11 Eylül 2017 Pazartesi

11.09.2017 Genel Gündem11.09.2017 Pazartesi
TÜRKİYE 

Arakan Çağrısı 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlara ilişkin, "Bölgede yaşanan insani dramın önüne geçmek için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri ile birlikte çalışmak istiyoruz. Baskı ve katliamlardan kurtulmak için topraklarına sığınan Müslümanlara gerekli kolaylığın gösterilmesi beklentimizi ve yardım teklifimizi Bangladeş makamlarına ilettik. Uluslararası kuruluşlar, bilhassa da İslam ülkeleri olarak bizler elimizden gelen tüm imkânlarla bu zulmün son bulması için birlikte mücadele etmeliyiz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'da Bağımsızlık Sarayı Genel Kurul Salonu'nda gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi'nin açılış oturumuna katılarak konuşma yaptı. Dünyanın her yerinde Müslümanların sıkıntı içinde yaşadıkları bir dönemden geçildiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi: "İslam ülkeleri olarak bizim birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı seferber etmemiz gerekirken enerjimizi bu tür krizlerle heba etmemeliyiz. Diğer taraftan ilk kıblemiz Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in kutsiyetinin ihlal edilmesine de asla izin veremeyiz. Mescid-i Aksa'ya yönelik saygısızlıkların, tahriklerin ve provokasyonların önüne geçilmesi için çok daha kararlı bir tutum ortaya koymalıyız. İslam ülkelerinin şu dönemde çatışmaya ve gerilime değil vahdete, birlik ve beraberliğe ihtiyacı bulunuyor. Körfez bölgesinde yaşanan kriz hepimizi derinden üzmüştür. İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Körfez bölgesinde yaşanan krizin bir an önce çözüme kavuşmasını arzu ediyoruz. Kuveyt'in arabuluculuk çalışmalarını desteklemeyi sürdüreceğiz." İslam dünyasının eğitim sorunlarına da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Bugün İslam dünyasındaki nüfusun yüzde 55'i okuma-yazma dahi bilmiyor. OECD ülkelerinde milli gelirden eğitime ayrılan payın ortalaması yüzde 5.2 iken bu oran İslam dünyasında yüzde 1'i dahi bulmuyor. En başarılı çocuklarımızı, en parlak beyinlerimizi Batılı kurumlara ve ülkelere kaptırıyoruz. Günümüzün en önemli güç kaynağı olan enformasyon ve bilgi teknolojileri konusunda üreten değil tüketen konumundayız. Bu durum bizi milli güvenliğimiz başta olmak üzere birçok açıdan kırılgan hale getiriyor. Altını çizerek ifade etmek isterim ki dün olduğu gibi bugün de güçlü ülke olmak, bilgiyi üretmekten ve bilgiyi en iyi şekilde işleyebilmekten geçiyor."
Hürriyet


Artık Siyasi Taraf Olarak Görüyoruz 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün, partisine yönelik açıklamalarıyla ilgili sessizliğini bozdu ve "Onu siyasette taraf olarak görüyoruz. Yasal adım atacağız" dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin önceki gün düzenlenen 94. kuruluş yıldönümü resepsiyonu öncesinde bir grup gazeteciye özetle şunları söyledi: "NORMALDE yargıçlar konuşmazlar. Çünkü konuşmaları ihsas-ı rey demektir. Dünyanın bütün saygın yargıçları da bu kurala uyar. Bu kurala uymayanlar, kendi iradelerini iktidara ipotek ederler. Onlar talimatı iktidardan aldıkları için iktidara her ortamda hoş görünmek isterler. İktidarın taleplerini yerine getirdikleri zaman makamlarında yükseldiklerini sanırlar. Danıştay Başkanı'nın böyle bir pozisyonda olması beni çok üzmüştür. Danıştay gibi önemli bir mahkemenin Başkanı, siyasette açıkça taraf olduğunu ifade etmiştir. Bu, onun yargıç olma kimliğini ortadan kaldırmıştır. Biz artık onu siyasette taraf, iktidar partisinin Danıştay'daki sözcüsü olarak görüyoruz. Kendi saygınlığını dinamitleyen kendisi. İşin garip tarafı sadece kendi saygınlığına gölge düşürmüyor, Danıştay'a da gölge düşürüyor. Çünkü Danıştay'ı temsil ediyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda yasal bir adım atacağız. Ben o görüntüyü izledim. Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın, o görüntülerde uzun süreli eğilme sözkonusu değil. Baktığınız zaman o gerçeği görüyorsunuz. O nedenle AYM Başkanı'nı radikal bir dille eleştirmek haksızlık olur.
Hürriyet

Zarrab'a Tahliye Muamması 
ABD'de yaklaşık 1.5 yıldır tutuklu yargılanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab'la ilgili tahliye bilmecesi yaşandı. ABD Adalet Bakanlığı'na bağlı Federal Cezaevleri Bürosu'nun internet sitesindeki resmi kayıtlarda, '09135-104' kayıt numaralı Zarrab'ın önceki gün (09.09.2017) cezaevinden tahliye edildiği görülüyor. Ancak Hürriyet'in ulaştığı Amerikalı yargı kaynakları, Zarrab'ın tahliye edildiği iddiasını doğrulamadı. Dün (Pazar) resmi tatil olduğu için cezaevi yetkililerine ise ulaşılamadı. Zarrab, 19 Mart 2016'da Miami Havalimanı'ndan ABD'ye girerken tutuklanmıştı. Çok sayıda cezaevi değiştiren Zarrab'ın nakil işlemleriyle ilgili gelişmeler Federal Cezaevleri Bürosu'nun internet sitesinde günü gününe yer alıyordu ve şimdiye kadar herhangi bir hatayla karşılaşılmadı. Hürriyet'e bilgi veren uzmanlar, Zarrab'ın cezaevinden çıkmasının bu süreçte ancak 'tanık koruma programı'na alınmasıyla mümkün olabileceğini söyledi. Öyleyse Zarrab, 'US Marshalls Service' denilen ABD Kolluk Kuweti Hizmeti yetkililerine teslim edilmiş olabilir. New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı'na vekâlet eden Joon H. Kim'in hazırladığı son iddianamede, Zarrab için daha önce dört suçlamadan istenen 75 yıl hapis cezası, 95 yıla çıkarılmıştı. Davanın hâkimi Richard Berman, geçen haftaki ara oturumda yeni iddianamenin sanıklara okunması için Zarrab'ı 11 Eylül'de (bugün), Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Attilla'yı ise 25 Eylül'de mahkemeye çağırmıştı. Zarrab, İran'a yönelik uluslararası yaptırımları delmek ve ABD bankalarına yönelik dolandırıcılıkla suçlanıyor. 30 Ekim'de başlaması planlanan esastan yargılama öncesi başsavcılığın hazırladığı ek iddianameyle eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da davaya sanık olarak eklenmişti
Hürriyet

Lice'de Bomba Yüklü Minibüsle Saldırı! 
Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Duru Jandarma Karakolu'na PKK tarafından bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin 'dur' ihtarına uymadığı için askerler tarafından ateş açılan araç karakolun güvenliği için önceden yerleştirilen beton bariyerlere çarparak infilak etti. Patlamada 1 asker hafif yaralanırken, aracı kullanan terörist öldü. Patlamanın gerçekleştiği noktada 11 metre genişliğinde ve 5.2 metre derinliğinde çukur oluştu. Saldırının ardından Diyarbakır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada Diyarbakır- Bingöl karayolu üzerinde Duru Jandarma Karakol Komutanlığı'na yönelik 33 ACF 42 plakalı kamyonet içerisindeki bir terörist tarafından saat 05.50 sıralarında patlayıcı yüklü araçla intihar saldırısında bulunulduğu belirtildi. Patlama nedeniyle yolda 11 metre genişliğinde, 5,2 metre derinliğinde çukur oluştuğuna işaret edilen açıklamada, "Beton blok ve akordeon engel sistemleriyle karakolun fiziki ve güvenlik tedbirlerinin artırılması, olay öncesinde elde edilen istihbari bilgiyle personelin ikaz edilerek farkındalığın artırılması sonucunda, terör saldırısında sadece kule nöbetçisi olan personel hafif şekilde yaralanmıştır. Olay yeri incelemesine göre patlayıcı yüklü araçtaki bir teröristin öldüğü tespit edilmiştir" denildi.
Milliyet

Bayram Balonu Gibi Patlarsa Ne Olur? 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2019'da seçim ittifakları olacağına dair iddialara yanıt verirken şimdiden bir şey söylemenin "önyargı" oluşturacağını belirtti. Bahçeli, CHP'nin referandumda oluşan yüzde 49'luk kesimi arkasına alarak "cephe oluşturmak" istediğini savundu. Bahçeli, Meral Akşener önderliğindeki yeni partinin MHP'nin dörte üçüncü götüreceğine ilişkin iddia için de, "Balon şişirmekle meşguller; bu bayram balonu gibi patlarsa ne olur? İnandırcı tarafı yok" yorumunu yaptı. Bahçeli, Isparta gezisi dönüşü bazı gazetecilerle sohbetinde özetle şunları söyledi: (Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı) Bir gazete Tansu Çiller'le bizim resmimizi koymak suretiyle Cumhurbaşkanı seçiminde Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde bizlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev üstlenebileceğimizi; böylelikle de sayın cumhurbaşkanının 3 Kasım 2019 tarihinde seçilebileceğine dair bir konuyu gündeme getiriyor. Çok yanlış bir yol. Şu aşamada cumhurbaşkanlığı seçimi ve bu seçimin nasıl olacağına dair herhangi bir yorum, karar arifesinde ben bulunmuyorum. Böyle bir yorumu çok doğru bulmadım. (2019 yılında ittifaklar olur mu?) Olayları aşama aşama ele almakta fayda var. Bugün parlamentoda temsil edilen siyasi partilerin birinci aşamada bulundukları yer, büyük kongrelerini yapmak. Hiçbir siyasi partide hazırlıklar tamamlanmamışken, üç siyasi olaydaki tavırları, düşünceleri, ilkeleri, görüşleri hakkında bir önyargıya varmak mümkün değildir, doğru da değildir. CHP'de, Ak Parti'yi nasıl iktidardan düşürebileceklerine dair bir cephe oluşturma hevesi görülüyor. Gerilim stratejisi uyguluyor. Bu cephe kim olacaktır onu da önümüzdeki günlerde çok net olarak görebiliriz. Ama şu an yüzde 49'luk "hayır" cephesini CHP'nin önderliğinde kurmak istemektedir. Bunu muhafaza edebilmek için de o zaman yapacağı şey MHP'ye çatmaktır, iktidara çatmaktır. Atatürk tartışmasını, din tartışmasını Türkiye'nin gündeminde sıcak tutmaktır. Bu anlayışla kendilerinin yüzde 49'u koruyacağına inanıyor. Siyasetteki üslubu kirletiyor ve şiddeti davet ediyor. Bu da CHP'ye bir fayda sağlamaz.
Milliyet

'Zehir Temizlendi, Yeni Ufuklara Yelken Açıldı' 
Başbakan Binali Yıldırım, Bilecik'te 736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'ne katıldı. Kayı Boyu'nun bir evladı olduğunu, Erzincan'ın Kayı köyündeki komşularından selam getirdiğini ifade eden Yıldırım özetle şunları söyledi: "Ne mutlu bize ki Ertuğrul Gazi bilgeliğinin 7 asır önce bu topraklarda bıraktığı bu tohum, bugün halen bölgesiyle üç kıtayı serinleten bir çınar olma haşmetini koruyor. Söğüt, yüzyıllar boyu üç kıtada adaletle hükmeden devletimizin hareket noktasıdır. Atalarımız Söğüt'te yurt kurmuş, bayrak dalgalandırmıştır, dolayısıyla kuruluşun mekanı, yurdu, vatanı bu topraklardır. 736 senedir ilahi bir name gibi semaya yükselen bereketli bir tohum gibi toprağa kök salan işte bu devlet, bilgeliği bugüne kadar bizi adalet ve kardeşlikte birleştirdiği gibi bundan sonra da buluşma adresimiz olacak. Gönül bağlarımızı daha da güçlendireceğiz, birliğimize kast eden, gücümüzü dağıtan, kardeşliğimize gölge düşürmek isteyen alçaklara Söğüt Meydanı'ndan sesleniyorum, asla kazanamayacaksınız. Bu milleti, kardeşliğini asla bozamayacaksınız. Bu şanlı bayrağı asla indiremeyeceksiniz, bu ezanları asla susturamayacaksınız." "Ecdadımızın bize bıraktığı bu mübarek toprakları geçmişteki bütün birikimle, tecrübeyle geleceğe, gelecek kuşaklara bırakacağız. Bu güzel ülkeyi muasır medeniyetlerin ötesine geçirmek, Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği o hedeşere ulaştırmak için var gücümüzle 80 milyon vatandaşımızla çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. İhanet odaklarının saldıkları zehri devletin damarlarından temizleyen Türkiye artık yeni hedeşere, ufuklara yelken açmıştır. Ekonomide, hukukta, demokraside kendine büyük hedeşer koyan ülkemizi hiç ama hiçbir güç asla durduramayacaktır. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi hedef alan, fitne peşinde olanlara bu millet asla fırsat vermeyecektir. Nerede mazlum varsa onun yanındayız, nerede zulüm, vahşet varsa onun da karşısındayız. Biz ecdadımızdan bu mirası devraldık, bundan böyle de aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz."
Vatan

995 Fetö'cü Atina'ya Sığındı 
Darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçarak sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısının 995'e yükseldiği bildirildi. Yunanistan'ın Kathimerini gazetesinin ülkenin İltica Ofisi'ni kaynak gösterdiği haberinde, 15 Temmuz'dan bu yana Yunanistan'a iltica talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısında önemli bir artış görüldüğü kaydedildi. Haberde, Temmuz 2016'dan bu yılın şubat ayına kadar olan dönemde Türk vatandaşları tarafından iltica talebi sayısının 236 olduğu belirtildi. Yaklaşık son 6 ay içinde ise bu sayının 995'e yükseldiğine dikkat çekilen haberde, başvurulardan bir kısmı kabul edilse de kaç talebin olumlu sonuçlandığına ilişkin net bir bilgi bulunmadığı ifade edildi. Darbe girişimi sonrası askeri helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 darbeci asker de sığınma talebinde bulunmuştu. Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos), ocak ayında bu askerlere yönelik Türkiye'nin iade talebini reddetmişti. Darbecilerin sığınma başvuruları ise İltica Ofisi tarafından değerlendirilmeye devam ediyor. Yunan makamları, sığınma başvuruları sonuçlanana kadar darbecilerin gözaltında tutulmalarını kararlaştırmıştı. Almanya'ya da 15 Temmuz darbe girişimi sonrası iltica başvurularında patlama yaşanmıştı. Federal Göç ve Mülteci Dairesi, 2016'da yapılan iltica başvurularından 1837'sinin sonuçlandığını ve bunların yüzde 8.2'si hakkıda olumlu karar verildiğini açıklamıştı. Bu yılın nisan ayına dek toplam 2 bin 130 Türk vatandaşı Almanya'ya iltica başvurusunda bulunmuştu.
Vatan

DÜNYA 

Çipras Ab'ye Sert Çıktı 
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye konusunda Avrupa Birliği'ne (AB) sert uyarılarda bulundu. Çipras, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin mutlaka sürdürülmesi gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde Avrupa'nın hem taktik hem de stratejik açıdan hata yapmış olacağını söyledi. Çipras, dün Selanik'de düzenlediği basın toplantısında "Türkiye- AB ilişkileri çok ciddi bir konu. Sayın (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'a belki hediye gibi gelirdi ama AB'nin Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin sonlandırılması konusunu gündeme getirmesi hata olurdu. Son dönemde gördüğümüz kadarıyla AB böyle bir şeyi belki arzu etse bile, bu hem taktik hem de stratejik açıdan hatadır" dedi. Türkiye'de gerekli reformların ve demokratikleşmenin gerçekleşebilmesi için üyelik müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini belirten Çipras, "Üyelik müzakereleri bu yolda güçlü bir araç. Ayrıca, koskoca bir halkı, işbaşında olan her hükümetin politikaları ile bir tutmamak gerek. Avrupa sorumlu bir tavır almalıdır" dedi.
Hürriyet

Deyrizor'da Daeş'e İkinci Bir Darbe 
Önemli bir bölümü halen DAEŞ'in elinde bulunan Deyrizor kentine yönelik, Rusya ve diğer kuvvetlerinden desteğiyle Suriye rejim birlikleri tarafından yürütülen operasyonda ilerleme kaydedildiği ve kuşatmanın ikinci kez delindiği bildirildi. Suriye birliklerinin, Rusya'nın hava harekatının ardından Deyrizor'un güneydoğusundaki hava üssünün kuşatmasını deldiği belirtiliyor. Sputnik'in haberine göre Rusya'dan yapılan açıklamada, "Suriye ordusu, Rus Hava-Uzay Kuvvetleri'nin yoğun hava saldırısından sonra Deyrizor kentinin güneydoğusundaki havalimanının bulunduğu bölgede DAEŞ'in şiddetli direnişini kırdı ve teröristlerin kuşatmasını deldi" ifadelerine yer verildi. Açıklamada, General Hasan Suhel yönetimindeki ordu birliklerinin, hava üssünde etrafı sarılmış Suriye askeri garnizon birlikleriyle birlikte kenar kısımlarda çatışarak, havalimanı ile Deyrizor arasında oluşan koridoru genişlettiği kaydedildi. Haberde, Suriye ordusunun elit birlikleri ile cumhuriyet muhafızlarının, hava üssü etrafındaki alanı temizlemeye başladıklarını ifade edildi. Rejime bağlı öncü birliklerin, hava kuvvetleri ve topçuların desteğiyle hava üssünün kuzeyindeki DAEŞ mevzilerini, araçları ve insan gücünü imha ettiği, aynı zamanda 5. Kolordu birlikleri ve müttefik güçlerin, kentin güneyindeki kenar mahallelere ulaştığı bildirildi. Suriye hükümet güçlerinin, kentin batısındaki kuşatmayı deldikten sonra lojistik yollarını açtığı, böylelikle rejim birliklerinin Deyrizor'a takviye kuvvet, araç ve mühimmat sevk ettiği haber veriliyor. Bununla birlikte yolların mayınlardan temizlendikten sonra kente insani yardım konvoylarının da ulaştı iddia ediliyor.
Milliyet

Danimarka Mülteci Almayacak 
Danimarka Uyum Bakanı İnger Stöjberg, Birleşmiş Milletler (BM) kotasından paylarına düşen mültecileri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da almayacaklarını bildirdi. Stöjberg, bu yıl da BM kotasındaki sığınmacıları reddedeceklerini belirtirken, bunun, Danimarka'ya son yıllarda çokça mültecinin gelmesinden kaynaklandığını söyledi. Bakan Stöjberg, bunların entegre edilmesinin büyük görev olduğunu, bu nedenle bir süre nefes almaya ihtiyaçları bulunduğunu savundu. Danimarka'nın 1979 yılından beri işkence görmüş, tecavüze uğramış gibi zayıf tabir edilen kota mültecilerden her yıl 500 kişi aldığına işaret edilirken, 2016-2017 yılları açığını kapatmak için önümüzdeki yıl bin 500 mülteciyi alması gerektiği vurgulandı. Öte yandan Danimarka'da bugünden itibaren 160 asker, Almanya ile kara sınırında polisin yoğun iş temposunu azaltmak için görev yapmaya başlayacak. Polis Derneği, askerin sınırda polisle birlikte görev yapacak olması kararına tepki göstererek, bunun "Danimarka'ya uymayan" bir durum olduğunu belirtti.
Milliyet

Irma Florıda'yı Vurdu 
Cuma akşamı ve Cumartesi sabahı Küba'da etkili olan Irma Kasırgası, Florida'nın güney ucunda bulunan Key West'e ulaşmadan önce kategori 3'ten kategori 4'e yükseldi. ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEDA), kasırganın vurduğu yerlerde yıkıcı olacağı uyarısında bulundu. Kasırga Küba'ya ulaşmadan önce, Karayip'teki ada ülkelerinde en az 24 kişinin ölümüne yol açtı. Kasırganın altyapıya verdiği hasar nedeniyle bölgede iletişim hatları kesildiğinden, ölü sayısının önümüzdeki günlerde artmasından endişelenirken Florida kıyılarına ulaşır ulaşmaz 1'i şerif yardımcısı 4 kişinin daha hayatını kaybetmesine neden oldu. Geçtiği adalarda büyük yıkıma neden olan kasırgadan şu ana kadar 1 milyon 200 bin kişi etkilendi. Irma'nın güzergahı üzerinde bulunan Florida'da 6.3 kişiye evlerini terk etmeleri talimatı verilmişti. Tahliye kararının ardından Florida'dan çıkış yollarında yoğun trafik yaşandı Tahliyelerden önce market raşarı, kasırgaya hazırlanan yerel halk tarafından boşaltıldı. Turks ve Caicos adalarını vurup geçen kasırga, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'ye ciddi yağış bıraktıktan sonra Küba'nın kuzeyine ve Bahamaların merkezine ulaşmıştı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,4103-3,4117                     
Euro: Euro 4,0986-4,0999
Sterlin: 4,4969-4,5022
Gram Altın: 146,7702-146,8645

Milyonluk Destek 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Gelişim Destek Programı 2017 Çağrısı' başvurularının başladığını belirterek, "İmalat sektörü KOBİ'lerine verilecek desteğin üst limitleri 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon lira" dedi. Küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) proje bütçesinin yüzde 30'una kadar erken ödeme yapıldığını dile getiren Özlü şu bilgiyi verdi: "Üst limitler aşılmamak kaydıyla uygun bulunan gider kalemlerinin KDV hariç kısmı üzerinden yüzde 60 destek verilecek. İşletme sahibinin veya yüzde 50'den fazla hisseli ortağının kadın girişimci olması, işletmeye ek 10 puan kazandıracak."
Posta

Vergi İndiriminin Süresi Uzatılsın 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektöründe yapılan ve ekonomik canlanmaya önemli etkisi olan vergi indirimlerinin yıl sonuna kadar uzatılmasını istedi. Palandöken, vergi indirimi sonrasında yurt içi satışlarda beyaz eşyada yüzde 25, mobilyada yüzde 35, konutta yüzde 8.2 artış olduğuna dikkat çekti. Vergi indirimlerinin bu ayın sonunda biteceğini söyleyen Bendevi Palandöken şunları söyledi: "Otomotiv ve elektronik eşya gibi sektörlerde geçici süreli vergi indirimleri yapılmalı. Özellikle hurda teşviki yürürlükteyken otomotivde yapılacak vergi indiriminin satışlara ve dolayısıyla da ekonomik büyümeye etkisinin çok büyük olacağına inanıyoruz."
Posta

Et Ve Balık Sebze Haline Giriyor 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda fiyatlarını düşürmek amacıyla artık hallerde sebze ve meyve yanında, tavuk, et ve balık gibi gıda ürünlerinin de satılacağını belirtirken, "Toplu işlem yapılınca lojistik maliyetler ve işletme maliyetleri de düşecek. Ülkedeki 176 halden 100'ü, hal kapsamından çıkarılarak toplama merkezi olacak. Bunlar hal kapsamından çıkacağı için maliyetleri de düşük olacak. Bu da fiyatı etkileyecek" dedi. Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda Komitesi kararları çerçevesinde Hal Yasası ve gıdaların soğuk zincirle taşınması konusunda yürütülen çalışmalar ve yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Ülkedeki 176 halden 100'ünün, toplama merkezi niteliğinde, çok küçük haller olduğuna dikkati çeken Tüfenkci, şunları kaydetti: "Buraları hal tanımından çıkarıp toplama merkezi haline getireceğiz. Diyelim ki Antalya Konaklı'da küçük bir merkez var ama hal olarak geçiyor. Görevi, Ankara, İstanbul ya da başka ildeki komisyoncuların irtibat noktası olmak. Hal ve toplama merkezlerinin görev ve yetkileri farklı. Aslında buralar sadece çiftçiden ürünü alıp büyük işletmeye ve tüccara sevk ediyor. Hal Yasası ile toplama merkezlerinde paketleme tesislerine teşvik vereceğiz. Böylece ürünün toplanan merkezlerden belli standartlarla sevk edilmesi sağlanacak. Bunlar hal kapsamından çıkacağı için maliyetleri de düşük olacak."
Hürriyet

3.4 Milyon Çalışan Otomatik Bes'lendi 
1 Temmuz'da Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) giren 1 milyon 574 çalışandan 614 bini ilk ayın sonunda cayma hakkını kullanarak, sistemden çıktı; 960 bini ise sistemde kalarak tasarrufu tercih etti. Böylece sene başından bu yana otomatik katılım uygulaması ile 3.4 milyon çalışan tasarruf etmeye başladı. 1 Ocak itibariyle 45 yaş altı tüm çalışanların BES'e girişine imkan tanıyan otomatik katılım uygulaması, ilk olarak 1.000 ve üzeri çalışanı olan işletmelerden başladı. Ocak sonunda 2 milyon 213 binden fazla kişi sisteme giriş yaptı. Otomatik katılımın 2. etabı ise 1 Nisan'da devreye girdi ve 250 ila 999 çalışanı olan özel sektör şirketleri ile tüm memurlar sisteme dahil edildi. Nisan sonu itibariyle de 1 milyon 596 bini özel sektör, 2 milyon 147 bini de kamu çalışanı olmak üzere toplam 3 milyon 744 binden fazla kişi bireysel emeklilik sistemine girmiş oldu. 3. ve 2017'nin son etabı ise 1 Temmuz'da başladı; 100 ila 250 çalışanı olan özel sektör işyerlerinde çalışan bir milyon 574 binden fazla kişi otomatik katılım ile BES'e dahil edildi. Böylece sene başından bu yana sisteme giren çalışan sayısı 7 milyon 532 bini geçti. Ağustos sonu itibariyle de sisteme girenlerin 4 milyonu cayma hakkını kullanarak, sistemden çıktı. Otomatik katılımda çıkış oranı yüzde 54 oldu. Özel sektörden sisteme girenlerin yüzde 57'si cayma hakkını kullanırken, kamu çalışanlarının yüzde 48'i sistemden çıktı. Ağustos sonu itibariyle BES'e otomatik katılım sayesinde 3 milyon 456 kişi de sistemde kalarak, tasarrufu tercih etti ki, bu kişilerin yüzde 80'inden fazlası ilk kez tasarruf ile tanışıyor. Tasarruf edenlerin 2.2 milyonu ise özel sektör, 1 milyonu da kamu çalışanlarından oluştu.
Hürriyet

Kamu İhalesine Teminat Müjdesi 
Reel sektöre teminatını karşılayacak yeni bir düzenleme müjdesi geldi. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazinenin reel sektörü rahatlatacak ve teminat ihtiyacını karşılayacak yeni bir düzenleme yaptığını açıklayarak, "Artık şirketlerimiz bir kamu ihalesine teminat verirken opsiyonları sadece banka teminat mektubu ile sınırlı olmayacak. Banka teminat mektubu yerine dilerse 'kefalet sigortası' da yaptırabilecek" dedi. Şimşek, yaptığı açıklamada kefalet sigortasının, borçlunun alacaklıya karşı yükümlülüğünü yerine getirememesi riskine karşı teminat sağladığını anımsatarak, kefalet sigortalarının dünyanın birçok ülkesinde banka teminat mektubu gibi kullanıldığını söyledi. ABD'de teminat ihtiyacının tamamının, Avrupa'da ise 25'nin sigorta şirketlerince karşılandığına, bu oranın Asya Pasifik'te yüzde 50, Güney Amerika'da yüzde 95 olduğuna işaret eden Şimşek, Türkiye'de de kefalet sigortası genel şartlarında geçen yıl yapılan değişiklikle bu sigortanın banka teminat mektubunun işleyişine benzer bir yapıya kavuştuğunu ifade etti. Şimşek, özel sigorta şirketlerince sunulan bu sigortanın diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi reel sektörün teminat ihtiyacının karşılanmasında daha etkin kullanılabilmesi amacıyla mevzuat düzenlemesi yaptıklarını dile getirerek, "Hazine tarafından, Kamu İhale Kanunu ve Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun'da değişiklik yapılarak kefalet sigortalarının kamu ihalelerinde de kullanımının önü açılmıştır" diye konuştu. Değişiklikle özel sektörün teminat ihtiyacının karşılanmasında ilave kapasite oluşturulduğunu vurgulayan Mehmet Şimşek, bankalarca halihazırda teminat ihtiyacı için kullandırılan kredi limitlerinin başka alanlarda kullanımı imkanının sağlandığını ve teminat ihtiyacının karşılanmasında ürün çeşitliliğinin artırıldığını da bildirdi.
Milliyet

79 Ülkeyi Solladık 
Türkiye, Japon otomotiv devi Nissan'ın stratejik pazarlarından biri haline geldi. Türkiye, gösterdiği satış performansıyla bağlı olduğu 84 ülkeden oluşan Afrika, Ortadoğu ve Hindistan Bölgesi'nde ilk 5'e girmeyi başardı. Yenilenen elektrikli LEAF'in Tokyo'daki tanıtımında sorularımızı yanıtlayan Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, Türkiye'nin 2 yılda 20 binli satış adetlerinden 32 bin adetlere ulaştığını belirterek, "Hindistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Dubai'den sonra biz geliyoruz. 12'ncilikten ilk 5'e girdik. Başkan bizi diğer ülkelere örnek gösteriyor" dedi. Nissan ürün gamının yüzde 25'lik kesime hitap ettiğini, B ve C sedan modelin eksikliğini hissettiklerini söyleyen Özkök, buna rağmen son 2 yılda rekor kırdıklarını kaydetti. İlk 8 ayda yüzde 2 daralan pazarda yüzde 9 büyümeyi başardıklarına dikkat çeken Özkök, 2017'de hedeflerinin tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaşmak olduğunu kaydetti
Vatan

Türk Lirası İçin 3.3650 Seviyesi Artık Resimde 
Euronun dolar karşısında değer kazanmasını sağlayan temel veriler aynı zamanda gelişen ülke piyasalarına ve onların para birimlerine de yarıyor. Neredeyse tüm gelişen ülke para birimleri geçtiğimiz hafta(lar)da dolar karşısında değer kazandı. Türk Lirası da bunlardan biriydi. Dolar/TL kuru geçtiğimiz Cuma günü en son 8 Aralık 2016'da gördüğü 3.4000 seviyesini test etti. Şimdilik bu seviyenin altına inilmedi ancak DXY endeksinin (ve de ABD tahvil getirilerinin) gerilemeye devam ettiği bir ortamda dolar/TL kurlarında kısa bir süreliğine olsa da 3.40'ın altı test edilebilir. 3.3650 seviyesi bu konudaki en kritik teknik seviyelerden birisi olmaya aday. Ocak ayında test edilen 3.9420 zirvesine göre, 3.40 seviyesine kadar TL, dolar karşısında yüzde 13.75 değer kazanmış durumda. Ancak aynı değer kazancı "Sepet Kur" bazında geçerli değil. Sepet kur bazında TL, 12 Ocak'ta görülen 4.0543 zirvesine göre geçtiğimiz Cuma günkü dip olan 3.7490'a göre yüzde 7.53 değer kazanabilmiş durumda.
Vatan

SPOR 

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, çarşamba günü Porto ile deplasmanda oynayacakları Şampiyonlar Ligi maçını düşünerek, Karabük deplasmanında kadroda revizyona gitmişti. Güneş, performansları merakla beklenen yeni transferler Lens ve Negredo'ya 11'de şans tanıdı. Siyah- Beyazlılar, zor geçen maçı 1-0 kazandı ancak başta Lens ve Negredo'nun performansları olmak üzere Güneş'in seçimleri tartışma yaratmıştı. Cenk Tosun'un oyuna alınmadığı için tepkili olması, yedek kalan Quaresma'nın isteksiz tavırları ve Atiba'nın yokluğunda defans bloğunda yaşanan sorunlar dikkat çekmişti. Beşiktaş'ta Porto maçı öncesinde yeni bir revizyon olacak. Siyah-Beyazlı ekipte, Lens ve Negredo yeniden kulübeye geçecek. Atiba, Cenk Tosun ve Quaresma'nın 11'de olmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Akıllardaki tek soru ise Medel'in görev yapıp yapmayacağı. Kadroda Medel'e uygun bir yer arayan Güneş, Karabük karşısında en çok ihtiyaç duyulan sağ bek pozisyonunda bile Medel yerine Necip'i tercih etmişti. Şilili futbolcunun antrenmanlardaki performansı kendisi hakkında verilecek kararı da etkileyecek.
Posta

Avrupa'ya ağustos ayında veda eden Fenerbahçe ligde de ilk 4 maçta hayal kırıklığı yarattı. 4 maçta 1 galibiyet, 1 mağlubiyet, 2 beraberlik ile 5 puan toplayan Fenerbahçe zirvenin uzağında kaldı. Başakşehir yenilgisiyle Kadıköy'ün büyüsü de bozulurken, teknik direktör Aykut Kocaman şanssızlıktan yakındı. Tecrübeli hoca, "Olumsuzluklar anlamında tarihe geçecek bir sezon yaşıyoruz. Çalışacağız ve düzeleceğiz" diye umutlu konuştu. Soldado ve Janssen'in ceza sahasında çok etkili oyuncular olduğunu gösterdiğini belirten Kocaman şunları söyledi: "2.5 yıl çift forvet oynattım. Birbirine uyum sağladıkları sürece tercihim çift forvet. Soldado ve Janssen'i aynı anda oynatmak en büyük isteğim. Bu kadar çalışma, bu kadar şut, bu kadar orta bize istediğimiz galibiyetleri getirecektir."
Posta

A Milli Basketbol Takımımız, İspanya'ya 73-56 yenilmekten kurtulamadı, ev sahipliği yaptığı Avrupa Şampiyonası defterini çeyrek finali göremeden kapadı. İspanya'nın ilk dakika içinde 5-0 üstünlüğü yakaladığı maçta, rakibine Sertaç ile yanıt vermeye çalışan milliler, bu oyuncunun erken 3 faul alarak kenara gelişiyle potasını koruyamamaya başladı. Marc Gasol ile sayılar bulan İspanya arayı açıp, ilk periyodu 19- 10 galip kapadı. 2. periyot başında farkı 24-12'de 12 sayıya çıkaran İspanya'ya Furkan Korkmaz'ın sayılarıyla direnmeye çalışan millilerimiz, 16. dakikayı da 29-20 geride geçti. Cedi'nin 3 sayılık basketiyle farkı 4'e düşüren Türkiye, hakemlerin ribauntta yarattığı bir faul sonucu daha fazlasını yapamadı, devreyi de 33-25 geride tamamladı. İkinci devrede Melih ile Furkan Korkmaz'dan skor katkısı alan Türkiye, 26. dakida farkı bir kez daha 4 sayıya indirdi. Ancak ucuz bir faul çalan hakemler bir de Ufuk Sarıca'ya teknik faul verince, İspanyollar'ı rahatlattı. Bir kez daha geri döndü millilerimiz ama Rodriguez'in son saniye üçlüğüyle 4. çeyreğe girilirken rakip skoru 49-43 yaptı. Erkan'ın hücum ribauntları sonundaki basketleriyle skor bulan Türkiye, önce Melih, ardından da Cedi'nin çemberin içinden çıkan üçlükleriyle rakibini yakalama şansını kullanamadı, İspanyollar farkı çift hanelere çıkardı. Furkan Korkmaz 5 sayı birden bularak bir kez daha umutlandırsa da, Rubio'nun arka arkaya üçlükleri ile rahatlayan İspanya maçı 73-56 kazandı.
Milliyet

G.Saray'ın tartışmasız en etkili silahı olan Gomis, Antalyaspor karşısında yaşadıkları puan kaybını aşırı sıcağa bağladı. Bozuk zeminin de oyunlarının çok etkilediğinin altını çizmeden geçmeyen golcü, "Burada kazanmak istedik ancak olmadı. 2. yarı Antalya çok arzulu bir futbol oynadı. Eto'o ile bir pozisyon bulup değerlendirdiler. Buraya geldiğimizde amacımız galibiyet serisini devam ettirmek isterdik ama bunu başaramadığımız için üzgünüz. MİLLİ maçların ardından bu seviyede oynamak gerçekten kolay değil. Geçen sezon ligi 5. bitirmiş, kadrosunda kaliteli oyuncular olan bir Antalya karşı oynamak da oldukça güçtü. Yine de 1 puan çıkarttık. Kaldığımız yerden devam etmek zorundayız. Burada bizi aşırı sıcak da zorladı. Sıcaktan pres yapamadığımız anlar oldu. Zemin de iyi futbola uygun değildi. Sakatlık yaşamadığımız için sevinçliyiz" ifadelerini kullandı. ÖTE yandan golleriyle takımını sırtlayan Gomis, kariyerinin en iyi ilk 4 haftasını yaşıyor. Hiçbir mücadeleyi boş geçmeyip, 5 gol atan ve 2 de asist yapan oyuncu bundan önce bu rakama hiç ulaşamamıştı. Daha önce 2015-16 sezonunda Swansea'de 4 haftada 4 kez fileleri sarsan oyuncu, 2 kez 3, 2 defa da 2'şer golle 4 maçı tamamladı.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme