinin ardından yoğun bir gündemle işbaşı yaptı. Ekonomi yönetimi önümüzdeki günlerde 180 günlük eylem planı ile Orta Vadeli Program (OVP), Orta Vadeli Mali Plan (OVMP) ve 2018 bütçesi hazırlıklarına yoğunlaşacak. Kabine revizyonu dolayısıyla gecikmeye uğrayan eylem planının kısa sürede tamamlanıp açıklanması bekleniyor. Planda kaynakların etkin ve verimli kullanılması için öncelik verilecek yatırımların tespit edilmesi ve reel sektöre yönelik yeni tedbirler başta olmak üzere tüm bakanlıkların önümüzdeki 6 aylık dönemde yapmayı planladıkları çalışmalara yer verilecek. Ekonomi yönetiminin yasa ve Anayasa ile takvime bağlanan ana gündemini ise OVP, OVMP ve 2018 bütçe hazırlıkları oluşturuyor. Orta vadeli planların her yıl eylül ayının ilk haftasında OVP'ye bağlı olarak hazırlanan orta vadeli mali planların da eylül ayının 15'ine kadar Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor.
Haber Türk

POLİTİKA
Dostluğumuza Ve Güvene Zarar Verir 
Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'daki seçimler öncesinde Başbakan adayları Angela Merkel ve Martin Schulz'un yaptığı Türkiye karşıtı açıklamalarının iki ülkenin dostluğuna zarar verdiğini söyledi. Yıldırım, Yargıtay'ın TBMM'deki Adli Yıl Açılış Resepsiyonu'na katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, mahkumlara tek tip kıyafet giydirilmesine yönelik çalışmaya ilişkin olarak, "Mahkumlara kıyafet çalışması devam ediyor. Yargının işleyişi ile paralel gidiyor" dedi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'den randevu istediğine dair haberlerin hatırlatılması üzerine de Yıldırım, "Arkadaşlar çalışıyor teknik düzeyde. Karşılıklı çalışma var. Ne zaman ikimizin programı denk düşerse planlanmış olacak" karşılığını verdi. FETÖ soruşturmaları kapsamında firari durumda olan 130'a yakın ismin 3 ay içinde Türkiye'ye dönmezse vatandaşlıktan çıkarılmasına dair KHK'nın hatırlatılarak, "Süre doldu, ne adım atılacak?" sorusunun yöneltilmesi üzerine Yıldırım, "3 aylık süreden sonra otomatik çıkma diye bir şey yok. Ondan sonra eğer bir karar alınırsa çıkma yönünde o geçerli olacak. Alınamazsa süre devam edecek" yanıtı verdi. "Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelecek mi?" sorusuna da Yıldırım, "Hayır gelmez. Tek tek ele alınıp değerlendirilecek. Hukuken Türkiye'ye getirisi götürüsü ne; neticede vatandaşlıktan çıkarmak ile işledikleri suçun lehlerine bir durum ortaya çıkıyorsa ona izin vermemiz lazım. Aksi halde o yönde bir karar alınabilir. Hepsinin dosyası hukuki açıdan teker teker detaylı incelenmesi gerekir" dedi. FETÖ lideri Fethullah Gülen'e dair bu adımın atılıp atılmayacağına dair soru üzerine "Bir değerlendirme yapılmadı" karşılığı verdi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Kuzey Irak'taki referanduma dair değerlendirmelerinin hatırlatılıp, "Görüş farklılığı mı var?" sorusunun yöneltilmesi üzerine Yıldırım, "Bahçeli ile biz görüşüyoruz. Bu konuları cümle alemin içinde anlatmaya gerek yok. Aramızda görüş farklılığı da yok. Türkiye'nin Kuzey Irak'ta yapmaya çalıştığı; bölgesel yönetimin yapmaya çalışmaya referandum kararının vahim hata olacağını hep söyledik. Görüşümüz devam ediyor bu referandum yapılmamalı. Yapılınca da bölgede sorunlar had safhada, yeni bir sorun ilave etmenin ne bölgeye ne de bölge ülkelerine bir katkısı yok" yanıtı verdi. Almanya'da seçim öncesi Merkel ve Schulz'un katıldığı programda yaptıkları Türkiye karşıtı açıklamaların hatırlatılması üzerine de Yıldırım, "Seçim üzeri fazla yoruma gerek yok. Akıldan ziyade duygu ön planda. Söylenen her şey Almanya ile Türkiye ilişkilerine olumlu katkı yapmadığı gibi iki toplumun da yıllara dayanan dostluğuna ve güvenine de zarar verir" dedi. "Seçim sonrası düzelir mi" denilmesi üzerine de Yıldırım, "Bekleyelim görelim" karşılığı verdi.
Milliyet

Chp'den Müfredat Çalıştayı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir süre önce Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) yenilenen eğitim müfredatının "çağdaş ve bilimsel temelden yoksun" olduğuna yönelik tespitinin ardından verdiği talimat çerçevesinde; CHP eğitim müfredatını perşembe günü bir çalıştayda masaya yatıracak. CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer'in koordinasyonunda yürütülen çalışmalar çerçevesinde hazırlanan çalıştaya Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve bakanlık bürokratları da davet edildi. Çalıştayda, eğitimle ile ilgili sendikaların başkanlarının yanı sıra velilerin ve akademisyenlerin değerlendirmelerde bulunması öngörülüyor. Çalıştayın katılımcıları arasında Antikapitalist Müslümanlar'ın temsilcisi İhsan Eliaçık dikkati çekiyor. Kılıçdaroğlu, bir süre önce bir MYK toplantısında eğitim müfredatının yenilenecek olmasına yönelik kaygılarını iletmiş, yeni müfredatın, "çağdaş ve bilimsel temelden yoksun" olacağına yönelik bilgiler aldıklarını ifade ederek, bu sürecin yakından izlenmesi talimatını vermişti. Bu çerçevede Kılıçdaroğlu'nun yeni müfredat ile Türkiye'de İhvan anlayışının hakim kılınmak istendiğine yönelik eleştirilerini de paylaştığı öğrenilmişti. Bu talimatın ardından CHP Eskişehir Milletvekili Usluer'in koordinasyonunda partinin Milli Eğitim Komisyonu üyeleri "Eğitimin Üç Şartı: Bilimsellik, Laiklik ve Adalet" başlığıyla bir çalıştay düzenleme konusunda çalışmalarını tamamladı. Yarın Ankara'da yapılacak çalıştaya Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve bakanlık bürokratları da davet edildi.
Milliyet

SPOR 
Ve Devleştiler 
12 Dev Adam muhteşem... Türkiye, Euro- Basket D Grubu 4. maçında karşılaştığı Belçika'yı ara ara zorlansa da devirip, turnuvada yola devam etmek adına dev bir adım attı: 78-65. Melih Mahmutoğlu, Cedi Osman ve Semih Erden'in skorer oyununa, bench'ten gelen Furkan Korkmaz'ın sayıları ve kattığı müthiş hava eklenince zafer geldi. Belçika, üçüncü çeyrekte 'yakalar gibi' olsa da 12 Dev Adam 'kaçmayı' başardı. Şimdi gözler, Perşembe akşamı yine Ataşehir'de oynanacak Letonya maçına çevrildi.
Hürriyet

Yine Van Persıe Yine Kriz 
Fenerbahçe'nin Hollandalı yıldızı Robin van Persie'nin Fenerbahçe sağlık heyetini dinlemeyerek Hollanda Milli Takımı'nda oynaması ve ardından sakatlanması sarı lacivertlilerde yeni bir krize yol açtı. Sağlık heyeti bu duruma tepki gösterirken, yıldız oyuncunun sakat olan omuzunu korumak için bir pozisyonda dizlerine aşırı yüklendiği ve bu nedenle sakatlandığı belirtildi. Fenerbahçe doktorlarının oynamaması gerektiğine dair rapor vermesine rağmen Van Persie'nin, Hollanda Milli Takımı doktorlarına oynamak istediğini belirttiğini Hürriyet yazmıştı.
Hürriyet

Cenk Yeniden Başladı 
Türkiye, grubun favorisi Hırvatistan'ı Eskişehir'de muhteşem taraftar desteği ile Cenk Tosun'un attığı golle yenerek 2018 Dünya Kupası finallerine göz kırptı. Çok değil 3 gün önce Ukrayna'ya hakem faciası ile yenilen ay yıldızlı ekibimiz haddini bilerek oynadı kazandı. Ah 10'ncu dakikada sahanın yıldız oyuncusu Arda'nın nefis pasını Cenk boş kale yerine auta atmasaydı. Ah o 55'nci dakikada Arda'nın oluşturduğu pozisyonda Kaan'ın pasını Burak kafa vuruşu ile fileleri havalandırsaydı. O zaman çok daha rahat bir galibiyet alacaktık.
Hürriyet

7 Değişiklik İle Gelen Zafer 
Ukrayna yenilgisi sonrası takımının performansından memnun kalmadığını açıklayan ve ilk 11'de değişiklik yapacağını belirten Milli Takım Teknik Direktörü Lucescu dün akşam kadroda büyük bir revizyona gitti. Rumen teknik adam Ukrayna maçına göre Hırvatistan karşılaşmasında ilk 11'de 7 değişiklik yaparken, Kharkiv'deki kadrodan sadece kaleci Volkan Babacan, Mehmet Topal, Hakan Çalhanoğlu ve Cenk Tosun'a şans verdi. Ukrayna karşısında savunma ağırlıklı kadro çıkardığı için eleştirilen teknik direktör Mircea Lucescu bu kez hücum ağırlıklı futbolcularla şansını denedi.
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme