13 Eylül 2017 Çarşamba

13.09.2017 Genel Gündem

13.09.2017 Çarşamba
GÜNDEM

Danıştay'a Kritik Soru 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Fox Tv'de katıldığı 'Çalar Saat' programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları özetle şöyle: Danıştay Başkanı iktidar partisinin Danıştay'daki sözcüsü konumundadır. Artık o makamda oturamaz, ayrılması lazım. Benimle ilgili bir dava Danıştay'a gittiğinde ne olacak? Danıştay Başkanı bizi beğenmiyor. Tarafsızlığını kaybetmiştir, bırakması lazım. Biz kamuoyu önüne çıkıp politik mesajlar, kararlar veren, kendi bağımsız iradesi olmayan kişilere karşıyız. Danıştay'ın bütün üyelerine saygı gösteriyoruz. Yargıtay'a da AYM'ye de saygı gösteriyoruz. Meral Hanım bakanlık yapmış, siyasette uzun yıllar hizmet vermiş birisi. Diğer siyasi partilerin liderlerine nasıl saygı gösteriyorsak, Meral Hanım'a da saygı gösteriyoruz. FETÖ'cüyü sağda solda iktidarın aramasına gerek yok ki kendileri FETÖ'cü zaten. Nerede çözülecek bu? Meclis'te. Kapalı kapılar ardında gizli kapaklı işlerle de bu iş olmaz. 15 yılda çözemediler. Gayet açık ve net söylüyorum, 4 yıl içinde çözmezsem, bakın '5 yıl' da demiyorum, 4 yıl içinde çözmezsem siyaseti bırakacağım. Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi İran'a ambargo kararı aldı. Türkiye bu ambargoya uymuyor. Kim söylüyor bunu? Bu ülkenin iktidar partisinin genel başkanı söylüyor, itiraf ediyor bunu. Bu çok tehlikeli bir cümle. Neden bu insanlar Türkiye'de yargılanmadı? ABD'de tutuklu bulunan bu kişilerin itirafçı olmaları halinde olay çok daha farklı bir mecranın içine sürüklenecek. Türk bankaları da var. Bu ülkenin iş adamı, sivil toplum örgütleri, sendikaları konuşabiliyor mu? Hayır, hepsi susturulmuş. Gazetecileri hapisteler. Peki mücadeleyi kim yapacak? Biz. Elimize silah alıp, gidip bir yeri basacak halimiz yok. Kavga, demokrasi kavgası. Biz hazırlıklıyız. Baskın seçim de
Hürriyet

Avukatsız Kaldılar 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, işlerine geri dönebilmek için 189 gündür açlık grevi yapan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın avukatlığını üstlenen Halkın Hukuk Bürosu üyesi 18 avukat hakkında gözaltı kararı verdi. Esra Özakça, eşi ve Nuriye Gülmen'in yarın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacağını belirterek, "Duruşmaya kısa bir süre kala avukat görüşlerinin kısıtlanması nedeniyle mücadele ederlerken, şimdi avukatsız kaldılar" dedi. İstanbul 13. Sulh Ceza Hâkimliği'nden alınan karar doğrultusunda, 'Halkın Hukuk Bürosu'nun İstanbul ve Ankara büroları dahil 5 ilde eş zamanlı operasyon yapıldı. Bürolarda arama yapan polisler sadece baro temsilcilerinin hazır bulunmasına izin verdi. Aramalar sırasında Gülmen ve Özakça'nın savunması için hazırlanan dilekçelere de el konuldu. Ankara'da gözaltına alınan 4 şüpheli avukatın Emniyet'teki işlemlerinin ardından İstanbul'a götürüleceği öğrenildi. Avukatlara 'örgüt üyeliği' suçlamasının yöneltildiği belirtildi. Eşi Semih Özakça'ya destek amacıyla 114 gündür açlık grevini sürdüren Esra Özakça, "Süreci başından bu yana takip eden avukatlarımız. Nuriye ve Semih'i mutlaka birileri savunacaktır" dedi. 46 kiloya düşen ve kas ağrılarının şiddetini artırdığını belirten Esra Özakça, görüşte yaşananları ise şöyle anlattı: "Semih de Nuriye hoca da duruşma odaklıydı. Semih hazırlıklarını bitirdiğini söyledi. Savunmayla ilgili eksik noktaları konuştuk. Duruşmaya kısa bir süre kala avukat görüşlerinin kısıtlanması nedeniyle mücadele ederlerken, şimdi avukatsız kaldılar. Gözlerinin daha bulanık gördüğünden, kulak uğultusu ve sık idrara çıktığı için uyuyamadığından bahsetti."
Hürriyet

Şehit Cenazelerinde Chopin Yerine Tekbir 
İçişleri Bakanlığı'nca, şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün, bugüne kadar icra edilen Chopin'in Cenaze Marşı ile değil, ünlü Türk şair ve bestecisi Buhurizade Mustafa Itri'nin "Segâh Tekbiri" ile yapılması konusunda 81 il valiliğine yazı gönderildi. Itri'nin "Segâh Tekbiri", ilk kez 29 Ağustos 2017'de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç'in cenazesinde ihtiram yürüyüşü sırasında icra edilmişti. İçişleri Bakanlığı'nca "Şehit Cenaze Törenleri"ne ilişkin 81 il valililiğine gönderilen yazıda şehitlerin, milletin manevi dünyasında özel önemi ve yeri olduğu belirtilerek, "Şahs-ı manevilerine, ailelerine ve milletimize ait kahramanlıklarının sağladığı üzerimizdeki sorumlulukları bizim için ebedidir" ifadesi yer aldı. "Şehitlerle ilgili törenlerin de milli ve manevi değerimize medeniyet köklerimize uygunluğu bu sorumluluğun ve önemin ana unsurudur" değerlendirmesinin yer aldığı yazıda, şehitlerin, gazilerin ve kahramanlıkları ile iftihar edilenlerin törenlerinin de ayrıcalıklı olduğu vurgulandı. Yazıda, şunlar kaydedildi: "Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde 'ti' işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır. Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşü, Itri'nin 'Segâh Tekbiri' ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı usul ve esaslara uyulacaktır." Itri'nin 'Segâh Tekbiri, ilk kez 29 Ağustos 2017'de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç'in cenazesinde ihtiram yürüyüşü sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından icra edilmişti.
Milliyet

Güzel Yarınlar İçin Çalışıyoruz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kurtuluş Savaşımızın her aşamasında olduğu gibi Sakarya Meydan Muharebesi'ni de zafere ulaştıran azim ve kararlılıkla, bugün devletimizi ilelebet yaşatmak ve yeni nesillere daha güzel yarınlar bırakmak için çalışmaya devam ediyoruz" dedi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklayan göre, Erdoğan, 13 Eylül Sakarya Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan, Kurtuluş Savaşı'nın önemli dönüm noktalarından biri olan Sakarya Zaferi'nin, askeri ve siyasi sonuçlarıyla istikbal mücadelesinin seyrini değiştirdiğini, Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan yolda millete moral ve güç verdiğini belirtti. Sakarya Meydan Muharebesi'nin, "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır" anlayışıyla verilen mücadeleler sonucu zafere ulaştığını vurgulayan Erdoğan, "Vatan ve bayrak sevgisini her şeyin üzerinde tutan aziz milletimiz canı pahasına inancına ve istiklaline sahip çıkmıştır" değerlendirmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya Zaferi'nin uluslararası alanda Meclis'in itibarını yükselttiğine, bağımsızlığın ve nihai zaferin habercisi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Kurtuluş Savaşımızın her aşamasında olduğu gibi Sakarya Meydan Muharebesi'ni de zafere ulaştıran azim ve kararlılıkla, bugün devletimizi ilelebet yaşatmak ve yeni nesillere daha güzel yarınlar bırakmak için çalışmaya devam ediyoruz. Bu vesileyle, özgürlük ve bağımsızlığımıza, aziz vatanımıza sahip çıkmak için hayatlarını feda etmekten çekinmemiş olan tüm şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Sakarya Zaferi'nin yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum."
Milliyet

'Şu An Herkes Salağa Yatıyor' 
FETÖ darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın sanıklarından eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, esas hakkındaki savunmasını yaptığı duruşmada, "Pensilvanya'dakini niye koruyayım? Erkek gibi gelsin savunmasını versin" dedi. "Ben tuzağa düşürüldüm, ekibim de tuzağa düşürüldü" iddiasında bulunan Sönmezateş, savunmasına şöyle devam etti: "İzmir'e gitmişken neden Ankara'ya gittim? Birileriyle telefonla görüşüp hesap sormak istedim. O gece evimde uyuyup iş yerime gittim. Hava Kuwetleri ve Genelkurmay'ı arayıp telefonla birileriyle görüştüm, hesap sormak için. 'Teslim ol.' dediler. Ben inandığım için bu işin içindeydim. Kandırılmışım. Şu anda herkes inkar ediyor, salağa yatıyor. Havacı generalin bu kadar insanı hareket ettirmesi mümkün değil. Kralın peşinde kimse yok. Bu kadar adamı kim organize etti? Darbe girişimi iyi ki başarılı olmamış ve verdiği emirlerin arkasında duramayan insanlar başa geçmemiş."
Vatan

Üniversitelerde 322 Bin Kontenjan Boş Kaldı 
ÖSYM tarafından üniversitelerin boş kalan lisans ve ön lisans programlarına yapılan toplam 51 bin 400 ek yerleştirmenin sonuçlar açıklandı. 2017 ÖSYS ek yerleştirmelerine ilişkin sayısal verilere göre, üniversitelerde 373 bin 414 boş kontenjana 51 bin 400 aday yerleşti, 322 bin 14 kontenjan boş kaldı. Ek yerleştirme sonucunda, lisans programlarının 124 bin 443 kontenjanına 13 bin 531, ön lisans programlarının 248 bin 971 kontenjanına 37 bin 869 aday yerleşti. Lisans düzeyinde, devlet üniversitelerinde 94 bin 945 kontenjandan 10 bin 385'ine ek yerleştirme yapılırken 84 bin 560'ı boş kaldı. Vakıf üniversitelerinde ise 20 bin 751 boş kontenjandan 2 bin 431'ine yerleştirme yapıldı, 18 bin 320 kontenjan boş kaldı. KKTC üniversitelerinde de 8 bin 9 kontenjandan 686'sına yerleştirme yapıldı, 7 bin 323 kontenjan boş kaldı. Diğer ülkelerdeki üniversitelerdeki 738 kontenjandan 29'una yerleştirme yapılırken 709 kontenjan boş kaldı. Böylece lisans programlarında toplam 124 bin 443 kontenjandan 13 bin 531'ine yerleştirme yapıldı, 110 bin 912 kontenjan ise boş kaldı.
Vatan

DÜNYA 

Irak'tan Ret 
Irak meclisi, dün yaptığı oylamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştireceği 'bağımsızlık referandumu'nu oy çokluğuyla reddetti. Karara karşı çıkan Iraklı Kürt milletvekilleri ise meclisteki oturumu boykot etti. 328 sandalyeli mecliste yapılan oturuma 168 vekil katıldı. Fransız AFP'nin haberine göre; Meclis Başkanı Selim El Cuburi, kararın Bağdat hükümetini "Irak'ın bütünlüğü için tüm adımları atması ve Iraklı Kürt liderlerle ciddi bir diyalog başlatması" için yetkilendirdiğini belirtti. IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin danışmanlığını yürüten eski bakanlardan Hoşyar Zebari, İngiliz Reuters'a demeç vererek, "Kürt parlamentosu yarın toplandığında bu karara kesinlikle bir yanıt verecektir" dedi. Zebari, IKBY meclisinin Ekim 2015'ten bu yana ilk kez toplanacağına da dikkat çekti. Bu arada Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Partisi (KYB) ve Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) milletvekilleri, mecliste konuyla ilgili ortak basın toplantısı düzenledi. AA'nın haberine göre partiler adına konuşan Yekgirtu milletvekili Musenna Emin, "Meclis, referandum karşıtı kararı yasal olmayan şekilde onayladı. Kararı meclis önceden tartışmadı" dedi. KYB milletvekili Ala Talabani de "Karar tekrar gözden geçirilmezse, Kürt gruplarının önünde birden fazla seçenek var. Ona göre tutumumuzu belirleyeceğiz" ifadelerini kullandı. Goran Hareketi ve İslami Toplum Partisi adına basın toplantısı düzenleyen Kürt milletvekili Ahmet Haci ise Kürtlerin geleceklerini tayin etme hakkı bulunduğunu belirterek, meclisin aldığı kararı reddettiklerini söyledi.
Hürriyet

Kuzey Kore İçin Yeni Yaptırım Onaylandı 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), nükleer programını ve balistik füze denemelerini sürdüren Kuzey Kore'ye şimdiye kadarki "en sert yaptırımları" talep eden karar tasarısını onayladı. Kuzey Kore'nin 3 Eylül'de 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6'ncı nükleer denemesini yapmasının ardından ABD tarafından hazırlanan ve Pyongyang'a yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını isteyen karar tasarısı BMGK'da oylamaya sunuldu. Tasarı 15 ülkenin lehte oyuyla kabul edildi. Böylece BMGK, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar içeren 9'uncu kararı onaylamış oldu. Buna karşın yaptırımların ABD'nin sunduğu ilk taslaktaki kadar sert olmadığı görüldü. Yeni yaptırımlar, Kuzey Kore'ye rafine petrol ve petrol ürünleri ihracatına sınırlama getiriyor. Kuzey Kore'ye petrol satışı ekim ayından itibaren yıl sonuna kadar üç aylık sürede 500 bin varil, 2018 yılında ise 2 milyon varil petrol ile sınırlandırılıyor. Kararla, Kuzey Kore'nin petrol ithalatının yaklaşık yüzde 30'u engelleniyor. BMGK, yeni kararıyla Kuzey Kore'ye doğalgaz satışına da yasak getirdi. Kuzey Kore'nin en büyük gelir kaynağı kömür ihracatının ardından 760 milyon doları bulan ikinci gelir kaynağı tekstil ihracatı da yasaklandı. Yeni karara göre, yurt dışındaki Kuzey Koreliler çalışma izinlerinin süresi doluncaya kadar çalışabilecek ancak işçilerin çalışma izinleri yenilenmeyecek. 100 bin Kuzey Koreli işçinin ülkeye döviz girişinin sağlanması için Kim Jong-un rejimi tarafından yurt dışına çalışmaya gönderildiği ve bu şekilde her yıl ülkeye 500 milyon dolar girdiği tahmin ediliyor.
Milliyet

Almanya İle Silah Satışı Gerginliği 
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'ye silah ihracatının büyük kısmını dondurduklarını açıkladı. Reuters'ın haberine göre, Bakan Sigmar Gabriel "(Silah ihracatına ilişkin) Türkiye'nin bize gönderdiği bütün büyük talepleri karşılamayı, ki bunların sayısı az değil, dondurduk" dedi. Reuters kararın ülkedeki kötüye giden insan hakları durumu ve bozulan ilişkiler nedeniyle alındığını yazdı. Buna karşın Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türkiye'ye silah sevkiyatının tamamen yasaklanmasına karşı olduğunu dile getirdi. Merkel,'in Gabriel'in ardından yaptığı açıklama 'geri adım' olarak değerlendirildi. Merkel, "NDR Info" adlı radyoya verdiği röportajda, ülkesinin, Türkiye'ye silah satışlarını değerlendirdi: "Alman hükümeti bu yılın başından bu yana Türkiye'ye toplam 25 milyon eur'nun üzerinde silah satışına onay verdi. Sayın Merkel bunu durduracak mısınız?" sorusunu Merkel, "Türkiye bizimle birlikte NATO'dadır. Hangi silahları ihraç ettiğimize tek tek karar veriyoruz. Burada pek çok kısıtlayıcı bakışlar oldu. Buna rağmen birlikte DEAŞ'e karşı savaşıyoruz. Dolayısıyla nasıl hareket edeceğimizi ayrı ayrı tartmamız lazım. Söylediğim gibi (NATO'da) ittifaktayız. Güvenlik konularında da Türkiye ile iş birliğine bağlıyız. Terör faaliyetlerine ilişkin bilgi alışverişinde de. Tüm siyasi farklılıklara rağmen bunu her zaman göz önünde bulundurmamız lazım" şeklinde cevapladı. Silah satışlarının kapsamının bu ölçüde kalıp kalmayacağına ilişkin de Merkel, kararların, Federal Güvenlik Konseyi tarafından tek tek verildiğini anımsattı.
Milliyet

Greve Giden İşçilerle Alay Etti 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un en büyük seçim vaadi olan çalışma yasası reformuna karşı çıkan binlerce kişinin büyük protestolar düzenlemeye hazırlandığı sırada sarfettiği sözler, muhalişerin tepkisini çekti. Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir arkeoloji okulunda konuşma yapan Macron, "Fransa reformist bir ülke değildir. Reform yapmaz, çünkü biz isyan ederiz, direniriz, kaçınırız. Böyleyiz biz" diyerek muhalişeri eleştirdi. Bu dönüşümün 'gürültüsüz, sükunet içinde, açıklayıcı ve anlaşılır biçimde' gerçekleştirileceğini söyleyen Macron konuşmasının devamında ise çalışma yasası reformuna karşı çıkanları kastederek "Tembellere, etrafındaki herkesi çıkarcı sananlara ve aşırılıkçılara teslim olmayacağız" dedi. Eski bir iş adamı olan Macron'un bu sözleri, ülkenin ikinci büyük sendikası olan Genel Emek Konfederasyonu (CGT) tarafından öfkeyle karşılandı. CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, Macron'un sözlerini 'skandal' olarak nitelendirdi. Seçimlerde yenilgiye uğramış olan Sosyalist cumhurbaşkanı adayı Benoit Hamon da, Macron'un sözlerinin yakışıksız olduğunu belirtirken, "Asıl tembeller, hayatları için çalışmak zorunda olmayan zengin bireylerdir. Emmanuel Macron, büyük ölçüde bu zengin bireylerin şampiyonu oldu" ifadelerini kullandı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,4332-3,4354                     
Euro: Euro 4,1107-4,1126
Sterlin: 4,5621-4,5678
Gram Altın: 146,9036-147,0540

Esnafa İşsizlik Maaşı 
İşçiler için uygulanan işsizlik maaşı, esnaf için de hayata geçiyor. 1 Ocak'ta hizmete sunulacak Ahilik Sandığı, işi bozulan Bağkur esnafın imdadına yetişecek. Bağkur'lular 10 ay süreyle 1411 lira işsizlik maaşı alabilecek. Sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek. Mevcut prime esas kazanç alt sınırına göre; esnaf aylık en az 35.55, devlet de 17.77 lira verecek. Son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenlere 180 gün, 900 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenlere 240 gün, 1080 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenlere 300 gün süreyle ödenek verilecek. Ödeneğin günlük tutarı, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancın yüzde 40'ı kadar olacak. Ancak ödenek, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemeyecek. Mevcut asgari ücrete göre; damga vergisi kesilmiş aylık en az 705.60 lira, en çok bin 411 lira ödenek verilecek.
Posta

Güç Doğu'ya Kayıyor 
Türkiye'nin Batı ülkeleri ile olan ilişkileri, bu aralar çok önemli bir dönemden geçiyor. Akıl tutulması yaşayan siyasi faydacılığı, devletlerin menfaatleri önüne taşıyan tiplerle karşı karşıya olunduğunu belirten Enerji Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye'yi 20'nci yüzyılın kodları ile okuma devri sona erdi. 80 milyonu kaybederseniz bedeli çok ağır olur" diye konuştu. İstanbul'da dün yapılan 'Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi ve Global Krize Bakış Konferansı'nda konuşan Albayrak, Batı merkezli ekonomik gücün yavaş yavaş Doğu'ya kaymaya başladığını söyledi. Albayrak, "Dünyada bir model değişimi var. Büyük bir zihinsel ve derin bir dönüşüm var. Burada Çin ve Hindistan önemli bir şekilde ayrışıyor" dedi. Türkiye'nin ilk üç ayda iyi bir büyüme yakaladığını belirten Albayrak, şunları dile getirdi: "Önümüzde yeni bir dünya ekosistemi duruyor. Türkiye işte bu yeni network'ün (ağ) ana omurgasını oluşturan, anahtar bir ülke olmaya doğru hızla ilerliyor. Gerçekçi olacağız, faydacı olacağız ve 'iş birliklerini nasıl artırabiliriz'i tartışıp konuşacağız."
Posta

Geleceğe 60 Milyar Euro 
Dünyanın en büyük fuarlarından biri olan ve bu yıl 67'ncisi düzenlenen 'Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı' dün kapılarını önce dünya basını için açtı. Resmi açılışını 14 Eylül'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yapacağı fuarı otomobilseverler 24 Eylül'e kadar ziyaret edebilecek. 12 markanın yer almaması sonucu Frankfurt fuarında katılım sorunu yaşansa da ev sahibi Alman markalar yaptıkları teknoloji yatırımları ve sergiledikleri geleceğin otomobilleri ile bunu hissettirmemeye çalıştı. 2 yıl önce yaşanan dizel skandalı sonrası tüm dünyada imajı bozulan Alman otomotiv endüstrisi bu fuarla birlikte elektrikli ve sürücüsüz araçlar konusunda yaptığı yatırımlarla adeta 'Siz merak etmeyin geleceği biz yaratacağız' mesajını verdi. Zaten fuarın sloganı da işte tam bu doğrultuda 'Gelecek şimdi' olmuş. Skandal sonrası dünyada dizel araçlara yönelik kısıtlamaların getirilip, yasakların konması sonucu bundan yaklaşık 10 yıl önce yaşanan elektrikli otomobil atağı, bu kez biraz zoraki de olsa bu fuarla birlikte yeniden alevlendi.
Hürriyet

Yaş Üzüm Altına İnmeyecek 
Yaş üzümde 4 milyon 200 bin ton, çekirdeksiz kuru üzümde ise 310 bin tonluk bir rekoltenin beklendiğini ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, üreticinin çekirdeksiz kuru üzümünü kilogramı 4 liradan almak üzere çalışma yaptıklarını bildirdi. Yaş üzümde geçen yıl rekoltenin 4 milyon ton olduğunu belirten Fakıbaba, "Bu sene 4 milyon 200 bin ton. Kuru üzümde ise geçen yıl rekolte 313 bin tondu, bu sene ise 310 bin ton. Bunlar güvenilir rakamlardır" dedi. Üreticinin ürünününü değerinde satamayacağı yönünde kaygılanmasına gerek olmadığını belirten Fakıbaba, "Sayın Cumhurbaşkanımız bana talimat verdi, 'üzüm 4 liranın altında olamaz, gideceksin bu işi çözeceksin' dedi. Üzümünüzü 4 liranın altında sattırmayacağız. Şu an hazırlıklarına başladık, depo arayışımız devam ediyor, 9 numara kalitedeki üzümü istediğimiz kadar 4 liradan alacağız ve 15 gün içinde paranızı ödeyeceğiz. Güven her şeyin üzerindedir. Rahat olun, üzümünüzü alacağız, sınırsız bir şekilde alacağız, sizi kimseye muhtaç etmeyeceğiz" diye konuştu. Türkiye'nin tarımı iyi uygulayan bir ülke olduğu takdirde dünyada söz sahibi olacağına dikkati çeken Fakıbaba, en büyük amacının kapalı devre sulama sistemini yaygınlaştırmak olduğuna işaret etti. Fakıbaba, "Vahşi sulama ile toprağı rezil etmişiz, Fakıbaba dönemi denince akla gelecek ilk şey kapalı devre sulama olacak" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Türk Rüzgarı 
Dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarlarından Dubai Cityscape Global'e katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, dünyada konjonktürel daralma ve Arap ülkeleri arasında sorun olduğunu, buna rağmen Körfez'den Türkiye'ye ilginin devam ettiğini belirterek, "Dünyada Körfez'den esen rüzgar pek iyi olmasa da, Türkiye'ye iyi esiyor. Talep sürüyor, biz de bunu teşvik edecek adımlar atmayı sürdürüyoruz" dedi. Türk firmaların stantlarını ziyaret eden Özhaseki, Birleşik Arap Emirlikleri'nden geçen yıl 9.1 milyar dolar olan ticaret hacminin bu yıl ilk 6 ayında 8.7 milyar dolarlık rekor bir rakama ulaştığını söyledi. Özhaseki, "Körfez'de taraf değil, arabulucuyuz. Ara ara durağanlık yaşansa da etkisi olmadı. Yaşananlar psikolojik etki" dedi. Türk müteahhitlerinin geçen yıl bölgede 9.7 milyar dolarlık iş üstlendiğini kaydeden Özhaseki, "İçerde işini büyüten dışarıda daha kolay iş buluyor. Negatif durumu fırsata çevirebilecek firmalar var. Çünkü bölgede arsa fiyatlarının ucuzlaması sebebiyle fırsatlar doğacak" diye konuştu. Muhtemel İstanbul depremine karşı hazırlıkları da anlatan Özhaseki, şöyle konuştu: "Sadece İstanbul'da 600 bin civarında riskli yapımız var. Bir depremde oluşacak maddi zarar ise 100 milyar dolar. Bu nedenle büyük bir hazırlık içerisindeyiz. Bu konuda hazırlanan yasa taslağını Bakanlar Kurulu'na sunduk. Önümüzdeki günlerde yasalaşacak. Ayrıca 'kentsel dönüşüm' kavramı halkımızda olumsuz bir algı yarattı. Bu nedenle yeni yasayı 'Depreme Hazırlık Yasası' olarak tanımlıyoruz. Bunu bakanlık olarak belediyelerle birlikte yapacağız. Bugüne kadar dönüşümün önünde 3 engel vardı. Biz bu 3 engeli de aşacak formüller geliştirdik. Finansman sorunu aşmak için birinci yıla 20 milyar liralık bütçe ayırdık. Rakamın yarısını bakanlık karşılayacak. Kalan yarısı için Dünya Bankası'ndan düşük faizli kredi temin edeceğiz. Rezerv alan için Avrupa yakasında 25 milyon metrekare yer bulduk. Bu da 250 bin konutluk alanı ifade ediyor."
Milliyet

Revizyon Zamanı 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), zincirlenmiş hacim endeksi olarak bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5.2 arttı. Söz konusu verideki artış, 2'nci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.1 oldu. Yılın ilk iki çeyreğinde GSYH artışının yüzde 5'in üzerinde olmasına karşın önde gelen uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye'ye ilişkin büyüme öngörülerinin bu rakamdan uzak olması ile revizyon beklentileri gündemin odak noktasına yerleşti. Verilerin açıklanmasının hemen ardından yatırımcıların yakından takip ettiği bazı uluslararası finansal kuruluşlar da Türkiye'nin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmek durumunda kaldı. Türkiye'nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini Japon finans kuruluşu Nomura yüzde 4.2'den yüzde 5.5'e, Amerikalı yatırım bankası JP Morgan da yüzde 4.6'dan yüzde 5.3'e yükseltti. ABD'li uluslararası finansal hizmetler ve yatırım bankacılığı kuruluşu Morgan Stanley daha önce yüzde 3.3 olarak öngördüğü Türkiye'nin 2017 büyüme öngörüsünü yüzde 4.3'e revize etti.
Vatan

SPOR 

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi serüveni bugün başlıyor. Siyah-Beyazlı ekip G Grubu ilk maçında Portekiz ekibi Porto'nun konuğu oluyor. Porto'nun Dragao Stadı'nda saat 21.45'te başlayacak mücadeleyi İngiliz Anthony Taylor yönetecek. Beşiktaş'ta sakat Gökhan Gönül dışında eksik bulunmuyor. Kartal'ın eski oyuncusu Aboubakar cezası nedeniyle bugün Porto kadrosunda olamayacak. 6 kez Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden ve hiç gruptan çıkamayan Beşiktaş, bu kez bir ilki başarmak, ilk iki içinde yer almak, Porto'yu ilk kez yenmek (4 maçta 3 mağlubiyet, 1 beraberlik aldı) için sahaya çıkıyor. Beşiktaş ile 18 Şampiyonlar Ligi maçına çıkan Şenol Güneş, bugün 19 yaparak Mircea Lucescu'yu geride bırakarak rekorun tek başına sahibi olacak. Grubun diğer maçında 21.45'te Alman ekibi Leipzig ile Fransız takımı Monaco karşı karşıya gelecek.
Posta

Fenerbahçe'nin Fransız yıldızı Mathieu Valbuena taraftara sıcak mesajlar gönderdi. İlk 4 haftada alınan kötü sonuçlara rağmen, performansı ve hırsıyla Sarı-Lacivertli taraftarların sevgilisi olan Valbuena, "Takımda birçok yeni isim var. Bunlardan biri de benim. Bizden beklentilerin farkındayız. Gerçekten çok çalışıyoruz. Türkiye'nin en iyi ekibiyiz ve bu zor zamanları aşıp, seri galibiyetlerle kısa zamanda zirveye tırmanacağız. Yeter ki sizin desteğiniz hep yanımızda olsun" dedi. Tribünlerin kendisine olan ilgisinden memnun olduğunu da ifade eden Valbuena, "Bana neden Fenerbahçe'yi tercih ettiğimi soruyorlar. Avrupa'nın en ateşli taraftarı önünde oynamayı kim istemez! Fenerbahçe'nin bir ferdi olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum ve her maç daha iyisini yapmaya çalışıyorum" diye konuştu. Valbuena, pazar günü Aytemiz Alanya deplasmanına mutlak 3 puan için çıkacaklarını da belirterek, "Tek düşündüğümüz galibiyet. Bizim çıkış maçımız olacak. Buna inanıyorum" ifadelerini kullandı
Posta

Yeni bir kadro ve yeni bir heyecanla yeni sezona başlayan Galatasaray'da bir grup taraftar kaptan Selçuk İnan'dan kolay vazgeçti ancak yönetim emektar oyuncuyu kolay harcamayacağını gösterdi. Her şey, Antalyaspor ile oynanan karşılaşma sonrasında başladı. Teknik d i r e k t ö r Igor Tudor, Ndiaye- Selçuk değişikliği için eleştirildi, Selçuk, kaptanlık pazubandını Muslera'dan aldığı için yerden yere vuruldu. Bunun sonrasında da sarı-kırmızılıların ultrAslan'ın kaptanı yerden yere vurup, "Bu olay bizim için kabul edilemez. Yaşattığın başarılar için teşekkürler" diyerek adeta "Kapı dışarı" demesi bardağı taşırdı. Teknik direktör Igor Tudor ve yöneticiler, tecrübeli futbolcunun arkasında durarak, onu feda etmeyeceklerini gösterdi. Sarı-kırmızılılar, ligin uzun bir maraton olduğuna dikkat çekerek, "Bunun yazı var, kışı var! Sakatlığı, cezası var. Selçuk'tan niye vazgeçelim? Biraz anlayışlı ve hoşgörülü olmak gerekir. Galatasaray'ın Selçuk'a kulübede de olsa ihtiyacı var. Bu uzun maratonda hep aynı futbolcular olmayacak. Onu kaybetmek yerine kazanmayı tercih etmeliyiz" diyerek, tecrübeli oyuncunun yanında olacaklarını dile getirdi.
Milliyet

Eurobasket 2017'de ilk yarı finalistler dün akşam oynanan maçların ardından belli oldu. 18.45'te başlayan ilk mücadelede Türkiye'yi eleyen İspanya, Almanya ile karşılaştı. İspanyollar, Marc Gasol'ün 28 sayı, 10 ribaunt, 4 asist ve kardeşi Pau Gasol'ün de 19 sayılık performasıyla rakibini 84- 72 yenip yarı finalist oldu. Çeyrek finaldeki diğer maçta ise Slovenya, Letonya'yı 103-97 yendi ve son 4 takım arasına adını yazdırdı.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme