2 Ekim 2017 Pazartesi

02.10.2017 Genel Gündem

02.10.2017
GÜNDEM

Sporun Gelişmesi İçin Çalışıyoruz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Devlet olarak altyapı imkanlarından sporcularımızın desteklenmesine, uluslararası organizasyonlardan tanıtıma kadar hemen her alanda sporun gelişmesi ve yaygınlaşması için gayret sarf ediyoruz. Ülkemizin de son 15 yılda yapılan yatırımlar neticesinde farklı spor dallarında ciddi başarılar elde ettiği malumunuzdur. Daha önce varlık gösteremediğimiz kategorilerde bile sporcularımız madalya kazanmaya, derece yapmaya başladılar. Elbette henüz arzu ettiğimiz yerde değiliz. Daha kat etmemiz gereken önemli bir mesafe olduğunun farkındayız" dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, toplantının hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, 10 Ekim'de Alanya-Kemer etabıyla başlayacak turun, 15 Ekim'de İstanbul'da sona ereceğini söyledi. Turnuvaya iştirak edecek olan sporculara, takımlara, ülke temsilcilerine başarılar dileyen Erdoğan, 1963 yılında "Marmara Turu" adıyla başlayan bu önemli etkinliğin bugün Türkiye'nin en prestijli spor organizasyonlarından biri haline geldiğini, 2017 itibariyle bisiklet sporunun dünyadaki zirvesi olan "World Tour" kategorisine yükseltildiğini kaydetti. Erdoğan, bu yükseliş trendini gelecek dönemde de sürdüreceklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Sporun, bireylerin sağlıklı hayat sürmelerine yaptığı katkı yanında ülke tanıtımlarında ciddi bir rol üstlendiğini biliyoruz. Öyle ki bugün bazı sporlar belli ülkelerle anılır hale geldi. Ülkemizin de son 15 yılda yapılan yatırımlar neticesinde farklı spor dallarında ciddi başarılar elde ettiği malumunuzdur. Daha önce varlık gösteremediğimiz kategorilerde bile sporcularımız madalya kazanmaya, derece yapmaya başladılar. Elbette henüz arzu ettiğimiz yerde değiliz. Daha kat etmemiz gereken önemli bir mesafe olduğunun farkındayız. Ama devlet olarak altyapı imkanlarından sporcularımızın desteklenmesine, uluslararası organizasyonlardan tanıtıma kadar hemen her alanda sporun gelişmesi ve yaygınlaşması için gayret sarfediyoruz. Spora özellikle de bisiklet sporuna verdiğimiz desteği devam ettireceğiz. Şehirlerimize yaygınlaştırmak, şehirlerimizde belediyelerimizle birlikte özellikle bisiklet yollarının yapımı ve çoğaltılmasıyla gençliğin bunları sahiplenmesini sağlamamız önemli adımlarımızdandır."
Milliyet

Kaset Komplosunun Arkasında O Var! 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internet ortamında yayımlanmasıyla ilgili iddianamede, eski MHP'li yöneticilere kurulan kaset kumpasının sorumlusu olduğu belirtilen firari şüpheli İbrahim Faruk Bayındır'ın FETÖ mensubu olduğuna dair kardeşinin beyanları da yer aldı. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, firari şüpheli İbrahim Faruk Bayındır'ın, eski MHP'li yöneticiler Bekir Aksoy, Recai Yıldırım, Metin Çobanoğlu, Mehmet Ekici, İhsan Barutçu, Ahmet Deniz Bölükbası, Mehmet Taytak, Bülent Dinmez, Mustafa Cihan Paçacı, Ümit Şafak ve Osman Çakır'a ait olduğu iddia edilen özel hayata ilişkin ses ve görüntülerin yayımlanmasının sorumlusu olduğu belirtildi. Söz konusu kayıtların, "ulkucugazete. com", "ulkucugazete.net", "ulkucugazete. org" adlı internet sitelerinde yayımlandığı kaydedilen iddianamede, iş adamı Bayındır'ın sitenin alan adını (domain) almak için kredi kartıyla ödeme yaptığı ifade edildi. Konuyla ilgili o dönem açılan soruşturma kapsamında İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan ve Eylül 2011'de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan yazıda, "Bahse konu internet sitesini almak için godaddy.com, security-tunnel.com, namecheap.com, networksolutions.IIc ve webhostingpad.com isimli sitelerden domain ve IP adresi gizleme satın alınmıştır" tespiti yer aldı. İddianamede, Bayındır'ın kardeşi F. Bayındır'ın ağabeyi hakkındaki beyanlarına da yer verildi. Buna göre kardeş F. Bayındır, ağabeyi hakkında daha önceden verdiği beyanlarda, "FETÖ yapılanması içerisinde yer aldığı, MHP kaset olaylarında rol almış olabileceği ve Haydar Meriç cinayeti ile de ilgisi olabileceği" şeklinde itiraflarda bulundu.
Vatan

DÜNYA 
Sonuç Kaos  
İspanya 'ya bağlı Katalonya Özerk Yönetimi'nde dün yasadışı ilan edilmesine rağmen yapılmak istenen bağımsızlık referandumuna Madrid hükümetinin tepkisi sert oldu. Cumartesiyi pazara bağlayan gece Katalonya'da sakin geçerken, dün sabahtan itibaren İspanya polisi ve jandarması, özerk yönetimin kurduğu oy merkezlerine baskın düzenledi; sandıkları, oy pusulalarını topladı. Katalonya'nın başkenti Barcelona dahil bazı kentlerde polis, cop ve plastik mermi kullandı. Özerk yönetim en az 844 kişinin yaralandığını bildirdi. İspanya İçişleri ise 33 polis memurunun yaralandığını duyurdu. Polisin bastığı merkezlerden biri de Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'in oyunu kullanacağı Girona kentindeki belediyeye ait spor salonu oldu. Yaklaşık 80 jandarma, kapı önünde barikat kuran bağımsızlık yanlılarını dağıtarak, salonun kontrolünü ele geçirdi. Bu sırada ayrılıkçı gruplarla jandarma arasında arbede yaşandı. Puigdemont, müdahale nedeniyle oyunu başka bir yerde kullanmak zorunda kaldı. Katalonya Hükümeti Sözcüsü Jordi Turull, yaptıkları kural değişikliği çerçevesinde evlerde basılan ve zarf içinde olmayan oy pusulalarının da geçerli sayılacağını duyurdu. Turull, Katalanların herhangi bir okulda, kayıtlarına bakılmaksızın oyunu kullanabileceğini de sözlerine ekledi. Sandıkların kapanmasıyla kameraların karşısına geçen İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalanların aldatıldığını ve bir bağımsızlık referandumu yapılmadığını savundu. İspanya lideri aşırı güç kullanmakla suçlanan polise de teşekkür etti. Referandumun bitmesiyle halka hitap eden Puigdemont ise, "Milyonlar çok güçlü bir şekilde geleceklerine karar vermek istediklerini söyledi" diyerek, "Katalonya bölgesinin bağımsızlık ilan etme hakkı kazandığını" savundu. Katalan yönetimi, 2.26 milyon kişinin oy kullandığını ve bunların yüzde 90'ının bağımsızlıktan yana tercih bildirdiğini açıkladı. Referanduma katılım oranı ise yüzde 42. 3 olarak belirlendi.
Hürriyet

Filistin'in Birliği İçin 'Kan Parası' 
Filistin 'in Gazze bölümünü 2007'den beri yöneten Hamas'ın yetkisini bugün tamamen birlik hükümetine devretmesi bekleniyor. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Filistin uzlaşısı için gerçek bir ortam oluşturma konusunda çok istekli olduğunu belirtti. Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'ın liderliğindeki birlik hükümeti Gazze'de yönetimi devralacak. Uzlaşmada Hamas'ın geçmişte düşman olarak gördüğü ve El Fetih'ten ihraç edilen Filistinli siyasetçi Muhammed Dahlan kritik bir rol oynadı. Körfez ülkeleri ve Mısır'la yakın ilişkileri olan Dahlan, 2007'de El Fetih ile Hamas arasında çıkan ve Batı Şeria ile Gazze'nin ayrı yönetimlere ayrılmasına yol açan silahlı çatışmalarda ölenler için 'kan parası' toplanmasını organize etti. Buna göre çatışmalarda ölenlerin ailelerine Mısır-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ortaklığındaki bir vakıf tarafından ölen kişi başına 50 bin dolar (yaklaşık 180 bin TL) ödenecek. Buna karşılık 20 aile de kan davası gütmekten vazgeçecek.
Hürriyet

Trump'tan Tillerson'a 'Enerjini Boşa Harcama' 
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın, Çin ziyaretinde Kuzey Kore'yle iletişim kanallarının açık olduğunu kabul etmesinin ardından, söz konusu durum, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından da doğrulanırken, Başkan Donald Trump duruma Twitter'dan tepki gösterdi ve Tillerson'a "Enerjini boşa harcama!" dedi. Pekin'de temaslarda bulunan Tillerson, Kuzey Kore sorununa ilişkin olarak bir soru üzerine, "Pyongyang görüşmek istiyor mu araştırıyoruz. İletişim hattımız var, karanlık bir durumda değiliz" açıklamasında bulunmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de, Kuzey Kore ile görüşmeye çalıştıklarını fakat Pyongyang'ın iletişime açık olmadığını ifade etti. Nauert yaptığı açıklamada, "Kuzey Koreli yetkililer, nükleer silahların imha edilmesiyle ilgili görüşmeler yapmak konusunda herhangi bir işaret göstermediler" dedi. Bunun ardından Başkan Donald Trump, Twitter'dan Tillerson'a ithafen bir yanıt verdi. Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson'ın Kuzey Kore'yle müzakere etmeye çalışarak zamanını boşa harcadığını söyledi. Trump Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a da yine "küçük roket adam" benzetmesi yaptı. Trump, "Rex enerjini sakla, biz yapılması gerekeni yapacağız" sözleriyle Kuzey Kore'ye yönelik sert tutumunu sürdürdü. Öte yandan Kuzey Kore Asya- Pasifik Barış Komitesi'nden adı açıklanmayan bir sözcü, ABD'nin gerilimi tırmandırmaya ve düşmanca eylemlerine son vermemesi halinde ülkeyi "alev denizine" dönüştürmeye hazır oldukları tehdidini savurdu.
Milliyet

Abd: Kuzey Kore İle İletişim Halindeyiz 
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore ile yakın zamanda görüşme olasılığının masada olduğunu söyledi. Çin'in başkenti Pekin'de Devlet Başkanı Xi Jinping'le görüşen Tillerson yaptığı açıklamada, 'Pyongyang ile doğrudan iletişim hatlarının olduğunu' da kaydetti. Açıklama, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un birbirlerine karşılıklı olarak suçlamalar yöneltmelerinin arkasından geliyor. Washington'ın Kuzey Kore ile diplomatik bağları bulunmuyor. ABD, Kuzey Kore yönetimine yönelik daha sıkı yaptırımlar uygulaması için, Pyongyang'ın müttefiki ve komşusu Çin'e çağrıda bulunuyordu. ABD Başkanı Trump ise dün yaptığı açıklamada Tillerson'a, 'küçük roket adam' lakabını taktığı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la müzakere etmeye çalışarak vaktini boşa harcadığını söylediğini belirtti.
Vatan

'Gagavuzya Türk Soydaşlarını Bekliyor' 
Moldova'da Gagavuz Türklerinin yaşadığı otonom bölge Gagavuzya Cumhuriyeti'nin Başkanı Irina Vlah, THY'nin davetlisi olarak Moldova'yı ziyeret eden Türk gazetecileri makamında kabul etti. Ankara ile Gagavuzya arasındaki bağların önemine değinen Vlah, Başbakan Binali Yıldırım'ın ziyaretiyle kendilerini onurlandırdığını belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da 2018'de gerçekleştireceği Moldova ziyaretinde Gagavuzya'ya özel zaman ayıracağını kaydetti. Eski Cumhhurbaşkanı Süleyman Demirel'den sonra ilk kez bir Türk liderin Gagavuzya'da yaşayan Türklerle bu denli ilgilendiğinin altını çizen Vlah, "Sağolsunlar Türkiye'den fazlasıyla destek görüyoruz. TİKA'nın hem Moldova'da hem de Gagavuz Yeri'nde önemli işleri oldu. Hâlâ da çalışmaya devam ediyorlar. Türkiye ile aramızda tarih, dil ve soy birliğimiz var. Mevcut ilginin daha da artmasını temenni ediyoruz. Türk soydaşlarımızı Gagavuzya'da ağırlamak istiyoruz. İş adamlarının gelip burada işler yapmasını istiyoruz. Şu an Gebze ve Bursa bölgesinden iş adamları burada işler yapıyorlar. Bu ekonomik hacmi daha da ileriye taşımak için projeler üretmeye çabalıyoruz" diye konuştu.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,5587-3,5683
Euro: Euro 4,1959-4,2246
Sterlin: 4,7685-4,7835
Gram Altın: 146,4967-146,8921

Ne Yazık Ki Dünya Şampiyonuyuz 
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) nisan ayında 'Otomobil Vergi Rehberi'ni yayınlandı. Rehberde 28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin yanı sıra Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri İzlanda, Norveç ve İsviçre ile birlikte dünyanın en büyük otomobil ülkeleri olan Brezilya, Çin, Hindistan, Japonya, Rusya, Güney Kore, Türkiye ve ABD'nin vergi oranları yer aldı. Bu rehberde olmayan ülkeleri de OECD'nin 2016 raporundan çıkararak otomobilden alınan vergiler için tam listeyi oluşturduk. Otomotiv sektörü için bu önemli listede birçok gelişmiş ülkenin otomobillerden sadece maksimum yüzde 25'i bulan KDV alması ve bazı ülkelerin diğer ek vergileri otomobillerin yakıt tüketimi ile ağırlığına göre belirlemesi dikkatimizi çekti. Türkiye ise listede Danimarka ile birlikte artık vergi şampiyonluğunu paylaşıyor. Kasım ayında Türkiye'de otomobillerdeki en yüksek ÖTV oranı yüzde 145'ten 160'a çıkarken, Danimarka ise 2016'da en yüksek otomobil vergisini yüzde 180'den yüzde 150'ye indirdi. Aslında sadece ÖTV yani tüketim vergisi oranına bakacak olursak bugün dünyadaki en yüksek otomobil vergisinin Türkiye'de alındığını söyleyebiliriz. Ancak otomobil fiyatlarına KDV'de eklendiğinde Danimarka az farkla hâlâ Türkiye'nin önünde yer alıyor. Türkiye'de KDV'nin yüzde 18, Danimarka'da ise yüzde 25 olduğu düşünülürse en yüksek vergi dilimine giren bir otomobilin Türkiye'de toplam vergi yükü yüzde 206.8'e, Danimarka'da ise yüzde 212'ye ulaşıyor. Yani vergisiz fiyatı 100 bin TL olan lüks bir otomobil Türkiye'de 306 bin 800 TL'ye Danimarka'da ise 312 bin TL'ye satılıyor. Danimarka'da bu oran 2015 yılında
Hürriyet

Altın Çağrı 
Başbakan Binali Yıldırım, Hazine'nin yastık altı altınlarını ekonomiye kazandırmak için ilk adımını bugün atacağını belirterek, "Hazine'nin altın kazanç sunacağı tahvil satışları başlıyor. Vatandaşlarımız getirecekleri altınlarını dönem sonunda aynı miktarda altın olarak alacaklar. Ayrıca Hazine size yıllık yüzde 2.4 oranında getiri sağlayacak. Vatandaşlarımızdan bu imkanı değerlendirmelerini bekliyorum" dedi. 2-6 Ekim 2017 arasında yapılacak olan 1. Etap talep toplama işlemleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Rize, Sivas, Samsun ve Zonguldak'ta gerçekleştirilecek. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde diğer etaplarda da farklı şubeler aracılığıyla talep toplama işlemlerine devam edilecek. Yıldırım, altın tahvili ile ekonomide çarkların daha da hız kazanacağını belirterek, "Merkez Bankası'nın bürüt rezervleri güçlenecek, kredi mevduat oranları üzerinde ki baskı hafifleyecektir" diye konuştu. Tahvil satışı ile vatandaş elindeki tasarrufu değerlendirileceğini belirten Başbakan Yıldırım, vatandaşlara çağrı yaparak şöyle konuştu: "Hazine Müsteşarlığımızın altın kazanç sunacağı tahvil satışları ile vatandaşımız hem kendi kazanacak hem de ekonomisine katkı sunacak. Çünkü ekonomimizin büyümesi savunma sanayimizin güçlenmesi için ihtiyaç duyulan kaynak ihtiyacında dışa bağımlılık azalacak Tüm vatandaşlara destek çağrısında bulundu. Türkiye'de yastık altındaki altın tasarrufu en az 2 bin 200 ton olduğunu ve bunun yaklaşık değerinin 300 milyar lirayı bulduğu tahmin ediliyor." Hazinenin finansman konusunda bir sıkıntısının bulunmadığına dikkat çeken Başbakan Yıldırım, "Vatandaşlarımızın tasarrufu olan altınları sisteme çekerek ülkemiz içi kaynakların artırılmasını hedefliyoruz. Yani vatandaşlarımız getirecekleri altınlarını dönem sonunda aynı miktarda altın olarak alacaklar ayrıca Hazine size yıllık yüzde 2.4 oranında getiri sağlayacak. Vatandaşlarımızdan bu imkanı değerlendirmelerini bekliyorum" diye konuştu.
Hürriyet

Petrolde Çıkış Sürer Mi? 
Kuzey Irak'ta yapılan referandum sonrasında petrol boru hattının vanasının kapatılması ihtimali küresel petrol arzında günlük 500-600 bin varillik azalmaya neden olabileceği endişesi, petrol fiyatları üzerinde de etkili oldu. OPEC'in kesintilerinin nihayet stoklar üzerinde etkisinin hissedilmeye başladığı bir dönemde, 2018'in ilk çeyreğinde nihayetlenecek "kesinti anlaşmasının" uzatılacağı beklentisi de petrol fiyatlarını yükselten, yukarıda tutan bir etkendi. Geçen haftanın başlarında 59.48 dolara yükselen Brent petrol, referandum sonrasında Türkiye'den gelebilecek bir askeri müdahale olasılığının azalmasıyla gerilemeye başladı ve haftanın en düşük seviyelerinden biri olan 56.70'ten kapattı. Kuzey Irak ile ilgili askeri müdahale endişelerinin ve hatta bana göre "vana kapatma" tehditlerinin de azalmasıyla petrol fiyatları üzerindeki Kuzey Irak etkisi bu hafta boyunca kademeli olarak azalacak. Bu durumda ilk aşamada 55.80 ardından da kademeli olarak 53.70-54.30 seviyelerine doğru bir düzeltme söz konusu olacak.
Vatan

Ovp Hedefini Aşarız 
Eylül ayı ihracat rakamları, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından Antalya'da düzenlenen toplantıda açıklandı. Buna göre ihracat Eylül'de yüzde 8.9 artışla 11.3 milyar dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat yüzde 10.6 artışla 114 milyar 661 milyon dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat yüzde 9 artışla 153 milyar 24 milyon dolar olarak gerçekleşti. Eylül'de en fazla ihracat artışı yakalayan sektör 5 kat artışla gemi ve yat sektörü oldu. Onu tütün ve fındık sektörleri takip etti. Eylül ayında tarım ürünleri ihracatı yüzde 6.9, sanayi ihracatı yüzde 8.9, madencilik ürünleri ihracatı da yüzde 17.8 artış gösterdi. TİM Başkanı Büyükekşi "Geçen Kasım'dan bu yana yani tam 11 aydır ihracatta artış açıklıyoruz. Bu artışların 5'i çift haneli. Atılım yılı ilan ettiğimiz 2017'nin başından beri istikrarlı bir artış elde etmemiz, büyük mutluluk kaynağı" dedi. Mehmet Büyükekşi, geçen hafta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan 2018-2020 Orta Vadeli Programı için de şu değerlendirmede bulundu: "2017 ihracat hedefi 153.3 milyar dolardan 156.5 milyar dolara revize edildi. Bizler, ihracat başarımıza bağlı olarak OVP'nin yukarı yönlü revize edilmesinin gururunu yaşıyoruz. Azmimiz ve çalışkanlığımız ile OVP'deki ihracat hedeflerini yakalayacağımızdan emin, aşacağımızdan son derece umutluyuz."
Vatan

Yapılandırmanın Etkisi Bitiyor, Sgk Açığı 34 Milyara Çıkacak 
Orta Vadeli Program'a (OVP) göre, SGK'nın 2016 yılında 247.6 milyar lira olan gelirlerinin bu yıl 281.5 milyar liraya ulaşması öngörülürken, gelecek yıl da 302.4 milyar lira olması hedeflendi. Kurumun geçen yıl 185.6 milyar lira düzeyindeki prim tahsilatlarının bu yıl 211.7 milyar lira olacağı tahmin edildi. Gelecek yılki prim tahsilatı hedefi ise 230.5 milyar olarak belirlendi.Bu seneki giderlerin 212.9 milyarı emeklilik ve diğer sigorta ödemelerinden, 77.1 milyarı da sağlık giderlerinden oluştu. Gelecek yıl ise 238.8 milyar lira emeklilik ve sigorta ödemesi, 83.9 milyar lira da sağlık harcaması hedeflendi. SGK'nın geçen yıl 21.3 milyar lira olan açığı, borçların yeniden yapılandırılmasından elde edilen gelirlerin de katkısıyla bu yıl 21.4 milyar lirada kaldı. Gelecek yıl ise açığın 34 milyar lira olması bekleniyor.

POLİTİKA
Tedirgin Edecek Adımlardan Kaçının 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılının açış konuşmasında hükümete "İç ve dış saldırılar karşısında gösterdiği güçlü duruşa müteşekkir olduğumuz milletimizi huzursuz ve tedirgin edecek gereksiz adımlardan kaçınılması büyük önem arz etmektedir" çağrısında bulundu. Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Her anlamda tarihi bir süreçten geçiyoruz. Türkiye çevresinde yaşadığı istikrarsızlıklar sebebiyle tek bir projesinden vazgeçmemiştir, tek bir yatırımını ertelememiştir. Bu yılın ilk yarısındaki ortalama büyüme oranımızın yüzde 5.1 olarak gerçekleşmesi izlediğimiz kararlı politikanın eseridir. Hükümetten beklentim, kamu mali disiplininden taviz vermeden, vatandaşlarımızın günlük hayatını kolaylaştıracak, geleceğe daha güvenle bakabilmemizi sağlayacak tedbirler alıp hayata geçirmesidir. Maruz kaldığımız iç ve dış saldırılar karşısında, gösterdiği güçlü duruşa müteşekkir olduğumuz milletimizi huzursuz ve tedirgin edecek, kafasında soru işaretleri oluşturacak gereksiz adımlardan kaçınılması büyük önem arz etmektedir. Hiçbir siyasi ve kişisel çıkar, terör örgütlerine destek anlamına gelecek bir söylemi, duruşu, politikayı mazur gösteremez. Yargının terör örgütü olarak tanımladığı yapıları doğrudan veya dolaylı olarak desteklemeyi hiç kimseye yakıştıramam. Olağanüstü Hal uygulamasına yönelik birtakım nitelemeler var ki gerçekten kabul edilebilir değildir. Hükümetin anayasada belirtilen OHAL yetkilerinden gerçekten pek azını kullandığı, sadece aciliyet arz eden hususlarda bu yola başvurduğu da bir gerçektir. Bugüne kadar terör örgütleri ve mensupları dışında, OHAL'den zarar gören hiç kimse olmamıştır. Terörle mücadelede duyulan ihtiyaçlar ortadan kalktığında elbette OHAL uygulaması da sona erecektir. Bilindiği gibi yeni sistemde yasama yetkisi tamamen milletvekillerimizin uhdesine bırakılıyor. Nasıl anayasa yasaların üzerindeyse yasalar da Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin üzerindedir. Yani herhangi bir konuda yasa ile kararname çeliştiğinde geçerli olan yasa olacaktır. Uyum yasaları başta olmak üzere, yeni sistemin en sağlıklı şekilde hayata geçmesini sağlayacak düzenlemeler üzerinde derhal çalışılmaya başlanması gerekiyor. 2019'dan önce bu hazırlıkları bitirmiş olmalıyız. Bu imkânı, kapsamlı bir yönetim reformu haline dönüştürme fırsatını çok iyi değerlendirmeliyiz.
Hürriyet

Erdoğan: Her Şeye Hazır Olalım Komutanlar: Hazırız 
TBMM'nin yeni yasama yılı açılış resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, komutanlara Kuzey Irak konusunda her şeye hazır olmalarını söyledi. Kuvvet Komutanları da "Hazırız" yanıtını verdi. Gündüz bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Kahraman, Başbakan Yıldırım ve MHP Lideri Bahçeli resepsiyonun sonunda, tören kabul odasında bir kez daha biraraya geldi. Görüşme 20 dakika sürdü. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da resepsiyonda alkollü içki servisi yapılmadı. Müzik olarak da fasıl tercih edildi. Erdoğan, geldiği resepsiyonda yarım saat kalarak kısa değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yanına gelen MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan'la, Türk bayrağı şeklindeki rozetlerini değiştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kuzey Irak konusunda liderler zirvesi yapmayı planlıyor musunuz?" sorusuna, "Perşembe günü Sayın Bahçeli ile görüşmem olacak. Ondan sonra da duruma göre Sayın Kılıçdaroğlu'na da davet yapmak suretiyle, onun ayrıca bu konudaki kanaatlerini alırım. Bu kanaatleri de pekiştirmek suretiyle, bu noktadaki sürecimizi zenginleştirmiş oluruz" yanıtı verdi. Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın İran'a gittiğini açıkladı. Resepsiyonda Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ile bir süre sohbet eden Erdoğan, "Biz her an hazır olalım her şeye" deyince komutanlar da "Hazırız" yanıtını verdi. Orgeneral Güler, resepsiyon boyunca ısrarlı sorulara yanıt vermezken, sadece SİHA'larla ilgili "Biz piyade tüfeği ile Silahlı İnsansız Hava Aracı'nı aynı görüyoruz" dedi. Güler, gazetecilerin "O kadar vazgeçilmez yani" sorusuna "Evet" karşılığını verdi. Resepsiyonda en çok konuşulan bir konu da TBMM'ye sevkedilen vergi paketi oldu. AK Parti milletvekillerinin de aralarında bulunduğu siyasiler, yapılan yüksek oranlı zamları seçim bölgelerinde vatandaşlara açıklamakta güçlük geçtiklerini söylediler. Bu konu Erdoğan'a sorulduğunda ise "(MTV'ye yapılan yüzde 40 zam oranı) Daha önce motorlu taşıtlara olan zam oranı, aslında çok çok yüklü bir zam oranı değildi. Ama şu andaki zam oranını Bakanlar Kurulumuz tekrar bir değerlendirirse, o değerlendirmeden sonra ne yapabilir, tekrar bir düşürme olur mu olmaz mı, o tabi hükümetimizin takdiridir" yanıtını verdi. Başbakan Binali Yıldırım da sorular üzerine, "Kuzey Irak'da yapılacak iş bellidir. Irak Hükümeti ile otursunlar anayasanın belirlediği çerçeve içinde, Kuzey Irak Yönetimi'nin hakkı, hukuku neyse bunlar garanti altına alınsın. Biz de destek veririz"dedi.
Hürriyet

SPOR 
Teselli İkramiyesi 
Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, Azerbaycan'ı 3-1 yendi, organizasyonda bronz madalyayı kaptı. Birinci sette Sultanlar çok hata yapınca Azerbaycan fısatları değerlendirdi molaya 8-7 ve 16-15 önde girdi. Rakibimiz seti de 25-22 kazandı. İkinci set karşılıklı sayılarla sürdü. Neriman'ın sayılarıyla molaları önde geçen Türkiye bu seti 25-21 kazanarak skoru eşitledi. Üçüncü sette ay-yıldızlılar adeta fırtına gibi esti. Sultanlar, molalarını 8-5 ve 16-8 önde geçtiği seti 25-14 gibi farklı bir skorla galip tamamladı ve rakibini oyundan düşürdü. Dördüncü sette milliler başarılı oyununu sürdürdü. Neriman, Eda ve Gözde'nin smaçlarıyla sayılar bulan Türkiye molaları açık ara 8-2 ve 16-4 önde geçti. Rakibine toparlanma şansı vermeyen Türkiye seti 25-8, maçı da 3-1 kazandı.
Milliyet

Gizli Golcü Maıcon 
Kardemir Karabükspor karşısında uzatma dakikalarında galibiyeti getiren Maicon, Galatasaray Teknik Direktörü Igor Tudor'un gizli golcüsü oldu. Geride kalan 7 haftada 3 gole imza atan Brezilyalı futbolcudan, duran toplarda ve oyunun krize döndüğü anlarda ileri çıkmasını isteyen Tudor'un Maicon için, "Modern bir savunma oyuncusu... Ayağı ve hava hakimiyeti çok iyi... Artık sürpriz bir golcümüz var. Maicon da Tolga gibi gol atmaya alışacak" ifadelerini kullandığı belirtildi. Galatasaray'ın sezon başında yaptığı teklifi hiç düşünmeden kabul eden Sambacı'yı değerlendiren kulüp yetkilileri, 90+1'de ayak dışıyla yaptığı vuruşun bilinçli olarak gerçekleştirdiğini söyledi. Sarı-kırmızılılar Maicon için, "Ayak içini de dışını iyi kullanır. Savunmadan çıkardığı uzun toplar ayağının ne kadar iyi olduğunun göstergesi. Hava hakimiyeti rakipler için büyük bir tehdit. Frikiklerde topun başına geçmesi de zaten bu konudaki kabiliyetini gösteriyor" yorumunda bulundu. İstanbul'a ailesini getiren Maicon'un Türkiye'de çok mutlu olduğu ve performansının üst seviyelerde olmasında bunun da etkisinin büyük olduğu bildirildi. Porto ile Avrupa deneyiminden sonra ülkesinde Sao Paulo'da forma giyen ve Galatasaray ile yeniden Avrupa'ya açılan yıldız futbolcunun bu nedenle başarılı olmayı çok istediği belirtildi. Galatasaray'ın ilgisinin Maicon'nun kendisini değerli hissetmesinde önemli rol oynadığının altı çizilirken, yıldız futbolcu da bunu her fırsatta dile getiriyor.
Milliyet

Başaksehir Seriyi Bitirdi 
Spor Toto Süper Lig'de son iki maçından bir puan çıkaran Medipol Başakşehir, sezonun flaş takımı Göztepe'yi deplasmanda 2-1 mağlup etti. 19. dakikada gelişen Göztepe atağında rakip ceza alanı içinde Jahovic'in kafayla indirdiği topla buluşan Scarione'nin röveşatasında meşin yuvarlak üstten dışarı çıktı. 23'te sarı-kırmızılılar etkili geldi. Sol kanattan Traore'nin ortasında topa iyi yükselen Jahovic'in kafa vuruşunda meşin yuvarlak üstten auta gitti. 32. dakikada konuk ekibin golü geldi. Sağ kanattan Tunay Torun'un kullandığı köşe vuruşunda, ceza sahası içinde Epureanu kafa vuruşuyla meşin yuvarlağı filelere gönderdi: 0-1. 36'da fark ikiye çıktı. Elia'nın yaptığı ortada Kosanovic'den seken topu Adebayor ağlarla buluşturdu: 0-2. 57. dakikada Oscar Scarione yaklaşık 25 metreden sol ayağıyla vurdu. Ancak kaleci Volkan Babacan topu parmaklarının ucuyla kornere çeldi. 65'te çalımlarla rakip ceza sahasına doğru sokulan Halil pasını Scarione'ye aktardı. Bu oyuncunun ceza yayının gerisinden şutunda top az farkla auta gitti. 68'de Başakşehir üçüncü gole yaklaştı. Hızlı hücuma çıkan Başakşehir'de Adebayor pasını geriden gelen Mossoro'nun önüne bıraktı. Ancak bu oyuncunun şutu kaleyi bulmadı. 73. dakikada Castro yerden pasını çıkardı. Jahovic gelişine sert vurdu, Volkan hata yapmadı. 90+3'te Göztepe penaltı kazandı. Clichy'nin Jahovic'i düşürmesiyle hakem penaltı noktasını gösterdi. Atışı kullanan Jahovic skoru belirledi: 1-2.
Milliyet

İkinize De Helal Olsun 
Sadece taktiksel değil, psikolojik olarak da yıpratıcı bir derbinin ardından, Şampiyonlar Ligi'nde Leipzig ve dünkü Trabzonspor maçı... Böylesine üç maça bir takımı her anlamda hazırlamak çok zordur. Üstelik Oğuzhan, Atiba ve Quaresma gibi yetenekli kramponlardan yoksun olmak da, maçın zorluk derecesini baya bir yükseltmişti. Tüm bunların üzerine, anlamsız bir şekilde Cenk Tosun'un yedek soyunması da, Kartal'ın işini daha zorlaştırıyordu. Yine de Beşiktaş, ilk golü bulan taraf oldu. Talisca'nın 13. dakikada attığı gol hem kendisine hem de topuk asisti yapan Babel'e çok yakıştı. Üstelik gol, Beşiktaş teknik heyetinin beklediği gibi erken gelmişti. 1-0 geride olsa da, Trabzonspor, Beşiktaş'ın zaaflarından yararlanmasını iyi bildi. Siyah - beyazlı takımın, oyunun bu bölümünde Beşiktaş gibi oynamamasının en büyük nedeni, Cenk'in yokluğuydu. Cenk sadece gol atıp-attırmıyordu. İleride yaptığı baskıyla arkadaşlarının nefes almasını sağlıyordu. Negredo bu alanda çok eksikti. Olcay'ın 20. dakikada attığı golle skor 1-1'e gelirken, Beşiktaş temposunu daha da kaybetti. 42'de Talisca'nın şutu yandan auta gidince iki takım skor eşitliğiyle soyunma odasına gitti. İkinci yarıda ise Gökhan Gönül sağ beke geçerek Necip asıl yeri olan orta sahaya yerleşti. Sarı kartlı Medel'in kenara alınması ise gayet mantıklıydı. 52'de topu alıp giden Burak'ı, Fabri açılarak engellemek istedi ama İspanyol kaleci kendisi geçen topa geri dönerek müdahale edebildi. Jeremain Lens ile 58'de şık bir gol bulan Beşiktaş, tam "bu iş bitti" derken, 80. dakikada kalesinde Rodallega'nın kafasından gol buldu: 2-2. Bu golden bir dakika önce Lens'in kaçırdığı net gol şansına, o an üzülen Beşiktaşlı futbolcular yediği beraberlik golünden sonra herhalde yıkılmışlardır. Kalan dakikalarda Trabzonspor'un hızlı kontrataklarla yakaladığı pozisyonların golle sonuçlanmaması ise, Beşiktaş adına büyük bir şansttı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme