16 Ekim 2017 Pazartesi

16.10.2017 Genel Gündem

16.10.2017

GÜNDEM
3 Şartlı Başkanlık 
Ak Parti'de 2019'da yapılacak seçimlere yönelik yaşanan değişim süreci sadece belediye başkanları için değil, il başkanları için de deprem etkisi yarattı. İl kongrelerinden önce görevi bırakması istenen il başkanı sayısı 30'a ulaştı. Edinilen bilgiye göre, il kongre sürecine gelmeden önce hakkında iddia olan veya yeni dönemde farklı yerlerde değerlendirilmesi düşünülen il başkanlarıyla, genel merkezin talimatıyla vedalaşıldı. Bu iller için yeni il başkanı adayı belirlenirken, üç şart getirildi. Yeni il başkanlarının, "üniversite mezunu olmaları, 2019'da yapılacak belediye başkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine aday olmamaları" istendi. Bu şartları kabul eden il başkanı aday adayları belirlendi. Parti yöneticileri, il başkanı adaylarının, il kongrelerinden önce belirlenmesinin amacının, il ve ilçe yönetimlerinde kendi istedikleri ekibi kurmalarına olanak sağlamak olduğunu söylediler. Görevden alınan il başkanlarından bazı isimlerin ise belediye başkanı ve milletvekili adayı olarak değerlendirileceği de belirtildi. Partideki değişimin ilk ayağı olan il başkanlarıyla ilgili operasyonda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a gönderilen notların çok etkili olduğu belirtiliyor. Erdoğan'ın gittiği her ilde kendisine vatandaş tarafından ulaştırılan notlarla, Cumhurbaşkanlığı'na yollanan her türlü bilgi, itiraz ve eleştirinin özel olarak değerlendirildiği dile getirildi. Şikâyetlerin dikkate alınarak bu illere özel ekip gönderildiği, iddia ve eleştirilerin doğru olup olmadığının parti müfettişleri ve anketlerle de ayrıca teyit edildiği belirtiliyor. Başkanların değiştirilmesine ilişkin kararın bu mekanizmadan sonra işletildiği dile getiriliyor.
Hürriyet


Rtük Seçimi Yapılacak Ohal Uzatılacak Müftü Nikâhı Görüşülecek 
TBMM Genel Kurulu, 16-20 Ekim haftasında çalışmalarına RTÜK üyeliği seçimi ve gensoru ile başlayacak. Genel kurulda, yarın görev sürelerinin sona ermesi nedeniyle AK Parti ve CHP'nin uzun süre önce boşalttığı 2 RTÜK üyeliği ile 4 Kasım'da HDP kontenjanından boşalacak 1 RTÜK üyeliği için seçim yapılacak. Yeni üyelerin hangi partilerin kontenjanından seçileceği ise yaz boyunca tartışılmıştı. RTÜK'teki üye dağılımı, 7 Haziran 2015 seçiminin ardından AK Parti 4, CHP 2,MHP 2 ve HDP 1 üye şeklindeydi. AK Parti, 1 Kasımseçiminin ardından AK Parti kontenjanından seçilecek üye sayısının 5'e yükseldiğini savundu. Bu doğrultuda, bugün yapılacak seçimde AK Parti kontenjanından 2, CHP kontenjanından 1 adayın RTÜK üyeliğine seçilmesi öngörülüyor. Bu durumda, Meclis'te 3. parti durumundaki HDP'nin kontenjanından üye kalmayacak. AK Parti, seçilecek 2 üyenin 2 katı aday olarak eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ebubekir Şahin, eski RTÜK üyesi Taha Yücel ile AK Parti Grup Danışmanları Mustafa Hançerkıran ve Şevket Sarıcaoğlu'nu bildirecek. CHP'nin yeni RTÜK üyeliği adayları ise CHP TBMM Grubu Basın Danışmanı İlhan Taşcı ile Grup Danışmanı Ali Taştan. TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin "ihalelerde yasal sorumluluğunu yerine getirmediği ve kamunun zarara uğratılmasına göz yumduğu" gerekçesiyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan hakkında verdiği gensoru önergesinin ön görüşmeleri de yapılacak.
Haber Türk

DÜNYA 
Kerkük'e Operasyon 
MGK sonrası Irak Başbakanlık Ofisi'nden alınan kararlara ilişkin bir açıklama yapıldı. Bağdat yönetimi, Kerkük'te resmi güvenlik mekanizmasının dışında silahlı grupların bulunması konusunda uyarıda bulunurken, "Kerkük'te hüküm süren partilerin (KYB ve KDP) PKK'yı şehre getirmesine sessiz kalınamaz. Bu diğer Iraklılara (Kürtler dışındaki halklara) ve nizami güvenlik güçlerine savaş ilanıdır" ifadesini kullandı. IKBY'ye bağlı güçlerinin amacının etnik temelli devlet kurmak için ülkeyi iç savaşa sürüklemek olduğu ifade edilen açıklamada, şu vurgular yer aldı: "IKBY silahlı güçleri tehdit oluşturuyor. Kürt bölgeleri dışındaki vatandaşları göç ettiriyor ve sığınmacıların evlerine geri dönmesini engelliyor. Bu da ülkenin demografisini değiştirme çabasıdır ve Irak'ı kanlı çatışmalara götürür." IKBY Peşmerge Bakanlığı ise Bağdat yönetiminin iddialarını yalanladı. Genel Sekreter Cabbar Yaver, "Kerkük'te peşmerge güçlerinin arasında PKK güçleri yok, fakat PKK'ya sempati duyan bazı gönüllüler var" dedi. Tüm bu gelişmelerin ardından Irak güçlerinin peşmerge denetimindeki petrol kuyuları ve kritik önemdeki K1 Askeri Üssü'nü ele geçirmek için dün gece yarısı Kerkük'e operasyon başlattığı açıklandı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Güvenlik Konseyi, "Irak güçleri ve Haşdi Şabi'nin Kerkük'ün güneyindeki Tazehurmatu'dan büyük bir operasyona başladığı ve amaçlarının Kerkük'e girerek K1 üssünü ve petrol kuyularını ele geçirmek olduğunu" duyurdu. Reuters'a konuşan Irak Ordusu 9. Zırhlı Tümeni'nden Yarbay Salih el-Kinani de "Operasyonun amacı K1 Üssü'nü ele geçirmek" dedi. Gazetemiz baskıya giderken bölgeden herhangi bir çatışma haberi gelmemişti.
Hürriyet

Başbakanlık Yolunda 
Avusturya Federal Meclisi (Nationaltag) belirlemek için dün sandık başına gitti. Kesin olmayan sonuçlara göre; 31 yaşındaki Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz'un geçen yıl başına geçtiği merkez sağ Avusturya Halk Partisi'nin (ÖVP) yüzde 31,4 oy alarak sandıktan birinci parti çıktı. Gazetemiz 02:30 dolaylarında baskıya giderken, aşırı sağcı Heinz-Christian Strache idaresindeki Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) yüzde 27,4'le ikinci parti görünürken, Başbakan Christian Kern liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) yüzde 26.7 oy oranıyla üçüncü parti konumundaydı. Yeni Avusturya Partisi (NEOS) yüzde 5,3, Yeşiller 4,9 oy alabildi. Eski Yeşiller üyesi Peter Pilz'in listesi ise yüzde 4,4'te kaldı. Ülkede yüzde 4'lük seçim barajı bulunuyor. Kurz oylarını 7 puan artırmayı başarırken, Sosyal Demokratlar yaklaşık olarak oylarını korudu. En büyük kaybı ise Yeşiller yaşadı. 20'li yaşlarından bu yana siyasetin içinde olan Sebastian Kurz'un Nazi bağlantıları olduğu gerekçesiyle eleştirilen FPÖ ile koalisyon kurması bekleniyor. Türkiye'nin AB üyeliğinin en ateşli karşıtlarından olan Kurz, seçimi galibayetini 'değişim şansı olarak' nitelendirdi. Kurz, diğer partilerle görüşmelere açık olduğunu da söyledi: "Tabii ki istikrarlı bir hükümet kurmak isterim. Bu olamazsa, masada diğer seçenekler var." Kurz'un FPÖ'yle hükümet kurması, Avrupa'da köklü değişimlere yol açabilir. Avusturya daha sağa kayarken, diğer Avrupa ülkelerinde yerleşik partilerin aşırı sağcılarla koalisyon kurmasının yolunu açacak. Öte yandan Kurz'un, aşırı sağcı parti ile koalisyona gitmesi durumda Avusturya Özgürlük Partisi, 17 yıl sonra ilk kez hükümette yer alacak. Yarışı muhafazakâr rakibine kaybeden Sosyal Demokrati lider Kern ise görevi bırakmaya niyetinin olmadığını söyledi. ORF televizyonuna konuşan Kern, seçimin siyasi kariyerini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soruya "10 yıl siyasette kalacağımı söylemiştim. Önümde 9 yıl daha var" dedi.
Hürriyet

Kral Selman'dan Trump'a 'Yeni Strateji' Tebriği 
İran ile 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan rahatsız olduğunu duyuran ABD Başkanı Donald Trump, içeriği belli olmayan yeni stratejisini Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdüllaziz ve Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ile telefonda görüştü. Kralı Selman'ın, "ABD'nin yeni İran stratejisi sebebiyle Trump'ı tebrik ettiği" duyuruldu. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, "Kral Selman, vizyoner yeni İran stratejisi için Başkan Trump'ı tebrik etti ve Amerikan liderliğine destek vermeyi vaat etti. Başkan Trump da Suudi Arabistan'ın desteğinden dolayı Kral Selman'a teşekkür etti ve İran'ın Ortadoğu'daki istikrarsızlaştırıcı adımlarına karşı Körfez İşbirliği Konseyi'nin önemine vurgu yaptı" denildi. Trump, ülkesinin İran'la nükleer anlaşmadan şimdilik ayrılmayacağını kaydederek, "Eğer kongre ve müttefiklerimizle bir çözüme ulaşamazsak, o zaman anlaşma iptal edilecek. Anlaşma inceleme altındadır ve herhangi bir zamanda bizim (anlaşmaya) katılımımız, başkan olarak tarafımdan iptal edilebilir" diye konuşmuştu. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise "Menfaatlerimiz temin edildiği sürece anlaşmaya bağlı kalacağız" dedi.
Haber Türk

Türkiye Karşıtı Kurz Başbakanlık Yolunda 
Avusturya'da dün 6.4 milyon seçmen, ülkenin yeni parlementosunu belirlemek üzere sandık başına gitti. Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı sebastian Kurz'un liderliğindeki Avusturya Halk Partisi (ÖVP), sandık çıkış anketlerine göre oyların yüzde 30.2'sini alarak seçimden birinci parti olarak çıktı. Aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (FPÖ) yüzde 26.8 ile ikinci, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ise yüzde 26.3 oranla üçüncü parti oldu. 34 yıldır koalisyonlarla yönetilen ülkede, bu seçimlerin sonucunda da yine bir koalisyon hükümeti kurulması öngörülüyor. 'İmparator', 'Harika Çocuk' gibi lakaplar takılan 31 yaşındaki Kurz, hükümet kurabilirse, Avrupa'nın en genç lideri olacak. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine, göçmenlere ve Müslümanlara karşı açıklamaları ile tanınan Kurz'un koalisyon için aşırı sağcı partilerle masaya oturacağı tahmin ediliyor. Sandıklar açıldıktan sonra açıklama yapan Kurz, ülkede büyük bir değişim için yola çıktıklarını ve halkın kendisine destek verdiğini söyleyerek "Bu sorumluluğu büyük bir alçak gönüllülükle kabul ediyorum, biz bir hedefin ardından gittik ve mümkün olmayanı mümkün kıldık" dedi. Sonuçlar perşembe günü kesinleşecek.
Haber Türk

Somali'de Bombalı Dehşet 
Somali'nin başkenti Mogadişu'da, önceki akşam düzenlenen bombalı iki saldırıda, 231'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 275 kişinin de yaralandığı bildiriliyor. Yerel basında yer alan haberlere göre önceki gün başkent Mogadişu'da bombalı iki saldırı düzenlendi. Söz konusu haberlerde saldırılardan ilkinin Safari Otel yakınlarında, ikincisinin ise kentin "Medine-i Münevvere" bölgesinde düzenlendiği, olayla ilgili bir kişinin gözaltına alındığı iddia edildi. Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmazken, sağlık kaynakları, ölü sayısının 189'a, yaralı sayısının ise 200'e yükseldiğini söylerken, Somalili bazı politikacılar tarafından Associated Press (AP) ajansına verilen bilgilerde durumun daha vahim olduğunu belirtiyor. Nitekim AP ajansının, bazı Somalili politikacılara dayandırdığı habere göre ölü sayısı 231'e, yaralı sayısı ise 275'e yükseldi. Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed, yaşanan saldırının ardından 3 günlük ulusal yas ilan etti. Olayın ardından üzüntülerini dile getiren Muhammed, "Somali halkını yaralılara kan bağışı yapmaya çağırıyorum" ifadelerini kullanırken, kendisi de başta olmak üzere pek çok kişinin kan bağışı için hastanelere gittiği haber veriliyor. Henüz üstlenen olmamasına karşın yetkililer, saldırının sorumlusu olarak Eş Şebab'a işaret ediyor. Patlamanın, Somali'de faaliyet gösteren terör örgütü El Kaide bağlantılı Eş Şebab'ın 2007'de başlattığı ayaklanmadan bu yana ülkedeki en ölümcül saldırı olduğu düşünülüyor.
Milliyet 

EKONOMİ 
Dolar: 3,6316-3,6383                     
Euro: Euro 4,2811-4,3176
Sterlin: 4,8224-4,8374
Gram Altın: 152,1809-152,5676

Bir Gecede % 50 Zam 
Son bir aydır Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yapılan fahiş zamları, ardından tepkiler üzerine bu zamlarda yapılan küçük de olsa geri adım tartışılıp duruyor. Sonuç olarak MTV'ye 2018 yılından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 15'ten başlayıp yüzde 50'ye ulaşan zamlar yapıldı. Ama zamdan daha önemlisi 2018 yılından itibaren artık 2 farklı MTV sistemi devrede olacak. İlki aracın yaşına ve motor hacmine göre belirlenen mevcut MTV sistemi. (1.tablo) Diğeri ise aracın yaşı ve motor hacmiyle birlikte değerinin ölçüt olarak eklendiği yeni MTV sistemi. (2.tablo) Ya da bir başka deyişle bu 2 sistem sayesinde 2018'den itibaren yeni otomobil alanlar yüksek MTV öderken, otomobilini 1 Ocak 2018'den önce alanlar ise daha az zamlı MTV ödeyecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal da, aracın değerini vergileme ölçütü olarak alan yeni MTV sisteminin sadece 1 Ocak 2018'den itibaren alınan sıfır araçları kapsadığını, 2018 yılı öncesinde alınan araçlar için ise mevcut tarifenin uygulanacağını söyledi. Sonuçta satın alınan otomobiller için artık tescil tarihi önem kazandı. Bakan Ağbal'ın yaptığı açıklamadan ortaya çıkan sonuç şu; 2018 yılından itibaren alınan 1.3 litre ve altı ile 1.6 litre motor hacmi arasındaki araçlarda 3 farklı fiyat dilimi tarifesi olacak. En düşük dilim mevcut yüzde 15-25 zamlı MTV sistemine girerken, diğer iki dilim sırasıyla yüzde 15 ve 25 zammın üzerine yüzde 10 ve 20 ek vergi ödenmesini sağlayacak. Örnekle bunu anlatmak gerekirse; · 2018'de alacağınız 1.6 litre motor hacmine sahip otomobilin eğer vergisiz fiyatı 40 bin TL'nin (anahtar teslim fiyatı 68.500) altındaysa ekstra bir artış gelmeyecek. Yani mevcut yüzde 25'lik zamlı tarifeden MTV ödeyeceksiniz. O da 1294 TL. · Aldığınız aracın değeri eğer 40 bin liradan fazla, 70 bin liradan az ise (anahtar teslim fiyatı 68.501-123.900 TL) yeni oluşturulan tarifede o aracın vergisini yüzde 10 artışla ödeyeceksiniz. Yani yüzde 25 zamla 1294 TL olan en düşük MTV'yi 129 TL artışla 1423 TL olarak yatıracaksınız. Bu da 2017 yılına göre yüzde 37.5 zam anlamına geliyor. · Eğer alacağınız aracın vergisiz değeri 70 bin TL'nin (anahtar teslim fiyatı 123.901 TL) üstünde ise başlangıç değeri 40 bin liranın altında araçlara göre MTV'si yüzde 20 artıyor. Yani yüzde 25 zamla 1294 TL olan en düşük MTV'yi 259 TL artışla 1553 TL olarak ödeyeceksiniz. Bu da yüzde 50'lik MTV zammı anlamına geliyor.
Hürriyet

2 Bin Tl İçin 5 Yıl Hapis 
Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Osman Dereli, illegal bahisle mücadele çerçevesinde bir ayda 50 milyon liraya el konulduğunu söyledi. İllegal bahis sistemi içinde 500 binden fazla kişinin ilişkili olduğunu gördüklerini ifade eden Dereli, 10 bin 700 kişinin de bu sistemin para toplamasına aracılık ettiğini vurguladı. İllegal bahis sitesini kuranların öncelikle bir organizasyon oluşturup bilgi işlem merkezi kurduklarını anlatan Dereli, canlı destek sistemi kurulduğunu, para toplayıcılarının organize edildiğini, aracı hesaplara yatan paranın nakit toplanması ve kendilerine getirecek olanları organize ettiklerini anlattı. Dereli, "Bu kişilere 2 bin lira verip hesapları üzerinden para topluyorlar. 2 bin lira için aracılık edip hayatınızı zehir etmeyin. Aracılık eden kişilere 3 ile 5 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor" uyarısında bulundu. Dereli, bir grup gazeteciye illegal bahisle ilgili yapılan mücadeleyi anlattı. Dereli, yasadışı bahis faaliyeti için kurulan internet sitelerinin büyüklüğüne göre 10-60 kişi arasında çalışanı olduğunu belirterek, bahis paralarının toplanabilmesi için üçüncü kişilerin hesaplarının kullanıldığını belirtti. Dereli, "Bahis oynayanların bahis parasını yatıracakları banka hesapları olarak öğrenci, ev hanımı, işsiz veya asgari ücretli çalışanlarının hesapları ya da bu kişiler adına açtırılan şirketlerin hesapları paravan olarak kullanılıyor. Bu sitelere önce üye olunuyor. Ya canlı destek hizmeti ya da web sayfasında 'para yatır' seçeneği tıklanıyor. Her iki durumda da kendisine para transferi, cebe havale, kredi kartı, ön ödemeli kart, elektronik para yöntemlerinden hangisi ile para yatırılacağına ilişkin seçenekler geliyor" diye konuştu. Web sayfalarında ödeme yapılırken açıklama bölümünün boş bırakılmasının da istendiğini anlatan Dereli, para yatırılmasında aracılık için kullanılan hesapların birçok farklı şehirde ve farklı kişi tarafından yapıldığını anlattı.
Hürriyet

'Naylon Poşete Ücret Veya Sınır Sorunu Çözmez' 
Avrupa Birliği (AB) ile uyum çalışmaları kapsamında Türkiye'de 2019'dan itibaren naylon poşetlerin marketlerde ücret karşılığı temin edilmesini öngören düzenleme, hayata geçirilmeden tartışılmaya başlandı. Plastik üreticileri, sınırlamaların plastik kullanımında caydırıcı olmayacağını savunurken, çevreciler ise düzenlemeye destek verdi ve plastik poşet kullanımını en aza indirecek kararların alınmasını istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, "Naylon poşeti birden kaldırmak kolay değil. Bunu kademeli dönüşümle sisteme entegre etmek istiyoruz" dedi. Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür ise sınırlamanın çözüm olmadığını savundu. Gür "Tüketiciler nezdinde bilinçlendirme kampanyaları sürdürülmesi yerine kolay yoldan yasaklama ya da sınırlandırma gibi uygulamalar günümüzde yaşanmakta olan sorunların ancak boyutunu değiştirecektir" uyarısında bulundu. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci ise ücret karşılığı verilmesinin poşet kullanımında bir miktar düşüş yaratsa da kapsamlı bir çözüm olmayacağını ifade etti.
Haber Türk

Düşmez Kalkmaz Bır Allah 
Geçen haftaya Türkiye piyasaları vize krizi ile başladı. Son yılların en kötü gününü hafta başında yaşadık. Sonraki günler giderek toparladık ve hafta sonuna geldiğimizde ise durumu epeyce düzelttik. Ancak yine de küresel piyasalarda kısmi bir negatif ayrışmadan kurtulamadık. Çünkü vize krizi henüz çözülemedi. Kaldı ki vize krizi yanında bir de Suriye operasyonu ile jeopolitik risk artışı devreye girdi. Dolar haftaya 3.61'den girdi, 3.7694'e kadar çıktı, haftayı 3.63'ten kapattı. Euro da 4.24'ten girdiği haftada en yüksek 4.3935'i gördü ve haftayı 4.29'dan kapattı. İki paradan oluşan sepet kurun artışı ise yüzde 0.94'le sınırlı kaldı. Halbuki aynı dönemde dolar karşısındaki gelişmekte olan ülke kurları yüzde 0.92 değer kazandı. Benzer bir durum borsalar için de söz konusu. Önceki haftayı 104 binin üzerinden kapatan BİST 100 Endeksi 99.210'u gördü ve oradan geri dönüşle haftayı 106 bin puanın üzerinde kapattı. TL bazındaki yüzde 2'lik prim aynı zamanda gelişmekte olan borsaların haftalık yüzde 2 artışıyla da uyumlu. İki yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 11.98'den yüzde 12.51'i gördü, haftayı da yüzde 12.14'ten kapattı. Vize krizine ve Suriye jeopolitik risk artışına karşı piyasalar ciddi bir fiyat değişikliğiyle tepki verdi. Ama günler geçtikçe bu fiyatlar giderek geri alınmasına karşılık belli bir tortusu da kaldı denilebilir. Yüksek bir risk artışına karşı yüksek bir oynaklık göstermek de normal. Hani derler ya "Düşmez kalkmaz bir Allah" diye. Bizim piyasalar da geçen hafta düştü ve kalktı. Bundan sonra da gelişmelerin peşine takılı bir seyir izleyeceğiz.
Haber Türk

Enflasyonda Düşüş Yıl Sonu Başlıyor 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, "Önümüzdeki dönem para politikasının enflasyon üzerindeki etkileri daha belirgin görülmeye başlanacak. Enflasyonun yıl sonundan itibaren kademeli olarak aşağı inmesini öngörüyoruz" dedi. Çetinkaya, AA'ya yaptığı açıklamada, TCMB olarak IMF - Dünya Bankası toplantıları kapsamında ABD'de gerçekleştirilen görüşmelerle, enflasyon ve makroekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çetinkaya, Türkiye ekonomisinin son yıllarda dayanıklılığını defalarca ispatladığını belirterek, yaşanan birçok farklı nitelikteki şoka rağmen ekonomik büyümenin hemen hemen kesintisiz devam ettiğini dile getirdi. Hızlı büyümenin geçmiş dönemlerin aksine dış dengede önemli bir bozulmaya yol açmadığına işaret eden Çetinkaya, şöyle devam etti: "Bunun çeşitli sebepleri var. Birincisi, güçlü dış talep ve ihracatçılarımızın pazar değiştirme esnekliği. İkincisi, reel kura dair yaşanan gelişmeler. Üçüncüsü, kredilerdeki genişlemenin tüketimden ziyade üretimi destekleyecek şekilde kurgulanması. Dördüncüsü ise turizm gelirlerindeki toparlanmanın bu yıl hem toplam talebi, hem de dış dengeyi desteklemesi. Küresel ticaretin toparlanmaya devam etmesi, önümüzdeki dönemde büyümeye ihracattan gelecek katkının sürebileceğine işaret ediyor."
Milliyet

Araplar'a Yeni Rakip 
Turistlerin bu yılın Haziran-Eylül dönemini içeren yaz aylarında yaptığı alışverişlerden en büyük payı Orta Doğu ülkeleri alırken, Çinli ve Rus turist de organize perakendeye can suyu oldu. Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilere KDV iade hizmeti veren Global Blue Türkiye'nin verilerine göre, bu yılın Haziran- Eylül döneminde turistlerin yaptığı alışverişlerden en büyük payı yüzde 20 ile Suudi Arabistan aldı. Suudi turistlerin bu dönemdeki alışverişleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 arttı. Aynı dönemde turistlerin yaptığı alışverişlerden İran ve Kuveyt yüzde 10'arlık, Çin yüzde 8'lik, Katar ve Azerbaycan yüzde 6'şarlık pay alırken, Çinliler'in alışverişleri de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 294 yükseldi. Söz konusu dönemde Rus turistlerin yaptığı harcamalardaki artış da dikkati çekti. Rus turistlerin alışverişlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 226'lık yükseliş görüldü. Global Blue Türkiye Genel Müdürü Selim Şeyhun, bu yılın 9 ayında Türkiye'nin tax free satışlarının yüzde 29 büyüyerek 540 milyon TL olduğunu belirtti. Geçen yılın terör saldırıları sebebiyle çok zor bir yıl olduğunu ifade eden Şeyhun, "Bu yıl gelen Ortadoğulu turistler bu sene organize perakendenin toparlanmasına yardımcı oldu. Yurt dışından gelen ziyaretçilerin perakende sektöründeki sürdürülebilir büyümeye etkisini geçen sene çok iyi anladık. Ziyaretçilerin kendini güvende, mutlu ve rahat hissetmesi alışveriş alışkanlıklarının da pozitif yönde gelişmesine yol açıyor" dedi.
Vatan 

POLİTİKA
 'Ab Sürecinden Geri Çekilme Niyetimiz Yok' 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Fransa'nın Strasbourg kentinde İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatları tarafından külliye şeklinde yeniden inşa edilecek, Avrupa'nın en büyük camisi olarak bilinen Eyyüb Sultan Camii'nin temel atma törenine katıldı. Konuşmasında Türkiye'nin AB'ye tam üye olmak için mücadele eden bir ülke olduğunu anımsatan Bozdağ, "Bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye, AB sürecinden vazgeçmedi. Süreçten Türkiye olarak geri çekilme niyetimiz yok" ifadesini kullandı. Bozdağ, Türkiye ile bir başka ülke arasındaki ihtilaf ve tartışmaların AB kurumlarını ve AB sürecini etkilemesinin kabul edilemez olduğunu da belirtti. Farklılıklara karşı öfke, kin ve nefret besleyen herkese karşı bütün dünyanın birlikte mücadele etmesinin şart olduğunun altını çizen, ırkçılık ve İslam düşmanlığını yaşam tarzı haline getirenler veya bunu bir ideolojiye dönüştürenlerin sağlıklı insanlar olmadığını kaydeden Bozdağ, "Bunlara karşı hep beraber mücadele etmezsek, daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına katkı sağlarız" dedi. Bu yanlışların önünün başka türlü kesilemeyeceğini dile getiren Bozdağ, "Avrupa'da bu ırkçı, ayrımcı, yabancı söylemlere karşı sağduyunun sesi kısıldıkça sağduyu sahibi insanlar toplumda ağır ağır konuşamaz hale geliyor. Bu, AB değerleri için, AB için tehdittir" diye konuştu. İslam'ın barış dini olduğunu vurgulayan Bozdağ, şiddet, terör ve öldürmenin İslam ile yan yana getirilemeyeceğini belirterek şunları söyledi: "Bugün DEAŞ terör örgütü, FETÖ, El Kaide terör örgütü, Boko Haram terör örgütü ve İslam'ı istismar eden terör örgütlerinin tamamı, İslam'a ve Müslümanlara düşmanlık yapıyorlar. Çok net söylüyorum, bu terör örgütleri şeytanların dahi gıpta ettiği terör örgütleridir. Çünkü şeytanlar bir araya gelseler, 'İslam'dan ve Müslümanlardan bütün insanları hatta Müslümanları soğutmak, nefret ettirmek, düşmanlaştırmak için bir organizasyon yapalım' deseler belki DEAŞ, El Kaide, Boko Haram, FETÖ gibi bir organizasyon ortaya çıkardı."
Haber Türk

Mhp'li Adan: Abd'nin Vize Kararı Anlamsız 
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Celal Adan, Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınmasına ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı bu tip kararları protesto ediyoruz. Bunları çok anlamsız buluyoruz. Bizim onurumuzla oynayan, bizi küçük gören hiç kimseyle bizim aynı masada olmamız mümkün değildir" dedi. Partisinin İstanbul Kâğıthane İlçe Başkanlığı etkinliğinde partililer, muhtarlar ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir araya gelen Adan, bir gazetecinin vize işlemlerinin askıya alınmasına ilişkin sorusu üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Amerika yokken var olan bir devlettir. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı bu tip kararları protesto ediyoruz. Bunları çok anlamsız buluyoruz. Bizimonurumuzla oynayan, bizi küçük gören hiç kimseyle bizim aynı masada olmamız mümkün değildir. Türkiye'ye dünyanın ihtiyacı var. Türkiye'ye Amerika'nın da ihtiyacı var, insanlığın ihtiyacı var. Bugün Türkiye'nin sergilediği milli birlik ve beraberlik, bu meseleyi ön plana çıkaracak, bunların aldığı kararları ters yüz yapacak. Bu Irak ve Suriye coğrafyasında kan dökülmesine öncülük yapan karakterler silinip gidecek. Kardeşliğin, beraberliğin, birliğin, huzurun olduğu bir ortamiçin Türkiye güçlü olmalıdır." Adan, MHP'nin Kerkük ve İdlib konusunda hükümete destek verdiğini vurguladı. Bir ülkenin medeniyetini savaşırken askerlerin temsil ettiğini aktaran Adan, "Kerkük'te Türkmenlerin varlığını yok etmek için çalışmalar yapılırken elbette MHP Kerkük'ü dile getirecekti, '5 bin ülkücü hazırdır' diyerek bir büyük uyanışa öncülük yapacaktı. Nevşehir kadar, Kayseri kadar Türk olan Kerkük'ten bahsederken birileri bize saldırdı. Bugün bize saldıranlar 'Diyarbakır'ı verelim, rahat edelim' demiyorlar mıydı? Biz Diyarbakır'ı, Van'ı, Şırnak'ı, Bayburt'u, Gümüşhane'yi, İstanbul'u anamızın namusu gibi severiz. Ama Kerkük'ü de severiz çünkü Kerkük özbeöz Türk'tür ve Türk kalacaktır' diye konuştu.
Haber Türk 

Ab Sürecinden Geri Çekilmeyiz 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinden geri çekilme niyeti olmadığını, Türkiye'nin AB'ye güç katacağını ve AB üyesi olması halinde de buradan güç kazanacak bir ülke olacağını belirtti. Bozdağ, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatları tarafından külliye şeklinde yeniden yapılacak Avrupa'nın en büyük camisi olarak bilinen Fransa'nın Strazburg kentindeki Eyüp Sultan Camii'nin temel atma töreninde konuştu. Aynı anda 3 bin kişinin namaz kılabileceği caminin, yanında okulları, çarşısı ve kültür imkanlarıyla adeta yeni bir yaşam merkezi haline geleceğini belirten Bozdağ, külliyenin mimarisinin Strazburg'a ayrı bir zenginlik katacağına inandığını söyledi. Bozdağ, külliyenin sadece Müslümanlar içinde değil Müslüman olmayan toplumlar için de önemli bir merkez olacağını kaydetti. Türkiye'nin AB'ye tam üye olmak için mücadele eden bir ülke olduğunu anımsatan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "1960 yılından beri mücadele ediyoruz üye olmak için. 1963 yılından bugüne AB'nin kapısında bekleyen ikinci bir ülke var mı? Yok. Yol yürürken oyun içinde kural üstüne kural değiştirilen ve kendi aleyhine pek çok içtihat oluşturulan ikinci bir ülke de yok. Dikkat ederseniz bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye, AB sürecinden vazgeçmedi. Türkiye AB'ye güç katacak ve AB üyesi olması halinde de buradan güç kazanacak bir ülkedir. İki tarafa da kazan-kazan ilkesi çerçevesinde kazandıran bir süreçtir. Biz bu süreci her türlü olumsuzluğa rağmen sürdürmekte kararlıyız. Süreçten Türkiye olarak geri çekilme niyetimiz yok."
Milliyet

SPOR 
Efes fener'i yaktı! 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde Anadolu Efes, Fenerbahçe Doğuş'u 84-80 yenmeyi başardı, 2. haftada ilk galibiyetini aldı. Boyalı alanı korumak amacıyla maça iki 5 numarası Stimac- Dunston ikilisiyle başlayan Perasovic, istediğini alınca, başta da sonda da en kritik anlarda bu sisteme başvurdu. Rakip boyalı alana giremeyen Fener, ilk çeyrekte Melih ve Thompson'dan gelen 7'şer sayıyla ayakta kalsa da fazla dış atışa yönelerek normal düzeninden uzaklaştı. Fenerbahçe'nin ilk yarı sonunda 20 üç, 12 iki sayı denemesinin olması, düzen dışı oynadığını gösterirken, Melli'den katkı gelmemesi, Efes'in elini güçlendirdi. Obradovic, 4 kısaya dönerek pas trafiğini artırmayı ve oyunu açmayı denese de Mc- Collum-Ledo ikilisiyle skor bulan Efes, devreyi 45-40 önde bitirdi. Efes'in stratejisine Fenerbahçe'nin 4 kısası da çözüm olmadı. Lacivert-beyazlı ekip, son çeyreğe 67-56 galip girdi. Fenerbahçe son çeyrekte mücadelesini artırdı. Wanamaker- Vesely ikilisi, topu boyalı alana sokup, krizi çözdü ama geri dönüş yetmedi. McCollum ile skor bulmayı sürdüren Efes, 38. dakikada farkı 1'e indiren rakibinin öne geçmesine izin vermedi, kazanmayı bildi. Fenerbahçe'de yaşanan sıkıntılar mutlaka azalır, ama Udoh'un eksikliğini kapatacak çareler bulunmalı. Melli'nin form tutması bir seçenek olabilir ama işin savunma kısmı için farklı planlar yapılmalı. Efes'in ön alandaki yumuşaklığını pota altını kalınlaştırarak kapatma seçeneği bu maçta işe yaradı, ancak daha iyi şut atan rakiplere karşı tek çözüm bu olmamalı.
Milliyet

Monaco'da Beyaz Sayfa 
Gençlerbirliği'ne deplasmanda yenilerek lider Galatasaray'ın 8 puan gerisinde kalan Beşiktaş'ta futbolcular, Monaco maçını kazanmak için galibiyet yemini etti. Ligdeki son maçta motivasyon eksikliği yaşadıklarını dile getiren siyahbeyazlı oyuncuların, "Bu kadar kötü oynamaya hakkımız yoktu. Bir kaç arkadaşımız dışında hepimiz kötüydük. Monaco maçı ne kadar önemliyse, Gençlerbirliği maçı da o kadar önemliydi. Babel'in kırmızı kartı planları değiştirdi ama biz 10 kişi bile bu ligde her takıma zorluk çıkartabiliriz" dedikleri öğrenildi. Beşiktaşlı futbolcular, Monaco maçının çok farklı olacağını da dile getirdi. Siyah-beyazlıların, "Bazı büyük maçlar tabii ki motivasyon açısından çok daha farklıdır ama bu, bizim maç seçtiğimiz anlamına gelmez. Milli aradan sonra konsantrasyon eksikliği yaşadık. Taraftarı çok üzdük. Monaco maçında hepimiz çok iyi oynamalıyız. Porto ve Leipzig maçları gibi büyük bir coşku ve istekle mücadele etmeliyiz. Fransa'dan galibiyetle dönersek hem tarihe geçmiş olacağız hem de gruptan çıkma anlamında müthiş bir avantaj yakalayacağız. Bu maçla birlikte beyaz sayfa açmalıyız" ifadelerini kullandıkları aktarıldı. Bu arada Teknik Direktör Şenol Güneş'in de takıma uyarılarda bulunduğu bildirildi. Güneş'in, "Şampiyonluk yarışında kayıplar olabilir. Takımın yarısı milli maçlardan döndü. Bu süreçteki puan kayıplarını telafi edebiliriz. Yeni bir başlangıç için Monaco'dan iyi bir skorla ayrılmalıyız" diye konuştuğu vurgulandı.
Milliyet

Tarihi Utanç 
Spor Toto Süper Lig'deki son üç maçından sadece iki puan çıkarabilen Trabzonspor sahasında ağırladığı Teleset Mobilya Akhisar karşısında adeta tarihi bir mağlubiyet yaşadı. Bordo-mavililer sahadan 6-1 yenik ayrıldı. Teknik Direktör Ersun Yanal, Kucka'nın yokluğunda Okay'ı kendi bölgesine tekrar alırken, defansta ise Mustafa Akbaş'a görev verdi. Ancak bordo-mavililer, Abdülkadir, Yusuf, Sosa, Olcay gibi iyi pas yapan oyuncularının becerilerini kullanıp Burak'ı kaçırmak yerine, havadan gol bulmaya çalışınca sadece bir pozisyon üretebildi. Defans için söylenebilecek fazla bir şey yoktu. İleri uç elemanlarını iyi seçen Karadeniz ekibi savunma hattında aynı uyumu bir türlü yakalayamazken bunun bedelini ağır ödedi. Larsson ve Serginho ile Trabzonspor'un bütün düzenini bozmayı başaran Akhisar'ın ilk golü 9. dakikada geldi. Serginho'nun kafası ağları sarstı. 39'da ise defansın uyumsuzluğuyla fark ikiye çıktı, Mustafa Akbaş topu kendi filelerine yolladı. 45'te de Larsson sol kanattan bindirmelerinin meyvesini topladı ve Akhisar ilk yarıyı 3-0 önde kapattı.
Milliyet

Kısa Mesaj! 
Fenerbahçe adına derbi öncesi müthiş bir maç oldu. Soldado hala gol atamamasına rağmen oyundan çıkarken ayakta alkışlandı. Hasan Ali, attığı gol sonrası taraftarıyla barıştı. Fernandao aylar sonra sahalara döndü. Sarı-lacivertli futbolcular, uzun süre sonra keyif alarak futbol oynadı. Açıkçası Akhisar'daki mağlubiyet ve oyun sonrası başlangıçta gözlerimize inanamadık. Fenerbahçe'nin, yakın tarihte bu kadar etkili başladığı ve ilk yarım saat itibariyle kağıt üzerinde bitirdiği başka bir maç daha yoktu. Erken goller sonrası Malatya neye uğradığını şaşırdı. Fenerbahçe, 4. dakikada golü buldu 1-0. Dirar sağ kanatta rakibini geçti. Darbeye rağmen ayakta kaldı. Arka direkte kendini unutturan Ozan Tufan, gelen güzel ortayı net bir kafa vuruşu ile gol yaptı. Yerinde duramayan Fenerbahçe'de, Giulano skoru 2-0 yapsa da golde Valbuena'nın katkısı büyüktü. Kaptığı topta Soldado ile verkaça giren Fransız futbolcu, Giuliano'yu gördü. Brezilyalı golü kaydetti. 28'de ise iyi ve klas pasların ardından atağı bitiren Hasan Ali oldu: 3-0. Fenerbahçe adına bu maçta tek olumsuz olan konu savunmaydı. Hücumdaki etkili oyuna rağmen 21'de konuk ekip net bir fırsat yakaladı. 31'de iki kez top direkten döndü. 49'da Kameni topu tutamadı. Sonunda Batuhan 68'de golü buldu: 3-1 Valbuena'nın çıkması sonrası Giuliano dışında topu ayağında tutacak oyuncu kalmadı. Bu sebeple son bölümler de sarı lacivertliler baskı altında kaldı. Belki de bu dakikalarda Aatıf oyunda olsa takımı rahatlatabilirdi. Buna rağmen sarı lacivertliler Jose Fernandao ile 86 ve 90. dakikada iki önemli fırsat yakaladı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme