9 Ekim 2017 Pazartesi

09.10.2017 Genel Gündem09.10.2017

GÜNDEM
İdlib Fırtınası 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hatay- Reyhanlı sınır hattındaki varlığını her gün yapılan takviyelerle güçlendirirken, İdlib operasyonuna başlayan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerine ilk destek atışını dün sabah yaptı. Cilvegözü ve Oğulpınar sınır karakollarında konuşlu 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüsleri 7 atışla ÖSO'ya destek verdi. Askeri kaynaklar destek atışlarının, Türkiye'ye kuş uçuşu 34 kilometre mesafede olan İdlib'in Batı kırsalında ilerleyen yaklaşık 500 kişiden oluşan ÖSO gücüne 'ön temizlik' amacıyla yapıldığını, gerekirse devam edeceğini söylediler. Yetkililer, "Türk askerinin şu aşamada neden İdlib'e girmediği" sorusuna, "ÖSO, Tahrir elŞam'ın (HTŞ) bırakmak istemediği yerlere ilerliyor. ÖSO, geri çekilmesi, kendini lağvetmesi için HTŞ ile görüşmeyi de sürdürüyor. HTŞ içinde çözülme beklentisi var. Bu nedenle bölge güvenliği ve diğer tüm bu gelişmeler bekleniyor. Türk askeri emir verilir verilmez anında içeri girecek durumda hazır" yanıtını verdiler. Askeri kaynaklar, Astana'da varılan anlaşmaya eklenen angajman kuralları uyarınca Türk askerinin, kendisine müdahale edilmesi durumunda anında misliyle karşılık verme yetkisi olduğunu da vurguladı. İdlib kırsalının batısında 14 ayrı noktada kurulacak olan gözlem noktalarında görev alması planlanan Türk askeri, belirli aralıklarla yaklaşık 400 kilometrelik bir hatta yerleşmiş olacak. Yetkililer, Astana'da üç garantör ülkenin 500'er asker göndermesi kararı alınmasına rağmen bu sayının artabileceğini, sınır hattına sevkıyatın bu durum dikkate alınarak yapıldığını söyledi. Yine Astana'ya göre Türk askeri İdlib'e girdikten sonra ilk etapta 6 ay gözlemci kuvvet olarak görev yapacak. Gerektiğinde bu süre uzatılacak. İdlib'e konuşlanacak Türk, Rus ve İran askerleri için iki ayrı askeri koordinasyon merkezi oluşturulması bekleniyor. Bu merkezlerden birinin Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim Üssü, diğerinin de Türkiye sınır hattı içinde olabileceği ileri sürülüyor. Koordinasyon merkezlerinin bu ay sonunda Astana'da yapılacak toplantıda netleşebileceği belirtiliyor. Suriye'deki muhalif güçlerin sivil kanatları da sürekli toplantı halinde. Suriye Ulusal Koalisyonu Başkan Yardımcısı Abdurrahman Mustafa, her türlü senaryoya karşı AFAD ve Kızılay yetkilileri ile koordinasyon halinde olduklarını belirterek, "Ancak İdlib'de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulduktan sonra göç beklemiyoruz. Zaten çatışmasızlık bölgelerinin bir amacı da göçü önlemek" dedi.
Hürriyet


Ukrayna İçin Türkiye'nin Yeri Ayrıdır 
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna'ya bugün yapacağı ziyarete ilişkin, "Türkiye gibi büyük bir ülkenin liderinin Ukrayna'yı ziyareti her zaman kilit öneme sahiptir. Türkiye ve Ukrayna arasındaki siyasi diyalog kapsamında yapılacak bu ziyaret çok önemlidir" dedi. Türkiye'nin Ukrayna için yerinin ayrı olduğunu ifade eden Sybiha, "Türkiye, ticari ortak olarak Ukrayna için ilk beşte yer almaktadır" diye konuştu. Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi'nin altıncı toplantısı bugün Kiev'de yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna'ya yapacağı ziyareti ve ikili ilişkileri değerlendiren Büyükelçi Sybiha, "Türkiye gibi büyük bir ülkenin liderinin Ukrayna'yı ziyareti her zaman kilit öneme sahiptir. Türkiye ve Ukrayna arasındaki siyasi diyalog kapsamında yapılacak bu ziyaret çok önemli. Bu görüşme sırasında birçok anlaşmanın imzalanması bekleniyor" dedi. İmzalanacak iki önemli anlaşmadan ilkinin çifte vergilendirmenin kaldırılması, ikincisinin ise yatırımcıların korunması ve teşviki olacağını bildiren Sybiha, "Ukrayna için Türkiye'nin yeri ayrıdır. Türkiye, ticari ortak olarak Ukrayna için ilk beşte yer almaktadır. Ukrayna'ya yatırım yapan ülkeler arasında ise ilk on içinde bulunmaktadır. Birbirimize ihtiyacımız var. Aynı zamanda birbirimizi tamamlıyoruz. Bu iş birliğimize devam ederek üçüncü pazarlara da açılabiliriz" diye konuştu. İki ülke arasında atılan iş birliği adımlarını ve mevcut potansiyeli değerlendiren Sybiha, ilişkilerde yarar odaklı ve somut adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Sybiha, "Geçen yıl siyasi diyaloğumuza yeni bir ivme kazandırdık. Bu bağlamda başbakanlarımız, parlamento başkanlarımız, milli güvenlik konseyi başkanlarımız ve diğer birimlerden yetkililerin devamlı görüşmeleri oldu. Halklar arasındaki ilişkilerimizde de yeni bir seviyeye çıktık. Bu çerçevede iki ülke arasında çipli kimlikle seyahat anlaşması da imzalandı" ifadelerini kullandı.
Milliyet

DÜNYA 
'Amerika Ordusunu Daeş'le Bir Tutarız' 
ABD ile İran arasında, nükleer anlaşma ve yaptırımlar üzerinden zaman zaman alevlenen gerginlik, son günlerde yeniden kendisini gösterdi. ABD Başkanı Donald Trump'ın, yeni bir İran stratejisi planladığı ve daha sıkı önlemler üzerinde çalıştığı yönündeki haberler, İran'ın da tonunu yükseltti. İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı Muhammed Ali Caferi, ABD'nin, Devrim Muhafızları'nı hala bir terör örgütü olarak kabul etmesinin aptallık olduğunu söyledi. Caferi, bununla birlikte Devrim Muhafızları'nın, böyle bir durumda, ABD ordusunun herhangi bir askerini DAEŞ teröristleriyle aynı olarak göreceğini de belirtti. Üst düzey komutanlara yaptığı konuşmada "ABD'nin bu tür raporları (devrim muhafızlarını terör örgütü ilan etmesi) eğer doğru ise, özellikle Ortadoğu'da Devrim Muhafızları, ABD ordusunu DAEŞ ile aynı görecektir" diyen Caferi, aynı zamanda Ağustos ayında Trump tarafından "Yaptırımlar Yoluyla Amerika'nın Düşmanlarıyla Mücadele" yasasına dikkat çekti. ABD yönetiminin, adı geçen bu yasayı uygulaması halinde İran'ın, bunu Washington'un tek taraflı olarak nükleer anlaşmadan çekilmesi şeklinde yorumlayacağını da vurgulayan Caferi, yasanın uygulanması durumunda ABD'nin askeri üslerinin, İran sınırlarından 2 bin kilometre (İran füze menzili) uzakta olmak zorunda olduğunu da kaydetti. İran'a yeni yaptırımlar uygulanırsa iki ülkenin etkileşim şansının sonsuza kadar kaybolacağını vurgulayan Caferi, "Şayet Amerikalılar, İran'ı bölgesel meseleler üzerine müzakere masasına oturtmak amacıyla bu tedbirleri alıyorlarsa, tamamen yanlış bir yol seçtiler" ifadelerini kullandı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, önceki gün yaptığı bir konuşmada, Barack Obama döneminde ABD dahil 6 ülkenin birlikte imzalamış olduğu nükleer anlaşmayı savunmuş ve "10 Trump'ın" dahi ülkesinin elde ettiği kazanımları geri çeviremeyeceğini söylemişti. Ruhani, nükleer programla ilgili olarak "Geri dönülmez kazanımlar elde ettik. Değil Trump, on Trump gelse bunları elimizden alamaz" ifadesini kullandı.
Milliyet

'O Bağımsızlık Olmayacak!' 
İspanya hükümeti ile Katalan özerk yönetimi arasında, bağımsızlık referandumu nedeniyle çıkan kriz devam ederken, Barcelona'da bağımsızlık karşıtları yine sokaklara döküldü. Barcelona kentinde 350 bin kişi, Katalonya'nın bağımsızlık planlarını protesto etti. Barcelona'daki büyük gösteri öncesinde, "El Pais" gazetesine konuşan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya bağımsızlığının gerçekleşmeyeceğini söyledi. Bunu engellemek için gerekirse Katalonya'nın özerklik statüsünü askıya alabileceklerini tekrarlayan Rajoy, İspanya'nın dağılmasını önlemek için yasaların ona verdiği bütün gücü kullanmaya hazır olduğunun sinyallerini verdi. Rajoy "Bağımsızlığın gerçekleşmesini durduracağız. Bu nedenle size açık yüreklilikle bunun olmayacağını söyleyebilirim. Olayların seyrine göre kanunların izin verdiği kararlardan herhangi birini alacağımız açıktır. Çok net bir şey söylemek istiyorum: bağımsızlık ilanı tehdidi siyasi panoramadan yok olmazken, hükümetin karar almaması çok zor olacak" ifadelerini kullandı. Rajoy "Aslında ideal olan aşırı çözümleri uygulamaya gerek kalmamasıdır ancak bunun için bazı şeylerin değişmesi gerekiyor" derken, sözlerini "Ben bazı şeyleri uygun zamanda yapmalıyım... Bağımsızlık ilanı tehdidinin bir an önce geri çekilmesini isterdim çünkü bu gelecekte her şeyi daha da zor bir hale getirecek" diye sürdürdü.
Milliyet

'Silahlarımız Bizi Güvende Tutar' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore yönetimine yönelik son askeri tehdidine Pyongyang yönetiminin cevabı gecikmedi. Kuzey Kore resmi medyası, Devlet Başkanı Kim Jong-un'un, iktidardaki İşçi Partisi'nin gerçekleştirilen son merkez komite toplantısında yaptığı konuşmada, "Nükleer silahlarımız Kore Yarımadası'nda güvenlik ve barışı garanti etme gücüne sahip" ifadelerini kullandığını duyurdu. Trump, Cumartesi akşamı resmi Twitter hesabından attığı mesajda, Kuzey Kore'ye karşı 'sadece tek bir şeyin işe yarayacağını' belirtmişti. Trump mesajında, "Önceki başkanlar ve yönetimleri Kuzey Kore'yle 25 yıldır konuşuyor. Anlaşmalar yapıldı, büyük paralar ödendi. Bunlar işe yaramadı, anlaşmalar daha mürekkepleri kurumadan bozuldu, Amerikalı müzakereciler aptal yerine kondu. Üzgünüm, ama sadece tek bir şey işe yarayabilir" ifadelerini kullanmıştı. Yerel basın, Trump'ın bu ifadesiyle Pyongyang'a karşı askeri müdahale seçeneğinin masada olduğu mesajını verdiği yorumunu yaptı. Başkan Trump, Kuzey Kore'nin son silah denemelerinin ardından askeri seçeneğin masada olduğunu birkaç kez dile getirmişti.
Vatan

Kayıpları Artırmak İçin Hesap Yapmış 
ABD'NİN Las Vegas kentinde geçtiğimiz Cumartesi günü 59 kişiyi öldüren, 500'den fazla insanı da yaralayan Stephen Paddock'un otel odasında bulunan notun içeriği açıklandı. Las Vegas polisi Paddock'un, 'Hayat Güzeldir' Festivali'nin düzenlediği alanın karşısında bulunan Mandalay Bay Oteli'nin 32'nci katındaki odasında bulunan notun matematik hesapları içerdiğini duyurdu. Uzmanlara göre Paddock, yaptığı atışlardan sonra, seyircilere daha fazla zarar vermek için hangi açıdan ateş açması gerektiği konusunda hesaplamalar yaptı. Başkan Yardımcısı Mike Pence, Amerikan tarihinin en kanlı silahlı saldırısı olarak kayıtlara geçen eylemde ölenler için düzenlenen törene katılmak için Las Vegas kentine giderken polis yetkilileri, Paddock'un eylemi ne amaçla düzenlediği konusunda bilgisi olabilecek vatandaşlardan yardım istedi. Yetkililer, psikolojik sorunları olduğu söylenen Paddock'un saldırıyı neden düzenlediğini hâlâ bilmiyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,6121-3,6188
Euro: Euro 4,2368-4,2452
Sterlin: 4,7168-4,7318
Gram Altın: 148,1699-148,5354

Almanya'ya Gazlıyoruz 
Türkiye ile Almanya arasında bozulan siyasi ilişkiler, ticari ilişkilere yansımadı. Bu durumu en net olarak ortaya koyan veri ise Türk otomotiv sanayinin ihracattaki performansı oldu. Bu yılın ocak-eylül döneminde Türkiye'nin toplam ihracatı yüzde 11 artışla 115 milyar dolara yükselirken bunda aslan payını yüzde 19 ile otomotiv sektörü aldı. Ekonominin lokomotif olan otomotiv sektörü ihracattaki artışın üçte birini tek başına sağlamış oldu. Otomotiv sektörünün ihracatına baktığımızda ilk dokuz ayda yüzde 22 artışla 21 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldiğini, toplam ihracatta yüzde 16 ile en büyük payı ise Almanya'nın aldığını görüyoruz. Bu yılın 9 ayında Türkiye'nin Almanya'ya yaptığı ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 3 milyar 237 milyon dolara yükseldi. Siyasi krizin en üst seviyeye çıktığı eylül ayında bile Türk otomotiv sanayinin Almanya'ya yaptığı ihracat yüzde 15 artışla 360 milyon dolara ulaştı. Eylül ayında Almanya toplam otomotiv ihracatından yüzde 17 pay aldı. Otomotiv sanayini oluşturan iki ana unsurdan; araç üreten otomotiv ana sanayi sektörün ihracatının üçte ikisini, parça üreten tedarik sanayi üçte birini gerçekleştirdi. Almanya'ya olan ihracat artışına binek otomobiller ihracatının yüzde 27, yan sanayi ihracatının yüzde 10 artması etki yaptı. Almanya'nın toplam ihracattaki payı son 3 ayda 12-13'lerden 16'ya kadar yükseldi. Bu da tüm siyasi sıkıntılara rağmen ticarette işlerin yolunda gittiğini ortaya koydu.
Hürriyet

Önce Güvenliğimiz 
Terörle mücadelenin, sınırları korumanın bir faturası var. Bu fatura, büyük fatura. Güvenlik güçlerinde sorumluluk taşıyanlar bu uğurda canlarını veriyorlar. Halkımızın da faturanın parasal bölümünü karşılamasından, terörle mücadele ve sınırları korumak için yapılan ve yapılacak harcamaları karşılamasından doğal bir şey olamaz. Her gün TV'lerde izliyoruz, gazetelerde okuyoruz. Uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları uçuyor. Tanklar sınırda tozu dumana katarak manevra yapıyor. Silahlar mermi yakıyor. Bütün bunların bir faturası var. Bu faturayı Hazine ödüyor. Hazine'nin "Ödenek yok. Silah alamayız. Benzinleri, bombaları, mermileri fazla harcamayın" demesi mümkün değil. 2018 yılı bütçesinin finansmanı için getirilen yeni vergileri, 2018 yılı bütçe açığını ve bütçe açığını kapatmak için Hazine'nin artan borçlanma gereğini tartışırken, bu "olağan dışı" durumu ve harcamaları dikkate almak gerekir. Bütçe, bir yıl boyunca devletin nerelere, ne kadar harcama yapacağını, bu harcamaları karşılayabilmek için halktan ne kadar para toplayacağını, toplanan paraların yetmemesi durumunda ne kadar borçlanılacağını gösteren belgelerdir. Bir bakıma iktidarın, gelecek bir yıllık icraatının ana çizgilerini gösterir. 2018 bütçesinin temel büyüklükleri, geçen hafta açıklanan 2018 - 2020 Orta Vadeli Program ile Mali Planı'nda yer alıyor. Cari fiyatlarla 2018 GSYH (Milli gelir) tahmini 3.4 trilyon TL. Cari fiyatlarla önümüzdeki yıl milli gelirimiz %13.5 (sabit fiyatlarla %5.5) artacak. Milli gelir %13.5 artarken, 2018 bütçesinin harcamaları %13.2, gelirleri %13.8 artacak. Bütçe gelirleri bütçe harcamalarını karşılayamadığı için bütçe açık verecek. Bütçe açığı 2017 yılına göre %6.8 artarak 66 milyar TL'ye ulaşacak. Hazine bu açığı iç borçlanma ile kapatacak. 2018 yılında devletin hangi harcamalarının ne kadar artacağını, 2018 Yılı Bütçe Kanunu taslağı açıklandığında öğreneceğiz. Ama 2018-2020 Mali Plan'a ek tablolardaki ödenek tavanları, hangi harcamaların ne kadar artacağının işaretini veriyor.
Milliyet

Antalya 4 Milyon Rus'la Rekor Kıracak 
Bu yıl yaralarını saran turizmcilerin yüzü gülüyor. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, turizmdeki canlılığın Ekim'de de sürdüğünü belirterek, "Rusya pazarı yoğun şekilde devam ediyor, gelen Rus turist sayısı 3.5 milyona yaklaştı. Ortadoğu ve İsrail pazarlarında hareketlilik var. Antalya'daki otellerin doluluk oranı yüzde 90'ın üzerinde seyrediyor. Rusya'dan uçaklar, Kasım'ın ilk haftasına kadar turist getirecek" dedi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da bugün itibarıyla Antalya turizminde yüzde 63 büyüme olduğunu, bu yıl 10 milyon yabancı rakamına ulaşacaklarını ifade etti. Yağcı, "Sene sonuna kadar 4 milyon Rus turisti ağırlıyacağız" diye konuştu.
Vatan

2018'de Doğalgazı Olmayan Şehir Kalmayacak 
AK Parti'nin Afyonkarahisar kampında milli enerji ve maden politikasına ilişkin sunumyapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye 2018'de jeofizik haritasını tamamlayacak" dedi. Bakan Albayrak, 2018'de doğalgazı olmayan il kalmayacağını açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti'nin 26'ncı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın önceki günkü oturumunda milli enerji ve maden politikasına ilişkin sunum yaptı. 2018'de jeokimya ve jeofizik haritasının biteceğini belirten Bakan Albayrak, "Türkiye 2018'de jeofizik haritasını tamamlayacak. Tüm Türkiye coğrafyasını, bitki örtüsünden topografik yapısına kadar röntgenini çekip madencilikte sahip olduğumuz kaynakları göreceğiz" dedi. Albayrak, nükleer santralın temelinin yakında atılacağını belirtip, 2023 yılına yetiştireceklerini söyledi. Bakan Albayrak, gelecek yıl Artvin, Şırnak ve Hakkâri'ye doğalgazın götürülmesiyle doğalgazı olmayan il kalmayacağını da sözlerine ekledi. Bakan Albayrak 2019 yılına kadar da 200 ilçeye doğalgaz götürmeyi planladıklarını açıkladı.
Haber Türk

Yurtdışında Yerleşik Milyonerlerin Sayısı 10 Binin Üzerine Çıktı 
Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurtdışında yerleşik mudi sayısı ağustos sonu itibarıyla 10 bini aştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2012 yılında hesabında 1 milyon lira ve üzeri mevduat olan yurtdışında yerleşik mudi sayısı 2 bin 308, bu kişilerin hesaplarındaki para miktarı da 18 milyar 634 milyon lira olarak gerçekleşti. Yurtdışı yerleşik mudi sayısı 2015'te bin 489'a ulaşırken, bu milyonerlerin bankalardaki parası da sırasıyla 39 milyar 38 milyon lira ve 55 milyar 333 milyon lira olarak kayıtlara geçti. Geçen yıl sonunda 7 bin 32'ye ulaşan yurtdışında yerleşik milyoner sayısının bankalardaki parası da 59 milyar 829 milyon liraya çıktı. BDDK verilerine göre, yurtdışında yerleşik mudi sayısı bu yılın 8 ayında 3 bin 748 kişi daha arttı. Yurtdışındaki milyonerlerin sayısı ağustos sonu itibarıyla 10 bin 780'e ulaşırken, hesaplarındaki para miktarı da 68 milyar 580 milyon lira olarak hesaplandı.
Haber Türk

POLİTİKA
Suriye Bize Geliyor 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, "Biz Suriye'ye gitmediğimizde Suriye bize geliyor. Oluşturulmak istenen terör koridorunu bozmak mecburiyetindeyiz. Yeni bir Kobani yaşamak istemiyoruz" dedi. Erdoğan AK Parti Afyonkarahisar Kampı kapanış konuşmasında özetle şunları söyledi: "Suriye'deki ve Irak'taki gelişmelerin Türkiye'den bağımsız olmadığı cümle alemin malumudur. Çok derin akrabalık ve dostluk ilişkilerimizin bulunduğu bu coğrafyalardaki gelişmelerin hiçbiri bizim içişlerimizden, milli güvenliğimizden, bugünümüzden ve geleceğimizden ayrı düşünülemez. Bizim kimsenin içişlerine karıştığımız yok. Biz sadece kendi içişlerimizi güvence altına almaya çalışıyoruz. Suriye'de kaos olursa biz burada nasıl huzur içinde yaşayacağız? Biz Suriye'deki gelişmelere sırtımızı dönsek bile krizin sonuçlarından kaçabilir miyiz? İşte biz Suriye'ye gitmediğimizde Suriye bize geliyor. 911 kilometre bir Suriye sınırı var ve burada çok ciddi bir devlet yapılanması ön çalışmaları var. En batısından en doğusuna. Bugün biz buna sessiz kalırsak, ki geciktik, o zaman bu yapılanma orada tahakkuk edecektir. İşte Cerablus'ta müdahaleyi yaptık, ki Sayın Obama döneminde kendileriyle defaatle bunları konuştuk. Maalesef hep oyalama, oyalama, adım atılamadı. Artık kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz dedik ve Cerablus'a girme olayı işte bu adımın ta kendisidir. Hemen arkasından El Rai, Dabık, durmadık; El Bab. El Bab'a inince bazıları iyice tutuştu. Halbuki biz buralarda DEAŞ'ın kendisiyle mücadele ettik. Teröristlere bunlar ücretsiz silah verirken biz ücretimizle dahi bunlardan silah alamadık. 2 bin kilometrekarelik alanı güvence altına aldık. Bunu yaparken bir şey adına yapıyoruz. Her an bizim sınırdaki illerimiz tehdit altındadır. Hatay'dan al, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin bütün buralarda bir tehdit. Eğer biz tedbirimizi almayacak olursak bugün üç, beş, on, yirmi havan toplu geliyorsa, yarın başka bombalar buraya inmeye başlar. Ama angajman kurallarını uygulayıp biz bunlara gerekli dersi vermeye başlayınca sindiler. Şimdi olay çok daha farklı bir boyuta doğru ilerliyor.
Hürriyet

Hattı Müdafa Yok Sathı Müdafa Var! 
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin Fırat Kalkanı'nın ardından İdlib'te de güvenliği sağlayacağını belirterek, "Az düşman çok dost demiştik. Rusya ile ilişkileri düzelttik. Rusya ile birlikte çalışıyoruz" dedi. AK Parti'nin Afyonkarahisar Kampı'nda partililerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım Türkiye'nin Fırat Kalkanı'nın ardından İdlib'te de güvenliği sağlayacağını belirterek, "Az düşman çok dost demiştik. Rusya ile ilişkileri düzelttik. Rusya ile birlikte çalışıyoruz" dedi.Edinilen bilgiye göre Yıldırım, toplantıdaki konuşmasında İdlib'te çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına yönelik operasyon ile ilgili mesajlar verdi. Dış politikada düşmanları azaltıp, dostları artırma politikası yürüttükleri kaydeden Yıldırım, "Az düşman çok dost demiştik. Rusya ile aramızdaki sorunları giderdik. Fırat Kalkanı'ndan sonra İdlib'te de güvenliği sağlayacağız. Rusya ile birlikte çalışıyoruz" dedi. Yıldırım, Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetiminin 25 Eylül'de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunu meşru görmediklerini söyleyerek, "Statü değişikliğini milli güvenliğimiz için tehdit olarak görüyoruz" diye konuştu. Terörle mücadeleyi "hattı müdafa yok sathı müdafa var" anlayışıyla sürdürdüklerini belirten Yıldırım, "PKK'nın kaynağını kurutuyoruz. Bu sadece sınırlarımız içinde değil dışındaki da devam edecek" ifadelerini kullandı.
Milliyet

İdlib'ten Sonra Afrin Talebi! 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün partisinin Ankara'da düzenlediği "Kerkük Sevdalıları Buluşması" etkinliğinde İdlib operasyonuyla ilgili destek mesajı verdi. Irak'ın kuzeyinde yapılan referanduma ilişkin, "Beş bin Ülkücü hazır demişsek, karar verilmiş, söz bir defa ağızdan çıkmıştır. Dediğimizi yapar, yaptığımızı dosta da düşmana da delilleriyle gösteririz. Boş konuşmuyoruz, kurusıkı atmıyoruz" diyen Bahçeli, Türklüğün hayat alanlarının işgal edilmek istendiğini söyledi. Bahçeli, Türkiye'nin mukavemetini kırmak için dört bir koldan sabotaj yapıldığını söyledi. "Barzani zulmün işbirlikçisidir. İhanetin Irak'taki ismidir. Barzani çetesiyle birlikte iblisin teşrifatçısı ve tetikçisidir" diyen Bahçeli, Irak'ın yanı sıra Suriye'nin toprak bütkünlüğünün de Türkiye için hayati nitelikte olduğunu vurguladı. Bahçeli "Kerkük'ün güvenliği Ankara'nın güvenliği demektir. Türkmeneli ateşe atılırsa Türkiye de yanmaktan kurtulamayacaktır" diye konuştu. "MHP, devletin ve hükümetin yanında sağlam, tavizsiz, milli çıkarlara uygun bir şekilde duracaktır. Aynı siperdeyiz. Aynı cephedeyiz. Aynı saftayız" diyen Baheçli, şöyle devam etti: "82 Kerkük dedik, 83 Musul dedik, 84'ü de söyleseydik, herhalde bunlar çılgına dönecek, deli divane olup geçmişte ziyaret edip gülücükler saçtıkları PKK kamplarında tekrar soluklarını alacaklardı. İdlib'de yeni bir operasyon başlamıştır. Darısı Afrin'in başınadır ve bu da gerçekleşmelidir. Buralar temizlenmeli, terörden arındırılmalıdır. Bekamızı yakından ilgilendiren tehditlere, Astana mutabakatıyla İdlib'de müdahale edilmiştir. Hainler artık bölgemizden sökülüp atılmalıdır."
Vatan

SPOR  
Şanlı Kartal 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin ilk haftasında deplasmanda Trabzonspor'a konuk olan Beşiktaş Sompo Japan, son çeyrekteki etkili performansıyla maçı 82- 71 kazandı. Maça Trabzonspor art arda üçlüklerle başladı. Maçın başındaki 4 isabet ev sahibini 14-5 öne taşısa da, ikili oyunlarla Sertaç'ı potaya yollayan Beşiktaş, 6. dakikada Strawberry ile 20-19 öne geçmeyi başardı. Trabzonspor'un 8'de 6 üç sayı isabetiyle oynadığı maçta ilk çeyrek 28-28 tamamlandı. Kenan'ın sakatlığı nedeniyle kenarda olması, hazırlık döneminde skorer oynuyla dikkat çeken Boatright'ın da bir türlü katkı yapamaması, Beşiktaş'ın işini zorlaştırsa da, pota altını iyi savunan konuk ekip, devreyi 41-38 galip kapadı. Sadece dışarıdan attığında maça ortak olabilen Trabzonspor, 50-42 geriye düştükten sonra Heslip-Eldridge ikilisiyle art arda isabetler bulup, 51-50 öne geçti, 3. periyot 61-61 bitti. Boatright'ın sakatlanarak kenara gelmesiyle oyun kurucusuz kalan Beşiktaş, bu görevi bir süre Muratcan'a verse de, tempoyu istediği gibi kontrol edemedi ve sakatlığı nedeniyle idman eksikliği bulunan Kenan'ı sahaya sürmek zorunda kaldı. Genç oyuncunun girişi ile çok daha derli toplu oynadı siyah beyazlı ekip, 65-61 geriye düştükten sonra potasını rakibine kapadı, 18-2 seri bulup arayı açtı. Son dakikaya 82-67 galip giren Beşiktaş, salondan da 82-71 galip ayrılarak, lige zaferle başladı. Trabzonspor'da 7 blok yaparak öne çıkan Obekpa'nın çabasına rağmen, 20 sayı atmayı başaran, takımın en uzunu olmasının yanında 5 asist yapan Sertaç, galibiyetin mimarı olurken, Kenan-Erkan- Sertaç üçlüsünün aynı anda sahada bulunduğu dakikalarda elde edilen skor avantajı, Ufuk Sarıca'nın yerli oyuncularla kazanma alışkanlığını bir adım daha öne taşıdı.
Milliyet

Yanlış Anlamayın! 
Galatasaray'da milli maçlar için verilen arayı en iyi değerlendiren isimlerin başında Sinan Gümüş geldi. Genç futbolcu, hem antrenmanlarda iyi çalıştı hem de önceki gün U21 takımı ile yapılan taktik maçtaki performansıyla beğeni topladı. Geçen sezon sonunda attığı gollerden sonra sevinmeyen, yaz döneminde ise gitmek istediği için taraftarın kara listesine giren genç futbolcu hem gidemeyip, hem de tribünleri karşısına almıştı. Çevresi ve yakınlarıyla sohbet eden 23 yaşındaki futbolcu, yeni bir sayfa açtığını söyledi. Transfer sürecini ve sonrasını anlatan sarı-kırmızılı futbolcu, "Ben ayrılmak istedim. Ama bu, takımımdan kaçmak ve veda etmek için değildi. Bruma gibi gidip kendimi geliştirmek ve öyle dönmek istedim. Galatasaray'a hazır gelmek ve bu şekilde oynamayı düşünmüştüm. Beni yanlış anladılar. Galatasaray benim yuvam. Sürekli oynayabileceğim bir kulübe gitseydim o zaman üzerine koyarak gelirdim. Ama bu olmadı. Artık tek konsantrasyonum Galatasaray... Çok iyi bir takımız ve oynamak için sıranın gelmesini bekleyeceğim" diye konuştu. Bu sezon ligde sadece Kayserispor ve Kasımpaşa maçlarında görev yapan Sinan Gümüş, sadece 26 dakikada süre alabildi. Cim-Bom'un elendiği Östersunds karşılaşmalarında iki maçta da ilk 11'de yer alan genç oyuncu isteneni verememişti.
Milliyet
  
'Hayat Devam Ediyor' 
A Milli Takımı Teknik Direktörü Mircea Lucescu, "Hayat devam ediyor" diyerek devam edeceğinin sinyallerini verdi, "Daha güçlü bir ekip kurmamız için bir senemiz var" ifadesini kullandı. Finlandiya maçı öncesinde basın mensuplarının karşısına geçen Rumen teknik adam, "Bu karşılaşmadan önce bir şey söylemek doğru olmaz. Bu maçı kazanmak için elimizden geleni yapacağız. Son üç maçta 7 puan toplayan ve fizik gücü olan bir ekibe karşı oynayacağız. İzlanda'nın aynısı diyebilirim. Çok disiplinliler ve aynı taktikle oynuyorlar. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız. İzlanda maçını kazanamadık, gerçekten çok yazık oldu. Basit bir şekilde kaybettik. Daha dikkatli olmamız gerekiyordu. İlk golü yedikten sonra oyuncularım kendine olan güvenini kaybetti. Cenk'in de dediği gibi ilk 30 dakikada iyiydik ama sonra olmadı. Oyuncularım gerçekten çok üzüldüler" dedi. "Hayat devam ediyor" diyerek sözlerine devam eden Lucescu, "Daha güçlü bir ekip kurmak için önümüzde bir senemiz var. Daha güçlü bir ekiple gelecek turnuvalara hazırlanacağız. Oynamayan ya da az oynayan isimlerden takım kurmak çok kolay değil. Benim amacım ve hedefim, milli takımda oynayabilecek oyuncuları, kulüplerinde de oynayabilecek duruma getirmek. Umut ediyorum ki yurtdışında oynayan isimlerde kendi kulüplerinde oynamaya hak kazanırlar ve güçlerini ortaya koyarlar. Bunların milli takıma dönüşü güzel olacaktır" yorumunu yaptı. Milli takımda olmanın futbolcular açısından gurur kaynağı olması gerektiğine işaret eden Lucescu, "Çok uzun konuşulması gereken şeyler. Ama önce bu maçı konuşmalıyız. Milli takım oyuncuları, kendi takımlarında çok önemli yerlerde olmalılar. Yabancıların üstlerine çıkmalılar. Bana üç tane oyuncu alabileceğim bir kulüp söyleyin. Çok zor. Orkestrayı bile şef olmadan yönetemezsiniz. Hırvatistan maçının aynısı olmadığı için üzgünüm. Ama bütün problemleri aşacağız" diye konuştu.
Milliyet

Rakamlar Korkunç 
Makedon rakibi Vardar'a her iki maçta da mağlup olarak UEFA Avrupa Ligi'ne play-off turunda veda ettikten sonra Süper Lig'in ilk 7 haftasında tam 10 puan kaybeden Fenerbahçe'nin hücum istatistikleri yaşanan başarısızlığı tüm detaylarıyla gözler önüne seriyor. Giuliano, Mehmet Ekici ve Valbuena transferleri ile yaratıcı oyuncu sıkıntısını büyük ölçüde aşan sarı-lacivertliler ileri uçta da Janssen'den istediği verimi almasına rağmen rakip ceza sahasında etkisiz kaldı. Matchstudy'nin verilerine göre Fenerbahçe; topla oynama, topa sahip olma, pas ve pasla oynama oranlarında lider Galatasaray'dan sonra ligde ikinci sırada yer alıyor. Sarı-lacivertliler bu kategorilerde ligin en iyi ikinci takımı olmasına karşın şut, isabetli şut ve ceza alanında gönderilen top ve bu bölgede topla buluşma ise oldukça gerilerde kaldı. Sarı-lacivertli takım ceza alanına topta; Galatasaray, Osmanlıspor, Beşiktaş, Akhisar, Karabükspor ve Göztepe'nin ardından 38.4 değer ile 7. sırada bulunuyor. Ceza alanında topla buluşma kategorisinde tablo daha da kötü. Sarı-lacivertliler bu alanlarda Alanyaspor ve Yeni Malatyaspor'un gerisinde kaldı. Fenerbahçe sözkonusu iki kategoride 15.9 değer ile 9. sırada yer bulabildi. Sarı-lacivertlililer maç başına 12 ortalama şut sayısı ile ligde 8. sırada yer alırken, isabetli şut sayısında 4.3 ortalama ile 14. basamakta kaldı ve bu alanda ligin en etkisiz takımlardan biri oldu. Şut dışında Galatasaray bu kategorilerin tamamında ilk sırada yer alırken, bu alanda ise Beşiktaş liderliği elinde tutuyor. Sarıkırmızılılar şut kategorisinde ikinci sırada yer alıyor.
Milliyet 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme