3 Ekim 2017 Salı

03.10.2017 Genel Gündem

03.10.2017

GÜNDEM
Yüzbaşıya Veda 
Şırnak-Cizre arasındaki yeni yolun güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine önceki akşam PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit olan Yüzbaşı Mustafa Erdal (33) ve güvenlik korucusu Dündar Page (32) için dün sabah 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda uğurlama töreni düzenlendi. Şehit Yüzbaşı Mustafa Erdal'ın cenazesi daha sonra Ankara'ya gönderildi. Başkentte şehit yüzbaşı için Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile çok sayıda milletvekili, şehidin ailesi ve yakınları katıldı. Cenaze namazı kılınırken şehidin babası Satılmış Erdal ile kardeşi Ali Erdal ön sırada saf tuttu. Cenaze törenine gelişinde Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile selamlaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit Yüzbaşı Erdal'ın naaşını taşıyan top arabasının ardından liderlerle birlikte yan yana yürüdü. Tören sırasında şehidin eşi Emine ve annesi Nursel'in feryatları yürekleri dağladı. Bir yakınının kucağında törene getirilen şehidin 2 yaşındaki oğlu Talha Mert ise yine törene katılanlara duygulu anlar yaşattı. Şehit Erdal, Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verildi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin ve Genelkurmay İkinci Başkanı Ümit Dündar, dün akşam şehit Erdal'ın evine giderek şehidin babası Satılmış Erdal'a taziye dileklerini iletti.
Hürriyet


 'Delil Teslim Etmedim' 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde, "Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı" firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili 13'ü asker, 14'ü Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve biri eski Başbakanlık müşaviri 28 sanığın, yargılanmasına başlandı. Tüm sanıkların tutuksuz yargılandığı Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Öksüz'ün hemşehrisi olan ve olay tarihinde Jandarma Başçavuş olan- Zeki Çınkır savunma yaptı. Bütün darbecilere yaptıkları gibi Öksüz'ü de mahkemeye gönderdiklerini aktaran Çınkır, "Serbest kalmış. Ben de sivil olduğu için mantıken tutuklanması lazım diye düşünerek, bir tepki gösterdim. Hemşehrim olması bir şeyi değiştirmez. 'Sen niye tutuklanmadın?' dedim. Tarla almaya geldiğini söylüyor, çocuğa sorsanız mantıken tutuklanması lazım" dedi. Mahkeme Başkanı'nın Öksüz'ün eşyalarını neden kimseye sormadan teslim ettiğini sorduğu Çınkır, o anlarda kimin kimden emir alacağının belli olmadığını, 98 kişinin hepsine eşyalarını teslim ettiklerini söyledi. Mahkeme Başkanı'nın, "Adli kolluk görevi almışsın, adli kolluktayken adli mercilerden habersiz hiçbir şey yapamazsın. Sormadan neden veriyorsun?" sorusu üzerine Çınkır, "Ben delil teslim etmedim efendim. Vallahi haberim yok. O şerefsize bunu vereceğim, imkanı mı var?" diye konuştu. Öksüz serbest kaldıktan sonra tekrar çağrılabileceği gerekçesiyle telefonunu aldığını öne süren Çınkır, ertesi gün savcılığın bu numarayı istediğini ve Öksüz'ün yakalanması için numarayı verdiğini ifade etti. Çınkır, Öksüz'ün nezarethanedeyken cep telefonunun verilerek görüşme yapmasının sağlanması konusunda bir bilgisinin olmadığını da kaydetti.
Milliyet

DÜNYA 
Vazgeçin Yoksa Özerklik De Gider! 
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, dün muhalefet liderleriyle bir araya gelerek Katalan yönetimine karşı atılacak adımları görüştü. Adalet Bakanı Rafael Catala da, Katalonya'nın bağımsızlığını ilan etmesini engellemek için 'yasalar çerçevesinde her şeyi yapacaklarını' dile getirdi. İspanya kanalına konuşan Catala, "Eğer biri İspanya topraklarında bağımsızlık ilan etmeyi planlıyorsa, ki bunun için gücü olmadığından yapamaz, bizim buna engel olmak için yasalar çerçevesinde her şeyi yapmamız gerekir" dedi. İspanya hükümetinin, anayasanın 155. maddesini kullanıp kullanmayacağı sorusunu üzerine Catala, "O da mevcut bir araç" diye konuştu. İspanya anayasasının 155. maddesi, Katalonya'nın özerk güçlerini askıya almaya izin veriyor. Catala, "Biz her zaman hukukun her türlü gücünü kullanacağımızı söyledik, anayasanın ve hukukun hükümete sağladığı her türlü mekanizmayı" ifadelerini kullandı. İspanyalıları bölmek gibi bir amaçlarının olmadığını belirten Catala, genel çıkarlara hizmet etmek istediklerini söyledi. Öte yandan Madrid yönetiminin, referanduma tepki olarak Katalan Meclisi'ni feshederek erken seçime gitme kararı da alması bekleniyor.
Vatan

32'nci Kattan Katliam! 
Las Vegas'ta Mandalay Bay Oteli'nin sahilinde yerel saatle 22.30'da düzenlenen country müzik festivali sırasında otelin 32'nci katının balkonundan bir anda kalabalığın üzerine otomatik tüfekle yüzlerce mermi yağmaya başladı. Konser coşkusunu dehşete çeviren olayda 58'den fazla kişi hayatını kaybetti, 515'ten fazla kişi yaralandı. Polis, ölenlerin arasında o sırada izinli olan 2 polis memurunun da bulunduğu açıkladı. SWAT timleri hemen ateşin açıldığı otel odasına baskın yaptı. Saldırganın odada intihar ettiği ortaya çıktı. Saldırganın yanında 19 otomatik tüfek ve çok sayıda mühimmat olduğu görüldü. Görgü tanıklarına göre kurşun yağmuru 15 dakika sürdü. Polis ilk açıklamasında silahlı eylemcinin herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olmadığını ve bölge sakinlerinden olduğunu söyledi. CBS News'e konuşan polis kaynakları ise saldırganın ismini 64 yaşındaki Stephen Paddock olarak açıkladı. Paddock'un beyaz Amerikalı olduğu ve emeklilere tahsis edilen bir evde Asyalı sevgilisiyle yaşadığı öğrenildi. Olaydan sonra Las Vegas havalimanına iniş yapacak ve buradan yapılacak uçuşların bir süreliğine durdurulduğu duyuruldu. McCarran Uluslararası Havalimanı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "LASairport'a ve buradan yapılacak uçuşlar, Las Vegas Strip'teki silahlı saldırı olayının üzerine geçici süreliğine durduruldu" denildi.
Vatan

İbadi'den Barzani'ye 'Petrol Parasını Verin' 
Irak hükümeti, 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu düzenleyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) 'petrol gelirlerini ver' mesajı gönderdi. Irak Başbakanı Haydar İbadi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kürt bölgesi petrol gelirlerinin federal hükümete aktarılması, IKBY'deki memurların maaşlarının kesintisiz ödenmesi için gereklidir" diye yazdı. IKBY yıllardır elde ettiği petrol gelirini elinde tutuyor ve bununla Kürt kamu görevlilerinin maaşlarını ödüyor. Irak merkezi yönetimi ise IKBY'nin bu tavrına itiraz ediyor. Bu konu Türkiye'yi de ilgilendiriyor. Irak Kürt bölgesinin petrolü, Kerkük-Ceyhan boru hattı ile Türkiye üzerinden dünya pazarlarına çıkıyor. Türkiye'nin Bağdat'ın onayı olmadan IKBY'den petrol almasına Irak hükümeti tepki gösteriyordu. IKBY'nin bağımsızlık referandumu üzerine Türkiye ile Irak arasında görüşmeler oldu. Geçtiğimiz perşembe günü de Irak Başbakanı İbadi, Türkiye'nin petrol ihracatı konusunda sadece merkezi hükümeti muhatap alacağını söylediğini duyurdu. Irak hükümeti, referandumu Bağdat'la diyaloğun bir parçası olarak gördüğünü ifade eden IKBY Başkanı Mesud Barzani'den referandumun sonuçlarını iptal etmesini isterken, aksi takdirde diyalog olmayacağını belirtti. İbadi, IKBY'ye 'ele geçirdiği yerlerde provokasyonu sona erdirme ve Irak federal ve anayasa mahkemesinin aldığı karara uyma çağrısı' da yaptı. IKBY, referandumda bağımsızlığa 'Evet' diyenlerin oranının yüzde 93 olduğunu açıklamıştı.
Hürriyet

Filistin'de Tarihi Uzlaşma 
Filistin Başbakanı Rami el Hamdallah, dün yetkileri almak üzere Gazze'ye gitti. Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun Sınır Kapısı'nda düzenlediği basın toplantısında Hamdallah, "Devlet kurmaya giden tek yok birlikten geçer. Gazze'ye geliş amacımız uzlaşmayı derinleştirmek ve ayrılığı bitirmek" dedi. Hamas'ın Gazze'deki İdari Komite'yi feshetme kararının, üzerine inşa edecekleri önemli bir adım olduğunu dile getiren Hamdallah, hükümetin Gazze'deki önceliğinin halkın sıkıntılarını azaltmak olduğunu vurguladı. Hükümetin sahada değişiklik yapmak için adımlar atarak bir dizi uygulamalarda bulunacağını kaydeden Hamdallah, "Gazze'deki durum dayanılmaz. Bölünmüşlüğün devam etmesi de tahammül edilemez. Herkes sorumluluklarını yerine getirmeli" ifadelerini kullandı. Hamdallah daha sonra Hamas liderlerinden İsmail Haniye ile bir araya geldi. Bakanlar Kurulu'nun da bugün Gazze'de toplanması bekleniyor. Uzlaşmaya varılmasında Hamas'ın geçmişte düşman olarak gördüğü ve El Fetih'ten ihraç edilen Filistinli siyasetçi Muhammed Dahlan kritik rol oynadı. Körfez ve Mısır'la yakın ilişkileri olan Dahlan, 2007'de Fetih ile Hamas arasında çıkan ve Batı Şeria ile Gazze'nin ayrılmasına yol açan silahlı çatışmalarda ölenler için kan parası toplanmasını organize etti. Ölenlerin ailelerine Mısır-Birleşik Arap Emirlikleri ortaklığındaki bir vakıf tarafından ölen kişi başına 50 bin dolar (yaklaşık 180 bin TL) ödenecek. 20 aile de kan davası gütmekten vazgeçecek.
Hürriyet

Türkler'in De Yaşadığı Bina Kundaklandı 
Fransa'da Türk nüfusun yoğun yaşadığı Mulhouse kentinin Bourtzwiller Mahallesi'nde önceki gece bir sosyal konutta çıkan yangında 3'ü Türk vatandaşı 5 kişi öldü. 50 itfaiyecinin müdahale ettiği yangından 20 kişi kurtulurken, 8 kişi ağır yaralandı. Türkiye'nin Strasbourg Başkonsolosu Özgür Çınar, 5 katlı toplu konutun bodrum katında çıkan ve merdiven boşluğundan hızla ilerleyen yangının kısa sürede tüm binayı sardığını belirtti. Mulhouse Belediye Başkanı Jean Rottner de ölen 5 kişiden 4'ünün çocuk olduğunu açıklarken, "Korkunç bir olay. Tüm şehir bu trajediyle sarsıldı. Yangının çıktığı sosyal konut çok iyi durumda bir binaydı ve sosyal açıdan sorunlu olmayan, sakin bir semtte" dedi. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise "Yangında Gümüşhaneli Ertunç ailemizin 9 yaşındaki kızları Senem ve Kahramanmaraşlı Aksu ailemizin yavruları 6 yaşındaki Damla ile 8 yaşındaki Emin'i kaybettik" açıklamasını yaptı. Yangının kundaklama sonucu çıktığı üzerinde duran Fransız polisinin 28 yaşındaki bir şüpheliyi gözaltına aldığı bildirildi. Ölümlere yoğun dumanın neden olduğu açıklanırken, 20 kişiden bazılarının binanın pencerelerinden atlayarak, bazılarının ise itfaiye merdiveniyle kurtarıldığı belirtildi. Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Twitter'dan yaptığı açıklamada ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifa diledi. Mulhouse'da 2014 yılında çıkan yangında da aynı aileden 3 kişi hayatını kaybetmişti.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,5716-3,5739
Euro: Euro 4,1822-4,1850
Sterlin: 4,7306-4,7366
Gram Altın: 145,6677-145,7997

Mtv Zammı İniyor 
2018'de yüzde 40 artırılacağı açıklanan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) zammı aşağı çekilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Zam oranı yüksek oldu" çıkışından sonra hükümet, MTV'de geri adım attı ve yüzde 40'lık artışın indirileceği açıklandı. Bakanlar Kurulu, dünkü toplantısında MTV'deki yüzde 40'lık artışı da görüştü. Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Hükümetimiz zammın aşağı çekilmesine karar verdi" dedi. Geçen hafta Çarşamba günü yeni Orta Vadeli Program (OVP) ile birlikte Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018'e ilişkin 28 milyar liralık ek kaynak yaratacak vergi düzenlenmelerini duyurmuştu. Buna göre, MTV oranlarına yüzde 40 zam yapılmasına karar verilmişti. Ayrıca 1 Ocak 2018'den itibaren satın alınacak otomobillerde MTV'nin değere göre belirleneceği açıklanmıştı. Yeni sistemle MTV'de yüzde 68'e varan artış görülecekti. 2018'de gelecek yüzde 40'lık zamla en düşük MTV 646 liradan 905 liraya çıkacaktı. 2017 yılı için 1-3 yaş arasında 1.300 cc ve altındaki otomobilin yıllık MTV'si 646 lira. Türkiye'de en yaygın motor hacmi olan 1.300- 1.600 cc arasında 1-3 yaşındaki bir otomobilin MTV'si de 1.035 liradan 1.450 liraya yükselecekti. 4.000 cc'nin üzerindeki lüks aracın MTV'si de 23 bin 586 liradan 33 bin lirayı geçecekti. Hükümetin MTV zammında indirime gitmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarısı etkili oldu. Erdoğan, TBMM'nin 26. Dönem 3. Yasama Yılı açılışı resepsiyonunda, indirim sinyali vermişti. Erdoğan, MTV'ye yapılacak yüzde 40 zam oranına ilişkin olarak, "Daha önce motorlu taşıtlara olan zam oranı, aslında çok çok yüklü bir zam değildi. Ama şu andaki zam oranını Bakanlar Kurulumuz tekrar bir değerlendirirse, o değerlendirmeden sonra ne yapabilir, tekrar bir düşürme olur mu olmaz mı, o tabii hükümetimizin takdiridir" demişti. Dün toplanan Bakanlar Kurulu'ndan sonra açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Bakanlar Kurulumuz Motorlu Taşıtlar Vergisi zammının kanun tasarısında öngörülen rakamdan aşağıya, makul bir rakama çekilmesi hususunda bir karara vardı. Maliye Bakanımız Naci Ağbal beye görev verdi" dedi.
Vatan

200 Milyar Dolarla Devler Ligine Girdik 
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ, Varlık Fonu'nun hisse senedi ve diğer piyasalarda şu an herhangi bir işlemi olmadığını belirterek, "Ama olmamasını da beklememek lazım" dedi. Karadağ, Türkiye'nin kurmakta geç bile kaldığı 'Varlık Fonu' konseptinin hem OECD hem de G20 ülkelerinin neredeyse tamamına yakınında ekonomik bir aktör olarak aktif şekilde kullanıldığını söyledi. Karadağ, fonun önümüzdeki dönemde ulaşacağı 200 milyar dolar büyüklükteki aktifle 'devler liginde top koşturabileceğini ifade etti. Varlık Fonu'na devredilen varlıklarla ilgili ilave bir gündem bulunmadığını bildiren Karadağ, şöyle devam etti: "Devredilen varlığın gündemi neyse şu anda aynı gündemi takip ediyoruz. Sadece o varlıkları bir değere dönüştürdük. Şu anda değerleme çalışmaları devam ediyor." Himmet Karadağ, Varlık Fonu'nun döviz hareketlerine müdahale aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin sorulara şu karşılığı verdi: "Kuruluşun tamamlandığı önümüzdeki dönemlerde piyasa dengeleme amacıyla uluslararası örneklerde de bahsedilen diğer fonksiyonlar yüklenecek ama geçtiğimiz dönemde bu tür operasyonlara henüz başlamadık. Başlamadan borsa yükseldi. İşte 'Varlık Fonu aldı da mı yükseldi, düştü, sat…' Şu an özellikle hisse senedi ve diğer piyasalarda herhangi bir işlemi yok Varlık Fonu'nun. Ama olmamasını da beklememek lazım. Uluslararası piyasalarda da, Türkiye piyasasında da yoğun olarak menkul kıymet işlemi, menkul kıymetleştirme, katılma belgelerinin satılması, işte büyük şirketlerin, Varlık Fonu'nun çoğunluk hisselerine sahip olduğu Borsa İstanbul'un halka arzı gibi faaliyetlerde bulunabilir. Piyasayı dengede tutma anlamında da sonraki dönemlerde zaman zaman geçici müdahaleleri olabilir ama şu an öyle bir şey yok."
Vatan

1.3 Milyon İçin Daha Çok Tesis Açmalıyız 
Başbakan Binali Yıldırım, Hilton Bomonti Otel'de düzenlenen Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 10. Avrupa Bölge Toplantısı'na katıldı. Başbakan Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 10 yılda istihdama katılım açısından yüzde 45'lerden, yüzde 55'lere yükseldiğini söyledi. Her yıl iş gücüne katılımın, bulunan iş sayısından fazla olduğunu anlatan Yıldırım, "Türkiye her yıl 1 milyon vatandaşına iş buluyor. Bu ne demektir? Yeni fabrikalar ve iş alanları açılıyor ama istihdama katılım 1 milyon 300 bin. Demek ki daha fazla fabrika, tesis açmamız, daha fazla iş alanı oluşturmamız lazım. Bunu da neyle yapacağız? İstikrarla yapacağız. İstikrar, güçlü iktidar ve ekonomi her şeyin çözümüdür. Toplumsal barışa, farklılıklarımızı zenginlik olarak görme anlayışı ile sorunlarımızı çözeceğiz" dedi. Türkiye ekonomisinin 3 kat büyüdüğünü anlatan Başbakan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: "Kişi başı milli gelir 3 kat büyüdü. Yeni orta vadeli programda üç, dört yıllık programda Türkiye 2020'de orta gelir grubundan, yüksek gelir grubu ülkeler arasına geçmiş olacak. Reform ve icraatlerimizi, insan odaklı anlayışla, yatırım, istihdam, üretime öncelik veren, refahın daha da adil paylaşımını ön gören hedefler çerçevesinde yeniden gözden geçirdik. Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusu hem bizim ülkemiz hem de civarımızdaki ülkeler için önemli bir fırsat olmaya devam edecek."
Vatan

Garantinin Yarısı Kadar Araç Geçmedi 
Karayolları Genel Müdürlüğü, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel'in Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) başvurusu üzerine Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yollarının 13 aylık verilerini açıkladı. 11 Temmuz 2016'da ücretli geçişe açılan köprüyü, Temmuz 2017 sonuna kadar 7 milyon 662 bin 105 otomobil eşdeğeri araç kullandı. Köprü ve bağlantı yollarının 2016 geliri, 194 milyon 776 bin 117 lira oldu. CHP'li Adıgüzel, yap-işlet-devret projesinde 12 aylık bilançonun, garanti edilen 14 milyon 600 bin otomobil eşdeğeri geçişin yarısını bile bulmadığını belirterek, 8 milyon araçlık maliyetin Hazine'den karşılanacağını belirtti. Osmangazi Köprüsü'nde geçiş ücreti otomobil, kamyonet ve minibüsler için 65 lira 65 kuruş, ikinci sınıf minibüs, kamyonet ve otobüsler için 105 lira 5 kuruş, üçüncü sınıf otobüsler için 124 lira 70 kuruş, dördüncü sınıf kamyonlar için 165 lira 40 kuruş, beşinci sınıf kamyonlar için 208 lira 75 kuruş ve motosikletler için 45 lira 95 kuruş olarak uygulanıyor. Köprü ve bağlantı yollarını işleten şirketlere devletin araç garantisi ise otomobil geçişine eşdeğer ücret üzerinden hesaplanıyor. Karayolları, BİMER aracılığıyla "Sözleşmeye göre 'köprü ve otoyoldaki tüm gişelerden elde edilen gelirlerin toplamı, garanti edilen araç sayılarına karşılık hesaplanan gelirden düşük olması halinde aradaki fark genel bütçeden görevli şirkete ödenecektir' maddesi gereğince senede bir defa ödenmektedir" bilgisini verdi.
Hürriyet

Ilo'da 'Ohal'lı Gündem 
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki en önemli toplantısına dün İstanbul'da başladı. Avrupalı işçi sendikalarının boykot ettiği toplantıya sadece Rusya, Azeybaycan, Makedonya ve Kosova'dan işçi temsilcileri katıldı. İşçilerin haricinde 41 ülkenin işveren temsilcileri ve 7 bakan toplantıda yer aldı. ILO'nun Genel Direktörü Guy Ryder, açılış konuşmasında boykotun nedeninin Türkiye'deki OHAL uygulamaları olduğuna dikkat çekerken, şöyle konuştu: "15 Temmuz sonrası demokratik hakların korunması ve sürdürülmesi için alınmış tüm tedbirler ve OHAL çerçevesinde alınan tedbirler ILO'nun Türkiye'nin de onayladığı ILO'nun çalışma hayatına ilişkin sözleşmeleriyle uyumlu ve tutarlı olmalıdır" dedi. ILO'nun 10'un Avrupa Bölge Toplantısı'nda ILO'nun en tepesindeki isim Ryder, Türkiye'de uygulanan ve kamu sektöründeki kitlesel işten çıkarmaları içeren tedbirlerin beraberinde ayrımcılık, masum insanların cezalandırılması gibi sonuçlar doğurmamasını dilerken, "Meşru grevlerin, toplu sözleşmelerin engellenmesi gibi sıkıntılar yaşanmaması için hemfikir olmalıyız. Avrupalı işçi sendikalarının burada olmamasının nedeni de bu tür meselelere duydukları kaygıdır. Umarım bu toplantı bu kaygıların giderilmesine vesile olur" dedi. Ryder, ILO Bölge Toplantısı'nda Türkiye hükümeti, işçi ve işveren kesimi ile bu konuda yeni diyalog ve anlayış ortaya çıkarabileceklerini umduğunu vurguladı. Başbakan Binali Yıldırım da Ryder'den sonra çıktığı kürsüde Türkiye'ye çifte standartlı bir tavır içinde olunduğunu söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu: "15 Temmuz sonrası yargı hemen harekete geçti ve kamuda yuvalanan öyle veya böyle ilişkisi olan bu unsurların temizlenmesi için. Bu bir ülkenin en doğal hakkıdır. Hiçbir devlet kendisine sadakatle bağlı olmayan memurlarla, kamu görevlileriyle yoluna devam edemez. Bunun en yakın örneği iki Almanya'nın birleşmesinde görülmüştür. Doğu ve batı Almanya birleştiği andan itibaren 5 bin kamu çalışanının işine bir günde son verildi. Kimse Almanya'yı protesto etmedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 'sadakatle bağlı değilse çalışmaz' dedi noktayı koydu.. Türkiye'ye çifte standartlı yaklaşım görüyoruz. Türkiye hukuk devleti ama hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak." Tasfiyeler sırasında haksızlığa uğramış olanların olabileceğini söyleyen Yıldırım, "Yine hukuk devleti içinde buna da mekanizma getirdik, dedik ki itirazlar gelsin bunlar incelenecek gerekli cevaplar verilecek. Haksızlığa uğrayan tekrar işine dönecek, hala tatmin olmayanlar varsa onlara da yargı yolu açık. Şu an OHAL içindeyiz yargı yolu kapalı bu mekanizmayla yargı yolunu da açmış oluyoruz" dedi.
Hürriyet

POLİTİKA
Kundaklamayı Şiddet Ve Nefretle Kınıyoruz! 
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'ndan sonra konuşan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Fransa'da 3 Türk çocuğunun yandığı kundaklamayı şiddetle kınadıklarını söyledi. Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle: Türkiye Cumhuriyeti olarak saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve ABD halkına taziyelerimizi iletiyoruz, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye olarak ABD ile her türlü şiddet, saldırı ve terör konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dayanışma içinde olacağımızı ifade etmek istiyoruz. Fransa'daki yangının kundaklama sonucu olduğuna ilişkin savcılığın yaptığı açıklamadan dolayı bu saldırıyı da şiddetle ve nefretle kınadığımızı ifade etmek istiyoruz. Fransa hükümetinden ve yetkililerinden bu kundaklamaya karışan kişilerin çok hızlı bir şekilde tespiti, yakalanması ve yargıya teslim edilmesini beklediğimizi özellikle ifade etmek istiyorum. Irkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi hepimizi tehdit eden hastalıklara karşı hepimizin bir kez daha birlikte hareket etmesi gerektiğini, yaşadığımız bu acı hadiseler göstermektedir. Ataşehir'deki bu saldırıyı gerçekleştiren kişiye insan demeye bir insan olarak utanıyorum. Çünkü insanlıktan azıcık nasibini alan birisinin böyle bir saldırıyı gerçekleştirmesi mümkün değildir. Belli ki bu saldırgan insanlıktan nasibini almamış, alamamış. Türkiye'de yaşayan bütün vatandaşlarımızın yaşam tarzı koruma altındadır. Yaşam tarzına müdahale edenlere bir yıldan 3 yıla kadar ceza veren adımı biz attık.
Vatan

Yıldırım: Her İstikrarsızlığın Faturası Türkiye'ye! 
Başbakan Binali Yıldırım, dün İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Avrupa bölge toplantısına katıldı. Bölgede yaşanan terör, iç çatışma, demografideki değişim, nüfus hareketleri, siyasi istikrarsızlıkların artarak bugünlere geldiğini dile getiren Yıldırım, yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli'nin 6 yılı aşkın süredir Türkiye'de misafir edildiğini belirtti. Yıldırım şöyle devam etti: "Biz canını kurtarmak isteyen, bunun için yollara düşen bu insanlara sahip çıktık, ekmeğimizi bölüştük, evimizi açtık, onlara her türlü sıcak ilgi ve alakayı sağladık. Türkiye, bütün bunları yaparken, dünyadan da sadece 'Türkiye iyi işler yapıyor, mültecilere, zordakilere yardım ediyor' demekten daha fazlasını beklerdik. Maalesef Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere bütün dünya, bu gelişmeleri izlemekle yetindi ve Türkiye'nin sırtını sıvazlamakla yetindi." "Gerek Irak'ta, Suriye'de gerekse Kudüs'te, Filistin'de her türlü istikrarsızlığın birinci derecedeki faturasını Türkiye ödüyor. Bu faturayı ödüyoruz ama bunu Avrupalı dostlarımıza ödetmemek için büyük bir fedakarlık gösteriyoruz. Ege Denizi'nden, kara yolundan Avrupa'ya mülteci geçişlerini günlük 3 bin, 3 bin 500'lerden sıfıra indirdik. Bütün bu fedakarlıkların görülmesini beklerken hala sitem dolu sözler yapılması, hala darbenin arkasındaki FETÖ unsurlarına, ülkemizi bölmeye çalışan PKK sempatizanlarına kucak açılması, onlara alan açılması doğrusu bizi üzüyor. Bunu dostlarımıza hep söylüyoruz. Bir kez de buradan ifade etmek istedim."
Vatan

5 İli İşaret Etti 
Ak Parti'nin son Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, önümüzdeki dönemde aşama aşama istifa ederek göreve veda edecek belediye başkanlarının konuşulduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul'dan sonra 5 ilin belediye başkanının da aynı şekilde 2019'u beklemeden görevden ayrılacağını söyledi. Erdoğan bu kapsamda İstanbul'daki bazı ilçelerin belediyelerinin de değerlendirmeye alındığını belirtti. MKYK toplantısında Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifasının konuşulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti örgütü ve belediyelere yönelik başlatılan değişim sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Tüm il ve ilçe başkanları ile sorumlu arkadaşlar çalışıyor. Bize ayak uyduramayanlar gidecek. Millet nezdinde karşılığı olan, çalışan isimlerle yola devam edeceğiz" dedi. Kadir Topbaş'ın istifasına ilişkin değerlendirme de yapan Erdoğan, İstanbul'da yaşanan istifa sürecinin 5 ayrı ilde belediye başkanlarıyla devam edeceğini söyledi. Erdoğan'ın şunları dile getirdiği öğrenildi: "2019 seçimleri çok önemli. Metal yorgunluğu derken sadece teşkilatlardan bahsetmiyoruz. Şimdi yerel yönetimler başkanlığı ve teşkilat başkanlığı rapor hazırladı. Bunlara bakacağız. İstanbul'daki süreci başarısız ve performansı düşük olan ilçe belediyelerinde de bunu işleteceğiz. Kiminle başarıyı yakalarsak, onunla yola devam edeceğiz. Aşama aşama bu süreç işletilecek." Hükümetin uyguladığı Kuzey Irak politikasını desteklemeyen bölge milletvekillerinin açıklamaları da sıkıntı yarattı. Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve Ardahan Milletvekili Orhan Atalay'ın açıklamaları konusunda parti yönetiminin görüşme yaptıkları ve parti sözcülüğü dışında görüş belirtilmemesi uyarısında bulunulduğu öğrenildi. İki AK Parti milletvekili, Kuzey Irak'taki gelişmelerle ilgili, "Referandum haktır, referanduma karşı çıkmamız yanlıştır" açıklamasında bulunmuşlardı. AK Parti'nin yaşadığı başka bir sorun da, bakan ve danışmanların başta ekonomi, eğitim gibi konularda, genel politikalara aykırı söylemleri oldu. Farklı görüşlerin parti ve hükümet toplantılarında dile getirilmesi, kamuoyuyla paylaşılmaması konusunda değerlendirme yapıldığı ve Bakanlar Kurulu'nda da gündem oluşturduğu belirtiliyor. Bakanların açıklamalarıyla, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının birbirine ters düşen değerlendirmelerinin de giderilmeye çalışıldığı ve bu konuda danışmanların uyarılacağı ifade ediliyor.
Hürriyet

SPOR 
Hedefimiz Yine Dörtlü Final 
Fenerbahçe Doğuş'un yeni sezon öncesi düzenlenen medya günü etkinliğinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başantrenör Zeljko Obradovic, THY Avrupa Ligi'nde bu sezon da hedeflerinin Dörtlü Final oynamak olduğunu söyledi. Takım olarak, Avrupa Şampiyonası'ndan dolayı çalışmaya geç başladıklarını anlatan Obradovic, "Zorlu bir hazırlık programı vardı ama takımımın reaksiyonu güzeldi. Bizim planımız hazır. Zorlu bir süreç olacak bu sezon. Rakipler, son Avrupa şampiyonuna karşı daha farklı oynayacaktır. Bu da işimizi zorlaştıracak. Ama bu takım, herkesle mücadele edecek şekilde hazırlandı. Gittiğimiz her yerde savaşacağız" ifadelerini kullandı. Sarı-lacivertlilerin tercübeli başantrenörü, takımdan ayrılan Bogdan Bogdanovic ve Ekpe Udoh'a teşekkür ederken bu isimlerin yerine de iyi oyuncular aldıklarını dile getirdi. THY Avrupa Ligi ile FIBA 2019 Dünya Kupası Elemeleri'ndeki bazı maçların aynı zamana denk gelmesini de değerlendiren Obradovic, "Aslında bu sorunun muhatabı ben değilim. Çok basit aslında. Oyuncu bir kulüple kontrat imzalıyor. Zorunlulukları antrenmanda ve maçlarda bulunmak. Bu net" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Kontrolsuz Güç Güç Değildir 
Ligde doludizgin yoluna devam eden ve 7. hafta sonunda en yakın rakibiyle arasında 5 puan fark bulunan Galatasaray'da Igor Tudor ciddi bir sorun tespit etti. Hırvat teknik adam, takımın öne geçtikten sonra anlamsız bir panik havasına girdiğini belirledi. Kurmaylarıyla değerlendirme yapan genç teknik adamın, "Frene basmasını bilmek zorundayız. 2-0'ı bulduktan sonra kontrollü oynayabilirdik. Ancak ne futbolcular ne de tribünler durmak bilmiyor. 3-4 olsun istiyorlar. Bu da anlamsız bir paniğe neden oluyor. Zor rakipler karşısında böyle oynayamayız. Bazen kontrollü olmak gerekir" görüşlerini savundu. Taraftarlara da bu noktada büyük iş düştüğünü ekibine anlatan Tudor, "Taraftarımızın güzel futbol, goller istemesi normal. Ancak bizler gibi onlar da bazen kontrollü olabilmeli. Çünkü rakipler hatayı affetmez. Bir anlık dikkatsizlik, kontrolsüzlük fırsat verebilir" dedi. Sezon başı itibariyle coşkulu ve kimilerine göre kaos futbolunu tercih eden Tudor'un, Konyaspor deplasmanıyla beraber takımından kontrollü futbol da isteyeceği öğrenildi. Hırvat çalıştırıcının özelikle Fenerbahçe, Başakşehir, Fenerbahçe ve Trabzonspor gibi güçlü takımlara karşı yeri geldiğinde kontrollü futbolu sergilemek durumunda kalacakları için şimdiden tedbir aldığı belirtildi.
Milliyet

Lucescu'nun Evi Riva! 
Fatih Terim'in ayrılmasından sonra A Milli Takımımız'ın sorumluluğunu üstlenen Mircea Lucescu, Riva'yı mesken tuttu. Sözleşmeyi imzalamasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri, bir ev tutma konusunda Rumen teknik adamın fikrini sordu. Ailesinin burada yaşayacağı bir yuva oluşturulması için ne düşünüyor, nereyi tercih ediyordu? Bu düşüncelerin belirlenmesi için Luce'nin fikri alınmak istendi. Ancak tecrübeli teknik adam, "Şu dört maçı geçelim ondan sonra" diyerek bunu öteledi. A Milli Takımı'nı ve ligleri tanımak için kendini Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Tesisleri'ne kapatan teknik direktör Mircea Lucescu, burada adeta kampa girdi. Yardımcısı Tayfur Havutçu ile birlikte günlerce maç izleyen, Türk futbolcuların performansına bakan Rumen çalıştırıcı, bunun yanında her karşılaşma günü de tribündeydi. Karşılaşmaları çıplak gözle izlemeyi tercih eden A Milli Takımı'nın teknik patronu, Riva'da kendini daha rahat hissettiğini söyledi. Mircea Lucescu'nun söylediği dört maçlık sürenin Finlandiya karşılaşması sonrasında sona ereceği, ancak tecrübeli teknik adamın bundan sonra da aynı düzende devam edip etmeyeceği merak konusu oldu.
Milliyet

Bazıları Kendini Beşiktaş'tan Büyük Sanıyor 
Beşiktaş-Trabzonspor maçından sonra Caner Erkin ile Anderson Talisca'nın soyunma odasındaki kavgası gündeme bomba gibi düşerken, Teknik Direktör Şenol Güneş'in tüm takıma sert uyarılarda bulunduğu öğrenildi. Cezası nedeniyle soyunma odasına maçtan 15 dakika sonra girebilen Güneş'in, Caner ve Talisca'yı hedef alarak, "Aranızdan bazıları kendilerini Beşiktaş'ın üzerinde görüyor. Böyle bir şeye asla izin vermem. Kendini bu takımdan üstün görenler bu alışkanlıklarına devam ederlerse, gereken neyse onu yaparım" dediği belirlendi. Siyah-beyazlı teknik adam, Beşiktaş'ı Avrupa ve Türkiye'deki büyük hedeflerinden saptıracak hiçbir kavga veya gerilime izin vermeyeceğine vurgu yaptı. Şenol Güneş'in, "Kavga ve tartışmalar her takımda yaşanabilir. Daha iyi futbol veya kazanmak için tartışmalar olur ama kendimize de çeki düzen vermeliyiz. Beşiktaş'ın başarısı her şeyden önce gelir. Şahıslar değil takım önemli. Bizi biz yapan iyi bir takım olmamızdır" diye konuştuğu öğrenildi. Milli ara nedeniyle takıma iki gün izin veren siyah-beyazlı hocanın, "Aşırı hırsımızın kurbanı olmayalım. Son iki senedir şampiyonuz ve bu sene de şampiyonluğun en güçlü adayıyız. Kimsenin bizi içeriden karıştırmasına izin vermeyin. Ne olursa olsun sakin kalmaya çalışın" ifadelerini kullandığı da aktarıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme