8 Ekim 2017 Pazar

08.10.2017 Genel Gündem08.10.2017

GÜNDEM 
Tsk'ya Büyük Görev 
Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan mutabakat çerçevesinde Suriye'nin çatışmasızlık ilan edilen İdlib bölgesinde görev yapacak Türk askerinin, Suriye içindeki görev yerlerine intikali için geri sayım başladı. Türkiye'nin denetimindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları ilerlemeye geçerken, Türk Silahlı Kuvvetleri de Hatay sınırında askeri yığınağı tamamladı. 14 ve 15 Eylül tarihleri arasında yapılan 6. Astana Toplantısı'nda, İdlib ve çevresi "çatışmasızlık bölgesi" ilan edildi. Astana'nın garantör ülkeleri Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan mutabakat çerçevesinde üç ülkeden gözlemciler, çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenlikli bölgelerde oluşturulacak kontrol ve gözlem noktalarında konuşlandırılacak. Gözlemci kuvvetlerin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek olarak tanımlandı. Astana toplantısının ardından Türk, Rus ve İranlı yetkililer arasında sahadaki durumun belirlenmesi için görüşme trafiği başlatıldı. Üç ülkeden komutan, diplomat ve istihbaratçılar; hafta içinde art arda toplantı düzenledi. Bu toplantılarda, Türk askerinin İdlib içinde Rus askerinin ise İdlib dışında konuşlanması ve güvenliği sağlaması kararı alındı. Perşembe ve cuma, Reyhanlı bölgesinde yapılan yığınak nedeniyle yoğun askeri hareketlilik yaşandı. Tank, Fırtına Obüsü, ZPT, çok namlulu roketatar, iş makineleri, ambulans gibi araçlar, sınır hattındaki birliklerde konuşlandırıldı. Bölgeye, çoğunluğunu Kayseri Komando Tugayı unsurlarının oluşturduğu komandolar da önceki gün sevk edildi. Böylece İdlib'de görev yapacak Türk kuvveti, sınır hattında konuşlandırıldı. Özel Kuvvet unsurlarından oluşan keşif timleri ise Suriye içine girerek, görev yapılacak yerleri belirledi. Ayrıca önceki gün ve dün insansız hava araçlarıyla İdlib üzerinde sürekli keşif ve gözetleme faaliyeti yürütüldü. Bölgeye ayrıca radarlar da yerleştirildi.
Milliyet


'Kemiksiz' İthalat 
Et ithalatında yeni dönem sessiz sedasız başladı ve lop (kemiksiz) et ithalatının yolu açıldı. Sığır eti ithalatında sağlık ve teknik şartların belirlenmesine ilişkin tebliğde yapılan değişiklikle karkas etinin yanı sıra, kemiksiz etin ithalat koşullları belirlendi. Üreticiler ise, "Lop eti bile ithal ediyorsak, sucuğu, pastırmayı, salamı da mı ithal edeceğiz? Bu yerli üretime ciddi zarar verecek bir karar" görüşünde. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ değişikliğine göre, karkas eti ve kemiksiz et olarak tanımlanan sığır etlerini, Et ve Süt Kurumu, bakanlıktan gerekli izinleri almış olan kesimhaneler, et ve et ürünlerini parçalama ve işleme tesisleri, soğuk hava deposu olan et satış yerleri ile yemek fabrikalarına sahip kişi ve kuruluşlar veya bu işletmeler adına ithalat yapacak firmalar ithal edebilecek. İthal edilecek kemiksiz etler, bir hayvanın bütün karkasının eksiksiz olarak tamamından elde edilecek ve karkasın hangi bölgesinden elde edildiği paketlerin üzerindeki etikette yer alacak. Türkiye'ye ithalatı yapılacak kontrolü ve denetimi yapılmış etler, Türkiye'ye ithalatı yapılmayacak etler ve farklı hayvan türlerinin etleriyle aynı depo veya nakliye aracında ise bulunamayacak. İthal edilecek etler, bakanlıkça görevlendirilen resmi veterinerler tarafından kontrol edilen sığırlardan elde edilecek.
Hürriyet

DÜNYA 
Tillerson'ın Yerine Pompeo 
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik hakareti sonrası bir görev değişikliğinin an meselesi olduğu tahmin ediliyor. Tillerson'ın geçtiğimiz günlerde Trump için 'moron' dediği öne sürülmüş, Trump'ın yalanlamalarına karşı Amerikan NBC kanalı haberin arkasında durmuştu. Tillerson da yaptığı basın toplantısında istifayı hiçbir zaman düşünmediğini söylemiş, ancak 'moron' sözüyle ilgili bir yalanlamada bulunmamıştı. ABD basınında çıkan haberlerde, Başkan Trump'ın bu durum karşısında oldukça sinirlendiği ve Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'yu getirmek istediği iddia edildi. Trump'ın sinirlenmesindeki ve bu görev değişikliğini düşünmesindeki en önemli sebep ise, konunun ABD'de yarattığı etki sebebiyle kendisinin Las Vegas ziyaretinin gölgelenmiş olması. Trump, Las Vegas'ta gerçekleştirilen ve 59 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası kente bir ziyaret düzenlemişti. Ancak NBC'nin haberi ABD'de büyük yankı uyandırırken, medya Trump'ın ziyaretini ikinci plana attı. Trump'ın tüm 'yalan haber' çıkışlarına karşın haberi ortaya çıkaran NBC muhabiri Stephanie Ruhle olayı doğrulamış, hatta Tillerson'ın Trump'a 'moron' değil 's.. moronu' dediğini açıklamıştı. Trump ile Tillerson arasında uzun zamandır fikir ayrılıkları yaşandığı biliniyor. Trump son olarak Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri konusunda diplomatik temaslarda bulunan Tillerson'a 'zamanını boşa harcadığını' söylemişti. Tillerson ise gerçekleştirdiği son basın toplantısında "Başkan'a olan bağlılığım güçlüdür. Başkan Yardımcısı da görevimde kalmam konusunda beni ikna etmeye hiçbir zaman çalışmadı. Çünkü bu görevi bırakmayı hiç düşünmedim." demişti. Tillerson medyada çıkan "Trump'la aralarının kötü olduğu" yorumlarının gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.
Milliyet

İspanya'da Halktan Diyalog Çağrısı 
İspanya'da binlerce kişi, ülkenin doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi'nde bağımsızlık yanlısı girişimlerin yol açtığı siyasi, ekonomik ve sosyal gerginliğe karşı meydanlara çıkarak "Konuşalım" temalı eylem yaptı. Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan mesajlarla, Katalonya başta olmak üzere İspanya'nın birçok bölgesinde düzenlenen eylemler için belediye binalarının önündeki meydanlar seçildi. Eylemlerde bayrak taşımayan ve siyasi sloganlardan uzak kalmaya özen gösteren İspanyollar, çözüm bulmak adına siyasetçiler arasında diyaloğun başlatılması gerektiğine dikkati çekmek için beyaz kıyafetler giydi. "Konuşalım" yazılı pankartlar taşıyan binlerce kişi, "Siyasetçiler daha fazla böyle devam edemez. Çünkü bizi karşı karşıya getirip bölüyorlar. Bu ülke bir kere iç savaş gördü. Bir dahasını hak etmiyor." mesajını vermeye çalıştı. Barselona Belediyesi ve Katalonya Özerk Yönetimi Başkanlık Konutu'nun bulunduğu Jaume Meydanı'nı dolduran kalabalık da Katalanca ve İspanyolca "konuşalım" yazılı dövizler taşıdı. Öte yandan, referandum krizi Avrupa Birliği'nde de (AB) rahatsızlığa neden oldu. Reuters'ın haberine göre, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Katalonya krizini hakkında telefonda görüştü. Krizin İspanyol ekonomisine etkisi ve polis şiddeti AB üyelerinde rahatsızlık yaratırken, bazı AB ülkelerinin ise, bağımsızlık referandumunun Avrupa'nın diğer bölgelerindeki ayrılıkçı hareketlere neden olabileceğinden dolayı endişeli olduğu kaydedildi.
Milliyet

Tanklar Ve İha'lar Nöbette 
Geçen ay Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın katılımıyla açılan askeri üs, başkent Mogadişu'da, Hint Okyanusu kıyısında bulunuyor. Askeri üssü ziyaret eden BBC Somali Servisi'nden Alinur Hassan, üssün Somali'deki en büyük üs olduğunu ve içinde lojmanların yanı sıra 4 kilometrekarelik eğitim alanı ile stadyumun da yer aldığını belirtiyor. Türkiye'nin askeri üssün inşası için 50 milyon dolar harcadığı belirtiliyor. Üssü korumak ve Somalili askerleri eğitmek için 200 Türk askeri konuşlandırıldı. Eğitimin amacı, Somali merkezi hükümetinin radikal Eş Şebab örgütüne karşı mücadelesini güçlendirerek, daha fazla bölgeyi kontrolü altına almasını sağlamak. Hassan, "İyi donanımlı Türk askerleri üste her yerde, üssün önünde 10 tank bekliyor. Üssün dışında insansız hava araçları (İHA) hareketleri izlemek için uçuyor" diyor. Türkiye, ilk aşamada bin 500 olmak üzere toplamda 10 bin Somalili askeri eğitecek. Bu, Somali ordusunun yaklaşık dörtte birine denk geliyor. Hassan, Türk ordusunun merkezi Somali hükümetine desteğinin neden önemli olduğunu şu sözlerle anlatıyor: "Afrika Birliği Barış Gücü kapsamında, Somali'de zayıf merkezi hükümeti korumak için bulunan yaklaşık 24 bin askerin, 2018'den itibaren geri çekilmesi planlanıyor. Bu yüzden, Türk askeri eğitim üssü, hükümetin sırtını dayayacağı askerleri yetiştirecek." Bu eğitim aynı zamanda Somalili askerlere verilecek ilk düzenli eğitim olacak. Hassan, "Somali Genelkurmay Başkanı Ahmed Jimale Gedi, Somalili güçlere eğitim veren diğer ülkelerin askeri ekipman sağlamadığını ancak Türkiye'nin askeri üste eğitime başlayan askerleri çoktan tam ekipmanla donattığını ve bu eğitimin Somali ordusunun ilk resmi eğitimi olduğunu, daha önceki eğitimlerin kısa eğitimler şeklinde gerçekleştiğini açıkladı" diyor.
Hürriyet


Siz Bir Adım Atın Biz İki Adım Atalım 
Alman Der Spiegel dergisine konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen yıl yaşanan zorluklara rağmen Türkiye ile Almanya arasında sorunların yaşanması için bir neden olmadığını söyledi. Çavuşoğlu, Almanya'daki genel seçimlerden sonra ikili ilişkilerin normale döneceğine inandığını söylediğinin hatırlatılması ve buna hâlâ inanıp inanmadığının sorulması üzerine, buna hâlâ inandığını ve bunun için çaba harcamaya hazır olduğunu belirterek, "Geçen yıl her ne kadar zorlu geçse de Almanya ve Türkiye arasında sorunlar olması için hiç bir neden yok" dedi. Türkiye'de yapılan referandumdan dolayı Almanya ile görüş ayrılıklarının ortaya çıktığını ifade eden Çavuşoğlu, "Özellikle referandum sebebiyle görüş ayrılıklarımız vardı. Türk hükümet siyasetçilerinin Almanya'da konuşma yapmalarına izin verilmemesinden rahatsızlık duyduk. Fakat dostum (Almanya Dışişleri Bakanı) Sigmar Gabriel'e seçimlerden önce de söyledim: Birlikte ileriye bakalım. Siz bize bir adım atarsanız, biz size iki adım atarız" şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugüne kadar Almanya'daki seçimlere hiç müdahale etmediğinin altını çizen Çavuşoğlu, Erdoğan'ın bu kez seçimlere neden müdahale ettiği şeklindeki bir soruya karşılık da, "Almanya, referandum sırasında taraf tutmak suretiyle iç işlerimize karışmıştır. Almanya, Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı bir kampanya yürütmüştür. Bu cevapsız kalamazdı" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,6121-3,6188
Euro: Euro 4,2368-4,2452
Sterlin: 4,7168-4,7318
Gram Altın: 148,1699-148,5354

Sanayi Atağı 
Borsa İstanbul'da sanayi hisseleri güçlü seyirleriyle mali sektör hisselerini geride bıraktı. Lokomotif sektörlerdeki yükseliş, borsadaki performansa yansıdı. Yılbaşından bu yana BIST Sanayi Endeksi yüzde 42 değer kazanırken BIST Mali Endeksi'nin getirisi yüzde 23'de kaldı. 10 yılda hisse senetlerinin endeksteki ağırlıklarına baktığımızda mali sektörün ağırlığının azalarak sanayinin yükseliş eğilimine geçtiğini görüyoruz. Bu elbette borsadaki fiyat hareketlerinin seyrini de etkiliyor. Daha önce banka hisseleri gerilemeye başladığında çok sert düşen endeks, şimdi bankalarda satışlar yaşansa dahi sanayi hisseleriyle tutunuyor. Garanti bankası, Akbank, İş Bankası C hisselerinin endeks üzerindeki ağırlığı 2007-2017 döneminde yüzde 25'in üzerinde azaldı. Sanayinin öncü şirketlerinin ağırlığı ise arttı. BIST Sanayi Endeksinde ağırlığı en yüksek 10 şirket yılbaşından bu yana yatırımcısına yüzde 50 getiri sağladı. Bu hisselerin başında Tüpraş geliyor. Tek başına Sanayi Endeksindeki fiyat hareketinin yüzde 19'unu gerçekleştiren Tüpraş, yılbaşından bu yana yüzde 87 prim yaptı. Sanayi Endeksinde yüzde 17'lik ağırlığı ile öne çıkan Ereğli Demir Çelik ise yılbaşından bu yana yüzde 69 kazandırdı. Ereğli ve Tüpraş, Sanayi Endeksindeki hareketin yüzde 36'sını gerçekleştiriyor. Kardemir D'nin endeksteki ağırlığı ise yüzde 2.14. Hisse yılbaşından bu yana yüzde 118.91 kazandırdı.
Milliyet

Bakü-Tiflis-Kars Treni Gün Sayıyor 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü- Kars-Tiflis (BTK) demiryolu projesinde zorlu süreçlerin geride bırakıldığını belirterek, "Yaklaşık bir aylık çalışma sonucunda bu ay sonunda projeyi tamamen bitirip yük ve yolcu anlamında ticari hizmete başlamış olacağız" dedi. Arslan, Bakü-Kars-Tiflis demiryolu projesinin Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan kardeşliğinin, beşeri ilişkilerinin ve ticaretinin geliştirilmesi açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Türkiye'de yılda 26.5 milyon ton yükün demiryoluyla elleçlendiğini bildiren Arslan, "Söz konusu demiryolu projesi, Londra'dan Pekin'e demiryolunu kesintisiz hale getirerek orta koridor anlamında ülkemiz üzerinden yapılan taşımaları cazip hale getirdiğinde biz sadece Çin'den Avrupa'ya giden yüklerin yüzde 10'unu alabilsek 30 milyon ton ilave yük kapasitesi oluşturmuş olacağız" diye konuştu. Arslan, Londra'dan Pekin'e demiryolunu kesintisiz hale getirecek projeden güzergahtaki bütün ülkelerin yararlanacağına işaret etti.
Milliyet

Sihirli Lambadan 'Çin' Çıkacak 
Rusya ile yaşanan uçak krizi ve terör olayları nedeniyle 2016'da büyük kayıplar veren turizm sektöründe toparlanma sürüyor. Yaralarını 2017'de saran turizmciler özellikle Rus turistlerin geri dönüşleri ile kriz öncesi seviyelere geldi. 2017'yi turizmde toparlanma olarak gören sektör paydaşları asıl atak yılı olarak 2018'i gösteriyor. Turizmcilere göre gelecek yıl hem turist sayısında yüzde 20 artış olacak hem de turizm gelirlerindeki ortalamalar yukarı çıkacak. 2018'de Türkiye turizmcisinin iki önemli beklentisi var. Birincisi 2018'in Çin'de 'Türkiye Yılı' ilan edilmesi. İkincisi Avrupalı turistlerin geri dönüş sinyalleri. 2018 için ışık gördüklerini söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, sektörün önünde yeni fırsatlar olduğunu belirtti. Şubat ayına kadar uluslararası fuarlara katılacaklarını aktaran Bayındır, şöyle devam etti: "2018 bizim için çok önemli olacak. 2017'de turist sayısını yukarı çektik. Şimdi ortalama gelirleri yukarı çekme zamanı. Çin ve Uzakdoğu fırsatı var. Oradaki fuarlara çıkarma yapıp özellikle Çin'de ülke dışına çıkan 135 milyon turist için Türkiye'yi anlatacağız. Hedefimiz 1 milyon Çinli turist. Afrika'da Nijerya pazarı var. Yakında orayı Türkiye'ye kazandıracağız."
Vatan

İşçi Al Ve İş Yeri Aç Masraf Devletten 
İstihdam seferberliği çatısı altında uygulanmaya başlanan sigorta prim teşvikiyle işveren işe aldığı her yeni işçi için 773 TL teşvik alacak. Teşvik uygulamasında yapılan yeni düzenlemeyle bugüne kadar uygulanan en geniş teşvik sistemi getirildi. Teşvik kanun numarası 31.05.2017 tarihine kadar 687, 01.06.2017 tarihinden sonra 1687 olarak uygulanacak. 687 sayılı Kanun ile hayata geçen teşvik uygulaması, özel sektör işverenleri için geçerli. 2016 yılının Aralık ayında çalıştırdığı kişi sayısına ilave olarak istihdam sağlayan işverenlere teşvik uygulanıyor. Son 3 aydır işsiz olan kişiler, İŞKUR kayıtları yapılarak ilave istihdam olarak işe alınırsa teşvikten yararlanmaya devam ediyorlar.
Vatan

Dolarda Kritik Seviye 3.65 Tl 
Sermaye piyasalarının zayıfladığı buna karşılık para piyasalarının daha hareketli göründüğü bir hafta yaşadık. Borsadaki toparlanma çabalarına karşılık, döviz kurları hareketlendi. Gündem biraz zorlaşınca "güvenli liman" gibi görülüp dövize sığınılıyor. Dolar/TL kurundaki yükselişe, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım ve bilanço küçültme beklentileri nedeniyle doların değer kazanması, K.Irak ve jeopolitik riskler ile iç siyasi gelişmeler destek verdi. Dolardaki değerlenme ve ABD uzun dönem tahvil faizlerinin yükselmesi diğer yandan dış piyasalarda altın fiyatlarını aşağıya çekti. Ama dolar/TL'deki artış nedeniyle altının gram/TL fiyatına yansımadı. Dip not olarak vermek gerekirse, Şubat 2018 tarihinde görev süresi dolacak olan Fed başkanı Yellen'in yerine dillendirilen yeni adaylar konusundaki fiyatlamalar için henüz çok erken. Dip notlara, İspanya'da Katalonya'nın bağımsızlık referandumunun Euro'ya bir miktar güç kaybettirmesini ekleyebiliriz. Tepki alımlarına rağmen borsa tarafında zayıf görünüm korunuyor. Ancak son aylarda küçük yatırımcıların ilgisi artmış durumda. Ağustos sonrası on bine yakın yeni hesap açılmış. "Ucuz malın alıcısı çok" olur sözünün aksine borsada fiyatlar yükselince yeni alıcılar gelmiş. Tipik borsa hareketi. Genelde böyle olur, fiyatlar yükseldikçe ilgi artar. Ama sonrası malum. Siyasetteki son gelişmeleri bazı çevreler erken seçim hazırlığı olarak yorumlarken bu iddia iktidar partisi tarafından yalanlandı. İç gündem ve bulunduğumuz coğrafyadaki gelişmeler nedeniyle Borsa İstanbul uyum sağlamasa da Dow Jones (ABD) başta olmak üzere dış borsalarda yükseliş hareketleri sürüyor. Zaten bu zayıflık yabancı işlemlerine yansımış durumda. Yılbaşından bu yana alımlarına alışık olduğumuz yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul'da eylül ayında 321 milyon dolarlık hisse senedi satmışlar. Bu satışlar eylülde borsadaki düşüşü izah ediyor. 321 milyon dolar önemli sayılabilecek bir tutar. Ama devamının gelip gelmeyeceği daha önemli. Devamı gelirse yabancı yatırımcı için bir tavır değişikliğinden söz edebileceğiz ve kâr satışları olarak görülebilir.
Hürriyet

POLİTİKA
Değişimi Yapmazsak Sandıkta Millet Yapar! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti'nin Afyonkarahisar'da gerçekleşen istişare kampında belediye ve teşkilatlardaki değişim süreçleri ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, bin 244 gün sonra katıldığı 26. AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda ilk kez "Cumhurbaşanı ve Parti Genel Başkanı" sıfatıyla partililere hitap etti. En son Mayıs 2014'teki toplantıya katıldığı hatırlatan Erdoğan, "Bin 275 kişilik bir aile olarak tekrar bir aradayız" dedi. Erdoğan, şunları söyledi: Savunma ve havacılık cirosunu 1 milyar dolardan geçen yıl itibarıyla 6 milyar dolara, 66 olan proje sayısını 543'e yükselttik. Savunma sanayisinde dışa bağımlılık oranını yüzde 80'den yüzde 35 seviyesine kadar çektik. Bugün terörle mücadele ve sınır ötesi operasyonlarımızda tarihi başarılara imza atmamızı savunma sanayinde kat ettiğimiz bu mesafeye borçluyuz. Bütün teröristlerin aralarındaki telsiz görüşmelerinde bunlar konuşuluyor. Bak, artık sadece dağ SİHA'yı konuşmuyor, parlamentodaki uzantıları, ana muhalefet de dahil olmak üzere onlar da silahlı insansız hava aracını konuşuyor. Ne diyor? 'Onlar piknik yapmaya gelmişlerdi'. Evet, 'piknik yapmaya gelmiş olan teröristler'. Ana muhalefetin başındaki zat bizzat yanlarına gidip orada silah var mı, yok mu sanki onu incelemiş. O dağlarda dedik ya bunların inine dahi gireceğiz. Mücadeleyi kararlı şekilde sürdüreceğiz. En büyük yatırım özellikle gönülleri fethetmektir, gönüllere girmektir. Bunu halletmemiz lazım. Biz değişimin, reformun, yeniliğin partisi olarak milletimizin gönlünde yer ettik. Bundan sonra da milletimizin nezdindeki gücümüzü aynı çizgimizi sürdürerek artıracağız. (Mevlana'nın, 'Her gün bir yerden göçmek ne iyi, her gün bir yere konmak ne güzel, bulanmadan, donmadan akmak ne hoş, dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım' dizelerini okuyarak) Biz milletimize her alanda hep yeni şeyler söyledik. Değişime direnmek akıntıya karşı kürek çekmek gibidir. İşte bu gerçekten hareketle bir süredir teşkilatlarımızda ve belediyelerimizde yenilenme ihtiyacımız bulunduğunu söyledim, söylüyorum. Kongre süreci vesilesiyle teşkilatlarımızı önemli ölçüde yeniliyoruz. Belediyelerde de şimdiden benzer adımları atmanın hazırlıkları içindeyiz. Bu benim şahsi tercihim veya partimizin kendi kendine icat ettiği bir yöntem değildir. Aslında bu milletimizin talebidir. Bu yenilenme sürecini, değişim ihtiyacını, tazelenme talebini kendi irademizle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Eğer bunu biz kendimiz yapmazsak sandıkta milletimiz yapar. Ona fırsat vermeden bu işi kendimiz çözmemiz gerekir.
Milliyet

Erdoğan Kararlı Ve Olaylara Vakıf 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün parti genel merkezinde, MHP Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 14. dönem açılış töreninde yaptığı konuşmada gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi. Bahçeli özetle şunları kaydetti: Bizim siyaset ve liderlik okulu 500'e yakın mezuniyetiyle 14. dönemini başlatmıştır. Burayı yöneten arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Burası bir kaynaktır, MHP'nin gençleşme sürecinin önemli bir kanalıdır. Buraya iltifat eden arkadaşlarımız MHP'nin her aşamasında göreve layık arkadaşlar olarak bağrımıza basmaya hazırız. (İdlib operasyonu konusunda) Sayın Cumhurbaşkanımızın Suriye ve Irak'ta takip etmiş oldukları politikalarda bir tutarlılık görülmektedir, kararlılık görülmektedir. Zamanı geldiğinde de her türlü çabanın ortaya konacağı anlaşılmaktadır. Bu bakımdan İdlib'deki gelişmeler zannediyorum belli bir istişare sonrasında oluşmuş olanlardır. Rusya havadan, orada Özgür Suriye Ordusu içeriden mücadelelerini sürdürmektedir. Türkiye de kendi güvenliği ve orada yaşayan insanlarımızın güvenliği açısından da her türlü tedbiri almış ve askeri güç başta olmak üzere bütün unsurları ile olayları yakından takip etmektedir. Bunun böyle devam edeceği inancındayız. Sayın Cumhurbaşkanımızla perşembe günü yapılmış olan görüşme sırasında bu değerlendirmeler konularında bizimle de paylaştıkları unsurlar olmuştur. Bütününe dikkat ettiğimiz vakit anlaşılıyor ki Sayın Cumhurbaşkanı çok yönlü olayları takip ediyor, olaylara vakıf hale gelmiş ve kararlı bir davranış içerisinde bulunuyor. O bakımdan kendilerine başarılar diliyoruz. MHP olarak, bu tutarlı politikalar devam ettiği sürece ve terörle mücadelede herhangi bir yılgınlığa düşmemek kaydıyla MHP, Sayın Cumhurbaşkanının yanındadır.
Milliyet

'Petrol Hattını Ciddi Olarak Ele Alırız' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, France 24 kanalına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ziyareti sırasında ele alınan konulardan birinin, Kuzey Irak'ta yapılan referandum olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, "İran ve Türkiye, komşu ülkeler olduğu için böyle bir gelişme bizleri de etkileyecektir. Dolayısıyla bu konuyu derinlemesine ele aldık. Tabii ki aynı konumdayız. Hava sahası, Irak'ın kararı üzerine kapatılmış durumda ve dolayısıyla Türkiye, Erbil ve Süleymaniye arasında artık uçuş yok. Türk Hava Yolları dahil üç Türk şirketi Erbil'e uçuyordu, artık uçmuyorlar" dedi. Sınırların da Türkiye ile Kürt bölgesel yönetimi arasında değil, Türkiye ile Irak arasında olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, sınırların kontrolü konusunda Türkiye'nin muhatabının Bağdat olduğunu, onların alacağı kararların Türkiye'nin karar ve eylemlerinin temelini oluşturacağını ifade etti. "Ancak reddettiler ve uluslararası toplumdan herhangi bir destek bulamadılar, bu desteğe sahip değiller. Bu durumda böyle bir karar aslında ciddi bir hataydı" diyen Çavuşoğlu, "Kürt yetkililer bağımsızlık konusunda fikrini değiştirmezse petrol boru hattını kapatmaya hazır mısınız?" sorusuna, "Eğer talep Bağdat'tan gelirse, bunu ciddi olarak dikkate alırız" yanıtını verdi.
Vatan

SPOR 
Ligde De Fener 
Euroleague ve lig şampiyonu olarak tamamladığı sezonun ardından kadrosunda önemli değişikliklere gitmek zorunda kalan Fenerbahçe Doğuş, 2017-18 sezonunun açılışını farklı yaptı, Banvit'i 80-63 yenmeyi başardı. İlk dakikalarda skor bulmakta zorlandı Fenerbahçe, 3. dakikayı Banvit 7-4 önde geçen taraftı. Ancak savunmada tüm takımın hareketli isimlerden kurulu olmasının artısıyla baskısını hissettiren sarı-lacivertli ekip, 10 dakika içinde rakibine 3 kez 24 saniyede topu potaya attırmadı, çeyrek sonunda 18-12 öne geçmeyi başardı. Uzunları ikili oyunlarla potaya yollama ustalığı, dışarıdaki isimlerin de uygun pozisyon bulmasını sağladı Fener'de. Ev sahibi, 9'da 6 üç sayı isabetiyle oynadığı devreyi 42-34 galip tamamladı. 3. çeyrekte tam bir Fenerbahçe fırtınası esti. Datome'nin 3'lüğüyle girdiği ikinci yarıda, Melih ve Thompson'ın da katkısıyla 12-0'lık seri bulan sarı-lacivertli ekip, 64-41'lik skora ulaştı. Sinan ile 67-41'de maçtaki en yüksek farkı yakaladıktan sonra Obradovic sahaya gençlerini sahaya sürdü. Ancak 4 dakika içindeki 13-0'lık Banvit serisi sonunda ye niden tecrübeli isimlerine görev verdi Sırp çalıştırıcı. Melih, Datome ve Thompson ile farkı yeniden 20 sayıya çıkaran Fenerbahçe maçı da 80-63 kazandı.
Milliyet


Rotasyon Zamanı 
Milli maçlar nedeniyle liglere verilen aradan sonra yine kritik maçlar oynayacak olan Beşiktaş'ta, Teknik Direktör Şenol Güneş, rotasyon için düğmeye bastı. Daha önce oynanan Karabükspor maçı için milli takımdan dönen oyuncuların çoğunu yedek soyunduran tecrübeli çalıştırıcının, Gençlerbirliği maçı öncesinde de aynı yola başvuracağı öğrenildi. Karabük maçının ardından Şampiyonlar Ligi'nde Porto ile karşı karşıya gelen siyah-beyazlılar, rotasyonla iki maçı kazanarak tüm camiayı sevince boğmuştu. Milli aradan sonra Gençlerbirliği ve Monaco ile karşılaşacak olan Beşiktaş'ta teknik heyet, bu nedenle Cenk, Oğuzhan, Caner, Quaresma, Babel, Tosic, Pepe ve Medel gibi isimlerden çoğunu, ligde kenarda tutacak. Negredo, Lens, Tolgay, Necip, Adriano ve Gökhan Gönül gibi oyuncuları, Gençlerbirliği maçında ilk on bire almayı planlayan Şenol Güneş, milli takımlarından yorgun dönecek oyuncularını Monaco maçına hazırlayacak. Milli aralardan sonraki lig maçlarını kazanmasıyla dikkat çeken Güneş, Karabük- Porto maçları gibi, Gençlerbirliği-Monaco karşılaşmalarında da üç puanı kovalayacak. Hem ligi hem de Avrupa'yı kayıpsız geçmek isteyen tecrübeli teknik adam, iki maç için kadrosunu elinden geldiği kadar idareli kullanmaya çalışacak.
Milliyet

Pansuman Yerine Operasyon 
İzlanda karşısında alınan farklı mağlubiyetin faturası, teknik direktör Mircea Lucescu'ya çıktı. Ay-yıldızlı ekibin teknik patronu, tecrübenin yeterli olacağını düşünüp, elindeki kadroyu bu şekilde oluşturdu. Hırvatistan karşısındaki kadrodan memnun kalan ve gençlerden çok, yıldız isimlere yönelen Rumen teknik adam, bu şekilde İzlanda'yı devirebileceğini düşündü. Üstelik, Luce'ye yönelik en büyük eleştiri, Mehmet Topal'ın stoper oynayıp, gerçekten bu görevi yapan Serdar Aziz'in tribünde, Ömer Toprak'ın ise kulübede olmasıydı. Karşılaşmanın ardından yöneticilerle ayaküstü sohbet eden Lucescu, bunun performanslara göre yapılan bir değerlendirme olduğunu dile getirdi. Antalya ve Eskişehir'deki çalışmalarda futbolcuların son durumlarını gözlemlediğini dile getiren ay-yıldızlı ekibin teknik patronu, "Maalesef tecrübelilere güvendim. Fakat beklentimin çok altında kaldılar. Bu da bize yenilgiyi getirdi" diye konuştu. Mircea Lucescu, artık geçici çözüm oluşturacak "pansuman" hareketler yerine geleceğe yönelik operasyonlar yapacak. Tecrübeli denilen ayaklardan ümidini kesen ay-yıldızlı ekibin teknik patronu, tamamen gençlerden kurulu bir kadro oluşturacak. Luce'nin çeşitli hazırlık maçlarıyla yeni jenerasyonun takım olmasını sağlayacağı ve bunlarıda 2020 Avrupa Şampiyonası için mücadele etmeyi planladığı dile getirildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme