20 Eylül 2017 Çarşamba

20.09.2017 Genel Gündem

20.09.2017 Çarşamba
GÜNDEM

Referandum Yeni Çatışmalara Yol Açar 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki 72. BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Suriye, Kuzey Irak referandumu ve Myanmar'daki gelişmelere değindi. Erdoğan, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin bağımsızlık ısrarının yeni çatışmaların fitilini ateşleyeceği uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından öne çıkan noktalar şöyle: Suriye krizinin başlamasıyla ülkemize gelen sığınmacılar ve Avrupa'ya yönelen mültecilerin önüne geçmek için her türlü önlemi alıyoruz. Suriye sığınmacılar için gelen yardımların hiçbiri bizim cebimize girmiyor. 3.2 milyon sığınmacının tüm yükünü Türkiye'nin omuzlarına yıkan ülkeleri Türkiye'ye destek vermeye çağırıyorum. Türkiye, Suriye ve Irak'taki istikrarsızlıktan beslenen DAEŞ ve PKK ile mücadele vermektedir. Ayrıca FETÖ terör örgütü ile mücadelemiz devam ediyor. Fırat Kalkanı'nda 3 bine yakın teröristi etkisiz hale getirdik. Teröristlerden temizlediğimiz bölgelere 100 bine yakın Suriyeli sivil yerleşmiştir. DEAŞ'a karşı mücadele verdiğini söyleyen grupların böyle bir gündemi yoktur. PYD/YPG'nin Suriye'de ele geçirdiği bölgelerde demografik yapıyı değiştirme, halkın mallarına el koyma, kendisine karşı çıkanları öldürme veya sürgün etme yönündeki çabaları insanlık suçudur. DEAŞ'la mücadele meşru bir zeminde yürütülmediği takdirde, dünyanın yeni DEAŞ'ların tehdidi altına girmesi kaçınılmazdır. Irak'ın da toprak bütünlüğü temelinde varılacak uzlaşmalara ve ortak gelecek inşa etme ideallerini hayata geçirmeye ihtiyacı vardır. Bağımsızlık talepleri gibi, bölgede yeni krizler, yeni çatışmalar ortaya çıkartabilecek adımlardan uzak durulması gerekiyor. Buradan, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni bu doğrultuda başlattığı girişimden vazgeçmeye davet ediyoruz. Türkiye'nin bu konudaki çok açık ve kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni elindeki imkânlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir. Yeni çatışmaların fitilini ateşlemek yerine, hep birlikte bölgede huzuru, barışı, güvenliği, istikrarı tesis için çalışmalıyız.
Hürriyet

Bu Yıl TEOG Yok 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, dün sabah Afrika büyükelçileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Erdoğan'ın, "TEOG'un kaldırılması lazım" sözleriyle başlayan kargaşa nedeniyle gözler Bakan Yılmaz'ın üzerindeydi. Toplantı öncesinde ve sonrasında soru almayan Yılmaz, çıkışta makam aracına binerken bir taksici, "Sayın bakanım bir çay içebilir miyiz" diye sordu. Önce "Başka zaman" yanıtını veren Yılmaz, ısrarlı davetin ardından durağa gitti. Bir süre taksicilerle sohbet eden Yılmaz, gazetecilerin sorularını da yanıtlayarak özetle şunları söyledi: 18 milyon evladım var. 18 milyon evladımın hiçbirisinin, kendilerinin geleceğinden kaygı duymasına gerek yok. Milli Eğitim Bakanlığı ölçme değerlendirme konusunda Türkiye'nin en deneyimli kuruluşudur. Tüm velilerden istirhamım şudur; evlatlarınız evladımız. Kafalarında en ufacık bir soru dahi olmasın. Kendilerini kaygıya, sıkıntıya düşürecek hiçbir şey olmayacaktır. Her yaptığımız değişiklik daha iyiye gitmek içindir. İnşallah bu TEOG'un kaldırılması da çok daha iyi olacaktır ve uygulamada herkes görecektir ki, 'Ya gerçekten iyi oldu teşekkür ederiz' diyeceklerdir. Bakın Avrasya yapılırken tartışma oldu. Şimdi Avrasya yapıldı itiraz eden var mı? TEOG'un kaldırılmasına karar verildi. TEOG'un kaldırılması da Türkiye'nin önünün açılması. Evlatlarımızı yarış atı konumuna koyduk. İnanın evlatlarınız büyüyor, büyüdüğünü fark edemiyorsunuz. Etüt merkezleri ne kadar artmıştı değil mi. Niye arttı? Sırf TEOG'dan dolayı arttı. Daha çocukluktan başlayarak her evladınızın yarış atı konumuna girmesini hangi anne baba ister? Biraz sevin, biraz sayın, biraz evinde kalsın, ailesiyle, kardeşleriyle kalsın. Son sözümüz şu, bize güvenin. Niyetimiz halis, Türkiye'yi hep beraber 21. yüzyıla taşıyacağız.
Hürriyet


'Terörü 4 Yılda Bitireceğim' 
Şehit ailelerini ziyaret ve çeşitli temaslar için dün Çorum'a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partililer tarafından Sungurlu ilçesinde karşılandı. Kılıçdaroğlu, ardından karayoluyla geçtiği Çorum kent merkezinde Organize Sanayi Bölgesi'nde özel bir işletmeyi ziyaret ettikten sonra Osmancık ilçesinde geçen yıl Mardin'de PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit olan Astsubay Üstçavuş Mustafa Ayna'nın ailesinin evine gitti. Kemal Kılıçdaroğlu, ardından da Batman'da PKK'lı teröristlerin şehit ettiği müzik öğretmeni 22 yaşındaki Şenay Aybüke Yalçın'ın ailesini evlerinde ziyaret ederek taziyelerini iletti. Kılıçdaroğlu, ardından Laçin ilçesine bağlı Gökgözler Köyü'ndeki cemevinde halka hitap etti. Terörü 4 yılda bitireceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Az önce bir emekli geldi yanıma, 'Emeklileri bunlar bitirdiler, sahip çık' dedi ve bayıldı. Eğer hepimizin karnı doyarsa, çocuklarımızı okula güler yüzle gönderirsek, Türkiye'nin kalkındığını görebilirsek, terörün olmadığını görebilirsek o zaman bu ülkeye huzuru getirmiş oluruz. Benim size, millete sözüm var. Terörü en geç 4 yıl içinde bitireceğiz. Bu ülkeye, huzuru, barışı, kardeşliği getireceğiz. Bunun tek yolu var. Gücümüzü sizden, milletten alıyoruz. Doğuda, batıda, kuzeyde; nerede yaşarsak yaşayalım el ele vereceğiz."
Hürriyet

Sınırda Tatbikat Alanı Genişletildi 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önceki gün Şırnak'ın Silopi ilçesi ile Habur Sınır Kapısı arasında bulunan alanda başlattığı tatbikat devam ediyor. Tatbikat alanı biraz daha genişletilirken, sınır bölgesindeki askerlik hareketlilik devam etti. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin 25 Eylül'de yapacağını açıkladığı bağımsızlık referandumu ile ilgili tartışmalara, mesaj olarak değerlendirilen tatbikat Irak sınırına 2 kilometre uzaklıktaki Habur Sınır Kapısı'ndaki TIR parkının hemen karşısındaki arazide başlatıldı. Tatbikata M-60-T tankları, kısa menzilli hava sistemi olan Stinger füze rampaları, anti tank zırhlı muharebe araçları, geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe araçları, 2 fırtına obüsü, tank çekicileri, ilk yardım araçları gibi yaklaşık 100 askeri araç katılıyor. Tatbikat alanında dün iş makineleri ile askeri araçlar için mevzi kazmaya devam etti. Tatbikata katılan tanklar da hazırlanan plana göre arazide manevra yaparak, beli konumlara yerleşti. Askeri tatbikatın gerçekleştiği alanın çevresi ise, Verimli Jandarma Karakolu'nda görevli askerler tarafından sıkı korunduğu göze çarptı.
Milliyet

'Erdoğan'ı Yeneceğime İnanıyorum' 
Yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Meral Akşener, "Ekim ayının 15'inde çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Korku duvarlarını aştık" dedi. Akşener, "Erdoğan'ı yenebilecek misiniz?" sorusuna ise "Yeneceğime inanıyorum" yanıtını verdi. Dün sabah Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu olan Akşener, partiyi kurma çalışmalarını 15 Ekim'de tamamlamayı planladıklarını, ancak genel merkez binası bulmakta zorlandıklarını vurguladı. Akşener, "Kraldan çok kralcı insanlar türemiş. Genel merkezi kiraya vermek için temasa geçtiğimiz kişiler Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çekindiler" dedi. 2015 genel seçimleri döneminde kendisiyle ilgili 'kaset' iddialarının ortaya atıldığını anımsatan Akşener, bunun çok çirkin bir kampanya olduğunu belirterek, "Kadınlar beni anlayacaktır. Çok ağırdı. Artık korku duvarını aştım. Artık bunun ucunda ölüm olsa hazırım" ifadelerini kullandı. Akşener, anayasa değişikliği referandumu sürecinde kendisiyle özdeşleşen 'kınalı el' logosunun partinin amblemi olup olmayacağına yönelik de, "Bu benim işaretim oldu. Ancak partinin logosu değil" diye konuştu. Hakkındaki 'FETÖ'cü' iddialarıyla ilgili de Akşener, "Ölmüş anama, torunuma sövülüyor. Sayın Cumhurbaşkanıma çağrımdır: Ben bir tursunol kağıdıyım. Kim, 'Meral Akşener FETÖ'cü' diyorsa, kendisi ya da eşi, ya da kızı FETÖ'cüdür. Kendisi de kriptodur. Sayın Cumhurbaşkanı bu mücadeleyi yapamıyor. FETÖ'yü ben temizleyeceğim. Gitsinler İzmit'in Gündoğdu köyüne. Bırakın ailemi, köyümde FETÖ'cü yok benim. Hodri meydan. Kim bu kadar iddialı söyleyebilir. Kaçacak derler diye pasaport bile almadım" açıklamasında bulundu. Yeni partinin adının henüz belirlenmediğini, önlerinde 30 seçenek bulunduğunu da anlatan Akşener, parti çalışmaları kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çalışmalar yapacağını ve bu çalışmalar kapsamında Bitlis Ahlat'ta ev kiraladığını söyledi. Akşener, "Erdoğan'ı yenebilecek misiniz?" sorusunu ise, "Yeneceğime inanıyorum" şeklinde yanıtladı.
Milliyet

'Küresel Savaşın Fitilini Ateşler' 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli Gaziler Günü nedeniyle Ankara'da düzenlenen programda konuştu. IKBY'nin referandum kararıyla bağlantılı gelişmelere de değinen Bakan Canikli şöyle devam etti: "Son günlerde ülkemizin güneyinde etnik yapı üzerine kurulu bir siyasi oluşum oluşturmaya çalışıyorlar, bu üst seviyede tehdit oluşumudur, buna müsaade edemeyiz. Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün ortadan kaldırılması ne zaman biteceği bilinemeyen, küresel boyuta taşınacak daha büyük bir savaşın fitilinin ateşlenmesi anlamına gelir. Irak'ın toprak bütünlüğünün ortadan kaldırılması anlamına gelecek bir değişim Türkiye için çok ciddi bir risktir. Risk faktörlerinin büyümesini engellemek için her türlü adımı atacağımızdan, her türlü kararı alacağımızdan hiç kimse en ufak tereddüt içinde olmasın. Bütün güvenlik güçlerimiz, Türk Silahlı Kuwetlerimiz görevinin başındadır. bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Eğer bir karar alınması, adım atılması gerekiyorsa o da kararlılıkla yerine getirilecektir. İhtiyaç duyulan bütün kaynak ve imkanlar seferber edilmektedir; bu mücadeleyi yürütebilmek için kaynağımız var."
Vatan

'Tek Bir Kanıt Gösterin Savunma Yapmayacağım' 
İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek duruşmada hazır edildi. Ahmet Altan'ın ise duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS (Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi) yöntemiyle katıldı. 'Darbeye iştirak etmekle' suçlanan Ahmet Altan, isnat edilen suçla ilgili herhangi bir kanıt olmadığının altını çizerken hakime yönelik olarak "Bir yargıç mahkemede yalan söylediğinde kendi yargıçlığıyla birlikte devleti de yok eder" ifadesini kullandı. Ahmet Altan'ın savunmasında özetle şunları kaydetti: "Şimdi bu mahkemeye, bu ülkeye ve dünyanın bu davayla ilgilenen kesimlerine çok net biçimde şunu söylüyorum. Hakkımızdaki bu tuhaf iddialarla ilgili bir tek somut kanıt gösterin, ben bir daha savunma yapmayacağım ve hakkımda en ağır hüküm verilse bile temyize gitmeyeceğim. Çok net söylüyorum. Tek bir kanıt gösterin, temyiz hakkımdan vazgeçeceğim. Ömrümün geri kalanını bir hapishane hücresinde sessizce geçirmeye razı olacağım. Tutuklu olduğumuz bu bir yıl boyunca her ay bir yargıç 'hakkımızda somut kanıtlar' olduğunu söyleyerek tutukluluğun devamına karar verdi. Bir yıl önce Mehmet Altan'la birlikte 'darbecilere subliminal mesaj verme' suçlamasıyla gözaltına alındık. Sonra bu gülünç iddia ortadan kayboldu ve biz 15 Temmuz'da darbe yapmak ve hükümeti silahla devirmeye kalkışma suçundan tutuklandık. Biz silahlı darbe yapmışız. İsnat edilen suç bu. İddianın saçmalığının, isnat edilen suçun büyüklüğünü bile aştığı bir dava bu. Duruşmanın başlamasının ardından Nazlı Ilıcak'a söz verildi. Nazlı Ilıcak, "Bundan 3 ay önce sizleri suçsuzluğum konusunda ikna etmeye çalıştım. Ancak ikna edebildiğimi sanmışım. Mahkeme sonunda somut deliller var diyerek beni tahliye etmediniz. Ben 3 aydır düşünüyorum. Sizi bu somut deliller konusunda tereddüte düşüren hususlar varsa bana da söyleyiniz. Ancak bu somut delilleri sunmadınız. Benim darbeyi önceden bildiğim, zemin hazırladığımı kanıtlamak ve açıklamak zorundasınız. Bu darbe gerçekleşseydi ben bakan mı olacaktım? Himmet paralarını mı cukkalayacaktım? Ben Bank Asya'dan krediyle villa mı aldım? Bu huşuları açıklamak zorundasınız. Ben menfaat mi temin edecektim. Menfaat peşindekiler dışarıda. Ben içerideyim" dedi. Ilıcak sözlerini şöyle sürdürdü; "Cumhurbaşkanına suikast düzenleyenler neyse ben 11 tweetle ve bir kartopu fotoğrafıyla aynı duruma düştüm, 'darbenin aslî unsuru' olmuşum. Savcı darbeyi çağrıştırıcı dediği cümlem hangisi söylemiyor. Bana bu cümlemi ifade etmesini istiyorum. Benim darbeyi övdüğüm hangi yazımda hangi tweetimde var söylemesini istiyorum. Hangi yazımda vatandaşa darbeye karşı durmayın demişim. En yanlış insana bu suçu yamadınız" dedi. Mahkeme heyeti, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın tahliye taleplerini reddetti.
Vatan


DÜNYA 
Ermenistan'dan Sürpriz Azerbaycan Açıklaması 
Azerbaycan ile Ermenistan arasında 1988 yılından bu yana devam eden Dağlık Karabağ ihtilafında Erivan yönetimi işgal altında tutmaya devam ettiği belirli Azerbaycan topraklarını Bakü'ye iade edebileceğini açıkladı. Erivan'da düzenlenen 6'ncı "Ermeni diyasporası" forum toplantılarında sürpriz açıklamayı yapan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, "Karabağ ihtilafının çözüme kavuşturulması için AGİT çerçevesinde devam eden görüşmelere ivme kazandırmak için biz Ermeni tarafı olarak Karabağ güvenliğine tehdit oluşturmayan belirli Azerbaycan topraklarını iade edebiliriz. Azerbaycan ile görüşmeler devam ediyor. Ülkelerimiz arasında gerilimi düşürmeye yönelik atacağımız bu adım hakkında daha fazla detay veremem. Ancak bu sürecin karşı şıkkı da var. Azerbaycan bölgede askeri gerilimi tırmandırma yolunu seçmesi halinde biz de Ermenistan olarak yıllarca atmadığımız adımı atarak Karabağ bağımsızlığını tanıyabiliriz" dedi. Ermenistan ile Azerbaycan arasında 91-94 yılları arasında devam eden Karabağ Savaşı'nda Ermeni güçleri Karabağ dışında 7 Azerbaycan ilini de işgal etmişti. Günümüzde Ağdam, Kelbecer, Laçin, Cebrail, Fuzuli, Kubatlı ve Zengilan illeri Ermeni güçlerinin kontrolü altında bulunuyor. Nalbandyan'ın "Karabağ güvenliğine tehdit oluşturmayan bölgeleri Azerbaycan'a iade edebiliriz" ifadesinden Ermenistan ile Karabağ arasında karayolu bağlantısı sağlayan Laçin koridorunu müzakere dışında bıraktığı anlaşılıyor.
Hürriyet

Trump'tan Kim'e: Tamamen Yok Ederiz 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda ilk kez konuşan ABD Başkanı Donald Trump, özellikle Kuzey Kore'ye yönelik sert mesajlar verirken, mülteciler konusunda Türkiye'ye teşekkür etti. İlk kez BM Genel Kurulu'na dün hitap eden ABD Başkanı Trump, konuşmasının büyük bölümünde Kuzey Kore ve İran'a değindi. Pyongyang'a sert mesajlar veren Trump, "Roket Adam" benzetmesini de sürdürdü. Kim Jong- Un'u "intihar misyonu olan roket adam" diye tanımlayan Trump, nükleer faaliyetlerini sürdürmesi durumunda "Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten" başka seçeneklerinin kalmayacağını söyledi. ABD Başkanı ayrıca BM'nin, Kuzey Kore karşıtı yaptırımlarına imza atan Rusya ve Çin'e teşekkür ederken, "Ama daha fazlasını yapmamız gerekiyor" dedi. Trump'ın hedefindeki diğer ülkeyse İran'dı. Trump "İran, Hizbullah ve diğer terör rejimlerini destekliyor. İsrail ve diğer komşularını tehdit ediyor" derken Obama döneminde İran'la yapılan anlaşmanın "ABD için utanç kaynağı" olduğunu ifade etti. Trump ayrıca "ABD dışında İran halkının en çok korktuğu şey İran liderleridir" ifadesini kullandı. ABD Başkanı Trump, Venezuela hükümetinin halk üzerindeki "otoriter yönetimini" sürdürmesi durumunda bu ülkeye karşı daha ileri adımları atmaya da hazır olduklarını söyledi. Küba'nın durumundan da bahseden Trump "Küba hükümeti bir takım temel reformlar yapmadığı sürece yaptırımları kaldırmayacağız." dedi. BM Genel Kurulu'na ilk kez hitap eden ABD Başkanı Trump, "ABD Başkanı olarak her zaman Amerika'yi ön planda tutacağım. Siz de kendi ülkelerinizin liderleri olarak kendi ülkelerinizi her zaman ön planda tutmalısınız." dedi. Trump'ın bu sözleri alkış topladı.
Milliyet

Kerkük Gerilmeye Başladı 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından 25 Eylül'de yapılacağı açıklanan referandum öncesinde bir yandan Kerkük ile Bağdat arasındaki ipler iyice gerilirken, diğer yandan da kentte Türkmenler ile Kürtler arasında çatışma çıktığı, bu nedenle sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildiriliyor. Düzenlenmesi planlanan referandum için uluslararası tepkilere rağmen süreci devam ettiren IKBY yönetimi, Bağdat yönetimini iyiden iyiye karşısına almış görünüyor. Nitekim, dün toplanan Kerkük İl Meclisi, Irak Parlamentosu'nun Vali Necmeddin Kerim hakkında verdiği "görevden alma" kararını masaya yatırdı. Arap ve Türkmenlerin boykot ettiği oturumda yapılan oylamada, Irak Parlamentosu'nun söz konusu kararı, oy çokluğuyla reddedildi. Kerkük İl Meclis Başkanı Rebivar Talabani, yaptığı açıklamada, Kerim'in Irak meclisi değil, Kerkük İl Meclisi tarafından seçildiğini, dolayısıyla ancak yine İl meclisinin kararıyla görevden alınabileceğini veya uzaklaştırılabileceğini belirtti. "Irak Parlamentosu'nun kararı yasalara aykırıdır" ifadesini kullanan Talabani, kararı kabul etmediklerini vurguladı. 14 Eylül'de Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınması kararını imzalayarak oylama için meclise göndermiş, meclis de Kerim'in azli yönünde oy kullanmıştı. Kerkük Valisi Kerim, görevi sırasında kentin resmi kurum ve kuruluşlarında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağını astırma kararı aldırmıştı. Kerim'in öncülüğündeki tek taraşı karar Bağdat merkezi yönetiminin tepkisini çekmişti. Vali, daha sonra IKBY referandumuna Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin de dahil edilmesi için İl Meclisinden karar çıkarmıştı. Bu arada önce gece Kerkük'te Türkmenler ve Kürtler arasında çatışmalar çıkarken, kentte gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi. Yasağın ne zamana kadar süreceği konusunda bilgi verilmezken, Associated Press'e (AP) konuşan Türkmen yetkili Muhammed Samaan Kanaan, önceki akşam Türkmen Cephesi'nin bürolarından birine motorsikletli silahlı saldırganların ateş açtığını söyledi. Kanaan saldırganlardan 1'inin öldüğü, ikisinin de yaralandığını açıkladı. AA'ya konuşan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi de "Bir grup silahlı Kürt Peşmerge, Türkmen Milliyetçi Hareketi'nin önünden geçerken silahlı saldırıda bulundu. Parti binasında bulunan Türkmen güvenlik unsurları da saldırganlara karşılık verince bir süre çatışma yaşandı" dedi. Yine AP'ye bilgi veren polis şefi Tuğgeneral Hattab Ömer de, tüm etnik gruplardan oluşan bir araştırma komisyonunun saldırıyı soruşturduğunu belirterek çatışmalardan "umursamaz hevesli gençleri" sorumlu tuttu. Ömer, gözaltıların gerçekleştiğini de belirtirken, durumun kontrol altında olduğunu söyledi.
Milliyet

Aşırı Sağ Üçüncülük Yolunda 
Almanya'da genel seçimlere günler kala Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) ardından üçüncü olma mücadelesi iyice kızıştı. Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) seçim kongrelerinde taraftarlarını bu hedefe ulaşabilmek için çaba göstermeye çağırdı. Ancak Almanya için Alternatif (AfD) partisinin kamuoyu araştırmalarındaki oy oranının artması, diğer küçük partileri endişelendiriyor. AfD'nin ilk kez katılacağı genel seçimlerde üçüncü parti olup ana muhalefeti temsil etme şansı bulunuyor. Kamuoyu araştırma enstitüsü Emnid'in son seçim anketine göre AfD'nin oyları iki puan artarak yüzde 11'e çıktı. Tahmini oy oranları Sol Parti'nin yüzde 10, FDP'nin yüzde 9, Yeşillerin ise yüzde 8. Hristiyan Birlik son kamuoyu araştırmasına göre bir puan kaybederek yüzde 36'ya geriledi. SPD'nin tahmini oy oranı ise iki puanlık kayıpla yüzde 22'ye indi. AfD'nin başarısında, Merkel'in mülteci politikasının da payı olduğuna inanan seçmenlerin oranı yüzde 58'i buluyor. Ankete katılanların yüzde 45'i, AfD'nin seçimde tahminlerin üzerinde oy alacağı görüşünde. Bütçe komisyonu başkanını çıkaracak olması bakımından ana muhalefet partisi olmak Almanya'da büyük önem taşıyor. Partinin oy oranını artırması büyük partileri de endişelendiriyor. SPD'nin başbakan adayı Martin Schulz, Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte AfD'nin seçimde başarılı kazanmasının utanç verici olacağını ve Almanya'nın dünyadaki itibarını zedeleyeceğini söyledi. Adalet Bakanı Heiko Maas ise 'AfD'nin meclisin kapısına dayanan anayasa düşmanı bir parti olduğunu' söyledi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,4883-3,4891                     
Euro: Euro 4,1820-4,1850
Sterlin: 4,7159-4,7191
Gram Altın: 146,9287-147,0566

Kadına Evde Emeklilik 
Ev işleriyle uğraşan 12 milyon kadın var. Bir işte çalışmayan ev kadınlarına 5510 sayılı yasa ile sigortalı olma imkanı tanınıyor. Buna göre; belli şartları sağlayan ev kadınları daha düşük primlerle isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı elde edebiliyor. Yani başkasının yanında çalışmayan kadınlar için de emeklilik mümkün. Peki bu nasıl olacak? Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, her türlü nakış işleri, turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor. Başvuru için yapılması gerekenler basit. Önce, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınacak. Sonra 'İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi' doldurulacak. Ödenecek prim kazanca göre değişiyor. Bu yıl için en düşük prim 455 lira, en yüksek 3 bin 412 lira. İsteğe bağlı Bağkurlu ise indirimle bu yıl en düşük 568 lira prim ödüyor.
Posta

Yürüyüş Başladı Fiyat Yükseldi 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) fındık fiyatlarındaki düşüşü protesto etmek amacıyla 'fındık için adalet yürüyüşü' düzenliyor. Önceki gün Ordu'da başlayan yürüyüş, dün Giresun Piraziz İlçesi'nde devam etti. 1000 kişinin katıldığı yürüyüşe üretici, sırtında fındık çuvalı ile eşlik etti. Yürüyüş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla bugün son bulacak. Yürüyüşe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yürüyüşün ardından açıklama yaptı. 7.50 lira olan fiyat 8-8.50 liraya doğru yükselmeye başladı. Demek ki üretici sesini çıkarınca buna duyarsız kalınamıyor. Yürüyüşe partili partisiz bütün yurttaşlarla, üreticiler destek veriyor" diye konuştu.
Posta

200 Kişi Takipte 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ticareti takip etmek amacıyla 200 kişilik özel ekip ve birim oluşturacaklarını belirterek, "İnternet ortamında yapılan bütün ticareti anlık takip edeceğiz, gece gündüz ekrandan izleyeceğiz" dedi. Bundan sonra e-ticaret'in artık 'Biri bizi gözetliyor evi' gibi olacağını belirten Ağbal şöyle konuştu: "Biz gece gündüz e-ticareti artık ekrandan izleyeceğiz. Mal ticareti, araç alımı satımı, gayrimenkul gibi her sektör için ayrı çalışma masaları kuracağız. Bu masalar her sektörle ilgili özel risk analizleri yapacak. Bunları denetleyeceğiz. Elektronik ortamda ticaret yapan internet siteleri var, onlara birtakım yükümlülükler getireceğiz. Burada siz gayrimenkul alım sitesi yapıyorsanız, o sitede ilanı konulan her ürünle ilgili benim bire bir yerinde görmemi sağlayacak bilgileri de baştan Maliye'ye bildireceksiniz. Dolayısıyla e-ticaret Türkiye'de büyüyecek ama kayıtlı büyüyecek."
Hürriyet

Garanti'de Şahenk Dönemi Sona Erdi 
Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Faik Şahenk, dün itibariyle görevini Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Sözen'e devretti. Son olarak Doğuş Holding, Şubat 2017'de Garanti Bankası'ndaki yüzde 9.95 hissesini İspanyol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'ya (BBVA) 3.3 milyar liraya satmış ve yüzde 0.05 sembolik bir hissesi kalmıştı. Satış sonrası Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in Garanti Bankası'ndaki yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüreceği açıklanmıştı. Dün, Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamada, 16 yıldır bankanın yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen Şahenk'in onursal başkan olacağı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: "Ortaya koyduğu vizyon ve öngörüsüyle bankamızın gelişimine önemli katkılar sağlayan Ferit Şahenk, başarılarla dolu yolculuğumuzda çok özel bir yere sahip. Şahenk, önümüzdeki dönemde de Onursal Başkan olarak bankamızın gelişimine katkı sağlamayı, tecrübeleriyle üst yönetime destek olmayı sürdürecek. Yönetim kurulumuz, bünyesinde bulunduğumuz BBVA'nın deneyimli yöneticileri ve Süleyman Sözen'in liderliğinde bankamıza yön vermeye devam edecek. Görev değişikliğinin, bankamız ve tüm paydaşlarımız için hayırlı olmasını diliyoruz." Ferit Şahenk de yaptığı açıklamada Ferit Şahenk, "Doğuş Grubu, her geçen gün artarak devam eden yatırım ve projeleriyle Türkiye'ye değer katma misyonunu sürdürürken ben de grubumuz bünyesindeki çalışmalarıma yoğunlaşabilmek adına, gönülden bağlı olduğum Garanti Bankası'ndaki bu görev devrini gerekli gördüm. Bundan sonraki süreçte, Doğuş Grubu bünyesinde de görev alan değerli yöneticilerimiz, Garanti Bankası Yönetim Kurulu'ndaki görevlerine devam ederken, ben de Onursal Başkan olarak banka yönetimine destek olmaya devam edeceğim" dedi.
Hürriyet

'Gıda Ve Ambalaj'da Dev Buluşma Başlıyor 
Türkiye'de ilk defa gıda, paketleme, ambalaj ve ev dışı tüketim sektörlerini aynı tarihte, tek çatı altında toplayacak olan CNR Food İstanbul, CNR Ambalaj İstanbul ve Ev Dışı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri buluşması, 20-23 Eylül 2017 tarihleri arasında CNR Expo'da kapılarını açıyor. Dünya devlerinin buluşmasına sahne olacak Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme, Depolama, Soğutma, Taşıma ve Market Ekipmanları Fuarı CNR Food, CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği öncülüğünde, Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER), MÜSİAD ve KOSGEB'in destekleriyle düzenleniyor. Fuarın açılışını T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba gerçekleştirecek. Büyük buluşmada, gıda, ambalaj, ev dışı tüketim ürünleri ve tedarikçileri sektörünün önde gelen markaları 4 gün boyunca en yeni ürünlerini sergileyecek. Toplam 80 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek olan üç sektörün tek platformunu 65 bin profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor.
Milliyet

2 Milyonluk Doping 
Beyaz eşyada uygulanan yüzde 7.6'lık ÖTV'nin kaldırılması hem sektöre hem ekonomiye doping oldu. 2017'de aylık 400 bin adet temposunda gitmesi beklenen buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası ve fırından oluşan 4 ana üründe satışlar 650 bin adetlere yaklaştı. Satışlarda ay bazında rekorlar kırıldı. İlk 8 ayda buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası ve fırından oluşan 4 ana üründe iç satışlardaki büyüme yüzde 18.2 olarak gerçekleşti. Pazarın büyüklüğü 5.1 milyon adede çıktı. ÖTV indiriminin yürürlükte olduğu Şubat-Eylül döneminde beyaz eşya sektörü fazladan 2 milyon adet beyaz eşya satmış olacak. 30 Eylül'e kadar sürecek ÖTV desteğinin sektöre etkilerini değerlendiren Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler, "ÖTV indirimi ile piyasa fevkalade canlandı. Teşvik fazlasıyla işe yaradı, 4 büyük beyaz eşyada aylık ortalama 400 bin olan satış adedi 640 bin adede çıktı" diye konuştu. Güler'in verdiği bilgiye göre, beyaz eşyada 4 ana üründe iç satışlar Ağustos'ta yüzde 10.8 artışla 720 bin 298 adet, ihracat yüzde 7.6 artışla 1.76 milyon adet oldu. Ağustos ayı özelinde hem iç satışlar hem de ihracatta rekor kırıldığını kaydeden Güler, şöyle devam etti: "Ağustos ayları içinde tarihteki en büyük iç piyasa satışı oldu. Bütün aylar içinde Mart 734 bin adetle rekordu. Ona çok yakın bir rakam ile Ağustos, tüm aylar içinde en yüksek ikinci ay oldu. İhracat açısından da tarihteki en yüksek rakamı gördük."
Vatan

Piyasada Gözler Yellen'in Aralık Mesajında 
Piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugünkü Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak kararlara odaklandı. FOMC zirvesi ve toplantının ardından Fed Başkanı Janet Yellen'in yapacağı açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor. Son dönemde açıklanan makroekonomik veriler ve ABD'deki kasırgaların ekonomiye olumsuz etkileri nedeniyle Fed'in Eylül ve Kasım ayı toplantılarında faizleri sabit tutacağı beklentisi yüzde 98 seviyelerine çıkarken, Aralık'ta faiz artırım beklentisi de yüzde 46'ya geriledi. ING Group Uluslararası Başekonomisti James Knightley, bu haftaki FOMC toplantısının piyasaları hayal kırıklığına uğratmayabileceğini ifade ederek, bilanço küçültmenin toplantının ana konusu olacağını vurguladı. Knightley, Fed'in Aralık'ta faiz artışına gidebileceğini, 2018'de 2 tane 25 baz puanlık faiz artışı yapabileceğini belirterek, "Aralık ayında gerçekleşebilecek olası bir faiz artırımı için ekonomik veriler değil, siyaset risk oluşturuyor" dedi.
Vatan

SPOR 
2017-2018 sezonunun ilk derbisi 23 Eylül Cumartesi günü Ülker Stadı'nda Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacak. İki takım da haftayı 3'er puanla kapatarak formda olduğunu gösterdi. Alanya maçında iki gol atan Fenerbahçe'nin yıldızı Valbuena, Beşiktaş'ı da yeneceklerini iddia etti. Valbuena, "Alanya galibiyeti öz güvenimizi artırdı. Aslında tek ihtiyacımız da buydu" dedi. Başta Başkan Aziz Yıldırım ve teknik direktör Aykut Kocaman da tüm oyuncuların kafa olarak derbiye hazırlanmasına yardım ediyor. Başkan Yıldırım'ın Alanya galibiyeti sonrasında 'Çak' yaptığı Valbuena'ya, "Beşiktaş maçında da aynı performansı bekliyorum" dediği öğrenildi. Valbuena, "Merak etmeyin başkanım, Beşiktaş ve Galatasaray maçlarının önemini biliyorum. Kazanacağız" sözü verdi. FIFA, Fenerbahçe'nin kadrosuna kattığı Eljif Elmas'a 18 yaşını doldurmadığı için (27 Eylül'de 18'ini dolduruyor) lisans vermemişti. Fenerbahçe girişimlerini sürdürmüş, FIFA'ya uygunluk başvurusu yapmıştı. FIFA başvuruyu kabul etti. Fenerbahçe, "Belgeler bugün (dün) itibarıyla TFF'ye gönderilmiştir" açıklamasıyla müjdeyi verdi. Makedon oyuncu artık U21 takımı ile maçlara çıkabilecek.
Posta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "14 yabancı fazla. Milli Takım'da oynayacak futbolcu bulunamıyor" diyerek sayının azaltılmasını istemişti. Futbol Federasyonu da kademeli olarak sayısının 5'e indirilmesi için harekete geçmişti. Futbol Federasyonu Başkanvekili Nihat Özdemir dün yaptığı açıklamalarla gündemi değiştirdi. Özdemir, "Milli Takım'ın başarısı yabancı sayısının fazlalığına bağlanamaz. Aynı yabancı sayısıyla Ukrayna'ya yenildik, Hırvatistan'ı yendi. Sorun başka yerlerde ve biz bunu çözeceğiz" dedi. Kulüplerin 14 yabancı kuralına göre transferler yaptığını, oyuncularla uzun süreli imzalar atıldığını belirten Nihat Özdemir, "Bugün yaptım, yarın değiştireyim diye bir şey olmaz. 3-4 yıl içinde sayıyı düşürmeliyiz. Ancak bunun kararını bir an önce vermeliyiz ki kulüpler de ona göre önlenlerini alsın, maddi olarak zarara uğramasın" ifadesini kullandı. Nihat Özdemir, Hırvatistan galibiyetiyle 2018 Dünya Şampiyonası finallerine gitme yolunda dev bir adım attıklarını belirterek şunları söyledi: "Hırvatistan grubun favori takımıydı. Bu takımı yendik. Hırvatlardan 4 puan aldık. 2 tane 14 puanlı, 2 tane 16 puanlı takım var. 4 takımın da eşit şansı var. Biz evimizde İzlanda 'yı yenersek, play off 'u garantiliyoruz. Finlandiya'yı yenersek birinci bile çıkabiliriz." Nihat Özdemir son olarak Fenerbahçe'nin ilerleyen haftalarda toparlanıp ligde başarılı olacağına inandığını sözlerine ekledi.
Posta

Şampiyonlar Ligi ve Süper Lig'de attığı gollerle yeni sezona çok başarılı bir başlangıç yapan Beşiktaşlı Cenk Tosun, İngiltere Premier Lig ekibi Crystal Palace'ın teklifini geri çevirerek doğru bir karar verdiğini ifade etti. Cazip bir teklif gelmesi halinde ara transfer döneminde büyük bir İngiliz kulübüne gidebileceğini yakın çevresiyle paylaşan siyah-beyazlı golcünün, Newcastle United ve Tottenham'ın yakın takibinde olduğu belirlendi. Beşiktaş'ın menfaatleri doğrultusunda İngiltere'ye gitmeye sıcak bakan Cenk, Ocak ayı yerine sezon sonunda bu isteğini gerçekleştirmeye daha sıcak bakıyor. Siyah-beyazlı forma altında üst üste 3. kez şampiyonluk yaşamak isteyen Cenk Tosun transfer dedikodularına şimdilik kulak tıkama kararı aldı. Bu konuda hem ailesi hem de menajeriyle görüşen milli futbolcu sadece işine konsantre olmak istediğini ifade etti. Crystal Palace ile birlikte geçtiğimiz sezon Cenk'in birçok maçını takip eden Newcastle United, yükselen performansı nedeniyle bu sezon da golcü futbolcuyu izlemeyi sürdürecek. Newcastle'ın yanı sıra Premier Lig'in önde gelen kulüplerinden Tottenham da Cenk Tosun'la ilgileniyor. İngiliz ekibine bağlı scoutların önümüzdeki günlerde golcü oyunuyu özellikle Şampiyonlar Ligi maçlarında takip edecekleri aktarıldı.
Milliyet

Geçen sezonun Türkiye Kupası şampiyonu F.Bahçe ile lig şampiyonu Halkbank'ı karşı karşıya getiren Spor Toto Şampiyonlar Kupası maçında gülen taraf sarı-lacivertliler oldu. Başkent Voleybol Salonu'nda oynanan mücadelenin ilk setini 25-22 Kanarya kazansa da Halkbank 26-24 ile setlerde eşitliği yakaladı. ANCAK 3. oyun itibariyle oyun seviyesini daha da yukarılara çeken F.Bahçe 25-18 ile 25-13'lük setlerle karşılaşmadan 3-1 galip ayrıldı. 2 takımın da 18'er kez servis hatası yapması da maalesef oyun kalitesini düşürdü. BU kupayı 3. kez müzesine götüren sarı-lacivertlilerde Sket 19, Metin 18 ve Quesque 14 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler olurken Başkent ekibinde ise yeni transfer Hernandez 19 ile Burutay 10 sayı buldu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme