18 Eylül 2017 Pazartesi

18.09.2017 Genel Gündem

18.09.2017

GÜNDEM
 'Yassıada Yargılamaları Bir Hukuk Cinayetidir' 
Eski Başbakanlardan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edilişlerinin 56. yıl dönümünde Topkapı'daki Anıt Mezarları başında törenle anıldı. Anma törenine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. Törende konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Darbeciliğini hakim cübbesiyle örtmüş olanlar Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam sehpasına göndererek hukuk eliyle cinayet işlemişlerdir. Yassıada yargılamaları bir hukuk cinayetidir. Bu cinayet milletimizin vicdanında kapanmayan bir yara olarak halen sıcaklığını korumaktadır. Adnan Menderes 'Yeter söz milletindir', 'Millet istiyorsa minarelerden Ezan-ı Muhammedi yankılanmalı' dediği için sessiz kalabalıkların sesi olduğu için idam edilmiştir. Ezilmiş, horlanmış, ümitleri tükenmiş bir milletin umudu, gülen yüzü olduğu için milletin iradesi egemen olsun, devlet millet için var olsun dediği için milleti vesayet kıskacından kurtardığı için idam edilmiştir" dedi.
Milliyet


New York'a Türk Lalesi 
ABD'nin New York şehrine hareketi öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti sırasında Türkiye adına gurur verici bir temel atma törenini icra edeceklerini söyledi. BM binasının hemen karşısında, New York'un en merkezi yerlerinden birinde yeni bir Türk Evi inşa edildiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu yeni binamız, büyüyen, gelişen, her alanda itibarı artan ülkemize yaraşır bir yer olacak. İnşallah bu binamızı yaklaşık 36 ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. 32 kat yüksekliğindeki bu binamız gerçekten gerek BM binasının karşısında olmasıyla gerekse hareketli bir alanda tesis ediliyor olması sebebiyle ülkemizin şanına yakışır bir hizmet alanını oluşturacak. Geçen yıl Washington'da açtığımız Diyanet Külliyesi, 1.5 yıl içinde her kökenden, her renkten Amerikalı Müslüman'ın durağı, merkezi, ikinci evi oldu." Maryland'ta yaptığımız bu yerleşim merkezi hakikaten çok önemli sesler getiriyor, getirmeye de devam edecek. Faaliyete geçtiği zaman yeni Türk Evi de inşallah ülkemizin temsiline ciddi katkı yapacaktır. Her aşamasıyla bizzat ilgilendiğim bu önemli projeyi kısa sürede tamamlamak istiyoruz. Bu arada yine bir vakfımızın Türk and Foundation'ın bir temel atma merasimi de hemen onun iki cadde arkasında, Ekonomi Bakanımız tarafından yapılacak. O da süratle bitirilerek Amerika'da öğrenim gören lisans, lisans üstü ve doktora öğrencilerinin hizmetine sunulacaktır."
Vatan

Aihm'den "25 Aralık" Davası Sanığına Ret 
FETÖ'nün "takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurarak darbeye teşebbüs ettiği" iddiasıyla açılan davanın sanıklarından eski Emniyet Müdürü Yakup Saygılı, 4 Eylül 2014'te tutuklanmasını ve basında çıkan hakkındaki haberlerle ilgili savcılık tarafından takipsizlik kararı verilmesini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdı. Saygılı, ayrımcılığa maruz kaldığını, adil yargılanma, şeref ve itibarının korunması, etkili hukuk yoluna başvurma haklarının ihlal edildiğini ileri sürdü. AİHM, şeref ve itibarın korunması hakkının ihlal edildiğine yönelik şikayetlerin, başvuranın hukuk mahkemesinde tazminat davası açmamış olmasından dolayı iç hukuk yollarının henüz tam olarak tüketilmediğini belirtti. AİHM, başvurucu Yakup Saygılı'nın ayrımcılığa maruz kaldığı ve etkili başvuru hakkının ihlal edildiğine yönelik şikayetlerinin delillendirilmemesi ve konuyla ilgili herhangi bir belge sunulmaması nedenleriyle açıkça dayanaktan yoksun olduğunu değerlendirdi. Yargı mercilerince başvuran hakkındaki bilgilerin basına verilmesi nedeniyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine yönelik şikayetleri de değerlendirme kapsamına alan AİHM, başvuran FETÖ sanığı Saygılı'nın bu konuda herhangi bir belge sunmaması, resmi makamların başvuranın suçlu olduğuna dair resmi bir açıklamasının bulunmaması ve başvuranın bu iddialarını ulusal makamlar nezdinde dile getirmemiş olması nedeniyle iç hukuk yollarının tüketilmediğine hükmetti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuruyu kabul edilemez bularak reddetti.
Vatan

DÜNYA 
İran'dan Abd'ye Sert Çıkış 
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, sert bir konuşma yaparak, Amerika'nın Tahran ile yapılan nükleer uzlaşı konusunda "yanlış bir adım" atması halinde ülkesinin "güçlü bir yanıt vereceğini" söyledi. Hamaney, askeri okul öğrencilerinin mezuniyetinde yaptığı konuşmada "İran ulusu kararlılıkla duruyor. Baskıcı rejim, nükleer uzlaşı konusunda yanlış bir adım atarsa, İslam Cumhuriyeti'nin tepkisiyle yüzleşecek" dedi. Görüşmelerde verilen sözlere, tartışmalara rağmen, ABD'nin bu görüşmelere ve neticesine yaklaşımının hem adaletsiz hem de zorbaca olduğunu belirten Hamaney, "ABD, İran halkının saygıdeğer pozisyonunda duracağını, ulusal çıkarlarla ilgili önemli konularda geri çekilmeyeceğini bilmeli" diye konuştu. Devlet Başkanı Hasan Ruhani de, Birleşmiş Milletler toplantısı için hareketi öncesinde yaptığı açıklamada, ABD'yi "akşam yemeği masasına" davet etti. Ruhani, "akşam yemeği" benzetmesini, 2015'teki nükleer uzlaşıdan memnuniyet duyanların bir arada olduğunu belirtmek için yaparken, ABD'lilerin "başka bir odada" tek başına oturduğunu ima etti. Hamaney'in açıklaması ABD Başkanı Donald Trump'ın perşembe günü İran'ın 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın "ruhunu" ihlal ettiği açıklamasının ardından geldi. Washington, İran'ın nükleer faaliyetlerinde kesintiye gitmesi karşılığında bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımları azaltmıştı. Trump'ın ekim ortasına kadar İran'ın anlaşmaya uygun davrandığına yönelik raporu imzalaması gerekiyor. Trump onaylamazsa ABD Kongresi'nin yeniden İran'a yönelik yaptırımları devreye sokup sokmayacağına karar vermek için 2 ay süresi bulunacak.
Milliyet

Abd Yine Karıştı 
ABD'de, Anthony Lamar Smith adlı 24 yaşındaki siyahi genci vuran polis memurunun aklanması sonrasında tansiyon yükseldi. St. Louis'deki gösterilerin ardından iki polis tedavi altına alınırken, gösterilerin yer yer sürdüğü belirtiliyor. Missouri eyaletindeki St. Louis kasabasında yüzlerce kişi, Anthony Lamar Smith adlı siyahi genci vuran polis memuru Jason Stockley'in suçsuz bulunmasının ardından sokağa döküldü. Barışçıl başlayan gösteriler gece saatlerinde arbedeye dönüştü. Binaların camlarını kıran ve vali Lyda Krewson'ın evini yeşil boyayla hedef alan göstericilere polis, göz yaşartıcı gaz ve zırhlı araçlarla müdahale etti. St. Louis polis merkezi, göstericilerin polise tuğla fırlatması nedeniyle iki polisin tedavi altına alındığı açıklandı. 2011'de Anthony Lamar Smith adlı siyahi ABD'liyi vuran polis memuru Stockley, kasten adam öldürmekle yargılanıyordu. Mahkeme, önceki gün Stockley'in şüpheye yer bırakmayacak şekilde nefsi müdafa çerçevesinde hareket ettiğine hükmetti. Stockley, bir park yerinde uyuşturucu alışverişi yaptığı sırada gördüğü Smith'i uzun süren bir kovalamacanın ardından silahıyla vurmuştu.
Milliyet

Polis Bombacıyı Serbest Bırakmış 
İngiltere'nin başkenti Londra'daki Parsons Green İstasyonu'nda geçtiğimiz hafta düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Yerel basın, Cumartesi günü Dover Limanı'nda gözaltına alınan 18 yaşındaki mülteci kökenli gencin 2 hafta önce, son saldırının hedefindeki Parsons Green İstasyonu'nda gözaltına alındığını öne sürdü. Gencin daha sonra serbest bırakıldığını kaydeden yerel basın, adı açıklanmayan zanlının Sunbury semtinde kaldığı eve de polis tarafından baskın düzenlendiğini kaydetti. Evde ve bahçede yapılan aramalarda 15 silah ve bomba yapım malzemeleri ele geçirildiği kaydedildi. Zanlının, İngiltere'ye sığınma başvurusunda bulunmasının ardından 'koruyucu aile' programı kapsamında Penelope ve Ronald Jones çiftinin yanına verildiği de belirlendi. Jones çifti, bakıma muhtaç çocuklar konusundaki çalışmaları nedeniyle 2009 yılında Kraliçe II. Elizabeth tarafından 'Britanya İmparatorluk Nişanı'na layık görülmüştü. Komşuları, 18 yaşındaki gencin sürekli problem yarattığını, bu nedenle Jones çiftinin gencin bakımını üstlenmekten vazgeçmeyi düşündüğünü söyledi. Londra polisi dün de, metro saldırısıyla bağlantılı olduğu belirlenen 21 yaşındaki ikinci bir şüpheliyi gözaltına aldı. Polis, ikinci şüphelinin Londra'nın batısındaki Hounslow'da Terörizm Kanunu'nun 41. maddesi gereğince gözaltına alındığını duyurdu.
Vatan

Hamas'tan Fesih Adımı 
Hamas örgütü, İsrail ablukası altındaki Gazze'de daha önce kurduğu idari komiteyi, Filistin siyasi bölünmüşlüğünü sonlandırmak amacıyla feshettiğini duyurdu. Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Filistin Uzlaşı Hükümeti'nin Gazze'de 'hemen' görevi devralması, genel seçimlerin yapılması ve Hamas'ın Fetih hareketi ile diyaloğa hazır olduğu belirtildi. Ayrıca 2011'deki Kahire Anlaşması'nı imzalayan tüm Filistinli grupların yer alacağı Ulusal Birlik Hükümeti kurulması çağrısı yapıldı. Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud el Alul, Hamas'ın fesih kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Alul, tartışılan birçok konunun Hamas ile konuşulduğunu ve çözüm bulunduğunu belirterek, "Kahire'deki heyetimizin görüşmelerini bekliyoruz. Bu konuyu bitirdiğimiz takdirde, diğer meseleleri çözmeye geçebiliriz" dedi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,4351-3,4365
Euro: Euro 4,0927-4,0943
Sterlin: 4,5993-4,6039
Gram Altın: 146,9904-147,1000

Yetenek 'Ligi'nde Atağa Kalkmalıyız 
Küresel Yetenek Rekabeti Endeksi 2017 yılı raporu 'Yetenek ve Teknoloji' başlığı ile küresel eğilimleri ve yetenek açığı konusundaki endişeleri değerlendiriyor. Raporun mesajı son derece net: Değişiklikleri hızlı ve etkin bir şekilde yönetin. Küresel Yetenek Rekabeti Endeksi, 2013 ve 2014 yılı raporlarında teknolojik değişimin işgücü piyasasının yeni alanlarını etkileyeceğine, ihtiyaç duyulan işgücü profilinin ve istihdam edilebilirlik becerilerinin değişiklik göstereceğine işaret edilmişti. Bu anlamda, 2017 yılı raporundaki temanın Yetenek ve Teknoloji olarak belirlenmesi aslında sürpriz değil. Teknolojik değişimin işgücü piyasasında pek çok işi insanların elinden aldığı, bu değişim nedeniyle gelecekte de pek çok kişinin mesleğinin ortadan kaybolacağı gibi "işsiz bir gelecek" gibi iç karartıcı tahminlerin aksine, raporda yeni bir gelecek yaratmak için en önemli unsurlardan birinin yeni beceriler ve yetenekler olduğunun altı çiziliyor.
Milliyet

Yastık Altındaki Madene İlk Kazma 
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yastık altında atıl bekleyen ve 2 bin 200 tonu bulduğu tahmin edilen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ilk ihracının 2 - 6 Ekim'de yapılacağını açıkladı. Şimşek, AA'ya yaptığı açıklamada, Türkiye'de yastık altındaki altının değerinin 300 milyar lirayı bulduğunun tahmin edildiğini söyledi. Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülen ve artık ihraç aşamasına gelinen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası projesinin Türkiye genelinde etap etap uygulanacağını belirten Şimşek, "İstanbul'dan başlayarak, sırayla tüm illerimizde ihraçlar gerçekleştirerek, bu tahvilleri ve kira sertifikalarını vatandaşlarımıza ulaştıracağız" dedi. Şimşek, altınını devlet güvencesi altında değerlendirmek isteyen yatırımcıların 1 haftalık sürede evde ya da kasada sakladığını, Hazine tarafından açıklanacak Ziraat Bankası şubelerine teslim edeceğini, teslim sırasında isterlerse verdiği altın karşılığı altın tahvili almayı talep edebileceğini söyledi. Faiz hassasiyeti olan vatandaşların ise altına dayalı kira sertifikasını seçebileceğine işaret eden Şimşek, "Talep toplanmasını takip eden hafta ise Hazine Müsteşarlığı vatandaşımızın Ziraat Bankası'ndaki hesabına altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasını yatıracak" dedi.
Milliyet

Taşeron İşçi Sorunu Bu Yıl Çözülecek 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "İnşallah taşerondaki kardeşlerimizin kamudaki istihdamları ile ilgili beklentilerini de karşılayabilmek için Maliye Bakanımızla çok ciddi bir çalışma içindeyiz. Bu çalışmalarımızı kısa bir sürede tamamlayıp kardeşlerimizle paylaşacağız. İnşallah sıkıntılarına, beklentilerine yeni yasama döneminde yeni yıla girmeden cevap vermiş olacağız" dedi. Eskişehir'de Porsuk Spor Salonu'nda yapılan AK Parti Odunpazarı İlçe Teşkilatı 4. Olağan Kongresi'nde konuşan Bakan Sarıeroğlu, verdikleri sözleri yerine getirdiklerini söyledi. Sarıeroğlu, "Yine çocuk işçilerle alakalı, mevsimlik tarım işçileriyle alakalı düzenlemeler yapacağız. Eskişehir'de de sayıları oldukça fazla. İnsan onuruna yakışır bir çalışmayla, yaşama şartlarıyla hayatın idamesi sağlanabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.
Vatan

Brent-Wtı Arasındaki Makas Neden Açıldı? 
Petrol fiyatları da küresel petrol talebinde artış olduğu haberleri ve ABD'deki kasırga haberleri sonrasında yükselmeye devam etti. Asıl çarpıcı hareket Brent petrolü ile ABD ham petrol (WTI) fiyatları arasındaki farkın uzun zamandan sonra 6 doları aşması oldu. Uzun süredir Brent lehine 2-3 dolar civarında seyreden bu fark, geçtiğimiz hafta 6.25 dolara kadar tırmandı. Bunun ardındaki sebep "artan petrol talebi" daha çok Brent ile fiyatlanan ABD dışında kalan bölgede gerçekleşecek beklentisine karşın, kasırga nedeniyle düşen rafineri kapasiteleri nedeniyle ABD'deki stokların artması şeklinde açıklanıyor. ABD'de kasırga benzin talebini ve dolayısıyla benzin fiyatlarının artmasına neden olsa da kasırgadan zarar görmemek için faaliyetlerini durduran rafineriler, toplam ham petrol talebinin düşmesine, Cushing'deki stokların da tırmanmasına neden olduğu "fiyatlanıyor." Brent petrolünde 57.25 dolara kadar bir yükseliş görülebilir. Ancak bu seviyenin çok da üzerine çıkılmasını beklemiyorum. ABD ham petrol (WTI) fiyatlarında yükseliş, Brent'teki artışa eşlik etmez ve aralarındaki fark açılmaya devam edecek olursa Brent petrol fiyatlarındaki geri çekilme oldukça hızlı da olabilir. Petrol fiyatları cari seviyelerinde bir süre daha kalmaya devam ederse bunun bizim gibi petrol ithal eden ülkelerin cari açıklarına olumsuz yansımaları, orta vadeye olumsuz yansımaları piyasalarca fiyatlanmaya başlanabilir.
Vatan

Helal Ürün Hak'tan Sorulacak 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlar Kurulunun son toplantısında Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Kuruluş Kanun Taslağı'na ilişkin sunum yaptıklarını ve düzenlemenin imzaya açılmasına karar verildiğini belirterek, "HAK, helal ürün belgelendirmesi ve akreditasyonu alanında ülkemizin 'merkez' konumunu güçlendirecek, Türkiye'nin bu alandaki kural koyucu ve yön belirleyici özelliğini belirginleştirecek" dedi. Helal belgelendirme konusunda 2010 yılında Türkiye öncülüğünde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) çatısı altında önemli adımlar atıldığını dile getiren Zeybekci, "Helal Gıda Standardı" ve "Helal Akreditasyon Standardı"nın İİT bünyesinde kabul edildiğini, merkezi Türkiye olan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsünün (SMIIC) kurulduğunu ve uluslararası bu teşkilatın üye sayısının 36'ya yükseltildiğini bildirdi.
Hürriyet

POLİTİKA
'Adalet Değil Utanç Yürüyüşü' 
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde düzenlenen, AK Parti Marmaris İlçe Teşkilatı 6. Olağan Kongresine katıldı. CHP'lilerin "Siz 15 Temmuz'da halkı sokağa çağırdınız ya biz de adalet için halkı sokağa çağırıyoruz" mottosundan yola çıkıp Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Ünal, 15 Temmuz gecesi milletin, ülkeyi ve demokrasiyi darbecilerden korumak için sokağa çıktığını kaydetti. Ünal, "Siz ise darbecilerin olmayan hakkını korumak için adalet yürüyüşü yaptınız. O adalet yürüyüşü değildi, utanç yürüyüşüydü" ifadelerini kullandı. "İki ayda PKK 39 vatandaşımızı katletti. Ey CHP tek bir kelime söylemedin sen. Öğretmenlerimiz, imamlarımız, vatandaşlarımız katledilirken sesini çıkartmadın" şeklinde konuşan Ünal, şöyle devam etti: "Şimdi de 'Ölenlerin terörist olduğunu ispatlayın' diyor. Bu nasıl bir akıldır. Bu, millilikle izah edilir mi? Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si milletin yanında durmuyor. Bir bakıyorsun FETÖ'nun, bir bakıyorsun PKK'nın sözcülüğünü yapıyor. Savcı Selim Kiraz'ı şehit eden teröristlerin savunuculuğunu yapıyor. Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı senin gözünü kör etmiş. Başaramayacaksınız bu aziz millete diz çöktüremeyeceksiniz." Kılıçdaroğlu'nun 'Bana 4 sene verin, terörü bitireyim.' dediğini belirten Ünal, "Sana 4 saat bile ülke emanet edilmez. Çünkü sen her saat başı fikir değiştiriyorsun. Lider olmak kararlı olmak, istikrarlı olmak demektir." Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün Çankaya'ya yaptığı konuşmada "Erdoğan'ın hastalığı nüksetti, tek derdi Kemal Kılıçdaroğlu, yüz yüze söyle, neden korkuyorsun?" demişti.
Vatan

'Teog'u Kaldırmak İçin Bir Mani Yok' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş (TEOG) sınavının kaldırılmasında herhangi bir mani bulunmadığını, bu konuda Başbakan Yıldırım'la mutabakata vardıklarını açıkladı. Erdoğan, "Temenni ediyorum ki hemen, süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır" ifadelerini kullandı. Erdoğan dün Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'nin New York kendine gitti. Hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, "Küresel barış, güvenlik ve refahın tesisi noktasında bizim de elzem gördüğümüz bazı başlıklarda üst düzeyli toplantılar yapılacak. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanı olarak Rohingya Müslümanları Temas Grubu Toplantısı bunlardan bir tanesidir. Ülkemizin de desteğiyle katılım düzeyi yükseltilen bu toplantının, Arakan'da yaşanan insanlık dramının uluslararası toplumun gündemine taşınması açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye olarak bu toplantının Arakanlı kardeşlerimizin sıkıntılarına bir nebze olsun çare olmasını diliyorum" dedi. Erdoğan, New York'ta ABD Başkanı Donald Trump da dahil bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştireceğini belirterek, "Sayın Trump ile yapacağımız görüşmeye özel önem atfediyorum. Bu görüşme gerçekten bölgesel anlamda kritik gelişmelerin yaşandığı bir zamana tekabül ediyor. Gündemimizde birçok önemli konu bulunuyor. Bu görüşmenin, her iki ülke için de faydalı ve verimli neticeleri olacağına inanıyorum" diye konuştu.
Milliyet

SPOR 
Slovenya Destanı 
Sinan Erdem Spor Salonu'nun ev sahipliğinde oynanan Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın finalinde Slovenya, Sırbistan'ı 93-85 yenmeyi başardı. Finale kadar yenilgisiz gelen Slovenya, boyalı alanı savunmakta zorlandığı ilk periyodu 22-20 geride bitirse de, 2. çeyrekte Dragic efsanesi yaşandı. İlk çeyrekte 6 sayı atan NBA yıldızı, devre sonunda 26 sayıya ulaşırken, takımını yine kazanacağına inandırdı. Onunla yarışa girmeye çalışan Sırp oyuncuların boyalı alandan uzaklaşması da Sloven kasırgasının şiddetini artırdı. Devrede 56 sayı yiyen Sırbistan ikinci yarıda daha kararlıydı, rakibine 8 dakikada 7 sayı attırıp, 61-61'de skoru dengelemeyi başardı. Doncic'in 25. dakikada sakatlanması, Dragic'in yorulduğu için kenara alınması sırasında takımın devşirme yıldızı Randolph sahne alıp, son çeyreğe de 71-67 Slovenya üstünlüğüyle girilmesini sağladı. Sırplar, Macvan ve Lucic ile bir kez daha geri geldi, 35'te 78-77 öne de geçti. Ancak son iki şutu çembere değmeyen Prepeliç, müthiş bir yürekle atmaya devam etti, üst üste ürettigi 5 sayıyla takımını yeniden ayağa kaldırdı. Son 3 dakikada 35 sayı atan Dragic de sakatlanarak oyundan çıktı. Ancak Prepelic ile Randolph, en kritik şutları sokmayı başardı. Sırbistan cephesinde ise önce Guduric'in hataları, ardından da takımı adına şampiyonanın yıldızı Bogdanovic'in iki tercih hatası pahalıya patladı. Slovenya rüya gibi geçirdiği şampiyonayı unutulmaz bir sonla noktaladı.
Milliyet

Hesap Ortada Kaldı! 
Süper Lig'in iki formda takımının buluşması gol düellosuna sahne oldu. Medipol Başakşehir sahasında Trabzonspor ile 2-2 berabere kaldı. İki teknik direktör de kadrosunda değişikliğe gitti. Başakşehir'in hocası Abdullah Avcı, Ludogorets karşısında oynanan etkisiz futbolun faturasını Elia ve Mossoro'ya kesti, Kerim Frei ile İrfan Can'a şans verdi. Trabzonspor teknik patronu Ersun Yanal ise Okay'ı defansa çekip Abdülkadir Ömür'e ilk on birde yer açtı. İki takımın maestrosu Emre ve Sosa ilk yarıda topla en çok buluşan isimlerin başında gelirken, Adebayor'un 30. dakikadaki sakatlığı konuk ekibin planlarını sekteye uğrattı. Maça daha hızlı başlayan bordomavililer 14. dakikada penaltı kazandı. Atışı kullanan Burak ağları sarstı: 0-1. Zorunlu Adebayor-Mevlüt değişikliğinin ardından ileri alanda daha iyi pres uygulayan Başakşehir ise 36'da eşitliği sağladı. Halis Özkahya bir kez daha penaltı noktasını gösterirken, Emre ilk yarının skorunu belirledi: 1-1. İlk devre gibi ikinci yarıya da Trabzonspor daha baskılı başladı. Bunun meyvesini de hemen aldı. 49'da son haftaların formsuz oyuncusu Visca'nın hatalı pasında araya giren Burak takımını bir kez daha öne geçirdi: 1-2. Ardından 61'de Abdülkadir-Yusuf Yazıcı işbirliğinde son olarak şutu Yusuf attı, top üst direkten geri geldi. Bu pozisyondan sonra Abdullah Avcı tüm riskleri aldı. Önce Kerim'in yerine Elia oyuna girdi. Ardından da Başakşehir, Mehmet Batdal ile çift forvete döndü. Ve günün çalışkan ismi Mevlüt, Visca'nın pasıyla topla buluştu ve golünü attı: 2-2. Son on dakikada roller değişti, Başakşehir istediği atakları yakalasa da Esteban'ı geçemedi. Mücadele 2-2 bitti.
Milliyet

Üç Yıllık Rötar! 
5 haftada attığı 7 golle Süper Lig'e damgasını vuran Bafetimbi Gomis'in Galatasaray ile üç yıl önce anlaştığı ancak arka arkaya göreve gelen Mancini ile Prandelli'den veto yediği için gelemediği ortaya çıktı. O dönem başkanlık koltuğunda oturan Ünal Aysal'ın danışmanlığını yapan Bülent Tulun, konuyla ilgili Milliyet'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tulun, 2014 yılında yani Gomis 29 yaşındayken Mancini'ye sunduklarını ama İtalyan teknik adamın kabul etmediğini söyledi. Olympique Lyon'la mukavelesi biten Gomis'in o dönem serbest bir oyuncu olduğunu anımsatan Tulun, "Mancini gitti sonra Prandelli geldi. Ancak ona da beğendiremedik Gomis'i... Prandelli, Pandev'i istedi. Biz de Dzemaili ile beraber paket halinde Pandev'i aldık. Gomis'i transfer etsek hem bonservis vermeyecektik hem de 29 yaşında Galatasaray formasıyla tanışacaktı" ifadelerini kullandı. Bafetimbi Gomis'i anlatmaya devam eden Bülent Tulun şöyle devam etti: "Çok beyefendi bir oyuncu... 3 sene önce Galatasaray için iki kez görüştüm. Bizden çok haber bekledi. Fransa doğumlu bir futbolcu... Bu nedenle yaşında da diğer Afrikalılarda olduğu gibi bir şüphe yok. Çünkü genelde Afrikalılar 3-4 sene geç nüfusa yazılabiliyor. Ama Gomis'te bu mümkün değil..."
Milliyet

Hadi Gül Biraz! 
Fenerbahçe uzun süre sonra istediği oyunu oynayarak maça başladı ve bunu neredeyse tüm doksan dakika sürdürdü. Geriye düşmedi. Böyle olunca gereksiz efor harcamadı. Panik yapmadan, dakika dakika rakibine oyununu kabul ettirdi. Her açıdan sağlam bir golcü ile maça başlanması da kilit noktaydı. Janssen'in fizik gücü, tekniği ve koşuları oyunun "akmasını" sağladı. Orta sahanın ve geriden hücuma katkı sağlayan Isla'nın işini kolaylaştırdı. İlk dakikadan itibaren sarı-lacivertliler golü bulacağını hissettiriyordu. Souza'nın indirdiği topta arka direkte topla buluşan Janssen, takımını öne geçirdi 0-1. Fenerbahçe'yi açıkça tek zorlayan isim Vagner Love oldu. Üzerine sürekli iki kişiyi çekmeyi başarıyordu. Bu sayede 43'te Emre Akbaba bomboş kaldı ve ceza sahası içindeki vuruşu ile skoru dengeledi 1-1. Devrenin bu şekilde bitmesi beklenirken sahneye Valbuena çıktı. Isla'yı görüp boşa kaçtı ve tekrar topla buluştuğunda tabelayı değiştirdi: 1-2. Son saniyede Janssen, gole yaklaşsa da devre bu sonuçla bitti. Hollandalı futbolcu, ikinci yarıda maçı kopardı. Kendi kaptığı topla ceza sahasına girdi ve penaltı kazandırdı. Giuliano 60'ta atışı kullandı ve skoru 1-3 yaptı. On dakika sonra Alanya maça ortak olma şansını yakaladı. Giuliano'nun kaptırdığı topla Efecan ceza sahasına girdi ve vuruşu az farkla dışarı gitti. Kalan bölümler büyük ölçüde Fenerbahçe'nin kontrolünde geçti. Alper'in ge- tirdiği topta Valbuena, son saniyede skoru 1-4 yaptı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme