23 Ekim 2017 Pazartesi

23.10.2017 Genel Gündem

23.10.2017

GÜNDEM
Atak'la İstanbul Turu 
D-8 zirvesi için İstanbul'da bulunan Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından üretilen Türkiye'nin yerli askeri helikopteri T129 ATAK'ı inceleyip test uçuşu yaptı. Abbasi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından üretilen yerli T129 ATAK helikopterini yakından incelemek ve test uçuşu gerçekleştirmek üzere beraberindeki heyetle birlikte Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali Apronu'na geldi. Abbasi, burada ATAK helikopteri hakkında TAİ test pilotu Arif Ateş'ten bilgi aldı. Arif Ateş eşliğinde helikopterin ön koltuğuna oturan aynı zamanda pilot olan Başbakan Abbasi, genel havacılık apronundan havalanarak yaklaşık yarım saat İstanbul semalarında test uçuşu gerçekleştirdi. Test uçuşunun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Abbasi şunları söyledi: "Uçuş gerçekten çok iyiydi. Çok etkileyici bir helikopter. TAI Genel Müdürü Temel Kotil ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz. Bence bu helikopter, bir pilot olarak söyleyebilirim ki dünyadaki en iyi, en etkin taarruz helikopteri. Pakistan Silahlı Kuvvetleri tam 4 yıldır bu helikopteri her türlü koşulda en ince ayrıntısına kadar denedi ve birinci sırada seçerek helikopteri teknik yönden beğendi ve başarı buldu. Şu anda sözleşme görüşmelerimiz son hızı ile devam etmekte. Her şey olumlu anlamda devam ediyor. İnşallah bu helikopteri alıp en kısa sürede Pakistan Silahlı Kuvvetleri envanterine yerleştireceğiz."
Vatan


Abd'den Görülmemiş Talep 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, dün Ankara Hakimevi'nde yargı muhabirleriyle sohbetinde, Fetullah Gülen'in iadesi ve ABD'nin İstanbul Başkansolosluğu'nda çalışan Metin Topuz'un durumuyla ilgili bilgiler verdi. Gülen'le ilgili "İadeyi engelleyecek bir belge, prosedür, eksiklik kalmamıştır" diyen Gül, şöyle devam etti: "Her iki taraf için de şekli anlamda iade için her türlü koşullar tamamlanmıştır. Bundan sonra artık iade bekliyoruz." Gülen'in darbe girişimine yönelik talimatının olduğunun kesinlik kazandığını belirten Gül, ABD'den "İade etmiyoruz" yönünde de bir cevap gelmediğini hatırlattı. Bakan Gül, Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD ziyareti olduğunda da konunun gündeme gelebileceğini belirtti. Tutuklu ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un telefonunun ABD tarafından istendiği yönünde haberlerin hatırlatılması üzerine Gül, şunları kaydetti: "Öyle bir yazı geldi. Bu yazıyı da soruşturmayı yapan savcılık makamına gönderdik. Onların vereceği bir karardır. Şunu söylüyor, 'Telefon her ne kadar şahsın olsa da bizim işler için kullanıyor.' O zaman 'Her ne kadar Türk vatandaşıysa da bizim işler için kullanılıyor onu da verin' gibi bir noktaya, telefondan başlayıp adama kadar gidecek bir şey olacak. Böyle bir telefon dokunulmazlığını da yeni görmüş oldum."
Vatan

DÜNYA 
Mugabe'nin Ataması Tepkilere Kurban! 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), eleştiriler üzerine Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin "iyi niyet elçisi" olarak atanması kararını iptal etti. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, çarşamba günü Mugabe'yi, Afrika'nın bulaşıcı olmayan hastalıklar üzerine "iyi niyet elçisi" olarak atadığını anımsattı. Ancak olumsuz geri dönüşler aldığını belirten Adhanom, "Sonuç olarak atamayı iptal etmeye karar verdim" ifadesini kullandı. Tedros, Mugabe'nin atamasına ilişkin tüm eleştirileri dikkatlice dinlediğini aktararak, Zimbabve hükümetiyle yapılan istişarenin ardından iptal kararının DSÖ'nün yararına olduğu sonucuna ulaştıklarını kaydetti. Mugabe'nin DSÖ'nün "iyi niyet elçisi" seçilmesine, Zimbabve'de sağlık alanındaki politikaları gerekçe gösterilmişti. DSÖ'nün kararına, bazı sivil toplum kuruluşları ile Batılı hükümetler eleştiri yöneltmişti.
Milliyet

Katalan Öfkesi 
İspanya hükümetinin, yasadışı ilan edilen referandumun gerçekleştirmesi sonrasında Katalonya Özerk Yönetim hükümetini feshetme ve erken yerel seçime gitme kararı, bölgede övfkeye neden oldu. Bağımsızlık yanlısı gösteriler yapılırken, Katalan liderler durumu sert demeçlerle eleştiriyor. Katalonya Özerk Yönetimi lideri Carles Puigdemont, Katalan resmi televizyonuna yaptığı açıklamada, "İspanyol hükümetinin 155. maddeyi uygulama kararı, diktatör Franco'nun Katalonya yönetimini feshetmesinden bu yana Katalonya kurumlarına karşı yapılan en kötü saldırıdır" iddiasında bulundu. İspanyol hükümetini, "Katalonya'nın kendi kendini yönetmesini ve Katalanların demokratik taleplerini ortadan kaldırmakla" da suçlayan Puigdemont, "Katalanların sandıkta verdiği kararı, İspanya hükümeti bir çalışma odasında altüst etmeye çalışıyor" dedi. Puigdemont, İspanya hükümetinin oylanmak üzere Senato'ya gönderdiği 155. maddeyle ilgili karara cevabın, Katalonya parlamentosu tarafından verileceğini, Katalonya'nın atacağı yeni adımlar için parlamento genel kurulunun önümüzdeki günlerde toplanacağını bildirdi.
Milliyet

Bağımsızlık Hariç Her Şeyi İstediler 
İtalyan anayasasına uygun şekilde, merkezi yönetimden daha fazla özerklik talep etmek amacıyla yapılan referandumlar bağlayıcılığa sahip değil, "danışma" niteliği taşıyor. Ancak referandumdan net bir "evet" kararı çıkması halinde, özerklik talebinin daha meşru hale geleceği ve bölge yönetimlerinin Roma ile müzakerelerde elinin güçleneceği vurgulanıyor. İtalya'daki 20 bölgeden 5'i - Sicilya, Sardinya, Valle D'Aosta, Trentino-Alto Adige/Südtirol, ve Friuli-Venezia Giulia - özerk statüye sahip. Veneto'daki seçmenler, "Veneto'ya, daha fazla özerklik yapısı ve koşullarının verilmesini istiyor musun?" sorusuna yanıt verdiler. Lombardiya'da ise seçmene özetle, "Lombardia Bölgesi'nin, milli birlik çerçevesinde ve anayasaya uygun şekilde, devletten daha fazla özerklik yapısı ve koşullarının verilmesini talep etmek için gerekli girişimleri yapmasını istiyor musunuz?" diye soruldu. İki bölgede referandumun maliyetinin 64 milyon euro olduğunu savunan muhalifler ise bu girişimi bir israf olarak gördüklerini ilan etti.
Vatan

Atom Bombasından Çok Daha Tehlikeli 
Rusya'nın Soçi kentinde bu yıl 19'uncusu düzenlenen Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali'nin katılımcılarıyla bir araya gelen Putin, ''Farz edelim ki insan, istenen niteliklerde bir insanı yaratabiliyor. Bu kişi dahi bir matematikçi, dahi bir müzisyen olabilir, fakat korku duymadan, üzüntü veya acıma duygusu olmadan ve acı hissetmeden savaşabilecek bir asker de olabilir'' diye konuştu. Putin, ''İnsanoğlu çok yakın gelecekte gelişiminin ve varoluşunun çok zor ve sorumluluk isteyen dönemine girebilecek. Ve şimdi bahsettiğim gelişmeler atom bombasından daha korkunç bir hal alabilir'' ifadelerini kullandı. Rus lider aynı zamanda yeni teknolojilerin etkili bir şekilde kullanılması ve geniş bir şekilde uygulanması gerektiğine, ancak insanoğlunun asla ahlakı unutmaması gerektiğine, çünkü ahlakın olmayışının insanın yıkımına yol açabileceğine vurgu yaptı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,6867-3,6884
Euro: Euro 4,3390-4,3415
Sterlin: 4,8653-4,8695
Gram Altın: 151,2766-151,3783

Otomatik Deprem Sigortası Geliyor 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, süreklilik arz edecek şekilde deprem sigortası yaptırılması için çalışma başlatacaklarını belirterek, "Bu kapsamda zorunlu deprem sigortalılık oranını yüzde 100'e çıkarmak hedefiyle düzenli abonelikleri olan tüm ev ve binalara sigorta yaptırma çağrısında bulunacağız. Mevcut poliçesini yenilemeyenleri de uyaracağız. Uyarıya cevap vermeyenler, otomatik sigortalanacak ve prim tahsilatının yapılması için mekanizma tesis edilecek" dedi. Şimşek, AA'ya yaptığı açıklamada, depremlerin ülkeyi ekonomik olarak sarsabilecek, Türkiye'de de en sık rastlanan afet türü olduğunu söyledi. Türkiye'de çok büyük can ve mal kaybına neden olan 1999 Marmara Depremi'nden sonra, afet zararlarının en aza indirilmesi amacıyla zorunlu deprem sigortası sunan Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) kurulduğuna işaret eden Şimşek, kurumun 2000'den bugüne faaliyette olduğunu anımsattı. Gerek mevzuat düzenlemeleri gerek DASK çalışmaları sayesinde bu yıl itibarıyla zorunlu deprem sigortası yaptıranların 8 milyonu, sigortalılık oranının ise yüzde 46 seviyesini aştığını dile getiren Şimşek, Türkiye'de yaklaşık her iki konuttan birinin sigortalı olduğunu bildirdi. Şimşek, DASK'ın kurulduğu 2000 yılından bugüne meydana gelen 558 hasar yapıcı deprem sonucunda açılan 23 bin 19 adet hasar dosyası için 176 milyon lira tazminat ödendiğine dikkati çekerek kurumun deprem hasarlarına karşı ödeme kapasitesinin 15 milyar liranın üzerine çıktığını belirtti.
Milliyet

Hızlı Trende Atak Sürüyor 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ülke olarak yılda 138 kilometre demiryolu yapar hale gelindiğini belirterek, "Avrupa'nın 6. yüksek hızlı tren işletmecisi haline geldik. Bu gurur hepimizin" dedi. Arslan, Kahramarmaraş Lojstik Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, demiryolu ağının geçmişte kaderine terk edildiğini, göreve geldikleri günden beri adeta seferberlik ilan ettiklerini belirterek, "Yılda 138 kilometre demiryolu yapar hale gelmişiz. Avrupa'nın 6'ncı yüksek hızlı tren işletmecisi haline geldik. Bu gurur hepimizin. Bununla da yetinmiyoruz. 5 bin kilometrelik hatta da çalışmamız devam ediyor. Yenilenme, elektrikli, sinyalli hale getirilmesi için çalışıyoruz. Bu kapsamda 2 bin 505 sinyalli hat miktarını 5 bin 462 kilometreye çıkaracağız" dedi. Lojistik merkezi konusunda da ülkedeki sayının 8'e ulaştığını, 5 tanenin de inşaatına devam edildiğini belirten Arslan, 80 milyonluk yatırımla hayata geçirilen Kahramanmaraş'taki lojistik merkezinin ülkenin doğusu ile batısı arasında köprü görevi üstleneceğini anlattı. Arslan, "Kahramarmaraş'ın mevcut demiryolu bağlantısını rehabilite ediyoruz. İstanbul'dan Konya'ya gelen yüksek hızlı tren var. Oradan Kahramanmaraş'a, oradan da Osmaniye, Mersin, Adana'ya gidiyoruz. Başka deyişle İstanbul'dan hızlı trenle Kahramanmaraş'a ulaşımı sağlayacağız" dedi.
Milliyet

Piyasaların Kaderi Trump'ın Elinde 
Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump, Şubat 2018'de Janet Yellen'in yerine kimi atayacağına karar vermek için adaylarla görüştü. Yellen iddia sitelerinde şimdilik en iyi ikinci aday olarak öne çıkıyor. Jerome Powell da en güçlü aday olarak gündemdeki yerini koruyor. "Taylor Kuralı'nın" kuramcısı John Taylor bir diğer kuvvetli aday. Ancak onun kuralına göre Fed, faiz artırmak konusunda hayli geç kalmış durumda. Diğer yandan kriz sırasında da bu kurala göre Fed, bankacılık sitemine yüzde 2.5 civarında üste faiz vermeliydi. Bugünkü koşullar göz önüne alındığında "şahin" olarak algılanabilecek olan Taylor'ın yanı sıra Fed Yönetim Kurulu Üyesi Kevin Warsh ve Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Gary Cohn da diğer adaylar arasında. Cohn'un Beyaz Saray'a yakın olmaya devam etmesi beklenirken, Warsh adı ilk başlarda çok öne çıkmasına rağmen, yavaş yavaş popülaritesini kaybetmeye başladığı konuşuluyor. Cumhuriyetçi Trump'ın, Demokratlar zamanında atanmış olan Yellen'i atamayacağı beklentisiyle Powell'ın adı öne çıkıyor. Diğer yandan Yellen "denenmiş" ve piyasaların güvenini kazanmış bir isim olarak halen daha "güçlü aday" olma pozisyonunu koruyor. Diğer yandan New York Fed'in Başkanı olarak Powell'ın atanması, yanına da "dengeleyici unsur" olarak Fed Başkan Yardımcılığı diyebileceğimiz pozisyona da Taylor'ın atanması bir başka ihtimal olarak konuşuluyor. Bu durumda şahin ve güvercin kanatlar arasında denge sağlanabileceği Cumhuriyetçiler ile Demokratlar'ın gönlünün alınacağı dile getiriliyor.
Vatan

Sgk'ya 87.6 Milyar Tl Hazine Yardımı 
Merkezi yönetim bütçesinden yardım alan idare, kurum ve kuruluşlara bu yıl 77 milyar 40 milyon lira olan yardım tutarı, gelecek yıl 18.4 milyar lira artarak 95 milyar 481 milyon liraya çıkacak. Bu artışın 17.9 milyar lirası, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yapılacak yardımlardan kaynaklandı. SGK'ya yapılacak yardım 69.7 milyardan 87.6 milyar liraya çıkacak. Bütçeden SGK'ya, toplanan primlerin 4'te 1'i oranındaki "devlet katkısı" olarak da gelecek yıl 57 milyar lira aktarılacak. Bu rakam, Hazine yardımlarına dahil değil. TBMM'ye sunulan 2018 bütçesine göre, çeşitli kurum ve kuruluşlara gelecek yıl 89.9 milyar liralık Hazine yardımı yapılacak. Ayrıca, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 1.5 milyar lira transfer, yurtdışına 386 milyon lira cari transfer, yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli kuruluşlara da 3.7 milyar lira yatırım transferi yapılacak. Bütçeden dernek, birlik, kurum, sandık gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan yardım 241.7 milyondan 270.9 milyon liraya çıkartılacak. Dernek ve birliklerin yatırımları için aktarılan kaynak da 52.2 milyondan 55.6 milyon liraya yükseltilecek. Gelecek yıl Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'na 48 milyon, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları'na 281.7 milyon lira Hazine yardımı yapılacak. Kalkınma ajanslarının yatırımları için de 451.9 milyon lira aktarılacak. Bağımsız spor federasyonlarına yapılan yardım 89milyondan 95 milyon liraya, muhtaç ve körlere yapılan yardım da 22.5 milyondan 27 milyon liraya yükseltilecek.
Haber Türk

YASAK BİTTİ, UFAK UYGULAMALAR KALDI 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya ile Kasım 2015'ten sonra konan yasakların artık tamamen kaldırıldığını belirterek, "Fiili olarak yasağa tabi olan hiçbir ürün yok artık. Bazı ufak uygulamalar var, bunlara da karşı olduğumuzu Rus tarafına altını çizerek söyledik" dedi. Zeybekci, Tataristan'ın başkenti Kazan'da düzenlenen "Rus-Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 15. Dönem Toplantısı"na ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. İki ülkenin ticari ilişkilerinde, Kasım 2015'ten sonra her şeyin yasaklandığı anımsatan Zeybekci, "Ancak biz hiçbir engel koymadık. Ama gördük ki, Rusya, bize koymuş olduğu engelleri kaldırmada sıkıntılar yaşıyordu. Biz de sabırla bekledik. Bazen de bazı şeylerde kontrollü bir şekilde karşılık vererek onları bu konuda adım atma konusunda teşvik etmeye çalıştık" diye konuştu. KEK toplantısının ardından yasakların tamamının kaldırıldığına işaret eden Zeybekci, "Fiili olarak yasağa tabi olan hiçbir ürün yok artık. Bazı ufak uygulamalar var, bunlara da karşı olduğumuzu Rus tarafına altını çizerek söyledik" ifadelerini kullandı. Bu uygulamaların, domates ithalatının belirli şirketlerden, belirli miktarlarda yapılmasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Zeybekci, "Bu bizim için sürdürebilir değil. Çünkü üzerimizde siyasi baskı var. Bu baskı, Türkiye'deki ihracatçıların haklı tepkileriyle alakalı" dedi. Rusya'nın da Türkiye'ye kırmızı ve beyaz et ihraç etmek istediğini anlatan Zeybekci, "Bizim de bu konuda hassasiyetlerimiz var. Bu hassasiyetleri tamamlayan şirketlerden bu ürünleri almakla ilgili problemimiz yok. Alabiliriz, çünkü biz büyükbaş ithal eden bir ülkeyiz" dedi.
Hürriyet 

POLİTİKA
Bir Gece Ansızın Vurabiliriz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Bir gece ansızın gelebiliriz" söylemini daha da sertleştirerek, "Bir gece ansızın vurabiliriz" ifadesini kullandı. Erdoğan dün partisinin İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Kongre Merkezi'nde düzenlediği 2023 Gençlik Şurası'na katıldı. ABD'yi sert dille eleştiren Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi: "Tıpkı bir asır önce olduğu gibi bir kez daha yedi düvelin ve onların beslediği terör örgütlerinin üzerine geldiği bir dönemde, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' diyerek, istiklaline ve istikbaline sahip çıkan gençlerimizi selamlıyorum. Bu vatan topraklarımızı, kimsenin bölmeye gücü yetmez ve yetmeyecektir. Bölmeye üzerine, hep beraber bizler de Gabar'da, Tendürek'te, Cudi'de, Bestler Deresi'nde, Kandil'de F-16 olur, oraya doğru gideriz. Nerede, nasıl bir çalkalanma var, nerede bize yönelik taciz varsa, bir gece ansızın vurabiliriz. Acaba birileri izin verir mi? Artık yok geçti o işler. Bizimle stratejik ortak olanlar bizimle beraber hukukumuza saygı duydukları sürece biz de onlara saygı duyarız. Aksi taktirde kusura bakmasınlar."
Milliyet

Temelini Attığı Köprüden Geçti 
Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı dönemde temelini attığı Elazığ'daki Ağın Köprüsü'nü helikopterden inceledi. "Yaptık, bitirdik ama gelip görmek, açmak nasip olmadı" diyen Yıldırım köprüden kendi kullandığı makam aracıyla da geçti. Keban Baraj Gölü üzerinde yapılan ve Türkiye'nin en uzun beşinci asma köprüsü olan Ağın Köprüsü'nü geçen Yıldırım'a Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım eşlik etti. Başbakan Yıldırım, bu sırada yanına gelen vatandaşlarla tokalaştı, ayaküstü sohbet etti. Başbakan Yıldırım, köprüdeki incelemelerinin ardından Ağın ilçe merkezini ziyaret etti. İlçeyi ziyaret eden ilk başbakan olan Yıldırım, belediye önünde kendisini bekleyen vatandaşların yoğun sevgi gösterisiyle karşılandı. Yıldırım, vatandaşlarla bir süre sohbet etti, onların taleplerini dinledi. Çocuklarla yakından ilgilenen Başbakan Yıldırım'a, leblebi ve çay ikram edildi. Ağınlılara hitap eden Yıldırım, bakanlığı döneminden bu yana yakından takip ettiği Ağın Köprüsü'ne ilişkin, "Ağınlılar yolumuzu kestiler, 'Ağın Köprüsü ne olacak' dediler? Ben de 'Biz Türkiye'de dağları deliyoruz, tüneller yapıyoruz, köprüler yapıyoruz. Yolları da yaparız, hepsini de yaparız. Buna Ağın Köprüsü de dahil' dedim. Ondan sonra köprüye eskiden başlanmış ama yanlış başlanmış. Olacak bir iş değil. Yaptık, bitirdik ama gelip görmek, açmak nasip olmadı. Hep içimde bir ukde. Nasipte sizi görmek, sizlerle tanışmak varmış. Köprü bahane, Ağınlılarla kucaklaşmak şahane" ifadelerini kullandı. "Ağın'da suç oranı sıfır, buna bir alkış isterim." diyen Yıldırım "Hapishane yok, hapishaneye ihtiyaç da... Ama hastaneye ihtiyaç var. Hastane işi tamam" diyen Yıldırım, ilçeye hastane yapılması talimatı verdi. Yıldırım bu sırada, "Bir avuç leblebiye her şeyi hallettiniz. Ağınlılar bayağı tüccar maşallah" dedi. Başbakan Yıldırım'a, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehdi Eker ve Öznur Çalık ile milletvekilleri de eşlik etti.
Milliyet 

Yaşam Tarzının Güvencesı Chp 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dini çevrelerle yaptığı toplantılara bir yenisini ekleyerek, hafta sonu İstanbul'da vaizelerle bir araya geldi. Toplantıya İstanbul'un Anadolu yakasından 60'ın üzerinde vaize katıldı. Basına kapalı toplantının açılışında Kılıçdaroğlu, "Bana istediğiniz soruyu sorabilir, partimle ilgili istediğiniz değerlendirmeyi yapabilirsiniz. 'Şunu söylersem Kemal Kılıçdaroğlu'nu üzerim, kırarım' diye düşünmeyin" dedi. Toplantının karşılıklı konuşma ve değerlendirmelerle geçtiği öğrenildi. Dört saate yakın süren toplantıda vaizeler, CHP'ye yönelik birtakım eleştiri ve önerilerini dile getirirken, başta CHP'nin laiklik ve başörtüsüne bakışı olmak üzere sorular yöneltti. Kılıçdaroğlu da kapanış konuşmasında parti olarak kimseyi ötekileştirmeden, herkesin din ve vicdan özgürlüğünü savunduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bizi bizden dinleyin, başkasından dinlemeyin. Bize yönelik ithamlara inanmayın. Birbirimizi daha yakından tanıma konusunda bir gecikme yaşandığının farkındayız. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, biz din ve vicdan özgürlüğünün savunucusuyuz" dedi. Kılıçdaroğlu, kimsenin başörtüsünden, dini inancından, giyiminden, kuşamından, hayat tercihlerinden dolayı ötekileştirilemeyeceğini belirterek, her kesimin yaşam tarzının güvencesinin CHP olduğunu kaydetti.
Hürriyet

SPOR 
Muhteşem Dönüş! 
Fenerbahçe Doğuş, Gaziantep Basketbol karşısında sadece 2. çeyrekte zorlandığı, oyunun büyük bölümünü önde oynadığı maçı 96- 71 kazandı. Milano deplasmanında ritmini bulduğu gözlenen Melli'nin sayılarıyla başladı Fenerbahçe Doğuş karşılaşmaya ve Melih- Nunnally ikilisinin de katkısıyla farkı 13 sayıya çıkarıp, ilk çeyreği 28-17 galip tamamladı. İlk çeyrekte 6'da 1 üçlükle oynayan, neredeyse tüm topları potaya uzak mesafelerden kullanan Antep, 2. çeyreğe üçlüklerle başladı. Konuk takım, 2. çeyrekte 5 üçlük isabeti bulup, Fenerbahçe'nin fazla süre alamayan isimlerini sahaya sürdüğü dakikaları iyi kullanınca, farkı hızla kapadı ve soyunma odasına 47- 44 galip giren taraf oldu. Ancak Antep'in sadece dış şutlara bağlı kaldığı bir kez daha net şekilde ortaya çıktı. 5 üçlük attığı 2. çeyrek dışında dışarıdan sadece 3 isabet bulabilen rakibi karşısında Vesely'nin boyalı alandaki müthiş performansıyla coşan Fenerbahçe, onu durdurmak için içeriye giden yardımları da, doğru pas trafiği ile cezalandırdı, son çeyreğe 72-59 galip girdi. İlk çeyrekte gençleri sahaya aldığında büyük düşüş yaşayan takımını bu kez bozmayan ve as kadrosuyla oyuna devam eden Fenerbahçe, Nunnally ve Melih'e ilk kez 27. dakikada sahaya girip, 13 sayı üreten Datome'nin de katılmasıyla arayı daha da açtı, salondan 96-71 galip ayrıldı. Ribauntlarda 39- 26 üstünlük kuran, rakibinin 23'te 8 isabetine karşın, 25'te 13 üç sayıyla oynayan, 10 oyuncusundan skor katkısı alan Fenerbançe Doğuş, bu sonuçla 3. haftada 2. galibiyete ulaşırken, rakibine de 2. yenilgisini tattırdı.
Milliyet

Bireysel Değil Takım Oyunu 
Şampiyonlar Ligi'nde Monaco'yu deplasmanda yenerek taraftarının yüzünü güldüren Beşiktaş bugün Vodafone Park'ta konuk edeceği Medipol Başakşehir'i de devirmenin hesaplarını yapıyor. Süper Lig'in son 3 haftasında tam 8 puan kaybeden Kartal, Başakşehir karşısında kötü gidişi noktalamak istiyor. Teknik Direktör Şenol Güneş kritik müsabaka öncesi futbolcularıyla yaptığı toplantıda şampiyonluk yolunda çok önemli bir maça çıkacaklarının altını çizdi. Siyahbeyazlı hocanın futbolcularından bireysel değil, kolektif futbol oynamalarını istediği öğrenildi. Şampiyonlar Ligi'nde takım oyunu oynadıkları için başarılı olduklarını vurgulayan Güneş, Başakşehir karşısında futbolcularından sürekli yardımlaşmalarını istedi. Medipol Başakşehir'in hafta arası Hoffenheim ile UEFA Avrupa Ligi maçına çıkmasına rağmen birçok önemli oyuncusunu dinlendirdiğini vurgulayan Şenol Güneş bu nedenle fizik açıdan çok zorlu bir karşılaşmanın kendilerini beklediğini de söyledi. Bu arada kırmızı kart cezalısı olan Ryan Babel'in yokluğunda sol kanatta Jeremain Lens'e görev vermeyi planlayan Şenol Güneş, Gökhan Gönül ile Adriano arasında kararsız kaldı. Deneyimli hocanın, Gökhan'a ilk 11'de şans tanıması halinde sol kulvarda Caner- Adriano ikilisini görevlendirebileceği aktarıldı. Siyah-beyazlı teknik adam sol kanat konusundaki son kararını bugün verecek.
Milliyet

'10 Kişiyle 1 Puan İyidir 
Galatasaray Teknik Direktörü Igor Tudor, Serdar Aziz'in sakatlanması ve Belhanda'nın atılmasının maçı etkilediğini söyledi. Karşılaşmaya iyi başladıklarını dile getiren Hırvat teknik adam, "Sonrasında Serdar Aziz sakatlandı. Maça hazırlanmanız sırasındaki planınızı bir şekilde değiştirmek zorunda kalınca, bu iyi bir şey olmuyor. İkinci yarıdaki performansımıza bakıldığında ise bu zamana kadarki oyunumuzu oynadık. İyiydik ve rakibi zorluyorduk. Ardından Belhanda'nın atılması ise maçı etkiledi. Sonuna bakıldığında skor 0-0 ve 1 puan aldık. Şimdi artık geleceğe bakıyoruz. Lig çok uzun" diye konuştu. Sarı-kırmızılı teknik adam, derbi maçta elde edilen 1 puanın kötü olmadığını ancak bunun kendisini mutlu etmediğini dile getirerek şöyle devam etti: "Tabii ki her zaman kazanmak istiyorum. Maçtan önce futbolcu arkadaşlarıma, bu maçın sonucuyla ne şampiyon olacağımızı ne de şampiyonluğu kaybedeceğimizi söyledim. Kazanmak istedik. Kazanamasak da 10 kişiyle 1 puan iyidir. Geçen sezon bu tip maçları kaybediyorduk. Şimdi önümüze bakmak istiyoruz ve Trabzonspor maçına odaklanacağız." Igor Tudor, ligde lider olarak giden Galatasaray'ın önünün kesilmeye çalışıldığı yönündeki yorumlara katılmadı ve hakem Cüneyt Çakır'a destek verdi. Çakır ve hakem kararları konusundaki açıklamalarına "Gizli güçler var" diye esprili bir şekilde başlayan Igor Tudor, "Ben Cüneyt Çakır'a güveniyorum. Bir hata yaptıysa da bilerek yaptığını düşünmüyorum. Bu benim düşüncem" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme