16 Eylül 2017 Cumartesi

16.09.2017 Genel Gündem


16.09.2017

GÜNDEM

Barzani Teklifi Reddetti 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül'deki referanduma ilişkin, "Dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin! Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız" dedi. Barzani, şu ifadeleri kullandı: "Yalnızca Kürdistan halkı referanduma meşruluk kazandıracak, onun dışındakiler değil. O yüzden dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin! Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız." IKBY Başkanı Barzani, ABD, İngiltere ve Birleşmiş Milletler tarafından referandumun ertelenmesine karşılık sunulan alternatif hakkında, "Şimdiye kadar, referanduma denk bir alternatif bize ulaşmadı. Referandum, bağımsızlığa ulaşmamız için bir araçtır ancak hedef değildir. Amacımız bağımsızlıktır. Daha önce birçok vaatler verildi ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Bu yüzden referandum ertelenmeyecekti" dedi. "En büyük sorun Bağdat'taki kardeşlerimizin gerçek bir ortaklığı kabul etmemeleridir. Kusura bakmayın biz de size hizmetçi olmayı kabul etmiyoruz" diyen Barzani, "Evet bu süreçte risk var ancak bunu yapmayıp, gerekli adımları atmazsak, riskten daha kötü şeyler meydana gelebilir. Burada mesele iradedir. Kürdistan halkının iradesinin güçlü olması gerekiyor. Eğer güçlü irade olursa, başarıda elde edilir" diye konuştu. Referandumun uluslararası hukuki dayanağı olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Barzani, "Referanduma meşruiyeti dışarısı değil ancak Kürdistan halkı verecektir" ifadelerini kullandı. Referandum kararını IKBY Meclisi de yüzde 8 oy çokluğuyla kabul etti.
Vatan


Kılıçdaroğlu'nun Avukatı Gözaltında 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün avukatlık yapılanmasına yönelik yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Çelik'i Ankara'da gözaltına aldı. Çelik'in adresinde polis ekiplerinin aramaları devam ediyor. CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyesi de olan avukat Çelik'in İstanbul'a getirileceği öğrenildi. Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre Çelik'in kapatılan STV, Bugün gibi kanalların Digitürk'ten çıkarılması üzerine aboneliğini iptal ettirdiği, MİT TIR'larının durdurulması sürecinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanlarından Fatih Gürsul ile yoğun şekilde irtibatlı olduğu iddia edildi. Gürsul, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesi'ndeki yapılanmasına ilişkin 7'si tutuklu 40 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılandığı davada tutuklu sanıklar arasında yer alıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, avukatı Celal Çelik'in gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Bugün yaşananlar demokrasi adına yüz karası. Avukatım Celal Çelik hakkındaki gözaltı kararı bir akıl tutulmasıdır. FETÖ ile mücadele adı altında FETÖ'ye destek veriliyor." CHP Sözcüsü Bülent Tezcan konuyla ilgili, ''Celal Çelik FETÖ suçlaması ile evi basılacak son insandır. Türkan Saylan'ın gözaltına alındığı Ergenekon, Balyoz süreçlerini anımsattı'' diye konuştu.
Vatan

Savcı Tarifi Kurt Adam 
Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz, FETÖ'nün yargıdaki yapılanmasına ilişkin sürdürdüğü soruşturma kapsamında KHK ile kapatılan YARSAV'ın (Yargıçlar ve Savcılar Birliği) başkanı ve eski Anayasa Mahkemesi raportörü Murat Arslan hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla iddianame düzenleyerek Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. Arslan için 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. YARSAV üyelerinin sosyal demokrat yapıya sahip oldukları hatırlatılan iddianamede, "Murat Arslan'ın da kendisini sol görünümlü, sosyal demokrat bir kişi olarak etrafına tanıttığı bilinmektedir. Bu kişinin sosyal demokrat yapı ile asla ilgisi olmayan Fetullah Gülen yapılanması içerisinde yer aldığını ise sadece ve sadece kendisi ile örgüt adına irtibata geçen diğer örgüt mensuplarının bildiği görülmektedir" iddiasına yer verildi. Gülen'in ele geçirme talimatının ardından 2008 yılından itibaren örgüt mensuplarının YARSAV'a üye olmaya başladığı anlatılan iddianamede, "Başta Murat Arslan ve diğer şüphelilerin konumunu teşbihte hata olmaz deyişi ile anlatmak gerekirse; bu kişilerin durumu gündüz insan, gece kurt olan masal oyuncusu..." ifadesi yer aldı. Murat Arslan'n, FETÖ'nün haberleşme sistemi ByLock'a ilk defa 27 Ağustos 2014 tarihinde girdiği de belirtilerek, "130304 ID kullanıcısının kullanıcı adı, şifre ve Kazım Uslu'nun beyanları da nazara alındığında bu ByLock kullanıcısının şüpheli Murat Arslan olduğu anlaşılmaktadır" denildi.
Hürriyet

DÜNYA 
İdlib Ve Çevresi 'Çatışmasız' Bölge 
Suriye'deki ateşkesin garantörleri olan Türkiye, Rusya ve İran, Kazakistan'ın başkenti Astana'da 6'ncısı düzenlenen Suriye toplantısında Türkiye sınırındaki İdlib'te oluşturulacak çatışmasızlık bölgesi üzerinde uzlaştı. Toplantıda, üç garantör ülkenin kontrol güçlerinin, rejim ile muhalifler arasında çatışmayı engellemek için bölgede konuşlanmasına karar verildi. 6. Astana Toplantısı, 14-15 Eylül'de gerçekleştirildi. Toplantıda, Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal, Rus heyetine Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, İran heyetine de Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari başkanlık etti. Gözlemci ABD'yi ise David M. Satterfield temsil etti. Toplantı sonrası, garantör ülkelerin, başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesi, Humus'un kuzeyindeki belirli bölgeler, Suriye'nin güneyindeki belirli bölgelerin yanı sıra İdlib ilinde de (Halep, Lazkiye ve Hama illerinin bazı kısımlarını içerecek şekilde) çatışmasızlık bölgesi kurulmasında anlaştıkları bildirildi. İdlib ve çevresinde güvenliği, Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu unsurları, Rus askerleri ve İran destekli Esad güçleri sağlayacak. Rejim güçleriyle muhalif gruplar arasında çatışmaların önlenmesi için bölgeye Türkiye, Rusya ve İran'dan 500'er kişilik gözlemci kuvvetlerin de yerleşeceği belirtildi. Rusya kaynaklı bu bilgiye ilişkin, Ankara'dan henüz bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte terör örgütleri DAEŞ ile El Kaide bağlantılı El Nusra gibi örgütler, mutabakatın dışında bırakıldı. İdlib bölgesinde görev yapacak askeri birlikler de Suriye'nin Hatay sınırında konuşlandırılmaya başlandı. Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, dört çatışmasızlık bölgesindeki aktiviteleri düzenlemek için Türk-Rus-İran Koordinasyon Merkezi'nin kurulacağını söyledi. Çatışmasızlık bölgelerinin 6 aylık geçici önlem olarak kurulduğunu anımsatan Abdrahmanov, garantörlerin anlaşmasına bağlı olarak uzatılabileceğini ifade etti.
Milliyet

Londra'da Bomba Paniği 
İngiltere'nin başkenti Londra, aylar sonra bir saldırıya daha tanıklık etti. Kentin güneybatısındaki Parsons Green istasyonunda bulunan metro treninde dün patlama meydana gelirken, 23 kişinin yaralandığı bildirildi. Patlamanın sebebinin, bir kova içine yerleştirilmiş el yapımı patlayıcı olduğu belirtildi. Yerel saatle 08.20'de (TSİ 10.20) bir metro treninde gerçekleşen ve terör vakası olarak değerlendirilen olayda, yaralananların hayati tehlikesi bulunmadığı aktarıldı. Ulusal Terörle Mücadele Birimi Komiser Yardımcısı Mark Rowley, dün sabah yaşanan patlamayla ilgili İngiltere Emniyeti Scotland Yard önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Rowley, yapılan ilk incelemelere göre, metro trenindeki patlamanın "el yapımı patlayıcının infilak etmesi" sonucu gerçekleştiğini bildirdi. Olayla ilgili terör soruşturması başlatıldı. İngiliz basınında, bombada zamanlayıcı bulunduğuna dair haberler yer alırken, Sky News'in twitter hesabı üzerinden yapılan ve ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırılan haberde ise, polisin zanlıyı kamera görüntülerinden teşhis ettiği iddia edildi. Son yapılan açıklamalarda olayda 23 kişinin yaralandığı ve yaralananlar arasında 10 yaşında bir çocuk ile bir hamile kadının da olduğu belirtildi. Sosyal medyadaki fotoğraflı paylaşımlarda, vagonun içinde alev almış plastik bir kova olduğu ancak vagonda ciddi hasar oluşmadığı gözleniyor. Bazı görgü tanıkları da, istasyondan bir an önce çıkmak isteyenlerin panikle izdihama yol açtığını ve bu sebeple yaralananlar da olduğunu belirtti. Olayın yaşandığı metro hattının Earls Court- Wimbledon ve Ealing Broadway- Turnham Green bölümlerindeki seferler durdurulurken, istasyon ve civarındaki yollar da polisin soruşturması kapsamında kordon altına alındı.
Milliyet

'Et Bulamayan Tavşan Beslesin' 
Ana ihraç maddesi olan petrolün fiyatında yaşanan hızlı düşüşün ardından tarihinin en büyük ekonomik ve siyasi kriziyle karşı karşıya kalan Venezuela'da hükümet, yiyecek sıkıntısı çeken halka evlerinde tavşan yetiştirme çağrısında bulundu. Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun danışmanları, halkın et ihtiyacının giderilmesi için geçtiğimiz günlerde hükümete bahsi geçen 'tavşan planı'nı sunmuştu. Maduro'nun televizyon programına konuk olan Tarım Bakanı Freddy Bernal, "Tavşanlar evcil hayvan değildir. Protein açısından zengin, iki buçuk kiloluk bir ettir" şeklindeki sözleriyle tavşan yetiştirme planını savundu. Muhalefet lideri Henrique Capriles ise Bakan Bernal'in sözlerine, "Siz gerçekten ciddi misiniz? Ülkedeki açlık problemini, insanların tavşan yetiştirmesini sağlayarak mı çözeceksiniz?" şeklinde karşılık verdi. Sağlık uzmanları, ülkede artan gıda sıkıntısından en fazla çocukların etkilendiği uyarısında bulunuyor. Yardım örgütleri, bazı bölgelerde yaşanan gıda sıkıntısının 'insani kriz' boyutlarına ulaştığını belirtiyor.
Vatan

Gündüz Başka Gece Bambaşka 
ABD Başkanı Donald Trump'ın eşi Melania Trump, bir kez daha kıyafetleriyle yerel basının ilgi odağı olmayı başardı. Önceki gün eşiyle birlikte Florida'daki Fort Myers Üssü'na giderek Irma Kasırgası'nda evlerini kaybeden eyalet sakinlerini ziyaret eden first lady, giydiği sade spor kıyafet ve 50 dolarlık spor ayakkabılarıyla dikkati çekmişti. Melania Trump, akşam saatlerinde Beyaz Saray'da düzenlenen yemeğe ise Monique Lhuillier imzalı 8 bin dolarlık bir elbiseyle katıldı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,4357-3,4397
Euro: Euro 4,0957-4,1214
Sterlin: 4,6660-4,6789
Gram Altın: 146,7877-147,0515

Rekor Göründü 
Geçtiğimiz yılı 1 milyon 486 bin adetlik rekor üretimle kapatan otomotiv sanayi, bu yılki hedefine de emin adımlarla koşuyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, ilk 8 ayda oto üretimi, yüzde 19'luk artışla 1 milyon 90 bin adede ulaştı. 8 aylık performans, yıl sonu için hedeflenen 1 milyon 650 bin adetlik üretim rekorunun kolayca yakalanacağını ortaya koydu. OSD raporuna göre ilk 8 ayda binek otomobil üretiminde yüzde 33'lük bir sıçrama oldu. 750 bin adet düzeyinde gerçekleşen oto üretimi, son 10 yılın en yüksek otomobil üretimi olarak da tarihe geçti. Bunda, Türkiye'nin otomotivdeki en önemli pazarı olan Avrupa ülkelerinde satışların iyi düzeyde seyretmesi büyük rol oynadı. Ocak-Ağustos döneminde toplam pazar ise yüzde 3 daralarak 569 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde oto pazarı daralarak 423 bin adet olarak gerçekleşti. Ticari araç grubundaysa, üretim yüzde 4 azalırken, ağır ticari araçlarda yüzde 6 artış kaydedildi. Ağır ticarideki bu değişimin baz etkisi kaynaklı olduğu belirtilen raporda, 2015 yılı Ocak-Ağustos dönemine göre üretimin yüzde 38 düştüğü belirtiliyor. Aynı dönemde ticari araç pazarı geçen yılın aynı dönemine göre seviyesini korudu. Toplam otomotiv dış satımı, adet bazında yüzde 26 oranında artarken, otomobil ihracatında bu oran yüzde 42 oldu. Bu dönemde, toplam ihracat 890 bin adet, otomobil ihracatıysa 625 bin adet düzeyinde gerçekleşti. 2017'nin ilk 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 23, euro bazında yüzde 25 arttı. Toplam otomotiv ihracatı 18.9 milyar dolar olurken, otomobil ihracatı yüzde 64 artışla 7.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında oto ihracatıysa yüzde 66 artışla 7 milyar euro seviyesine yükseldi.
Milliyet

E - Ticaret Devlerine Göz Açtırmayacağız 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yapacağımız torba yasada bir madde getiriyoruz, küresel elektronik ticaret yapan bir firma Türkiye'de nihai tüketicilere doğrudan mal satarsa, bu da devamlılık arz ederse, bu takdirde Türkiye'de vergi mükellefi olacak. Olmazsa biz resen vergi mükellefi yapacağız ve Türkiye'deki elde edilen gelire de el koyacağız" dedi. Ağbal, Anadolu Ajansı Editör Masası'na açıklamalarda bulundu. Elektronik ticaretin küresel ticaret içinde daha fazla önem kazandığına işaret eden Ağbal, "Bazı ülkeler bu elektronik ticaretten çok ciddi kazançlar elde ediyor. Mesela küresel elektronik ticareti yürüten firma Amerika'da ama paranın kazanıldığı yer Türkiye. Türkiye o zaman ne diyor, burada para kazanılıyorsa burada vergi verilmelidir" dedi. Türkiye'de geçen sene e-ticarete ilişkin düzenleme yapıldığını hatırlatan Ağbal, şunları kaydetti: "Türkiye'de mal satan elektronik ticaret firmalarına yapılan ödemelerin, şirketlerin bankalarımıza stopaj yapma yükümlülüğü getirdik. Yani burada bir nihai tüketici elektronik ticaret firmasından mal satın almışsa bunun parasını da elektronik ortamda bankacılık üzerinden ödüyorsa o zaman bu aşamada bir vergi keselim. Bu da ciddi anlamda kamuoyunda karşılığını buldu. Birçok küresel firma bizimle görüşmeler yapıyor. Dolayısıyla düzenleme yerini buldu." Ağbal, bazı küresel oyuncuların vergi mükellefi olmak istediklerini ama vergi beyan edebilmek için tek bir vergi dairesi belirlenmesi gibi birtakım kolaylıklar talep ettiklerini kaydetti. Söz konusu firmalarla görüşmeler bitince elektronik ticaretin vergisel boyutunda kolaylıklar sağlayan uyum maliyetlerini aşağıya çeken birtakım düzenlemelerin de yapılacağını bildiren Ağbal, küresel ticaretin ulusal düzenlemelerden kaçamayacağını sözlerine ekledi.
Milliyet

28.7 Milyon Kişi İle Rekor 
Türkiye'de işsizlik oranı, Haziran'da geçen yılın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek yüzde 10.2 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 124 bin kişi artarak 3 milyon 251 bin kişi olarak hesaplandı. İşsizlik oranı, Haziran'da bir önceki aya göre de değişim göstermezken, genç işsizlik oranı yüzde 20.6 olarak kayıtlara geçti. Son açıklanan rakamlar içinde en dikkat çeken unsur, tarımda çalışan kişi sayısının sanayide çalışan kişi sayısına olan üstünlüğü oldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında tarımda çalışan kişi sayısı sanayiden 197 bin fazla çıkarak uzun süre sonra tarım lehine durum ortaya çıkarken, fark son veriye göre 374 bine çıktı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Geçen yılın aynı dönemine göre istihdamı 1 milyon 50 bin işi artırdık. İstihdam edilen kişi sayısı 28.7 milyon kişiye ulaştı ve bu alanda eriştiğimiz en yüksek seviyeyi elde ettik" ifadesini kullandı. Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Haziran ayı iş gücü istatistiklerini değerlendirdi. Haziranda işsizlik oranının yüzde 10.2 olduğunu hatırlatan Zeybekci, ekonomik büyümedeki artışla beklendiği gibi istihdamın da arttığını ve işsizliğin gerilediğini kaydetti. Zeybekci, iş gücüne katılım oranının yüzde 53.4'lük rekor seviyeye ulaştığına işaret ederek, "Bu seviyeye ulaşılmasında ihracat ve büyümedeki gelişmeler önemli etkiye sahip. Geçen yılın aynı dönemine göre istihdamı 1 milyon 50 bin kişi artırdık. İstihdam edilen kişi sayısı 28.7 milyon kişiye ulaştı ve bu alanda eriştiğimiz en yüksek seviyeyi elde ettik" değerlendirmesinde bulundu. Zeybekci "Bütçe disiplininden ve mali disiplinden taviz vermeden, ekonomik dengeleri bozmadan, cari açığı finanse edilebilir bir seviyede tutarak yüzde 5.5-6 aralığında büyüdüğümüz sürece işsizlik rakamını tek haneli seviyelere getireceğiz" iddiasında bulundu.
Vatan

Fitch'den Yeşil Işık 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Gelişmekte Olan Avrupa Reytingleri Başkanı Paul Gamble, Türkiye'nin büyümesini benzer seviyedeki diğer ülkeler ile kıyasladıklarında görece güçlü olduğunu gördüklerini ifade etti. Türkiye'nin ikinci çeyrek verilerinin çok iyi geldiğini, belirten Gamble, Türkiye'de hükümetin uygulamaya koyduğu tedbirlerin ekonomi için faydalı olduğunu gördüklerini söyledi. "Bu tedbirlere bazı unsurlar mali teşvik şeklinde, Kredi Garanti Fonu yoluyla oldu. Türkiye'de 3'üncü çeyrek büyümesinin de güçlü olmasını bekliyoruz" diyen Gamble, şöyle devam etti: Türkiye, dış koşullardaki iyileşmeden yararlanıyor. 3'üncü çeyrek büyümesi güçlü olacak ama asıl 3'üncü çeyrekten sonrasına bakıyoruz. Çünkü uygulanan teşviklerin birçoğu zamanla sınırlı. Yılın sonuna doğru teşviklerin gevşemeye başladığını görebiliriz. Türkiye'nin büyümesini benzer seviyedeki ülkeler ile kıyasladığımızda, büyümenin görece güçlü olduğunu görüyoruz. Beklentimiz, bu yılın sonunda yüzde 4.7, gelecek yıl yüzde 4.1 seviyesinde büyüme kaydetmesi.
Vatan

1 Milyon Yeni İş 
Türkiye'de haziran döneminde işsizlik oranı yüzde 10.2 ile çift haneli seyrini korurken, geçen yılın aynı dönemi ve mayıs ayına göre de değişim göstermedi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de istihdam 28.7 milyon kişi ile tarihi zirvesini gördü. Geçen yıl hazirana göre 1 milyon 52 bin yeni iş yaratılmış olması istihdam rekorunun kırılmasında etkili oldu. İşsiz sayısı da geçen yıla göre 124 bin kişilik artışla 3 milyon 251 bine yükseldi. İstihdamda en yüksek artış 341 bin kişi ile ticaret sektöründe yaşandı. İdari ve destek hizmetleri de 201 bin yeni istihdam yarattı. Mayıs, haziran ve temmuz aylarını içeren haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre gençlerde işsizlik 1.2 puan arttı, yüzde 20.6'ya çıktı. Her beş gençten biri hâlâ işsiz. İstihdam oranı da 0.9 puanlık artış ile yüzde 48 oldu. Bu oran da tarihi zirvesini gördü. Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre işgücü 1 milyon 176 bin kişi artarak 31 milyon 954 bine, işgücüne katılma oranı ise 1 puan artarak yüzde 53.4'e çıktı. İşgücüne katılım oranı da tarihi zirvede. İstihdam sayısı ve istihdam oranındaki rekorda hükümetin istihdam seferberliğinin de etkisi büyük. Hükümet üyeleri ocak-haziran döneminde 1.5 milyon kişilik yeni istihdam artışı olduğunu açıklamışlardı. İşgücüne katılım oranındaki artış ve orada da yaşanan rekor istihdam da rekor kırsa işsizlikteki düşüşü sınırlıyor. Eğitim sektöründe istihdam geçen yıla göre 114 bin kişi azalmış. Ayrıca, kamu ve savunmada da 6 bin kişilik azalma var. Finansta ise istihdam 14 bin kişi azaldı.
Hürriyet

POLİTİKA
Hassasiyetimizi 22'sinde Görecek 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referandum tartışmalarını sert sözlerle değerlendirdi. Erdoğan, ATV, A Haber ve A News ortak yayınında soruları şöyle yanıtladı: (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin açıklamaları) Sayın Barzani, bizim bu konuda ne düşündüğümüzü gayet iyi biliyor. Yaptığı açıklama, bana göre hakikaten çok yanlış bir açıklama. Irak'ın toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyetimizi bildiği halde, bunun yanında Kerkük özellikli bir bölge, bunu da bildiği halde, kalkıp hala buralarda kendine göre bazı operasyonlar yapma gayretinin içerisine girmesini hiç mi hiç doğru bulmuyorum. En zor anlarında oradaki Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin yanında olduk. Şu anda bu atılan adımlar bizi ister istemez yeni bir karar sürecine itti. Biz bu ayın 27'sinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısı yapacaktık. Şimdi Amerika dönüşü 22'sinde, içinde bu referandum olayını da gündeme aldığımız, ayın 22'sine Milli Güvenlik Kurulu toplantısını çektik ve MGK toplantısını ayın 22'sinde saat 15.00'te yapacağız, nihai kararımızı vereceğiz. Demek ki bizim şeylerimizden bir şey anlamamış. 'Hala bir şey denmiyor, böyle bir şey söylenmedi, farklı teklifler yok.' Bizim kanaatimiz belli ama şimdi artık bizim bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu ayın 22'sindeki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kendisi çok daha net, açık görecektir. Ben bunu akıl tutulmasından öte bir şey olarak görüyorum, bu ciddi manada bir siyasi acemiliktir, böyle bir siyaset anlayışı olamaz. Bir defa Irak'ın kenarında 350 kilometre sınırı olan biziz. Burada bir tarafta İran, bir diğer tarafta Suriye. Suriye'nin zaten ne durumda olduğu belli. Burada bizim tavrımız nedir? Irak'ın toprak bütünlüğüdür. İran aynı şeyi paylaşıyor. Tüm bunlara rağmen eğer siz burada kendinize göre bağımsız bir devlet ilanına kalkarsanız, buna herkes böyle 'Evet' demez. Burada Türkmenler var, güneyde, öbür tarafta Musul'da Araplar var. Siz bunları yok farz edemezsiniz. Zaten şu anda kendi içinde bile bu işi halletmesi mümkün değil. Irak'ın merkezi yönetimi de buna 'Hayır' diyor, Irak'ın parlamentosunun da zaten böyle bir şeye 'Evet' demesi mümkün değil. Biz de MGK ve Hükümetimizin kararından sonra çok açık, net Türkiye de kararını açıklayacaktır. (ABD ziyareti sırasında korumalarıyla ilgili yaşanan olaylar): Bu resmi ziyarette maalesef PKK terör örgütünün mensuplarıyla bunun yanında FETÖ mensuplarının dayanışmasıyla bizler Beyaz Saray'a gittiğimizde belli bir mesafe ki kısa bir mesafeydi, orada bunların birçok gösterileri oldu. Orada gösteriler, tüm bu gösteriler karşısında benim oradaki vatandaşlarım da eli bağlı duramazdı. Herhalde benim korumalarım da eli bağlı duramazdı. Çünkü Amerikan polisi en ufak bir müdahale yapmıyor, onları oradan dağıtalım diye. Geldikten sonra bir de baktık ki arkadan, bizim korumalarımızla ilgili gözaltı kararları veya kendilerine göre eşimin iki tane hanım koruması, olayların olduğu yerde yok. Resmi olan, ismi olan korumaların içinde Amerika'ya hiç gelmemiş olanlar... Bunlarla ilgili böyle gözaltı kararı gibi bir şey çıkarıyorlar. Sonradan bakıyoruz ki olay geliyor yine FETÖ'ye dayanıyor. Orada da ne yazık ki bunlarla müşterek çalışıyorlar. Daha sonra Ekonomi Bakanımız Zafer (Çağlayan) Bey'le ilgili ve bunun yanında Halk Bankası'nın alt yöneticileriyle ilgili alınan kararın da yine nasıl bir organizasyonun neticesi olduğu ortaya çıkıyor. Bu, 17-25 Aralık sürecinde buradaki FETÖ ekibinin o soruşturmalarında geçen ifadeler neyse aynı şimdi burada geçiyor. Hiç mi hiç ilgisi alakası olmayan veya Bakanlık süreciyle Bakanlık sürecinin dışındaki dönemleri kapsayan garip ifadeler var orada. Konuya da hakim değiller. Bu şekilde, örneğin Zafer Bey'le ve diğerleriyle ilgili o hazırladıkları soruşturma beyanının içerisinde bunlar var. Astana'dayken ABD Başkanı Trump aradı. Ben başka konular zannettim, meğerse bu konularla ilgiliymiş. 'Ben bundan dolayı çok üzgünüm. İncelettim ama bu federal devletin değil, eyalet devletinin güvenlikçilerinin yaptığı bir yanlış. Direkt bunlar bana bağlı değil ama ben bu işi yakın takibe alarak araştıracağım' dedi. Ben de kendisine teşekkür ettim ve 21'inde de inşallah yüz yüze zaten bir görüşmemiz olacak. Bu görüşmede bunların detaylarını görüşmemiz gerekecek. Çünkü hakikaten bu süreçleilgili sıkıntılı bazı yaklaşımlar var. Amerika'da Trump yönetiminin altında bu tür bazı mercilerin attığı yanlış adımlar, ister istemez tabi ki Sayın Trump yönetimini de gölgelemektedir. Biri diyor ki senin İHA'ların nerede öbürü diyor orada piknik yapıyorlar diyor biri çıkıyor bunlar terörist de olabilir diyor. Sen burada kimin avukatlığına soyunuyorsun. Benim burada bu kadar Mehmetçik'im şehit ediliyor. Benim vatandaşlarım şehit ediliyor. Yahu siz ne utanmaz adamsınız ya. İnlerine gireceğiz inlerine. Biz Kılıçdaroğlu'nun hatırı için geri vitese takamayız. Diğeri zaten tam terörist ağzıyla konuşuyor. (HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine yapılan saldırı) Bu süreci yakından takip ettim. Çok yanlış bir yaklaşım tarzı. Bizim dinimizde değerlerimizde bir insanın mezarına yönelik seversin sevmezsin müdahale tarzı yoktur. Bu bir annedir. Evladı da cezaevinden iznini almış defin merasimine gelmiştir.
Milliyet

Dostça Uyarıyoruz Bu Sevdadan Vazgeçin 
Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin yapmakta ısrar ettiği referanduma ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaparak, "Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne çağrımızı tekrar ediyoruz, gelin bu sevdadan vazgeçin" dedi. Cuma namazını Beştepe Millet Camii'nde kılan Başbakan Yıldırım, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yıldırım şunları kaydetti: Her şeyden önce Aysel Tuğluk'un validesi Hatun Hanım'a Allah'tan rahmet, aileye başsağlığı diliyorum. Şunu herkes iyi bilmeli ki bu ülkede her vatandaşın istediği yerde yaşamaya ve vefatı halinde de istediği yere defnedilmeye hakkı vardır. Bu en temel vatandaşlık, insanlık hakkıdır. Bu cenazenin defni ile ilgili yaşanan olay asla kabul edilemez. Kendini bilmez birkaç kişinin ortaya koyduğu bir provokasyondur. Hemen valimiz, bakanımız bize de bilgi vererek devreye girdiler ve meseleyi hallettiler. Ama burada bitmiyor. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı, gözaltılar, sorgulamalar var. Bu işin sorumluları kimse bulunacak, gereği yapılacak. Terörle mücadele ayrı bir şeydir, birliğimizi kardeşliğimizi bozmaya çalışan bizi birbirimize düşürmeye çalışan tahriklere provokasyonlara asla müsamaha göstermeyiz. Bu dinimizde de kültürümüzde de geleneklerimizde de olmayan bir şeydir. Ümit ederim ki buna benzer başka hadise yaşanmaz. Yaşansa bile zerre kadar müsamaha etmemiz söz konusu değil. Tekrar mevtaya Allah'tan rahmet diliyorum. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin geçtiğimiz aylarda aldığı referandum kararı ilk andan itibaren Türkiye olarak biz bu kararın fahiş bir hata olduğunu ifade ettik ve bu karardan vazgeçilmesini söyledik. Geldiğimiz noktada Irak Merkezi Yönetimi, İran karşı. Türkiye zaten karşı; BM Daimi Güvenlik Konseyi üyesi büyük devletler karşı ABD, İngiltere karşı, dünyanın birçok ülkesi bu işe karşı. Dolayısıyla Irak Merkezi Hükümeti de zaten Meclis kararı ile bunu tanımayacağını ilan etti. Ayrıca ihtilaflı bölgelerin de referanduma dahil edilmesini şiddetle reddetti ve Kerkük Valisi'ni görevden uzaklaştırdılar. Türkiye olarak Sayın Mesut Barzani'ye dostça çağrı yapıyoruz: Hala vakit varken bu yanlıştan dönün. Aksi halde tabii ki bölgede zaten büyük sorunlar var PKK ile DEAŞ'la mücadele var, yıllardan beri devam eden Suriye'deki iç savaş var. Bunlar ortadayken yeni sorun alanı oluşturmak en başta orada yaşayan Kürt kardeşlerimize en büyük zararı verir. Türkiye Irak'ın toprak bütünlüğünü Irak'ın anayasasında belirtilen Kürdistan federal yapısını değiştirecek herhangi bir adımın atılmasına karşıdır. Tabiatı ile öyle ümit ediyorum ki bu günlerde BM konuya müdahil olacak ve bu anlamda bazı gelişmeleri hep beraber görmüş olacağız. Biz kalan 10 gün içerisinde tüm iyi niyetimizle birlikte komşu olarak yaşadığımız Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne çağrımızı tekrar ediyoruz: Gelin bu sevdadan vazgeçin, problemleriniz varsa merkezi yönetimle çözümü konusunda Türkiye elinden gelen gayreti gösterdi; bundan sonra da göstermeye devam edecek. Ümit ederim aklıselim galip gelir. Biz konunun yaptırım noktasına gelmesine arzu etmeyiz. Biri akıl tutulması yaşanırsa o noktaya taşınırsa Türkiye'nin atacağı adımlar bellidir. Bunun bilinmesi gerekir.
Milliyet

SPOR 
İstanbul'un Kralı Boğdan 
Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın 2. yarı finalinde Rusya'yı 87-79 yenmeyi başaran Sırbistan pazar günü oynanacak finale yükselen takım oldu. İlk dakikalarda Sheved'i iyi savunan Sırbistan, hücumda da Bogdanovic-Lucic ikilisiyle etkili oldu, 6 farklı öne geçti, ilk çeyreği 25-20 önde bitirdi. 2. periyota fırtına gibi başladı Sırbistan. Boyalı alanda Marjanovic'e bir türlü önlem alamayan Rusya karşısında arayı giderek açan ve Bogdanovic'in de katkısıyla 28-26'den sonra 14-0 seri yakalayan Sırbistan, devreyi de 48-34 galip kapadı. Rusya Coachu Bazarevich, oyunu biraz düzen dışına çıkarmak için takımını kısaltıp savunmada sürekli adam değişmelere başladı ve bu düzenden de istediğini aldı. Shved ve Fridzon'un üçlüklerine, Khvostov ile Vorontsevich'ten de katkı gelince 11-0 seri bulan bu kez Ruslar oldu, fark 5 sayıya düştü. Ancak Milosavljevic'in kritik üçlüğüyle rahatlayan Sırplar, son çeyreğe de 66-57 galip girdi. Ancak Shved'in pes etmeye niyeti yoktu. Maçı 33 sayıyla bitiren yıldız guard, 36. dakikada 75-73 ile farkı 2'ye indirdi. Ancak ilk 2 guardı Teodosic ve Nedovic'in gelmediği şampiyonada Jovic'in de sakatlanmasıyla 4. guardları Micic'e kalan Sırbistan, yine de krizden çıkmayı bildi. Micic'in kritik üçlüğünün ardından Bogdanovic'in sazı eline alışı ve aynı salonda 4 ay içinde 2. Avrupa Şampiyonluğu'nu yaşamak istiyorum dercesine yaptıkları, Sırplar'ı finale taşıdı.
Milliyet


Zirve Ayları Kasım-Aralık 
Ligde ve Avrupa'da istikrarlı bir şekilde yoluna devam eden Beşiktaş'ta teknik direktör Şenol Güneş, yeni transferlerin formu konusunda tarih verdi. Güneş, kasım-aralık aylarında formlarının zirvesine çıkacağını umut ediyor. Tecrübeli hocanın kurmayları ve yöneticilerle yaptığı görüşmede, "Negredo, Lens, Medel ve Orkan, yavaş yavaş takıma alışmaya başladı. Bu oyunculardan tam randıman alacağımız dönem, Şampiyonlar Ligi'nin en kritik zamanlarına denk geliyor. Kadrodaki herkes aynı seviyeye geldiğinde Beşiktaş'ın temposu çok yüksek olacak. Takım ritmine yaklaşıyor ama daha çok eksiğimiz var. Çalışmamız gerek. Her zaman daha iyisini yapmalıyız" diye konuştuğu öğrenildi. Beşiktaş'ın ritmini bulduğu an hem ligi hem de Şampiyonlar Ligi grup maçlarını aynı tempoda götürebileceğini de söyleyen Şenol Güneş'in, "Havaya girmeyeceğiz. Sezona maç maç bakarım. Şu an için önemli olan Konyaspor maçı. Her maçı kazanmak üzere çalışmalıyız. Hedefe varılmadan bu iş oldu bitti diyemeyiz. O yüzden rehavet olmayacak. Geçen sezon bazı haftalarda rehavetin bize nasıl pahalıya patladığını herkes biliyor. O yüzden daha çok çalışmak lazım" dediği ifade edildi.
Milliyet

Harcamalar Sınırda! 
UEFA ile imzaladığı yapılandırma anlaşması çerçevesinde 2016 raporlama dönemi için en çok 20, 2017 raporlama döneminde ise en çok 10 milyon euro başa baş açığı vermesi gereken Trabzonspor, geçtiğimiz sezondan bu yana yaptığı transferlerle dikkat çekti. 2016-17 sezonunda, bonservisiyle sekiz oyuncuyu kadrosuna katıp, bu isimler için 12 milyon euro ödeyen Trabzonspor, bu sezona girerken de Kucka ve Burak transferleriyle 9 milyon euroluk bir bedeli gözden çıkardı. Geçtiğimiz sezon 6 futbolcu, 5 milyon euro bonservis ücreti karşılığı takımdan gönderilirken, bu sezon sadece Yusuf Erdoğan 1 milyon euroya elden çıkarıldı. Trabzonspor transfer satış ve alışlarındaki dengede, geçen sezondan bu yana 15 milyon euroluk bir açık verdi. Belirlenen sınırların dışına henüz çıkmadığı görülen bordo-mavililer buna karşın dikkatli olması gerektiği bir dönemece girdi. UEFA ile yapılan anlaşma kapsamında oyuncu maaşlarında da tasarruflu olması gereken Trabzonspor, yüksek bedelli oyuncu maaşları konusunda da herhangi bir kısıtlama getirmedi. Trabzon gibi UEFA'yla bir yapılandırma anlaşması imzalayan Portekiz ekibi Porto'nun, son dönemdeki ihtiyatlı tavrı dikkat çekti. Her sezon bir çok oyuncu alıp, bir çok oyuncu da satmasıyla tanınan mavi-beyazlılar bu kez frene bastı. İçinde bulunduğumuz senedeki raporlama periyodunda en çok 30 milyon euro vermeyi taahhüt eden Porto, Oliver Torres ve Vana Alves'e toplam 21 milyon euro verirken, Andre Silva, Ruben Neves, Martins Indi, Depoitre, Fernandez gibi isimlerden 70 milyon euro transfer geliri elde etti. Böylece yaklaşık 50 milyon euro artıya geçti.
Milliyet

Bir Yerde Yanlıs Var! 
Fenerbahçe ligde oynadığı dört maçta beş puan toplarken sadece bir galibiyet aldı. Ancak sarı-lacivertli takımın bu kötü performansına rağmen Teknik Direktör Aykut Kocaman genel anlamda oyundan memnun olduğunu söylüyor... Deneyimli hocanın birçok kesim tarafından eleştiri alan bu görüşünü ise istatistikler fazlasıyla destekliyor. Matchstudy'nin verilerine göre sarı-lacivertliler, ligde 11. sırada bulunsa da topa sahip olma, pas yapma, topla oyun ve ceza alanına atılan top kategorilerinde lider durumda. Pasla oyunda ise ligde ikinci sırada yer alıyor. Matchstudy'nin verilerinde takımın oynadığı dört maç detaylı şekilde incelenmiş. Buna göre Fenerbahçe Göztepe maçında % 60.1, Trabzonspor maçında %59.4, Gençlerbirliği maçında %64.9 ve Medipol Başakşehir maçında %57.5 ile topa sahip olmayı başarmış. Yine sırasıyla bakıldığında rakiplerinden 11, 7.4, 14.8 ve 9 dakika daha fazla topla oynamış. Toplamda bu dört maçta Fenerbahçe rakiplerinden yaklaşık bir devre daha fazla top ile oynama imkanı bulmuş. Bunların dışında pas, şut, hücum bölgesinde topla oynama, rakip ceza alanına atılan top sayısında sarı lacivertliler açık ara üstün görünüyor. Bu tabloya rağmen Fenerbahçe istediği sonuçları henüz alabilmiş değil. Zaten Teknik Direktör Aykut Kocaman da gerek açıklamalarında gerekse de yardımcıları ile yaptığı değerlendiremede bu konunun altını çiziyor. Rakamlara bakıldığında iyi yolda olduklarını ancak erken ve bireysel hatalarla yenen goller sebebiyle sıkıntı yaşadıklarını belirtip gol yollarında da henüz istediği verimi alamadığını ifade ediyor. Sarı-lacivertli ekipte en büyük sıkıntının şu ana kadar golcülerin henüz skora katkı yapamaması olduğu belirtiliyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme