27 Ekim 2017 Cuma

27.10.2017 Genel Gündem

27.10.2017

GÜNDEM
Abd'nin istediği telefon çözüldü 
ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz, 25 Eylül'de gözaltına alındı, 4 Ekim'de ise çıkarıldığı mahkemece 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme' suçlamalarıyla tutuklandı. ABD ile Türkiye arasında vize krizine giden süreç, bu tutuklama ile zirveye çıktı. Hürriyet, geçen cumartesi günü manşetten yayınladığı haberle Metin Topuz'un tutuklanmasından sonra ABD'nin Türkiye'ye verdiği 'cep telefonu notasını' manşetten duyurdu. ABD, notasında Metin Topuz'un kullandığı ve tutuklanmasından sonra el konulan cep telefonunun ABD devletine ait olduğunu belirterek iadesini istiyordu. Notada, telefonun ve SIM kartın içindeki verilerin Viyana Sözleşmesi gereği dokunulmazlık kapsamı içinde olduğu ifade ediliyordu. Türkiye kamuoyunun günlerdir tartıştığı ABD'nin nota vermesine yol açan cep telefonu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından incelemeye alındı. Metin Topuz'un telefonun şifreleri İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yapılan çalışmalar sonunda kırıldı. Metin Topuz'un kullanımındaki 0532....41 numaralı telefonun içindeki WhatsApp yazışmalarına ulaşıldı. Binlerce sayfa tutan bu yazışmalar, soruşturma dosyasına girdi. O yazışmalardan biri de 22 Mart 2016 tarihine ait. Bu yazışmada, ABD Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz 22 Mart 2016 saat 08.51'de 'Reza Zarrab' başlığı ile bir grup oluşturdu. Bu gruba Topuz, ilk mesajını saat 09.02'de attı. WhatsApp yazışmalarına, saat 09.25'te ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli diplomat K. de katıldı. Yazışmalar İngilizce olarak yapıldı.
Hürriyet 


Nato'dan s-400 tehdidi 
Rusya'yla S-400 savunma sistemleri almak için anlaşma yapan Türkiye'ye NATO'dan tehdit gibi açıklama geldi. Genellikle askeri kaynaklı haberler yapan Janes's Defence Weekly sitesinin haberine göre NATO Askeri Komitesi Başkanı Petr Pavel, Türkiye'nin NATO savunma sistemine entegre edilmeyen söz konusu alımının 'sonuçları' olacağını söyledi. Sitedeki haberde Pavel'in, "Egemenlik ilkeleri elbette savunma ekipmanlarının alımında da geçerli. Ama ülkeler her ne kadar karar vermede bağımsız olsalar da aldıkları kararın sonuçlarına da katlanmak konusunda da bağımsızlar" sözleri yer aldı.
Vatan

Terörist yer gösterdi, sığınaklar bulundu 
Giresun'un Dereli İlçesi Kulakkaya Yaylası'nda halkın ihbarı sonucu 2 gün önce yakalanan 'Aram' kod adlı PKK'lı terörist Mustafa Tolucan'ın, Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgusunun sürdüğü ve önemli bilgiler verdiği öğrenildi. Terör örgütü PKK'nın sözde Karadeniz açılım grubuna ilişkin bilgiler veren Tolucan, örgütün Karadeniz'de, Tunceli'den gelen iki ayrı yapılanması olduğunu, 'Roşad Ankara' kod adlı PKK'lı terörist Rahman Sümer ile 'Türk Tarık' kod adlı Barış Öner'in bu yapılanmanın başında olduklarını söylediği belirtildi. Yeşil listede başına 1 milyon TL ödül konulan 'Türk Tarık' kod adlı 'Barış Öner' adlı teröristin geçen yıl CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik Artvin'in Şavşat İlçesi'nde düzenlenen ve Jandarma Er Fatih Çaybaşı'nın şehit edildiği eylemin emrini verdiği ifade edildi. PKK'lı terörist Mustafa Tolucan, yoğun güvenlik önlemleri altında Giresun'un Dereli İlçesi kırsal kesiminde arazide yer gösterdi. Bölgede yapılan aramalarda bazı sığınaklar tespit edildi. Erzak bulmada güçlük çektiklerini anlatan teröristin yer göstermesi sonucu tespit edilen sığınaklar boş çıktı. Terörist grubun bölgede sürekli yer değiştirdiği ve küçük çaplı çok sayıda sığınak olduğu bilgisine ulaşıldı. Tolucan'ın yakalanmasının ardından bölgedeki operasyonlar yoğunlaştı. Ankara'dan, Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ve Jandarma Özel Operasyon Komutanlığı (JÖPER) ekipleri de bölgeye gitti. Bölgede varlığı bilinen 4-5 kişilik 2 ayrı PKK'lı grubun olduğu belirtildi.
Haber türk

DÜNYA 
Dondurmayın iptal edin 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Bağdat yönetimiyle müzakere masasına oturmak için attığı bağımsızlık referandumunun 'dondurulması' önerisi reddedildi. Irak hükümeti, müzakerelere başlamak için 'referandumun sonuçlarının iptalini' şart koşuyordu. Irak Başbakanı Haydar İbadi, dün İran'a yaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklamada "Referandumun iptali ve anayasaya saygı gösterilmesi dışında hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz" dedi. İbadi'nin bu açıklamasından saatler önce ise Irak ordusunun, IKBY'nin peşmergeleri ile Musul'un kuzeybatısında ve Kerkük'ün Altınköprü kasabasında çatışmaya girdiği haberleri geldi. IKBY, Irak güçleri ve İran desteki Şii milis grup Haşdi Şabi'nin Zummar cephesinden peşmerge pozisyonlarını top atışına tuttuğunu ve peşmerge güçlerine doğru ilerlediğini aktardı. Irak ordusunun, IKBY'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin kontrolündeki Suriye topraklarıyla bağlantısını kesmek istediği yorumları yapıldı. Irak hükümetinden ise çatışmalara dair açıklama gelmezken, Irak ordusunun müttefiki Haşdi Şabi'nin Sözcüsü Ahmed el Asadi, peşmergenin Türkiye sınırına ilerleyen Irak ordusu öncülüğündeki güçlere ateş açtığını söyledi. Asadi, çatışmalarda can kaybı olmadığını ifade etti. Bölgede bu gelişmeler yaşanırken, Irak güçleri, ülkenin batısında Suriye sınırında DEAŞ'ın elindeki son bölgelere de operasyon başlattı. İbadi, operasyonun amacının Rawa ve El Kaim gibi yerlerin kurtarılması olduğunu belirtti. Irak lideri, DEAŞ militanlarının ölmek ya da teslim olmak dışında bir seçeneklerinin olmadığını kaydetti.
Hürriyet

AP'den 'Venezuela muhalefetine' ödül 
Avrupa Parlamentosu'nun insan hakları ve demokrasi alanında mücadele eden isimlere 1988'den bu yana her yıl verdiği Sakharov Ödülü'nün bu yılki sahipleri Venezuela'daki demokratik muhalefet oldu. Sakharov Ödülü'nü kazanan ismi açıklayan AP Başkanı Antonio Tajani, "Bugün bir ulusun özgürlük mücadelesine destek oluyoruz. Bunun yanı sıra demokrasiye barışçıl geçiş ve çekilen acıların hafifletilmesi için insani koridor açılması çağrısı yapıyoruz" dedi. Venezuala'da Devlet Başkanı Maduro yönetimine karşı yürütülen sokak eylemlerinde bu yıl 130'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti. Birleşik Sol Grup, ödülün siyasi güdülerle verildiğini belirterek töreni boykot edeceklerini duyurdu. Gruptan yapılan açıklamada, "İnsan hakları çok ciddi bir konu ve AP tarafından siyasi amaçlarla araçsallaştırılmamalı" denildi. Birleşik Sol Grup, ödüle aday olarak dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklanan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ı göstermişti, ancak bu iki isim finale kalamadı. Tören 13 Aralık'ta Strasbourg'da.
Hürriyet

Katalonya'dan geri adım 
Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Charles Puigdemont, erken seçime gitmeyi değerlendirdiğini, gerginliği daha fazla artırmamak için şimdilik bu yönde bir karar almayacağını söyledi. Puigdemont, saraydan yaptığı açıklamada, İspanya hükümetinden, Katalan bölgesinin yönetimini doğrudan devralmayacağına ilişkin somut bir cevap gelmemesi nedeniyle bu kararı verdiğini belirtti. İspanyol basını, Puidgemont'un parlamentoyu feshedip erken seçim duyurusu yapacağını belirtmişti. "La Vanguardia" gazetesi, Puigdemont'un seçim kararı alması halinde, İspanya hükümetinin Katalonya'nın özerkliğini kaldırma ve doğrudan yönetimi devralma kararını askıya alabileceğini yazmıştı. Ancak iktidar partisi Genel Sekreteri Javier Arenas, Puigdemont'un erken seçim çağrısı yapmasının Senato sürecini durdurmak için yeterli olmadığını belirtmişti. Öte yandan, Barselona'da çoğunluğu üniversite ve lise öğrencilerinin oluşturduğu 4 binden fazla kişi, Madrid'in Katalonya bölgesininin bağımsızlığını sınırlandırma hamlelerine karşı protesto gösterisi düzenledi.
Milliyet

Tayland kralı'na 90 milyon $'lık cenaze 
Tayland'da geçen yıl vefat eden Kral Bhumibol Adulyadej'in cenaze töreni dün başladı. 5 gün sürecek törenlerde Kral Adulyadej'e karşı son görevlerini yerine getirmek isteyen yeni Kral Maha Vajiralongkorn, babası için hiçbir masraftan kaçınmadı. Başkent Bangkok'taki cenaze töreni için dün tüm yurtta resmi tatil ilan eden Kral Vajiralongkorn, 90 milyon dolar harcadı. 50 metre uzunluğunda Bhumibol'un kalıntılarını temsil eden kap, saraydan alındı ve 222 yıllık özel altın kaplama cenaze aracına konularak askeri geçit töreniyle krematoryuma 2 kilometrelik güzergâh üzerinden taşındı. Chakri Hanedanı'nın 9. üyesi olan Adulyadej'in ölümünün ardından halkın, oğlunun ve torununun gözyaşı döktüğü görüldü. Bölgedeki oteller aylar öncesinde doldu. Tayland halkının ve üst düzey askerlerin Kral Adulyadej'in tabutu geçerken saygı göstermek için yerlere yatarak elleriyle af diledikleri ve ağladıkları anlar dikkat çekti. Budizm ve Hinduizm'e mensup Tayland halkı, öldükten sonra yaşama inanıyor. Kral Adulyadej'in yakma töreni üç aşamalı olarak yeni inşa edilen bir Dusit Maha Prasat Krematoryumu'nda gerçekleşecek.
Haber türk

EKONOMİ 
Dolar: 3,8207-3,8227
Euro: Euro 4,4474-4,4493
Sterlin: 5,0200-5,0229
Gram Altın: 155,6767-155,7805

Tüsiad beştepe'de 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmesinden "istişarenin" güçlendirilmesi kararı çıktı. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik Hürriyet'e yaptığı açıklamada "Çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdik" dedi. TÜSİAD'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ziyaretine, Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve Başkan Yardımcıları Ali Y. Koç ile Murat Özyeğin katıldı. TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, ziyarette son günlerdeki ekonomik ve uluslararası gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi. Derneğin gündeminde yer alan AB ve ABD ile ilişkiler, demokratik ve yapısal reformlar, finans dünyası, dijital dönüşüm, 4. Sanayi Devrimi, girişimcilik ve eğitim konularındaki TÜSİAD görüşlerinin de, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaşıldığı ifade edildi. Görüşmede son günlerdeki ekonomik ve uluslararası gelişmeleri değerlendirdiklerini ifade eden TÜSİAD Başkanı Bilecik de, "Bu konuların yanısıra eğitim ve Türkiye'nin dijital dönüşümü konusundaki görüşlerimizi kendisine aktarma fırsatımız oldu. Bu konular da dahil TÜSİAD'ın tüm ana çalışma alanları ile ilgili konularda önümüzdeki günlerde de istişarenin güçlenerek devam etmesine karar verildi" ifadelerini kullandı. Bilecik geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada da, "Kamuoyunun her kesimiyle daha fazla istişare yapılması gerektiğine inanıyorum. Bunun bir milli menfaat meselesi olduğunu düşünüyorum" demişti.
Hürriyet

Hedefe kadar sıkılaştırma 
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faizleri sabit tuttu ancak açıklamasında temkinli duruş mesajı verdi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK sonrası yapılan açıklamada, hedeflerle uyum sağlanana kadar sıkı duruşun korunacağı belirtildi. PPK'da dün faiz koridoru yüzde 9.25 ile 7.25'te, politika faizi yani bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8'de, Geç Likidite Penceresi borç verme faizi yüzde 12.25'de tutuldu. Açıklamada, son verilerin iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğine işaret ettiği belirtilerek, enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyona ilişkin gelişmelerin fiyatlama davranışlarına risk oluşturmaya devam etttiğinin vurgulandı. Açıklamada, "Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir" denildi. PPK açıklamasında enflasyona ilişkin "belirgin bir iyileşme" ifadesinin" ardından "hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasında sıkı duruş" vurgusu dikkat çekti. Sıkı duruş vurgusunun "kararlılıkla" sürdürüleceği Merkez Bankası'nın daha temkinli durduğu yorumlarına neden oldu.
Hürriyet

Kur oyunları! 
Piyasalar kapalıyken önceki gece yaşanan bir haber akışı kurda sert fiyat hareketlerini beraberinde getirdi. Dolar, euro ve sterlinde yüzde 1'e varan yükselişler oldu. Dolar/TL önceki akşam dış piyasalarda 3.80 seviyesinde işlem görürken euro/TL 4.50 seviyesinde işlem gördü. İngiliz sterlini ise 5 TL'yi aştı. Yılbaşından eylül ayına kadar geçen sürede Türkiye'ye yabancılar tarafından yapılan 10 milyar dolarlık giriş, piyasaları rahatlatırken endeksin 110 binlere çıkmasında, dolar/ TL'nin ise 3.38'lere gerilemesine olanak sağlamıştı. Sonra bir anda yükseliş başladı. TL'nin diğer gelişmekte olan para birimlerine göre daha fazla olumsuz ayrışarak dolar karşısında hızla değer kaybetmesinde haber akışları etkili oldu. Dün ise dolar/TL gün içinde en yüksek 3.7810, en düşük 3.7640 seviyesini gördü. Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş sonrası Merkez Bankası'ndan faiz konusunda adım bekleniyordu. Gerçekleşmeyince 3.78'lere hareket yaşandıysa da kurda tekrar 3.76'lara doğru gerileme yaşandı. Dolar kurunun hareketi üzerinde birden fazla faktör etkili. Ancak TL diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla negatif ayrışıyor. Haber akışında normalleşme sürecinin yaşanması halinde kurun asıl olması gereken seviyeler olan 3.65 - 3.60 bandına gerilemesi beklenebilir. Ancak tansiyondaki yükselişin sürmesi kısa vadede yükselen trendin devamını getirecek. Kritik direnç 3.81 seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL'de 3.75'in aşağı kırılması halinde güçlü destek 3.70'lerde.
 Milliyet

Çaycıya şirket kurduramayacaklar 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son dönemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şirket kurulumlarının internet üzerinden kısa sürede gerçekleştirilmeye başlanmasının önemine değinen Tüfenkci, bu adımla bazı vatandaşların adlarına şirket kurulup kurulmadığı yönünde yaşadıkları tedirginliği de değerlendirdi. Tüfenkci, kurdukları yeni sisteme işaret ederek, şunları kaydetti: "Bunu bir müjde olarak söyleyelim, yeni hayata geçirdik. Kamuoyu tarafından bilinmiyor ama özellikle kayıp nüfus cüzdanları, çalıntı kimlik bilgileriyle oluşturulan, sizin haberiniz olmadan kurulan şirketler ve bunun üzerinden faturayı hiç suçu olmayan vatandaşlarımızın çektiği dolandırıcılık şebekeleri oluşuyordu. Vatandaşımız artık bu konuda endişe yaşamasın. Kurduğumuz yeni sistemle artık herkes TC kimlik numarasını Bakanlığımızın web sitesi ya da e-devlet sistemi üzerinden girerek adlarına şirket kurulup kurulmadığını veya bir şirketin ortağı olup olmadıklarını görebilecekler ve anında müdahale edebilecekler. Bu önemli bir kolaylık ve güvenlik. Biz Merkezi Sicil Sistemi'ne de entegre ederek bu yapıyı oluşturduk."
Vatan

Teknoloji bağımlılığıyla 'kurul'mücadele edecek 
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, internet, oyun, hatta sanal kumar da dahil teknoloji bağımlılığıyla mücadele edecek şekilde yeni bir yol haritası hazırlayacaklarını, Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu oluşturacaklarını bildirdi. Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla bağımlılıkla mücadele için özel, yeni bir mekanizma kuracaklarını bildiren Akdağ, bu mekanizmanın adının, Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu olacağını dile getirdi. Bu mücadeleyi daha da güçlendirmeleri gerektiğinin altını çizen Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Teknoloji bağımlılığı diyeceğimiz, internet, oyun, hatta bunun içine sanal kumarı da koymak mümkün. Bunlar ile de mücadele edecek şekilde yeni bir yol haritası hazırlayacağız. Uzmanları toplayacağız, iç ve dış paydaşları, hükümetten paydaşlarımızı, dışarıdan paydaşları alacağız. Bir iki ay çalışacağız, yol haritası oluşturacağız. Bu yol haritasına göre her bakanlığın, kurumun ya da sivil toplumun yapacağı birtakım işler olacak. Bunları takvime bağlayacağız, bunların performans göstergelerini koyacağız ve takip edeceğiz."
Haber türk

POLTİKA 
İstifa gerekçelerini anlatın talimatı 
AK Parti'nin, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan son Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) belediye başkanlarının istifası ve kongre süreçleri ele alındı. Belediye başkanlarıyla ilgili istifa sürecinin anketler ve şikâyetler sonucu başlatıldığı belirtildi. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önceki konuşmalarında da "metal yorgunluğu" olarak ifade ettiği istifalar ve değişim süreciyle ilgili detaylı bir değerlendirme yapıldı. Erdoğan, bu çerçevede MYK üyelerine AK Partili belediye başkanlarının ve il başkanlarının istifa süreçlerinin halka iyi anlatılması için talimat verdi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "AK Parti'nin şahıs değil dava partisi" olduğuna işaret ederek, 2019 seçimleri öncesinde halka partideki değişimin ve yenilenmenin zorunlu olduğunun vurgulanması gerektiğini de kaydetti. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere ağırlık verilmesini isteyen Erdoğan, toplantıda istifalarda illerden gelen şikâyetlerin ve anket sonuçlarının etkili olduğunun anlatılması için uyarılarda bulundu. Toplantıda yarın istifasını açıklayacak olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yerine seçilecek adayla ilgili kısa bir değerlendirme de yapıldı.
Hürriyet

Yerelse yerel genelse genel 
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, erken seçim çağrısıyla ilgili olarak, "Bu çağrıyı niye yapıyoruz. Demokrasinin namusunu kurtarmak için" dedi ve bir kez daha meydan okudu: "Yerelse yerel, genelse genel, cumhurbaşkanlığıysa cumhurbaşkanlığı..." Kılıçdaroğlu, CNN Türk'te soruları yanıtladı: "Bizim varlık nedenimiz demokrasi. Bir ülke düşünün, nüfusunun yarısı tarafından seçilen belediye başkanları tarafından yönetilmesi gerekirken zorla istifa ettiriyorlar. Bu çağrıyı niye yapıyoruz. Bütün içtenliğimle ifade ediyorum, demokrasinin namusunu kurtarmak için yapıyoruz. Hep ısrar ettim, seçimle gelen seçimle gider. Varsa bir yolsuzluğu o konuda ne yapılması gerektiği gayet açıktır. Belediye başkanlarını istifaya zorluyorsunuz, aksi halde gereğini yaparım diyorsunuz. Ne demek yani 'elimde suç belgeleri var, seni hapishaneye gönderirim.' Bu belediye başkanları açısından çok aşağılayıcı bir suçlama. Demokrasi demiyor muyduk bu ülkede? Gelin arkadaşlar seçime gidelim, seçime gidersiniz aday göstermezsiniz bu kadar basit. Hangi metal yorgunluğu, metal yorgunluğu diye bir şey yok. Bütçesi var, İçişleri Bakanlığı var. Soruşturma açabilir. Neyi yapamadı, yapamadıysa bir daha aday göstermezsiniz. Görev süresini belirleyen halktır. 5 yıl mı 5 yıl için ben seçildim buraya geldim. Çağırıyorsunuz istifa et diyorsunuz. Şantajla, tehditle, seçimle gelen birisi makamından atılabilir mi? Ülkede dikta yönetimi var, demokrasi yok. Olmadığını kanıtlayan bundan iyi bir örnek de yok. Kendi içlerinde sorunları yaşıyorlar. Onların sorunları güvensizlik endeksine oturmuş, birbirlerine güvenmiyorlar. Bir parti kendi içinde güvensizlik yaşıyorsa artık tükenmişliğin sonuna gelmiştir. Tükenmişlikten nasıl kurtulurumun arayışı bu. Cumhurbaşkanlığı makamını işgal eden kişi Türkiye'yi kaosa sürükleyemez. Meydanlarda bağırıyorlar 'Ey Kılıçdaroğlu neredesin?' Ben de diyorum eyy Kılıçdaroğlu burada. Demokrasiyi savunuyorsan benim dediğimi yapacaksın. Yapmıyorsan sen demokrasiyi istemiyorsun, milletten kaçıyorsun. Şu anda Türkiye nüfusunun seçmenlerden yüzde 41'i atananlar tarafından yönetiliyor. Bu demokrasi tarihimizde bir ilktir. Bu kadar katledilmemişti. Gelsinler. Açık ve net hodri meydan. Yerel seçim diyorlarsa yerel seçim, genel seçim diyorlarsa genel seçim, cumhurbaşkanlığı seçimi diyorlarsa cumhurbaşkanlığı seçimi. Hükümet hodri meydan diyemez. Cesaret edemezler."
Hürriyet

SPOR 
'Önce kanunları uygulamalıyız' 
Türkiye Futbol Federasyonu ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Spor Güvenliği Çalıştayı başladı. Riva'da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde 2 gün sürecek olan organizasyonun basına açık olan bölümünde, TFF Başkan Vekili Hüsnü Güreli, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren, Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hakim Yakup Mogul ve Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanı Cüneyt Ünal konuşmacı olarak yer aldı. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Gülveren, spor alanlarında holigan türü insanların yer alabildiğini ve bunun da kendi konuları olduğunu kaydederek, "Tüm paydaşların koordine içinde çalışması gerekiyor" dedi. Kanunlarda revize edilme ihtiyacı oluşabildiğini vurgulayan Gülveren, "Bizim önce kanunları uygulamamız gerekir. Bu bir sitem değil. Yaptırımların etkisine karar vermek ve uygulamak gerekir. Herkesin kendi üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapması lazım" diye konuştu. Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya ise "Haftanın 6 gününü yasalara uygun yaşayan kişinin, maç gününde nasıl birine döndüğünü görebiliyoruz. O dönemi kontrol altına alabilmek bizlerin görevi. Maçtan bir gün sonra o insan yine bizden biri. Üzerimize düşen, o birkaç saati kontrol etmek" değerlendirmesinde bulundu.
Milliyet

İkinci devrede farklı olacak 
Beşiktaş'ta yeni transferlerden Alvaro Negredo, Gary Medel ve Jeremain Lens'in şimdiye kadar forma giydikleri maçlarda beklentilere yanıt verememesi kafalarda soru işaretleri yarattı. Transferi dünyada büyük ses getiren Pepe kısa sürede teknik heyetin güvenini kazanarak, Real Madrid'deki günlerini aratmayan bir performans sergilerken, diğer oyuncular yeteri kadar süre alamadı. Bu konuda kendi aralarında fikir alış verişinde bulunan siyahbeyazlı yöneticilerin performans düşüklüğünü bu oyuncuların geç transfer edilmesine bağladıkları aktarıldı. Yeni sezonun ilk transferi olan Pepe'nin kısa sürede takıma alıştığı ve kamp dönemine de yetiştiğini dile getiren Beşiktaşlı yöneticilerin, "Negredo, Medel, Lens ve Orkan devre arası kampından sonra daha çok katkı sağlayacaklar. Geçen sene Talisca ve Abobubakar da devre arasından sonra daha verimli oynamışlardı. Maalesef ekonomik nedenlerden dolayı bu transferleri geç bitirmek zorunda kaldık" diye konuştukları bildirildi. Yeni transferlerin daha çok şans bulmaları için Ziraat Türkiye Kupası'nın başlamasını dört gözle bekleyen siyahbeyazlı yönetimin, Teknik Direktör Şenol Güneş'e de hak verdikleri kaydedildi. Bu arada devre arasında cazip bir teklif gelmesi halinde Pepe dışındaki yeni oyuncuların elden çıkarılabileceği ileri sürüldü. Devre arasında Çin transfer tahtasının açılacak olması nedeniyle siyah- beyazlılar yeni strateji belirleyecek. Ancak İngiliz kulüplerinin hedefindeki Cenk Tosun astronomik bir teklif gelmediği sürece kadroda tutulacak.
Milliyet

'Galatasaray güçlüdür' 
Fenerbahçe ile berabere kalan, ligde açık ara lider durumda bulunan Galatasaray'ın 1 numarası başkan Dursun Özbek, Trabzonspor maçı öncesinde Florya Metin Oktay Tesisleri'ne çıkarma yaptı. Başkan Özbek, teknik direktör Igor Tudor ve öğrencilerine olan inancını yineledi ve takıma olan güvenini dile getirdi. Namağlup lider olmalarının mutluluk verici olduğunu dile getiren başkan Özbek'in, takımın dış faktörlerden etkilenmemesi için biz dizi uyarıda bulunduğu öğrenildi. Başkan Özbek'in, ilk planda her türlü spekülasyonlara karşı kulaklarını kapatmalarını istediği öğrenildi. Dursun Özbek'in, "Galatasaray güçlüdür. Siz de öylesiniz. Puan tablosu bunu gösteriyor. Zirvede puan farkını koruyarak, hatta mümkünse açacak şekilde çalışmalarınızı sürdürmenizi istiyorum. Dış dünyaya gözünüzü kulağınızı kapatın" diye konuştuğu öğrenildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme