23 Eylül 2017 Cumartesi

23.09.2017 Genel Gündem


23.09.2017

GÜNDEM
Referandum Gayrimeşru Asla Kabul Edilemez! 
MGK, ABD ziyaretini tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 3 saat 10 dakika süren MGK sonrası yapılan açıklamada "Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandum yapılırsa Türkiye uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar" denildi. Beştepe'deki MGK toplantısından yapılan açıklama şöyle: İç ve dış güvenlik meseleleri tüm boyutlarıyla ele alınmış, başta FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere, ülkemizin milli güvenliğini tehdit eden tüm terör örgütlerine yönelik olarak kurulumuzca daha önce tavsiye edilen tedbirler gözden geçirilmiş ve mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilmiştir. IKBY'nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir. Türkiye'nin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden bu adımın, Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile birlikte, bölgenin barış, güvenlik ve istikrarı için de tehdit oluşturan vahim bir yanlış olduğu kuvvetle vurgulanmıştır. IKBY yönetimi, vakit varken referandum kararından vazgeçmeye davet edilmiştir. Bu takdirde, Irak Merkezi Hükümeti ile IKBY arasındaki meselelerin görüşmeler yoluyla ve anayasal temelde çözüme kavuşturulması için Türkiye'nin elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğu kaydedilmiştir. Kuzeyiyle birlikte tüm Irak'ın; Araplar, Kürtler, Türkmenler, Ezidiler, Keldaniler, Süryaniler ve diğer toplumsal gruplardan oluşan çoğulcu yapısının, ancak ülkenin toprak bütünlüğü temelinde korunabileceği belirtilmiştir. Türkiye'nin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, uluslararası toplum ve Irak Merkezi Hükümetinin de kabul etmediği bu yanlışta ısrar edilmesi halinde, Kuzey Irak'la birlikte bölgemizin tamamına zarar verecek vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilmiştir. Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar." MGK'nin hemen ardından Bakanlar Kurulu toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapılan toplantı saat 21.30'da başladı, 23.30'da bitti. Gündemde Irak tezkeresi vardı.
Vatan


 13 Yıllık Başkanlık İstifayla Sona Erdi! 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2004 yılından beridir sürdürdüğü görevini bırakma kararı aldı. Topbaş, Belediye'nin Fatih Saraçhane'deki merkez binasında basın toplantısı düzenledi. İşte Kadir Topbaş'ın açıklamasından satır başları; Partim ve sayın genel başkanım uygun 2004 yılında İBB başkanlığı görevini bana uygun gördüler. Partimin her kademesin dekilerine teşekkür ediyorum. İstanbul gibi müjdelenmiş bir şehre başkanlık yapma onurunu bana yaşattılar. Bu emanet şehirde bu görevi yapmaya çalıştık. Hata yapmamaya özen gösterdik. Sayın Kılıçdaroğlu 2009'da adaylığını denedi ama İstanbullular izin vermedi. 2010'da manipülasyonlara rağmen İstanbul bize güvendi. Güzel hizmetler bırakarak hayırla yad edilmek amacımız oldu. Borçlu bir belediye bırakmıyorum. Başkanlığı devralırken emanetin ne olduğunu bilenlerdeniz demiştim. Hep emanet olarak baktım. Çocuklarıma ailemize dostlarımıza vakit ayıramadım. Bunu tüm siyasiler yaşamaktadır. Çocuklarımızı hırsız gibi sevdik. Evimize hırsız gibi gittik. Ama görevlerimizi aksatmamak üzere büyük bir sorumluluk aldık. Hata yapmamaya çalıştık. Hata ile ihanetin birbirine karıştırılmaması gerekir. İhanet edenler asla affedilemez. Onurluyum ve gururluyum. Böyle bir şehir bir başka şehir. Türkiye'deki tüm belediye başkanlarının abisi oldum. Bu şehir beni Dünya belediyeler Birliği Başkanı yaptı. İnsanlar çok şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez. Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna fırsat vermem. Ben bugün belediye başkanlığından istifa ettim. Görevimi bırakıyorum ama partimi bırakmıyorum. 80 milyon olarak Cumhurbaşkanımızın yanında olmak zorundayız. İstanbullulara teşekkür ediyorum. Sayın cumhurbaşkanımıza başbakanımıza bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Her zaman partimin yanındayım siyasetin içindeyim. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB Meclisi'nde temmuz ayında oyçokluğu ile kabul edildiği halde eksikleri olduğu ve ileride Meclis'i sıkıntıya sokabileceği gerekçesiyle 5 imar değişikliği dosyasını iade etmişti. Ancak iadeye rağmen dosyalar Belediye Meclisi'nde kabul edilmişti.
Vatan

İşte O Kamp 
Terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen Musul ve Telafer'de ortada kalan 1.535 kadın-çocuk, önce Musul yakınında yeri gizli tutulan BM kontrolünde bir kampa götürüldü. 17 Eylül Pazar günü ise bu kampta kalan kadın ve çocuklar Irak ordusu güçleri tarafından alınarak Tall-Kayf bölgesine taşındı. Tall-Kayf'taki kampa götürülenler arasında 150'si kadın, 350'si ise çocuk olmak üzere 500 Türk vatandaşının bulunduğu öğrenildi. DEAŞ'a katılan çocukları, torunları, kızları ve gelinleri bu kampta tutulan aileler, Dışişleri Bakanlığı'na başvurdu. Dışişleri Bakanlığı'na sunulan dosyalarda bu kişilerle ilgili bilgilerin yanı sıra kampın fotoğrafları da yer aldı. Fotoğraflarda kadın ve çocukların boş bir alanda bekletildikleri, yerlere serilen battaniye, bez parçaları üzerinde yattıkları, etraflarının ise Irak ordusu askerleri tarafından çevrildiği görüldü. Ayrıca dosyaya şu anda kampta bulunanların gönderdikleri ve kendi durumlarını anlatan ses kayıtları da girdi. Aileler, yakınlarının getirilmesi için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) de başvurdular. Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık'ın gerekli çalışmaların yapılması için başvuru dilekçelerini Dışişleri, İçişleri Bakanlıkları ve MİT'le paylaştığı öğrenildi.
Hürriyet 

DÜNYA
Bunak Abd'liye Bedel Ödeteceğim 
ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımları ilan etmesinden sadece birkaç saat sonra Kim Jong-un, alışılmışın dışında bir açıklama yayınlayarak Trump'ı birinci ağızdan kişisel olarak hedef aldı. Trump'ın 'akli dengesinin bozuk' olduğunu belirten Kuzey Kore lideri, "Trump dünyanın gözleri önünde bana ve ülkeme hakaret etti. Ve tarihteki en azılı savaş ilanında bulundu" dedi. Kuzey Kore Haber Ajansı KCNA'nın aktardığına göre Trump'ın BM konuşmasını 'eşi benzeri görülmemiş kabalıkta bir saçmalık' olarak nitelendiren Kim, "ABD'nin başkomutanlığı imtiyazını elinde tutan adama açıklamasının bedelini pahalı bir biçimde ödeteceğim" ifadelerini kullandı. Kuzey Kore lideri sözlerine, "Akli dengesi bozuk bunak ABD'liyi kesinlikle ateşle terbiye edeceğim" diye devam etti. 72. BM Genel Kurulu'nda Kuzey Kore'yi 'yok etmekle' tehdit eden Trump, Kim Jongun'u ise 2. kez kendi taktığı 'Roket Adam' lakabıyla hedef almıştı. Trump, "ABD güçlü ve sabırlıdır ama kendimizi korumak zorunda bırakılırsak Kuzey Kore'yi yok etmekten başka seçeneğimiz kalmaz. Roket Adam kendisi ve rejim için intihar görevinde. ABD hazır, istekli ve muktedir ama buna gerek kalmamasını umuyoruz" diye konuşmuştu. Öte yandan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho, Pasifik Okyanusu üzerinde bir hidrojen bombası deneyebileceklerini açıkladı. Ri, "Pasifik üstünde eşi benzeri görülmemiş bir seviyede hidrojen bombası testi olabilir. Bu liderimize bağlı, bu yüzden pek iyi bilmiyorum" dedi.
Vatan

Londra Saldırganı 18'lik Hasan Mı? 
İngiltere'nin başkenti Londra'da geçtiğimiz gunlerde Parsons Green adlı metro durağında, bir vagonun içinde meydana gelen patlamayla ilgili gozaltına alınan faillerinden 18 yaşındaki Ahmed Hasan'a, adam oldurmeye teşebbus suçlaması yoneltildi. Dun ilk kez hakim karşısına çıkan Irak asıllı Hasan'a, 15 Eylul'de "ilçe hattı treninde seyahat eden kişileri oldurmek" ve "TATP olarak bilinen bir kimyasal bileşiği kullanarak hayatı tehlikeye atabilecek bir patlamaya teşebbus etmek"le suçlamaları yoneltildi. Patlamayla bağlantılı tutuklanan iki kişi ise, serbest bırakıldı. Öte yandan bir açıklama yapan İngiliz polisi, bombanın olumcul bir şarapnel ve yuksek patlayıcı karışımı olduğunu belirterek, "Bu çok tehlikeli bir bombaydı, sadece bir kısmı patladı, patlayıcı madde miktarı buyuktu ve şarapnel ile dolması çok daha kotu sonuçlara sebep olabilirdi" ifadesi kullanıldı.
Milliyet

Alman Liderlere 'Tozlu'mektup 
Almanya'da yarın yapılacak genel seçimler öncesinde değişik partilere mensup siyasetçilere içinde beyaz toz bulunan mektuplar gönderildi. Mektup gönderilenler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in eşi Joachim sauer ve Baka Aydan Özoğuz da bulunuyor. Yeşiller partisi Milletvekili Christian ströbele, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kendisine gönderilen mektubun içinden beyaz toz, tıraş jileti ve Arapça yazılmış bir kâğıt çıktığını açıkladı. polis mektubun kimler tarafından gönderildiğini araştırıyor. Kamuoyu yoklamaları Başbakan Merkel'in CDu/Csu ittifakının yüzde 40'ın üzerinde oy oranı ile seçimi birinci parti olarak bitireceği ancak bir koalisyon hükümetinin kurulmasının zorunlu olacağını gösteriyor.
Haber Türk

Erdoğan'dan Arakan Uyarısı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, BM'nin 72. Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında Türkiye'nin düzenlediği bir toplantıda Arakan sorununa dikkat çekti. Bangladeş'e bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, temel vatandaşlık haklarından mahrum, ekonomik zorluklara mahkûm yüz binlerce Arakanlının 'çok büyük insani dramla' karşıya olduklarına işaret etti. Birleşmiş Milletler ise son akında 427 bin Arakanlıyı kabul eden ve böylece ülkede 800 binden fazla Arakanlıya ev sahipliği yapan Bangladeş'in yardıma ihtiyacı bulunduğunu ve gelecek 6 için en az 200 milyon dolar yardım toplanılması gerektiğini bildirdi.
Haber Türk

EKONOMİ 
Dolar: 3,4924-3,4982
Euro: Euro 4,1743-4,1826
Sterlin: 4,7139-4,7289
Gram Altın: 145,6134-146,9520

Almanya'dan Türkiye'ye Yeni Kısıtlama 
Alman hükümeti, Türkiye'de faaliyet gösteren Alman firmalarına yönelik Hermes kredi ve yatırım garantilerini sınırlandırma kararı aldı. Alman Haber Ajansı'nın (dpa) hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre 2017'de Alman şirketlerine yönelik Hermes garantileri 1.5 milyar euro ile sınırlandırılacak. Alman hükümetinin bu adımı, ekonomik baskıyı artırmak üzere attığına dikkat çeken dpa, Türkiye için Hermes garantileri hacminin 2015 yılında 2.1 milyar euro olduğunu, 2016 yılında 1.1 milyar euroya düştüğünü kaydetti. Hermes kredi ve yatırım garantileri, Alman ihracat şirketlerini yabancı iş ortaklarının ödemeleri aksatması durumunda doğacak zarara karşı korumayı amaçlıyor. Dpa'nın verilerine göre 2017 yılının ilk yarısında Türkiye'de iş yapan Alman şirketleri için sadece 680 milyon euroluk Hermes garantisi sağlandı. Haberde Türkiye'nin düşen garanti tutarlarına rağmen, ABD ve Rusya'nın ardından en fazla garanti hacmi tanınan ülke olduğu belirtiliyor. Alman Sanayi Birliği verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 6 bin 800 Alman şirket faaliyet gösteriyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 37 milyar euro tutarında. Türkiye, Almanya'nın ihracat yaptığı ülkeler arasında 15'inci sırada.
Vatan

Dev Havalimanına Dev Uçak Filosu 
Türk Hava Yolları (THY), 200 milyon yolcuyla dünyanın en büyüğü olacak 3. Havalimanı için dev uçak filosu kuruyor. THY, 40 adet 787-9 Dreamliner satın almak için Boeing ile niyet anlaşması imzaladı. THY'den yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler'in (BM) 72. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere gittiği ABD gezisi esnasında Boeing ve THY yetkilileri, 20+20 toplamda 40 adet ve 2019'dan başlayıp 2023'te tamamlanmak üzere 787-9 Dreamliner satın alma görüşmelerine başladı. 40 adet Boeing'in maliyetinin 10 milyar doları geçmesi bekleniyor. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 787 Dreamliner'ın dünyada en son ve en modern teknolojiye sahip uçaklardan biri olduğunu belirtti. Aycı, şunları kaydetti: "Dolayısıyla bu uçakları filomuza katmamıza ilişkin görüşmelerimizin amacı, hem 3. Havalimanı'ndaki geniş gövde ihtiyacını karşılamak hem de Cumhuriyetimizin 100. yılında filomuzu daha da güçlendirmek, bunun yanı sıra yolcu memnuniyetini artırarak iş birliğimizi geliştirmektir. THY olarak bu görüşmeler esnasında Türkiye'den temin edilecek 1 milyar dolar değerinde yan sanayi iş hacmini de değerlendirmekteyiz. Görüşmelerin sonuçlanmasında bu husus son derece önem arz ediyor ve bu konuya ehemmiyetle eğilmekteyiz." Boeing ve Türk hükümeti yetkilileri ayrıca Türk havacılık sanayinin gelişimini desteklemek amacıyla Türkiye'nin 2023 vizyonu hedefleri doğrultusunda tasarlanan 'Boeing Türkiye Milli Havacılık Girişimi'ni kamuoyuna duyurdu. Söz konusu girişimin, aynı zamanda Boeing'in Türkiye'deki varlığını güçlendirmesine de katkı sağlaması bekleniyor. Boeing Başkan Yardımcısı Ray Conner, Boeing'in Türkiye ile olan ilişkisinin 70 yıla dayanan uzun vadeli bir ortaklık olduğunu belirterek, "Türk havacılık sanayinin gelişimini hızlandırmamız yolunda bir adım daha ileriye taşıyoruz" ifadelerini kullandı.
Vatan

Barış Ve Refah İçin Bm'ye Türk Modeli! 
Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi platformu, Suriyeli sığınmacılarla ilgili çalışmalarından dolayı Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nu "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" öncüsü seçti. Böylece, BM'nin tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamaya yönelik başlattığı sürdürülebilirlik platformu Global Compact tarafından belirlenen 10 kişilik listeye Türkiye'den Terzioğlu seçilmiş oldu. Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, çocuklara daha iyi bir Türkiye bırakmak için her zaman sorumluluklarının bilinciyle hareket ettiklerini belirterek, Suriye'den göç edenlere destek olmak için çeşitli projeler geliştirdiklerini bildirdi. Kaan Terzioğlu ise şunları söyledi: "Merhaba Umut isimli mobil uygulamamız, Türkiye'de yaşayan 3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacının karşı karşıya kaldığı iletişim duvarını kaldırarak hayatı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Suriyeli misafirlerimiz için akıllı telefon yaşamsal açıdan en ulaşılabilir ve en güçlü araç." Uygulama sayesinde, anadili Arapça olan kullanıcılar, Türkçe'de en çok kullanılan kelime ve ifadeleri hem sesli hem de yazılı olarak öğrenebiliyor, Türkçe- Arapça ve Arapça-Türkçe anında sesli tercümeden de faydalanabiliyor. Turkcell, Merhaba Umut projesinin ikinci etabında açılan AFAD Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi'nde bir teknoloji merkezi de kurdu. Burada Turkcell Akademi, Khan Academy ve Naiim içerikleri ile Arapça K-12 eğitimleri, yetişkinler için haber, sağlık ve günlük yaşama dair içerikler ve Türkçe öğrenme olanağı sağlanıyor. Turkcell, 0-18 yaş aralığında 10 bin çocuğun yaşadığı merkezde ayrıca 4.5G hızında mobil iletişim ve yüksek hızlı fiber internet hizmeti sunuyor. Kamp, yüksek hızda fiber internet hizmetinin ücretsiz olarak mültecilerin hizmetine sunulduğu ilk merkez olma özelliğini taşıyor.
Milliyet

81 İL GAZLANACAK! 
Türkiye'nin tüm illeri 2018 yılı itibariyle doğalgaza kavuşacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bir süre önce ihalesini yaptığı Artvin, Hakkari, Şırnak, Yüksekova, Cizre, İdil ve Silopi'de şirketlerin lisanslama işlemlerini tamamlandı. Ağrı'da 2017 kış sezonundan önce konutlarda doğalgaz kullanılması öngörülüyor. Kalan yerlerde ise 2018 yılı kış sezonundan önce doğalgaz verilmesi hedefleniyor. EPDK tarafından şimdiye kadar yapılan ihaleler sonucunda 63 dağıtım bölgesi için dağıtım lisansı verildi. Bu yılın mart ayında "Artvin" ile "Hakkari, Şırnak, Yüksekova, Cizre, İdil ve Silopi" için doğalgaz ihaleleri yapıldı. Böylece 81 ilin tamamını kapsayacak şekilde 72 adet doğalgaz dağıtım lisansı yürürlüğe girmiş oldu. EPDK'nın yaptığı planlamaya göre Artvin, Hakkari, Şırnak, Cizre, İdil ve Silopi 2018 yılında doğalgaza kavuşacak. Yüksekova'da ise gaz arzı 2019 yılını bulacak. EPDK yetkililerinin verdiği bilgiye göre 323 ilçe ihaleler kapsamında, 181'i de genişleme işlemleri sonucunda toplam 504 ilçe doğalgaz dağıtım bölgeleri kapsamına alındı. Bu ilçelerden 347'sinde doğalgaz kullanılıyor. Yetkililer, lisans kapsamına alınmış ancak henüz gaz arzı sağlanamamış ilçelerde yatırımların devam ettiğini belirterek, 2017-2019 yılları arasında doğal gaz arzı sağlanması planlanan 222 ilçe ve beldeyle birlikte 2019 yılı itibarıyla 550'nin üzerinde ilçeye doğal gaz kullanımının sağlanmasının planlandığını belirttiler. 2017 yılı ağustos ayında lisans kapsamına Balıkesir'e bağlı İvrindi, Havran, Edremit, Burhaniye, Kepsut, Bigadiç, Giresun'a bağlı Bulancak, Espiye, Keşap, Konya'ya bağlı Karapınar alındı. Bu ilçeler içinde Karapınar'a 2017 yılı içinde gaz verilmesi planlanıyor. Diğer ilçelerde ise planlanan tarih 2018. Yetkililer, alınan son kararlarla birlikte, 2017 yılında gaz arzı sağlanması hedeflenen 112 adet ilçe ve beldeden 99 adedinin lisanslama işlemlerinin tamamlandığını belirterek, söz konusu ilçelerde gerek iletim hattı yatırımları gerekse de şehir içi yatırımlarının gerçekleştirildiğini söylediler. Geriye kalan 13 ilçe içinden 9 ilçe için ilgili dağıtım şirketleri tarafından EPDK'ya genişleme başvuruları yapıldığı, bunlardan 1 tanesinin genişleme işlemleri Kurul tarafından onaylandığı kaydedildi. 8 ilçe için ise Belediye Meclis Kararlarının alınması ve EPDK'ya sunulmasının beklendiği ifade edildi.
Hürriyet

Gazda Yüzde 10.25 Fiyat İndirimi İçin Moskova Zirvesi 
Türkiye ile Rusya, mevcut doğalgaz sözleşmeleri kapsamındaki fiyat anlaşmazlığını çözmek için de görüşmelere başladı. BOTAŞ ekibi, bu amaçla geçen hafta Gazprom yönetimiyle Moskova'da görüştü. Sektör kaynakları, "İki ülke ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda BOTAŞ ve Gazprom'un fiyat konusundaki anlaşmazlığı masada çözmesi ve indirim konusunda bir karara varması beklenebilir" dedi. Kaynaklar, enerji kulislerinde Rus doğalgazında yüzde 10.25'lik indirimin konuşulduğuna işaret ederek, "Rusya, bu konu ilk gündeme geldiği günlerde Türkiye'ye ihraç ettiği gaza yüzde 10.25 oranında indirim yapabileceğini açıklamıştı. Daha sonra araya değişik konular girdi. Taraflar anlaşamadı. Tahkim süreci işletildi. Yeni süreç gereğince tarafların bu oran ya da buna yakın oranda anlaşması hiç de sürpriz olmaz" diye konuştu. Olası bir indirim, 1 Ocak 2016'dan geçerli olarak uygulamaya girecek. Taraflar anlaşırsa, Rusya geriye dönük indirimden kaynaklanan fiyat farkını ödeyecek mi? Kaynaklar, "Bu konu indirimin en can alıcı boyutunu oluşturuyor. Belki de masadaki en kritik konu. Sözleşme buna hükmediyor" dedi.
Haber Türk

POLİTİKA
Şu Anda Bir Eğitim Reformu Yaşıyoruz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEOG'un kaldırılmasının ardından üniversiteye giriş sisteminde de değişikliğe gidileceğini, Türkiye'nin şu anda eğitim reformunu tartışmadığını bizzat yaşadığını ifade etti. Geçen hafta katıldığı bir televizyon programında "Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. TEOG kaldırılmalı. Biz TEOG ile mi geldik?" diyerek TEOG'un kaldırılmasını sağlayan Erdoğan, daha sonra üniversiteye giriş sistemini de tartışmaya açtı. Erdoğan, "Ben o açıklamayı yapmamış olsam TEOG hâlâ ülkenin gündeminde kalacaktı. Baktım ki bu işe yeterince kulak asılmıyor, en iyisi açıklama yaparak gündeme taşıyayım istedim bunu" dedi. Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için bulunduğu New York'tan ayrılmadan önce temaslarıyla ilgili beraberindeki gazetecilere bilgi verdi ve soruları yanıtladı. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: BM 72. Genel Kurulu vesilesiyle bir çok görüşme, bir çok toplantı yapmış olduk. Bu toplantılarda özellikle de gerek ikili bazı görüşmeler, gerekse de BMGK bazında yaptığımız Arakanlı Müslümanlarla ilgili toplantı, yabancı medyaya verdiğim mülakatlarla birlikte 20'ye yakın ikili görüşme gerçekleştirdim. Gerçekten ara vermeden adeta nefes almadan diyebileceğimiz görüşmeler oldu. Bu görüşmelerde Irak ve Suriye en öne çıkan konular oldu. Irak'taki son gelişmeler malum referandum konusu, Irak'ı da öne çıkarmış vaziyette. Yaptığımız mülakatta aldığımız görüşmeler olumlu istikamette. (TEOG ile birlikte LYS'nin de kaldırılması gündemde mi?) Bizim eğitim öğretimde çok ciddi bir dönüşüme girmemiz lazım. Bunların hiçbiri bizim geçmişimizde olan sistemler değil. Sonradan siyasi yaklaşımlarla eğitim öğretimin içerisine girmiş sistemler. Ben YÖK ile de görüştüm. Milli Eğitim ile de. Başbakanla mutabık kaldık. En kısa zamanda gereken adımlar atılacak.
Milliyet

Barzani'ye Çağrı: Bu İnattan Vazgeç 
Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak Yönetimi'ne referandum öncesi son bir çağrıda bulunarak, "Henüz zaman bitmiş değil. Barzani bu sevdadan ve bu inattan vazgeçmelidir. Bölge için hiç hayırlı olmaz" dedi. Lozan ve Ankara anlaşmaları ile Türkiye ve Irak arasındaki diğer anlaşmaları hatırlatan Yıldırım, "Bu referandum kararı ve referandumun gerçekleşmesi, Türkiye'nin ulusal güvenlik meselesidir. Türkiye, ulusal güvenlik meselesi konusunda, uluslararası ve ikili anlaşmalardan doğan haklarını kullanmakta kararlıdır, tereddüt göstermez. Gerek Suriye'de gerek Irak'ta mevcut statülerde değişikliğe gidecek herhangi bir girişim, anlaşmalardan doğan haklarımız çerçevesinde, Türkiye'nin hiçbir zaman kabul etmeyeceği bir sonuçtur. Bunun gereği de yapılacak" diye konuştu.
Milliyet

SPOR 
Gelsin Paralar! 
Cim-Bom, sadece tribünde değil, mağazacılık gelirlerinde de çağ atladı. Sarı-kırmızılılar, GSStore'dan ligin sonu olan 31 Mayıs'a kadar 25 milyon lira kâr hedefliyor. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in, maç günü gelirlerinin 1 milyon euro arttığını söylemesi sonrasında Özbek'e bir katkı da Galatasaray Ticari Direktörü ve Mağazacılık AŞ Genel Müdürü Ali Öğüdücü'den geldi. Öğüdücü, Milliyet'e yaptığı açıklamada, mağazacılık gelirlerinin de geçen seneye göre ciddi bir artış gösterdiğini söyledi. Sarı-kırmızılı idareci, Türk Telekom Stadı'nın yanındaki Galatasaray Store'da geçen sezon maç günleri 200 bin lira ortalama satış yapıldığını, bu yıl ise hasılatın 1 milyon lira civarına yükseldiğini söyledi. Öğüdücü, 31 Mayıs itibariyle ise mağazacılık bölümünden 25 milyon lira kâr hedeflediklerini dile getirdi. Ali Öğüdücü, forma satışlarındaki yükselişe de dikkat çekip bu sezon 300 bine yaklaştıklarını söyledi. "En fazla Gomis'in forması mı satılıyor?" sorusuna Öğüdücü şu cevabı verdi: "Bizde forma satın alınır ve arkasına istediğiniz futbolcunun ismi yazdırılır. Bu nedenle rakam vermek güç. Ancak biz de öğreniyoruz ki taraftar genelde Gomis ismini formasının arkasına yazdırmayı tercih ediyor."
Milliyet

Trabzon Yerle Bir 
Süper Lig'in 5. haftasının açılış maçında Trabzon sahasında Aytemiz Alanyaspor'a 4-3 yenilerek büyük bir şok yaşadı. Durica'nın gelişiyle aksayan tek bölgesini düzelten Trabzonspor ilk yarıda fırtına gibi esti. Taraftarının da desteğini alan bordo-mavili futbolcular ilk 45 dakikada rakibine nefes aldırmadı. Topa sahip olduklarında takım olarak hücuma çıkan, kaptırıldığında ise rakip pas yapamadan basan Trabzonspor, Alanyaspor'un gardını düşürdü. 10'da Burak Yılmaz'ın müthiş asistini geri çevirmeyen Kucka ağları sarstı. Ev sahibi bu golden sonra daha da bastırdı ve 21'de farkı ikiye çıkardı. Bu kez fileleri havalandıran isim Burak'tı. Milli futbolcu 32'de de kazanılan penaltıyı gole çevirerek takımını iyice rahatlattı. İlk şutunu 13'te Taha ile atan Alanyaspor'da kötü gidişe isyan eden tek isim Vagner Love oldu. Tecrübeli golcü yoktan varettiği pozisyonda takımının soyunma odasına az da olsa ümitli gitmesini sağladı. İlk yarıda iki takım arasındaki oyun farkını gösteren en önemli istatistik %62'ye %38'e topla oynama oranı ile en çok pas yapan ilk 5 futbolcunun Trabzonsporlu oluşuydu. İkinci yarıda rüzgar adeta tersine döndü. 55'te Fernandes ile farkı bire indiren Alanyaspor, daha da cesaretlendi. Yakaladığı iki pozisyonu harcayan Trabzonspor 68'de dondu kaldı. Kazanılan penaltıyı Love ağlara gönderdi ve skora denge geldi. Son yarım saatte iki takımın da orta sahası oyundan düşerken, her top pozisyon oldu. Ersun Yanal, Rodallega'yı oyuna alarak çift forvete döndü, ancak bunun bedelini ağır ödedi. Günün kahramanı Love bir kez daha yoktan varettiği pozisyonda Pereira'nın müdahalesi ile yerde kaldı. Hakem Alper Ulusoy penaltı noktasını gösterdi. Topun başına geçen tecrübeli golcü maçın sonucunu belirledi.
Milliyet

Maça Göre Plan! 
Fenerbahçe derbisinden üç puanla dönmek isteyen Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, asıl taktiğini maç başladıktan sonra belirleyecek. Kardemir Karabükspor karşısında 10 kişi kalınmasına rağmen ve Porto maçının ikinci yarısında Coneiçao'nun yaptığı değişiklere cevap vererek bu maçları kurtaran Güneş, derbinin gidişatına göre strateji belirleyecek. Fenerbahçe'nin şu ana kadar oynadığı maçları inceleyen fakat geçmiş maçların bugünkü derbi için ölçü olmayacağını düşünen tecrübeli hoca, maçta ilk on dakikadaki gidişata göre, takımı düzenleyecek. İlk olarak oyunun kontrolünü eline almaya çalışacak olan Şenol Güneş, erken gol bulması halinde farklı bir taktik anlayış, gol yemeleri durumunda ise çift forvetli bir stratejiye dönüş yapmayı planlıyor. İlk olarak savunma güvenliğini sağlamaya çalışacak olan siyah-beyazlı teknik adam, aynı zamanda orta saha hakimiyetini Fenerbahçe'ye vermemeye çalışacak. Teknik Direktör Güneş, sarı-lacivertli takımın kanat ataklarını ise Medel, Caner Erkin, Ryan Babel ve Ricardo Quaresma dörtlüsüyle engellemeye çalışacak. Deneyimli hocanın kararsız kaldığı tek noktanın ise Tolgay Arslan ya da Oğuzhan Özyakup ikilisinden hangisine ilk on birde görev vereceği olduğu öğrenildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme