19 Eylül 2017 Salı

19.09.2017 Genel Gündem

19.09.2017 Salı
TÜRKİYE 

Türkevi'nden BM'ye Reform Çağrısı 
ABD'nin New York kentinde yapılacak olan Türkevi binasının temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle atıldı. İçinde New York Başkonsolosluğu ve Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği'ni de bulunduracak yeni Türkevi binasının, sıkıntıya düşen herkes için güvenli bir liman haline gelmesini hedeşediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: Eski Türkevi büyüyen Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap vermiyordu. Yeni binanın, tam karşısında olduğu BM binasına asıl misyonunu hatırlatacağını düşünüyorum. BM teşkilatı herkesin sorunlarını dile getirdiği yegâne bir unsurdur. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra dünya üzerindeki tehditler ve biçimler değişmiştir. BM'nin değişen şartlara uyabilmesi için reformdan geçmesi gerekmektedir. Bu yıl reform gündemde ancak yapısal bir reform çabası görmüyoruz. Aslolan BM yapısı üzerindeki reformdur. İstanbul'un bir BM merkezi olmasını teklif ettik. İnsani değerler üzerine inşa ettiğimiz dış politikamız ve diplomasimizi güçlendirmek için bu merkez hedeşerimizi hayata geçirecek. Temel atma törenini beraberinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AB Bakanı Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ile birlikte gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, binanın 36 ayda bitirilmesini istedi.
Hürriyet

Hayal Peşinde Olanlar Karşılığı Anında Görür 
Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak'ta yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna ve Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye "Birtakım hayaller peşinde olanlar, burada yapay devlet kurmaya çalışanlar şunu iyi bilsinler. Ulusal güvenliğimizi tehdit edecek, içeride ve dışarıda her türlü girişim, gerekli karşılığı anında görecektir" sözleriyle tepki gösterdi. Şanlıurfa'da kentin kanaat önderleriyle bir araya gelen Yıldırım, şunları söyledi: "Biz '80 milyonun birliği' diyoruz, 'devletimizin dirliği' diyoruz, 'ülkemizin bekası' diyoruz. Ama ne yazık ki muhalefet cephesinde aynı hassasiyet yok. Türkiye 2017 yılının ilk yarısında yüzde 5 büyüme sağlamış. Ama ana muhalefet partisi diyor ki 'Türkiye ekonomisinin büyüme rakamları inandırıcı değil'. Allah ıslah etsin. Ülkemizi kötülemekle, yabancılara şikâyet etmekle ülkeye hizmet olmaz. Bir koluna bölücüleri, bir koluna FETÖ'cüleri alarak sokakları arşınlamakla bu ülkeye hiçbir faydan olmaz. Ceylanpınar sınır kapımız Urfa'da. Bugün dünyanın sırt çevirdiği insanlık ayıbı orada yaşanıyor. Mağdur mazlum insanların tek barınağı, sığınağı Türkiye. Gerek Suriye'de gerek Irak'ta birtakım hayaller peşinde olanlar, burada yapay devlet kurmaya çalışanlar şunu iyi bilsinler. Ulusal güvenliğimizi tehdit edecek içeride ve dışarıda her türlü girişim, gerekli karşılığı anında görecektir. Bunu herkesin kafasına koyması lazım. Kimse güney sınırlarımızda Irak'ta, Suriye'de oldubittilerle iş çevirmeye kalkmasın. Türkiye bu konuda kararlıdır. Gerekli uyarılar yapılmıştır. Eğer, bunun karşılığı görülmezse tabii ki gerekli tedbirleri almaktan da zerre kadar çekinmeyiz."
Hürriyet

Fena Halde Yanıldım 
Kapatılan 'Zaman gazetesinin eski yazarları ve yöneticilerine yönelik açılan dava kapsamında Mümtaz'er Türköne ve Şahin Alpay'ın da aralarında bulunduğu 21'i tutuklu 30 sanık ilk kez hâkim karşısına çıktı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu'nun karşısında bulunan binada 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada 21 tutuklu sanık ile 5 tutuksuz sanık hazır bulundu. Gazetenin eski yöneticisi tutuklu Adil Gülçek hakkında hazırlanan iddianame de bu davayla birleştirildi. Böylece davada sanık sayısı 31'e yükselmiş oldu. Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık yazar Şahin Alpay söz konusu hareketle ilgili hayal kırıklığının 15 Temmuz darbe girişimiyle patlak verdiğini belirterek şunları söyledi: "İtiraf edeyim ki o güne kadar hareketin gayrimeşru işlere karışan bir karanlık yüzü olduğunun bilincinde değildim. Gülen hareketi mensuplarının bir askeri darbe girişiminde şu veya bu ölçüde rol alabilecekleri aklımın ucundan geçseydi asla Zaman gazetesinde yazmazdım. 15 Temmuz darbe girişimini lanetliyorum. Bu nedenle Zaman'da yazdığım için pişmanlık duyuyorum. Bu hareketin karanlık yüzünü göremediğim için fena halde yanıldım." Yazar Ali Bulaç da savunmasında şöyle dedi: "Dışı hayli süslü cemaat vazosu, 15 Temmuz'da bir darbe ile yere düştü, paramparça oldu. İçinden yüz kızartıcı ayıplar, kusurlar, illet ve cürümler orta yere saçıldı Gülen hareketi cemaatken iyiydi. Güzel hizmetlere imza atıyordu. Zaman içinde kötüye dönüştü. FETÖ oldu. Onu övenler, destek verenler suç ortakları değil, iyi vasıflarına hizmetlerine teveccüh gösterdiler, destek verdiler. Bir keresinde Cumhurbaşkanı şöyle sitem etmişti; 'Ne istediniz de vermedik?' Doğru, her istediklerini alabiliyorlardı. Hormonal büyüme onlarda kibre yol açtı. Her istediğimizi yaptırırız vahimine kapıldı." Medya sektöründeki FETÖ içinde önemli sayılacak birçok kişinin aylar öncesinden pılını pırtını toplayıp yurt dışına çıktığını anlatan Bulaç, geriye amele hükmünde kullanılan, her şeyden habersiz kimselerin kaldığını öne sürdü. 11 Nisan 2016'da 'Darbecilik alçaklıktır' diye yazdım. Darbeye zemin hazırlayan böyle bir yazı yazar mı? Ne yasa dışı bir fiilim oldu ne FETÖ ne de başka yasadışı örgüte üye oldum. Darbeci katil örgütü lanetliyorum. Hukuka güveniyorum" diyerek beraatını istedi. 15 Temmuz 2016'da Türkiye'de bir kalkışma yaşandığını anlatan Mümtazer Türköne de Muhsin Yazıcıoğlu'nun 1992'de açıkladığı askeri darbede halkın sokağa çıkmasıyla darbecilerin ilan ettiği şartlara riayet etmeyen bir sivil itaatsizlik eylemini içeren formülü yazan kişinin kendisi olduğunu ileri sürdü. Darbe karşıtı olduğunu, 15 Temmuz gecesi Erdoğan daha açıklama yapmadan kendisinin köprüye koştuğunu belirterek tahliyesini istedi.
Hürriyet

17 Milyon Öğrenci Sınıfları Doldurdu 
Türkiye genelinde 17 milyon öğrenci yeni müfredat tartışmalarının gölgesinde dün ders başı yaptı. Üç aylık yaz tatilinin ardından 2017-2018 eğitim-öğretim yılına başlayan öğrencilerden kimisi ilk kez okullu olmanın mutluluğunu yaşarken, kimisi heyecandan ilk ders zilini okul bahçesinde sabahlayarak karşıladı. İşte 2017-2017 eğitim-öğretim yılının ilk gününden geriye kalanlar... Tokat'ta 6 yaşındaki tek yumurta üçüzü kız kardeşler Ceren, Cemre ve Ceyda İşler ilkokula başlamanın heyecanını yaşadı. Aynı sınıfta yanyana oturan üçüzler okula başladıkları için mutlu olduklarını söylerken, anne Şule İşler ise çok heyecanlı olduklarını ancak çocukların eğitim masraflarını karşılamakta güçlük çektiklerini söyledi. Diyarbakır'da bir grup öğrenci, 2017-2018 eğitim öğretim döneminin ilk sabahını okul bahçesinde kurdukları çadırda karşıladı. Geceyi şarkı söyleyip, oyun oynayarak geçiren öğrenciler, sabah ilk ders zili heyecanını erkenden yaşadı. Adıyaman'ın Samsat ilçesinde 2 Mart'ta yaşanan 5.5 büyüklüğündeki depremde okulları hasar gördüğü için geçen eğitim öğretim dönemini çadırlarda tamamlayan öğrenciler, yeni döneme konteyner, sınıflarda başladı. Bingöl'ün Karlıova ilçesinde eğitim gönüllüsü bir grup, 12 okulda ihtiyaç duyulan onarımı sağladı. Köy köy gezerek okulları boyayan, inşaat işlerini yapan örnek gönüllüler yıl boyunca bu çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi
Milliyet

'Türkiye'nin Erdoğan Yorgunluğu Var' 
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2018'de erken seçimin gerçekleşeceğini öngördüğünü belirterek, "Türkiye'nin bir Erdoğan yorgunluğu var. İddia ediyorum; Türkiye bu yorgunluğu 2018'de üzerinden atacaktır" dedi. Altay, TBMM'deki basın toplantısında iktidarın eğitim politikasını eleştirdi. "Kendi çocuklarını eğitimde denek olarak kullanan dünyadaki tek ülkeyiz" diyen Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TEOG'un kaldırılmasına yönelik sözlerini şöyle eleştirdi: "Erdoğan 'Başbakan'a söylerim TEOG kalkar' dedi. Padişah fermanı gibi. Bildiği, bilmediği her konuda ferman vermeyi marifet sanan bir Ak Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanının genel liselerin kalktığından haberi yok. TEOG mutlaka kaldırılmalıdır. Kendi getirdikleri uygulamayı, şimdi kendileri sonlandıracaklar." Müfredat tartışmalarına değinen Altay, "Milli Eğitim'den, ders kitaplarından Atatürk'ü kazısan bile bu milletin kalbinden ve gönlünden kazıyamazsın. Atatürk'le uğraşma, yanarsın" dedi. Altay, Ak Parti'de bir metal yorgunluğu olmadığının altını çizerek, "Ak Parti'de bir metal yorgunluğu yok ama Türkiye'nin bir Erdoğan yorgunluğu var. Erdoğan'ın hırsı, kini, üslubu Türkiye'nin kabul edebileceği sınırların çok üstünde. Erdoğan yorgunluğunu Türkiye iddia ediyorum; 2018'de üzerinden atacaktır" değerlendirmesinde bulundu. Altay, "'Türkiye Erdoğan yorgunluğunu 2018'de atacak' dediniz. Bilerek mi söylediniz?" sorusuna "Bilerek söyledim. 2018'de bir cumhurbaşkanlığı seçimi ve 600 üyeli parlamentonun üyelerinin seçiminin gerçekleşeceğini öngörüyorum" yanıtını verdi.
Milliyet

Habur'dan Gözdağı 
Genelkurmay Başkanlığı, dün sabah Silopi-Habur bölgesinde tatbikat başlatıldığını, tatbikat ile eş zamanlı olarak sınır bölgesinde terörle mücadele operasyonlarına devam edildiği bildirildi. Tatbikat Silopi ile 15 kilometre uzaklıktaki Habur Sınır Kapısı arasındaki TIR parkının karşısında bulunan arazide yapılıyor. Habur Sınır Kapısı'na 7 kilometre uzaklıkta bulunan Hac Konaklama Tesisleri'nde konuşlandırılan askeri araçlar sabah erken saatlerinde araziye çıkarak tatbikata başladı. Tatbikita büyük çoğunluğu tank olmak üzere yaklaşık 100 askeri araç katılıyor. Obüs topları, 4'lü füze rampalarını taşıyan araçların da katıldığı tatbikat nedeniyle Silopi-Habur yolunun bir şeridi askeri hareketlilik nedeniyle kapatıldı. Askerlerin tatbikatı drone kullanılarak alınan görüntüleri tatbikat merkezine aktardıkları görüldü. Tankların sürekli manevra yaptığı tatbikat sürüyor. Silopi ile Habur sınır kapısı arasındaki TIR parkının karşısında bulunan arazide yapılan tatbikata geçen yılın Kasım ayında Ankara'daki 28'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan bölgeye gönderilen ve Hac Konaklama Tesisi'nde konuşlandırılan tanklar da kullanılıyor
Vatan

Cenazeye Saldıran 3 Kişi Tutuklandı! 
HDP'Lİ Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk 13 Eylül'de Ankara'da hayatını kaybetmiş, yapılan cenaze törenin ardından İncek Mezarlığı'nda toprağa verilmek istenmişti. Ancak mezarlıkta toplanan bir grup, "Burada şehit cenazesi var, buraya terörist cenazesi gömdürmeyiz" diyerek tepki göstermişti. Saldırının ardından defnedilen cenaze, ailenin isteği üzerine mezardan çıkarılarak, Tunceli'de toprağa verilmişti. Hatun Tuğluk'un cenazesinin defini sırasında yaşananlara ilişkin başlatılan soruşturmada gözaltına alınan yedi saldırgan dün Gölbaşı Adliyesi'ne sevk edildi. Yedi saldırgandan 4'ünü bırakan mahkeme, Cemil Ö, Barış Ş. ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğraşarı ortaya çıkan Murat Alp'i 'İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' ve 'Toplantı ve yürüyüş kanununa muhalefet'ten tutukladı.
Vatan

DÜNYA 
Kuzey Kore'ye 'Pentagon' Tehdidi 
Amerikan CNN televizyonuna önceki gün yaptığı açıklamada Nikki Haley, "Kuzey Kore, pervasızca nükleer programına devam ederse ABD kendisini ve müttefiklerini savunmak zorunda kalacak ve Kuzey Kore yok olacak. Hepimiz bunun farkındayız ancak hiçbirimiz savaş istemiyoruz" dedi. ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi, "BM Güvenlik Konseyi'nde hemen her şeyi tükettik" derken, meseleyi ABD Savunma Bakanı James Mattis'e devretmekten 'tamamen mutlu' olacağını kaydetti. Büyükelçi Haley, "Her fırsatı deniyoruz ama masada çok askeri seçenek var" diye de ekledi. Nikki Haley'e, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kuzey Kore ABD'nin gazap ve öfkesiyle karşı karşıya kalacak" tehdidine rağmen Pyongyang yönetiminin geri adım atmadan füze denemelerine devam ettiği hatırlatılarak, "Trump boş tehditte mi bulundu?" diye soruldu. Haley, soruya şu cevabı verdi: "Boş bir tehdit değildi. Biz sorumluluk sahibi olarak bütün diplomatik yolları denemek istedik, eğer bu işe yaramazsa General Mattis icabına bakacak." Öte yandan Amerikan Hava Kuwetleri'ne ait dört F-35 savaş jeti ve iki B-1B bombardıman uçağı, Kore yarımadası üzerinde uçuş yaptı. Güney Kore Savunma Bakanlığı, ABD uçaklarına Güney Kore Hava Kuwetleri'nden dört F-15K jetinin eşlik ettiğini aktardı. Güney Kore, bunun "Kuzey Kore'nin nükleer ve füze tehditlerine karşı ABD-Güney Kore ittifakının caydırıcılığını göstermek için yapıldığını" açıkladı.
Hürriyet

Dünya Liderleri New York'ta 
Her yıl eylül ayında dünya liderlerini bir araya getirerek gündemdeki küresel meselelerin tartışılmasına imkan sağlayan Birleşmiş Milletler (BM) Zirvesi, BM Genel Merkezi'nin bulunduğu ABD'nin New York kentinde başlıyor. 127 devlet ve hükümet başkanının katılacağı zirve, 25 Eylül'de sona erecek. ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ilk kez bir BM zirvesine katılacak. Buna karşın Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping gibi isimler bu yıl BM toplantılarına katılmıyor. Rusya ve Çin bakan, Almanya ise Başbakan Yardımcısı düzeyinde temsil edilecek. Ayrıca gündemin en önemli maddelerinden biri olan Myanmar'ın lideri Aung San Suu Kyi de Genel Kurul çalışmalarına katılmıyor. BM Genel Kurulu'nda, "İnsana Odaklanma: Sürdürülebilir Bir Dünyada Herkes İçin Barış ve İnsanca Bir Yaşam İçin Mücadele" teması işlenecek. Bununla birlikte öncelikli olarak Kuzey Kore ve Arakan konularının masaya yatırılması bekleniyor. Kuzey Kore'nin, geçen hafta BM Güvenlik Konseyi'nde yeni ekonomik yaptırımlar kabul edilmesine rağmen balistik füze fırlatmasıyla, özellikle BMGK üyesi ülke liderlerinin öncelikli gündemi olacağı öngörülüyor. Arakan konusunun ise başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Müslüman ülke liderlerinin BM Genel Kurulu konuşmalarında ve ikili toplantılarında önemli yer tutması bekleniyor, ancak Çin'in tutumu nedeniyle krize BMGK'da çözüm bulunmasına dair beklentiler oldukça düşük. Zirve öncesi dün yapılan toplantıda, BM reformu için ABD'nin hazırladığı 10 maddelik taslak görüşüldü. ABD Başkanı Donald Trump, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, kuruluşun potansiyelini ortaya koyamadığını söyledi. BM'nin muhtaçlara yardım ve barışı koruma gibi saygın görevleri olduğunun altını çizen Trump, "BM, bürokrasi ve kötü yönetim nedeniyle potansiyelini ortaya koyamadı. 2000'den bu yana normal bütçesi yüzde 140, personel sayısı ise iki katından fazla artmasına rağmen bu yatırımla orantılı neticeler göremiyoruz" dedi. BM'nin bürokrasi yerine insanlara odaklanması gerektiğini savunan Trump, "BM'nin dünyadaki insanların tekrar güvenini kazanmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.
Milliyet

Londra Zanlısının Görüntüsü Yayınlandı 
Londra'nın güneybatısında bir metro vagonunda meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili olarak İngiltere polisinden bir video görüntüsü yayınlandı. Yayınlanan görüntülerdeki şahsın, el yapımı bombayı yerleştiren kişi olduğu iddia ediliyor. Söz konusu kişinin elindeki süpermarket poşetinin olay yerinde tespit edilen bomba malzemesiyle uyuşması ve görüntülerin patlamadan 2 saat öncesine ait olması dikkat çekti. Öte yandan bombalı saldırının ardından başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan 18 ve 21 yaşlarındaki iki erkeğin kimliğiyle ilgili yetkililer henüz resmi açıklama yapmazken İngiliz basınında çeşitli iddialar yer aldı. Basında, 21 yaşındaki şüphelinin "Yahya Ferruh" adlı Suriyeli mülteci, 18 yaşındaki zanlının ise ebeveynleri Irak'ta vefat ettikten sonra 15 yaşındayken İngiltere'ye yerleşen Iraklı bir mülteci olduğu iddia edildi.
Milliyet

Emmy Ödülleri 'Trump Protestosu'na Döndü 
Amerikan televizyon yapımlarına verilen Emmy Ödülleri'ne bu yıl, ABD Başkanı Donald Trump karşıtı ünlüler damgasını vurdu. Törenin sunuculuğunu üstlenen komedyen Stephen Colbert, gecenin açılışında yaptığı konuşmada Trump'ı eleştiri yağmuruna tuttu. Trump'ın yapımcılığını ve jüri üyeliğini üstlendiği 'Ünlü Çırak' (Celebrity Apprentice) programıyla defalarca Emmy'ye aday gösterildiğini, ancak bir kez bile ödüle layık görülmediğini hatırlatan Colbert'in, "Donald Trump için önemli olan reytinglerdir, yüksek rakamlara ulaşmaktır" şeklindeki sözlerinin ardından sahneye, Beyaz Saray'ın yakın zamanda görevden ayrılan eski Basın Sözcüsü Sean Spicer çıktı. Sahneye, gazetecilerin karşısına çıkarken kullandığına benzer bir kürsüyle gelen Spicer, "Bu şimdiye kadarki en çok izlenen Emmy töreni olacak. Nokta" şeklindeki sözleriyle, göreve geldiği zaman yaptığı ilk tartışmalı basın açıklamasına gönderme yaptı. Spicer, Trump'ın başkent Washington'da gerçekleşen yemin töreninin, bugüne kadarki en kalabalık yemin töreni olduğunu iddia etmişti. Spicer o dönem Amerikan medyası tarafından alenen yalan söylemekle suçlanmıştı. Törende 'Saturday Night Live' programındaki Trump taklidiyle ödüle layık görülen aktör Alec Baldwin, konuşmasının başında, "Bay Başkan, işte ödülünüz" şeklindeki sözleriyle Trump'a gönderme yaptı. Gecede ödül alan aktörlerden Danny Glover da, Trump'a 'siyahi insanları bir kez daha 'mazlumlar listesinin' başına oturttuğu için' teşekkür etti.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,4845-3,4862                     
Euro: Euro 4,1701-4,1726
Sterlin: 4,7122-4,7162
Gram Altın: 146,6494-146,7501

Kalan 50 Milyar Yatırıma Gitsin 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kredi Garanti Fonu kefaletinin 186 milyara, kredi büyüklüğünün ise 210 milyar liraya ulaştığını belirterek, "Kalan yaklaşık 50 milyar liralık kısmını da yatırıma ve ihracata tahsis edilmesini istiyoruz. Çünkü Türkiye'nin önceliği yatırım ve ihracattır" diye konuştu. Şimşek, BloombergHT-Habertürk ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. KGF'de sürecin nasıl devam edeceğini de anlatan Şimşek, şunları kaydetti: "Sistem bu çerçevede devam edecek. Ama şunu kimse beklemesin, 'Türkiye'deki bütün kredileri hazine kefaletine dönüştürmek' asla mümkün değil, bu çok riskli bir yol olur... Tabii ki mevcut imkanları kullandıracağız, geri dönüşler olacak o geri dönüşleri kullandıracak mıyız? Onu çalışıyoruz, değerlendiriyoruz şu anda. O yönde bir talep var, bu değerlendirilebilir. Şu hassasiyeti gözetmemiz lazım, bu sistem içinde hazine ve bankalar açısından riskler içerecek şekilde olmaz. Dünya uygulamaları da böyle." Kefalet sigortasına ilişkin de Şimşek, Türkiye'de müteahhitlerin bir ihaleyi kazandığı zaman, muhatap olan devletin ya da özel sektörün bir teminat mektubu istediğini hatırlattı. Çoğu zaman firmaların bankalarda kredi limitlerini kullandığını anlatan Şimşek, teminat mektuplarının gayri nakdi bir kredi olduğunu, limitleri etkilediğini kaydetti. Şimşek, sisteme ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Siz, devlet ya da özel sektörle bir sözleşme yapacaksınız. O sözleşmeden kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirip getirmeyeceğine ilişkin bazen sizden teminat mektubu isteniyor. O zaman kefalet sigortasını, teminat mektubu yerine, onun muadili olarak kullanacaksınız. Böylece bankacılık sektöründe yarım trilyon liraya ulaşan gayri nakdi kredi baskısı azalacak. Firmaların krediye erişimi kolaylaşacak, sigortacılık sektörü daha da gelişecek. Reel sektörün teminat sorununu çözmüş olacağız. Hazine olarak kimseye kefil olmayacağız. Özel sektörün yükümlülüklerini sigorta yaptırıp garantiye alacağız." Özel sektörden talep edilecek komisyon miktarlarına ilişkin soru üzerine de Şimşek, kefalet sigortasının maliyetlerinin, teminat mektuplarındaki maliyetlere oranla daha düşük olacağını vurguladı. Şimşek, bu oranların, müşteriden müşteriye değişeceğine de dikkati çekerken, "Tek muhatap bankacılık sektörü olunca, kredi limitleri de doluysa bayağı nazlanıyorlardı. Şimdi rekabet oluşacak. Alternatif kanal açıyoruz. Maliyetleri düşürecek" dedi.
Hürriyet

Rönesans'a Baskın 
Türkiye'nin yurtdışında inşaat yapan en büyük şirketi Rönesans Rusya'da bir suçlama ile karşı karşıya kaldı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) elemanlarının şirketin St. Petersburg şehrinde bulunan merkez ofisine geçtiğimiz salı günü baskın düzenleyerek, bilgisayar ve muhasebe kayıtlarına el konduğu Rus haber ajansı İnterfaks tarafından duyuruldu. Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin St. Petersburg şubesi ise Türk şirketine yönelik baskın ve aramalarla ilgili kısa bir açıklama yayınlayarak, "Operasyon Renaissance Construction şirketine yönelik Rusya Federasyonu Suç Yasası'nın 193'üncü maddesi uyarınca gerçekleştirilmiştir. Şirket muhtelif tarihlerde Rusya döviz yönetmeliğine aykırı davranarak, yurtdışına 100 milyar ruble (Yaklaşık 1,7 milyar dolar) transfer ettiği tahmin ediliyor. Aramalar açılacak davaya kanıt toplanması amacıyla yapılmıştır" dendi. Rönesans olayla ilgili suçlamaları reddederken şirkete yakın kaynaklar baskının perde arkasında Rusya'da sık gölülen 'rakip ihbarı' olayı olabileceğini söyledi. Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record'un (ENR) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesi geçtiğimiz haftalarda yayımlanmıştı. 2016 gelirlerine göre yapılan listede 38'inci sırada yer alan Rönesans Holding, Türk taahhüt şirketleri arasında ilk sıraya yerleşmişti. ENR listesine göre, 2016 yılında toplam 3.9 milyar dolar gelir elde eden şirketin uluslararası projelerinden elde ettiği
Hürriyet

65 Yaş Aylığı Yükseliyor 
Emeklilik için yeterli primi olmayanların yaşlılıkta maaş imkanı var. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve aylık geliri düşük olanlara, devlet tarafından 65 yaş aylığı altında maaş bağlanıyor. 65 yaşın üstündeki bu kişilere 3 ayda bir maaş ödeniyor. Mevcut maaşın aylık tutarı 251.48 lira, 3 aylık tutarı da 754.45 lira. 65 yaş aylığı memur maaşlarına endeksli. Ağustos'taki toplu sözleşmede memurlara ilişkin aylık katsayılarının belirlenmesiyle, bu ödemede önümüzdeki 2 yılda yaşanacak artışlar da belli oldu. Buna göre; halen 3 ayda bir verilen 754.45 liralık ödeme; Ocak 2018'de 784.64 liraya, Temmuz 2018'de 812.10 liraya, Ocak 2019'da 844.59 liraya, Temmuz 2019'da ise 886.82 liraya yükselecek. 65 yaş aylığı; Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere 3'er aylık dönemler halinde ödeniyor. Bu aylığı almaya hak kazanan kişiler, sağlıktan da ücretsiz olarak yararlanıyor. 65 yaş aylığından yararlanmak için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmak gerekiyor. Başvuru formu, Aile Bakanlığı'nın internet sitesinde var.
Posta

Fındık Yürüyüşü 
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) fındık fiyatlarındaki düşüşü protesto etmek amacıyla düzenlediği 'fındık için adalet yürüyüşü' Ordu'da dün başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da 3 gün sürecek yürüyüşün son gününe ve Giresun'daki final mitingine katılacağını söyledi. Toprak Mahsulleri Ofisi, Ağustos'ta Giresun fındığı 10.5 lira, Levant fındığı ise 10 liradan almaya başlamıştı. Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da üreticiye, "Satmakta acele etmeyin. Bu taban fiyat, yükselecek. Ödemeleri de 15 günden 1 haftaya çektik. Elde kalanı alırız" demişti. Serbest piyasada ise fiyat 8 liraya düşüyor.
Posta

Bürokratlar İhracat İçin İl İl Dolaşıyor 
Ekonomi Bakanlığı'na bağlı 100'e yakın bürokrat, bakanlık nezdinde yürütülen işlemlerin hızlandırılması ve yenilenen destek araçları ile teşvik uygulamaları hakkında bilgilendirme yapmak için bazı illerde ihracatçı firmalarla buluştu. Organizasyona ev sahipliği yapan Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) Koordinatör Başkanı Orhan Sabuncu, "Bu uygulamanın ihracatımızın seyrine olumlu etki edeceğini düşünüyoruz" dedi. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal, Serbest Bölgeler Genel Müdürü Uğur Öztürk, İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar ve beraberindeki 100'e yakın bürokrat, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Balıkesir, Bandırma'daki 180 ihracatçı firmayı ziyaret etti.
Milliyet

Kurulan Şirket Sayısı Yüzde 27 Arttı 
Ekonomik büyümenin hızlanması, Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) pozitif etkisi ve teşvikler, şirketlerin önünü açtı. Ağustos'ta kurulan şirket sayısı yüzde 27 oranında artış göstererek, dikkati çekti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ağustos ayına ilişkin açılan-kapanan şirket istatistiklerini yayımladı. Kurulan şirket sayısında bir önceki aya göre yüzde 26.91, kooperatif sayısında yüzde 9.46 gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 14.71 artış oldu. Şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 11.74 oranında artmış olup kapanan kooperatif sayısı yüzde 21.49 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 17.87 oranında azaldı. Ağustos'ta geçen yılın aynı dönemine oranla kurulan şirket sayısında yüzde 47.46, kurulan kooperatif sayısında yüzde 30.65 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 15.61 oranında artış yaşandı. Ağustos ayında kapanan şirket sayısı geçen yıla göre yüzde 105.40, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 13.69 oranında artış olup kapanan kooperatif sayısı yüzde 1.04 oranında azaldı. Bu yılın ilk 8 ayında, 2016'nın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı yüzde 8.43 kurulan kooperatif sayısı yüzde 14.75 kurulan gerçek kişi ticari işletmesi sayısı yüzde 13.80 oranında artış kaydetti.
Vatan

Türkiye Üçüncü Çeyrekte Çin Ve Hindistan'ı Sollar 
AK Parti'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin ekonomik anlamda büyümesini sürdüreceğini belirterek, "Üçüncü çeyrekte Çin ve Hindistan'ı da aşan bir büyüme hızı bekliyoruz" dedi. Ekonomiyi 3 kattan fazla büyüttüklerini, 230 milyar dolarlık ekonomiden, 860 milyar dolarlık ekonomiye ülkeyi getirdiklerini anlatan Yılmaz, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, bunları gerçekleştirdiklerini ifade etti. 15 Temmuz hain darbe girişimine rağmen ülkenin çok kısa sürede toparlandığına dikkati çeken Yılmaz, bunun hükümetin çalışmaları sayesinde gerçekleştiğinin altını çizdi. Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) çok büyük imkanlar sağladığına işaret eden Cevdet Yılmaz, son dönemlerde KOBİ'lere destekler verildiğini, bir takım KDV, ÖTV ötelemelerinin yapıldığını ve bazı yeniden yapılandırma imkanlarının sağlandığını aktardı. Hükümetin ekonomiyi canlandırmaya dönük çok güzel ve zamanında adımlar attığına dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti: "Onların da bir yansıması olarak güçlü bir büyüme performansı görüyoruz. Bunun en son istihdama yansıdığını haziran rakamlarında gördük, bir taraftan istihdam seferberliği bir taraftan da büyüme, 1 milyon 52 bin ilave istihdam getirdi haziran dönemi itibarıyla. İşte yolumuza böyle devam edeceğiz 2023 ve ötesine uzanan bir perspektif içinde güçlü büyümemizi devam ettireceğiz inşallah."
Vatan

SPOR 

Başakşehir deplasmanından 2-2'lik beraberlikle dönen Trabzonspor'da, teknik direktör Ersun Yanal ağır eleştiriler aldı. Oyuna geç müdahale ettiği gerekçesiyle tecrübeli hocaya hem yönetim hem de yerel basından tepki var. Trabzonspor Mali İşler Koordinatörü Emre Aksoy, sosyal medya hesabından, "Geçen hafta doğru değişikliklerle kazandığımız maçı, bu hafta da doğru değişikliklerle kazanabilirdik. Olmadı. Çok önemli 2 puan bıraktık" dedi. Yerel basında da şu ifadeler kullanıldı: Karadeniz gazetesi: "Kazanmak için bir kral yetmez. Ersun hocayı da durdurmak gerek!" Taka gazetesi: "Ersun'la 1 ileri 2 geri." Sonnokta gazetesi: "Kralın iki golü Başakşehir'i yenmeye yetmedi çünkü: Burak attı, Ersun baktı." Ekspres gazetesi: "Yanal böyle istedi. Trabzonspor, Ersun Yanal'ın yanlış oyuncu tercihleri nedeniyle skoru koruyamadı ve sahadan 2-2 beraberlikle ayrıldı." Yeni transferleriyle göz dolduran Antalyaspor, Süper Lig'de ilk 5 haftada galibiyete hasret kalmıştı. Son oynanan ve 2-0 kaybedilen Kayseri maçının ardından teknik direktör Rıza Çalımbay istifa kararı aldı.
Posta

Galatasaray yenilenmiş kadrosuyla sezonun ilk 5 haftasında 4 galibiyet, 1 beraberlik ile 13 puanla zirveyi kimseye bırakmadı. Sarı-Kırmızılı ekip oynadığı futbol dışında ligin en fazla gol atan (13) ve en az gol yiyen (3) takımı da olmayı başardı. Cim Bom'un kalesini kapatmasında stoperde Serdar Aziz ile iyi bir ikili oluşturan Maicon'un da payı büyük. Maicon rakiplere geçit vermemesi dışında bir gol atarak skora da katkı yaptı. Ligde 3 galibiyetin ardından Antalyaspor ile berabere kaldıklarını hatırlatan Maicon şunları söyledi: "Antalya maçı bir kazaydı. Kasımpaşa galibiyetiyle kendimize geldik. Çok formdayız, önümüze kim çıkarsa çıksın ezer geçeriz. Herkes Fenerbahçe maçlarını anlatıyor. Ondan önce Bursa, Karabük ve Konya maçları var. Onları da kazanacağız. Fenerbahçe maçını heyecanla bekliyorum. Fenerbahçe galibiyeti sonrasında zirvede yalnız kalacağımızı düşünüyorum."
Posta

Porto zaferi sonrası ister deplasman isterse iç saha olsun, Beşiktaş'ın oynayacağı ilk maçın kolay geçmeyeceği daha takım Portekiz'de iken belli olmuştu. Rehaveti atlatmış olsa bile, Mustafa Reşit Akçay'ın çalıştırdığı takımlara karşı oynamak kolay iş değildir. Siyah-beyazlı takım her ne kadar maça hızlı başlasa da, Konyaspor'un uyguladığı takım halinde savunma ve hücum anlayışı, Kartal'a çok rahat oynama şansı vermedi. 10. dakikada, bugünlerde İngiliz kulüplerinin dikkatini yeniden çeken Cenk Tosun, Caner'in müthiş ortasını kendisine yakışır şekilde kafayla ağlara gönderdi: 1-0 Bu gol takımı rahatlatsa da, Beşiktaş ikinci golü bulmakta çok zorlandı. Talisca'nın 15'teki röveşatası, Serkan'a takıldı. Konuk ekibin gole en çok yaklaştığı an ise 27. dakikada oldu. Kale ağzında Volkan'ın kafa vuruşunun dışarıya gitmesi, Beşiktaş adına büyük bir şanstı. İkinci golü kovalayan Beşiktaş, Quaresma'nın bindirmeleriyle bu fırsata çok yaklaştı ama 27 ve 49. dakikalarda yaşandığı gibi, Portekizli birçok final pasını dışarıya göndermeyi tercih etti. 57'de Cenk Tosun'un kale önündeki dokunuşunu son anda kurtaran Serkan, 66. dakikada bu kadar şanslı değildi. Bu kez iki Konyasporlu oyuncuyu peşine takan Quaresma, öyle bir şut çekti ki Serkan'ın yapacak bir şeyi yoktu: 2-0 86'da Tolgay'ın şutunda Serkan farkın açılmasına izin vermedi. Üç puanı hanesine yazdırarak Galatasaray'ı liderlik koltuğunda yalnız bırakmayan Beşiktaş, Fenerbahçe derbisi öncesinde taraftarına bir sevinç daha yaşattı.
Milliyet

UEFA Avrupa Ligi play-off turunda Makedonya'nın Vardar takımına elenen F.Bahçe, Süper Lig'in de ilk 4 haftasında yalnızca 5 puan toplayabilince sarı-lacivertli camianın üzerine adeta büyük bir karamsarlık çökmüştü. Ancak Kanarya'nın önceki gün Aytemiz Alanyaspor mücadelesinde elde ettiği 4-1'lik galibiyet ve oynanan umut verici futbol ile adeta beyaz bir sayfa açıldı, kara bulutlar dağıldı. F.Bahçe Teknik Patronu Aykut Kocaman da mücadele sonrasında "Bu galibiyete çok ihtiyacımız vardı. Nefes aldık. Ben de kendime geldim" dedi. Sarı-lacivertlilerin, 2010-11 sezonuna da benzer bir başlangıç yaptığının hatırlatılması ve "İki takım arasında benzerlik görüyor musunuz?" sorusu üzerine Kocaman, "Kişilik olarak gerçeğin dışında bir şeyi söylemeyi, anlatmayı doğru bulmam. Kimseye hikaye anlatmam. Hayâl satan biri değilim. 2010-11 sezonundaki takıma benziyor mu, bilmiyorum ama şunu biliyorum; birçok şeyi başarmaya kapasitesi olan bir takımımız var. Puan kayıplarının ardından da aynı şeyi söyledim. ŞU an uyumlu değiliz. Bu süreci iyi skorlarla atlatmalıyız. Henüz yüzde 50 kapasitedeyiz. Hazır olmayan oyuncularımız var. Yüzde 100 olduğumuz zaman herkes görecek. Bu maçtaki skor bir patlama değil. Bu maç sadece sahada biraz daha uyumun oturduğu, ilerleyen haftalar için umut veren bir maçtı. Bu uyum süreci aşıldığında daha etkili bir görüntümüz olacak. Şimdi Beşiktaş maçı bizim için çok önemli" ifadelerini kullandı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme