28 Ekim 2017 Cumartesi

28.10.2017 Genel Gündem

28.10.2017 Cumartesi
TÜRKİYE 
'Tek Parti'ye Cami Eleştirisi 
Ankara Ulus'ta yaptırılan Melike Hatun Camisi dün törenle açıldı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, eski Meclis Başkanı Bülent Arınç ile çok sayıda yetkili ve davetli katıldı. Törende Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in olmaması dikkat çekti. Erdoğan, açılışta özetle şunları söyledi: "Halk arasında Sultan Hatun olarak bilinir. Aslen Ankaralı olan Melike Hatun'un kabri, Taşçılar Sokak'ta yine şahsına ait vakıf bahçesinde bulunmaktadır. Ankara, Selçuklu ve Osmanlı'nın merkez şehirlerinden biri olmuştur. Bu eserin kendine has güzellikleri ile Ankaramızın sembollerinden biri olacağına inanıyorum. Melike Hatun Camimizin mimarisi zannediyorum Türkiye'de bir ilk. Melike Hatun Camisi, adına ve şehrine yaraşır bir eser oldu. Melike Hatun'a vefa borcumuzu da bir nebze ödemiş olacağız. Camimizin isim babası Bülent Arınç Bey'dir. Ayette mescitlere sahip çıkmamız onları ihya etmemiz gerektiğini emrediliyor. Ancak bir dönem ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi Ankara'da da bu ayetin bize nakşetmek istediği şuurun ihmal edildiğini görüyoruz. Bilhassa tek parti döneminde Ankara'nın kadim kimliğinden kopartılmak ve adeta camisiz hale getirilmek istendiği inkârı mümkün olmayan bir gerçektir. Daha önceki dönemlerden kalan camileri ahırlara çeviren zihniyet, Ankara'da da mescitleri mahzenlere, bodrumlara, binaların en kör noktalarına mahkûm etmişlerdir. İnsanları kılık kıyafetlerine bakarak şehir merkezine sokmayanlar, yeni inşa ettikleri semtleri de camisiz, ezansız, ruhsuz bir şekilde tasarlamışlardır. Bir başkente asla yakışmayan yeraltı camileri uzun yıllar Ankara'nın kaderi olmuştur. 1958'de açılan Maltepe Camisi rahmetli Adnan Menderes, 1987'de açılan Kocatepe Camisi rahmetli Turgut Özal'ın eserleri. Oysa nüfusunun 30-40 binleri bulduğu eski Ankara, her köşe başında bir caminin ve mescidin olduğu ruhaniyetli bir şehirdi. Biz bu tür eserlerle Cumhuriyetin Ankarasını Selçuklu'nun, Osmanlı'nın Ankarasıyla buluşturuyoruz. Burada devlet bütçesinin bir kuruşu yoktur, bu cami tüm hayırseverlerimizin verdikleri ile yapılmıştır. Bizden teşvik, onlardan da bu eserleri ihya..."
Hürriyet


İşimiz Verilirse Açlık Grevi Bitecek 
OHAL kararnamesiyle meslekten ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın "İşimi istiyorum" talebiyle başlattıkları açlık grevi bugün 234'üncü gününe girdi. Geçen hafta tahliye edilen Semih Özakça, "Başladığımızda da sadece işimizi istiyorduk şimdi de sadece işimizi istiyoruz" dedi. Özakça şunları söyledi: "Hapishane sürecinde günleri hiç saymadım. Üç kişilik bir hücrede kalıyordum. Yüksel'de de olduğu gibi basın açıklamalarının yapıldığı 13.30 ve 18.00 saatlerinde hapishanede slogan attım. İlk günlerde bir ses daha geldi uzaklardan. Nuriye abla ile birbirimizi görmeden ama aynı taleple 'İşimizi geri istiyoruz', 'Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız' diyerek seslerimizden destek aldık. Orada onun sesini duymak beni çok mutlu etmişti. Gece baskınları yorucuydu. Cezaevi hastanesine de bir gece götürülmüştük zorla. Hep teyakkuzda olduğum için üstüm giyinikti ancak ayağımda terlik kalmış, onu hastaneye götürüldüğümde fark ettim. Adalet ve Sağlık Bakanlıklarından birileri gelmiş ve yapılanları izlemişler. Tahliye olup eve geldiğimde bir gece tuvalette gözüm kararmaya başladı. Birçok kez de cezaevinde yaşamıştım ancak bu fazlasıyla sarsıcı oldu. İlk kez 'Zaman geldi galiba' dedim. Annem uzun süre tuvaletten çıkmadığımı fark edip geldi. Açlık grevine başladığımızda da işimizi istiyorduk şimdi de işimizi istiyoruz. İşimizi hangi yöntemle verirlerse versinler. Komisyon, KHK ya da ferman mı çıkarılır bu benim konumum itibarıyla konum değil. Vücudumda olan şeyleri geri planda tutmaya çalışıyorum. Nasıl mıyız? Velev ki çok iyi gözüküyoruz, velev ki hiç ağrımız yok. Ancak açlık grevindeki her insanın ani ölüm riski var. Bizim için her an ölüm olabilir. İşini isteyen iki eğitimciye sen istersen terörist de, istersen başka bir şey. Bunlar bir insanın öldüğü ya da sakat kaldığı gerçeğini değiştirmez. Bizim talebimiz sadece işimize dönmek. İşimiz verildiğinde açlık grevimiz bitecek. Bu çok kolay bir şey."
Hürriyet

Öksüz'ün Yakınları İçin Müebbet İstemi 
Sakarya'da FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında örgütün "Hava kuwetleri imamı" firari Adil Öksüz'ün kayınpederi Cevat Yıldırım ile baldızı Emine Şennur Şen hakkında "anayasayı ihlal" ve "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbetle 7 yıl altışar aydan 15'er yıla kadar hapis cezası istenen iddianame kabul edildi. Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Öksüz'ün kayınpederi Cevat Yıldırım ve baldızı Emine Şennur Şen ile Yıldırım'ın oğlu Ali Sami Yıldırım'ın iş ortağı sanık Murat Albayrak hakkında hazırlanan 19 sayfalık iddianamenin incelemesini tamamladı. Yıldırım'ın Öksüz'ün kayınpederi olduğu hatırlatılan iddianamede, darbe girişiminden sonra sanık Yıldırım'ın evinin önünde Öksüz'e ait otomobilin bulunduğu belirtilerek, "Şüphelinin hakkında yakalama kararı bulunan Adil Öksüz'ü darbe teşebbüsünden sonra ikametine aldığı ve bir gece kalmasını sağladığı anlaşılmıştır" denildi. Cevat Yıldırım ise iddianamede yer alan ifadesinde, 18 Temmuz'u 19 Temmuz'a bağlayan gece saat 02.00 sıralarında Öksüz ile oğlu Ali Sami Yıldırım'ı evde gördüğünü söyledi. Kabul edilen iddianamede, Yıldırım'ın oğlu Ali Sami Yıldırım'ın iş ortağı sanık Murat Albayrak'ın ise "silahlı terör örgütü üyeliğinden" 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Davanın görülmesine 14 Kasım'da Sakarya 5. Ağır Ceza'da başlanacak.
Milliyet

Kılıçdaroğlu: Tepedekiler Sorunları Çözemiyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Türkiye Barolar Birliği'nde "Türkiye Barolar Birliği Onur Ödülü"nün avukat Hüsamettin Cindoruk'a takdim törenine katıldı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, "Siyaset bir meslek değildir halka adanmışlıktır. Ne zamanki geçmişte siyasetçilerin yaşadığı sorunları görmezden gelip kişisel çıkar uğruna siyaset yapmaya başlarsa sadece kendileri için değil Türkiye için de ciddi bir sorun olurlar bugün geldiğimiz nokta budur. Siyaset Türkiye'nin sorunları çözecek noktada değil. Çözemiyor. Siyaset derken tepedekileri kast ediyorum. Bütün olumsuzluklarına rağmen 15 yılda ne yaptılarsa yaptılar genç Türkiye Cumhuriyeti onurlu, dik duruşunu her zaman sergiledi, sergilemeye devam ediyor. Yargı üzerinde büyük baskılar var. En iyi bilen de baro başkanımızdır. Kendisinin konuşmasına dahi tahammül edemeyip Danıştay Salonu'ndan ayrılan kişiler, bu ülkeye demokrasiyi getiremezler" dedi. Kılıçdaroğlu, "Taş taş üstüne koyan her siyasetçiye saygı göstermek vicdani görevimiz. Demokrasi konusunda bugün nefes alamıyoruz. Ciddi sorunlarımız var. Gazeteciler hapiste, sanatçılar büyük sorunlar yaşıyor. Yargı dünyasının üzerinde büyük baskılar var. Milletvekilleri hapiste. Asla umutsuz olmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Bize miras olarak bırakılan Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıyacaksak umutsuzluğa yer yok. Hep birlikte onurumuz ve gururumuzla ile bu mücadeleyi yapacağız" diye konuştu.
Milliyet

Celal Adan: MHP Seçimden Kaçmaz 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun erken seçim çağrısına ilişkin olarak, "MHP her zaman seçimlere hazır dedi. Adan, dün katıldığı bir televizyonun programında, şunları kaydetti: "MHP her zaman seçimlere hazır. Toplumda 'yeni bir seçim olsun' talebine ben rastlamadım. Biz MHP olarak şu anda seçim takvimini takip ediyoruz. Eğer erken seçim kararı alınırsa, MHP erken seçimden çok güçlü bir şekilde çıkar. Sağduyu MHP ile buluşmuş durumda. MHP seçimden kaçmaz. Bizim baraj altında kalacağımızı ifade edenler, utanmaz, bilgisiz kesimlerdir." Adan sözlerini şöyle sürdürdü: "Amerika'da, Almanya'da belli ülkelerde PKK'yı, FETÖ'yü yanına alarak Türkiye'ye düşmanlık yapılmaktadır. MHP, burada devletin sonuna kadar yanında yer almaktadır. Barzani'yi biz hiçbir zaman PKK'dan ayırmadık. Görün bakın. Çözüm süreci adı altında PKK şımartıldı. Bugün nefesleri kesiliyor. Türk milleti büyük bir millettir. Bir taraftan PKK'nın belini kırıyor, Fırat Kalkanı'nda onur mücadelesi veriyor, Afrin'de de nefeslerini kesecek, hiç merak etmeyin. Türkiye güçlüdür. MHP FETÖ ile ilgili dün ne söylediyse, bugün de arkasındadır. Devletin bir gayreti söz konusu. Kesinlikle bir siyasi uzantısı olduğu konusu gündemdedir. Milletvekilleri arasında olabilir. Bunların üzerine gidilmelidir. Bu terör örgütünün nefesi kesilmelidir."
Milliyet

DÜNYA 
Bağımsızlık Krizi 
İspanya'nın 17 özerk bölgesinden biri olan Katalonya'nın yerel parlamentosu, dün tam bağımsızlık yönünde oy kullanarak tek taraşı bağımsızlık ilan etti. Barcelona'daki oylama öncesi İspanya'nın birliğinden yana olan vekiller, İspanya ve Katalan bayrakları açtı ve gizli oylama başlamadan önce oturumu terk etti. Birlikçi vekiller, salondan ayrılırken bayrakları da koltuklarına bıraktı. Vekillerden biri bunun 'demokrasi için kara bir gün' olduğunu söyledi. 135 sandalyeli özerk parlamentoda 70 vekil, bağımsızlık lehinde oy kullanırken, 10 vekil 'hayır' oyu verdi, 2 vekil ise çekimser kaldı. Protesto edip salonu terk eden 53 vekil ise oylamada yer almadı. Katalonya'da bunlar olurken, ülkenin başkenti Madrid'de İspanya Senatosu, Başbakan Mariano Rajoy'un Katalonya'nın özerkliğinin feshedilmesi ve erken seçimlere gidilmesi talebini görüşmek üzere toplandı. Senato yapılan oylamayla Rajoy yönetimine, anayasanın 155'inci maddesi çerçevesinde Katalonya'nın özerk yetkilerini kendi üzerine alma ve özerk hükümeti feshetme yetkisi verdi. İlerleyen saatlerde olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulunun aldığı kararları açıklayan Rajoy, Katalonya Özerk Yönetimi hükümetini feshedip bu bölgede 21 Aralık'ta erken seçime gitme kararı aldıklarını açıkladı. Rajoy ayrıca Katalonya yerel polis müdürlerinin de görevden alındığını belirtti. İspanyollar için üzücü bir gün yaşadıklarını dile getiren Rajoy, halka "temkinli ve sakin olmaları" çağrısında bulundu. Barcelona meydanlarında ise sevinç gösterileri yapıldı. Katalonya lideri Carles Puigdemont için 'Devlet Başkanı' sloganları atıldı.
Hürriyet

Irak'ta ABD Ateşkesi 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Bağdat ile diyalog için bağımsızlık referandumunu askıya aldığını duyurmasının ardından, Irak Başbakanı Haydar el İbadi de "Askıya almayın, iptal edin" yanıtını vermişti. Çatışmalar son olarak Irak, Türkiye ve Suriye üçgeninde yer alan Fişhabur kenti çevresinde yoğunlaşırken dün taraşar arasında geçici ateşkese varıldığı bildirildi. ABD öncülüğündeki Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon dün önce Irak güçleri ile Peşmerge birlikleri arasında tüm cephelerde ateşkese varıldığını duyurdu. Ancak Amerikan AP ajansı, Albay Dillon'ın açıklamasını düzelterek, Irak hükümeti ile IKBY arasında resmen ateşkese ulaşıldığı konusunda yanlış ifade kullandığını, çatışmaların 'geçici olarak' askıya alındığını söyledi. Bu açıklamadan sonra dün Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin ofisinden yapılan açıklamada da, Irak'ın kuzeyinde 24 saat süreyle ateşkes ilan ettikleri, bu ateşkesin IKBY yetkilileri ile varılan anlaşma uyarınca Peşmerge'nin elindeki sınır kapılarına Iraklı yetkililerin yerleştirilmesine olanak tanıdığı anlamına geldiği belirtildi. IKBY yönetimi de Bağdat ve Erbil arasında görüşmelerin başlaması için de bir tarih üzerinde diplomatik çabaların sürdüğünü bildirdi. Bu gelişmelerden önce de dün, Erbil merkezli Rudaw televizyonuna konuşan Koalisyon Sözcüsü Amerikalı Albay Ryan Dillon, "Irak ile IKBY arasında çatışmaların durması için arabuluculuk ve diyalog girişimlerinde bulunuyoruz" demişti. Rudaw, "Haşdi Şabi ve Irak ordusu Irak-Suriye sınırına ulaşmak istiyor. Onların bu bölgedeki varlığı, ABD'nin Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) yaptığı yardımları engellemez mi" sorusunu da yöneltti. Ryan Dillon bu soruyu, "Bunun, DEAŞ'a karşı mücadelede koalisyonun müttefiklerinden olan SDG'ye silah ulaştırılmasında şimdiye kadar etkisi oldu. Bu durumun aşılması için bir kez daha Iraklıları birlikte kalmaya ve diyalog kurmaya teşvik ediyoruz. Bu konuda sadece ortak güçler komutanlığı değil, dışişleri bakanlığı da çalışıyor" diye cevapladı. Bu gelişmeden önce ise Fransız haber ajansı AFP, dün öğle saatlerinde Irak güçlerinin Türkiye ve Suriye sınırına yakın Fişhabur kentinden çekilmeleri için Peşmerge birliklerine "birkaç saatlik" ültimatom verdiğini aktarmıştı. Sınır kapısının olduğu bu kent IKBY'nin denetiminde ve Irak merkezi hükümetinin devredilmesini istediği yerler arasında bulunuyor. Fişhabur kenti üç ülkenin sınırlarının birleştiği konumda bulunduğu için hem Bağdat hem de Erbil açısından stratejik konumda yer alıyor.
Hürriyet

Çifte Vatandaşlık Hükümetten Düşürdü! 
Avustralya'da hükümet, Yüksek Mahkeme'nin, çifte vatandaşlığı bulunan Başbakan Yardımcısı Barnaby Joyce'un da aralarında bulunduğu 5 siyasetçinin üyeliklerini sona erdirmesiyle azınlık hükümeti konumuna düştü. Yüksek Mahkeme'nin, çifte vatandaşlıkları olduğu ortaya çıkan ancak seçildikleri dönemde bundan haberdar olmadıklarını ileri sürerek mahkemeye başvuruda bulunan 7 siyasetçiyle ilgili kararı, azınlık hükümeti krizine yol açtı. Mahkeme heyeti, iktidardaki koalisyon hükümeti ortağı Ulusal Parti Lideri ve New England Milletvekili Barnaby Joyce, Bölgesel Kalkınma ve İletişim Bakanı Fiona Nash, Yeşiller Partisi Başkan Yardımcısı Larissa Waters, Senatör Scott Ludlam, Tek Ulus Partisi'nden Senatör Malcolm Roberts'in "yasalara uygun seçilmedikleri"ne hükmederek üyeliklerine son verdi. Ailelerinin bir başka ülkenin vatandaşı olmalarından dolayı kendilerinin de otomatik olarak vatandaş sayıldıklarını ve bunun bilgileri dışında olduğunu ileri süren siyasetçilerin savunmalarını kabul etmeyen Yüksek Mahkeme, Başbakan Yardımcısı Joyce ile 4 senatörün, "yabancı bir devletin vatandaşı olanların parlamentoya seçilemeyeceği" kuralını ihlal ettiklerine hükmetti. Joyce'un görevden alınmasına ilişkin karar, hükümeti "azınlık" durumuna düşürdü.
Milliyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,7858-3,7909                     
Euro: Euro 4,3954-4,4020
Sterlin: 4,9704-4,9854
Gram Altın: 154,9850-155,3035

'Yükseliş Geçici' 
Amerika ile yaşanan vize krizi sonrası yükselişini hızlandıran dolar, Alman kamu bankalarının Türk şirketlere verdiği kredileri kısacağı iddialarıyla zirveye çıkmıştı. Amerika'da beklentiyi aşan büyüme ve Amerika Başkanı Donald Trump'ın seçim vaatleri arasında yer alan vergi reformuyla ilgili olumlu gelişmeler de dolara yardı ve 3.94'lük rekora sadece 10 kuruş kaldı. Piyasaları tedirgin eden bu hızlı yükselişle ilgili hükümetten dün açıklamalar geldi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, döviz kurları ve faiz oranları ile ilgili olarak spekülasyon uyarısı yaptı. Dövizdeki yükselişin geçici olduğunu belirten Zeybekci, "Aşırı değerli dolar Amerikan ekonomisi için iyi değil. Endişemiz yok, ekonomimiz iyi durumda" dedi. Türkiye'nin coşmuş, çok güzel sonuçlar alınan bir ekonomisi olduğuna işaret eden Nihat Zeybekçi şunları söyledi: "Bütün dünya mutabık ki bu sene Türkiye yüzde 6'nın çok üzerinde bir oranda büyüyecek. Türkiye yüzde 11-12'nin üzerinde bir ihracat artışı ile bu seneyi kapatacak, tarihi zirveyi yakalayacak. Turizmde yüzde 30'a yakın bir iyileşme olacak."
Posta

Sınır Artık 5 Bin TL 
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı 'açlık ve yoksulluk sınırı araştırması'nın Ekim sonuçlarını açıkladı. 4 kişilik ailenin açlık sınırı 1544, yoksulluk sınırı ise 5030 lira olarak hesaplandı. Geçen yıl Ekim ayında açlık sınırı 1405 lira, yoksulluk sınırı ise 4577 lira; bir önceki ay açlık sınırı 1522 lira, yoksulluk sınırı da 4959 liraydı. Ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için gereken gıda harcama tutarı açlık sınırını, gıda-giyim, konut, ulaşım, eğitim ve sağlık için yapılan zorunlu harcama da yoksulluk sınırını ifade ediyor.
Posta

Hayvanlara Özgürlük 
Hayvan refahını amaçlayan Çiftçilik Amaçlarıyla Beslenen Hayvanların Korunmasına Dair Sözleşme önceki akşam Meclis'ten geçerek iç hukuk normuna dönüştü. Sözleşmeye göre, hayvanların hareket özgürlüğü, acı çekme ve yaralanmaya sebep olacak şekilde kısıtlanamayacak. Hiçbir hayvana acı çekmesine veya yaralanmasına sebep olacak şekilde gıda veya sıvı verilmeyecek, gıdasına veya suyuna bu tarz bir madde katılmayacak. Gereksiz yere acı çekmelerini önlemek için hayvanların sağlık koşulları ve sağlık durumları yeterli aralıklarla, modern yoğun hayvancılıkta ise günde en az bir defa baştan sona kontrol edilecek. Türkiye'nin, "Çiftlik Hayvanlarının Refahına İlişkin Yönetmelik" ile içeriğini ulusal mevzuatına da aktardığı sözleşmeyle getirilen yenilikler şöyle: Hayvanlar, fizyolojik ve etolojik ihtiyaçlarına uygun olarak barındırılır, gıda, su ve bakımları temin edilir. Bir hayvanın hareket özgürlüğü, gereksiz acı çekme ve yaralanmaya sebep olacak şekilde kısıtlanamaz. Hayvanın sürekli ya da düzenli olarak bağlı tutulduğu ya da kapatıldığı yerlerde fizyolojik ve etolojik ihtiyaçları için uygun ortam sağlanır. Aydınlatma, sıcaklık, nem, hava dolaşımı, havalandırma ve hayvanın barındırıldığı mekandaki gaz ya da gürültü yoğunluğu gibi diğer çevresel koşullar, türleri ve gelişim, adaptasyon ve evcilleştirilme seviyesi göz önünde bulundurularak hayvanın fizyolojik ve etolojik ihtiyaçlarına uygun sağlanacak. Gereksiz yere acı çekmelerini önlemek için hayvanların sağlık koşulları ve sağlık durumları yeterli aralıklarla, modern yoğun hayvancılıkta ise günde en az bir defa baştan sona kontrol edilecek.
Hürriyet

'580 Milyon Dolar'lık Alüminyum Üssü 
2005 yılında özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine katılan Eti Alüminyum, 580 milyon dolar yatırım sonrası, Ar-Ge departmanında geliştirilen iki ayrı ürünle otomotivden savunma sanayine, konuttan halı üretimine kadar birçok sektörde radikal değişikliklere yol açlayı hedeşiyor. 1.700 kişinin istihdam edildiği şirkette mühendislik ekibinin geliştirdiği ATH ve özel alümina adlı iki ürünle hem yangınlardaki can kaybının en aza indirilmesi, hem de maddi kayıpların azaltılması hedefleniyor. Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, bu iki buluşla dünyada ilk 10, Avrupa'da ise ilk 5 firma arasına girdiklerini ifade ederek, "Stratejik öneme sahip bu ürünler için 50 milyon dolar yeni yatırım gerçekleştireceğiz. Yeni yatırımlarla kimya, savunma, uçak ve otomotiv sanayiinde kullanılabilecek yeni ürünler geliştirilerek 75 ülkeye ihracat yapar duruma geldik. ATH ve özel alümina üretiminde Türkiye'nin ihtiyacının iki katını üreterek ithalatın yolunu keseceğiz. Yüzde 50'sini de ihraç edeceğiz" dedi. ATH'nin EtiFine markasıyla otomotiv, uçak ve tren sektöründe iç döşemelerin yanı sıra yanmaz halı üretiminde de kullanılacağını ifade eden Arkan, "ATH Yanmaz askeri elbise üretiminde de kullanılabilecek" diye konuştu.
Milliyet

SPOR 

THY Avrupa Ligi'nin son şampiyonu Fenerbahçe Doğuş 4. haftada Yunan ekibi Panathinaikos ile deplasmanda karşılaştı. Maçın başından sonuna kadar üstün oynayan Sarı-Lacivertliler bitime 1.2 saniye kala Pappas'ın attığı 3'lüğe engel olamayınca maçı 70-68 kaybetti. Kanarya böylece 2. mağlubiyetini alırken, Yunan temsilcisi 2. galibiyetine uzandı. İlk periyodu 21-19, devreyi 44-36 galip bitiren Fener, 3. çeyreği de üstün tamamladı: 53-55. Nefes kesen son periyotta bitime 1.2 saniye kala Pappas'ın attığı 3'lükle Yunan ekibi öne geçti: 70-68. Maç bu skorla bitti.
Posta

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Alanya Beşiktaşlılar Derneği'nin balosunda sert açıklamalar yaptı. Beşiktaş'ın aşağı çekilmeye çalışıldığını iddia eden Orman, "Caner başka takımlardayken bu konuda bir şey yapılmıyordu, Beşiktaş'a gelince bu ceza enteresan. Başkan olarak maçtan sonra bu hareketleri tasvip etmediğimizi söyledim. Caner de herkesten özür diledi. Futbolcumuzla alakalı bir cezayı abartarak vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum" dedi. Başkan Orman şöyle devam etti: "Beşiktaş kollanıyor diyorlar. Kırmızı karttan, sarı karttan gözümüzü açamıyoruz. Top oynayanın desteklenmesi lazım. Kamuoyu baskısına göre değil, doğrulara göre karar verilmesini istiyoruz. Maç oynanıyor, bir gecede talimat değişiyor. Talimat değişebilir, ama sezon başında değişir. Bundan önce olanlar ne olacak?" Talisca ve Tosic'in ifade için savcılığa çağrılmasına anlam veremediğini de sözlerine ekleyen Orman, "Oyuncular gazeteci dövüyor, kulüp başkanı, diğer kulüp başkanına yumruk atıyor, ama bizim oyuncumuz akreditasyon kartı yok diye savcılığa gidiyor. Beşiktaş, deneme tahtası değildir. Efendi Beşiktaş'ız dedik diye uysal koyun değiliz. Beşiktaş büyüklüğünü sahada gösterecektir" diye konuştu.
Posta

Galatasaray formasıyla, orta sahadaki çalışkanlığı ve dinamizmi ile dikkat çeken Badou Ndiaye, ancak geride kalan 9 hafta sonunda ne gol atabildi, ne de asist yapabildi. Bu nedenle teknik direktör Igor Tudor ve kurmayları Ndiaye konusunda arayışa girdi. Senegalli futbolcunun skor bölgesinden uzak kalmasının bunda etkili olduğunu tespit eden Tudor ve yardımcıları, Osmanlıspor ve daha önce forma giydiği Norveç'in Bodo Glimt takımlarında attığı goller ve asistlere dikkat çektiler, bu yönünü de ön plana çıkarmak gerektiği görüşünde birleştiler. Kırmızı kart cezalısı Belhanda'nın yokluğunu fırsat gören sarı-kırmızı teknik heyet, yarınki Trabzonspor maçında Ndiaye'nin mümkün olduğunca öne koşular yapmasını istedi. Tudor gerekirse futbolcusunun risk almasını isterken, "Defansif olarak çok ağır bir yükün var. Bunu da geride kalan haftalarda başarıyla yerine getirdin ama senden golcülüğünü ve asist özelliğini de kullanmanı istiyorum. Ofansif yönünü değerlendirmelisin" dediği bildirildi. Geçen sezon Osmanlıspor formasıyla ligde 6 gol, 2 asistlik bir performans ortaya koyan Ndiaye, önceki sezon daha büyük katkı yapmış, 11 gol ve 4 asistlik bir görüntü sergilemişti. Ndiaye, Bodo Glimt forması giydiği dönemde de bir sezon 12 gol, diğerinde de 10 gol, 6 asistlik performans ortaya koymuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme