22 Ekim 2017 Pazar

22.10.2017 Genel Gündem

22.10.2017 Pazar
GÜNDEM
Trump'a Medeniyet Dersleri 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'a yüklenerek, "Sayın Trump bana göre medeniyet olayını şekil olarak değerlendiren bir tipolojidir. 13 korumam hakkında kendi davetine gittiğim bir ülkede gıyaplarında gözaltı kararı çıkıyorsa kusura bakmasınlar, ben bu ülkeye medeni demem" dedi. İbn Haldun Üniversitesi'nde Medeniyetler Şûrası'nın açılışında konuşan Erdoğan özetle şunları söyledi: "Biz bir medeniyet mücadelesinin içerisindeyiz. Bizim medeniyetimiz var olan bir medeniyettir. Medeniyetimizin inşası değil, ihyası hareketinin içerisindeyiz. Madem ki medeniyetlerin özünü belirleyen inançlardır ki din medeniyetin adeta bir şemsiyesidir. Öyleyse bizim de farkımızı ortaya koymamız şarttır. Medeniyetin şekillenmesinde bilim ve teknik önemli olmakla birlikte, inancı ve sosyal dayanışmayı ihmal ettiğinizde, ortaya çıkan şeyin adı bize göre medeniyet değildir. Fakat bu tuzağın içine biz farklı şekilde düştük. Kırk kat, 100 kat bu tarz binaları yapmak sizi medeni yapmıyor. Ama biz de bu tuzağın içine düştük. Bunu da söyleyeyim. Sayın Trump bana göre medeniyet olayını şekil olarak değerlendiren bir tipolojidir. Bizim anlayışımızda, biz farklı düşünce insanlarına kapıları kapatmadık. Ama şu anda eğer Amerika'da Müslümanlar oradan kovulmanın hesapları içine mahkûm edildiyse, Amerika'da bir sıkıntı var demektir. Önce Trump'ın bunu masaya yatırması gerekir. Bizim hedefimizde, insan yaratılmışların en şereşisidir. Görüyorum ki Amerika'da durum böyle değil. Şu andaki gidiş orada sıkıntı yaratır. Eğer Beyaz Saray'ın önünde bir gösteri yapıyorsa, bu kendi inancının karşılığını alma ve demokrasi mücadelesini verme gayretidir. Ne deniyor Amerika'ya. Demokrasinin beşiği. Böyle bir demokrasi olamaz, bunun adı demokrasi olamaz.
Hürriyet


'Çıkmış Abuk Sabuk Laflar Ediyor' 
Başbakan Binali Yıldırım, Danimarka Başbakanı Rasmussen'in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine sert tepki gösterdi. Yıldırım, "Danimarka Başbakanı çıkmış, abuk sabuk laşar ediyor. Çıkmış Türkiye Cumhurbaşkanı'na yönelik konuşuyor. Sen kimsin?" dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Elazığ'da Fırat Üniversitesi akademik yıl açılışına ve AK Parti Elazığ merkez ilçe kongresine katıldı. Danimarka Başbakanı Rasmussen'in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine sert tepki gösteren Başbakan Yıldırım, "Danimarka Başbakanı çıkmış, abuk sabuk laşar ediyor. Çıkmış Türkiye Cumhurbaşkanı'na yönelik konuşuyor. Sen kimsin? AB bize laf edeceğine, kendi geleceğine baksın. Türkiye'nin AB yolunda bir değişikliği yok. Asıl olan AB hangi yöne gideceği? Türkiye kendi kararını kendi verecek. AB, bizlere laf edeceğine kendi geleceğine baksın. 40 yıldır ne yapıyorsun? Bir karar verin. Asıl niyetiniz neyse onu söyleyin. Bunların derdi Türkiye'yi uzun süre dışarıda bırakmaktır. İslam düşmanlığı, ırkçılık Avrupa'nın başını ağrıtacak bir konudur. Barış olduğu bir ortam olmasını istiyorsanız, geniş düşünmeniz lazım. Türkiye kalkınacak kendi imkanlarıyla yolunu bulacaktır" diye konuştu. Konuşmasında Kuzey Irak'taki referanduma da değinen Yıldırım, şunları söyledi: "Dedik ki 'Yapmayın, etmeyin. Kendi halkınıza karşı yanlış yapıyorsunuz. Onları mağdur edeceksiniz. Kafanıza göre bu kararları alırsanız sonuçlarından hadi siz bedel ödeseniz neyse ama oradaki Kürtlere, Türkmenlere, Araplara, Ezidilere, Asurilere, her türlü etnik kimliğe bu bedeli ödetmeye hakkınız yok.' Fakat dinleyen mi oldu? Şimdi ne oldu? Başladıkları yere geldiler. Bütün kazanımlarını kaybettiler. Tabii şartlar ne olursa olsun bu coğrafyada biz biriz, beraberiz. Hiçbir zaman burada olup bitenden orada yaşayan kardeşlerimize bir zarar gelmesini istemeyiz. Bizim derdimiz burada birliği, beraberliği, kardeşliği bozmaya çalışan dış aktörlerledir. Bizim amacımız bölgede barışın, huzurun, kardeşliğin yerleşmesidir. Burada olacak her türlü olumsuzluğun faturasını, yükünü biz karşılıyoruz. Hiçbir katkısı olmayan, sorun üretmekten başka hiçbir rolü olmayan ülkelerin burada racon kesmesi asla ve asla kabul edilir bir şey değildir. Onun için aman oyuna gelmeyelim. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi gözümüz gibi koruyalım. Buna ihtiyacımız var. Biz bir olursak, iri olursak, diri olursak, birlikte Türkiye olursak evelallah hiç kimse bize bir şey yapamaz."
Hürriyet

'ABD'nin Yaptığı Açıkça Düşmanlık' 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Bugün Rakka'da terörist başının posterleriyle poz verenlere sponsorluk yapanlar, yarın şartlar değiştiğinde Türkiye'yi yanlarında göremezler. Türkiye'yi kaybetmenin maliyeti, sanıldığından ağır olur" ifadelerini kullandı. Adan, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin desteğiyle Rakka'ya yerleşen YPG'lilerin, şehir sokaklarında PKK paçavrası ve bebek katilinin resimlerini açmasının, ABD'nin samimiyetsizliğini gösterdiğini bildirdi. Aynı ABD'nin, 2016 yılının Kasım ayında da kendi Genelkurmay Başkanlarının ağzından YPG'nin Rakka'ya girmeyeceğini, sadece kuşatmada görev alacağını garanti ettiğini hatırlatan Adan, "ABD'nin sözünde durmaması bir yana, PKK ve PYD'yi sürekli ve alenen silahlandırması, Türkiye'ye açıkça düşmanlıktır. ABD'nin, PKK ve PYD'ye duyduğu aşkın başka bir izahı yoktur" değerlendirmesinde bulundu. ABD'nin YPG'ye verdiği yüzlerce TIR dolusu silahın Türkiye'ye karşı kullanılmayacağının da hiçbir garantisi olmadığını vurgulayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan, şunları kaydetti: "Anlaşılan odur ki YPG, PKK ve ABD stratejik ortak olmuşlardır. PKK'yı kendine taşeron seçenler, yanlış hesap içindedirler. DAEŞ'le mücadele adı altında terör örgütlerini palazlandırmak, bölgeye hiçbir biçimde istikrar getirmeyecektir. Türkiye'yi YPG ve diğer terör örgütleriyle ile test etmek, kendi coğrafyasına hapsetmeye çalışmak, Türkiye ve Türk düşmanlarıyla ittifak etmek, eninde sonunda ters tepecektir. Bugün Rakka'da terörist başının posterleriyle poz verenlere sponsorluk yapanlar, yarın şartlar değiştiğinde Türkiye'yi yanlarında göremezler. Türkiye'yi kaybetmenin maliyeti, sanıldığından ağır olur."
Milliyet

Firari Fetö'cünün Oğlu Gaybubette Basıldı 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube ekipleri önceki gün FETÖ/PDY'ye yönelik düzenlediği operasyonda haklarında yakalama kararı verilen fizik öğretmeni Enes Özcan ile Mehmet Akif Genel'in de arasında bulunduğu yedi şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Örgütün gizlenme evleri olarak bilinen "Gaybubet" evlerinde yakalanarak gözaltına alınan şüpheliler götürüldükleri Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulandı. Gözaltına alınan Enes Özcan'ın, örgütün ikinci ismi Mustafa Özcan'ın oğlu olduğu öğrenildi. Şüphelinin yanında ele geçirilen bir telefonda babasını "Başyüceler Şûrası Başkanı" olarak kaydeden Özcan'ın telefonunda örgütün gizli haberleşme programı ByLock tespit edildiği de öğrenildi. FETÖ'nün Orta Asya'dan getirilen öğrencilerinin, barınma ihtiyaçlarını ve eğitim işlerini organize ettiği tespit edilen Enes Özcan'ın, tutuklu FETÖ üyelerininin rüyalarını tabir eden ve yayan kişi olduğu da polis tarafından belirlendi. Fizik öğretmeni Özcan'ın özellikle cezaevindeki örgüt üyelerinin rüyalarını "Bahar gelecek", "Yakında her şey eskisi gibi olacak" gibi tabirlerle yorumladığı polis tarafından yapılan telefon incelemesinde tespit edilirken, yorumların örgütü diri ve ayakta tutmaya yönelik çalışmalar olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında yer alan diğer bir isim olan Mehmet Akif Günel'in ise örgütün "Kolombiya imamı" Mahmut Eyüp Günel'in kardeşi olduğu öğrenildi. Mehmet Akif Günel'in de telefonunda ByLock tespit edildiği öğrenildi. Emniyet'teki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Günel ve Özcan'ın da aralarında bulunduğu beş şüpheli tutuklandı. İki şüpheli hakkında ise adli kontrol hükmü uygulandı.
Milliyet

Zap'ta 5 Günde 44 Terörist Öldürüldü 
TSK, Kuzey Irak'ta PKK'nın yığınak yaptığı Zap bölgesinde devam eden terör harekatıyla ilgili bilançoyu açıkladı. Buna göre hava destekli operasyonlarda 16 Ekim'den bugüne kadar 44 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay açıklamasında şöyle denildi: "Irak Kuzeyi Zap bölgesinde devam eden hava destekli operasyonda; bölücü terör örgütü mensubu teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada silahlı üç terörist, Keşif ve gözetleme vasıtalarıyla operasyon birliklerine saldırı için hareket halinde oldukları tespit edilen, bölücü terör örgütü mensubu silahlı 13 terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirilmiş, operasyonda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 44'tür."
Vatan

Yüksek Yargıda İzdivaç Oyunları 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yüksek yargı mensupları hakkında hazırlanarak dava açılması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen fezlekelerde, FETÖ'nün "evlilik birimine" ilişkin detaylara yer verildi. Fezlekelerde, yargı içinde yer alan örgüt mensuplarının bir kısmının evlilik birimi sorumluları tarafından evlendirildiği, bazı üyelerin ise "abi ve ablalarından" aldıkları izinler sonucu evliliklerini gerçekleştirdikleri belirtildi. Eski hakim Esra Selçuk'un şu sözleri, örgütün evlilikleri nasıl düzenlediğinin açık kanıtı oldu: "Fethullah Gülen cemaati mensubu olduğunu düşündüğüm ve görevden alındığını bildiğim Yargıtay Tetkik Hakimi olan Mehmet Fansa aracılığıyla askeri hakim olduğunu tahmin ettiğim Kadir Tarhan isimli bir kişiyle Fansa'nın evinde buluştuk ancak anlaşamadık. Ayrıca, akademide tanıştığım koordinatör hakim olan Yalçın Şahinkaya ile tanıştık ancak kendi kararımızla olmayacağını anlayınca bir daha görüşmedik." Eski hakim Emine Ünal ise şunları söyledi: "Eşim Mücahid ile beni Yargıtay Tetkik Hakimi olduğunu bildiğim Mehmet Fansa tanıştırdı. 'Devrecim' olan kişi bana bir adres verdi. Bu adres bir ev adresiydi. Eve gittiğimizde şu anki eşimle başka bir hakim vardı. Fansa, benim resmimi Mücahid'e göstermiş. Tanışmak amacıyla belirtilen adrese geldim. Kendisi ile orada tanıştım. Daha sonra da evlenmeye karar verdik."
Vatan

DÜNYA 
Barzani'ye Öfke 
Güneşin doğuşuyla birlikte 2003'te Irak Anayasası'nı hazırlayan ilk meclisin tek Türkmen temsilcisi Songül Çabuk'la birlikte Bağdat'tan Kerkük'e doğru yola çıkıyoruz. Bağdat çıkışında Amerikalılara karşı direnişi başlatan Adamiye'den geçiyoruz. Yarım saat sonra Diyale sınırlarına giriyoruz. Aşura nedeniyle yollarda bayraklar dikilmiş. Bir süre sonra ülkenin her tarafından yürüyerek Necef'e ve Kerbela'ya gidecek Şiilerin yürüyüş yolunda dinlenecekleri yerleri görüyoruz. Khalis kentinin girişi havalimanı girişi hassasiyetinde tasarlanmış, kente dev beton bloklar arasında girilebiliyor. Üç yıl boyunca El Kaide'nin elinde kalan Al Azim'in karşısında ise Saddam döneminde İranlı Halkın Mücahitleri için kurulan kenti görebiliyoruz. Bir buçuk saat içerisinde geçen hafta Irak ordusu tarafından ele geçirilen Selahaddin bölgesine giriyoruz. 2014'te DEAŞ'ı çıkararak bölgeye yerleşen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gümrük olarak kullandığı büyük bir alanda TIR kuyrukları var, ancak şimdi Irak bayrağı dalgalanıyor. Çetin çatışmaların yaşandığını yıkık binalardan anladığımız Tuzhumatu'ya 30 km yaklaşınca eskiden Sünni Arapların yaşadığı Serha kentinin Haşdi Şabi tarafından boşaltıldığını fark ediyoruz. Birkaç kilometre sonra Şii Türkmenlerin yaşadığı Amiry'ye geçiyoruz. Bölge tamamen DEAŞ'tan temizlenmemiş. Geceleri saldırılar oluyor. Yine çetin çatışmaların yaşandığı Selahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu'nun girişindeki Talabani yanlısı Kürtlere ait benzin istasyonları, Haşdi Şabi bayraklarıyla donanmış. Haşdi birliklerine destek veren Türkmenler, peşmergeye karşı 60 kayıp vermişler. Orta ölçekteki imalat merkezlerinin sahipleri de mallarını mülklerini bırakarak kaçmışlar. Irak'ın en uzun köprüsü olduğu söylenen ve Arapçası tavuk anlamına gelen Dakuk'a girince Kerkük sınırlarına dahil oluyoruz. Kerkük'e doğru yaklaştıkça peşmergenin çatışmadan çekildiği karargâhlarına Irak ordusunun yerleştiğini görüyoruz. Duvardaki Talabani portresi yerinde duruyor. Ancak Erbil istikametinden Kerkük'e girerken dikili büyük peşmerge heykeli uzun süre ayakta kalamayacak gibi. Heykelin yanından geçen birlikler namlularını heykele doğru çevirip niyetlerini gösteriyorlar. Yeni yapılan valilik binası ve hastaneye, üstgeçitlere Irak ve Türkmen bayrakları asılmış. Kerkük'ün merkezinde günlük yaşam yavaş yavaş normale dönüyor. Caddelerde Talabani resimlerine dokunulmamış, yanı sıra Barzani'nin resimleri yakılmış. Otoban çevresindeki DEAŞ'a karşı savaşta yaşamlarını yitirmiş peşmergelerin fotoğraşarına da kimse el sürmüyor. IKBY bayrakları da hâlâ kent merkezinde dalgalanıyor. Kerkük sokaklarında Kürtlere karşı bir kin oluşmamış, hatta DEAŞ'a karşı verilen mücadelede peşmergelerin haklarını da teslim ediyorlar. Ancak Kürt parti binalarına Haşdi Şabi milisleri yerleşmiş vaziyette
Hürriyet

İspanya Katalan Hükümetini Feshediyor 
İspanyol hükümeti, Katalonya Özerk Yönetimi hükümetini feshederek, en fazla 6 ay içerisinde erken yerel seçime gidilmesi kararını aldı ve bu kararı oylanması için senatoya gönderdi. Bakanlar Kurulu'nun üç saat süren olağanüstü toplantısından sonra basına açıklama yapan Başbakan Mariano Rajoy, "Katalonya'nın özerklik haklarını ya da yerel parlamentolarını askıya almıyoruz. Sadece kişilere yönelik tedbirler alıyoruz." dedi. İspanya tarihinde ilk defa uygulanacak anayasanın 155. maddesi gereğince merkezi hükümetin aldığı kararların oylanmak üzere meclise gönderildiğini belirten Rajoy, Katalonya hükümet üyelerinin görevden alınmasından sonra buradaki yetkililerin geçici olarak İspanyol hükümetinin belirleyeceği kurumlara bağlı olarak çalışacağını söyledi. "155. maddeyi uygulamak hiçbir zaman bizim arzumuz ve amacımız olmadı" diyen Rajoy, bu kararların, Katalonya'da yasallığa geri dönmek, normalliği ve birlikte yaşamı tekrar sağlamak, ekonomiyi düzeltmek ve normal bir şekilde seçime gidilmesini sağlamak amacıyla alındığını ifade etti. Başbakan Rajoy, Katalonya'daki erken yerel seçimlerin belirlenen 6 aydan çok daha önce yapılmasını umut ettiğini vurguladı. Katalonya yerel yönetiminin bu zamana kadar yürüttüğü bağımsızlık girişimleriyle "tek taraşı, yasaya karşı ve çatışma arayan bir tavır sergilediğini" dile getiren Rajoy, ayrıca Katalonya'nın bağımsız olması halinde otomatik olarak hemen Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütünden çıkarılacağı ve bölgenin ekonomik anlamda hemen yüzde 25 oranında fakirleşeceğini de savundu. İspanya hükümetinin aldığı 155. maddeyle bağlantılı kararının yürürlüğe girmesi için senatoda yapılması gereken oylamanın 27 Ekim Cuma günü gerçekleştirilmesi bekleniyor. İktidardaki Halk Partisine ana muhalefetteki Sosyalist İşçi ile liberal görüşlü Vatandaşlar partilerinin de destek vermesi nedeniyle kararın kabul edilmesi öngörülüyor.
Milliyet

Mugabe'nin Onurlandırılması Büyük Tepki Çekti 
Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından iyi niyet elçisi olarak seçilmesi dünya çapında büyük tepki uyandırdı ve şaşkınlıkla karşılandı. 93 yaşındaki Afrikalı liderin bu onura layık görülmesi doktorlar, insan hakları savunucuları, Zimbabve muhalefet temsilcileri ve sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştirildi. Mugabe, Afrika'da 'bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı mücadelesinden' ötürü bu onura layık görüldü. Eleştiriler ise Mugabe yönetiminde ülkedeki sağlık sisteminin büyük sıkıntılar yaşaması ve Zimbabve liderinin insan hakları konusundaki sicili üzerinde yoğunlaştı. İngiltere hükümeti Avrupa Birliği ve ABD tarafından yaptırım uygulanan bir liderin bu onura layık görülmesini şaşırtıcı olarak değerlendirdi.
Milliyet

Çekya'da Zafer Milyarder Babis'in 
Çekya'daki genel seçimde, resmi olmayan sonuçlara göre, liderliğini Slovakya asıllı milyarder ve Maliye eski Bakanı Andrej Babis'in yaptığı Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO) yüzde 29,8 oyla birinci oldu. Ülkede cuma günü başlayan oy verme işlemi, dün yerel saatle 14.00'te (TSİ 15.00) sona erdi. Seçimde, 200 milletvekilinden oluşan parlamentonun yeni üyelerinin belirlenmesi için 31 parti ve hareket 7 bin 539 aday yarıştı. Çekya Radyosu'nun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, ANO partisi yüzde 29,8 ile ilk sırayı alırken, Sivil Demokrat Parti (ODS) yüzde 11,2 ikinci, sığınmacı karşıtı Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi (SPD) de yüzde 10,7 ile üçüncü sıraya yerleşti. Korsan Partisi'nin yüzde 10,6 ile dördüncü ve Moravya Komünist Partisi'nin (KSCM) yüzde 7,8 ile beşinci parti olduğu seçimde, Başbakan Bohuslav Sobotka'nın genel başkanlığını yaptığı Sosyal Demokrat Parti'nin (CSSD) oy kaybına uğrayarak yüzde 7,3 ile altıncı sıraya gerilediği kaydedildi. Seçimde, Hristiyan Demokratlar yüzde 5,8 ile yedinci ve Bağımsız Şehirliler Partisi (STAN) ise yüzde 5,1 ile sekizinci sırada yer aldı. Seçim barajının yüzde 5 olduğu ülkede kesin olmayan sonuçlara göre, sekiz parti parlamentoya girebiliyor. Seçimlere katılımın yüzde 59 olduğu Çekya'da, şu ana kadar sandıkların yüzde 99'unun sayıldığı ifade edildi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6657-3,6737                     
Euro: Euro 4,3238-4,3310
Sterlin: 4,8358-4,8508
Gram Altın: 150,9279-151,2935

Esnafa Hesaplı E-Ticaret Fırsatı 
Esnaf ekonominin belkemiği. Esnafı değişen ekonomik, ticari şartlara uydurmak zorunda olduklarını belirten Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, "Artık 100 sene önceki esnaflık yok. Yeni esnaf türleri, esnaf meslekleri ve yeni ticaret şekilleri ortaya çıkmaya başladı. Örneğin 'e-ticaret' diye ticaret şekli var. E-ticaretin içerisinde mutlaka esnaf kardeşim de olacak" dedi. Antalya'da Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği'nin toplantısında dün konuşan Bülent Tüfenkci, şunları söyledi: "Arkadaşlarımız e-ticaret ile ilgili bir platform geliştiriyor. Çok cüzi rakamlarla esnafımız da orada olacak. Dükkanındaki ürünü orada pazarlar hale getireceğiz. Esnaf finansmana erişmekte zorlanıyor. Esnafı güçlendireceğiz."
Posta

3 Yılda 3.2 Milyon Kişiye Ek İstihdam 
Türkiye ekonomisi 2017'nin ilk altı ayında yüzde 5 büyüdü. Önümüzdeki üç yıl içinde de yıllık ortalama büyümenin yüzde 5.5 olacağını belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, 3 yılda 3 milyon 200 bin insana ilave istihdam sağlayacaklarını söyledi. Ağbal, Türkiye'nin kişi başı milli gelirde, yüksek gelirli ülkeler grubuna da bu dönemde geçeceğini ifade etti. Bayburt'ta partisinin düzenlediği kongrede dün konuşan Naci Ağbal, 3 yılın ekonominin güçlendiği bir dönem olacağının altını çizdi. Naci Ağbal, "Birileri diyorlar ki 'Kamu maliyesinden bu destekler verilmeseydi Türkiye ekonomisi bu kadar büyümezdi.' Ne yapalım yani ekonomi büyümesin diye bu destekleri vermeyelim mi? Vereceğiz tabi, vermek için de Naci Ağbal imkanımız var" diye konuştu.
Posta

TTK Ve TKİ Sahalarını Özel Sektöre Açıyor 
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) atıl durumda bulunan sahalarını özel sektöre açmaya hazırlanıyor. Yeni dönemde her iki kurum da sorumluluklarındaki maden ruhsatlarını işleme ve bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye yetkili olacak. Torba tasarının önceki günkü görüşmelerinde, TTK ve TKİ'nin sorumluluklarındaki maden ruhsatlarıyla ilgili düzenleme kabul edildi. Buna göre her iki kurumda ruhsatlarını böldükten sonra bu ruhsatları ihale yoluyla devredebilecek. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, her iki kurumun da çok geniş maden sahaları olduğunu ancak hepsini işletemediklerini söyledi. Bazı yerlerin rödovansla verildiğini söyleyen Elvan, "Şu anda 450 bin hektar alan var ve bir ruhsat. Rödovansla verilen yerler çok uzun süreli verilemiyor. Burada rödovanstan farklı olarak çok daha uzun süreli plan ve program yapılabilecek. Aynı şekilde iş güvenliği açısından da yapılan düzenleme, çok daha planlı ve programlı olunmasını sağlıyor. 20-30 yıl sonrasını planlayan bir üretim yapısını kurgulamak istiyoruz" dedi. 3 yıl, 5 yıl gibi süreler için özel sektörün yatırım yapmadığını ifade eden Elvan, şöyle devam etti: "Küçük küçük alanlar oluşturup verelim, ruhsatları satalım gibi bir anlayış yok. 1.5 milyon ton üretim var, ama esasında 1.5 milyar ton rezerv var. Bu kurumları kapatmayacağız. Daha çok istihdam sağlamaya yönelik bir yapı kurmaya çalışıyoruz." Genel Maden İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise, özel sektöre verilecek ruhsatların iş kazaların artmasına neden olacağını savundu. Asıl sorunun denetimlerin yetersizliği olduğunu söyleyen Mutlu, "Aynı gerekçeyle rödovans geldi, ama ölümlü kazaların sonucunda devlet tazminat ödedi. Kurumların zararı engellenemedi, ağır bedeller ödendi. Havzaların bölünmesi de, iş kazalarının artmasına neden olacak, denetimleri yetersizleştirecektir" dedi.
Hürriyet

Halkbank 1 Milyar TL'lik Dev Finansman Sağladı 
Halkbank, yurtiçi piyasalardan tahvil ihracı yoluyla toplam 1 milyar TL tutarında finansman sağladı. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Kaynak çeşitliliğimizi artırırken, sermaye piyasalarımızı derinleştirmeye yönelik ihracımızı başarıyla tamamlamanın haklı gururunu yaşıyoruz" dedi. Finansal istikrarı ve uluslararası alandaki güvenilir marka algısıyla yeni işbirlikleri geliştiren Halkbank, 10 yıl vadeli 1 milyar TL'lik katkı sermaye niteliğinde tahvil ihracı gerçekleştirdi. 5. yılın sonunda erken itfa opsiyonuna sahip olan tahvil ile banka, sermaye yeterlik rasyosunu 50 baz puanın üzerinde artırarak yeni kredi verebilmek için de kaynak sağlamış oldu. KOBİ bankacığının lider bankası olarak, reel sektöre verdikleri kesintisiz desteği sürdüreceklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi: "10 yıl vadeli tahvil ihracıyla hem bilançomuzdaki kaynak çeşitliliğini artıracağız, hem de vade uyuşmazlığını azaltmış olacağız. Yatırımcılarımızın kısa vadeli mevduat yatırım alışkanlıklarını, daha iyi getiriyle uzun vadeye yönlendirmeleri konusunda alternatif ürünler geliştirmek istiyoruz. Bu amaçla ileride halka arz şeklinde bir sermaye benzeri tahvil ihracı yaparak, bir ilke daha imza atmayı planlıyoruz. Bu tahvil ihracımız, yatırımcıların faiz riskini minimize ederken, halkımızın uzun vadeli TL enstrümanlarla kısa vadeli aylık mevduatlardan daha fazla risksiz kazanç elde etmelerine imkan sağlayacaktır." Halk Yatırım vasıtasıyla gerçekleştirilen toplam 1 milyar TL'lik ihracı kurumsal ve nitelikli bireysel yatırımcıların yoğun ilgisiyle tamamladıklarını belirten Ahmet Arslan, şunları ifade etti: "Gelişmiş sermaye piyasaları öngörüsüyle reel sektörümüzün gelişimine katkımız sürüyor. Sermaye piyasalarındaki yeniliklerimizle ülkemize daha fazla değer katacağız. Sermaye piyasalarının gelişimiyle bankacılık sektörü üzerindeki faiz baskısının azalması ve reel sektörün daha düşük maliyetlerle desteklenmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."
Milliyet

Hormonlu Değil Organik Büyüyoruz 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TED Ankara Koleji'nde düzenlenen 4. Kolejli İş Dünyası Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomisiyle siyasetinin güçlü ve istikrarlı olduğunu vurguladı. Türkiye'nin 2017'nin 1'inci ve 2'inci çeyreğinde yüzde 5'in üzerinde büyüdüğünü hatırlatan Özlü, "3'üncü ve 4'üncü çeyrekte de daha güçlü bir performansla büyümeye devam edeceğiz. Bunun öncü göstergelerini alıyoruz. Yıllar boyunca, ekonomimiz defalarca test edildi. Bu testlerin tamamından başarıyla çıktık. Türk ekonomisi, hormonlu değil, organik bir ekonomi olduğunu ispatladı. Türk ekonomisi organiktir, dirençlidir, bağışıklık sistemi güçlü bir ekonomidir" ifadelerini kullandı. Yüksek teknolojili üretimin önemine de dikkat çeken Faruk Özlü, ülke ihracatının ithalata bağımlı olduğunu söyledi. İhraç edilen her 100 dolarlık ürünün 58.3 dolarının ithal kalemlerden oluştuğunu bildiren Özlü, "Gerçek açık teknoloji açığıdır, ne zaman teknoloji açığımızı kapatırsak otomatik olarak dış ticaret açığımız ve cari açığımız kapanacak. Türkiye'nin teknoloji açığının kapanmasında girişimcilere büyük görev düşüyor. Sizlerden yüksek teknolojiye yatırım yapmanızı, yüksek teknolojili ürünler üretmenizi bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Vatan

Rusya'ya Domates 1 Ay Erken Gidecek 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya ile tarım ürünlerinde kısıtlamaya tabi hiçbir ürün kalmadığını belirterek, "Ekim sonu itibarıyla gerek domateste gerekse diğer tarım ürünlerinde Türkiye ürünleri Rusya'ya gelmeye başlayacak" dedi. Zeybekci, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da düzenlenen "Rus-Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 15. Dönem Toplantısı" sonrasında, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Zeybekci, "Bugün itibarıyla Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın bize söylemiş olduğu güzel haber için de teşekkür ediyorum. Domates ithalatına yönelik 1 Aralık itibarıyla kaldırmayı düşündükleri uygulamayı 1 Kasım'a aldılar, yani Ekim sonu itibarıyla gerek domateste gerekse diğer tarım ürünlerinde Türkiye ürünleri Rusya'ya gelmeye başlayacak, bunu bekleyip göreceğiz" ifadelerini kullandı.
Vatan

SPOR 
Şampiyonlar Ligi'nde rakiplerine sahayı dar eden Beşiktaş, Süper Lig'de son 3 maçta sadece 1 puan almıştı. Teknik direktör Şenol Güneş, Türkiye'de de aynı başarı için kolları sıvamış ve ilk olarak takım kaptanı Oğuzhan ile görüşüp, "Sen bu takımın kaptanı ve kilit oyuncularından birisin. Bir an önce toparlanmalıyız ve sana büyük iş düşüyor" demişti. Oğuzhan da bu görüşmenin ardından takım arkadaşlarıyla bir araya geldi. Kaptan Oğuzhan arkadaşlarına, "Ligde çıkışa geçmek zorundayız. Başakşehir'i yenip kalitemizi göstermeli ve hızla yukarı tırmanmalıyız. Taraftarımızın büyük desteğiyle ligde kötü günleri geride bırakacağız. Ben buna inanıyorum siz de inanın" dedi. Başakşehir maçı öncesi futbolcuların hırsı da teknik heyeti mutlu etti.
Posta

Türk futbolunun "El Classico"su olarak kabul edilen Galatasaray- Fenerbahçe derbisi bugün oynanacak. Türk Telekom Stadı'nda, saat 19.30'da başlayacak müthiş kapışmayı Cüneyt Çakır yönetecek. Ezeli rakipler toplamda 386. kez karşı karşıya gelecek. Sarı-Lacivertliler'in 146-123 üstünlüğü bulunuyor. 116 müsabakada da kazanan taraf çıkmadı. 22 puanla liderlik koltuğunda oturan Galatasaray, 8 puan önde olduğu Fenerbahçe'yi devirip, şampiyonluk yarışının dışına itmek istiyor. Son 12 Süper Lig maçında bileği bükülmeyen Cim Bom bu başarılı performansıyla ön plana çıkıyor. Kanarya için ise derbi "final" niteliği taşıyor... Henüz 9. haftada liderin 11 puan gerisine düşmek istemeyen Fenerbahçe'nin en büyük güvencesi derbilerdeki başarılı performansı. Süper Lig'de oynadığı son 8 derbiyi de kaybetmeyen Sarı-Lacivertliler, Galatasaray ve Beşiktaş'a karşı 4 galibiyet, 4 beraberlik aldı. Bu arada Fenerbahçe, Süper Lig'de Galatasaray'a karşı oynadığı son 5 maçta da yenilmedi.
Posta

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 3. hafta mücadelesinde Galatasaray Odeabank, deplasmanda Pınar Karşıyaka'yı 91-75 yenmeyi başardı, 2. galibiyetine ulaşırken, rakibine de art arda 2. yenilgisini tattırdı. Maçın seyircisiz olması nedeniyle üzerinde baskı hissetmeyen ve maça Summers ile Hardy'nin bulduğu üçlüklerle giren Galatasaray, Christmas ile boyalı alanı da iyi kullandı, ilk çeyreği 21-15 önde tamamladı. Hardy ve Hopson'ın sayılarıyla 16. dakikada 39-29 ile farkı çift hanelere çıkaran sarıkırmızılı ekip karşısında iki genç oyuncusu Berk ve Metin'in direnciyle ayakta kalan Karşıyaka, Kennedy ile Waters'ın da katkısıyla 41-41'de rakibini yakaladı, devreyi de 43-41 üstün kapadı. Karşıyaka 47-41 ile farkı 6 sayıya çıkarsa da, Preldzic sahne alıp art arda sayılar attı. Geldiği günden bu yana bir türlü beklentileri karşılayamayan Renfroe da en iyi oyununu sergileyerek takımını çok iyi yönetince Galatasaray birden öne fırladı ve 3. çeyrekteki 25-11'lik skorla son çeyreğe 66-54 galip girmeyi başardı. Öne geçtiği anlarda seyircisiz oynamanın dezavantajıyla alışkın olduğu coşkuya ulaşamayan, geriye düştüğünde de aynı nedenden ötürü çabuk dağılan Pınar Karşıyaka karşısında Galatasaray, Preldzic, Göksenin ve Renfroe gibi üç tecrübeli ismiyle oyunu çok iyi kontrol etti, Hendrix-Summers ikilisinden de hem ribaunt, hem de skor katkısı alınca 17 farklı öne geçtiği maçı, 91-75 kazanmayı bildi.
Milliyet

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde Tofaş evinde Beşiktaş Sompo Japan'ı 83-79 mağlup ederek 3'te 3 yaptı ve zirveye kuruldu. Bursa ekibinde Kadji 19, Mejia 19 ve Morgan 11 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler olmayı başarırken siyahbeyazlalırda ise Strawberry 20, Weems 17 ile Diebler 17 sayıyla skora katkı verdi. DİĞER sonuçlar: Muratbey Uşak-Darüşşafaka: 84-80 (Markota 23 sayı), Pınar Karşıyaka- G.Saray Odeabank: 75-91 (Summers ve Hendrix 17 sayı), Demir İnşaat Büyükçekmece- Banvit: 82-84 (Thomas 17 sayı).
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme