12 Ekim 2017 Perşembe

12.10.2017 Genel Gündem

12.10.2017

GÜNDEM
Tüpraş'ta Patlama: 4 İşçi Öldü! 
İzmir Aliağa Rafinerisi'nde ürün tankında saat 09.25'te bakım çalışmaları yapılırken basınç nedeniyle şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada, bakım çalışmasına katılan 4 çalışan yaşamını yitirdi, 2 işçi yaralandı. DHA İzmir Muhabiri Taylan Yıldırım'ın aktardığına göre işçiler o anda tankın içinde hem temizlik hem de kaynak yapıyorlardı. Bu sırada da tank içerisindeki kimyasal maddelerin reaksiyon göstermesi sonucu patlama meydana geldi. Yapılan araştırmalarda ilk elde edilen bilgiler bu yönde. Patlama sonrasında ağır yaralanan işçilerden Mehmet Karademir, Mehmet Dere, Yusuf Kepenek ve Kemal Şaşmazer hayatını kaybetti. Biri ağır yaralı iki işçi ise Menemen Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Görgü tanıklarından Cafer Kuzucu, şirket yetkililerinin 5 ve 6'şarlı gruplara ayırdığı işçilerin sabah saatlerinde bakım için tanklara gittiğini söyledi. Kendileri de başka bir tankta çalıştığı sırada patlama sesi duyduklarını anlatan Kuzucu, "Biz de hemen olay yerine doğru gittik. Geldiğimizde şirketin kendi acil müdahale ekibi oradaydı. Arkadaşlarımızı kurtaramadık" dedi. Olayın ardından TÜPRAŞ'ın giriş ve çıkışları kapatıldı. Büyük tankerlerin bölgeye girişine izin verilmedi. Bölgedeki işçiler de daha güvenli bir alana çekildi.
Vatan


'Abd Misyonlarında Saklanan Kimse Yok' 
Türkiye ile ABD arasında yaşanan kriz nedeniyle Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ın sert eleştirilerine hedef alan ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, "Her hükümet yabancı diplomatlarla nasıl ilişki kuracağını kendi belirler. Buna saygı duyuyoruz" dedi. Bass, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle rezidansında bir araya geldi. Görev süresinin sona erdiğini hatırlatırken, "Fazla bile kaldım. Hafta sonu Türkiye'den ayrılıyorum" ifadesini kullanan Bass, konuşması süresince sadece bir kez Türkçe kelime kullandı ve konsolosluk personeli hakkında yürütülen soruşturmalar için "Maalesef" dedi. "İncirlik'teki askerler vize uygulamasından etkilenecekler mi?"sorusuna Bass, "Türk yetkililere sormak gerekir. Yürürlükte olan anlaşmalar var. Askerlerin giriş-çıkışları da bu anlaşmalara bağlı" yanıtını verdi.
Haber Türk

DÜNYA 

'Ettiniz Mi, Etmediniz Mi?' 
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 1 Ekim'deki referandumda 'evet' oyu çıkmasına rağmen bağımsızlık ilanını erteleyen Katalonya'dan 'bağımsızlık ilan edip etmedikleri' yönünde net bir açıklama isteyeceklerini duyurdu. Katalonya Özerk Başkanı Carles Puigdemont'u 'kasıtlı olarak karmaşa' yaratmakla suçlayan Rajoy, önceki akşam televizyonlardan canlı olarak yayınlanan konuşmasında 'kesinlik' sağlamak istediğini söyledi. "Kabine, Katalan hükümetinden bağımsızlık ilan edip etmediğini doğrulamasını talep edecek" diyen Rajoy, bu adımın İspanya'nın Katalonya'ya karşı alabileceği ek önlemler öncesinde gerekli olduğunu vurguladı. Kabinesiyle yaptığı acil toplantının ardından konuşan Rajoy açıklamasında, "Önümüzdeki birkaç gün içinde Katalonya Başkanı'nın yanıtı gelecekteki olayları belirleyecek" ifadelerini kullandı. Madrid yönetimi, anayasanın 155. maddesine uygun olarak Katalonya'nın özerkliğini askıya alıp, bölgenin kontrolünü eline alabilir. Rajoy da gelecek yanıta göre alınacak önlemler kapsamında bu maddenin uygulanabileceğini vurguladı. İspanya Başbakanı, "Hükümetin çağrısı anayasanın 155. maddesini uygulamaya koyma ihtimalinin de olduğu önlemler öncesinde yurttaşlara güvenlik ve kesinlik önermeyi amaçlıyor" dedi.
Vatan

Trump Sınıra Dayanacak 
Pyongyang yönetiminin nükleer silah programı ve füze denemelerini sona erdirmek için her türlü adımı atmaya hazır olduğunu her fırsatta dile getiren ABD Başkanı Donald Trump'ın Asya turu kapsamında Kuzey Kore sınırını ziyaret edebileceği iddia edildi. Yerel basının iddiasına göre Beyaz Saray, Trump'ın Güney Kore ziyaretinde gidebileceği olası yerlerin belirlenmesi için geçen ay başkent Seul'e bir heyet gönderdi. Başkan Trump'ın Seul ziyaretinde komşu Kuzey Kore'ye 'sert bir mesaj' vermeyi planladığı, bu amaçla sınırdaki askerden arındırılmış bölgeye gidebileceği kaydedildi. Beyaz Saray, iddiaya ilişkin açıklama yapmaktan kaçındı. Trump'tan önce selefi Barack Obama ve eski başkanlardan Bill Clinton da Kuzey Kore sınırını ziyaret etmişti. Trump'ın Başkan Yardımcısı Mike Pence de, Nisan ayında Güney Kore'ye gerçekleştirdiği ziyarette askerden arındırılmış bölgeye giderek yetkililerden bilgi almıştı.
Vatan

Hizbullah'ın 2 Komutanını Bulana 12 Milyon Dolar 
ABD, Hizbullah'ın iki komutanının yakalanmasına yardımcı olacak, bilgi paylaşımı yapacaklara ödül vereceğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bu konudaki açıklamasında, "Adalet İçin Ödül Programı" kapsamında, Hizbullah'ın komutanlarından Telal Hamiye'nin yakalanmasına yardımcı olacak kişiye 7 milyon dolar, Fuat Şükür için ise 5 milyon dolar ödül verileceği belirtildi. Sputnik'in haberine göre açıklamada, "Telal Hamiye, Hizbullah'ın tüm dünyadaki organize hücrelerini yöneten Dış Güvenlik Kuruluşu (DGK) başkanıdır. DGK, Lübnan dışındaki terörist saldırıların planlanması, koordinasyonu ve uygulanmasından sorumlu Hizbullah unsurudur. Fuat Şükür de, uzun zamandır Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'a askeri işlerde üst düzeyde danışmanlık yapmaktadır. Şükür, 23 Ekim 1983 tarihinde Beyrut, Lübnan'da düzenlenen ve 241 ABD'li askeri personelin hayatına son veren ABD Deniz Piyadeleri Kışlası bombardımanının planlanması ve yürütülmesinde merkezi bir rol oynadı" denildi
Milliyet

Irak'ta Tansiyon Yüksek Tutuklama Kararı Çıktı 
Irak Federal Mahkemesi, 25 Eylül'deki tek taraflı bağımsızlık referandumunu gerçekleştiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardı. Federal Mahkeme Sözcüsü Abdussettar Bayraktar, yazılı açıklamasında, "IKBY'de referandumun gerçekleştirilmesinde rol alan Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı" ifadesini kullandı. Bayraktar, mahkemenin, referandumda oy kullanan milletvekilleri hakkında görüş belirtme yetkisine ise sahip olmadığını açıkladı. Öte yandan IKBY Güvenlik Konseyi, Iraklı güçlerin Kerkük vilayetine yönelik büyük operasyon hazırlığında olduğuna dair istihbarat alındığını öne sürdü. Güvenlik Konseyi'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Haşdi Şabi ve federal polis dâhil Irak güçlerinin, Kerkük'ün batısından ve güneyinden, Musul'un kuzeyinden saldırıya geçeceğine dair istihbaratlar alıyoruz" ifadesi yer aldı. IKBY'den gelen ayrı bir açıklamada da tartışmalı bölgelerde patlak verebilecek şiddet olaylarından Başbakan ve Irak Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Haydar el-İbadi'nin sorumlu olacağı belirtildi. Bağdat hükümeti ise iddiaları reddetti.
Hürriyet

Ruslardan Ypg'ye 'Federal Sistem' Teması 
PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'den oluşan bir heyetin Rusya'nın başkenti Moskova'ya gittikleri iddia edildi. Şark Al Awsat Gazetesi dün yayınladığı haberinde, Rusya'nın YPG'liler ile Suriye'deki iç savaşın sona ermesi için federal sistemi gündemine aldığı belirtildi. Haberde, YPG yetkililerinden Sipan Hemo ve birkaç PKK'lının daha Moskova'ya giderek bazı yetkililerle görüşme yaptıkları açıklandı. Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, DEAŞ'ın yenilgiye uğratılmasından sonra YPG/ PYD ile özerkliği konuşabileceklerini ifade etti. DEAŞ'la mücadele sona erdikten sonra Suriyeli Kürtlerle özerklik konusunu istişare etmeye hazır olduklarını belirten Muallim, IKBY yönetiminin tartışmalı bağımsızlık referandumuyla ilgili "Irak'ın bütünlüğünden yanayız" derken, PYD'ye özerkliği için kapı araladı.
Haber Türk

EKONOMİ 
Dolar: 3,6427-3,6467
Euro: Euro 4,3297-4,3325
Sterlin: 4,8298-4,8365
Gram Altın: 151,4920-151,6540

Bu Kış Kesinti Olmayacak 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin kış aylarına girerken enerji talebi karşılamak için çalışmaları tamamladığını belirterek, "Bu kış büyük bir sıkıntı yaşamazsak, kesintisiz ilk kışımız bu adımlarla yaşanmış olacak" dedi. Bu yıl sekizincisi Antalya'da düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi'nde konuşan Albayrak, Türkiye'nin depolama kapasitesiyle birlikte 2015'te 190 milyon metreküp olan günlük sisteme gaz basma kapasitesinin bu yıl sonu itibariyle 280-290 milyon metrekübe çıkacağını söyledi. Kış aylarında havanın çok soğuk geçtiği ve elektrik üretiminin de arttığı, günlük doğalgaz tüketiminin 260 milyon metrekübü bulduğu dönemlerde farklı kesintilere gidildiğini hatırlatan Bakan Albayrak, şöyle devam etti: "Konutların etkilenmemesi için genelde bu kesintiler sanayiden başlıyordu. Büyük bir sıkıntı yaşamazsak, kesintisiz ilk kışımız bu adımlarla yaşanmış olacak. Hedefimiz günlük sisteme gaz basabilme kapasitemizi 400 milyon metrekübe çıkarmak." Bakan Albayrak, yılda 30-40 milyon ton kömür ithal edildiğini ve Türkiye'nin bu alandaki önceliğinin yerli üretim olduğunu kaydederek şu bilgileri verdi: "Son 10 yılda 8 milyar tondan daha fazla yerli kömür rezervini Türkiye rezervlerinin içine kattık. Son 1.5 yılda, sadece 1.4 milyar ton yeni rezervi portföyümüze ekledik. Toplam rezerv 15.9 milyar tondan 17.3 milyar tona çıktı. Yeni keşiflerle potansiyel rezervimiz artıyor, kalite de artıyor. Bu toplam kömür rezervi noktasında, piyasa fiyatları dalgalanıyor olsa da 15-20 dolardan hesaplasak 300-350 milyar dolarlık bir değerden bahsediyoruz. Bu kadar bir varlığımız var, biz ona dokunmayalım ve ithal edelim... Bundan kesinlikle ve kesinlikle faydalanmamız lazım."
Vatan

2 Yılın En İyi Verisi 
Türkiye'nin cari işlemler açığı Ağustos'ta aylık bazda 1 milyar 237 milyon dolar ile 2 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Merkez Bankası'nın verilerine göre, cari işlemler açığı Ağustos'ta geçen yılın aynı ayına göre 171 milyon dolar azaldı. 12 aylık cari işlemler açığı 37 milyar 143 milyon dolardan 36 milyar 972 milyon dolara geriledi. Net hata noksan Ağustos'ta 1.61 milyar dolar oldu. Gizemli para girişi Ocak- Ağustos döneminde 1.58 milyar düşüş gösterdi. Ekonomist Haluk Bürümcekçi cari açıkta gözlenen iyileşmede, hizmetler dengesinin bu yıl yüksek fazla vermesi ve birincil gelir dengesinin geçen yıldan düşük açık vermesinin etkili olduğunu söyledi.
Vatan

Ver Gazı 
Türkiye'de otomotiv üretimi, yılın başlarından bu yana temposunu düşürmeden yükselişini sürdürüyor. Nitekim, son öçıklanan verilere göre Türkiye'de otomotiv üretimi, yılın ilk 9 ayında toplamda 1 milyon 224 bin adede ulaşarak, farklı bir rekora imza attı. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından yayınlanan verilere göre, Türkiye'de özellikle binek otomobil üretimi, bu yılın 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artışla 839 bine çıktı ve tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı. OSD'ye göre 2017'nin ocak-eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla toplam otomotiv üretimi ise yüzde 18 artışla 1 milyon 224 bine yükseldi. Traktör üretimi de eklendiğinde 1 milyon 262 bin 572'ye çıkan otomotiv sanayisinin toplam üretimi, ocak-eylül dönemleri içinde tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Aynı verilere göre yine 9 aylık dönemde ticari araç üretimi yüzde 2 azalarak 385 bine geriledi. Üretim, hafif ticari araç grubunda yüzde 3 azalırken, ağır ticari araç grubunda baz etkisiyle yüzde 9 arttı. Ağır ticari araç üretimi 2015'in ocak-eylül dönemine göreyse yüzde 35 azaldı. Bu dönemde üretim kamyonda yüzde 46, minibüste yüzde 30, büyük kamyonda yüzde 11, otobüste yüzde 3 artarken, traktörde yüzde 1, midibüste yüzde 7 ve kamyonette yüzde 5 azaldı. Geçen yıl otomotiv sanayii, 1 milyon 486 bin üretim ve 1 milyon 141 bin ihracatla rekora imza atmıştı. Bu yıl içinse OSD, 1 milyon 650 binlik üretim hedefini 1.7 milyona, ihracatı da 1 milyon 350 bin adetten 1.4 milyona revize etmişti.
Milliyet

'İşsizlik' Serveti 
İşsizlere yapılan sınırlı ödemeler nedeniyle sık sık tartışılan 'İşsizlik Sigortası Fonu'nun gelecek projeksiyonları, gelecek yıllarda da fondaki büyümenin süreceğini gösteriyor. Projeksiyonlara göre önümüzdeki 3 yıl içinde fonun büyüklüğü 160 milyar TL sınırına ulaşacak. Kalkınma Bakanlığı'nın yaptığı temel makroekonomik ve mali hedefler çalışmasına göre, bu yılın sonunda fonun büyüklüğü 116 milyar TL olacak. Fona bu yıl 11 milyar 601 milyon TL'lik prim geliri gelirken, faizden gelen gelir de 10 milyar 44 milyon TL olacak. Buna karşılık fondan işsizlere, sınırlı bir ödeme yapılacak. Bu yıl içinde, sigorta giderlerine 4 milyar 291 milyon TL harcanacak. Bu rakamın içinde işsizlik ödeneğinin yanı sıra, kısa çalışma ödeneği ve ücret garanti fonu da yer alacak. Fondan diğer giderlere yapılan harcamalar ise, 9 milyar 550 milyon TL olacak. Yapılan projeksiyonlara göre fonun büyüklüğü her yıl ortalama 15 milyar TL artacak. Bu kapsamda gelecek yıl 130 milyar 470 milyon TL olacak olan fondan, sigorta ödemeleri için 4 milyar 621 milyon TL ayrılacak. 2019 yılında ise fonun büyüklüğü 144 milyar 578 milyon TL olurken, sigorta giderleri de 5 milyar 418 milyon TL düzeyinde gerçekleşecek. 2020 yılında ise fonun büyüklüğü 158 milyar TL olacak, sigorta giderlerine de 6 milyar 474 milyon TL harcanacak. Halen yürürlükteki mevzuata göre, işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için, hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içindeki sigorta primi belirleyici oluyor. 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, bin 80 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği veriliyor. İşsizlik ödeneğinin sınırları geçerli asgari ücrete göre belirleniyor, en düşüğü brüt asgari ücretin yüzde 40 iken, en yükseği ise yüzde 80'i düzeyinde bulunuyor. Bu taban ve tavan çerçevesinde, 2017 yılında işsizlik ödeneği 711 TL'nin altına inemezken, bin 422 TL'nin de üstüne çıkamıyor. Sık sık işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarının kolaylaştırılması için çalışma yapılması gündeme geliyor. Ancak projeksiyonlarda, fondan yapılacak sigorta ödemelerinin normal seyrinde gideceği varsayımıyla hareket edildiği görülüyor.
Hürriyet

'Girişimciliği İstihdamve Üretim Odaklı Ele Alıyoruz' 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkan Yardımcısı Murat Özyeğin, "Değişime açık olmayan, kendisini geliştirmeye açık olmayan şirketlerin yaşama şansı pek yok" dedi. TÜSİAD'ın "TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!" projesi için Kayseri'de panel düzenlendi. Özyeğin, Tüm çalışmalarında girişimciliği, "istihdam ve üretim" odaklı ele aldıklarını belirtti. Özyeğin, fikirlerini özgürce ifade edebilen girişimci gençlerin, hayallerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayacak bir ekosistem oluşturmayı önemsediklerini vurguladı. Gençlere, girişimciliği kariyer seçeneği olarak değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunan Özyeğin, "Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin 73 ilinden ve 152 üniversitesinden 3 bin 700'ü aşkın öğrencinin başvurduğu yarışmaya gençlerin ilgi göstereceğine eminiz" dedi.
Haber Türk

POLİTİKA
Barış Ve Kardeşlik Mesajı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan temasları kapsamında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Sancak bölgesinin en büyük şehri Novi Pazar'ı ziyaret etti. Şehirde, "Welcome Erdoğan", "Türkiye", "Hoşgeldin padişah Osmanlı torunu", "Bayrampaşalı Boşnaklar Senin İçin Burada, Hoşgeldin Reis" yazılı afişler dikkati çekti. Novi Pazar'da toplanan halka Vucic ile selam veren Erdoğan için "Sultan Erdoğan" tezahüratı yapıldı. Erdoğan şunları söyledi: "Bugün burada, Sancak'ta, Novi Pazar'da yaşadığımız şu birliktelik ülkeler ve halklar olarak barış, huzur ve refah içindeki bir geleceğe ne kadar hasret olduğumuzu gösteriyor. İnanıyorum ki bizi etnik milliyetçilikler ayırmamalı, tam aksine bizi Sırbistan birleştirmelidir. Ülkemizdeki Sancak kökenli vatandaşlarımızla, Sırbistan'daki Boşnak azınlık iki ülke arasındaki en önemli köprülerden biridir. Aramızdaki güçlü gönül bağının ikili ilişkilerimiz üzerindeki olumlu etkilerini hep birlikte görüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu bağları daha da güçlendireceğiz." "Batı Trakya'da, Rodoplarda, Belgrad'ta, Sancak'ta, Balkanlar'ın neresinde olursa olsun bu coğrafyanın tüm halkları bizim kardeşimizdir. Geçmişte yaşanan acılar artık son bulsun istiyoruz. Bu acıları artık yaşamayalım istiyoruz. Balkanlar'da dışarıdaki güçlerin kışkırtmasıyla ortaya çıkan her kaosun, çatışmanın bedelini sadece ve sadece buradaki insanlar ödüyor. Gün geliyor herkes çekip gidiyor ama yürekleri yangın yerine dönmüş insanlar burada yine yan yana yaşamaya devam ediyor. Onun için diyoruz ki, Balkan halkları olarak sizler kendi aranızda bir olursanız, beraber olursanız, kardeş olursanız o kadar güçlü, güvende, o kadar müreffeh olursunuz. Ülkelerimizin yöneticileri olarak bizler istikrarlı ve müreffeh bir Balkanlar'ın inşası konusunda kararlıyız. Sırbistan'ın ve onun önemli bir parçası olarak gördüğüm Novi Pazar'ın gelişmesi, kalkınması, zenginleşmesi için hep birlikte yapacağımız çok işimiz var."
Vatan

Sağduyuyu Elden Bırakmayacağız 
Başbakan Binali Yıldırım, ABD ile yaşanan vize krizinin kısa sürede sona ermesi temennisinde bulundu. Yıldırım, "Bölgesel ve küresel gerilimlerin tırmanmakta olduğu bu süreçte Türkiye olarak sağduyuyu elden bırakmayacağız" dedi. Yıldırım, 81 ilin valisine Çankaya Köşkü'nde öğle yemeği verdi. Yıldırım, şu mesajları verdi: Son günlerde ABD ile yaşanan vize krizi, gündemin sıcak konularından birisi. ABD, diplomatik misyonlarının güvenlik zafiyetini öne sürerek vize işlemlerini askıya aldığını duyurdu. Biz de ülkemize yakışanı yaptık, mütekabiliyet esasına dayanarak aynı karşılığı verdik. Temennimiz, iki müttefik arasındaki ilişkilerin kısa sürede normale dönmesidir. Bölgesel ve küresel gerilimlerin tırmanmakta olduğu bu süreçte Türkiye olarak sağduyuyu elden bırakmayacağız. Terörle mücadelede olay sonrası operasyon yaklaşımını bırakıp, kesintisiz operasyon yöntemine geçerek, faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Başka bir deyişle müdafaa anlayışı ile değil taarruz anlayışı ile terörle mücadeleye devam ediyoruz. Son bir yılda teröre karşı, teröristlere karşı 178'i büyük olmak üzere toplam 42 bin 650 operasyonu başarıyla gerçekleştirdik. Bu faaliyette 298 bin polis, asker ve güvenlik korucusu aktif görev aldı. Son iki yıl içerisinde terörle mücadelede muazzam bir uyum mevcuttur. Asker, polis, jandarma, bütün birimler birbirleri ile dayanışma halinde uyumlu bir şekilde bu mücadeleyi başarıyla devam ettirmektedir. Şehirde ve kırsalda PKK bölücü terör örgütüne karşı net bir saha hakimiyeti tesis edilmiştir. Gençlerin dini duygularını suiistimal eden diğer terör örgütü DEAŞ'ın bu sene başından itibaren 1000 mensubu tutuklandı, 53 bin üzerinde terör zanlısına ülkeye giriş yasağı getirildi. 60 ve 80 darbelerinden daha büyük tahribat yapan 15 Temmuz'un failli FETÖ'ye de göz açtırmıyoruz. FETÖ mensupları bugün yargı karşısında hesabını veriyor. Kalkışma sonrası millete değil kendimize OHAL ilan ettik. Görevimiz bu mikrobu, virüsü devletin bütün kurumlarından temizlemektir. Gerek FETÖ, gerek PKK ile mücadele kapsamında gerçekleşen faaliyetlerde dikkatli şekilde işlem yapmanız, kılı kırk yararak işlem yapmanız önem arz ediyor. Bizim değerlerimizde zulmetmek yoktur. Tek bir terör mensubunun devlet içinde barınmasına ne de tek bir mazlumun zarar görmesine asla izin vermemeliyiz.
Milliyet

"Maliyeti 50 Milyar Tl" 
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ABD'nin Türkiye'ye yönelik vize kararının 50 milyar TL maliyeti olan çok ağır bir karar olduğunu vurgulayarak, ilişkilerin akılcı politikalarla gözden geçirilmesini ve düzeltilmesini istedi. TBMM'de gazetecilerle sohbet eden Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi: "Türk-Amerikan ilişkilerinin akılcı politikalarla gözden geçirilip düzeltilmesi lazım. Çünkü Türkiye sadece ABD ile ilişkide değil, ABD'nin şu veya bu şekilde içinde bulunduğu uluslararası kuruluşların da üyesi. NATO'da, OECD'de pek çok yerde ortak çalışıyorlar. TSK ile ABD silahlı kuvvetleri arasında ciddi bir işbirliği var. Bu ilişkilerin daha fazla gerilmemesi ve bir an önce akılcı politikalarla düzeltilmesi lazım. Vize kararı ağır bir karar. Bize maliyeti 50 milyar TL. Dövizin yükselmesi var, borsanın düşmesi var. THY'nin sunduğu hizmetler, Ortadoğu'daki diğer havayollarına göre daha iyi. Dolayısıyla Amerikalılar THY'yi tercih ediyorlar. Oradan da ciddi zararımız var. 'Arka kapı diplomasisi' dediğimiz diplomaside sürekli açık tutulması gereken bir kapı vardır. Bu kapının çok sağlıklı ve inandırıcı çalışması lazım. Karşılıklı verilen bilgilerin güvene dayanması lazım. Gözaltına alınan kişi FETÖ'den olabilir, FETÖ ile ilişkisi olabilir. Söylersiniz, 'Biz bunu alacağız' diye. Ne gerekiyorsa yaparsanız. Süreç iyi yönetilmedi, hiç yönetilmedi ki. (Tek neden tutuklanan konsolosluk görevlisi mi?) Hayır, birden fazla neden yani. ABD ile olan ilişkilerde güvensizlik çok ön plandaydı. Çünkü yargının bağımsız olmaması ve siyasi iktidarın emrinde olması, dolayısıyla siyasi otoritenin yaptığı bir suçlamanın yargıdan da geçeceğini düşünüyorlar. Güven vermiyor. ABD'lilerde tutuklamalarla ilgili 'siyasi rehin' algısı çok güçlü. Asıl hükümetin rahatsızlığı benim anladığım kadarıyla Reza Zarrab davasından kaynaklanıyor. (Bir misilleme olduğunu mu düşünüyorsunuz?) Öyle bir algı var. Binali Bey de söyledi. 'Siz Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısını tutuklarken bize mi sordunuz' dedi. Bu 'Sen bize sormadın, biz de sana sormadan aldık içeriye' demektir."
Hürriyet

SPOR 
Aslan'dan Tatsız Start 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'ne farklı Gaziantep galibiyetiyle başlayan Galatasaray Odeabank, Eurocup'a istediği başlangıcı yapamadı, ilk maçında Alman Bayern Münih'e 86-69 yenilmekten kurtulamadı. Maça iyi başladı temsilcimiz, kısaların üretkenliği ile ayakta kaldı. Göksenin'in hücumda potaya gidişleri sonuç getirirken, Hopson'ın erken faul problemi, kontrolün elden kaçmasına neden oldu. Çok geniş ve tecrübeli bir kadro ile ligin en iddialı ekiplerinden olan Bayern, boyalı alandan skor bulmaya başladı. Hendrix rakibi durdurmaya çalışsa da, onun savunmasına katkı gelmeyince art arda skor bulan Almanlar ilk periyodu 29-19 önde kapadı. Galatasaray'ın yepyeni bir kadro ile lige başlamasının sıkıntıları geriye düştükten sonra daha çok hissedilmeye başlandı. 12. dakikada farkı 29-19 ile çift hanelere çıkaran konuk takım, devre sonunda 50-34'lük skora ulaştı. Hardy ve Hopson ile rakibine atarak karşılık vermeye çalıştı Galatasaray ama ön alanda bir türlü istediği sertliği sahaya koyamadı. Mehmet Yağmur'un sakatlığı nedeniyle oynamaması nedeniyle guard savunmasında da aksayan ve rakibinin maçı 31 asistle bitirmesine engel olamayan temsilcimiz, son çeyreğe de 66-52 geride girdiği maçtan farklı yenik ayrıldı.
Milliyet

Koruyalım, 'Özbek'i Değil' 
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, son dönemde basın üzerinden kendilerine yönelik saldırılar olduğunu söyleyip, "Eğer bize saldırılıyorsa, doğru yoldayız" dedi. Kulübün aylık divan toplantısında konuşan Özbek, "Sıkıntılı günleri artık geride bırakıyoruz. Ne mutlu Galatasaraylıyım diyene" diye konuştu. Galatasaray Sportif AŞ'nin mali durumuyla ilgili üyelere bilgi vermek için kürsüye gelen başkan Dursun Özbek, "Geçtiğimiz 3 aylık dönemde 10,9 milyon lira kârımız oldu. Buna bağlı olarak kaynaklarda artış 97 milyon 300 bin liraya ulaştı. Öz kaynağın yükseltilmesi gerekli. Sıkı bir çalışma içindeyiz" ifadelerini kullandı. Başkan Özbek, sarı-kırmızılı kulübün geride kalan 2 sezonda sportif olarak istenilen seviyede olmadığını anlatarak, "Bu sene gerek sizlerin, gerek taraftarların desteğiyle, burada özellikle futbolla ilgili yapılan çalışmalar çerçevesinde, hasılatımızda çok güzel gelişmeler oldu. Dönemsel olarak karşılaştırdığımızda, bizim 31 Ağustos 2016'da 64 milyon lira olan hasılatımız, 31 Ağustos 2017'de 147 milyon lira seviyesine çıkmıştır. Bu artışın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunda en önemli sebeplerden biri, taraftarımızın gösterdiği ilgidir. Bu iyileşmenin devamı için birlik ve beraberliğimizin devamını rica ediyorum" diye konuştu. Üyelerin söz aldığı güncel olaylar bölümünde Ahmet Özdoğan'ın, UEFA ile yapılacak anlaşmaya dönük soruları, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'i kızdırdı.
Milliyet

'Kimse Yokken Biz Vardık' 
Türkiye Futbol Federasyonu'nun "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde bulunan Turkcell ana sponsorluğundaki Ampute Milli Takımı, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile bir araya geldi. Beykoz-Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'ndeki buluşmaya Avrupa şampiyonu Ampute Milli Takım teknik heyet ve sporcularının yanı sıra TFF Başkanvekili Ali Dürüst, Yönetim ve İcra Kurulu Üyeleri Cengiz Zülfikaroğlu ve Ali Düşmez, Yönetim Kurulu Üyeleri Erhan Kamışlı ve Mustafa Çağlar ile Genel Sekreter Kadir Kardaş, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk ile A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu da katıldı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören buluşmada yaptığı konuşmada Ampute Milli Takımı'nın onur şampiyonu olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bugün burada yürekleriyle tarih yazıp, tüm Türkiye'nin kalbini fetheden kahramanlarla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle, futboldan basketbola, voleyboldan güreşe, halterden boksa, tüm spor branşlarına gösterdiği ilgiyle tam bir sporsever olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Ampute Milli Takımı'na verdiği destekten dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum... Futbol Federasyonu olarak ben ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım, Ampute başta tüm Özel Milli Takımlarımızın hep yanında olduk, onları kucakladık... Tesislerimizi açtık... Maddi ve manevi elimizden geleni yapmaya çalıştık. Görev yaptığımız 5 yılda kimse yokken biz vardık. Bu süreçte, Bedensel Engelli, İşitme Engelli, Görme Engelli ve Özel Sporcular federasyonlarına toplam 11 milyon 400 bin lira destek verdik. Bu rakam son on yılda 15 milyon 200 bin lira ki, bu tablo sağlanan katkının önceki yönetimlere göre bizim dönemimizde 3 kat artması anlamına geliyor. Ayrıca başarılı takımlarımıza toplamda 420 bin lira prim verdik. Toplamda 13 milyon 120 bin lira katkı yaptık...
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme