6 Ekim 2017 Cuma

06.10.2017 Genel Gündem06.10.2017 Cuma
GÜNDEM

Makamın Boşaltılmasını İstemek Neden Yadırganıyor 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti'deki istifa süreciyle ilgili, "İstifa ya da görevden ayrılma bu davada bir sorun olarak görülmemelidir. Ama 'Benim şanım, şerefim var' dersen kusura bakma ama partinin şerefi, herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir. Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu dediğim durumlarda makamın boşaltılmasının istenmesi niye yadırganıyor" dedi. Erdoğan, İran dönüşü uçakta özetle şunları söyledi: "(İstifa tartışmaları) Biz sıradan bir siyasi parti değiliz. Bizim siyasi partimiz, aynı zamanda bir davadır. Bu davaya inanmış, gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze gelir istifasını teklif eder, ondan sonra da bir başka arkadaşla yola devam edilebilir. Tabii bunları farklı yere çekme gayretine girenler de oluyor. Tabii partideki görevleri, partinin üst yönetimi, gerektiğinde istifasını istemeden de alabilir. Belediyelerdeki durum farklı. Onun iki yöntemi vardır: Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanmaktan dolayı yapılabilir. Tabii ki biz bu yolları denemek istemiyoruz. İllerde, ilçelerde bu tür sıkıntılar varsa, teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcımız çağırır görüşür kendileriyle; iyi niyetle mesele çözülür. Ama olay belediye olduğu zaman farklı. Orada da görüşmek suretiyle gelinen nokta budur denilebilir; ilgili başkana, istifa suretiyle o makamı boşaltmanın kendisini de bizi de sıkıntıya düşürmeyeceği anlatılabilir. Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamın boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor? Kaldı ki istifa ya da görevden ayrılma sorun olarak görülmemelidir. Birçok arkadaşımız daha önce görevlerini bırakmışlar, sonra başka görevler almışlardır. Ama dava olarak görmez de, hasbi değil hesabi davranırsan; 'Benim şanım, şerefim var' dersen; kusura bakma ama partinin şerefi, herkesin şerefinin, şanının çok daha önündedir. (Bu kategoride olan belediyeler belirlendi mi?) Hayır, öyle bir şey olmaz. Biz bazı şeyler önümüze geldiği zaman, ona göre değerlendirmemizi yapıyoruz. Allah göstermesin çok daha kötü şeyler de olabilir. Kaldı ki 2019'un martında yerel seçimler yapılacak. Hazırlıkları yaparak girmek durumundayız. Kaldı ki sadece bizim partimizle değil diğer siyasi partilerle ilgili de İçişleri Bakanlığımıza şikâyetler geliyor. (Meral Akşener'in partisi) Daha partisini bile kuramamış kişileri gündeme getirmenin anlamı yok. (Rusya Devlet Başkanı Putin'in 'Vanaların kapatılmasına karşıyız' açıklaması) Sayın Putin yükselmesini istemiyor mu petrol fiyatlarının? O latife yapmıştır. Kararı bizler vereceğiz. Türkiye, İran ve Irak merkezi yönetimi."
Hürriyet


Barajda Öneri Bekliyoruz 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim barajıyla ilgili "Baraj konusunda biz bir öneri bekliyoruz. Hazırlığımız var ama onu herkesten ewel söylemenin bir anlamı yok" dedi. Açılışlara katıldığı Manisa'dan dönüşünde verdiği molada gazetecilerle sohbet eden Bahçeli, şunları söyledi: "(Seçim barajı) Geçmişten bu yana seçim sistemlerinde baraj tartışılıyor. Makul bir seviyeye de indirilemedi. Partilerin geçmişten bu yana tartışıp üzerinde uzlaştıkları metinler vardır. O metinleri masaya koyabilirler, orada tartışma devam eder. Baraj konusunda biz bir öneri bekliyoruz. Hazırlığımız var ama onu herkesten evvel söylemenin bir anlamı yok. (AK Parti'de istifalar) MHP'nin bir kuralı var. Bir başka partinin içişlerine karışmaz, bir başka partiyi de kendi içişlerine karıştırmaz. Belediye başkanları neden istifa ediyor, biz bunu düşünmeyiz. Onların içişlerine karışmayız. (Kerkük için '5 bin ülkücü gönüllü hazır' sözleri) Bizim bu konuda ortaya koyduğumuz görüşler CHP'nin ne hayalinde var ne hülyasında var ne rüyasında var. O bakımdan bizi anlayamazlar. Biz en az 5 bin ülkücü hazır olarak beklemektedir diyoruz. Neyi beklediğimizi de söylersek... MHP, en az 5 bin ülkücünün hazır olarak beklemesini ifade ederken konuya vurgulama yapıyor. TSK'nın yerine geçeyim demiyor. Pazar günü Ankara'da Kerkük üzerinde ülkücülerle buluşmanın ilk adımını atacağız. (Partiden ayrılanlar ve Aşık Veysel'in torunu işkadını Çiğdem Özer'in, Meral Akşener'in kuracağı partiye katılması) Program ve tüzük üzerinde çalıştıklarını duyuyoruz. Fakat çok yakından takip etmiyoruz. İlgilenmiyoruz da. Kurucular kurulunda, ülkücü olmayan isimlerden ne kadar getiriyoruz onlara bakıyorlar. Aşık Veysel'in torunu siyasete atılırsa bir anlam kazanır. Dikkate almak lazım. Böyle büyük bir ozanın Meclis'te kendi ailesinden biriyle temsil edilmiş olması, Türkiye'deki birtakım konulardaki olgunlaşmanın ne noktaya geldiğinin güzel bir işareti kabul edilir. (Beşiktaş) Şampiyonlar Ligi maçlarını takip ediyoruz. Grubun birincisi durumunda. Kartallar yüksekten uçuyor. Kartalın yalnız uçtuğunu biliyorum da kargaların sürüyle uçtuğunu duymamıştım."
Hürriyet

Kalkınma Talimatı 
CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) önceki günkü toplantısında Türkiye'nin temel sorunları değerlendirildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin temel meselesinin işsizlik ve yoksulluk olduğunu belirterek, kurmaylarından yeni bir iki ayaklı kalkınma projesi hazırlanmasını istedi. Kalkınma modelinin bir ayağında Doğu ve Güneydoğu'nun kalkınmasının yer aldığını belirten Kılıçdaroğlu, özelleştirmelerle kamu yatırımlarının tasfiye edildiğini ve bu sürecin Doğu ve Güneydoğu'da yarattığı bir sosyal fatura olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, terörü besleyen nedenlerin kaynağında bu sosyal fatura olduğunu ifade ederek, bunun üzerine bir çalışma yapılmasını ve bir kalkınma planı hazırlanmasını istedi. CHP Lideri, seçim süreci başlamadan önce hazırlanmasını istediği kalkınma planının ikinci ayağında ise tüm Türkiye'nin bütünü ile ilgili bir çalışma talep etti. Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisinin işsizlik ve yoksulluk olduğunu ve bunun göçü tetiklediğini anlatarak, hazırlanacak kalkınma projesinin amacının, "İşsizliğin önlenmesi, sosyal dokudaki tahribatın giderilmesi, kentlere aşırı yığılmanın ve göçün önüne geçilmesi, teröre karşı etkili önlem olması, refah arttırılarak yoksulluğun sona ermesi" olduğunu dile getirdi. Buna göre her bölgede ön plana çıkartılacak kültürel, tarımsal ve sanayi zenginlikleri belirlenecek. Bu potansiyeller çerçevesinde Türkiye'nin değişik bölgelerinde yerel çekim merkezleri yaratılması konusunda çalışma yapılacak. Proje 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi açıklanan ve daha sonra güncellenen 'Merkez Türkiye Projesi' ile birleştirilerek yeni bir kalkınma modeli oluşturulacak. Ortaya çıkan model, 'Türkiye'nin siyasal ve sosyal ekonomik sorunlarını çözecek kalkınma projesi' olacak.
Hürriyet

Köyceğiz'de 5 PKK'lı Terörist Öldürüldü 
Muğla'nın Seydikemer ilçesinde önceki gün PKK'lı yedi teröristin yakalanmasının ardından bölgede başlatılan operasyonlara devam edildi. Muğla Jandarma Komando Taburu tarafından önceki gece, Toparlar Şelalesi yakınlarında tespit edilen PKK'lı grubun etkisiz hale getirilmesi amacıyla operasyon düzenlendi. Bölgeye, İzmir'in Bornova ilçesindeki 2. Jandarma Komando Tugayı ve polis Özel Harekat biriminden de destek kuwet gönderildi. Güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada 5 PKK'lı terörist öldürüldü. Kaçan iki teröristin de yakalanması için bölgeyi çembere alan Muğla Zıpkınlar Komando Taburu ile BornOva Komando Tugayı ve Polis Özel Harekat ekiplerinin operasyonlarının sürdüğü belirtildi. Çatışmada, Muğla Jandarma Tabur Komutanlığı'nda görevli Binbaşı Y.O. da bacağından yaralandı. Binbaşı askeri helikopterle hastaneye kaldırıldı. Bir insansız hava aracı ve bir sahil güvenlik helikopterinin desteği ile bölgede operasyon devam ederken, teröristlere yardım ve yataklık yaptıkları ileri sürülen 11 kişi gözaltına alındı. Terörist grubun Muğla Valiliği, Valilik konutu, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü, polis noktaları ve askeri lojmanlara saldırı düzenlemeyi planladığı bilgisine ulaşıldı. Emniyet birimlerinin bu yöndeki istihbaratı kapsamında önlem olarak yaklaşık dört ay önce, Cumhuriyet Caddesi'ndeki Muğla Valliği'nin duvarı üzerine ucu sivri demir korkuluklar yaptırdığı belirtildi. Muğla İl Jandarma Komutanlığı ile Fethiye İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, istihbarat çalışmasıyla Seydikemer kırsalında PKK'lı oldukları ileri sürülen bir grubun dolaştığını belirleyip, operasyon yapmıştı. Operasyonda dört şüpheli ile onları almaya geldikleri anlaşılan üç kişi yakalanmıştı. Dördü daha önce de kanlı eylemlere karıştığı belirlenen teröristlerin Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'na yönelik canlı bomba saldırısı düzenlemeyi planladıkları bilgisine ulaşıldı. Şüphelilerden üçünün ayrı kollara ayrılıp, polis merkezleri ve noktaları, askeri lojmanlar, ilçe emniyet müdürlükleri, adliye binası gibi çeşitli yerlere silahlı saldırı hazırlığı yaptıkları öğrenildi.
Milliyet

Müftüye Nikâh Yetkisi Komisyondan Geçti 
Müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesi düzenlemesini de içeren Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarıyla, il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına ekleniyor. Tasarıda öne çıkan bazı düzenlemeler şöyle: Dünyaya gelen her çocuğun, doğumdan itibaren Türkiye'de 30 gün içinde nüfus müdürlüğüne, yurt dışında ise 60 gün içinde dış temsilciliğe bildirilmesi zorunlu olacak. Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılacak. Beyanın teyidi amacıyla mülki idare amirinin emriyle, aile hekimlerinin aracılığıyla araştırma yaptırılacak. Çocuğa konulan isim, 3 adı geçmemek üzere ve kısaltma yapılmadan yazılacak. İçişleri Bakanlığı, merkezi veri tabanında tutulan verileri kanunda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde kurumlar ile kamu hizmeti sunan tüzel kişilerin, yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerini ise kurumlar, bankaların, sigorta ve emeklilik şirketleri ile bakanlıkça belirlenen adrese dayalı kamu hizmeti sunan kuruluşların paylaşımına açabilecek. Adres bildiriminde kişilerin yazılı beyanı esas alınacak. Bildirim şahsen veya güvenli elektronik imza ile yapılacak. Adres bildirimi, nüfus müdürlüklerine veya dış temsilciliklere yapılacak. Adres bildiriminin, 20 iş günü içinde yapılması zorunlu. Kişinin iki yıl içinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; Soyadı Kanunu'na aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilecek. Haklı sebeplerin bulunması halinde, aynı konuya ilişkin düzeltme yapılması hakimden istenebilecek. Nüfus müdürlüğü, ad değişikliği halinde, bu kişinin çocuklarının baba veya ana adına ilişkin kaydı, soyadı değişikliğinde ise eşin ve ergin olmayan çocukların soyadını da düzeltecek. Tasarı ile yabancıların Türkiye'de meydana gelen nüfus olaylarına ilişkin olarak, nüfus müdürlüklerine yapılan başvuruları üzerine olay formları düzenlenmesi kaldırılıyor. Türkiye'de kaydı tutulan yabancılara kimlik numarası verilmesi sona erecek. Tasarıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne 1600 kişilik kadro ihdas ediliyor. AK Parti'nin kabul edilen önergesiyle İstanbul'un Eyüp ilçesinin adının "Eyüpsultan" olarak değiştirilmesi metne ihdas edildi.
Milliyet

HSK, 39 Hakim Ve Savcıyı İhraç Etti 
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 39 hakim ve savcıyı meslekten ihraç etti. Alınan bilgiye göre, HSK tarafından, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye göre FETÖ/ PDY ile iltisak ve irtibatları olduğu sabit görülen 39 hakim ve savcının meslekte kalmalarının uygun olmadığı ve ayrı ayrı olmak üzere meslekten çıkarılmalarına karar verildi. HSK, süreçte 4 bin 521 hakim ve savcı hakkında FETÖ üyeliğinden işlem yapmış ve meslekten ihraç etmişti. Dünkü ihraçlarla FETÖ/PDY kapsamında meslekten atılan hakim ve savcı sayısı toplam 4 bin 560'a çıktı. HSK'nın ihraç kararı, Resmi Gazete'ye gönderildi.
Vatan

Gülen İle FETÖ İrtibatını Sağlıyormuş! 
"Casusluk" iddiasıyla tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin T.'nin 15 Temmuz şüphelisi rütbeli askerlerle de ilişkisi tespit edildiği iddia ediliyor. Soruşturma savcısı tutuklama gerekçesinde, Metin T.'nin beyanlarından ve yapılan tespitler sonunda Pensilvanya'da bulunan örgüt lideri Fethullah Gülen ile FETÖ'cülerin irtibatlarını sağladığı öne sürüldü. 17-25 Aralık operasyonu öncesi, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz ve operasyonu düzenleyen emniyet müdürlerinin ABD Başkonsolosluğu'nda görevli irtibat görevlisi Metin T. ile düzenli olarak telefonla görüştükleri iddia ediliyor. Halen firarda olan dönemin başsavcı vekili Zekeriya Öz ve emniyet müdürlerinin 17-25 Aralık operasyonu öncesinde ve sonrası ile ilgili olarak ABD Başkonsolosluğu'ndaki irtibat görevlisine düzenli olarak bilgi aktardıkları değerlendiriliyor. 17-25 Aralık 2013'te gerçekleştirilen operasyonlar sürecinde, FETÖ'nün "operasyon talimatlarını" kim ya da kimlerden aldığına dair İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İddialara göre soruşturmanın ilk ayağında, 17-25 Aralık operasyonunu yürüten emniyet müdürleri ile M.A. adına kayıtlı telefon üzerinden ABD Başkonsolosluğu'nda irtibat görevlisi olan Metin T.'nin görüşmeler yaptığı belirlendi. Metin T. ile FETÖ'cü polislerin yoğun telefon görüşmelerinin tespiti üzerine 4 gün önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Metin T. hakkında gözaltı ve yakalama kararı verdi. Büyük bir gizlilik içinde gözaltına alınan Metin T. dün çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.
Vatan

DÜNYA  
Suudiler De S-400 Alıyor 
Türkiye'den sonra Suudi Arabistan'ın da Rusya ile S-400 hava sistemi almak için Moskova ile anlaştığı bildirildi. Suudi Arabistan'a ait Dubai merkezli el-Arabiya'da yer alan habere göre, Suudi Kralı Selman'ın Moskova ziyareti sırasında iki ülke arasında mutabakat zaptı imzalandı. Suudi Arabistan, S-400'lerin yanı sıra Kornet tanksavar güdümlü füze sistemleri, çoklu roket atar alımı konusunda da Rusya ile anlaştı. Kommersant gazetesi, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı dört S-400 bataryası için 2 milyar dolardan fazla ödeme yapacağını yazmıştı. Kralı Selman bin Abdülaziz, 1926 yılında bağımsız devlet olarak kuruluşundan bu yana Rusya'ya ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Suudi Kralı oldu. Kral Selman, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde Suriye ve Irak toprak bütünlüğü vurgusu yaptı. Kral Selman, "Suriye krizine ancak ve ancak siyasi diyalog yoluyla çözüm bulunabilir. En önemlisi ise bulunacak siyasi çözümün Suriye toprak bütünlüğünü garanti etmesidir. Suriye meselesinde olduğu gibi Irak toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesinden yana olduğumuzu dile getirdik" dedi. Kral, üçüncü konu olarak İran'ın bölgede izlediği dış politikadan duydukları rahatsızlığı dile getirdi.
Hürriyet

Katalan Satrancı 
İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya yerel parlamentosunun 9 Ekim'de tek taraşı bağımsızlık ilanı amacıyla genel kurulu toplama kararını askıya aldı. Katalonya Sosyalist Partisi'nin (PSC) konuyla ilgili yaptığı itirazı kabul eden Anayasa Mahkemesi, böylece Katalonya yerel parlamentosu genel kurulunun toplanması kararını da askıya almış oldu. Katalonya özerk yönetiminde azınlık hükümetiyle iktidarda olan "Junts pel Si" (Evet için Birlik) ittifakı ile ona dışarıdan destek veren Halk Birliği Adaylığı Partisi (CUP), 9 Ekim'de genel kurulu toplantıya çağırmıştı. Katalan parlamentosu, bu çağrısına gerekçe olarak, İspanya hükümeti ve mahkemelerince yasa dışı ilan edilen bağımsızlık referandumunun sonuçlarının değerlendirilmesini gösterse de CUP'un milletvekilleri, "9 Ekim'de bağımsız cumhuriyet ilan edilecek" açıklamasında bulunmuştu. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ise bağımsızlık girişimleriyle ilgili bu zamana kadar yaptığı vaatlerin arkasında olduğunu belirtmişti. Puigdemont, "Benim hükümetim, verdiği sözlerden bir milim bile sapmayacak." dedi. Puigdemont, "Kendimize güvenimizi aynen koruyoruz ve herhangi bir çatışmadan kaçınıyoruz. Onurumuzla güçlü kalmaya devam edeceğiz ve gerçekleştirmek istediği rüyasının sonunu getiren bir halk olma kapasitesine sahip olduğumuzu göstereceğiz." dedi.
Milliyet

Talabani'ye Süleymaniye'de Tören 
Tedavi gördüğü Almanya'da yaşamını yitiren Irak eski Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani'nin naaşı, bugün Süleymaniye'ye getirilecek. Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin, devlet töreni için cenazenin Bağdat'a getirilmesi talebi Kürt yönetimince reddedildi. Talabani için Bağdat yönetimi 3, Kürt yönetimi ise 7 gün yas ilan etti. Geçirdiği beyin kanaması sonucu Almanya'da uzun süre tedavi gören ve geçen salı günü yaşamını yitiren Talabani'nin naaşı bugün Süleymaniye'ye getiriliyor. Süleymeniye'de yapılacak taziyenin yanı sıra, Erbil ve Kerkük de dahil, bölgenin bir çok kentinde anma ve taziye etkinlikleri düzenlenecek. Talabani'nin naaşının önce Bağdat ardından Süleymaniye'ye götürüleceği yönünde yapılan açıklamaya rağmen, KYB yönetimi tutum değiştirdi. Talabani için devlet töreni yapılması talebi kabul görmezken, cenaze, özel uçakla Berlin'den doğrudan Kürdistan bölgesine götürülecek. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Berlin Teşkilatları Sorumlusu Zahid Xoşnaw, Irak Başbakanı Abadi'nin kendilerini birkaç kez telefonla arayıp, Talabani'nin naaşının Bağdat'a getirilmesini talep ettiğini, bu talebin KYB tarafından kabul edilmediğini açıkladı. Talabani'nin cenaze töreni ve kurulacak taziye merkezleri programıysa Kürt yönetimince açıklandı. Bölgedeki siyasi grupların temsilcileri ve halktan kişilerin katılımıyla yapılacak tören, kent merkezinde yürüyüşle sürecek. Cenaze namazı ardından naaş, vasiyeti doğrultusunda Debaşe köyündeki aile kabristanına defnedilecek. Törenin ardından kentin gezi merkezi olan Serçınar'daki stadta taziyeler kabul edilecek. Taziye kabulleri, Süleymaniye ile eşzamanlı Erbil, Kerkük, Duhok, Halepçe, Zaho, Ranya, Talabani'nin memleketi Köysancak, Kelar, Soran, Çemçemal ve Hanekin kentlerinde sürecek. Cenaze töreninin yapılacağı Süleymaniye, dünyanın dört bir tarafından Kürt parti, örgüt ve gruplarının temsilcilerini buluşturacak. Kürt grupları arasında Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumu, Türkiye, İran ve Irak görüşmeleri, bölgeye yönelik ambargo ve müdahaleye ilişkin son durum gibi konuların masaya yatırılması bekleniyor
Milliyet

Kimse AFD'yi Komşu İstemiyor 
Almanya'da 24 Eylül'de yapılan seçimlerinin ardından Federal Meclis'in çalışmalarına başlayabilmesi için hazırlıklar sürüyor. Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert'in başkanlık ettiği ve mecliste grubu bulunan partilerin temsilcilerinin oluşturduğu komisyonun önceki gün yapılan toplantısında, mecliste hangi partinin nereye oturacağı ele alındı. Ancak liberal çizgideki Hür Demokrat Parti'nin (FDP) itirazı nedeniyle uzlaşma sağlanamadı. Federal Meclis İdaresi, Müslüman ve göçmen karşıtı 'Almanya için Alternatif' (AfD) milletvekillerinin meclisteki koltukların en sağına, onların yanına da FDP grubunun oturmasını öngörmüştü. Fakat FDP, partilerin oturduğu yer siyasi görüşlerini yansıttığı gerekçesiyle, AfD grubunun yanına oturmaya itiraz etti. FDP Grubu Genel Sekreteri Marco Buschmann partisinin yerinin 'parlamentonun ortası' olduğunu söyledi. Federal Meclis'te çözüm bekleyen konulardan biri de, parti gruplarına tahsis edilecek salonlar. 24 Eylül'deki seçimlerde AfD ve FDP'nin Federal Meclis'e girmesiyle, parti sayısı dörtten altıya, Meclis'teki sandalye sayısı da 630'dan 709'a yükseldi. Öte yandan, AfD'nin meclis grubundaki milletvekili sayısı 92'ye düştü. Parti Eş Başkanı Frauke Petry'nin gruptan ve ardından partiden ayrıldığını açıklamasının ardından AfD milletvekili Mario Mieruch de parti grubundan ayrıldığını duyurdu.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5886-3,5890                     
Euro: Euro 4,2013-4,2031
Sterlin: 4,7105-4,7127
Gram Altın: 146,3420-147,4353

Torba'da Teşvik Var 
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) zammının da yer aldığı yeni torba tasarısı görüşmelerine başlandı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018'den itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) zammında artış yapılacağını belirtirken, merak edilen oranı açıklamadı. Asgari ücretin 1404 lira olduğunu söyleyen Ağbal, Gelir Vergisi nedeniyle bazı çalışanların gelirinin, bu ücretin altına düştüğünü belirtti. Ağbal "Asgari ücretlinin gelirinin 1404 liranın altına düşmemesini sağlamak üzere bir yasal düzenleme önerimiz var. Ayrıca imalat sanayisi sektörü yatırımlarına da 2018 yılında Kurumlar ve Katma Değer Vergileri üzerinden teşvik verilecek. Gelecek yıl yapılacak söz konusu yatırım harcamaları için kazanca yüzde 100 indirimli Kurumlar Vergisi uygulanacak" dedi.
Posta

Hizmet Tespitiyle Erken Emeklilik 
Çalışanların çoğu bir işyerine girdiğinde aylarca sigortası yapılmıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre çalışanların yüzde 34.7'si kayıtdışı. Yani 10 milyon kişi sigortasız çalışıyor. Sigortasız çalışılan sürede, işveren Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) işe giriş bildirgesi vermemişse, eksik prim veya gerçek kazanç üzerinden bildirim yapmışsa 'hizmet tespit davası' açılabilir. Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 yıl içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan ölmüşse, hak sahipleri için 5 yıllık hak düşürücü süre çalışanın vefatından itibaren başlar. Bu konudaki davalarda Yargıtay da işçilerin haklı olduğunu onayladı. SGK, "İşveren kuruma prim ödemedi" dese de Yargıtay, "Primi tahsil etme görevi SGK'nın" dedi.
Posta

Silah İçin Zam 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve diğer vergi dilimlerinde yapılan artışların zaruretten kaynaklandığını vurgulayarak, "Hiç bir hükümet durup dururken vergileri artırmaz. Yeni silah sistemlerini almak için Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na aktaracağımız, terörle mücadele, ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehditleri bertaraf etmek ve caydırıcılık gücünü artırmak amacıyla Milli Savunma Bakanlığı'na aktaracağımız kaynak var. Türkiye önümüzdeki yıl savunma sanayisi ve Milli Savunma Bakanlığı için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave harcama yapacak. Net olarak MTV'den gelecek gelir 2018 sonrası alınacak araçlar da dikkate alındığında 2.8 milyar lira. İlave MTV artışının etkisi ise 2 milyar lira. Sadece savunma sanayisi harcamaları alacağımız tedbirlerin üçte ikisine tekabül ediyor" diye konuştu. Şimşek, NTV yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken, daha önce MTV'den 2.8 milyar lira ek gelir beklentisini 2 milyar liraya düşürmesi de dikkat çekti. Şimşek, borçlanmanın yüksek faiz ve yapılacak hizmetlerden imtina etmek anlamına geldiğini vurgulayarak, bu nedenle ilave harcamaları vergi gelirleriyle karşılama kararı aldıklarını söyledi. Borç açığı arttığında makro ekonomik istikrarın riske atılacağına dikkati çeken Şimşek, ikiz açığın Türkiye'nin geleceği için tehdit olacağını kaydetti. Şimşek, milletten alınan vergilerin nereye harcandığı konusunda her zaman net ve şeffaf olduklarının altını çizerek, şöyle devam etti: "Türkiye'de topladığımız tüm vergiler 100 lira ise bunun 23 lirasını eğitime, 21 lirasını sağlığa, yaklaşık 20 lirasını sosyal güvenliğe ve sosyal harcamalara, en az 10 lirasını yatırımlara, yaklaşık 10 lirasını faize ayırıyoruz. Faizi bir kenara bırakırsanız tamamı milletimize hizmet olarak gidiyor. Bizim petrol gelirimiz yok, yoktan bir şeyi var edemeyiz. Milletten topladığımızı tekrar milletimize yatırım olarak sunuyoruz. 2018'de Türkiye'nin etrafındaki tehditlerle baş edebilmesi, caydırıcı bir güce sahip olabilmesi için ilave silah sistemleri gündemde. Bunu karşılamak amacıyla borç yerine vergi artışlarını tercih ettik." Gelir Vergisi reformunun da gelecek yıl hayata geçeceğini belirten Şimşek, "Tasarruf yapacağız demiyoruz. Cari harcamalar noktasında çok net şekilde cari harcamaları düşürüyoruz. İkinci konu, araç, kiralama ve satın alma konusunda çok net bir tavır olacak. İstisnai haller hariç, izin verilmeyecek. Araç dediğiniz zaman binek araçları kastediyorum. Bina konusu da öyle izin vermeyeceğiz. Biz kamu olarak üzerimize düşeni yapacağız. Yatırımlar konusunda şunu yapacağız; bütün yatırımcı bakanlarımız gelecekler ve yatırım planlarımızı sunacaklar. Şu yatırımlar daha öncelikli, yatırımda önceliklendirme" dedi.
Hürriyet

Gün Gün Takip 
İnteraktif reklamcılığın gelişmesi için 45 ülkede faaliyet gösteren IAB Türkiye (Interactive Advertising Bureau), 'İnternet Ölçümleme Araştırması'nda günlük raporlamayı başlattı. Tıpkı televizyon reytinglerinde olduğu gibi internetin performansını da ertesi gün reklamverenlerin bilgisine sunacak. IAB Türkiye'nin İnternet Ölçümleme Araştırması'nda günlük raporlamayı kullanacak olması, doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaşıp ulaşılamadığının bilgisini 24 saat içinde almayı sağlayacak. Bu sayede reklamverenler stratejilerini hızlı ve güvenilir kontrol etme imkanı bulurken, bütçelerini verimli şekilde yönetebilecek. IAB Türkiye'nin günlük raporlamayı devreye almasıyla Türkiye, dünyada bu yöntemi kullanan 7 ülkeden biri oldu. Günlük raporlama, IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması'nı yürüten Gemius'un 2015 yılında IAB Avrupa Research Awards'da birincilik kazandığı Davranışsal Panel Sentezi yöntemini baz alan yenilikçi bir ölçüm sistemi. Günlük raporlamayla birlikte farklı cihaz kullanımlarıdan (duplicate) arındırılmış toplam erişim rakamları da kullanıma sunulacak ve TV ölçümleriyle tam uyum sağlanacak. IAB Türkiye, 2022'de Türkiye'de dijital reklam yatırımlarının televizyonu geçeceğini öngörüyor. Dijital reklam yatırımlarında 2011'den bu yana devam eden düzenli artış, bu tahminin gerçekleşmesinin mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Mart 2016 – Şubat 2017 dönemi verilerine göre Türkiye'de 15 yaş üstü kitlenin günlük ortalama televizyon izleme süresi yaklaşık 3 saat. IAB'nin Türkiye dahil 18 ülkeyi kapsayan araştırması ise Türkiye'deki cep telefonu kullanıcılarının yüzde 20'sinin günde 6 saatten fazla bir süre telefonuyla etkileşim halinde olduğunu gösteriyor. Bu oranlar da reklam yatırımlarının dijitale yönelmesinin sebebini açıklar nitelikte.
Hürriyet

Boatshow Hareketli Başladı 
Uluslararası Boatshow Eurasia, 430 milyon TL değerinde 255 tekne ile kapılarını açtı. Bu yıl daha fazla ekonomik tekne seçeneğiyle Viaport Marina'da başlayan fuar 9 Ekim'e kadar devam edecek. Fuarla ilgili yapılan açıklamaya göre, Boatshow Eurasia'nın VIP açılışında 3800 yerli ve yabancı ziyaretçi tekneleri özel bir ağırlamayla inceledi, toplam 15 milyon euro değerinde 18 tekne satıldı. İlk gün satılan teknelerin fiyatları 6000 TL ile 5 milyon euro arasında değişti. 5 milyon euro fiyatlı Moonlight'ın Rusya'dan gelen bir iş adamı ile el sıkıştığı, Searay 475'in 1.1 milyon euro fiyatıyla Katarlı bir iş adamının, 3 milyon euro'luk katamaran Helia'nın da bir başka Katarlı iş adamının tercihi olduğu belirtildi. Beğenilen tekneleri hemen deniz üzerinde test etme imkanı sunan Boat Show Eurasia'ya 25 ülkeden 7 binin üzerinde yabancı ziyaretçi beklenirken, toplam ziyaretçi hedefi ise 50 bin. Yüzde yüz yerli üretim Cyclone, 14 milyon euro fiyatıyla fuarın en pahalı teknesi.
Milliyet

Avrupa'dan Bitcoin'e Darbe Vuran Açıklama 
Avrupa Merkez Bankası (ECB) sanal para arzını yasaklamayı tartışıyor. ECB Konseyi Üyesi Ewald Nowotny, bitcoin gibi sanal para birimi modasının tehlikeli olduğunu söyledi. Nowotny, Avusturya'da yayınlanan haftalık Trend dergisine konuştu. Yeni sanal para birimlerinin piyasaya arzının yasaklanmasının Avrupa için uygun olup olmayacağına yönelik bir soruyu yanıtlayan Nowotny, "ECB'de bu konuda güçlü yasal sınırlamalar getirilmesini tartışıyoruz. Bitcoin Çin'de sermaye kaçışı ve yasal düzenlemelerin bypass edilmesi için kullanıldığı için sorun oluşturuyor, henüz burada o boyuta taşınmadı" dedi. Çin Merkez Bankası, dijital para pazarına en sert düzenlemeleri getirerek, dijital para halka arzı teklişerinin yasadışı olduğunu ve ilgili toplayıcı faaliyetlerin derhal durdurulacağını açıklamıştı. Çin Halk Bankası internet sitesinde "Initial Coin Offerrings" hakkındaki soruşturmaları tamamladığını ve halihazırda tamamlanmış olan yasal ihlalleri cezalandıracağını açıkladı.
Vatan

İstanbul-Gebze İle Bağlanıyor 
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze'nin nüfusunun 15 yılda 2 kat arttığını, ulaşım sorununu çözmeye çalıştıklarını belirterek, "Cumhuriyetin 100. yılında Gebze'de metroya bineceğiz" dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze'de metro projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Karaosmanoğlu ulaşım sorununun çözümü için yıllardır çalıştıklarını açıklayarak, "Kentler büyüdükçe görüyoruz ki nüfus yoğunluğu da artıyor. Bu da ulaşım sorunlarının artmasına sebep oluyor. Gebze nüfusu 15 yılda 2 kat arttı. Refah arttıkça her işyeri, her konut bir araç daha alıyor. Araç sayısı sürekli bir şekilde artıyor. Ama cadde büyüklükleri aynı. Biz ulaşım sorununun çözümü için yıllardır çalışıyoruz" dedi. Artık yer altınının kullanılması gerektiğini ifade eden Karaosmanoğlu, şu bilgileri verdi: "Bu da metro demektir. Gebze metrosuna Darıca'da başlıyoruz. Darıca sahilden başlayacak olan metroyla İstanbul'a entegre oluyoruz. Bir bağlantıyı da ileride Çayırova'da yapacağız. Gebze ile İstanbul'un çok yakın bir ilişkisi var. Bu hat 15.6 kilometre. Gidiş-dönüş toplam 32 kilometrelik bir hat olacak. 12 istasyon olacak. Darıca, Gebze ve OSB'ler arasında ulaşım 19 dakikada sağlanacak. Tahmini bütçe 2.5 milyar TL. Büyük bir iş. Bunu da inşallah kendi bütçemizle yapacağız. Proje toplam 4 yıl 4 ay. 2023ten önce, yani Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında Gebze'de metroya bineceğiz. 2018 başlarında ihaleyi yapıp, o yılın ortalarında da temel atmak istiyoruz."
Vatan

SPOR 
Hırvatistan zaferiyle 2018 Dünya Kupası'na katılma şansını artıran Türkiye, bugün İzlanda'yı konuk ediyor. Eskişehir Stadı'ndaki kritik mücadele saat 21.45'te başlayacak. Tüm Türkiye tek vücut olacak, gönüller Ay-Yıldız için atacak. Barcelona'da kadroya giremezken, Milli Takım'a çağrılması eleştirilen Arda Turan dün düzenlenen basın toplantısında "Göreve hazırım" mesajı verdi. Tecrübeli futbolcu, "Yarın (bugün) İzlanda ile tarihi bir maça çıkacağız. Ben de böylesine önemli bir mücadelede sahada olmak istiyorum. Uzun zamandır oynayamıyorum, bu beni zorluyor. Ancak bazen fiziksel değil mental güç gerekiyor. EURO 2016 elemelerinde de bu şekilde görev almıştım" diye konuştu. Teknik direktör Mircea Lucescu'nun zor bir dönemde geldiğini hatırlatan Arda Turan, "Böyle bir durumda göreve gelmek etmek cesaret ister. O bize cesaret veriyor. Hocamız kısa çözümlerle bizi bu zor yoldan çıkartmaya çalışıyor. Önemli yol kat ettik. Bu işi bitirmek için elimizde şans var. Önce İzlanda'yı yenip, ardından Finlandiya'da işi bitirebiliriz. Heyecanlıyız..." dedi.
Posta

Fenerbahçe sezonun ilk 7 haftasında 10 puan kaybederek zirveden geriye düştü. Lider Galatasaray 19 puan toplarken, Fenerbahçe 11'de kaldı. Buna rağmen Sarı-Lacivertli camiada şampiyonluğa inanç tam. Fenerbahçe'nin transferin son günü İngiliz ekibi Tottenham'dan kiraladığı Vincent Janssen de, "Çok kaliteli kadromuz var. Şampiyon olmak için hiçbir eksiğimiz yok" ifadesini kullandı. Fenerbahçe gazetesine konuşan 23 yaşındaki Hollandalı golcü, Beşiktaş galibiyetiyle öz güven kazandıklarını belirterek şöyle konuştu: "Beşiktaş'ı yenmek bizim açımızdan bir dönüm maçıydı. Öz güven kazandık, her takımı yenebileceğimizi gösterdik. Taraftar bize müthiş destek verdi. Desteklerini sezon sonuna kadar sürdürsünler, onlara şampiyonluğu hediye etmek istiyoruz." Akhisar yenilgisini "Kaza" olarak niteleyen Janssen, "Gol hedefi koymadım. Önemli olan şampiyonluğa katkıda bulunmak. Şampiyonluk ve krallık birlikte gelirse de çok mutlu olurum" dedi.
Posta

Transferde; Negredo, Medel, Pepe ve Lens gibi maliyeti yüksek oyuncuları alarak bütçesinin sınırlarını zorlayan Beşiktaş Yönetimi, UEFA'nın kriterlerini aşmamak için önlem alacak. Vida ile her konuda anlaşan ve Atiba'nın önerdiği Larin'i de almayı planlayan idareciler, iki ihtimal üzerinde çalışıyor. Yönetim, Şampiyonlar Ligi'nde ikide iki yapan takımın, gruptan çıkması halinde, mali açıdan rahatlamak için oyuncu göndermeyecek. Sezon sonunda gelir-gider dengesini bozmamak için teklif alan oyunculardan birini bonservisiyle satmayı planlayan Beşiktaş, Devler Ligi'ndeki başarılı gidişat nedeniyle, bu seçeneğini şimdilik cebinde tutacak. Boyko, Veli ve Aras gibi isimleri kiralık ya da bonservisiyle gitmesi haricinde as kadrodan ligi ve Avrupa'yı riske sokmaması açından oyuncu göndermek istemeyen siyah-beyazlılar, gruptan çıkılması halinde bu seneyi kazasız atlatacak. Avrupa'da kalan iki Monaco, Porto ve Leipzig maçlarından 6 puan çıkarması halinde gruptan çıkmaya garanti gözüyle bakan yönetim, yeni sezon transferlerinden birini alarak, yarım sezon için kiralık verebileceği iddia edildi. Transferde farklı taktikler belirleyen Kartal, bu planlamaları gruptan çıkılması halinde yapacak. Aksi durumda ise yönetimin, Cenk, Tolgay, Lens, Negredo ve Quaresma gibi isimlerden birini satabileceği iddia edildi. Yönetimin, devre arasında açık olan Çin pazarından umutlu olduğu vurgulandı.
Milliyet

G.Saray Başkanı Dursun Özbek, Adıyaman'a yaptığı ziyarette Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kulüpler Birliği Başkanı olarak yaptığı temasların sonunda kulüplerin de bu sistemi istediğinin altını çizen Özbek, "Bu uygulama bazı Avrupa ülkelerinde başladı. Bence tartışmaların büyük bir kısmını ortadan kaldıracaktır. Bu manada çalışmalar yapıldı. FEDERASYON, organizasyonu başarıyla götürüyor. Çok kısa sürede Video Yardımcı Hakem sistemine geçilecek. Bu sistem, hakem hatalarını asgariye indirecek. Video hakem uygulaması, güzel bir uygulama olarak mutlaka hayata geçecektir" ifadelerini kullandı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme