19 Ekim 2017 Perşembe

19.10.2017 Genel Gündem

19.10.2017

GÜNDEM
Zap'ta Büyük Terör Operasyonu 
Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesinde büyük bir terör operasyonu başlattı. Komando birliklerinin katıldığı operasyonun amacının son günlerde Zap bölgesinde yoğun hareketlilikleri gözlenen ve saldırı hazırlığı içinde olan PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek, sınır güvenliğini ve Kuzey Irak'ta Türk askerinin bulunduğu üs bölgelerine ulaşan geçiş yollarının güvenliğini sağlamak olduğu belirtildi. 16 Ekim'de 4 askerin şehit olduğu operasyonda 21 teröristin öldürüldüğü açıklandı. Hakkari'nin Çukurca ilçesinin güneybatısında ve sınırın diğer tarafında yer alan Zap bölgesine Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon başlatıldı. TSK tarafından 16 Ekim'de bölgede 2 askerin şehit olduğu olayla ilgili yapılan bilgilendirmede askerlerin Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesinde şehit düştüğü belirtilmişti. Bu ifadeler Zap bölgesinde bir operasyonun başladığı olarak değerlendirildi. Hava destekli operasyonun amacının son günlerde Zap bölgesinde yoğun hareketlilikleri gözlenen ve saldırı hazırlığı içinde olan PKK'lı teröristler etkisiz hale getirmek, sınır güvenliğini ve Kuzey Irak'ta Türk askerinin bulunduğu üs bölgelerine ulaşan yolların güvenliğini sağlamak olduğu belirtildi. Komando birliklerinin katıldığı operasyonda PKK'lı teröristler tarafından daha önce yola döşedikleri el yapımı patlatıcının infilak ettirilmesi ve sonrasında çıkan 2 asker şehit olurken 2'i ağır 3 asker yaralanmıştı. Çatışma sonrası, Zap bölgesine Hava Kuvvetleri ile düzenlenen hava harekatında 6, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA( ile 2 olmak üzere 8 terörist etkisiz hale getirildi. Yine 16 Ekim'de PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen ikinci saldırıda ise el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi ve çıkan çatışma sonucunda 2 asker daha şehit olurken 1'i ağır olmak üzere 3 asker de yaralandı.
Milliyet


Vize Krizinde Olumlu Adım 
NATO çerçevesinde ittifak ilişkileri içinde bulunan ve karşılıklı, "diplomatik yaptırım" olarak yorumlanan vize işlemlerini askıya alma restleşmesi krizinin aşılması için Ankara'da yapılan görüşmelerde önemli bir adım atıldı. Dışişleri Bakanlığı kaynakları, ABD heyeti ile dün vize krizi konusunda yapılan görüşmeler için "olumlu" değerlendirmesinde bulundu. Heyetin ABD'ye dönmesi ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Beyaz Saray yönetimini bilgilendirmesinin ardından ABD'den olumlu bir adım atılması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında, Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize krizine ilişkin yöneltilen soruları yanıtladı. "İki yerel çalışanımız çok da uzun olmayan bir süre önce gözaltına alınmıştı ve hâlâ gözaltındalar" ifadesini kullanan Nauert, "Türkiye hâlâ bir delil sunmadı. Kanıt görmek istiyoruz" diye konuştu. "Türkiye bir müttefikiniz gibi davranıyor mu?" şeklinde yöneltilen soruyu Nauert, "Türkiye ile ilişkilerimiz karışık, bu şaşırılacak bir durum değil. Umuyorum ki güçlü NATO müttefiğimizle bu sorunları halledeceğiz. Biz umutluyuz" şeklinde yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da dün TRT World Forum'da soruları yanıtlarken şunları söyledi: "İyi bir noktaya doğru gidiliyor. Detaylar birkaç gün içinde netleşecek. Tabii buraya gelen heyet, bizim görüşlerimizi de alıp Washington'a dönecek, bunları üstlerine arz edecekler. Ben yakın bir vadede bu işin çözüleceğine inanıyorum. Çözülmemesi için bir gerekçe de yok, kompleks, içinden çıkılmaz bir durum yok."
Vatan

DÜNYA 
Normalleşme Çabası 
Peşmergenin çekilmesiyle Kerkük'e giren Haşdi Şabi destekli Irak ordusu, kentin tamamında kontrolü sağlarken, yaşamın normale dönmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Erbil ve Süleymaniye'ye göç eden aileler de, Kerkük'e dönmeye başladı. Kentin önemli merkezlerinde konuşlanan Haşdi Şabi milisleri, özellikle Kürt mahallelerinde Bağdat'tan gelen listede ismi bulunanlara operasyon düzenliyor. Milliyet, peşmergenin çekilmesi sonrasında Haşdi Şabi destekli Irak ordusunun kontrolüne geçen Kerkük'e girdi. Peşmerge hareketliliği ise, Erbil-Kerkük arasındaki Altunköprü kasabasına kadar sürüyor. Kerkük'ten çekilen tank, zırhlı araç ve ağır silah desteğindeki peşmerge kuvvetleri, Kürt yönetiminin 2014'teki sınırlarına çekildi. Petrol tesisleri çevresinde Irak ordusunun yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, kent merkezinde yaşamın normale döndüğü hissediliyor. Kent merkezi ve pazar yerinde sadece birkaç polis göze çarpıyor. Kerkük'te kapalı işyerlerinin bir bölümü de dün açılırken, halk ihtiyaçları için pazar yerini doldurdu. Türkmen ve Arap grupları bayraklarla sevinç gösterilerine dün de devam etti. Kerkük'ün resmi kurumları dahil önemli merkezlerde yerel yönetim bayraklarının kaldırıldığı, duvarlardaki bayrakların da boyandığı dikkat çekiyor. Talabani'nin ölüm ilanları ve fotoğrafları ise duruyor. Irak ordusunun Kerkük'e girişi sırasında Erbil ve Süleymaniye'ye göç eden ailelerin geri dönüşleri dün de sürdü. Dönüş yapan ailelere müdahale olmazken, Irak yönetimi ve Kerkük'teki Türkmen yetkililer, Kürt ailelere "Evlerinize geri dönün" çağrısı yaparak güvence verdi. Bununla birlikte akşam saatlerinde Haşdi Şabi milislerince Kürt mahallelerine yönelik operasyonlar yapılıyor. Operasyonlarda Bağdat'tan gönderilen "kara liste"de adları bulunanlar gözaltına alınıyor.
Milliyet 
 
Çipras: Türkiye'nin Ab Yolunu Destekliyoruz 
ABD Başkanı Donald Trump ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Beyaz Saray'da bir görüşme gerçekleştirdi. İki siyasi, ortak basın toplantısı düzenlerken, Trump, Yunanistan'la yakın ilişkileri sürdüreceklerini belirtti, ayrıca Yunan F-16 savaş uçaklarının 2.4 milyar dolar karşılığında modernize edileceğini açıkladı. Yunanistan Başbakanı Çipras ise ABD-Yunanistan ilişkileri kadar Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin gidişatına ilişkin de değerlendirmeler yaptı. Türkiye ile Ege Denizi kapsamında zaman zaman sorunlar yaşadıklarını dile getiren Çipras, "Buna karşın Türkiye'nin Avrupa yolunu destekliyoruz. Bölgesel bir güç olarak Türkiye'ye saygı duyuyoruz. Türkiye'nin Avrupa perspektifine, Batı ve NATO ile iş birliğine bağlı kalması gerektiğine inanıyoruz" yorumunu yaptı. Çipras, Türkiye'nin NATO bünyesinde kalması ve Avrupa çizgisini sürdürmesi gerektiğine inandığını da vurguladı. Kıbrıs sorununa da değinen Çipras, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi zemininde, Kıbrıs konusunda adil ve uygulanabilir bir çözüme ulaşmayı umuyoruz" ifadesini kullandı.
Milliyet 

Aynı Cevabı Verecekler 
İspanya'da, bağımsızlık yanlısı iki Katalan sivil toplum kuruluşu liderinin tutuklanmasının ardından Barcelona'da protesto eylemleri düzenlendi. Önceki akşam, Barcelona sokaklarını dolduran 200 bin Katalan, 'iki Jordi' lakabıyla anılan Kültür Toplamı (Òmnium Cultural) örgütü başkanı Jordi Sanchez ve Katalan Ulusal Birliği (Assemblea Nacional Catalana) başkanı Jordi Ciuxart'ın serbest bırakılmalarını istedi. Sanchez ve Ciuxart, 1 Ekim'de düzenlenen ancak Madrid'in yasa dışı ilan ettiği bağımsızlık referandumuna giden süreçte halkı 'ayrılıkçılığa' sürüklemekle suçlanıyor. İki sivil toplum örgütü lideri de suçlu bulunmaları halinde 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Öte yandan Katalonya özerk yönetiminin hükümet sözcüsü Jordi Turull yaptığı açıklamada, İspanya hükümetine boyun eğmeyeceklerini söyledi. Madrid yönetiminin Katalonya'ya, bağımsızlık ilan edip etmediklerine yönelik açıklama yapması için verdiği süre bugün doluyor. Turull, hükümetin bağımsızlık hedefinden vazgeçmeyeceğini, bu nedenle Madrid'e Pazartesi günü verdikleri cevabın aynısını vereceklerini belirtti. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'a Pazartesi günü yazdığı mektupta bu durumu netleştirmezken tekrar diyalog çağırısında bulunmuştu. Madrid, Katalanların bağımsızlık ilan etmeleri durumunda, bölgenin özerk statüsünü kaldıran anayasanın 155'inci maddesini yürürlüğe sokacak.
Vatan 

Somali'de Hedef Türk Üssüymüş 
Cumartesi günü Somali'nin başkenti Mogadişu'da meydana gelen ve en az 300 kişinin hayatını kaybettiği kanlı terör saldırısının esas hedefinin, Türkiye'nin sınır ötesindeki en büyük üssü olan Mogadişu askeri üssü olduğu iddia edildi. Amerika'nın Sesi yayın organına konuşan bir Somalili istihbarat yetkilisi, Mogadişu'da gerçekleşen ülkenin son yıllardaki en büyük terör saldırısında yeni kurulan Türk üssünün hedef alınmak istendiğini kaydetti. Adı açıklanmayan istihbarat yetkilisi, hem saldırıdan önce elde edilen hem de patlamadan sonra ortaya çıkan bilgilerin, saldırının Türk askeri üssünü hedef aldığını ortaya koyduğunu belirtti. Saldırıda en az 300 kişi hayatını kaybetmiş, en az 400 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı ülkede etkin olan El Şebab örgütü üstlenmese de terör uzmanları, örgütün bombalı saldırının arkasında olduğuna inanıyor. Somali'deki Türk askeri üssü 30 Eylül'de hizmete girmişti. Üste bulunan 200 Türk askeri, halen 1500 Somali askerini eğitiyor. Habere göre ilk kontrol noktasını geçen patlayıcı yüklü kamyon, ikinci kontrol noktasını ihlal edip saldırıyı gerçekleştirdi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 3,6736-3,6770
Euro: Euro 4,3403-4,3423
Sterlin: 4,8569-4,8631
Gram Altın: 150,9480-151,1409

İşte Torba Etkisi 
Maliye Bakanlığı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye devam eden 130 maddelik Torba Tasarı'ya ilişkin hazırladığı etki analizi raporunda, Kurumlar Vergisi'nin yüzde 20'den yüzde 22'ye yükseltilmesiyle 2018 - 2020 bütçesinde 6.4 milyar TL gelir elde edileceği öngörüldü. Bakanlığın, komisyona sunduğu rapora göre, bazı düzenlemelerle öngörülen "gelir ya da gider etkisi" şöyle sıralanıyor: ¦ Savunma Sanayi Destekleme Fonu'na vergi tahsilatları üzerinden verilen payların artırılmasıyla 8 milyar lira bekleniyor. ¦ Kurumlar Vergisi'nin 2018 - 2020 yıllarında yüzde 22'ye yükseltilmesiyle 6.4 milyar TL gelir öngörüldü. ¦ Telekom sektörünün geçmişe yönelik tüm ihtilaflarının çözümü ile 1.3 milyar TL bekleniyor. ¦ Özel İletişim Vergisi'nin (ÖİV) tek oranda birleştirilmesiyle 2018'de, mevcut sisteme göre yaklaşık 900 milyon TL daha az ÖİV geliri bekleniyor. ¦ Meyveli gazozlar ve enerji içeceklerinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kapsamına alınmasıyla beklenen gelir 500 milyon TL olarak açıklandı. ¦ Kira gelirlerinde uygulanan götürü gider oranının yüzde 25'ten yüzde 15'e düşürülmesiyle 2018'de 1 milyar 90 milyon lira ek vergi geliri öngörüldü. ¦ Asgari ücretin 1.404 TL'ye tamamlanması nedeniyle 2017 yılında 700, 2018'de de 400 milyon TL olmak üzere 1 milyar 100 milyon TL'lik gider öngörüldü.
Milliyet 

Gümrük Kapılarında Kuyruk Sona Erecek 
Türkiye, Kapıkule Sınır Kapısı başta olmak üzere gümrük kapılarındaki kuyruklara son verecek adımlar atacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kapıkule için Bulgaristan tarafıyla anlaşmaya varıldığını, personel desteği ve veri değişimi sayesinde azalan bürokrasiyle kuyrukların ortadan kaldırılacağını kaydetti. Tüfenkçi, TBMM'deki özel sohbetinde Irak sınırındaki Habur ve Ovaköy sınır kapılarına ilişkin son durumu anlattı. Kapıları Irak Merkezi hükümetin alabileceğine değinen Tüfenkçi, "Barzani'nin kapıyı bırakmaması halinde o Irak'ın sorunu, bizim değil. Habur'un kapanma ihtimali her zaman olabilir ama şu an açık. Tek taraflı kapıyı kapatma dahil her alternatif masada. Seçeneklerden biri kapatmak ama şu anda açık" dedi. Açılması planlanan Ovaköy'ün zaman alacağını dile getiren Tüfenkçi, "Alternatif kapı çalışılıyor. Hemen olacak iş değil. Kapı yok, yeniden kapı köprü inşa edilecek. Öteki tarafta yol var ama bu tarafta köprü yapılacak. Şu an karar versek 6 aydan önce işler hale gelmez" dedi. Tüfenkçi, "Kapıkule'de yeni yolcu salonu ile yeni TIR parkı ve veteriner kontrol alanı ile rahatlama sağlayacağız. Bulgaristan tarafıyla bakanlar düzeyinde yılda bir biraraya gelinecek. Bulgar tarafı personel desteğinde bulunacak. İki kapı koordineli çalışacak. X-Ray'e giren araçların verilerini karşı tarafa vereceğiz, onlardan gelenleri de biz alacağız. İşlem tekrarı olmayacak" dedi.
Milliyet 

Dünyayı Şaşırttınız 
Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk 2 çeyreğinde yüzde 5'in üzerinde büyümesi ve öncü göstergeler, uluslararası kuruluşların tahminlerini revize etmelerine yol açtı. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) büyüme öngörüsünü ikiye katlamasından sonra bu kez Dünya Bankası'ndan revizyon sinyali geldi. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt, "Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini yüksek ihtimalle IMF'nin beklentisine benzer şekilde yüzde 5-5.1 civarına revize edeceğiz. Çünkü ikinci çeyrekte izlediğimiz güçlü performansın üçüncü çeyrekte de devam etmesini bekliyoruz" dedi. Dünya Bankası Haziran raporunda da Türkiye'ye yönelik ekonomik büyüme öngörüsünü yüzde 3'ten yüzde 3.5'e çıkarmıştı. Ekonominin geçen yıl yaşanan şokları çok hızlı atlattığına işaret eden Zutt, Dünya Bankası'nın Türkiye'ye yönelik büyüme beklentilerini, üçüncü çeyreğe ilişkin GSYH rakamlarının açıklanmasından sonra güncelleyeceğini belirtti. Türkiye'nin birçok kuruluşu şaşırtan güçlü büyüme performansında, hükümetin uyguladığı genişleyici mali politikaların önemli rol oynadığını vurgulayan Zutt, şunları kaydetti: "Darbe girişimi sonrasında büyüme belirgin şekilde düştü ancak ekonomiyi iyi yöneten hükümet, mevcut mali imkanlarını kullandı. Uygulanan mali genişleme ekonominin toparlanmasına yardımcı oldu. Ayrıca, Avrupa'da büyümenin hızlanmasıyla oluşan olumlu dış ortam, mali genişlemeyi kuvvetlendirdi. Bunlar, bize Dünya Bankası'nın ve daha birçok insanın beklediğinden daha güçlü bir toparlanmayı getirdi." Dünya Bankası'nın, Türk ekonomisinin gelecek yıl yüzde 3.5 civarında büyümesini beklediğini aktaran Johannes Zutt, "Biz ekonominin şu ankinden biraz daha düşük bir oranda büyümeyi sürdürebileceğini öngörüyoruz. Bu nedenle büyüme yüzde 3.5-4 trendine dönecek" dedi. Zutt, hükümetin gelecek 3 yıl için belirlediği yüzde 5.5 büyüme hedefini tutturmasının mümkün olduğunu kaydetti.
Vatan 

Dolarda 'Şahin' Çıkış 
Dolar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yeni başkanının faiz artışı yanlısı olabileceğine ilişkin haberlerle küresel piyasalarda çıkışa geçti. ABD Başkanı Donald Trump'ın mevcut Fed Başkan Janet Yellen ile Perşembe günü yapacağı görüşme öncesinde dolar 3.6947 lirayla 3.70 seviyesinden döndü. Euro da 4.33 lirayı geçti. İş Yatırım'ın "Doların makus talihi değişiyor mu?" başlıklı günlük piyasa bülteninde, "John Taylor'un başkanlık yarışında burun farkıyla öne geçmesi piyasalardaki hareketliliği artırdı" denildi. Analizde şu değerlendirme yapıldı: "Taylor modelinin uygulanması durumunda Fed faizlerinin önümüzdeki senelerde yüzde 3'ün üzerine yükselebileceği endişesi ile dolar yükselirken, gelişmekte olan ülke varlıkları değer kaybetti. Taylor'ın son yayınladığı makale ve yaptığı konuşmalar eskisine göre daha az şahin bir tablo çiziyor. Bununla birlikte 2018 ve 2019'da toplamda 50 baz puan faiz artışı fiyatlayan piyasalar kadar güvercin değil. Taylor'ın Başkanlığı'nda bir Fed doların makus talihini değiştirebilir. Doların güçlendiği bir senaryoda kısa vadede gelişmekte olan varlıklarda satış baskısı artabilir." ABD Trump, Fed'e yeni başkan olarak 5 isimden birisini seçeceklerini belirterek, "Dürüst olmak gerekirse, hepsini seviyorum. Hepsine büyük saygım var" dedi. Aday gösterilen isimler arasında eski Fed guvernörü Kevin Warsh, Stanford Üniversitesi ekonomisti John Taylor, Fed'de şu an görev yapan Jerome Powell, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Gary Cohn ve Fed Başkanı Janet Yellen yer alıyor. Trump, yeni Fed Başkanı'nın duyurusunu Asya'ya 3 Kasım'da gerçekleştireceği gezinin öncesinde yapmayı planlıyor.
Vatan

Bes'çilerin Hisse Sevinci 
Emeklilik fonları yüzde 11 getiri sağladı, en yüksek getiri ise yüzde 35 ile hisse fonlarında oldu. Bu yılın ocak-eylül döneminde, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcıları, birikimlerine yüzde 11 getiri elde ederken, ayı dönemde yüzde 7.3'lük enflasyonla mukayese edildiğinde ise emeklilik fonlarının getirisi enflasyonun 3,7 puan üzerinde oldu. Aynı dönemde BIST 100 endeksi yüzde 32, ABD Doları yüzde 1.1 ve kur sepeti ise yüzde 7.4 yatırımcıya değer kazandırdı. Bu yılın 9 aylık döneminde emeklilik fonlarında en yüksek getiri ise yüzde 35.8 ile hisse fonlarında oldu. Esnek fonların getirisi yüzde 14 olurken, son dönemde yatırımcıların tercih ettiği fonlar arasında ön sıralarda yer alan altın fonları ise yüzde 10.50 oranında getiri sağladı. Likit fonların ve kamu iç borçlanma araçlarına yatırım yapan emeklilik fonlarının getirileri yüzde 9'lara ulaştı. Şu sıralar ise hem emeklilik şirketleri hem de portföy şirketleri 2018'in başında uygulamaya girecek yeni düzenlemeye hazırlanıyor. Yeni düzenlemeye göre 2018'in başından itibaren emeklilik fonlarının yüzde 40'ından fazlası aynı portföy yönetim şirketi tarafından yönetilemeyecek. Bir emeklilik şirketinin, çalıştığı portföy yönetim şirketi, geçmiş dönemde yönettiği fonların yüzde 40'ından fazlasında yüksek performans göstermesine rağmen yeni düzenlemede bu fonları devretmek zorunda kalacak. Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanı ve Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler, uzun vadeli bir tasarruf sistemi olan BES'te uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıların tatminkâr bir getiriye sahip olduklarını söyledi. Keler, TKYD verilerine göre bireysel emeklilik fonlarının net getirilerinin BES'in başladığı tarih olan 2004'ten 2017 yılının Ağustos ayına kadar 14 yıllık dönemde 10 yıl yatırımcısına enflasyonun üzerinde getiri sağladığını vurgulayarak, "Aynı şekilde Eylül 2017'den 3 yıl geri gidildiğince enflasyonun 4.7 puan, son 10 yılda ise enflasyonun 23.1 puan üzerinde yatırımcılarına katma değer sağlamıştır. BES'in başından itibaren ise enflasyonun yaklaşık iki katı 182.9 puan üzerinde getiri sağlamıştır" dedi.
Hürriyet 
 
POLİTİKA
 İstifa Etmezlerse Neticesi Ağır Olur 
Polonya ziyareti dönüşünde uçakta bulanan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: (Barzani yüzünden, düne kadar sorunlu gördüğümüz (Şii) Haşdi Şabi örgütüne destek verdik gibi algı var. Türkiye bu ikisinden birine mahkum olmak zorunda mı?): Türkiye, dediğiniz tarzda birilerine mahkûm değildir. Biz kendi politikamızı kendimiz belirleriz. Bildiğiniz gibi bu süreç yeni başlamadı. Aylar öncesinden başladı. Biz Barzani'ye de yeğenine de bu konuları defaatle anlattık. 'Bu gidiş iyi değil, yanlış yapıyorsunuz, gelin bu işleri yoluna koyalım' dedik. Özel temsilcilerimizi gönderdik, sanki biz onlara borçluyuz gibi bizim özel temsilcilerimize farklı yaklaşım ortaya koydular. Kerkük'te, biliyorsunuz, orada farklı farklı paçavralar dalgalandırdılar. Maalesef bunlara da Barzani göz yumdu. Sonuçta ne oldu? Kerkük'ü sanki kendilerininmiş gibi pazarlık konusu yaparak havalara giren valileri kaçtı gitti. Bayrakların çekildiği gün orada eğlenceleri hangi noktadaydı, şimdi hangi noktaya geldik. Sen oradaki Türkmen'i, Arap'ı görme, orayı bir işgalci gibi ele geçirmeye çalış! Bu noktada Talabani'nin de durumu var, onların da yaklaşım tarzı burayı bu hale getirdi. Şimdi birbirlerine girdiler, "bizi sattı" diyorlar.
Milliyet
 
'Konforlu Sistem' Haf Taya Açıklanacak 
Başbakan Binali Yıldırım, KHK ile GATA'yı da bünyesine katan Sağlık Bilimleri Üniversitesi akademik yıl açılış törenine katıldı. Törende, Yıldırım'a fahri doktora verildi. Fahri doktora için Rektör Prof. Dr. Cevdet Erdöl'e teşekkür eden Yıldırım, törende şunları söyledi: Öğrenciler bizim aydınlık yarınlarımız. Eğitime son 15 yılda 11 kat artış sağladık. Bu sene eğitim bütçemiz 130 milyarı buldu. Eğitimde kaliteye, fırsat eşitliğini, sürekliliği sağlamak için gayret gösterdik. İlk olarak üniversitelerdeki adaletsizlikler kaldırıldı. Üniversite kapıları açılmıyor, kapatılıyor yarışta katsayı icadı ile adalet, fırsat eşitliği sağlanmıyordu. Artık böyle çarpıklıklar yok. Üniversitesi olmayan il yok. Yükseköğretimdeki öğrenci sayısı 7 milyonu aştı. 110 bin yabancı öğrenci var. YÖK Başkanım bu sayı yetersiz; en az minimum 350 bin olması lazım. Türklerin hayat tarzını, yaşayış şeklini, imkan ve kapasitesini, kabiliyetlerini öğreniyorlar. Milyonlar harcayıp elde edemeyeceğiniz tanıtım, gönüllü elçiniz oluyor.
Milliyet 

Belediyelerin Gözünün Yaşına Bakmayız 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı AK Parti'li belediye başkanlarının istifasının istenmesiyle ilgili eleştirilere şu sözlerle yanıt verdi: "Yolsuzluk yapan kim olursa olsun, kanuna aykırı davranan her kim varsa, belediye başkanıdır, x'tir, y'dir, z'dir, yetkimiz dahilinde gözünün yaşına bakmayız. Bu saatten sonra muhalefet belediyeleri de iktidar belediyeleri de nasıl gözünün yaşına bakmayacağımızı görecekler." Meclis Genel Kurulu'nda nüfus hizmetleriyle ilgili yasa değişikliği görüşülürken hükümet adına söz alan ve soruları da yanıtlayan Soylu, şunları söyledi: "(Müftülere nikâh yetkisi) 2017'den beri 426 bin 258 işlemi belediyelerdeki nikâh memurları, 3 bin 212 nikâh işlemi nüfus müdürlükleri, 16 bin 543 nikâh işlemi muhtarlar, 19 bin 979 nikâh işlemi de dış temsilciliklerde gerçekleştirildi. Tasarıyla bu gruplara il ve ilçe müftülükleri de eklendi. Ülkemizin coğrafi şartları da dikkate alınarak, resmi nikâha ulaşılabilirlik artırılıyor. Evlendirme işlemlerinde müracaattan, tören yerine, düzenlenecek belgeden memurun giydiği cübbeye kadar evlendirme memurunun uyguladığı hükümleri aynen il ve ilçe müftülükleri de uygulayacaktır. İbadethanelerde resmi nikâh kıyılamaz.
Hürriyet

SPOR 
Aslan Yine Kayıp 
Sezona sahasındaki farklı Bayern Münih mağlubiyetiyle başlayan Eurocup B Grubu'ndaki temsilcimiz Galatasaray Odeabank, İtalya'da karşılaştığı Grissin Bon Reggio Emilia'ya da 74-71 yenilmekten kurtulamadı, 2. haftada da galibiyetle tanışamadı. Maça iyi başladı temsilcimiz, Göksenin ve Preldzic'in sayılarıyla oyunda kaldı. İlk çeyreği 18-18 biten maçta 22-20 gerideyken Hopson'ın devreye girmesiyle 8-0'lık seri bularak öne fırlayan Galatasaray, 18. dakikada Christmas ile farkı çift hanelere (35-24) çıkardı, devreyi 36-31 önde kapadı. Galatasaray ilk yarıda hücumda çok etkili olamasa da, savunmasıyla ayakta kalan bir takım görüntüsündeydi ama ev sahibi ekipte devreyi 3 sayıyla bitiren Della Valle sahneye çıktı. İtalyanlar'a 40- 40'ta yakalanan sarı-kırmızılı ekip, yeniden öne geçip farkı 4 sayıya kadar çıkardı, son çeyreğe de 53-52 galip girdi. Hücumdaki kötü performansına, üç sayı çizgisinin gerisindeki kötü performansına rağmen son 4 dakikaya kadar skoru önde götürmeyi başaran Galatasaray Odeabank, art arda basit hatalar yaptı. Hücumda iyice tıkanan ve DeJuan Summers'ın çok gereksiz şekilde aldığı sportmenlik dışı faul sırasında geriye düşen temsilcimiz, Della Valle ve eski Galatasaray'lı Markoishvili'nin üçlükleriyle teslim bayrağını çekti, Preldziç'in çabasına rağmen 5'e çıkan farkı eritemeyip, rakibine 74-71 yenildi.
Milliyet

Dersimiz Gol 
Fenerbahçe teknik heyeti derbi hazırlıklarında sürekli hücum planları üzerinde duruyor. Sarı-lacivertliler maçı mutlak kazanıp tekrar şampiyonluk yarışına ortak olmanın hesaplarını yaparken, Aykut Kocaman savunma arkasına atılacak toplara güveniyor. Başta Maicon olmak üzere rakip savunmanın ağır olduğu tespitini yapan Kocaman, son çalışmada bu konuya ağırlık verdi. Buna göre hücum oyuncuları kaleye sırtı dönük orta sahadan aldıkları topları geri verip, savunma arkasına sarkmaya çalıştı. Topu geri alan orta saha oyuncuları da etkili paslarla hücum hattını topla buluşturmaya gayret etti. Yapılan bu provanın yanısıra benzer şekilde bir başka çalışma daha yapıldı. Bu sefer hücum oyuncuları kaleye sırtları yarım dönmüş şekilde orta sahadan top istediler. Boş alana ve koşu yoluna atılan toplarla takımın hücumcuları yine savunma arkasına sarkmaya çalıştı. Sarı-lacivertliler maçı kazanmak için rakibinin savunmadaki her türlü hatasını değerlendirmek istiyor ve idmanlarda en ince ayrıntıya dikkat ediliyor. Benzer şekilde Galatasaray'ın yan toplardaki zaafını bilen teknik heyet, bu konuya da ağırlık verdi. Özellikle Janssen, Souza, Neto ve oyuna girmesi durumunda Fernandao ile sarı-lacivertliler bu ataklarda etkili olmaya çalışacak. Antrenmanlarda bunun çalışması da yapılıyor.
Milliyet

Takım Oynuyor Ben Atıyorum 
Beşiktaş'ın bu sene adeta parlayan yıldızı olan Cenk Tosun, Monaco deplasmanında attığı altın değerinde gollerle yine alkışları topladı. Sezona müthiş bir başlangıç yapan siyah-beyazlı forvet elde ettiği başarının sadece kendisine değil tüm takıma ait olduğunu vurguladı. Şampiyonlar Ligi'nde üç maçta üç galibiyet almanın tarihi bir başarı olduğunu dile getiren Cenk Tosun, "Takım olarak hem savunmada hem de hücumda birlikte hareket etmeye çalıştık. Hocamızın maç öncesinde bize söylediklerini sahaya eksiksiz yansıtmaya gayret ettik. Daha fazla gol de atabilirdik. Burada kimin gol attığı hiç önemli değil. Her zaman söylüyorum bizim ortak hedefimiz Beşiktaş'ın başarısıdır. 9 puan kazandık fakat rehavete kapılmayacağız. Grupta kalan maçları da kazanmak istiyoruz. Evimizde iki maç oynayacağız. Taraftarımızın desteğiyle gruptan çıkarak yine tarih yazmak istiyoruz" dedi. Cenk Tosun attığı gollerde Quaresma ve Babel'in çok büyük pay sahibi olduğunu ifade etti. Milli oyuncu, "Böylesine tecrübeli isimlerle oynamak bir santrafor için çok büyük bir şans. İlk golde müthiş bir Quaresma ortası gördük. İkinci golde Tolgay'ın direkten dönen şutunu Babel çok iyi takip etti ve asistini yaptı. Ortada bireysel değil takım başarısı var. Takım iyi futbol oynuyor, ben de gollerimi atıyorum. Hepimiz bu takımın daha iyi yerlere gelmesi için çalışıyoruz. Ligde istemediğimiz sonuçlar aldık ama Beşiktaş kendi futbolunu oynadığı sürece şampiyonluğun en güçlü adaylarından biridir" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme