11 Ekim 2017 Çarşamba

11.10.2017 Genel Gündem

11.10.2017

GÜNDEM
Afrin Dört Bir Yandan Sarılıyor 
Astana mutabakatı sonrası garantör ülke olarak çatışmasızlık bölgesinde konuşlanmaya hazırlanan Türkiye, bir yandan sınır güvenliğini sağlamak için önlemlerini artırıyor. İdlib'in büyük bölümünü kontrol altında tutan Heyeti Tahrir el-Şam (HTŞ) ile yapılan müzakerelerde anlaşıldığı iddia edildi. İddiaya göre HTŞ bir çatışma yaşanmadan PYD/YPG'nin kontrolü altındaki Afrin'e sınır olan bölgeleri TSK'nın denetimine bırakacak. Anlaşma uyarınca HTŞ, Daret İzza kasabasının doğusuna çekilecek. Sınır bölgesinde keşif yapan üst düzey Türk askeri ve istihbarat ekibi ise bölgedeki riski en düşük ve en hakim noktaları belirlemeye çalışıyor. Havadan İHA'lar tarafından da takip edilen keşif heyetinin çalışmalarıyla en doğru noktaların saptanacağı kaydediliyor. TSK'nın sınır boyunca en az 3 tane kontrol noktası oluşturulması bekleniyor. Savunma kaynakları ilk etapta Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısındaki Atme, bölgenin önemli yerleşim birimi Daret İzza Kasabası ve bölgenin en yüksek noktası olan Şeyh Bereket Dağı'na kontrol noktaları kurulmasının beklendiğini ifade ediyor. Uzmanlar keşif timinin incelediği Şeyh Bereket Dağı'nın hem Halep hem de Afrin'i tepeden gören bir konuma sahip olduğunu ve bölgedeki en stratejik nokta olarak öne çıktığını belirtiyor. Bu noktalarda kurulacak karakollarda ise TSK personeli ile ÖSO birliklerine mensup savaşçılar bulunacak. Askeri unsurların bölgeye yerleşiminin tamamlanmasının ardından YPG'nin kontrol ettiği Afrin, dört bir yandan sarılmış olacak. Fırat Kalkanı Harekatı ile Kuzey Suriye'de bulunan YPG denetimindeki bölgeyle bağlantısı kopan Afrin, böylelikle batısı ve kuzeyinde Türkiye, doğusunda Fırat Kalkanı Bölgesi ve güneyinde ise TSK'nın kontrol noktaları tarafından çevrelenecek. Çevrelenen Afrin'in TSK kontrolü dışında Esad Rejimi ve Şii grupların denetimindeki bölgeyle yaklaşık 4 kilometrelik bir sınırı kalmış olacak. Böylelikle Rakka'dan sonra İdlib'e inme planı bulunan YPG'nin de önü kesilecek.
Vatan


Uyuyordum 
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında aralarında Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin haklarında 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 135'i tutuklu 143 sanığın yargılandığı davaya dün devam edildi. Silivri'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada tutuklu erlerden Ahmet Turan Çiftçi, "Aracın içinde uzanıp uyayakaldım, gürültüyle uyandım. 'Teslim oluyoruz' diye bağırdılar, silahlarımızı bırakıp teslim olmaya giderken halk bizi darbetti" dedi. Mahkeme Başkanı Taner Akıncı, sanığın aracın içinde uyuduğunu söylemesine "Sen ciddi ciddi uyuduğunu mu söylüyorsun? O gece kimse uyumadı. Buradaki kahramanlar uyumadı, bazı kişiler kahve içerek televizyon izledi ama onlar da uyumuyorlardı. Sen uyudun öyle mi?" sözleriyle tepki gösterdi. Sanık Çiftçi de çok yorulduğu için uyuduğunu öne sürdü. Müştekilerden Safiye Bayat da söz alarak, köprüde askerlerle konuştuğunda Ahmet Taştan'ın yanağına silah dayadığını anlatarak, sanık Çiftçi'ye "Bunları görmedin mi?" diye sordu. Çiftçi, "Tam olarak hatırlamıyorum ama 'Evime gitmem lazım, karşıya gideceğim' dediğini hatırlıyorum sadece" diye konuştu. Müşteki Bayat da "Arkadan sesler yükseldi, biri 'Öldürelim mi komutanım', biri 'İçeri alalım mı konutanım' dedi. Bunları duydun mu" diye sordu. Sanık da bunları duymadığını iddia etti.
Vatan

DÜNYA 
Bağımsızlık 'Askıda' Kaldı! 
İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi'nde 1 Ekim'de yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumunun ardından ilk kez toplanan Katalan Parlamentosu bağımsızlıkla ilgili kararını açıkladı. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, bir saat gecikmeli çıktığı kürsüde, Katalonya'nın bağımsızlık hakkını kazandığını, ancak diyaloğa şans vermek için bu kararı askıya aldıklarını açıkladı. Katalan lider, sorunların Madrid hükümetiyle konuşularak çözülebileceğini ifade ederken topu İspanyollara attı. Puigdemont'un, tüm baskı ve engellemelere karşın Katalonya'nın bağımsızlık hakkını kazandığını söylemesi, uzun süre alkışlandı. Meclis dışında ve meydanlarda bekleyen binlerce Katalan ise büyük sevinç yaşadı. Oturum öncesinde bağımsızlık ilanı olasılığına karşı olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. İspanya'da merkezi hükümetten, muhalefet partileri ve sivil toplum örgütlerine kadar bağımsızlık karşıtı tüm kurumlar, Puigdemont'tan tek taraflı bağımsızlık ilan etmemesini istedi. Fransa ve Almanya, birleşik İspanya'dan yana olduklarını açıklayıp, bağımsız Katalonya'yı tanımayacaklarını bildirdi. Barcelona Belediye Başkanı Ada Calou da, bağımsızlık ilan edilmemesi yönünde görüş bildirdi. Referandumun ardından büyük şirketlerin merkezlerini bölgeden taşımaya başlaması ise, Katalan liderlerin üzerindeki ekonomik baskıyı artırmıştı.
Milliyet

İran: Tüm Seçenekler Masada 
ABD Başkanı Başkanı Donald Trump'ın, İran Devrim Muhafızları'nı (IRGC) "terör örgütleri" listesine alma ihtimaline karşı Tahran'ın tepkileri sürüyor. İran Hükümet Sözcüsü Muhammed Bakır Nevbaht'dan konuyla ilgili açıklama geldi. Sözcü "ABD bu adımı atarsa, teröristlerin tarafına katılmış olur" dedi. Nevbaht, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada "Dünya, teröristlerle, özellikle de DAEŞ'le savaşı nedeniyle IRGC'ye minnettar olmalı. O yüzden Devrim Muhafızları'na karşı tutum takınarak ve terör örgütleri listesine alarak ABD'liler teröristlerin tarafına katılmış olacak" diye konuştu. Bir başka açıklama da, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti'den geldi. Velayeti, "Amerikalılar DAEŞ'i destekliyor. O nedenle Devrim Muhafızları'na kızgınlar" dedi. ABD'ye mütakabiliyet ilkesi çerçevesinde yanıt verme uyarısı da yapan Velayeti, "Ne yaparlarsa yapsınlar mütekabil önlemler alacağız. Tüm seçenekler masada" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Pirinç Yedi Oy İstedi 
Genel seçimler öncesinde kampanya sürecine giren Japonya'da Başbakan Şinzo Abe, 2011'de deprem ve tsunami felaketiyle sarsılan Fukuşima eyaletinde seçmenlerle bir araya geldi. Kuzey Kore'nin artan nükleer tehdidiyle uğraşan Japonya'ya 'istikrar' vaadinde bulunan Abe, "Geleceğimizi bir slogan belirlemeyecek, politikalar belirleyecek. Bu seçimi kaybetme lüksümüz yok" diye konuştu. Yerel adayları tanıttıktan sonra kendisine takdim edilen pirinç topunu yiyen Abe'nin seçimlerdeki en büyük rakibi, partisi Liberal Demokratlar'dan ayrılarak kendi partisini kuran eski Tokyo Valisi Yuriko Koike. Siyasi analistler, Abe'nin ülkeyi seçimlere götürerek Koike ve diğer rakiplerini hazırlıksız yakalamayı planladığı yorumunda bulunuyor. Son anketler Liberal Demokrat Parti'nin seçimlerden zaferle çıkacağını gösteriyor.
Vatan

Iq Testlerini Karşılaştıralım 
ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın kendisine 'moron' dediği iddialarıyla ilgili, "Eğer dediyse, IQ testlerini karşılaştırmamız gerekecek. Ve size kimin kazanacağını söyleyebilirim" dedi. Trump, Forbes dergisine yaptığı açıklamada, Tillerson'ın kendisi için 'moron' dediğine dair iddiaların 'yalan haber' olduğunu söyledi. Fakat Trump yine de bu iddiaların doğru olma ihtimalini de göz önünde bulundurarak, "Eğer bunu yaptıysa, sanırım IQ testlerini karşılaştırmamız gerekecek. Ve size kimin kazanacağını söyleyebilirim" diye konuştu. Geçen hafta Tillerson, NBC News'te çıkan ve temmuz ayında düzenlenen Pentagon toplantısının ardından Trump için 'moron' dediğini iddia eden haberleri yalanlamıştı. Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Tillerson, Trump'ın 'akıllı' olduğunu söylemişti. Trump'ın konuyla ilgili açıklaması ise Tillerson ile Beyaz Saray'daki öğle yemeğinden önce geldi.
Vatan

Nato Genel Sekreteri S-400'leri Savundu 
NATO'nun Karadeniz Gücü'nün kurulmasıyla ilgili Romanya'daki toplantılardan Belçika'ya dönerken uçakta Reuters'a verdiği röportajda Stoltenberg, "Türkiye'den S-400'lerin NATO hava sistemine entegre edilmesi için bir talep gelmedi. Eylül ayında bir araya geldiğimizde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. Farklı ülkelerin bu tür (silah) yetenekleri satın alma isteğinin ulusal bir karar olduğunu söyledim" diye konuştu. Stoltenberg hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem de diğer Türk yetkililerin Türkiye'nin NATO'nun güçlü bir üyesi olmaya devam edeceğini söylediklerini kaydetti. Ankara'nın S-400 alma kararıyla ilgili diğer NATO müttefiklerini bilgilendirmeye de hazır olduğunu belirten Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın S-400'lerin yanı sıra Fransa ve İtalya ile de hava savunma sistemi için görüşüldüğünü söylediğini belirtti. NATO Genel Sekreteri bu konuda ayrıntı vermezken, Reuters, İtalya'nın NATO gücü çerçevesinde olası roket saldırılarına karşı SAMP-T füze savunma sistemlerini konuşlandırmış olduğunu hatırlattı. SAMP-T sistemlerini MBDA ile Thales şirketlerinin İtalyan-Fransız konsorsiyumu olan Eurosam üretiyor. Rusya, Avrupa ve ABD'den farklı bir füze teknolojisi kullanıyor ve teknik özelliklerini paylaşmak istemiyor. Stoltenberg, müttefiklerini birlikte çalışabilir sistemler almaya teşvik ettiklerini de söyledi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,7084-3,7122
Euro: Euro 4,3783-4,3808
Sterlin: 4,8923-4,9002
Gram Altın: 152,5786-153,7676

Dolar İndi, Borsa Çıktı 
ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya almasıyla önceki gün finansal piyasalarda görülen sert fiyatlamalar dün yerini daha sakin bir seyre bıraktı. Reuters'a konuşan analistler TL'de önceki gün görülen sert satışların ardından dün toparlanma olduğunu ayrıca gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde olumlu bir havanın hakim olduğunu belirtiyor. Dolarda görülen küresel değer kaybının da etkisiyle TL'nin dün dolar karşısındaki değer kazancı yüzde 1'e ulaşırken, piyasalar ABD ile ilişkiler konusunda yaşanacak gelişmeleri yakından izliyor. Önceki gün 3.7345, dün sabah 3.6824 seviyesinde olan dolar/TL daha sonra 3.6699 civarında seyretti. Borsa İstanbul'da ise BIST 100 endeksi, 2.095 puan artışla 103.394 puandan kapandı. BIST 100 endeksi dün güne yüzde 1.18 artarak 102.494 puandan başladı. Gün içinde en düşük 102.197 puanı, en yüksek 103.575 puanı gören endeks, günü yüzde 2.07 artışla 103.394 puandan tamamladı. Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin büyüme beklentisini 2017 için yüzde 2.5'ten yüzde 5.1'e, 2018 için yüzde 3.3'ten yüzde 3.5'e yükseltti. IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Ekim 2017 sayısını yayımladı. IMF - Dünya Bankası Yıllık Toplantıları öncesi açıklanan raporda, Türkiye ekonomisinin güçlü iç ve dış talep sayesinde beklenenden hızlı toparlandığına işaret edildi.
Milliyet

Irak'tan İkinci Hatla Kuzey'e Petrol By-Pass'ı 
Türkiye'nin Irak merkezi hükümetiyle yaptığı, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ni devreden çıkaran petrol mutabakatı ete kemiğe bürünüyor. Irak Petrol Bakanlığı'nın açıklamasına göre Kerkük - Ceyhan'daki paralel petrol boru hattı onarılarak, Irak petrolü doğrudan Türkiye'ye gönderilecek. Hattın yenilenmesiyle, bir dönem sadece Kürt yönetiminin petrol ihracatında kullanılan hat, merkezi hükümet tarafından aktif kullanılırken, 350 milyon varillik atıl bir ham petrol kapasitesi de pazara ulaşacak. Irak Petrol Bakanı Cebbar el Luaybi, Kerkük - Ceyhan petrol boru hattının, Kuzey Irak yönetimini baypas edecek şekilde onarılacağını belirterek petrol ihracatının yeniden başlatılması için talimat verdi. Irak Petrol Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Petrol Bakanı, Kerkük petrol boru hattının Salahaddin ve Musul kentlerinden geçerek Türkiye'nin Ceyhan limanına yapılan petrol ihracatının yeniden başlatılması için söz konusu hattın yeniden tamir edilmesi talimatı verdi" denildi. Bakanlığın açıklamasında, paralel boru hattından sevkedilen günlük petrol miktarının günde 400 bin varile çıkmasının hedeflediği bildirildi. Irak petrolleri, Kürt bölgesinden çıkan da dahil, Kerkük - Ceyhan hattından geliyor. Kerkük - Ceyhan hattı üzerinden Irak'tan Türkiye'ye gelen iki paralel boru hattı bulunuyor. Boru hattı üzerinden son bir yıl içinde Irak'tan Türkiye'ye taşınan ham petrol miktarı 208 milyon varil. Bunun yüzde 65'i Türkiye'den dünya pazarlarına gönderiliyor. Boru hatlarının toplam kapasitesi ise 553 milyon varil. Ancak bir süredir boru hattı tam kapasitiyle kullanılamıyordu. 345 milyon varillik bir petrol potansiyeli, paralel 2. hattın tam çalışmaması nedeniyle atıl durumda bulunuyordu. Bir dönem tamamıyla Kürt yönetiminin petrol ihracatında kullanılan hat, 2016'da Erbil-Bağdat anlaşmasıyla ortak Irak devletinin denetimine geçmiş durumda.
Milliyet

Yaz Saatinde Değişim Olmayacak 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati uygulamasının etkilerinin yakından izlendiğini, bu aşamada saat uygulamasının yeniden değiştirilmesine yönelik alınmış herhangi bir karar veya bu yönde yapılan herhangi bir hazırlık bulunmadığını belirtti. Albayrak, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, yaz saati uygulamasına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. Yaz saati uygulamasının etkilerinin bilimsel olarak incelenmesi ve raporlanması amacıyla Bakanlık koordinatörlüğünde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından bilimsel bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade eden Albayrak, araştırma sonuçlarının yaz saati uygulamasının enerji tüketimine etkisi ile psikolojiksosyolojik etkilerinin incelenmesi olarak iki kısımda ele alındığını kaydetti. 30 Ekim'den itibaren kış saati uygulamasına geçilmeyerek yaz saati uygulaması etkilerinin görüldüğü dönemin başladığını anımsatan Albayrak, "8.00-17.00, 8.30- 17.30, 9.00-18.00 mesai saatleri için ayrı ayrı 81 il için çalışma yapılmış, yaz saati uygulamasının toplam aydınlık süresini artırdığı tespit edilmiştir. Uygulamanın etkileri yakından izlenmekle birlikte bu aşamada saat uygulamasının yeniden değiştirilmesine yönelik alınmış herhangi bir karar veya bu yönde yapılan herhangi bir hazırlık bulunmamaktadır. Uygulama aynen devam edecek" şeklinde konuştu.
Vatan

Mehmet Şimşek Imf Zirvesi İçin Washıngton'da 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 11-15 Ekim'de ABD'de düzenlenecek Uluslararası Para Fonu/Dünya Bankası Yıllık Toplantıları'nda, Türkiye'yi temsil etmek üzere Washington'a gitti. Şimşek ve beraberindeki heyet, söz konusu toplantılar kapsamında, 12-13 Ekim'de gerçekleştirilecek G20 Maliye Bakanları Toplantısı'na da iştirak edecek. ABD temasları süresince uluslararası kuruluşların başkanları, bakanlar ve merkez bankası başkanları ile ikili görüşmeler yapacak olan Şimşek, sivil toplum ve düşünce kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelecek. Şimşek, ABD temasları süresince ayrıca bir dizi yatırımcı toplantılarına da katılacak.
Vatan

'Bir Gece Ansızın'uyarısı 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, son zamanlarda bazı akaryakıt istasyonlarının, akaryakıtta fiyat artışlarını gece 12'den sonra uygulamaları gerekirken, bunu önce uyguladıkları yönünde şikayetler aldıklarını söyleyerek, "Birkaç bayiinin bu şekildeki kötü uygulamasından bütün sektörün etkilenmesine asla müsaade etmeyiz. Dağıtım şirketlerinden vakit kaybetmeden kendilerine çeki düzen vermelerini, bayilerin uyarılarak bu tür uygulamalara derhal son verilmesini bekliyoruz. Aksi takdirde bir gece ansızın karar alabiliriz" uyarısında bulundu. Antalya'da dün başlayan 8. Türkiye Enerji Zirvesi'nde konuşan Yılmaz, akaryakıt fiyatlarının belirlenmesine yönelik mevzuatın çok net ve açık olduğunu belirterek, "Ne yazık ki kamuoyunda hâlâ fiyatların EPDK tarafından belirlendiği gibi bir algı var ve bu çok yanlış bir algı. Akaryakıt fiyatları; ilgili şirketlerin, kanunun çizdiği çerçevede tarife metodolojilerine göre belirleniyor. Yani serbest piyasada belirleniyor. Ancak son zamanlarda dağıtıcı ve bayi marjlarının, belirlediğimiz kriterlere uygun olmayan bir takım sinyaller alıyoruz" dedi. Yılmaz, akaryakıt fiyatlarına zam geleceği zaman, bazı istasyonların bu zammı gece saat 12'den önce uygulayarak, tüketiciyi mağdur ettiğine dair şikayetler aldıklarını dile getirerek, "Kesin bir dille belirtmek isterim ki rekabeti olumsuz etkileyecek fiyat hareketlerinden mutlaka kaçınılmalıdır. Dağıtım şirketlerinden vakit kaybetmeden kendilerine çeki düzen vermelerini, bayilerin uyarılarak, bu tür uygulamalara derhal son verilmesini bekliyoruz. Bu sektörü iyi bir noktaya getirdik. Birkaç bayiinin bu şekildeki kötü uygulamasından bütün sektörün etkilenmesine müsaade etmeyiz. Bir takım satış zinciri noktasında sıkıntılar var, onların da düzenlenmesi gerektiğini, kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde bir gece ansızın karar alabiliriz. Bir-iki tane bireysel eylemin olması ve sektörü töhmet altına bırakmasına müsaade etmeyiz" dedi.
Hürriyet

İşsizlik Maaşına Düzenleme 
İşsizlik ödeneği değişecek, taşeron işçinin maaşını Maliye Bakanlığı belirleyecek. Meclis'te görüşmeleri süren torba yasa ile sosyal güvenlik alanında da birçok değişiklik olacak. Bunların en başında da asgari ücretle çalışanları yakından ilgilendiren düzenleme geliyor. Malum, senin son üç ayında gelir vergisinden dolayı başta asgari ücretli olmak üzere tüm çalışanların maaşlarında bir düşüş oluyor. Asgari ücretli çalışan açısından bakacak olursak; bu düşüş nedeniyle aylık 1404 lira maaş alan çalışanların eline, ekim ayında 1374 lira, kasım-aralık aylarında da 1328 lira geçecekti. Torba yasa ile ekim-kasım-aralık aylarında ücretleri 1404 liranın altına düşecek olan tüm çalışanların net ücretleri, 1404 liraya tamamlanacak şekilde ilave geçim indirimi sağlanacak. Böylece, asgari ücretli çalışan, senenin son üç ayında da 1404 lira almaya devam edecek. Bu da şu anlama geliyor ki, devlet, sene sonuna kadar asgari ücretliye 76 lira destek sağlayacak. Torba yasa ile getirilen bir başka önemli düzenleme de işsizlik maaşı ile ilgili. Mevcut durumda işsizlik ödeneği her ayın sonunda yapılıyor. Torba yasa ile bu durum değişecek ve işe giriş, emeklilik gibi durumların tespit edilerek, fazladan yapılan ödemelerin önüne geçmek için işsiz maaşları her ayın beşinde ödenecek. Halen işsizlik ödeneği alanlar da torba yasanın çıkması sonrası maaşlarını ayın 5'inde alacak. Torba yasada, taşeron işçileri de yakından ilgilendiren düzenleme bulunuyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşları artık Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. Peki, bugüne kadar nasıl belirleniyordu? Her kamu kurumu kendi sözleşme yapıyor ve sözleşmede de çalışacak olan taşeron işçilerin ücretlerini kendi belirliyordu. Torba yasa Meclis'ten geçtikten sonra ise artık kamuda çalışacak tüm taşeron işçilerin sözleşmedeki ücretlerine ilişkin tavanı Maliye belirleyecek.
Hürriyet

POLİTİKA
 Karşılığını Misliyle Veririz 
Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin vizelerin askıya alınması kararını sert sözlerle eleştirirken "Bize yapılanın misliyle karşılığını veririz" ifadesini kullandı. Türkiye'nin FETÖ soruşturması kapsamında Amerikan misyonlarında çalışan bazı kişiler hakkında hukuki süreç başlatmasına gösterilen tepkiye yanıt veren Yıldırım, "Suç işleyen ya da isnadı yapılanın ABD misyonu olması ona ayrıcalık mı getirecek? Beyefendilerden izin mi alacağız, icazetini mi alacağız? Siz resmi banka genel müdür yardımcısını görevli gittiğinde ülkenizde yaka paça hapse atarken bizden izin mi aldınız? 15 Temmuz darbe girişiminin başını neden hala orada besliyorsunuz, bu dostluğa müttefikliğe sığar mı?" dedi. Yıldırım, dün Ak Parti grup toplantısındaki konuşmasına Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımı'nı tebrik ederek ve 10 Ekim Ankara Gar katliamı kurbanlarını anarak başladı. Yıldırım, konuşmasında özetle şu mesajları verdi: Hafta sonu maalesef ABD, müttefiklik ilişkimizle bağdaşmayan karar aldı. Ülkemize vize vermeyi askıya aldığını duyurdu. Misyonlarının büyükelçiliklerinin personelinin ve çevre güvenliğinin yetersizliği ile açıklamaya çalıştı. Türkiye'de ABD misyonları ve personelinin güvenliğine yönelik taahhütlerimizin sorgulanmasından dolayı esef duyuyoruz. Ülkemizdeki ABD misyonları dahil elçiliklerin personeline sağlanmakta olan geniş güvenlik tedbirleri en kuvvetli şekilde devam ediyor... Hal böyle iken vizeleri askıya alınmasının sebebinin güvenlik olarak gösterilmesi yaman çelişkidir. Türkiye kabile devleti değildir, bize yapılanın misliyle karşılığını veririz. Saatler sonra aynı ifadelerle gereğini yaptık, karşılığını verdik. Ülkeler arasında devamlı düşmanlık da dostluk da olmaz. İlişkileri belirleyen karşılıklı menfaatleridir. Bazı meseleleri ileri sürüp vatandaşları cezalandırmaya çalışmak ise yakışıksız bir davranıştır. Amerika gibi büyük bir ülkeye yakışmayacak bir davranıştır. ABD'yi daha sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Sorun çözülmelidir. Türkiye olarak bütün ülkelerle irtibat kanallarımız açıktır. Konsolosluklara gelen insanların sayısını asgariye düşürmek için yaptıklarını söylüyorlar. Bu hiç inandırıcı bir gerekçe değil. Kafalarının arkasındaki nedenin ne olduğunu ifşa etmekte gecikmediler. Neymiş FETÖ soruşturması kapsamında Amerikan misyonlarında çalışan bazı kişiler hakkında hukuki süreç başlatmışız. Eee ne olmuş? Türkiye, bir hukuk devleti. Suç işleyen ya da isnadı yapılan ABD misyonu olması ona ayrıcalık mı getirecek? Beyefendilerden izin mi alacağız, icazetini mi alacağız? Resmi banka genel müdür yardımcısını görevli gittiğinde ülkenizde yaka paça hapse atarken bize mi sordunuz, bizden izin mi aldınız? 15 Temmuz darbe girişimi başını neden hâlâ orada besliyorsunuz, bu dostluğa, müttefikliğe sığar mı? Özet olarak, ABD yönetimi, bir kez daha başını öne eğip, 15 Temmuz ve sonrası yaşanan olayları ele almalıdır. Türkiye'de halkın yüzde 80'ininden fazlası neden sempati duymuyor bunun cevabını bulmak zorundadır. Darbe girişiminin arkasındaki güçleri muhafaza etmekten artık vazgeçin. Müttefiklik devam edecekse Suriye'de PKK'nın kuzenleri yeğenleri PYD-YPG'ye kol kanat germekten bir an önce vazgeçin. Düşmanlarımızla iş tutmak müttefikliğe yakışmaz. Bu kararla kendi ülkenin vatandaşlarına da bizim vatandaşlara da fatura kesiyorsun. Ciddiyete de devlet idaresine de yakışmaz. Duygusal kararlar ile ülke yönetilmez. Kızgınlıkla ülke ilişkilerini geren, tamiri imkansız hasarlar doğuran bu tip kararlar alınmaz.
Milliyet

Ajanları Kim Soktu Oraya? 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınması ile başlayan krizle ilgili olarak ABD yönetimini hem eleştirdi, hem çağrı yaptı. Bu sorunu Türkiye'nin başlatmadığını, sorunun failinin ABD olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Ankara'daki büyükelçinin bu kararı kendi kafasından aldıysa, o zaman Amerikan üst yönetiminin bu büyükelçiyi orada bir dakika tutmaması gerekir. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz orada onu bir saat tutmayız. Bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğu'na nasıl sızdı? Eğer bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğu'na sızmadıysa, o zaman bunları buraya kim soktu? Bunların üzerinde durulması lazım. Hiçbir devlet kendisini içeriden tehdit edecek bu tür ajanlara müsaade etmez" dedi. Erdoğan, üç günlük yurt dışı turunun ikinci durağı Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a önceki gece yarısı yerel saatle 23.50'de geldi. Erdoğan'ı Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Başbakan Ana Brnaviç ve Sırp Bakanlar Kurulu üyeleri karşıladı. Cumhurbaşkanı Vucic dün de Erdoğan'ı Sırbistan Sarayı'nda resmi törenle karşıladı.
Milliyet 

Vize Tepkisi: Hükümete Değil, 80 Milyona Ceza 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında ABD ile yaşanan vize krizi ve İdlib operasyonunu değerlendirdi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Dış politikada yanlışlar yaparsanız bunun sonuçları ağırdır. Uzun sürede de telafi edilmez. Dış politikadaki atışmaları basın üzerinden yapmak arka kapı diplomasisini tamamen kapatman hiç bir devlete, kimseye yarar getirmez. Amerika'da Sarraf davası var. Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı, Rıza Sarraf, Zafer Çağlayan tutuklu. Şimdi rehin alma politikasıyla sorun çözülmeye çalışılıyor. Rehin alma politikasıyla sorun çözülmez derinleşir." Erdoğan, dış politikadan o kadar habersiz ki okuduğum zaman kulaklarıma inanamadım. Bir büyükelçi böyle bir karar alabilir mi? Dünyadan haberi yok. Amerika'yı kızdırmayalım da bari bütün yükü büyükelçinin sırtına atalım. Böyle bir anlayış ile dış politika sürdürülebilir mi? Siz alınan bir karar var ve karar çok ağır. Türkiye açısından çok ağır. İlk kez böyle bir şey ile karşılaşıyoruz. Üzüntü verici topu sadece büyükelçinin omuzlarına yıkıyorsunuz. Amerika'nın yaptığı uygulama yanlıştır. Asla desteklemiyoruz. Binlerce öğrenci gidecek okumaya hastalar var tedavi olmak için gidecekler. İş adamlarımız var Amerika'ya gidecek. Bütün bunların önü kesiliyor. Cezalandırılan hükümet değil 80 milyon oluyor." "Sağduyunun egemen olmasını, akılcı politikalar üretilmesi gerektiğini yine ifade edeyim. Her iki ülkenin de sağduyulu davranması lazım. Stratejik ortaklar arasında bu kadar ağır yaptırımlara yol açacak uygulamalar olmamalı. Umarız kısa süre içerisinde bu kriz aşılmış olur."
Vatan

SPOR 
Bennett Rüzgarı 
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour of Turkey) 176.7 kilometrelik Alanya-Kemer etabı ile başladı. Etabı Bora Hansgrohe takımından Sam Bennett 3 saat 57 dakika 26 saniye ile kazandı. Alanya Limanı'nda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun verdiği start ile 104 bisikletçi yola çıktı. Güneşli ve genelde düz parkur sayılabilecek etapta güneşin iyice tepeye çıktığı sıralarda Jimmy Duquennoy yarışı terk etti. Böylece start alan bisikletçi sayısı 103'e düştü. 92. kilometrede gerçekleşen Salcano Sprint primini Bardıanı CSF takımından Albanese Vincenzo aldı. 100. kilometre geçilirken Vestel Türkiye Güzellikleri Prim kapısı geride kaldı. Birinciliği Türkiye Milli Takım'ından Onur Balkan kazandı.
Milliyet

Çoğu Bitti Azı Kaldı 
Galatasaray Lisesi'nin 150. kuruluş yılı etkinlikleri başladı. 1 Eylül 1868'de Mekteb-i Sultani adıyla kurulan Galatasaray Lisesi'nin, 1 Eylül 2018'de kutlanacak 150. yıl dönümü öncesi bir dizi etkinlik yapılması kararı alınırken ilk organizasyon dün gerçekleştirildi. Kulüp Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Lisesi'nin 150 yıldır ülkeye önemli devlet adamları, sanatçılar ve sporcular yetiştirmiş bir kurum olduğunu ifade ederek, "1905 yılında Sayın Ali Sami Yen bu okul içindeki bir edebiyat sınıfında Galatasaray Spor Kulübü'nü kurdu. Buradan çıkan kulüp, bir dünya markası oldu. Türkiye'ye birçok sporcu yetiştirdi. Herkesin iftihar ettiği bir kulüp olarak en üst basamaklarda devam ediyor" diye konuştu. Galatasaray Lisesi mezunu olan Dursun Özbek okuldaki lakabının "Tostos" olduğunu belirterek, "Henüz okulun ilk günü bir arkadaşımın taktığı bir lakaptı ve hiç gerçek ismim telaffuz edilmedi. Ortaokul son sınıfa kadar da bu lakaba çok sinirlenirdim. Sonrasında alıştım" dedi. Galatasaraylı olan herkesten kulübe olan ilgilerini eksiltmemelerini isteyen Başkan Özbek, mali sorunları büyük ölçüde çözdüklerini söyledi. Özbek, "Biz her spor kulübü gibi belli zorluklardan geçerek, büyüyerek dünya markası haline geldik. Bugün itibarıyla mali sorunlarımızın üstesinden büyük ölçüde geldik. Az bir bölümü kaldı. Mayıs sonuna kadar bunu da halletmiş olacağız. Zaten sportif anlamda örnek bir kulübüz. Galatasaray enlerin ve ilklerin takımıdır" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Bir Başka Milli Heyecan 
UEFA yeni bir lig daha başlatıyor. Milli takım mücadelelerinin, kulüp futbolunun ağırlığı altında silikleşmeye başladığı bir dönemde, uluslararası arenayı yeniden rekabete açmayı hedefleyen Avrupa futbolunun patronu, Nations League (Uluslar Ligi) olarak adlandırdığı bir organizasyonu devreye sokacak. Yeni arenada, milli takımların birbirleriyle yaptıkları hazırlık maçlarının yerini bu ligdeki rekabete bırakması, her ülkenin takımlarına kendilerine denk diğer takımlarla oynama fırsatı verilmesi hedefleniyor. Buna göre 55 Avrupa ülkesi, UEFA'nın milli takımlar puanına göre dört lige dağıtılacak. En yüksek puanlı ülkeler A ligine, en düşük olanlar ise D ligine yerleştirilecek. A ve B liglerinde yer alan 12'şer takım, üçer takımdan oluşan dörder grupta mücadele edecek. 15 takımlı C liginde üçlü bir tek grubun yanı sıra dört takımlı üç grup daha olacak. D liginde yer alan 16 takım ise dörderli dört grupta konuşlanacak. Tıpkı kulüp takımlarının mücadele ettiği liglerde olduğu gibi, Uluslar Ligi'nde de küme düşme ve üst lige yükselme olacak. Yine yeni ligde alınacak puanlarla oluşacak dereceler, ülkelerin dev turnuvaların Avrupa elemeleri için seribaşı olup olmama durumlarını belirleyecek. 2018 Eylül'ünde başlayacak heyecanda grup aşaması, kasımda tamamlanacak. 2019 Haziran'ında ise finallerle sona erecek. Yeni turnuvanın en önemli özelliğinden bir tanesi Avrupa Futbol Şampiyonası'na kota vermesi olacak. 13 ülkenin ortak ev sahipliğinde yapılacak EURO 2020'de boy gösterecek 24 takımın, 4 tanesi bu ligden çıkacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme