30 Ekim 2017 Pazartesi

30.10.2017 Genel Gündem

30.10.2017 Pazartesi
TÜRKİYE 
Cumhuriyet Ruhu Dimdik Ayakta 
Cumhuriyet'in 94'üncü yıldönümü törenleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı. Törenler için Anıtkabir'de yoğun güvenlik önlemi alındı. Girişe x-ray cihazları konulurken, rütbeli askerlerin kimlik kartlarına özel cihazla eşleştirme yapıldı. Avluda askerler ve öğrencilerin beklediği alan da polis bariyerleriyle kapatıldı. Anıtkabir çevresine de zırhlı akrep araçları yerleştirildi. Erdoğan, Anıtkabir'de TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, yüksek yargı organlarının başkanları ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile tokalaştı. Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra yağmur altında Aslanlı Yol'dan geçerek, Atatürk'ün mozolesine geldi. Erdoğan'ın, ay-yıldızlı çelengi Atatürk'ün mozolesine bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Törenin ardından Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na geçip kutlamaları kabul etti. Beştepe'deki törene Kılıçdaroğlu katılmadı.
Hürriyet


'Oyunu Zorla Bozacağız' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Milletimizle bir olup oyunu bozacağız. Karşımızdakiler demokrasinin sınırları içinde hareket ediyorlarsa demokrasinin kurallarıyla bozacağız. Karşımızdakiler hakka, hukuka uygun hareket ediyorlarsa hukukun kurallarıyla bozacağız. Ama karşımızdakiler bunların hiçbirine uymuyorsa o zaman bu oyunu zorla bozacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beştepe'de verdiği Cumhuriyet Resepsiyonu'nda şöyle konuştu: "Cumhuriyeti kuran ve bir kez daha kendilerini rahmetle yad ettiğimiz başta Gazi Mustafa Kemal ile arkadaşlarının yeni devletimiz için belirledikleri bir hedef vardı. Aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal'in bizlere vasiyeti olarak da görebileceğimiz bu hedefin adı muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaktır. Ülkemizde yıllarca cumhuriyetin ve Gazi Mustafa Kemal'in adını kullanarak kendilerine bir statü elde etmeye çalışanların bu hedef doğrultunda attıkları somut hiçbir adımın olmaması dikkat çekicidir. Hatta tersine Türkiye ne zaman muasır medeniyet seviyesi yönünde bir kalkınma hamlesi başlatsa birileri çıkıp cumhuriyeti korumak ve kollamak adına buna engel olmuştur. Darbeler, cuntalar, vesayet girişimleri tarihimize hep cumhuriyetimizin kazanımlarına darbe vuran karanlık duraklar olarak geçmiştir. Daha önceki darbelerde kimi zaman içinden la havle çekerek kimi zaman dişini sıkarak sabreden milletimiz bu defa özgürlüğüne ve geleceğine sahip çıkmak için sokaklara, meydanlara inmiştir. Türkiye'nin dört bir yanında kurulan Müdafa-i Hukuk Cemiyetleri milletimizin kendi iradesiyle başlattığı bir büyük kıyamın ortak adıdır. 15 Temmuz gecesi aynı ruh, aynı azim bir kez daha dirilmiş, milletimiz kendi iradesiyle çağrımıza kulak vererek ülkesine, devletine bayrağına, ezanını sahip çıkmıştır. 250 şehidimiz 2 bin 193 gazimiz oldu. Ama tıpkı 1071'de Malazgirt'te, 1299'da Söğüt'te, 1453'te İstanbul surları önünde, 1920'de Büyük Millet Meclisi'nin açılışında olduğu gibi bir kez daha önünde yepyeni bir dönem açtı. Cumhuriyetimizin 94. yıldönümünü kutlamak aynı zamanda bize 100. yıl olan 2023'e biraz daha yaklaştığımızı ifade ediyor. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü önemini ve ortaya koyduğumuz hedeşerle 2023'e yüklediğimiz vizyon çerçevesinde kutlamayı planlıyoruz. Başbakanlık bünyesinde yürütülen hazırlık çalışmaları, bilim heyetinin katkıları ve oluşturulan eylem planıyla son aşamaya geldik. Önümüzdeki yıldan itibaren somut ürünleri ortaya konulacak olan 100. yıl kutlamalarımız aşama aşama 2023'e kadar sürecektir.
Hürriyet

DEAŞ'a Operasyon: 143 Gözaltı 
Terör örgütü DEAŞ'a yönelik son iki günde 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 143 şüpheli gözaltına alındı. İstanbul'da Arnavutköy ve Esenyurt'ta terör örgütü DEAŞ üyelerinin kaldığı iki evde çıkan yangından sonra inceleme başlatan polis evde kalanlara ait bir araç ve motosikletin Bayrampaşa'da bir alışveriş merkezinin açık otoparkında olduğunu belirledi. Bomba yüklü olduğu anlaşılan araçla birlikte M.P. ve eşi S.P. ile toplam dört DEAŞ'lıyı önceki gün yakalayan ekipler, iki hücre evini çökertmiş oldu. Operasyonlar yurt genelinde devam etti. Ankara'da gözaltı kararı çıkarılan 55 yabancı uyruklu şüpheliden 49'u başkentte yakalandı. Şüphelilerden bazılarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine yönelik eylem hazırlığı içinde olduğu tespit edildi. Bursa'da 7 ilçede 15 adrese yönelik operasyonlarda ikisi Azerbaycanlı ve 28'i Suriyeli 39 kişi gözaltına alındı. İzmir'de düzenlenen operasyonlarda 6'sı Suriyeli, 2'si kadın 15 zanlı yakalandı. Şanlıurfa'da 5 şüpheli gözaltına alındı.
Hürriyet

Torba Tasarı 5 Bölüm Halinde Görüşülecek 
Meclis, 2018 yılı bütçe tasarısı ile "torba tasarı" için yoğun mesai yapacağı bir haftaya giriyor. TBMM Genel Kurulu, bu haftaki çalışmalarına yarın Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kurulmasına ilişkin tasarıyı görüşerek başlayacak. Tasarıya göre, kurum, Türkiye'de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisine haiz tek kuruluş olacak. HAK, ülkede ve yurt dışında yerleşik helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarına helal akreditasyon hizmeti sunacak, helal akreditasyon ile ilgili kıstas ve tedbirleri belirleyecek ve bunları uygulayacak. Meclis, 2 Kasım Perşembe günü de 127 maddelik "torba tasarıyı" görüşmeye başlayacak. Genel Kurul, 5 bölüm halinde ele alınacak tasarı için, haftalık çalışma günleri olan salı-çarşamba-perşembe günlerinin yanı sıra cuma da mesai yapacak. Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, araçlarda MTV için uygulanacak yeniden değerleme oranı, 1300 cc altı araçlar için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 olacak. Konuşma, internet, yayıncılık gibi haberleşme hizmetlerinden farklı farklı alınan ÖİV, her bir hizmet için yüzde 7.5 olacak. Çalışanların ücretlerinin 2017 yılı eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında bin 404 liranın altına düşmemesi için ilave asgari geçim indirimi sağlanacak. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında istihdam hakkı bulunan hak sahipleri, yaş sınırı aranmaksızın bu haktan yararlanacak. Terörle mücadele sırasında yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin bastırılmasında yaralanan ilköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunları, hizmetli yerine memur kadrosuna atanabilecek. Bazı kamu lojmanları satışa çıkacak. Belediye ve bağlı idareler, mabetlerin yanı sıra eğitim kurumlarına, yurtlara, okul pansiyonlarına ve hastanelere de indirimli bedelle ya da ücretsiz olarak içme ve kullanma suyu verebilecek. Meyveli gazoz, alkolsüz bira ve enerji içeceklerinden yüzde 20 ÖTV alınacak, limonata ve meyve aromalı maden suları kapsam dışında kalacak.
Milliyet

Projeler Hizmete Girdikçe Ödenecek Garanti Katlanacak 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "Önümüzdeki yıllarda, yap-işlet-devret modeli ile yaptırılan ve halkın cebinden kuruş çıkmadan yaptırıldığı söylenen projeler hizmete girdikçe ödenecek garanti rakamları katlanarak büyüyecek" dedi. Erdoğdu, yazılı açıklamasında, hesapsızca ihale edilen "mega" projelerin bütçeye şimdiden yük getirmeye başladığını savundu. Gelecek yıl projeler için 6.2 milyar lira "garanti ödemesi" yapılacağını belirten Erdoğdu, garantilerin birçok bakanlık bütçesini aştığını ifade etti. Erdoğdu, bütçeye faizlerin yükünün yanı sıra bu projelere verilen garantilerin de eklendiğini vurgulayarak, şu görüşlerini paylaştı: "Maliye Bakanı 2018 yılı merkezi yönetim bütçe tasarısına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ulaştırma projelerine verilen garantiler için 3,6 milyar, şehir hastanelerine verilen garantiler için ise 2,6 milyar olmak üzere 2018 yılı bütçesinde 6,2 milyar liralık ödenek ayrıldığını açıkladı. Siyasi talimatlarla, hesapsızca yapılan yatırımların yükü bir anda görünür hale geldi. Böylelikle yeni bir gider kalemi daha bütçe harcamaları içerisindeki yerini aldı. Önümüzdeki yıllarda, yapişlet- devret modeli ile yaptırılan ve halkın cebinden kuruş çıkmadan yaptırıldığı söylenen projeler hizmete girdikçe ödenecek garanti rakamları katlanarak büyüyecek." İhalesi yapılan 31 şehir hastanesinden sadece Adana, Mersin, Yozgat ve Isparta'nın hizmete girdiğini aktaran Erdoğdu, 2018'de kaç hastanenin hizmete gireceği konusunda Türk Tabipler Birliği dahil, kimsenin tam olarak bilgi sahibi olmadığını bildirdi.
Milliyet

Düşmanların Sözcüsü 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CHP'yi FETÖ ile beraber Türkiye karşıtı yapıların içinde sözcülük yapmakla suçladı. Ünal dün Kanal 7'de yayımlanan Başkent Kulisi programında konuşurken, Büyükada'daki toplantıya ilişkin davadan çıkan tahliye kararlarının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalar için, "Kılıçdaroğlu, Türkiye düşman lobilerinin sözcülüğünü çok iyi yapıyor. FETÖ ağzıyla çok güzel konuşuyor, iftirayı, yalanı, hakareti çok güzel yapıyor" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu'nun sistematik bir söylem içinde olduğunu, hakim ve savcıların onuruna, tarafsız ve bağımsız duruşuna hakaret ettiğini anlatan Ünal, "Bu söylemini sistematik olarak devam ettirmesinin sebebi şu. Devam eden FETÖ davalarının uluslararası alanda itibarsızlaşması ve yarın AİHM'e gidildiğinde yani yeniden yargılanma ya da tazminat yolunun açılması. CHP, bunun altlığını ciddi anlamda oluşturuyor" dedi. Geçmiş on yıl için bir söylem analizi yaptırdıklarını anlatan Mahir Ünal, şunları kaydetti: "2009 yılında Mavi Marmara'dan başlayarak, Türkiye karşıtı propagandanın hangi merkezlerde ilk dillendirildiğine baktık. 17 ayrı dosya çıkardık. Gördüğümüz bir şey var. Bir söylem, mesala 'Türkiye DEAŞ'a destek oluyor' söylemi bir merkezde üretiliyor, sonra o söylem Amerika'da belli merkezlerde belli düşünce kuruluşlarında işleniyor, sonra bu söylem Türkiye'ye taşınıyor, dolaşıma sokuluyor. Her seferinde bunun en belirgin sözcüsü kim? Çıkış yeri Amerika, Almanya, İngiltere, merkezler değişebiliyor. Ama değişmeyen bir şey var, her seferinde Türkiye karşıtı üretilen söylemlerin içerideki siyasi taşıyıcısı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kemal Kalıçdaroğlu'nun CHP'si." Ünal, FETÖ'nün Türkiye karşıtı saldırların bir aparatı olduğunu vurgulayarak, "Şöyle düşünemeyiz. FETÖ'yü, Türkiye karşıtı bütün saldırıların planlayıcısı, düzenleyicisi olarak düşünemeyiz. O, aparatlardan bir tanesi. Ben diyorum ki CHP de FETÖ ile beraber Türkiye karşıtı, Türkiye düşmanı yapıların içerideki sözcülerinden bir tanesi" diye konuştu.
Vatan

İstihbaratta Anka-S Dönemi 
Silahlı ve silahsız insansız hava araçlarıyla (İHA/SİHA) dünyanın ilk 6 ülkesinden biri haline gelen Türkiye zirveyi zorluyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ/ TAI) tarafından geliştirilen ANKA-S bu yılın sonuna doğru TSK'nın envanterine girecek. Uzmanlar ANKA- S'in en önemli özelliğinin uydu haberleşmesiyle uçurulabilmesi olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz Temmuz'da ilk kez uydu kontrollü uçuşunu gerçekleştiren ANKA-S'in kısa bir süre içinde kabul aşamasına geçmesi bekleniyor. Uydudan kontrol yeteneğiyle görev menzili binlerce kilometreye ulaşacak ANKA-S için Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve Hava Kuwetleri Komutanlığı takibinde kalifikasyon testleri devam ediyor. Uydu kontrollü uçuş testlerin tamamlanmasıyla kalifikasyon ve kabul testleri de tamamlanmış olacak. ANKA- S, 2019'da gökyüzüne çıkması planlanan 6A uydusu dahil olmak üzere Türksat uydularının kapsama alanları içinde yer alan herhangi bir noktadan rahatça kontrol edilebilecek.
Vatan

DÜNYA 

Birlikçilerden Gövde Gösterisi 
İspanya merkezi hükümeti Katalan Meclisi'ni feshedip 21 Aralık'ta seçim kararı almıştı. Katalan parlamenterlerin önceki gün yerel meclise gelmemesi ayrılıkçılarda hayal kırıklığı yarattı. Barcelona sokaklarındaysa dün İspanya yanlılarının gövde gösterisi vardı. Sabah saatlerinden itibaren ellerinde İspanyol bayraklarıyla genç, yaşlı, kadın erkek Gracia Caddesi'ne akın etti. Kalabalıkta yer yer izdihamlar yaşandı. Eylemi dört ayrı helikopter havadan izledi. Sokaktaki insanlar helikopterlere kimi zaman tepki gösterdi, kimi zaman coşkuyla selam verdi. Şehrin her yerinde İspanyol bayraklarıyla birlikte "Yüzde 38 Katalonya değildir", "Biz tek ülkeyiz" yazılı pankartlar da taşındı. Barcelonalı gazeteci Caroline Berbel de kız arkadaşlarıyla eyleme gelenlerdendi. Gerekçesini, "Çünkü Biz İspanyol'uz ve çünkü Avrupa'dan kopmak istemiyoruz. Gelecekte ne olur bilemem ama şu anda Barcelonalıların büyük bölümü bağımsızlık istemiyor. Kalmak istiyor" diye anlatıyor.
Hürriyet

Barzani İçin Süreç Başladı 
Görev süresinin uzatılmasını istemediğini ve 1 Kasım'da görevini bırakacağını açıklayan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani için süreç başladı. Barzani, parlamentoya gönderdiği mektupta yetkilerini hükümet ve parlamentoya devrettiğini, görevini kesin olarak 1 Kasım'da bırakacağını bildirdi. İki yıldır kapalı bulunan Erbil'deki Kürt Parlamentosu, uzun bir aradan sonra dün özel oturumla açıldı. Muhalefet partilerinden Goran (Değişim) gurubu ise 2 yıl sonra parlamento oturumuna katıldı. Parlamentonun açılışı nedeniyle siyasi parti grupları açıklamalar yaptı. Goran milletvekillerinden Rabun Maruf, basın toplantısında Barzani'yi suçlayarak, özür dilemesini istedi. Maruf, konuşmasında, Barzani'nin hükümete devredilecek yetkilerinin ne olduğunu bilmediğini ve bu konuda açıklama yapılmasını da istedi. Bu durum, tansiyonu artırdı. Dünkü oturum, kapalı yapılırken, toplantıda Barzani'nin mektubu okundu. KDP Grup Başkanı Umed Hoşnav, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, "Barzani Kürdistan Peşmergesidir ve tüm zamanını peşmergeye hizmete ayıracaktır. Ayrıca Barzani terörle mücadele de daha kararlı olacaktır" dedi. Hoşnav, Barzani'nin yetkilerini yeni başkan seçilene kadar sürdüreceğini söyledi. Barzani ise, parlamentoda okunan mektubunda "24 Ekim'de yapılması kararlaştırılan, ancak kimsenin aday olmaması sebebiyle ertelenen Kürdistan başkalık seçimlerinin ardında başkanlık görevimin tekrar uzatılmasını reddediyorum" dedi. Başkanlık ve parlamento seçiminin siyasi, güvenlik ve teknik nedenlerle 6 ay ertelendiğini ifade eden Barzani, "1 Kasım 2017 tarihinde bitecek olan başkanlık görevimin uzatılmasını kabul etmiyorum. En kısa sürede parlamentonun toplanması ve başkanın yetkilerinin devredilmesi sorununun çözüme kavuşturulmasını talep ediyorum" ifadelerini kullandı. Barzani'nin yetkilerinin Parlamento Başkanlığı, hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi'ne devredileceği bildirildi.
Milliyet

'Füze Ürettik, Üretime Devam Edeceğiz!' 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Kongresi'nin, Tahran'ın füze programıyla ilgili aldığı karara tepki göstererek, "Füze ürettik, üretiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz" dedi. Meclis'te hükümetindeki iki bakan için yapılan güvenoyu oturumunda konuşan Ruhani, "Halkımızı ve toprak bütünlüğümüzü savunmak için ihtiyaç duyduğumuz her türlü silahı üretmeye, depolamaya devam edeceğiz. Zamanı geldiğinde kendimizi savunmak için bu silahları da kullanmaktan çekinmeyiz" diye konuştu. "Füze ürettik, üretiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz" diyen Ruhani, bunun uluslararası kurallar ve Birleşmiş Milletlerin (BM) 2231 sayılı kararına aykırı olmadığını da savundu. Ruhani konuşmasında ayrıca ülkesiyle 2015 yılında varılan nükleer anlaşmaya da değinerek, "Düşmanlarımız her türlü ihlalin zararlarına olacağını ve İran'ın buna kesin karşılık vereceğini bilmeli" ifadesini kullandı. Ruhani "Milletlerin tarih boyu aralarında gerçekleştirdiği etkileşim yollarından birisi birlikte anlaşıp sözleşme yapmalarıdır. Bir devletin uygarlığını gösteren ölçü ise, taahhütlerine bağlılığıdır. Aksi halde uluslararası kamuoyunda itibarını kaybeder" diyerek anlaşmadan geri dönülmemesi gerektiğini vurguladı. Ruhani "Bazıları, daha önce birlikte yaptığımz taahhütlerin şimdilik garanti olmadan sürmesini istiyor, başka konular üzerinde diyalog yapmak istiyor. ABD, bu davranışıyla müzakere ve taahhüde bağlı kalmayarak küresel ve ahlaki ilkeleri tanımadığını ilan ediyor" ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Trump, Tahran'ın nükleer anlaşmayı ihlal ettiğini iddia ederek, İran'a yeni yaptırımlar uygulanmasını istemişti.
Milliyet

PYD Federasyon İstemiş! 
Suriye'de Beşar Esed rejimi, terör örgütü PKK/ PYD'ya ele geçirdiği bölgelerden çıkması karşılığında özerklik vermeyi önerdi. Ancak örgüt halihazırda işgal ettiği tüm bölge için federasyon statüsü istedi. Görüşme ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke ilinin, rejim kontrolünde bulunan merkezi Kamışlı ilçesinde gerçekleşti. Kamışlı'daki kaynaklara göre, Esed rejimi adına görüşmeye istihbaratın en tepe ismi olarak bilinen Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Memluk katıldı. Esed'in sağ kolu durumundaki Memluk, pazarlıkta terör örgütü elebaşlarının önüne özerklik konusunu koydu. Memluk, PKK/PYD'nin Suriye iç savaşında 2012'den sonra işgal ettiği Arap bölgelerinden çekilmesi halinde, örgütün kalan yerlerdeki hakimiyetini, özerklik statüsü vererek tanıyacaklarını bildirdi. Ancak örgüt elebaşları, ülkenin anayasal sisteminin yeniden yapılandırılmasını ve hakimiyet kurdukları alana federal statü verilmesini talep etti. Bunun üzerine pazarlık çıkmaza girdi. Taraşar daha sonra yeniden görüşmek üzere anlaştı. Kamışlı'daki toplantıya Memluk'un bizzat katılması rejimin, ABD desteğiyle hızla alan genişleten PKK/PYD'yle anlaşarak durumu bir an ewel kontrol altına alma çabası olarak görülüyor. Rejim ve örgüt arasında daha önce Rusya arabuluculuğunda benzer temaslar, alt düzeyde gerçekleşmişti. Esed'in Dışişleri Bakanı Velid Muallim, özerklik konusunu görüşmeye hazır olduklarını duyurmuştu. Terör örgütü işgal ettiği bölgelerde 3 Kasım'da yerel, 2018 başında da sözde "Federal Kuzey Suriye Kurucu Meclisi" seçimleri düzenlemeye hazırlanıyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 3,7852-3,7869                     
Euro: Euro 4,3920-4,3956
Sterlin: 4,9718-4,9748
Gram Altın: 154,7292-155,8292

3. Çeyrek Büyüme Yüzde 9.6'yı Geçebilir 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ekonominin temmuz-eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte yüzde 9.6 büyüdüğü tahmininde bulundu. Zeybekci, 2017 yılının tamamı için büyüme beklentisini ise yüzde 6.5 açıkladı. Iğdır yolunda bir grup gazeteciyle sohbetinde ise Zeybekci, baz etkisinin yanı sıra üçüncü çeyrek büyümesinin büyük bölümünün ihracat, yatırım, üretimden geldiğini belirterek, "Ama bu çift haneye de rahat çıkabilir. 4. çeyrekte de güzel sonuç bekliyoruz. Toplamda da yıl sonu itibariyle 6.5'li rakamlar diyorum. Baz etkisinden 2-2.5 puan geliyor. Diğer taraftan net 7.5'i görmüyorum, dersen haksızlık olur. İhracat, yatırımlar güçlü şekilde destek veriyor ikinci sırada o var. Kapasite kullanım oranı, üretimde güçlü bir destek var. Üçlü bu sırayla, ihracat, yatırımlar ve üretim; tam bizim istediğimiz gibi. Yatırımlar özel yatırımlar ve inşaat değil" dedi.
Hürriyet

Yastık Altından 2.5 Ton Altın Çıktı 
Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için Hazine tarafından Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihraç edeceğini duyurmuştu. Buna göre devlet garantili altın getirisi isteyenler 27 Ekim'e kadar Ziraat Bankası şubelerine başvurabilecekti. Bu süre Cuma günü sona erdi. 12 bin 800 vatandaş altınlarını bankaya teslim etti. Banka, 22 ve 24 ayar (çeyrek, yatım, tam, Ata Lira, bilezik, kolye gibi) altınları kabul etti. Bankaya yatırılan altınlarla ilgili bilgi veren Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 370 milyon lira değerinde, yaklaşık 2.5 ton (2 bin 462 kilogram) altınını yastık altından çıkararak, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası aldığını dile getirdi.
Posta

DASK Otomatik Oluyor 
Deprem ülkesi Türkiye'de deprem korkusu yüksek olsa da depremler geçince bir anlamda korku da geçiyor. Bu nedenle Zorunlu Deprem Sigortası'nın (ZDS) kapsama alanı da maalesef istenen hızda genişlemiyor. DASK toplam poliçe sayısının 8.1 milyon adede, sigortalılık oranının da yüzde 46.30'a çıktığını açıkladı. Son verilere bakıldığında en yüksek oran yüzde 56.40 ile Marmara Bölgesinde, yani her iki konuttan biraz fazlası depremin yaratacağı hasarlara karşı teminat altında. Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise sigortalılık oranı üçte bir ya da biraz üzerinde. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek hafta içinde deprem sigortaları ile ilgili bir açıklama yaptı ve sigorta sektörü bu açıklamayla sarsıldı. Şimşek, Türkiye'nin yüzde 66'sının birinci ve ikinci deprem kuşağında bulunduğunu, nüfusun yüzde 70'inin bu bölgelerde yaşadığı göz önüne alındığında depreme karşı daha hazırlıklı olmanın ve zorunlu deprem sigortasını yaygınlaştırmanın önemine vurgu yaptı ve hedefin yüzde 100 sigortalılık olduğunu söyledi. Şimşek ardından da ekledi: " Önce uyaracağız ve uyarıya yanıt vermeyen düzenli abonelikleri olan tüm ev ve binaları otomatik sigortalandıracağız." Şimşek zorunlu deprem sigortasının yapılmasında ve yenilenmesinde sigorta şirketleri ve en etkin dağıtım kanalı olan acentelere de büyük görev düştüğünü de belirtmeden geçmedi. Ancak Başbakan Yardımcısı Şimşek'in bu açıklaması sektörde "acaba acenteler devreden mi çıkarılıyor" sorusunu da gündeme getirdi.
Posta

Demir İpek Yolu Açılıyor 
Tarihi İpek Yolu, demiryolu hattıyla yeniden hayat buluyor. Bugün ilk seferini yapacak Bakü-Tişis-Kars demiryolu hattı sayesinde Londra'dan kalkan bir tren Pekin'e kadar kesintisiz gidebilecek. 10 yılda tamamlanan projenin ilk yolculuğuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili tanıklık edecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Londra'dan kalkan bir trenin Pekin'e kadar kesintisiz gidebilmesi için önünde iki engel vardı; biri boğaz, diğeri Kars ile Ahılkelek arasında eksik kalan kesim. Bu amaçla Asya ile Avrupa'yı denizin altından demiryoluyla bağladık. İkinci halkada da Kars ile Gürcistan'ın Ahılkelek kenti arasındaki eksik kısmı tamamladık" diye konuştu. Projenin Türkiye'ye maliyeti 600 milyon dolar iken yılık getirisinin 1 milyar doları bulması bekleniyor. Marmaray Projesi ile bütünleşecek olan BTK Demiryolu Projesi, Avrupa'dan Çin'e demiryoluyla kesintisiz yük taşınmasını da mümkün hale getirecek. Arslan'ın verdiği bilgilere göre hat işletmeye alındığında 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Ve proje, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt gibi cazibe merkezleri kapsamındaki iller açısından önemli. Ayrıca, Bakü-Tişis-Kars demiryolu hattı, enerji sektöründeki Bakü-Tişis-Ceyhan ve Bakü- Tişis-Erzurum projelerinden sonra her üç ülkenin gerçekleştirdiği üçüncü büyük proje oldu. 2007'de ihalesi yapılan ve Temmuz 2008'de temeli atılan Bakü-Tişis-Kars Demiryolu Projesi'nin 79 kilometresi Türkiye'den, 246 kilometresi Gürcistan'dan, 504 kilometresi ise Azerbaycan'dan geçiyor. Projede Türkiye'den Gürcistan'a ulaşım sınır tüneliyle sağlanıyor. Tünelin 2 bin 375 metresi Türkiye, 2 bin 70 metresi ise Gürcistan sınırlarında bulunuyor.
Hürriyet

Karşılıksız Çek En Düşük Orana İndi 
Ticari kesimin, banka kredilerinden sonra en büyük borçlanma ve ödeme aracı olan "çekte", karşılıksız çıkma oranları son 9 yılın en düşük oranını yakaladı. Karşılıksız çek çıkma oranındaki düşüşün nedeni, piyasalardaki düzelmenin en büyük göstergelerinden biri olarak görülüyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Karşılıksız çek oranlarının büyümenin yüksek gerçekleştiği dönemlerde azaldığı, büyümenin düşük oranda gerçekleştiği dönemlerde arttığı biliniyor. Yaygınlaşan karekodlu çek kullanımının, karşılıksız çek rakamlarında yaşanan düşüşe önemli etki yarattığı görüldü" dedi. Edinilen bilgiye göre, karşılıksız çek verileri şöyle: Eylül 2017'ye kadar bankalara ibraz edilen toplam çek, önceki yılın aynı dönemine göre adet olarak yüzde 9 azaldı, tutar olarak ise yüzde 8 artıp 565 milyar lira oldu. 2016'nın ilk 9 ayında karşılıksız çek adedi 527 bini bulurken, tutarı ise 18 milyar lirayı aşmıştı. 2017'nin ilk 9 ayında karşılıksız çıkan çek adedi 333 bin ve tutarı da 12.5 milyar liraya geriledi. Karşılaştırma yapıldığında düşüş olduğu ortaya çıktı. Türkiye 2017'de, 2008 krizinden bu yana tüm dönemlerin en düşük karşılıksız çek adedi oranlarını yakaladı.
Milliyet

KOBİ'ler 490 Milyar Lira Kredi Kullandı 
Türk bankacılık sektörü, ihracatının yaklaşık yüzde 60'ını gerçekleştiren ve istihdamın yüzde 75'ini oluşturan KOBİ'lere özel kredi paketleri ile destekledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankalar 2010 yılında KOBİ'lere 125.5 milyar lira kredi desteği verirken, geçen yıl bu tutar 420.5 milyar lirayı geçti. 2016'nın Ağustos sonu itibarıyla 401.6 milyar lira olan kredi bakiyesi, bu yılın aynı döneminde yüzde 22.1'lik artışla 490.3 milyar lira oldu. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şencan, geçen yıl sonunda 152.6 milyar lira olan ticari kredi büyüklüğünü 2017'nin ilk yarı yılında 170.2 milyar lira seviyesine ulaştırarak, nakdi ticari kredilerde özel bankalar arasındaki birinciliği sürdürdüklerini söyledi.
Vatan

Hisarcıklıoğlu Eurochambres'a Yeniden Seçildi 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkan Vekilliği görevini 2018-2019 döneminde de sürdürecek. Başkanlığa Avusturya Federal Ekonomi Odası Başkanı Christoph Leitl, Başkan Vekilliği'ne TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa Odalar Birliği Başkanı Pierre Goguet, Almanya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği adına Wolfgang Grenke, Polonya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Marek Kloczko getirildi. Başkan yardımcıları da Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Constantine Michalos, İsveç Ticaret ve Sanayi Odası Üst Yöneticisi Stephen Müchler ve İrlanda Odalar Birliği Üst Yöneticisi Ian Talbot oldu. Genel Kurulda, Bütçe Komitesi'ne TOBB'u temsilen TOBB Avrupa Birliği Daire Başkanı Mustafa Bayburtlu seçildi.
Vatan

SPOR 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 4'üncü hafta mücadelesinde Fenerbahçe Doğuş, Galatasaray Odeabank'ı deplasmanda 83-62 mağlup etti. Sinan Erdem Spor Salonu'nda Sarı-Kırmızılı takımın geçen sezondan kalan cezası nedeniyle seyircisiz olarak oynanan mücadeleye etkili başlayan Fenerbahçe Doğuş, sahadan 83-62 galip ayrıldı. Mücadelenin en skorer ismi attığı 18 sayıyla Fenerbahçe Doğuş'tan Guduric olurken, Galatasaray Odeabanklı Renfroe 13 sayı üretti.
Posta

Lider Galatasaray bu sezon ilk yenilgisini Trabzon'dan aldı: 2-1. Trabzonspor, Rıza Çalımbay yönetimindeki ikinci lig maçında ilk galibiyetini alırken, ilk yarı biterken Olcay Şahan ve Feghouli kırmızı kart gördü. Goller N'Doye, Yusuf ve Rodrigues'ten geldi. Maç biterken Ndiaye de ikinci sarı karttan kırmızı gördü. Yusuf sağdan korneri kullandı. Muslera çizgi önünde gole izin vermedi. Dönen topu Mustafa Akbaş, kafa ile kaleye gönderdi. Savunma uzaklaştırdı, Durica'nın şutu auta çıktı. Feghouli'nin sağdan yerden ortasında, savunmanın müdahale edemediği topu Onur ayaklarıyla Gomis'ten önce uzaklaştırarak tehlikeyi önledi. Yusuf'un sağdan kullandığı köşe vuruşunda, geriden gelerek iyi yükselen Okay'ın kafa vuruşu az farkla auta çıktı. Olcay Şahan, Galatasaray yarı alanında Ndiaye'yi düşürdü. İki takım oyuncuların yaşadığı itişmede Olcay ve Feghouli'ye 45. dakikada kırmızı kart çıktı. Korneri Yusuf kullandı. İyi yükselen Uğur kafayı vurdu, Muslera'nın çeldiği top direkten döndü. Boşta kalan topu Dame N'Doye ağlara yolladı: 1-0. Hızlı gelişen atakta N'Doye soldan bindiren Okay'ı gördü. Okay vurdu, Muslera zor da olsa kornere çeldi. Yusuf Yazıcı sağdan ceza sahası çaprazından sert vurdu. Denayer'e çarpan top havalanıp 90'a gitti: 2-0.Mariano sağ kanattan ceza sahasına giren Rodrigues'i gördü. Bu oyuncu Mustafa Akbaş'a rağmen çaprazdan çok sert vurdu, top 90'a gitti: 2-1. Galatasaray'da bu sezon ilk golünü atan Rodrigues ceza sahası dışından sert vurdu, kaleci Onur güçlükle kontrol etti. Maçı Trabzonspor kazandı, lider Galatasaray hem maçı hem Ndiaye ile Feghouli'yi kaybetti.
Posta

Formula 1'de sezonun şampiyonu Lewis Hamilton oldu. 2017'nin 18. yarışı Meksika Grand Prix'sinde dokuzuncu olan Mercedes takımından Büyük Britanyalı pilot, sezonu şampiyon tamamlamayı garantiledi. 2013 yılında katıldığı Mercedes'le 2014 ve 2015 yıllarında dünya şampiyonluğuna ulaşan İngiliz pilot, geçtiğimiz yıl şampiyonluğu Nico Rosberg'e kaybetmişti. Max Verstappen'in birinci olduğu Meksika'da, ilk turda yaşanan temasın ardından gerilere düşen İngiliz pilot, dokuzuncu olmasına rağmen bitime iki yarış kala dünya şampiyonluğunu ilan etti. 32 yaşındaki pilot kariyerinin dördüncü şampiyonluğunu elde ederken Alain Prost ve Sebastian Vettel'i de yakaladı.
Milliyet

Süper Lig'in 10. haftasında Aytemiz Alanyaspor deplasmanına 4 haftalık galibiyet özlemiyle çıkan Beşiktaş, yine çok zorlandı ama 3 puanı Alvaro Negredo'nun 87. dakikada attığı golle almayı başardı. Derin bir oh çeken siyahbeyazlılarda başkan Fikret Orman da İspanyol yıldızın kaydettiği galibiyet golü sonrası büyük bir mutluluk yaşadı. Karşılaşmanın ardından Negredo'nun golünü değerlendiren Orman, "Negredo çok önemli bir oyuncu. Bize gelmeden önce de çok büyük takımlarda oynamış, kendisini kanıtlamış bir futbolcu. Bu maça kadar gol atamamıştı, şanssızdı. İyi çalışıyordu ve nihayet şeytanın bacağını kırdı. Çok kıymetli bir gol attı. Bu gol şimdi onu da rahatlatmıştır. Geçen sezon benzer bir durumu Aboubakar da yaşamıştı. İlk golünü attıktan sonra da açılmıştı ve takıma da çok önemli katkı sağlamıştı. Bundan sonra ben Negredo'nun gollerinin devamının geleceğini düşünüyorum. Golcüler bazen böyle dönemler yaşarlar. Uzun süre gol atamazlar ama bir kez o kilidi kırdıklarında da durdurulamazlar. Negredo da umarım bundan sonra böyle gollerle Beşiktaşlılar'ı sevindirecek" şeklinde konuştu. SİYAH-BEYAZLI yöneticiler de aralarında yaptıkları sohbette "Takım stresliydi. İki yıldır böyle arka arkaya maç kazanamadığımız hiç olmamıştı. Galibiyet golünü Negredo'nun atması da güzel. Onu da kazanmış olduk. Artık daha faydalı olacaktır" ifadelerini kullandılar.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme