10 Eylül 2017 Pazar

10.09.2017 Genel Gündem10.09.2017

GÜNDEM
 
Ab Gündemine Taşıyor 
Avrupa Birliği (AB) içinde Türkiye'nin üyelik müzakerelerine ilişkin farklı görüşler bulunmasına rağmen, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Ekim ayında Brüksel'de yapılacak zirvede konuyu gündeme getirmeyi planladığı bildirildi. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, "Bunun üyelik müzakerelerinin askıya alınması veya sonlandırılmasının görüşüleceği anlamına geldiğini" belirtti. Seibert, yaptığı açıklamada, şu aşamada yeni bir başlık açılmayacağı için üyelik müzarekerelerinin fiilen askıda olduğunu hatırlattı. AB'ye üye bütün ülkelerin Türkiye konusunda aynı tutumu izlemesinin Alman hükümeti için önemli olduğunu söyleyen Seibert, müzakerelere sadece oybirliği ile son verilebileceğini vurguladı. Seibert, Avrupa Birliği'nin diğer üyelerinin de 19- 20 Ekim'de yapılacak zirvede Türkiye'yi gündeme getirmeyi anlamlı ve doğru bulduğunu dile getirdi. Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakanı Martin Schulz da Türkiye ile AB arasında yürütülen üyelik müzakerelerine son verilmesi yönündeki talebini yineledi. Schulz, Funke Medya Grubu'na ait gazetelere yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin Almanya'ya karşı istediği gibi davranabileceği izlenimine kapılmaması gerektiğini belirtti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye'deki Alman vatandaşlarına istedikleri gibi davranacaklarına dair açık bir mesaj verdiğini savunan Schulz, "Bu şekilde kırmızı çizginin aşıldığını" vurguladı.
Vatan


95'inci Yılda Dev Bayraklı Kortej 
İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yıl dönümü, törenlerle kutlandı. Törenler 'Zafer Yürüyüşü' ile başladı. Binlerce İzmirli, saat 09.00'da Basmane'de buluştu. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı 350 metre uzunluğundaki Türk Bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin olduğu poster, yüzlerce İzmirli tarafından ellerde taşındı. Bu iki büyük bayrak ve posterin yanı sıra yürüyüşe katılanlar ayrıca Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyüşe başladı. Kurtuluş törenlerinin resmi programı saat 10.00'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleşti. Çelenk sunumu sonrası protokol üyeleri, Konak Meydanı'ndaki bayrak törenine katılmak için buradan ayrıldı. Başbakan Binali Yıldırım ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile dünkü törende yaşanan gerginlik, Konak Meydanı'nda İzmir'in kurtuluşunun 95. yıl dönümü kutlama etkinliklerinde bu kez sokağa taşındı. İzmir Valiliği önündeki kalabalık arasından bir grup "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" ve "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları atarken, diğer grup "Recep Tayyip Erdoğan" diye bağırdı. Gerginliğin artması üzerine iki grubun arasına çevik kuvvet girdi ve CHP'li milletvekilleri Mustafa Balbay ile Musa Çam'ın telkinleriyle ikinci grup dağıldı. Bir önceki gün İZBAN'ın Selçuk hattının açılışında Kocaoğlu, kendisine karşı atılan sloganlara "Bu projenin anası da babası da İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. Ayıptır, ayıp" diyerek töreni terk etmiş, Yıldırım da "Birden şekeri çıktı, vitesler attı" açıklaması yapmıştı.
Vatan

DÜNYA 
Deyrizor'da Rejimin İlerleyişi Sürüyor 
Suriye'de rejim güçlerinin halen önemli kısmı DAEŞ'in kontrolünde olan Deyrizor'daki ilerleyişi devam ediyor. Önceki hafta kentin çevresindeki 3 yıllık DAEŞ kuşatmasını kıran Suriye ordusunun son olarak Deyrizor yakınlarındaki petrol kuyularında kontrolü sağladığı aktarıldı. DAEŞ mensubu teröristlerin Deyrizor yakınlarındaki El Mayadeen kentinde toplanmaya başladığı öğrenilirken, Suriye ordusunun da iki kenti buluşturan yol üzerinde önemli ölçüde kontrol sağladığı aktarıldı. Rejim güçlerinin ayrıca Fırat nehri üzerinde Rusya'nın desteğiyle köprüler kurmaya başladığı ve saldırıya nehrin karşı tarafından devam edeceği belirtiliyor. Bununla birlikte rejim güçlerinin kentin dışında bulunan Suriye ordusuna ait hava üssüne çok yaklaştığı ve her an üs ile bağlantının kurulabileceği ifade ediliyor. Öte yandan çoğunluğunu YPG'nin oluşturduğu ve ABD tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) terör örgütü DAEŞ'in varlığını sürdürdüğü Deyrizor iline kuzeyden operasyon başlattığı bildirildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, SDG harekata Haseke'den başladı. Deyrizor kentinin kırsalındaki bölgeleri DAEŞ'ten temizlenmek için 10 bin kişiyle operasyon başlatan SDG'nin Deyrizor'un merkezine girmeyerek kentin doğu kırsalını DAEŞ'ten temizleyeceği ifade ediliyor. SDG'nin operasyon haberi özellikle uluslararası haber ajansları tarafından örgütün Suriye ordusu ile karşı karşıya gelebileceği yönünde yorumlara yol açarken, bölgeden gelen haberler böyle bir çatışmanın yaşanmayacağı yönünde. İç savaş öncesi yaklaşık 230 bin kişinin yaşadığı Irak sınırındaki Deyrizor'un büyük bölümü Temmuz 2014'ten bu yana DAEŞ'in kontrolünde bulunuyordu. İl kırsalına hakim olan DAEŞ, il merkezi ve çevresinde de rejim güçlerini kuşatmada tutuyordu. Suriye ordusu ise 5 Eylül'de batıdan ilerleyerek Deyrizor il merkezine ulaşmış ve bu bölgedeki 3 yıllık DAEŞ kuşatmasını kırmıştı. Kuşatmanın kırılmasının ardından rejim güçleri bu hafta sivillere gıda yardımında bulunmuştu. Deyrizor kenti çevresinde bulunan petrol kuyuları nedeniyle büyük önem taşıyor.
Milliyet

Katalan Belediyelerden Bağımsızlık Bayrağı 
İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'da yerel makamlar, mahkemenin kararına ve başkent Madrid'ten gelen sert tepkiye karşın 1 Ekim'de bağımsızlık referandumunu düzenlemek için girişimleri sürdürüyor. İspanya Anayasa Mahkemesi, 948 belediyeye, halk oylamasıyla ilgili her hangi bir girişimde bulunulması halinde cezai yaptırım uygulanacağını bildirdi. Buna karşın 654 belediye referandum hazırlıklarına başlamak için ortak karara imza attı. Katalonya nüfusunun üçte birini oluşturan, Barselona başta olmak üzere, en kalabalık altı belediye referandumdan yana olsalar dahi yasaları delmemek için girişime katılmadı. Barselona Belediye Başkanı Ada Colau, referandumun düzenlenmesine yardım etmeleri durumunda belediye çalışanlarına adli işlem başlatılmaması için güvence istiyor. Colau, Katalan yönetiminden bu konuda daha fazla güvence alabilirse bölgenin en büyük kenti olan Barselona'nın da referanduma katılabileceği ifade ediliyor.
Milliyet

Suikastçiye Kiev'de Suikast! 
Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Bessaravska Meydanı yakınlarında bir otomobilin infilak etmesi sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Patlayan araçta ölen kişinin Zona (Hayalet) kod adlı Temur Makhauri olduğu belirtildi. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Basseyna ve Velyka Vasylkivska caddeleri arasında, Arena Alışveriş Merkezi'nin yanından geçmekte olan ve Gürcistan plakalı olduğu belirtilen siyah otomobil infilak etti. Patlama sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Yaralılardan birinin çocuk olduğu belirtildi. Zona, 2009 yılında İstanbul'da öldürülen Çeçen komutan Ali Osaev cinayeti ile ilgili tutuklanmış İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 yıl süren dava sonunda beraat etmişti. Zona'nın beraatini isteyen savcı 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakim üyesi ile birlikte FETÖ terör örgütüyle iltisaklı olduğu gerekçesiyle açığa alınmışlardı. Zona'nın Türkiye'den çıktıktan sonra Ukrayna'da tetikçi olarak yaşamını sürdürdüğü bu yılın Ocak ayında Ukrayna polisinin bir operasyonuyla ortaya çıkartılmıştı. Ukrayna polisinin düzenlediği bir operasyonda Gürcistan plakalı lüks bir otomobilde yakalanan Zona kod adlı Temur Makhaurinin üzerinde Glock ve Stechkin marka iki silah ve mermiler ele geçirilmişti. Zona kod adlı Makhauri'nin İstanbul'da işlenen 7 Çeçen suikastında sıkça ismi geçen Rus Gizli Servisi (FSB) yetkilisi Bashir Kuştov ile Kumkapı'da yaptığı görüşme kamera ile tesbit edilmişti. Bu görüşmelerde Rus istihbarat görevlisinin Zona'ya Çeçenistan Cumhuriyeti eski Enformasyon Bakanı ve Kuzey Kafkasya'daki tüm direniş cephelerini tek bir çatıda birleştiren ve 2007'de kurulan Kafkasya Emirliğinin ideoloğu Movladi Udugov'u öldürmek karşılığında 500 bin euro para teklif edildiği ortaya çıkartılmıştı. Zona Türkiye'de çıkarıldığı mahkemede de kendisine Udugov'u öldürmek için para teklif edildiğini ve yol masrafı için 3000 dolar aldığını kabul etmişti.
Vatan

Kaçmayanı Kurtarmayız! 
Atlantik Okyanusu'nda bulunan ada ülkelerinde binlerce evi tahrip ederek 20'den fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Irma kasırgası tüm hızıyla kuzeye doğru ilerlerken ABD'de ilk vuracağı Florida eyaletine ulaşmasına 450 kilometre kaldı. Bahamalar ve Küba'nın kuzeyini cuma günü vuran Irma kasırgasının Florida'ya doğru ilerlerken ABD'de ana karaya cumartesi gece geç saatlerde ulaşması bekleniyor. Kasırganın güzergahında bulunan başta Florida olmak üzere Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinde kısmen veya eyalet genelinde acil durum ilan edildi. Eyalet yetkilileri kasırganın etkili olacağı Florida'da yaşayan toplam nüfusunun yüzde 25'inden fazlasına denk gelen 6 milyon 300 bin kişinin tahliye edileceğini açıkladı. Georgia eyaletinde de 540 bin kişinin kıyı bölgelerinden tahliyesi kararı alındı. Bu tahliyelerin ülkede gerçekleştirilen en büyük tahliyelerden biri olacağı hatta rekor düzeye ulaşacağı belirtiliyor. Miami-Dade idari bölgesinde 10 bin kişi kasırga nedeniyle barınaklarda yaşamaya başladı. Bu bölgede de ABD tarihinin en büyük tahliyelerinden birinin gerçekleşebileceği kaydedildi. ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), Florida'daki barınakların 1 milyon kişiyi alabileceğini duyurdu. Kasırga nedeniyle yeni barınaklar açılırken, Atlanta'da birçok otele tahliye edilen vatandaşlar yerleştirildi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,4070-3,4139
Euro: Euro 4,0996-4,1155
Sterlin: 4,4965-4,5115
Gram Altın: 147,4431-147,8361

'Yabancı' Bereketi 
Piyasalardaki güçlü seyir para girişi ile sürüyor. Yabancıların alımları ile Borsa İstanbul 108.000 seviyesinin üzerinde bulunuyor. BIST 100 Endeksi haftayı 108.452 seviyesinden tamamladı. Yılbaşından bu yana devam eden yabancı alımları TCMB tarafından açıklanan haftalık verilere göre Hisse Senetleri Piyasası'nda nette 3 milyar dolar, DİBS'de ise 6 milyar dolar oldu. Şu ana kadar yurtdışından gelişmekte olan ülkelere yaşanan olumlu para akışının etkisi hissediliyor. Geçtiğimiz hafta sonuna kadar Borsadaki güçlü seyir endeks hisseleri ile sürdü. Fakat hafta sonuna doğru yabancı payında yaşanan yüzde 66,08'den yüzde 65,74'e doğru gerileme satışları getirdi. Yabancı payında düşük de olsa yaşanabilecek gerilemeler BIST 100 Endeksi'ni aşağı doğru çekebilir. Ancak gelişmekte olan ülkelere para girişi sürüyor ve Türkiye'nin risk primi düşük. Çok fazla gerileme yaşanması beklenmemeli. Tarihsel seyre baktığımızda yabancıların borsadaki payı 31 Ekim 2007'de yüzde 72,14'e kadar çıkmıştı. Yabancı payındaki ikinci atak 2010 yılında gerçekleşti. Bu dönemde de yabancı payı yüzde 67'ye kadar yükselebildi. Borsadaki yabancı payı 2010 yılından bu yana ilk defa yüzde 66'nın üzerine çıkıyor. Bu seviyede tutunarak yüzde 72'leri deneye bilir yada bir kez daha yüzde 61- 66 bandında hareket edebilir. Yabancının borsadaki hareketi BIST 100'ün de yükselen trendi sürdürüp sürdürmeyeceğini gösterecek.
Milliyet

774 Milyon $'Lık Oyuna Geldik 
Hollanda merkezli küresel oyun, spor ve mobil pazarları araştırma şirketi Newzoo'nun verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye'de 30.8 milyon kullanıcı, aktif olarak bilgisayar, konsol, akıllı telefon ve tabletler üzerinden dijital oyun oynuyor. Rapora göre, Türk kullanıcıların bu yılın sonuna kadar 773.9 milyon doları oyunlar için harcayacağı ve bunun da ülkeyi dünya oyun pazarı sıralamasında 18. sıraya yerleştireceği değerlendiriliyor. Profillerine göre yapılan değerlendirmede, ayda en az bir kez oyun oynayan kullanıcıların yüzde 44'ünün kadın olduğu anlaşılıyor. Hem kadınlar hem de erkeklerde mobil oyunların en çok oynandığı yaş aralığı da 21-35. Sonuçları değerlendiren Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi, aynı şirketin araştırmasına göre Çin'de 565 milyon, ABD'de 160 milyon, Rusya'da 71 milyon, Almanya'da 37.2 milyon, Fransa'da 31.6 milyon kişinin dijital oyun oynadığını söyledi. Yaklaşık 7.5 milyarlık dünya nüfusunun 2.1 milyarının oyun oynadığına işaret eden Çiftçi, buna bağlı olarak dünya bilgisayar oyun pazarının da her geçen gün büyüdüğünün altını çizerek, "Dünya bilgisayar oyun pazarının ekonomik büyüklüğü 2017 yılı sonuna kadar 108 milyar 900 milyon dolar olacak" dedi.
Vatan

Azerbaycan Petrole Yenilebilir 
Moody's, petrol fiyatlarının seyrinin en çok etkilediği ülkelerin başında Azerbaycan'ın geldiğini belirterek, çok ciddi bir devalüasyon yaşayan ülkenin yeni bir ekonomik krize daha girebileceği uyarısında bulundu. Moody's, Azerbaycan ekonomisinin petrol fiyatlarındaki volatiliteye karşı hassas olduğu konusunda uyarıda bulundu. Moody's'ten yapılan açıklamada, "Azerbaycan'ın 'Ba2' seviyesinde olan kredi notunun ve 'durağan' görünümünün, ülke ekonomisinin, hükümet finansmanının ve bankacılık sisteminin petrol fiyatlarındaki volatiliteye olan hassaslığını yansıttığı" belirtildi. Bu yılın ilk yarısında Azerbaycan ekonomisinin geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1.4 oranında küçüldüğü bilgisine de yer verilen açıklamada, ekonominin bu yılın ikinci yarısında da daralmasının beklendiği aktarıldı. Ham petrol varil fiyatlarının 45-55 dolar aralığında kalması durumunda, ülkenin mali açığının gayrisafi yurt içi hasılaya oranının bu sene yüzde 2.9, gelecek yıl da yüzde 1.8 oranlarında olmasının öngörüldüğü ifade edildi.
Vatan

Para Girişi De İyimserlik De Devam Ediyor 
Piyasalarda para girişlerine bağlı iyimserlik devam ediyor. Eski borsacıların "büyük para haklıdır" sözünü hatırlatan gelişmeler söz konusu. Dışarıdan portföy yatırımları geldikçe, borsada yükseliş, döviz kurlarında ise düşüş eğilimi devam etti. Gösterge faiz oranlarına ise yüksek bütçe açığı ve enflasyondan dolayı yansımaları zayıf kaldı, faizler nispeten yüksek kaldı. Yüksek faizin portföy yatırımlarını diğer anlatımla sıcak parayı çekmekte cazibe oluşturduğu söylenebilir. Ağustos ayında borsada yabancı yatırımcılar 280 milyon dolarlık alım yaptı. Ocak ayından bu yana yabancı girişleri sürüyor. Sıcak paranın belli bir getiri elde ettikten sonra ileriki bir tarihte çıkışı da muhtemeldir. Ocak ayında 3.90'lı dolar/TL kuru nasıl Türkiye'ye giriş için iyi bir zemin oluşturdu ise düşük kurun da çıkış için uygun şartları barındırabileceği konusunu hatırda tutmak gerekir. Zamanlama konusunda ise merkez bankası politikaları ve dış piyasaların seyri ile iç gündem belirleyici olacak. Dolar/TL kurunun düşüşünde, sıcak para girişleri kadar Trump'a olan güvenin azalması ve ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırım konusundaki tereddütlerine bağlı olarak doların değer kaybının etkisi var. Tereddütlerin kaynağında ise yükselemeyen enflasyon var. Bilanço küçültme konusunda aynı tereddüt pek görülmüyor. Diğer yandan dolardaki değer kaybı altın fiyatlarına yükseliş olarak yansıdı.
Hürriyet

Harvey-Irma İkilisi 450 Milyar $'I Uçuracak 
Meksika Körfezi'nden Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Florida eyaletine saatte 297 kilometre hızla ilerleyen Irma kasırgasının, ABD'ye 200 milyar dolarlık fatura çıkaracağı bekleniyor. Uzmanlar, oluşan hasarların toplamda 135 milyar doları bulacağını ve geriye kalan 65 milyar dolarlık kısmın ise ekonomik kayıplardan kaynaklanacağını vurguluyor. Eylül başında Harvey adı verilen kasırganın ise 150 milyar dolarlık bir fatura çıkaracağı hesaplanıyor. Böylece 2 felaketin toplam maliyeti 450 milyar doları bulabilir. İlan edilen olağanüstü hal ile birlikte 6 milyon kişi için tahliye işlemleri sürerken, kasırganın Florida'daki 8.5 milyon evi tahrip edeceği belirtiliyor. Karayip adalarında 22 kişinin ölümüne sebep olan Irma, 10 milyar dolarlık da hasar yarattı. Çarşamba günü Barbuda Adası'nı, perşembe günü Dominik Cumhuriyeti'nin kuzeyini ve Haiti'nin batısını, dün de Küba'yı etkisi altına alan Irma'nın bugün ise Florida eyaletinin güney kesimlerinden başlayarak ABD'nin iç kesimlerine ilerlemesi bekleniyor. Irma Kasırgası, 10 gün önce Teksas'ı vuran Harvey kasırgasından yaklaşık 100 kilometre daha hızlı ilerliyor.
Haber Türk

POLİTİKA
El Birliğiyle Bu Çeteyi Tasfiye Edeceğiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Kazakistan'ın DEAŞ, FETÖ ve El Kaide gibi terör örgütleriyle mücadele noktasındaki işbirliğini daha da artıracağını belirterek, "Ülke olarak FETÖ ile mücadelemizi sadece kendimiz için değil, aynı zamanda dost ve kardeşlerimizin güvenliği için de yürütüyoruz. El birliği içinde çalışarak her iki ülkenin de milli güvenliğini tehdit eden bu çeteyi inşallah tasfiye edeceğiz" dedi. Erdoğan, Astana'da yapılan Suriye görüşmeleriyle ilgili olarak da, "Astana Zirvesi önem arz ediyor. Ön çalışmalar bitmiş durumda. Artık burada finali yapılacak. İnşallah atılmış olan adımlar Astana'da noktalanır. Cenevre süreci de böylece çok daha kolay bir şekilde yol alır" dedi. Törende Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ile MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu da hazır bulundu. İkili ve heyetlerarası görüşmelerin ana gündemini ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Suriye başta olmak üzere bölgesel konular, FETÖ başta olmak üzere terörle mücadele oluşturdu.
Milliyet

Devletin De, Hükümetin De Destekçisiyiz 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı toplu açılış ve temel atma törenleri için geldiği Isparta'da ilk olarak MHP'li il belediye başkanını ziyaret etti. Ardından belediyenin desteği ile el sanatları ürünlerinin sergilenip satışa sunulduğu "Elizi" adlı mağazanın açılışını yapan Bahçeli, kadınların hazırladığı yöresel yemekleri "yer sofrası"na oturarak yedi. Daha sonra halka hitap eden Bahçeli, şu mesajları verdi: Türk'ün karşısına doğrudan çıkmaya cesaret edemeyen mihraklar terör örgütlerine verdiği desteklerle Türkiye üzerindeki hesaplarını hayata geçirmeye çalışıyorlar. Malazgirt'te yendiklerimiz, İstanbul'da gömdüklerimiz, Çanakkale'de tepelediklerimiz, Sakarya'da ezdiklerimiz, Afyonkarahisar'dan önümüze katıp, İzmir'den denize döktüklerimiz, bugün PKK, PYD, DHKP/C, IŞİD ve FETÖ terör örgütleri vasıtasıyla geçmişte yapamadıklarını yapabileceklerini zannediyorlar. Ancak dün başaramadılar, yine başaramayacaklar. Suriye'de yürütülmeye çalışılan projenin, Barzani'nin ağır provokasyonun ileriki safhasında Türkiye'nin toprak bütünlüğü de bozulmak istenecektir. Dört parçalı Kürdistan'ı ortaya çıkarmak için Irak ve Suriye'yi uygun kıvama getirdiğini zannedenler, Türkiye'yi aynı cendereye sokmak için pusuda beklemektedir. Diğer yandan IŞİD bahanesiyle PKK/PYD'ye pek çok ülkenin dahi sahip olmadığı askeri imkânlar sunanlar, Barzani'yi sözde bağımsızlık için teşvik etmekte, hatta desteklemektedir. AYNI GEMİDEYİZ: Ülkemize yönelen terör tehdidini görmezden gelmek bir tarafa, bu tehdidin daha da artması için uğraşanları iyi tanıyor ve biliyoruz. Bu nedenle bekamıza hep birlikte omuz vermeli, dayanışma ve kardeşlik ruhunu canlı tutmalıyız. Bir olmazsak, bizi ayıracaklar. Birlikte durmazsak, dalga dalga üzerimize gelecekler. Aynı gemideyiz, aynı siperdeyiz, aynı mevzideyiz; Türk milletinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihi varlık haklarını korkusuzca savunuyoruz. Konu vatandır. Konu devlettir. Konu millettir. İç çekişmelerle, sanal tartışmalarla, yapay anlaşmazlıklarla geçireceğimiz vakit yoktur, kalmamıştır. Bizim için önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben ilkesi geçerlidir. Türkiye terörizme karşı verdiği amansız mücadele dönemi içerisinde görünen ve kendisini gizli tutmaya çalışan çok sayıdaki düşmanla mücadele etmektedir. Bu mücadelede devletin de, hükümetin de elbette yanındayız, destekçisiyiz. Dost bildiklerimizden fayda yoktur. Aziz vatanımızı ne pahasına olursa olsun korumak mecburiyetindeyiz. Bu nedenle terörle mücadelede ülkemizin ve milletimizin yanında duruyor, sadece elimizi değil, gövdemizi ve bütün benliğimizi taşın altına koymaya hazır olan bir kararlılık iradesi sergiliyoruz.
Milliyet

Sevsinler Senin Milliyetçiliğini 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin 94. kuruluş yıl dönümüne denk gelen olağan Parti Meclisi toplantısının açış konuşmasını yaptı. Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları söyledi: Bugün hepimiz biraz heyecanlı ve sevinçliyiz. Görkemli bir tarihi inşa edenler 94 yıl önce cumhuriyeti ve CHP'yi kurdular. Bu partinin değişmez özelliklerinden birisi uygar dünyanın parçası olmak. Mücadele Batı'ya, emperyalizme karşı verilmiştir ama uygarlığı savunmuşlardır. En tipik örneği 1963 Ankara Antlaşması'dır, AB süreci başlamıştır. Geldiğimiz nokta hüzün vericidir. Gönül isterdi ki biz de AB'nin tam üyesi olalım. Milliyetçiliğimizi eleştiriyorlar. Milli olduklarını söylüyorlar. Biz milliyetçiliğimizi Kıbrıs'ın Beşparmak dağlarına, Akdeniz'e yazdık. Milliyetçiliğimiz kafatasçı milliyetçiliği değildir, 80 milyonu vatanseverlik bağlamında kucaklar. Milliyetçiliğimizi sorgulayanlar Süleyman Şah Türbesi'ni kendi topraklarından kaçıranlardır. Ege adalarına sahip çıkamayacaksın kalkacaksın CHP'nin milliyetçiliğini sorgulayacaksın. Sevsinler senin milliyetçiliğini. Bu mudur senin milliyetçiliğin? Biz doğruluğun, inançlı insanların adresiyiz, kimlikler arasında ayrım yapmayan herkesi kucaklayan ibir düşüncenin adresiyiz. CHP ne istiyor? Sabah, öğle, akşam CHP'ye saldırıyorlar, neden? Çünkü bizim ne istediğimizi biliyorlar ve rahatsız oluyorlar. Güçlü ve onurlu bir Türkiye istiyoruz. Onlarla muhatap da olmayacağım. Doğruları söylediğim için iktidarın hedefindeyim. Sabah, öğle, akşam kurşun sıkıyorlar. 'CHP konuşuyor, ona da komplo kuracağız' diyorlar. Ne yaparsanız yapın konuşmaya devam edeceğiz çünkü genlerimizde Kuvay-ı Milliye'nin ruhu vardır. Eğitim politikaları tam rezalet. Milli olmaktan çıktı, gayrımilli bir eğitim politikası. Kendi çocuklarını denek olarak kullanan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Erdoğan'ın geçen gün bir açıklaması oldu dedim herhalde siyaseti bırakacak. 'Yolsuzluğa bulaşanları kenara bırakacağız' dedi. 'Kendisi de ayrılacak' dedim. Kendi örgütüne söylüyor. Yolsuzluk yapanları bırakacaksan önce kendin ayrılacaksın. Ben artık yolsuzluğu bir tarafa bırakacağım, bu ülkeyi namuslu insanlar yönetecek diyeceksin, biz de seni alkışlayacağız. "Zarrab, Türkiye'de de tutuklandı ama serbest bırakıldı. Bellekler unutmasın. O bakanların isimlerini ve aldıkları rüşvet miktarlarını tekrar söyleyeceğim. Zafer Çağlayan 28 seferde 52 milyon dolar rüşvet aldı, kol saati hariç, piyano hariç. Ona da CHP'li diyecekler. Muammer Güler 10 seferde 10 milyon dolar rüşvet aldı, oğlunda kendi boyunda kasalar çıktı. Egemen Bağış, içlerinde en garibanı, 3 seferde 1,5 milyon dolar rüşvet aldı. Hâlâ yanında taşıyor bu kişiyi, Allah'ın ayetleriyle dalga geçen kişi. Çağlayan, gitse tutuklanacakmış. 'Pis kokular geliyor' diyor AKP'nin genel başkanı. Pis kokular Türkiye'de burnumuzu tutuyorduk, o kokular dünyaya yayılacaktı zaten. Bir bankanın genel müdürü, ayakkabı kutusunda 2.5 milyon avro, 2.5 milyon dolar çıkıyor. Bir bankanın genel müdürüsün, alın teriyle kazandıysan bankaya yatırırsın, evde ayakkabı kutusunun içine saklıyorsun. Hırsıza banka teslim edilir mi? Adalet dağıttığını söyleyen sahtekar hakimler, beraat ettirdiler. Rüşvete de 60 bin TL faiz ödediler. Türkiye Cumhuriyeti'nde bakanlık yapmış birisinin bir başka ülkede yolsuzlukla suçlanması, yargılanması başlı başına utanç vesilesidir."
Milliyet

SPOR 
Devler'in Kader Günü 
Türkiye'nin ev sahibi olduğu Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda çeyrek finale yükselecek son 4 takım bugün Sinan Erdem Spor Salonu'da belli olacak, 12 Dev Adam da İspanya karşısında tur arayacak. Saat 18.45'te başlayacak karşılaşma NTV Spor'dan yayınlanacak. Bugüne kadar İspanya ile 21 kez karşılaşan Ay-yıldızlı ekip, rakibine karşı kötü bir istatistiğe sahip. Sadece 6 kez kazanabilen milliler, 15 maçta İspanya karşısında salondan üzgün ayrıldı. Ancak Avrupa Şampiyonası karnesi oldukça iyi millilerimizin. Boğalar karşısında 6 kez Avrupa Şampiyonası'nda mücadele eden milliler, bunların 4 tanesini kazandı. Son 3 maçtan da galip ayrılan A Milli Takımımız oldu. Özellikle yine Türkiye'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda kaybetmesi durumunda gruptan çıkamayacak olan millilerimizin İspanya'yı devirmeyi başarması ve devamında da finale kadar ilerlemesi, İspanya maçlarının unutulmazları arasına girmişti. Pau Gasol liderliğinde 6 NBA oyuncusu ile 2017 Avrupa Şampiyonası'nın en güçlü favorisi gözüken İspanya, grup maçlarını 5'te 5 yaparak lider tamamladı. Ancak takımın NBA'de forma giyen isimlerinden Abrines sakatlandı ve büyük olasılıkla turnuvanın kalan bölümünde forma giyemeyeceği açıklandı.
Milliyet


Er Ryan'ın Zaferi 
Vida, yaz transfer dönemine yetiştirilmiş olsaydı, büyük ihtimalle yedek kulübesinde oturacak zayıf halka, Dusko Tosic olacaktı. Vida ismi "Demokles'in kılıcı" gibi Tosic'in tepesinde durdukça, Hırvat oyuncu hem iyi oynuyordu hem de skora katkı sağlıyordu. Fakat Kardemir Karabükspor karşısındaki dünkü Tosic, bedenen sahada ruhen başka bir evrendeydi sanki. Milli takım yorgunluğunun da verdiği konsantrasyon eksikliği gözlerden kaçmıyordu. Kırmızı kart gördüğü için yerine giren Mitrovic, formayı geri vermezse hiç şaşırmam. Negredo ilk kez on birde... Milli maçlar dönüşünde, Şenol Güneş'den beklenmedik bir rotasyonlu kadroyla yüzleştik. Keza Lens de sahada yer alan bir başka taze transfer oldu. 10. dakikada Negredo - Talisca paslaşmasından oluşan pozisyon, Kardemir Karabükspor savunmasına takıldı. 13. dakikada Pepe'nin üstten auta çıkan vuruşu da ilk yarının önemli pozisyonlarından biriydi. 22'de Caner'in getirip Talisca'ya çıkardığı topa, Papp adeta canlı kalkan oldu. İlk yarıda Kardemir Karabükspor adına yakalanan en net pozisyon ise 32'de Tanase'nin yan ağlarda kalan vuruşu oldu. İkinci devrede ise Oğuzhan, geçen sezonki şanssızlığını yine yaşadı. Milli maçlardan moralli dönen Oğuzhan'ın 59'da kullandığı penaltı atışı, deyim yerindeyse dağlara taşlara gitti. Çok ilginç, belki yorgun olduğu için oyundan çıkarılacaktı ama, Tosic'in 6 8 ' d e gördüğü kırmızı kart, Oğuzhan'ın oyunda kalmasını sağlamış olabilirdi. Bu noktaya dikkat çekmek lazım çünkü Babel'in 79'da attığı golün asisti Oğuzhan'dan gelmişti. 10 kişiyken 1-0 öne geçtiği için psikolojik üstünlüğü elde eden Beşiktaş, 82. dakikadaki Torje ve 90+2'de Seleznov'un şutlarından kurtulmasını bildi. Haftayı üç puanla kapatan siyah - beyazlı takım Porto maçı öncesi moral depoladı.
Milliyet

Kötü Halimiz Buysa Ne Mutlu 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Karabük karşısında ortaya koydukları kazanma isteğiyle sonuca ulaştıklarını belirtirken, üç puan için oyuncularını tebrik etti. Siyah-beyazlı hoca, "Oyuncularım ellerinden gelen gayreti gösterdi. İlk yarıda yakaladığımız pozisyonları gole çevirebilirdik. Zor bir maçtı. Zemin biraz bozuktu. Maç içerisinde çok gitgeller oldu. İkinci yarıda kazandığımız penaltıyla maçı çok daha rahat hale sokabilirdik ama tam tersi oldu" dedi. Beşiktaş'ın futbol olarak geçen sezonun gerisinde olduğu yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Şenol Güneş, "Sizlere burada konuşuyorum, oradan alıntılar yaparak saldıranlar oluyor. Hafta içinde konuşmadığım halde ağzımdan bir şeyler yazıldı. Beşiktaş'ı beğenen de olur beğenmeyen de. Biz işimizi yapacağız" ifadelerini kullandı. Porto karşılaşmasına değinen Güneş, "Porto maçı çok farklı bir maç. Daha önce Karabük'ü yendik. Fiziksel gücü iyi olan bir takıma karşı deplasmanda 10 kişi oynayarak kazanmak önemli. Her maçı kendi içerisinde eleştirmek lazım. Biz hiçbir zaman rakiplere ezilmedik. Kötü diyorsunuz eğer kötü halimizle rakibimize üstün gelebiliyorsak ne mutlu bize o zaman. Oyuncu tercihlerine gelecek olursak; eleştiriler olabilir bunları normal karşılıyorum. Ama futbolda sonuçtan sebep bulmaya çalışılıyor. İsimler üzerinden takım oluşturulmaz. Onlar üzerinden bana, benim üzerimden başkana zarar vermek doğru değil" yor u m u n u yaptı. Şenol Güneş, Cenk Tosun'un tepkisini de değerlendirdi. Deneyimli hoca, "Oyuna Cenk'i alacaktım ama 10 kişi kalınınca farklı bir anlayışa gittik. Bu tercih Cenk'in formuyla ilgili değil. Eleştiriler olabilir ama takıma zarar vermeyi doğru bulmuyorum" diye konuştu.
Milliyet

Kader Diyemezsin Sen Kandın Ettin 
Fenerbahçe ile Medipol Başakşehir'in zorlu randevusu gol düellosuna sahne oldu. Turuncu-lacivertliler nefesleri kesen maçta uzatmalarda bulduğu golle 3-2 kazandı. İstanbul derbisinde iki takımın da tek hedefi milli aradan sonra lige üç puanla dönmekti. Aykut Kocaman'ın Mehmet Topal'ı yedeğe çekip orta sahayı Giuliano-Ozan- Souza üçlüsünden oluşturması ileriye daha çabuk top taşıma istediğinin kanıtı olsa da defansta Roman-Skrtel ikilisini bozup Neto'yu sahaya sürmesi riskti. Henüz 2. dakikada Emre'nin köşe vuruşunda Attamah'ın kafayı vurarak ağları havalandırması maçı Başakşehir'in istediği kıvama getirdi. Golün şokundan çıkan Fenerbahçe, rakip kaleye gitmesine rağmen topu Soldado'ya atamayınca (İspanyol golcü 20 ile, kaleci Volkan'ın ardından ilk yarının en az topla buluşan ismi oldu) pozisyon geliştiremedi. 27'de ev sahibi derin bir oh çekti. Elia'nın pasında Napoleoni vuruşunu yaptı. Volkan'dan dönen topu Adebayor kaleye yolladı, Skrtel son anda meşin yuvarlağı dışarı attı. Uzun toplarla çabuk pozisyona giren Başakşehir 33'te ikinci golü buldu. Caiçara'nın ortasında Adebayor'un kafası Volkan'a çarparak ağlara gitti: 0-2 F.Bahçe, Skrtel ve Soldado'nun kafasından sonuç alamadı. Ancak 43'te Volkan Babacan boşa çıkınca Dirar bu hatayı affetmedi ve farkı bire indirdi: 1-2 Aykut Kocaman ikinci yarıda bütün riskleri aldı, 64'te Isla'yı çıkararak yeni transfer Janssen'i oyuna soktu. 68'de Soldado topa dokunamadı. 78'de ise sarı-lacivertlilerin beraberlik golü geldi. Valbuena'nın ortasına Skrtel kafayı vurdu top Clichy'e çarptı, Başakşehirliler uzun süre itirazda bulunsa da Fırat Aydınus golü verdi: 2-2 Uzatmalarda sahneye Kerim Frei çıktı ve nefis bir golle Başakşehir'i galibiyete taşıdı: 2-3
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme