14 Ekim 2017 Cumartesi

14.10.2017 Genel Gündem

14.10.2017 Cumartesi

GÜNDEM
İstemeseniz De Geçecek 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, özellikle kadın örgütlerinin tepkisini çeken müftü nikâhı düzenlemesi için, "İsteseniz de istemeseniz de Meclis'ten geçecek" dedi. Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda özetle şunları söyledi: Bu gece Pensilvanya'dan tehditler aldık, uçaklarla saldırabilirler, arkadaşlarımızın herhangi birine terör eylemi yapabilirler. Dua yapıyor. Nasıl dua ise… Şimdi, ey Amerika şunlara bir bak be. Kimi beslediğinin farkında değilsin. Gönderdiğin bir büyükelçi var ki, adeta Amerika'yı yönetiyor. Bir de kendine göre 'bize bunların belgeleri' verilmedi vesaire… Bunu sana yargı verir. 4'ünde tutuklandı, dün, ewelsi güne kadar kimse müracaat edip de bu tutukluyla görüşme taleplerinde bulunmadı. Dünyaya da yalan söylüyorlar. Bunlar milleti tanımadıkları gibi kanun nizam da bilmiyorlar. Nikâhları kim kıyıyor? Kamu görevlisi olan belediye başkanı veya nikâh memuru. Ta köylerdeki muhtarlara kadar bu nikâhları kıyabiliyorlar mı? Hatta tahsili mahsili olmayanlar da var. Peki müftü kim? O da bir devlet memuru. Bunların da kahir ekseriyeti üniversite mezunu. Bizim kendi değerlerimizde inancımızın mensubu olarak vatandaşlarımızın kahir ekseriyeti resmi nikâh kıyıldığı zaman onunla yetinmiyor. Bir de ne yapıyor? Kayıt dışı gidiyor hoca efendiye, bir nikâh da orada kıydırıyor. Bu böyledir. Ama Kılıçdaroğlu ne yaptı bilemem. Laikliğe aykırı diyor. Batıda kilise bu işi yapıyor mu? Bizde niye laikliğe aykırı olsun? Hiçbir zaman kişiler laik olmaz, devlet laiktir. Müslümanların inancı gereği olarak da bu adımı atmak gerekiyor. Nikâhın bizim değerlerimizde, dinimizde nasıl olduğunu anlatmaya kalksam onlar zaten hiç anlamaz. Şimdi çıkıyorlar, tencere tava aynı hava. Meydanlara çıkıp bu tür nikâh istemiyorlarmış. Tövbe, tövbe. İsteseniz de istemeseniz de bu Meclis'ten geçecek. Neymiş? Çocuk yaşta… Bırak, ne alakası var? Bu işte onu ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır. Senin memurların lafını o Anadolu'daki genç dinlemez ama bir hoca efendinin lafını o kız da erkek de dinler. Batı ülkelerinde din adamlarının nikâh kıymasından rahatsız olan birini duydunuz mu? Batıda laikliği zedelemeyen niçin Türkiye'de zedelesin?"
Hürriyet

TSK: Oradayız 
Özel Kuvvetler ile Kayseri 1'inci Komando Tugayı'na bağlı askerler önceki gece saat 22.15'ten itibaren Atme bölgesinden Suriye'ye girmeye başladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın verdiği görüntülere göre asker 'Kirpi' ve diğer zırhlı muharebe araçlarıyla bölgeye girdi. TSK, 14 ayrı yerde gözlem noktaları kuracağı için iş makineleri de Suriye'ye sokuldu. M-60 ve Leopard tankları da dün sabah erken saatlerde Suriye'ye geçti. Sınır hattında mevzili çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ve Fırtına obüsleri hazır bekledi. ÇNRA'lar bir ara Oğulpınar Hudut Karakolu'ndan Suriye tarafına ateş açtı. Gaziantep'ten havalanan Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) Türk askerinin girişini aralıksız kontrol etti. SİHA'lar Reyhanlı, Atme ve Bereket Dağı güzergâhında yoğun uçuş yaptı. İlk etapta 100'den fazla asker Suriye'ye giriş yaparken, dün de sevkiyatın devam etmesiyle bu sayı arttı. Giren araç sayısı da 60'ı aştı. Sevkıyatın önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor. Astana'da her üç garantör ülkeden 500'er asker gönderilmesi planlanmış olsa da bu sayının artabileceği belirtiliyor. İdlib-Afrin sınır hattında yer alan ve terör örgütü PYD'nin elinde bulunan Afrin'in de gözlenebildiği Bereket Dağı mevkisine gözlem noktası kurulması için istihkam birlikleri çalışmalara başladı. Bölgeye giden tanklar da Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki dağı kuşatarak istihkam birliğini koruma çemberine aldı. Akşam saatlerinde İdlib bölgesinde ilerleyişini sürdüren ÖSO güçlerine destek amacıyla sınır hattında konuşlu 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüsleri iki atış yaptı. Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Türk askerinin Bereket Dağı'na konuşlanarak PYD'nin elindeki 'Afrin'i izole etmeye' öncelik vereceğini değerlendiriyor. Heyet Tahrir el-Şam'ın (HTŞ) denetiminde olan Bereket Dağı'nın çatışma çıkmadan TSK unsurlarına bırakılmasını önemli bir gelişme olarak gören Ağar, Atme ve Akrabat bölgelerinde de gözlem noktası kurulabileceğini belirtti.
Hürriyet

5. Kez OHAL 
AK Parti Hükümeti, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan ettiği Olağanüstü Hal'i (OHAL) 5'inci kez uzatmaya hazırlanıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, OHAL tezkeresinin salı ya da çarşamba günü Meclis'te görüşülebileceğini söyledi. Pazartesi günü hem Milli Güvenlik Kurulu (MGK) hem de Bakanlar Kurulu'nun toplanacağını anımsatan Elitaş, MGK'dan hükümete dönük OHAL'in uzatılmasına ilişkin bir tavsiyenin gelmesi ve hükümetten de kendilerine OHAL'in uzatılması için bir tezkerenin gönderilmesi halinde konunun önümüzdeki hafta görüşülmesi gerektiğini vurguladı. Elitaş, "OHAL süresi 19 Ekim tarihinde sona eriyor. Onun için tezkerenin salı veya çarşamba günü TBMM'ye gelip görüşme ihtimalinin varlığını belirtmek istiyorum" dedi.
Hürriyet

'Ankara Ebediyen Başkent Kalacak' 
Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'nın başkent oluşunun 94'ncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuştu. Yıldırım özetle şunları söyledi: 15 Temmuz gecesi darbecilere geceyi dar eden, meydan okuyan, milli mücadele ruhunu yeniden dirilten Ankaralılar ile aynı havayı solumaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Başkentler her ülkede vitrin şehirleridir, sembol şehirleridir. Ankara öylesine önemli bir şehir ki milli mücadelemiz burada planlandı ve yönetildi. Ankara'ya son yıllarda AK Parti hükümetleri ile 60 milyar tutarında yatırım yapıldı. Ankara'yı hızlı trenin baş şehri yaptık. 2019 Ankara, Sivas'a 2 saatte hızlı trenle gitmek mümkün olacak. 2 saat İstanbul'dan bir yakadan bir yakaya geçiş süresidir. İnşallah 2019'da aynı şekilde Afyon ve Uşak'ı da Ankara'ya hızlı trenle bağlamış oluyoruz. Böylece Ankara merkezli 14 ile nüfusun neredeyse üçte birinden fazlasının yaşadığı şehirlerimize hızlı tren ile ulaşma imkanımız olacak. Ankara için başlayıp devam eden toplam projelerin tutarı 25 milyar TL'dir. Ankara'dan Kırıkkale'ye oradan da Delice'ye bir otoyol ihalesini yaptık. 120 kilometre. Ankara'dan Niğde'ye otoyol ihalesini gerçekleştirdik. 360 km'lik otoyol bunun da yapımına başladık. Bütün bunların yanı sıra uluslararası standartlara ev sahipliği yapacak şekilde 19 Mayıs Stadı'nı 50 binin üzerinde yeni bir stadyum olarak inşa edeceğiz. Diyorlar ki pahalı pahalı yollar, köprüler yaptırıyorsunuz. 15 yılda 48 milyar dolarlık bütçe dışı kaynaklardan proje yaptık. 157 proje yaptık. Bu projelerin işletme süresinde kamuya verilecek kaynak miktarı 70 milyar dolar. Bizim ödeyeceğimiz 12 milyar dolar. Maalesef bilen de bilmeyen de konuşuyor. Esenboğa Havaalanı'nın yurt dışına çıkışları zayıf. Şu anda 11 noktaya uçuş var. Bir başkent için bu yeterli değil. THY ile konuştuk. En kısa zamanda yeni uçuşları başlatıyoruz. İlk olarak 29 Ekim'de Frankfurt'a ardından Viyana, Berlin ve Paris'e yapılacak. Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözüyle bitiyorum. 'Ankara başkenttir ve ebediyen olarak başkent kalacaktır.' Ankaralı hemşehrilerime bir de müjde vereyim. CHP'liler Esenboğa Havalimanı'nın terminalinin yapılmaması için büyük direnç gösterdiler. 'Devletin parasını çarçur ediyorsunuz ne gerek var' O terminal ilk yılda garanti ettiğimiz yolcuyu geçti, üzerine çıktı. Üzerine çıkan yolcudan gelen gelirlerin yarısını da biz almaya başladık. İş bilenin kılıç kuşananın. 14 yıl geçti süre bitti. Tekrar kiraya verdik. Oradan da külliyetli miktarda para aldık. Para var mı? Önemli olan para değil. Para ile herkes iş yapar. Yeter ki işin nasıl olacağını bileceksin. Kamuya yük getirmeden iş yapacaksın.
Milliyet

Türkiye Azar Yiyecek Ülke Değil 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin olarak, "Türkiye, amirlerinin düdüğünü çalan bir büyükelçinin, iki dudağından çıkıp aba altından sopa gösteren sözlerini hoş görmeyecektir" ifadelerini kullandı. Bahçeli, twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye'nin müstemleke bir ülke olmadığını vurguladı. "(Türkiye) Müstevli hesaplara kurban edilmeyecek, mütecaviz emellere teslim olmayacak, boyun eğmeyecektir. Zulüm ve imha cephesi ne kadar cani ve ceberut olsa da, milli varlığımızın azameti, milli ruhumuzun asaleti hepsini ezmeye yetecektir" diyen Bahçeli, özetle şu görüşlere yer verdi: "Hayalen tasawur edemediğimiz ne varsa bir dönem maalesef başımıza gelmişti. Bunun tekrarı yaşanmayacaktır. Güvence Türk milletidir. Bir devleti temsilen ülkemizde bulunan yabancı diplomatlar mütekebbir değil, her şeyden önce haysiyetli ve hürmetkar olmalıdır. Türk milleti oyuncak değildir, bağımlı ve tutsak hiç değildir. Herkes haddini bilecek, görev ve sorumluluklarının hudutlarından taşmayacaktır. Türkiye azar yiyecek, aza kanaat edecek, hiddet ve şiddetle, komplo ve karanlık kampanyalarla hizaya getirilecek bir ülke olamayacaktır." Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Maddi ve bilhassa manevi sukut korku ve acz ile başlar" sözünü anımsatan Bahçeli, korku ve acizliğin Türk milletine yabancı olduğunu belirtti. Bahçeli, şunları kaydetti: "Vize konusundaki ABD ile yükselen gerilimin düşürülmesi tavsiye ve temennimizdir. Ancak düşmeyecekse bunu biz değil, onlar düşünmelidir. Güney sınırlarımız boyunca bir terör koridoru açmak, bu koridora hainleri toplamak isteyenlerin vize krizi yaratması hezeyan ve hüsrandır. Türkiye, amirlerinin düdüğünü çalan bir büyükelçinin, iki dudağından çıkıp aba altından sopa gösteren sözlerini hoş görmeyecektir."
Milliyet

Dördüncü Kez Avukat Görüşmesi Yapıldı!  
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'a 30 Eylül, 2 Ekim ve 3 Ekim'de, avukatları Selman Alibaş ve Halit Akalp ile görüşme imkanı sağlandığını ve bu hususun tutanağa geçirildiğini açıkladı. Topuz dün de cezaevinde avukatlarıyla görüştü. Başsavcılığın açıklamasında, Metin Topuz'un 25 Eylül'de Kadıköy'deki evinde yakalandığı, evinde birer Iphone, Samsung ve Blackbarry marka cep telefonunun yanı sıra bir sim kart, 3 şash bellek, bir harici disk, bir fotoğraf makinesi, bir CD, bir DVD ve bir tablet bilgisayara el konularak incelemelere başlandığı anlatıldı. Açıklamada, şöyle devam edildi: "Şüpheli Metin Topuz hakkında 25 Eylül'de verilen 7 günlük gözaltı süresi aynı gün eşi A.Ö.T.'ye tebliğ edilmiş, 668 sayılı KHK'nın 3/1-m maddesi gereği 'FETÖ/PDY'ye üye olmak' suçundan verilen gözaltı kararı uyarınca şüphelinin avukatlarıyla görüşme hakkı 5 gün süreyle kısıtlanmıştır. 7 günlük gözaltı süresinin dolması ve soruşturma işlemlerinin devam etmesi nedeniyle şüpheli hakkında 2 Ekim'de 3 gün ek gözaltı süresi daha verilmiş olup, bu karar da şüpheli avukatı Selman Alibaş'a aynı gün tebliğ edilmiştir. Gözaltı sürecinde şüphelinin 30 Eylül, 2 Ekim ve 3 Ekim'de avukatları Selman Alibaş ve Halit Akalp ile görüşme imkanı sağlanmış ve bu husus tutanağa bağlanmıştır. 3 Ekim'de avukatlar Alibaş ve Akalp eşliğinde başlayan şüphelinin ifade işlemi aynı gün saat 23.50'de bitirilmiştir. 4 Ekim'de İstanbul emniyetinden Başsavcılığımıza sevk edilen şüpheli tutuklanmıştır."
Vatan

DÜNYA 

Kerkük'te Karşılıklı Yığınak 
Irak ordusu ve Şii ağırlıklı Haşdi Şabi milis güçlerinin 8 Ekim'de Havice kentini terör örgütü DEAŞ'tan geri alması sonrasında bu yerleşimin doğusunda yer alan ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) silahlı gücü Peşmerge'nin elindeki petrol zengini Kerkük kentinde dün tansiyon yükseldi. Fransız haber ajansı AFP, adını açıklamadığı bir Iraklı generale dayandırdığı haberinde Irak güçlerinin Kerkük'ü almak için operasyon başlattığını duyurdu, ancak Bağdat yönetimi bu iddiayı yalanladı. IKBY Güvenlik Ajansı ise Irak ordusu ve Haşdi Şabi'nin Kerkük çevresinde askeri yığınak yaptığını, petrol kuyuları ve askeri havaalanını kontrol etmeyi planladığını iddia etti. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi ve Peşmerge Komutanı Şeyh Cafer Mustafa, Havice operasyonunun ardından Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin, Kerkük'teki bazı bölgelerin Peşmerge tarafından kendilerine teslim edilmesi için "tehditler yağdırmaya" başladığını ifade etti. Peşmerge'nin kontrolündeki bölgelerden çekilmemesi üzerine önceki gece Haşdi Şabi ve Irak ordusunun, mevzilerine yakın bölgelere askeri sevkıyata başladığını hatırlatan Mustafa, "Beşir ve Tazehurmatu kasabalarına askeri sevkiyat yapıldıktan sonra Peşmerge'ye saldırmak istediler. Tüm imkânlarımızı seferber edip olası bir çatışmadan uzak durmaya çalıştık. Ancak Haşdi Şabi komutanları, 2 saat içinde bazı noktalardan, havalimanı, petrol kuyuları ve askeri üslerden çekilmemizi istedi. Bunun bir emir olduğunu ve gereğini yapacaklarını söylediler. Peşmerge de temas hattı olan bölgelerden askeri bir taktik gereği çekildi" dedi. AFP'nin haberine göre Mustafa, "Sahadaki Iraklı komutanları Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile temasta olduğumuz ve onun diyalogla sorunların 48 saatte çözülebileceğine dair sözleri yönünde bilgilendirdik. Ancak komutanlar bu bölgelere ilerlemeleri konusunda emirler aldıklarını ve İbadi'nin açıklamalarının kendilerini endişelendirmediğini söylediler" dedi. AFP, Kerkük'ün batısında Peşmerge'nin 72 kilometrekarelik alandan çatışmadan çekildiğini duyurdu. IKBY Başkan Yardımcısı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Kosret Resul, "Onbinlerce Kürt Peşmerge ve güvenlik mensubu Kerkük içinde ve çevresinde konuşlandı. Dün geceden (önceki gece) bu yana en az 6 bin Peşmerge daha, Irak ordusunun tehdidine karşı konuşlandırıldı" diye konuştu. Kerkük Güney Cephesi Komutanı Vesta Resul ise geri çekilmenin sadece Haşdi Şabi ve Peşmerge'nin karşı karşıya geldiği temas hattında olduğunu teyit ederek, amaçlarının çatışmanın önüne geçmek olduğunu kaydetti. Haşdi Şabi'nin Peşmerge'nin çekilmesi üzerine konuşlandığı Beşir ve Tazehurmatu kasabası Kerkük'e yaklaşık 20 km mesafede yer alıyor. Irak'ın petrol zengini Kerkük kentinde Havana, Bay Hasan, Babagurgur, Hebaziya, Cenbure olmak üzere toplam 5 petrol kuyusu bulunuyor.
Hürriyet

Trump İran Anlaşmasını Onaylamayacak 
ABD Başkanı Donald Trump İran'la 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayla ilgili kararını açıkladı. ABD anlaşmadan şu aşamada çekilmese de, Trump anlaşmayı onaylamayacak. Böylece ABD yönetiminin her 3 ayda bir Kongre'ye "İran'ın anlaşma koşullarına uyduğunu" belirten bildirimini ilk kez yapmayacak. Ayrıca, Trump Kongre'den anlaşmayı yeniden gözden geçirip değerlendirecek bir süreç üzerinde çalışmasını da istedi. İran rejimi hakkında oldukça sert bir konuşma yapan Trump, rejimi 'terör destekçisi' olarak niteledi. Trump ayrıca İran Devrim Muhafızlarına (IRGC) karşı da çok sert yaptırımların yolda olduğunu duyurdu. Trump, Hazine Bakanlığı'na IRGC'ye yaptırım uygulama talimatı verirken "Müttefiklerimize İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırma adımlarına karşı bize katılma çağrısı yapıyorum" dedi. Trump, "Bugün ilan ediyorum. Biz artık bu anlaşmayı devam ettirmeyeceğiz ve ettiremeyiz. Bu anlaşmanın sonucu daha fazla şiddet, terör ve İran nükleer terörü anlamına geliyor. Emir veriyorum, bu anlaşmadaki açıkların kapatalım ki bir daha asla İran rejimi dünyayı nükleer silahlarla tehdit edemesin" ifadesini kullandı. Trump'ın anlaşmadan desteğini çekmesi, ABD'nin anlaşmadan hemen çekilmesi anlamına gelmiyor. Bunun ardından Kongre'nin İran'a yönelik ambargoları yeniden uygulamaya koyup koymamaya karar vermek için 60 gün süresi olacak. Yetkililer, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın, Avrupalı ve Çinli mevkidaşlarıyla konuyu ele aldığını bildirdi. Seçim kampanyası döneminden bu yana İran'la nükleer anlaşmanın gördüğü en kötü anlaşmalardan biri olduğunu belirten Trump, "Birçok kez söylediğim gibi İran'la nükleer anlaşma, ABD'nin katıldığı en kötü ve tek taraşı anlaşmalardan biridir" dedi. İran'ın 2015'teki anlaşmayla "nefes aldığını" ve teröre destek vermeye devam ettiğini savunan Trump, "Nükleer anlaşma, İran'a siyasi ve ekonomik bir yaşam alanı açmıştır ve yaptırımlar dolayısıyla içeride biriken baskının hafişemesine imkan sağlamıştır. Aynı zamanda rejime, terörü fonlayabileceği 100 milyar dolarlık bir finansal rahatlama getirmiştir. Rejim, aynı dönemde nakit olarak ABD'den uçakla 1,7 milyar dolar almıştır. Tüm bu paraların nereye gittiğini merak ediyorum" değerlendirmesini yaptı. Trump, yapılan teftişlerin çok zayıf ve yeterince kapsamlı olmadığını iddia ederek, "Sadece İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına giden yol bir miktar geciktirilmiş oldu" dedi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin nükleer anlaşmayı tek taraşı iptal edemeyeceğini söyledi. Ruhani, "Trump'ın açıklamaları İran milletine hakaret ve iftiralardan başka bir şey içermiyordu" ifadelerini kullandı
Milliyet

'O Zaman Diğerleri De Bağımsızlık İster' 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Katalonya'daki gelişmelere ilişkin, "Eğer Katalonya bağımsız olursa o zaman diğerleri de bağımsız olmak ister. Bu benim hoşuma gitmiyor." dedi. AB'deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Juncker, AB kurumlarının özellikle Katalonya ve İspanya arasındaki duruma müdahale etmediğini belirtti. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'dan geçmişte, Katalonya'ya ilişkin girişimlerde bulunmasını birçok kez talep ettiğine dikkati çeken Juncker, İspanya hükümetinin gerekli adımları atmadığını kaydetti. Juncker, "Eğer Katalonya bağımsız olursa, o zaman diğerleri de bağımsız olmak ister. Ben 15 yıl sonra 100 ülkeden oluşan bir AB görmek istemiyorum. 27 üyeyle yeterince zorlanıyoruz. Çok daha fazla ülkeyle bu imkansız olur." dedi. İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecine (Brexit) de değinen Juncker, Brexit'in beklenmedik bir gelişme olduğunu, artık bunun sonuçlarıyla baş etmek gerektiğini bildirdi. Juncker, "Brexit süreci başta tahmin ettiğimizden daha uzun sürecek." ifadelerini kullandı. AB'nin özellikle mali yükümlülükler konusunda ödün veremeyeceğini aktaran Juncker, "İngiltere ödemek zorunda." vurgusunu yaptı.
Milliyet

Milan'lı Weah Başkan Oluyor! 
Liberya'daki devlet başkanlığı seçimlerinden alınan kısmi sonuçlara göre, eski futbol yıldızı Georgea Weah rakiplerinin önünde gidiyor. Ulusal Seçim Komisyonu'ndan alınan veriler, oyların çoğu henüz sayılmamış olsa da Weah'ın 15 bölgenin 11'inde liderliği elinde tuttuğunu gösteriyor. Weah'ın başlıca rakibi Devlet Başkanı Yardımcısı Joseph Boakai ise bir bölgede yarışı önde götürürken, diğer bölgelerin çoğunda ikinci sırada. Bir adayın zaferini ilan edebilmesi için oyların yüzde 50'sinden fazlasını alması gerekiyor. Bu oranı geçen aday olmazsa, gelecek ay ikinci tur seçimlere gidilecek. Bu seçim, Afrika'nın ilk seçilmiş kadın lideri ve Nobel Barış Ödülü sahibi Ellen Johnson Sirleaf'in yerine gelecek ismi belirleyecek.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,6316-3,6383                      
Euro: Euro 4,2811-4,3176
Sterlin: 4,8224-4,8374
Gram Altın: 152,1809-152,5676

Vergide Tarife Değişti 
Hükümet 27 Eylül'de, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yüzde 40-68 arasında zam yapılacağını açıklamıştı. Zam büyük tepki çekmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da hükümetin MTV zammını tekrar görüşebileceğini söylemişti. 1 Ekim'deki Bakanlar Kurulu'nda konu görüşülmüş ve MTV'nin yüzde 40'ın altına çekileceği açıklanmıştı. Günlerdir merak edilen vergi oranları dün belli oldu. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen MTV maddesinde yüzde 40 olan artış oranı, AK Partili vekiller tarafından önerge ile aşağı çekildi. Düzenleme 2018 itibarıyla geçerli olacak. Buna göre; 1300 cc'ye kadar araçlarda MTV yüzde 15, 1300 cc üzeri araçlarda ise yüzde 25 oranında artırılacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu konuda şu açıklamayı yaptı: "Bir yasal düzenleme yapılmasaydı 2018'de MTV yüzde 15'lik yeniden değerleme oranında artacaktı. Önergede, 1300 cc araçlarda MTV yeniden değerleme kadar artırıldı. Yani aslında hiçbir zam yapılmamış oldu. 1300 cc dışındaki araçlar için ise yüzde 15'e ilave 10 puan yapmak üzere bir artış öngörüldü." Düzenlemeye eklenen bir diğer madde ile 2018'den itibaren yeni sisteme geçileceği belirtildi. Bir başka ifadeyle yeni yıldan itibaren MTV'de sistem değişecek. Şu andaki sistemde aracın motor hacmi ve yaşı hesaba katılırken, yeni yıldan itibaren aracın vergisiz satış fiyatı da MTV'de belirleyici olacak. Bu yeni sistem 1 Ocak 2018'den itibaren alınan araçlarda geçerli. Naci Ağbal, yeni sistemle ilgili şöyle dedi: "1600 cc bir aracın vergisiz değeri 40 bin liranın altındaysa MTV'ye ekstra bir artış gelmeyecek. Ama 40 bin liradan fazla 70 bin liradan az ise vergisini yüzde 10 artırımlı uyguluyoruz. Aracın değeri 70 bin lirayı da aşıyorsa 40 bin liranın altındaki araçlara göre yüzde 20 artırıyoruz. Yani yepyeni bir vergi sistemine geçiyoruz." Yeni düzenlemeyle 2018'den önce alınmış araçlarda en düşük MTV 68 liradan 78 liraya, en yüksek MTV 23 bin 586 liradan 35 bin 379 liraya çıkacak. 1 Ocak itibarıyla 1301-1600 cc arası ve vergisiz fiyatı 40 bin lirayı aşmayan sıfır araçlar için MTV 1294 lira olarak uygulanacak. Yeni aracın değeri 40-70 bin lira arasındaysa 1423 lira, 70 bini aşıyorsa 1553 lira MTV ödenecek
Posta

Bütün Santraller Çevreci Olacak 
Hükümet, Türkiye'nin enerji ithalatçısı konumundan ihracatçı hale gelebilmesi için önemli adımlar atıyor. Bunun için de yerli (kömür gibi) ve yenilenebilir enerjiye daha fazla odaklanılıyor. Enerji Bakanı Berat Albayrak, "10 yıl içinde 10 bin megavat güneş ve 10 bin megavat da rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir kaynaktan, azami oranda enerji sepetine girişini sağlayacağız" dedi. Sabancı Üniversitesi'nin İstanbul'da düzenlediği 'Enerji ve İklim Forumu'nda dün konuşan Albayrak, Türkiye'nin elektriğinin yüzde 33'ünü yenilenebilirden sağlayarak, Avrupa Birliği'ni geride bıraktığını söyledi. Albayrak, Türkiye'nin dünyayı en az kirleten ülkelerden olmasına rağmen, en fazla kirletenle aynı külfete tabi tutulmasını da kabul edilebilir bulmadığını söyledi. Albayrak, yenilenebilir enerjinin yanında, yerli kömürün ileri teknolojiye sahip santrallerle ekonomiye kazandırılması için gereken her türlü yatırım altyapısını hazırladıklarını açıkladı. Eski termik santrallerin tamamını 2019'a kadar çevreci hale getireceklerini belirten Albayrak, Türkiye'nin 10 doğalgaz boru hattı projesi ile de bölgesinin en önemli ülkesi olduğunu söyledi.
Posta

Döviz Borcunun Yüzde 70'i Bin Firmada 
Kurdaki dalgalanmalar sonrası gündeme gelen özel sektörün döviz borcu ile ilgili Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal açıklama yaptı. Uysal, özel sektörün döviz borcunun yüzde 70'inin bin firmada olduğunu söyledi. Torba tasarının dünkü görüşmelerinde Merkez Bankası'na, mevzuatla ilgili kendisine verilen görevleri yerine getirmek için gerçek ve tüzel kişilerden her türlü bilgi ve belge isteme yetkisi verildi. Düzenlemeyle ilgili muhalefet vekillerinin sorularına yanıt veren Uysal, 200 milyar dolarlık özel sektör riskiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını söyledi. Uysal, şöyle devam etti: "Döviz borçluluğu 15 milyon doların üzeri olan firmalarla ilgili de bir veri toplama ihtiyacı var. Burada biz bir pilot çalışma yürüttük, yaklaşık 100-110 firma üzerinde yapılan bir çalışma. Bu veriler daha çok bankalar ve finansal kurumlar üzerinden elde edilmeye çalışıldı. Ama bu yaptığımız çalışmada görüldü ki şu andaki çerçeve bizim isteğimiz verileri sağlıklı bir şekilde elde etme imkanını sağlamıyor. Dolayısıyla, tüm bilanço dışı verileri de özellikle türev işlemlerden kaynaklanan kur riski işlemlerini, döviz pozisyonu yaratan işlemleri de kapsayacak şekilde veri toplayabilmemiz için bu düzenleme bir zaruret olarak ortaya çıkıyor. Zaman zaman kur dalgalanmaları yaşıyoruz. Bu dalgalanmalar yaşandığı dönemlerde finansal istikrara zarar getirmemesi amacıyla yapılan bir çalışmadır temelinde." CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil de, gerçek ve tüzel kişilerin döviz pozisyonu ifadesinin çok geniş bir kavram olduğunu söyledi. Muhalefetten bu yönde gelen eleştirileri yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal ise Merkez Bankası'nın riski görebilmek için çalışma yapacağını söyledi. Ağbal, "Yoksa, sahadaki yani '10 bin liralık bir mal almış döviz cinsinden, ben gideyim de bunun...' Onun peşine düşecek hali yok" dedi.
Posta

300 Kilometre Tamam İlk Gaz 2019 Sonu 
Elektrik üretimi ve ısınmada kritik öneme sahip Rus doğalgazını güzergâh nedeniyle Batı Hattı'ndan son alan ülke olan Türkiye, TürkAkım projesi ile gazı ilk alan ülke olacak. Milliyet'e bilgi veren TürkAkım Sözcüsü Sander Van Rootselaar, Karadeniz'de yapımı devam eden iki boru hattında 300 kilometre yol katedildiğini bildirdi. Rootselaar, "Hedefimiz, TürkAkım'dan Türkiye'ye doğalgaz aktarımının 2019 sonu başlamasını sağlamak. Türkiye, mevcut Batı Hattı'ında gazı Rusya'dan en son alan ülkeyken, TürkAkım ile beraber yeni güzergâhın ilk durağı, yani doğalgazı ilk alan ülke olacak, transit ülkelere bağımlılığı azalacak" dedi. Rootselaar, TürkAkım için Karadeniz'de yapımına devam edilen iki boru hattında toplam 300 kilometre yol katedildiğini belirtti. Proje şirketi olarak açık deniz boru hattı ile alım terminalinin yapımını üstlendiklerini belirten Rootselaar, "Karadaki hatlardan ilki Türkiye doğalgaz şebekesine bağlanacak. Bu hattın inşaatı BOTAŞ tarafından yürütülecek. Güney ve Güneydoğu Avrupa'ya gidecek ikinci hattın inşaatı ise BOTAŞ-Gazprom ortaklığıyla yapılacak" dedi. Projenin Türkiye'ye sağlayacağı avantajlar hakkında bilgi veren Rootselaar, şunları söyledi: "Birincisi Türkiye, mevcut Batı Hattı kapsamında doğalgazı Rusya'dan en son alan ülkeyken, TürkAkım ile doğalgazı ilk alan ülke olacak. Bu sayede transit ülkelere bağımlılığı azalacak. İkincisi, TürkAkım Türkiye'nin doğalgaz tedarik güzergâhlarını çeşitlendirecek. Stratejik konumunu güçlendirecek."
Milliyet

Gelir Vergisi 3'üncü Dilimine Zam Olmayacak 
Torba kanun tasarısında gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki yüzde 27'lik oranı yüzde 30'a çıkaran ve ücretlilerin gelirini azaltacağı için tartışmalara neden olan madde de AK Parti milletvekilleri tarafından verilen önergeyle tasarıdan çıkarıldı. Söz konusu uygulama brüt maaş üzerinden ücret alanları etkileyecek ve aylık maaşlarında 90 lira ile 223 lira arasında bir kayba neden olacaktı. 2017 yılında uygulanan Gelir Vergisi tarifesine göre, gelir vergisi matrahı (vergiye tabi olan ve yılbaşından beri elde edilen gelir toplamı); 13.000 TL'ye kadar olanların aylık gelirinden yüzde 15, 13.001 TL - 30.000 TL aralığında olanların aylık gelirinden yüzde 20, 30.001 TL - 110.000 TL aralığında olanların aylık gelirinden yüzde 27 ve 106.000 TL'den fazla olanların aylık gelirinden yüzde 35 oranında kesiliyor. Aylık brüt maaş değişmediğinde bile çalışanın gelir vergisi matrahı her geçen ay yükseldiğinden, haklarında uygulanan gelir vergisi oranı da yükselebilmekte ve bu durum net maaşın belli bir aydan sonra azalmasına neden olabilmekte.
Vatan

Mehmet Şimşek G20 Aile Fotoğrafı'nda 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Washington'da düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarıyla bir araya geldi, 'G20 Aile Fotoğrafı' çekiminde yer aldı. Başbakan Yardımcısı Şimşek, çekim öncesinde IMF Başkanı Christine Lagarde, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ve OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile sohbet etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Murat Çetinkaya'nın da aralarında bulunduğu katılımcıların, kısa süre önce istifasını açıklayan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'yi alkışlayarak karşılaması dikkati çekti. Şimşek ve diğer katılımcılar, çekimlerden sonra küresel ekonomiye yönelik son gelişmeleri değerlendirecekleri 'G20 Çalışma Yemeği'nin yapılacağı salona geçti.
Vatan

SPOR 
53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris- Selçuk etabını UAE Emırates takımından Diego Ulıssı 5 saat 36 dakika 03 saniye ile rakiplerine fark atarak kazandı. Bugün koşulacak Selçuk-İzmir etabının 125'inci kilometresinde sporcular Manisa'da bulunan Vestel fabrikasının içinden geçecek. Bisikletçiler bu etabın ardından Türk Hava Yolları'nın sağladığı uçaklarla İzmir'den, İstanbul'a transfer olacak. Tur pazar günü İstanbul-İstanbul etabı ile bitecek.
Posta

Galatasaray'da yıllardır devam eden sağ bek sorununu unutturan Mariano, şampiyonluk ile ilgili iddialı sözler sarf etti. İlk 7 haftadaki performanslarının mutluluk verici olduğunu dile getiren Brezilyalı futbolcu, adım adım şampiyonluğa ilerlediklerini söyledi. Yeni kurulan bir takımda oyuncuların birbirine adapte olması için süre geçmesi gerektiğini hatırlatan Mariano, "Ancak biz ilk haftadan itibaren en iyisini yapmaya başladık. Burada en önemli şey, oyuncu karakterleri ve tek bir hedefe odaklanmak. Kazanmak isteyen oyuncular ve bir ekip ruhu var. Şampiyonluk için aynı şekilde devam etmeliyiz" dedi
Posta

Fenerbahçe'nin yeni transferi Vincent Janssen'in bu sezon Türkiye'de gösterdiği çıkışın ardından Hollanda'da yayın yapan ELF Voetbal dergisi muhabiri Geert Beckers, MİLLİYET Gazetesi'ne özel bir değerlendirmede bulundu. Janssen ile geçtiğimiz hafta Hollanda Milli Takım kampında bir araya gelen Geert Beckers, edindiği izlenimleri ve ELF Voetbal dergisi için yaptığı röportajın satır başlarını sundu. Janssen'in de Fenerbahçe'deki yeni dönemiyle ilgili çarpıcı ifadeleri dikkat çekti. 23 yaşındaki yıldız, Türkiye'de çok mutlu ve huzurlu günler geçirdiğini dile getirip, "Tottenham'da planlarım düşündüğüm gibi olmadı. Daha sonra transferin son günlerinde Fenerbahçe'den gelen teklifi kabul ettim ve bu kararımdan dolayı çok mutluyum. Fenerbahçe'den teklif gelmesi de zaten beni çok mutlu etmişti" diye konuştu. Şu anda hayatının en keyifli dönemlerinden birini yaşadığını vurgulayan genç forvet, "Fenerbahçe büyük ve harika bir kulüp. İstanbul harika bir şehir ve İstanbul'da birlikte yaşadığım insanlar harika. Gerçekten benim için fantastik bir fırsat" yorumunu yaptı. Fenerbahçe'ye transfer sürecinden de bahseden Vincent Janssen, adapte olma dönemini hemen atlattığını kaydedip, "Kulüpteki ve takımdaki herkes bana çok yardımcı oldu. Fenerbahçe'ye hemen alışmamı sağladılar. Van Persie de çok yardım etti. Zaten takım içerisinde ve gittiğiniz yeni bir ülkede vatandaşınızla beraber olmak çok önemli ve güzel. Fenerbahçe'deki herkes beni çok sıcak karşıladı" dedi.
Milliyet

Siyah-beyazlılar Başkent deplasmanından puansız dönerken Şenol Güneş döneminde de bir ilke imza atıldı. Son iki sezonda Kartal'ı şampiyonluğa taşıyan Güneş yönetiminde Beşiktaş'ın arka arkaya üç maçta puan kaybettiği hiç olmamıştı... G.Birliği deplasmanına kadar F.Bahçe (1-2) ve Trabzonspor (2-2) ile iki maçta 1 puan alabilen Kartal Ankara'da da puan alamadı. Şenol Güneş yönetiminde ilk kez arka arkaya 3 maçta galibiyet alamayan Kartal son üç maçında bir puan toplayabildi. Beşiktaş'ın Başkent ekibine karşı deplasmandaki kötü performansı da dün geceki maç ile birlikte perçinlendi. Beşiktaş Süper Lig'de rakibine karşı oynadığı 33 maçta 19 galibiyet ve 11 beraberlik alırken sadece 3 yenilgi aldı. Fakat bu oran Başkent'te çok farklı! G.Birliği deplasmanında siyah-beyazlılar son 7 maçında sadece bir kez kazanabilirken 3 beraberlik 3 mağlubiyet elde edebildi.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme