28 Eylül 2017 Perşembe

28.09.2017 Genel Gündem28.09.2017
GÜNDEM

En Az 5 Bin Ülkücü Gönüllü Hazır 
MHP Lideri Devlet Bahçeli, Kuzey Irak'taki referandumla ilgili, "Soydaşlarımız namusumuza emanettir. Bu kapsamda 'en az beş bin ülkücü gönüllü' başta Kerkük olmak üzere Türkmenlerin yaşadığı Türk kentlerindeki varlık, birlik ve dirlik mücadelesine katılmak üzere hazır beklemektedir" dedi. Bahçeli, yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Irak'ın kuzeyinde ilan edilecek bağımsız terör devlet yapılanması, ülkemiz ve bölgemizin dengelerini tamamen bozma riski taşımaktadır. İsrail dışında hemen hemen tüm ülkelerin karşı çıktığı referandumun düşük katılım ve şaibeli bir şekilde gerçekleşmiş olması vahşi bir kurguya, vandal bir emele işaret etmektedir. Irak'ın kuzeyinde küresel güçler tavşana kaç tazıya tut politikası izlemiştir. Göstermelik, sanal ve sahte diklenmeler doğal olarak bir işe yaramamış, Barzani'yi durduramamıştır. Türkiye'nin askeri, ekonomik, siyasi ve diplomatik caydırıcılık vasışarını kullanma ihtimal ve ilanının dikkate alınmaması bir diğer ağır sorundur. Devlet yönetiminden yapılan kafa karıştırıcı ve çelişkili açıklamalar Barzani'nin değirmenine adeta su taşımış, elini güçlendirmiş, manevra alanını genişletmiştir. Ekonomik yaptırımlardan askeri müdahale seçeneklerine kadar her ihtimalin masada olduğunun söylenmesi şu ana kadar somut bir mücadele şuuruna maalesef dönüşmemiştir. Bundan böyle namlunun ucunda Türkiye vardır. Asırları aşıp gelen Türksüz millet, Türksüz vatan, Türksüz devlet fitnesi ve fesadı çok önemli bir mevzi elde etmiştir. Türkmenler yok sayılarak, Kerkük'ün statüsü ve gerçek sahipleri göz ardı edilerek hiçbir amaca ulaşılamayacaktır. Kaldı ki Erbil'deki Türkmen kardeşlerimizin de gelişmeler karşısında söyleyecek sözleri vardır ve bu yakın bir zamanda herkesçe duyulacaktır. Şunu herkes çok açık bilmelidir ki, hiçbir kişi, kurum ve kuruluş Irak Türkmenlerinin varlık mücadelesini samimiyetle desteklemese de, Milliyetçi-Ülkücü Hareket tarihi sorumluluğunun, milli misyonunun gereğini yapacak ve yanlarında olacaktır. Soydaşlarımız namusumuza emanettir. Can, mal ve vatan güvenliklerine destek vermek boynumuzun borcudur. Bu kapsamda 'en az beş bin Ülkücü gönüllü' başta Kerkük olmak üzere, Türkmenlerin yaşadığı Türk kentlerindeki varlık, birlik ve dirlik mücadelesine katılmak üzere hazır beklemektedir. Türkmenler sahipsiz ve yalnız değildir, acı verici etnik soykırıma, vatansızlığa da asla terk edilmeyeceklerdir. Türkmen yurtlarının üzerindeki kâbus bulutunun dağıtılması hususunda her çileyi göze aldığımız bilinmeli, herkes hesabını buna göre yapmalıdır. Misak-ı Milli derin uykusundan kalkacak, zincirlerden kurtulacak, kadim emanet Türk milletine inşallah geçecektir."
Hürriyet


Hükümete Ciddiyet Çağrısı 
CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) referandumu ile ilgili hükümetten gelen açıklamaları eleştirerek, "Bir taraftan 'Vanayı keseceğim' diyeceksin, öbür taraftan Bakan 'Ekonomik ambargo olmaz' diyecek. Böyle ciddiyetsiz politikalarla başarılı olamazsınız" dedi. MYK'nın dünkü toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulunan Tezcan, şunları söyledi: "AK Parti'nin uzun zamandır bölgede yürüttüğü Ortadoğu politikası iki büyük kayba sebep oldu. Devletler açısından Türkiye Cumhuriyeti kaybıdır. Halklar açısından da Türkmenler kaybetmiştir. Sayın Erdoğan çıktı, 'Biz Barzani'nin bu noktaya geleceğini tahmin etmiyorduk, yanılmışız' dedi. Bu kaçıncı yanılma Sayın Erdoğan. Okul öğrencisi olsa bu kadar yanılana tasdikname verirlerdi. Anayasa referandumu sırasında, 'Tek adam rejimine gidiyoruz' demiştik. 'Tek adam ya yanılırsa, hata yaparsa' demiştik. Ne kadar haklı olduğumuz nasıl ortaya çıktı. Hükümete önce ciddiyet tavsiye ediyoruz. Bir taraftan 'Vanayı keseceğim' diyeceksin, öbür taraftan Bakan 'Ekonomik ambargo olmaz' diyecek. Meclis'te konuşma yapan Bakan'ın, 'savaş' anlamına gelecek ifadeler kullanacak, öbür taraftan Başbakan 'Ne savaşı' diyecek. Böyle ciddiyetsiz politikalarla hangi yaptırımları söylerseniz söyleyin başarılı olamazsınız." Tezcan, "Partimizin avukatı Celal Çelik 12'nci gün halen gözaltında. Bu gözaltı değil gözdağı operasyonudur" dedi.
Hürriyet

Partinin Adını Açıklayıp Doğu Turuna Çıkacak 
Meral Akşener, kurmaya hazırlandığı yeni partinin İstanbul ayağında 1500 kadar taraftarıyla buluştu. Hiçbir partinin devamı olmadıklarını belirten Akşener, "Partimiz Türkiye´nin partisi olarak doğuyor. Milletimiz partimizi henüz doğmadan Türkiye´nin partisi olarak tescilledi" dedi. Akşener, Avcılar'da Mira Palas Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen buluşmada, kurucular kurulunun bir bölümünü açıkladı. Kuruldaki bazı isimler şunlar: Emekli büyükelçiler Ahmet Erozan ve Tugay Uluçevik, eski bakanlar Aydın Tümen ve Suat Çağlayan, eski milletvekilleri Cevher Cevheri (Adana), Kazım Ataoğlu (Bingöl), Âşık Veysel'in torunu işkadını Çiğdem Özer, Tokyo Üniversitesi'nden Elif Gökdemir, 15 Temmuz gazisi olan eski emniyet müdürü Fatih Eryılmaz. Akşener, partinin adının, ambleminin ve tüzüğünün 25 Ekim'de ilan edileceğini belirtti. Partide kadın kollarının olmayacağını, kadınların her kademede bulunacağını, yüzde 30 oranında kadın kotası uygulanacağını söyledi. Etkinlikler için salon bulmakta çok zorlandığını ve Ankara'da eşiyle kaldığı üç ayrı otelden parasını ödediği halde odadan çıkarıldığını anlatan Akşener, otel yetkililerinin kimi bakanlık görevlilerinin baskısı altında bu yola başvurmak zorunda kaldığını söyledi. Siyasi oluşumlarının korku saldığını söyleyen Akşener, "Korku çok saygı değer bir duygudur. 'Bu partiyi kurdurmazlar, Meral Akşener partiyi kurma girişiminde bulunursa hapsedilir' deniliyor. Benim bildiğim Tayyip Erdoğan Beyefendi, bir kadından korktu dedirtmez. Dolayısıyla bu parti kurulur"dedi. Tutuklanma endişesinin olmadığını belirten Akşener, şunları söyledi: "14 ay oluyor. 'Bir şey varsa tutuklayın' dedim. Çok iftiralar attılar. Ben de iddiasını ispatlamayan şerefsizdir dedim. Hâlâ şerefsiz şerefsiz dolaşıyorlar." Akşener, Bitlis'in Ahlat ilçesinde ev kiraladığını, 25 Ekim'den sonra ilçeye giderek bayram sofrası kuracaklarını, 15 gün boyunca Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirlerini gezerek, vatandaşla biraraya geleceğini söyledi. Akşener, bölgede AKP ve HDP arasında üçüncü güç olacaklarını iddia etti
Hürriyet

Beştepe'de Kritik Güvenlik Zirvesi 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından yaşanan gelişmeler ve Türkiye'nin atacağı adımlara yönelik tüm opsiyonlar Beştepe'deki güvenlik zirvesinde değerlendirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde geniş katılımlı bir güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre dün akşam 21.00 sıralarında başlayan toplantıya; Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve ilgili üst düzey bürokratlar katıldı. 2.5 saat süren toplantının ana gündem maddesini IKBY'nin tüm tepkilere rağmen gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu oluşturdu. Toplantıda, referandumun ardından yaşanan gelişmeler ve Türkiye'nin atacağı adımlara ilişkin tüm opsiyonlar ele alındı. Terörle mücadele operasyonları ve Suriye'de yaşanan son gelişmelerin de masaya yatırıldığı toplantıda bu konulara ilişkin istihbari raporlar da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu.
Milliyet

2 Günde 14 PKK'lı Terörist Öldürüldü 
Güneydoğu'da güvenlik güçlerinin sürdürdüğü terör operasyonlarında son 2 günde Hakkari'de 12, Tunceli'de 2 PKK'lı terörist öldürüldü. Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Serabatin bölgesinde dün bölücü terör örgütü mensupları ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Valilik'ten yapılan açıklamaya göre çatışmada, dördü kadın 12 PKK'lı öldürüldü. Biksi makinalı tüfek, RPG-11 roketatar ve 6 Kalaşnikof piyade tüfeği de ele geçirildi. Önceki gün de aynı bölgede 2 PKK'lı öldürülmüştü. Tunceli'nin Ovacık ilçesinde de önceki akşam Tunceli İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince operasyon düzenlendi. Çıkan çatışmada 2 terörist ölü olarak ele geçirildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerle birlikte 1 adet Kalaşnikof tüfeği, 1 adet keskin nişancı tüfeği, 1 adet Glock marka tabanca, çok sayıda el bombası da ele geçirildi. Güvenlik birimleri, operasyonda öldürülen 2 teröristin Tunceli bölgesinde PKK ile birlikte hareket eden yasa dışı sol bir örgüt mensubu olduklarını belirtiler. Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, dün, Irak'ın kuzeyinde hava harekâtı düzenlendiği belirtildi. Harekâtta, saldırı saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen, silahlı 13 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, operasyona katılan uçakların daha sonra üslerine döndüğü kaydedildi.
Milliyet

İstanbul, Başkanını Seçiyor 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçim bugün Saraçhane'deki İBB Binası'nda yapılacak. Dr. Kadir Topbaş'ın İBB Başkanlığı'dan istifasından sonra başlayan süreçte mega kent için ilk adayını açıklayan parti CHP oldu. CHP bugün yapılacak seçimlere Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile girecek. Ak Parti'nin adayı ise seçimden önce açıklanacak. Ak Parti kulislerinde bir çok isim geçiyor. 2004 yılından itibaren İBB'nin patronu olan Kadir Topbaş'ın yerine aday gösterilecek adaylar içinde özellikle İlçe Belediye Başkanları'nın adı ön plana çıkıyor. En fazla telaffuz edilen isim ise Başakşehir Belediye Başkanı Mevlut Uysal. Ak Parti kulislerinde konuşulan başka bir konu ise 'İlçe Belediye Başkanı' konusu. Önceki yıllarda İBB adayı belirlenirken 'ilçe belediye başkanı olmasın' prensibinin bu sefer de uygulanıp uygulanmayacağı konuşuluyor. Ancak Başbakan Binail Yıldırım'ın yaptığı açıklamada 'Kadir Topbaş'ın yerine ilçe belediye başkanlarından biri gelir muhtemelen. Bir arkadaşımız boşalan koltuğu doldurmuş olacak' demesi ilçe belediye başkanlarını bir adım öne çıkartıyor. Yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın seçileceği İBB Meclisi'nde 309 üye yer alıyor. Bu üyelerin 179'u AK Parti'li, 127' CHP'li ve 2'si de MHP'li ve bir bağımsız. Yeni belediye başkanının belirlenmesi için ilk iki turda 207 oy gerekiyor fakat üye sayısı olarak çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti'nin üye sayısı, bu rakama ulaşmıyor. Eğer CHP veya AK Parti'den biri, ilk turda birbirlerinin adayına destek vermezse yeni başkan 3. turda belirlenecek ve 156 oy gerekecek.
Vatan

Gül'ün Yaverine Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası! 
Darbe teşebbüsünün ardından ardından Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, sıkıyönetim atama listesinde Bolu ve Düzce sıkıyönetim komutanı olarak adı geçen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski yaveri Tuğgeneral İsmail Güneşer ile darbe gecesi tugayda bulanan Kurmay Başkanı Yarbay Veli Ceylan ve nöbetçi subay Yüzbaşı Nuri Kıyak tutuklandı. Güneşer, Ceylan ve Kıyak ile 1'i yarbay, 4'ü üsteğmen, 1'i teğmen, 1'i astsubay 7 tutuksuz sanık, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. 'Cebir ve şiddet kullanarak, T.C. Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'Terör örgütüne üye olmak' suçlarından yargılanan sanıklara son sözleri soruldu. Tutuklu sanık Tuğgeneral İsmail Güneşer, "Kumpasın içindeyiz. 3 albay bizi mezarın içine bıraktılar. Bizi buradan çıkarmak sizlerin görevi. Bu kumpasın ayak izlerini göstermeye çalıştık. Meslek hayatım boyunca onurumu ve mukaddes bildiğim değerleri ayaklar altına almadım. Vicdanınızla vereceğiniz her karara katılıyorum" dedi. Mahkeme başkanı Seyfi Han, "Şu an vereceğimiz karar vicdanımızdan süzülmüş bir karar. Bu konuda gerçekten samimiyim" diyerek kararı açıkladı. Han, tutuklu sanıklar Güneşer, Ceylan ve Kıyak'a, 'Cebir ve şiddet kullanarak, düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
Vatan

DÜNYA  
Suudi Arabistan Eskisi Gibi Olmayacak 
Suudi Arabistan Kralı Selman'ın yayınladığı bir kararnameyle Suudi kadınlarına araç kullanma hakkı tanımasının ardından Suudi kadınlar sosyal medyada sevinç tweetleri attı, muhafazakârlar ise tepki gösterdi. 1990 yılında 50 kadın araç sürdükleri gerekçesiyle tutuklanmış, pasaportlarına el konmuş, işlerini kaybetmişlerdi. 2011 yılında ise başka bir kadın araç kullandığı gerekçesiyle 10 kırbaç cezasına çarptırılmış, Kral Abdullah onu affetmişti. Ancak baskılar, kadın aktivistleri yıldırmamış, mücadeleleri sürmüştü. 2011 yılındaki düzenlenen bir protestodan sonra tutuklanan Manal el Şerif, son kararın ardından "Suudi Arabistan bir daha eskisi gibi olmayacak. Yağmur bir damlayla başlar" dedi. Her ne kadar kararname yasağın 1 Haziran'da kalkmasını öngörse de kadınlar araç kullanırken çekilmiş görüntülerini sosyal medyada paylaşmaya başladı. Sosyal medyada karara tepki gösteren yorumculardan biri "Bu kararı kim verdiyse bir günahkârdır" dedi. Kararda Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın (32) etkili olduğu tahmin ediliyor. Siyasi yorumcular, bazı muhalif din adamlarının geçtiğimiz haftalarda tutuklandığına işaret ederek, bunun söz konusu karar için zemin hazırlamak üzere yapılmış olabileceğine işaret ediyor.
Hürriyet

Brexit İçin 'İkinci Referandum' Sesleri 
İngiltere'de Başbakan Theresa May'in ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması (Brexit) için sürdürdüğü görüşmeler henüz başarılı sonuçlar vermezken, özellikle son seçimlerde tekrar gücünü artıran İşçi Partisi içinde yeni bir referandumun yapılması yönündeki istekler daha yüksek sesle dile getiriliyor. Önceki gün, İşçi Partisi'nin önemli isimlerinden Londra Belediye Başkanı Sadık Han, Brexit süreci resmi olarak sona ermeden ikinci kez referandum yapılması çağrısında bulundu. İngiliz basınına göre 'bunun toplumun en büyük hakkı olduğunu vurgulayan' Han, "Eğer referandum tekrarlanırsa bunun sonunda ne olur bilinmez" diye konuştu. Brexit'e karşı olduğu bilinen Sadık Han'ın bu çıkışı, hem İngiltere'de hem İşçi Partisi içinde ses getirirken, partinin Başkan Vekili Tom Watson dün yaptığı açıklamada "Bu olasılığı tamamen gözardı etmiyoruz" diyerek önemli bir mesaj verdi. İşçi Partisi içinde Brexit konusunda uzun zamandır daha geleneksel solcu kesim ile liberal kesim arasında görüş ayrılığı olduğu biliniyor. Sadık Han'ın son çıkışına da parti içinde ciddi oranda destek olduğu ifade ediliyor. Buna karşın İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in Brexit yanlısı olması ve henüz parti içinde Corbyn'e meydan okuyabilecek bir isim gözükmemesi yakın zamanda ikinci bir Brexit referandumu yapılması yönünde somut bir çabanın gelmeyeceğini gösteriyor. Öte yandan ülke içinde Brexit'in İngiltere'ye faturasının 30 milyar Sterlin'e çıkacağı yönünde haberlerin ardından yapılan bir anket İngilizlerin çoğunun "her şartta" AB'den çıkışa evet demediğini gösteriyor. Politico dergisinde yayımlanan ankete göre, katılımcıların yüzde 50'den fazlası ikinci bir referandum yapılmasına olumlu bakıyor. Kesinlikle AB'de kalma görüşünde olanlar ise yüzde 28'den yüzde 34'e yükselmiş durumda. Bu oranlar, gerçekleştirilmesi durumunda, ikinci bir referandumun sonucunun ilkinden farklı olabileceğini gösteriyor. Jeremy Corbyn ise dün parti üyelerine yaptığı iddialı konuşmada, Başbakan Theresa May'e istifa çağrısı yaparken, İşçi Partisi'nin göreve hazır olduğunu ifade etti. Corbyn, "Brexit müzakerelerinin İşçi Partisi tarafından yapılması gerektiği"ni yinelerken, artık "kendi sol politikalarının merkez politikalar haline geldiğini" iddia etti. İngiltere'de yapılan son anketler İşçi Partisi'nin oy oranlarının hükümetteki Muhafazakar Parti'ye oldukça yaklaştığını gösteriyor. May'in Brexit müzakerelerindeki etkisi ise ülkede eleştiri konusu. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk son olarak "Birleşik Krallık ile gelecekteki ilişkilerimizi ancak müzakerelerde yeterli ilerleme sağlanınca ele alacağız" demiş ve müzakerelerde yeterli ilerleme olmadığını açıklamıştı.
Milliyet

Meksika Sınırına 'Örnek' Duvar 
ABD Başkanı Donald Trump, ABD-Meksika sınırına yapmaya ve parasını Meksika'ya ödetmeye çalıştığı duvarı gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı. Trump'ın seçim vaadi olan Meksika sınırına duvar projesi için farklı firmalar örnek modellerin inşasına başladı. ABD'li 6 şirketin, ABD-Meksika sınırına yapılması planlanan duvarın prototiplerini inşa etmeye başladığı ve bunların bir aylık sürede teslim edilmesinin öngörüldüğü belirtiliyor. ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, San Diego kentindeki sınır bölgesinde temel atmaya başlarken, 4'ü beton, diğerleri farklı alternatif materyallerden oluşan 8 prototipin, Trump'ın 3200 km'lik sınıra yapmak istediği duvar için fikir vermesi bekleniyor. Farklı kesimlerden tepki toplayan duvar projesi, halen planlanan takvimin üç ay gerisinde bulunuyor. Meksika, planlanan duvarın parasını ödemeyi kabul etmemiş, ABD Kongresi de Trump'ın inşaatın başlaması için ilk aşamada istediği 1.5 milyar dolar fon verilmesi konusunda anlaşmaya varamamıştı.
Milliyet

Sandığa Polis Yığınağı 
İspanya hükümeti, Katalonya özerk bölgesinde 1 Ekim'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunu engellemek için girişimlerini sürdürüyor. İspanya hükümet sözcüsü, Katalonya polisinin Cuma gününden itibaren seçim merkezlerinin kontrolünü üstleneceğini duyurdu. Başsavcılık da Katalonya polisine sandık görevlilerinin tespit edilmesi, açılacak sandıklara el konulması talimatını verdi. Katalonya Polisi Mossos d'Esquadra'nın Sözcüsü, başsavcılığın talimatının normal bir şekilde yerine getirileceğini açıkladı. Referandumun işleyişi, büyük ölçüde özerk, ancak İspanyol yasalarına uymakla yükümlü Katalonya polisinin tutumuna bağlı. Merkezi hükümet, bu durumu kontrol altına alabilmek için hafta sonunda Katalan polisinin denetimini ele almış ve Mossos d'Esquadra'yı İspanyol jandarmasının (Guardia Civil) emrine bağlamıştı. İspanya Anayasa Mahkemesi, 'yasa dışı' ilan etse de Katalonya yerel yönetimi referandum kararından vazgeçmiyor. Yerel yönetimden konu ile ilgi yapılan açıklamada sandık görevlilerine oy verme işlemlerinin mümkün olması için haber gönderildiği bildirildi. Katalonya hükümetinin dış ilişkiler bakanı Raul Romeva da, halkın Pazar günü oy kullanmaktan alıkoyulamayacağını savundu. "İnsanlar dışarı çıkacak ve kitleler halinde barışçıl bir biçimde oylarını kullanacak" diye konuşan Romeva "Bundan hiç şüphem yok. Yeterince oy pusulası, seçim sandığı ve sandık merkezi olacak" dedi. İspanya Başsavcılığı'nın ay ortasında düğmeye basması ile Katalonya'da belediye başkanları, okul müdürleri ve üniversite rektörleri gibi sandık merkezlerinin hazırlanmasına destek veren yerel yetkililere karşı operasyon başlatılmış, bu kapsamda geçen hafta 14 bakanlık görevlisi gözaltına alınmıştı. İspanya Anayasa Mahkemesi'nin günlük 12 bin Euro para cezası kesme tehdidinin ardından seçim komisyonu istifa etmişti. Polis yaklaşık 10 milyon oy pusulasına el koymuş ve referandumla ilgili 59 internet sitesi kapatılmıştı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,5773-3,5786                     
Euro: Euro 4,2070-4,2083
Sterlin: 4,7972-4,8026
Gram Altın: 147,7237-147,8234

Vergide Yeni Tarife 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, dün yeni vergi artışlarını içeren düzenlemeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Meclis'e de vakit kaybetmeden sevkedilen torba yasa tasarısı çalışanları, tiryakileri, ev ve otomobil sahiplerini çok yakından ilgilendiriyor. Düzenlemenin temelinde vergi artışı yatıyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki (MTV) yüzde 40 artış ise en çok dikkat çekeni. MTV artışı sadece binek otomobilleri kapsayacak. Diğer araçlarda ise değerleme oranı baz alınacak. Geçen yıl tüm taşıtların MTV'si yüzde 3.83'lük değerleme oranına göre artmıştı. Bu zamla MTV, 68 lira ile 23 bin 586 lira arasında bulunuyordu. Ocak'ta 12 milyon otomobil sahibinin ödeyeceği MTV yüzde 40 artınca en düşük MTV 95 liraya, en yüksek otomobil MTV'si ise 33 bin 20 liraya çıkacak. Ocak itibarıyla tescillerde MTV hesaplanırken aracın vergisiz değeri de dikkate alınacak. Mevcut MTV sisteminde sadece motor hacmi ve araç yaşı belirleyici. Yeni sistemle birlikte aracın ülkeye giriş fiyatı arttıkça, vergi değeri de yüzde 10-20 esktra şeklinde artacak. Bu da lüks araçların MTV'sinde önemli artışlara neden olacak.
Posta

3600 Gün Yeter 
Son yıllardaki düzenlemelerle emeklilik yaşı ve prim şartı yükseldi. Ancak bazı istisnalar var. Özellikle 1999'dan önce işe başlayan SSK'lılar 15 yıl sigortalı olup 3600 gün prim ödemişse emeklilik hakkı kazanabiliyor. SSK'lı olarak işe başlayıp yıllarca çalışanlar her ay düzenli ve garanti gelir sağladığı için emekliliği iple çekiyor. Çalışanlar emeklilikte her ne kadar maaşlar düşük olsa da işsiz kalma korkusu daha ağır bastığından bir an önce emekli olmayı tercih ediyor. Ancak son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle emeklilik yaşı ve prim gün sayısı yükseldi, emeklilik zorlaştı. 2002'den önce kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olan, 15 yıldan beri sigortalı bulunan ve adına en az 3600 gün prim ödenmiş olan SSK sigortalıları emekli olabiliyordu. Ancak 2002'de emeklilik şartlarında önemli değişiklikler yapıldı ve 15 yıl 3600 günle emekli olma şartı 25 yıl 4500 gün olarak yeniden belirlendi.
Posta

2'nci Yüzen Gaz Deposu Yolda 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini sağlamak için önemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yılın sonunda FSRU (yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma terminali) projesini hayata geçiren bakanlık, şimdi de ikinci FSRU'yu hizmete almaya hazırlanıyor. Japon MOL (Mitsui- OSK Lines) firması ile yapılan görüşmeler sonucunda BOTAŞ, kiralama anlaşmasını imzaladı. Dev yüzer terminal Kasım ayında faaliyete başlayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak daha önce yaptığı açıklamalarda "Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini garanti altına almak için yıl sonunda ikinci yüzer LNG terminalimizi de devreye alacağız" demişti. Yüzer LNG terminali, FSRU doğalgazda arz güvenliği için büyük önem taşıyor. Türkiye'nin büyümesine ve enerji kullanımının artmasına bağlı olarak, tüketilen gaz miktarı da her yıl artıyor. İkinci FSRU terminali ile hem talep kolayca karşılayacak hem de dünyada hızla yükselen LNG piyasasının avantajları ile kaynak çeşitliliği sağlamış olacak. Türkiye'nin ikinci FSRU terminali olacak 345 m boyundaki dev gemi, toplamda 263 bin metreküplük yüksek LNG depolama kapasitesi nedeniyle tercih edildi. Bu kapasite gemi tam dolu olduğunda 167 milyon metreküp gazı her an hazır tutabildiği anlamına geliyor. Tesis Türkiye'nin doğalgaz sistemine günlük 21 milyon metreküpe kadar gaz basabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, FSRU tesislerinin Türkiye için önemini, "LNG kapasitemizi geliştirmek için çok önemli adımlar atmaya başladık. Önümüzdeki dönemde küresel LNG piyasası artacak yeni arzlarla farklı bir seviyeye gelecek. Bu, rekabet noktasında maliyet açısından çok önemli gelişmeleri de beraberinde getiriyor. 2 FSRU projesini hayata geçirerek, kapasitemizi çok daha ileri bir seviyeye çıkaracağız" ifadeleri ile vurgulamıştı. Albayrak, bir taraftan doğalgazın ülke genelinde kullanımını yaymayı, diğer taraftan da kaynak çeşitliliğini artırarak rekabetçi bir maliyet ile doğalgaz arz güvenliğini garanti altına almaya çalıştıklarını belirtmişti. İlki geçtiğimiz yıl İzmir Aliağa'da devreye alınan terminalden sonra bu kez Akdeniz bölgesinde devreye alınacak terminal ile kaynak ülke yada sistemdeki sorunlardan kaynaklı doğalgaz arz riskleri de bertaraf edilmiş olacak.
Hürriyet

Dijital Reklamda İlk Yarı Yüzde 14.6 Büyüme 
Türkiye'de dijital reklam pazarı büyüyor. IAB Türkiye, tarafından açıklanan dijital reklam yatırımları 2017 ilk yarı sonuçlarına göre 2016'nın aynı dönemine oranla yüzde 14.6 artış var. Pazar büyüklüğü de 1 milyar 63 milyon TL'ye ulaştı. IAB Türkiye'nin yaptığı açıklamaya göre, banner reklam yatırımları 2017'nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Banner reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33.7'lik büyümeyle 122.7 milyon TL olarak gerçekleşirken, doğal reklam 35 milyon TL'ye ulaştı. Ücretli sıralama yatırımlarını içeren arama motoru reklam yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, ilan sayfaları reklam yatırımları 49.8 milyon TL'ye çıktı. E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2.9 milyon TL oldu. Oyun içi reklamlar ise 5.8 milyon TL'lik büyüklüğe erişti. Mobil reklam yatırımları 454.6 milyon TL olurken, 160.7 milyon TL'lik büyüklüğe ulaşan sosyal medya reklamlarının yüzde 64'ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017'nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625.3 milyon TL'ye çıktı. IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, "Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022'de Türkiye'de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz" diye konuştu.
Hürriyet

Gelecek Türkiye'nin 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye olarak önümüzdeki dönemde dünyada en büyük istikbal vadeden ülkelerden biriyiz. Bu kadar çok yatırım fırsatının olduğu bir ülke yok" dedi. Zeybekci, "2018 dış ticaret için zor bir sene olmayacak. 2017'den daha iyi bir yıl olacak. KGF başarılı bir adım oldu, şu anda bir talep yok. Eldeki potansiyel henüz dolmadı" diye konuştu 8. İstanbul Finans Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeybekci, bankacılık sektöründe paranın maliyetine bakıldığında esneyebilecekleri geniş bir alanın olduğunu belirterek, "Bu maliyetlerin aşağı çekilmesi, faizlerin aşağı inmesi lazım. İki üç puanlık bir alan var sanırım burada" diye konuştu. Kuzey Irak Yönetimine yönelik açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine Zeybekci, şunları kaydetti: "Sözlerimin hiçbir yerinde 'Kuzey Irak'a ambargo uygulanmamalı' diye bir ifade yok. Ambargo, ekonomik yaptırımlar çok ciddi şeylerdir. Bununla ilgili Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın söylediği sözler bizim için bağlayıcıdır ve uyulması gereken talimatlardır. Irak, bizim önemli ticaret ortaklarımızdan biri. Yaklaşık 8 milyar dolar civarında ihracat hacmimizin ve ekonomik menfaatimizin olduğu bir ülke. Bunun yaklaşık olarak 2,5 milyar dolarlık kısmı kuzey, geri kalan kısmı güneyle. Türkiye ekonomik menfaati olan ülkedir, uzaktaki ülkelerin Irak ile ilgili şöyle olsun, böyle olsun söylemleri farklı."
Milliyet

Habur'a Alternatif Aranıyor 
K.Irak'ta yapılan referandumun ardından Habur Sınır Kapısı'ndaki yoğunlukta bir azalma yaşandığını ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, buradaki geçişlerin azalmasında güvenlik endişesinin hakim olduğunu söyledi. Tüfenkci, bağımsızlık referandumunun ardından Kuzey Irak'a olası yaptırımlar ve sınırlardaki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şu anda Habur'un açık durumda oldunu ancak araç sayısı giriş çıkışında bir düşüş olduğunu ifade eden Tüfenkci, "Oradaki kontroller sıklaştırıldı. Habur Sınır Kapısı'nın şu anda açık olmasının sürekli açık tutulacağı anlamına gelmemesi lazım. Habur'daki geçişlerdeki azalmada güvenlik endişesi de etkili şoklara karşı, alternatif güzergahlar yok değil, mevcut orta vadede yeni bir kapı konusunda da çalışmalar var. Nusaybin Ovaköy, Habur'a alternatif olacak. Kapının açılması 2-3 ay da alabilir, biraz daha fazla zaman da alabilir" şeklinde konuştu. K. Irak'taki gelişmelerin ticarete etkisinin çok büyük olacağına inanmadığını dile getiren Tüfenkci sözlerini şöyle sürdürdü: "Kuzey Irak'a olası yaptırımlar abartıldığı kadar ihracatçılarımızı etkilemez. Yine de ihracatçımızı etkilememesi için alternatif güzergahlar dahil, her türlü tedbiri alıyoruz. Şu anda olumsuz etkileyen bir durum söz konusu değil. İran üzerinden, deniz ya da hatta hava yoluyla, Irak merkezi yönetimine ihracatımızı gerçekleştirebiliriz. Suriye ile Cilvegözü sınır kapısındaki giriş ve çıkışlar sınırlandırılmış vaziyette; yarın Hatay'a gidip son durumu değerlendireceğiz"
Vatan

Altın Tahvili Vergiden Muaf 
Altın dayalı tahvil ve altına dayalı kira sertifikalarından elde edilen gelirler vergilendirilmeyecek. Resmi Gazete'de dün yayımlanan kararnameyle Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen altına dayalı devlet tahvili iç borçlanma senetleri ile varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen altına dayalı kira sertifikalarından elde edilen kazançlara vergi muafiyeti tanındı. Daha önce yüzde sıfır vergi, hisse senetleri, hisse senedine dayalı VİOP işlemleri ve varantlar ile hisse senedi yoğun fonların katılma belgelerinden elde edilen kazançlar için uygulanıyordu. Bu kararla birlikte altın tahvili ve altın kira sertifikaları da bunlara eklenmiş oldu.
Vatan

SPOR 
Beşiktaş Kulübü, otobüs firması Temsa ile olan sponsorluk anlaşmasını yeniledi. Vodafone Park'ta düzenlenen imza törenine Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik katıldı. Toplantıya damga vuran konu; Başkan Orman'ın, Fenerbahçe Genel Sekreteri Mahmut Uslu'ya yönelik isim vermeden sert eleştiriler yöneltmesiydi. Uslu; geçtiğimiz cumartesi günü oynanan derbiden sonra Fikret Orman için "Arsen Orman" ifadesini kullanmış, Caner Erkin'in de özel hayatı ile ilgili yorum yapmıştı. Fikret Orman özetle şunları söyledi: "Derbinin ardından verilen demeçler, soyunma odasında oyuncularımıza yönelik küfürler Fransa, İngiltere veya Almanya'da olabilir mi? Yöneticinin; rakip futbolcuyla ilgili konuşması, rakip kulüp başkanına imalı konuşması olabilir mi? Mustafa Kemal Atatürk ne diyor? "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim. Bu sadece sporcular için değil yöneticiler için de geçerli." Orman şöyle devam etti: "70 yaşını geçmiş insanlara yakışan şeyler mi bunlar? Böyle geldi, böyle gitmesin. Hak mahrumiyeti cezaları veriliyor, hiçbir caydırıcılığı yok. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) men etsin bu kişileri. Eminim, bunlardan Fenerbahçe taraftarı da memnun değil. Bir sürü insan rahatsız oluyor." Fikret Orman ayrıca derbideki hakem hatalarının sadece Ali Palabıyık kaynaklı olmadığını da sözlerine ekleyip "Yardımcı hakemi artık takip edeceğiz. Cem Satman bütün problemlerde var, gözüm üstünde" dedi.
Posta

Galatasaray Teknik Direktörü İgor Tudor, cumartesi günü Türk Telekom Stadı'nda Kardemir Karabükspor ile oynayacakları maç öncesinde revizyona gidecek. Feghouli'ye ilk 11'de yer arayan Tudor, kulübeye kimi oturtacağı konusunda kararsızdı. Tolga Ciğerci'nin yaşadığı sakatlık sonrasında Feghouli'ye yer açıldı. Karabük karşısında sağda Feghouli, solda ise Rodrigues görev yapacak. Orta sahanın merkezini Belhanda, Ndiaye ve Fernando üçlüsünden oluşturmayı düşünen Tudor, burnu kırık olan Serdar Aziz'i de idmanlarda dinlendirmeye başladı. Hırvat hoca Serdar'ın yerine ise Denayer'e yer verecek. Dünkü çalışmada Belçikalı savunma oyuncusuyla yakından ilgilenen Tudor, Denayer'e, "Hazır ol" talimatını verdi.
Posta

Kadınlar Avrupa Şampiyonası Play-Off maçında Türkiye, Polonya'yı 3-1'lik sonuçla geçerek çeyrek finale yükseldi. Birinci set karşılıklı sayılarla başladı. İlk teknik molaya Polonya 8-7 önde girmesine rağmen Eda ve Güldeniz ile etkili servisler atarak rakibi hataya zorlayan millilerimiz skoru 14-14'te eşitledi. İkinci teknik molayı 16-15 önde geçen Sultanlar yakaladığı seri sonrası seti 25-22 kazandı ve 1-0 öne geçti. İkinci sete Meryem'in köşe atakları ile elde edilen sayılarla teknik molaları 8-5 ve 16-15 önde geçen ay-yıldızlı ekibimiz daha sonra Polonya'ya yakalandı. Ancak oyunun final bölümünde rakibine oranla daha az hata yapınca seti 27-25 alan Kadın Voleybol Takımımız skoru 2-0'a taşıdı. Üçüncü sette millilerimiz oyundan düşünce bu bölümü Polonya 25-18 önde tamamladı: 2-1. Dördüncü milliler toparlandı. 21-21'de skor eşitlenmesine rağmen ay-yıldızlı ekibimiz seti 25-23, maçı da 3-1 kazanmayı başardı. Filenin Sultanları yarın çeyrek finalde Rusya ile karşılaşacak
Milliyet

21.5 milyon Euro'luk maliyetiyle F.Bahçe'nin bütçesini ciddi anlamda zorlayan van Persie'yle yollar ayrılıyor. Geldiği günden bu yana attığı gollerden çok yaşadığı sakatlıklarla gündemden düşmeyen Hollandalı, ocak ayında sarı-lacivertlilerden ayrılacak. SADECE 170 bin Euro ödenerek Rabotnicki'den transfer edilen Elif Elmas'ı yaşı küçük olduğu için devre arasına kadar oynatamayacak olan F.Bahçe, yabancı kontenjanında yer açabilmek adına RvP'nin biletini kesecek. Teknik direktör Aykut Kocaman'ın Elmas'ın kumaşını çok beğendiği ve ligin 2. yarısında onu mutlaka oynatmak istediği öğrenilirken, van Persie'nin ise satışına onay verdiği belirtildi. Yaklaşık 1 yıldır eski kulübü Feyenoord'la şört halinde olsa da bir türlü gerçekleşmeyen transferin önünü yönetim açacak. Başkan Aziz Yıldırım, alacakları karşılığında RvP'nin bonservisini eline verece ve 'Dilediğin zaman ayrılabilirsin' diyecek.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme