7 Eylül 2017 Perşembe

07.09.2017 Genel Gündem07.09.2017

GÜNDEM
Mit'e 50 Metre Kala Kabloya Elini Atınca... 
Dün sabah 09.30 sıralarında merkez Yenişehir İlçesi 2 Çevre Yolu üzerindeki caddede şüpheli hareketleriyle dikkati çeken kişiyi polis takibe aldı. Kısa süre sonra MİT Bölge Müdürlüğü yanındaki 50'nci Yıl Polis Merkezi'ne yönelen bu kişiye polis 'dur' ihtarında bulundu. İhtara uymayın hızlanan şüpheli, 50'nci Yıl Polis Merkezi'ne ulaşmasına 50 metre kala açılan ateşle öldürüldü. Çevre güvenliği alındıktan sonra gelen bomba uzmanları, cesetteki patlayıcıyı etkisiz hale getirdi. Yapılan ilk soruşturmada 50'nci Yıl Polis Merkezi'ne saldırı girişiminde bulunan 'canlı bomba'nın Suriyeli 20 yaşındaki Abdulkadir E., olduğu belirlendi. Polis merkezi yakınındaki bir apartmanda oturduğu belirlenen Abdulkadir E.'nin evine baskın yapan polisler, babası Ahmet E.'yi gözaltına aldı ve evde arama yaptı. 'Canlı bomba' Abdulkadir E.'nin 2 kardeşinin Suriye'deki çatışmada öldüğü, kendisinin de başından şarapnel parçasıyla yaralandığı ve sol tarafının kısmi felç olduğu bilgisine ulaşıldı. Mersin Valiliği'nin yaptığı yazılı açıklamada olay şu sözlerle özetlendi: "Yenişehir İlçesi 50'nci Yıl Polis Merkezi Amirliği'ne 50 metre mesafede şüpheli hareketlerde bulunan bir erkek şahıs görülmüş, bunun üzerine şüpheli şahsa 'dur' ikazında bulunulmuş, ancak dur ikazına uymayarak polis merkezine doğru yürüyerek ilerlemeye devam etmesi ve omzundan aşağı doğru sallanan kabloya elini atması üzerine, vurularak etkisiz hale getirilmiştir. Ölü olarak ele geçirilen erkek şahsın açık kimlik bilgileri ve örgütsel ilişki ve irtibatlarının tespitine yönelik çalışmalar devam etmektedir."
Vatan

Arakanlılara Yardım İçin Bangladeş'te 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Myanmar'ın Kuzey Rakhayn eyaletindeki insanlık dramına dikkati çekmek ve Arakanlılara yardım konusunda Türkiye'nin elinden geleni yaptığını göstermek için Bangladeş'e gitti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, dün yola çıkan Emine Erdoğan'a oğlu Bilal Erdoğan'ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı refakat edecek. Arakanlı sığınmacıların Bangladeş'te barındıkları kampları ziyaret edecek olan Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetin, yaşanan olaylar hakkında mağdurlardan bizzat bilgi almayı, Türkiye'nin oluşturacağı insani yardım köprüsü için ön hazırlıkları tamamlamayı hedefledikleri belirtildi. Kampları ziyaret edecek olan heyette, TİKA Başkanı Serdar Çam, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, TÜRGEV Başkanı Arzu Akalın ve KADEM Başkanı Sare Aydın da yer alacak. Bölgede Arakanlı Müslümanların maruz kaldıkları trajediyle yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde başta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid olmak üzere farklı liderlerle yaptığı görüşmelerde yaşanan insanlık dramına acilen çözüm bulunması çağrısında bulunmuştu. Erdoğan, Myanmar'ın Devlet Başkanlığı'ndan Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii ile de telefonda görüşmüştü.
Hürriyet

Vatandaşlıktan Çıkarılma İşlemleri Başlatılacak 
İçişleri Bakanlığı, 3 ay önce başta FETÖ'cüler olmak üzere haklarında terör ve örgütlü suçlar ile anayasal düzene karşı işlenen suçlarla ilgili soruşturma ve kovuşturma yürütülen ancak yurtdışında bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan 130 kişiye "Yurda dön" çağrısı yaptı. resmi Gazete'de yayımlanan ilanla yapılan çağrı kapsamında bu kişilerin yurda dönmesi için öngörülen 3 aylık süre, önceki gün doldu. Aralarında FETÖ elebaşısı olan ve ABD'de yaşayan Fethullah Gülen, örgüt elemanlarından "Kozanlı Ömer" lakaplı emniyet imamı Osman Hilmi Özdil ile haklarında yakalama kararı bulunan HDP'li Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer'in de yer aldığı 130 kişiden şu ana kadar hiçbiri çağrıya cevap vermedi. Mevzuat uyarınca, "Yurda dön" çağrısına 3 ay içinde cevap vermeyenlerin vatandaşlıkları İçişleri Bakanlığı'nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla düşürülebiliyor. İçişleri Bakanlığı'nın bu kişiler hakkında çalışma başlattığı kaydedildi. Bu çalışma sonucu hazırlanacak dosyaların en kısa sürede Bakanlar Kurulu'na sunulacağı ifade edildi. Bakanlar Kurulu kararıyla, "Yurda dön" çağrısına uymayanlar yurttaşlıktan çıkarılabilecek. Vatandaşlıktan çıkarma işleminin suçlunun iadesini veya hakkındaki yakalama kararını etkilemeyeceği belirtildi. Bu kişilerin Türkiye'deki yargılamalarının devam edeceği ifade edildi.
Haber Türk

DÜNYA  
Myanmar Lideri Eleştirileri Reddetti 
Myanmar'ın fiili lideri Aung San Suu Kyi ise yaşananlarla ilgili ilk kez konuştu ve Arakanlı Müslümanlar ile ilgili ülkesine yönelik yapılan eleştirileri geri çevirdi. Suu Kyi, açıklamasında Arakan bölgesindeki şiddet olaylarıyla ilgili olarak "yığınla yanlış haber yayıldığını" söyledi ve hükümetin bölgedeki herkesi koruyacak biçimde hareket ettiğini iddia etti. Diğer ülkelerle Myanmar arasında gerginliğe yol açabilecek "yalan haberler" karşısında uyarıda bulunan Suu Kyi, bu gibi bilgilerin "teröristlerin hedeflerine hizmet ettiğini" kaydetti. Suu Kyi, açıklamasında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Twitter'da paylaştığı ve Myanmar kaynaklı olmadığı için sonradan sildiği resimlere de atıfta bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, Myanmar'daki Müslümanların etnik temizlik riskiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Gazetecilere açıklama yapan Guterres, bölgede bir etnik temizlik yaşanıp yaşanmadığına dair soruya "Böyle bir risk var, umarım işler o noktaya ulaşmaz" cevabını verdi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Myanmar'ın Arakan eyaletinde şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 146 bine ulaştığını açıkladı. Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında, 25 Ağustos'tan beri çok sayıda Arakanlı Müslüman sivil hayatını kaybetti. Saldırılarda 60'tan fazla köy hedef alınıp bu köylerden onlarcası yakıldı. On binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği sebebiyle bölgeden kaçmaya, kara ve deniz yoluyla Bangladeş'e geçmeye çabalıyor. On binlercesinin de sınır bölgesindeki bekleyişi sürüyor. Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı saptanamıyor.
Milliyet

Bm'den 'Kimyasal' Açıklaması 
Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Suriye raporunu yayımladı. Raporda, Suriye ordusunun İdlib ilindeki Han Şeyhun'da yapılan saldırıda sarin gazı kullandığını açıklandı. Kimyasal silah şüpheleri uyandıran saldırıda çok sayıda sivil hayatını kaybetmişti. Komisyon raporunda ayrıca, 16 Mart'ta Suriye'nin Halep iline bağlı Cine köyünde 38 sivilin namaz kıldıkları sırada öldürüldüğü hava saldırısını ABD'nin gerçekleştirdiği bilgisine yer verdi. Raporda, "ABD güçleri, bir camiye saldırırken, sivilleri korumak için makul önlemleri almakta başarısız olarak, uluslararası insani hukuku ihlal etti." denildi.
Milliyet

Deprem Gibi Vuracak 
Karayipler ve ABD'nin Florida eyaleti, 10 yıldır Atlantik Okyanusu'nda görülen en şiddetli fırtınalardan biri olması beklenen Irma Kasırgası'na hazırlanıyor. Kasırgaların yıkıcılığı sıralamasında en yüksek derece olan 'kategori 5'e yükseltilen Irma Kasırgası'nın, geçtiğimiz günlerde Teksas eyaletini vuran Harvey Kasırgası'ndan da şiddetli olacağı belirtiliyor. 'Canavar Kasırga' olarak tanımlanan Irma Kasırgası, önceki gün Porto Riko'nun doğusunda bulunan Leeward Adaları'na ulaştığında hızının saatte 300 kilometreye kadar çıktığı kaydedildi. Karayipler bölgesinde konuşlandırılan deprem ölçüm cihazları, Irma'nın karaya yaklaşmasıyla birlikte alarm vermeye başladı. Uzmanlar, rüzgarın etkisini artırmasıyla sallanan ağaçların ve kıyıyı döven dalgaların daha fazla sismik enerji yarattığını belirtiyor. Irma Kasırgası'nın Cumartesi günü ulaşmasının beklendiği Florida eyaletinin yetkilileri, özellikle Teksas'ta Harvey Kasırgası sonrasında yaşananların ardından acil durum ekiplerinin sıkı bir hazırlık içinde olduğunu söyledi.
Vatan

Daca Öfkesi 
Çocukken aileleri tarafından yasadışı şekilde ABD'ye getirilen çoğunluğu Latin Amerikalı 800 bine yakın göçmenin korunmasını sağlayan programın 6 ay içinde kaldırılacağına ilişkin kararın açıklanmasının ardından başkent Washington ve New York başta olmak üzere ülke genelinde eylemler düzenlendi. Başkentte Beyaz Saray önünde, New York, Lanham ve Denver kentlerindeki gösterilerde Trump'ın kararı protesto edilerek DACA programı savunuldu. Programdan yararlanan 42 bin dolayında göçmenin yaşadığı New York'taki gösterilerden ilki öğle saatlerinde Trump Tower'ın karşı sokağında yapıldı. New York polisi, 34 protestocuyu gözaltına aldı. Göstericilerden Kolombiya doğumlu Steven Sanchez (26), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'ye eğitim amaçlı geldiklerini ve programın iptalinin kendisini, ailesini ve arkadaşlarını etkileyeceği için eyleme katıldığını söyledi. "Common Defense" (Ortak Savunma) siyasi hareketinin yöneticisi Pam Campos-Palma ise Honduraslı göçmen bir ailenin kızı olduğunu belirterek, daha önce ABD Hava Kuvvetlerinde 10 yıl görev yaptığını aktardı. Campos-Palma, "ABD Hava Kuvvetlerinde iken benim hizmet ettiğim Amerika bu değildi. Trump, Amerika'yı daha az güvenli yapıyor" dedi. DACA programını savunmak amacıyla akşama doğru Foley Meydanı'nda ise yaklaşık bin kişilik grup Trump'ın kararını protesto etti. Eyleme New York Başsavcısı Eric Schneiderman ile New York Belediyesi Kamu Temsilcisi Letitia James de katıldı.
Hürriyet

İşte Barzani'nin Pusulası 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül'de bağımsızlık için referanduma gitmeye hazırlanırken, Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu'nun resmi internet sitesinde dün örnek oy pusulası yayınladı. Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Süryanice olmak üzere dört dilde basılan pusulada, "Kürdistan Bölgesi ve bölge idaresinin dışında kalan Kürdistanlı yörelerin bağımsız devlet olmasını istiyor musunuz?" sorusu yer aldı. Oy pusulasında yer alan soruda, 'Irak vurgusu' yapılmaması akıllarda soru işareti yarattı. Rudaw'da yer alan habere göre; IKBY'ye bağlı Duhok, Erbil, Süleymaniye ve Halepçe vilayetlerinin dışında, Kürdistan Bölgesel Yönetimi dışında referanduma katılma talebinde bulunan yerel yönetimlerin de bağımsızlık referandumuna katılacağı bildirildi. Referandum Komisyonu, önceki gün Şengal ve Kerkük'te de seçim ofisleri kurulacağını ilân etmişti.
Hürriyet

EKONOMİ

Dolar: 3,4260-3,4280
Euro: Euro 4,0891-4,0906
Sterlin: 4,4732-4,4770
Gram Altın: 146,9700-147,0756

'Oto Pazarı' Güç Topladı 
Otomotiv pazarı 2017 yılının ağustos ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1.4 artarak 72.536 adete çıkarken, sekiz aylık dönemdeki daralma yüzde 2.3'te kaldı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından piyasalarda yaşanan durgunluk sonrası, vergi düzenlemelerinde yapılan değişiklikler sektörün gelecek beklentilerini aşağı çekmelerine yol açmıştı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ocak-Ağustos'ta 555.991 adet oldu. ODD 2017 yılı sonu toplam pazar büyüklüğü tahminini 875.000-925.000 aralığında tuttu. Yıla Özel Tüketim Vergisi'ndeki (ÖTV) artış ve TL'deki değer kaybının ithal ağırlıklı otomobil pazarına yansıması nedeniyle keskin düşüşle başlayan hafif araç satışları, yılın ilk yarısı itibariyle geçen yılın yüzde 8.6 altında kaldı. Ancak geçen yıl Temmuz ayında darbe girişimi nedeniyle gerileyen satışların bu yıl toparlanması ilk sekiz aydaki performansın geçen yılı neredeyse yakalamasını sağladı. Otomobil satışları Ağustos ayında yüzde 1.7, hafif ticari araç pazarı yüzde 0.4 artarak sırasıyla 54.890 ve 17.646 adete çıktı. İlk sekiz aylık döneme bakıldığında otomobil satışları yüzde 3.4 azalırken, hafif ticari araç satışları yüzde 1.5 arttı ve sırasıyla 423.198 ve 132.793 adet oldu. Son iki ayda satışların geçen yılı neredeyse yakalamasına rağmen, uzmanlar geçen yılın son çeyreğinde, vergi artışı beklentisiyle öne çekilen talep kaynaklı güçlü satışları yakalamanın zor olacağı kanaatini taşıyor.
Milliyet

Batık Kredi Oranı Yüzde 3'ü Geçmez 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TRT Haber'de yayınlanan "Anadolu Soruyor" programında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Ekonomide büyümenin sorulması üzerine Şimşek, 2002-2016 döneminde Türkiye'nin ortalama yüzde 5.7 büyüdüğünü anımsatarak, bunun Avrupa Birliği'nin aynı dönemdeki büyümesinin yaklaşık 3 katı olduğunu söyledi. Şimşek, dünyanın küresel kriz sonrası büyüme anlamında çok sıkıntılı bir döneme girdiğini belirterek, "2010-2016 döneminde Türkiye'nin büyümesi ortalama yüzde 6.7. Bu girişimcilik ruhu, dinamizm, genç nüfus, siyasi istikrar olduktan sonra Türkiye büyür" diye konuştu. Türkiye ekonomisinin geçen yıl yaşadığı şoklara rağmen hızla toparlandığına ve yüzde 2.9 büyüdüğüne dikkati çeken Şimşek, "Bu sene öyle görünüyor ki Türkiye ekonomisi yüzde 5'in üzerinde büyüyecek. Bu rakam, OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüme demek, G20 ülkeleri arasında Çin ve Hindistan'dan sonra muhtemelen en iyi üçüncü performans" dedi. Bu seneki büyümede birkaç faktörün etkili olduğuna işaret eden Şimşek, dış talebin toparlandığını ve güçlü olduğunu söyledi. Turizmin de hızlı bir şekilde toparlandığına dikkati çeken Şimşek, ülke içindeki belirsizliklerin azaldığını, bunun da yatırımları, tüketimi teşvik ettiğini kaydetti. Hükümet olarak yatırımlara, istihdama, ihracata güçlü destek, teşvik verdiklerini vurgulayan Şimşek, "Dolayısıyla büyüme, iç ve dış talep tarafından destekleniyor. Yatırımlar kalıcı refahın anahtarı. Yatırımların artmasıyla büyüme sürekli hale gelir" şeklinde konuştu. Gelecek dönemde reformlara odaklanacaklarını vurgulayan Şimşek, 2018 yılında büyüme hedefinin ne olacağının sorulması üzerine, "Büyüme hedefimizi Orta Vadeli Programda (OVP) ortaya koyacağız ama yüzde 5'in altında olmaz" ifadelerini kullandı.
Vatan

4.4 Milyon Serbest Abone 
Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. verilerine göre, serbest tüketici abone sayısı Ağustos'ta bir önceki aya kıyasla yüzde 1 artarak 4 milyon 481 bin 840'a çıktı. Grup bazında en fazla serbest tüketici kaydı 3 milyon 113 bin 384 ile meskenlerde gerçekleşti. Meskenleri, 1 milyon 300 bin 738 abone ile ticarethaneler izledi. Ağustos'ta serbest tüketici sayısının en fazla bulunduğu şehir, 1 milyon 311 bin 872 aboneyle İstanbul oldu. İstanbul'un Avrupa yakasında 924 bin 136, Asya yakasında 387 bin 736 serbest tüketici sisteme dahil oldu. İstanbul'u, 438 bin 869 serbest tüketiciyle İzmir ve 367 bin 44 aboneyle Antalya takip etti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun, serbest tüketici limitini yıllık 2 bin 400 kilovatsaate düşürmesinin ardından ortalama aylık 82 lira ve üzeri elektrik faturası ödeyen abonelerin, elektriği istediği tedarikçiden almasının önü açılmıştı.
Vatan

Bankacılıkta 7 Aylık Kâr 29 Milyar Lira 
Türk bankacılık sektörünün net karı, bu yılın ocak-temmuz döneminde 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 29 milyar 48 milyon liraya yükseldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), temmuz sonu itibarıyla bankacılık sektörünün konsolide olmayan ana göstergelerini açıkladı. Buna göre Temmuz 2017 döneminde Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 2 trilyon 997 milyar 430 milyon lira oldu. Sektörün aktif toplamı 2016 yıl sonuna göre 266 milyar 393 milyon liralık artış gösterdi. Temmuz sonu itibarıyla en büyük aktif kalemi olan krediler 1 trilyon 943 milyar 801 milyon lira, menkul değerler 367 milyar 143 milyon lira olarak hesaplandı. 2016 yıl sonuna göre sektörün aktif büyüklüğü yüzde 9.8 ve krediler yüzde 12.1, menkul değerler toplamı da yüzde 4.4 arttı. Ocak-temmuz döneminde sektörün sermaye yeterliliği standart oranı yüzde 17 gerçekleşti.
Hürriyet

Fed'den Bir Şahin Düştü 
Amerikan Merkez Bankası'nın en etkili üyelerinden, Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, görevinden istifa etti. Fischer, ABD Başkanı Donald Trump'a gönderdiği istifa mektubunda kişisel nedenlerden dolayı 13 Ekim veya öncesinde görevinden ayrılacağını yazdı. Fischer, Türkiye'nin de yabancısı değil. IMF Başkan Yardımcılığı görevini yapan Fischer'ın, 2000-2001 krizi öncesinde uygulanan IMF programının altında imzası vardı. Fischer, Trump'a mektubunda şöyle dedi: "Fed'de olmak ve Başkan Janet Yellen ile çalışmak büyük bir onurdu. Benim çalıştığım dönemde Fed, Amerikan ekonomisini çok daha güçlü hale getirdi ve milyonlarda Amerikalının iş bulmasını sağladık. Finansal krizden aldığımız derslerle adım adım güçlü bir sistem yarattık." Duayen bürokrat Fischer, aslında Fed'in en 'şahin' üyelerinden. Yani, Fed'in bir an önce harekete geçmesini ve zamanında faiz indirimlerini yapmasından yana. Bunu da sık sık açıklamalarıyla ortaya koyan bir başkan yardımcısı. Sürekli, "Fed'in geç kalmaması' gerektiğini dile getiren Fischer'ı eski ABD Başkanı Barack Obama, 28 Mayıs 2014'te Fed üyeliğine atamıştı. Fischer'ın görev süresi 12 Haziran 2018'de bitecekti. Süresinden 1 yıl önce ayrılan Ficsher'ın bu hamlesini ekonomistler "Fed'in üzerinde bir baskı olduğu anlamına geliyor. Trump'ın hamleleriyle oluşan politik bir baskı söz konusu olabilir" diye yorumladı. Fischer'dan 6 ay kadar önce de Trump'ın Dodd/ Frank yasasını kaldırma hedefine karşı bir Fed üyesi de istifa etmişti.

POLİTİKA
Muhalefet Değil Adeta Terör Dili 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya başta olmak üzere bazı AB ülkelerinin Türkiye karşıtı söylemlerinin, bu ülkelerdeki seçimlerden kaynaklandığını belirterek, "Gün ola, harman ola. Bu şahıslar benim yüzüme nasıl bakacak? Yatıyorlar, kalkıyorlar Türkiye, Erdoğan. Ya Erdoğan size ne yaptı?" diye sordu. Erdoğan, CHP'ye "Dili, normal bir muhalefet dili değil, adeta bir terör örgütü dili" eleştirisi yöneltti. Ak Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen "117. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı"ndaki konuşmasında Erdoğan özetle şunları söyledi: İl başkanlarımız olarak sizlerden ricamız, liyakatlı isimlerin göreve gelmesine öncülük etmenizdir. Bize hesabi değil, hasbi olanlar lazım. Eğer hesap adamı olursa çökeriz ama hasbi olursa Allah'ın izniyle kaleleri düşüre düşüre yola devam ederiz. Onun için bize dava adamı, hizmet adamı, milletin adamı olarak görev yapacak Ak Parti kadroları lazım. Türkiye'ye yönelik saldırıların dozu her geçen gün artıyor. Terör örgütleri bir yandan, çeşitli ülkeler diğer yandan ülkemizi askeri, siyasi ve ekonomik açıdan yıpratmak için var güçleriyle gördüğünüz gibi çalışıyorlar. Saldırılara karşı mücadele etme sorumluluğu, iktidar olarak Ak Parti kadrolarının üzerindedir. Kimseye suç yükleyemeyiz, bunun faturası tarih tarafından bize kesilir. Türkiye'nin kaderi ile Ak Parti'nin kaderi bütünleşti. Biz tökezlersek Türkiye'nin de sıkıntıya düşeceğini, 7 Haziran, 1 Kasım seçimleri arasındaki dönemde hep beraber gördük. Teknokratıyla, bürokratıyla bu yürüyüşe ayağını uyduramayan kim varsa, başta bakan arkadaşlarım olmak üzere, bunların hepsini kenara koymamız lazım. Bu yürüyüşe ayak uyduramıyor mu, kenara koyacağız. Engel mi oluyor, kenara koyacağız. Bu millete hizmette kalkıp da af edersiniz her türlü yolsuzluğa bulaşan mı var, kenara koyacağız. Yola çıkarken söylediğimiz şeyler bunlar. Bunlar içimizden de olabilir, candan da olabilir, yandan da olabilir. Kim olursa olsun biz bunları hemen derdest etmek suretiyle temizleye temizleye yolumuza devam edeceğiz. Çünkü istikbal bizlerden çok şey bekliyor. Türkiye'nin en büyük şanssızlığı çapsız, ruhsuz, plansız, projesiz ama bir o kadar da muhteris bir ana muhalefet partisine sahip olmasıdır. Programı ve gayretiyle milletimizin gönlünü kazanarak iktidara gelmek yerine, Ak Parti ve şahsımızla birlikte Türkiye'nin de kaybetmesi pahasına yönetimi ele geçirme anlayışıyla hareket ediyor. Dil, normal bir muhalefet dili değil, adeta bir terör örgütü dili. Onlar ne yapıyorsa, bakıyorsunuz onlar da aynısını yapıyor. Şu anda Almanya'daki iktidarmuhalefet mücadelesindeki ortak payda ne? Türkiye'ye, Erdoğan'a saldırmak. Ana muhalefetin şu andaki dili, bakıyorsunuz terör örgütünün dili ile aynı. Tavırlar aynı. Ama benim milletim bunu yutar mı? Allah'ın izniyle yutmaz ve yutmayacak. Attıkları her adımda, söyledikleri her sözde, uyguladıkları her politikada Türkiye düşmanları ve terör örgütleri ile aynı safta oldukları intibası veren bu anlayışın insafına ülkemizi terk edemeyiz.
Milliyet

Biz Adalet Diyoruz O Terör Diyor 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Ana muhalefetin dili adeta bir terör örgütü gibi" sözlerine, "Biz adalet diyoruz, o terör diyor. Bu farkı milletimiz anlayacaktır" yanıtını verdi. Tezcan, dün MYK toplantısı sürerken düzenlediği basın toplantısında, Adalet Kurultayı'na ilişkin olarak, "Bu kurultay demokrasi, adalet ve huzur hareketi başlattı. Adalet Kurultayı toplumda adaletsizlik konusunda kaygı, korku ve umutsuzluk içerisinde olan topluma cesaret verdi, umudu ateşledi, önümüzdeki sürecin bir kolektif demokratik güçle aşılacağı inancı, özgüveni yerleşti. Bundan sonra Türkiye daha başka olacak" dedi. Tezcan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün Adalet Kurultayı'ndan rahatsızlığını dile getirdiğini belirterek, "Neden rahatsız olur? Yargının bağımsız olmasını herkesten çok onların istemesi lazım. Bir Danıştay Başkanı, ana muhalefet partisini bir siyasi hasım gibi karşısına alıyor. Danıştay Başkanı, yargının hali için ibret vesikası olmuştur. Başkana bir çift sözümüz var: Cübbede ilik arayacağına ağzını kilitle ve yargıçlık görevini yap. Siyaset alanındaki tartışma senin işin değil" dedi.
Milliyet

SPOR 
Bir Maçtan Fazlası 
Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda düzenlenen D Grubu maçları bugün tamamlanacak, A Milli Basketbol Takımımız, kazanması durumunda 3. sıraya yükseleceği mücadelede Letonya ile karşılacak. NTV Spor'dan yayınlanacak olan karşılaşma 20.45'te başlayacak. 4 maç sonunda 3 galibiyeti bulunan, son maçında da Rusya'ya ilk yenilgisini tattıran Letonya ise galip gelmesi ve Sırbistan ile Rusya'nın da gruptan çıkma şansı kalmayan rakiplerine karşı hata yapmaması durumunda bu iki ekiple üçlü averaja girecek ve grubu 2. sırada bitirecek. Kaybeden takımın 4. olacağı ve çeyrek finale yükselme mücadelesinde çapraz eşleşmeden gelen İspanya'nın karşısına çıkacağı müsabaka, organizasyonun geri kalanı için belirleyici olacak.
Milliyet

Bu Vida Zor Çıkar 
Beşiktaş, Domagoj Vida transferine resmiyet kazandırdı. Hırvat stoper için Dinamo Kiev ile uzun süredir pazarlık yapan ancak maddi konularda bir türlü anlaşma sağlayamayan siyah-beyazlı kulüp geçtiğimiz günlerde Vida'ya hukuki bağlayıcılığı da bulunan ön protokol imzalatmıştı. Bu özel protokolle Vida'nın Türkiye'de başka bir kulübe gitmesini engelleyen Beşiktaş'ın, 28 yaşındaki başarılı futbolcu y a resmi sözleşme de imzalattığı ortaya çıktı. Dinamo Kiev'le olan sözleşmesi 31 Aralık 2017 tarihinde biteceği için FIFA kurallarına göre başka bir kulüple mukavele yapma hakkı bulunan Vida'nın, Beşiktaş'a 4.5 yıllık imza attığı belirlendi. Buna göre Beşiktaş ile Vida arasında imzalanan sözleşme 1 Ocak 2018'de resmen başlayacak. 31 Aralık'ta serbest kalacak olan Hırvat futbolcu İstanbul'a gelerek siyah-beyazlı takıma katılacak. Beşiktaş daha önce Vida'ya karşılık Dinamo Kiev'e, kaleci Boyko'nun yanı sıra 1 milyon euro bonservis teklif ederken olumsuz yanıt almıştı. Bu gelişme üzerine her konuda anlaşma sağlanan Vida ile ön protokol yapan ve tecrübeli futbolcuya daha sonra 4.5 yıllık sözleşme imzalatan Beşiktaş'ın, Dinamo Kiev'i ikna çabalarına da devam ettiği aktarıldı. Ukrayna ekibi yaklaşık 4 ay sonra serbest kalacak olan Vida'yı hemen bırakmayı kabul ederse transfer 48 saat içinde tamamlanacak.
Milliyet

'Hepiniz Muhteşemdiniz' 
Eskişehir'de, Hırvatistan maçının hemen sonrası... Takım, galip gelmenin mutluluğuyla soyunma odasının yolunu tutarken, teknik direktör Mircea Lucescu da güleryüzle içeri girdi. Oyuncularına ilk sözü, "Hepiniz muhteşemdiniz" oldu. Çok önemli bir maç kazandıklarına dikkat çeken Rumen teknik adam, "Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Hepinizle ayrı ayrı gurur duyuyorum. Çok iyi bir iş başardınız, çok iyi oynadınız. Hepinizin Rusya'ya gitmek istediğini görüyorum, biliyorum. Ben sizi tanıyacağım, siz de beni tanıyacaksınız. Daha da iyi olacaksınız" diye konuştu. A Milli Takımı teknik patronu sözlerine şöyle devam etti: "Bu gece galibiyetten daha önemli bir şey kazandık. Farkındaysanız bir takım olduk. Benim de sizlerden istediğim buydu. Önce bir takım olmamız gerekiyordu. Bunu başardık. Maçlar oynandıkça takım olma yolunda çok daha iyi yerlere geleceğiz. Kendinize iyi bakın." Lucescu, bu konuşmanın ardından bireysel olarak sadece Emre Mor ile bir görüşme yaptı. Moralinin bozuk olduğunu gördüğü öğrencisinin sırtını sıvazlayan Mircea Lucescu, herkesten ayrı olarak ona övgü dolu sözlerde bulundu. Rumen çalıştırıcının, Hırvatistan karşısında Emre Belözoğlu'nu oynatmamasının taktik değil, futbolcunun fiziksel durumundan kaynaklandığı ifade edildi. Lucescu'nun çok yorgun gördüğü 37 yaşındaki oyuncuyu dinlendirdiği ifade edildi. A Milli Takımı Teknik Direktörü Mircea Lucescu'nun oynanacak iki maç için kolları hemen sıvadığı ifade edildi.
Milliyet

Come To Fener Diego Costa! 
Robin van Persie'nin bitmek bilmeyen sakatlıkları yüzünden Roberto Soldado'nun ardından forvet hattına bir takviye daha yapmaya çalışan Fenerbahçe sürpriz bir hamlede bulunarak, Chelsea'nin dünyaca ünlü golcüsü Diego Costa ile pazarlık masasına oturdu. Vardar'a elenerek UEFA Avrupa Ligi defterini çok erken kapatan ve Süper Lig'in ilk 3 haftasında 4 puan kaybeden sarı-lacivertliler, 28 yaşındaki İspanyol golcünün menajeriyle İstanbul'da bir araya geldi. Diego Costa'nın menajeri Ricardo Cardoso'nun üç gündür İstanbul'da bulunduğu ve transfer görüşmelerinin devam ettiği belirlendi. Chelsea Menajeri Antonio Conte ile yaşadığı ciddi sorunlar nedeniyle kesin olarak İngiliz ekibinden ayrılma kararı alan Costa'nın ise Brezilya'da olduğu öğrenildi. Fenerbahçeli yöneticilerin, bonservis bedeli 45 milyon euro olan tecrübeli forvet için Ricardo Cardoso'ya 1 yıllık kiralama teklifinde bulunduğu belirtildi. Chelsea'nin 2019'a kadar sözleşmesi bulunan Diego Costa'yı birinci planda bonservisiyle birlikte satmak istediği ancak Fenerbahçe'nin kiralama teklifine de olumlu yaklaştığı ifade edildi. Sarı-lacivertliler ile dünyaca ünlü golcünün menajeri arasındaki görüşmelerde maddi konularda henüz anlaşma sağlanamadığı aktarıldı. Eski kulübü Atletico Madrid'e dönmek istediği bilinen ancak İspanyol ekibinin transfer yasağı nedeniyle Ocak ayını beklemek zorunda olan Costa'nın maddi konularda anlaşılması halinde 1 yıl kiralık olarak Fenerbahçe forması giymeye sıcak baktığı vurgulandı. Sarı-lacivertli yönetimin, İspanyol golcüye yıllık 5 milyon euro civarında bir teklif yaptığı ve görüşmelerin bugün de devam edeceği aktarıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme